"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / زلزله زدگان روستاي چاه قنبر شهرستان ريگان استان کرمان
خانه های گلی ای که زندگی در آنها بدون زلزله 6 ریشتری نیز پر مشقت و عذاب آور است 


سه روز بی خبری از وضعیت ابوالفضل طبرزدی

خبرگزاری هرانا از وضعیت ابوالفضل طبرزدی علی رغم گذشت سه روز از زمان بازداشت اطلاعی در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در پی بازداشت نامبرده خانواده وی برای پیگیری وضعیت ایشان به دادستانی اهواز مراجعه کردند که مسئولین قضایی از علت بازداشت و محل نگهداری ایشان ابراز بی اطلاعی کردند، این در حالی است که در زمان بازداشت نامبرده توسط نیروهای اطلاعاتی به خانواده وی اعلام شد بازداشت ایشان با دستور دادستانی انجام می گیرد.

خانواده این زندانی در مراجعه به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات نیز پاسخ مشخصی دریافت نکرده است و تنها به ایشان وعده داده شد که به زودی اجازه تماس تلفنی به ایشان خواهیم داد.

گفتنی از ماموران وزارت اطلاعات در حین بازداشت نامبرده اتهام ایشان را تلاش برای ارتباط با منافقین اعلام کرده اند.

ابوالفضل طبرزدی برادر زاده حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، در ساعت 8 صبح روز یکشنبه در پی یورش بیش از 8 تن از ماموران وزارت اطلاعات در شهر اهواز بازداشت و به بازداشتگاه نامعلومی منتقل شد.

احتمال مسدود شدن سپرده هاي مردم در بانكها. دولت پول نقد كافي براي پرداخت يارانه ها ندارد!

احتمال مسدود شدن سپرده هاي مردم در بانكها:
دولت پول نقد كافي براي پرداخت يارانه ها ندارد!
شنبه شب محمود احمدي نژاد در برنامه تلويزيوني شبكه يك، باز هم دچار سندروم جوگيري شد و ناگهان قول داد افزون بر يارانه ها، دولت به هر نفر بابت نان 4 هزارتومان هم اضافه خواهد داد! اين وعده ناگهاني رئيس جمهوري كودتايي، شبيه دستور ناگهاني استخدام 23 هزار پرستار، يا دستور اهداي خانه به همه شركت كنندگان بازيهاي گوانجو، هيچ پشتوانه مالي پيش بيني شده اي در ارقام بودجه اي ندارد. براستي احمدي نژاد آيا قبلا" رقم جمعيت ايران را در عدد 4 هزار تومان ضرب و تقسيم كرده بود تا بفهمد چه حرفي مي زند؟ جداي از 40 هزار تومان ماهانه، دولت اين يك قلم 4 هزار توماني اضافه را از كجا تأمين خواهد كرد؟ پاسخ شايد كمي بدبينانه باشد، اما فكر نكردن به آن هم چشم بستن بر واقعيت هاست.
بر خلاف گفته هاي شمس الدين حسيني وزير اقتصاد، از صبح اجرايي شدن قانون حذف يارانه ها، بانكهاي سراسر كشور با ازدحام كم سابقه مراجعين مواجه شده اند و وجوه نقدي بسياري از بانكها قبل از فرارسيدن ظهر تمام شده و مشتريان ساعتها منتظر رسيدن ماشين حمل پول مانده اند. امروز (يكشنبه) ساعات كاري در تمامي بانكهاي كشور تا ساعت 19 (7 شب) تمديد شد و امور بانكي معمولي مشتريان هم با اختلال جدي مواجه شده بود. به گفته شهروندان بسياري از عابربانكهاي سراسر كشور از كار افتاده اند و وجهي براي پرداخت به مشتريان ندارند و صرفا" قادر به انتقال وجه از حساب مشتري به حسابهاي ديگر و فقط از طريق الكترونيكي هستند.
پيش بيني مي شود ظرف روزهاي آينده؛ هجوم مردم به بانكها بيشتر شود و با توجه به فرارسيدن اول ماه، يعني موعد پرداخت حقوق كاركنان و بازنشستگان، ازدحام در بانكها بيشتر از اين هم بشود. آنچه از حالا زمزمه اش در ميان مشتريان بانكها و برخي كاركنان و مديران شعب بانكي شنيده مي شود، احتمال ضبط و يا بلوكه كردن موقتي سپرده هاي بانكي مشتريان توسط دولت است تا با استفاده از نقدينگي آنها، يارانه ها به مردم پرداخت شود. در صورت بلوكه شدن سپرده هاي بانكي مردم در بانكها، دولت تا مدتها نخواهد توانست سپرده و وجوه امانتي مردم در بانكها را به مشتريان پس بدهد و اين بر دامنه هاي بحران اقتصادي فعلي خواهد افزود.
بانكها همچنين از هفته قبل بازخريد اوراق قرضه دولتي از مشتريان را متوقف كرده و وجهي براي پرداخت به صاحبان اوراق قرضه دولتي ندارند. اگر بحران ارزي و كمبود يورو و دلار در بازار مالي تهران را هم بر مشكلات فوق اضافه كنيم، آخر سال بسيار تلخي در انتظار عموم مردم، بازارايان، قشر متوسط و حتي ثروتمنداني كه پولهايشان را به بانكها سپرده اند، در پيش خواهد بود. بانكهاي ايران در اواخر سال، معمولا" با كمبود نقدينگي، ازدحام و اختلال در سرويس دهي به مشتريان دست به گريبان هستند.
به نظر مي رسد بهترين كاري كه مردم مي توانند براي نجات سرمايه هاي مالي و سپرده هاي بانكي خود انجام دهند، برداشت سريع پولهايشان از بانكها و بيرون كشيدن دارائي و سپرده هايشان از همه مؤسسات اعتباري و بانكي است. اين توصيه بر اساس احتمالي است كه نشانه هايش ديده مي شوند. كسي نمي داند ولي شايد در هفته هاي آينده اين كار با صدور يك حكم حكومتي و به صورت ضربتي عملي شود و در باجه هاي بانكها هم مثل پمپ بنزين ها، مأموران پليس ضدشورش با باتون و گاز اشك آور پاسخگوي مشتريان محترم باشند! اين البته صرفا" يك احتمال است. اما شايد شبيه همان احتمالي باشد كه در روزهاي ارديبهشت 88، درباره وقوع يك تقلب انتخاباتي و كودتا و جنايات بعد از آن وجود داشت و عده كمي آن را باور مي كردند!
فيس بوك بابك داد

فرانسه با دفاع از جعفر پناهی خواستار آزادی همۀ زندانیان عقیدتی ایران شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دولت فرانسه با ابراز انزجار از محکومیت جعفر پناهی و محمد رسول اف دو فیلمساز ایرانی، خواستار آزادی ایشان و تمامی زندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامی شد. به گفته میشل آلیو-ماری وزیر امور خارجۀ فرانسه محکومیت جعفر پناهی نمونۀ دردناک و تأسف بار فشارهای سیاسی علیه مخالفان و جامعه مدنی در جمهوری اسلامی است.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، وزیر امور خارجۀ فرانسه میشل خانم آلیو-ماری با انتشار بیانیه ای مراتب شدیدترین انزجار خود را از محکومیت جعفر پناهی و محمدرسول اف، دو سینماگر ایرانی، به شش سال زندان و محرومیت از حقوق اجتماعی و حرفه ای اعلام کرد و خواستار آزادی تمام زندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامی ایران شد.

وزیر امور خارجۀ فرانسه خانم میشل آلیو-ماری با انتشار بیانیه ای مراتب شدیدترین انزجار خود را از محکومیت جعفر پناهی و محمد رسول اف، دو سینماگر ایرانی، به شش سال زندان و محرومیت از حقوق اجتماعی و حرفه ای اعلام کرد و خواستار آزادی تمام زندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامی ایران شد.

وزیر امور خارجۀ فرانسه در بیانیۀ خود تصریح کرده است که مقامات حکومت اسلامی ایران با محکوم کردن این دو شخصیت فرهنگی و محروم کردن آنان از آزادی بیان و آفرینش مقام خود و همچنین تصویر ایران را خدشه دار کرده اند. وزیر امور خارجۀ فرانسه تأکید کرده است که این کشور هزاران زندانی بی نام و نشان ایران را از یاد نمی برد که قربانی فشارهای سیاسی علیه مخالفان و جامعه مدنی در این کشور شده اند. به گفتۀ وزیر امور خارجۀ فرانسه محکومیت جعفر پناهی نمونۀ دردناک و تأسف بار چنین فشارهایی است. جعفر پناهی در دفاعیات خود در دادگاه که لوموند روزنامۀ عصر پاریس در شمارۀ امروز خود چاپ کرده گفته است که محکومیت او به زندان و محرومیت وی از حقوق اجتماعی نماد ربودن کل هنرمندان کشور توسط قدرت اسلامی ایران است.

محکومیت جعفر پناهی سینماگر پرآوازۀ ایرانی به شش سال حبس و بیست سال محرومیت از حقوق اجتماعی و حرفه ای موجی از واکنش و در عین حال انزجار و اعتراض در جهان را برانگیخت. خبرگزاری های ایران دیروز اعلام کردند که دادگاه انقلاب تهران جعفر پناهی را به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ و اقدام علیه امنیت ملی و نظام جمهوری اسلامی به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله ساختن فیلم، تهیه فیلم نامه، سفر به خارج و مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی محکوم کرده است.

دیروز وزیر فرهنگ فرانسه، فردریک میتران، ضمن ابراز انزجار از محکومیت جعفر پناهی، دادگاه محکوم کنندۀ سینماگر ایرانی را "فرمایشی" توصیف کرده و گفته بود که با این اقدام در واقع "آزادی اندیشه و آفرینش هنری به طرز غیرقابل قبولی نقض شده است." وزیر فرهنگ فرانسه خواستار پایان یافتن نقض آزادی های اساسی به ویژه خاتمه یافتن نقض آزادی اندیشه و آفرینش های هنری در ایران شده، به طوری که جعفر پناهی بتواند آزادانه فیلم بسازد و رفت و آمد کند.

برنار هانری له وی، فیلسوف فرانسوی، نیز گفته است که جعفر پناهی به جرم ناکرده محکوم به زندان و محرومیت از فعالیت های حرفه ای و هنری اش شده است. به گفتۀ فیلسوف فرانسوی، تنها گناه جعفر پناهی این بوده که قصد داشته در مورد جنبش اعتراضی مردم ایران، موسوم به جنبش سبز فیلم بسازد و از میرحسین موسوی نامزد معترض دهمین انتخابات ریاست جمهوری پشتیبانی کرده است.

"تی یری فره مو" از مسئولان برگزاری جشنواره سینمایی کن گفته است که به زودی به اتفاق سینماگران، هنرمندان و روشنفکران فرانسوی کمیتۀ حمایت از جعفر پناهی سینماگر ایرانی تشکیل خواهد شد و چهره های مهمی از سینما و هنر فرانسه از هم اکنون پشتیبانی خود را از این اقدام اعلام کرده اند. برنار هانری له وی تصریح کرده است که به زودی شکل های این پشتیبانی به اطلاع عموم خواهد رسید.

جعفر پناهی 50 سال دارد و یکی از چهره های "موج جدید" سینمای ایران به شمار می رود که از اقبال و شهرت بسیار در خارج از کشور برخوردار بوده است. او در اول مارس گذشته به همراه سیزده تن از جمله همسر و دخترش توسط مأموران جمهوری اسلامی ایران دستگیر و بازداشت و یک ماه بعد به قید وثیقه ای معادل 200 هزار دلار از زندان آزاد شد.

بهاره هدایت و مهدیه گلرو ممنوع الملاقات شدند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بهاره هدایت فعال دربند جنبش زنان و عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت و مهدیه گلرو فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل همزمان با اعلام اعتصاب غذای خود از جانب مسئولان زندان اوین تهران ممنوع الملاقات شدند. صبح امروز ماموران زندان اوین نیز از ملاقات همسران بهاره هدایت و مهدیه گلرو با ایشان ممانعت کردند.

به گزارش میزان خبر دلیل این امر نیز از سوی ماموران ممنوع الملاقات بودن این دو دانشجوی زندانی عنوان شده است.

گفتنی است بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت به نه و نیم سال زندان و مهدیه گلرو نیز به دوسال زندان محکوم شده اند.

این دو دانشجو در آستانه 16 آذر پیامهایی خطاب به دانشجویان منتشر ساخته بودند.

تأیید حکم هفت سال زندان مهدی خدایی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم محکومیت مهدی خدایی دبیر پیشین انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهر ری و فعال حقوق بشر که طی دو پرونده اتهامی جداگانه در شعبه 28 و 15 دادگاه انقلاب، به ترتیب به سه و چهار سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود به تائید دادگاه تجدید نظر رسید.

وی پیش از این و در مهرماه سال جاری، در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه و با اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به سه سال حبس تعزیری، و همچنین در اسفندماه سال گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق برپایی تجمعات و تبلیغ علیه نظام در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به چهار سال زندان محکوم گردیده بود.

سازمان عفو بین الملل اعدام یازده نفر در ایران را محکوم کرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای اعدام یازده نفر متهم به سازماندهی حملات تروریستی در چابهار را توسط جمهوری اسلامی محکوم کرد: مقامات رسمی ایران در برابر حفظ امنیت اجتماعی و جلب مجرمین مسئول است، ولی در این حال آنها باید به حقوق بشر احترام قایل شوند و به تعهدات خود ناشی از حقوق بین الملل عمل کنند.

مالکولم اسمارت، مدیر برنامه منطقه ای سازمان عفو بین الملل در مسایل خاورمیانه و آفریقای شمالی گفت: حملات تروریستی در چابهار- جنایت شنیع و غیر اخلاقی است و ما قاطعانه آنرا محکوم می کنیم. ولی ما همچنین اعدام را که یک اقدام تلافی جویانه و نه عدالت است، محکوم می نماییم.

به گزارش ترند نیوز، بامداد روز دوشنبه در زندان زاهدان واقع در جنوب شرقی ایران 11 نفر از اعضای گروه جندالله که به گفته مقامات ایران، مسئولیت انفجار در چابهار در روز 15 دسامبر را بر عهده گرفته بود، به دار آویخته شدند.

روز 15 دسامبر در استان سیستان و بلوچستان یک تروریست انتحاری مواد منفجره نصب شده در بدن خود را در نزدیکی مسجد امام حسین در شهر چابهار فعال کرد. بر اثر انفجار 38 نفر از عزاداران کشته و 50 تن دیگر زخمی شدند. یک نفر دیگر در بیمارستان جان باخت.

گروه جندالله در سال 2003 تشکیل شد و هم در ایران و هم در بلوچستان پاکستان فعالیت می کند. دولت ایران گروهک جندالله را به کشتار دسته جمعی، سرقت مسلحانه، آدم ربایی، انفجار و خرابکاری متهم می کند. به عقیده تهران، گروهک جندالله وابسته به سرویس های ویژه آمریکا و انگلستان میباشد.

اغلب مردم استان سیستان و بلوچستان سنی هستند. در ایران شیعه نشین، سنی ها در اقلیت هستند.

در اطلاعیه همچنین گفته می شود که هیچگونه جزئیات اتهام، البته اصلاً اگر وجود دارد، توسط مقامات رسمی نسبت به شش نفر از محکومان مرد اعلام نگردید و یا هرگونه جزئیات محاکمه قضایی 11 نفر از افراد اعدام شده که احتمالاً، توسط دادگاه انقلاب که با تعصب خود معروف است، انجام گرفته، ابلاغ نشد.

طبق اطلاعات موجود، چهار تن از 11 نفر به اتهام محاربه، استفاده از اسلحه علیه مقامات دولتی، آدم ربایی و سایر جنایات محاکمه شدند.

یک نفر دیگر به اتهام سازماندهی انفجار مسجد در زاهدان در ماه ژوئیه سال گذشته محاکمه گردید.

شب 16 ژوئیه امسال در شهر زاهدان در مقابل مسجد جامع دو تروریست انتحاری مواد منفجره را به کار انداختند که این انفجار 27 نفر کشته و 270 زخمی بر جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری العربیه، مسئولیت حمله تروریستی را گروهک جندالله بر عهده گرفت و آنرا پاسخ به اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر این گروهک اعلام کرد.

در اطلاعیه سازمان عفو بین الملل گفته می شود، در حمله تروریستی بزرگ قبلی که گروهک جندالله مسئولیت آنرا به عهده گرفت، یک انفجار در جنوب شرقی ایران در ماه اکتبر سال 2009 رخ داد که حدود 50 نفر را به کام مرگ کشید.

عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله در اواخر ماه ژؤن سال 2010 در ایران اعدام شد. وی در تاریخ 23 فوریه سال 2010 در هواپیمای عازم قرقیزستان از دبی دستگیر شد. در رسیدگی به پرونده ریگی نیز محاکمه عادلانه صورت نگرفت.

اسمارت گفت: مقامات رسمی ایران در برابر حفظ امنیت اجتماعی و جلب مجرمین مسئول است، ولی در این حال آنها باید به حقوق بشر احترام قایل شوند و به تعهدات خود ناشی از حقوق بین الملل عمل کنند.

به گفته وی، اعدام این افراد کاملاً بر خلاف موازین حقوق بین الملل است.

در اطلاعیه همچنین تأکید می شود: سازمان عفو بین الملل مخالف اجرای حکم اعدام در هر موردی بدون استثنا صرف نظر از ماهیت جرم، ویژگیهای مجرم و یا روش های اجرای حکم اعدام است، زیرا حکم اعدام بخودی خود حقوق بشر را نقض می کند.

گزارشگران بدون مرز موج جدید دستگیری روزنامه‌نگاران و منتقدان در ایران را محکوم کرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان گزارشگران بدون مرز موج جدید دستگیری روزنامه‌نگاران و منتقدان در جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد. این سازمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی با ٣٧ روزنامه‌نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است، اشاره به بازداشت های اخیر روزنامه نگاران و منتقدانی همچون هادی حیدری، امیرهادی انواری، نازنین خسروانی و همچنین فریبرز رئیس دانا از منتقدین اقتصادی دارد که در پی انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد و طرح هدفمند سازی یارانه ها در مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی بازداشت گردید.

از تاریخ ١٥ آذر، هشت حرفه‌کار رسانه‌ها بازداشت شده‌اند. امروز ایران با ٣٧ روزنامه‌نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است.

گزارش‌گران بدون مرز موج جدید دستگیری روزنامه‌نگاران و منتقدان در ایران را محکوم می‌کند. از تاریخ ١٥ آذر هشت حرفه‌کار رسانه‌ها بازداشت شده‌اند. امروز ایران با ٣٧ روزنامه‌نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است.

در تاریخ ٢٨ آذر ماه فریبرز رئیس دانا نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران از سوی ماموران امنیتی پس از بازرسی منزلش بازداشت شد. علت و محل بازداشت وی از سوی مقامات رسمی اعلام نشده است. این اقتصاددان برجسته در مصاحبه‌ای با شبکه فارسی بی بی سی از برنامه حذف یارانه‌های دولت انتقاد کرده بود. وی در بخشی از این مصاحبه گفته بود "در بلند مدت این سیاست پیامد مثبتی برای مردم ندارد. اما می‌تواند به این دولت کمک کند ... امروز چهل هزار تومان به حساب مردم ریخته می‌شود ولی فردا تهدید می‌کند که اگر رای ندهید و به پای صندوق رای نروید قطع می کنم."

کانون نویسندگان ایران، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای جامعه مدنی در ایران است. فعالیت‌های کانون در هر دو نظام سلطنتی و جمهوری اسلامی ممنوع بوده است. دو تن از مسئولان کانون نویسندگان ایران محمد مختاری و محمد جعفر پوینده در پائیز سال ١٣٧٧در جریان قتل های سیاسی کشته شدند.

در تاریخ ٢٧ آذر ماه هادی حیدری روزنامه‌نگار و کاریکاتوریست پس از احضار به دادسرای امنیت مستقر در اوین بازداشت شد. وی به همراه سه عضو دیگر سازمان جوانان حزب مشارکت بازداشت شده است. مدیر سایت پرشین کارتون پیش از این در تاریخ ٣٠ مهرماه ١٣٨٨ بازداشت شده بود که در ١٨ ابان ماه همان سال با سپردن وثیقه آزاد شد.

خانواده نازنین خسروانی نزدیک به دو ماه پس از بازداشت این همکار روزنامه‌های اصلاح‌طلب همچنان از وی بی خبر هستند.این روزنامه نگار در تاریخ بازدشت و به محل نامعلومی منتقل شده است. از سوی دیگر، در تاریخ ٢٥ آذر ماه، گزارش‌گران بدون مرز از آزادی امیر هادی انواری روزنامه‌نگار روزنامه توقیف شده اعتماد مطلع شد.

زندان رجایی شهر؛ تهدید به اعتصاب غذای هفت تن از زندانیان سیاسی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: هفت تن از زندانیان سیاسی بند 4 زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) که روز یکشنبه بیست و هشتم آذرماه به بند 2 (دارالقرآن) این زندان منتقل گردیده اند، در اطلاعیه ای تهدید کردند که در صورت تداوم شرایط موجود، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، پس از انتقال غیرقانونی هفت تن از زندانیان سیاسی بند 4 زندان رجایی شهر کرج به بند 2 دارالقرآن و نگهداری ایشان در کنار سرویس های بهداشتی و توهین و تحقیر آنان توسط مامورین و شکنجه گران زندانبان، این زندانیان سیاسی هشدار دادند که در صورت عدم پاسخگویی مسئولین امنیتی پشت پرده و زندانبانان، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

در اطلاعیه این زندانیان سیاسی که عبارتند از علی صارمی، سعید ماسوری، خالد حردانی، رضا شریفی بوکانی، کریم معروف عزیز، حسن طفاح و غلامرضا غلامحسینی، ایشان خواستار بررسی وضعیت شان و توجه کلیه سازمان های بین المللی و حقوق بشری نسبت به وضعیت خود گردیدند.

بنا به گزارش های رسیده از زندانی رجایی شهر، در جریان انتقال توأم با خشونت روز یکشنبه این زندانیان به بند 2 دارالقرآن، مامورین زندان با نامبردگان گلاویز شده و ضمن توهین به ایشان، آنها را تهدید به حذف فیزیکی نمودند.

روز یکشنبه بیست و هشتم آذرماه هفت تن از زندانیان سیاسی بند 4 زندانیان رجایی شهر کرج که دارای احکام بلندمدت از 15 سال زندان تا حبس ابد و حتی اعدام می باشند، به بند 2 (دارالقرآن) این زندان منتقل گردیدند و هم اکنون در کریدور های این بند و بلاتکلیف بسر می برند.

به گفته آنها مسئولان زندان و رئیس این بند در پاسخ به ایشان گفته اند که تا زمانی که اتاق های این بند خالی شوند می بایستی در کردیدور این بند بسر برند.

خاطر نشان می گردد دارالقرآن تبعیدگاه رجایی شهر که از آن به عنوان مکانی برای توزیع و تقسیم مواد مخدر نام برده می شود، از جمله اماکنی است که از آن برای اعمال فشار مضاعف بر زندانیان سیاسی این زندان استفاده می گردد.

زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) معروف به قتلگاه و تبعیدگاه زندانیان سیاسی است که توسط علی حاج کاظم رئیس زندان و علی محمدی معاون او، و با هماهنگی دستگاه قضائی و امنیتی، علاوه بر تشکیل باندهای مافیایی و تهیه و توزیع موادمخدر، از آن برای تحت فشار گذاردن و حتی حذف فیزیکی زندانیان سیاسی استفاده می شود.

این زندان به علت شرایط نامناسب نگهداری، از جمله مکان هایی است که توسط مقامات امنیتی برای تبعید زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد. این زندان به علت شرایط نامناسب بهداشتی، نگهداری زندانیان سیاسی با زندانیان متادونی، تزریقی، اشرار و معتادین جمع آوری شده از خیابان ها و روانیان، و ضرب و شتم سازمان یافته زندانیان سیاسی، محدودیت ملاقات های حضوری و عدم ارائه حداقل خدمات درمانی و ... همواره از جانب مسئولان قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به عنوان تبعیدگاه زندانیان سیاسی و برای تحت فشار گذاشتن این زندانیان به کار گرفته می شود.

اعتراض دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به طرح حذف یارانه ها

امروز 30 آذر جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، در پی حذف یارانه ها، در حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه، دست به حرکتی اعتراضی زدند. دانشجویان ابتدا با پخش تراکت با عنوان "دانشجو میمیرد؛ ذلت نمی پذیرد" در دانشگاه، سپس با قاشق زنی در سلف دانشگاه واکنش خود را نشان دادند. قابل ذکر است پس از پخش تراکت ها، نیروهای حراست اقدام به جمع آوری آنها کردند و با حضور خود مانع از شکل گیری تجمع شدند.

به گزارش دانشجو نیوز، متن تراکت منتشر شده به شرح زیر است:

دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد

صدمات طرح ضد طبقاتی حذف یارانه ها، نه فقط طبقه فرودست بلکه کل جامعه را در بر می گیرد، موجب فلج شدن تولید و صنعت داخلی می شود و جامعه را به سمت مصرف تولیدات وارداتی و غیر بومی وا می دارد. طبیعی است که دولت غیر مردمی احمدی نژاد بدون در نظر گرفتن آسیب هایی که به زندگی مردم وارد می شود بر اجرای این طرح اصرار می ورزد زیرا با اجرای آن در مقابل وجهی که به عنوان هدفمندی یارانه ها به مردم پرداخت می شود، چندین برابر آن با حذف یارانه ها از تولیدات داخلی، مصرف بنزین و ... به دولت باز می گردد.

پیرو اجرای این طرح، بیانات پوپولیستی احمدی نژاد(نماینده دولت کودتا ) در صداوسیما و ایجاد فضای رعب و وحشت با یورش نیروهای امنیتی به خیابان های تهران، ما دانشجویان آگاه دانشگاه خواجه نصیر به عنوان بخشی از مردم و در عین حال نماینده آنها اعتراض خود را فریاد میزنیم تا بار دیگر به حاکمیت بفهمانیم : "دانشگاه زنده است." و در مقابل این چنین سیاست های ضد مردمی می ایستد.

این حرکت پس از احضار گسترده دانشجویان به حراست دانشگاه صورت گرفت. دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر نشان دادند با وجود تمامی این سرکوب ها و فشارها، دانشگاه همچنان کانون اعتراضات است و پیوستگی خود با جامعه را حفظ کرده است.

هفت کشته و صدها زخمی در زلزله کرمان

40 روستاي كرمان از 20 تا 100 درصد تخريب شده‌اند
ايلنا: رئيس شوراي استان كرمان گفت: به دنبال وقوع زلزله 6 و 5 ريشتري در كرمان حدود 30 40 روستاي شهرستان ريزان بين 20 تا 100 درصد تخريب شده‌اند.
محمد رفيع‌آبادي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا با اعلام اينكه اين زمين‌ لرزه در شرق استان كرمان و در شهرستان ريزان رخ داد تاكيد كرد: مركز زمين لرزه در چاه قنبر بوده و متاسفانه هنوز به برخي از نقاط اين منطقه دسترسي نداريم چرا كه كوهستاني و صعب‌العبور بودن اين منطقه دسترسي نيروهاي امدادي ناممكن كرده است.
او افزود: اين زمين‌ لرزه تاكنون 7 كشته داشته و صدهاا زخمي نيز به جا گذاشته است.

رفيع‌آبادي با اشاره به امدادرساني در اين منطقه كه پس از وقوع زلزله آغاز شد گفت: نيروهاي امداد رساني چند بالگرد براي دسترسي به مناطق كوهستاني اعزام كرده‌اند.
براساس اين گزارش برزنگ فرماندار شهرستان ريزان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، به انجام كار امداد و نجات در اين منطقه زلزله زده خبر داد و تصريح كرد: تاكنون تعداد تلفات 7 نفر بوده اما امكان افزايش مجروحين و كشته‌‌شدگان زياد است چرا كه كانون زمين‌ لرزه منطقه‌اي كوهستاني بوده و به اين جهت كار امدادرساني تا حدودي دشوار شده است.
او افزود: هزار و 800 واحد مسكوني بين 20 تا 100 درصد تخريب شده و كار آواربرداري نيز در حال انجام است.
فرماندار شهرستان ريزان گفت: درحال حاضر كار امدادرساني به ساكنان كانون زمين لرزه تمام شده است.

کناره‌گیری آخرین بانک ایتالیایی از سرمایه‌گذاری در نفت ایران

مردمک : به دنبال تحریم‌های بین‌المللی علیه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت و گاز ایران، بانک ایتالیایی اینتسا سان پائولو نیز اعلام کرد که حمایت مالی خود از معاملات تجاری نفتی ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بانک ایتالیایی، آخرین بانک ایتالیایی‌ست که در پیروی از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکاعلیه برنامه‌ هسته‌ای ایران، معاملات تجاری خود با ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

بر‌اساس تحریم‌های دولت آمریکا و اتحادیه اروپا، رابطه تجاری و سرمایه‌گذاری بانک‌ها و موسسات مالی غرب در زمینه صنعت نفت و گاز ایران از جمله خرید نفت خام ایران (چهارمین صادرکننده نفت بزرگ دنیا) و یا فروش فرآورده‌های نفتی به ایران، ممنوع است.

رویترز به نقل از یک منبع تجاری در این باره می‌نویسد: این بانک، از یک ماه قبل ارتباطش را با تهران قطع کرده است و مقام‌های ایرانی احتمالا باید به فکر منبع مالی دیگری مثل چین باشند، اما شرایط روز به روز سخت‌تر شده است.

مقام‌های بانک اینتسا سان پائولو، حاضر نشده‌اند در این مورد نظری دهد.

ویلیام برنز، معاون وزیر امورخارجه آمریکا چندی قبل اعلام کرد که با تشدید تحریم‌های بین‌المللی، ایران نزدیک به 60 میلیارد دلار در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه نفتی ضرر کرده است اما مقام‌های عالی‌رتبه ایرانی از جمله رهبر و رئیس‌جمهوری همواره گفته‌اند که این تحریم‌ها تاثیری بر اقتصاد ایران نداشته است.

استوارت لوی، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در جلسه‌ای با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، تشدید تحریم‌ها علیه ایران را بر اقتصاد این کشور موثر دانسته و مانعی برای دستیابی ایران به سلاح اتمی ارزیابی کرده بود.

به گزارش رویترز، در حال حاضر، برخی موسسات اسپانیایی و ایتالیایی و نیز شرکت نفتی رویال داچ شل، به عنوان تنها خریداران نفت خام ایران در اروپا باقی مانده‌اند اما بسیاری از تاجران نفتی پیش‌بینی می‌کنند که با سخت‌تر شدن فشارها از سوی جامعه بین‌المللی در سال آینده، این شرکت‌ها نیز، ارتباط خود با ایران را محدودتر سازند.

بر اساس این گزارش، آمریکا از شرکت‌های نفتی توتال، استاتویل، انی و شل انتظار دارد که به منظور پرهیز از شکستن قوانین تحریم ایران، از درگیر شدن در پروژه‌های نفت و گاز ایران خودداری کنند.

شرکت‌های نفتی در توجیه ادامه فعالیت خود در حوزه نفت و گاز ایران اغلب عنوان می‌کنند که تحریم‌های شورای امنیت و اتحادیه اروپا شامل حوزه نفت و انرژی نیست.

اما ساراس که یک پالایشگاه نفتی ایتالیایی است، ماه گذشته اعلام کرد که معاملات تجاری با ایران به خاطر امتناع بانک‌ها از سرمایه‌گذاری، بسیار چالش‌برانگیز شده است.

ایران در حال حاضر روزانه 3.7 میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کند که معادل 4.2 درصد تقاضای روزانه جهانی است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت خام به کشورهای اروپایی عضو آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، در ماه سپتامبر گذشته از 400 هزار بشکه در روز در ماه ژوئیه به 180 هزار بشکه کاهش یافته است.

"ميزان بيكاري قم بالاي 30 درصد است"

ایلنا : دبيراجرايي خانه كارگراستان قم عدم برنامه‌ريزي درسياست‌هاي كلان حوزه اقتصادي اين استان را عامل افزايش ميزان بيكاري درقم وفرارسرمايه‌ها دانست.

علي‌طالبي‌درگفت‌وگوباخبرنگارايلنا،گفت:عدم برنامه‌ريزي‌درازمدت‌درسياست‌هاي كلان اقتصادي قم باعث شده است تا سرمايه‌ها به سمتي بروندكه نه تنها اشتغال پايدارايجاد نمي كنند بلكه باعث آشفتگي اقتصادي قم نيزشده است.

وي گفت: مشكلاتي كه باعث شده است ميزان بيكاري در شهر قم افزايش يابد را مي‌توان درمعضلات مديريتي جست‌وجوكرد چراكه مديران اين شهر برخلاف شعار‌هاي موجودهيچگاه اهميتي به‌اجراي قانون ورفع گرفتاري كارگران نمي‌دهند.

وي تبعيض را يكي از ويژگي‌هاي بارزاقتصادي قم ذكر كرد وگفت: دراين شهركارگران معمولاً جايگاه و پايگاه واقعي ندارند واين درحالي است كه بيش از 100 هزارنفر نيروي فعال دراين شهر موجود است.

دبيراجرايي خانه كارگراستان قم ميزان بيكاري در اين استان را بالاي 30 درصد اعلام كردوگفت: كارخانجات اين شهربدهي‌هاي خود را هنوز بعد ازگذشت چندين ماه به كارگران پرداخت نكرده‌اند.

قیمت رسمی نان در تهران سه برابرشد / انتقاد وزیر بازرگانی از "مصرف بالای" نان در ایران

به گزارش فارس جلسه شب گذشته استانداری تهران برای تصویب قیمتهای جدید نان در تهران پس از چندین ساعت بحث و بررسی به پایان رسید .

بر اساس مصوبه استانداری قیمت نان لواش 100تومان، سنگك 400تومان، بربری 350تومان و تافتون 200 تومان تصویب شد.
پیش از این خبرگزاری فارس قیمتهای پیشنهادی انواع نان را كه در جلسه استانداری تهران مطرح شده بود به شرح زیر اعلام كرده بود.

نوع نان----------------وزن چانه/گرم-----------------قیمت نان/ریال
لواش --------------------- 160 ------------------------- 1000
سنگك--------------------- 650 ------------------------- 4000
تافتون---------------------- 300 ------------------------- 2000
بربری---------------------- 600 ------------------------- 3500

در همين حال وزیر بازرگانی از انتشار نرخنامه نان بعد از واریز یارانه این کالا به حساب تمامی سرپرستان خانوار خبر داد و گفت: قیمت جدید نان مصوب شد و در قالب نرخنامه منتشر و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی غضنفری دیشب در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: در سال 80 دولت 750 میلیارد تومان یارانه به نان اختصاص می داد در حالی که هم اکنون نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان یارانه به این کالا اختصاص می یابد؛ به این معنی که ظرف 10 سال حجم یارانه نان 5 برابر شده است ( وی توروم سرسام آور را در نظر نميگيرد و از سوی ديگر قیمت جهانی گندم افزایش یافته و بالا رفتن حجم یارانه ها ربطی به دست و دلبازی دولت ندارد ).

وزیر بازرگانی اظهارداشت: سرانه مصرف نان در ایران به طور متوسط 160 کیلوگرم در سال است در حالی که در کشورهای پیشرفته این رقم 100 کیلوگرم برآورد شده است به نحوی که فرانسه 56 کیلوگرم، اروپا 68 کیلوگرم و آمریکا 37 کیلوگرم نان در سال به ازای هر نفر مصرف می کند.

غضنفری مصرف نان در ایران را 3.2 برابر دنیا دانست و گفت: علی رغم اختصاص این یارانه هم دولت، هم مردم و هم نانواها ناراضی هستند.

به گفته وی دولت در هدفمندسازی یارانه گندم، آرد و نان به ازای هر نفر 4 هزار تومان در ماه یارانه می دهد، این در حالی است که قرار نیست آرد به قیمت 75 ریال و 450 ریال در اختیار خبازها قرار گیرد.

وزیر بازرگانی ادانه داد: کشور سالانه 8 میلیون تن گندم را تبدیل به آرد کرده و به نانواها اختصاص می دهد که اگر این قیمت گندم را 250 تومان در هر کیلوگرم در نظر بگیریم دولت در گام اول تمام منابع حاصل از فروش گندم به این قیمت یعنی 2 هزار میلیارد تومان را صد در صد به حساب مردم واریز می کند.

مخالفت با آزادی عبدالرضا تاجیک به رغم تودیع وثیقه

با وجود تعیین وثیقه برای آزادی عبدالرضا تاجیک و تامین آن از سوی خانواده این روزنامه نگار زندانی، به خانواده او اعلام شده که تصمیم دادگاه تغییر کرده و او باید تا زمان محاکمه اش در زندان بماند.
به گزارش کلمه، خانواده عبدالرضا تاجیک که معادل ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه را برای آزادی او تودیع کرده بودند، صبح روز دوشنبه مطلع شدند مسئولان قضایی تغیر نظر داده‌اند و قصد آزاد کردن او را ندارند.
آزادی این روزنامه‌نگار در حالی به زمان تشکیل دادگاه موکول شده که تاکنون دو بار برای محاکمه او تعیین وقت شده، اما به بهانه عدم حضور نماینده دادستان، دادگاه برگزار نشده است.
پروین تاجیک، خواهر عبدالرضا تاجیک، چندی پیش به علت مصاحبه درباره وضعیت برادرش، به تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان متهم و به یک سال و نیم حبس محکوم شد.

سرگردانی مسافران جزیره قشم به‌علت اعتصاب ناخداهای اتوبوس‌های دریایی در پی بالا رفتن قیمت بنزین

مهر : سرگردانی مسافران جزیره قشم به علت عدم فعالیت مالکان و ناخداهای اتوبوس‌های دریایی در اسکله پشت شهر بندرعباس، مسئولان را بر آن داشت تا برای رفع مشکلات آنها چاره‌اندیشی کنند.

تعداد زیادی از مسافرانی که روز یکشنبه از اسکله پشت شهر بندرعباس قصد سفر به جزیره قشم را داشتند به علت کار نکردن مالکان و ناخداهای اتوبوس‌های دریایی مسیر قشم بندرعباس در اسکله پشت شهر بندر عباس سرگردان ماندند.

تنها ساعتی پس از آغاز مرحله نهایی طرح هدفمند کردن یارانه ها به علت کار نکردن مالکان و ناخداهای اتوبوسهای دریایی بنزین سوز فقط اتوبوسهای دریایی تندرو که سوخت آنها گازوئیل است کار حمل و نقل مسافر را انجام می دادند که به علت تعداد کم این نوع اتوبوس دریایی دراسکله پشت شهر بندرعباس هرمسافری که قصد سفر به جزیره قشم را داشت باید ساعتها منتظر رسیدن این اتوبوسها می ماند.

تعداد زیادی از این مسافران دانشجویان و افرادی هستند که برای کار به جزیره قشم می روند و به علت این مسئله از صبح روز گذشته ساعتها در اسکله منتظر رسیدن یک اتوبوس دریایی بودند.

مالکان و ناخداهای اتوبوسهای دریایی بنزین سوز از صبح یکشنبه و با آغاز مرحله نهایی طرح هدفمند کردن یارانه ها به علت گران شدن قیمت بنزین دست از کار کشیده اند و می گویند که تا زمانی که قیمت بلیط اتوبوس دریایی مطابق با قیمت بنزین تغییر نکند کار انتقال مسافر را انجام نخواهند داد.

یکی از ناخداهای اتوبوس‌های دریایی به نمایندگی از سایر ناخداها گفت: قایق‌های ما برای هر بار رفتن به جزیره قشم و برگشتن از این جزیره 110 لیتر بنزین مصرف می کنند و زمانی که قیمت بنزین لیتری 100 تومان بود هزینه بنزین ما 11 هزار تومان می شد و با هزینه های دیگر قایق در مجموع 17 هزار تومان خرج قایق می شد.

وی افزود: در هر سفر رفت و برگشت به قشم یک قایق در مجموع 32 هزار تومان درآمد کسب می کند که 17 هزار تومان آن بابت هزینه های بنزین و سایر موارد از آن کم می شود و باقی پول برای خودمان می ماند.

این ناخدای اتوبوس دریایی عنوان کرد: اما در حال حاضر و با افزایش قیمت بنزین به لیتری 400 تومان فقط باید برای هر بار رفتن به قشم و آمدن به بندرعباس 50 هزار تومان برای بنزین و سایر موارد قایق خرج کنیم و این درحالی است که قیمت بلیط همان قیمت سابق است و علاوه بر اینکه هیچ سودی نمی کنیم باید 18 هزار تومان هم از جیب خودمان برای قایق خرج کنیم تا بتونیم یک بار به قشم برویم و برگردیم.

وی بیان داشت: هرکدام ازاین قایقها خرج حداقل دو یا سه خانواده را درمی آورند و با این وضع تمامی این خانواده ها بامشکلات شدید مالی مواجه خواهند شد.

این ناخدا ادامه داد: از صبح امروز تاکنون هیچکدام از مسئولان هیچ پاسخ دقیق و قانع کننده ای برای رفع این مشکل به ما نداده اند.

ذوب فلزات خرم‌دره با حدود 200 كارگر تعطيل شد

ایلنا : دبير اجرايی خانه كارگر خرم‌دره گفت: كارخانه ذوب فلزات خرم دره با حدود 200 كارگر تعطيل شده است.

كاظم خلجی با بيان اينكه ذوب فلزات متعلق به بخش خصوصی است افزود: اين واحد حدود 10 سال سابقه فعاليت داشت.

وی گرانی مواد اوليه را علت اصلی تعطيلی اين واحد ذوب فلزات دانست و تصريح كرد: اين واحد درگذشته نيز چندين مورد تعطيل و مجددا بازگشايی شده بود.

دبير اجرايی خانه كارگر خرم‌دره با اشاره به اينكه بسياری از كارگران ذوب فلزات خرم دره مشمول دريافت بيمه بيكاری نيستند، گفت: علت اين مهم تغيير مكرر كارگران از سوی مديريت اين واحد است.

اعتصاب معلمان مدارس در جزیره کیش

جرس: در روز اعلام رسمی اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها برای چندمین بار معلمان جزیره کیش، دست به اعتصاب زدند و کلاس‌‌های درس را تشکیل ندادند.

بنا به اخبار رسیده به جرس، در روزهای آغازین مدارس نیز معلمان این جزیره به دلیل عدم پرداخت حقوق‌هایشان، کلاس های درس خود را تعطیل کرده بودند که با میابجیگری های مقامات محلی موقتا کلاس ها برقرار شد اما از آنجا که سازمان منطقه آزاد کیش، پرداختی‌های خود به آموزش و پرورش کیش را قطع کرده بود وضعیت به همان منوال ادامه یافت.

گفتنی است به دلیل شرایط ویژه آن منطقه و در راستای جذب نیروهای بیشتر در سال‌های متوالی، سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان متولی امور آن جزیره، امکاناتی را در اختیار ارگان ها و نهادهای گوناگون از جمله سپاه، نیروی انتظامی، بسیج، اطلاعات، آموزش و پرورش و نهاد امام جمعه و ... قرار می داده است که با استقرار محمد علی محبی به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، تنها مقرری های اداره آموزش و پرورش آن منطقه قطع شده که مشکلات بسیاری را برای فرهنگیان بوجود آورده است.

پس از کشمکش های بسیار میان این دو نهاد و تعدیل بحران پیش آمده، محمد علی محبی در مصاحبه‌ای رادیویی اعلام داشته بود که : "وقتي آموزش و پرورش اختيارات خود را به ما نمي‌دهد چرا ما بايد آب و دون معلمان را بدهيم" !

که همین مصاحبه از سوی فرهنگیان کیش توهین تلقی شد و تا عذرخواهی مدیرعامل باز هم کلاس ها در مقاطع مختلف تعطیل شدند و این درگیری نیز پس از مدتی موقتا حل شد تا اینکه روز گذشته باز هم معلمان مدارس کیش به دلیل قطعی پرداختی ها و تعویق پرداخت های حقوق هایشان همزمان با هدفمند شدن یارانه ها اعتصاب کرده و بار دیگر کلاس‌های درس در این جزیره تعطیل شد.

چندی پیش نیز جنتی مستقیما به مدیرعامل این منطقه اشاره کرد و وی را فردی بی لیاقت خواند.

گفتنی است محمد علی محبی منتسب به حمید بقایی معاون احمدی‌نژاد است.

صدور قرار وثیقه مالی 1 میلیاردی علیه ارژنگ داودی

"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" : روز دوشنبه 29 آذر ماه زندانی سیاسی ارژنگ داودی در رابطه با پرونده سازی جدیدی که اخیرا در شعبۀ 6 بازپرسی دادگاه انقلاب کرج توسط فردی بنام محمدیاری علیه او گشوده شده است احضار شد و به وی اعلام گردید که محکوم به قرار وثیقه مالی 1 میلیاردی شده است.
زندانی سیاسی ارژنگ داودی 21 آذر ماه به شعبۀ 6 دادسرای انقلاب کرج برده شد و توسط محمدیاری رئیس شعبه 6 پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد، و او را به اتهامات واهی مانند ؛ اقدام علیه امنیت نظام،تهیج افکار عمومی علیه نظام از طریق سایتها و رسانه های خارجی و توهین واهانت به مسئولان نظام می باشد محاکمه شد. این در حالی است که آقای داودی سالها است که در زندان بسر می برد .
لازم به یادآوری است تا به حال 3 پرونده علیه زندانی سیاسی ارژنگ داودی توسط بازجویان وزارت اطلاعات گشوده شده است.

ایران در رسانه های جهان

صدای آمریکا : روزنامه لوموند با انعکاس خبر اعدام يازده تن در زاهدان به جرم محاربه با خدا که جمهوری اسلامی آنان را اعضای گروه جندالله اعلام کرده است می نويسد تنش های قومی در ايران در سال های اخير بيش از هر زمان، شدت گرفته است.

فرانچسکو باستاگلی در نامه ای به اينترنشنال هرالد تريبون در واکنش به افزايش خشونت های قومی در ايـــران نوشته است دولت جمهوری اسلامی بلافاصله بعد از بمبگذاری مرگبار چهارشنبه گذشته، انگشت اتهام را به سوی آمريکا نشانه گرفت و گفت ايالات متحده پس از تحريم اقتصادی، دست به کار حمله به ايران شده است. نويسنده که در سال های۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ نماينده ويژه و مسؤل هماهنگی امور ايران در سازمان ملل متحد بوده است يادآوری می کند که در سال های اخير، استان های مرزی کردستان، سيستان و بلوچستان و خوزستان که ساکنانشان را اقليت های قومی و مذهبی تشکيل می دهند، همزمان صحنه خشونت های روز افزون بوده اند. اما به گواهی تاريخ دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی برای رسيدن به هدف های کوتاه مدت سياسی می تواند اوضاع را به سرعت از کنترل خارج کند. وی مورد طالبان در افغانستان و گروه های مخالف دولت هند در منطقه کشمير را مثال آورده و می نويسد که کمک پنهانی از خارج به جنبش های داخلی عواقب وخيمی برای ايران و همسايگانش خواهد داشت که می تواند تا سال ها پس از کنار رفتن احمدی نژاد، ادامه يابد.

اما مقاله ای در ستون نظرات وال استريت جورنال، ريچارد هاس نوشته است در اين زمان که تهديد جمهوری اسلامی و دولت کره شمالی بسيار نزديک و ملموس است، ادامه حضور ارتش آمريکا در افغانستان و پاکستان، به خطرات و هزينه هايش نمی ارزد، و واشنگتن بايد در سياست خود در اين زمينه، بازنگری کند.

در همين حال واشنگتن پست می نويسد در نزديکی سفارت آمريکا در منطقه سبز بغداد که بزرگترين سفارت ايالات متحده در جهان است، مغازه هايی برای فروش بستنی و ديگر فرآورده های ايرانی در دست احداث است. اين روزنامه اشاره می کند که همزمان با خروج تدريجی نيروهای آمريکا از عراق، شاهد کسادی و تعطيلی کار اغذيه فروشی های آمريکايی و جايگزينی رقيب ايرانی هستيم که با اين حربه می خواهد جای پای خود را در عراق محکم کند.

در رويدادی ديگر امروز، سه شنبه، دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، و مانموهان سينگ، نخست وزیر هندوستان، در بيانيه مشترکی در دهلی نو گفتند که مسأله اتمی ايران بايستی از طريق گفتگو، حل و فصل شود. دو ریيس جمهور اعلام کردند که در سفر دو روزه آقای مدودف قرارداد هايی را در زمينه انرژی اتمی، تجارت و داروسازی، به امضاء رسانده اند و حجم معاملات دو کشور را تا سال ۲۰۱۵ به دو برابر ميزان کنونی يعنی به مبلغ ۲۰ ميليارد دلار در سال، خواهند رساند.

سالن های پر جمعیت رجایی شهر خواب از چشمان زندانیان سیاسی گرفت

خبرگزاری هرانا معاونت قضایی زندان رجایی شهر کرج در اقدام غیر انسانی هفت تن از زندانیان سیاسی را در سالن های پر جمعیت بند2 رها کرده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، علی محمدی معاونت قضایی زندان رجایی شهر هفت زندانی سیاسی به نامهای علی صارمی ،سعید ماسوری ،غلامرضا غلامحسینی،کریم عزیز معروف، رضا شریفی بوکانی ،حسن تفاح و خالد حرانی را در شرایط غیر انسانی بدون داشتن اتاق و در راهروهای این بند رها کرده است.

در پی تهدید این زندانیان به اعتصاب غذا روز گذشته هفت زندانی فوق به دو اتاق پنج متری منتقل شدند که در واقع هر اتاق محل نگهداری یک زندانی است.

ظرفیت این بند 300 زندانی است که دارای 3 سالن است، اما مسئولین بیش از 600 زندانی در آن جا داده اند که این امر همواره باعث نارضایتی زندانیان عادی شده است.

زندانیان در این بند برای استفاده از سرویس های بهداشتی و تلفن عمومی روزانه ساعت ها در صف می ایستند، اعتراض زندانیان سیاسی نیز تا کنون راه به جایی نبرده است و مسئولین توجه ای به این امر نمی کنند.

شایان ذکر است اکثر زندانیان سیاسی منتقل شده به این بند دچار بیماری انفولانزا شده اند که به دلیل نبود محل مناسب برای استراحت طی 48 ساعت اخیر نخوابیده اند.

گزارش‌گران بدون مرز از حرکت اعتراضی جنبش زنان برای آزادی نسرین ستوده حمایت می‌کند

از روز دوشنبه ٢٧ آذر ماه ١٣٨٩، هفت تن از مدافعان حقوق بشر و فعالان دفاع از حقوق زنان، از جمله شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و پروین اردلان برنده جایزه نت شهروند گزارش‌گران بدون مرز در سال ٢٠٠٩ تجمع اعتراضی را در برابر در ورودی سازمان ملل در شهر ژنو آغاز کرده‌اند.

"ما از کلیه آزاداندیشان جهان، فعالان حقوق زنان و از اعضای خانواده‌ی جهانی حقوق‌بشر درخواست داریم در همبستگی با این حرکت خواهران‌شان برای آزادی هرچه سریع‌تر نسرین ستوده به ما ملحق شوند و به هر شیوه ممکن، از پیوستن به تحصن گرفته تا ارسال ای‌-میل و نامه اعتراضی به دولت ایران، یا تجمع در مقابل سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای مختلف یا به هر شیوه ممکن دیگری، ما را یاری کنند تا صدای حق‌طلبی همکار دربندمان را به گوش جهانیان برسانیم."

گزارش‌گران بدون مرز که همواره سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم کرده است. حمایت قاطع خود را از این اقدام اعلام می‌کند. از فردای انتخابات مجدد و مورد مناقشه محمود احمدی نژاد، موج سرکوب گسترده علیه روشنفکران و فعالان مدنی و فرهنگی در ایران آغاز شده است.
ایران امروز با ٣٧ روزنامه‌نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان است. از جمله این روزنامه‌نگاران عبدالرضا تاجیک، برنده جایزه ٢٠١٠ آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز که برای تعهدحرفه‌ای خود به آزادی اطلاع‌رسانی این جایزه را دریافت کرده است.

تداوم فشارهای امنیتی بر دکتر سیف زاده استاد دانشگاه تهران

بنابر گزارش دریافتی فشارها و تهدیدها بر اساتید منتقد دولت احمدی نژاد در دانشکده حقوق دانشگاه تهران همچنان ادامه دارد. این فشارها که همراه با تهدید و آزار و اذیت اساتید می باشد پس از وقایع و رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به اوج خود رسیده است.
بنا بر این گزارش با توجه به هزینه سیاسی اخراج یا بازنشستگی اساتید مخالف دولت، سیستم امنیتی در سالهای اخیر روند جدیدی را در پیش گرفته است و با ایجاد آزار و اذیت توسط عوامل خود و همچنین تنگ نمودن عرصه بر اساتید منتقد آنها را مجبور به استعفاء یا اعلام بازنشستگی می نماید. از جمله این اساتید می توان از دکتر سید حسین سیف زاده استاد برتر علوم انسانی دانشکده حقوق دانشگاه تهران نام برد.
دو ماه پیش هنگامی که خبر بازجویی سه ساعت و نیمه و توهین مکرر به این استاد در سایت های خبری اصلاح طلبان انعکاس یافت نهادهای امنیتی وابسته به دولت در دانشگاه، فشار بسیاری را بر این استاد مبنی بر تکذیب خبر فوق وارد آوردند و در حالی که ایشان خبر فوق را تکذیب ننموده بود بسیاری از سایت های دولتی مانند فارس و جهان نیوز که ید طولایی در انتشار اخبار کذب دارند اقدام به تکذیب خبر بازجویی از جانب ایشان نمودند.
بنا به اظهارات دانشجویان، بسیج دانشجویی دانشکده حقوق که ارتباط سیستمیک و روشنی با نهادهای امنیتی دارد به تازگی با حضور در سر کلاس های درسی دکتر سیف زاده اقدام به عکاسی از این استاد هنگام شوخی با یکی از دانشجویان نموده و با انتشار این عکس در اینترنت خبری به عنوان ضرب و شتم دانشجویان توسط دکتر سیف زاده منتشر نموده است که با توجه به لو رفتن هویت شخص عکاس و ترس از برخورد قضایی افراد مذکور اقدام به حذف این خبر می نمایند. ضبط کردن صدای این استاد در سر کلاس های درسی و نوشتن شکوائیه علیه وی به نهادهای مختلف امنیتی و دولتی از دیگر کارهای بسیج دانشجویی این دانشکده عنوان شده است. شنیدها همچنین حاکیست علاوه بر انتشار اخبار کذب برخی از اعضای وابسته به بسیج گاهاً اقدام به فحاشی و توهین مستقیم به این استاد و اساتید منتقد دیگر می نمایند.
بنا بر اظهارات دانشجویان روز گذشته دکتر سیف زاده در ابتدای کلاس درسی خود خطاب به دانشجویان از تداوم این فشارها و آزار و اذیت ها گله نموده و شرایط ایجاد شده برای ادامه تدریس اش را در دانشکده حقوق غیر قابل تحمل عنوان نمود.
شایان ذکر است که اول آبان ماه امسال دکتر سیف زاده به حراست دانشگاه تهران فراخوانده شده و به مدت سه ساعت و نیم توسط ماموران وزارت اطلاعات در خصوص مباحث مطرح شده در سر کلاس های درسی اش بازجویی گردید. در همان تاریخ برخی از سایت های خبری نیز از اهانت و برخورد فیزیکی با این استاد در حین بازجویی اخباری را در سایت های خود درج نمودند. در سال های گذشته فشار نیروهای امنیتی و حامی دولت منجر گردید تا اساتید مطرحی از این دانشکده چون دکتر حسین بشیریه و دکتر شفیعی اقدام به ترک کشور نمایند.
دکتر سيد حسين سيف زاده دارای مدرک دکترای علوم سياسی از دانشگاه سانتاباربارا کاليفرنيا و فوق دکترای علوم سياسی از دانشگاه هاروارد می باشد. وی تاکنون بیش از بیست جلد کتاب تاليف نموده است که تعداد قابل توجهی از تالیفات وی نیز موفق به دریافت مجوز چاپ نگردیده است.

هراس تازه حکومت ایران از چیست؟

رادیو فردا : روزبه، دانشجوی ۲۶ ساله ساکن شهر تهران، خود را یک انقلابی می‌داند. البته او به ندرت از اتاق خود در خانه پدری‌اش خارج می‌شود. او در مصاحبه‌ای که از طریق اسکایپ داشتیم می‌گوید: بسیاری از بچه‌های نسل من از این رژیم متنفرند.

روزبه به خاطر شرایط امنیتی خواهش کرده است که نام خانوادگی او در این گزارش ذکر نشود.

او می‌گوید هر روز حدود ۱۴ ساعت پای کامپیوتر در حال مبارزه با ابزارهای سانسور حکومت جمهوری اسلامی روی شبکه اینترنت است.

روزبه از این طریق می‌کوشد تا اخبار و اطلاعات را با سایر فعالان سایبری مخالف حکومت رد و بدل کند. روش مبارزه او با راهبردهای فعلی رهبران جنبش سبز که مبارزات خیابانی را به نفع کارزار و سازمان‌دهی آن‌لاین کنار گذاشته‌اند همخوانی دارد.

مازیار بهاری، روزنامه‌نگار ایرانی، در ادامه مطلب خود در هفته‌نامه نیوزویک می‌نویسد که روزبه و افرادی مثل او عامل هراسی تازه برای حکومت ایران هستند. البته در گفتار علنی خود سران حکومت ایران این مخالفان را عده‌ای شکست‌خورده و بدون حمایت مردمی توصیف می‌کنند. اما در عالم واقعیت می‌توان دید که حکومت تا چه حد از این مخالفان خود هراس دارد.

سپاه پاسداران آن چنان نگران فعالیت مخالفان از طریق شبکه اینترنت است که یک معاونت جدید تحت عنوان جنگ نرم در این نهاد ایجاد شده است که به گفته محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، وظیفه آن رفع ضعف‌ها و مستحکم کردن شکاف‌ها در سیستم دفاعی علیه جنگ نرم است.

خبرنگار نیوزویک می‌افزاید که جمعیت وسیع تظاهرکنندگانی که تابستان سال گذشته به خیابان‌ها می‌آمدند اکنون به کنج اتاق‌های دربسته خود مهاجرت کرده‌اند و بدون این که توسط بسیجیان و گروه‌های فشار حکومت شناسایی یا تعقیب بشوند اخبار و پیام‌های مربوط به دنیای مقاومت را از طریق پیامک‌ها، تلویزیون‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی روی اینترنت گسترش می‌دهند.

ابزار اصلی این مخالفان حکومت در ایران شبکه اجتماعی فیس‌بوک است. حکومت و دستگاه‌های سرکوب نیز بیش از همه از این شبکه‌های اجتماعی و به‌ویژه فیس‌بوک هراس دارند. سپاه پاسداران اخیرا فیلم مستندی تهیه کرده که با عنوان هیولایی به نام فیس‌بوک در تلویزیون ایران پخش شد. در این فیلم مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک، جاسوس صهیونیست‌ها معرفی می‌شود.

خبرنگار نیوزویک در ادامه می‌نویسد که در ماه‌های آینده سپاه پاسداران در نظر دارد که نیروی ویژه نفوذ در شبکه فیس‌بوک را تقویت کند که وظیفه آن بررسی ارتباطات در این شبکه برای شناسایی مخالفان و مسدود کردن دسترسی کاربران معمولی به این شبکه است. در ماه‌های اخیر بازجویی از جوانان ایرانی که از خارج به تهران باز می‌گردند در فرودگاه بین‌المللی تهران و سوال در مورد نوع استفاده آنها از فیس‌بوک به امری عادی بدل شده است.

حکومت ایران کارزار مشابهی را علیه تلویزیون‌های ماهواره‌ای به پیش می‌برد. با وجود آن که داشتن ماهواره در ایران خلاف قانون است، میلیون‌ها نفر از مردم ایران از سال‌ها پیش به اشکال مختلف از ماهواره برای دریافت برنامه‌های تلویزیونی برون‌مرزی استفاده می‌کنند. مضمون مذهبی و حکومتی تلویزیون دولتی و سانسور اخبار باعث شده است که در سال‌های اخیر تمایل به دیدن برنامه‌های تلویزیونی فارسی‌زبان که از خارج پخش می‌شوند افزایش یابد.

به نوشته خبرنگار نیوزویک، حکومت ایران در ماه‌های اخیر کارزار خود را علیه ماهواره‌ها و کانال‌های ماهواره‌ای تشدید کرده است. برنامه‌های تعداد زیادی از این شبکه‌ها با ارسال پارازیت یا امواج بازدارنده در ایران غیرقابل دریافت شده و موارد حملات گسترده نیروهای انتظامی به محلات شهرهای بزرگ برای جمع‌آوری آنتن‌ها و جریمه‌های حدودا دو هزار دلاری دارندگان آنها افزایش یافته است. اما در اکثر موارد به فاصله چند ساعت پس از ترک محل توسط نیروهای انتظامی ماهواره‌های جدید از گوشه و کنار پشت‌بام‌ها سر برمی‌آورند.

هیچ کس نمی‌تواند به دقت بگوید که چند درصد یا چه بخشی از جمعیت ایران به دنیای زیرزمینی مخالفت الکترونیکی با رژیم ایران پیوسته است، اما سپاه پاسداران تاکنون نتوانسته است این شبکه‌های ارتباطی الکترونیکی و پنهان را از کار بیاندازد. حکومت ممکن است برای یک هفته یا ده روز سرعت و دامنه تماس اینترنتی را محدود یا مسدود کند، ولی اخبار همیشه به یک شکلی می‌تواند راه خود را برای انتشار بگشاید.

مازیار بهاری در پایان مطلب خود در هفته‌نامه نیوزویک می‌نویسد اعضای مقاومت اینترنتی جریان انتقال اخبار را تداوم داده و تضمین می‌کنند. روزبه می‌گوید: ما برای برقراری حکومتی دموکراتیک به جای این نظام استبدادی و ظالم آماده هستیم.

او در پایان این مصاحبه با ما از طریق فیس‌بوک مجموعه‌ای از عکس‌های مربوط به اعتراضات جدید را برای دوستان و افراد مرتبط با خود که حدود سه هزار نفر هستند ارسال می‌کند، و مسلما هر یک از دوستان او نیز برای خود دوستانی دارند.

دورکاری اجباری برای 50 درصد از کارمندان وزارت کار

شهرزاد نیوز: از طرح انتقال محیط کار از ادارات به خانه ها استقبالی در جامعه صورت نگرفته است. از همین ادارات دولتی موظف شده اند 80 درصد از کارها را به خانه ها منتقل کنند و کارمندان را به اجبار به دورکاری موظف نمایند. وزارت کار از جمله اولین نهادهایی است که دورکاری را برای 50 درصد از کارمندانش اجباری کرده است. این مطلب را عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، در گفتگو با رسانه های داخلی اعلام کرد.

طرح دورکاری در جامعه با مشکلات فراوانی روبروست. نبود امکانات لازم برای هماهنگی با اداره مرکزی، فقدان کامپیوتر، اینترنت و سایر نیازمندی ها و تسهیلات لازم از جمله عواملی هستند که موجب شده اند که از دورکاری استقبالی صورت نگیرد.

قبض برق با قيمت‌های جديد از اول اسفند

دنياي اقتصاد افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در شرايطي از هفته جاري با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها آغاز شده است كه به گفته مصرف‌كنندگان تا زماني كه آنها قبوض جديد برق، آب و گاز را دريافت نكنند نمي‌توانند از نزديك از جزئيات افزايش هزينه خود اطلاع دقيق كسب كنند. در اين شرايط روز گذشته وزير نيرو در جمع خبرنگاران خبر داد كه از هفته اول اسفندماه قبوض برق كه قيمت‌هاي جديد در آن اعمال شده است، به دست مشتركان مي‌رسد. از سوي ديگر، شركت گاز تعرفه‌هاي جديد گاز را در روز گذشته اعلام كرد.

به دنبال آغاز طرح اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی، معاون وزیر نیرو در امور برق با تشریح جزئیات نحوه محاسبه تعرفه برق اعلام مي‌کند که بر اساس برنامه زمان‌بندی اولین قبض برق مشترکان با قیمت‌های جدید از 8 اسفند ماه امسال توزيع مي‌شود.
محمد بهزاد در جمع خبرنگاران مي‌گوید: تاریخ قرائت کنتور در قبض‌های جدید از تاریخ 28 آذرماه است و 10 روز بعد از آن یعنی در تاریخ 8 دی‌ماه قبض برق صادر خواهد شد. به گزارش خبرنگار دنیای اقتصاد، معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در قبوض هشتم دی ماه تنها یک روز از برق مصرفی مشترکان با قیمت‌های جدید محاسبه خواهد شد، اظهار کرد: 59 روز دیگر با قیمت‌های قدیم محاسبه مي‌شود.
وی در ادامه گفت: اولین صورت حساب دو ماهه برق با نرخ‌های جدید در تاریخ 28 بهمن ماه صادر مي‌شود که 8 اسفند ماه به دست مردم مي‌رسد. معاون وزیر نیرو افزود: وزارت نیرو در تلاش است تا قبض‌های برق را به صورت ماهانه صادر کند، اما به دلیل اینکه لازم است که امکانات و نیروهای ما در صدور صورت حساب‌ها و قرائت کنتور دو برابر شود تا اطلاع ثانوی قبض‌های برق مشترکان خانگی به صورت دو ماهه محاسبه و صادر خواهد شد.
تعرفه برق در بخش‌های مختلف
به گزارش خبرنگار ما، بر اساس اعلام دولت، متوسط قیمت برق برای تمامي ‌بخش‌ها 45 تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. پیش از این متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق 16.5 تومان بود. معاون وزیر نیرو در امور برق در رابطه با جزئیات کامل نحوه افزایش قیمت برق مي‌گوید: قیمت برق برای بخش خانگی عادی 450 ریال، بخش خانگی مناطق گرمسیر 140 ریال، مراکز آموزشی و بهداشتی به ازای هر کیلووات ساعت 250 ریال، دولتی‌ها 1200 ریال، عمومي‌582 ریال، بخش تولید در شاخه کشاورزی 140 ریال، بخش تولید در شاخه صنعت و معدن 400 ریال و سایر مصارف 1200 ریال تعیین و ابلاغ شد.
جزئیات تعرفه برق خانگی
وی در جمع خبرنگاران ادامه داد: قیمت برق مصرفی به صورت پلکانی لحاظ خواهد شد که بر این اساس 7 پله مصرف وجود خواهد داشت.
وی با بیان اینکه هم اکنون الگوی مصرف برق برای هر مشترک شبکه برق خانگی، 200 کیلووات ساعت به ازای هر ماه است، تصریح کرد: پله اول از 0 تا 100 کیلووات ساعت با قیمت 270 ریال، پله دوم از 100 تا 200 کیلووات ساعت با قیمت 320 ریال، پله سوم از 200 تا 300 کیلووات ساعت با قیمت 720 ریال، پله چهارم از 300 تا 400 کیلووات ساعت با قیمت 1300 ریال، پله پنجم از 400 تا 500 کیلووات ساعت با قیمت 1500 ریال، پله ششم از 500 تا 600 کیلووات ساعت با قیمت 1900 ریال و پله هفتم که مازاد بر 600 کیلووات ساعت است، با قیمت 2100 ریال محاسبه مي‌شود.
حذف 45 درصد یارانه برق
بهزاد گفت: با توجه به اینکه ارزش هر کیلووات ساعت برق 100 تومان است، در مرحله اول اصلاح قیمت‌ها 45 درصد از یارانه‌ها برداشته شده و همچنان 55 درصد برای برق یارانه پرداخت مي‌شود.
ساده‌سازی قبض‌ها
معاون وزیر نیرو در امور برق در ادامه با اشاره به ساده‌سازی قبض‌های برق اظهار کرد: پیش از این صورت حساب‌های برق بسیار پیچیده بود و نحوه محاسبه قیمت برق کار خیلی سختی بود. اما اکنون در صورت حساب مشترکان خانگی سه اصل وجود دارد. اول اینکه کاملا ساده شده و نحوه محاسبه قیمت برق به صورت پلکانی است. دوم شفاف شده است و سوم اینکه قبض‌های برق در کل کشور یکسان شده است.
وی با ذکر مثالی در مورد نحوه محاسبه قیمت برق توضیح داد: به عنوان مثال اگر مشترکی در یک ماه 250 کیلووات ساعت برق مصرف کند، 100 کیلووات اول در 27 تومان ضرب مي‌شود که برابر با دو هزار و 700 تومان است. 100 کیلووات ساعت دوم در 32 تومان ضرب خواهد شد که برابر با سه هزار و 200 تومان است که اگر با قیمت قبلی جمع شود پنج هزار و 900 تومان به دست مي‌آید. 50 کیلووات سوم نیز در 72 تومان ضرب خواهد شد که عدد سه هزار و 600 تومان به دست مي‌آید. در نهایت جمع عدد 5 هزار و 900 تومان با سه هزار و 600 تومان برابر با 9 هزار و 500 تومان مي‌شود که قیمت برق مصرفی این مشترک خواهد بود. البته به این قیمت مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه مي‌شود که قیمت نهایی برق خواهد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق افزود: بدین ترتیب نحوه محاسبه قیمت برق بسیار ساده شده است، ضمن اینکه این نحوه محاسبه روی قبض‌های برق نیز قید شده است.
به گفته وی، البته این نحوه محاسبه برای مشترکانی است که کنتورهای سه زمانه یا دو زمانه نداشته باشند. در مورد کنتورهای سه زمانه برای بخش کم باری که حدود 8 ساعت است، به ازای هر کیلووات ساعت 150 ریال تخفیف در نظر گرفته شده است. وی از مردم درخواست کرد تا با صرفه‌جویی مصارف خود را به پله‌های پایین تر جدول تعرفه‌ای کاهش دهند؛ چرا که تنها با 10 درصد صرفه‌جویی می‌توانند 20 تا 30 درصد مبلغ صورتحساب خود را کاهش دهند.
معاون وزیر نیرو خطاب به مشترکان خانگی اعلام کرد:‌ اگر یک کیلووات ساعت از مصارف خود را از زمان اوج بار به زمان کم باری منتقل کنید 45 تومان به ازای هرکیلووات ساعت در صورتحساب‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد. وی همچنین اعلام کرد که در قبض‌های برق مشترکان خانگی، دیماند نیز حذف شده است.
اختلاف صورتحساب‌های جدید و قدیم
معاون وزیر نیرو در امور برق در ادامه در مورد اختلاف قیمت صورتحساب‌های جدید با قدیم نیز توضیح داد: تا دهک ششم اختلافی که در صورتحساب‌ها نسبت به زمان قبل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به وجود می‌آید معادل سه هزار و 600 تومان است و در دهک هفتم نیز اگر تنها 10 درصد صرفه‌جویی صورت گیرد، مابه‌التفاوت قبض جدید نسبت به دوره قبل از آن کمتر از 4 هزار تومان در ماه خواهد بود. وی ادامه داد: دهک هشتم و نهم نیز 8 و 11 هزار تومان بالاتر از قبض قبلی خود پرداخت خواهند کرد، اما دهک دهم باید مدیریت مصرف بیشتری برای مصارف خود داشته باشد.
جزئیات تعرفه برق تجاری‌ها
بهزاد در مورد قبوض برق مشترکان تجاری با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز توضیح داد: متوسط قیمت برق مشترکان تجاری 120 تومان است که مانند بخش خانگی به صورت پلکانی محاسبه مي‌شود. وی ادامه داد: بر این اساس در پله اول از صفر تا 200 کیلووات ساعت با قیمت 100 تومان، در پله دوم از 200 تا 600 کیلووات ساعت با قیمت 140 تومان و مازاد بر 600 کیلووات ساعت با قیمت 200 تومان محاسبه خواهد شد. البته 70 درصد مشترکان بخش تجاری کمتر از 200 کیلووات ساعت مصرف دارند.
وی در مورد اختلاف صورت حساب‌های جدید و قدیم واحدهای تجاری نیز اظهار کرد: با تداوم روند فعلی مصارف در واحدهای تجاری حدود 80 درصد مغازه‌ها در روز بیش از 500 تومان به صورت روزانه برای برق پرداخت نخواهند کرد.
بیشترین تعرفه برای دولتی‌ها
بهزاد با بیان اینکه بیشترین فشار در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به بخش‌های دولتی وارد خواهد شد، گفت: بر اساس دستور ريیس‌جمهور، حتی یک ریال هم به بودجه جاری دستگاه‌ها اضافه نخواهد شد و با توجه به اینکه تعرفه برق برای آنها 120 تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده، آنها باید با صرفه‌جویی افزایش قیمت را جبران کنند.
تخفیف قیمتی برای کشاورزی
بهزاد در مورد تعرفه برق تولید کشاورزی نیز اظهار کرد:قیمت برق صنایع کشاورزی با تخفیف محاسبه می‌شود و با حداقل قیمت (140 ریال به ازای هر کیلووات ساعت) محاسبه مي‌شود.
اقدامات حمایتی برای صنعت
معاون وزیر نیرو در مورد تعرفه برق بخش صنعت و معدن نیز گفت: تعرفه برق برای تولید در بخش صنعت و معدن 400 ریال به ازای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است. اما در این بخش تلاش شده که در صورت کاهش مصرف، مشترکان با کاهش هزینه بیشتری روبه‌رو شوند، این در حالی است که قیمت برق صنعتی کمتر از متوسط نرخ صورت حساب‌های برق نیز هست. از سوی دیگر، برای مشترکان صنعتی در روزهای جمعه ساعات اوج بار در نظر گرفته نخواهد شد.
تدابیر نیرو برای سه استان
بهزاد در پايان با اشاره به تدابیر وزارت نیرو برای استان‌های محروم از گاز اظهار کرد: برای مشترکان برخی استان‌ها نظیر خوزستان، بوشهر و بندرعباس که هنوز گازرسانی به طور کامل انجام نشده و مجبور به استفاده از برق برای سه ماهه زمستان هستند، تخفیف قیمتی در نظر گرفته شده است.

ورشکستگی صنایع دستی استان‌های ایران

سایت ندای سبز آزادی: هنرهای دستی در تمدن چندهزار ساله ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و درآمد بخش قابل توجه‌ای از مردم ایران از این طریق حاصل می‌شد. اما در دوران کنونی این صنعت با مشکلات بسیاری مواجه است و بی‌برنامه‌گی‌های دولت احمدی‌نژاد نیز بر این مشکلات افزوده است.

بازار ایران در تسخیر محصولات چيني

کارشناسان صنایع دستی معتقدند که نبــود تــوجه و فاصله روزافزون بین خواسته مصرف‌کنندگان و تولیدات صنایع دستی در کشور باعث شده است که به این صنعت ـ هنر ایرانی، لطمات جبران‌ناپذیری وارد شود. فراموش کردن اصول بازاریابی باعث شده است که صنایع دستی کشورهای دیگری مانند چین و هند با کیفیت بسیار پایین و با استفاده از موادی که گاه استفاده از آنها توسط بسیاری از متخصصان علوم بهداشتی و سلامتی منع شده، بازارهای جهانی و حتی باراز داخلی را در اختیار خود در آورند.

سالانه میلیون‌ها تومان از سرمایه‌های مردم، صرف خرید این گونه محصولات و پر کردن جیب سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود، در حالی که صنایع دستی ما با اندکی توجه و سرمایه‌گذاری می‌تواند به شکوفایی برسد.

در حالی که صنایع دستی در جهان به منبع عظیم اقتصادی تبدیل می‌شود در ایران به دلیل اینکه همواره این صنعت کوچک شمرده شده است، هر روز از ارزش و جایگاه واقعی خود فاصله می‌گیرد.عمده‌ترین تنگناها و محدودیت‌های این صنعت، نبود شناخت کافی و مناسب از بازارهای داخلی و جهانی و سلایق مشتریان، توجه نداشتن به سطح کیفی تولید و نوآوری در محصولات تولیدی، نبود تبلیغات و بازاریابی داخلی و خارجی است.


ورشکستگی صنایع دستی استان‌های ایران

خبرگزاری مهر گزارش داده است که روزگاری بازار صنایع دستی استان گیلان در تسخیر تولیدات هنرمندان گیلانی بود اما امروزه محصولات چینی به این بازارها نیز رسوخ کرده و ابتکار را از پنجه‌های طلایی هنرمندان این منطقه ربوده است.
ورود محصولات چینی به بازارهای صنایع دستی کشور به حدی بوده است که ورشکستگی تعداد زیادی از هنرمندان این صنعت را به دنبال داشته و دل هنردوستان ایرانی را به درد آورده است.

اجناس چینی که معمولا کپی برداری و بی کیفیت هستند به دلیل ارزان بودن اولین انتخاب گردشگران داخلی است.
از زمان ورود صنایع دستی چینی به بازار ایران تاکنون هشدارها و ابراز نگرانی های مختلفی از سوی کارشناسان و دلسوزان صنایع دستی ایران انجام گرفته و هربار نیز وعده برخورد با این مسئله ازسوی دولت داده شده است، اما هیچگاه این وعده عملی نشد.

بيكاري استادکاران صنايع دستي

در حال حاضر بسياري از هنرمندان صنايع دستي و صنعتگران به مشاغلي روي آورده‌اند كه كاملا خارج از حوزه صنايع دستي است برخي از آنها با داشتن بيش از 40 سال سابقه در حوزه صنايع دستي الان در شركت هاي خصوصي و خدماتي مشغول به كار هستند.

محمد نوريان خاتم ساز اصفهاني كه بيش از 40 سال سابقه دارد و درحال حاضر در شركت خصوصي مشغول به كار است به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است: با 40 سال سابقه صنايع دستي 4 سال است كه بيكارم و درحال حاضر در يك شركت خصوصي كه اصلا مرتبط با صنايع دستي نيست مشغول به كار هستم.

وي مي گويد: چند دوره عضو و رئيس اتحاديه صادرات صنايع دستي بوده‌ام ولي به دليل عدم حمايت و كارشكني‌هاي موجود و همچنين هزينه هاي بالا مجبور شدم صنايع دستي را براي هميشه رها كنم.

وعده‌هاي دولت، طبل توخالي!

در حال حاضر صنايع دستي با دارا بودن قابليت و پتانسيل بالقوه اي كه براي صادرات دارد درحال حاضر حتي قسمت عمده احتياجات مردم و منطقه را تامين نمي كند. صنايع دستي اصفهان با توجه به برخورداري از امكانات مناسبتر نسبت به شهرهاي همجوار و ديگر استان ها همچنان درگير مشكلات و معضلاتي هستند كه صنعتگران را وادار به تغيير شغل مي كند. اتفاقي كه با سرايت به ديگر شهرها باعث خواهد شد صنايع دستي از بحران خارج و كاملا نابود شود. چرا كه شهرهاي ديگر نه شهرت و معروفيت اصفهان را در زمينه صنايع دستي دارند نه متولي صنايع دستي درآنجا مستقر است تا با طبل و وعده هاي توخالي به كمك آن ها بشتابد.

اهمال دولت در رفع کمبود مواد اولیه مرغوب

همچنین کمبود مواد اولیه مرغوب و تنوع در تولیدات از مشکلات اصلی صنایع دستی ایران است. این مشکل با ورود صنایع دستی خارجی که رقبایی قدرتمند برای صنایع دستی داخلی محسوب می شوند، تشدید شده است.

رفع مشکل کمبود و گرانی برخی مواد اولیه، از جمله اختیارات سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، اما این سازمان تلاشی را برای رفع این مشکل انجام نداده است.

بسته‌بندي صنايع دستي ايران در كارتون سيگار!

مساله بسته‌ بندي نامناسب نیز يكي از مشكلات صنايع دستي است. صنايع دستي ايران در نايلون يا در كارتون سيگار بسته‌بندي مي‌شود.

سیرنزولی درآمد صنایع دستی

همچنین خبرگزاری میراث فرهنگی در یک گزارش اعلام کرده است که درآمد ايران از صادرات صنايع دستي و فرش از سال 1385 سير نزولي داشته، به‌طوري كه اين درآمد در سال 1385 از حدود 520ميليون دلار در سال 1386 به 450ميليون دلار رسيده است. پايين بودن نرخ پايه صادراتي صنايع دستي يكي از عوامل سير نزولي درآمد‌ صادرات صنايع دستي بوده است.

هنرمندان صنایع دستی بیمه نیستند

خبرگزاری مهر نیز مشکلاتی نظیر بیمه نبودن، حمایت نشدن، نبود بازار فروش، ورود بازارهای بی کیفیت چینی، بالا بودن قیمت غرفه های نمایشگاه‌ها، گرانی هزینه های تولید را از جمله مباحثی می‌داند که نفس هنرمندان صنایع دستی استانهای کشور را بند آورده و خوشی را از دلهای بی آلایش این هنرمندان گرفته است.

کم‌کاری دولت در تبلیغات

همچنین مشکلاتی نظیر عدم اطلاع‌رسانی مناسب از سوی دولت باعث رکود این صنعت شده است. یک هنرمند صنایع دستی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اطلاع رسانی دولت در زمینه صنایع دستی را ضعیف دانست و گفت: متأسفانه هنرهای ایرانی برای شهروندان ناشناخته بوده و این به معنای کم‌کاری در حوزه اطلاع‌رسانی است و به رغم اینکه وقت زیادی برای هنرهای دستی گذاشته می‌شود، مردم شناخت درستی از آن ندارند.

هنرمند رشته چاروق دوزی از زنجان نیز گفت: قندشکن، ظروف مسی، قمه، ساتور، کارد آشپزخانه، چاقوهای جیبی دست سازف چاروق، روفرشی، گیوه مردانه از جمله صنایع دستی استان زنجان به شمار می آیند. اما تبلیغاتی بر روی هنرهای دستی در کشور صورت نمی‌گیرد.

اگر بخواهیم مشکلات صنایع دستی ایران را فهرست کنیم، حتمن بیش از این خواهد شد. با این حال هیچ دورنمایی برای حل این مشکلات وجود ندارد.

سرما؛ روشن کردن گاز پيكنيک در اتوبوس و سوختن مسافران

سایت آفتاب: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، رییس پلیس راه استان همدان گفت: ساعت پنج بامداد امروز یک دستگاه اتوبوس در گردنه اسداباد در حین حرکت دچار حریق شد که بلافاصله راننده اتوبوس این خودرو را متوقف و تعدادی از مسافران از خودرو پیاده ‌شدند.

سرهنگ جاویدان خاطرنشان کرد: در این حادثه مرگبار 7 نفر از مسافران جان خود را از دست داده و 5 نفر نیز دچار سوختگی و مسمومیت ناشی از استنشاق گازهای متصاعد از حریق شدند.

نبود بیمارستان؛ افزایش تلفات انسانی زلزله کرمان

خبرگزاری مهر: در حالیکه با افزایش فعالیتهای امدادی و خارج کردن مصدومان از زیر آوار تعداد تلفات انسانی زمین لرزه ریگان رو به افزایش است مصدومان حادثه به دلیل نبود بیمارستان پس از طی 100 کیلومتر به بم منتقل می شوند.

در حالیکه بر اثر بروز زمین لرزه شدید در منطقه ریگان در شرق استان کرمان بیش از هزار و 800 واحد مسکونی بین 20 تا 100 درصد تخریب شده اند میزان تلفات انسانی این حادثه تنها 26 کشته و زخمی اعلام می شود.

این آمار درحالی از ساعات ابتدایی زمین لرزه همچنان توسط مسئولان اعلام می شود که هنوز راه دسترسی به 500 خانوار به دلیل ریزش کوه قطع است.

طبق اعلام مسئولان 30 روستای صعب العبور همچنان درگیر امداد رسانی اولیه هستند و به دلیل مسدود شدن راه، امداد رسانی به این مناطق به کندی پیش می رود و احتمال افزایش آمار در این روستا بسیار زیاد است.

آمار منتشر شده در خصوص مجروحان و کشته شدگان در روستاهای غیرکوهستانی گزارش شده و هیچ اطلاعی در خصوص آمار تلفات انسانی در روستاهای کوهستانی در دست نیست.

این درحالیست که مصدومان حادثه زمین لرزه به دلیل عدم وجود بیمارستان در شهرستانهای فهرج و ریگان در حال انتقال به بیمارستانهای بم هستند و برای انتقال بیماران به بیمارستانهای شهرهای مجاور مجروحان باید فاصله بیش از یکصد کیلومتر را طی کنند.

فرماندار یگان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان اظهار داشت: متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات ریگان نبود بیمارستان است که در زمین لرزه این مشکل به شدت افزایش یافته است.

محمد برزنگ افزود: به دلیل نبود امکانات درمانی مناسب مصدومان هم اکنون به شهرهای مجاور منتقل می شوند.

ادامه تهدید اعضای یک خانواده بهایی در ساری

کمیته گزارشگران حقوق بشر- روز دوشنبه، 29 آذرماه، رویا قنبری، شهروند بهایی ساکن ساری بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شد. در اقدامی دیگر، روز یک شنبه یازده مامور امنیتی با ارائه حکم دست نویس کتبی بازداشت فتانه نوری، همسر امید قنبری، منزل پدر و پدر شوهر او را مورد تفتیش قرار دادند.

بنا بر گزارش های رسیده، رویا قنبری، خواهر امید قنبری که هم اکنون در بازداشت است، در پی فشارهای مداوم چندهفته اخیر ماموران امنیتی بر روی خانواده اش، برای پاسخگویی به برخی سوالات به ستاد خبری مراجعه کرده بود، طی تماس تلفنی خبر بازداشت خود را به خانواده اش اعلام کرد.

همچنین ماموران اطلاعات ساری روز یک شنبه، با تفتیش منزل پدری فتانه نوری، او را به صورت شفاهی و به منظور ادای پاره ای از توضیحات، و تحویل دادن لباس های امید، برادر رویا قنبری که در بازداشت است، به اداره اطلاعات احضار کرده بودند. ماموران امنیتی صبح روز دوشنبه، همسر خانم قنبری را که برای تحویل لباس های امید قنبری به اداره اطلاعات مراجعه کرده بود تهدید کردند که چنانچه تا ساعتی دیگر همسر خود را تحویل اطلاعات ندهد با حکم قانونی جلب خواهند شد.

این درحالی است که پس از تفتیش منزل، از اداره اطلاعات چهار بار با منزل آقای قنبری تماس گرفتنه شد. در تماس اول آقای امید قنبری از موقعیت مکانی همسرش پرسید و در تماس بعدی با نگرانی از وضعیت پدر و مادر پیرش که شاهد بی حرمتی و هتاکی مامورین بودند، پرس و جو کرد. در تماس های بعدی، بازجوی اطلاعات مجددا از خانم رویا قنبری درخواست کرد که فردا صبح خود را به ستاد خبری به جهت ملاقات با برادرش و پاسخ به پاره ای سوالات معرفی کند.

همچنین بر اساس گزارش های رسیده، یازده تن از ماموران امنیتی، بعد از ظهر روز یک شنبه 28 آذرماه، با ارائه حکمی دست نویس مبنی بر بازداشت فتانه نوری، همسر امید قنبری به منزل پدر و پدرهمسر ایشان مراجعه کرده و به رغم آن که در حکم دست نویس ارائه شده تنها جهت بازداشت فتانه نوری صادر شده بود، اقدام به تفتیش وسایل منزل پدرشوهر او کردند.

ماموران در این یورش، ضمن بی حرمتی به مقدسات آیین بهایی و هتاکی به اعضای خانواده، کتب بهایی و یک نسخه قدیمی "قرآن مجید"، تعدادی سی دی و یک دستگاه رسیور را ضبط کرده و به همراه بردند.

سنگال متکی را بدون ماشین و محافظ رها کرد

جهان نیوز: روز گذشته در راهروهای مجلس گفته می شد که وزارت خارجه سنگال به اطلاع متکی رسانده است که چون دیگر وزیر خارجه دولت ایران نیست، تشریفات تدارک دیده شده برای یک وزیر خارجه را برای وی در نظر نمی گیرند و لذا بدون گارد امنیتی و با یک ماشین غیر تشریفات متکی را به هتل محل اقامتش هدایت کرده اند! چرا که از دیدگاه آنان عزل وزیر خارجه حامل پیام در حین انجام مأموریت یک توهین به کشورشان تلقی شده است.

حذف یارانه ها؛ شروع اعتراضات در شهرستانها

گزارش دریافتی: صبح سه شنبه 30 آذر 89 عده بسیار زیادی از صاحبان گلخانه ها مقابل اداره جهاد کشاورزی یزد واقع در میدان امام حسین تجمع عظیمی نمودند تا اعتراض خود را نسبت به گران شدن سوخت گازوئیل گلخانه ها در فصل سرما اعلام کنند به طوری که نیروهای پلیس مجبور به بستن مسیر بلوار دانشجو شدند. لازم به ذکر است که تعدادی بسیار زیادی از وانت های پر از نیروهای سرکوبگر زره پوش آماده حمله به جمعیت معترضین بودند.

همدان

در همدان، با اعلام گران شدن سوخت تقریبا تمامی رانندگان آژانس های کرایه‌ ای از صبح روز یکشنبه دست از کار کشیده‌ اند و عملا حرکت آنها به یک اعتصاب تبدیل شده به ‌طوری که اغلب آژانس ‌ها تعطیل شده ‌اند.

بندرعباس

در بندرعباس رانندگان کامیونها در اعتراض به افزایش قیمت سوخت، از روز یکشنبه دست به اعتصاب زدند. رانندگان کامیونها که از نقاط مختلف به این شهر برای بارگیری سفر کرده‌اند در اعتراض به افزایش چندین برابر قیمت گازوییل از بارگیری خودداری کرده و اعتصاب کرده‌اند. روزانه هزاران کامیون برای بارگیری وارد بندرعباس می‌شوند و از روز یکشنبه راننده هیچ کامیونی حاضر به بارگیری نشده است.

جزیره قشم

خبرگزاری حکومتی مهر: مالکان و ناخداهای اتوبوسهای دریایی بنزین سوز از صبح یکشنبه و با آغاز مرحله نهایی طرح هدفمند کردن یارانه ها به علت گران شدن قیمت بنزین دست از کار کشیده اند و می گویند که تا زمانی که قیمت بلیط اتوبوس دریایی مطابق با قیمت بنزین تغییر نکند کار انتقال مسافر را انجام نخواهند داد.

استقرار ماموران مبارزه با بدحجابی در دانشگاه بوعلی سینا

در پی اقدامات اخیر دولت برای مقابله با آنچه که بد حجابی در دانشگاه ها نام می برد،اخیراً چند مامور زن مقابل اتاقک حراست دانشکده های دانشگاه بوعلی سینا ایستاده اند و به صورت کاملاً سلیقه ای جلوی دانشجویان دختر را گرفته و تذکرهایی را به آن ها می دهند ؛ از جمله به کمک حراست با درخواست کارت دانشجویی ، سعی در شناسایی و برخورد با دانشجویان را دارند.

به گزارش دانشجو نیوز، درضمن با دادن کارت هایی ، سعی در ایجاد فرهنگ دلخواه خود در دانشگاه دارند. نمونه ای از کارت هایی که به دانشجویان می دهند در زیر آمده است

تهدیدات دادگاه انقلاب علیه پدر فعال سندیکایی شرکت واحد
تهدیدات دادگاه انقلاب علیه پدر فعال سندیکایی شرکت واحد همایون جابری

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"روز دوشنبه 29 آذر ماه فعال سندیکایی شرکت واحد همایون جابری بدلیل عدم ارسال احضاریۀ کتبی از طرف دادگاه انقلاب از حضور در جلسه دادگاه امتناع ورزید.
روز گذشته شعبۀ 1 دادگاه انقلاب کرج پس از اینکه آقای جابری در دادگاه حاضر نشد با پدر او تلفنی تماس گرفته شد و پدر آقای جابری را تهدید کردند که در صورت عدم حضور فرزندش در دادگاه وثیقه مالی که سپرده است توسط دادگاه ضبط خواهد شد. شعبۀ 1 دادگاه انقلاب همچنین پدر آقای جابری را به دادگاه احضار کرد و او را مورد تهدید قرار داد.
در نهایت دادگاه شعبۀ 1 انقلاب کرج که فردی بنام عاصف حسینی است دادگاه را به 3 بهمن ماه به تعویق انداخت و پدر آقای جابری را تهدید نمود در صورت عدم حضور فرزندش در این تاریخ مبلغ 10 میلیون وثیقه سپرده شد را از او خواهند گرفت.
فعال سندیکایی همایون جابری بدلیل همراهی کردن همسر همکارش (آقای غلامرضا غلامحسینی) به اداره اطلاعات کرج دستگیر و به مدت 13 روز در بازداشت بسر برد و با وثیقۀ 10 میلیون تومانی آزاد گردید.پس از آزادی از زندان بدستور بازجویان وزارت اطلاعات از کار اخراج گردید و تلفنی به شعبۀ 1 دادگاه انقلاب کرج احضار شد.
در حال حاضر 6 فعال سندیکایی در بازداشت بسر می برند که اسامی آنها به قرار زیر می باشد؛منصور اسالو،ابراهیم مددی،رضا شهابی،غلامرضا غلامحسینی ، علی اکبر نظری و مرتضی کمساری می باشند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ،تعلیق از کار با دلایل واهی ، پرونده سازی ، محاکمۀ و بازداشت فعالین سندیکایی را محکوم می کند و از سازمان جهانی کار و کمیسر عالی حقوق بشر خواستار اقدامات عملی برای پایان دادن به سرکوب فعالین سندیکایی در ایران است.

30 آذر 1389 برابر با 21 دسامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
سازمان جهانی کار
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

دانشجوی محروم از تحصیل به یکسال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا - سما نورانی، دانشجوی محروم از تحصیل و از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی مقیسه به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، این فعال حق تحصیل که در تاریخ 12 اسفند 1388 در شیراز بازداشت و به بند 2 الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود، ششم اردیبهشت 1389 با تودیع وثیقه از بند 2 الف سپاه در زندان اوین آزاد شده بود.

سما نورانی، در مهرماه 1387 در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه سهند تبریز پذیرفته شد اما پس از گذراندن سه ترم اخراج شد.

لازم به ذکر است این دانشجوی محروم از تحصیل بهایی، پیشتر در اواخر اردیبهشت 1385 توسط نیروهای امنیتی به همراه گروهی که خدمات اجتماعی انجام می داده‌اند در پرونده موسوم به پرونده 54 نفر در شهر شیراز بازداشت شده و در نهایت به یک سال حبس تعلیقی و سه سال شرکت اجباری در کلاس های تبلیغات اسلامی محکوم شده بود.

آنقدر به پهلوهای پسرم زده بودند كه كليه هايش...

مادر احمد نجاتي كارگر: آنقدر به پهلوهاي پسرم زده بودند كه كليه هايش از كار افتاده بود آنچه در زير ميخوانيد مصاحبه كانون حمايت از خانواده جان باختگان و بازداشتي ها با خانواده جان باخته راه آزادي احمد نجاتي كارگراست :
- با عرض سلام و خسته نباشيد و آرزوي صبر براي شما ميخواستيم اگر امكان دارد كمي از احمد براي ما بگوييد؟
- تلفن ما تحت نظراست من هم اصلا حالم خوب نيست بامادرش صحبت كنيد.
- سلام مادر. اميدوارم حال شما خوب باشد و انشاالله كه غم آخرتان بوده وخداصبربدهد , مابه پدرومادرهايي مثل شما افتخارميكنيم .
- خيلي ممنون هستم .زنده باشيد مادرجان .
- مادر , احمد هنگام شهادت چند سالش بود؟
- 22سال سن داشت , تا اول دبيرستان بودتحصيلات زيادي نداشت ولي سركاربودند .درصحافي درپيچ شميران كارمي كرد ,مجرد بود.
- مادر با اينكه ميدانيم كه ياد آوري آن روزها و غم از دست دادن احمد براي شما خيلي سخت است اما ميخواستيم اگر ميشود براي ما كمي ازنحوه شهادت احمد ونحوه مطلع شدن خودتان از اين موضوع بگوييد ؟
- بچه به خيابان رفت وگرفتنش .ما بي خبربوديم به خانه آمدندوهمه جا را گشتند. بعداز9-10روزگفتندسند بياوريد آزاد كنيم ماهم رفتيم سند آورديم وآزادش كرديم . شكنجه هايي كه آنجا به بچه ام داده بودند خيلي زياد بود,آنقدرزده بودند به پهلوهايش كه كليه هايش از كارافتاده بود .... نمي دانم چي بودكه باسند بالاخره بيرون آمد 10-15 روزازدرد پهلو ناليد . مانفهميدم كه چه اتفاقي افتاد, هنوزهم مبهم است كه چه اتفاقي افتاد. مي گويند درخيابان دركما بود كه به بيمارستان لقمان بردند و9 روزدركما بود كه بعد به هوش آمد ولي
آنقدربر روي دهانش دستگاه بودكه ما اصلا نپرسيديم چطور اين اتفاق برايت افتاده , واقعيتش ما فكركرديم كه او را دومرتبه گرفته اند, ميگويند كه وقتي به هوش مي آيد فقط شماره تلفن را مينويسد كه به ما زنگ بزنند , حتي نميتوانسته يك كلام حرف بزند تا آخرش هم نزد.ما اصلا فرصت نمي كرديم بچه مان را ببينيم .روزي يك يا دودقيقه درروزوقت مي دادند تا لباس آي سي يو را بپوشيم براي ديدن او برويم ,تا مي رفتيم بالاي سرش ميگفتندبفرماييد برويد بيرون... اصلا نمي شدبا اين بچه حرف زد, فقط يك نگاه
مي كرديم وفوري بيرون مي آمديم, در روز هم فقط يك نفر ميتوانست به ديدن او برود كه يا من مي رفتم ويا خواهرش مي رفت يك دقيقه, نه فرصتي بود حرف بزنيم ونه بچه مي توانست حرف بزند , بچه ام دروضعيت خيلي بدي بود .هرچه ازبيمارستان مي پرسيدم چه بودوچي شده بودمي گفتند ازخودش بپرسيد.همه دستگاه ها دردهنش بود,بچه ام نمي توانست حرف بزند .مبهم تمام كردوماهم نفهميديم .
- آيا شما در اين رابطه شكايت هم كرديد و به جايي رسيديد؟
- نه والا به هيچ جا نرسيديم, دوسه شكايت كرديم وكيل داشتيم به هيچ جا نرسيديم .اين دفعه رفتيم پيش خدا . خدا هم صد درصد رسيدگي به اينكار ميكند .مثلا به دوتا ازوكيل هايمان گفته بودند شما هم شديد كاسه داغ تر ازآش چرا خودشان نمي آيند .ما نه آن زبان را داشتيم ونه آن حال و روز را داشتيم كه به اين ويا آن دادگاه برويم حرف بزنيم . ولي اين جواب را خدا به ما مي دهد .
- مادرميتوانيد كمي از خصوصيات اخلاقي احمد برايمان بگوييد ؟
- من هرچه بگويم ميگوييد مادراست وخوبي هايش را ميگويد, بايدازاطرافيان سئوال كنيد كه چقدراين بچه مهربان بود،چقدرباصفا بود, جدي ميگويم.... بايد آنها بگويند كه اين بچه چقدرخوب بود .هركس رامي بيني دلش براي اين بچه سوخت, پدرومادركه جاي خود دارد . يك خواهردوسال بزرگترازخودش داشت كه اين دوتا عاشق هم بودند ووابستگي به هم داشتند الان هفته اي دوبار سرخاكش نرود با قسم ميگويم كه هفته اي يكباررا صددرصد مي رود.يكسال وچهارماه ازفوت احمدگذشته است منع نكني هفته اي
دوبارسرخاكش مي رود . خواهروبرادرمعمولاباهمديگرزد وخورد دارند ولي اين دوتا اينجوري نبودند يعني ا حمد احترام داشت, احمدخوب بود خيلي با همديگرخوب بودند,هميشه مي گفتند كه خدا گلچين ميكند اصلا باورم نمي شد ولي به چشم خودم ديدم نه اينكه جوان من است ,جوانهاي ديگرهم همينطور است .همه جوانهايي كه رفتندواقعا خدا تك تك دست گذاشت روي بچه هاي خوب ومهربان
وسبكبال, آدم دلش براي جوانهايمان مي سوزد .خيري ازاين دنيا نديدند .يك جوان ديگرم كه 27سال داشت به خاطرمريضي ازدست دادم ولي اين بچه ام سالم بود وهيچ چيزنداشت هيچ عيبي نداشت, اينكه از خانه بيرون برود و اينجوري او را از آدم بگيرند .... دل آدم خيلي مي سوزد .براي ما خيلي سخت است .
- مادر بعد از اين جريانات آيا شما دراين مورد صحبتي هم كرديد ؟
- به ماخيلي گفته اندباكسي صحبت نكن ولي من دلم نمي آيد , آدمي وقتي كه غم دردلش است بايد بايكي صحبت كند وخالي كند . من حرف بدي نمي زنم هميشه هم گفته ام نه من ونه پدرش ونه خواهرش هيچ چيزنيمخواهيم ، فقط مسبب اينكار كار, آنكه اين را زده است آنكه دستورگرفته ازچه كسي دستورگرفته فقط همين را ميخواهم حرف بدي هم نمي زنم . اما خودشان ما رادروغگوحساب كردندو گفتند اين خانواده شيادهستنداين خانواده دروغگو اند وهزارحرف ديگرزدند همه اين دروغ هايشان پهلوي خدا نوشته ميشود.
حال وروزشوهرم خيلي خراب است واصلانمي تواند حرف بزند. آنها كه رسيدگي نمي كنند وانتظاري هم نيست , به نظرمن كساني هم كه نزد اينها رفتند تا بهشان رسيدگي كنند خون بچه هايشان را پايمال كرده اند , اينها بايد همان موقع كه گرفته بودند مي گفتنداين جوان است به جواني اش رحم ميكردند ولي به بچه ام گفتند منافق ويا تروريسم به همه جوانها اين وصله ها را مي زنند .
ميخواست ببيند درمملكت چي مي گذرد.
- مادر از اينكه وقتتان را در اختيار ما قرار داديد خيلي متشكرم در پايان اگر نكته اي داريد ميتوانيد براي ما و براي خوانندگان ما بگوييد ؟
- بچه ها ميگويندكه زيادحرف نزن خطرداردمن حرف بدي نمي زنم آخرش چكارميكنند جاي من هم مي روم پهلوي آن (احمد) دراين دنيا چه خير وآسايشي ديديم . بنده خدا كه كاري برايم نكرد قاضي باشدديگران . ازخداميخواهم مسببين آن كس را به جلوي ما بياورد همين بلا سرش بياورد. همين قدربا شما صحبت كردم آرام ترشدم خيلي ممنون وتشكرميكنم سلامت باشيد خداحافظ

تخریب پنج خانه تاریخی در اردکان یزد

خبرگزاری مهر: یک فعال میراث فرهنگی از تخریب پنج خانه تاریخی متعلق به دوره ایلخانیان در ضلع غربی بافت قدیم اردکان خبر داد و گفت: بافت تاریخی این شهر در فهرست آثار ملی ثبت شده و هر تغییری در آن باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی انجام شود.

حسین جمالی، دوستدار میراث فرهنگی در اردکان با بیان اینکه خانه های بافت قدیم اردکان دارای قدمتی ما بین دوره ایلخانی تا صد سال پیش هستند به خبرنگار مهر گفت: دوستداران میراث فرهنگی روز 23 مهرماه با مشاهده بیلهای مکانیکی و تخریب خانه های تاریخی در اطراف یک حسینیه به منظور توسعه آن در داخل محدوده بافت تاریخی اردکان موضوع را به اداره یگان حفاظت میراث فرهنگی اردکان اطلاع دادند اما مسئولان مربوطه پاسخ دادند که قبلا از این محل بازدید کرده ایم و به این نتیجه رسیدیم که اشکالی به آن وارد نیست و بنای قابل ملاحظه و باارزشی اطراف حسینیه وجود ندارد.

جمالی با بیان اینکه سطح تخریب خانه ها نزدیک به 800 متر مربع تخمین زده می شود ادامه داد: انکار مسئولان یگان حفاظت درحالی بود که پس از بررسی موارد مطرح شده از سوی دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر تاریخی بودن خانه های محدوده حسینیه، دستور توقف تخریب توسط این سازمان صادر شد.

این فعال میراث فرهنگی در اردکان با اعلام اینکه بافت تاریخی اردکان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده گفت: هر تغییری در بافت های تاریخی باید با نظر کمیته میراث فرهنگی انجام شود در حالی که اداره میراث فرهنگی اردکان مجوز این تخریب را به متولیان حسینیه نداده بود.

در همین رابطه حسینعلی مسافری یکی از اعضای هیئت امنای ساخت و توسعه حسینیه به خبرنگار مهر گفت: تخریب و نوسازی در بافت تاریخی اردکان تنها محدود به این حسینیه نمی شود بلکه این اقدامات در بافت اردکان یک امر عادی است و سازمان میراث فرهنگی هم اشکالی به آن نمی گیرد مگر آنکه خانه تاریخی تخریب شود با این حال برای توسعه حسینیه خانه هایی که تخریب شد فرسوده بودند نه تاریخی.

از سوی دیگرعضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی اردکان با اعلام اینکه خانه های تاریخی محدوده حسینیه مرمت نشده بودند گفت: سازمان میراث فرهنگی معمولا مرمت بناها و خانه های قدیمی و شاخص را مد نظر دارد و به مرمت خانه های کوچکی که گاهی قدمتشان به دوران ایلخانی می رسد توجهی نمی کند در حالی که مرمت این خانه ها بسیار سریعتر و کم هزینه تر انجام می شود.

جمالی به کمبود نیروی انسانی، اعتبارات و بودجه اندک اداره میراث فرهنگی اردکان اشاره کرد و گفت: هر چند که این اداره توانسته تا حدودی از بافت تاریخی اردکان محافظت کند اما از آنجایی که بافت تاریخی اردکان سال 82 در فهرست میراث ملی ثبت شده است انتظار می رود از انجام هر گونه ساخت و سازی در محدوده و داخل بافت تاریخی نیز جلوگیری شود.

وی با اعلام اینکه در کنار پنج خانه تاریخی تخریب شده، دیواره های حصارباروی قدیم اردکان نیز به شدت آسیب دیده است، گفت: بافت تاریخی داخل حصار اردکان با مساحتی نزدیک به 50 هکتار یکی از منحصر به فرد ترین بافتهای تاریخی کشور است که قابلیت ثبت در فهر ست جهانی را نیز دارد.

جمالی گفت: در طول سالهای گذشته ساختمانهای چند طبقه در کنار خیابانهای پیرامون بافت تاریخی اردکان سر برافراشته اند و منظر آسمانی آن را برهم زده است.

اینجا ارزش ذغال ‌سنگ از ارزش جان معدنچی بیشتر است

ایلنا: نماینده راور و کرمان با بیان این‌که تنها در یک سال گذشته نزدیک به ۳۰ نفر در اثر حوادث ناشی از ریزش و انفجار معادن جان خود را از دست داده‌اند؛ گفت: حادثه ریزش معدن اشکیلی نخستین حادثه‌ای نیست که باعث قربانی شدن کارگران معدنچی شده است.

کریمی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، با بیان این‌که کار در معدن همواره یکی از خطرناک‌ترین مشاغل بوده است، گفت: اگر به سادگی از کنار چنین حوادثی رد بشویم باید باز هم در آینده منتظر وقوع حوادث جدیدتری باشیم. وی خواستار حساسیت بیشتر دستگاههای اجرایی در خصوص رعایت نکات ایمنی در معادن شد.

کریمی در خصوص حادثه اخیر معدن اشکیلی گفت: به گفته کارشناسان معدن و گروه نجات حجم ریزش در معدن اشکیلی بسیار بالاست به‌طوری که تاکنون میزان زغال سنگی که توسط اعضای گروه نجات استخراج شده است به ۲۰۰ تن می‌رسد.

نماینده راور و کرمان هم‌چنین در خصوص کمیته تحقیق که پیشتر در خصوص رسیدگی به حادثه انفجار معدن باب نیز در بهار سال ۸۸ تشکیل شد، بود گفت: این کمیته هنوز نتیجه تحقیق خود را منتشر نکرده است.

وی یادآور شد: در معادن ذغال‌سنگ امکان ریزش و خطر انفجار در هر لحظه وجود دارد.

کانون روزنامه نگاران و نویسندگان برای ازادی: فریبرز رئیس دانا را هر چه سریعتر آزاد کنید

باز داشت ها، به زندان افکندن ها و شکنجه منتقدین و مخالفان جمهوری اسلامی را گویا پایانی نیست. حاکمان بی خرد همچنان بر سرمایه های فکری و سیاسی- اجتماعی مردم می تازند و در تلاشند پرچم سیاه و ننگین استبدادشان را در هر کوی و برزن به اهتزاز در آورند. آن ها استادان دانشگاهی را آماج حملات مرگبار تروریستی خود قرار داده و زندان ها را به محل نگاهداری فرهیختگان و زحمتکشان کشورمان تبدیل کرده اند. فریبرز رئیس دانا عضو کانون نویسندگان ایران نیز در امتداد این اقدامات بغایت انسان ستیزانه جمهوری اسلامی در منزل خود بازداشت و به نقطه نامعلومی برده شده است. جرم او نقد سیاست های بغایت ارتجاعی اقتصادی حکومت است و انتقاد از دولتی که دست دردست مال اندوزان پلید و وابسته اش، در پناه نیروهای مسلح سپاه و بسیج و نیروی انتظامی طرحی را به اجرا گذاشته شده است که نمی تواند حاصلی جز تورم مضاعف گرانی و فقر فزاینده داشته باشد.

این روش های اقتصادی که منافع وابستگان حکومتی را در پی دارد از سوی فریبرز رئیس دانا افشا و به نقد کشیده شده است و هم از اینروست که حکم دستگیری وی صادر گردیده است.

فریبرز رئیس دانا: من می‌دانم که (دولت) چند هدف دارد. یکی این‌که بگذارد این پرداخت‌های نقدی تبخیر شود. در زیر تابش تورم و به تدریج از بین برود. بعد هم گروه‌های خودی را تشخیص بدهد و بیاورد این نقدینه‌ها را بگذارد در کف دستشان و از طرف دیگر هم از شر هزینه‌های بودجه خلاص شود و بتواند بودجه را به سمت خریدهای تسلیحاتی یا خریدهای دیگری که دارد، هدایت کند.

فریبرز رئیس دانا که سالهاست از تدریس در دانشگاه های ایران منع شده است، تنها بجرم دانش اقتصادی و نقد سیاست های اقتصادی استبداد حاکم بازداشت شده است.

ما فعالین کانون روزنامه نگاران و نویسندگان برای آزادی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط وی می باشیم.

کانون روزنامه نگاران و نویسندگان برای آزادی

19.12.2010

شب يلدا (شب چله)؛ فلسفه، تاريخچه و ارتباط آن با کريسمس

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان
ايرانيان قديم تعهد مي سپردند که هر سال يک درخت سرو تازه بکارند


شرق شناسان و مورخان متفق القولند كه ايرانيان نزديك به 4 هزار سال است كه شب يلدا ــ آخرين شب پاييز و آذرماه ــ را كه درازترين و تاريكترين شب در طول سال است تا سپيده دم بيدار مانده، در كنار يكديگر خود را سرگرم كرده تا اندوه غيبت خورشيد و تاريكي و نيز سردي هوا روحيه آنان را تضعيف نكند و با به روشني گراييدن آسمان (حصول اطمينان از بازگشت خورشيد در پي يك شب طولاني و سياه كه تولد تازه آن عنوان شده است) به رختخواب رفته و لختي بيآسوده اند.

پيشتر، ايرانيان (مردم سراسر ايران زمين) روز پس از شب يلدا (يكم دي ماه) را خور روز و ديگان = دي گان مي خواندند و به استراحت مي پرداختند و تعطيل عمومي بود. در اين روز عمدتا به اين لحاظ از كار دست مي كشيدند كه نمي خواستند احيانا مرتكب بدي كردن شوند كه ميترائيسم ارتكاب هر كار بد، ولو كوچك را در روز تولد خورشيد گناهي بزرگ مي شمرد.

هرمان هيرت زبانشناس بزرگ آلمان كه گرامر تطبيقي زبانهاي آريايي را نوشته است كه پارسي از جمله اين زبانها است نظر داده كه دي به معناي روز به اين دليل بر اين ماه ايراني گذارده شده كه ماه تولد دوباره خورشيد است. بايد دانست كه انگليسي يك زبان گرمانيك (خانواده زبانهاي آلماني) و ازخانواده بزرگتر زبانهاي آريايي (آرين) است. هرمان هيرت در آستانه دي گان به دنيا آمده بود و به زادروز خود كه مصادف با تولد دوباره خورشيد بود، مباهات بسيار مي كرد.

فردوسي به استناد منابع خود، يلدا و خور روز را به هوشنگ از شاهان پيشدادي ايران ( كيانيان كه از سيستان پارس برخاسته بودند) نسبت داده و در اين زمينه از جمله گفته است:

كه ما را ز دين بهي ننگ نيست

به گيتي، به از دين هوشنگ نيست

همه راه داد است و آيين مهر

..... نظر كردن اندر شمار سپهر

آداب شب يلدا در طول زمان تغيير نكرده و ايرانيان در اين شب، باقيمانده ميوه هايي را كه انبار كرده اند و خشكبار و تنقلات مي خورند و دور هم گرد هيزم افروخته و بخاري روشن مي نشينند تا سپيده دم بشارت شكست تاريكي و ظلمت و آمدن روشنايي و گرمي (در ايران باستان، از ميان نرفتن و زنده بودن خورشيد كه بدون آن حيات نخواهد بود) را بدهد، زيرا كه به زعم آنان در اين شب، تاريكي و سياهي در اوج خود است.

خور روز (دي گان)، يكم دي ماه در ايران باستان درعين حال روز برابري انسانها بود. در اين روز همگان از جمله شاه لباس ساده مي پوشيدند تا يكسان به نظر آيند و كسي حق دستور دادن به ديگري را نداشت و كارها داوطلبانه انجام مي گرفت، نه تحت امر. در اين روز جنگ كردن و خونريزي، حتي كشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. اين موضوع را نيروهاي متخاصم ايرانيان مي دانستند و در جبهه ها رعايت مي كردند و خونريزي موقتا قطع مي شد و بسيار ديده شده است كه همين قطع موقت جنگ، به صلح طولاني و صفا انجاميده بود.

واژه يلدا از دوران ساسانيان كه متمايل به بكار گيري خط سرياني (الفباي از راست به چپ) شده بودند بكار رفته است. يلدا همان "ميلاد" به معناي زايش، زادروز يا تولد است كه از آن زبان سامي وارد پارسي شده است. بايد دانست كه هنوز در بسياري از نقاط ايران مخصوصا در جنوب و جنوب خاوري براي ناميدن بلندترين شب سال ، به جاي شب يلدا از واژه مركب شب چله ( 40 روز مانده به جشن سده ــ شب سياه و سرد ) استفاده مي شود.

مراسم شب يلدا (شب چله) از طريق ايران به قلمرو روميان راه يافت و جشن ساتورن خوانده مي شد. جشن ساتورن پس از مسيحي شدن رومي ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه يافت كه در همان نخستين سده آزاد شدن پيروي از مسيحيت در ميان روميان، با تصويب رئيس وقت كليسا، كريسمس (مراسم ميلاد مسيح ) را 25 دسامبر قراردادند كه چهار روز و در سالهاي كبيسه سه روز پس از يلدا (شب 21 دسامبر) است و مفهوم هر دو واژه هم يكي است. از آن پس اين دو ميلاد تقريبا باهم بر گزار مي شده اند.

آراستن سرو وكاج در كريسمس هم از ايران باستان اقتباس شده است، زيراكه ايرانيان به اين دو درخت مخصوصا سرو به چشم مظهر مقاومت در برابر تاريكي و سرما مي نگريستند و در خور روز در برابر سرو مي ايستادند و عهد مي كردند كه تا سال بعد يك نهال سرو ديگر كشت كنند.

سه سال زندان مجازات ميهندوستي دكتر مصدق! - تدابير دولت وقت براي جلوگيري از طغيان مردم

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:
21 دسامبر سال1953 (30 آذر 1332 هجري خورشيدي) راي محكمه نظامي تهران که شب پيش از آن دكتر محمد مصدق را به سه سال زندان مجرد محكوم كرده بود انتشار يافت. اتهام وي ضديت با نظام سلطنتي، سرپيچي از قبول فرمان شاه و دستور سركوبي کودتاگران در روزهاي 25 تا 28 مرداد بود!.

در همان جلسه اعلام شده بود که سرتيپ رياحي نيز به دو سال زندان تاديبي محکوم شده است.

دكتر مصدق در طول محاكمه حتي يك بار دادستان محكمه را، به عنوان آقاي دادستان خطاب نكرد، و همواره او را اين مرد! مورد اشاره قرار مي داد. وي در آخرين دفاع خود هم يك بار ديگر گفته بود كه طبق قانون اساسي، رئيس دولت ايران تنها با راي عدم اعتماد مجلس مي تواند بركنار شود و لذا بركنار كردن او يك كودتا بوده، وي نخست وزير قانوني كشور است و اين كودتاگران هستند كه بايد بركرسي اتهام بنشينند، نه او .

اصحاب نظر پس از انتشار اين راي ضمن انتقاد از آن گفته بودند که مفهوم ديگر اين حكم اين است كه هر دولت حاكم بايد بنشيند و دست روي دست بگذارد كه يك گروه هركار دلش خواست بكند از جمله دست به كودتا بر ضد دولت منتخب مردم بزند. مردم دولت انتخاب مي كنند كه امنيت و قانون رعايت شود.

اين حكم چهار ماه پس از كودتا صادر شده بود. دكتر مصدق كه خود را ازآغاز محاكمه "نخست وزير" معرفي كرده و صلاجيت محكمه را رد كرده بود خواسته بود كهطبق قانون وقت پرونده به ديوان كشور كه جاي رسيدگي به اتهامات وارده به نخست وزير و وزيران است ارجاع شود، ولي اعضاي محكمه اين درخواست قانوني را رد كردند ولي بعدا آن را به منزله تقاضاي تجديد نظر تلقي و پرونده را به محكمه تجديدنظر نظامي فرستاده بودند! و اين محكمه هم مجازات سه سال زندان براي رهبر يك ملت را كه گناهي جز ميهندوستي و خدمت به هموطنان مرتكب نشده بود تاييد كرد. تازه به اين هم اكتفا نشد و دكتر مصدق پس از تحمل اين زندان به احمدآباد تبعيد شد و تا پايان عمر در اين تبعيد غير قانوني باقي ماند!. دولت وقت پس از فوت هم اجازه نداد كه ملت در آخرين وداع با رهبر خود شركت جويد و .... مفهوم اين عمل اين است كه از جسد بي جان مصدق هم مي ترسيد، چه رسد به ذكر نامش.

دولت وقت همزمان با انتشار حكم محكمه، براي ارعاب مردم و بازداري آنان از اعتراض و تظاهرات خياباني اعلام كرده بود كه سرتيپ تيمور بختيار فرمانده لشكر زرهي تهران فرماندار نظامي پايتخت شده است. اعلام نام تيمور بختيار كه شهرت خشونت و قلدري داشت باعث ترس و نگراني مردم شد. دولت در عين حال براي جلب نظر كارمندان دولت و انحراف حواس آنان اعلام كرده بود كه كار تقسيم زمين هاي نارمك ميان كارمندان از همان روز آغاز شده و در آنجا برايشان شهركي مدرن ساخته خواهد شد. به علاوه، وعده تجديد نظر در دريافتي كاركنان دولت و شهرداري ها و افزايش آن و نيز برگزاري يك انتخابات آزاد (با وجود حكومت نظامي!) را براي دو هفته بعد داده بود و روزنامه ها را مجبور به بزرگ جلوه دادن كمك هاي نقدي بلاعوض آمريكا كرده بود كه ظاهرا نويد بهبود وضع اقتصاد را بدهد.

فرستنده : ا.ی


زیبا ترین طلوع خورشید در زمین تا کنون!  + عکس


مردم فنلاند صبح دیروز شاهد یکی از به‌یادماندنی‌ترین صحنه‌های زندگی خود بودند. طلوع آفتاب در برابر ابرهای زمستانی افق شرقی و بازی نور با بلورهای یخ، 13 اثر اپتیکی متفاوت را در اطراف خورشید پدید آورد


ابرهایی که صبح دیروز برفراز فنلاند تشکیل شده بود، حاوی بلورهای شش ضلعی بلندی از یخ (شبیه به مدادی بلند) بودند که در جهت های مختلفی پراکنده شده بودند. زاویه تابش خورشید نسبت به این بلورها طوری بود که از بعضی از آنها بازتاب می شد و در بعضی دیگر دچار شکست یا پراش شده و تجزیه می شد.
بدین ترتیب، 13 تجمع مختلف از پرتوهای خورشید (چه طیف رنگین کمانی و چه تمرکز نور) ایجاد شده که در فاصله های مختلف از خورشید قرار گرفته اند. برای تشکیل چنین پدیده ای، دما و رطوبت هوا باید مقدار خاصی باشد تا این بلورهای شش ضلعی شکل بگیرند.
چنین شرایطی در مناطق قطبی فراوان تر از دیگر نقاط زمین اتفاق می افتد؛ اما حتی در عرض های میانی مانند کشور خودمان هم می توان چنین منظره هایی را (البته نه به این شلوغی) مشاهده کرد. کافی است در روزهای ابری نگاهی به دور و بر خورشید و حتی ماه بیاندازید تا این چشم اندازهای زیبا را از دست ندهید.
شایان ذکر است که به دلیل ارتفاع بسیار پایین خورشید، این بازی های اپتیکی به صورت نصفه به نمایش درآمده اند و اگر ارتفاع خورشید به اندازه کافی بالا باشد، این کمان ها به شکل حلقه ای کامل در اطراف خورشید دیده خواهند شد

فرستنده : روزبی

حراج وسايل شيطان

به روایت افسانه‌ها روزی شیطان همه جا جار زد كه قصد دارد از كار خود دست بكشدو وسایلش را با تخفیف مناسب به فروش بگذارد.
او ابزارهای خود را به شكل چشمگیری به نمایش گذاشت. این وسایل شامل خودپرستی، شهوت، نفرت، خشم، آز، حسادت، قدرت‌طلبی و دیگر شرارت‌ها بود.
ولی در میان آنها یكی كه بسیار كهنه و مستعمل به نظر می‌رسید، بهای گرانی داشت و شیطان حاضر نبود آن را ارزان بفروشد.
كسی از او پرسید: این وسیله چیست؟
شیطان پاسخ داد : این نومیدی و افسردگی‌ست
آن مرد با حیرت گفت: چرا این قدر گران است؟
شیطان با همان لبخند مرموزش پاسخ داد: چون این مؤثرترین وسیلة من است. هرگاه سایر ابزارم بی‌اثر می‌شوند، فقط با این وسیله می‌توانم در قلب انسان‌ها رخنه كنم و كاری را به انجام برسانم. اگر فقط موفق شوم كسی را به احساس نومیدی، دلسردی و اندوه وا دارم، می‌توانم با او هر آنچه می‌خواهم بكنم.. من این وسیله را در مورد تمامی انسان‌ها به كار برده‌ام. به همین دلیل این قدر كهنه است .

فرستنده : فرامرز دادرس

نازیسم و آخوند یسم، دو روی یک سکه
در پیوند با کشتار یازده زندانی بلوچ در زاهدانشباهت هایی میان حکومت نازی ها درآلمان و حکومت اسلامی در ایران وجود دارد، نازی ها جنایات بی شماری انجام دادند که در تاریخ نگاشته شده است، پس از نسل کشی و کشتار یهودیان در دوران جنگ، اعدام و کشتار مخالفین حکومت نازی ، گروگان ها و مردم بی دفاع کشورهای اشغال شده توسط ارتش نازی به بهانه تروریسم و مقابله با نظام رایش سوم از بارز ترین آن جنایات بود.

نازی ها در فرانسه چند هزار تن ازمردم این کشور را به انتقام کشته شدن سربازان آلمانی به نام تروریست و مخالفت با حکومت رایش سوم تیرباران کردند، تنها در استان پاریس بیش از نه هزار تن را به این بهانه کشتند.
دربیست و دوم ماه اکتبر 1941، بجرم کشته شدن یک افسر آلمانی در شهر نانت، چهل و هشت تن از مردمی را که نقشی در این کار نداشتند در شاتوبریان ، نانت و پاریس تیرباران کردند، دو روز بعد هنگامی که یک افسر دیگر نازی به دست اعضای نهضت مقاومت فرانسه به سزای جنایاتش رسید، بی درنگ پنجاه تن از مردمی را که به گروگان گرفته بودند در شهر بردو تیرباران کردند. این ها نمونه های کوچکی از بیدادگری نازی ها و سپاه پاسداران حکومت رایش سوم " اس اس " می باشد و در تاریخ بجای مانده است.

انتقام جویی به روش نازی ها!
روز دوشنبه 29 آذر ماه 1389، یازده تن از زندانیان بلوچ در زندان شهر زاهدان به اتهام ارتباط با گروه جندالله به دار آویخته شدند، این یازده تن پیش از انفجار بمب در چاه بهار در زندان به سر می بردند. اعدام این یازده بلوچ سنی مذهب در پاسخ به بمب گذاری در شهر چاه بهار و کشته شدن شماری از زابلی های شیعی مذهب می باشد، بی شک این انتقام جویی برای تسکین آلام بازماندگان کشته شدگان شیعه و به هدف ترساندن و سرکوب بیشتر مردم بلوچستان انجام شده است. جرم این یازده تن نیز مانند دیگر کسانی که تاکنون از سوی حکومت اسلامی کشته شده اند؛ افساد فی ‌الارض و محاربه با خدا و رسول و مقابله با نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است. چگونگی رسیدگی به پرونده این یازده تن و نحوه برگزاری دادگاه و دادرسی آنان روشن نیست.

فرمول مرگ
افساد فی ‌الارض و محاربه با خدا و رسول و مقابله با نظام جمهوری اسلامی فرمولی ساخته و پرداخته آخوند ها است که از آغاز به قدرت رسیدن تاکنون در بیدادگاه های اسلامی برای انتقام جویی و کشتن مخالفین بکار برده می شود. همه اعدام های آغاز انقلاب و سال های پس از آن تاکنون با استفاده از همین فرمول مرگ انجام شده است.
در حکومت اسلامی زن و مرد تنها در این فرمول مرگ برابر می باشند ، نمونه بارز آن خانم فرخ رو پارسا وزیر آموزش و پرورش رژیم پادشاهی است، او سی و دو سال پیش با همین فرمولی کشته شد که یازده تن از زندانیان روز دوشنبه در زاهدان کشته شدند.

سکوت روحانیت تشیع
نکته دیگری که شباهت مکاتب نازیسم و آخوندیسم را نمایان می کند، خاموشی و گاه پشتیبانی روحانیون و مراجع دینی هر دو مکتب از این بیدادگری ها است. واتیکان و پاپ اعظم در آن دوران متهم به سکوت دربرابر جنایات نازی ها و گاه پشتیبانی از آن بیدادگری ها شدند ، اتهامی که هم اکنون در باره روحانیت شیعه بر سر زبان ها افتاده است.

شگفت آور است که شش دهه پس از آن رخداد های شوم که به دست نازی ها انجام شد، روحانیون و مراجع تقلید شیعه از تاریخ نیاموخته اند و در برابر این جنایات دم بر نمی آورند و گاه با گفتار خود آن را تاًیید می کنند.

فرامرز دادرس
سی ام آذرماه - 21 دسامبر 2010

بالای صفحه

... بیشتر