"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دوشنبه ، 22 آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.ne

عکس / هواي امروز تهران : ابری، ولی فعلا از باران خبری نيست


نسرین ستوده روز ۶ دی ماه با اتهامی جدید محاکمه خواهد شد.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: نسرین ستوده وکیل دربند دادگستری و از مدافعان حقوق بشر که به تازگی در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد ، با اتهام جدیدی از سوی قوه قضاییه مواجه شده است.

رضا خنداد همسر این مدافع حقوق بشر در مصاحبه با کمیته گزارشگران حقوق بشر ابراز کرد که قوه قضاییه پرونده جدیدی را برای نسرین ستوده مفتوح کرده و قرار است در تاریخ 6 دی ماه دادگاهی شوذ.

خندان گفت: از عنوان دقیق اتهام جدید خبر ندارم اما اطلاع دارم که این اتهام در خصوص عدم رعایت حجاب رسمی در فیلم سخنرانی او است که در پی ممانعت از خروج وی از کشور برای شرکت در مراسم اهدای جایزه‌ی حقوق بشر ایتالیا پخش شد.

آقای خندان ضمن ابراز نگرانی از وخامت حال جسمی همسرش، از تماس تلفنی نسرین ستوده خبر داد و گفت: عصر امروز، دوشنبه نسرین از زندان تماس گرفت. صدای او مثل بار قبل حاکی از ضعف شدید جسمی بود ولی همچنان بر خواست خود و ادامه اعتصاب غذا اصرار دارد. نسرین در این تماس تلفنی گفت از پشتیبانی های دوستان، خانواده و افکار عمومی داخل و خارج کشور دلگرم شده و انتظار این همه حمایت را نداشته است. اما اعتصاب غذای خود را نخواهد شکست.

نسرین ستوده از روز سیزدهم شهریورماه در سلول انفرادی زندان اوین در بازداشت است. دادگاه او ۲۴ آبان ماه، در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی پیرعباسی و با تفهیم اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام برگزار شد. او پس از تمدید قرار بازداشت خود، برای سومین بار دست به اعتصاب غذا زد و این بار با تاکید بر این که هیچ خواسته ی شخصی ندارد اعلام کرد که تا لغو کلیه احکام ناعادلانه بعد از انتخابات به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

کسی آقای لاریجانی را برای اظهار نظر و مصاحبه بازخواست نمی کند!

رضا خندان درخصوص اظهارات اخیر آقای لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در خصوص پرونده نسرین ستوده که جرم وی را پیش از صدور رای دادگاه تماس با گروه های تروریستی عنوان کرده است، این اظهارات را عجیب خواند و گفت:هیچ سند و مدرکی برای اثبات این ادعای دروغ در پرونده ی نسرین وجود ندارد. او دلیل این اظهار نظرها را افزایش حساسیت افکار عمومی در خصوص وضعیت نسرین ستوده دانست و ادامه داد:به موازات افزایش فشارهای بین المللی و اظهار نظر مقامات رسمی سایر کشورها، به نظر می رسد دستگاه قضایی که از سوی کانال‌های رسمی مورد سوال قرار گرفته است به هر حال باید پاسخی داشته باشد. آقای لاریجانی هم چون کسی از او در خصوص این اظهار نظرها بازخواست نمی کند خود را آزاد می بیند که بدون مدرک و سند چنین اتهاماتی را وارد کند.

محمد جواد لاریجانی که در حاشیه‌ی همایش بررسی حقوق بشر در دوران معاصر در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، در خصوص بازداشت نسرین ستوده گفته است:نسرين ستوده به علت امر وکالت مورد پيگرد قضايی قرار نگرفته است بلکه به خاطر تبليغات عليه اسلام، نظام و همچنين تماس با گروه‌های تروريستی مورد پيگرد قانونی قرار گرفته است. البته دادگاه بايد به اتهامات وی رسيدگی کند. هيچ فردی به عنوان وکيل نه تنها مورد پيگرد قرار نمی‌گيرد بلکه مورد احترام ماست. بايد توجه داشت زمانی که فردی وکيل يک متهم می‌شود، تمام رفت‌وآمدش بايد در راهروهای دادگاه باشد نه اينکه از پايتختی به پايتخت کشور ديگری رفته و عليه نظام و حکومت مصاحبه کند. اين را سوءاستفاده حرفه‌ای از وکالت می‌گويند.

همسر نسرین ستوده تاکید کرد:اولا که نسرین ممنوع الخروج بوده و در کل ۴۷ سال زندگی‌اش تنها سه بار به سفر خارجی رفته که ارتباطی به حرفه‌ی وکالت و پرونده‌های حقوقی وی نداشته است و حتا برای دریافت جایزه حقوق بشر کشور ایتالیا نیز به وی اجازه خروج از کشور داده نشد.

خندان در ادامه با اشاره به این که در روند دادگاه نیز چنین اتهاماتی به هیچ وجه مطرح نشده است گفت:آقای لاریجانی مشابه این اظهارات را دو هفته پیش نیز در یکی از شبکه های خبری امریکا مطرح کرد. برخلاف گفته‌ی ایشان اتهام تبلیغ علیه اسلام حتا در پرونده دادگاه ایشان نیز مطرح نیست و بیشتر مفاد پرونده مرتبط با مصاحبه‌های نسرین و همچنین همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر است. نسرین در این مصاحبه‌ها علیه نظام و اسلام صحبتی نکرده است و اظهارات ایشان همواره خالی از توهین و در دفاع از موکلان خود و در چارچوب قوانین بوده است. حتا در دادگاه نیز بیشترین تاکید بر مصاحبه‌های او بود. طرح این موضوع که مصاحبه با رسانه‌ها در ایران عنوان مجرمانه دارد، در پاسخ به افکار عمومی جهانی خنده دار است بنابراین از عناوین دیگری برای توجیه ادامه بازداشت خانم ستوده استفاده می‌کنند که در پرونده ایشان نیز وجود ندارد.

نسرین ستوده حقوقدان، وکیل دادگستری و برنده جایزه حقوق بشر "سازمان حقوق بشر بین الملل"، ضمن عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، و انجمن حمایت از کودکان، وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانیِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را برعهده داشته‌است. ستوده در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۸م) برنده جایزه حقوق بشر سازمان حقوق بشر بین‌الملل شد. او پیش از بازداشت، بارها به‌خاطر فعالیت‌های حقوقی‌اش مورد تهدید قرار گرفته بود و به وی هشدار داده بودند که از وکالت شیرین عبادی دست بردارد.
منبع: کمیته گزارشگران حقوق بشر

احضار ۳۰ دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: پس از برگزاری تجمعات مربوط به سالروز بازداشت میلاد اسدی و 16 آذر بیش از 30 دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر به حراست دانشگاه احضار شدند. حراست دانشگاه همچنین بلافاصله پس از برگزاری این تجمعات با تماس تلفنی با خانواده برخی از دانشجویان اقدام به تهدید و ارعاب آنها کردند و حتی در مواردی اقدام به فحاشی نیز کردند.

به گزارش دانشجونیوز، دانشجویان هنگام حضور در حراست دانشگاه پس از شنیدن توهین های شدید توسط معاون حراست این دانشگاه (عیسی عباسی) که در بازداشتهای گسترده فعالین دانشجویی این دانشگاه در سال گذشته نقش به سزایی داشت، به صورت غیرقانونی مورد بازجویی قرار گرفته اند . همچنین مأمورین حراست دانشجویان را تهدید به احضار به کمیته ی انضباطی، اخراج، احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعت و بازداشت کرده اند.

حراست دانشگاه همچنین بلافاصله پس از برگزاری این تجمعات با تماس تلفنی با خانواده برخی از دانشجویان اقدام به تهدید و ارعاب آنها کردند و حتی در مواردی اقدام به فحاشی نیز کردند. در همین راستا پیش از 16 آذر بیش از 20 فعال دانشجویی این دانشگاه توسط حراست به دانشگاه ممنوع الورود شدند.

دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در 9 آذر(سالروز بازداشت میلاد اسدی) در دانشکده برق و در 16 آذر در دانشکده مکانیک این دانشگاه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

صدور حکم زندان برای یک فعال سیاسی کرد اهل سقز

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: یک شهروند اهل سقز به نام احمد احمدپور توسط دادگاه انفلاب اسلامی شهرستان سقز به زندان محکوم گردید. از جمله اتهامات این فعال سیاسی کرد که آذرماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود، می توان به به اتهام همکاری با احزاب غیر قانونی اشاره نمود.

سید وفا حسینی وکیل این شهروند در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری موکریان، ضمن تأیید این مطلب اظهار داشت: شعبه اول دادگاه انقلاب سقز احمداحمدپور را به اتهام همکاری با احزاب غیر قانونی به 18 ماه حبس محکوم نموده بود، که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به شش ماه حبس قطعی کاهش یافت.

گفتنی است این شهروند که سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می نماید.

فوت یکی دیگر از زندانیان تبعیدگاه رجایی شهر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ساعاتی پیش یکی از زندانیان زندان رجایی شهر کرج به علت عارضه مغزی و بی توجهی مسئولان این زندان جان خود را از دست داد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، ساعت 14:40 دقیقه امروز، بیست و دوم آذرماه، علی محمدی، زندانی 55 ساله مالی سالن 10 بند 4 زندان رجایی شهر کرج به علت عارضه مغری دچار سکته مغزی گردید که با وجود این مساله، مسئولان بهداری این زندان مدت زیادی از انتقال این زندانی به بهداری خودداری نمودند که سهل انگاری مسئولان بهداری نهایتا منجر به مرگ این زندانی گردید.

طی روزهای اخیر این سومین بار است که یکی از زندانیان مالی این زندان به علت فشارهای روحی و روانی و همچنین عدم رسیدگی به موقع و مناسب بهداری این زندان جان خود را از دست می دهد.

فشارهای شدید روحی روانی، خدمات نامناسب درمانی، وضعیت اسفبار بهداشتی زندان رجایی شهر، عدم کنترل زندانیان جدیدالورود و همچنین عدم رسیدگی و بی اعتنایی مسئولان زندان رجایی شهر و پرسنل بهداری این زندان از جمله عوامل اصلی مرگ و میرهای اخیر در این زندان می باشد.

مهران فرجی، روزنامه نگار حوزه اجتماعی بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مهران فرجی، روزنامه نگار حوزه اجتماعی، روز گذشته، 21 آذرماه توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد. مهران فرجی، خبرنگار اجتماعی سابقه فعالیت در روزنامه های همشهری، اعتماد ملی و کارگزاران را در کارنامه خود دارد. با احتساب این بازداشت، این هفتمین فعال مطبوعاتی است که طی روزهای اخیر بازداشت می شود.

طی هفته ای که گذشت، ریحانه طباطبایی، خبرنگار روزنامه شرق، کیوان مهرگان، احمد غلامی و فرزانه روستایی و علی خدابخش دبیر سرویس بخش های سیاسی و بین الملل و سردبیر و سرمایه گذار همان روزنامه و همچنین امیر هادی انواری، خبرنگار حوزه اقتصادی نیز بازداشت شده اند.

ایران با ٣٧ روزنامه نگار، بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان لقب گفته است.

جرس

جایزه حقوق بشر کانون وکلای اسپانیا برای نسرین ستوده و محمد مصطفایی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، جایزه سالانه حقوق بشر کانون وکلاي دادگستري اسپانيا به نسرين ستوده و محمد مصطفايي دو تن از وکلای دادگستری و فعالین حقوق بشر تعلق گرفت. محمد مصطفايي جايزه خود را به محمد اوليايي فر تقدیم نموده، و خانم دکتر قانع استاد حقوق بشر دانشگاه آکسفورد نماينده دريافت جايزه خانم نسرين ستوده بود.

جهان زن - متن سخنراني محمد مصطفايي در جلسه دريافت جايزه در حضور وکلا، قضات و مقامات رسمي اسپانيا از جمله يکي از وزري اسپانيا و نيز ريئس کانون وکلاي بين الملل و اتحاديه اروپا که در کانون وکلاي دادگستري برگزار شد چنين است:

همکاران بزرگوار، مقامات محترم اسپانيا؛ خانمها و آقايان

در حال حاضر که من و همکار عزيز دربندم اين افتخار را پيدا نموده ايم که دريافت کننده جايزه سالانه ي کانون وکلاي اسپانيا باشيم من احساسي دوگانه دارم در عين حال هم بسيار خوشحالم وهم بسيار اندوهگين .

خوشحال از اين مسئله که همکاراني در اين نقطه از دنيا دارم که نسبت به مسايل حقوق بشري آگاه و حساس هستند و اين طور از همکاران خود در ديگر کشورها حمايت و پشتيباني مي کنند و موجبات دلگرمي آنها را فراهم مي کنند و به نقش بسيار حساس و خطير وکلا در دفاع از حقوق انساني واقف هستند وبراي پيشبرد اين حقوق و جلوگيري از نقض آنها تلاش مي کنند اما اندوهگينم از اينکه همکاران عزيزم در ايران به جاي اينکه در دادگاه مشغول به دفاع از حقوق موکلين خود باشند به جرم دفاع از آنها در زندان هستند و يا برخي ار آنها همانند من وادار به تبعيد شده و قادر به ايفاي وظيفه اي که به آن عشق مي ورزند در وطنشان نيستند. هرچند چنين برخوردهاي زشت وابلهانه با وکلا که يک بال فرشته عدالت را تشکيل مي دهند نه تنها دلسردمان نمي کند و صدايمان را خاموش نمي نمايد بلکه عزم ما جزم تر شده و با توان و نيروي مضاعف اما در شکلي ديگر به دفاع از حقوق انساني افراد مي پردازيم و در اين راه حمايت و پشتيباني همکارانمان درنقاط مختلف دنيا بسيار ارزنده ومهم بوده و نقش چشمگيري دارد چرا که نشانگر اين مسئله است که وکالت و حمايت از حقوق انسانها حد و مرز ندارد و نقض حقوق انسانها در هر نقطه اي از دنيا بسيار قبيح و البته خطرناک مي باشد، مي گويم خطرناک چراکه دنياي امروز ما دقيقا مصداق دهکده ي جهاني است که نقض حقوق بشر در گوشه اي از اين دهکده همانند آتشي است که دامن آن منطقه را گرفته واگر مهار نشود دير يا زود دامن ساير بخشهاي اين دهکده را مي گيرد. حاکمان مستبد و ايدئولوژيک و تشنه ي قدرت در جاي جاي اين دهکده تنها به فکر حفظ قدرت و منافع شخصي خود هستند و البته نمي توانند فراتر از آن را ببينند و در اين خيالند که با به آتش کشيدن و زير پا گذاشتن حقوق حقه ي مردمانشان و سرکوب آناني که تاب ظلم و ستم را نداشته و با آن مقابله مي کنند و در پي احقاق حقوق خود هستند ، پايه هاي قدرتشان را مستحکم تر نموده و به خيال خود در مسير درست حرکت مي کنند غافل از اينکه آتشي که برپا کرده اند دير يا زود گريبان خود آنها را مي گيرد و اي کاش که قدرت اين گونه چشم بصيرت آنها را کور نکرده بود و کساني را که دلسوزانه و بدون هيچ چشمداشتي در پي خاموش کردن اين آتش هستند را به بند نمي کشيدند و با رذيلانه ترين روشها مانع آنها نمي شدند. در اين بين وکلا نقش چشم گيري را در مهار اين آتش افروزي مستبدان دارند و اين دولتها نيز به خوبي از اين نقش آگاه هستند و به همين دليل است که با متوسل شدن به هر وسيله اي در صدد از ميان برداشتن استقلال و کارايي آنها هستند و در اين ميان متاسفانه حاکمان وطن عزيز من ايران در اين امر همچون ساير موارد نقض حقوق بشر چون سنگسار و اعدام اطفال زير هجده سال و آمار اعدام پيشرو است. فکر نمي کنم در هيچ جاي دنيا دفاع از حقوق بشرجرم باشد،صحبت وکلا با رسانه هاي منتقد، جرم باشد وبه تهديد امنيت ملي و تبليغ عليه نظام تعبير شود و به واسطه ي آنها وکلا را به بند کشند و به آنها اجازه دفاع و ايفاي وظايفشان را در جامعه ندهند .فکر نمي کنم در هيچ کشوري صلاحيت وکلايي که براي هيئت مديري کانون وکلا کانديد هستند توسط قوه ي قضاييه احراز شود و به اين بهانه کارامدترين و شجاع ترين آنها کنار گذاشته شوند و اجازه نداشته باشند که متصدي پستي را که لياقت آن را دارند باشند و در واقع هيات مديره اي به شدت محافظه کار را بوجود آيد که قادربه ايفاي مهمترين وظيفه ي خود که دفاع از اعضايش است نباشد و فکر نمي کنم در هيچ کشوري قوه ي قضاييه ي آن به موازات کانون وکلا وکيل تربيت نمايد و بيرون دهد و با دادن امتيازاتي ويژه آنها را به عنوان وکلاي تسخيري در جرايم سياسي به کار بگيرند و قضات را به همکاري بيشتر با آنها تشويق نمايند. آيا اين اقدامات چيزي جز نابودي استقلال کانون وکلا و به تبع آن وکيل دادگستري نيست؟استقلالي که در همه جاي دنيا پذيرفته شده است و هيچ بحثي در آن وجود ندارد و آيا اين اقدامات ناقص کردن عدالت نيست و مخدوش کردن دادرسي عادلانه نيست و آيا اين نقض فاحش حقوق بشر نمي باشد. فقط کافي است مقايسه اي اجمالي با کانون وکلاي اسپانيا نماييم تا پي به تفاوتها ببريد و متوجه شويد همکاران شما که از حقوق فعالين سياسي، روزنامه نگاران،زنان و کودکان در ايران دفاع مي کنند و آن را وظيفه ي خود مي دانند در چه شرايطي کار مي کنند و با چه خطراتي مواجه هستند و حمايت و پشتيباني شما همکاران گرامي چه دلگرمي به اين وکلا مي دهد . بله همکاران گرامي نه تنها آتش نقض حقوق بشر در ايران به شدت افروخته شده بلکه هر دم حاکمان جمهوري اسلامي بنزين بر روي آن مي ريزد و هر کسي را که در صدد خاموش کردن و مهار آن باشد با اتهامات واهي و خنده دار به بند مي کشند ويا وادار به تبعيد مي نمايد وبه اين ترتيب هزينه دفاع از پرونده هاي حقوق بشري را به حدي بالا مي برند که وکلا نزديک پرونده هاي حقوق بشري نشوند و از قبول آنها امتناع کنند و مشغول پرونده هاي حقوقي عادي باشند که نه تنها خطري ندارد بلکه درآمد بسيار خوبي هم دارد و به اين ترتيب ناقضين حقوق بشر فکر مي کنند به اهداف شوم خود مي رسند اما غافل از اين که اين آتشي که افروخته اند هر دم گسترده تر مي شود و مي رود که دير يا زود اول گريبان خود آنها و بعد همه جاي اين دهکده ي جهاني را فرا گيرد و هرچه آنها سرکوب هاي داخلي را افزايش مي دهند فشارهاي بين المللي هم شدت مي گيرد و حمايت کانون وکلاي اسپانيا از همکاران خود در ايران خود گواهي بر اين ادعاست.

همکار عزيزم آقاي محمد اوليايي فر صرفا به دليل دفاع از نوجواني که در سن 16 سالگي بازداشت و متهم به قتل گرديده بود و وقيحانه توسط جمهوري اسلامي، اعدام شد محکوم به يک سال حبس گرديد و مدت ده ماه در بدترين شرايط در حبس به سر مي برد او حتي از کمترين حقوق يک زنداني عادي برخوردار نيست و تا کنون نتوانسته از مرخصي و ملاقات با خانواده خود استفاده کند و همچنان در بند است شجاعت ايشان در دفاع از حقوق افراد قابل تقدير است و من با افتخار جايزه خود را به اين همکار بزرگوارم تقديم مي کنم.

وزیر امور خارجه عزل شد

رييس‌جمهور در حكمي علي‌اكبر صالحي را به عنوان سرپرستي وزارت امور خارجه منصوب كرد و در نامه‌ جداگانه‌اي از زحمات و خدمات منوچهر متكي در دوران تصدي مسئوليت وزارت خارجه قدرداني كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، متن حكم دكتر محمود احمدي‌نژاد به اين شرح است:

جناب آقاي دكتر علي‌اكبر صالحي

نظر به تعهد و دانش و تجربيات ارزنده و به استناد اصل يكصد و سي و پنج قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و براساس اين حكم به سمت سرپرستي وزارت امور خارجه منصوب مي‌گرديد.

اميد است با استعانت از خداوند متعال در انجام وظايف محوله موفق باشيد.

محمود احمدي‌نژاد

جناب آقاي منوچهر متكي

سلام عليكم؛

بدينوسيله از زحمات و خدمات جنابعالي در دوران تصدي مسئوليت وزارت امور خارجه تشكر و قدرداني مي‌كنم.

اميدوارم اين زحمات در پيشگاه خداوند مأجور باشد و جنابعالي نيز در كليه مراحل زندگي و خدمت به مردم عزيز ميهن اسلامي موفق و مويد باشيد.

عزت و سعادت جنابعالي را از خداوند منان خواستارم.

محمود احمدي‌نژاد

ايسنا

چرا کارگران سندیکایی آماج حمله مجدد ستمگران شده اند

منبع: خبرگزاری هرانا

به مناسبت روز جهانی دفاع از حقوق بشر "

چرا کارگران سندیکایی آماج حمله مجدد ستمگران شده اند/ منصور اسالو

طی یکی دو ماه اخیر با رشد جنبش اعتراضی کارگران ایران در کنار جنبش سبز مردم ایران، به دلیل اخراج های غیر قانونی، ندادن دستمزد کارگران در واحد های مختلف تولیدی خدماتی ( که گاه به پانزده ماه هم رسیده است . )، کنترل های شدید ضد تشکیلاتی و ضد سندیکایی، تهدیدهای تلفنی برخی از کارگران در جهت منع آنها از فعالیت های صنفی سیاسی، دادن احکام سنگین زندان و حبس، اخراج از محل کار ( مثل کارگران عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه )، ایراد اتهامات واهی مثل تبلیغ علیه مقام رهبری و جلوگیری از بازگشت به کار هشت نفر از کارگران عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتویوسرانی تهران و حومه از بهمن ماه 1384 تا امروز، شاهد دستگیری های پیاپی و آدم ربایی اطلاعاتی حفاظتی از کارگزان هستیم .

پس از آدم ربایی که نسبت به غلام رضا غلام حسینی و سپس همایون جابری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بودیم، شاهد دستگیری مرتضی کمساری و علی اکبر نظری از دیگر اعضای این سندیکا هستیم . و همچنین تهدید تلفنی آقای داود رضوی عضو هیأت مدیره سندیکا و همچنین پیغام رسانی تهدید آمیز به حسن سعیدی دیگر عضو فعال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هستیم .

رفتار خشنی که با غلام رضا غلام حسینی توأم با ضرب و شتم به هنگام ربایش و سپس نگهداری بیش از یک ماهه او در سلول های انفرادی بند هشت زندان امنیتی رجایی شهر، ایراد ضرب و جرح، فشارهای روانی و روحی و ایذاء خانواده اش که در منطقه کارگرنشین و حاشیه نشین قلعه حسن خان کرج مستأجر می باشند، انتقال او به قرنطینه زندان و صدور حکم بازداشت موقت یک ماهه مجدد برای او .تراشیدن سر آقای علی اکبر نظری در زندان اوین و اعزام او به زندان قزل حصار که ربطی به فعالیت های سندیکایی آقای نظری ندارد و بیشتر افراد زندانی در آنجا در رابطه با اتهامات مواد مخدر می باشند، به نوعی شکنجه روحی آقای علی اکبر نظری است .

بازداشت مرتضی کمساری در دادیاری شعبه دوم دادسرای قاضی مقدس ( اوین ) و اعزام او به بند هشت زندان اوین، ادامه بازداشت رضا شهابی، امتداد حبس کشیدن آقایان ابراهیم مددی در بند 350 زندان اوین و منصور اسالو در بند 3 زندان رجایی شهر، پرونده سازی و افزایش یک سال حبس مجدد برای منصور اسالو رییس هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتبوسرانی تهران و حومه، اخراج مجدد ناصر محرم زاده راننده عضو سندیکای شرکت واحد، شرحی از ادامه عملکردهای غیرقانونی و ضد حقوق بشری و مخالف کنوانسیون های 98 و 87 سازمان بین المللی کار است . راستی چرا چنین فشارهای سنگینی بر اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه وارد می شود ؟ جواب را ما می دانیم ! با آن که رییس و نایب رییس سندیکای کارگری اتوبوسرانی در زندان به سر می برند، بقیه اعضای هیأت مدیره و فعالین سندیکا به وظائف سندیکایی خود عمل کردند و اجازه ندادند که چراغ امید سندیکا خاموش شود و کماکان حضور سندیکا و اعضای آن برای کارگران شرکت واحد و دیگر مراکز کارگری تکیه گاه و نقطه امیدی است که در ادارات کار و هیأت های حل اختلاف از طریق اشراف به قانون و طرح شکایات کارگری و هدایت و حمایت از کارگران گرایش جدیدی را از سوی عموم کارگران به سندیکا باعث شد .

دستگیری و تهدید اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به دلیل پایمردی اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در جهت دفاع از مسئولیتی است که در برابر کارگران و اعضایشان پذیرفته اند . آنها در مجمع عمومی قول دادند تا به اعتماد کارگران خیانت نکنند و حتی در شرایطی که خودشان اخراج، بی کار، زندانی و حتی ضرب و شتم شده اند به انجام وظایفشان از راه های مختلف و ابتکارهای گوناگون در جهت آگاهی بخشی به کارگران و سازماندهی و تشکل یابی کارگران در چهارچوب مقاوله نامه های بین المللی کار ادامه داده اند، دستگیری، زندان، تهدید، تهمت، مزاحمت و ضرب و شتم خود و خانواده هایشان با همه سنگینی که داشته است، در ایمان کارگری آنها نتوانسته است خللی وارد کند .

اعتقاد انها به درستی راهشان و اعتمادی که کارگران در زیر فشار فاشیستی به سندیکای خود می کنند پاداش سختی هایی است که انها تحمل می کنند . امروز کارگران شرکت واحد و نیشکر هفت تپه با مقایسه شرایط کارشان با قبل از سال 1384 و امکاناتی که از بدو فعالیت های مجدد سندیکایی شان به دست آورده اند، حق دارند که از مرام کارگری و تشکل کارگری اشان حمایت کنند و برای آزادی مدیران سندیکایی زندانی شده اشان و گسترش تلاش اتحادیه ای خود متشکل شده و تلاش کنند . راه دشواری که سندیکاهای کارگری چه در گذشته دور و چه امروز طی می کنند دستاوردهای حقوق بشری و آموزش های دموکراتیک داشته است که متعلق به همه مردم، همه کارگران و همه جهانیان است .

در این کار، در این پیکار به نمایندگی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد همه دست هایی را که صمیمانه برای کمک به کارگران و مردم ایران، برای احقاق حقوق دموکراتیک و انسانی خود به پا خواسته اند و تلاش می کنند، می فشارم و از تمام فدراسیون های کارگری جهانی، یونیون ها و سندیکاهایی که در این سال ها ما را تنها نگذاشته اند و برای رسیدن به حقوق قانونی امان از ما حمایت کرده اند، قدردانی و خون قلبم را به آنها اهدا می کنم و از شما یاران در سراسر جهان می خواهم که این پشتیبانی را تا رسیدن کارگران و همه مردم ایران به حقوق انسانی خویش ادامه دهید :

آینده از آن ماست
آینده از آن توده هاست
حقوق کارگران حقوق بشر است .
پر اهتزاز باد پرچم همبستگی بین المللی کارگران جهان با جنبش آزادی خواهانه مردم ایران
برقرار باد صلح، آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و عدالت
منصور اسالو، رییس هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بند سه، سالن 8، زندان رجایی شهر کرج

آشنای غریب ؛ فیلمی از دردهای ملت زجر کشیده ایرانکشته شدن فرمانده یك لشكر ارتش بعداز رزمایش

مهر : امیر سرتیپ دكتر رحمان فروزنده فرمانده لشكر 21 حمزه آذربایجان در خاتمه رزمایش نیروی زمینی در منطقه جنوب كشور کشته شد.
سرتیپ فروزنده از جانبازان دوران جنگ ایران و عراق بود كه در چندین عملیات حضوری فعالیعت داشت و مراتب فرماندهی گروهان و گردان را در دوران جنگ در لشكرهای 16 و 77 و ... همچنین فرماندهی تیپ 45 تكاور و جانشین لشكر 77 پیروز ثامن الائمه خراسان را طی كرد و با توجه به توفیقات متعدد علمی و عملیاتی از دو سال قبل به فرماندهی لشكر 21 حمزه سیدالشهدا آذربایجان منصوب شد.
فرمانده لشكر 21 حمزه پس از حضور یگان تحت امرش در رزمایش نیروی زمینی ارتش ساعت 14 امروز بر اثر واژگونی خودرو جان باخت.

رب گوجه فرنگی چینی هم وارد بازار شد

مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس از واردات رب گوجه فرنگی از کشور چین به شیراز خبر داد.
به گزارش مهرغلامحسین شفیعی گفت: ورود رب گوجه فرنگی تولید کشور چین در شیراز واقعیت دارد که البته این رب به صورت فله ای وارد و در کارخانجات فارس فرآوری می شود.
وی ادامه داد: این رب به صورت قانونی وارد می شود و از جهت استاندارد بودن قابل قبول است.
مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ارایه مجوزهای تاسیس کارخانجات آب معدنی باید دقت شود، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ کارخانه تولید آب معدنی در فارس وجود دارد که سه کارخانه تعطیل شده ولی در مقابل ۵۵ پروانه و مجوز بهره برداری صادر شده است.
شفیعی تصریح کرد: ایجاد فضای رقابتی در تولید بسیار مناسب است ولی باید توجه داشت که این رقابت به صورت سالم دنبال شود نه اینکه در جهت کسب بازار مناسب شاهد تخلفات کارخانجات باشیم.

15درصد از كارگران نيشابور 4 ماه گذشته حقوق دريافت نكرده‌اند

ایلنا: دبير اجرايي خانه‌ كارگر شهرستان نيشابور گفت: 15درصد از كارگران اين شهرستان حدود 4ماه است كه حقوق دريافت نكرده‌اند.
محمد عمارلو در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا گفت: حدود 15 درصد از كارگران شهرستان نيشابور نزديك به 4 ماه است كه حقوق دريافت نكرده‌اند و با وجود پيگيري‌هاي مكرر از سوي خانه كارگر هنوز هيچ نهاد ذي‌ربطي در اين زمينه پاسخگو نبوده است.
به گفته عمارلو بيشتر كارخانجات شهرستان نيشابور در حوزه توليد و ساخت وسايل الكتريكي است و به همين دليل تا سال گذشته به دليل ركود ساخت و ساز بسياري از كارخانجات اقدام به تعديل در نيروهاي خود كرده‌ بودند.
دبير اجرايي خانه كارگر شهرستان نيشابور گفت: كارگران كارخانجات شهرستان نيشابور سهام عدالت دريافت نكرده‌اند و جامعه كارگري شهرستان نسبت به اين موضوع معترض بوده و هست اما با وجود شعارهاي داده‌ شده مبني بر پرداخت سهام عدالت به كارگران اين موضوع تاكنون عملي نشده است.
وي در ادامه از رونق يافتن بازار وسايل الكتريكي و فروش خوب آنها طي يك‌سال آينده خبر داد و گفت: با راه‌اندازي طرح مسكن مهر در تمامي شهرهاي ايران و جدي گرفتن اين طرح كارخانجات گفته شده از فروش نسبتاً خوبي برخوردار شده‌اند اما نكته قابل تامل اينكه با وجود رونق يافتن اين بخش چرا كارگران اين كارخانه‌ها هنوز حقوق خود را دريافت نكرده‌اند.

خط لوله اى که گران‌ افتاد اما ايران را دور زد

ديپلماسى ايرانى: خبر سفر امروز حامد کرزى به ترکمنستان يعنى اينکه عصر هنگام قربان‌قلى بردى‌محمداف رييس جمهور ترکمنستان، آصف‌على زردارى رييس جمهور پاکستان و همچنين وزير نفت و گاز هند به نيابت از نخست وزير کشورش گردهم مى آيند و تصميم درباره قرارداد خط لوله انتقال گاز تاپى را نهايى مى کنند. اينها همه يعنى امضاى قرارداد و روى زمين ماندن پروژه اى که نامش خط لوله صلح بود بدون هيچ طرفى براى صلح.

اطلاعيه مطبوعاتى رياست جمهورى افغانستان مى نويسد: وزراى معادن و انرژى چهار کشور ياد شده، امروز سند ديگرى را هم موسوم به چهارچوب موافقتنامه خط لوله گاز در حضور روساى جمهور سه کشور به امضا مى‌رسانند.

بر اساس اين اطلاعيه، قرارداد خريد و فروش گاز تا آخر ماه آوريل 2011 تکميل خواهد شد. قرار است از طريق اين خط لوله سالانه 33 ميليارد متر مکعب گاز طبيعى ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند منتقل شود و افغانستان نيز ملزم است تا پنج ميليارد متر مکعب از اين گاز را خريدارى کند.

اطلاعيه مطبوعاتى دفتر حامد کرزى، احداث اين خط لوله را يکى از بهترين نمونه‌هاى همکارى منطقه‌اى دانسته است.

حالا افغانستان دارد تزانزيت گاز را برعهده مى گيرد. همان مساله اى که ايران نگران آن بود و مى ترسيد افغانستان کم کم پوست بيندازد و به يک قطب تزانزيتى در منطقه شرق خود تبديل شود. آن طرف هم هند هست، هم چين و هم بقيه شرقى ها. ايران فعلا سرش در ژنو و استانبول گرم است. کمى هم عراق. مقدارى قطر و عمان و امارات و در مجموع خيلى وقت است که وقتى براى مرزهاى شرقى اش نگذاشته است.

امروز پس از حدود 10 سال پس از پيگيرى خط لوله گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طريق افغانستان، مقامات چهار کشور براى امضاى موافقتنامه گردهم مى‌آيند. زردارى و کرزى يا نمايندگانشان اين روزها بيشتر همديگر را مى بينند. پاکستان بيش از پيش دارد متصل به افغانستان مى شود. حالا اين لوله ها کار را آسان تر مى کند. احداث این خط لوله گاز در کنار منافع اقتصادی که به افغانستان از ناحیه ترانزیت و دسترسی به گاز طبیعی خواهد داشت، تاثیر زيادی در نزدیکی دو کشور و ایجاد فضای اعتماد به بار مى آورد. البته هنوز زود است که از اتحاد و اعتماد کامل سخن بگوييم. نه قرارداد "تاپى" تضمين تمام و کمالى به سه کشور داده و نه خط لوله تضمينى براى گسترش صلح و رواداري.

ظرفیت انتقال گاز خط لوله یک‌هزار و ۶۸۰ کیلومتری تاپی ۳۰ میلیارد متر مکعب در سال است که از میدان گازی دولت‌آباد ترکمنستان آغاز می‌شود و موازی با بزرگراه هرات، از افغانستان به قندهار می‌رسد و پس از آن در پاکستان از شهر کویته به مولتان هند امتداد می‌یابد.

اکونوميک تايمز هند ذوق زده از آنچه رخ داده نوشته است: جالب است که ایران در میدان رقابت بازار گاز پاکستان و هند، عرصه را به رقیبی باخته است که شرایط فروشش به مراتب سخت‌گیرانه‌تر از ایران است. ترکمنستان که می‌خواهد برای قیمت گاز صادراتی‌اش از طریق خط لوله تاپی با هر یک از کشورهای عضو این پروژه جداگانه مذاکره کند و قیمت‌های متفاوتی برای هر یک در نظر گرفته است، اعلام داشته که هیچ تعهدی بعد از واگذاری گاز در مرزهای خود، اعم از مشارکت در احداث خط لوله یا تعهد در قبال امنیت آن بر عهده نخواهد گرفت. دولت عشق‌آباد با چنین شرایط سختی، رقابت را از ایران که به خاطر انزوای بین‌المللی‌اش قدرت چانه‌زنی چندانی نیز ندارد ربوده است.

اين منبع هندى مى افزايد: دولت لاییک ترکمنستان به رهبری قربانقلی بردی محمداف که برخلاف ایران به‌ شدت از سیاست‌زدگی و برخورد ایدیولوژیک با جامعه جهانی دوری می‌کند، با تمرکز بر پروژه‌های انرژی خود توانسته است جایگاه ویژه‌ای در بازارهای جهانی از چین تا اروپا و از روسیه تا ایران برای خود کسب کند.

و حالا نگاهى به هيات افغانى حاضر در عشق آباد بيندازيد. حامد کرزى ريیس جمهور، زلمی رسول وزیر خارجه، رنگین دافر اسپنتا مشاور امنیت ملی، وحیدالله شهرانی وزیر معادن، شام لال بتیجا مشاور ارشد اقتصادی ريیس جمهور و وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری. همه چيز آماده است تا يکى از مهم ترين قراردادهاى تاريخ افغانستان به امضا برسد. بخش عمده اى از دغدغه هاى تاريخى اين کشور و دولت وقت برآورده مى شود. گفتگو با پاکستان خيلى مهم تر است حتى اگر به بهانه گاز و تزانزيت باشد. خود مزاياى اقتصادى ناشى از تزانزيت در تصور افغان ها هم نمى گنجيد. اما همه چيز کاملا طبيعى پيش رفت. وقتى ايران به عنوان کشورى منزوى و تحت فشارهاى غرب از پروژه خط لوله کنار زده شد، بايد هم اين اتفاق بزرگ براى افغان ها مى افتاد. تعلل پاکستان و هند برای خرید گاز ایران از طریق احداث خط لوله صلح نزديک دو دهه طول کشيد و سرآخر ترکمنستان با حمایت مالی بانک توسعه آسیا و حمایت هاى امریکا توانست با کنار زدن ايران، قرارداد اولیه احداث خط لوله ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند را به امضای روسای جمهور چهار کشور برساند. قرار است سران چهار کشور بار دیگر در ۱۰ و ۱۱ دسامبر برای پیشبرد این پروژه در عشق‌آباد جمع شوند. گفتيم که رودررويى افغانستان و پاکستان و همچنين هند و پاکستان بواسطه اين قرارداد، آنها را بازهم چشم در چشم خواهد کرد و صرف اين مواجهه براى شبه قاره از گاز و هر انرژى ديگرى مهم تر است.

ده‌ها چهره جهانی خواستار آزادی سکینه محمدی آشتیانی شدند

رابرت ردفورد، رابرت دِنیرو ، میافارو و استینگ ... از جمله امضا کنندگان نامه ميباشند
رادیو فردا : بیش از هشتاد هنرمند، دانشگاهی و سیاستمدار جهان با امضای نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به خامنه‌ای و احمدی‌نژاد، خواستار آزادی سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به اعدام شدند.

امضاکنندگان این نامه که در میان آنها می‌توان به هنرمندانی نظیر رابرت ردفورد، رابرت دِنیرو و میافارو، بازیگران نام‌آور هالیوود، استینگ، خواننده بنام بریتانیایی و نویسندگانی مانند وُله سوینکا، نویسنده نیجریایی ‌برنده نوبل ادبیات ۱۹۸۶ و هووارد جیکوبسون، نویسنده بریتانیایی و برنده بوکر ۲۰۱۰ اشاره کرد، از رهبر جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهور ایران خواسته‌اند تا سکینه محمدی آشتیانی، پسر وی و وکلیش را آزاد کنند.

در این نامه که در صفحه اول روزنامه تایمز روز دوشنبه، ۲۲ آذر به چاپ رسیده و سیاستمدارانی نظیر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ادوارد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا، برتران دلانوئه، شهردار پاریس و برنار کوشنر، وزیر سابق امور خارجه فرانسه نیز امضای خود را پای آن گذاشته‌اند، آمده است: سکینه محمدی آشتیانی به اندازه کافی زجر کشیده است ما، امضاکنندگان، از دولت ایران می‌خواهیم تا خانم آشتیانی، سجاد قادرزاده، پسر وی و جاوید هوتن کیان، وکیل او را سریعاً از حبس آزاد کنند.

بر اساس اعلام مقام‌های جمهوری اسلامی، سکینه محمدی آشتیانی که از سال ۱۳۸۴ در زندان به سر می‌برد، از سوی دادگاه به اتهام زنای محصنه به سنگسار و به اتهام مشارکت در قتل همسرش به اعدام با طناب دار محکوم شده است.

انتشار خبر احتمال سنگسار خانم محمدی آشتیانی بازتاب گسترده‌ای در سطح جهان داشت و کمپین‌های بسیاری برای نجات جان خانم محمدی آشتیانی به راه افتاد.

همچنین سازمان‌ها، اتحادیه‌های مقامات سیاسی و کشورهای بسیاری به حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی اعتراض کردند.

در این میان آمریکا این اقدام را مجازاتی وحشیانه خواند، بریتانیا سنگسار را قرون وسطایی دانست و اتحادیه اروپا این عمل را محکوم کرد.

همچنین کشور برزیل رسماً اعلام کرد که حاضر به اعطای پناهندگی به خانم محمدی آشتیانی است و واتیکان نیز نسبت به سنگسار خانم محمدی آشتیانی اعتراض کرد.

در حال حاضر حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی به طور موقت متوقف شده است، اما امکان اعدام وی به دلیل مشارکت در قتل همسر همچنان وجود دارد.

شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی که پیش از این اعلام کرده بود که خانم محمدی آشتیانی به همراه وکیل و فرزندش به منظور تهیه گزارشی در مورد پرونده خانم آشتیانی به طور موقت آزاد شده‌اند، به تازگی گزارشی از بازسازی صحنه قتل توسط خانم محمدی آشتیانی را به نمایش گذاشت.

پخش کاندوم جهت تجاوز بی دردسر به زندانیان جوان

خبرگزاری هرانا مسئولین زندان رجایی شهر بین زندانیان شرور که به زندانیان جوان و تازه وارد تجاوز جنسی می کنند کاندوم پخش کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، مسئولین زندان رجایی شهر با حذف صورت مسئله اقدام به پخش کاندوم بین زندانیان شرور سالن 11 بند 4 برای ممانعت از انتشار بیماری های مقاربتی از جمله هپاتیت و ایدز در بین زندانیان پرداختند.
گفتنی است، زندانیان شرور همواره با حمایت مسئولین فاسد زندان به زندانیان سالن 12 که محل نگهداری زندانیان جوان است شبانه مراجعه کرده و به ایشان در قبال تهیه مواد مخدر و یا با تهدید تجاوز میکنند.

صدور حکم زندان برای یک شهروند سقزی

آژانس خبری موکریان : یک شهروند اهل سقز به نام احمد احمدپور توسط دادگاه انفلاب اسلامی سقز به زندان محکوم شد. سید وفا حسینی وکیل این شهروند در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری موکریان، ضمن تأیید این مطلب اظهار داشت : شعبه اول دادگاه انقلاب سقز احمداحمدپور را به اتهام همکاری با احزاب غیر قانونی به 18 ماه حبس محکوم نموده بود، که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به شش ماه حبس قطعی کاهش یافت . گفتنی است این شهروند که سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بود، هم اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می نماید.

اعزام 30 هزار دانش‌آموز به مناطق جنگي براي گذراندن درس آمادگي دفاعي

ایلنا: فرمانده قرارگاه مركزي راهيان نور گفت: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته ميان بسيج و وزارت آموزش‌وپرورش ، دانش‌آموزان براي گذراندن درس آمادگي دفاعي، به صورت داوطلب به مناطق جنگي اعزام مي‌شوند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، سردار علي فضلي پيش از ظهر امروز در نشست خبري پيرامون اردوهاي راهيان نور و درس آمادگي دفاعي اظهار كرد : مطابق هماهنگي‌هاي صورت گرفته ميان وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان بسيج مستضعفين ، طرح اجراي درس آمادگي دفاعي دانش‌آموزان سال دوم دبيرستان در مناطق جنگي 8 سال دفاع مقدس صورت خواهد گرفت كه هم‌اكنون مراحل مقدماتي اين طرح آغاز شده است و بيش از 30 هزار دانش‌آموز به همراه مربيان خود به ارودهاي آموزش عملي درس آمادگي دفاعي در مناطق عملياتي 8 سال دفاع مقدس، اعزام شده‌اند.
وي با اشاره به مراحل اعزام و استقرار دانش‌آموزان در مناطق مورد نظر گفت: پس از بازيد از يادمان‌هاي دفاع مقدس در اروند، آبادان، شلمچه و دهلاويه؛ هر شب يك رزمايش براي آمادگي‌هاي عملي دانش‌آموزان برگزار مي‌شود.

علی کلایی به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد

کمیته گزارشگران حقوق بشر- قاضی پیرعباسی، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، علی کلایی عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و فعال سیاسی اجتماعی را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. علی کلایی با احتساب یک سال حکم تعلیقی که پیشتر از سوی وثوقی، رییس شعبه ۱۰ دادگاه در خصوص پرونده بازداشت سال ۸۶ برای او صادر شده بود در مجموع به هفت سال حبس محکوم شده است.
در حکم جدیدی که روز گذشته به صورت کتبی به مینا جعفری، وکیل علی کلایی ابلاغ شد، او به یک سال حبس تعزیری برای اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر اخبار کذب و گزارشات مربوط به زندانیان سیاسی و انجام مصاحبه و پنج سال حبس تعزیری برای اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر محکوم شده است.

انتقال مسعود لواسانی به بند ٣۵٠ اوین

مسعود لواسانی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی که پس از عدم تمدید مرخصی به زندان اوین و بند ۳۵۰ بازگشته است، با خانواده خود ملاقات کرد.
مسعود لواسانی شانزدهم آذر ماه برای سپری کردن دوران محکومیت خود و ادامه‌ آن به زندان فراخوانده شده بود. وی پس از بازگشت به زندان اوین به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.
به گزارش رهانا سامانه خبری خانه حقوق بشر ایران،‌ مسعود لواسانی در تاریخ چهارم مهر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و از حدود ۴ ماه پیش در مرخصی به سر می‌برد.
دادگاه تجدید نظر، این روزنامه نگار را به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های مطبوعاتی محکوم کرده است.
از چند ماه پیش تا کنون هیچ یک از زندانیان این بند به دلیل قطع بودن تلفن‌های بند ۳۵۰ نتوانسته‌اند با خانواده‌های خود تماسی داشته باشند.

نگرانی فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل از اعمال فشار بر جنبش کارگری در ايران

رادیو فردا : ديويد کاکرافت، دبير کل فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل، در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی، نگرانی عميق خود را از ادامه فشار بر جنبش مستقل کارگری در ايران ابراز داشت.
در هفته های اخير، شماری از اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه بازداشت شده اند.
آقای کاکرافت به نيابت از سوی چهار ميليون و ۷۰۰ هزار نفر از اعضای فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل، همبستگی اين اتحاديه و ساير سازمان های کارگری و حقوق بشری را با فعالان کارگری در ايران اعلام داشت.
ديويد کاکرافت به محمود احمدی نژاد يادآوری کرد که ايران به عنوان عضو سازمان بين المللی کار، موظف به رعايت مقاوله نامه های بين المللی است و خواستار آزادی فوری تمامی فعالان کارگری در ايران شد.

زندانی شدن مسافران به علت بدهی شرکت هواپیمایی

آخرین نیوز: در یک اقدامی نادر ، مسئولان فرودگاه رشت برای گرفتن طلب خود از شرکت هواپیمایی کاسپین ، اقدام به حبس مسافران در داخل هواپیما و ممانعت از خروج آنها کردند.

مشاهدات خبرنگار ما که برای استقبال از زائران حضرت زینب در فرودگاه رشت حاضر بود حاکی از آن است هواپيماي پرواز دمشق - رشت با بيش از 130 مسافر ساعت 14 دیروز در فرودگاه بين المللي سردار جنگل رشت فرود آمد ولي به سبب بدهي شرکت هواپيمايي کاسپين به فرودگاه رشت ، مسافران آن به نوعی به گروگان گرفته شدند و نزدیک به یک ساعت در داخل هواپيما پشت درهاي بسته ماندند و اجازه خروج پیدا نکردند.

سرانجام با رایزنی مسئولان و وساطت برخی نهادهای مستقر در فرودگاه اجازه خروج مسافران از هواپیما داده شد.

گفته می شود هواپيماهاي شرکت کاسپین به علت بدهي 400 ميليون ريالي ، اجازه ورود به فرودگاه رشت را نداشتند ، اما اين شرکت توجهي به اين اخطار نکرد و پرواز دمشق رشت وارد فرودگاه شد .به همين علت به مسافران اين پرواز اجازه خروج از هواپيما داده نشد.

آتش به جان جنگل‌ های بهشهر افتاد

خبرگزاری فارس: پس از آتش‌سوزي در جنگل‌هاي گلستان كه با وارد شدن ارتش به پايان يافت، چند روزي است كه آتش به جان جنگل‌هاي گلوگاه و بهشهر افتاد.

آتش‌سوزي در چند نقطه از جنگل‌هاي بهشهر از شب گذشته آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

لحظاتي پيش جلسه ستاد حوادث غير مترقبه در فرمانداري بهشهر پايان يافت و دستگاه‌هاي زير مجموعه ستاد، ساماندهي و به مناطق هدف اعزام شده‌اند اما نيروها كافي نيست و لازم است تا از نيروهاي مردمي هم استمداد شود.

اين ستاد يك فروند بالگرد درخواست كرده كه اميدوار است به‌زودي وارد منطقه شود.

هر چند وسعت و علت آتش سوزي‌ها اعلام نشده است اما آتش سوزي‌ها در چندين نقاط شهرستان بهشهر از حد فاصل بين نكا و بهشهر (كلت) در غرب تا نقاطي از يانه سر در شرق است و به نظر مي‌رسد يكي از دلايل اصلي اين اتفاق نباريدن باران در سه ماه گذشته و وزش باد گرمي است كه از شب گذشته در منطقه وزيدن گرفت.

آتش‌سوزي‌ها در جنگل‌هاي گلوگاه هم كه از سه‌شنبه دو هفته گذشته يعني 9 آذرماه آغاز شده بود، هنوز خاموش نشده است.

هر چند مسئولان آمار دقيقي از وسعت آتش سوزي‌ها و خسارات آن اعلام نمي‌كنند اما از ابتداي منطقه آتش‌سوزي در تيرتاش تا انتهاي آن در بخش مركزي اين شهرستان نواري به طول 10 كيلومتر آتش گرفته و همچنان ادامه دارد.

تداوم آلودگی هوا و تاخير ترميم زخم‌های پوستی

روزنامه ابتکار: تداوم آلودگي هوا باعث تاخير در ترميم زخم‌هاي پوستي و كدورت رنگ آن مي‌شود.
دكتر حسين طباطبايي، متخصص پوست، با بيان اين مطلب گفته: افزايش آلودگي هوا موجب كاهش اكسيژن رساني به بافت‌هاي بدن مي‌شود كه همين امر اختلال در عملكرد بدن را در پي دارد. در مجموع هر عاملي كه جريان گردش خون در پوست را كاهش دهد باعث تغيير در رنگ و ظاهرآن مي‌شود البته اين امر موقتي است و با كاهش آلودگي هوا از بين مي‌رود.وي با اشاره به مبتلايان به بيماري‌هاي پوستي مانند اگزما اظهار كرده: آلودگي باعث مي‌شود بيماراني كه عارضه آنها با زخم توام است ديرتر بهبود يابند البته مدت زمان آلودگي نيز اهميت دارد چون با افزايش مدت آن، وضعيت بيمار نگران كننده‌تر مي‌شود. اين متخصص پوست همچنين توصيه كرده:‌ افراد تا حد امكان هنگام آلودگي هوا از منزل خارج نشوند. كودكان و بويژه سالمنداني كه دچار بيماري‌هاي مزمن پوستي هستند بايد اين موارد را بيشتر رعايت كنند. طباطبايي در پايان تاكيد كرده: افراد در صورت اضطرار هنگام خروج از منزل در محل‌هاي بسته حضور يابند و اگر مجبور به فعاليت در هواي آزاد هستند از ماسك‌هاي سه لايه استفاده كند چراكه اين ماسك‌ها تا حد زيادي باعث جلوگيري از ورود آلودگي به بدن مي‌شوند البته هر يك از آنها تا 24 ساعت قابل استفاده است.

عدم رسیدگی پزشکی موجب سکته مغزی زندانی شد

خبرگزاری هرانا صبح امروز یک زندانی مالی به نام علی محمدی که پیشتر جهت مداوا به بهداری زندان نیز مراجعه کرده بود دچار سکته مغزی شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، این زندانی 63 ساله که به اتهام مالی در سالن 10، اتاق 14 بند 4 محبوس بود، علی رغم مراجعات مکرر به بهداری زندان مداوا نشده بود پس سکته مغزی و از دست دادن تعادل جسمی پس از گذشت 30 دقیقه و با اعتراض شدید زندانیان به بهداری زندان منتقل شد.

گفتنی است زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر همواره از امکانات محدود بهداری زندان ابراز نارضایتی کرده و آن را در حد یک مطب پزشکی نیز نمی دانند و تنها داروهای سرما خوردگی و مسکن در آن تجویز می شود.

افزایش تصادف با شتر در جاده های جنوب ایران

برخورد یک اتوموبیل پراید با شتر در شهرستان سیریک، یک کشته برجا گذاشت . فرمانده انتظامی شهرستان سیریک گفت: در این حادثه که ساعت 20 دیشب در جاده میناب سیریک روی داد یکی از سرنشینان پراید جان خود را از دست داد و راننده نیز مجروح شد . شهرستان سیریک بیش از 3 هزار نفر شتر دارد و جاده این شهرستان به میناب یکی از پرخطرترین محورهای استان از این مسیراست . سرهنگ حیدری افزود: از ابتدای سال تاکنون 9 فقره تصادف با شتر در جاده های سیریک روی داده است که براثر آن 6 نفر جان باختند . مردم شهرستان سیریک نصب بیشتر علائم راهنمایی و رانندگی مربوط به تردد شتر را در این مسیر خواستار هستند .

اعتصاب غذای زندانی سیاسی در پی ضرب و شتم وی

خبرگزاری هرانا - آرش صادقی که پس از انتشار نامه اش تحت فشار بازجویان قرار گرفته است در اعتراض به ضرب و شتم خود دست به اعتصاب غذا زد

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، به گفته خانواده این زندانی وی پس از انتشار بیانیه اش به مناسبت 16 آذر مورد ضرب و شتم شدید بازجویان در بند 209 اوین قرار گرفته و از ناحیه دنده دچار شکستگی شدید شده است و بازجویان از انتقال وی به بهداری خودداری کرده اند.

آرش صادقی به همین دلیل از روز 19 آذر ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

شایان ذکر است، این زندانی در دوره های قبلی بازداشت نیز دچار شکستگی از ناحیه ی کتف دستش شده بود.

اجرای حکم وحشیانه قطع دست دو جوان دیگر در شیراز

روزنامه حکومتی کیهان دوشنبه 22 آذرماه: گزارش خبرنگار ما از شيراز حاكي است حكم قطع دست دو سارق حرفه اي در زندان مركزي شيراز اجرا شد. سارقان چندي پيش به اتهام سرقت هاي متعدد دستگير و پس از محاكمه به علت داشتن سوابق متعدد به قطع دست محكوم شدند. اين حكم كه در مراجع قضايي صالحه مورد تاييد قرار گرفته بود در محوطه زندان مركزي شيراز به اجرا درآمد و دست اين سارقان مطابق دستورات ديني قطع شد. همچنین راننده يک تانكر به اتهام قاچاق مواد مخدر در دادگاه انقلاب اسلامي شيراز به اعدام محكوم شد.

آتش سوزی تعمدی و سازمان یافته محل کسب بهائیان

.....امام جمعه رفسنجان درنماز جمعه عنوان کرده است که این بهاییان چه حقی داشته اند شکایت کنند درحالی که اصلا حق حیات ندارند.

خبرگزاری هرانا - عوامل خودسر در یک پروژه سازمان یافته علیه بهائیان کاسبکار در رفسنجان ایران اقدام به آتش زدن 8 باب مغازه کردند.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، در طی 40 روز اخیر از سوی معاندین آئین بهایی وقایع تعمدی و سازمان یافته بر بهائیان شهرستان وارد آمده است که با حمایت افرادی که دارای پست های دولتی هستند همراه بوده است.

شواهدی که در زیر ارائه می شود حالی از آن است که آنگونه که در پیوست مطالب و در روزنامه محلی شهر درج شده ، ابائی از طراحی و هدایت این وقایع ندارند و مقامات مسئول نیز هیچگونه اقدامی برای پایان دادن به این غائله نداشته اند.

شایان ذکر است، آتش سوزی عمدی به منظور آزار رسانی به یک گروه خرد یا اقلیت دینی کار تازه ای نیست و از روشهای شناخته شده خشونتگران و انحصارطلبان است که پیشتر از سوی گزارشگران مجموعه فعالان حقوق بشر به کرات افشا شده است.

اسامی برخی از قربانیان این اقدامات غیرقانونی به قرار زیر است:

سیاوش روشنگر که تا کنون 2 بار مغازه اش به آتش کشیده شده است، علی شاکر، محبوب بندی، مسعود میبدی، ایرج پاینده، مجید پاینده و آقای علی عمادی

اما در این بین تنها شهروندان بهایی آسیب ندیده اند بلکه تندرو های مذهبی با حمایت امام جمعه رفسنجان محل کسب یک مسلمان را نیز به اشتباه به آتش کشیدند.

یک مغازه با نام "کافی شاپ 19" متعلق به فردی مسلمان آتش زده شده است که وی متوجه میشود عکس مغازه اش در یک "خبرنامه داخلی" با نام "خط سبز مهدوی" متعلق به "بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود رفسنجان" به عنوان مغازه بهایی معرفی شده است.

در پیگیری آتش سوزیهای قبل کلانتری 11 رفسنجان پرونده آقایان ایرج پاینده ،مجیدپاینده ومحبوب بندی را یکجا به مرجع قضایی ارجاع میدهد.

در پی اعلام شکایت بهائیان امام جمعه رفسنجان (رمضانی) درنماز جمعه عنوان کرده است که این بهاییان چه حقی داشته اند شکایت کنند درحالی که اصلا حق حیات ندارند.

فعال حقوق بشر به ۷ سال حبس محکوم شد

کمیته گزارشگران حقوق بشر- قاضی پیرعباسی، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، علی کلایی عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و فعال سیاسی اجتماعی را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. علی کلایی با احتساب یک سال حکم تعلیقی که پیشتر از سوی وثوقی، رییس شعبه ۱۰ دادگاه در خصوص پرونده بازداشت سال ۸۶ برای او صادر شده بود در مجموع به هفت سال حبس محکوم شده است.

در حکم جدیدی که روز گذشته به صورت کتبی به مینا جعفری، وکیل علی کلایی ابلاغ شد، او به یک سال حبس تعزیری برای اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر اخبار کذب و گزارشات مربوط به زندانیان سیاسی و انجام مصاحبه و پنج سال حبس تعزیری برای اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر محکوم شده است.

گفتنی است این حکم که سی و پنج روز پس از برگزاری دادگاه از سوی دادگاه ابلاغ شده است، حاصل تجمیع دو پرونده ی علی کلایی است که سال گذشته ابتدا در شعبه ۳ دادسرای معلم و شعبه سوم دادسرای اوین مفتوح بود. دادگاه این فعال سیاسی و اجتماعی روز هفدهم آبان ماه گذشته برگزار شده بود.

علی کلائی، در ۱۸ بهمن‌ماه بازداشت و پس از یک هفته با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. وی پیش‌تر، ارديبهشت ماه سال ۸۸ بازداشت شده و قريب به دو ماه را در بند ۲۰۹ اوين گذراند. کلائی همچنین در ۲۳ آذرماه سال گذشته از سوي شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب تهران در رابطه با بازداشت در آذرماه ۸۶ به يک‌سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

مسئول اتحادیه زنان کارگر مازندران: تبعیض جنسیتی در مورد زنان کاملا ً مشهود است

شهرزاد نیوز:
زنان مجبورند به بسیای از ترس‌ها و تهدیدها پاسخ دهند، اما پیشرفت شغلی نداشته باشند. آن ها با كوچك ترين بحران كارگری اخراج می شوند وتبعيض جنسی در مورد آنها كاملا ً مشهود است.

زهرا صادقی، مسئول اتحادیه زنان کارگر خانه كارگر استان مازندران، ضمن بیان این مطلب افزود که زنان کارگر از میان خانواده های بی ‌سرپرست یا بد سرپرست و نیازمند هستند و به علت سنگینی مسئولیتی که بر دوش آنان است، اکثرا دچار بیماری و پیری زودرس می‌شوند.

وی با اشاره این موضوع که تبعیض جنسیتی همه جا وجود دارد، گفت که در ایران محدودیت‌های عرفی نیز این مساله را دوچندان می‌کند. تساوی جنسیتی و اصل عدم تبعیض از اصول بنیادی سازمان بین‌المللی کاراست كه به طور یکسان شامل مردان و زنان می‌شود، اما متاسفانه در ايران اين اصول بنيادی رعايت نمی ‌شوند

افزایش مراجعین قلبی و تنفسی به اورژانس‌های تهران به دلیل آلودگی هوا

راديو فردا:

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی روز یکشنبه از افزایش مراجعه افراد به دلیل مشکلات قلبی و تنفسی به اورژانس‌های تهران به دلیل آلودگی هوا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه وحید دستجردی روز یکشنبه، ۲۱ آذر اعلام کرد که در مدت وضعیت هشدار دهنده آلودگی هوای تهران تعداد مراجعات قلبی به اورژانس‌های تهران ۱۸ درصد و تعداد مراجعات تنفسی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

خانم وحید دستجردی خاطرنشان کرد که آلودگی هوا تنها سلامت بیماران قلبی و ریوی را تهدید نمی‌کند بلکه کودکان، سالمندان، زنان باردار و سایر اقشار جامعه نیز باید احتیاط کنند و با اشاره به اینکه استفاده از ماسک نیز از نفوذ ریز آلاینده‌ها به دستگاه تنفسی جلوگیری نمی‌کند، تأکید کرد که مردم تنها در صورت اجبار به عبور و مرور در سطح شهر و خیابان‌ها بپردازند.

پیش از این وحید نوروزی، مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در وبلاگ خود از مرگ بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوای در تهران خبر داده است.

این در حالی است که خانم وحید دستجردی روز یکشنبه تأکید کرد که در این روزها هیچ مورد فوتی به وی گزارش نشده است.

همچنین کاظم ندافی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت نیز چندی پیش ضمن اعلام فوت سه هزار و ۶۰۰ نفر در سال گذشته به دلایل مرتبط با آلودگی تأکید کرد که نمی‌توان به طور قطع این تعداد مرگ و میر را به آلودگی هوا نسبت داد، اما آلودگی می‌تواند بر شدت بیماری‌های مزمن بیافزاید.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران هوای تهران بیش از یک ماه است که از لحاظ آلودگی در وضعیت هشدار دهنده قرار دارد و تا کنون چندین بار مدارس،‌ دانشگاه‌ها و ادارات تهران به دلیل آلودگی تعطیل شده‌اند.

برخی بر این باورند که دلیل این آلودگی عدم بارندگی، سکون هوا و ایجاد پدیده وارونگی است و این در حالی است که برخی از روزنامه‌ها از جمله روزنامه اطلاعات و همچنین واشینگتن پست پیش از این، کیفیت پایین سوخت خودروها را عامل اصلی آلودگی تهران عنوان کرده بودند.

انتقاد‌ها به آب‌پاشی تهران به منظور کاهش سطح آلودگی
به دنبال تداوم وضعیت هشداردهنده آلودگی هوای تهران، دولت به منظور کاهش میزان آلودگی علاوه بر ایجاد محدودیت در عبور و مرور با وسایل نقلیه، پیشنهاداتی را نظیر نصب دستگاه تصفیه در نقاط بسیار آلوده شهر و همچنین استفاده از هواپیمای آب‌پاش به منظور کاهش میزان آلودگی خبر دادند.

کمیته اظطرار آلودگی هوای تهران حدود یک هفته پیش از این مقرر کرد که پنج فروند هواپیمای تک موتوره سمپاش که از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای این کار آماده شده‌ بودند، به طور آزمایشی برخی مناطق آلوده‌تر تهران را به منظور کاهش اثرات وارونگی و تلطیف هوای شهر تهران و همچنین کاهش دما آب‌پاشی کنند.

آب‌پاشی تهران با پنج هواپیمای سم‌پاش که به گفته بهرام صناعی، رئیس سازمان هواشناسی مخازن آن‌ها در حدود ۱.۵ متر مکعب گنجایش دارد، انتقاداتی را در ایران به همراه داشت.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در این زمینه، در گفت‌و‌گو با شبکه‌ خبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که آب‌پاشی تهران به منظور کاهش آلودگی بیشتر به یک شوخی شبیه بود تا به یک اقدام.

محسن جباری، مدیر کل هواشناسی استان تهران نیز در این زمینه گفت: این طرح به هیچ عنوان پایه علمی ندارد و سازمان هواشناسی این طرح را به هیچ وجه از نظر علمی تأیید نمی‌کند.

همچنین وزیر بهداشت نیز آب‌پاشی تهران در سطح محدود را بی‌اثر دانسته بود و معاون بهداشتی وزیر بهداشت نیز در این زمینه گفته بود: تصور نمی‌کنم با چنین اقداماتی مشکلات آلودگی هوا جبران شود. امیدواریم مسئولان با پیگیری راهکارهای اساسی موضوع آلودگی هوا را دنبال کنند.

علاوه بر این، علی لاریجانی، رئیس مجلس جمهوری اسلامی نیز در این زمینه اعلام کرده بود: بحث آلودگی هوا موضوعی اساسی و ریشه دار است و این به علت گسترش شهر و وجود کارخانجات است... بعید است با روش آب‌پاشی حل شود چرا که آلودگی هوا جدی‌تر از این حرف‌هاست و باید کاملا با آن عالمان برخورد کرد

درباره جنایاتی که مرتکب شده، آقا مجتبی، سرانجام ظاهر شده و دهان خواهد گشود!

علی خامنه ای همه آنچه را که در زیر و به قلم سه قربانی کودتای 22 خرداد می خوانید میداند. نه تنها می داند بلکه ادامه آن را به زیر دستان توصیه می کند. آقا مجتبی واسطه این فرمان به شکنجه گران است. آقا زاده ای که اگر سرنوشت احمد خمینی را در جمهوری اسلامی پیدا نکند، روزی از پشت پرده بیرون آمده و اگر به استخفار دهان نگشاید، بر صندلی یک دادگاه ملی ناچار به گشوده دهان خواهد شد و خواهد گفت در بیت رهبری چه می گذشت و چگونه به یک ملت و انتخابش، به یک ملت و انقلابش خیانت شد.

بخوانید:

حمزه کرمی از اعضای سابق سپاه پاسداران، در نامه تیر 89 به رهبری جمهوری اسلامی از طریق رئیس مجلس خبرگان:

مرا انواع شکنجه کردند. از جمله بیش از 20 بار سرم را در کاسه توالت فرنگی پر از کثافت کردند و می خواستند که آنچه را آنها می گویند اعتراف کنم! هرگاه فریاد "یا زهرا" سر می دادم، به آن حضرت جسارت می کردند! وقتی می گفتم: "یا الله"، می گفتند: خدایت امروز مائیم که هرکاری بخواهیم با تو می کنیم!

نامه 11 مرداد 89 حمزه کرمی به دادستان کل کشور، زندان اوین:

.. مسأله دیگر تهدید به تجاوز و همچنین تهدید به استعمال بطری توسط بازجو ها بود. یا تهدید به ارسال و اعزام بنده به بندهای عمومی مخوف که افراد خلاف در آن سپری میکنند و ظاهراً حسب گفته بازجوها در آن بند ها به افراد جدید الورود تجاوز جنسی می نمایند. اصرار بازجویم با فحش و کتک کاری مخصوص خود مبنی بر اینکه اعتراف کنم با کلیه خانم‌هایی که ایام انتخابات با بنده تماس داشته‌اند رابطه داشته‌ام... از نظر بازجو ها بنده با زمین و زمان رابطه داشته‌ام مگر خلاف آن ثابت شود . آن‌ها اعلام کردند اگر روز دادگاه من متن مورد نظر بازجوها را نخوانم خانمی در جلسه علنی دادگاه بلند خواهد شد و علیه تو در دادگاه افشاگری خواهد کرد که تو با او رابطه داشته‌ای و غیره !!

یکی از بازجویان بارها گلوی مرا می فشرد، در حدی که بیهوش میشدم و با کتک و لگد مرا شکنجه می نمود. فرو کردن سرم در چاه توالت و آزار جنسی و روحی در این زمینه. تحقیر نمودن بنده در نزد فرزندان و همسرم و طرح اینکه اگر شما بدانید چه پدر و یا همسر فاسدی دارید ، یک روز هم با او زندگی نمی کنید!... تحقیر بنده از طریق تراشیدن ریشم و نگهداری سبیل هایم و تشبیه کردن بنده به هنرپیشه های فیلم‌های سینمایی خارجی و خندیدن و تحقیر کردن دسته‌جمعی. در تمام دورانی که بنده در ۲۴۰ بودم در انفرادی که چهار ماه نیم طول کشید، آن‌ها مرا از دیدن پزشک محروم کردند، در حالیکه بنده بیماری قلبی دارم و از گذشته تحت نظر پزشک بودم، بیش از پانزده بار در مدت زندان در حین بازجویی ها و پس از آن بی‌هوش شدم که محل تأمل جدی است.

نامه مرداد 89 عبدالله مومنی به رهبر جمهوری اسلامی، زندان اوین:

هر بار که در بازجویی "مطابق میل بازجو" و به تعبیر آنها "مطابق مصلحت نظام" پاسخ نمی گفتم، گفته می شد که "یا جواب باید مطابق آنچه باشد که ما می خواهیم یا باید همین برگه بازجویی را بخوری و قورت بدهی" و این فقط تهدید نبود بلکه پس از رد خواسته هایشان با زور و فشار برگه های بازجویی به من خورانده می شد.

برای خورد شدن و تحقیر شخصیتی من بود که مرتبا می خواستند به روابط و مسائل اخلاقی ناکرده خود نیز اعتراف کنم و وقتی می گفتم این سخنان درست نیست و من نمی توانم علیه خود به دروغ اعتراف کنم با فحش های رکیک و ضرب و شتم و این پاسخ آنها روبرو می شدم که " فاحشه ای را در دادگاه می آوریم تا علیه تو اعتراف کند و بگوید که رابطه نامشروع با تو داشته است". ... دریک سلول کوچک بازجوها به سراغ من آمدند و گفتند که آیا تصمیمت را به اعتراف گرفته ای؟ پرسیدم که درچه خصوصی؟ گفتند در مورد مسائل اخلاقی، گفتند "همه مسایل اخلاقی که داری بگو و خودت را خلاص کن و هرآنچه از دیگران نیز می دانی بازگو کن".... به آنها گفتم که جوابم از اکنون روشن است که درنتیجه سیلی های محکمی بر صورتم فرود آمد ... بر کاغذ نوشتم که "من هیچ رفتار و عمل غیراخلاقی نداشته ام". ... پس از خواندن کاغذ بازجویی، به من هجوم آورده و با مشت و لگد و سیلی به جان من افتادند و به خود و خانواده ام تا جای ممکن فحاشی کردند و پس از کتک کاری مفصل و تحقیر و توهین گفتند "به تو اثبات می کنیم که حرامزاده و ولدزنا هستی". این سخنان عصبانیت مرا نیز برانگیخت و به درگیر شدن من با آنان نیز منجر شد که البته نتیجه آن فرو کردن سر من در چاه توالت بود، آن چنان که کثافت های درون توالت به دهان و حلق من وارد و به مرحله خفگی رسیدم. سرم را بیرون آوردند و گفتند که می رویم و تا شب بر می گردیم و تو تا آن زمان وقت داری که به مسائل اخلاقی ات اعتراف و خودت را خلاص کنی.

می گفتند که "باید کاملا توضیح دهی که با چه کسی در چه زمانی و در کجا و چگونه ارتباط داشته ای" و حتی از من می خواستند که در برگه بازجویی ام بنویسم که "در دوران کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته ام". بارها به تجاوز و استعمال بطری و شیشه نوشابه و چوب تهدید می شدم تا جایی که فی المثل بازجوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بیان می کرد که چوبی را در .... استعمال می کنیم که صد تا نجار نتواند آن را در بیاورد. و می گفت مسایلی در خصوص مساله دار بودن اخلاقی شماها به سایت ها سفارش داده ایم که به زودی در سطح جامعه بصورت بلوتوث یا سی دی منتشر شود. ... آنان بصورت مداوم بر این نکته پای می فشردند که ما به پشتوانه ی رهبری از هرگونه برخوردی برای رسیدن به هدف استفاده می کنیم و هیچ خط قرمزی برای رسیدن به اهداف خود نداریم و استفاده از هر روشی برای وادار سازی افراد و منتقدین به پذیرش القائات بازجویان در راستای حفظ نظام را مشروع بلکه واجب می دانستند.

بازجویان تلاش بسیاری داشتند تا فضای سلول انفرادی را به صحرای محشر و دادگاه عدل الهی تعبیر کنند و می گفتند تصور کنید در روز قیامت هستید و باید به همه گناهان خود اعتراف کنید... برای بازسازی چنین محشری بارها متهمین در سلول های کناری را مورد کتک و ضرب و شتم قرار می دادند تا علاوه بر فشار روحی و شکنجه ی ما، ضجه های دردمندانه مضروبین، یادآور عذاب الهی در محشر کبری باشد.

نامه آبان ماه 89 محمد نوری زاد به رئیس قوه قضائیه، زندان اوین

در کشور اسلامی ما، اتفاقاتی رخ داده و می‌دهد که حظ بهره‌مندی از آن را نمی‌چشید، مگر این‌که در متن آن قرار گیرید؛ نمی‌دانم آیا کسی سر عزیزانتان را در چاه مستراح فرو کرده است یا خیر؟ که اگر فرو کرده بود و شما و عزیزتان طعم ناگزیر تنفس و فرو بردن ماکولات موجود در کاسه‌ی مستراح را چشیده بودید، ذره‌ای از مراتب آیت‌اللهی خود را متوجه این‌سوی سرزمین قضایی کشورتان می‌فرمودید. اما چرا سر ما را در مستراح سلول انفرادی فرو کرده اند؟ تا از ما اقراری بگیرند که بر حقانیت اعتراض ما خط بکشد و پایه های لرزان قدرت حاکمیت را مستحکم کند. پیشنهاد می‌کنم هروقت جلوی آینه، به زلف مبارکتان شانه زدید و بر خود عطر افشاندید، به سرهای فروشده‌ی عده‌ای از زندانیان سیاسی کشورتان در مستراح سلولشان بیندیشید. نمی‌دانم آیا کسی به زیر گوش حضرت شما سیلی پی در پی نواخته است؟ و با کفش به سینه و پشت نازنین شما کوفته است؟ و با پا به صورت شما لگد زده است؟ و به میان ابروان و چشمان شما تف کرده است؟

... نمی‌دانم آیا در ورطه‌ی بی‌کسی و زیر بارش ضربات مشت و لگد، عده‌ای به همسر گرامی شما فحش رکیک و ناسزا گفته‌اند؟ و دختران عفیف شما را به آغوش هرزگی پرتاب کرده‌اند؟ و مادر و خواهر و خویشاوندان پاکدامن شما را به لجن جنسی آلوده‌اند؟ بعید می‌دانم! اما عده‌ای از ماموران وزارت اطلاعات، که نقابی از سربازی امام زمان به صورت بسته‌اند، با ما این کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنم نه نامه‌ افشاگرانه‌ حمزه کرمی، و نه نامه‌ دردمندانه‌ عبدالله مومنی، که نامه حجت‌الاسلام دکتر منتظرقائم را به رهبرمان، مطالعه بفرمائید تا بدانید در فراسوی دستگاه پوک قضایی ما و شما، ماموران وزارت اطلاعات، با چه شیوه‌ها و با چه الفاظی، لباس پیامبر را معنا می‌کنند، و حق مسلمانی و خانواده شهدا را به‌جا می‌آورند، و کرامت انسانی را فهم می‌کنند.

... بدینوسیله، من، محمد نوری‌زاد، زندانی شما در زندان اوین، نه به حوزه‌ی رفتار هیولاگون عده‌ای از ماموران وزارت اطلاعات، که به ربودن نام سربازی امام زمان توسط اینان، اعتراض و شکایت دارم. اینان مرا زده‌اند. و به ناموسم ناسزا گفته‌اند. و این‌همه را من در متن پاسخ به پرسش‌های یاوه‌ی بازجویان خود، آورده و ثبت و ضبط کرده‌ام. اگر ذره‌ای انصاف در قله‌ی بلند آیت‌اللهی خود سراغ دارید، به شکایت من، و به شکایت قربانیان خاموش وزارت اطلاعات رسیدگی فرمایید.

روزي كه ابوريحان محمد بيروني دانشمند بزرگ ايراني درگذشت

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:
ابوريحان محمد بيروني دانشمند بزرگ ايراني 13 دسامبر سال 1048 ميلادي (22 آذر) در شهر غزنه (افغانستان امروز) وفات يافت. او درنيمه سپتامبر سال 973 ميلادي درمنطقه خوارزم كه در قلمرو سامانيان بود به دنيا آمده بود و زادگاه او كه در آن زمان روستاي كوچكي بود بعدا به بيروني تجديد نام داده شده است.

بيروني در رياضيات، هيأت (علوم فضايي)، فيزيك، زمين شناسي و جغرافيا سرآمد دانشمندان عصر خود بود. دائرة المعارف علوم چاپ مسكو ابوريحان را دانشمند همه قرون و اعصار خوانده است. در بسياري از كشورها نام بيروني را بر دانشگاهها، دانشكده ها و تالار كتابخانه ها نهاده و به او لقب استاد جاويد داده اند.

بيروني گردش خورشيد، گردش محوري زمين و جهات شمال و جنوب را دقيقا محاسبه و تعريف كرده است. خورشيد گرفتگي هشتم آوريل سال 1019 ميلادي را در كوههاي لغمان (افغانستان كنوني) رصد و بررسي كرد و ماه گرفتگي سپتامبر همين سال را در در غزنه به زير مطالعه برد.

در زمان بيروني، سامانيان كه پايتختشان شهر بخارا بود بر شمالشرقي ايران شامل خراسان بزرگتر و منطقه خوارزم، زياريان بر گرگان و مازندران و مناطق اطراف آنها، بازماندگان صفاريان بر سيستان بزرگتر، غزنويان بر جنوب ايران خاوري (مناطق مركزي و جنوبي افغانستان امروز) و بوئيان بر ساير مناطق ايران تا بغداد حكومت مي كردند، و همه آنان مشوّق دانش و ادبيات فارسي بودند و سامانيان بيش از ديگران در اين راه اهتمام داشتند. بيروني كه در جرجانيه خوارزم نزد ابونصر منصور تحصيل علم كرده بود مدتي نيز در گرگان تحت حمايت مادي و معنوي زياريان كه مرداويز سر دودمان آنان بود به تحقيق پرداخته بود و پس از آن تا پايان عمر در ايران خاوري آن زمان به پژوهش هاي علمي خود ادامه داد. بااينكه محمود غزنوي ميانه بسيار خوبي با بيروني نداشت و وسائل كافي براي تحقيق در اختيار او نبود ولي اين دانشمند لحظه اي از تلاش براي تكميل تحقيقات علمي خود دست نكشيد.

بيروني كه بر زبانهاي يوناني، هندي و عربي هم تسلط داشت كتب و رسالات متعدد كه شمار آنها را زائد بر 146 گزارش كرده اند نوشت كه جمع سطورشان بالغ بر 13هزار است. مهمترين آثار او عبارتند از: تفهيم در رياضيات و نجوم، آثار باقيه در تاريخ و جغرافيا، قانون مسعودي كه نوعي دائرة المعارف است و كتاب هند درباره اوضاع اين سرزمين از تاريخ و جغرافيا تا عادات و رسوم و طبقات اجتماعي آن. بيروني كتاب دائرةالمعارف خود را به نام سلطان مسعود غزنوي حاكم وقت كرد، ولي هديه او را كه سه بار شتر سكه نقره بود نپذيرفت و به او نوشت كه كتاب را به خاطر خدمت به دانش و گسترش آن نوشته است، نه پول.

بيروني معاصر بوعلي سينا بود كه در اصفهان مي نشست و باهم مكاتبه و تبادل نظر فكري داشتند.

بيروني در جريان لشكركشي هاي محمود غزنوي به هند غربي (كه پاكستان امروز قسمتي از آن است) امكان يافت كه به آن سرزمين برود، زبان هندي فراگيرد و درباره اوضاع هند تحقيق كند كه محصول اين تحقيق، كتاب هند اوست

در باب مطالعه و كتب

آرتور شوپنهاور

... هنرِ نخواندن اهمیت زیادی دارد. یعنی نباید صرفاً به این دلیل که در حال حاضر فلان کتاب توجه اکثریت عامه را به خود جلب کرده به مطالعه‌ی آن پرداخت - تألیفاتی چون جزوه‌های سیاسی و مذهبی و رمانها و شعر و امثال آن که به یکباره سروصدایی به راه می‌اندازند و شاید در اولین سال انتشار به چاپ چندم هم برسند. به خاطر داشته باشید، آن که برای ابلهان می‌نویسد همواره مخاطب بسیار می‌یابد: تنها مدتی محدود و معین را به مطالعه اختصاص بدهید، آن هم مطالعه‌ی آثار اذهان بزرگ، کسانی که دیگر مردان تمامی دوران‌ها را پشت سر می‌گذارند و آواز شهرتشان همه را خاموش می‌سازد. فقط اینها هستند که حقیقتاً آموزنده و پالاینده‌اند.
‏هرگز نمی‌توان کتاب‌های مزخرف را خواند و به مطالعه‌ی کتاب‌های عالی نیز پرداخت: کتاب‌های بد سم روح‌اند و ذهن را نابود می‌کنند. شرط مطالعه‌ی کتاب خوب، نخواندن کتاب بد است؛ زیرا زندگی کوتاه است و فرصت و توان محدود.

فرستنده : م.ش.

ندای گلها - متعلق به حامیان موسیقی اصیل
اعضاء گروه ندای گلها

آلبوم موسیقی افسانه تنبور؛ با صدای بیژن کامکار
 

1  پیش در آمد ...

Size: 7.1 Mb           Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------

2  افسانه دل ...

Size: 8.9 Mb           Server: Pico.F         ..........  Download
-----------------------------
3  مکتب رندان ...

Size: 10.2 Mb         Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------
4   گلشن یار ...

Size: 8.4 Mb           Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------
5   تکنوازی بم تنبور ...

Size: 0.7 Mb           Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------
6   مستان ...

Size: 5.3 Mb           Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------
7   تکنوازی تنبور ...

Size: 2.3 Mb          Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------
8   سوفی ...

Size: 9.7 Mb          Server: Pico.F         ..........  Download
----------------------------

 

گــروه نـویـسـنــدگــان نـدای گــلــها

http://nedayegolha.mihanblog.com/

گالری ندای گلها
http://nedayegolha.multiply.com/

بالای صفحه

... بیشتر