"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

جمعه ، 19 آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

تظاهرات وکلای هلندی در اعتراض به سرکوب حقوق بشر درایران و به‌ویژه حمایت از وکلای تحت فشار و سرکوب


در سالگرد روز وکلا، ۹ دسامبر ۲۰۱۰
تصاویری از تظاهرات امروز وکلای هلندی در اعتراض به سرکوب حقوق بشر درایران و به‌ویژه حمایت از وکلای تحت فشار و سرکوب. تظاهرات در میدانی مشرف به خیابان سفارت در شهر لاهه برگزار شد زیرا پلیس هلند بخاطر محافظت از سفارتخانه اجازه نزدیکتر شدن نداده بود.
این وکلا در حالیکه پلاکاردهایی با شعارهای حمایتی از وکلای ایرانی همراه داشتند، در میدان بصورت دایره‌وار تظاهرات کرده و شعار دادند. شعارهایی از قبیل: دستانتان را از سر وکلا بردارید، وکیل ....در زندان(اسم وکیل ایرانی)، وکیل...بازداشتی و تقریبن تصاویر همه وکلای بازداشتی در ایران، را نیز با خود حمل می کردند.
تظاهرات کنندگان حقوقدان را سفارت نپذیرفته بود بهمین خاطر آنها نامه اعتراضی خود را همراه با پلیس به‌در سفارت برده و در صندوق پستی آن انداختند. حتی در این هنگام نیز یک کارمند ساده و یا دربان سفارت بخاطر احترام در جلو در ظاهر نشد. از یکی از وکلا پرسیدم چرا شما را به جلو سفارت راه ندادند، شما که حقوق دان هستید و لابد مرتکب هیچ خشونتی نخواهید شد؟ در پاسخ گفت، بخاطر اینکه سفارت ایران از حرکت ما می‌ترسد، و همین مرا امیدوار کرده است که اعتراض ما اثری بر آنها بکند. وکیل دیگری گفت، ما میخواهیم تنها وکلا برای وکلای ایرانی آکسیون نگذارند، ژورنالیستهاکه بیشترین زندانی را دارند یا دانشجویان و دیگر حرف و پیشه‌ها در اروپا از هم‌کاران خود در ایران حمایت کرده و به‌همین گونه به حکومت ایران اعتراض کنند. لازم به یادآوریست که امروز همزمان در چند شهر بزرگ اروپایی دیگر نیز وکلای مدافع ساکن آن کشورها در راس ساعت ۱۵:۰۰ تظاهرات با همین اهداف در مقابل سفارت و یا کنسولگریهای جمهوری اسلامی انجام داده‌اند

عکس / ماهيگیری در درياچه ای که آخرین نفسها را ميکشد

خرم آباد - خبرگزاری مهر: دریاچه کیو که به سمت خشک شدن می رود شاهد حضور ماهیگیرانی است که ماهیهای موجود در کف رودخانه را شکار می کنند


عکس / همایش شیرخوارگان حسینی، سرگرمی يا بخشی از یک فرهنگ خرافی؟ 

درخواست جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در آستانه سفر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به جمهوری اسلامی ایران، جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج، با نگارش نامه ای خطاب به مقامات سازمان ملل، خواستار دیدار و ملاقات با نماینده این سازمان شدند.

سازمان ملل متحد جناب آقای بان کی مون

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

آقایان / خانم ها

با سلام و درود

از طریق خانواده و دوستان مطلع گشتیم که نماینده محترم این سازمان قصد دیدار و بازدید از زندان های جمهوری اسلامی ایران را دارد.

با توجه به پرونده های مطروحه در قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران برای هر یک از امضاء کنندگان این نامه، و همچنین صدور احکامی مانند اعدام، حبس ابد، حبس های طولانی مدت در تبعید، و همچنین شکنجه و بدرفتاری در زندان ها، نگهداری در بین اشرار و بزهکاران و قاتلین حرفه ای، تهدید و تطمیع خانواده ها، ترورهای شخصیتی، تهدید به حذف فیزیکی و همچنین سرکوب و تشدید مجازات ها و پرونده سازی های ایذایی، غیرقانونی و غیرانسانی پس از انتخابات غیردمکراتیک سال 1388، آن هم به صورت سیستماتیک و حرفه ای توسط نهادهای امنیتی، که بر خلاف بند 3 ماده 21 اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل های امضاء شده از طرف دولت ایران بوده که دولت ها را به ترویج احترام جهانی و موثر و حقوق و آزادی بشر ملزم می کند، ما امضاء کنندگان این نامه امیدواریم از این ملاقات و دیدار جهت طرح بند بند بدرفتاری های صورت گرفته در دوران محکومیت مان محروم نگردیده و این فرصت به ما داده شود تا از نزدیک با نماینده این سازمان جهت بازگشودن و تشریح پرونده های سیاسی خود دیدار داشته باشیم.

امضاء کنندگان این نامه زندانیان سیاسی علی صارمی، حسین شهریاری، خالد حردانی، رضا شریفی بوکانی، کریم معروف عزیزی

پنج سال حبس تعلیقی برای دکتر مریم عباسی نژاد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم سه سال حبس تعزیری دکتر مریم عباسی نژاد عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران که در دوازدهم اردیبهشت ماه امسال و به دلیل اعتراض به حضور احمدی نژاد در دانشگاه تهران بازداشت و پس از ۸ روز آزاد شده بود، در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل گردید.

به گزارش تحول سبز، در متن حکم وی آمده است: نظر به اینکه انجمن اسلامی دانشگاه تهران از جمله هدایت گران فتنه سبز بوده و متهم ضمن عضویت، رابط اصلی انجمن اسلامی با دفتر خاتمی و دعوت کننده آنان برای تحریک جوانان و ایجاد موج در گسترش فتنه بوده است، اتهام انتسابی از نظر داد گاه وارد تشخیصداده شد و به اتهام اجتماع و تبانی با هدف اقدام مجرمانه علیه امنیت ملی کشور، به سه سال حبس تعزیری محکوم گردید.

ابراز نگرانی سندیکای کارگران شرکت واحد از وضعیت رضا شهابی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت رضا شهابی عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد که از تاریخ ۱۳آذر دست به اعتصاب غذای خشک زده است، خواهان رسیدگی هر چه سریعتر به پرونده ایشان و دیگر اعضای این سندیکا گردید.

به اظهار خانواده رضا شهابی، این عضو در بند سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از روز شنبه به دلیل عدم رسیدگی به پرونده اش در اعتصاب غذا به سر می برد. رضا شهابی که از تاریخ 22 خرداد 1389 در زندان اوین به سر می برد و بعد از حدود 4 ماه در تاریخ 19 مهر ماه قرار بود با قرار وثیقه 60 میلیون تومانی از زندان آزاد شود که این امکان میسر نشد و در روزهای گذشته با امضای یک قرار جدید 100 میلیونی که توسط ایشان امضا شده است کماکان در زندان به سر می برد

قابل ذکر است در حال حاضر آقایان ابراهیم مددی رضا شهابی و مرتضی کمساری در زندان اوین ، علی اکبر نظری در زندان قزل حصار، غلامرضا غلامحسینی و منصور اسالو در زندان رجایی شهر به سر می برند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت رضا شهابی خواهان رسیدگی هر چه سریعتر به پرونده ایشان و آزادی اعضای سندیکا می باشد.

ما یکبار دیگر از همه نهادهای کارگری و ... که اخبار سندیکا و اعضایش را از کانال سندیکا پیگیری می کنند و با انتشار اخبار غیر واقعی کار را برای ما دشوار نمی کنند کمال تشکر و قدردانی را می نماید.

سندیکای کارگران شرکت واحد

اتوبوسرانی تهران و حومه

18آذر 1389

ضرب و شتم دانشجویان پلی‌تکنیک در دفتر پیگیری و انتقال پنج تن به اوین

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی برگزاری مراسم 16 آذر در دانشگاه پلی تکنیک تهران (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، پانزده نفر از دانشجویان این دانشگاه توسط ماموران حراست و نیرو های امنیتی حاضر در دانشگاه، بازداشت شده که بلافاصله به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات منتقل شدند. 10 تن از این دانشجویان آزاد شده و بقیه راهی بازداشتگاه اوین شدند.

دانشجویانی که پس از اتمام بازجویی آزاد شدند، از ضرب و شتم و برخوردهای خشن در دفتر پیگیری خبر داده اند. لازم به ذکر است که پنج تن از آنان راهی بازداشتگاه اوین شدند.هادی شاکری و محسن محبوبیان از دانشجویانی هستند که به اوین منتقل شده اند.

به گزارش سایت تغییر، در روز ۱۶ آذر، حدود ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. این دانشجویان شعارهایی چون مرگ بر دیکتاتور، الله اکبر، یا حسین میرحسین و سر دادند. همچنین این دانشجویان حلقه ای را به نشانه همبستگی با دانشجویان زندانی در محوطه دانشگاه تشکیل دادند و سرود یار دبستانی خواندند.

به گفته دانشجویان امیرکبیر، نیروهای گارد ضد شورش و لباس شخصی از صبح روز ۱۶ آذر دانشگاه امیرکبیر را در محاصره خود در آورده بودند. همچنین نیروهای لباس شخصی در تمام نقاط دانشگاه مستقر شده بودند. نیروهای بسیجی و مامورین حراست دانشگاه نیز برای برخورد با تجمعات احتمالی در آمادگی و هماهنگی کامل بوده اند و به صورت پیوسته از طریق بی سیم و موبایل با یکدیگر در تماس بوده اند. نیروهای بسیج و حراست به ضرب وشتم دانشجویان پرداخته اند و حتی گاهی نیروهای انتظامات خود راسا اقدام به دستگیری دانشجویان معترض کرده اند. بنابر گفته دانشجویان، بازداشت های صورت گرفته در خارج از محوطه دانشگاه عمدتا به صورت اتفاقی و از سر عصباینت و سردرگمی بوده است، کما اینکه بسیاری از بازداشت شدگان از دانشجویانی بوده اند که در تجمعات شرکت نداشته اند.

می گویند اگر مرخصی می خواهید باید تقاضای عفو کند

مهندس امیرخسرو دلیرثانی، فعال ملی- مذهبی، و عضو شورای مرکزی جنبش مسلمانان مبارز و همچنین عضو کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه است که پس از حوادث عاشورای سال گذشته بازداشت و حکم چهار سال حبس تعزیری در دادگاه تجدیدنظر برای وی صادر شد.

این فعال سیاسی در حالکه یکسال در زندان است اما برای هفتمین بار با درخواست مرخصی وی مخالفت گردید. عدم اعطای مرخصی به ایشان در حالیست که بسیاری از زندانیانی که جرائم خطرناک را مرتکب شده اند، براحتی دارای مرخصی و تسهیلات هستند.

شیوا فلاح همسر دلیر ثانی در خصوص آخرین وضعیت ایشان و علت مخالفت با مرخصی همسرش به جرس گفت: هر بار تقاضای مرخصی برای ایشان می دهیم به بهانه های مختلف پاسخ نمی دهند و بعضا می گویند اینها امنیتی هستند. این در حالی است که استفاده از مرخصی "حق" هر زندانی است. ما انتظار داریم که حق و حقوقی که هر زندانی باید داشته باشد، رعایت شود. اما متاسفانه این مسائل اصلا رعایت نمی شود و زندانیان از کمترین حق و حقوقی برخوردار نیستند. و بیشترین محدودیت ها را برای زندانیان سیاسی و خانواده هایشان ایجاد می کنند.

تا بحال هفت بار برگه را به دادستانی تهران برده ام. یکبار که گفتند این برگه گم شده و دوباره بنویسید. هربار پاسخ می دهند قرار است استعلام بگیریم اما باز درخواست ما بی جواب می ماند. آخرین بار هم حدود چهار ماه پیش گفتند هنوز جواب استعلام نیامده است. اما سه هفته پیش از طرف اطلاعات زندان آمده بودند و از همسرم خواسته بودند که اگر مرخصی می خواهد باید تقاضای عفو کند که همسرم هم پاسخ دادند من عفو نامه را امضاء نمی کنم. در حقیقت اینها مرخصی را بعنوان پاداش در نظر می گیرند و می گویند اگر توبه نامه بنویسید ما به شما مرخصی پاداش می دهیم در صورتی که مرخصی "حق" یک زندانی است. طبق قوانین زندان هر زندانی حق استفاده از مرخصی را دارد اما می گویند که اینها امنیتی هستند و شامل اینها نمی شود.

من چند بار درخواست ملاقات با دادستان را داده ام اما متاسفانه گویا نمی خواهند خانواده ها را بپذیرند و حرفشان را بشنوند. سوال من این است چرا جواب درخواست ملاقات ما را نمی دهند؟

عزیزان ما که بی گناه در حبس هستند حداقل اگر آزادشان نمی کنند حقوق اولیه اشان که تلفن و ملاقات حضوری است را از آنها و خانواده هایشان دریغ نکنند. ما می خواهیم قانون را "اجرا" کنند و حقوق زندانیان رعایت شود. اگر قانون دقیق اجرا شود هیچکدام از عزیزان ما نباید در زندان باشند. اما متاسفانه گویا قانون فراموش شده است.

تقریبا از اوایل مرداد ماه تماس تماس تلفنی نداشتیم و همین موضوع استرس مضاعفی را برای خانواده ها بهمراه دارد. مخصوصا که ما یک فرزند خردسال داریم و آن زمانی که همسرم می توانست تلفن بزند فرزندم همین در حد کوتاه هم که صدای پدرش را می شنید تسکین پیدا می کرد و از نظر روحی کمی آرام می شد. ملاقات ها هم که ملاقات کابینی است و از ملاقات حضوری که حق یک زندانی است محروم هستیم این درحالی است که طبق قوانین خودشان هر ماه ما می توانیم ملاقات حضوری داشته باشیم. روزهای دوشنبه که می شود فرزندم مثل اینکه درک کند می گوید "من مهد کودک نمی رم، می خوام برم پیش بابام". همسرم هم از دیدن او خوشحال می شود اما چون از پشت شیشه است، نمی توانند همدیگر را در آغوش بکشند بعد فرزندم سوال می کند "چرا این پنجره باز نمی شه؟"

بی خبری مطلق از وضعیت اسماعیل سلمانپور و فرزاد اسلامی

با وجود گذشت ۶ روز از بازداشت محمداسماعیل سلمانپور و فرزاد اسلامی وضعیت این دانشجویان نامشخص است.

به گزارش دانشجونیوز هنوز از محل نگهداری این دانشجویان هیچگونه اطلاعی در دست نیست و هیچ یک از مراجع قانونی مسئولیت بازداشت آنها را به عهده نگرفته است. همچنین پیگیری خانواده های این دانشجویان تاکنون به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

این در حالی است كه شنیده ها حاكی از این است كه این دو دانشجو هنگام عبور از یكی از گشت های بسیج در آستانه روز دانشجو توسط عوامل این ارگان شناسایی شده و به صورت غیرقانونی بازداشت و به مكان نامعلومی انتقال داده شده اند.

اسماعیل سلمانپور عضو سابق شورای مركزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیش از این نیز در بهمن سال ۸۷ در چهاردهمین مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان در مقابل حسینیه ارشاد بازداشت شده بود.

فرزاد اسلامی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد نیز پیش از این به دلیل شرکت در تجمع مهرماه ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

احضار گسترده و بازداشت فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز

پس از برگزاری برنامه 16 آذر در دانشگاه صنعتی شیراز، 9 نفر از فعالین دانشجویی این دانشگاه به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک 100 احضار شدند.

به گزارش دانشجونیوز، طبق آخرین اطلاعات 8 نفر از این فعالین آزاد شده ولی افشین کشتکاری دبیر انجمن اسلامی و از فعالین با سابقه این دانشگاه 3 روز است که در بازداشت به سر می‌برد.

لازم به ذکر است که کسانی که احضار شده‌اند از فعالین و یا اعضای اصلی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز هستند.

دفتر انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه 31 شهریور ماه امسال با حکم هیأت نظارت دانشگاه و بدون طی کردن مراحل قانونی به اتهام ارتباط با طیف علامه دفتر تحکیم وحدت پلمپ شده بود. به همین خاطر ظن آن می‌رود که این بازداشت و احضارها تنها به دلیل برگزار شدن برنامه 16 آذر نبوده و با این حرکت به دنبال خفه کردن هرگونه صدای منتقد و مخالف در دانشگاه هستند.

دیده بان حقوق بشر: به سرکوب دانشجویان پایان دهید

روز گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو سراسر کشور تعداد زیادی از دانشجویان در زندان به سر می برند و تعدادی دیگر از ادامه تحصیلات به دلیل فعالیتهای سیاسی و یا اعتقادات مذهبی خود محروم شده اند. تعداد زیادی از افرادی که دربند می باشند مقامات عالیرتبه تشکلهای منتقد دانشجویی می باشند.

هدف قرار دادن دانشگاه های ایران توسط دولت جهت تحکیم قدرت و سرکوب مخالفت اخیرا رو به افزایش یافته است. در طی سال 2005، دولت محمود احمدی نژاد برنامه ای پیاده کرده است تا مخالفت در دانشگاه ها را خنثی نموده و سیستم تحصیلاتی کشور را اسلامی تر کند. اقدامات این کمپین که توسط وزارتهای آموزش و پرورش، علوم، و اطلاعات برنامه ریزی شده شامل بازداشت تعدادی از دانشجویان، محرومیت دانشجویانی که فعالیت سیاسی می کنند و یا اعضای جامعه بهاییان می باشند از ادامه تحصیل، استفاده از کمیته های انضباطی جهت تحت نظر قرار دادن، تعلیق و یا اخراج دانشجویان، افزایش حضور گروه های طرفدار دولت وابسته به بسیجیان، و محدود کردن فعالیتهای جنبش دانشجویی می باشد.

جو استورک معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر اظهار داشت: دولت ایران تحت پوشش اقدام علیه امنیت کشور و فریب خوردن توسط عوامل بیگانه فعالین دانشجویی را متهم می کند تا به کمپین خود جهت حذف جنبش دانشجویی و فشار بر آزادی تحصیل بپردازد. وی افزود: با وجود افزایش این فشارها دانشجویان همچنین در خط مقدم مبارزه جهت کسب آزادیهای بیشتر هم در عرصه دانشگاه ها و هم در کل جامعه هستند.

دوره اخیر بازداشت سران جنبش دانشجویی اوایل ماه گذشته صورت گرفت هنگامی که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی چهار عضو دفتر اتحادیه دانشجویی تحکیم وحدت (دفتر تحکیم وحدت) را بازداشت کردند. دفتر تحکیم وحدت یکی از مهمترین تشکلهای دانشجویی در کشور محسوب می شود.

روز دانشجو همزمان با سالروز قتل سه دانشجوی دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی دولت شاه به تاریخ ایرانی 16 آذر یا 7 دسامبر 1953 می باشد. طی روز دانشجوی سال گذشته، تجمعاتی در سراسر دانشگاه های کشور بروز یافت که در آنان تعداد زیادی از دانشجویان نارضایتی خود را نسبت به انتخابات بحث برانگیز ژوئن 2009 ابراز کردند.

مقامات تعدادی از معترضان را دستگیر کردند از جمله آنان مجید توکلی دانشجوی دانشگاه امیر کبیر و عضو انجمن اسلامی دانشجویان بود که در طی سخنرانی از دولت انتقاد نمود. دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی توکلی را به هشت سال و نیم زندان در رابطه با اتهامات متفاوت امنیتی از جمله اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، و توهین به مقام رهبری و رئیس جمهوری محکوم کرد. توکلی در حال حاضر در زندان اوین به سر می برد.

بنا به منابع نزدیک دفتر تحکیم وحدت، تا ماه نوامبر 2010 بیشتر از 70 دانشجو در سراسر کشور به دلیل فعالیتهای سیاسی و یا وابستگی خود به تشکلهای دانشجویی که توسط دولت غیر قانونی اعلام شده اند دربند بودند.

در روز 5 نوامبر 2010 هشت مامور امنیتی وارد خانه پدری علی قلی زاده در شهر مشهد شده و او را بدون حکم دادگاه و برخلاف قوانین کشور بازداشت کردند. دو روز بعد، مامورین لباس شخصی متعلق به وزارت اطلاعات علی رضا کیانی را جلوی دانشگاه مازندران دستگیر نمودند. در همان روز، مقامات محسن برزگر را در شهر بابل و محمد حیدرزاده را در شهرکرد مستقر در غرب کشور بازداشت کردند. مقامات این چهار فعال را به زندان اوین در تهران منتقل کردند، اما در اواخر ماه نوامبر و اوایل دسامبر قلی زاده، کیانی، و حیدرزاده را آزاد نمودند. برزگر همچنین در بند 240 زندان اوین به سر می برد و مقامات او را از دسترسی به وکیل و خانواده اش محروم ساخته اند.

طی بیانیه ای که در روز 8 نوامبر انشار یافت، دفتر تحکیم وحدت مقامات دولتی را متهم به هدف قرار دادن این چهار عضو کرده و ادعا نمود که دلیل اصلی این بازداشتها انتخاب آنان به عنوان عضو شورای مرکزی این تشکل بوده است. چند منبع نزدیک به دفتر تحکیم به سازمان دیده بان حقوق بشر گفتند که مقامات این دانشجویان را اندکی پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات سالیانه این گروه بازداشت کردند. امسال این انتخابات به دلیل عدم امنیت از طریق انیترنت برگزار گردید.

در روز 31 اکتبر رجانیوز، یک سایت فارسی زبانی که نزدیک به وزارت اطلاعات شمرده می شود، به غیرقانونی بودن دفتر تحکیم تاکید نمود و طی مقاله ای چند عضو این گروه را متهم به اربتاط با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) و سازمان مجاهدین خلق کرد. دولت ایران هر دو حزب را به عنوان گروه های تروریستی می شناسد. دفتر تحکیم وحدت و تعدادی از سایتهای فارسی زبان وابسته به گروه های دیگر جنبش دانشجویی این اتهامات را رد کرده و ادعا نموند که این بازداشتها نشانگر کمپین جدیدی از سوی دولت جهت سیاه نمایی جنبش دانشجویی و سرکوب مخالفان می باشد.

در سال 2009 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد که فعالیت دفتر تحکیم وحدت غیرقانونی می باشد. طی عملیات سرکوب کننده گسترده ای که بعد از انتخابات بحث برانگیز ژوئن 2009 صورت گرفت نیروهای امنیتی بیش از 200 دانشجو از جمله تعدادی از مقامات عالیرتبه دفتر تحکیم وحدت را بازداشت کردند. تعداد چشمگیری از این بازداشتها در ماه نوامبر و اوایل ماه دسامبر 2009 رخ داد. این عملیات ماه ها بعد از حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران که منجر به قتل چند دانشجو شد و چند هفته قبل از برگزاری بزرگداشت روز دانشجو صورت گرفت.

مامورین تعداد زیادی از دانشجویان را هفته ها و بدون اجازه ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون و پیش از اینکه مقامات قضایی کیفرخواستهای آنها را صادر کنند و یا وکلا امکان بررسی پرونده موکلین خود را داشته باشند در زندان نگه داشتند. بعضی از بازداشت شدگان نیز ادعا کردند که مامورین امنیتی و اطلاعاتی تحت شکنجه آنها را وادار به اعتراف نسبت به جرمهایی که مرتکب آنها نشده بودند نمودند. قوه قضاییه این دانشجویان را در دادگاه های غیر علنی انقلاب محاکمه کرد.

بهاره هدایت و میلاد اسدی دو عضو دیگر دفتر تحکیم وحدت هستند که در سال 2009 بازداشت شدند. آنها هم اکنون در زندان اوین به سر می برند. هدایت اولین دبیر کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت و اولین (و تاکنون تنها) زن برگزیده کمیته مرکزی سازمان ملی دانشجویان بود. مقامات او را در 30 دسامبر سال 2009 دستگیر و متهم به جرایم متعدد علیه امنیت ملی شامل تبلیغ علیه نظام، شرکت در تجمع های غیرقانونی، و توهین به رئیس جمهور کردند. بهاره هدایت در ماه مه سال 2010 توسط دادگاه انقلاب کشور به نه سال و نیم زندان محکوم شد. نیروهای امنیتی اسدی را در روز 30 نوامبر 2009 بازداشت کردند. قاضی مغیثه قاضی شعبه 28 دادگاه انقلاب او را به هفت سال زندان به دلیل جرمهای مشابه امنیتی محکوم نمود.

دولت محمود احمدی نژاد همچنین گروه های دانشجویی دیگری و نیز اعضای این تشکلها را از جمله سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی ادوار تحکیم وحدت (ادوار تحکیم وحدت) و شورای دفاع از حق تحصیل هدف قرار داده است. تعدادی از شورای مرکزی ادوار تحکیم وحدت از جمله احمد زیدآبادی، عبدالله مومنی،علی ملیحی، علی جمالی، و نیز حسن اسدی زیدآبادی در حال حاضر در زندان اوین به سر می برند. نیروهای امنیتی احمد زیدآبادی و مومنی دبیر کل و سخنگوی این سازمان را طی اعتراضات انتخاباتی سال گذشته دستگیر نمودند. احمد زیداآبادی، مومنی، و ملیحی هم اکنون جمعا 14 سال و 11 ماه محکومیت را در ارتباط با اتهامات امنتیی مانند شرکت در تجمع های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رئیس جمهور سپری می کنند.

در ماه سپتامبر 2009 مومنی نامه سرگشاده ای به آیت الله سید علی خامنه ای رهبر جمهری اسلامی ارسال نمود که در آن جزئیات بدرفتاری و شکنجه هایی که توسط زندانبانان تحمل کرده بود درج شده بود. مومنی از سران معترضان دانشجویی ژوئیه سال 1999 است.

ضیاء نبوی، از تاسیسگران شورای دفاع از حق تحصیل، در حال حاضر حکم 10 ساله خود را در زندان کارون اهواز سپری می کند. مامورین وزارت اطلاعات نبوی را در روز 15 ژوئن 2009 بازداشت کردند، و مقامات قوه قضاییه او را به جرائمی مرتبط به درخطر انداختن امنیت کشور از جمله ارتباط و همکاری با منافقین متهم نمودند. مهدیه گلرو، فعال دانشجویی و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، از روز 3 نوامبر سال 2009 در زندان به سر می برد. دادگاه انقلاب در آوریل سال 2010 او را به جرم اقدام علیه امنیت ملی محکوم به 28 ماه زندان نمود. یکی از تاسیسگران دیگر شورای ذفاع از حق تحصیل، مجید دری، هم اکنون حکم شش سال خود را در زندان به دلیل فعالیتهای دانشجویی سپری می کند.

بنا به گزارش جدید کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دولت محمود احمدی نژاد از سال 2005 بیش از 200 دانشجو را مبنی بر عقاید سیاسی و یا مذهبی شان از ادامه تحصیل در دانشگاه ها محروم ساخته است.

در سال 2008 مقامات نبوی، گلرو، و دری را از ادامه تحصیل محروم ساختند. در واکنش به این اقدام آنها شورای دفاع از حق تحصیل را به وجود آوردند. شورای دفاع از حق تحصیل یکی از گروه های دانشجویی بود که جهت افشاگری و مبارزه با سیاست دولت مبنی بر محروم نمودن دانشجویان از ادامه تحصیل به خاطر مسائل سیاسی و یا مذهبی فعالیت می کرد. گروه دیگری به نام جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلاتی که بطور عمده به محرومیت بهاییان می پرداخت نیز در این زمینه فعال بود. سیاست فعلی دولت ایران محرومیت از ثبت نام و یا ادامه تحصیل بهاییان به مجرد کشف بهایی بودن آنان است. در سال 2009، مقامات همچنین قلی زاده و برزگر، اعضای دفتر تحکیم وحدت را که اخیرا بازداشت شده بودند از ادامه تحصیلات محروم نمود.

استورک گفت: به جای قدردانی و تجلیل از این دانشجویان، دولت ایران بطور دائم 16 آذر را با افزایش فشار بر روی آزادی تحصیل به یادگار نگاه می دارد. وی افزود: "وقت آن رسیده است که به جای این فشارها مقامات به مناسبت این روز دانشجویانی را که به دلیل اتهامات بی اساس دربند هستند آزاد کرده و به صدها دانشجوی دیگر که از حق تحصیل محروم می باشند اجازه برگشت سر کلاسهایشان بدهد"

سایت دیده بان حقوق بشر

کشف 113 کیلو گرم مواد مخدر ارسالی از ایران در فرودگاه دبی

العربیه.نت : اداره گمرک دبی روز پنج شنبه 9-12-2010 اعلام کرد 113 کیلو گرم مواد مخدر را که در یک محموله هوایی از ایران وارد دبی شده بود کشف کرده است.

احمد بطی مدیر عامل شرکت بنادر دبی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: بازرسان گمرک 113 کیلوگرم ماده مخدر شیشه را که در یک بسته پلاستیکی مخفی شده بود در یک محموله هوایی کشف کردند.

مدیر عامل شرکت بنادر دبی افزود: مقصد نهایی این محموله کشور مالزی بوده است.
وی بيان داشت که بازرسان گمرک هنگام انجام بازرسی به يک بسته پستی مشکوک شدند و پس از بازرسی دستی ، اين بسته مواد مخدر را کشف کردند .

احمد بطی ادامه داد : بازرسان با استفاده از دستگاه های مخصوص به آزمایش این ماده پرداختند و به این نتیجه رسیدند که محموله مورد آزمایش ، مواد مخدر از نوع شیشه است .

مدیر عامل شرکت بنادر دبی گفت : با دستگاه امنیتی در مالزی که مقصد نهایی محموله بود هماهنگی به عمل آمد و اين محموله در فرودگاه کوالالامپور توقيف شد.

احمد بطی افزود: کسانی که قرار بود مواد مخدر را دريافت کنند همگی دستگير شدند.

بازداشت امیرهادی انواری، یکی دیگر از اعضای تحریریه روزنامه شرق

در ادامه موج بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی، امیرهادی انواری، یکی دیگر از خبرنگاران روزنامه شرق نیز امروز پنجشنبه ۱٨ آذرماه بازداشت شد.

به گزارش جرس، انواری خبرنگار حوزه اقتصادی بود که سابقه فعالیت در روزنامه اعتماد و دیگر روزنامه های اصلاح طلب را نیز در کارنامه خود دارد.

گفتنی است روز سه شنبه هفته اخیر (۱۶ آذرماه) نیز، ماموران امنیتی به ساختمان روزنامه شرق یورش بردند و فرزانه روستایی، کیوان مهرگان و احمد غلامی و سرمایه گذار این روزنامه علی خدابخش را بازداشت نمودند.

هنوز از علت بازداشت انواری خبری منتشر نشده است، اما دادستان تهران، بازداشت روزنامه نگاران شرق را، دلایل امنیتی اعلام نموده بود.

روزنامه شرق تاکنون سه بار در سال‌های ٨٢، ٨۵ و ٨۶ مورد فشار و توقیف شده بود، که اولین بار این در سال ٨٢ با چاپ مطلبی در صفحه ویژه مشروطه تا پای توقیف پیش رفت، اما در نهایت، حکم توقیف آن، به حکم تغییر مدیر مسئول تبدیل شد. در ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ نیز، به خاطر انتشار کاریکاتوری که در آن در یک صفحه شطرنج، اسب و الاغی ترسیم شده بود و بر گرد سر الاغ، هاله‌ای از نور مشاهده می‌شد، (همزمان با ادعای احمدی نژاد در مورد داشتن هاله نور) توقیف شد که پس از مدتی به حکم دادگاه، انتشار خود را از سر گرفت.

این روزنامه در ۱۵ مرداد ۸۶ ، به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف گردید، که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، ۲۴ شهریور ماه با نقض حکم هیات نظارت، رای به رفع توقیف آن داد.

روزنامه اصلاح طلب شرق، دور تازه انتشار خود را از اسفند ٨٨ آغاز کرده بود.

گفتنی است بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، جمع زیادی از روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی ایران بازداشت و به حبس های طولانی، ممنوعیت از شغل مطبوعاتی و تبعید محکوم شده اند.

اکونوميست : روند کاهش سهم ايران از صادرات جهاني

اكونوميست در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد كه سهم ايران از صادرات جهاني در سال جاري به 0.52 درصد کاهش خواهد يافت.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بين‌الملل خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست در گزارش ماه نوامبر 2010 خود اعلام كرد كه سهم ايران از صادرات جهاني که در سال گذشته 0.55 درصد بود در سال جاري کاهش يافته و به 0.52 درصد خواهد رسيد.

انتظار مي‌رود با توجه به پيش‌بيني‌ها درخصوص نوسانات ارزش صادرات ايران، سهم كشور از صادرات جهاني نيز روند نوساني را شاهد باشد به‌طوري كه اين سهم در سال آينده برابر با 0.49 درصد خواهد بود و طي سال 1391 سهم ايران از صادرات جهاني دوباره اندكي كاهش يافته و به 0.45 درصد مي‌رسد.

بر اساس اين گزارش در سال 1392 صادرات ايران 0.40 درصد از مجموع صادرات جهاني را شامل خواهد شد كه اين شاخص در سال 1393 به 0.35 درصد كاهش خواهد يافت.

سال 1394 سالي خواهد بود که سهم کشورمان از مجموع صادرات جهاني معادل 0.31 درصد پيش‌بيني شده است.

اين در حالي است که واحد اطلاعات اكونوميست در گزارش خود از کاهش صادرات ايران طي سال‌هاي آتي خبر داد.

اکونوميست صادرات ايران در سال گذشته را 69 ميليارد دلار برآورد و پيش‌بيني كرد كه اين شاخص در سال جاري با 9 ميليارد و 200 ميليون دلار افزايش به 78 ميليارد و 200 ميليون دلار برسد.

اين رقم در حالي ثبت مي‌شود كه در سال گذشته ارزش صادرات كشور شاهد كاهش بسيار زيادي بود و از 101 ميليارد و 300 ميليون دلار در سال 87 به 69 ميليارد دلار رسيد.

به اعتقاد تحليلگران اكونوميست، در سال‌هاي آتي رشد صادرات كشور روند نزولي خواهد داشت، به طوري كه براي اين شاخص در سال 1390 رقم 77 ميليارد و 900 ميليون دلار ثبت خواهد شد.

با کاهش 400 ميليون دلاري نسبت به سال 1390 ارزش صادرات ايران در سال 1391 معادل 77 ميليارد و 500 ميليون دلار خواهد بود كه با کاهش در سال 1392 براي اين شاخص رقم 74 ميليارد و 200 ميليون دلار ثبت خواهد شد.

اعتقاد كارشناسان اكونوميست بر اين است كه در سال 1393 صادرات ايران دوباره روند نزولي در پيش گرفته و به 70 ميليارد و 700 ميليون دلار خواهد رسيد.

سال 1394 سالي است که براي صادرات ايران رقم 67 ميليارد و 700 ميليون دلاري پيش‌بيني شده است.

قوانین جدید برای تنبیه دانشجویان

مهر: دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین آیین نامه جدید کمیته های انضباطی دانشجویان خبر داد و گفت: این آیین نامه هم اکنون در نوبت رسیدگی و تصویب صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.

حسین شمسیان افزود: آیین نامه فعلی کمیته های انضباطی از سال 64 تدوین شده بود که برای به روز شدن ضروری بود تغییراتی در آیین نامه و شیوه نامه اجرایی آن به وجود بیاید از این رو با توافق وزارت علوم و بهداشت آیین نامه جدید تدوین شد.

وی اظهار داشت: این آیین نامه هم اکنون به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است و در نوبت رسیدگی در صحن و تصویب قرار دارد.

دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت علوم با اشاره به برخی محورهای مهم آیین نامه به مهر گفت: محوری ترین بحث آیین نامه این است که فضای انضباطی دانشگاهها به سمت ارشادی حرکت کند براین اساس مباحث مشاوره، روانشناسی و نیازهای دانشجویان مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: همچنین تنبیهاتی که به لحاظ قانون لازم است اجرا شود، در آیین نامه در نظر گرفته شده است تا در صورت مشاهده مواردی از تخلف از آنها استفاده شود.

شمسیان اضافه کرد: مسئولین دانشگاهها می توانند با استفاده از این تنبیهات بر اساس قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی با مواردی نظیر تخلف در امتحانات دانشگاهها، تخلفات اخلاقی، توهین به استاد و دانشجو و مواردی که باعث شود نظم و امنیت در دانشگاه برهم بزند، برخورد کنند.

بي خبري از وضعيت دو مادر عزادار بازداشتي در مراسم جان باخته عاشورا امير ارشد تاجمير

كانون حمايت از خانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها: روز يكشنبه 14 آذر مراسمي بمناسبت تولد امير ارشد تاجمير در بهشت زهرا بر سرمزار وي برگزار گرديده بود كه تعدادي از دوستان و خانواده هاي جانباختگان و مادران عزادار در اين مراسم شركت كرده بودند.در خاتمه نيروي انتظامي وماموران حاكميت، ميني بوس حامل تعدادي از ما دران عزادار و خانواده هاي جانباختگان را كه تعداد 12 نفر در آن بودند،را كلاً بازداشت كرده و به اطلاعات شهر ري منتقل كرده بودند. اين مادران پس از ساعت ها بازجويي و...
نهايتاً بجز سه نفر آزاد گرديدند،خانمها ندا مستقيمي و حكيمه شكري و مهدي رمضاني فر(پدر جان باخته رامين رمضاني فر) تا كنون آزاد نگرديده اند و هنوز اطلاعي از مادران بازداشتي در دست نيست و مشخص نيست كه اين مادران و آقاي رمضاني به كجا انتقال داده شده اند.

وخامت حال عیسی سحرخیز در زندان رجایی شهر

جرس: عیسی سحر خیز بدنبال خونریزی داخلی در بهداری زندان رجایی شهر تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، در شرایط نامساعد جسمی بسر می برد و زیر چادر اکسیژن است.
به گزارش منابع خبری جرس، وی که پیش از این نیز دچار نوسان فشار خون بود، دیروز فشار خون این زندانی سیاسی برای ساعاتی روی بیست گزارش شد و به رغم شدت بیماری، دادستان با خروج وی از زندان و انتقال به بیمارستان موافقت نکرد.
بر اساس این گزارش، محل عمل جراحی عفونت کرده و سحرخیز به مراقبتهای ویژه پزشکی احتیاج دارد.

یک زندانی در رجایی شهر خودکشی کرد

خبرگزاری هرانا یک زندانی که به اتهام مالی در زندان رجایی شهر کرج محبوس بود دست به خودکشی زد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" روح الله نوروزی که به اتهام مالی در زندان رجایی شهر کرج محبوس بوده است به دلیل 11 ماه بلاتکلیفی اقدام به خودکشی کرده است.

مسئولین زندان پس از گذشت چند ساعت اقدام به مداوای این زندانی کردند و نامبرده هم اکنون در بهداری زندان بسر می برد.

شایان ذکر است، عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر همواره یکی از دغدغه های اصلی زندانیان این زندان است.

اعطای جایزه "روزنامه‌نگار سال" به عبدالرضا تاجیک

دویچه وله : مراسم اعطای جوایز آزادی مطبوعات که جایزه "روزنامه‌نگار سال" یکی از آنهاست امسال روز ۹ دسامبر در پاریس برگزار شد. میشائیل ردیسکه، عضو رهبری سازمان گزارشگران بدون مرز و از اعضای هیئت داوران بین‌المللی جوایز یادشده، در سخنرانی خود در مراسم پاریس، علت برگزیده‌شدن تاجیک به عنوان "روزنامه‌نگار سال" را چنین توضیح داد: تاجیک از جمله شجاع‌ترین روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران به شمار می‌آید. او به رغم پیامدهای خطیر و پررنج فعالیت‌هایش، سال‌ها به تلاش‌های خود در دفاع از حق آزادی بیان ادامه داده است.

عبدالرضا تاجیک در روزنامه‌های متعددی همچون "فتح"، "بنیان"، "شرق"، "بهار" و"کارگزاران" به عنوان نویسنده یا دبیر بخش سیاسی فعالیت کرده است. او در سال‌های اخیر از اعضای "کانون مدافعان حقوق بشر درایران" بوده که شیرین عبادی و تعدادی از وکلای هوادار حقوق بشر در سال ۱۳۸۱ بنیاد گذاشتند.

آقای تاجیک روز ۲۲ خرداد سال جاری، یعنی در سالگرد انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در ایران، برای سومین بار در طول یک سال دستگیر شد. به گفته آقای ردیسکه، تاجیک به طور متوسط سالانه ۱۰ بار برای بازجویی به دادگاه یا دوائر امنیتی احضار شده و در زندان نیز مورد شکنجه و آزارهای سختی قرار گرفته است.

از سرنوشت عبدالرضا تاجیک پس از آخرین دستگیری خبری در دست نبود. سرانجام پس از چند هفته خانواده او توانستند با وی ملاقات کنند. او در این ملاقات از وضعیت بد خود خبر داد و گفت که در زندان اوین و در حضور معاون دادستان مورد هتک حرمت قرار گرفته است. نامه سرگشاده‌ای که خانواده تاجیک در این رابطه به رئیس قوه‌ی قضائیه نوشتند همچنان بی‌تاثیر مانده و صرفاَ تکذیب مقام‌های قضایی را به دنبال داشته است. درعین حال، پروین تاجیک، خواهر عبدالرضا تاجیک، آبان ماه امسال به دلیل اطلاع‌رسانی پیرامون وضعیت برادرش در زندان، به "اقدام تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی" متهم و به یک سال و نیم زندان محکوم شد.

جایزه "رسانه سال"، یکی دیگر از جوایز آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز، در سال ۲۰۱۰ به "رادیو شابل" از سومالی تعلق گرفت. این رادیو معروف‌ترین فرستنده ‌خصوصی سومالی است و کارکنان آن پیوسته آماج خشونت و تهدیدهای گروه‌های مسلح اسلام‌گرا در کشورشان هستند. با این همه، رادیو شابل کار خود را در کشوری که درگیر هرج و مرج و جنگ داخلی است و از فقدان یک دولت مرکزی رنج می‌برد همچنان ادامه می‌دهد. از سال ۲۰۰۷ تا کنون دو رئیس شابل در پی سوءقصد کشته شده‌اند.

این دومین باری‌است که جایزه‌‌ی گزارشگران بدون مرز به یک ایرانی اهدا می‌شود. پیش از این در سال ۲۰۰۱ رضا علیجانی، روزنامه‌نگار، نویسنده و سردبیر نشریه‌ی توقیف شده‌ی ایران فردا، برنده‌ی این جایزه شد.

جایزه آزادی مطبوعات و حقوق بشر امسال برای نوزدهمین بار اعطا شد. هیئت داوران این جایزه را شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر از کشورهای مختلف تشکیل می‌دهند.

گاردین : آلودگی هوا در تهران بیداد می کند

صدای آمریکا : تهران همچنان با آلودگی شدید هوا دست به گریبان است.
تصاویر ارسالی از تهران ساکنان شهر را که با ماسک در خیابان ها در حرکت هستند نشان می دهد.
روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از یک مشاور شهردار تهران می گوید مردم سم تنفس می کنند.
تولید بنزین با درصد بالای سرب عامل عمده ای در آلودگی هوا تلقی می شود. و برخی از ساکنان می گویند تحریم های آمریکا نیز به آنچه می تواند بی سابقه ترین آلودگی شهر باشد کمک کرده است.
آمریکا در ماه ژوئن تحریم هایی را وضع کرد که شرکت های خارجی را از فروش بنزین به ایران ممنوع می کند. در نتیجه به گفته ساکنان، ایران بنزین با کیفیت پایین که مواد آلوده کننده بیشتری از سوخت وارداتی دارد، تولید می کند.
گزارش های خبری حاکی است بر شمار مراجعه مبتلایان به مشکلات تنفسی و سر دردهای شدید به بیمارستان های تهران افزوده شده است.

سازمان دولتی 50 هزار جلد کتاب را کیلویی 100 تومان فروخت

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه خبری آتی نیوز، یک سازمان فرهنگی دولتی که از بودجه نسبتا زیادی نیز برخوردار است، قریب 50 هزار جلد از کتب خود را به قیمت کیلویی 100 تومان فروخته است.
آقای "م" مسئول مربوطه در این سازمان، با توجیه اینکه این کتابها متقاضی ندارد، آنها را به قیمتی که برای بازیافت فروخته می شوند، به دلال ها واگذار کرده است. این در حالی است که در بین این اقلام، موضوعات و کتابهای بسیار خوبی نیز دیده می شد که در صورت تفکیک، می توانست علاقمندان فراوانی را بهره مند سازد.
این مبلغ در مقایسه با بودجه دهها میلیاردی این شرکت، رقم ناچیزی به شمار می رفت.

کشف آنزیمی که اندامهای قطع شده را دوباره می سازد

گروهی از دانشمندان آلمانی با هدف یافتن راهی برای رشد دوباره اندامهای قطع شده بدن انسان، آنزیمی را در سمندرها کشف کردند که نقش مهمی در رشد دوباره اندامهای این خزنده ایفا می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان مدرسه پزشکی هانوفر آلمان در آزمایشی اندامهای گونه ای سمندر را در شرایط بیهوشی قطع کردند و فرایندی را که در طول آن سمندر اندام خود را از نو می سازد شناسایی کردند.

این دانشمندان در فرایند رشد دوباره اندامهای سمندر مشاهده کردند که پس از بریده شدن اندامها، یک لایه از سلولهای پوست بر روی یک نقطه از محل بریدگی قرار می گیرد.

سپس در بافت همبند (محل التیام زخم) یک بافت جدید شروع به رشد کردن می کند و به ترتیب رگهای خونی، ماهیچه ها، رباطها، استخوانها و اعصاب ساخته می شوند.

این محققان کشف کردند که یک آنزیم ویژه به نام "آمبلوکس" در رشد دوباره اندامهای بدن این جانور خزنده نقش مهمی ایفا می کند.

این محققان، میزان اثربخشی این آنزیم را بر روی سلولهای انسان در شیشه مورد ارزیابی قرار دادند. آزمایشات اولیه بر روی سلولهای پوست انسان بسیار دلگرم کننده بود و نشان داد که جراحات بسیار سریعتر ترمیم شدند و پوست با شتاب بیشتری رشد کرد.

به همین دلیل این دانشمندان امیدوارند که در آینده بتوانند با استفاده از این آنزیم به افرادی که دچار قطع عضو شده اند در رشد دوباره اندامها کمک کنند. هدف نهایی این دانشمندان ساخت "آمبلوکس مصنوعی" است.

براساس گزارش اشپیگل، در سمندرها رگهای خونی زمانی که یک عضو قطع می شود به سرعت منقبض می شوند و جلوی خونریزی را می گیرند. سپس سلولهای پوست به سرعت روی جراحت را می پوشانند و لایه ای به نام "بلاستما" را تشکیل می دهند.

بخاطر بی آبی، تصفیه‌خانه آب قم کاملا تعطیل شد

خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کاهش شدید حجم ذخیره آب سد 15 خرداد، تصفیه‌خانه آب قم پس از 14 سال کاملا تعطیل شد.

مهندس عبدالحمید توکلی‌بینا قبل از ظهر پنج‌شنبه در چهارمین شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که با حضور استاندار قم در تالار شهید‌زین الدین استانداری برگزار شد در گزارشی به تشریح وضعیت تولید و مصرف آب در قم در سال جاری پرداخت و گفت: از ابتدای امسال تا 16 آذر حدود 65 میلیون متر مکعب آب تولید و در شهر قم توزیع شده، که از این مقدار 22 میلیون متر مکعب از سد 15 خرداد و مابقی از منابع آب زیرزمینی تامین شده است.

وی با بیان اینکه پس از 14 سال، از ابتدای آذرماه، برداشت آب از سد 15 خرداد به طور کامل قطع شد، اظهار داشت: تصفیه خانه آب قم نیز که کار تصفیه‌ آب سد 15 خرداد را بر عهده دارد پس از 14 سال کاملا تعطیل شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم افزود: با استفاده از فرصت به دست‌آمده ضمن مهندسی مجدد این تصفیه‌خانه و انجام تعمیرات اساسی، اقدام به مهندسی مجدد تصفیه خانه فوری اضطراری قم کردیم.

وی با اشاره به حجم بسیار پایین ذخیره کنونی آب سد 15 خرداد بیان داشت: هم‌اکنون با استفاده از چاه‌های داخل رودخانه، منطقه علی‌آباد و جدید الحفر، آب مورد نیاز شهر قم را تامین می‌کنیم تا بتوانیم ذخیره بسیار کم آب سد 15 خرداد را برای مصارف شب عید و فروردین حفظ کنیم.

توکلی‌بینا خاطرنشان کرد: هم اکنون 70 درصد اقدامات پیش‌بینی شده در تصفیه خانه آب قم و تصفیه‌خانه فوری اضطراری پیشرفت داشته است و در حال آماده شدن برای دریافت و تصفیه آب سرشاخه‌های دز هستیم.

وی با بیان اینکه نیاز آبی شهر قم در پیک مصرف، در سال آینده 4 هزار لیتر در ثانیه است، ابراز داشت: با توجه به اینکه تصفیه‌خانه آب قم بیشتر از 2 هزار و 200 لیتر در ثانیه ظرفیت ندارد با مهندسی مجدد تصفیه خانه فوری و اضطراری این ظرفیت را به 3 هزار و 200 لیتر در ثانیه رساندیم که بتوانیم آب مطلوبی را به تمام نقاط شهر برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم در ادامه با اشاره به افزایش حدود 2 درصدی مصرف آب در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار داشت: با وجود افزایش 9 درصدی دمای هوا توانستیم شاخص رشد را کنترل کنیم و اکنون در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

وی توزیع عادلانه آب در همه نقاط شهر را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت آب و فاضلاب دانست و یادآور شد: در این راستا پروژه‌هایی از جمله اصلاح شبکه آب در نقاط مختلف شهر، تکمیل مخزن 5 هزار متر مکعبی قدس و ... را در دست اجرا داریم که در صورت تامین اعتبار، می‌توانیم در توزیع عادلانه آب سرشاخه‌های دز در سطح شهر موفق عمل کنیم.

توکلی‌بینا با بیان اینکه به منظور مقابله با خشکسالی تا کنون 10 حلقه چاه حفر و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته ، تصریح کرد: شش حلقه چاه دیگر نیز کاملا حفر شده و در مرحله تجهیز، نیرو‌رسانی و آزمایش پمپاژ قرار گرفته است که امیدواریم تا دو ماه آینده در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.

وی در پایان به ارائه گزارشی از حضور موفق شرکت آب وفاضلاب استان در مانور تخصصی و واقعی آب و فاضلاب در بحران به عنوان استان معین منطقه شش تهران پرداخت.

ادامه صدور احکام زندان برای فعالین دانشجويی

دانشجونیوز: دکتر مریم عباسی نژاد عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران که دراردیبهشت ماه امسال بازداشت و پس از ۸ روز آزاد شد به تازگی حکم خود را دریافت کرده است.

به گزارش تحول سبز، در متن حکم وی آمده است: نظر به اینکه انجمن اسلامی دانشگاه تهران از جمله هدایت گران فتنه سبز بوده و متهم ضمن عضویت، رابط اصلی انجمن اسلامی با دفتر خاتمی و دعوت کننده آنان برای تحریک جوانان و ایجاد موج در گسترش فتنه بوده است، اتهام انتسابی از نظر داد گاه وارد تشخیص داده شد و به اتهام اجتماع و تبانی با هدف اقدام مجرمانه علیه امنیت ملی کشور، به سه سال حبس تعزیری محکوم گردید.

حکم ایشان در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل گردید.

ارسلان ابدی به سه سال حبس تعزیری محکوم شد

حکم ارسلان ابدی، دانشجوی دانشگاه بین‌المللی قزوین که در حوادث عاشورا ی سال گذشته بازداشت شد به 3 سال کاهش پیدا کرد.

به گزارش دانشجونیوز، وی هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد. کیفرخواست ارسلان ابدی ابتدا محارب بود که پس از چندی تغییر کرد. در ابتدا به 9 سال و نیم حبس محکوم شد و بعد از آن در دادگاه تجدید نظر به 6 سال تعزیری تبدیل شد. این حکم در راستای عفوی که در عید غدیر داده شد به سه سال حبس تغییر کرده است.

گفتنی است در ابتدا مسئولین دادستانی قول آزادی را به خانواده ارسلان ابدی داده بودند و خانواده این دانشجو کماکان منتظر آزادی وی هستند.

مادر این دانشجوی زندانی که 1 سال از حبس وی می گذرد حاضر به مصاحبه با هیچ رسانه ای نیست و می گوید: "دادستان قول آزادی فرزندم را داده است و من منتظر وی هستم". لازم به ذکر است این دانشجو نه فعال دانشجویی و نه سیاسی بوده و جای سوال دارد که چرا به خاطر حضور در یک تجمع چنین آزاری به وی و خانواده اش رسیده و کماکان می رسد.

پیش از این نیز اخباری مبنی بر فشار بر خانواده ابدی با دستگیری همسر وی صدف ضیایی و دو خواهر وی المیرا و ارغوان ابدی منتشر شده بود. ارسلان ابدی که در بند امنیتی 350 اوین به سر می برد از لحاظ روحی در وضعیت بسیار نا مناسبی قرار دارد.

زندانی سیاسی: از روز شنبه، اعتصاب غذا می‌کنم

سایت کلمه: محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگاری که به خاطر انتقاد از رهبری و چند تن از مسئولان فعلی نظام در زندان است، اعلام کرد که از روز شنبه بیستم آذرماه دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

آقای نوری‌زاد علت اعتصاب خود را اعتراض به دادگاه نمایشی سه‌دقیقه‌ای مبنی بر شکایت وزارت اطلاعات و نیز بی‌اهمیتی مسئولان نسبت به بیماری وی اعلام کرده و همچنین از فحاشی و توهین و تهدیدهای قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در همین دادگاه سه دقیقه‌ای خبر داده است.

بر اساس این گزارش، در متنی که یکی از متهمان سیاسی در اختیار سایت محمد نوری‌زاد قرار داده، فاش شده که قاضی مقیسه در همین دادگاه سه‌دقیقه‌ای، بر سر نوری‌زاد داد و فریاد می‌زده و صدای توهین‌هایی همچون گم شو بیرون، اجنبی مزدور و می‌دهم شلاق بزنندت در بیرون از دادگاه هم شنیده می‌شده است.

این متهم سیاسی که حضورش در دادگاه انقلاب با زمان محاکمه‌ی محمد نوری‌زاد همزمان شده، همچنین روایت کرده است: در اتاق باز شد و دیدم دکتر محمد نوری زاد با رنگی پریده از در بیرون آمد. او را در آغوش کشیدم. او گفت: فلانی، من را ممنوع الملاقات کرده‌اند و در همین فرصت بدون هیچ تفهیم اتهامی و حق وکیلی من را به دو سال حبس به خاطر اعتراض به شکنجه های ماموران وزارت اطلاعات محکوم کردند. به قاضی گفتم من هیچ برگه ای را امضا نمی کنم و او عصبانی شد شروع کرد به فریاد که تو بیماری و بعد از سه دقیقه ! فقط سه دقیقه دادگاه با گم شو برو بیرون مزدور اجنبی اعلام حکم کرد.

فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد، نیز ضمن تایید این خبر، از چند هفته بی‌خبری از حال این زندانی سباسی خبر داده و همچنین در خبری که در وب‌سایت نوری‌زاد منتشر شده، اعلام شده که او پس از گذراندن ۱۱۰ روز حبس در قرنطینه، که هفتاد روز از آن را روزه بوده است، از روز شنبه بیستم آذر، در اعتراض به دادگاه نمایشی سه‌دقیقه‌ای و نیز بی‌اهمیتی مسئولان نسبت به بیماری وی، دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

آلودگی هوا؛ افزایش 20 درصدی مرگ ‌و مير در مشهد

ایسنا: رييس شوراي اسلامي شهر مشهد گفت: هر چه شهر مشکلات زيست محيطي بيشتري داشته باشد، مردم برخورد بيشتري با هم دارند و سهم آنان از آرامش و شادي کمتر خواهد بود.

"عباس شيرمحمدي" در سمينار "شهر سبز و محيط زيست شهري" در تالار فردوسي مجتمع دکتر علي شريعتي جهاد دانشگاهي مشهد، با اشاره به اينکه آلودگي هوا يکي از مهمترين چالش‌هاي کلان‌شهري مثل مشهد است، افزود: آلودگي صوتي و به‌دنبال آن افزايش پرخاشگري و ناآرامي مردم و همچنين آلودگي نوري و بصري، از ديگر معضلات زيست محيطي مراکز بزرگ شهري است.

وي مدعي شد: در همين چند روز اخير مرگ‌ومير مردم مشهد بر اثر بيماري‌هاي تنفسي 20 درصد افزايش داشته است.

بی خبری از وضعیت روزنامه نگار محکوم به زندان

ندای سبز آزادی: از وضعیت مسعود لواسانی، روزنامه نگاری که برای اجرای حکم زندان احضار شده بود، هیچ اطلاعی در دست نیست.

به گزارش جرس، لواسانی که روز ۱۶ آذر ماه برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شده بود، تا کنون هیچ گونه تماسی با خانواده خود نداشته به همین دلیل از محل نگهداری وی و وضعیتش اطلاعی در دست نمی باشد.

این روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، چهارم مهرماه سال گذشته در منزل مسکونی خود بازداشت شد، که بعد از چندین ماه بازداشت، با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده بود.

بنا بر این گزارش، دادگاه تجدیدنظر حکم هشت سال و نیم زندان صادره از سوی شعبه‌ ۲۶ دادگاه انقلاب برای این روزنامه نگار را، به چهار سال و نیم حبس قطعی محکوم کرده بود و هفته اخیر در پی عدم تمدید مرخصی، به زندان احضار شده بود.

بلاتکلیفی چهار شهروند مسیحی در زندان همدان

خبرگزاری هرانا چهار تن از بازداشت شدگان مسیحی كه دو تن از آنان از مسیحیان ارمنی ایران و دوتن دیگر از نوكیشان مسیحی فارسی زبان هستند، همچنان پس از گذشت سه ماه بلاتكلیف و بدون تفهیم اتهام در زندان بسر می برند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" پیشتر یك مقام امنیتی در اخبار شامگاهی روز جمعه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۸۹ که از سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید اعلام كرد: " یك گروه ٩ نفره را به اتهام تبلیغ مسیحیت در حومه همدان دستگیر كرده اند".

دستگاههای امنیتی در یك سناریوی از پیش تعیین شده با همكاری رسانه ملی یعنی تلویزیون جمهوری اسلامی ضمن پوشش خبری دستگیری این افراد از بازداشت شدگان به عنوان " مسیحیان صهیونیست و تبشیری " نام برد

اسامی ۴ تن از این افراد به شرح زیر است:

"واهیك آبراهامیان" و همسر ایشان " سونیا كشیش آوانسیان " كه از مسیحیان ارامنه ایران، و دو تن دیگر یك زوج از نوكیشان مسیحی فارسی زبان بنامهای" آرش كرمان جانی" و " آرزو تیموری" هستند كه همچنان پس از گذشت ۳ ماه بلاتكلیف در زندان بسر می برند.

این افراد در شامگاه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در منزل " آبراهامیان " بازداشت شدند . ۲ نوكیش مسیحی یاد شده نیز در همان زمان به عنوان مهمان در آنجا حضور داشتند. تعدادی از ماموران اطلاعات و امنیتی استان همدان با ورود به منزل شخصی "واهیك و سونیا" ضمن تفتیش و بازرسی خانه اقدام به جمع آوری برخی وسایل شخصی این افراد نمودند و پس از دستگیری نامبردگان، آنان را به بازداشتگاه ویژه اداره اطلاعات همدان انتقال دادند.

در پی این رویداد همزمان برخی از نوكیشان مسیحی فارسی زبان در شهرهای كرج ، تهران و همدان نیز در ارتباط با دستگیرشدگان حوادث اخیر همدان توسط اداره اطلاعات آن شهر احضار و یا برخی از آنان بازداشت شدند كه برخی از این افراد پس از مراجعه به مراكز اداره اطلاعات و امنیت مورد بازخواست دستگاه امنیتی قرار گرفته و با دادن تعهد مبنی بر عدم تبلیغ آئین خود و اینكه از این پس نباید هیچگونه ارتباط با بازداشت شدگان همدان داشته باشند در همان روز آزاد شدند.

بنا بر این گزارش " واهیك آبراهامیان" و " آرش كرمان جانی " هم اكنون در بند ۴ زندان عمومی همدان و خانمها " سونیا كشیش آوانسیان " و " آرزو تیموری در بند نسوان زندان همدان بسر می برند.

این افراد از زمان بازداشت به مدت ۴۰ روز در بازداشتگاه ویژه اداره اطلاعات همدان در سلول انفرادی نگهداری می شدند كه پس از انتقال آنان به زندان همدان توانستند با خانواده های خود ملاقات كوتاهی داشته باشند. بر این اساس خانواده های این افراد نسبت به سلامت و وضعیت نگهداری فرزندانشان در زندان ابراز نگرانی كرده اند.

تاكنون برای بازداشت طولانی این افراد از سوی مقامات قضایی دلیلی بیان نشده و آنان همچنان بدون تفهیم اتهام در زندان بسر می برند.

این در حالی است كه پیش از این "حیدر مصلحی" وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی كه در مردادماه سالجاری در اجلاس روئسای آموزش و پرورش شركت داشت ، نسبت به ترویج فرقه های ضاله و یا طرح مسیحی گری یا مسیحی سازی هشدار داده بود و از آن به عنوان " جنگ نرم" استكبار خبر داد.

جنگ نرم اصطلاحی است كه مقامات جمهوری اسلامی ایران بویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در مورد اعتراضات مردمی به نتایج اعلام شده انتخابات ، آن را زیاد بكار بردند.

همچنین لازم به ذكر است كه " واهیك آبراهامیان " از هموطنان مسیحی ارمنی تبار در یكم اسفند ماه سال ۱۳۸۸ نیز توسط ماموران امنیتی لباس شخصی در تهران به اتهام فعالیت های بشارتی مسیحی در بین فارسی زبانان بازداشت شده بود كه پس از گذراندن دوماه در زندان اوین با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ بطور موقت تا زمان تشكیل دادگاه آزادشده بود.

" واهیك آبرامیان" تابعیت دوگانه كشورهای ایران و هلند را دارد.آبپاشی هواپیماها؛ دیواره برج آزادی در معرض تخریب شدید

آخرین نیوز: هزینه 400 میلیونی برای بازسازی و شستشوی برج آزادی با اقدام اخیر در آبپاشی هواپیماها در تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران بر باد رفت .

یک کارشناس معماری و ابنیه تاریخی با اعلام این خبر گفت: با وجود اقدامات سازنده و اساسی در بهسازی برج آزادی و استفاده از مواد محافظت کننده برای جلوگیری از فرسایش و تخریب این بنای ماندگار تهران ،اقدام عجیب مسئولان در استفاده از هواپیمای سمپاش برای کاهش آلودگی هوای چند هفته اخیر تهران باعث ریزش بارن اندک اسیدی و بسیار مخرب بر روی دیواره برج گردید که با توجه به اندک بودن آب استفاده شده در آبپاشی و ماندگاری مواد آلوده ریخته شده ، دیواره برج آزادی در معرض تخریب شدید قرار گرفته است.

وبلاگ نویس زندانی در شرایط غیر انسانی بسر می برد

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" وبلاگ نویس زندانی در شرایط حاد جسمی و بلاتکلیفی در سلولهای انفرادی بند1 زندان گوهردشت کرج بسر می برد.
وبلاگ نویس زندانی محمدرضا پورشجری پس از 4 ماه در سلولهای انفرادی بند سپاه و بند 1 زندان گوهردشت کرج توانست با خانواده اش برای مدت کوتاهی ملاقات کابینی داشته باشد.هنگام ملاقات، خانواده اش شاهد شرایط حاد جسمی او بودند آقای پورشجری بشدت لاغر شده بودند و وضعیت جسمی بسیار بدی داشتند.
وبلاگ نویس زندانی محمدرضا پورشجری 21 شهریور ماه با یورش مامورین وزارت اطلاعات به منزلش دستگیر شد و به سلولهای انفرادی بند سپاه شکنجه گاه وزارت اطلاعات در زندان گوهردشت کرج منتقل شد. او به مدت یک هفته توسط بازجویان وزارت اطلاعات مورد شکنجه جسمی ،روحی و توهین آنها قرار داشت.پس از یک هفته شکنجه وضعیت جسمی اش رو به وخامت گذاشت که ناچار شدند او را در بیمارستان بستری نمایند اما بعد از بهبودی نسبی مجددا وی را به سلولهای انفرادی منتقل نمودند و چندین هفته در آنجا نگه داشتند.
سپس او را به سلولی منتقل کردند که در آن دو زندانی دیگر بنام های آقایان حسین شایگان هموطن بهایی و محمود دولت آبادی که گفته می شود بیش از 11 ماه در آنجا در بازداشت بسر می برد قرار دادند.
وبلاگ نویس زندانی پس از 2 ماه از بند سپاه به فرعی 17 بند 6 که کاملا ایزوله است منتقل کردند و چند هفته پیش او را به حسینیه سلولهای انفرادی بند 1 زندان گوهردشت بردند.
آقای پورشجری در طی این مدت از داشتن ملاقات با خانواده اش محروم بود.
دختر او در مشهد دائم تحت فشار و بازجویی و تهدید فردی با نام مستعار محمدیان از بازجویان اداره اطلاعات مشهد می باشد. این فرد خانم پورشجری را تهدید نمود در صورت مصاحبه با رسانه ها و تماس باسازمانهای حقوق بشری و تشریح وضعیت پدرش او را هم بازداشت خواهد کرد. این بازجو تا به حال چند بار خانم پور شجری را برای مدت طولانی مورد بازجویی و تهدیدات مختلف قرار داده است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،دستگیری ،شکنجه ،قرار دادن در شرایط غیر انسانی و نگهداری در حالت بلاتکلیفی این وبلاگ نویس زندانی را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر ، مدافعین وبلاگ نویسان و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت در ایران است.

19 آذر 1389 برابر با 10 دسامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگران بدون مرز
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
گزارشگر ویژه دستگیریهای خود سرانه و شکنجه سازمان ملل متحد

دستگیری نو کیشان مسیحی‌ در شهرستان پاکدشت

گزارس دریافتی
در تاریخ ۱۳ آبانماه روز یکشنبه ۱۴ نوامبر تعداد ۱۰ نفر از نو کیشان مسیحی‌ در شهرستان پاکدشت دستگیر شدند .

در بین دستگیر شدگان کودک خردسال به همراه ۴ خانم و ۵ مرد بودند.افراد دستگیر شده به اداره اطلاعات شهرستان پاکدشت انتقال داده شدند و بعداز بازجویی به داد سرا انتقال داده شدند. ولی‌ ۲ نفر از آقایان به نامهای محمد محمدی و علی‌ کشاورز به زندان خروین انتقال داده شدند.

این افراد در زمان برگزاری مراسم مذهبی‌ در منزل محمد محمدی دستگیر شده بودند.لازم به ذکر است همسر آقای محمدی فرزند شهید بوده و به ضمانت مادر خود به همراه دختر بچه خود آزاد شدند.دیگر دستگیر شدگان با قرار وثیقه بد از چند روز آزاد شدند ولی‌ متاسفانه علی‌ کشاورز به همراه محمد محمدی تا کنون ۱۸آبان ماه در زندان به سر می‌‌برند و اجازه ملاقات یا تماس تلفنی به آنها و خانواده‌شان داده نشده .

در زمان دستگیری منزل محمدی مورد بازرسی نیروهای امنیتی قرار گرفته و تعدادی کتاب مقدس و برشور مسیحی‌ به همراه کامپیوتر منزل ایشان توقیف گردید.مامورین امنیتی خانواده دستگیر شدگان را تهدید کردن در صورت دادن خبر به رسانه‌ها با آنها شدیدا بر خورد خواهد ش


فرستنده : روزبی

اوریانا فالاچی در یک مصاحبه از وینستون چرچیل سوال می کند

آقای نخست وزیر، شما چرا برای ایجاد یک دولت استعماری و دست نشانده به آنسوی اقیانوس هند می روید و دولت هند شرقی را بوجود می آورید ، اما این کاررا نمی توانید در بیخ گوش خودتان یعنی در ایرلند که سالهاست با شما در جنگ و ستیز است انجام دهید؟

وینستون چرچیل بعد از اندکی تامل پاسخ می دهد:

برای انجام این کار به دو ابزار مهم احتیاج هست که این دوابزار مهم را درایرلند دراختیار نداریم

خبرنگار سوال می کند این دوابزار چیست؟ چرچیل در پاسخ می گوید!

اکثریت نادان و اقلیت خائن

فرستنده : م.ر.ش.

 والله، بالله من زنده‌ام!

جهل و منفعت پرستی چه بر سر ملتی می آورد!!!

مسافري در شهر بلخ جماعتي را ديد كه مردي زنده را در تابوت انداخته و به سوي گورستان مي‌برند و آن بيچاره مرتب داد و فرياد مي‌زند و خدا و پيغمبر را به شهادت مي‌گيرد كه والله، بالله من زنده‌ام! چطور مي‌خواهيد مرا به خاك بسپاريد؟
اما چند ملا كه پشت سر تابوت هستند، بي توجه به حال و احوال او رو به مردم كرده و مي‌گويند: پدرسوخته ي ملعون دروغ مي‌‌گويدمُرده
مسافر حيرت زده حكايت را پرسيد. گفتند: اين مرد فاسق و تاجري ثروتمند و بدون وارث است. چند مدت پيش كه به سفر رفته بود، چهار شاهد عادل خداشناس در محضر قاضي بلخ شهادت دادند كه ُمرده و قاضي نيز به مرگ او گواهي داد. پس يكي از مقدسين شهرزنش را گرفت و يكي ديگر اموالش را تصاحب كرد. حالا بعد از مرگ برگشته و ادعاي حيات مي كند. حال آنكه ادعاي مردي فاسق در برابر گواهي چهار عادل خداشناس مسموع و مقبول نمي‌افتد. اين است كه به حكم قاضي به قبرستانش مي‌بريم، زيرا كه دفن ميّت واجب است و معطل نهادن جنازه شرعاجايزنيست
كتاب كوچه - احمد شاملو

بالای صفحه

... بیشتر