"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکسهایی از مرکز نگهداری دختران و زنان معتاد در تهرانانتقال فوری خامنه ای از سفر محرمانه قم به تهران

از بعد از ظهر روز جمعه گذشته و بویژه دیروز (شنبه) اخبار مبنی بر رفت و آمدها و تکاپوهائی از بیت رهبری به برخی محافل سیاسی راه یافته است. ابتدا تصور می شد که این تکاپوها و ملاقات های محرمانه در ارتباط با مذاکرات مهم اتمی است که طی روزهای آینده در سوئیس شروع خواهد شد، اما بزودی معلوم شد که مسئله بر سر مذاکرات اتمی نیست. سپس از قم به تهران خبر رسید که علی خامنه ای برای چند ملاقات با روحانیون بلندپایه قم، بصورت محرمانه به این شهر سفر کرده بود اما چند ساعت پس از ورود به قم و در اولین ملاقاتی که با یکی از مراجع بنام "ملکوتی" داشته دچار ضعف شدید جسمی شده و بسرعت به تهران منتقل شد. معلوم نیست که دراین ملاقات چه گذشته، اما بعید است که ضعف ناگهانی و شدید خامنه ای ارتباط مستقیم به مذاکرات با آیت الله ملکوتی داشته باشد. از صبح شنبه و با رفت و آمد پزشکان مخصوص به بیت رهبری، زمزمه های دیگری در محافل سیاسی آغاز شد و متعاقب آن اخباری درباره دیدارهای طولانی وی با فرزندانش و خارج نشدن خامنه ای اتاق استراحتش به خارج از بیت رهبری راه یافت. خبرهائی از دیدارهای مکرر خانواده خامنه ای با وی در همین اتاق نیز نقل می شود

سازمان گزارشگران بدون مرز: عمادالدین باقی نباید زندانی شود

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی احضار عمادالدین باقی نويسنده، پژوهنده و فعال حقوق بشر، برای اجرای حکم زندان، سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای به ابراز نگرانی شدید از احضار و احتمال بازداشت این فعال سیاسی پرداخت.

گزارش‌گران بدون مرز نگراني عميق خود را از احضار و احتمال بازداشت مجدد عمادالدين باقی چهره نامدار روزنامه‌نگاری و دفاع از حقوق بشر در ایران اعلام می‌کند.در تاریخ ۹ آذر۱۳۸۹ به وی اعلام شده است که باید تا روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه خود را به زندان اوین معرفی کند.

گزارش‌گران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند که " ما از اين احضار که مي‌تواند منجر به زنداني شدن عمادالدين باقی شود عميقا نگران هستیم. عمادالدين باقی هم اکنون بیمار و تحت درمان پزشکی است و از نظر جسمی وضعیت شکننده‌ای دارد. ما ازکشورهای اروپایی مذاکراه کننده با ايران می‌خواهيم که وضعيت اين مدافع آزادی بيان در ايران را مد نظر قرار دهند."


عمادالدین باقی، در تاریخ ٧ دی ماه ۱۳۸۸ در پی موج دستگیری سازمان داده شده از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. وی در اول تیرماه سال جاری از زندان با سپردن وثیقه آزاد شد. در همان ماه سردبیر روزنامه‌های توقیف شده فتح و جمهوریت از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و مدنی، و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب انقلاب اسلامی تهران، برای مصاحبه با آیت‌الله منتظری و پخش آن از سوی تلویزیون فارسی بی بی سی به شش سال زندان محکوم شد. آیت‌الله منتظری روحانی و معترض برجسته حکومت اسلامی در دی ماه سال گذشته چشم از جهان فرو بست.


عمادالدین باقی ٤۸ ساله، بنیان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان، از سال ١٣٧٩ چندین بار بازداشت و بیش از هشتاد بار به دادگاه ها و دفاتر نیروهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. عمادالدین باقی در زندان چندین بار قربانی نارسایی قلبی و در بیمارستان بستری شده بود.

نامه دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به صفار هرندی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در آستانه ورود محمد حسین صفار هرندی به دانشگاه خواجه نصیر جهت مناظره با محمد رضا خاتمی، دانشجویان این دانشگاه با نوشتن نامه ای سرگشاده، یادآور رنجهایی شدند که جنبش دانشجویی در زمان مدیریت احمدی نژاد متحمل شده اند. گفتنی است آبان ماه سال گذشته که صفار هرندی به دانشگاه خواجه نصیر رفته بود با اعتراض دانشجویان به خاطر حضورش در این دانشگاه مواجه شد که همین امر منجر به بازداشت 17 تن از دانشجویان شد.

متن این نامه به شرح زیر می باشد.

آقاي حسين صفار هرندي

با سلام

خبر حضور شما در دانشگاه عباسپور به دعوت بسيج آن دانشگاه براي مناظره با آقاي محمد رضا خاتمي در آستانه 16 آذر ، براي ما دانشجويان دانشگاه صنعتی خواجه نصير يادآور آبان ماه سال 1388 مي باشد. حضور شما در دانشگاه خواجه نصير در سال گذشته، آن هم نه به دعوت دانشجويان ، اساتيد و حتي مسئولين وقت دانشگاه بلکه باز هم به دعوت نهاد شبه نظامي بسيج ، روزي به ياد ماندني را براي دانشگاه خواجه نصير رقم زد. روزي که دانشگاه زنده بودن خود را با تمام وجود فرياد زد. جايي که ديگر از آن دانشجونماهاي نان به نرخ روز خور که براي مجلس گرمي ساعت 6 صبح از امام حسين و امام صادق ، با اتوبوس به اين طرف و آن طرف مي روند تا در سخنراني هاي شما و همفکرانتان حنجره پاره کنند خبري نبود. اي کاش در حضور دوستانمان در دانشگاه عباسپور شهامت تاييد کارهاي خود در يک سال گذشته را داشته باشيد و رو به کلي گويي و هزل نياوريد و اعتراف کنيد که بعد از آن ماجرا چه تلاش هايي که نکرديد براي مرهم نهادن بر کابوس هاي شبانه خود و انتقام گيري از دانشجويان منتقد. از توبيخ و تهديد و تعليق و ستارهدار کردن گرفته تا بازداشت و شکنجه و زندان.

سردار صفار هرندي !!

معتقديم دم زدن در هواي آزاد را نمي خواهيد و خوش تر آن داريد که اين مرزو بوم در قرن 21 چون دوران هارون الرشيد اداره شود. اما بدانيد که فرياد آن روز ، صداي فرد نبود که با تهديد و تطميع از بين برود. وقتي دانشجو را منافق مي خوانيد ، وقتي انجمنش را تعطيل مي کنيد، شوراهايش را محدود مي کنيد و نشرياتش را توقیف، دانشجو نمي تواند ساکت بنشيند و فرياد نکشد. دانشجو مديون هيچ جرياني نيسست که مثل برخي ها تحت هر شرايطي سنگ شما را به سينه بزند. نمي شود والبته توان آن را هم نداريد تمام آرمان هاي او را زير پا له کنيد و سپس انتظار سوت و کف داشته باشيد.

بازداشت 15 تن از دوستانمان در يک سال گذشته، احضار هاي متعدد به کميته هاي انضباطي و صدور احکام فله اي تعليق براي دانشجويان و توبيخ و ممنوع الورود کردن دانشجويان و ممانعت از تحصيل دوستانمان در مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا ، همه و همه از برکات حضور شما در دانشگاه ما بود. ميهماني نا خوانده که طلب .... .

سردار صفار هرندي !!

با اين همه، بايد بدانيد که در يک سال گذشته ، با همه ي فشارهايي که از سوي نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي بر بدنه دانشجويي وارد آمده است ، در زير پوست زندگي مان چيزي در جريان افتاده است که ندهيم چنين غمي را به هزار شادماني!! در همين يک سال در شناخت صدف از خزف راه ها پيموده ايم و همين، تا اين جاي کار ما را بس است. همچنان مانند آن روز معتقديم که گفتني را بايد گفت حتي اگر به مزاق امثال شما خوش نيايد و دوباره تلاش کنيد همچون يکسال گذشته دوسيه اي بر دوسيه هايمان اضافه کنيد. هميشه کساني چون شما بوده اند که زور زده اند که آفتاب را رنگ آبي بزنند و شب را درخشان کنند ولي افسوس که فراموش کرده اند : هر کسي آن درود عاقبت کار، که کشت.

باور کنيد که آن روز براي نجاتتان آمده بوديم و قدرمان را ندانستيد و به جاي خود شکستن، آيينه شکستيد. پس تا هنوز فرصت هست به خود رحم کنيد که روزي فرا مي رسد که ديگر نمی توان انتظار عفو و بخشش از خدا و بندگان خدا را داشت .

ترسم نرسي به کعبه اي اعرابي اين ره که تو مي روي به ترکستان است

در پايان ما دانشجويان دانشگاه صنعتي خواجه نصير اعلام مي داريم که با تمام مهرورزي هاي انجام گرفته از سوي دولت فاشیستی محمود احمدینژاد هنوز بر سر آرمان خود ايستاده ايم و تا آخرين نفس از دانشگاه به عنوان آخرين سنگر آزادي دفاع خواهيم کرد.

اسماعیل سلمان پور و فرزاد اسلامی بازداشت شدند.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: اسماعیل سلمانپور عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به همراه فرزاد اسلامی دبیر سابق کانون دانشجویان مسلمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، امروز و در کمتر ازدو روز مانده به روز دانشجو، توسط گشتهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش بامداد خبر، اسماعیل سلمانپور فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیش از این نیز در ۱۷ بهمن سال ۱۳۸۷ در چهاردهمین مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان در مقابل حسینیه ارشاد بازداشت شده بود. وی همچنین به ۳ ترم تعلیق از تحصیل محکوم شده است.

فرزاد اسلامی نیز پیش از این به جرم تبلیغ علیه نظام در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به خاطر شرکت در تجمع ۲۱ مهرماه ۱۳۸۸ در دانشکده فنی تهران مرکز به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که به مدت سه سال به حالت تعلیق درآمد.

اسلامی که در شامگاه ۱۲ آبان سال گذشته بازداشت شده و به مدت ۱۵ روز را در بند امنیتی ۲۴۰ زندان اوین سپری کرده بود، از طرف کمیته انضباطی دانشگاه تهران مرکز نیز به اتهام تحریک و ترغیب دانشجویان به تجمع به سه ترم تعلیق محکوم شده است.

انتقال علی عجمی به زندان رجایی شهر

علی عجمی پس از شکستن حکم 4 ماه حبسش برای گذراندن 2 سال حبس در تبعید خود به زندان رجایی شهر در استان البرز منتقل شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، حکم این دانشجوی زندانی حبس در تبعید بوده و اکنون وی به یکی از بدترین زندان های کشور تبعید شده است.

علی عجمی از اعضای دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب بود که در تاریخ 17 مرداد 89 در شعبه ی 15 دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام و وبلاگ نویسی به ۱ سال زندان و به اتهام تبانی علیه نظام و عضویت در دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب به ۳ سال زندان محکوم و جمعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در تاریخ 21 بهمن تعداد قابل توجهی از ماموران اطلاعات پس از آنکه خانه ی پدری عجمی در توابع سبزوار و محله را محاصره کردند به شکل خشونت آمیزی وارد خانه شدند و ضمن آزار و تهدید اعضای خانواده، این فعال دانشجویی را بازداشت کردند.

علی اکبر عجمی، نویسنده‌ی وبلاگی به نام جهانی بهتر، متولد سال ۱۳۶۳ و دانشجوی سال آخر رشته ی حقوق دانشگاه تهران است. او در ابتدای سال تحصیلی به دلیل فعالیت‌های مدنی از خوابگاه دانشگاه اخراج شده بود.

وی در معرفی وبلاگش نوشته است: من مانده ام و ایستاده ام که همین را بگویم : جهانی بهتر ممکن است با همین خاک.

نامه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی خطاب به رئیس قوه قضائیه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شده پس از انتخابات در اعتراض به عدم امکان ملاقات حضوری با زندانیان خود در نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواهان اعطای حق ملاقات حضوری و تماس تلفنی این زندانیان که از ابتدایی ترین حقوق ایشان می باشد گردیدند.

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلّت بفنائک

حضرت آیة الله صادق آملی لاریجانی

رئیس محترم قوه قضائیه


سلام علیکم

در آستانه ماه محرم الحرام با دل هایی سرشار از اندوه مصیبت و عزای حسین (ع)سرور آزادگان عالم که عزیزان دربندمان جمله از شاگردان مکتب اویند، با فرض این که حضرت عالی از بعضی ستم ها که بر زندانیان بی گناه و خانواده های مظلومشان می گذرد بی اطلاعید، بر آن شدیم تا مستقیما مرقومه ای را خدمت شما ارسال نماییم و در ضمن آن به اطلاع شما که رئیس قوه مستقل قضائیه و قاضی القضات کشور اسلامیمان هستید برسانیم که عزیزان ما ماه هاست که امکان تماس تلفنی با خانواده هایشان را ندارند و ما و آنان ماه هاست که از ملاقات حضوری بی بهره ایم.

جناب آقای لاریجانی

ما هنوز دلمان نمی خواهد باور کنیم مصائب و مظالمی که بر ما می گذرد با اطلاع و استحضار مقامات قضائی کشور اسلامیمان است. مسئولین دستگاه قضایی که میزان و ترازوی عدالت، نشانه شان است و نام مولای متقیان برزبان دارند و باید عدل علوی سیره جاری شان باشد.

باور نداریم آن چه بر ما و عزیزانمان می گذرد با دستور که نه حتی با اطلاع شما باشد و لذا از طریق این نامه خواستیم اعلام کنیم که حتی اگر همکاران شما، عزیزان دربندمان را علیرغم واقعیت روشن و آشکار، مجرم می دانند، خانواده هایشان باید از حقوق اولیه شان که اطلاع از وضعیت آزادگان دربند و گفتگوی تلفنی و ملاقات حضور با آنان است، برخوردار باشند. مگر این که قوانین جدید تصویب شده باشد که این حق طبیعی و شرعی و انسانی را از آنان سلب می کند و ما و وکلایمان و قاطبه مردم ایران از آن بی اطلاعیم!

خواهشمند است دستور فرمائید در اسرع وقت این حقوق ضایع شده به ما مسترد گردد تا بیش از این رفتارهای ناپسندی که خشم خداوندگار را از ستم بندگانش نسبت به مظلومان برمی انگیزد، موجب تضعیف نظام اسلامی که ثمره خون شهیدان و پایداری این ملت عزیز است، نشود و امکان سوء استفاده دشمنان این آب و خاک مهیا نگردد. بی شک این گونه قانون شکنی ها و پایمال کردن حقوق طبیعی و انسانی زندانیان سیاسی و خانواده هایشان نه تنها سودی برای هیچ کس حتی اقتدارگرایان حکومت یافته در پی ندارد، بلکه لطمات جدی بر اساس نظام خواهد زد.

جناب قاضی القضات

یادآور می شود که پدر و مادران پیر برخی از زندانیان توان تحمل سختی های ملاقات کابینی را ندارند و تنها گوش به زنگ تماسی از جانب عزیزانشان می باشند و کودکان خردسال این عزیزان نیز نه می توانند و نه به صلاح است که در چنین میعادگاه نامبارکی برای دیدار پدر حضور یابند و لذا تماس تلفنی مظلومان دربند امری واجب است که ماه هاست از آنان و خانواده هایشان دریغ شده است. ملاقات های حضوری نیز در حالی که انتظار همه ما آزادی عاجلانه عزیزان دربند است، تنها مرهمی است بر درد هجران و فراق دیده این عزیزان که موجب اندک تسلایی برای آنان خواهد بود. اینک که از این ظلم آشکار در حق فرزندان پاک و دلسوز و خدوم ایران اسلامی آگاه شده اید، خواهشمند است علت این همه مضایقه و عسرتی را که بر ما و عزیزانمان تحمیل شده، اعلام فرموده استمرار ظلم را مانع شوید که ضرر را از هرکجا که جلوگیر شوید منفعت است و خداوند به امور بندگان بصیر و آگاه است.

با آرزوی توفیق

۱۳/۹/۱۳۸۹

فاطمه ملکی (محمد نوری زاد)

فاطمه آدینه وند (عبدالله مومنی)

رضا خندان (نسرین ستوده)

اعظم افشاریان (نازنین خسروانی)

مریم شفیعی (عماد بهاور)

ژیلا بنی یعقوب (بهمن احمدی امویی)

مهناز اصغرزاده (محسن امین زاده)

ناهید کرمانشاهی (هنگامه شهیدی)

محمدرضا تاجیک (عبدالرضا تاجیک)

فخرالسادات محتشمی پور (سید مصطفی تاجزاده)

عادله صمیمی (کیوان صمیمی)

عاطفه خلفی (حسن اسدی زیدآبادی)

امین احمدیان (بهاره هدایت)

و سایر خانواده محروم از حقوق حداقلی

حکم اعدام کشيش یوسف ندرخانی به وکیل مدافع این متهم ابلاغ گردید

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: یوسف ندرخانی، کشیش کلیسای شهر رشت عاقبت پس از مدت ها تهدید به اعدام در صورت عدم رجوع ظاهری به دین اسلام، نهایتا به اتهام ارتداد، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با گروه های مخالف نظام جمهوی اسلامی به اعدام محکوم گردید و حکم اعدام وی هفته گذشته به وکیل مدافع آقای ندرخانی ابلاغ گردید.

شیرین خانجانی خواهر اسقف بهروز خانجانی در مصاحبه با رهانا در اینباره گفت: حدود یک هفته پیش حکم اعدام آقای ندرخانی به دست وکیل ایشان رسیده است و ایشان از همان روز اقدام به اعتراض نسبت به این رای کرده و تقاضای فرجام کرده اند. اما در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن اوضاع داخلی ایران، نیروهای فعال داخلی خودشان در خطر بسر میبرند و وکلا به نحوی تحت فشار و تهدید و ارعاب نیروهای امنیتی بسر میبرند که هر لحظه احتمال دستگیری آنها وجود دارد و کاری بیشتر از این نمیتوان از وکلا انتظار داشت.

به گفته خانم خانجانی ادله ای وجود دارد که گرایش به دین مسیحیت مشمول حکم ارتداد نمیشود، برای مثال نمونه های تاریخی صدر اسلام و گرایش تعدادی از مسلمانان به دین مسیحیت در هنگام هجرت پیامبر اسلام به حبشه، که پیامبر هرگز به آنها حکم ارتداد نداد.

فاطمه پسندیده، همسر یوسف ندرخانی نيز که به جرم گرایش به آئین مسیحیت توسط ماموران امنیتی و نیز مسئولان قضایی زندان رشت به حبس ابد در صورت غدم رجوع به دین اسلام تهدید شده بود و در ابتدا به حبس ابد محکوم شده بود در مهرماه سال جاری از اتهامات وارده تبرئه و آزاد شد.

در همين حال کشیش بهروز صادق خانجانی نيز که از ماهها بیش در زندان شیراز بسر میبرد تهدید به اعدام به اتهام ارتداد شده است. کشیش خانجانی از مادری مسیحی و پدری نو مسیحی زاده شده است. فیروز صادق خانجانی، کشیش ارشد کلیسای ایران، برادر بهروز صادق خانجانی مقیم اروپا ست که در ارتباط با حکم اعدام یوسف ندرخانی و حکم ارتداد برادر خود در مطبوعات اطلاع رسانی کرده است.

بهروز جاوید تهرانی: یک صدا آزادی و دموکراسی را فریاد زنیم

بهروز جاوید تهرانی زندانی دربند در زندان گوهردشت، پیامی به مناسبت روز دانشجو منتشر کرد.


در پیام بهروز جاوید تهرانی که در اختیار سایت دانشجونیوز قرار گرفته، وی از دانشجویان خواسته است تا "دست در دست زنان و مردان و كارگران يك صدا ديكتاتوری و استبداد مذهبی را محكوم و آزادی و دموكراسی را فرياد زنند".

بهروز جاوید تهرانی اولین بار پس از وقایع ۱۸ تیر ۷۸ بازداشت و به هشت سال حبس محکوم شد. وی پس از چهار سال تحمل حبس از زندان آزاد شد ولی مجددا در سال۸۴ بازداشت شد و تاکنون دربند است. وی بارها در زندان گوهردشت کرج مورد آزار و اذیت مسئولین زندان قرار گرفته است.

متن پیام بهروز جاوید تهرانی به شرح است:

پديده جنبش های دانشجويی و نقش آن درنهضت دمكراسی خواهی ملت ايران پيش از اين بسيار تبيين و مورد اظهار نظر صاحب نظران قرار گرفته است و نيازی به تكرار و قلمی كردن مجدد اين جانب در اين فرصت كم نيست.

بي شك امروز ما لحظات مهمی در پيش رو داريم، لحظات مشهود از آينده نگری، شجاعت و احساس مسئوليت ملت شجاع و غيور ايران كه ثابت كرده كه هميشه متاثر از قشر دانشجو بوده است و اينك آرزو دارد تا روز ۱۶ آذر، شاه بيت غزل انقلاب به وسيله اين قشر نخبه جامعه ما سروده شود.

بي شك هرعمل شجاعانه و آگاهانه ای كه دانشجويان در اين روز تاريخی انجام دهند می تواند قابل تعميم به كل اقشار جامعه ما باشد.

دانشجويان شجاع و پيشرو دست در دست زنان و مردان و كارگران بايد در اين روز فرخنده يك صدا ديكتاتوری و استبداد مذهبی را محكوم و آزادی و دموكراسی را فرياد زنند تا اين روز بعنوان نقطه عطفی درحركت يك صد ساله دموكراسی خواهی ملت ايران در سالنامه های پرافتخارمان پررنگ تر گردد.

ميعادگاه ما ۱۶ آذر دانشگاههای ايران.

بهروز جاويد تهرانی
زندا ن گوهردشت كرج
۱۲ آذر ۸۹درخواست مجوز برای تجمع اعتراضی پرستاران: ۹ ماه گذشته و وعده احمدی نژاد برای استخدام پرستاران عملی نشده

رئیس سازمان نظام پرستاری با انتقاد از گزارشهای غلط معاونت نظارت راهبردی و برنامه ریزی احمدی نژاد در مورد استخدام پرستاران، از برنامه‌ریزی برای تجمع اعتراضی پرستاران در برابر ساختمان این معاونت خبر داد.

به گزارش مهر، غضنفر میرزابیگی روز شنبه در پایان مهلت ۲۰ روزه جامعه پرستاری به دولت برای استخدام ۲۳ هزار نیرو، در نشست خبری اظهار داشت: متاسفانه امروز بعد از گذشت ۹ ماه از دستور احمدی نژاد مبنی بر استخدام ۲۳ هزار پرستار هنوز نتیجه مثبتی حاصل نشده است.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی نظام پرستاری از سوی جامعه پرستاری تحت فشار قرار گرفته افزود: این شورا می تواند بر اساس اختیاراتی که دارد رئیس سازمان نظام پرستاری را استیضاح کند.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه از دست دادن مسئولیت مهم نیست، گفت: واقعیت امر این است که مشکل استخدام تنها متوجه پرستاران نیست بلکه مردم و بیماران هستند که ضرر می کنند زیرا حداکثر نیروی پرستاری در ۲۴ ساعت برای یک تخت بیمارستانی نیم نفر است و در این وضعیت مردم به راحتی تلف می شوند.

رئیس سازمان نظام پرستاری در ادامه از درخواست تجمع این سازمان به وزارت کشور و استانداری که امروز ارائه می شود خبر داد و افزود: بعد از این درخواست تا چند روز صبر می کنیم یا با تجمع موافقت شود و یا اینکه مشکل پرستاران حل می شود.

وی با اعلام اینکه جامعه پرستاری دیگر به استخدام ۲۳ هزار نیرو راضی نیست، گفت: در تجمعی که خواهیم داشت ۵ درخواست اساسی را مطرح می کنیم.

محدودیت های جنبش دانشجویی در آستانه روز دانشجو

صدای آمریکا : با نزدیک شدن روز دانشجو، ۱۶ آذر، برخوردها با فعالین دانشجویی افزایش یافته است. این برخوردها به اشکال مختلف انجام می شوند، زندانی کردن فعالین سرشناس جنبش دانشجویی، تعلیق و اخراج و ممنوع الورود کردن دانشجویان، و نهایتا ایجاد محدودیت برای فعالیت تشکل های دانشجویی.
پس از انتخابات خرداد ماه سال ۸۸، تعداد زیادی از فعالین دانشجویی بازداشت شدند و بیش از ۷۰ فعال دانشجویی همچنان در زندان به سر می برند. تعدادی از آنها احکام سنگینی از ۶ تا ۱۰ سال زندان گرفته اند از جمله بهاره هدایت، مجید توکلی، ضیا نبوی، و میلاد اسدی. صدها دانشجو نیز حکم تعلیق و یا اخراج گرفته اند و یا ورودشان به دانشگاه و یا خوابگاه ممنوع شده است.

صادق شجاعی، عضو شورای دفاع از حق تحصیل، معتقد است احکام تعلیق و اخراج و همچنین ستاره دار کردن، روشی برای برخورد با دانشجویان منتقد و دگراندیش و حذف آنها از فضای دانشگاهی است. او به عنوان مثال به ۴۰ دانشجوی معترض دانشگاه شهید بهشتی در سال گذشته اشاره می کند که در روز بازدید محمود احمدی نژاد از این دانشگاه، حکم تعلیق و یا اخراج گرفتند.

با روی کار آمدن دولت نهم در سال ۸۴، فعالیت تشکل های دانشجویی محدودتر شده بود. این محدودیت ها پس از انتخابات خرداد ۸۸ به شدت افزایش پیدا کرد. به گفته دانشجویان، از شروع سال تحصیلی جدید تا کنون، هر نوع سازمان دهی تشکل های دانشجویی، حتی در امور صنفی، علمی و فرهنگی، به شدت محدود شده است. تا جایی که به تشکل ها حتی اجازه برگزاری جلسات معارفه برای ورودی های جدید هم داده نمی شود.

نسیم سرابندی، عضو سابق دفتر تحکیم وحدت می گوید پس از انتخابات، فعالیت انجمن های اسلامی دانشگاه های سراسر کشور به شدت محدود شد و خصوصا دفتر تحکیم وحدت اجازه هیچ گونه سازمان یابی، و یا برگزاری جلسات و انتخابات شورای مرکزی را نداشته است.

فرانکفورتر آلگماينه از قول مشایی : مدرکی دال بر جاسوس بودن دو بازداشتي آلماني در ايران و جود ندارد

به گزارش آخرین نیوز یک نشریه آلمانی به نقل از مسئول دفتر رییس جمهور مدعی شد که مدرکی دال بر جاسوس بودن دو بازداشتي آلماني در ايران و جود ندارد و آنها بزودی آزاد می شوند.

اسفنديار رحيم مشائي در گفتگو با فرانکفورتر آلگماينه اظهار داشت: دو تبعه آلماني به جاسوسي متهم نشده اند و شايد آنها در شب عيد کريسمس بتوانند عيد را با خانواده هايشان جشن بگيرند.

به نوشته این روزنامه آلمانی رحيم مشائي که مسئول دفتر و به نوعي "دست راست" محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور ايران است در گفتگوي خود با ويژه نامه يکشنبه هاي روزنامه فرانکفورتر آلگماينه افزود: اين دو آلماني که با ويزاي گردشگري وارد ايران شده بودند بعلت مبادرت به حرفه خبرنگاري، قوانين ايران را نقض کرده اند.

آلگمانیه نوشت: او که در خلال صحبتش هرگز از طرح شکايت جاسوسي عليه اين دو شهروند آلماني، سخني را به زبان نياورد، اظهار داشت: دولت ايران هم اکنون سرگرم تدارک شرايطي است که اين دو آلماني به همراه خانواده هايشان عيد کريسمس را در سفارت آلمان در تهران سپري کنند. اين مشاور رئيس جمهور ايران با بيان اينکه به اين مساله، بسيار خوشبين هستيم، گفت: گرچه هم اکنون هنوز مشخص نيست هر دو آلماني دربند در ايران چه هنگام آزاد خواهند شد؛ چرا که اين مساله به دستگاه قضايي ايران ارتباط دارد اما بعلت مناسبات دوستانه اي که با دولت و ملت آلمان داريم، نگاهي مثبت به اين قضيه داريم.

اين روزنامه آلمانی با اعلام اينکه دو روز قبل، سفارت آلمان در تهران براي سومين بار توانست به دو آلماني بازداشت شده، دسترسي کنسولي داشته باشد، نوشت: در اين ديدار، يکي از بازداشت شدگان توانست بطور تلفني با بستگان خود صحبت کند و ديگري نيز موفق به دريافت هداياي خانواده اش شد.

فرانکفورتر آلگماينه نوشت: اين دو آلماني که يکي روزنامه نگار و ديگري عکاس ويژه نامه يکشنبه هاي روزنامه "بيلد" آلمانند در اواسط اکتبر گذشته در شهر تبريز در ايران در حالي که مشغول مصاحبه با پسر سکينه محمدي آشتياني، زن محکوم به سنگسار ايران بودند، دستگير شدند. پس از آن، اواسط نوامبر گذشته دستگاه قضايي تبريز به نقل از خبرگزاري "فارس" ايران گزارش داد روزنامه نگاران آلماني به جاسوسي در ايران متهم شده اند.

این در حالی است که حجت الاسلام مالک اژدر شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر در تبریز اعلام کرده بود : جرم جاسوسی دو تبعه آلمانی که با هدف جو‌سازی و جاسوسی در تبریز حضور یافته بودند، محرز و ثابت شده است. این دو تبعه آلمانی با ادعای اینکه توریستند وارد ایران شده بودند ولی جریان‌سازی و عملکردشان در تبریز نشان داد که این افراد برای جاسوسی آمده‌اند.

درخواست اعدام برای برهم‌زدن هدفمندی یارانه‌ها

مهر: عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه قضایی و مسئولان اجرایی كشور باید با افراد و عوامل سازمان یافته ای كه قصد برهم زدن و تخریب در اجرای طرح هدفمندكردن یارانه ها را دارند، مجازات اعدام در نظر بگیرد.

عزت الله یوسفیان ملا اظهار داشت: طرح هدفمند كردن یارانه ها در كشورمان به یك قانون تبدیل شده و همه باید در اجرای قانون همكاری كنند.

وی افزود: در اجرای این طرح و قانون نوپای كشور، دستگاه های نظارتی نظیر تعزیرات حكومتی، دادگاه های عمومی و انقلاب و اصناف در نظارت و بازرسی از واحدها نقش تعیین كننده و وظیفه مهمی دارند.

یوسفیان با بیان اینكه اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها، مسئله عدالت و شعار اصلی نظام است، تصریح كرد: این طرح با موجودیت بخش اقتصادی نظام گره خورده و نمی توان این بخش از نظام را فراموش كرد.

وی تاكید كرد: در اجرای این طرح مهم و انقلابی، نباید به خاطر چند نفر رفاه طلب و فرصت طلب كه قصد اختلال و بی نظمی دارند كوتاه آمد بلكه باید با آنان قاطعانه برخورد و حتی مجازات اعدام را برای آنان به مرحله اجرا گذاشت.

نماینده مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هر صورت باید به سمتی برویم كه قیمت ها واقعی شود.

بازداشت برادر رییس سابق زندان اوین به اتهام توزیع مواد مخدر در زندان

برادر فرج الله صداقت، رییس سابق زندان اوین به جرم قاچاق و توزیع مواد مخدر در زندان اوین بازداشت شد .

به گزارش کلمه، پیش از این زندانیان بند ۳۵۰ زندان، بندی که در آن بیش از ۱۵۰ نفر از زندانیان سیاسی به ویژه دستگیر شدگان حوادث انتخابات در آن نگهداری می شوند، بارها درباره این موضوع به مسوولان هشدار داده بودند. چرا که آنها شاهد بودند برادر صداقت و تعداد دیگری از مسوولان زندان اوین در پخش و توزیع مواد مخدر در زندان نقش دارند. اما با این همه، رییس زندان اوین نسبت به این موضوع بی توجهی می کرد. اکنون با بازداشت برادر سابق رییس زندان اوین، ابعاد این موضوع بر همه روشن شده است.

چند ماه پیش ، کلمه براساس گزارش های رسیده از داخل اوین، نوشت: در حالی که مدتهاست از خانواده های زندانیان سیاسی هیچ کتابی برای عزیزانشان پذیرفته نمی شود و کتابخانه بند ۳۵۰ و سالن بسیار کوچک ورزشی آن نیز به دستور صداقت رییس زندان اوین و با همکاری مصطفی بزرگ نیا رییس بند ۳۵۰ تعطیل شده، مواد مخدر توسط زندانیان عادی به این بند راه پیدا می کند.

تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی همان موقع با مراجعه به مسوولان قضایی مپرسیده بودند که این اتفاق ها چه معنایی دارد؟ آیا آنها قصد پرونده سازی برای زندانیان سیاسی دارند یا تلاش دارند آنها را در زندان، به دور از هر گونه وسیله تفریحی، به مواد مخدر آلوده کنند؟

لازم به ذکر است فرج الله صداقت، سابقه خوبی از خود در زمینه رفتار با زندانیان، و به خصوص زندانیان سیاسی، برجا نگذاشته بود، تا جایی که زندانیان بند ۳۵۰ بارها از تهدیدها و فشارها و رفتارهای خلاف آیین‌نامه‌ی او با زندانیان سخن گفتند. او چندی پیش برکنار شد و حجت الله سوری، به عنوان رئیس جدید بازداشتگاه اوین، کار خود را آغاز کرد.

رشد بيش از 4 برابري واردات ايران طي 9 سال اخير

خبرگزاري موج - حجم واردات کالا از سوي ايران طي سال هاي 2000 تا 2009 با رشد بيش از 4 برابري از 14 ميليارد دلار به 55 ميليارد دلار رسيده است.

به گزارش خبرنگار موج، حميد صافدل سرپرست جديد سازمان توسعه تجارت در نشستي با روساي کنفدراسيون اتاق هاي بازرگاني آسيا و اقيانوسيه با اعلام اين مطلب گفت: حجم صادرات ايران نيز طي 9 سال اخير با رشد بيش از 6 برابري از 4 ميليارد دلار به 25 ميليارد دلار رسيده است (که عمده آن گاز و توليدات ديگری در اين رابطه ميباشند).
وي افزود: حجم مبادلات تجاري ايران در سال 2010، 137 ميليارد دلار بوده که از اين رقم 80 ميليارد دلار آن مربوط به صادرات نفتي و غير نفتي و 55 ميليارد دلار مربوط به بخش واردات مي شود.
صافدل ادامه داد: از مجموع 80 ميليارد دلار صادرات ايران در سال 2010 بيش از 55 ميليارد دلار آن متعلق به صادرات مواد نفتي مي شود.

وي با تأکيد بر توسعه صادرات در ايران اذعان داشت: ايران يک بازار بزرگ محسوب مي شود و ظرفيت تجاري ما بيش از 340 ميليارد دلار برآورد شده است.

به گفته صافدل عمده ترين بازارهاي صادراتي ايران کشورهاي عراق، چين، امارات، هند، افغانستان، ترکيه، آفريقاي جنوبي، بلژيک، ايتاليا و پاکستان و عمده ترين بازارهاي وارداتي ما شامل کشورهاي امارات، چين، آفريقاي جنوبي، ايرلند، ترکيه، ايتاليا، هند، انگليس و فرانسه مي شود.

یورش مامورین وزارت اطلاعات و دستگیری یکی دیگر از اعضای خانواده عابدی باخدا

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" مامورین وزارت اطلاعات مدتی پیش به منزل یکی از خانواده های عابدی باخدا در رشت یورش بردند و فرزند آنها را دستگیر و برای مدت طولانی تحت بازجویی و مورد تهدید قرار دادند.
مامورین وزارت اطلاعات رشت در پی یورش خود دانش آموز 15 ساله عرفان عابدی باخدا را دستگیر و به اداره اطلاعات رشت در نیروی دریایی منتقل کردند.آنها همچنین وسایل شخصی این خانواده مانند کامپیوتر،تلفن همراه،رسیور ماهواره و سایر وسایل را با خود بردند.
بازجویان وزارت اطلاعات عرفان عابدی باخدا را برای مدتی طولانی مورد بازجویی و تهدید قرار دادند و به او تاکید کردند که رفت و آمد های خانوادگی خود را با عمویش(زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا ) باید قطع کند در غیر اینصورت او را مورد محاکمه و زندانی خواهند کرد.
در طی هفته های گذشته مامورین وزارت اطلاعات بارها به خانواده های عابدی باخدا یورش بردند و خانم مهری جوان محجوب دوست همسر زندانی سیاسی عابدی باخدا را دستگیر و چند روز در بازداشت مورد بازجویی خود قرار دادند و پس از آن با صدور قرار وثیقه سنگین او را آزاد کردند.
لازم به یادآوری خانواده عابدی با خدا از زندانیان سیاسی دهۀ 60 در رشت می باشند و یکی از اعضای خانواده آنها به نام هرمز عابدی باخدا در دهۀ 60 به خاطر هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام شده است.

بیانیه 4 تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به مناسب روز دانشجو

خبرگزاری هرانا - سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در بیانیه ای به مناسبت روز دانشجو خواهان آزادی دانشجویان زندانی شدند.

متن این بیانیه که در اختیار ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" قرار گرفته است به شرح زیر است: ما زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر ضمن تقدیر از دانشجویان و اساتید محترم در شانزده آذر 1389 از مطالبات دانشجویان سراسر کشور حمایت کرده و این روز عزیز رو به آنان تبریک میگوییم
همچنین ما زندانیان سیاسی خواستار آزادی بی قید و شرط بهاره هدایت و مجید توکلی و کلیه دانشجویان دستگیر شده انتخابات جنجال برانگیزه 88 هستیم .
ما دانشجویان را یک مبارز میدانیم که همیشه پیرو آزادی و دموکراسی بوده اند و ما هم همبستگی خود را به مطالبات قانونی؛ مدنی و صنفی دانشجویان و جنبش های دانشجویی اعلام میداریم
ما امیدواریم که دانشجویان سراسر کشور به مبارزات در راه خود ادامه بدهند و همیشه مقاوم و استوار باقی بمانند.
زندانیان سیاسی
کیوان صمیمی
رضا شریفی بوکانی
علی صارمی
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
پیام زندانی سیاسی علی صارمی به مناسبت 16 آذر روز دانشجو
پیام زندانی سیاسی علی صارمی به مناسبت 16 آذر روز دانشجو برای انتشار در اختیار فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران قرار داده شده است که به قرار زیر می باشد:
بنابم خدا،
16 آذر سال 32 در جواب سکوت و خفقان بعد از 28 مرداد بود.دانشجویان دامن همت به کمر زدند و آن جو حکومت نظامی و سکوت و خفقان را شکستند و نگذاشتند رژیم شاه سرمست از سرکوب 28 مرداد با خیالی آسوده به سرکوب خود ادامه دهد.
این نقش دانشجو و دانشگاه در شکستن جو یاس و نا امیدی بعد از 57 سال هنوز در خاطرۀ مردم ایران و دانشجویان و دانشگاهیان آن زنده است و هر ساله بزرگ داشته می شود. اکنون هم دانشجویان و دانشگاه ها همین نقش پویا و روشنگر را دارند.
18 تیر و 22 خرداد گواه این موضوع است .این نسل نه در حرف و تئوری که در عمل اجتماعی که به ارزش می رسد .اکنون در این بزرگ داشت خود را در کنار دانشجویان و دانشگاهیان می دانم و پیروزی دمکراسی و آزادی و عدالت را آرزومندم.
زندانی سیاسی علی صارمی
7 آذر 1389

اطلاعات 350 کارمند دادگستری یک استان لو رفت

به گزارش مشرق به نقل از آتی نیوز، پس از ترورهای اخیر و سوء قصد به جان 2 استاد برجسته هسته ای کشورمان بیش از پیش مشخص شد که باید راههای جمع اوری اطلاعات آشکار توسط سرویس های جاسوسی دشمن و افراد خرابکار را شناسایی و مسدود کرد.

یکی از این راهها که بارها مورد استفاده قرار گرفته است، اطلاعات پرسنلی و مشخصات عمومی افراد حاضر در دستگاههای حساس کشورمان است که می تواند منشا خسارتهای فراوانی شود.

دستگاه قضایی نیز از جمله نهادهای حساسی است که افراد حاضر در آن، از جمله اشخاصی هستند که همواره مورد طمع بدخواهان و معاندین نظام بوده و ترور قضات و افراد مرتبط با دستگاه قضایی، شاهدی محکم بر این ادعاست.

اما متاسفانه، بعضا دیده می شود که از اطلاعات کارکنان حاضر در این نهاد به خوبی صیانت نمی شود. به عنوان مثال، دادگستری یکی از استانهای همسایه تهران که در امر زمین خواری نیز فعالیتی مفید و چشمگیر دارد، اطلاعات بیش از 350 نفر از کارکنان خود را در اختیار یک شرکت خدماتی قرار داده تا برای آنها کارت تخفیف صادر شود.

در نامه این شرکت به نام "آ.س. غ" خطاب به آقای "ر" مسئول رفاهی دادگستری این استان آمده است که علاوه بر کارتهای صادر شده، این شرکت می تواند تلفن های همراه عزیزان حاضر در دادگستری را نیز تعویض کرده و گوشیهای نو را به صورت قسطی جایگزین آن کند!

با توجه به تجربیاتی چون اشتری جاسوس معدوم، مشخص می شود که هرچند مسئولان محترم دادگستری در انتخاب شرکت پیمانکار دقت لازم را مبذول دارند اما بازهم امکان سوء استفاده و درز مشخصات موجود است و ممکن است از طریق این تلفن های همراه نیز اطلاعات قابل توجهی لو برود.

گزارشی از گردهمایی یادبود تاج اصفهانی

تاج، تاج افتخار شهر ماست!

ایران‌نامه- شاهین سپنتا: امروز 13 آذرماه، آیین یادبود بیست و نهمین سالگرد درگذشت استاد جلال تاج اصفهانی با حضور انبوه دوستداران وی و علاقه‌مندان به موسیقی اصیل ایرانی در اصفهان برگزار شد. این گردهمایی به کوشش اصغر شاهزیدی از شاگردان استاد تاج اصفهانی بر سر مزار او در تکیه سید‌العراقین در مجموعه تاریخی- فرهنگی تخت فولاد اصفهان برگزار شد. دکتر سیاسی، یکی از سخنرانان در این گردهمایی در سخنانش ضمن برشمردن ویژگی‌‌های برجسته اخلاقی و هنری بزرگان موسیقی ایران همچون جلال تاج اصفهانی و قمرالملوک وزیری درباره جایگاه تاج در هنر موسیقی ایرانی گفت: در گستره ادبیات، اصفهان مرکز زایش و بالندگی سبک اصفهانی در شعر فارسی است که چهره اعلای آن به عنوان یکی از ارکان ادب فارسی صائب است؛ در هنر موسیقی هم اصفهان کانون سبک اصفهانی است که تاج صاحب این سبک است و خوشبختانه شاگردان او امروز ادامه دهنده راهش هستند که در راس آن‌ها اصغر شاهزیدی است و همچنین آقای سید رضا طباطبایی که راه او را ادامه می‌دهند.

در ادامه گرهمایی یادبود تاج اصفهانی، هنرمندان دیگری همچون ذبیح الله احمدی، کاویانی، ابراهیم احمدی، سعیدی، دوامی، طباطبایی و حسن اکلیلی، با خواندن شعر و آواز و سخنرانی، جایگاه بلند استاد جلال تاج اصفهانی را در موسیقی ایرانی ارج نهادند. سعیدی در سخنان خود با اشاره به رشد و بالندگی 3 نفر از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی کشور در اصفهان گفت: در 70 سال گذشته یک مثلث هنری در رشته موسیقی در اصفهان شکل گرفت که جلال تاج اصفهانی استاد آواز، جلیل شهناز استاد نوازنده تار، و حسن کسایی استاد نوازنده نی، در 3 راس آن هستند و این استادان یادگارهایی در عرصه موسیقی از خود به یادگار گذاشته‌اند که برای همیشه ‌در آسمان هنر ایران می درخشند. البته این به آن معنی نیست که نخواهیم از دیگر استادان بزرگ موسیقی این شهر مثل نائب اسدالله اصفهانی استاد نی، اکبر خان نوروزی استاد تار، سلیمان خان اصفهانی استاد نی، حسین شهناز استاد تار، و رضا خان باشی استاد تار، نامی نبریم.

حسن اکلیلی، هنرمند تئاتر، نیز در سخنانش ضمن بر شمردن ویژگی‌های هنری استاد جلال تاج اصفهانی، برجسته‌ترین ویژگی اخلاقی او را مردم‌داری اش دانست که او را مورد توجه مردم کرده بود. وی همچنین افزود: همین ویژگی‌های اوست که باعث می‌شود این جمعیت میلیونی امروز در اینجا جمع شوند. به این خاطر می‌گویم میلیونی، چون بدون هیچ گونه اطلاع رسانی در رسانه‌ها و رادیو تلویزیون، این همه افراد علاقه‌مند در اینجا جمع شده‌اند و خدا می‌داند اگر اطلاع رسانی کامل انجام می‌شد چه جمعیتی در اینجا حضور می‌یافت. اکلیلی در ادامه سخنانش همچنین از استادش زنده‌یاد رضا ارحام صدر یاد کرد که دو سال پیش در آذرماه درگذشت.

در این گردهمایی همچنین هنرمند نوجوان 12 ساله فواد کیوان‌داریان، تصنیف جاودانه به اصفهان رو... را به یاد استاد جلال تاج اصفهانی به زیبایی اجرا نمود که با تشویق و تحسین حاضران روبرو شد.

پایان بخش این مراسم، آوازخوانی هنرمند اصفهانی، اصغر شاهزیدی بود که شوری دیگر در گردهمایی افشاند و دوستداران تاج را عاشقانه به سر مزار او کشاند تا بار دیگر جایگاه بلند هنر او را بستایند.

جلال تاج اصفهانی، هنرمند پر آوازه ایرانی در سال 1282 خورشیدی در شهر تاریخی اصفهان دیده به گیتی گشود و در 13 آذر ماه 1360 خورشیدی در گذشت. سبک و شیوه آواز خوانی تاج در مکتب اصفهان بود که نسبت به مکاتب دیگر به خاطر هفت اصل انتخاب شعر ، همخوانی شعر و موسیقی، نوآوری و تازگی ملودی، گوناگونی تحریر، جمله بندی، همسازی و ابداع، اعتبار خاصی دارد و زنده یاد تاج نیز بر این اصول بسیار پای‌بند بود. از تاج اصفهانی ترانه‌ها و نصنیف‌های زیبایی برجا مانده که مشهورترین و محبوب‌ترین آنها تصنیف به اصفهان رو ... بر اساس سروده ای دل انگیز از ملک الشعرای بهار است که به هنگام تبعیدش در اصفهان سروده است و غم درون بهار و ستایش زیبایی‌های اصفهان در این ترانه در هم آمیخته است و وسعت صدای استاد تاج اصفهانی و اوج هنر آهنگ سازی استاد علی اکبر شهنازی، آن را تصنیفی جاودانه در تاریخ موسیقی ایران ساخته است.

محکومیت یک شهروندکرد به زندان

آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

یک شهروند اهل سنندج به نام فتح ا... صفاری از طرف دادگاه انقلاب اسلامی به حبس محکوم شد.
به گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان ، این شهروند که چندی پیش از سوی نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد به اتهام همکاری با احزاب مخالف از طرف دادگاه انقلاب اسلامی این شهر به یک سال زندان محکوم گردید.
گفتنی است فتح ا... صفاری هم اکنون در زندان سنندج دوران محکومیت خود را می گذراند.

انتقال فعال دانشجويی به زندان رجایی شهر

کمیته گزارشگران حقوق بشر - علی عجمی پس از شکستن حکم 4 سال حبسش برای گذراندن 2 سال حبس در تبعید خود به زندان رجایی شهر در استان البرز منتقل شد.

به گزارش منابع آگاه، حکم این دانشجوی زندانی حبس در تبعید بوده و اکنون وی به یکی از بدترین زندان های کشور تبعید شده است.

علی عجمی از اعضای دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب بود که در تاریخ 17 مرداد 89 در شعبه ی 15 دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام و وبلاگ نویسی به ۱ سال زندان و به اتهام تبانی علیه نظام و عضویت در دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب به ۳ سال زندان محکوم و جمعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در تاریخ 21 بهمن تعداد قابل توجهی از ماموران اطلاعات پس از آنکه خانه ی پدری عجمی در توابع سبزوار و محله را محاصره کردند به شکل خشونت آمیزی وارد خانه شدند و ضمن آزار و تهدید اعضای خانواده، این فعال دانشجویی را بازداشت کردند.

علی اکبر عجمی، نویسنده‌ی وبلاگی به نام جهانی بهتر، متولد سال ۱۳۶۳ و دانشجوی سال آخر رشته ی حقوق دانشگاه تهران است. او در ابتدای سال تحصیلی به دلیل فعالیت‌های مدنی از خوابگاه دانشگاه اخراج شده بود.

وی در معرفی وبلاگش نوشته است: من مانده ام و ایستاده ام که همین را بگویم : جهانی بهتر ممکن است با همین خاک.

چهار وزارتخانه حذف می شوند

نمایندگان مجلس شورایاسلامی در برنامه پنجم توسعه دولت را به کاهش 4 وزارتخانه از مجموع وزارتخانه های فعلی تا پایان سال دوم برنامه مکلف کردند.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در ادامه رسیدگی به برنامه پنجم توسعه ماده 55 این برنامه را مورد بررسی و تصویب قرار دادند که بر اساس آن دولت مکلف شد یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه ها از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه کاهش یابد.

بر اساس این مصوبه وظایف و اختیارات وزارتخانه های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

این ماده با 147 رای موافق به تصویب رسید.

تجمع دوباره كاميون‌داران مقابل مجلس

جمعي از كاميون‌داران نيسان تی 300 صبح امروز يكشنبه در مقابل ساختمان بهارستان تجمع كردند.

اين كاميون‌داران نسبت به نوع كيفيت كاميون‌هاي فروخته شده توسط شركت خودروسازي سايپا اعتراض داشته و با شعارها و نصب پلاكاردهايي از علي لاريجاني رئيس مجلس و نمايندگان خواهان رسيدگي به اين موضوع شدند.

براساس اين گزارش تجمع و اعتراض كاميون‌داران نيسان تی300 براي چندمين بار است كه در هفته‌هاي اخير در مقابل ساختمان بهارستان انجام مي‌شود.

اجرای قریب الوقوع حذف یارانه نان

مقدمات اجرای قانون هدفمند‌سازی در بخش آرد و نان در وزارت بازرگانی فراهم شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر بازرگانی با بیان این مطلب گفت: پس از اجرای قانون هدفمند‌سازی‌ یارانه ها قیمت آرد و گندم، ملی و قیمت نان به‌ صورت منطقه‌ای محاسبه خواهد شد.

محمود دودانگه با اشاره به بالا بودن قیمت نان در واحدهای آزاد پز ،افزود : قیمت نان در واحدهای دولتی بسیار پایین است که با اجرای این قانون قیمت متعادل خواهد شد.

وی گفت : با عرضه آرد به نرخ ملی ،قیمت نان در واحدهای آزادپزها کاهش و در واحد های دولتی‌ها اندکی افزایش خواهد داشت که این افزایش قیمت با بهبود کیفیت نان جبران می‌شود.

دودانگه با اشاره به تعیین قیمت ها درکارگروه طرح تحول اقتصادی، خاطرنشان کرد: وزارت بازرگانی مقدمات هدفمندسازی یارانه آرد و نان را فراهم کرده است ه و در حال حاضر آمادگی اجرای آن در تمامی استان ها وجود دارد.

65 نقطه جنگلی گلستان سوخت

خبرگزاری مهر: استاندار گلستان گفت: بر اثر بروز دو سری آتش سوزی طی هفته های اخیر در جنگلهای استان حدود 65 نقطه از عرصه های جنگلی استان دچار حریق شد.

جواد قناعت عصر شنبه در بازدید هوایی خبرنگاران از مناطق جنگلی دچار حریق استان افزود: برآورد اولیه از عملیات اطفاء حریق در استان بین 600 تا700 هکتار است.

وی درباره میزان خسارت وارد شده به جنگلها گفت: جواب دقیقی نمی توان داد و با چشم غیر مسلح هم نمی شود حرفی زد لذا پس از اطفاء حریق با نظر کارشناسان محیط زیست می توان آمار قطعی را اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: تا روز جمعه، 65 نقطه آتش سوزی در استان رخ داد که همه مهار شد، اما احتمالا دوباره شروع می شود.

قناعت با بیان اینکه آتش سوزی روی عرصه است، گفت: در این حادثه فقط برگها می سوزد که به معنای نسوختن درختها نیست، اما درختان کمتر سوخته است و این مسئله برای افرادی که دغدغه دارند واقعیت است و صحت دارد.

استاندار گلستان عنوان کرد: دود حاصل از آتش سوزی سفید است و این به معنای سوختن برگها و عدم درخت سوزی است و با کاهش دما و بارندگی شاهد اطفای کامل حریقها خواهیم بود.

آتش سوزی پارک ملی گلستان مهار شد

وی با بیان اینکه در بندرگز و کردکوی نیز عمل پایش جنگل انجام می شود گفت: در پارک ملی گلستان آتش سوزی داشتیم اما با وجود نیروهای پای کار حدود 5-6 روز است مهار کامل صورت گرفته است.

وی افزود: نهاد ریاست جمهوری سازمان محیط زیست و معاون وزارت جهاد کشاورزی همه پیگیر هستند و هر وقت نیازی احساس می شد در کنار ما بودند.

استاندار گلستان بیان داشت: شش فروند بالگرد در استان مستقر است و دو هواپیمای وزارت جهادکشاورزی نیز کمک گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین نیروهای محیط زیست و گروههای تیمی همه بکارگرفته شدند و از نظر نیروی انسانی هیچ مشکلی وجود ندارد.

حریق پنج منطقه درحال اطفاء است

قناعت گفت: در استان پنج منطقه در حال اطفاء حریق است که شامل پارک ملی گلستان، جنگلهای مینو دشت، رامیان و آزادشهر، علی آباد، روستای جعفر آباد است.

وی اظهار داشت: نیروهای بسیج و سپاه و ارتش و گروههای مردمی طبق گروهبندی انجام شده کار اطفاء حریق را انجام می دهند و این اطفاء از زمین و هوا صورت می گیرد.

استاندار گلستان یادآورشد: در منطقه پنج اطفاء بصورت کامل صورت گرفته در مناطق دو و چهار یعنی مینو دشت و علی آباد در منطقه دو درحال اطفاء و منطقه یک درحال مهار آتش هستیم.

وی گفت: در علی آباد در میان رستاق آتش تقریبا مهار شده است و در این لحظه از این پنج منطقه فقط جنگلهای عروسک مینو دشت مهار کامل صورت گرفته است.

وی در ادامه به بیان دلایل این آتش سوزی پرداخت و گفت: کاهش رطوبت هوا، خشکسالی و کمبود بارندگی و ریزش برگها از عوامل اصلی این آتش سوزیها هستند، در شیبهای بیش از 60 یا 70 درجه که مورد بهره برداری قرار نمی گیرد و نظافت جنگل انجام نمی شود، آتش سوزی اتفاق افتاده است.

استاندار گلستان در ادامه گفت: این آتش سوزیها نقطه ای است و نگذاشته ایم این نقاط به هم متصل شوند، در مناطق یک و سه و پنج اطفای کامل، در منطقه دو و یک منطقه عروسک و در منطقه چهار تا 80 درصد اطفاء و 20 درصد مهار انجام شده است.

وی سپس گفت: حتی ممکن است فردا دوباره این آتش سوزیها شروع شود و اگر گرمای شدید یا وزش باد گرم داشته باشیم، احتمال حریق دوباره وجود دارد.

طرح باران مصنوعی رد شد

استاندار گلستان افزود: دو هفته پیگیر باران مصنوعی بودیم و زیر نظر وزارت نیرو به توافقاتی رسیدیم اما به دلایل فنی جواب رد دادند.

ایجاد پایگاه امداد جنگل

جواد قناعت اظهار داشت: همچنین به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست پیشنهاد ایجاد یک پایگاه امداد جنگل برای سه استان شمالی به مرکزیت گلستان را داده ایم.

وی در پایان گفت: آتش سوزی همه ساله هست اما با این کیفیت هر چند سال یک بار اتفاق می افتد و در استان در سال 82 شاهد چنین موردی بودیم.

در دوسری آتش سوزیهای جنگل گلستان، عرصه های جنگلی مناطق علی آبادکتول، رامیان و گرگان، مناطق جنگلی افراتخته، قلعه ماران و خاک پیرزن و .. دچار آتش سوزی شد.

شرایط جوی منطقه موجب شده که در روزهای اخیر به رغم مهار آتش در برخی مناطق دوباره شاهد شعله ور شدن آتش در آن منطقه باشیم.

مرحله اول آتش سوزی از روز چهارشنبه 26 آبان ماه گذشته در عرصه های عمومی منابع طبیعی مینودشت و پارک ملی گلستان آغاز شد که با تلاش دستگاههای ذیربط، اطفای حریق در دستور کار قرارگرفت.

مهمترین علل آتش سوزی، خشکسالی در دو سال گذشته و عدم بارندگی در 35 روزگذشته تفاوت خیلی زیاد درصد رطوبت که در برخی مناطق در روز 10 درصد در شب 89 درصد بوده است.

جنگلهای گلستان 450 هزار هکتار وسعت دارد.

افزایش معتادان "شیشه" در تهران

مدیرعامل جمعیت تولد دوباره از افزایش تعداد معتادان به شیشه در پایتخت خبر داد.

عباس دیلمی زاده در گفتگو با مهر در مورد تعداد معتادان به شیشه در کشور گفت: آمار دقیقی از معتادان به شیشه در دست نیست ولی جمعیت تولد دوباره با همکاری یو ان او دی سی در حال جمع آوری آمار معتادان شیشه در تهران است که تا کنون این آمار روند افزاشی داشته است.

وی روشهای پیشگیری از اعتیاد در کشور را مستلزم گذشت زمان از پنج تا 10 سال عنوان کرد و افزود: در تمامی کشورهای اروپایی روشهای پیشگیری از اعتیاد اجرا و نتایج آن در طولانی مدت مشخص می شود.

افزایش قیمت شیر و لبنیات؛ تأیید بازار

همشهری آنلاین: در آستانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها شاهد برخی نوسانات قیمتی در بازار هستیم؛ این در حالی است که اقدامات تعزیراتی سازمان حمایت و اخطارهای وزارت بازرگانی تأثیری درکنترل خودسرانه قیمت‌ها نداشته است.

پس از اخطارهای وزارت بازرگانی به 106 تولید‌کننده و اعلام وزارت بازرگانی مبنی بر کاهش قیمت محصولات 100 تولید‌کننده، مسئولان این وزارتخانه انتظار افزایش قیمت جدیدی را نداشتند. در میان نام 106شرکت تولیدکننده که اقدام به افزایش قیمت‌ها کرده بودند، برندهای معروف تولیدکنندگان لبنیات هم به چشم می‌خورد.

هر چند تولیدکنندگان لبنیات که از ماه‌ها قبل افزایش تدریجی قیمت‌ها را آغاز کرده بودند در روزهای اخیر با افزایش 50 تومانی قیمت شیر بار دیگر بازار کالاهای اساسی را با تلنگری مورد توجه مسئولان قرار دادند و کار تا جایی پیش رفت که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هرگونه افزایش قیمت را تکذیب کرد. البته باید پذیرفت که وظیفه سازمان حمایت در چنین مواقعی تکذیب موضوع است تا درنهایت به آرام کردن بازار منجر شود.

از دیگر وظایف سازمان حمایت می‌توان به قیمت‌گذاری کالا، خدمات، نظارت و بازرسی بازار اشاره کرد که در همین میان پس از افزایش قیمت شیر و برخی برندهای اقلام لبنی وزارت بازرگانی اعلام کرد که هرگونه افزایش قیمتی باید با هماهنگی وزارت بازرگانی باشد.

همچنین سازمان حمایت معتقد است به‌دلیل اینکه 60 تا 70درصد از سهم قیمت شیر را شیر خام تشکیل می‌دهد و این ماده هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته است، تولیدکنندگان حق افزایش قیمت را ندارند.

عباس قبادی در گفت‌وگو با همشهری درخصوص دلایل نوسان قیمت شیر و لبنیات با استناد به آمار خرده‌فروشی بانک مرکزی می‌گوید: در روزهای اخیر هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم و درصد تغییرات قیمت شیر و لبنیات صفر درصد بوده است.
براساس آمار بانک مرکزی هم قیمت لبنیات نسبت به هفته قبل صفر درصد، نسبت به ماه قبل یک دهم درصد و نسبت به سال قبل کمتر از 5 درصد افزایش قیمت داشته است.

بنابر همین آمار قیمت یک لیتر شیر استریلیزه هزار تومان، یک کیلوگرم کره پاستوریزه 6هزار و 800 تومان، بسته 450 گرمی پنیر پاستوریزه هزار و 500تومان، یک کیلوگرم پنیر غیرپاستوریزه 6 هزار و 950تومان و هر کیلوگرم ماست پاستوریزه و غیرپاستوریزه هزار و 100‌تومان اعلام می‌شود.

شیر از جمله کالاهای اساسی است که سالانه 600‌میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کند البته مسئولان وزارت بازرگانی معتقدند که یارانه شیر در سال اول هدفمند نمی‌شود.

با حذف یارانه پودر شوینده در سال 87 که سالانه 250میلیارد تومان بود، وزارت بازرگانی اعلام کرد که این یارانه به یارانه شیر افزوده می‌شود ولی در آن مقطع نه با افزایش تولید شیر و نه با کاهش قیمت آن مواجه شدیم تا اینکه از اول اردیبهشت ماه سال‌جاری شیر یارانه‌ای با شعار افزایش تولید و توزیع آن از لیتری 250 تومان به 350 تومان رسید.

جلوگیری از برگزاری سالگرد قتل مختاری و پوینده

رادیو آلمان: ماموران انتظامی و امنیتی مانع برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده شدند. کانون نویسندگان ایران و خانواده‌های این دو نویسنده قربانی قتلهای سیاسی زنجیره‌ای آزادیخواهان را به شرکت در این مراسم فراخوانده بودند.

کانون نویسندگان ایران و خانواده‌های مختاری و پوینده، طی اطلاعیه‌هایی از "آزادیخواهان و فرهنگ‌دوستان" دعوت کرده بودند در مراسمی شرکت کنند که قرار بود به مناسبت یازدهمین سالگرد قتل این دو عضو برجسته کانون نویسندگان ایران از ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر بر سر مزار آنان برگزار شود. آرامگاه محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج است. اما ماموران انتظامی و امنیتی اجازه برگزاری این مراسم را ندادند.

در آذر ماه ۱۳۷۷ در چارچوب پروژه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران برای از میان بردن دگراندیشان ایرانی به قتل رسیدند، پروژه‌ای که در تاریخ معاصر ایران بنام "قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای" شهرت یافته و به طور معمول نقطه آغاز آن را قتل پروانه و داریوش فروهر، رهبران حزب ملت ایران می‌دانند، اگرچه چنین نوع قتل‌ها بسی پیش از آن آغاز شده بود.

تلاش خانواده‌ها برای برگزاری مراسم

به گفته سهراب مختاری، فرزند محمد مختاری، روز پنجشنبه (۱۲ آذر) خانواده‌ها برای گرفتن مجوز برگزاری مراسم سالگرد به ماموران انتظامی مهرشهر مراجعه کردند. اما مقامات انتظامی حاضر به صدور مجوز نشدند و خانواده‌ها را نکوهش کردند که چرا برای این مراسم در اینترنت فراخوان داده‌اند.

با این همه، خانواده‌ها، اعضای کانون نویسندگان و دیگر علاقه‌مندان به شرکت در این مراسم همچون هر سال ، به محل برگزاری مراسم یادبود رفتند. آنان اما فضا را امنیتی یافتند. سهراب مختاری در این مورد به دویچه وله گفت: پیش از شروع مراسم و پیش از آنکه برگزارکنندگان مراسم به امام‌زاده طاهر کرج برسند، محل را با تعداد پرشماری از نیروهای امنیتی و پلیس پرکرده بودند و تمام مدت هم از هر کس می‌آمده فیلم و عکس می‌گرفتند. در آغاز به خانواده‌ها به شکل تهدیدآمیزی گفته‌اند که باید فورا از آنجا بروند، ولی برادرم سیاوش با آنها صحبت کرده و گفته که ما آمده‌ایم اینجا تا این گرامیداشت را برگزار کنیم. با این حال آنها اجازه نداده‌اند و فقط کمی از لحن تهدیدآمیزشان دست برداشته‌اند، با این حال تهدید کرده‌اند که اگر فورا نروید، زنگ می‌زنیم تا نیروهایمان بیایند و متفرقتان کنند، یعنی به زور همه‌تان را می‌ریزیم بیرون.

روال هرساله

اعضای خانواده‌ها و کانون نویسندگان ایران مجبور به ترک امامزاده طاهر شدند. نیروهای امنیتی همه کسانی را که برای شرکت در مراسم در راه بودند، متفرق کردند. سهراب مختاری روالی را شرح می‌دهد که به گفته وی هرسال برای جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود دو نویسنده مقتول بکار گرفته می‌شود: ضمن اینکه در کنار آن یک سری افرادشان را گذاشته بودند تا یک مراسم نمایشی را برگزار کنند برای دفن دو مرده‌ای که گویا وجود هم نداشته‌اند و تنها نمایشی بوده برای اینکه برنامه را به نوعی دیگر لوث کنند. این روشی است که آنها از ابتدا بکار می‌گرفتند. حتی در مراسم تدفین و هفتم پدر من و مراسم تدفین و هفتم محمدجعفر پوینده، اینها به سر خاک می‌آمدند، مراسمی نمایشی با صداهای بلند روضه و نوحه‌خوانی اجرا می‌کردند تا نگذارند مراسم ما به درستی و در آرامش و متناسب با آنچه که خانواده‌ها و کانون هرساله ترتیب می‌دهند، برگزار شود.

ادامه مراسم در منزل درویشیان

پس از جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود دو نویسنده در امامزاده طاهر، خانواده‌ها و اعضای کانون نویسندگان در منزل علی اشرف درویشیان، نویسنده و عضو برجسته کانون نویسندگان که هم اکنون در بستر بیماری به سر می‌برد، ‌گرد هم آمدند و مراسمی کوچک را در منزل وی برگزار کردند.

شاهدان عینی شمار کسانی را که پیش از ساعت اعلام‌شده برای برنامه گرد هم آمده بودند، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر تخمین زده‌اند که از فرهنگیان و نویسندگان، دانشجویان و جوانان و گروهی از مردم علاقه‌مند بوده‌اند. این شاهدان عینی می‌گویند که با توجه به فضایی که ماموران امنیتی با فیلم و عکس گرفتن درست کرده بودند، تجمعی نتوانسته برای برگزاری مراسم گرامیداشت شکل بگیرد. این دومین سالی است که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی مانع هر گونه تجمعی بر سر مزار دو نویسنده در سالگرد قتل آنان می‌شوند.

پافشاری بر معرفی آمران و عاملان قتلهای سیاسی

سهراب مختاری به عنوان فردی از خانواده یکی از قربانیان قتلهای سیاسی زنجیره‌ای، در مورد اهمیت این مراسم برای خانواده‌های قربانیان به دویچه وله گفت: من فکر می‌کنم برگزاری مراسم برای ما خانواده‌ها هیچ وقت فقط گرامیداشت و احترام به خاطره آن عزیزان نبوده است؛ البته قصد اصلی ما زنده نگاه داشتن نام و یاد و راهشان هست، اما غیر از این، همیشه از آغاز قصد ما این بوده که خواستمان را اعلام کنیم. این خواست به‌حقمان را که آمرین و عاملین این جنایات شناسایی، معرفی و محاکمه بشوند. جمهوری اسلامی از آغاز در پرونده‌ای که تشکیل شد، سعی کرد این پرونده را مختومه اعلام کند و آمرین و عاملین را به یک سری باند خودسر در وزارت اطلاعلات تقلیل بدهد. اما همانطور که رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، در پیگیری حقایق این پرونده به اشخاصی رسیده بود که رئیس کمیسیون اصل نود از آوردن نامشان خودداری کرد، چون معتقد بود اینها از جایگاهی در نظام برخوردارند که بردن نامشان می‌تواند منافع نظام را به خطر بیندازد.

خانواده‌ها و کانون نویسندگان ایران هر سال در مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده بر افشای هویت آمران و عاملان قتلهای سیاسی زنجیره‌ای پافشاری می‌کنند. جمهوری اسلامی با ممانعت از برگزاری مراسم از بیان این خواست جلوگیری می‌کند. با این حال، سهراب مختاری می‌گوید: مبارزات و همدلی‌هایی که در همه این سالها، هم از طرف دانشجویان، هم از طرف نویسندگان و آزادیخواهان با خانواده‌ها وجود داشته، همواره تسکینی بر درد ما بوده و باعث خوش‌بینی ماست که روزی حقایق این جنایات بدون شک برای همگان روشن خواهد شد.

گردنبند قاپی های خشن در مناطق جنوب غرب تهران

رزونامه مردمسالاری: در روز 26 آبان ماه سال جاري ماموران کلانتري 153 شهرک ولي عصر در جريان خبر دستگيري گردنبندقاپي توسط شهروندان تهراني در خيابان نامدار، روبروي بازار ولي عصر قرار گرفتند. با حضور ماموران کلانتري در محل و در بررسي هاي اوليه مشخص شد که گردنبند قاپ جواني 17 ساله است که پس از سرقت زنجير طلاي خانم جواني قصد فرار از محل سرقت را داشته که توسط اهالي محل دستگير شده است. با تشکيل پرونده مقدماتي و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسراي ناحيه 18 تهران، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار کارآگاهان پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت. با مراجعه شاکي پرونده به پايگاه پنجم، وي بهکارآگاهان در خصوص نحوه سرقت گردنبند طلايش توسط دو موتورسوار، گفت:در حال عبور در خيابان نامدار بودم که ناگهان سرنشينان يک دستگاه هوندا 125 مشکي به من نزديک شدند و سرنشين عقب آن پس از پياده شدن از موتور به طرف من آمد و در يک لحظه دستش را به طرف گردنم انداخت و اقدام به کشيدن و پاره کردن گردنبند من کرد که در همين زمان مرا به شدت به زمين کوبيد. اين خانم جوان در خصوص نحوه دستگيري سارق گردنبند قاپ نيز به کارآگاهان گفت: در حين سرقت گردنبند توسط سارق، ميان من و سارق درگيري ايجاد شد که همين درگيري باعث جلب توجه تعدادي از عابران و اهالي خيابان نامدار شد ; زماني که اين افراد با صداهاي من متوجه موضوع سرقت شدند راه را بر روي سارق گردنبند قاپ بسته و با وجود آنکه وي تلاش داشت تا با استفاده از يک چاقو از محل فرار کند ، با کمک يکديگر او را دستگير کردند اما همدست او با استفاده از موتورسيکلت موفق به فرار از محل شد. با آغاز تحقيقات و شناسايي تعداد ديگري از مالباختگاني که بدين شيوه مورد سرقت و گردنبندقاپي قرار گرفته بودند ، با دعوت از مالباختگان جهت حضور در پايگاه پليس آگاهي تعدادي از آنها موفق به شناسايي متهم دستگير شده شدند. يکي از اين مالباختگان پس از شناسايي متهم دستگير شده، به کارآگاهان گفت: در ساعت 00:17 روز 21آبان، در حال ورود به داخل کوچه محل سکونتمان در منطقه يافت آباد بودم که اين جوان (متهم دستگير شده ) از موتور پياده شد و به سمت من حمله کرد و دست خود را روي گلوي من گذاشت و سرم را به شدت به ديوار کوبيد، هرچه مقاومت کردم تا نگذارم گردنبندم را سرقت کند، نتوانستم حريف او بشوم و با زمين انداختن من، از محل فرار کرد که در حين فرار، همسايه ها قصد گرفتن او را داشتند که با در آوردن يک چاقو نسبتا بزرگ به همسايه ها حمله ور شد و پس از آن نيز از محل فرار کرد. متهم به هويت مرتضي . ز (17ساله) که پس از شناسايي توسط بيش از 12 مالباخته لب به اعتراف گشوده بود، در اعترافات خود ضمن معرفي همدست خود به هويت "بهمن. الف" (20 ساله) به دهها فقره سرقت هاي مشابه ديگر در مناطق مختلف جنوب و جنوب غرب تهران اعتراف کرد. با شناسايي مخفيگاه ديگر متهم پرونده در جاده ساوه، سه راه آدران اين متهم نيز در حالي که از محل مخفيگاه خود متواري شده بود، با انجام تحقيقات پليسي شناسايي و در روز هفتم آذر دستگير و به پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران منتقل شد و در تحقيقات انجام شده ، به دهها فقره گردنبندقاپي به همراه مرتضي اعتراف و انگيزه خود را تامين هزينه خريد شيشه عنوان کرد. سرهنگ کارآگاه علي اکبر اسدي، رئيس پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت: در حال حاضر با تحقيقات انجام شده تعدادي از افرادي که بدين شيوه مورد سرقت قرار گرفته اند، شناسايي و ضمن مراجعه به پايگاه پنجم و طرح شکايت اقدام به شناسايي اين متهمان کرده اند. رئيس پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ در ادامه اعلام اين خبر گفت: با توجه به خشونت استفاده شده از سوي متهمان رد زمان ارتکاب سرقت، تعدادي از مالباختگان مورد آسيب بدني قرار گرفته اند که تعدادي از آنها نيز به علت شدت جراحات، مدتي را در مراکز درماني سپيري کرده اند. سرهنگ علي اکبر اسدي با دعوت از مالباختگاني که بدين شيوه مورد سرقت قرار گرفته اند، گفت: از کليه مالباختگان که بدين شيوه مورد سرقت و گردنبند قاپي در مناطق جنوب و جنوب غرب تهران قرار گرفته اند دعوت مي شود تا جهت شناسايي متهمان به پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند.

پیشنهاد تعطیلی 2 تا 5 روزه تهران در روزهای آتی

به گزارش خبر آنلاین در پایان جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای شهر تهران که دقایقی پیش به پایان رسید، پیشنهاد تعطیلی ۲ تا ۵روزه تهران منوط به تصمیم هیئت وزیران مصوب شد.

بنا بر این گزارش، این پیشنهاد قرار است در جلسه امشب هیئت وزیران ارائه و درباره آن تصمیم‌گیری نهایی شود.

همچنین در این جلسه مقرر شد طرح زوج و فرد تا پایان سال در تهران اجرا شود و کلیه همایش‌ها و نمایشگاه‌ها نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام خواهد شد.

این گزارش متعاقبا تکمیل، به محض دریافت اطلاعات تکمیلی، گزارش نهایی را منتشر و در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

دستگیری یکی دیگر از اعضای خانواده زندانی سیاسی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" مامورین وزارت اطلاعات مدتی پیش به منزل یکی از خانواده های عابدی باخدا در رشت یورش بردند و فرزند آنها را دستگیر و برای مدت طولانی تحت بازجویی و مورد تهدید قرار دادند.
مامورین وزارت اطلاعات رشت در پی یورش خود دانش آموز 15 ساله عرفان عابدی باخدا را دستگیر و به اداره اطلاعات رشت در نیروی دریایی منتقل کردند.آنها همچنین وسایل شخصی این خانواده مانند کامپیوتر،تلفن همراه،رسیور ماهواره و سایر وسایل را با خود بردند.
بازجویان وزارت اطلاعات عرفان عابدی باخدا را برای مدتی طولانی مورد بازجویی و تهدید قرار دادند و به او تاکید کردند که رفت و آمد های خانوادگی خود را با عمویش(زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا ) باید قطع کند در غیر اینصورت او را مورد محاکمه و زندانی خواهند کرد.
در طی هفته های گذشته مامورین وزارت اطلاعات بارها به خانواده های عابدی باخدا یورش بردند و خانم مهری جوان محجوب دوست همسر زندانی سیاسی عابدی باخدا را دستگیر و چند روز در بازداشت مورد بازجویی خود قرار دادند و پس از آن با صدور قرار وثیقه سنگین او را آزاد کردند.
لازم به یادآوری خانواده عابدی با خدا از زندانیان سیاسی دهۀ 60 در رشت می باشند و یکی از اعضای خانواده آنها به نام هرمز عابدی باخدا در دهۀ 60 به خاطر هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام شده است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، یورشهای مستمر مامورین وزارت اطلاعات بر علیه این خانواده و دستگیری،بازداشت ، بازجویی و تهدید آنها را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت در ایران است.

14 آذر 1389 برابر با 5 دسامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
گزارشگر ویژه زنان سازمان ملل متحد

آلودگی هوا؛ میدان آزادی تهران در شرایط اضطرار

ایلنا: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: شاخص‌های آلودگی هوا همچنان در وضعیت هشدار است و طی روزهای آتی نیز پیش‌بینی می شود این وضعیت کماکان ادامه یابد.

یوسف رشیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر نشان می‌دهد که میزان ذرات معلق با قطر کمتر از 2/5 میکرون 137 و متوسط مونواکسید کربن در شهر 73 است.

وی افزود: متاسفانه شاخص های آلودگی هوا در ایستگاه میدان آزادی نشان می دهد که وضعیت هوا از لحاظ آلاینده منواکسید کربن در این ایستگاه در شرایط اضطرار است.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: میزان ذرات معلق با قطر کمتر از 2/5 میکرون در تهران در شرایط هشدار است که از اثرات بهداشتی وجود این آلاینده ها در هوا می توان به تشدید بیماری های قلبی و ریوی، افزایش تعداد تنفس در عموم افراد، مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماری قلبی و افراد مسن و ... اشاره کرد.

وی تاکید کرد: در این شرایط توصیه می شود که افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی و سالمندان و کودکان از فعالیت طولانی مدت و سنگین در فضای باز اجتناب کنند و سایر افراد نیز این گونه فعالیت ها را در فضای باز کاهش دهد.

بانک مرکزی: افزایش نرخ تورم در کشور

خبرگزاری مهر: بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آبان ماه امسال را 9.7 درصد اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه در مهرماه 0.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه 100=1383 ( 359 قلم کالا و خدمت ) در آبان ماه 1389 نشان می دهد که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آبان ماه 1389 نسبت به ماه قبل 1.1 درصد افزایش یافت. در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، شاخص مذکور 12.5 درصد رشد داشته است.

همچنین نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ماه 1389 نسبت به دوازده ماه منتهی به آبان ماه 1388 معادل 9.7 درصد است، این درحالی است که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به تیر ، مرداد، شهریور و مهرماه امسال به ترتیب 9.1 ، 8.8 ، 8.9 و 9.2درصد بوده است.

در عین حال، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه 10.4 درصد، در اردیبهشت ماه 9.9 و در خردادماه 9.4 درصد گزارش شده است. محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی تورم ناشی از آزادسازی قیمتها را خارج از اراده بانک مرکزی عنوان کرده است.

اکونومیست: افزايش نرخ بيکاری در ايران

ایسنا: تازه‌ترين گزارش واحد اطلاعات اكونوميست نشان مي‌دهد كه نرخ بيكاري ايران در سال جاري به 13.2 درصد افزايش خواهد يافت.

كونوميست در گزارش ماه نوامبر 2010 خود که جديدترين گزارش اين واحد به شمار مي‌رود با تاکيد دوباره بر آمارهاي پيشين خود نيروي كار ايران در سال گذشته را 25 ميليون نفر و نرخ بيكاري را 12.9 درصد اعلام و پيش‌بيني كرد كه اين شاخص‌ها در سال جاري به ترتيب 25 ميليون و 700 هزار نفر و 13.2 درصد خواهد بود.

انتظار مي‌رود طي دو سال آينده نيروي كار ايران به ترتيب معادل 26 ميليون و 400 هزار نفر و 27 ميليون نفر باشد كه اين شاخص براي نرخ بيكاري معادل 14.1 و 15 درصد خواهد بود.

در سال 1392 شمار افراد داراي شغل ايران به 27 ميليون و 700 هزار نفر خواهد رسيد كه اين ميزان براي سال 1393 معادل 28 ميليون و 400 هزار نفر پيش‌بيني شده است.

در همين حال عنوان شده است كه نرخ بيكاري در سال 1392 برابر با 15 درصد خواهد بود كه با اندكي افزايش در سال پس از آن به 15.5 درصد مي‌رسد.

سال 1394 سالي است که در آن نرخ بيکاري به 15.1 درصد کاهش خواهد يافت و جمعيت کاري ايران معادل 29 ميليون و 100 هزار نفر خواهد بود.

انتقال فعال دربند دانشجویی به بند ٢۰٩ زندان اوین

خبرگزاری هرانا - در حالیکه آرش صادقی، فعال دانشجویی محکوم به زندان، قرار بود جهت اجرای حکم پنج سال حبس، خود را به زندان اوین معرفی کند، وی پس از احضار کتبی به دادسرای شماره ٢ مستقر در اوین و مراجعه به آن شعبه، بلافاصله بازداشت و طبق گزارش منابع موثق، به بند امنیتی ٢۰٩ زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش صفحه فیس بوک "برای آزادی آرش"، این فعال دانشجوییِ عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی که اخیرا به پنج سال حبس قطعی محکوم شده، طبق احضاریه ای کتبی که هفته گذشته دریافت کرده بود، روز شنبه ۱٣ آذر ماه ٨٩ خود را به دادسرای ٢ مستقر در زندان اوین معرفی کرد، که متعاقب آن، به بازداشتگاه امنیتی ٢۰٩ منتقل گردید.

از آنجا که این فعال دانشجویی قرار بود برای اجرای حکم زندان خود به زندان معرفی گردد، هنوز علت اعزام و نگهداری وی به بند امنیتی زیر نظر وزارت اطلاعات مشخص نمی باشد.

این دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آن دانشگاه که تا اطلاع ثانوی از تحصیل محروم است، اخیرا در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آرش صادقی همزمان به اوج گیری اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بازداشت شد و بیش از یک سال را در بازداشت موقت گذراند. او دوره بازداشت خود را در بندهای ۲- الف سپاه و ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذرانده بود، تا اینکه چند ماه پیش به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

با وجود آزادی وی به قید وثیقه، چندی پیش مامورین امنیتی به منظور بازداشت مجدد او به منزل پدریش یورش بردند، که او در آن زمان در منزل حضور نداشت، اما یورش ماموران باعث شوکه شدن مادر او و در نتیجه حمله قلبی و درگذشت آن مرحوم شد.

این عضو ستاد ۸۸ میرحسین موسوی در زمان انتخابات ریاست جمهوری و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی گفته بود "نیروهای امنیتی روز ۱٩ آبان در نیمه های شب به منزل ما رفتند. در حالی که من آن شب برای نگهداری از پدربزرگ و مادر بزرگم در منزل آنها بودم و خواهرم و مادرم در منزل خودمان بودند... ساعت چهار و نیم صبح ماموران به منزل مراجعه کردند. دو بار در زدند که کسی در را باز نکرد، ماموران شیشه را شکسته و کلید را از پشت در برداشته و در را باز کردند و وسایل شخصی مرا همراه خود بردند... که مادرم در پی این حمله و ایجاد رعب و وحشتی که کرده بودند، دچار حمله قلبی شد و پس از چهار روز در بیمارستان در گذشت."

صادقی چند روز پیش گفته بود "هزینه سنگینی را پرداخت کردم. ترجیح می دهم به زندان بروم. شرایط در داخل زندان بهتر از بیرون است. فشار خانواده که مرا مسبب مرگ مادرم می داند، فشار زیادی است..."

گفتنی است پدر آرش صادقی نیز از جانبازان جنگ هشت ساله با عراق می باشد.

بحران آلودگی هوا به مشهد هم رسيد

در برخي از مناطق شهر مشهد وضعيت آلودگي هوا در مرحله هشدار است.

ایسنا: محيط زيست خراسان رضوي خواستار تشكيل جلسه كميته اضطرار آلودگي هوا شد.الودگي هم اكنون به جز تهران در ديگر شهرها از جمله اصفهان و اراك نيز وجود دارد.

محمدرضا صباحي، كارشناس مسوول ايستگاه‌هاي آلودگي هوا محيط زيست خراسان رضوي افزود: در برخي از مناطق شهر مشهد وضعيت آلودگي هوا در مرحله هشدار است.

وي افزود:اين مناطق شامل رسالت، ‌نخريسي، شهرك شهيد رجايي و منطقه تقي‌آباد است.

9 سالگی، سن آغاز فحشا در ایران

روزآنلاین: طبق قوانین جمهوری اسلامی، تن فروشی زنان و روسپیگری در ایران جرم محسوب شده و مجازات های سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است اما طبق قوانین اسلامی می توان با خواندن یک "صیغه موقت" به آن جنبه رسمی یا لااقل شرعی داد. با وجود این، مسائل مربوط به زنان مانند بدحجابی یا روسپیگری همواره یکی از موضوعاتی بوده که حکومت اسلامی پس از انقلاب 1357 با آن درگیر بوده است و طرح های مختلفی برای برخورد با این پدیده ها اجرا شده که همگی پس از مدتی رها شده اند.

برابر برخی گزارش های نیمه رسمی که در سال های گذشته در منابعی مانند خبرگزاری کار ایران (ایلنا) منتشر شده، در 10 سال اخیر میانگین سن دختران فراری در تهران که به تن فروشی اشتغال دارند از 28 سال به 9 تا 17 سال رسیده است و حدود 10 هزار باند فحشا تنها در پایتخت ایران فعالیت می کنند.

سیدکاظم رسول زاده طباطبایی، مدیر گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس در تیرماه 1388 گفته بود: "در دهه 60 و 70 سن روسپیگری بالای 30 سال بود اما اکنون سن روسپیگری از 15 سال به بالا رسیده است."

کارشناسان، فقر و وضعیت نامناسب معیشتی، بیکاری، اعتیاد، اخراج از محل کار، ازدواج اجباری، تنوع طلبی مردان و... را علل اصلی افزایش فحشا در ایران می دانند.

نرخ طلاق در برخی شهرها به ۲۶ درصد می رسد

روزنامه خراسان: افزايش طلاق در کشور و به ويژه در کلان شهرهايي مانند تهران به حد بحران رسيده به طوري که در برخي شهرها نرخ طلاق به ۲۶ درصد مي رسد. داريوش قنبري عضو کميسيون اجتماعي با بيان اين مطلب به مهر افزود: بايد با اصلاح قوانين شرايط دشواري براي طلاق زوجين ايجاد کنيم. وي افزود: متاسفانه در شرايطي که طلاق معضل مهمي محسوب مي شود شاهديم از طرف دولت لايحه اي با عنوان حمايت از خانواده به مجلس مي آيد که مواردي در آن لحاظ شده که نه تنها راهکار مناسبي براي کاهش طلاق در آن ها ارائه نشده بلکه به فروپاشي بيشتر خانواده ها منجر مي شود.

فوتبالیست های دستگیر شده محروم می شوند

سایت پارسینه: رییس سازمان لیگ گفت: مطمئنا از سوی فدراسیون فوتبال محرومیت هایی شامل حال بازیکنانی که در پارتی شبانه دستگیر شده اند، خواهد شد.

عزیز محمدی در پاسخ به پرسش خبرنگار ورزشی برنا مبنی بر اینکه آیا سازمان لیگ در جریان دستگیری تعدادی از بازیکنان لیگ برتر در یک پارتی شبانه قرار دارد؟ اظهار داشت: سازمان لیگ جمعه شب از این موضوع مطلع شد.با این حال منتظر وصول گزارش نیروی انتظامی هستیم تا در خصوص این بازیکنان تصمیم گیری کنیم.

عزیزمحمدی بدون اینکه نامی از این بازیکنان ببرد ادامه داد: مطمئنا محرومیت هایی شامل حال این بازیکنان می شود اما باید اجازه داد این پرونده از مجاری قانونی پیگیری شود.

لوموند فرانسه مامور انتشار اسناد ویکی لیکس درباره ایران

آخرین نیوز:
خبرنگار لوموند در باره صحت اطلاعات منتشر شده در ويکي ليکس گفت اسناد همگي صحت دارد و دولت امريکا که از جانب پنج روزنامه از محتواي آنها مطلع شده است، صحت و درستي انها رازير سئوال نبرده است. محرمانه ترين اسناد دولتي در اين اسناد منتشر نشده اند.

در يک همکاري بي سابقه 5 نشریه و روزنامه معتبر با تقسيم کار دويست و پنجاه هزار سند منتشر شده ويکلي ليکس را به تدريج منتشر مي کنند.

به نوشته لوموند، پنج روزنامه نيويورک تايمز، لوموند، گاردين، اشپيگل و ال پائيس، به تدريج انتشار مهمترين مسائل ويکي ليکس را اغاز کرده اند. در این میان لوموند فرانسه مامور انتشار اسناد منتشر شده ویکی لیکس درباره ایران شده است .

سيلوي کوفمن رئيس تحريريه اخبار خارجي لوموند در این زمینه گفت :روزنامه لوموند اطلاعات مربوط به فرانسه و ايران ويکي ليکس را منتشر مي کند. طي روزهاي اينده مطالب ديگري از اين سايت درباره ایران و فرانسه، روابط فرانسه و امريکا و ديپلماسي فرانسه در جهان منتشر خواهد شد.

وی افزود: درباره فرانسه ما مقاله اي کوچک را درباره ماموريت کاخ اليزه در تهران در سال دوهزار و هفت منتشر کرديم. ديپلماسي حول تهديد هسته اي ايران و مسائل مربوط به جاسوسي ديپلماتهاي امريکايي مهمترين مطالبي بودند که تاکنون منتشر شده اند. به زودي نيز اسناد بسيار مهمتر ديگري منتشر خواهد شد.

رمي اوردان خبرنگار لوموند در باره صحت اطلاعات منتشر شده در ويکي ليکس گفت اسناد همگي صحت دارد و دولت امريکا که از جانب پنج روزنامه از محتواي آنها مطلع شده است، صحت و درستي انها رازير سئوال نبرده است. محرمانه ترين اسناد دولتي در اين اسناد منتشر نشده اند. در هر صورت تحليلگران پنج روزنامه تلاش گسترده اي را براي گزينش مطالب مهم از دويست و پنجاه هزار سند امريکايي به کار برده اند اما در عين حال تلاش شده است امنيت افراد نيز به خطر نيفتد.

اين خبرنگاران ياداوري کردند يک روزنامه به تنهايي قادر به مطرح کردن انبوهي از اطلاعات که در ويکي ليکس منتشر شده است نيست. به همين علت پنج روزنامه براي نخستين بار تصميم به همکاري خبري بايکديگر گرفته اند که اين نيز بي سابقه است.

وزارت کشور اعتراف کرد; 15 هزار تومان؛ نرخ بازگشایی مراکز فحشا ; 9 سالگی، سن آغاز فحشا در ایران

روز:
نیما فرح آبادی
معاون وزارت کشور با اذعان به فعالیت "مراکز فساد و فحشا" در کشور، خبر از آن داد که این مراکز پس از تعطیلی توسط نیروهای قضایی و امنیتی با "پرداخت جریمه 15 هزار تومانی فک پلمپ می شوند."

سردار علیرضا افشار، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور گفته است: "یک مرکز فساد که به علت فساد و فحشا تعطیل و پلمپ می شود با جریمه 15 هزار تومانی فک پلمپ می شود."

سردار افشار در گفت و گو با هفته نامه "یالثارات الحسین" (ارگان رسمی انصار حزب الله) افزوده:"رئیس جمهور در چند جلسه موکدا از ما خواسته اند که با جرایم در حوزه فساد و فحشا با قاطعیت برخورد شود."

این نخستین بار است که یک مقام بلندپایه نظامی و امنیتی در جمهوری اسلامی به صراحت از فعالیت مراکز فساد و فحشا در کشور و بازگشایی و ادامه فعالیت آنها پس از تعطیلی اولیه خبر می دهد.

او درباره جزئیات این مسئله توضیح بیشتری نداده است.

سردار علیرضا افشار از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در دولت نهم معاون سیاسی وزارت کشور بود اما پس از مدتی از سمت خود برکنار شد. افشار بعد از چند ماه به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی به این وزارتخانه بازگشت.

9 سالگی، سن آغاز فحشا در ایران
طیق قوانین جمهوری اسلامی، تن فروشی زنان و روسپیگری در ایران جرم محسوب شده و مجازات های سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است اما طبق قوانین اسلامی می توان با خواندن یک "صیغه موقت" به آن جنبه رسمی یا لااقل شرعی داد. با وجود این، مسائل مربوط به زنان مانند بدحجابی یا روسپیگری همواره یکی از موضوعاتی بوده که حکومت اسلامی پس از انقلاب 1357 با آن درگیر بوده است و طرح های مختلفی برای برخورد با این پدیده ها اجرا شده که همگی پس از مدتی رها شده اند.

برابر برخی گزارش های نیمه رسمی که در سال های گذشته در منابعی مانند خبرگزاری کار ایران (ایلنا) منتشر شده، در 10 سال اخیر میانگین سن دختران فراری در تهران که به تن فروشی اشتغال دارند از 28 سال به 9 تا 17 سال رسیده است و حدود 10 هزار باند فحشا تنها در پایتخت ایران فعالیت می کنند.

سیدکاظم رسول زاده طباطبایی، مدیر گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس در تیرماه 1388 گفته بود: "در دهه 60 و 70 سن روسپیگری بالای 30 سال بود اما اکنون سن روسپیگری از 15 سال به بالا رسیده است."

کارشناسان، فقر و وضعیت نامناسب معیشتی، بیکاری، اعتیاد، اخراج از محل کار، ازدواج اجباری، تنوع طلبی مردان و... را علل اصلی افزایش فحشا در ایران می دانند.

صیغه و سوءاستفاده جنسی
برخی تشکل های روحانی در اوایل دهه 1370 طرحی را پیشنهاد دادند که بر مبنای آن امکان استفاده از خدمات جنسی زنان توسط مردان به وسیله "صیغه" شکل قانونی و شرعی بیابد.

"جامعه اسلامی ناصحین قم" که این پیشنهاد را در سال 1373 مطرح کرد، هدف از آن را مقابله با فساد و فحشای زنان و مردان اعلام کرده بود.

از دل این طرح، پدیده ای با نام "خانه های عفاف" خارج شد که در اوایل دهه 80 بجث های جنجالی گسترده ای را در افکار عمومی، محافل سیاسی و خبری ایران رقم زد.

این طرح پس از مخالفت سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران و نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم مسکوت ماند.

این موضوع جنجالی همزمان شد با افشای نقش برخی مقامات ارشد جمهوری اسلامی در باندهای فساد و فحشا. در آن هنگام، مطبوعات و رسانه های ایران از وجود محلی به نام "خانه هدایت اسلامی" در کرج خبر دادند که زیر نظر بنگاه خیریه ای با نام "گل یاس" فعالیت می کرد و در آن به بهانه نگهداری از دختران بی خانمان و فراری، از بیش از هزار دختر بالاتر از هفت سال سوءاستفاده جنسی می شد.این مرکز زیر نظر "بنیاد نور" متعلق به محسن رفیقدوست، وزیر سپاه در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق اداره می‌شد.

فعالیت این مرکز پس از آن فاش شد که والدین یک دختر با ارائه شکایتی اعلام کردند که دختر ۱۷ ساله شان پس از ربوده شدن به مرکزی بنام خانه هدایت در کرج منتقل شده و مسئولان این مرکز از تحویل دادن دخترشان خودداری می‌کنند. با تحقیقات پلیس مشخصی شد که دهها دختر دیگر نیز به عناوین مختلف به این مرکز آورده شده‌اند.

دختری که توانسته بود از این مرکز فرار کند خود را به مطبوعات اصلاح طلب و مستقل آن هنگام ایران و نیز دفتر سید محمد خاتمی رسانده و این مسائل را با آنها در میان گذاشته بود.

به دنبال این مسئله و برانگیخته شدن حساسیت افکار عمومی، دادگاه تنها حجه الاسلام هادی منتظری مقدم، رییس دادگاه انقلاب کرج و از مسئولان این مرکز را به 10 سال حبس و شلاق محکوم کرد؛ احکام سایر متهمان به جزای نقدی تبدیل شد هرچند هرگز خبری از اجرای این احکام منتشر نشد.

نحوه عجیب محاسبه بدحجابی

سردار علیرضا افشار در بخش دیگری از مصاحبه خود با هفته نامه یالثارات الحسین، به انتقادها از خود بابت نحوه محاسبه افراد بدحجاب نیز پاسخ داده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور دوم آذر گفته بود که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در سال گذشته، ۱۰ درصد جامعه بدحجاب بودند اما این آمار بعد از انتخابات به یک درصد کاهش یافته است. وی تعداد این افراد را ۷۵۰ هزار نفر عنوان کرده بود.این آمار با انتقاد کارشناسان و رسانه ها در داخل ایران مواجه شد تا جایی که سایت "خبرآنلاین" که نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس است، آن را "تعجب برانگیز" خواند.

با وجود این، سردار افشار با دفاع از این آمار به نشریه انصار حزب الله گفته که آمار فوق توسط "دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی" که مسئولیت "رصد وضعیت حجاب" را بر عهده دارد اعلام شده است.

او در خصوص نحوه به دست آوردن این آمار توضیح داده است: "شیوه کار این گونه بوده که فرد پایشگر یک نفر عابر را در نظر می گرفت و در حالی که از او سئوالاتی فرعی می پرسید نفر دیگری مشخصات فرد سئوال کننده را به شکل نامحسوس و بر اساس معیارهایی مثل نوع پوشش، آرایش و زیور آلات در فرم تطبیق می داد و ثبت می کرد."

به گفته سردار افشار این کار "یک بار انجام نگرفته بلکه شش بار در طی شش و نیم سال انجام گرفته است."

ظرف ۴۸ ساعت روی داد: قتل ۳ پلیس در تهران

روز: نیما فرح آبادی
در ادامه ناامنی های تهران، دست کم سه مامور پلیس ظرف 48 ساعت گذشته به قتل رسیدند.

رسانه های کشور دیروز در اخبار جداگانه ای از به قتل رسیدن سه مامور نیروی انتظامی در نقاط مختلف شهر تهران خبر دادند.روزنامه کیهان در شماره 4شنبه خود به نقل از یک منبع آگاه از کشته شدن یک مامور کلانتری در "فرودگاه مهرآباد" تهران خبر داد.به نوشته این روزنامه، "افراد مظنون در فرودگاه مهرآباد یک مامور کلانتری در حال گشت زنی را به شهادت رساندند."

کیهان سپس از قول منبع آگاه خود که نام وی را منتشر نکرده، افزوده: "ساعت 3 دقیقه بامداد دیروز ماموران کلانتری 119 مهرآباد به چند نفر مظنون شده و در پی تعقیب آنها پرداختند اما افراد یاد شده در یک لحظه وارد عمل شده و با ماموران درگیر می شوند که در نتیجه یک نفر از ماموران پلیس به شهادت می رسد و مامور دیگر مجروح می شود."

این روزنامه با اشاره به قتل دو استاد فیزیک مرتبط با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی،همچنین نوشته به دنبال این حوادث، نیروی انتظامی اقدامات امنیتی و حفاظتی خود را به منظور "افزایش سطح امنیت در شهر" گسترش داده است.

سایت خبرآنلاین هم روز 4 شنبه از کشته شدن دو مامور دیگر پلیس در تهران توسط افراد ناشناس خبر داد.

این سایت نوشت شب گذشته یکی از واحدهای گشت امداد نیروی انتظامی با مشکوک شدن به سرنشینان یک خودروی بلیزر آن را متوقف کرده و در بازرسی از آن "وسایل قفل شکن و سرقت" پیدا می کند.

به نوشته این سایت، ماموران سپس با مرکز تماس گرفته تا برای انتقال دو سرنشین خودرو هماهنگی های لازم انجام شود اما ناگهان خودروی بلیزر دیگری از راه رسید و پس از برخورد با خودروی پلیس دو مامور نیروی انتظامی را زیر گرفت.

به گزارش خبرآنلاین در پی این حادثه گروهبان یکم رستم زاده در دم کشته شد و مامور دوم نیز به شدت زخمی شد که به بیمارستان امام خمینی انتقال یافت.

این گزارش حاکی است مامور دوم هم پس از چند ساعت به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

خبرآنلاین درباره سرنوشت افراد مظنون نوشته :سرنشینان بلیزر دوم پس از تصادف و فراری دادن دو متهم دستگیر شده به اسلام‌شهر متواری شده و در این محل نیز با تهدید یک راننده خودروی پرشیا، وی را از ماشینش پیاده کرده و با آن فرار می کنند. سپس متهمان در شهریار خودرو را عوض کرده و با سرقت پژویی دیگر پا به فرار می گذارند.

نه روزنامه کیهان و نه سایت خبرآنلاین، اشاره ای به دستگیری مظنونان این قتل ها نکرده اند 

بالای صفحه

... بیشتر