"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه ، 13آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / سواحل زیبای بوشهر تبديل به زباله دانی شده است
نشت فاضلاب شهری؛ دلیل مرگ جمعی ماهییان در هرمزگان


بیش از نیم تن ماهی "گاریز" در خور شیلات هرمزگان به دلیل آنچه مدیرکل محیط زیست این استان آلودگی فاضلاب شهری و افزایش دمای آب عنوان می کند تلف شدند.
مجید وفادار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حادثه مرگ گله ای ماهیان گاریز اردیبهشت امسال نیز در بندرعباس اتفاق افتاد افزود: ماهیان گاریز به دلیل اینکه گله ای حرکت می کنند به دلیل حساسیت بالا با هر نوع آلودگی دچار مشکل شده و دچار مرگ جمعی می شوند.

وی نشت فاضلاب شهر بندرعباس به دلیل کامل نبودن تاسیسات فاضلاب شهری به خورها را یکی از علل مرگ ماهیان دانست و اظهار داشت: خورهای متعددی در هرمزگان وجود دارد که مهمترین آنها خور شیلات و خور گورسوزان است که اکوسیستمهای حساسی محسوب می شوند و هنگام مد آب دریا به آنها می ریزد.

وفادار تاکید کرد: فاضلاب بندر عباس به شکل سنتی قبل از احداث سیستم تصفیه فاضلاب شهری به داخل خوریات می ریخت ولی در سال 70 که این سیستم افتتاح شد وضعیت بهتر شد اما با توجه به انفجار جمعیت و افزایش ساخت و سازها در هرمزگان این سیستم جوابگوی جمعیت بالاتر از 320 هزار نفر نیست.

با یاد شهدای دانشجو

احمد قندچی ، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا
و دیگر شهدای جنبش دانشجویی اکبر محمدی، سهراب اعرابی و ... جبهۀ متحد دانشجویی در کانادا برگزار می کند

بزرگداشت پنجاه و هفتمین سالگرد 16 آذر روز دانشجو و روز جهانی حقوق بشر

از ساله ۱۳۳۲ تا کنون کشور ما ایران شاهد کشته شدن و زندانی شدن دانشجویانی بوده است .ما در این روز گرد هم خواهیم آمد و با داشتن عکسهایی از شهدا و زندانیان سیاسی دلگرمی‌ برای دانشجویان و زندانیان در بند باشیم و با روشن کردن شمع از شهدای ۱۶ آذر و پس از آن یاد کنیم

هیچ گاه فراموش نکنید این دانشگاه است که همیشه زنده است و مطالبات ما را پیگیری می کند. ۱۶ روز نوبت ماست تا با انها اعلام همبستگی کنیم و یادشان را گرامی بداریم

همراه با سخنرانانی از دو نسل جنبش دانشجویی در ایران

مکان: میدان مل لستمن ۵۱۰۰ خیابان یانگ - تورنتو
زمان: سه شنبه ۷ دسامبر از ساعت ۵ الی‌ ۶ بعد از ظهر

برای اطلاعات بیشتر با شماره
6474019080
و یا ایمیل
student.front.canada@gmail.com
تماس بگیرید

جبهه متحد دانشجویی در کانادا

حکم اعدام کشيش یوسف ندرخانی به وکیل مدافع این متهم ابلاغ گردید

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: یوسف ندرخانی، کشیش کلیسای شهر رشت عاقبت پس از مدت ها تهدید به اعدام در صورت عدم رجوع ظاهری به دین اسلام، نهایتا به اتهام ارتداد، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با گروه های مخالف نظام جمهوی اسلامی به اعدام محکوم گردید و حکم اعدام وی هفته گذشته به وکیل مدافع آقای ندرخانی ابلاغ گردید.

شیرین خانجانی خواهر اسقف بهروز خانجانی در مصاحبه با رهانا در اینباره گفت: حدود یک هفته پیش حکم اعدام آقای ندرخانی به دست وکیل ایشان رسیده است و ایشان از همان روز اقدام به اعتراض نسبت به این رای کرده و تقاضای فرجام کرده اند. اما در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن اوضاع داخلی ایران، نیروهای فعال داخلی خودشان در خطر بسر میبرند و وکلا به نحوی تحت فشار و تهدید و ارعاب نیروهای امنیتی بسر میبرند که هر لحظه احتمال دستگیری آنها وجود دارد و کاری بیشتر از این نمیتوان از وکلا انتظار داشت.

به گفته خانم خانجانی ادله ای وجود دارد که گرایش به دین مسیحیت مشمول حکم ارتداد نمیشود، برای مثال نمونه های تاریخی صدر اسلام و گرایش تعدادی از مسلمانان به دین مسیحیت در هنگام هجرت پیامبر اسلام به حبشه، که پیامبر هرگز به آنها حکم ارتداد نداد.

فاطمه پسندیده، همسر یوسف ندرخانی نيز که به جرم گرایش به آئین مسیحیت توسط ماموران امنیتی و نیز مسئولان قضایی زندان رشت به حبس ابد در صورت غدم رجوع به دین اسلام تهدید شده بود و در ابتدا به حبس ابد محکوم شده بود در مهرماه سال جاری از اتهامات وارده تبرئه و آزاد شد.

در همين حال کشیش بهروز صادق خانجانی نيز که از ماهها بیش در زندان شیراز بسر میبرد تهدید به اعدام به اتهام ارتداد شده است. کشیش خانجانی از مادری مسیحی و پدری نو مسیحی زاده شده است. فیروز صادق خانجانی، کشیش ارشد کلیسای ایران، برادر بهروز صادق خانجانی مقیم اروپا ست که در ارتباط با حکم اعدام یوسف ندرخانی و حکم ارتداد برادر خود در مطبوعات اطلاع رسانی کرده است.
 

اعتراض يک اتحاديه بين المللی کارگری به صدور حکم زندان برای رضا رخشان

فدراسيون بين‌المللی کارگران بخش‌های کشاورزی، صنايع غذايی و خدمات با انتشار بيانيه ای به صدور حکم شش ماه زندان برای رضا رخشان، رئيس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت نيشکر هفت تپه، اعتراض کرد. اين فدراسيون در بيانيه خود با ديکتاتور توصيف کردن حکومت جمهوری اسلامی خواستار پايان دادن به سرکوبی فعالان کارگری و حقوق بشری در ايران شده است.

آقای رخشان به اتهام تشويش اذهان عمومی به شش ماه زندان محکوم شده است.

پيشتر، سنديکای کارگران شرکت نيشکر هفت تپه به اين حکم اعتراض کرده بود.

رادیو فردا

انتقال زندانی محکوم به اعدام به زندان ارومیه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: روز گذشته، جمعه دوازدهم آذرماه، حبیب ا... گلپری پور زندانی محکوم به اعدام کرد به زندان ارومیه منتقل شد.

به گزارش آژانس خبری موکریان، حبیب ا... گلپری پور، زندانی اهل سنندج كه در زندان مهاباد بسر می بُرد روز گذشته به زندان مرکزی ارومیه منتقل گردید.

یادآور می گردد نامبرده که مدت طولانی را در بازداشتگاه‌های سنندج و مهاباد سپری نموده، پیشتر توسط دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه از طریق عضویت در یک حزب مخالف نظام به استناد مواد ۱۸۶ و ۱۹۰ قانون مجازات اسلامی، به اعدام محکوم شده بود که این حکم اخیراً در دیوان عالی کشور تأیید شد.

عمادالدين باقی برای اجرای حکم زندان، احضار شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عمادالدين باقی نويسنده، پژوهنده و فعال حقوق بشر، برای اجرای حکم زندان خود به واحد اجرای احکام احضار شد. وی در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانيان به یک سال حبس و به دلیل مصاحبه اش با مرحوم آيت الله منتظری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، توسط قاضی پیرعباسی به شش سال زندان محکوم شده بود.

به گزارش گویا، در آخرين ساعات پيش از تعطيلات هفته گذشته يعنی روز سه شنبه ۹ آذر ۱۳۸۹ فردی که اعلام کرد از اجرای احکام تماس می گيرد در تماس تلفنی به عمادالدين باقی اطلاع داد شنبه يا يکشنبه برای اجرای حکم زندان خود را به اجرای احکام معرفی کند.

باقی که در هفته های اخير به درمان دندان و جراحی لثه مشغول بود اعلام کرد برای به انجام رساندن برنامه پزشکی خود روز شنبه اقدام و يکشنبه خود را معرفی خواهد کرد که مورد موافقت فرد مذکور قرار گرفت اما او نگفت باقی برای اجرای کدام حکم احضار می شود.

در تيرماه سال جاری دو حکم عليه باقی صادر شد. حکم اول، يک سال حبس و ۵سال محروميت از فعاليت های رسانه ای و مدنی(انجمن ها و احزاب) در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانيان که دو سال پيش محاکمه آن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به رياست صلواتی برگزار شده بود. در اين رای، کمک های حقوقی و مالی به خانواده زندانيان جرم شناخته شده بود. حکم دوم يعنی شش سال حبس توسط شعبه۲۶ به رياست پيرعباسی برای مصاحبه باقی با مرحوم آيت الله منتظری صادر شده بود که در پی درگذشت ايشان از تلويزيون بی بی سی و سپس ساير رسانه ها پخش شد. دو هفته پيش دادستان تهران اعلام کرد حکم باقی و سه فعال اصلاح طلب ديگر در دادگاه تجديد نظر تاييد شده و آماده اجراست. با پيگيری های وکلای باقی مشخص شد رأی تأييد شده در تجديد نظر مربوط به پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانيان بوده و پرونده دوم يعنی مصاحبه با آيت الله منتظری در شعبه ۵۴ تجديد نظر به رياست قاضی موحد روی ميز و در حال رسيدگی است.

با وجود اينکه طبق نص صريح قانون، ابلاغ احضاريه يا رأی دادگاه بايد حضوری و کتبی باشد اما در روالی غير قانونی احضارهای تلفنی به رويه ثابت قوه قضائيه تبديل شده است و هيچ مرجع نظارتی در کشور به اين رويه های خلاف قانون اعتراضی نمی کند.

حقوقدانان معتقدند اين رويه علاوه بر بی احترامی به قانون توسط نهادهای متولی قانون، از نظر امنيتی برای کشور خطرناک بوده و زمينه سوء استفاده های فراوانی را به وجود می آورد.

عمادالدين باقی در دهه گذشته درمجموع ۴ سال و نيم را به اتهامات سياسی، مطبوعاتی و حقوق بشری در زندان گذرانده است و آخرين بار پس از انتشار مصاحبه با آيت الله منتظری بازداشت شد که ۵ ماه از ۶ ماه دوره بازداشت موقت را در سلول بسته گذراند. باقی در دوره گذشته بازداشت و دوره اخير به دليل قرار گرفتن در سلول بسته دچار عارضه تنفسی و تشديد بيماری ديسک کمر شد که به همين دليل با نظر بهداری زندان اوين چند نوبت به بيمارستان منتقل شد.

ابراز نگرانی دولت نروژ نسبت به سلامتی نسرین ستوده

مدیر کل وزارت امور خارجه نروژ نگرانی اش را نسبت به سلامت نسرین ستوده، ابراز داشت. اسپن بارث ایده، روز 24 نوامبر گفت کشورش به دقت روند دادگاه نسرین ستوده را زیر نظر دارد. نسرین ستوده یکی از وکلای برجسته حقوق بشر در ایران است که سابقه وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی، نوجوانان محکوم به اعدام و بسیاری از فعالان حقوق زنان را در پرونده دارد.

نسرین ستوده از چهارم سپتامبر در بازداشت به سر می برد و همواره نگرانی هایی نسبت به سلامت او وجود دارد چرا که در طی دوران بازداشت خود دو بار دست به اعتصاب غذا زده است. آقای ایده معتقد است بازداشت یک مدافع حقوق بشر نقض مبانی حکومت قانون است.

مدرسه فمینیستی
پیام بهاره هدایت به مناسبت روز دانشجو: باز هم در دانشگاه و سرزمینی آزاد به آسمان آبی خواهیم رسید

بهاره هدایت عضو دربند شورای مرکزی دفتر تحکیم در پیامی به مناسبت ١٦ آذر، روز دانشجو، با دانشجویان سخن گفته است.

به گزارش دانشجونیوز، بهاره هدایت در پیام خود ضمن تاکید بر ادامه ایستادگی در برابر مستبدان گفته است: "ساییده شدیم و نشکستیم و سر خم نکردیم. همچنان ایستاده ایم، اگر چه با دل های تنگ و بی قرار ، نظاره گر تلاش مستبدان برای تاراج گلدانی هستیم که ما و گذشتگانمان برای پروردنش، خون دل به سینه فرو خورده ایم."

بهاره هدایت در دیماه سال گذشته برای پنجمین بار بازداشت و پس از چندی در دادگاه به ۹ سال و نیم حبس محکوم شد. این حکم سنگین‌ترین حکم قضایی است که از ابتدای تاسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) برای یکی از اعضای این تشکل‌ صادر شده است. وی در طول این مدت بارها به سلول انفرادی منتقل شده و همچنین بارها مورد بازجویی های سنگین همراه با فشار قرار گرفته است.

در پیام بهاره هدایت به مناسبت ١٦ آذر که در اختیار سایت دانشجونیوز قرار گرفته، وی ضمن بزرگداشت روز دانشجو گفته است: "میانمان حصار افکنده اند، اما در این سر هنوز هوای آن همه یار دبستانی است که دست در دست هم خواندیم و یاد مشت های گره کرده و فریادهاست که از گلو برکشیدیم که عشق میان ما را هیچ خشت و آهن و سنگی دیوار نمی تواند بود."

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

زیاد نمی گذرد از واپسین خدانگهدار. از آن همه شور و فریاد مستانه که روزگاری با هم سر دادیم که برهانیم خود را از سیاهی. می خواستیم برداریم آن خیز بلند را تا کناره های آفتاب و عشق. می پنداشتیم که آخر، دوران محنت و رنج را نهایتی است و زود است که دست مردم این سرزمین باشد و دامان آزادی. تیر یکدلی بر کمان اتحاد کشیدیم و در میدان نابرابر دست های خالی را به نبرد هیولای استبداد بردیم. نه تنها در خیابان، که حتی به دل لشگر سکوت کشیدیم و با هر بی مهری بغضی بر اندوهی انباشتیم. تا روزی که از هر نفسی گل یاسی بروید یا که داوودی. دانشگاه را نه زندان، که گلستانی می خواستیم پر از تاق های خوش نگار عطرآگین، تا نسیم علم و آگاهی اش از مرزهای هر شهر و آبادی بگذرد. در رویای مان، هیچ سیم خارداری و آهنی دانشجویی را علامت ممنوع الورودی نمی داد. نامه محرمانه ممنوعیت از تحصیل به دست کسی نمی رسید، سایه وحشت از آسمان دانشگاه پر می کشید و استاد به زور چماق خانه نشین نمی شد. همکلاسی برای ارائه پاره ای توضیحات نمی رفت و یار دبستانی دیگر بوی حسرت نمی داد.

یاران دبستانی،

ساییده شدیم و نشکستیم و سر خم نکردیم. همچنان ایستاده ایم، اگر چه با دل های تنگ و بی قرار ، نظاره گر تلاش مستبدان برای تاراج گلدانی هستیم که ما و گذشتگانمان برای پروردنش، خون دل به سینه فرو خورده ایم. جفایی که امروز بر دانشگاه و تمامی قلمرو سرزمین مادری و فرزندانش می رود، آخرین تلاش های تاریک دلانی است که دیدگان بیدار جوانان این مرز پر گوهر، خواب آسوده از چشمان بی رمق شان ربوده و هر فریاد آزادی که برخیزد، کابوس آشفته رهایی ما را می بینند... ای کاش رویای شیرین ما کابوس کسی نبود. فغان که به نااهلانی گرفتار آمده ایم که حلقوم، جز به دروغ نمی گشایند و ما را آلوده نیرنگ و کینه یکدیگر می خواهند. مبادا که خود در مقابله با این پلشتی، ضمیر پاک به اتهام زنی و دروغ پردازی بیالاییم که گر چنین کنیم دریچه های قلب به نفرت گشوده ایم و خود گام در مسیر همان تیرگی نهاده ایم.

برادران صبور و خواهران دلیرم،

آذرماه بار دیگر آمده که به زمستانی دیگر پیوند خورد. آذری که ماه ما بود تا به قلب زمستان بزنیم. آذری که همیشه ماه ماست. دیوارهای سرد و سنگ زندان اوین، روزها و شب های بی پایانی است که بیهوده می کوشند میان من و شما جدایی بیفکنند. ولی این سینه همچنان تنگ ١٦ آذرهایی که با هم گذراندیم و بی قرار تمام روزهای سبز و آفتابی پیش روست. میانمان حصار افکنده اند، اما در این سر هنوز هوای آن همه یار دبستانی است که دست در دست هم خواندیم و یاد مشت های گره کرده و فریادهاست که از گلو برکشیدیم که عشق میان ما را هیچ خشت و آهن و سنگی دیوار نمی تواند بود. اندوه و تنهایی را به قلب من راهی نیست. چرا که همدلی هامان وامدار پاکی آیینه هاست. این شب ها و روزهای کشدار، غمگین و سرد، یقینا روزی برای همیشه پر خواهند کشید و شاخه های ترد و سبزرنگ امید، پیچک پنجره هایمان خواهند شد. بدون شک فردای روشن را در کنار هم نفس خواهیم کشید و گلدان ها را در وزش نسیم آزادی لب ایوان ها خواهیم گذاشت. ما در دانشگاه و سرزمینی که آزاد و آزاد و آزاد است به آسمان آبی خواهیم رسید و آن سلام دوباره معروف را به آفتاب خواهیم گفت. بیایید غبار را از ایوان ها بروبیم، آن روز نزدیک است. باور کنیم و آگاه و پر امید ایستاده بمانیم همچنان.

می آیم، می آیم، می آیم
با گیسویم، ادامه بوهای زیر خاک
با چشمهایم، تجربه های غلیظ تاریکی
با بوته ها که چیده ام از بیشه های آنسوی دیوار.....

می آیم، می آیم، می آیم
و آستانه پر از عشق می شود
و من در آستانه به آنها که دوست میدارند
و دختری که هنوز آنجا،
در آستانه پر عشق ایستاده، سلامی دوباره خواهم داد.......

قاتل دانشمندان اتمی ايران کيست؟

ونکوور سان زيرعنوان "دانشمندان اتمی ايران هدف آدم کش ها" دانشمند اتمی بودن در ايران الزاما با ضمانت برخورداری از عمری طولانی، يا يک زندگی امن و امان، همراه نيست.
در چند سال گذشته دست کم شش دانشمند اتمی ايران يا کشته شده اند، يا در شرايطی مرموز جان سپرده اند، و يا در جريان سوء قصدها و وقايعی ناگوار جراحاتی برداشته اند که می تواند گويای هدف گرفته شدن آنها برای مردن باشد.
محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری رژيم ايران تاکيد می کند که برنامه اتمی رژيم صرفا برای مقاصدی صلح آميز است. اما جامعه بين المللی به تمهيد و نقشه ای برای ساختن بمب اتمی مشکوک است، و مجموعه ای از تحريم های تنبيهی وضع کرده است تا تهران را متقاعد کند که از پيگيری چنين برنامه ای منصرف شود. هنوز نشانه ای حاکی از تحقق اين هدف وجود ندارد، هرچند که تشکيل جلساتی درهفته آينده در ژنو، برای مذاکره ميان ايران و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه ، بعلاوه آلمان، برنامه ريزی شده است.
از پيام های ديپلماتيک آمريکا که اين هفته در وب سايت ويکی ليکس منتشر شد چنين بر می آيد که در خاورميانه اين تنها اسرائيل نيست که خود را هدفی بالقوه برای زرادخانه اتمی ايران می بيند. ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی از آمريکا خواسته بود "سر مار را با حمله ای نظامی عليه ايران قطع کند". اما مقامات نظامی آمريکا هم به دولت کنونی، وهم به دولت پيشين آمريکا گفته اند حملات هوائی نمی تواند الزاما متضمن نابود سازی برنامه اتمی ايران باشد، و لشکرکشی به آن کشورنيز با شرايط لشکر کشی به عراق وافغانستان کاملا متفاوت خواهد بود.
در چنين شرايطی ايده لطمه زدن به برنامه اتمی ايران از طريق کشتن دانشمندان اتمی آن کشور می تواند ايده ای کاملا قابل توجيه تلقی شود. اما به هيچ وجه روشن نيست ضربه به دانشمندان اتمی ايران را کی وارد می کند، و يا اينکه آنها صرفا قربانی تشکيلاتی بخصوص می شوند.

لس آنجلس تايمز زير عنوان "اميواری کلينتون به تغييرموضع ايران، و نظرهمتای بحرينی او در مورد قابل تحمل نبودن ايران مسلح به اتم برای خاورميانه" می نويسد هيلاری کلينتون روز جمعه در منامه بحرين ابراز اميدواری کرد که ايران در مذاکرات اتمی هفته آينده آمادگی خود برای اثبات صلح آميز بودن برنامه اتمی اش را نشان دهد، و همتای بحرينی او نيز گفت که خاورميانه هيچگاه نمی تواند با يک ايران مسلح به اتم کنار بيايد.
کلينتون دريک کنفرانس خبری با حضور شيخ خالد بن احمد آل خليفه وزير امورخارجه بحرين گفت ما اميدواريم ايران به نگرانی های ابراز شده توسط بحرين و ديگران که می خواهند برنامه اتمی اش برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار نگيرد، پاسخ بدهد.
وزير امورخارجه بحرين برای تاکيد براينکه ايران نبايد در جهت دسترسی به توانائی ساختن بمب اتمی حرکت کند، رک و صريح و بدون هيچگونه ابهامی اظهار نظر می کرد. وی گفت هيچکس درمورد حق ايران برای توليد انرژی اتمی با مقاصدی صلح آميز سئوالی ندارد. اما اگراين انرژی وارد چرخه توليد مواد قابل استفاده در توليد تسليحات اتمی بشود، به هيچ وجه برای ما قابل قبول نيست و ما نمی توانيم در اين منطقه چنين حرکتی را بپذيريم. ما اين موضوع را، که از ديگران هم شنيده ايم، با ايران در ميان گذاشته ايم. اشاره او به افشاگری ويکی ليکس در مورد پيام های های محرمانه وزارت امور خارجه آمريکا بود که ميگويد حامد بن عيسی ال خليفه پادشاه بحرين دراظهار نظری خصوصی گفته است نبايد گذاشت ايران به بمب اتمی دست يابد.
تا اين اواخر کشورهای عرب در ابرازعلنی نگرانی های خود دقت بخرج می دادند و با استفاده از لحنی ديپلماتيک بيشتر بر ضرورت تماس و گفتگو و ديپلماسی تاکيد می گذاشتند.
افشاگری ويکی ليکس حاوی پيام هائی حاکی از ابراز نگرانی های خصوصی چندين رهبر عرب در باره ايران است. در يکی از اين پيام ها نظر پادشاه بحرين نقل شده است که حاوی استدلال قوی او در مورد مقابله با برنامه اتمی ايران است. به گفته او "اين برنامه بايد با استفاده از هر وسيله ای که لازم باشد متوقف شود. زيرا خطر مجاز شناختن ادامه برنامه از خطر متوقف ساختن آن بيشتر است".
يک پيام ديگرنظر زيدرفاعی رئيس مجل س سنای اردن را نقل می کند که به مقامات آمريکائی گفته است "گزينه ها يا بمباران ايران است، و يا ساختن با ايران دارای بمب اتمی". به گفته او "تحريم ها ، و سياست تشويق و ملايمت کار نمی کند".
در امارات متحده عربی نيز، شيخ محمد بن زايد ال نهيان، وليعهد ابوظبی، ضمن توصيف محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران به عنوان "جوانی پرخاشگر" گفته است به اعتقاد او" اين يارو همه را به جنگ می کشاند".

منبع : صدای آمریکا

دانشجویان ایران در تدارک برگزاری ۱۶ آذر

دويچه وله : با نزدیک شدن به ۱۶ آذر ماه و "روز دانشجو"، انجمن‌ها و فعالین دانشجویی دانشگاه‌های مختلف با انتشار بیانیه و فراخوان خود را آماده برگزاری مراسم این روز می‌کنند. هم‌اکنون بیش از ۹۰ فعال دانشجویی ایران در زندان هستند.

با نزدیک شدن به ۱۶ آذر ماه روزی که در ایران "روز دانشجو" نام گرفته دانشجویان ایرانی، "انجمن‌های اسلامی" و تشکل‌های مختلف دانشجویی با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه به شرح برنامه‌ها و فعالیت‌های ویژه روز دانشجو پرداخته‌اند. دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه بین‌المللی قزوین، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و... از جمله دانشگاه‌هایی هستند که دانشجویان ‌آن‌ها خود را برای برگزاری مراسم اعتراضی در روز۱۶ آذر آماده می‌کنند.

پویان محمودیان از فعالین دانشجویی ایران که در سال ۱۳۸۷ سابقه "سه ستاره" شدن نیز دارد درباره آخرین اخبار مربوط به فعالیت ‌دانشجویان ایران برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر به دویچه وله می‌گوید: در هفته‌های اخیر فعالین دانشجویی و انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های مختلف بیانیه‌هایی صادر کردند و فراخوان‌هایی داده‌اند برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر. یکسری فعالیت‌هایی داشته‌اند برای آماده‌سازی دانشگاه و جذب دانشجویان. به‌عنوان مثال در دانشگاه تهران، دانشگاه قزوین، علم و صنعت، دانشگاه امیرکبیر، پوسترهای اعتراضی و دعوتنامه برای شرکت در این مراسم اعتراضی و همین‌طور روزنامه‌های "اعتمادملی"، "کلمه" و "دانشجو" در سطح وسیعی داخل دانشگاه‌ها توزیع شده است. دوستان فعال دانشجویی هم در تا حد زیادی فعال شده‌اند و تمام تلاششان را می‌کنند تا بتوانند روز ۱۶ آذر برنامه‌هایی اعتراضی در دانشگاه‌ها داشته باشند.

دوستان از بام پرت شده

در بخش‌هایی از بیانیه دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی به گذشت بیش از یک‌سال از دستگیری "میلاد اسدی" دانشجوی این دانشگاه اشاره شده و آمده است: ۹ آذر سالروز بازداشت میلاد اسدی دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر و عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است که به هفت سال زندان محکوم شده است. او شرف و آبروی دانشگاه خواجه ‌نصیر است.

دانشجویان تاکید کرده‌اند که تا آزادی میلاد اسدی از پای نخواهند نشست. در ادامه بیانیه دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به اتفاقات دانشجویی سال گذشته در ایران اشاره شده و آمده است: دوستان از بام پرت شده، در و پنجره‌های شکسته، گلوله، باتوم و گازاشک‌اور، دود، یاران به خون افتاده و مجروح شده، دوستان دربند و شکنجه شده، خاطرات ما را می‌سازند.

همچنین درقسمتی از بیانیه دانشجویان دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز با اشاره به کشته شدن اشکان سهرابی و امیرجوادی‌فر در حوادث بعد از انتخابات سال گذشته در ایران که هر دو دانشجوی دانشگاه آزاد بوده‌اند، آمده است: آذر دیگری فرا رسیده است. آذری که یادآور سال‌ها مبارزه دانشجویان این سرزمین با استبداد و خفقان است. آذری که نیمه آن را به نام ما دانشجویان نام‌گذاری کرده‌اند. امروز لزوم خلاقیت و نوآوری برای ادامه این راه سبز که برگزیده‌ایم بیش از پیش به چشم می‌خورد. در این رابطه باید به حرکاتی توجه شود که تاثیرگذاری بیشتر و هزینه کمتر داشته باشد.

هم‌کلاسی‌های ما را آزاد کنید

دانشجویان دانشگاه‌‌ تهران و علوم پزشکی نیز در بیانیه‌ای با اشاره به تاثیر حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران و نقش دانشجویان در این اتفاقات خواسته‌های خود را مطرح کرده‌اند. در این بیانیه گفته شده: چه شده که ما این‌چنین سخت و سهمگین آسیب می‌بینیم و بر روح و جانمان ضربه می‌زنند؟ و چه چیزی در اعماق وجودمان و آرزوهایمان نشسته که چنین راهی را باید بپیماییم؟ دانشجویان دانشگاه تهران در پایان بیانیه خود ابراز امیدواری کرده‌اند که ۱۶آذر امسال شاهد حضور پرشکوه دانشجویان آگاه در صحنه‌ی مطالبات برحق‌شان باشند.

انجمن اسلامی دانگاه صنعتی نوشروانی بابل نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی ۳ دانشجویان زندانی این دانشگاه شده است. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: هم‌کلاسی‌های ما را آزاد کن. دست از کینه و لجاجت بردار و بگذار برادران‌مان ضیا نبوی، محسن برزگر و نیما نحوی به آغوش گرم دانشگاه بازگردند والا نوشیروانی نزد آن‌ها می‌رود.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر هم در فراخوانی که به مناسبت مراسم ۱۶ آذر منتشر کرده است با اشاره به وضعیت "مجید توکلی" دانشجوی زندانی این دانشگاه از همه دانشجویان خواسته تا در مراسم ۱۶ اذر شرکت کنند. در این فراخوان امده است: انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر از عموم دانشجویان سراسر کشور دعوت می‌کند در مراسم روز دانشجو شرکت کنند تا همراه با یکدیگر فریاد بزنیم "دانشگاه زنده است".

سایت "دانشجو نیوز" که اخبار مربوط به دانشجویان ایرانی را پوشش می‌دهد در گزارشی نوشته است بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بیش از ۹۰ نفر دستگیر و زندانی شده‌اند.

بیش از ۹۰ دانشجوی زندانی

زندانيان گمنام/خودداری مسوولان بند ۳۵۰ از ارائه خدمات پزشکی به غلامحسین عرشی

وضعیت ناگوار جسمانی غلامحسین عرشی، از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بند ۳۵۰ زندان اوین موجب نگرانی هم بندان این زندانی شده است .

به گزارش کلمه، وی که ۱۷ بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد، روزهای زیادی را تحت شدید ترین فشارها در بند ۲۰۹ ۲۴۰ زندان اوین به سر برد و اکنون به دلیل ابتلا به دیسک کمر و گرفتگی عضلات در شرایط بحرانی به سر می برد .عرشی همچنین در مرداد ماه سال جاری به همراه ۱۶ نفر دیگر از زندانیان بند ۳۵۰ دست به اعتصاب غذا زد .

با وجود بیماری شدید عرشی، مسوولان بند ۳۵۰ زندان اوین از رسیدگی پزشکی به این زندانی خودداری می کنند و در این شرایط عرشی را هفته گذشته با دستبند و پابند به یکی از سلولهای انفرادی بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل کردند .موضوعی که موجب اعتراض همه زندانیان این بند شد .

تعدادی از هم بندان وی هفته گذشته وقتی بارها برای تقاضای رسیدگی پزشکی به این بیمار به مسوولان بند ۳۵۰ از جمله مسوول بند، بزرگ نیا و افسر جانشین ابراهیم درودیان مراجعه کرده اند آنها به جای فرستادن این زندانی به بهداری تنها با توهین های بزرگ نیا روبرو شده اند .بزرگ نیا در پاسخ به درخواست زندانیان برای انتقال عرشی به بهداری، همه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ را با واژه هایی همچون وطن فروش، خائن و بی خانواده مورد خطاب قرار داده و گفته است از همه زندانیان این بند متنفر است .

این رفتار بزرگ نیا از سوی زندانیان بند ۳۵۰ مورد اعتراض شدید قرارگرفته است چرا که آنها تنها تقاضای رسیدگی به وضعیت یک زندانی بیمار را داشته اند و به جای آن با این توهین ها مواجه شده اند .

غلامحسین عرشی توسط رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ،قاضی صلواتی به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است .
خانواده این زندانی و همچنین هم بندان او تقاضای رسیدگی هر چه سریع تر به وضعیت این زندانی بیمار را دارند و خواستار آنند که او هر چه سریعتر به بهداری زندان اوین منتقل و در آنجا مورد مداوا قرار گیرد .

صدور بیش از چهل سال زندان برای مبلغان مذهبی در کردستان

7 تن از مبلغان مذهبی در استان کردستان از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به حبس های طولانی محکوم شدند.
بر اساس اخبار بدست امده 7 تن از شهروندان بوکانی که از خرداد ماه 1388 در سلول های انفرادی وزارت اطلاعات شهرستان بوکان و ارومیه و بند های امنیتی 209 و 240 زندان اوین بودند و مدت ها توسط نیروهای اطلاعاتی - امنیتی ارومیه و تهران برای اعتراف تحت فشار بوده اند اخیرا از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به زندان محکوم شده اند .
از سوی قاضی مقیسه آقایان ماموستا محمد برائی به یازده سال ، عبدالله خسرو زاده ، حسین حیدری، سبحان احمد زاده به شش سال و حسام محمدی ، هیمن محمود تختی به پنج سال و صدیق احمدی به دو سال حبس تعزیری محکوم شده اند
جرم این افراد تبلیغ و برگزاری مراسم مذهبی ، تشکیل جلسات مذهبی و خروج از مرز عنوان شده است و در حال حاضر تمامی این افراد به بند 350 زندان اوین منتقل شده اند.

ایران و 5 کشور دیگر در رأس سانسور کنندگان اینترنت

شهرزادنیوز: اینترنت در کشورهای ایران، برمه، کره شمالی، ترکمنستان، ویتنام و چین، بیشتر از همه کشورهای جهان تحت سانسور است.

این یافته پژوهشی از سوی دانشگاه کانزاس ایالات متحده است که در مجله تخصصی "جئو ژورنال" منتشر شده است.

پروفسور بارنی وارف، جغرافی دان، در پژوهش هایش انواع و ابعاد محدودیت دسترسی به اینترنت و نیز اعتراضات به این محدودیت ها را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده که با توجه به محدودیت های دسترسی به اینترنت می توان دریافت که نظام سیاسی یک کشور تا چه اندازه دمکراتیک است. خودداری از سانسور اینترنت میزان سنج آزادی در یک کشور است.

این دانشمند آمریکایی همچنین یادآور شد که گسترش جهانی اینترنت حکومت‌های اقتدار گرا را با چالش رو به رشدی مواجه کرده است. سانسور اینترنت از مداخله متعادل در مورد سایت‌های پورنوگرافی تا دستگیری و حتا اعدام مخالفان یک نظام را در بر می گیرد.

بی خبری از وضعیت ساجده کیانوش راد و نامه خواهران اش خطاب به وی

ندای سبز آزادی: در حالی که بیش از شش روز از بازداشت ساجده کیانوش راد میگذرد ، تاکنون وی موفق به برقراری تماس تلفنی با خانواده اش نشده است .
به گزارش ندای سبز آزادی ، ساجده کیانوش راد در پی هجوم نیروهای امنیتی در منزل خود به همراه همسرش بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد ، گفتنیست همسر او بهروز شاهرخ نیا مدتی پس از بازداشت آزاد شد .

در حالی تاکنون ساجده کیانوش راد موفق به تماس با خانواده خود نشده است که پیش از این دادستان اعلام کرده بود که متهمین باید بیست و چهار ساعت پس از بازداشت حق این را داشته باشند که با خانواده خود تماس بگیرند.

گفتنیست خانواده کیانوش راد نگران وضعیت جسمانی ساجده هستند ، وی با توجه به بیماری که دارد تحت نظر پزشک بوده و باید به طور مرتب دارو مصرف کند .

در همین حال خواهران کیانوش راد متنی را خطاب به خواهرشان به نگارش در آورده اند که متن کامل آن به شرح ذیل است :

الملک یبقی مع الکفر و و لا یبقی مع الظلم
به نام خدای رحمان و منتقم
آنها که به هر ذلتی تن می دهند،تا زنده بمانند،مرده ای خاموش و پلید تاریخ اند

و تو چراغ روشنی هستی برای تمام تاریکی ها...

خبر!خبر!
خبر:ساعت 7 صبح یورش به منزل کیانوش راد و دامادش!
تفتیش منزل!جمع آوری وسایل!پایان عملیات!
ساعت 9:30 صبح پس از پایان تفتیش خانه سراسیمه به سمت خانه یتان آمدیم!
حال در مقابل منزلت ایستاده ایم...امیدوارانه از پشت در صدایت می کنیم!!!
ساجده جان ...ساجده جان!!!
صدایی نیست!!!
همسایگانت از حضور وحشیانه ی نیروهای امنیتی برای امنیت سخن میگویند...
ساجده جان چه مظلومانه تنها بودی...
به هر گوشه ای می نگریم دست غریبه ای به جاست...از به هم ریختن و نبودن هر چیز در جای خودش...
خبر:نام دو جوان بی گناه و معصوم دیگر به لیست سبز های دربند اضافه شد !!!
دستگیری،بگیر و ببند ها پایانی ندارد !
در گوشه ای تنها نشسته ایم به تو فکر می کنیم...،آه!چه زود خاطرات پدر تکرار شد. یار و همراه مادر در نبود پدر بودی،با صبوری و متانتت ما را به صبوری دعوت می کردی،در کنار هم برای آمدن پدر لحظه لحظه،ثانیه را پیشکش لحظه دیگر می کردیم و پس از 62 روز پدر را در آغوش کشیدیم و امسال عزیزم تو را پس از چندین روز خواهیم دید؟...وامروز باز هم همان انتظار ... و اکنون در نبود تو و برای تو...
امروز پدر هست و تو نیستی...در خانه ما امروز بهروز هست و تو نیستی...همه هستیم و خنده های تو نیست...
خبر:امروز 6 روز میگذرد و از تو خبری نیست...!!!
عزیز دل به انتظار تماس تو نشسته ایم...می دانیم در آن سو محکم و استواری ولی ما در این سو در زندان نبودنت اسیریم...در زندان دیدن عکس ماهت و ندیدن روی ماهت... روزها را به یاد صحبت های هر روزمان،وشب ها را با دعای آرامش برای تو،به پایان می رسانیم...
راستش نمی دانیم چرا زندانی؟؟؟به کدام گناه نکرده؟
قصاص بودنت در دعای کمیل یک شب بازداشت و بی خبری تو و مادر بود و اینک...
و اینک قصاص شرکت در جلسات قرآن چه است؟ هر چه باشد باشدخبر آمده است که آزادی...
خبر!خبر!
خبر:ساجده آزاد است،نه ساجده آزاده است...
اوین آغوشش باز است برای سبز اندیشان...ورق زندگی ات سبز ورق خورد!!!ثانیه ها را نمی شماریم بلکه از ثانیه ها می گذریم...می دویم بر ثانیه ها...ثانیه،دقیقه،ساعت را نمی خواهیم دیدار تورا خواهانیم...
از طرف خواهرانت

تاکنون ۱۲۱۷ دانشجوی محروم ار تحصیل شناسایی شده اند

۱۰ آذر ۱۳۸۹ کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز آستانه فرارسیدن روز دانشجو در ایران با انتشار گزارشی با عنوان ستاره های مجازات: تبعیض و محرومیت نظام مند در آموزش عالی ایران گفت دولت ایران می باید سریعا به سیاست خود مبنی بر محروم ساختن دانشجویان دانشگاه از تحصیلات عالی به دلیل فعالیتهای صنفی، عقاید سیاسی و مذهبی شان خاتمه دهد و به آزادی های عقیده و بیان انجمنها و تجمع آنها احترام بگذارد.

این گزارش ۷۵ صفحه ای که بر اساس مصاحبه هایی با ۲۷ دانشجوی محروم از تحصیل تهیه شده است، به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، منتشر می شود وشامل لیستی ازاسامی ۱۲۱۷ دانشجوی محروم ار تحصیل که شناسایی شده اند میباشد.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: حذف دانشجویان از دانشگاهها به دلیل فعالیتهای صنفی، عقاید سیاسی و یا مذهبی آنها یک شیوهء غیر قابل قبول و غیر انسانی است که تاثیرات مخربی بر زندگی و آینده این جوانان دارد و افراد جوان خلاق و منتقد را از پیشرفت شخصی و رشد اجتماعی اقتصادی و مشارکت در ساختن آینده کشور محروم می سازد.

در طول شش سال گذشته، دولت رییس جمهور محمود احمدی نژاد از طریق هماهنگی نزدیک بین وزارتخانه های اطلاعات و علوم، به صورت سیستماتیک دانشگاههای ایران را هدف قرار داده است تا فعالیتهای اجتماعی و سیاسی را سرکوب نماید و همچنین دانشجویان بهایی را به دلیل باورهای دینی شان از تحصیل محروم کرده است.

محمود احمدی نژاد به عنوان رییس دولت که وزارتخانه ها علوم، تحقیقات وفن آوری و وزارت اطلاعات و نیز ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را به عهده دارد ( سه نهادی که نقش عمده ای درتبعیض و محرومیت نظام مند دانشجویان از تحصیل داشته اند) مسوول نادیده گرفتن یکی از بدیهی ترین حقوق انسانی شهروندان ایرانی که همانا حق تحصیل است می باشد.

5 برابر شدن شیوع بیماری‌های آمیزشی در چند سال اخیر

فارس : دبیر انجمن بیماری‌های عفونی کشور گفت: رفتارهای پرخطر جنسی در کشور بالا رفته است و بیماری‌های آمیزشی طی چند سال اخیر در کشور 5 برابر شده است.

مینو محرز با بیان اینکه وقتی بخواهیم تمام بیماری‌های آمیزشی کشور را در نظر بگیریم و در بین آنها بیماری ناشی از انگل تریکومونا که در زنان بسیار شایع است را هم شامل کنیم آمار بیماری‌های آمیزشی در کشور بالا رفته است.

وی با بیان اینکه نباید آمار بیماری انگل تریکومونا را روی سوزاک و سفلیس حساب کنیم، یادآور شد: وقتی می‌گوییم رفتار پرخطر جنسی در کشور بالا رفته است این آمار هم می‌تواند افزایش داشته باشد و می‌توان گفت در چند سال اخیر حدود 5 برابر شده است.

محرز تصریح کرد: مهمترین خطر افزایش این بیماری‌ها انتقال آن به سایر افراد است و وقتی در زنان درمان نشود می‌تواند نازایی، عفونت‌های لگن و بیماری‌هایی مانند زگیل تناسلی ایجاد کند.

محرز خاطرنشان کرد: برخی از انواع بیماری‌های آمیزشی می‌تواند با سرطان در زنان رابطه مستقیم داشته باشد اما باید در نظر داشت که این بیماری‌ها مشکل جانی ایجاد نمی‌کند ولی موجب انتقال به دیگران می‌شود و باید کنترل آن هر چه زودتر صورت گیرد.

وخامت حال ابراهیم یزدی و انتقال وی به بهداری اوین

بنا بر گزارش های رسیده از زندان اوین، دکتر ابراهیم یزدی سالخورده ترین زندانی سیاسی جهان - پنجشنبه شب، در سلول خود واقع در بند امنیتی 209 دچار درد شدید قلبی شده است.
دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران که از بیماری سرطان رنج می برد و به دلیل عوارض ناشی از بازداشت قبلی خود، تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود، پنجشنبه شب در بند امنیتی زندان اوین دچار درد شدید قفسه سینه و افزایش شدید فشار خون شده و هنوز از حال عمومی ایشان، پس از این حمله، گزارش رسمی واصل نشده است.
این واقعه در حالی روی داده که خانواده ابراهیم یزدی بارها نسبت به وضعیت نامساعد و نگران کننده ایشان به مقامات امنیتی اطلاعاتی ایران هشدار داده و از تمامی مسلمانان و آزادی خواهان جهان استمداد طلبیده بودند.
لازم به توضیح است که دکتر یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت و عضو شورای انقلاب بیش از دو ماه است که به دلیل آن چه که مقامات امنیتی دولت احمدی نژاد، حضور در مراسم نماز جمعه غیرقانونی اصفهان اعلام نموده اند، در بازداشت به سر
می برد و دادگاه رسیدگی به اتهامات وی در شانزدهم آذر ماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار می شود. به دلیل ممانعت قاضی صلواتی از پذیرش وکیل دکتر یزدی خانم فریده غیرت تا کنون پرونده وی مطالعه نشده و امکان ارایه دفاعیات در این فرصت کوتاه، ممکن به نظر نمی رسد.
بیش از دویست نفر از شخصیت های سیاسی شناخته شده در داخل و خارج از کشور، از جمله زهرا رهنورد، شیرین عبادی، صدر حاج سید جوادی، عزت الله سحابی، محسن کدیور، عباس امیر انتظام، عبدالکریم سروش، فرخ نگهدار و عطا الله مهاجرانی ، بازداشت غیرقانونی دکتر یزدی را محکوم کرده و نسبت به پیامدهای این تصمیم سیاسی مراجع قضایی و امنیتی ایران هشدار داده اند.

شادی صدر: موضوع حقوق بشر ایران را در مذاکرات ژنو بگنجانید

جرس: در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵، یکی از فعالان حقوق بشریِ عضو تشکل "عدالت برای ایران"، با ارسال نامه ای به نماینده گروه مذکور و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار گنجانده شدن "موضوع حقوق بشر ایران" به عنوان یک اولویت طراز اول در مذاکراتِ پیشِ رو شد.
شــادی صـدر، فعال مطبوعاتی عضو جمعیت "عدالت برای ایران"، در نامه خود به کاترین اشتون(نماینده گروه ۱+۵)، ضمن یادآوری نگرانیِ چندی پیش وی پیرامون "صدور و اجرای احکام اعدام برای زندانیان سیاسی، نوجوانان و اقلیتهای قومی و نیز نقض حقوق رهبران و فعالان اپوزیسیون و همچنین نقض گسترده و وسیع حقوق زنان و حقوق اقلیتهای مذهبی"، خطاب به این نماینده جامعه جهانی در مذاکرات آتی خاطرنشان کرد: "از آنجایی که به نظر می رسد اتخاذ اقدامات جدی و موثرتر برای توقف نقض حقوق بشر در ایران لازم باشد، از اتحادیه اروپا درخواست داریم که تحریم های حقوق بشری، شامل ممنوعیت ورود ناقضان حقوق بشر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین بلوکه کردن دارایی های آنان را، نظیر آنچه در مورد کشور برمه به اجرا در آورده است، در مورد جمهوری اسلامی وضع و اجرا نماید."

اخراج 370 نفر از مخابرات/ استخدام دارندگان مدرک ليسانس به عنوان کارگر

مدیرعامل شركت مخابرات ایران با اعلام بخش‌هایی از شرایط جدید جذب نیرو در این شركت گفت: پایین تر از لیسانس استخدام نمی‌كنیم.

به گزارش آينده ، صابر فیضی شنبه شب در جمع كاركنان قراردادی شركت مخابرات مازندران اظهار داشت: بر اساس ماده 47 مدیریت خدمات كشوری سازمان بازرسی مخابرات، كاركنان شركت مخابرات در صورت انتقال یا مامور خدمت شدن به دستگاه‌های دولتی اخراج می‌شوند.

فیضی افزود: بر اساس آیین‌نامه جدید 370 نفر از شركت مخابرات اخراج شدند.

مدیرعامل شركت مخابرات ایران تصریح كرد: بر اساس آیین‌نامه جدید استخدام و پرداخت شركت مخابرات همه پرسنل این شركت به عنوان كارگر محسوب شده و نیرویی به عنوان كارمند نداریم.

وی افزود: در آیین‌نامه جدید حقوق كارگری و میزان پرداختی حقوق كارگران مخابرات افزایش یافته اما در بازنشستگی و پایان كار آنها تاثیر ندارد.

فیضی با اشاره به اینكه در آیین‌نامه جدید افراد زیر لیسانس به استخدام شركت مخابرات در نمی‌آیند، تصریح كرد: در این آیین نامه استثایی برای فرزندان شهدا و جانبازان در نظر گرفته شده است.

انفجار در بغداد منجر به کشته شدن 8 زائر ايراني شد

ايلنا: مقام‌هاي عراقي از کشته شدن هشت زائر ايراني در شمال بغداد‏، پايتخت عراق بر اثر انفجار بمب خبر دادند.

به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، پليس عراق اعلام كرد كه پنج ايراني در نزديكي مسجدي در منطقه شيعه‌نشين كاظميه در حالي كه استرحت مي‌كردند، کشته شدند.

همچنين برخورد يك دستگاه اتوبوس به بمب كنار‌جاده‌اي در منطقه شيعه‌نشين شولا منجر به کشته شدن سه ايراني ديگر شد.

منابع بيمارستاني همچنين از زخمي‌شدن 52 تن در اين دو حادثه خبر دادند اما هنوز گزارشي در مورد جزئيات زخمي‌ها منتشر نشده است.

فرزند علی آبادی با آی دی کارت و اتومبیل در گوانگجو

"چرا نور چشمی ها و آقازاده ها به گوانگجو رفتند؟"
فردا : بازی های آسیایی گوانگجو چین فضایی را فراهم کرد که برخی از نور چشمی ها و آقازاده ها و افرادی که حضورشان در این مسابقات ضروری به نظر نمی رسید همراه با کاروان ورزشی ایران به این کشور سفر کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس ورزشی فردا کاروان ورزشی ایران با چهارصد ورزشکار در بازیهای آسیایی گوانگجو حضور داشت و چند ده مربی، داور و سرپرست نیز این ورزشکاران را همراهی می‏ کردند. اما نفرات اعزامی ایران به این مسابقات حدود 500 نفر اعلام شدند تا این ابهام به وجود آید که افرادی که نامشان اعلام نشده،چه ماموریتی در کاروان اعزامی داشته اند؟

یکی از این افراد محسن علی آبادی، فرزند محمد علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک بود که در این مسابقات همراه با کاروان های ورزشی کشورمان حضور یافت.

این در حالی است که وی به گوانگجو سفر کرده که از کارت وی آی پی نیز استفاده کرده و شنیده ها حاکی از آن است که از اتومبیلی هم در اختیار وی قرار داده شده بود.

‫حضور فرزند رئیس سابق سازمان تربیت بدنی در بازی های آسیایی گوانگجو در حالی انجام شده كه برخي روساي فدراسيون ها فقط مي توانستند در مسابقات رشته خود حضور داشته باشند‬.

حال این ابهام به وجود آمده است که چنين امكاناتي چرا و با چه هزینه و اعتباری در اختیار محسن علی آبادی قرار گرفته است و نقش وی در کاروان اعزامی به این مسابقات چه بوده است؟

4 نفر در اصفهان اعدام شدند

4 متهم به قاچاق مواد مخدر در محوطه‌ی زندان مرکزی اصفهان اعدام شدند.

به گزارش روابط عمومی دادگستری اصفهان، محکوم علیه‌ی اول "عبداله ن" در رابطه با نگه‌داری و در معرض فروش قرار دادن 495 گرم کراک و محکوم علیه دوم "ظریف-د" در رابطه با نگه‌داری مقدار نه کیلو و450 گرم کراک به اعدام محکوم شد.

محکوم علیه سوم "بختیار-س" متولد 1345 نیز دارای سابقه در رابطه با مواد مخدر به موجب رای شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به جرم نگه داری74 کیلو و 800 گرم کراک وحمل و نگه داری 56 کیلو و 100 گرم کراک ونگه داری 603 گرم تریاک و94 گرم سوخته تریاک و دو دستگاه وافور واعتیاد به مواد مخدر به اعدام و دو سال حبس ومبلغ 18200000 ریال جزای نقدی و70 ضربه شلاق محکوم شد.

محکوم علیه چهارم "مسعود ق" متولد 1351 نیز به جرم جاسازی و حمل 261 کراک به موجب رای شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه متعارف زندگی محکوم شد.

این 4 حکم به تایید دادستان کل کشور رسید و به این ترتیب هر 4 محکوم صبح روز شنبه - امروز- و پس از آنکه درخواست عفوشان در دو نوبت مورد مخالفت قرار گرفت پس از طی مراحل و تشریفات قانونی به دار مجازات آویخته شدند.

(از جزئيات دادگاه اين افراد و اين که آیا افراد اعدام شده از وکيل برخوردار بوده اند یا نه اطلاعی در دست نيست. ايران به نسب جمعيت با فاصله بسيار از ديگر کشورها مقام اول تعداد اعدامی را در جهان صاحب است.)

لاله حسن پور به پنج سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا - لاله حسن پور، فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی محکوم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، وکیل لاله حسن پور پیشتر در گفتگو با خبرگزاری هرانا اتهامات این فعال حقوق بشر را عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر و فعالیت در خبرگزاری هرانا، اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به ریاست جمهوری عنوان کرده بود.
لاله حسن پور، فعال حقوق بشر روز سه شنبه بیست و پنجم اسفندماه در طی یورش گسترده اطلاعات سپاه پاسداران به فعالان حقوق بشر و مسئولین سابق و همکاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و در منزل پدری اش در تهران بازداشت و به بند 2 الف زندان اوین منتقل شد.
نامبرده پس از تحمل 70 روز انفرادی در چهارم خرداد ماه سالجاری از زندان اوین آزاد شد که به دلیل فعالیت های حقوق بشری از محل کار خود اخراج و پرونده دانشجویی وی نیز به دستور حراست دانشگاه پیام نور گرمسار مفقود شده است.

راه افتادن چندباره قتل های زنجیره ای و چرخه کشتار

شهرزادنیوز: در دوازدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، کانون نویسندگان ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه به قتل‌های زنجیره‌ای به منظور حذف فیزیکی دگراندیشان و آزادی‌خواهان پرداخته شده که با قتل داریوش فروهر و پروانه‌ اسکندری آغاز گردید و با ربودن و خفه کردن دو عضو کانون نویسندگان ایران، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، به اوج رسید.

بیانیه به این مساله اشاره کرده است که این قتل‌ها از بسیاری مرگ‌های مشکوک دیگر از جمله قتل احمد میرعلایی، غفار حسینی، حمید حاجی‌زاده، پیروز دوانی، مجید شریف پرده برداشت و عاملان قتل‌ها تعدادی از عوامل اجرایی خرده‌پا را به محاکمه کشیدند تا خود مصون بمانند.

کانون نویسندگان در ادامه نوشته است که: "راه افتادن چندباره‌ی ماشین قتل‌های زنجیره‌ئی و تکرار چرخه‌ی کشتار آزادی‌خواهان این حقیقت را یادآوری می‌کند که بهای آزادی در این سرزمین هم‌چنان سنگین است و زدودن ننگ آزادی‌کُشی از جامعه‌ی ما عزم و اراده‌ی به‌مراتب نیرومندترِ مردم آزادی‌خواه را می‌طلبد."

بیانیه کانون نویسندگان در پایان ضمن گرامیداشت خاطره‌ی مختاری و پوینده، خواهان معرفی و محاکمه‌ی آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ئی،‌ آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی، و حذف سانسور از تمامی زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و تأمین آزادی اندیشه و بیان برای همگان شده است.

انتشار فيلم‌ يک‌ جنايت‌ ديگر؛ امنيت‌ روانی‌ جامعه در خطر

سایت عصر ایران: انتشار فيلم يك جنايت شنيع كه در آن زني ضربات پياپي كارد را بر پيكر آغشته به خون و نيمه جان يك مرد فرود مي‌آورد و مأموران نيروي انتظامي نيز پس از حاضر شدن در محل جنايت، ظاهراً به‌دليل ترس از كارد در دست زن! تا جان دادن كامل مرد به او نزديك نمي‌شوند، موج جديدي از تأسف نسبت به عملكرد پليس را ايجاد كرده و امنيت رواني جامعه را بيش از گذشته مخدوش مي‌كند.

به گزارش رجانيوز، اين صحنه‌هاي دلخراش بر روي شبكه مجازي منتشر شده و هنوز اطلاعي در مورد زمان و مكان وقوع جنايت در دست نيست. در اين صحنه‌ها، پيكر آغشته به خون و نيمه جان مردي در وسط خيابان ديده مي‌شود كه يك زن با كاردي كه در دست دارد، هر چند دقيقه يك بار، بالاي سر او حاضر مي‌شود و پس از گفت‌وگوي نامفهومي، ضربات كارد را بر سينه او فرو مي‌كند.

در حين انجام اين جنايت، عابران و خودروهاي سواري از كنار اين جنازه نيمه جان و قاتل عبور مي‌كنند و واكنشي نشان نمي‌دهند.

اما اتفاق مايه تأسف بيشتر اين است كه پس از حضور خودروي نيروي انتظامي در صحنه، دو مأمور ناجا به‌جاي برخورد و بازداشت زن قاتل، ظاهراً به‌دليل ترس از يك كارد د در دست او! تا جان باختن كامل مرد، از دور به وضعيت تماشاچي در مي‌آيند. همچنين پس از حضور اورژانس در محل نيز، زن با كارد در دست خود نيروي امدادي را تهديد مي‌كند و باز هم پليس صحنه را فقط تماشا مي‌كند.

رجانيوز از انتشار فيلم اين فاجعه كه احتمالاً‌ قبل از جنايت ميدان كاج سعادت‌آباد رخ داده و تصاوير آن امروز منتشر شده، به‌دليل مخاطره‌آميز بودن صحنه‌هاي فجيع آن براي سلامت رواني جامعه معذور است.

در عين حال، اين سؤال به‌طور جدي مطرح است كه چرا نيروي انتظامي كه بنا بر بيانات رهبر انقلاب بايد به‌گونه‌اي عمل كند كه مجرمان احساس ناامني كنند، خود در برخي موارد دچار نوعي ترس در مقابله با جرايم آشكار است.

اگرچه زحمات بخش عمده‌اي از پرسنل ناجا قابل انكار نيست اما بايد به‌طور فوري در اين زمينه آسيب‌شناسي شود كه چرا برخي مأموران اين نيرو با جرايم اينچنين كه فيلم دو مورد آن تاكنون منتشر شده است، برخورد نمي‌كنند و در صحنه مانند ساير شهروندان، در وضعيت تماشاچي قرار مي‌گيرند. آيا در شيوه‌هاي جذب و آموزش پرسنل بايد تغيير داده شود؟ آيا نيروي انتظامي از فقر تجهيزات كارآمد و به‌روز رنج مي‌برد؟

چنانچه بودجه حجم انبوهي از مؤسسات و سازمان‌هاي بي‌خاصيت و بدون بهره‌وري دولتي و غيردولتي كه هنري جز تلف كردن بيت‌المال ندارند، قطع شود و اين اعتبارات صرف ارتقاي كمّي و كيفي نيروهاي مسلح و به‌ويژه پليس شود، آيا باز هم چنين فجايعي تكرار مي‌شود؟ در دوره فرماندهي قاليباف بر نيروي انتظامي، اقدامات مؤثري به‌منظور ارتقاي شأن پليس و به‌روز كردن آن از حيث تجهيزات و آموزش انجام شد، در طي سال‌هاي اخير چه اقداماتي در اين زمينه شده است؟

فرمانده نيروي انتظامي كرج متعاقب انتشار اخباري مبني بر اينكه اين حادثه در يكي از محلات اين شهر رخ داده است، اين اخبار را تكذيب كرده است. به هر حال، آيا نبايد مشخص شود چه افرادي در به خطر افتادن امنيت رواني جامعه و بي‌اثر شدن نقش ناجا به‌عنوان برقرار كننده نظم و امنيت در افكار عمومي، مقصر هستند؟ اگر چنين اتفاقي در يكي از كشورهاي پيشرفته دنيا رخ مي‌داد، آيا بالاترين مقام مسئول حداقل آن شهر توبيخ جدي و بركنار نمي‌شد؟ آيا...

ظهور دو امام زمان دیگر در سمنان

روزنامه جمهوری اسلامی: ادعای 2 مدعی امامت به طور همزمان، موجب دستگیری آنان از سوی ماموران شد.

چند روز قبل فردی در میدان امیر کبیر سمنان با جمع کردن عابرین در اطراف خود مدعی شد امام زمان(عج) است که بلافاصله دستگیر شد.

همزمان با این جریان فرد دیگری در مسجد الزهرای سمنان بعد از نماز مغرب و عشا با ادعای اینکه امام زمان(عج) است پس از خواندن زیارت امام حسین(ع) و امام رضا(ع) از خواندن زیارت امام زمان(عج) خودداری می‌کند.این فرد افتادن مهر از دست یکی از نمازگزاران را تاثیر اراده خود دانست.

صنايع تهران به تعطيلات اجباری می روند

روزنامه قدس: در حالي که صاحبان صنايع معتقدند، متهم کردن بخش صنعت به داشتن سهم عمده اي از آلودگي هواي تهران بي انصافي در حق توليدکنندگان است، اما به تازگي نماينده شهرداري تهران در کارگروه آلودگي هواي پايتخت اظهاراتي را درباره نيروگاه ها، کارخانه هاي سيمان و پالايشگاه تهران به عنوان صنايع آلاينده هواي پايتخت مطرح کرد که جاي تأمل دارد.
به گزارش ايسنا، وحيد نوروزي در اين کارگروه با اشاره به فعاليت نيروگاه ها، کارخانه هاي سيمان و پالايشگاه تهران اعلام کرده که اين صنايع برابر با يک ميليون دستگاه خودرو استاندارد آلودگي توليد مي کنند و کمترين اقدام در شرايط کنوني تعطيلي اين کارخانه هاست.اين تقريباً براي نخستين بار است که يکي از مسؤولان، تعطيلي کارخانه ها و صنايع موجود در تهران به ويژه صنايع بزرگ را مطرح کرده است.
از سوي ديگر صاحبان صنايع اعتقاد دارند که سهم صنايع در آلوده کردن هواي تهران بسيار کمتر از بخشهاي حمل ونقل است.
در اين باره عبدالحميد قديمي، دبير انجمن صنفي کارخانه هاي صنعت ريخته گري، مي گويد: طبق اطلاعات سازمان حفاظت محيط زيست، خودروها و موتورسيکلت ها اصلي ترين نقش را در آلودگي هواي تهران دارند و نبايد در شرايط بحراني مدام بخش صنعت و توليد را متهم به آلوده کردن هوا کرد و اين کار نوعي بي انصافي است.
به گفته وي، حدود 70 درصد از مصرف انرژي در کشور مربوط به بخشهاي خانگي، تجاري و حمل ونقل مي شود و سهم بخش صنعت در اين حوزه کمتر از 30 درصد است؛ اين در حالي است که در شرايط بحراني مدام به بخش صنعت حمله مي شود.
دبير انجمن صنفي کارخانه هاي صنعت ريخته گري تأکيد مي کند که در شرايط بحران آلودگي هوا نبايد تعطيل کردن کارخانه ها و توليد به عنوان اولويت اول در نظر گرفته شود، زيرا در غير اين صورت اشتغال موجود در کشور صدمه مي بيند.

يکي از متهمان درجه يک

اما يکي از صنايعي که به طور مشخص به آلوده کردن هواي تهران متهم شده، صنعت سيمان است. اين در حالي است که محمدحسن پورخليل دبير انجمن کارفرمايان صنعت سيمان، اعتقاد دارد که کارخانه هاي توليدکننده سيمان در استان تهران تأثير چنداني بر آلودگي هواي پايتخت ندارند.
او با اشاره به فاصله زياد کارخانه هاي سيماني استان تهران از پايتخت عنوان مي کند که کارخانه هاي سيماني سوخت مازوت خود را به صورت کامل مي سوزانند و به اين ترتيب آلايندگي ناشي از کارخانه هاي سيماني حداقل است.اما در شرايطي که نماينده شهرداري تهران در کارگروه آلودگي هواي پايتخت، پيشنهاد تعطيلي برخي از واحدهاي صنعتي را داده، علي اکبر محرابيان وزير صنايع و معادن، پا را از اين فراتر گذاشته و اعلام کرده که برخي از صنايع بايد از تهران ريشه کن شوند. البته وي اشاره دقيقي به نام اين صنايع نکرده است.
در همين حال واحدهاي زيادي نيز در حوزه صنعت خودروسازي و قطعه سازي در اطراف تهران در حال فعاليت هستند که به گفته کارشناسان، اين واحدها نيز بايد ساماندهي شوند. از جمله دو خودروساز بزرگ کشور، يعني ايران خودرو و سايپا، نيز در اطراف تهران داراي سايتهاي توليدي هستند که پيشتر شرکت شهرکهاي صنعتي تهران براي ساماندهي اين دو خودروساز پيشنهاد تشکيل يک شهرک خودروسازي را داده بود.

خودرو و خودروساز

اما دو خودروساز بزرگ کشور فقط براي ساماندهي سايتهاي توليدي خود تحت فشار نيستند، بلکه محصولات توليدي آنها نيز اين روزها مورد آماج انتقاد مسؤولان مختلف قرار گرفته است.از جمله حسن آقاجاني، مشاور وزير بهداشت که گفته يک سوم خودروهاي تهران استاندارد نيستند و خودروهايي داريم که 40 برابر حد مجاز آلودگي توليد مي کنند.
از سوي ديگر سردار محسن انصاري، رئيس اسبق پليس راهنمايي و رانندگي، نيز چندي پيش اعلام کرد، در حالي که تهران براي دو ميليون دستگاه خودرو ظرفيت دارد، 3/5 ميليون خودرو در آن تردد مي کنند.
نگاهي به مصرف سوخت خودروهاي مختلف در کشور نيز نشان مي دهد که مصرف سوخت بيشتر خودروهاي داخلي دو تا سه برابر خودروهاي خارجي است.
در همين حال، مدير ستاد مرکزي معاينه فني خودروهاي تهران اعلام کرده که روزانه 250 هزار موتورسيکلت در شهر تهران تردد مي کنند که معادل دو ميليون دستگاه خودرو آلاينده توليد مي کنند.
به گفته وي، هر دستگاه موتورسيکلت هشت برابر يک دستگاه خودرو آلاينده توليد مي کند.

سایه خشکسالی بر شهر پرتقال

شیراز - خبرگزاری مهر: قطب تولید پرتقال استان فارس این روزها در پی خشکسالیهای مستمر با کاهش تولید و افت سطح باغات مواجه است.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، وجود بیش از 30 هزار هکتار انواع باغات آبی و دیم با تنوع مختلف آب و هوایی که انواع میوه ها در سطح شهرستان داراب در جنوب شرقی استان فارس از این شهرستان به یکی از قطبهای باغبانی و مرکبات استان در ساخته است.

ازجمله مهمترین محصول این شهرستان مرکبات بوده که در سطح 15 هزار و590 هکتار نهال و بارور کشت شده است. کیفیت بسیار مطلوب مرکبات داراب که از این شهرستان به عنوان "شهر پرتقال" نیز نام برده می شود باعث شده که این دسته از محصولات داراب در سطح کشور نیز از محبوبیت مناسبی برخوردار باشد.

پرتقال داراب به تمامی نقاط کشور و همچنین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود اما طی مدت اخیر خشکسالیهای استان فارس آسیبهای سنگینی را به باغات داراب وارد کرده است.

نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در شیراز با بیان اینکه خشکسالیهای چند سال گذشته خسارات زیادی به بخشهای مختلف استان فارس وارد کرده، گفت: خشکسالی علاوه بر کاهش تولید محصولات کشاورزی در کمیت محصولات نیز اثر گذاشته و مشکلاتی را برای کشاورزان در این استان به وجود آورده است.

محمدمهدی افشاری افزود: در این مدت به دلیل کاهش بارندگی باغات شهرستان داراب کمتر آبیاری شده که این موضوع باعث تغییر کیفیت محصولات شده و در برخی از موارد آبهای شیرین در حال شور شدن هستند که این امر نیز بر تولید محصولات اثر می گذارد.

وی با بیان اینکه شهرستان داراب در تولید مرکبات جایگاه ویژه ای دارد، تصریح کرد: این شهرستان دشت ممنوعه اعلام شده چراکه در برخی از نقاط داراب افت سفره آبهای زیرزمینی و ایستادگی آن از 60 متر نیز بیشتر است.

نماینده مردم داراب ادامه داد: حدود 37 درصد از مرکبات کشور توسط استان فارس تامین می شود که بخش عمده ای از این مرکبات مربوط به شهرستان داراب است.

خشکی 15 درصد از باغات

وی گفت: 15 درصد از باغات شهرستان داراب به دلیل خشکسالیهای اخیر استان فارس خشک شده و بخش زیادی از این باغات در معرض تهدید هستند که باید هرچه سریعتر اقداماتی در این رابطه اتخاذ شود.

افشاری در خصوص راهکارهای مناسب برای جلوگیری از خشک شدن باغات در معرض تهدید خاطرنشان کرد: باید از منابع به درستی استفاده کرد بدین گونه که از روشهای علمی آبیاری تحت فشار و قطره ای بهره جست تا از هرز رفتن آب جلوگیری شود.

وی افزود: علاوه براین باید اقدامات جانبی را در کنار باغداری حذف و از توسعه باغات جلوگیری کرد و درختانی که عمر خود را کرده اند از رده خارج و درختان جدید کشت شود.

نماینده مردم داراب تصریح کرد: بر اساس پیش بینیهای صورت گرفته سال آبی جاری در استان فارس شرایط مناسبی ندارد که باید در این راستا چاره جویی کرد.

دعوای خونین اعدامی‌ها در زندان رجایی‌شهر

سایت آفتاب: یک زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر کرج، یک زندانی دیگر را که قرار بود تا چند روز دیگر اعدام شود، با ضربه چاقو به قتل رساند.

روز 5 فروردین سال 84، مأموران کلانتری 109 بهارستان از طریق مرکز فوریت‌های پلیس از یک درگیری خونین در خیابان ظهیرالاسلام باخبر شدند.

مأموران با حضور در این خیابان با جسد پیرمردی حدوداً 70 ساله مواجه شدند که بر اثر اصابت چاقو به قتل رسیده بود. تحقیقات پلیس برای شناسایی عامل این قتل شروع شد و در جریان تحقیقات مشخص شد که مقتول به نام محرم، با شخصی به نام بهرام اختلافی بر سر یک ملک داشته است.

به‌گفته خانواده مقتول، محرم از بهرام خانه‌ای خریداری کرده بود که بهرام بعد از دریافت پول، از سند زدن آن به نام محرم خودداری می‌کرده است. محرم نیز با مراجعه به دادسرای جنایی ناحیه 4،‌ با اعلام شکایت از بهرام، حکم جلب او را گرفته بود؛ تا اینکه روز حادثه در خیابان با هم روبه‌رو شده و در جریان درگیری، محرم با چاقوی بهرام به قتل رسید.

مدتی بعد، بهرام شناسایی و دستگیر شد و بعد از اعتراف او به ارتکاب قتل،‌ پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داده شد که جلسه محاکمه در تاریخ 24 شهریور امسال در شعبه 74 دادگاه کیفری برگزار شد. بعد از پایان جلسه دادگاه، قاضی تردست با مستشاران وارد شور شد و در نهایت حکم به قصاص بهرام دادند.

پرونده بهرام برای تجدیدنظرخواهی به دیوان‌عالی کشور ارسال شده بود و بهرام در زندان رجایی‌شهر کرج منتظر و به امید نقض حکم قصاصش نشسته بود که در جریان درگیری با یک زندانی دیگر، او را به قتل رساند.

پویان، وکیل بهرام در این‌باره گفت: مقتول هم مانند بهرام محکوم به اعدام بود و قرار بود طی چند روز آینده حکم وی اجرا شود.

وی افزود: طبق شنیده‌ها، مقتول چند روزی منتظر فرصتی بوده است که بهرام را به قتل برساند تا راه نجات دوباره‌ای از اعدام برایش باز شود اما روز درگیری، بهرام او را به قتل رسانده است.

پویان درباره سرانجام پرونده بهرام گفت: درباره اولین پرونده بهرام، درخواست تجدیدنظرخواهی کردیم و پرونده هنوز در دیوان عالی کشور است؛ ولی در صورت تأیید حکم قصاص، حکم اجرا نخواهد شد تا به پرونده دومین قتل بهرام رسیدگی شود.

دستگیری یکی دیگر از دانشجویان کرد دانشگاە تهران

سایت بیانی: طبق گزارشی کە بە سایت بیانی ارسال شدە است، آقای " حسن جولانی"، دانشجوی کارشناسی ارشد ریاضی محض دانشگاە تهران در تاریخ ١١ آبان ماە سال جاری در خیابان " ١٦ آذر" و نزدیک درب ورودی دانشگاە تهران توسط گروهی لباس شخصی بە داخل یک ماشین سفید رنگ هدایت و بە مکان نامعلومی منتقل شدە است. لازم بە ذکر است کە نامبردە از جملە کسانی است کە آذرماە سال گذشتە نیز دستگیر و زندانی شدە بود. بە گفتەی دوستان حسن جولانی، وی طی چند ماە گذشتە بارها از طرف بازجویان و ماموران وزارت اطلاعات مورد تهدید قرار گرفتە بود.

انتشار گسترده نامه کامران آسا در دانشگاه علم و صنعت

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"دانشجویان دانشگاه علم صنعت فعالیتهای روشنگرانه خود را برای شرکت گسترده دانشجویان جهت گرامی داشت روز دانشجو 16 آذر در این دانشگاه تشدید کردند.
روز شنبه 13 آذر ماه دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اقدام به پخش نامه کامران آسا برادر جانباخته راه آزادی مردم ایران کیانوش آسا بطور گسترده در سلف سرویس پسران دانشگاه علم و صنعت نمودند. آنها با این عمل خود یاد و خاطره این شهید راه آزادی مردم ایران را زنده نگه داشتند و بر ادامه راهش که آزادی مردم ایران است تاکید کردند.
دانشجویان همچنین تاکید کردند که روز دانشجو 16 آذر را بطور گسترده گرامی خواهند داشت و فریادهای خود را علیه استبداد شکنجه و قتل و زندان کردن دانشجویان و سایر اقشار جامعه رساتر خواهند نمود و در این روز فریادهای آزادی را نه تنها در دانشگاه بلکه در آسمان ایران زمین طنین انداز خواهند گرد.
فعالیتهای گسترده دانشجویان در حالی صورت می گیرد که عوامل سرکوب استبداد محیط دانشگاه را برای ایجاد رعب و وحشت غرق کرده اند اما نه تنها در اراده دانشجویان کوچکترین خللی ایجاد نکرده است بلکه باعث گردیده که بر فعالیتهای خود بیافزایند.

13 آذر 1389 برابر با 4 دسامبر 2010

برای روز دانشجو

یک دردِ وطن دوا نشد ، دانشجو
از بند یکی رها نشد ، دانشجو
این عرضه گرِ حکومت عدل علی
یکباره چرا ؟ خدا نشد ، دانشجو

فریاد بزن،بزن،بزن ، دانشجو
از دردِ وطن،وطن،وطن ،دانشجو
تا روزِ رهایی تمامِ ایران
همراه تو اند مرد و زن ، دانشجو

امروز چراغِ خانه ای ، دانشجو
اندیشه هر جوانه ای ، دانشجو
ذلت نپذیرد این سرای باقی
تا زنده در این کرانه ای ،دانشجو

بردار نمادِ فتنه را ، دانشجو
نیرنگ و چماق و دشنه را ،دانشجو
امروز تویی به سنگر آزادی
دریاب جوانِ تشنه را ، دانشجو

داریوش لعل ریاحی
10 آذرماه 1389
Dlr1266@hotmail.com

فرستنده : فرامرز دادرس

سازمان ملل: حکومت اسلامی ایران دستور کشتن رفیق حریری را داده است.
کنت تیمرمن، نیوز مکس
برگردان: فرامرز دادرس

در گزارشی که تا چند هفته دیگر از سوی گروه تحقیق سازمان ملل در باره ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان انتشار خواهد یافت، حکومت اسلامی و رهبر آن آیت الله خامنه ای مسئول قتل رفیق حریری شناخته خواهند شد.
منابع نزدیک به گروه تحقیق به نیوز مکس گفته اند که دادگاه ویژه سازمان ملل در باره لبنان، آیت الله خامنه ای رهبر حکومت اسلامی را متهم به صدور دستور قتل رفیق حریری می کند، مدارک نشان میدهند که این قتل توسط سپاه قدس، نیروی برون مرزی سپاه پاسداران و با همکاری متحدش حزب الله لبنان انجام شده است.
منابع نزدیک به گروه تحقیق می گویند؛ عماد مغنیه رهبر نظامی حزب الله لبنان دستور قتل حریری را از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در یافت کرده است، مغنیه و برادرش مصطفی بدرالدین، گروه ترور را سازمان دادند.
به نظر مقامات حکومت اسلامی، حریری ماًمورعربستان سعودی بوده است. پیش بینی شده بود که با کشته شدن حریری راه بدست گرفتن کنترل حزب الله لبنان هموار خواهد شد.
به گفته منابع نزدیک به گروه تحقیق، بشارالاسد رئیس جمهور سوریه و برادرش آصف شوکت، رئیس سازمان اطلاعات سوریه نیز در این توطئه نقش داشته اند.
اکنون که دادگاه بررسی سازمان ملل در باره نقش ایران و حزب الله به مراحل پایانی خود نزدیک می شود رهبران حزب الله لبنان تهدید کردند ساختمان های مهم دولتی را اشغال خواهند کرد و جنگ تازه ای علیه اسرائیل به راه خواهند انداخت.
شیخ حسن نصرالله در سخنرانی آتشین خود در یازدهم نوامبر سال جاری تهدید کرد جنگجویانش دست کسانی را که بخواهند اقدامی علیه حزب الله بکنند قطع خواهد کرد... او افزود؛ ما منتظر روزی هستیم که حکم نهایی صادر شود ، ما آماده جنگ اسرائیل علیه لبنان و به دست آوردن یک پیروزی تازه می باشیم...کسانی که خیال می کنند ما را از یک جنگ دیگر با اسرائیل می توانند بترسانند در اشتباه هستند، بر عکس کسانی که سخن از جنگ می گویند، یک جنگ دیگر برای ما تهدید نیست ودستاوردهای خوبی دارد.
نصرالله به تازگی دستور داده است که افسر مسئول ارتباط حزب الله در تهران، به لبنان باز گردد، این افسر حزب الله به فرماندهی عملیات نظامی جنوب لبنان در طول مرز با اسرائیل منصوب شده است.
به نوشته سایت اسرائیلی " دب کفیل " انتصاب هاشم صفی الدین، فرمانده جدید نظامی، نشانه نگرانی بیشتر از اوضاع است. ایران و حزب الله در پی آغاز جنگ دیگری با اسرائیل می باشند.
در میانه ماه اکتبر، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران به لبنان سفر کرد و از نیروهای حزب الله در مرز اسرائیل دیدن کرد، جایی که جمعیتی انبوه عکس های او و آیت الله خمینی را بالا برده بودند.
حزب الله و متحدانش می کوشند حکومت لبنان را قانع کنند که نتیجه حکم دادگاه سازمان ملل را حتی پیش از آن که این حکم منتشر شود به رسمیت نشناسند.
تونی نیسی، رهبر مسیحیان لبنان به نیوز مکس گفت : اوضاع بشدت نا آرام است، ما شنیدیم که وزاری دولت لبنان در بیروت می گویند اگر بهای حقیقت، جنگ داخلی است بنابراین ما به دنبال حقیقت نیستیم.
حریری در انفجار لیموزین ضد گلوله اش در نزدیکی هتل سن جورج کشته شد، به همراه حریری هشت محافظ او و چهارده عابر نیز کشته شدند. این قتل باعث بوجود آمدن جنبش مردمی " انقلاب سدر " شد، تظاهرات عظیم مردمی نیرو های اشغالگر سوریه را وادار به ترک لبنان کرد.
ترور حریری هم چنین باعث بوجود آمدن دادگاه ویژه سازمان ملل برای لبنان شد... در آغاز " دتلو مهلیس " یک قاضی آلمانی ریاست دادگاه را به عهده داشت. گزارش تکان دهنده قاضی " مهلیس " در اکتبر سال 2005 میلادی، سوریه را به دست داشتن در قتل حریری متهم کرد، در این گزارش افشا شد که شش ماه پیش از ترور حریری، بشار الاسد رئیس جمهور سوریه در دفتر کارش حریری را تهدید کرده بود که لبنان را بر سرش خراب خواهد کرد دادگاه دستور بازداشت چهار ژنرال لبنانی را صادر کرد که در این توطئه دست داشتند. قاضی " مهلیس" پس از این گزارش استعفاء داد و دادگاه در نطفه خفه شد، ولی در فوریه 2008 یک افسر جوان اطلاعاتی لبنان اخبار تازه ای مبنی بر دست داشتن مسئولین بلند پایه حزب الله لبنان در قتل حریری ارائه داد.
بازپرسان دادگاه سازمان ملل با سروان " ویسام عید " ملاقات کردند و پی بردند که یک تلفن ماهواره ای نشان می دهد که حزب الله لبنان در قتل حریری نقش داشته است، ازاین تلفن در یک عملیات مشابه دیگر نیزاستفاده شده بود. بررسی این تلفن ماهواره ازارتباط میان سرهنگ " ویسام ال حسن " رئیس گروه حفاظت رفیق حریری و رهبران حزب الله پرده برداشت.
یک یادداشت داخلی دادگاه سازمان ملل به بیرون درز کرد و سر از یک کانال تلویزیونی کانادایی " SRC" در آورد، در این یادداشت گفته شده بود که سرهنگ " ال حسن " که بنظر میرسیده هنگام انفجار به همراه حریری بوده باشد یک مدرک جعلی به بازپرسان ارائه داده است، او در روز انفجار چندین بار به "حسین خلیل " شماره دو حزب الله تلفن کرده است.
بررسی لیست های تلفن ماهواره ای نشان داد که " خلیل " به " وافیق صفا " مسئول حفاظت حزب الله تلفن کرده است. " وافیق صفا " از سوی دادگاه متهم شده که یکی از اعضای کلیدی قتل حریری می باشد.
مسئولین فرانسوی دادگاه، این ارتباط را برای نخستین بار هنگام بررسی قتل " سمیر کثیر" روزنامه نگار لبنانی- فرانسوی کشف کردند، این روزنامه نگار چهار ماه پس از قتل حریری در یک انفجار مشابه کشته شد.
یک منبع فرانسوی نزدیک به دادگاه به نیوز مکس گفت : مردی که این تلفن ماهواره ای را خریده و در دو قتل از آن استفاده کرده است از اعضای حزب الله لبنان و در ارتباط مستقیم با نیروی قدس سپاه پاسداران حکومت اسلامی بوده است.

سیزدهم آذر- چهارم دسامبر 2010
www.farhangiran.com

 دیدگاه زیبای گاندی: 7 مورد خطرناک!
از نظر گاندی هفت موردی که بدون هفت مورد دیگر خطرناک هستند:
1-ثروت، بدون زحمت
2-لذت، بدون وجدان
3-دانش، بدون شخصیت
4-تجارت، بدون اخلاق
5-علم، بدون انسانیت
6-عبادت، بدون ایثار
7-سیاست، بدون شرافت

این هفت مورد را گاندی چند روز پیش از مرگش بر روی یک تکه کاغذ نوشت و به نوه‌اش داد

بالای صفحه

... بیشتر