"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه ، 9 بهمن 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

زهرا بهرامی اعدام شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: زهرا بهرامی شهروند ایرانی هلندی و زندانی سیاسی بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات سال گذشته صبح امروز در اوین اعدام شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، زهرا بهرامی زندانی سیاسی بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات سال گذشته که به اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود صبح امروز در اوین به دار آویخته شد. وی در حوادث عاشورای گذشته دستگیر و پس از طی مدتی در تاریخ 25 مرداد امسال در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی به محاربه متهم شد اما به فاصله کمی توسط همین شعبه به اتهام «محاربه» و «حمل و فروش مواد مخدر» به اعدام، مصادره اموال، پرداخت چهارده ميليون ريال جزاي نقدي و تحمل هفتاد ضربه شلاق محکوم و در 12 دی ماه حکم قطعی اجرای اعدام به وکیل او اعلام شد.

پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران در گزارش خود می نویسد: در بازرسي از منزل نامبرده،‌که پيشتر به اتهام ارتکاب جرائم امنيتي دستگير شده بود،‌ 450 گرم کوکائين و 420 گرم ترياک نيز کشف و در تحقيقات صورت گرفته مشخص شد وي 150 گرم کوکائين نيز به فروش رسانده است.

در همین رابطه ساعتی پیش ژینوس شریف رازی وکیل زهرا بهرامی در گفتگو با رسانه های خبری با ابراز تعجب از اعدام غیر منتظره موکلش، از عدم ابلاغ اجرای این حکم به وی خبر داد. وی همچنین اضافه کرد: «من در شگفتم که با آنکه هنوز به اتهامات امنیتی موکلم رسیدگی نشده است حکم اعدام برای وی صادر شده است.»

پیشتر دختر زهرا بهرامی اتهام مادرش در مورد مواد مخدر را بی اساس دانسته و گفته بود کلیه اعترافات زیر شکنجه اخذ شده و اتهام خانم بهرامی سیاسی است.

زهرا بهرامی 45 ساله، فارغ التحصیل رشته موسیقی و دارای دو فرزند که سال گذشته و به منظور دیدار با فرزندش به ایران سفر نموده و در جریان اعتراضات روز عاشورای تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و ماه ها در بند سپاه زندان گوهردشت کرج و بند 209 اوین تهران تحت بازجویی بوده است

اميدهايي کم رنگ براي بازگشت بينايي فاطمه

كافي است لحظه‌اي در كنارت باشد تا محكم دستان كوچكش را در ميان انگشتانت قفل كند، انگار نمي‌خواهد تنها بماند، نكند دوباره كابوس به سراغش بيايد. كابوسي كه يك شب خواب كودكانه‌اش را برهم زد و نور چشمانش را با خود برد. حالا چشمان «فاطمه كوچولو» را بسته‌اند و او هنوز اميدوار است كه بتواند با چشماني كاملا باز كودكانگي‌اش را تجربه كند اما...


 

به گزارش ايسنا، فاطمه در17 تيرماه سال گذشته به همراه خانواده‌اش مهمان خانه عمه‌اش در روستايي در شهرستان قروه بود كه حادثه اتفاق افتاد و زماني كه مادر كودك از خواب بيدار شد متوجه شد كه «فاطمه» در اتاق نيست و پس از جستجو او را در حالي كه از پشت در ته حياط افتاده بود، يافت.
فاطمه دستانش و لباس‌هايش از آهك سفيد شده بود و نمي‌توانست نفس بكشد حتي صورتش هم سوخته و كبود شده بود و تنها شاهد ماجرا، «محمدرضا» شوهر عمه فاطمه بود كه ادعا مي‌كرد فاطمه از بلندي به پايين پرت شده است هر چند اين متهم كه به موادمخدراز نوع ترياك اعتياد دارد زماني كه در محل اختفايش شناسايي و دستگير شد در بازجويي‌هاي اوليه خود به ارتكاب اين جنايت اعتراف كرد.
اين حادثه به سرعت اتفاق افتاد و پدر و مادر اين كودك شبانه دختر خردسالشان را به بيمارستان بعثت بردند اما پزشكان گفتند كه ديگر دير شده و چشمان «فاطمه» نابود شده است. فاطمه به تهران آمد و در بيمارستان مورد مدوا قرار گرفت و پزشكان مقداري از عفونت را از يكي از چشمانش خارج كردند.
يكسال و هفت‌ماه از وقوع اين حادثه گذشته و فاطمه كوچولو تاكنون 13 بار تحت عمل جراحي قرار گرفته است به طوري كه نه تنها اين جراحي‌ها بينايي را به اين دختر بازنگرداند بلكه 6بهمن ماه امسال چشم چپ «فاطمه» كه پزشكان اميدوار بودند بتوانند بينايي آن را به اين كودك بازگردانند هم بخيه زده شد.
«اميركلوندي» پدر فاطمه كوچولو در اين باره گفت: پيوند قرنيه آخرين عمل جراحي بود كه روي چشم چپ فاطمه در 15 دي‌ماه انجام شد و پس از چند روز پزشك «فاطمه» عنوان كرد كه چشم «فاطمه» پيوند قرنيه را نپذيرفته است و پس از آن گفتند كه پلكش افتاده و آن را بخيه كردند. او ادامه داد: چشم راست فاطمه خشك شده است و پزشكان هم به بازگرداندن بينايي چشم چپ او اميدوار بودند.
پدر اين كودك كه مستاصل به نظر مي‌رسيد، گفت: ديگر راهي به نظرم نمي‌رسد كه بتوانم چشمان دخترم را بازگردانم فاطمه قبل از اين مي‌توانست تشخيص دهد كه چه زماني از روز است اما چند وقتي است كه مي‌پرسد بابا شب است يا روز؟
او تاكيد كرد كه براي رسيدگي به پرونده قضايي فاطمه منتظر نامه پزشك قانوني قروه هستيم.
همچنين هاله سادات سري، وكيل «فاطمه» هم درباره روند رسيدگي به پرونده اين حادثه اظهار كرد: پرونده «فاطمه» به منظور رسيدگي به دادگاه كيفري استان كردستان ارجاع داده شده و دادگاه سوم اسفند ماه امسال را براي رسيدگي به اين پرونده تعيين كرده است. وي با بيان اينكه در حال حاضر متهم اصلي پرونده «محمدرضا» در بازداشت به سر مي‌برد، ادامه داد:‌ پزشكان معالج هنوز اظهار نظرنهايي خود را در رابطه با وضعيت چشمان فاطمه عنوان نكرده‌اند اما به نظر مي‌رسد كه اميد چنداني به بازگشت بينايي چشمان فاطمه وجود ندارد.
«فاطمه» 4/5 ساله به همراه پدرش پس از آن كه چشم چپ‌اش را با بخيه بستند تهران را در حالي به مقصد شهر خود ترك كرد كه براي ادامه اين مسير سخت به پشتيباني مالي نياز دارد.داریوش همایون درگذشت


درگذشت داریوش همایون؛ اعلاميه حزب مشروطه (ليبرال دموکرات)
دکتر داريوش همايون بزرگ مرد تاريخ سياسی به جاودانگی پيوست


دکتر داريوش همايون بزرگ مرد تاريخ سياسی ايران آموزگار و رايزن حزب مشروطه ايران در ساعت 11 شامگاه 28 ژانويه 2011 در ژنو ( سوئيس ) به جاودانگی پيوست.
هموندان حزب مشروطه ايران در سراسر جهان اين رويداد جبران ناپدير و اين فقدان تاسف انگيز را به عموم مبارزان راه آزادی ايران تسليت می‌گويند.
روانش شاد که رهنمود‌های اجتماعی سياسیش هميشه مورد توجه و اعتبار خواهد بود.

دبير کل حزب مشروطه ايران ( لبيرال دمکرات )
فواد پاشائی

زندانیان سیاسی در حمایت جنبش اعتراضی مردم مصر و تونس: دیکتاتوری و استبداد پایدار نیست

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از زندانیان طیف های مختلف سیاسی زندان رجایی شهر، با ارسال پیامی از درون بند امنیتی حمایت خود را از جنبش اعتراضی مردم دو کشور مصر و تونس بر علیه نظام دیکتاتوری این کشورها ابراز نمودند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، در این پیام که با سختی فراوانی به دست ما رسیده است، زندانیان سیاسی بخش امنیتی ویژه و تازه تاسیس بند 4 زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) اظهار داشته اند در آستانه بیست و دوم بهمن ماه، ما جمعی از زندانیان طیف های مختلف سیاسی زندان رجایی شهر، همبستگی خود را با جنبش های دمکراسی خواهانه مردم کشورهای مصر و تونس که به نحوی برگرفته از جنبش سبز مردم ایران می باشد اعلام می داریم.

طی روزهای اخیر هزاران تن از مردم به جان آمده و معترض به نظام های دیکتاتوری کشورهای مصر و تونس، پس از سال ها خویشتن داری در مقابل نظام استبدادی این کشورها به رهبری حسنی مبارک رئیس جمهوری خودخوانده مصر و همچنین دیکتاتور مخلوع تونس زین العابدین بن علی، که سالیان سال و با مادام العمر کردن حاکمیت امکان هر گونه اصلاحات و حتی اعتراضی را از مردم و مخالفین خود سلب کرده بودند، در برابر شرایط و مشکلاتی همچون بیکاری، وضعیت بد اقتصادی و همچنین فساد بی حد و حصر نظام حاکم بر این کشورها دست به اعتراضات خیابانی زده و خواستار انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این دو کشور شدند که این اعتراضات تا به امروز منجر به سرنگونی زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس گردید.

اگرچه تحقق خواسته های به حق مردم این دو کشور جز با پرداخت بهایی سنگین ممکن نبوده و نیست و اعتراضات به حق و صلح آمیز مردم مصر و تونس نیز با واکنش تند و غیرانسانی نیروهای سرکوبگر دولتی مواجه شده و باعث جان باختن تعداد زیادی از اتباع این دو کشور گردید، باشد که خون های به ناحق ریخته شده مردم این دو کشور در آینده ای نه چندان دور نهال نوپای دمکراسی و آزادی در این دو کشور را آبیاری کند.

دیکتاتوری و استبداد پایدار نیست.

جمعی از زندانیان سیاسی طیف های مختلف زندان رجایی شهر کرج

سالن 12 - بند 4

انتشار از کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

منصور اسانلو، پنج سال زندان بدون یک روز مرخصی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: منصور اسانلو، رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه است که پنجمین سال از حبسش را طی کرده و تاکنون حق استفاده از یک مرخصی را نیافته است.

به گزارش کلمه، این در حالی است که زندانیان مطابق قانون باید از حق مرخصی استفاده کنند . شرایط زندان بدون مرخصی اکنون یکی از موارد غیر قانونی است که به شدت در زندانهای ایران رواج یافته است و منصور اسانلو نیز یکی از این زندانیان است که هرگز از این حق استفاده نکرده است .

به گفته همسر وی، اسانلو در حالی که در زندان به سر می برد و حکم محکومیت اش نیز به پایان رسیده بود، چندی پیش به دلایل نامعلوم دوباره به یک سال زندان محکوم شد.

اسانلو در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج بدون داشتن وکیل مورد محاکمه قرار گرفت و اجرای این حکم از پایان محکومیت پنج ساله اش آغاز شد .

رئیس سندیکاری اتوبوسرانی تهران و حومه، در طول دوران زندانش دچار ناراحتی‌های قلبی، کمر درد و ناراحتی چشم شده است و تا به حال سه بار پزشک قانونی رای به عدم تحمل حبس برای او داده است . اما با این همه بازجوهای وزارت اطلاعات از دادن مرخصی به او خودداری می کنند .

منصور اسانلو، فعال کارگری در ده سال گذشته، بارها بازداشت شده است. اما هر بار مسوولان زندان با پرونده سازی های جدید و به بهلنه های واهی هرج و مرج در زندان برایش پرونده ای جدید باز می کنند تا او از زندان آزاد نشود .آنها این بار هم پس از پایان محکومیت اسانلو برایش پرونده ای جعلی ساختند تا اور ا در زندان نگهدارند.

منصور اسانلو با شرایط جسمی نامناسب اکنون در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شود.


بیانیه جمعی از فعالان حقوق زنان در اعتراض به حکم صادره علیه فاطمه مسجدی و فاطمه بیدگلی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فاطمه مسجدی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در قم که چندی پیش و به همراه فاطمه بید گلی دیگر فعال این کمپین در شهر قم به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در گروه های فمینیستی علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم گردیده بود، روز گذشته و حین عزیمت به تهران بازداشت شد.

بازداشت این فعال حقوق زنان پس از دریافت نخستین اخطاریه دادگاه صورت می گیرد در حالیکه بنا بر قانون پس از سه بار اخطار کتبی می توان برای بازداشت فرد اقدام کرد.

بازداشت خانم مسجدی در حالیست که دفتر حقوق بشر قوه قضائیه و حوزه ریاست قوه قضائیه با ارسال نامه هایی به رئیس کل دادگستری قم پیگیر پرونده برای اجرای ماده 18 و اعاده دادرسی بوده اند. طبق تبصره 7 ماده 18 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب در صورت قبول اعاده دادرسی و تجویز آن از طرف رئیس قوه قضاییه اجرای حکم طبق ضوابط مربوطه به اعاده دادرسی متوقف می‌شود.

در همین راستا جمعی از فعالان حقوق زنان با امضا بیانیه ای اعتراض خود را به حکم این دو فعال حقوق زنان ابراز داشته اند که انتشار بیانیه با بازداشت فاطمه مسجدی همزمان شد.

متن این بیانیه به نقل از سایت تغییر برای برابری به شرح زیر است:

از زمان آغاز به کار کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان بیش از 4 سال می‌گذرد. این کمپین با نقد 10 ماده قانونی و تبعیض‌آمیز در حوزه زنان و طرح خواسته برابری حقوقی، فعالیت مسالمت‌آمیز خود را با گرفتن امضا از زنان و مردان آغاز کرد. از زمان آغاز به کارکمپین تا کنون اعضای آن بارها مورد برخوردهای غیرقانونی قرار گرفتند. علیرغم تمامی فشارهای امنیتی، کمپین فعالیت‌های مسالمت‌آامیز خود را برای رسیدن به خواسته های قانونی اش ادامه داد.

فعالیت در کمپین یک میلیون امضا جرم نیست. این موضوعی است که پس از بازداشت فعالان کمپین بارها و بارها توسط قضات دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران به اشکال گوناگون بیان شده است. دادگاه فعالیت در کمپین را مصداق اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام ندانسته بود. در این احکام جمع آوري امضا براي كمپين همانند اقدامات هر شهروند ايراني نظير درخواست براي آسفالت خيابان ذكر شده است. اما این بار شعبه ای دیگر از همان دادگاه دو تن از فعالان حقوق زنان در کمپین، فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق جمع آوری امضا محکوم کرده است.

دادگاه انقلاب شهرستان قم در حالی این دو فعال باسابقه زنان را برای اجرای حکم شش ماه حبس تعزیری فراخوانده است که پیش از این نیز بارها فعالین کمپین یک میلیون امضا در فضاهای عمومی یا در خانه هایشان به خاطر فعالیت شان در کمپین بازداشت شده‌اند.

در امور كيفري با توجه به اصل 36قانون اساسي مبني بر اين كه حكم به مجازات بايد به موجب قانون باشد و همچنين اصل 166قانون اساسي مبني بر اين كه احكام دادگاه‌ها بايد مستند به قانون صادر شود، بنابراين تنها اعمالي جرم محسوب مي شوند كه قانون‌گذار صراحتا آن عمل را جرم محسوب كرده باشد و براي آن نيز مجازاتي تعيين كرده باشد. اعمالي مثل جمع آوري امضا فاقد اصل قانوني بودن جرم و مجازات است و به همين دليل درنظر گرفتن كيفر براي آن غيرقانوني است. قضات نمي توانند با طرح اين مساله كه داراي نظر قضائي متفاوتي هستند، اعمال غيرمجرمانه را جرم محسوب كنند. چون در اين حالت علاوه بر نقض اصول مزبور، اصل برائت و اصل "عقاب بلا بیان" نقض مي شود. بديهي است كه نمي توان عملي را كه ممكن است قاضي حرام شرعي قلمداد كند، مادامي كه به صورت قانون درنيامده است، جرم محسوب كرد.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن این برخوردهای غیرقانونی خواستار لغو حکم فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی هستیم و نگرانی خود را از احکام صادره برای فعالین کمپین اعلام کرده و خواستار توقف این برخوردهای غیرقانونی علیه فعالان زنان و فعالین کمپین یک میلیون امضا هستیم.

Alice L. MacArthur, Retired, Andreas Mohareb, Antonio Orlando Neto, Azin Izadifar, Dylan Saidi, Eva Sonneborn, Ezzat Inanna, F. Hejazi, Farah Shilandari, Grace Richardson, Hamid-Arhenji pour, Jacqueline Hobert, Karin friend, Luis Marcelo Silveira Orlando, Mac Pourmoslemi, Mariacarmela Ribecco, Matthew Dean Hindman, Max Klingberg, MAXINE GOLDMAN, Michael Bruhn, Mohammad Solhdoost, nicole battista, Paula Adriana Silveira Orlando, Petra Plötz Lommerzheim, Rama Hashemi Olya, Ricardo Augusto Orlando, ROBIN SUNDSTRÖM, Slawomir Krolak, Stanwell Peterson, Talieh Hajzargarbashi, uli vsanden munich آ ذر امینی، آبتین زینعلی، آذرخش صادق‌زاده، آرام ملکشا، آرش اعلم، آرش نصیری اقبالی، آزاده اسدی، آزاده ایرانی، آزاده دواچی، آزاده فرامرزیها، آسیه امینی، آمنه مقصودی، آنیتا آرین، آیدا ابروفراخ، آیدا روستا، آیدا قجر، آینده آزاد، ابراهیم مهتری، ابوالفضل اردوخانی، ابولفضل(پویا) جهاندار، احترام شادفر، احسان ابری، احسان باباتبار، احسان دهقان، احمد احمدیان، اردشیر زارع زاده، ارغوان رحيم زاده نسخي، اصغر برزو، اعظم قریشی، افشین قنبری، المیرا علی حسینی، الناز بهنام، الهام قیطانچی، ‫الهه عبت، امید ایران مهر، امیر آشوری، امیر رشیدی، امیرهوشنگ نوایی، امین احمدیان، امین گنبدی‌پور، اندیشه جعفری، انسیه سلمآنی، انور میرستاری، اويس اخوان، اکبر عطری، ایراندخت شاداب، باقر فاطمي، بلال مرادویسی، بنفشه جمالی، بنفشه رنجی، بهار بهساز، بهارا بهروان، بهاره شرقی، بهارک قهرمان، بهرام معمارین، بهروز علوی، بهروز محمودیان، بهمن مباشری، پروین اردلان، پروین ضرابی، پریسا کاکائی، پویا عزیزی، تارا سپهری‌فر، تراب مستوفی، ترانه امیرتیموری، تنها صادقی، تیبه عباس‌لو، جعفر مرتضوی، جلوه جواهری، جیران مهربان، حامد انصاری، حامد مولایی، حامد هنرخواه، حسن علی الوندی، حسن محمدخان، حسن نايب هاشم، حسین عرب‌زاده حجازی، حسین قدسی، حمید حمیدی، حمیده نظامی، خدیج مقدم، خدیجه زمانسرایی سادات زمان، خسرو تجربه کار، خیراله امیریان، دانیال شیلان، داود آزادفر، درسا سبحانی، دلارام علی، رادبن صالحی، راما هاشمی‌علیا، رامین امن‌گستر، رسول علی‌دوست، رضا محمدی، رضا هیوا، رضوان مقدم، رها عسگری‌زاده، روجا بندری، روح الله مطیعی، روح اله باقرابادي، روزبه شفیعی، روشنک آسترکی، رویا کاشفی، ریحانه جدیدفرد، زارا امجدیان، زری امانت، زهرا توفیق، زهرا فراهانی، زهره ارزنی، زویا اسکندریان، زینب پیغمبرزاده، زینب زمانی، زینب میرزایی، ژانت عبدالله‌یی، سا را ایرانی، سارا اسمی زاده، سارا زارع، سارا زاهدی، سارا صحرانورد فرد، سارا قاسمی، سارا محمدی، ساراحسینی، ساسان امجدی، ساسان شیدا، ساقی لقایی، سالومه نوروزی، سامناک آقایی، سپهر عاطفی، سپیده یوسف‌زاده، ستاره هاشمی، ستوده ترکمنی، سحر رضازاده، سحر مفخم، سعید جلالی‌فر، سلمان سیما، سمانه عابدینی، سمانه موسوی، سمیه بهادری، سمیه رشیدی، سهراب پورهادی، سهیل پرهیزی، سهیل ستاری، سهیلا جندی، سهیلا ستاری، سوده راد، سوری کریمی، سوسن طهماسبی، سوفی مرادی، سکینه زارع محمدی، سکینه زارع‌محمدی، سیامک خضری زاده، سیاوش آریا، سیاوش باقری، سیاوش سرتیپی، سیاوش صفوی، سیاووش جلیلی، سیما حسین زاده، سیما شاه عباسی، سیما کیان، سیمین روزگرد، سیمین مرعشی، شادي صدر، شاهين صادق ايوبي، شاهین انزلی، شعله شاهرخی، شگوه پیری، شهاب الدین‌شیخی، شهرام قنبری، شهرزاد آل داود، شهرناز صدی، شهلا بهاردوست، شهین خاک نگار، شيرين فيروزي، شيما فرزادمنش، شکوفه امین دارالضربی، شکوه میرزادگی، شیرین صالحی، شیرین محمدی، شیما شمیانی، شیوا بدیهی نژاد، شیوا نهاوندی، صادق دقتی، صبرا رضایی، صبری نجفی، طاهره فراهانی، طلعت تقی‌نیا، عباس ملک محمدی، عسگر آهنین، عسل اخوان، عشا مومنی، علي معيني، علی خانبخشی، علی رستمی، علی سلحشور، علی صادقی، علی عبدی، ‫علی فتاحیان، علی وحید، علیرضا بابازاده، علیرضا ملک محمدی، غزل اسکری، فاطمه اسمائیلی، فاطمه خانی، فتانه صادقی، فخری شادفر، فخری نامی، فرانک فرید، فرح شیلاندری، فرحناز محمدی، فرخنده احتسابیان، فرزانه ثابتان، فرزانه محمدی‌پور، فرشاد محمدی، فرشته رییس دانایی، فرشته شيرازي، فرشته قاضی، فرناز کمالی، فرهاد صدقی، فروزان خرمیان، فروغ رسولی، فروغ سمیع نیا، فریال قربانی، فریبا ضرابی، فریده پورعبدالله، فیروزه مهاجر، قنچه قوامی، گلاله بهرامی، گلریا یزدانیان، گوهر بیات، گیتی بهی، لاله کلانتری، لیلا اسدی، لیلا محسنی، لیلا نقدی پری، لیلا کریمی، لیلی بهبهانی، لیلی حسن‌پور، لیلی کریمی، ماری لادیه-فولادی، ماندانا کوروش‌نیا، مجیده قاضی زاده، محبوبه حسین زاده، محبوبه محبی، محمد بینازاده، محمد عسگری، محمود پورباقری، مرتضا حسینی چوندری، مرضيه بخشي‌زاده، مرضیه آریان فر، مرضیه شکیبا، مريم اله‌ياري، مريم سجادپور، مریم بهرمن، مریم حسین خواه، مریم حکمت‌شعار، مریم رحمانی، مریم روزبهانی، مریم زندی، مریم ساجدی، مریم سجادپور، مریم عباسی، مریم مجد، مریم نایب‌یزدی، مریم کاویانی، مریم کریمی، مریم کمالی، مژده محمدی، مژگان ثروتی، مژگان قاصمیان، مستانه ترکمنی، مسیح علی‌نژاد، معصومه زمانی، ملودی تزری، ملیحه رزازان، منصوره خسروشاهی، منصوره شجاعی، منصوره مسعودی، منوچهر بهدانی، منوچهر سالکی، منوچهر فاضل، منوچهر فرید، مهدی مجتهدی، مهدیه فراهانی، مهران آقایی، مهرداد حمزه، مهرداد رضوانی، مهرداد مشایخی، مهرنوش اعتمادي، مهرنوش زنوزی، مهرنوش مسعودیان، مهری اسماعیل زاده، مهسا شکرلو، مهسا نصراللهی، مهشید راستی، مهشید ناجی، مهناز صحرایی، مهین محقق، میترا ابراهیمی، میلاد باقری، ناحید توسلی، نازی عظیما، ناصح فریدی، ناصر پويافر، ناهید بابایی، ناهید توسلی، ناهید جعفری، ناهید جعفری، فاطمه خانی، سهیل ستاری، ناهید میرحاج، ناهید کشاورز، ناهید کشاورز، نادر حاجی محسن، نجیبه اسدپور زمهریر، نرگس حسینی، نرگس شمسعلی، نریمان رحیمی، نسرين حسين پور، نسرین افضلی، نسرین حمیدی، نسیم خسروی‌مقدم، نسیم سرابندی، نفیسه آزاد، نگار انسان، نگار سماک نژاد، نوری نیک زاد، نوشین احمدی‌خراسانی، نوشین کشاورزنیا، نوید محبی، نيکزاد زنگنه، نیره توحیدی، نیما زمانی، نینا وباب، هانا دارابی، هایده تابش، هدا امینیان، هدی کریمی پور، همایون مهمنش، هنگامه هویدا، وجهیه درویش زاده، وحید خدایاری، ویدا بیگلری، کاظم علمداری، کامران سالاری، کاوه رضایی، کاوه مظفری، کاوه کرمانشاهی، کوروش ایرانی، کیان مینویی، یاسر عزیزی، یاسمن نیلفروشان، یاسمین حشدری، یوسف اباذری

بازداشت فاطمه مسجدی، فعال کمپین یک میلیون امضاء

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فاطمه مسجدی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در قم که چندی پیش و به همراه فاطمه بید گلی دیگر فعال این کمپین در قم به زندان محکوم شده بود، روز گذشته و حین عزیمت به تهران بازداشت شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، روز گذشته، جمعه هشتم بهمن ماه، فاطمه مسجدی، یکی از دو فعال حقوق زنان در قم که به زندان محکوم شده است، در حالیکه قصد سفر به تهران داشت بین راه توسط مامورینی که معلوم نیست وابسته به کدام نهاد بودند دستگیر شد.

بازداشت فاطمه مسجدی در حالی صورت می گیرد که خانواده و وکلای وی و مریم بیدگلی در حال پیگیری پرونده های آنان برای اجرای ماده 18 و اعاده دادرسی بوده اند.

از وضعیت مریم بیدگلی، دیگر فعال محکوم به شش ماه حبس خبری در دست نیست.

این دو فعال کمپین یک میلیون امضا، روز 17 اردیبهشت ماه سال گذشته، توسط ماموران امنیتی شهر قم بازداشت و پس از دو هفته، با تودیع قرار وثیقه 20 میلیونی از زندان آزاد شدند. اولین دادگاه این دو فعال حقوق زنان، 13 مرداد ماه سال جاری برگزار و اتهام آنان تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود. دادگاه بدوی یک سال حبس و جزای نقدی اعلام شد که این رای در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم به شش ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.تازه ترین اطلاعات یک پرونده: دو سال حبس برای بسیجیان عامل مرگ دکتر زهرا بنی یعقوب

کلمه_فرزانه علوی :بیش از سه سال از مرگ مشکوک دکتر زهرا بنی یعقوب، پزشک جوان در ستاد امر به معروف همدان می گذرد و عوامل این مرگ تنها به دلیل بازداشت غیر قانونی این پزشک به تحمل مدت کوتاهی زندان محکوم شده اند.


زهرا بنی یعقوب، ۲۷ ساله، بیستم مهر ماه سال هشتاد و شش در پارکی در شهر همدان به همراه نامزدش دستگیر و به اداره امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان منتقل شد .تنها بعد از گذشت۴۸ ساعت از بازداشت غیر قانونی این پزشک جوان وقتی خانواده برای پی گیری کار او به همدان رفتند، مسوولان بازداشتگاه همدان به آنها اعلام کردند که دخترشان در بازداشتگاه خودکشی کرده است و جسد او را به آنها تحویل دادند . موضوعی که هرگز مورد پذیرش خانواده قرار نگرفت و آنها از همان روزها پی گیری خود را برای قتل مشکوک فرزندانشان دنبال کردند.

این پرونده در سالهای گذشته تبدیل به یکی از پرونده های مهم حقوق بشری در ایران شد و بسیاری از فعالان حقوق بشر و زنان درباره آن سخن گفتند. اینکه پزشک جوانی به اتهام همراه بودن با مردی در یک پارک که بعد از مدتی هم معلوم می شود نامزدش بوده دستگیر و سپس در یک بازداشتگاه غیر قانونی به طرزی عجیب کشته می شود و مسوولان بازداشتگاه نیز بدون هیچ مدرک مستندی اعلام می کنند او خودکشی کرده است، برای همه سوال برانگیز و عجیب بود .

مردم و فعالان حقوق بشر می خواستند بدانند که چرا نیروهای ستادامر به معروف همدان به این بازداشت غیرقانونی دست زده و سپس نیز چنین پایان دردناکی را برای خانواده یک پزشک جوان ایرانی و تیز هوش رقم زده اند .

بعدها با پی گیری های زیاد خانواده زهرا بنی یعقوب مسوولان قضایی از جمله کمیته ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز در تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۸۸ قتل مشکوک وی را تایید کرده وخواهان آن شدند که تحقیقات گسترده تری در باره این پرونده انجام شود .

نامه این ستاد به امضای سید محمد میر زمانی، معاون دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی دراین تاریخ به خانواده و دستگاه های ذی ربط ابلاغ شد .

ماجرای دو زهرا-زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب

همان روزها، محسن آرمین، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در سخنانی با مقایسه عملکرد مجلس ششم با مجلس هفتم، ضمن افتخار آمیز خواندن کارنامه مجلس ششم، گفت:« ماجرای دو زهرا –زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب- در تاریخ مجالس ایران حالت سمبولیک پیدا خواهد کرد. مرگ زهرا کاظمی که با پیگیری مجلس ششم مواجه شد و مرگ زهرا بنی یعقوب معصوم که گویی در مجلس هفتم خاک مرده پاشیده‌اند و حتی یک نفر هم بلند نمی‌شود تا بپرسد که چه سر این دختر آمده است؟»

سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب افزوده بود:« آقا بلند می‌شود و هیات تشکیل می‌دهد تا ببیند در هولوکاست که مربوط به ۷۰ سال پیش است، چه شده؛ اگر راست می‌گویی چرا در مورد مساله‌ای که در حوزه مدیریت خودت اتفاق افتاده، لام تا کام حرف نمی‌زنی و هیچ حساسیتی نشان نمی‌دهی؟ آن وقت می‌خواهی بدانی ۷۰ سال پیش در اروپا چه اتفاقی افتاده است؟ به همین دلیل است که کسی حرفت را باور نمی‌کند.»

آن روزها خیلی از چهره ها و شخصیت ها، خواهان رسیدگی به پرونده دکتر زهرا بنی یعقوب شدند، حتی گروهی از فرماندهان سپاه در نامه ای از مرگ مشکوک فرزند یکی از همکاران خود اظهار نگرانی کرده و خواهان توجه جدی به این پرونده شدند.

مرگ مشکوک این پزشک جوان، مجمع نمایندگان ادوار مجلس را نیز بر آن داشت تا با ارسال نامه ای به رییس وقت قوه قضائیه، خواستار تشکیل هیئت ویژه‌ای برای پیگیری این حادثه شوند.در بخشی از این نامه آمده بودکه« بر اساس اطلاعاتی که از سوی خانواده و افراد مطلع به وکیل متوفی و مراجع ذیربط گزارش شده مشارالیه فردی مذهبی و مقید به رعایت پوشش اسلامی بوده است و پدر ایشان نیز از زندانیان سیاسی قبل از پیروزی انقلاب بوده است .متوفی بر اساس مقررات قانونی می‌توانسته از حق آزاده بودن پدرش طرح پزشکی خود را در تهران بگذراند اما به دلیل علاقمندی به خدمت در مناطق دور از پایتخت، همدان را انتخاب می‌کند.
مجمع نمایندگان ادوار که از جمع چندصد نفری از نمایندگان این ملت در ادوار هفت‌گانه مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است بنا به تکلیفی که در هر زمان برای دفاع از حقوق شهروندی برای خود قائل انتظار داشت که این پرونده به طور کاملا عادلانه مورد بررسی قرار بگیرد و عوامل این حادثه مجازات شوند.»

حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و کشته شدن و دستگیری تعداد زیادی از فعالان مدنی و اجتماعی و شهروندان بی گناه این حوادث، توجه به این پرونده را تا حدودی کمرنگ کرد تا جایی که احکام صادره برای عوامل این حادثه بازتاب رسانه ای چندانی نداشت .

به گفته وکلای این پروند عبدالفتاح سلطانی و نسیم پراکند، اواخر سال گذشته در نهایت دادگاه فقط برای دو تن از مسوولان بازداشتگاه امر به معروف و نهی از منکر همدان به جرم بازداشت غیر قانونی دکتر زهرا احکام یک و دو سال زندان صادر کرده است .

در حالی برای عوامل قتل دردناک یکی از جوانان تیزهوش این کشور چنین حکمی صادر می شود که این روزها هر روز شاهد صدور حکم های سنگین زندان ده تا پانزده سال برای فعالان اجتماعی، مدنی و روزنامه نگاران کشور هستیم.

دکتر زهرا چگونه کشته شد ؟

دکتر زهرا بنی یعقوب دانش آموخته دبیرستان تیزهوشان، نفر ۲۳ آزمون سراسری دانشگاهها و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران از حدود هشت ماه قبل از مرگش، در مناطق محرم همدان و کردستان در حال طبابت بود . او به خاطر اینکه پدرش زندانی سیاسی رژیم شاه بود، از طرح خدمت اجباری پزشکان معافیت داشت و حضورش در این مناطق محروم کاملا داوطلبانه بود.پدر وی بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

او به خاطر اینکه پدرش زندانی سیاسی رژیم شاه بود، از طرح خدمت اجباری پزشکان معافیت داشت و حضورش در این مناطق محروم کاملا داوطلبانه بود.پدر وی بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

زهرا ی ۲۷ ساله، روز جمعه ۲۰ مهرماه ۸۶ ساعت ۱۰ صبح در پارکی در شهر همدان به همراه نامزدش توسط ماموران ستاد امر به معروف دستگیر می شود . مسوولان این ستاد بیش از ۲۴ ساعت خانواده زهرا را از جریان این بازداشت بی خبر نگه می دارند تا اینکه ساعت ۱۱ صبح روز شنبه سرهنگ محمد حسین قره باغی با لحنی توهین آمیز با خانواده زهرا تماس می گیرد و ماجرا را به خانواده او اطلاع می دهد . پدر زهرا در همان تماس از او می خواهد که به همدان مراجعه کنند اما قره باغی همچنان با همان لحن توهین آمیز خود به پدر زهرا می گوید که تا فردا آنها را به بازداشتگاه راه نمی دهد و آنها بیهوده خود را به زحمت نیاندازند و این همه راه را از تهران به همدان نیایند . زهرا هم که از سویی دیگر از تماس ستاد امر به معروف همدان با خانواده اش بی خبر بوده درروز دوم بازداشت از آنها می خواهد که اجازه تماس با خانواده اش را بدهند .

سرانجام و حدود ساعت پنج بعد از ظهر با دستور قاضی پرونده اجازه تماس صادر می شود اما در آن زمان پدر و مادر نگران زهرا راهی همدان شده اند و در راه هستند زهرا تصمیم می گیرد به تنها برادرش زنگ بزند اما با توجه به اشکال در خط موبایل، تماس تلفنی شان به بیش ازچند کلمه نمی رسد . زهرا با محل کار خود تماس می گیرد و تقاضای دو روز مرخصی می کند تا بیمارانش با درهای بسته درمانگاه مواجه نشوند. این بار برادر زهراست که برای تماس با خواهرش پافشاری می کند و چند بار با ستاد امر به معروف تماس می گیرد تا اینکه دوباره به زهرا اجازه می دهند با برادرش تماس بگیرد . تلفن برادر زهرا ساعت هشت و نیم شب زنگ می خورد.این بار خواهر و برادر فرصت پیدا می کنند چند دقیقه ای ا با یکدیگر صحبت کنند .برادر در گفت و گو با خواهرش احساس می کند او وضعیت روحی خوبی دارد.او در جواب این سوال برادر که می پرسد تو را اذیت نکرده اند ، می گوید نه و فوری اضافه می کند :«کسی بالای سرم ایستاده است.»

از آن زمان هیچ کس به درستی نمی داند که در بازداشتگاه همدان چه گذشته است اما همین قدر مشخص است که در گواهی فوت دکتر زهرا زمان مرگش ساعت هشت همان شب ذکر شده است. درحالی که زهرا در ساعت هشت و نیم با روحیه ای مناسب با برادرش صحبت کرده است و همین موضوع از همان ابتدا فرضیه خودکشی این پزشک جوان را زیر سوال می برد .پرینت مکالمات تلفنی که پس از ماهها دوندگی پدر زهرا در اختیار دادگاه قرار می گیرد، تایید می کند که زمان مکالمه تلفنی زهرا با برادرش نیم ساعت پس از زمانی است که پزشکی قانونی همدان به عنوان زمان فوت وی ذکر کرده است.

بعدها پزشک قانونی همدان گواهی فوت را تغییر می دهد و این بار در تاریخ آورده می شود که زهرا در صبح آن روز خودکشی کرده است. این در حالی است که دوبار تماس زهرا بر گوشی تلفن برادر ثبت شده و پرینت مکالمه ها نیز موجود است . پدر و مادر زهرا ساعت ۱۰ همان شب به همدان می رسند .اما در مقابل بازداشتگاه با عجیب ترین توهین ها مواجه می شوند . یکی از اعضای ستاد امر معروف به پدر زهرا می گوید از نظرما دختر تو صلاحیت پزشک بودن در این مملکت را ندارد . این فرد یک هفته پس از خاکسپاری زهرا، با خانواده عزادار تماس می گیرد و با انواع تهدیدها از خانواده بنی یعقوب می خواهد پرونده را پیگیری نکنند .

پدر زهرا هنوز از یاد نبرده است که سرهنگ قره باغی، رییس ستاد امر به معروف همدان چند ساعت پس از وقوع این فاجعه با خنده با او روبرو می شود و می گوید :«برای پیگیری وضع دخترت به آگاهی برو ،نه !برو دادسرا ،نه !بهتر است بروی پزشک قانونی.»او از همان جا با خنده و شوخی و بدون نگرانی از مرگ تلخی که در حوزه تحت نظارتش اتفاق افتاده بود، پدر پیر زهرا را به پزشک قانونی می فرستد و حادثه ای ناگوار را برای خانواده این گونه بازگو می کند.

هر آنچه پس از این برای این خانواده می گذرد تلخ است ، گریه و غم و رنجی که با وجود گذشت سه سال ازاین حادثه هنوز کمرنگ نشده است .خانواده زهرا هرگز از یاد نمی برند که موقع خاکسپاری پیکر فرزند عزیزشان، از بینی و گوشش خون جاری بوده است موضوعی که خانواده و هم حاضران در مجلس یادبود او را به شدت منقلب می کند. خانواده زهرا همان موقع با چند پزشک متخصص تماس می گیرند و همگی تایید می کنند که کسی که حلق آویز شده باشد به هیچ وجه گوش و بینی اش خون ریزی نمی کند و این تنها از نشانه های ضربه مغزی است. خانواده زهرا پس از آن برای بررسی احتمالی ضربه مغزی تقاضای نبش قبر می دهند و با اینکه با این کار موافقت می شود با توجه به وضعیت روحی و جسمی مادر زهرا ا خانواده از این کارانصراف می دهند .

آنچه در روزهای بعد بر این خانواده می گذرد پی گیری این پرونده است. پدر یک روز هم آرام نمی نشیند و بارها و بارها به دادگستری ،قوه قضاییه ، بیت رهبری ،نهاد ریاست جمهوری مراجعه می کند و مراجعه می کند .

قاتلان دکتر زهرا چه می کنند ؟

حکم نهایی دادگاه ۴۶ تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی غلامرضا موحدیان در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال ۸۸ به خانواده زهرا بنی یعقوب ابلاغ شد. بر اساس این حکم محمد حسین قره باغی، رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان به “اتهام جعل در اسناد “و “اتهام بازداشت غیرقانونی” و همچنین به اتهام استنکاف از انجام دستور قضایی به دوسال زندان و شش ماه انفصال از خدمات دولتی محکوم می شود . حسن مستقیمی دیگر عضو ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان که از نیروهای بسیج این منطقه هست و زهرا را در پارک دستگیر کرده بود نیز به اتهام “توقیف اشخاص بر خلاف قانون در جرم غیر مشهود” به یک سال حبس محکوم می شود.

آنها هم اکنون در زندان همدان به سر می برند اما پرونده اتهام قتل آنان و دیگر شرکا با اعلام برائت قاتلان با وجود این همه سند و مدرک برای همیشه مختومه اعلام شده است .

پیکر دکتر زهرا در قطعه ۲۵۴ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده، جایی که این روزها به مقر دایمی مادر و پدر زهرا تبدیل شده است وبیشتر روزهایشان را در کنار مزار عزیزشان می گذرانند .

با حضور ۱۳ سرباز و افسر زندان:
انتقال شتابزده هاشم خواستار به زندان در شرایط وخیم بعد از عمل

مهندس هاشم خواستار معلم زندانی مشهدی، کمتر از ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی و علی رغم دستور پزشک برای مراقب های پزشکی و بهره مندی از مرخصی استعلاجی ، مستقیما از بیمارستان امام رضا به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.


به گزارش خبرنگار تحول سبز ، انتقال آقای خواستار از بیمارستان به زندان ، با شتاب و عجله بسیاری و بدون اعلام قبلی به خانواده انجام شده است. خانواده آقای خواستار با تماس بیماران بستری در اتاق آقای خواستار در بیمارستان، از انتقال این معلم دربند در شرایط وخیم پس از عمل به زندان خبر داده اند.
بیماران هم اتاقی آقای خواستار در بخش جراحی بیمارستان امام رضا مشهد به همسر هاشم خواستار گفته اند که برای انتقال این معلم دربند ۱۳ سرباز و افسر زندان به بیمارستان آمده اند و با ایجاد شرایط ویژه امنیتی در بیمارستان ، آرامش آنها را نیز برهم زده اند.

گفته میشود انتقال شتابزده آقای خواستار از بیمارستان به زندان که برخلاف دستور پزشک معالج مبنی بر بستری بودن وی در بیمارستان انجام شده است ، با تصمیم جمعی از فعالان سیاسی و مدنی مشهد برای ملاقات وی در بیمارستان در روز اربعین مرتبط میباشد.

این اتفاق در حالی روی داد که آقای خواستار معلم ۵۷ ساله زندانی که به دلیل شرایط وخیم زندان مجبور به عمل هموروئید شده بود ، پس از عمل در شرایط نامساعد قرار داشته و به مراقبت های پزشکی برای روزها نیاز دارد.

سید هاشم خواستار عضو کانون صنفی معلمان مشهد که به دلیل فعالیت های صنفی و مدنی از یک سال و نیم پیش بدون مرخصی در زندان وکیل آباد مشهد زندانی میباشد ،به دلیل تشدید بیماری اش ناشی از شرایط وخیم زندان، ظهر روز دوشنبه مجبور به عمل جراحی شد و صبح سه شنبه از بیمارستان امام رضا مشهد به زندان وکیل آباد این شهر منتقل شد.

شمار زنان کارتن خواب رو به افزایش است

شهرزادنیوز: بر پایه آمار رسمی، زنان کارتن خواب که متوسط سنی آن‌ها 25 تا 45 سال است، 2 درصد از کل افراد کارتن خواب را تشکیل می ‌دهند و به گفته مسئولان شهری در تهران، این رقم در حال افزایش است.

مرتضی طلایی، رییس کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شورای شهر تهران، عادی شدن حضور زنان معتاد و کارتن خواب در کنار خیابان را زنگ خطری برای جامعه دانسته و گفته است: "اگر تاکنون فقط می‌دانستیم که تعداد زنان معتاد قابل توجه است، حال این نگرانی را داریم که این زنان معتاد که شرایط نامساعدی دارند، در سطح جامعه بیش از قبل به چشم می‌خورند و همه این موارد نشان می‌دهد که خانواده‌ در جامعه ما دچار تزلزل شده است."

به گزارش رسانه ها، یکی از مشکلات این زنان نگاه افراد جامعه و هنجارهای موجود است که گاه باعث می‌شود سرپناه‌های کوچکی که برای آن‌ها ساخته می‌شود از سوی افرادی که در محله‌های این کمپ‌ها زندگی می‌کنند مورد هجوم قرار بگیرند.

عباس دیلمی زاده، مدیرعامل یکی از انجمن‌های خیریه فعال در حوزه کارتن‌ خواب‌ها، در این رابطه اظهار داشت که این مرکز، تنها سرپناه موجود در تهران برای اقامت شبانه زنان معتاد کارتن خواب محسوب می‌شود که به معتادان محله‌های شوش، مولوی و دروازه غار خدمات ارائه می‌کند. سازمان بهزیستی و انجمن با سنجش پراکندگی جمعیت زنان معتاد در منطقه، این محل را انتخاب کرده‌اند. پیش از این نیز سرپناهی در محله‌ای دیگر راه‌اندازی شده بود، اما با مشکلاتی که مردم به وجود آوردند، تعطیل گردید. آوارگی این زن‌ها مسلما باعث گسترش بیشتر انواع آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.

به گفته مرتضی طلایی، در برخی از مقاطع سال فضای موجود برای نگهداری موقت کارتن خواب‌ها با نیاز جامعه برابر نیست.

وضعیت کارخانجات مصالح سازی، بحرانی است

دبیر اجرایی خانه کارگر تهران می‌گوید: به دلیل رکود صنایع ساختمانی و عمرانی بسیاری از کارخانه‌های سازنده مصالح ساختمانی از هم اکنون در پرداخت مطالبات خود دچار مشکل هستند.
اسماعیل حق پرستی در گفت‌وگو با ایلنا گفت‌: در صورتی که این مشکل ادامه یابد کارگران در پایان سال برای وصول حقوق و عیدی و پاداش شب عید با مشکلاتی مواجه خواهند بود.
به گفته این فعال کارگری، بحران کنونی نتیجه به طول انجامیدن رکود فعالیت کارگاه‌های ساختمانی و عمرانی است.
حق پرستی تاکید کرد: درحال حاضر بیشتر کارخانجات مصالح‌سازی سیمان، شن و ماسه، ‌ایزوگام، سنگ و کاشی دچار مشکل فروش محصولات هستند.
وی گفت: انبارهای این واحدهای تولیدی از مصالح پر است اما به دلیل رکود فعالیت ساختمانی کسی خریدار آن نیست.

سردی هوا در بوکان جان دو نفر را گرفت

آژانس خبری موکریان: دو شهروند بوکانی به دلیل سردی هوا و نبود مسکن جان خود را از دست دادند.
براساس گزارش دریافتی ، طی روزهای اخیر دو نفر در شهر بوکان به دلیل بارش برف و سرمای شدید و نداشتن سرپناه فوت کردند.
گفتی است دمای هوا در شهر بوکان اخیراً به 23 درجه زیر صفر رسیده بود.

تجمع کارگران نساجی مازندران در مقابل شرکت نساجی طبرستان

جمع کثیری از کارگران کارخانجات نساجی مازندران شامل گونی بافی و نساجی تلار و شماره 2 صبح امروز در مقابل نساجی طبرستان تجمع نمودند.

در این تجمع اعتراض آمیز تعدادی از کارگران که نخواستند نامشان فاش شود در گفت‌وگویی، اظهار داشتند در ماه گذشته طبق توافق نامه‌ای که در مورخ 15/10/89 بین نماینده استاندار (مهندس کریمی) و فلاح رئیس اداره کار قائمشهر و باوند نماینده سازمان صنایع ومعادن و مهندس اعتماد مدیر عامل شرکت نساجی مازندران و مهندس عموزاده عضو هیأت مدیره شرکت نساجی مازندران به اتفاق نماینده کارگران از شرکت‌های نساجی تلار، شرکت نساجی شماره 2 و گونی بافی در دفتر مدیریت شرکت نساجی شماره 2 برگزار گردید قرار بر آن شده بود که حقوق ماهیانه تا پایان پنجم ماه بعد به پرسنل شرکت پرداخت گردد و همچنین برابر روال پرداخت حقوقی، پرداخت از ماه آبان 89 شروع گردد و پس از 5/11/89 بصورت 2 ماه یکبار یعنی ( ابان و آذر) و (دی و بهمن) و عید و پاداش 89 تا آخر اسفند پرداخت و حقوق هر ماه در پنجم ماه بعد پرداخت گردد.

ضمنا معوقات سال 88 نیز بعد از پایان اردیبهشت 90 پرداخت گردد ولی متاسفانه علیزغم صبوری کارگران باز هم کارفرما و مسئولین نسبت به تعهدات خود عمل ننموده اند که به موجب نارضاینی و تجمع کارگران گردیده است.

فرار كاركنان سفارت اسرائیل از قاهره

اصلاحات نیوز: روزنامه "القدس العربي " به نقل از برخي منابع آگاه نوشت كه پس از آنكه تظاهرات مردمي به نزديكي دانشگاه قاهره در الجيزه رسيد، تيم كاري سفارت رژيم صهيونيستي در قاهره پا به فرار گذاشتند...

كاركنان سفارت رژيم صهيونيستي در قاهره كه از بالا گرفتن تظاهرات مردمي در شهرهاي مصر وحشت كرده بودند، سفارتخانه را ترك كرده و به سرزمين اشغالي گريختند.

به گزارش فارس، روزنامه "القدس العربي " به نقل از برخي منابع آگاه نوشت كه پس از آنكه تظاهرات مردمي به نزديكي دانشگاه قاهره در الجيزه رسيد، تيم كاري سفارت رژيم صهيونيستي در قاهره پا به فرار گذاشتند.

بر اساس اين گزارش، يك بالگرد كاركنان سفارت رژيم صهيونيستي را به يك پايگاه هوايي انتقال داده و از آنجا نيز با يك هواپيماي ويژه به سرزمين اشغالي فرار كردند.

پيش از اين سفير رژيم صهيونيستي در قاهره به دنبال شناسايي و متلاشي شدن يك شبكه جاسوسي اين رژيم در مصر اين كشور را ترك كرده بود.

با وجود اينكه سفارت رژيم صهيونيستي داراي چند طبقه و در ساختماني امن است اما كاركنان آن وحشت‌زده درخواست بالگردي براي فرار پيش از رسيدن تظاهرات‌كنندگان به سفارتخانه را كردند.

اين در حالي است كه وزارت خارجه رژيم صهيونيستي روز گذشته با انتشار بيانيه‌اي از اتباع اين رژيم كه در مصر به سرمي‌برند، خواست به دليل شرايط و اوضاعي كه آن را اوضاع پيچيده امنيتي خواند، هرچه سريع‌تر اين كشور را ترك كنند.

اين بيانيه همچنين اعلام كرد: تمام سفرهايي كه قرار بود، اتباع اين رژيم به مصر داشته باشند، لغو شده است.

حکومت نظامی در سراسر مصر/معترضان در خیابان

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از تلویزیون دولتی مصر گزارش داد، حسنی مبارک رئیس جمهور مصر جمعه شب مقررات منع آمد و شد سراسری در این کشور اعلام کرده است.

این در حالیست که با وجود آغاز ساعات منع آمد و شد، هنوز شمار زیادی از تظاهرکنندگان در خیابانهای قاهره حضور دارند. آنها در بعضی جاها تلاش کردند از خوروهای نیروهای ارتش بالا بروند.

همزمان وزیر خارجه آمریکا با هشدار به دولت مصر از مقامات این کشور خواسته است با اعتراض مسالمت آمیز و آزادی بیان موافقت کنند .

از سوی دیگر کاخ سفید واشنگتن نیز اوضاع مصر را بسیار نگران کننده ارزیابی کرده و از دولت این کشور خواسته است به حقوق مردم مصر احترام بگذارد و دسترسی آنها را به شبکه های اجتماعی و اینترنت آزاد بگذارد.

خبرگزاری فرانسه نوشت، در طول چهار روز گذشته این شدیدترین واکنش آمریکا به اوضاع مصر و انتقاد علیه قدرت حاکم در مصر به ریاست حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور محسوب می شود.

http://www.youtube.com/watch?v=j7a8s6WvRsI&feature=player_embedded

یک زندانی به اتهام ارتداد در زندان اهواز اعدام شد

خبرگزاری هرانا – یک زندانی عقیدتی به اتهام ارتداد در روز چهارشنبه ششم بهمن ماه در زندان کارون اهواز اعدام شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" سید علی غرابات از نیروهای ارشد سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق، اهل سوسنگرد به دلیل ادعای ارتباط با امام دوازدهم شیعیان با حکم دادگاه ویژه روحانیت به اتهام ارتداد و همین طور ترغیب به فساد (طبق مواد 513، 639 و 640 قانون مجازات اسلامی) به اعدام محکوم شد.

نامبرده پس از اعلام ادعای ارتباط با امام دوازدهم شیعیان توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر سوسنگرد بازداشت شد و پس از صدور حکم اعدام در فردای اربعین حسینی در بامداد چهارشنبه 6 بهمن ماه جاری در زندان کارون اهواز به دار آویخته شد.

طبق آخرین اطلاعات وی تعدادی مرید در استان های خوزستان و لرستان و ایلام داشت که برای زیارت به محل زندگی ایشان می آمدند و مدتی پس از دستگیری نیز فیلم مستندی که به گفته مسئولان به بررسی جریان های انحرافی می پرداخت از دیدار مریدان ایشان از شبکه استانی خوزستان پخش شده بود.

دستکم 20 کشته در تظاهرات مصر / هشدار آمریکا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع بیمارستانی اعلام کردند در درگیری های روز جمعه میان تظاهرکنندگان و پلیس در شهر قاهره، دست کم پنج نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. شاهدان شمار کشته شدگان را هشت نفر اعلام کرده اند.

همچنین به گفته منابع بیمارستانی در شهر سوئز، دستکم سیزده نفر در درگیریهای روز جمعه در این شهر کشته و بیش از هفتاد تن دیگر مجروح شده اند.

در شهر اسکندریه نیز درگیریهای شدیدی روز جمعه میان تظاهرکنندگان و نیروهای دولتی مصر روی داده که هنوز خبری از تلفات این درگیریها گزارش نشده است.

تلویزیون های بین المللی جمعه شب تصاویری از تظاهرکنندگان مصری را که در جریان تظاهرات امروز از ناحیه سر و گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند، پخش کردند.

آمریکا بر اصلاحات فوری در مصر تاکيد کرد

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با درخواست از مقامات مصری برای پایان دادن به اقدامات نیروهای پلیس، به تحولات این کشور واکنش نشان داد.

هیلاری کلینتون در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به اینکه خشونت نمی تواند خشم مردم را از بین ببرد، گفت، از دولت مصر می خواهیم از اقدامات خشونت آمیز نیروهای پلیس جلوگیری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود، مقامات مصر باید زمینه را برای تظاهرات مسالمت آمیز فراهم کنند و به تدابیر بی سابقه برای توقف ارتباطات پایان دهند.

هیلاری کلینتون گفت، به عنوان متحد مصر به شدت معتقدیم دولت این کشور باید فورا با مردم وارد گفتگو شود و اصلاحات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی لازم را به اجرا بگذارد.

از سوی دیکر کاخ سفید واشنگتن به مصر هشدار داد که در صورت ادامه خشونت علیه تظاهرکنندگان، ایالات متحده در مورد کمک هایش به قاهره بویژه کمکهای نظامی تجدید نظر خواهد کرد.

همزمان اعلام شد، رئیس ستاد مشترک ارتش مصر که در راس هیئتی در واشنگتن بسر می برد، سفر خود را نیمه تمام گذاشته و قرار است تا ساعاتی دیگر به مصر بازگردد.

بنابراین گزارش، معاون رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا از ارتش مصر که حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور برای مقابله با تظاهرات فراخوانده است، دعوت کرد از خود خویشتنداری نشان دهد.

وزارت اطلاعات زندانیان سیاسی را به اعدام تهدید کرد

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها : براساس اخبار دريافتي از ايران, زندانيان سياسي سالن 12 بند 4 زندان گوهردشت كرج, در شرايط به شدت امنيتي و زير نظر وزارت اطلاعات, تحت فشارهاي طاقت فرسايي قرار گرفته اند. مامورين وزارت اطلاعات زندانيان سياسي بي دفاع را به شدت كتك زده و جلوي هركدام يك برگه جهت نوشتن توبه نامه گذاشته اند و به آنها گفته اند كه: يا توبه نامه نوشته و امضاء مي كنيد, يا براي شما پرونده اعدام درست مي كنيم و همه تان را اعدام خواهيم كرد.
زندانيان سياسي سالن 12 بند 4 كه تحت شرايط بسيار سختي به سر مي برند, و در سرماي شديد از هرگونه وسايل گرمايشي محروم بوده و در مكاني كه فاقد هرگونه امكانات بهداشتي و استقراري است, نگهداري مي شوند, در مقابل اين خواست وزارت اطلاعات ايستادگي كرده و حاضر به نوشتن توبه نامه نشده اند.
مامورين وزارت اطلاعات, در مقابل زندانيان را تهديد كرده و گفته اند كه اگر برسر مواضع شان بايستند, همچنان تلفن هايشان قطع مي ماند و ممنوع الملاقات خواهند شد. اين زندانيان همچنين تهديد شده اند كه چنانچه اين خبر
به بيرون از زندان درز كند, با مجازات سختي مواجه خواهند شد.
زندانيان سياسي در ملاقات كابيني كه با خانواده هاي خود داشته اند با آنها خداحافظي كرده و گفته اند كه ممكن است ديگر آنها را نبينند. لازم به ذكر است كه درهمين رابطه, افشين باايماني و دو زنداني ديگر را بدون دليل, با
دست بند و پابند به سلولهاي انفرادي منتقل كرده اند.

مبارک هم صدای مردم را شنید و وعده اصلاحات داد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، رئیس جمهور مصر جمعه شب در سخنانی در تلویزیون این کشور اعلام کرد دولت را برکنار کرده است.

حسنی مبارک که پس از چهار روز اعتراضات گسترده در مصر در تلویزیون دولتی سخنرانی می کرد، گفت، دولت را بر کنار کرده است و روز شنبه دولت جدید تشکیل خواهد شد.

رئیس جمهور مصر همچنین وعده داد تدابیر جدیدی برای پیشبرد دموکراسی اتخاذ خواهد کرد.

دستکم 20 کشته در تظاهرات روز جمعه مصر

منابع بیمارستانی اعلام کردند در درگیری های روز جمعه میان تظاهرکنندگان و پلیس در شهر قاهره، دست کم پنج نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. شاهدان شمار کشته شدگان را هشت نفر اعلام کرده اند.

همچنین به گفته منابع بیمارستانی در شهر سوئز، دستکم سیزده نفر در درگیریهای روز جمعه در این شهر کشته و بیش از هفتاد تن دیگر مجروح شده اند.

در شهر اسکندریه نیز درگیریهای شدیدی روز جمعه میان تظاهرکنندگان و نیروهای دولتی مصر روی داده که هنوز خبری از تلفات این درگیریها گزارش نشده است.

تلویزیون های بین المللی جمعه شب تصاویری از تظاهرکنندگان مصری را که در جریان تظاهرات امروز از ناحیه سر و گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند، پخش کردند.

آمریکا بر اصلاحات فوری در مصر تاکيد کرد

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با درخواست از مقامات مصری برای پایان دادن به اقدامات نیروهای پلیس، به تحولات این کشور واکنش نشان داد.

هیلاری کلینتون در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به اینکه خشونت نمی تواند خشم مردم را از بین ببرد، گفت، از دولت مصر می خواهیم از اقدامات خشونت آمیز نیروهای پلیس جلوگیری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود، مقامات مصر باید زمینه را برای تظاهرات مسالمت آمیز فراهم کنند و به تدابیر بی سابقه برای توقف ارتباطات پایان دهند.

هیلاری کلینتون گفت، به عنوان متحد مصر به شدت معتقدیم دولت این کشور باید فورا با مردم وارد گفتگو شود و اصلاحات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی لازم را به اجرا بگذارد.

هشدار کاخ سفید

از سوی دیکر کاخ سفید واشنگتن به مصر هشدار داد که در صورت ادامه خشونت علیه تظاهرکنندگان، ایالات متحده در مورد کمک هایش به قاهره بویژه کمکهای نظامی تجدید نظر خواهد کرد.

همزمان اعلام شد، رئیس ستاد مشترک ارتش مصر که در راس هیئتی در واشنگتن بسر می برد، سفر خود را نیمه تمام گذاشته و قرار است تا ساعاتی دیگر به مصر بازگردد.

بنابراین گزارش، معاون رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا از ارتش مصر که حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور برای مقابله با تظاهرات فراخوانده است، دعوت کرد از خود خویشتنداری نشان دهد.

فیلم؛ بدنه معترض ارتش مصر به مردم پیوست

http://www.youtube.com/watch?v=32Hl8T4qCRs&feature=player_embedded#

یک فعال دیگر حقوق زنان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا - گزارش‌های دریافتی حاکی از بازداشت فاطمه مسجدی، فعال حقوق زنان است.

مسجدی، یکی از دو فعال حقوق زنان در قم است که به زندان محکوم شده و به‌نظر می‌رسد وی در حالی‌که قصد سفر به تهران را داشته، بازداشت شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، تا این لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت این فعال کمپین یک میلیون امضا در دست نیست و همین امر نگرانی‌ها را در مورد وضعیت وی افزایش داده است.

بازداشت فاطمه مسجدی در حالی صورت می‌گیرد که خانواده و وکلای وی و مریم بیدگلی در حال پیگیری پرونده‌های آنان برای اجرای ماده ۱۸ و اعاده دادرسی بوده‌اند.

از وضعیت مریم بیدگلی، دیگر فعال محکوم به شش ماه حبس نیز خبری در دست نیست.

این دو فعال کمپین یک میلیون امضا، روز ۱۷ اردیبهشت ماه سال گذشته، توسط ماموران امنیتی شهر قم بازداشت و پس از دو هفته، با تودیع قرار وثیقه ۲۰ میلیونی از زندان آزاد شدند. اولین دادگاه این دو فعال حقوق زنان، ۱۳ مرداد ماه سال جاری برگزار و اتهام آنان تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود. دادگاه بدوی یک سال حبس و جزای نقدی صادر کرد که این رای در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم به شش ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

محاکمه مجدد یک شهروند بهایی ساکن مشهد

خبرگزاری هرانا - «رزیتا واثقی» شهروند بهایی ساکن مشهد که در حال گذراندن دوره محکومیت ۵ ساله در زندان وکیل آباد است؛ مجددا محاکمه شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا» صبح روز یک شنبه ۳ بهمن ماه ۸۹ بار دیگر بنا به اتهام جدیدی رزیتا واثقی از زندان به دادگاه انقلاب مشهد انتقال و پس از جلسه دادگاه به زندان بازگردانده شد.

در خاتمه جلسه دادگاه قاضی پرونده اعلام کرد که متعاقبا حکم نامبرده و چند شهروند بهایی دیگر که هم پرونده ایشان می‌باشند اعلام خواهد شد.

قابل ذکر است که نامبرده به همراه هفت شهروند بهایی دیگر متهم به تبلیغ آئین بهایی است که جلسات دادگاه همه این شهروندان بطور غیر علنی در طی ماه گذشته، متناوبا و در زمان‌های مختلف برگذار گردیده است.

اسامی این هشت شهروند بهایی عبارتست از: رزیتا واثقی، ناهید قدیری، نورا نبیل‌زاده، شهاب طائفی، بهمن یزدانی، سونیا احمدی، افشین نیک آئین و وصال محمدی

هنرمند را از سر صحنه با دستبند به زندان بردند

لیلی رشیدی با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با نمایش هدا گابلر، نسبت به حضور دیکتاتوری فرهنگی در عرصه هنری ابراز نگرانی کرد و گفت: چه دلیلی دارد نمایشی که چندین بار توسط هیات بازبینی دیده شده اینطور مورد خشونت و تعرض قرار گیرد؟

این بازیگر تئاتر در گفت و گو با دی نا، درباره بر جوسازی صورت گرفته علیه نمایش هدا گابلر گفت: همیشه از چیزی که بدم می آمده و نگرانش بودم این بوده که خشونت و دیکتاتوری فرهنگی وارد عرصه هنر شود.

این بازیگر تئاتر گفت: چه دلیلی دارد نمایشی که جندین بار توسط هیئت بازبینی دیده شده اینطور مورد خشونت و تعرض قرار بگیرد؟

وی افزود: تئاتر به اندازه کافی مورد هجمه و بی مهری قرار می گیرد، دیگر چه دلیلی دارد چند هنرمند جوان را با دستبند مثل قاچاقچی و تبهکار از سر صحنه به زندان ببریم و این رفتار ناعادلانه را با آنها داشته باشیم؟

لیلی رشیدی در ادامه اظهار داشت: من نقش هیئت بازبینی را این وسط نمی دانم. مگر تمامی صحنه ها جلوی هیئت بازبینی اجرا نشده و هیئت بازبینی اجازه اجرای نمایش را نداده؟ پس اینهمه خشونت و رفتار ناشایست با هنرمندان برای چیست؟

شب زنده داری زمستانی زلزله زدگان کرمانی در معابر

روزنامه قدس: بيش از 57 زمين لرزه بالاي 3 ريشتر طي روزهاي پنج شنبه و جمعه شهرهايي از استان کرمان را لرزاند.

به گزارش مهر، پس از بروز زمين لرزه هاي شديد طي روزهاي پنج شنبه و جمعه محمدآباد ريگان که بزرگترين آنها به شدت 6 ريشتر ثبت شد تا ساعت 10 و 4 دقيقه صبح جمعه 57 بار زمين لرزه هايي با شدت بالاي سه ريشتر اين مناطق را لرزاند.

اين در حالي است که طي همين مدت سه زمين لرزه 3 ريشتري در بهرمان رفسنجان، سيرچ، کرمان و حسين آباد فهرج نيز روي داده است.

شب زنده داري در سرماي زمستان هزاران زلزله زده

وحشت از بروز زمين لرزه هاي شديد و همچنين وجود هزار و 800 خانه ترک خورده از زمين لرزه 6/5 ريشتري 29 آذرماه و هزار و 200 خانه در فهرج و همچنين تعدادي خانه ترک خورده در نرماشير شرايطي را مهيا کرده است تا هزاران نفر از ساکنان منطقه زلزله زده شب سرد زمستاني را در معابر عمومي و يا حيات خانه ها بگذرانند.
اين در حالي است که پس از زمين لرزه ماه گذشته هنوز اسکان موقت در اين مناطق صورت نگرفته است و مردم همچنان در خانه هاي ترک خورده اي زندگي مي کنند که غالباً خشت و گلي و نامقاوم هستند.
همچنين هزاران دانش آموز اين منطقه به دليل غيرمقاوم بودن مدارس طي يک ماه گذشته مجبور شدند در فضاي باز تحصيل کنند و همچنان منتظر کانکس هستند.
از سوي ديگر اکثر مردم شرق کرمان حتي در شهر بم به دنبال چادر هستند و همين مسأله بازار چادر را با کمبود و همچنين افزايش قيمت در بازار سياه مواجه کرده است.

گسلهاي شرق کرمان مجدداً فعال شده اند

معاون سازمان زمين شناسي کرمان با اشاره به فعال شدن مجدد گسلهاي شرق کرمان اظهار داشت: در استان کرمان 18 گسل اصلي فعال و صدها گسل فعال در مناطق مختلف وجود دارد.
علي رشيدي افزود: مطالعات در خصوص گسلهاي کرمان ادامه دارد، اما مردم مناطق زلزله زده بايد نکات ايمني را رعايت کنند.
وي با اشاره به زلزله خيز بودن اکثر مناطق جمعيتي کرمان ادامه داد: مقاوم سازي در اين شرايط مهمترين عامل ايمني است.

6 هزار خانه نياز به بازسازي دارند

معاون عمراني استاندار کرمان نيز در خصوص خسارات زمين لرزه روزهاي گذشته گفت: در اين زمينه ارزيابي خاصي صورت نگرفته و تعداد خانه هاي خسارت ديده اين زمين لرزه مشخص نيست، زيرا اين خانه ها همان مکانهايي هستند که در زمين لرزه 29 آذر صدمه ديده اند و بايد بازسازي شوند که در اين خصوص منتظر اعتبارات هستيم.محمد جواد کامياب افزود: 6 هزار واحد مسکوني براي بازسازي و مقاوم سازي شناسايي شده اند.وي گفت: استان کرمان زلزله خيز است و بايد مقاوم سازي در مناطق مختلف در دستور کار قرار گيرد که در همين راستا نزديک 90 هزار واحد مسکوني روستايي در کرمان طي سالهاي اخير بازسازي شده است.اين مقام مسؤول خاطرنشان کرد: زمين لرزه اخير ريگان در مناطق کوهستاني و همچنين خسارت ديده از زمين لرزه قبل روي داده است و همين مسأله موجب شد خسارت جاني نداشته باشيم، ضمن اينکه وجود برخي منازل بازسازي شده نيز در اين زمينه تأثيرگذار بوده است.

اعتراض سراسری علیه اعدام در ایران; شنبه ۲۹ ژانویه در ده ها شهر برگزار می شود
محل و ساعت تظاهرات در ده ها شهر در اروپا، آمریکا، عراق و افغانستان در اعتراض به موج اعدام ها در ایران

همزمان با تشدید اعدام ها در ایران، ایرانیان در خارج از کشور روز شنبه ی آینده2011.1.29 آکسیون های اعتراضی در نقاط مختلف جهان برگزار خواهند کرد. بنا به اطلاعات و فراخوان های منتشر شده در اینترنت، محل و ساعت برگزاری برخی از این تظاهرات اعتراضی به شرح زیر است:

سوئد
● استکهلم: ٢٩ ژانویه ساعت ٢ تا ٤ در میدان سِرگِل
تلفن تماس: ٠٧٣٧٨٠١٥١٠
● مالمو: ٢٩ ژانویه ساعت ١ تا ٣ بعدازظهر
محل: Davidhallsbron
تلفن تماس: ۰۷۰٣ ۶٣ ٨۰ ٨٨ , ۰۷۰٣۱۷۱۱۰۲
● یتبوری: ٢٩ ژانویه، جزئیات بیشتر بعدا به اطلاع خواهد رسید.
تلفن تماس: ٠٧٠٨٥٤٤٥٢٩
● بوروس: ٢٩ ژانویه ساعت ٢ تا ٤ بعدازظهر، Stortorget
تلفن تماس: ٠٧٣٧٥٩٨٥٦٦
نروژ
● اسلو: شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ١ تا ٢ بعدازظهر مقابل سفارت جمهوری اسلامی
و از ساعت ٢ و نیم تا ٣ و نیم در محل وزارت امور خارجه نروژ
تلفن تماس: صابر رحیمی ٠٩٨٦٩٤٠٠١
سازمان دهنده: حزب کمونیست کارگری ایران، حزب کمونیست ایران، کمیته بین المللی علیه اعدام
● اسلو: ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ و نیم تا ٣ و نیم مقابل سفارت جمهوری اسلامی و
از ساعت ٣ و ٤٥ تا ٤ و نیم مقابل وزرات امور خارجه نروژ
سازمانده دهنده: کمیته نیروهای سیاسی کردستانی مقیم در نروژ
آلمان
● فرانکفورت: ٢٩ ژانویه ٢ بعدازظهر مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در Raimundstrae ۹۰
بدنبال تجمع در مقابل کنسولگری، در ساعت ٤ در مرکز شهر فرانکفورت (هاوپت واخه) نمایش فیلم و عکس
تلفن های تماس: ٠١٥٧٨٧٤٩٧٢٣١، ٠١٥٧٧٤٦٥٠١٨٦
● برمن: شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٥ بعدازظهر
محل: Marktplatz
تلفن تماس: ٠١٧٢٤٠٣٧٠٣٥
● کلن: ٢٩ ژانویه، ساعت ١ تا ٣ بعدازظهر
مکان: dom platte
● هامبورگ: شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ١٢ ظهر، Hauptbahnhof (Nord)- Glockengieerwall
تلفن تماس: ٠١٧٦٤٨٣٢٥٦١٣ و ٠١٧٢٤٠٤٤٣٢٣
● برلین: ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٥ بعدازظهر، Joachimstaler Platz, (U-Bhf Kurfrstendamm)
تلفن تماس: ٠١٧٨٢٤٨٦٦٣١٧
● مونیخ: ٢٩ ژانویه، ساعت ٤ تا ٦ بعدازظهر، Opfer des Nationalsozialismus
Maximiliansplatz zur Brienner Strae
کانون ایرانیان آزادیخواه مونیخ /آلمان
http://iraniyanemunich.blogspot.com/
Iraniyanemunich@Yahoo.de
● لایپزیک: ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٤ بعدازظهر، Grimmaische Strae- Zentrum
اطریش
● وین: ٢٩ ژانویه، جزئیات بیشتر بعدا به اطلاع میرسد
دانمارک
● کپنهاگ: شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٣ بعدازظهر، مقابل دفتر مرکزی امنستی
Amnesty International - Gammeltorv - ۱۴۵۷ Kbenhavn K
از ساعت ٤ تا ٦ گردهمائی در محل کتابخانه پوینده
انگلیس:
● لندن: شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٤ بعدازظهر، میدان ترافالگار مقابل ناشنال گالری
Trafalgar Square, North Terrace (outside the National Gallery)
● لندن: ٢٩ ژانویه، ساعت ١١ صبح تا ١٢ و نیم در مقابل بی بی سی بخش فارسی
BBC Broadcasting House, Portland Place, W۱A ۱AA
هلند
● دنهاخ: جمعه ٢٨ ژانویه، ساعت ٣ تا ٥ بعدازظهر مقابل پارلمان هلند
تلفن های تماس: بهمن خانی: ۰۶۵۱۲۷٣۲۶۱، یلدا بیرام: ۰۶۵۰۹۹۴۰۰۵
کانادا
● تورنتو:
شنبه ٢٩ ژانویه، ساعت ٢ تا ٤ بعدازظهر
محل: تقاطع یانگ و دانداس، مقابل در اصلی ایتون سنتر
آدرس و تلفن تماس:
wpicanada@yahoo.com
۴۱۶ ۷۲۶ ۹٣۲۱
● ونکور: ٢٩ ژانویه، زمان : شنبه ٢٩ ژانویه٬ ساعت ٢ بعدازظهر، مقابل آرت گالری ضلع رابسون
تلفن تماس: ٦٠٤٧٢٧٨٩٨٦
● اتاوا: ٢٩ ژانویه ، ساعت ١٢ تا ٢بعدازظهر مقابل پارلمان اتاوا
تلفن تماس: داود آرام ٦١٣٨٥٩٧٩٢٩
آمریکا
● واشنگتن: ٣٠ ژانویه، از ساعت ١٢ تا ٣ بعداز ظهر،درمقابل " دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در" (ویسکانسین اونیو، واشنگتن)
تلفن تماس: ٣٠١٧٩٢٣٣٧٠ و ٢٤٠٤٧٢٩٥٦٥
hmassali@aol.com
maria.rohaly@gmail.com
● سانفرانسیسکو: ٢٩ ژانویه، ساعت ٤ تا ٦ بعدازظهر Union Square
افغانستان
● کابل، هرات، مزار شریف و قندهار: ٢٩ ژانویه
مسئولین حزب همبستگی افغانستان اطلاع داده اند که روز ٢٩ ژانویه در چهار شهر کابل، هرات، مزار شریف و قندهار علیه اعدام و در دفاع از زندانیان سیاسی در ایران تظاهرات خواهند داشت. جزئیات این تظاهرات ها بعدا به اطلاع خواهد رسید.
کردستان عراق
● سلیمانیه: ٢٩ ژانویه، حزئیات بعدا به اطلاع خواهد رسید

بالای صفحه

... بیشتر