"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه ، 23 بهمن  89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس/ شادی مردم مصر در پی سقوط ديکتاتور
عکس/ تخلیه میدان التحریر قاهره و بازگشت به خانهراهپیمایی به مجوز نیاز ندارد/مسیرها در ۳۶ شهر

خبرگزاری حکومتی فارس: وزارت کشور اعلام کرد : هیچ مجوزی برای راهپیمایی به بهانه حمایت از مردم مصر صادر نمی‌شود. معاون مدیرکل سیاسی وزارت کشور درخواست مجوز راهپیمایی به بهانه حمایت از مردم مصر از سوی کسانی که پیش از این مورد حمایت دیکتورهایی همچون مبارک بودند را در اجرای خط القای انگلیس مبنی بر تحت الشعاع قرار دادن پیروزی بزرگ ملت مصر تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران دانست.

برگزاری راهپیمایی ۲۵ بهمن در سراسر ایران

در پی اعلام روز ۲۵ بهمن به عنوان روز راهپیمایی اعتراضی مردم ایران در همبستگی با مردم کشورهای مصر و تونس جمعی از اعضای ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی در شهرستان ها مسیرهای پیشنهادی خود را برای راه پیمایی اعتراضی روز ۲۵ بهمن به شرح زیر اعلام کردند.

به گزارش ندای سبز آزادی مسیرهای مشخص شده در ۳۶ شهر کشور به قرار زیر است:

رشت: خیابان مطهری
تبریز: فلکه دانشگاه - چهارراه آبرسان
ارومیه: خیابان ارومیه، از شهرجایی تا میدان انقلاب
اردبیل: چهارراه امام تا میدان شریعتی
ایلام: خیابان بیست و چهار متری ولی عرص و خیابان اشرفی اصفهانی
بوشهر: خیابان شهدا
ورامین: میدان راه آهن تا میدان اصلی ورامین
پیشوا: خیابان شریعتی
قرچک: خیابان محمد آباد
اسلام شهر: خیابان باغ فیض، بلوار امام حسین از ابتدای جاده ساوه تا میدان اصلی باغ فیض
کرج: میدان شاه عباسی تا میدان حصارک
شهرکرد: حدفاصل 4 راه دامپزشکی تا میدان انقلاب
بیرجند: خیابان مدرس
مشهد: از 3 راه راهنمايي- به سمت ميدان شريعتي
بجنورد: میدان 17 شهریور
اهواز: فلکه ساعت تا چهارراه آبادان
زنجان: خیابان سعدی، خیابان امام
گرمسار: میدان شهدا تا میدان امام
سمنان: از میدان سعدی به سمت میدان کوثر
شاهرود: خیابان 22 بهمن
شیراز: بلوار چمران از پل زرگری تا پل معالی آباد
سنندج:د خیابان پاسداران
کرمان: میدان مرکزی (میدان آزادی)
کرمانشاه: میدان فردوسی
یاسوج: پارک ساحلی میدان استانداری
گرگان: میدان ولی عصر تا زرتشت
بروجرد: خیابان شهدا
خرم آباد: خیابان شهدای شرقی
بابل: خیابان مدرس
ساری: خیابان فرهنگ، خیابان قارن، خیابان انقلاب
آمل: خیابان امام رضا
اراک: خیابان عباس آباد، خیابان ملک، خیابان امام خمینی
همدان: میدان دانشگاه، آرامگاه بوعلی
بندرعباس: از چهارراره رسالت تا نخل ناخنا
یزد: خیابان دهم فروردین، خیابان آیت الله کاشانی از میدان مجاهدین تا میدان ابوذر

كشته شدن 8 دانشجو در تصادف محور اراک - قم

خبرگزاری مهر: تصادف محور اراک - قم صبح روز شنبه منجر به کشته شدن 8 دانشجو و زخمی شدن 7 نفر شد.

سرپرست پليس راه استان مرکزی درباره علت اين حادثه گفت: در محور اراک قم به علت لغزندگی جاده و عدم توانايی راننده پيکان اين تصادف رخ داد.

سرهنگ مهدی حسنی افزود: ساعت 10 و 15 دقيقه امروز (شنبه) چهار دستگاه خودرو پيکان، مينی‌بوس، تريلی کشنده، اسکانيا با هم برخورد کردند که در اثر اين برخورد 8 نفر کشته و 7 نفر زخمی شدند.

گفتنی است تعدادي از دانشجويان به بيمارستان وليعصر اراک و برخی به بيمارستان قم منتقل شدند.

اعلام حمايت جمعی از كارگران از تظاهرات 25 بهمن

سایت ایران کارگر

مردم و عموم كارگران شريف طي اين ساليان متمادي كه از انقلاب ميگذرد , با گوشت و پوست لمس مي كنند خادمين به مردم چه كساني هستند و خائنين به ملت وارمانهاي انها چه كساني ؛ اين حكومت مي خواهد انقلاب به سرقت برده مردم ايران را ؛ با تظاهرات فرمايشي 22 بهمن بار ديگر به جهت اميال خودشان سوق دهند .
اما كارگران زحمتكش امسال مي خواهند درسي فراموشي ناپذير به اين حكومت بدهند . همراه و هم صدا با بقيه مردم ايران در روز 25 بهمن ؛ خروش دادخواهي سر دهند و مطالبات حقه خودشان را طلب كنند. كانون شوراي اسلامي كار پاكدشت از كارگران غيور و ازاده ايران خواسته است ؛ كه اين فرصت را از دست ندهند و همه با هم درساعت 1500 براي شركت در تظاهرات ؛ حضور بهم برسانند.

بازداشت دو فعال دانشجویی دانشگاه تهران

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با گسترش دامنه بازداشت ها در آستانه بیست و پنجم بهمن ماه و فراخوان رهبران جنبش سبز، زهرا شریف و زهرا افتخاری دو فعال دانشجویی دانشگاه تهران بازداشت شدند.

به گزارش ندای سبز آزادی، زهرا شریف فعال دانشجویی دانشگاه تهران و از فعالین سیاسی و از اعضای ستاد میرحسین موسوی در زمان انتخابات بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت.

همچنین زهرا افتخاری دانشجویی دانشگاه تهران و از فعالین سیاسی و از اعضای ستاد میرحسن موسوی در زمان انتخابات نیز، بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافته است.

گفتنی‌ است پس از فراخوان ۲۵ بهمن مامورین امنیتی ایران اقدام به بازداشت تعدادکثیری از فعالین سیاسی نموده اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر خواستار آزادی فوری ده‌ها روزنامه نگار و معترض زندانی شد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری ده‌ها روزنامه نگار و معترضانی شد که به صورت خودسرانه و به نیت ارعاب ایرانیان نسبت به شرکت در راه‌پیمایی ۲۵ بهمن در همبستگی با جنبش آزادیخواهی مصر بازداشت شده‌اند.

کمپین همچنین خواستار پایان دادن به محدودیت‌های حرکت رهبران مخالف دولت، مهدی کروبی و میر حسین موسوی، همکاران، و اعضاء خانوادۀ آن‌ها شد. به گفتۀ خویشان افراد سرشناس دیگری از میان مخالفان دولت، این افراد نیز تحت نظارت دائمی هستند.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین گفت: "حکومت تلاش خود را می‌کند تا ایرانیان را مرعوب کند و حق آن‌ها را نسبت به گردهمایی مسالمت آمیز پایمال کند. با اتفاقات اخیر مصر، ما شاهد موج جدیدی از سرکوب در ایران هستیم که به قصد خاموش کردن مردمی است که از نقض حقوق بشرشان ناراضی هستند.

پس از اینکه کروبی و موسوی در تاریخ ۱۶ بهمن برنامۀ راه‌پیمایی دوشنبۀ آینده در حمایت از جنبش مردم مصر را اعلام کردند، مقامات ایرانی در صدد اعلان هشدار نسبت به عدم تحمل هرگونه تظاهرات عمومی در آن روز برآمدند.

بنا بر گزارشات منتشر شده در ایران از شب ۱۹ بهمن تا کنون، مأموران لباس شخصی به خانه‌ها و ادارات حد اقل ۳۰ فعال، روزنامه نگار، و معترض یورش برده و اکثر آن‌ها را در نیمه‌های شب بازداشت نموده و به محل‌های نامعلوم منتقل کرده‌اند. این مأموران هیچ‌گونه حکم قضایی برای دستگیری و یا احضار این افراد ارائه نکرده اند.

همچنین در تاریخ ۲۰ بهمن، مقامات شروع به حصر مهدی کروبی نمودند. مأموران امنیتی حتی از ورود فرزندان آقای کروبی به منزل وی جلوگیری می‌کنند. در حال حاضر، مهدی کروبی در منزل خویش زندانی شده است و تنها همسر وی در کنار اوست. خطوط تلفن منزل وی و هر نوع وسیلۀ ارتباطی دیگر، از جمله خطوط تلفن همراه و ارتباط اینترنتی وی قطع شده است.

چند روزنامه نگار به کمپین گفتند که برای بازجویی احضار شده‌اند و مأموران امنیتی به آنان اخطار داده‌اند تا "در تماس باشند، یعنی آن‌ها تحت نظارت دائمی خواهند بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، اطلاعاتی در خصوص بازداشت حداقل ۳۰ نفر، که اسامی ۱۳ نفر آن‌ها به شرح زیر می‌باشد، دریافت کرده است:

تقی رحمانی، عضو شورای فعالان ملی،مذهبی و عضو فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی شب چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه در منزل شخصی‌اش با شکستن درب خانه در حضور همسر و دو فرزند خردسالش دستگیر شد در حالیکه پس از دستگیری او همسرش به دلیل شوک روحی روانه بیمارستان گردید. هنوز از دلیل بازداشت و نهاد مسئول خبری نیست. پس از دستگیری او همسرش نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نوشت که روز بعد سایت‌های خبری متن نامه را منتشر کردند. نرگس محمدی همسر تقی رحمانی در این نامه از وضعیت هولناک دستگیری همسرش و ورود غیرقانونی مأموران و تفتیش خانه‌اش گفته است. بازداشت تقی رحمانی همراه با تفتیش خانه و بردن مقداری از وسایل خانه نیز بوده است.

دکتر محمد حسین شریف زادگان، استاد دانشگاه شهید بهشتی و وزیر رفاه دولت خاتمی چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه در منزلش بازداشت شد در حالیکه هنوز علت بازداشت او اعلام نشده است. شریف زادگان همسر خواهر میر حسین موسوی است که در دوره انتخابات ریاست جمهوری، مسئول کمیته اقشار ستاد میر حسین بود.

میثم محمدی و امید محدث دو روزنامه نگار و وبلاگ نویسی هستند که هر دو شب چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه توسط مأموران امنیتی در منزل شخصی‌شان بازداشت شدند. میثم محمدی و امیر محدث مدیر و کارمند سایت بنیاد شهید بهشتی بودند که تنها چند ماه از آغاز کارشان در آن بنیاد می‌گذرد. امید محدث سال گذشته در جریان حوادث پس از انتخابات نیز مدتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این دو روزنامه نگار نیز مشخص نشده است.

صالح نقره کار، خواهر زاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میر حسین موسوی در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز نیمه شب چهارشنبه، ۲۰ بهمن ماه توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. بازداشت او همراه با تفتیش چند ساعته منزلش بوده است و هنوز علت این بازداشت شده نیز مشخص نیست. صالح نقره کار سال گذشته نیز در جریان حوادث پس از انتخابات دستگیر و مدتی در بازداشت بود.

سید صدرالدین بهشتی، فرزند سید علیرضا بهشتی شیرازی دیگر بازداشت شده‌ای است که بعد ظهر پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه در محل کارش بازداشت شده است. او از مشاوران میر حسین موسوی است و هنوز علت بازداشتش اعلام نشده است.

حجت الاسلام دکتر مصطفی میراحمدی‌زاده، استاد حقوق عمومی دانشگاه مفید قم، عضو بنیاد باران و از شاگردان مرحوم آیت الله منتظری و از مشاوران مهدی کروبی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعد ظهر پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه در قم دستگیر شد و روانه بازداشتگاه اداره اطلاعات قم گردید. او ۷ اسفند ماه سال گذشته نیز با حکم دادگاه ویژه روحانیت، در منزلش بازداشت و پس ۱۸ روز حبس از زندان آزاد شد و بر اساس حکم دادگاه او که در دوم اردیبهشت ماه سال ۸۹ ابلاغ شد او محکوم به خلع لباس روحانیت و تبعید به خارج از قم به مدت ده سال شد.

فریبا ابتهاج تا این ساعت آخرین بازداشت شده روزهای اخیر است او که منشی و مسئول دفتر معصومه ابتکار، عضو فعلی شورای شهر تهران و مشاور دولت هشتمخاتمی است جمعه ۲۱ بهمن ماه در منزلش بازداشت شد.
کوروش زعیم، یکی از رهبران جبهۀ ملی، روز ۲۱ بهمن دستگیر شد.

پیمان عارف، فعال سیاسی و دانشجویی، در تاریخ ۲۱ بهمن دستگیر شد.

غلامحسین محمودی، عضو حزب سیاسی اصلاح طلب، جبهۀ مشارکت اسلامی، در منزلش در تاریخ ۲۱ بهمن ماه دستگیر شد.

مازیار خسروی، روزنامه نگاری که با روزنامۀ شرق همکاری می‌کند، در تاریخ ۲۲ بهمن در دفتر روزنامه دستگیر شد.

نزهت امیرآبادیان، روزنامه نگار روزنامه‌های اصلاح طلب، در تاریخ ۲۲ بهمن در منزلش دستگیر شد.

بازداشت محمدحسین و عبدالناصر مهیمنی در استان گلستان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عبدالناصر مهیمنی رییس خانه مطبوعات استان گلستان و محمد حسین مهیمنی فرزند محمدهاشم مهیمنی، استاندار گلستان در دوره اصلاحات توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شدند.

به گزارش ندای سبز آزادی، عبدالناصر مهیمنی رییس خانه مطبوعات استان گلستان در پایان وقت اداری امروز 23 بهمن سال 89 بازدداشت و روانه ی زندان شد. وی فرزند سوم خانواده مهیمنی، از خانواده‌های تاثیرگذار فرهنگی و اجتماعی استان است.

بازداشت وی پس از احضار و بازجویی در شعبه ی اول دادیاری شهر گرگان و در پی عدم توجه به اعتراض وی به قرار صادره صورت گرفته است.

همچنین شب گذشته نیز محمد حسین مهیمنی برادرزاده عبدالناصر مهیمنی ساعت ۱۰ شب، توسط نیروهای امنیتی در شهر گرگان بازداشت شد.

بنا بر این گزارش، وی فرزند محمدهاشم مهیمنی، استاندار گلستان در دوره اصلاحات و مدیرکل وزارت کشور در دوران وزارت عبدالله نوری و از شهرداران زندانی در جریان پرونده شهرداران تهران در ابتدای دولت خاتمی است، که در شهر گرگان بازداشت شد.

از علت دستگیری، هویت بازداشت کنندگان و همچنین محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

گزارش تجمع در کانادا ؛ دبیر کل عفو بین الملل: بی عدالتی در مورد سعید ملکپور را تحمل نمی کنیم

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: تعدادی از ایرانیان مقیم کانادا به دعوت جبهه متحد دانشجویی در کانادا در برابر پارلمان کانادا و سفارت جمهوری اسلامی دست به تجمع زده و خواستار لغو مجازات مرگ در ایران شدند. تجمع کنندگان همچنین از دولت کانادا خواستند تا برای آزادی سعید ملکپور مقیم کانادا که در ایران به اعدام محکوم شده اقدام کند. گزارش تجمع از سوی جبهه متحد دانشجویی اعلام شده است.

روز پنجشنبه 10 فوریه دو تجمع به کوشش جبهه متحد دانشجویی در کانادا، در اعتراض به اعدام های گسترده در ایران و به ویژه حکم اعدام سعید ملک پور، که دارای اقامت دائم کانادا است، در شهر اتاوا پایتخت کانادا برگزار شد. در این دو تجمع با وجود هوای بسیار سرد و برفی ده ها نفر از فعالان حقوق بشری و سیاسی حضور داشتند. دکتر زهره افتخاری همسر سعید ملک پور در سخنان خود خواستار اقدام فوری نحست وزیر کانادا برای نجات جان همسرش شد.

در این برنامه همچنین الکس نو دبیر کل سازمان عفو بین المل، دیوید کیلگور نماینده سابق مجلس، حسن زارع زاده اردشیر دبیر کل کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، مریم بنی یزدی فعال مدنی و مدیر سایت حقوق بشری سخنرانی کردند.

تجمع اول از ساعت 1:30 در برابر ساختمان پارلمان کانادا و با هدف درخواست از نخست وزیر کانادا برای انجام اقدام فوری در مورد سعید ملک پور و تجمع دوم در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران و به منظور اعتراض به اعدام های گسترده در ایران برگزار شدند.

پس از آنکه حاضران شعار می دادند استفان هارپر سعید را به خانه بازگردان، حسن زارع زاده اردشیر در جایگاه قرار گرفت و ضمن تشکر از حاضران که در هوای سرد و روز کاری از شهرهای مختلف در اتاوا جمع شده بودند، در سخنانی گفت : ما نگران آن هستیم که سعید به سرنوشت زهرا بهرامی دچار شود. اگر دولت هلند اقدامانی که الان انجام می دهد پیشتر انجام می داد می توانست جان زهرا بهرامی را نجات دهد اما آنها کوتاهی کردند.

اردشیر در ادامه گفت ما از دولت کانادا و شخص نخست وزیر می خواهیم دست به یک اقدام جدی و عملی بزند و سعید ملک پور را به خانه اش بازگرداند. او از همه خواست به هر روشی که می خواهند از دولت کانادا درخواست کنند تا برای نجات سعید از مجازات مرگ تلاش کند.

در ادامه اردشیر خانم زهره افتخاری همسر سعید ملک پور را معرفی کرد و او پس از آنکه در جایگاه قرار گرفت نامه ای که به نخست وزیر کانادا نوشته بود را قرائت کرد. او در این نامه به شرح پرونده سعید و رنج هایی که کشیده اند اشاره کرده و از استفان هارپر خواست که هرچه سریعتر برای بازگرداندن سعید به کانادا اقدام کند.


زهره افتخاری خطاب به نخست وزیر کانادا گفت : آقای هارپر آیا شما باور دارید همسر من بی گناه است؟ اگر اینطور است پس چرا اقدامی انجام نداده اید؟ اگر هم مطمئن نیستید ، آیا باور دارید که کسی به دلیل جرایم اینترنتی مستحق مجازات مرگ است که البته قانونی هم برای این نوع جرایم نوشته نشده است؟ من احساس میکنم سکوت دولت کانادا به معنی آن است که باور دارد همسر من دچار خطا شده است.

پس از آن حاضران با سر دادن شعار، به سمت سفارت جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند. الکس نیو دبیر کل سازمان عفو بین الملل که در این راهپیمایی حضور فعال داشت، پس از استقرار در برابر ساختمان سفارت جمهوری اسلامی توسط حسن زارع زاده اردشیر به حاضران معرفی شد.

او در سخنان تندی با اشاره به اینکه هر روز تقریبا دو نفر در ایران اعدام می شوند، گفت ما اینجا جمع شده ایم تا به دولت جمهوری اسلامی بگوییم که ما با خانواده سعید ملکپور اعلام همبستگی می کنیم و حاضر نیستیم این بی عدالتی را در مورد سعید تحمل کنیم.

دبیر کل سازمان عفو بین الملل شاخه کانادا یک روز پیش از این برنامه در نامه ای به نخست وزیر کانادا خواستار اقدام فوری او برای پیگیری وضعیت سعید ملک پور شده بود.

در ادامه دیوید کیلگور نماینده سابق پارلمان کانادا توسط مریم بنی یزدی به حاضران معرفی شد. او در سخنان گفت باید سعید را به همسرش در کانادا بازگردانیم. وی افزود: کانادا از حامیان اصلی قطعنامه نقض حقوق بشر جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد است و تلاش هایی در مورد نقض مستمر حقوق بشر در ایران انجام داده است.

در این برنامه جمعیتی که از شهرهای تورنتو، اتاوا ، واترلو و مونترال حضور داشتند، با نظمی خاص و بدور از خشئونت برنامه را دنبال کردند و در انتها پلیس از تظاهر کنندگان بخاطر حفظ نظم و آرامش تشکر کرد.

این برنامه به دعوت جبهۀ متحد داشجویی کانادا برگزار شد و سازمان عفو بین الملل، کمیتۀ دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، کمیته بین المللی اعدام و مرکز بین المللی حقوق بشر در آن شرکت و حمایت کردند.

ساعتی پیش؛ منصور اسانلو دچار حمله قلبی گردید

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: منصور اسانلو رئیس دربند هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که دوران محکومیت شش ساله خود را در زندان رجایی شهر سپری می کند، ساعتی پیش در زندان رجایی شهر دچار حمله قلبی گردید.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد ساعت 21 روز جمعه بیست و دوم بهمن ماه در زندان رجایی شهر دچار حمله قلبی شده و به بیرون از زندان منتقل گردید.

بنا به گزار های رسیده از زندان رجایی شهر، با وجود وخامت حال این زندانی سیاسی، مسئولین زندان رجایی شهر به مدت بیست دقیقه از رسیدگی به وضعیت وی خودداری کرده و پس از بیست دقیقه کوبیدن درب ها توسط زندانیان بند امنیتی ویژه زندانیان سیاسی، و به علت عدم حضور مسئولان بهداری این زندان، نهایتا وی را به محلی خارج از زندان منتقل کردند.

با وجود ناراحتی های متعدد جسمی این زندانی سیاسی از جمله، درد شدید پا، ساییدگی مهره کمر، بیماری قلبی و ناراحتی حاد چشم، مسئولان امنیتی و قضایی همچنان از اعطای مرخصی استعلاجی به وی خودداری می کنند.

اخبار رسیده از زندان رجایی شهر کرج حاکی از آن است که مسئولان امنیتی این زندان بویژه فرج الله نبی نژاد معاونت حراست این زندان که از شکنجه گران سابق و به نام زندان اوین می باشد، با احضار مکرر زندانیان سیاسی این زندان و تهدید ایشان به انتقال به سلول های انفرادی، سعی در جلب موافقت این زندانیان برای حضور در اعترافات تلویزیونی داشته که قطع تماس های تلفنی بند امنیتی ویژه زندانیان سیاسی این زندان نیز در همین راستا می باشد.

یادآوری می شود که زندان رجایی شهر کرج که به تبعیدگاه و قتلگاه زندانیان سیاسی شهرت یافته است، توسط مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، همواره برای تحت فشار بیشتر گذاردن و در مواردی حذف فیزیکی زندان سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

احساس می‌کنم دیگر مرگ ما را سزاوار است و بس!

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی یورش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منزل تقی رحمانی و بازداشت غیرقانونی این روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال سیاسی عضو شورای فعالان ملی مذهبی، نرگس محمدی همسر تقی رحمانی طی نامه ای سرگشاده به عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران، نسبت به این اقدام ماموران امنیتی که بدون ارائه هیچگونه حکم بازداشت و تفتیشی صورت گرفته است شکایت کرد.

به نام خداوندی که رحمت او وسیع و دائم است بر همه بندگان

جناب آقای جعفری دولت آبادی دادستان محترم تهران

با سلام و احترام

اینجانب نرگس محمدی همسر تقی رحمانی این شکوائیه را خدمت حضرت عالی می‌نویسم و درخواست رسیدگی عاجل دارم.

شب گذشته، ساعت 20:30 صدای زنگ منزل به صدا درآمد. سؤال کردم کیستید؟ گفتند با آقای رحمانی کار داریم. سری چرخاندم و تقی را صدا کردم. تقی در منزل نبود. گفتم نیست و آیفون را گذاشتم. من هم مشغول کار فرزندان کوچک 4 ساله‌ام بودم تا آماده خواب شوند. در را باز نکردم و کارهایم را ادامه دادم.

من در وسط هال کنار دو کودکم بودم و با آن‌ها صحبت می‌کردم که ناگهان در حدود 2 متری خود 5-4 مرد با لباس شخصی را دیدم. آنچنان شوکه شده بودم که قادر به حرکت نبودم. زبانم بند آمده بود. من بیمار هستم. و روزی 18 عدد قرص می‌خورم و تحت مراقبت پزشکان مغز و اعصاب و اعصاب و روان و ریه هستم. بیماری دیگری هم دارم که می‌بایست عمل جراحی شوم. دست و پاهایم بر اثر ضعفی که کردم سست شد و روی پاهایم لغزیدم. در را گرفتم تا زمین نخورم، اما دستانم سست و بی‌جان شد. گفتم شما کی هستید و چرا بدون اجازه وارد خانه شدید. از ترس نمی‌توانستم تکان بخورم. پله‌های خانه ما مستقیم وارد هال می‌شود و آن‌ها در ورودی کوچه را با دیلم شکسته بودند و 2 در ورودی دیگر را باز کرده بودند و بدون حتی یک یا الله یا صدایی آرام و بی‌صدا از پله‌ها بالا آمده بودند و من یک باره با دیدن چهره مردان ناشناس و در حالی که لباس نامناسبی بر تن داشتم و روسری بر سر نداشتم و آماده خواب بودم، زبانم بند آمده بود. در مقابلشان ایستادم و علی و کیانا، بچه‌های مظلوم و بی‌پناهم را به آغوش کشیدم تا نترسند. آن‌ها مرتب از من می‌پرسیدند این‌ها دزدند؟ بعد از جر و بحث که در منزل من چه می‌کنید و من روسری ندارم، در مقابلم ایستادند و اجازه دادند تا بروم شال بردارم.

به زحمت خودم را روی زمین کشیدم و یک شال از کشوی اتاق برداشتم و در مقابل دیدگان مردان ناشناس بر سر انداختم. نتوانستم مانتو بپوشم و لباس عوض کنم. روی زمین افتاده بودم. تقی واقعاً پیش ما نبود و من هم چون مشغول خواباندن بچه‌ها بودم متوجه نشده بودم که تقی برای تنظیم درجه شوفاژ به موتورخانه رفته است.

به هر حال آن‌ها در ورودی حاج خانم (صاحب‌خانه) را نیز شکستند و وارد منزل وی هم شدند. حاج خانم بعداً می‌گفت من روی تخت در اتاق خواب دراز کشیده بودم که دیدم چند مرد بالای سر من هستند. تقی هم در طبقه زیرزمین (2 طبقه پایین‌تر) در موتورخانه مشغول کار بوده که یک مرتبه او را دستگیر کردند.

اما بازداشت تقی رحمانی همچون بازداشت من در 20/3/89 کاملاً غیرقانونی بود. هیچ‌گونه حکم ورود به منزل ما و حکم تفتیش آن و یا بازداشت تقی رحمانی در دست مأموران وجود نداشت. هر چه گفتیم این کار شما غیرقانونی است و ما باید به پلیس 110 گزارش دهیم که مردان ناشناس بدون حکم بازداشت به طور غیرقانونی وارد منزل شخصی ما شدند و قصد بردن تقی را دارند، تلفن ما را برداشتند و اجازه زنگ زدن ندادند.

تا ساعت 23 شب منزل ما را دفعه قبل زیر و رو کردند. گفتم من شماره تلفن 8 پزشک معالج خود را در موبایل و دفترچه تلفن دارم ضمن اینکه این‌ها 6 ماه پیش توسط مأموران اطلاعات بررسی شده، آن‌ها را به من بدهید چون من برای مراجعه به پزشکانم به آن‌ها نیاز دارم. اما آن‌ها اعتنایی نکردند و هر چه دستشان آمد از منزل ما بردند. تقی هم گفت تلفن‌های ضروری نرگس را بدهید.اما ندادند. صبرم را از کف دادم. یکی از مأموران گفت ما شیر هستیم و چون شمشیر. فریاد زدم باشد چون قدرت دارید هر چه می‌خواهید ببرید حتی می‌خواهید لباس‌های ما را هم بکنید و ببرید.

من خدا را شاهد و ناظر و گواه می‌گیرم، علی و کیانا به شدت ترسیده بودند.

دادستان محترم

نمی‌دانم رنجی را که بر من و خانواده‌ام روا می‌دارند چگونه بر قلم جاری سازم. زمانی که 20/3/89 وارد زندان اوین شدم سرحال و سالم بودم اما وقتی از آن در بیرون آمدم، با بیماری نگران‌کننده‌ای دست به گریبان بودم. 6 ماه است که تحت معالجه پزشکان هستم و هنوز من بیمارم و ناتوان. بارها درخواست کردم پاسپورتم را بدهند تا من برای معالجه از ایران بروم و ندادند. من دو کودک 4 ساله دارم. زمانی که مرا بازداشت کردند کیانا را عمل کرده بودم. ناله می‌کرد و ضجه می‌زد و گریه می‌کرد.

3 بار تا پایین پله‌ها مرا بردند و دخترم با صدای لرزان از من خواست تا او را ببوسم و بروم. 3 بار بالا آمدم و او را بوسیدم. نگذاشتم اشکم را ببیند ولی خدا شاهد است که در دل خون می‌گریستم. کیانا را عمل جراحی کرده بودم. شکمش پر از بخیه و زخم بود. همان شب ساعت 8 از بیمارستان به منزل آورده بودم. و باید مراقب بخیه‌ها می‌بودم. دختر کوچک سه سال و نیمه‌ام تب داشت.عمل جراحی سختی شده بود و من 10 شب و روز بیدار بر بالین کوچکش بودم. در زندان آرزو کردم ای کاش مادر نبودم. آیا در این سرزمین مادر بودن گناه است؟ ای وای بر ما!

این صحنه دیشب دوباره برای علی و کیانا، کودکان 4 ساله معصوم من تکرار شد. آن‌ها تا صبح در خواب هذیان می‌گفتند. چندین نوبت مأموران با تقی با الفاظ بسیار نامناسب و دور از شأن یک مأمور رسمی حکومت با صدای بلند درگیر شدند و علی و کیانا با چشمان بهت‌زده و نگران به صحنه می‌نگریستند. علی راه می‌رفت و با خودش می‌گفت از خانه من برید بیرون. بابا را اذیت نکنید.

به دلیل شوکی که بر من وارد شده بود و حمله‌های مکرر تا صبح قادر به ایستادن نبودم. 2 بار تشنج شدید کردم. ای کاش مرده بودم و دیشب را ندیده بودم.

بگذارید صادقانه بگویم دیشب وقتی مردان نامحرم ناشناس در مقابل من ایستاده بودند و مرا با سر و روی نامناسب می‌دیدند، احساس کردم در ایران نیستم. احساس کردم سرزمین مادری‌ام به تاراج رفته و من بی‌پناه در سرزمینی غریب و بیگانه‌ام. حال سؤال دارم از شمای مسئول و طلب پاسخ دارم: آیا زنان این سرزمین، بر مردان حکومت حلال شده‌اند؟ آیا ما زنان و مادران دیگر حرمتی در این سرزمین نداریم؟ آیا با وضع ظاهری درون خانه دیدن من، یک مادر، یک زن 37 ساله در منزل شخصی و در شب هنگام توسط مردان ناشناس و نامحرم هیچ گناهی در پیشگاه خداوند متعال نیست؟

آیا ترسیدن کودکان بی‌پناه من، زیر و رو شدن اسباب منزلم در مقابل چشمان کودکانم نه یک بار بلکه به فاصله شش ماه یک بار، موجب آزار فرزندان کوچک من نیست؟ من چگونه روان آن دو معصوم بی‌گناه را از بردن مادر، از بردن پدر و از خاطرات تلخ پاک کنم؟ خدایا دنیای کودکانه‌شان چه با خشم و بی‌رحمی مکدر شده است. علی و کیانا، مرتب با مردان ناشناس صحبت می‌کردند و با دست‌های کوچکشان به آن‌ها اشاره می‌کردند که این‌ها وسایل ما را می‌برند. مامان آن‌ها دزد هستند؟ بابای من را نبرید، آقا!؟ بابا نرو، مامان من بابا را می‌خواهم...

پس از بردن تقی کیانا روی موزائیک‌ها دراز کشید و با صدای بلند گریه سر داد و پدرش را می‌خواست.من مثل یک مرده و بی‌جان نقش بر روی زمین فقط او را می‌نگریستم. دختر چهار ساله‌ام را. می‌خواهم بگویم من یک انسانم، یک همسرم، یک مادرم و تکرار این همه درد و رنج دیگر در خیالم هم نمی‌گنجد.

تقی رحمانی 15 سال از عمر خود را در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران گذرانده به جرم آزادی بیان. و این هم سهمی دیگر. من هم 1/12/89 دادگاهی خواهم شد به جرم مدافع حقوق بشر بودن و علی و کیانای کوچک و معصومم را به خدا خواهم سپرد.

بازداشت کنندگان خود را ابتدا از نیروی انتظامی و سپس از وزارت اطلاعات معرفی کردند و بعد ساعت 24 و30 دقیقه بعد از نصف شب از وزارت اطلاعات بازجویان بنده زنگ زدند و گفتند تقی را ما نگرفتیم. و من در هول و هراسم از این بردن تقی که نمی‌دانم چه کسانی بردند و چرا بردند. اتهامش چه بود و چرا این گونه با ما رفتار کردند. در هراسم از شکسته شدن درهای منزلم. از ورود غیرقانونی افراد ناشناس. از احساس ناامن بودن حتی در منزلم.

احساس تحقیری که از آنچه بر من دیشب گذشت، در تمام وجودم رخنه کرده، از هراس آینده علی و کیانا، از سنگدلی کسانی که باید حافظان امنیت خانواده من باشند، اما رنج و ستم و دل‌شکستگی بر من روا می‌دارند. ای خدای من ای کاش قدری با ما مهربان‌تر بودند. آیا این خواسته زیادی است؟ به خدا پناه می‌برم. این نامه را در حالی برای حضرت عالی می‌نویسم که علی و کیانا خوابند و من عازم بیمارستان و دکتر. از شما می‌خواهم تا به شکوائیه من رسیدگی فرمایید. شکایت از ورود غیرقانونی مردان ناشناس، بازداشت همسرم بدون حکم بازداشت. تفتیش منزلم بدون حکم تفتیش، ورود غیرقانونی مأموران به حریم شخصی خانواده‌ام شب هنگام، اذیت و آزار روانی کودکانم، تشدید بیماری‌ام.

از یک دادستان در حکومت اسلامی خواسته‌ای مصرانه دارم، شکایت از مردانی که مرا سر برهنه و با لباس نامناسب و در حالی می نگریستند که بر اثر بیماری‌ام بر زمین افتاده بودم. من یک زن ایرانی و یک مسلمانم. و به خدا سوگند اگر از هر تجاوز و قانون شکنی بگذرم از تحقیری که در منزلم شدم نخواهم گذشت.

احساس می‌کنم دیگر مرگ ما را سزاوار است و بس.

در انتظار پاسخ آن مقام محترم قضایی چشم به راهم و تقاضای ملاقات فوری دارم.

با احترام- نرگس محمدی/ 21/11/89

در آستانه ۲۵ بهمن: بازداشت فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد قوچان در مشهد

تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد قوچان شب گذشته در شهر مشهد بازداشت شدند.

با نزدیك شدن به ۲۵ بهمن بر بازداشت فعالین دانشجویی و سیاسی افزوده شده است.

به گزارش دانشجونیوز بازداشت تعدادی از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد قوچان در ساعت ۲۳ بیست و یکم بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شدند.

اسامی بازداشت شدگان متعاقبا به محض دریافت به اطلاع خواهد رسید.

همچنین پیمان عارف دانشجوی ستاره دار شب گذشته در یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار دانشجونیوز، در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه شب بیست و یكم بهمن ماه ماموران لباس شخصی به منزل این فعال دانشجویی وارد شدند و بدون در دست داشتن حكم بازداشت، وی را بازداشت كردند.

ماموران از ساعت یازده و نیم شب تا یك و نیم شب به تفتیش منزل این فعال دانشجویی پرداختند.

به گفته همسر پیمان عارف، ماموران در هنگام انتقال اقای عارف و بعد از اصرار زیاد و ی و همسرش برای نشان دادن حكم، حكم كلی ای نشان داده اند كه در تاریخ ۱۲ بهمن صادر شده و در آن هیچ اسمی وجود نداشته و فقط در آن مجوز كلی برای بازداشت فعالین سیاسی صادر شده است.

تا كنون و بعد از یك روز از بازداشت این فعال دانشجویی، وی هیچگونه تماسی با خانواده اش نداشته است و خانواده وی همچنان از علت و مكان بازداشت پیمان عارف بی خبر هستند.

موج جدید بازداشت فعالین سیاسی در آستانه ۲۵ بهمن

دانشجو نیوز: با نزدیک شدن به ۲۵ بهمن، روزی که میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران جنبش سبز ایران مردم را برای حمایت از قیام های مردم مصر و تونس به خیابان فرا خوانده اند، موج جدید بازداشت فعالین سیاسی به راه افتاده است.

به گزارش سحام نیوز، تقی رحمانی از چهره های شناخته شده ملی مذهبی و عضو ستادانتخاباتی مهدی کروبی، نیمه شب دیشب در منزلش بازداشت شد.

تقی رحمانی که پیش از این چندین بار پس از پیروزی انقلاب بازداشت شده بود، آخرین بار بلافاصله پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته به همراه تنی چند از فعالان ملی مذهبی مجددا دستگیر شده و پس از چند روز از زندان آزاد شد.

در خبری دیگرو بنا به گزارش جرس، ماموران امنیتی نیمه شب چهارشنبه با ورود به خانه میثم محمدی، این محقق را به همراه لب تاب و کتابها و وسائل شخصی و همچنین چند تن از همکارانش، دستگیر و به بازداشتگاه اوین منتقل کردند.

اسامی و علت دستگیری بازداشت شدگان هنوز مشخص نشده است.

همزمان صالح نقره کار ، خواهر زاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میرحسین ، چهارشنبه شب توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، دستگیری نقره کار همراه با تفتیش چهار ساعته منزل و اثاثیه او بوده و هنوز علت این دستگیری مشخص نشده است. وی سال گذشته نیز در جریان حوادث بعد از انتخابات دستگیر و مدتی را در بازداشت به سر برده بود.

دکتر محمد حسین شریف زادگان، وزیر رفاه دولت نهم نیز یکی از بازداشت شدگان شب گذشته بوده است.

به گزارش کلمه، ماموران امنیتی شب گذشته با ورود به منزل دکتر شریف زادگان که در زمان انتخابات ریاست جمهوری، مسوول کمیته اقشار ستاد میرحسین بود وی را بازداشت کردند. دکتر شریف زادگان استاد دانشگاه شهید بهشتی است. وی از ابتدای انقلاب در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشته و از امنای نظام محسوب می شد. هنوز از علت بازداشت و نیز نهاد مسوول اطلاعی در دست نیست. به نظر می رسد این دستگیری در راستای افزایش فشار بر همراهان جنبش سبز صورت گرفته باشد. شریف زادگان همسر خواهر آقای موسوی است. اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

به نظر می رسد با نزدیکتر شدن تاریخ ۲۵ بهمن، و عقب نشینی نکردن رهبران جنبش سبز از دعوت مردم برای حضور اعتراضی در این روز، تعداد بازداشتی ها در ساعات و روزهای آینده بیش از این شود.

تقی رحمانی بازداشت شد

دانشجونیوز: تقی رحمانی روزنامه نگار، تحلیل گر و فعال سیاسی عضو شورای فعالان ملی مذهبی بازداشت شد.

سایت سحام نیوز از بازداشت این عضو فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات نیمه شب گذشته در منزلش خبر داده است. آقای رحمانی حدود یک سوم از عمر خود را در زندان به سر برده است.

به گزارش دانشجونیوز، تقی رحمانی که پیش از این چندین بار پس از پیروزی انقلاب بازداشت شده بود، آخرین بار بلافاصله پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته به همراه تنی چند از فعالان ملی مذهبی مجددا دستگیر شده و پس از چند روز از زندان آزاد شد.

سایت رجانیوز وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با نقل خبر بازداشت تقی رحمانی وی را یکی از مشاورین نزدیک مهدی کروبی که نقش اساسی در فراخوان تجمع های معترضان به نتایج انتخابات داشته، معرفی کرده است. این سایت هنوز ساعاتی از بازداشت تقی رحمانی نگذشته، نقش خود در مقام قضات قوه قضائیه آغاز و اتهام پراکنی علیه این فعال سیاسی را کلید زده است.

به نظر میرسد با نزدیک شدن به روز ۲۵ بهمن ماه که فراخوان تظاهرات از سوی آقایان موسوی و کروبی به مناسبت حمایت از قیام مردم مصر و تونس اعلام شده است، روند بازداشت فعالین سیاسی شتاب بیشتری به خود گرفته است.

واکنش‌های جهانی به کناره‌گیری مبارک

رادیو فردا : با کناره‌گیری حسنی مبارک که یکی از خواسته‌های مخالفان مصری بود، رهبران جهان از این تغییر استقبال کرده و ابراز امیدواری کردند مردم مصر بتوانند به مطالبات دموکراتیک خود دست یابند.

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، پس از کناره‌گیری مبارک گفت: این برهه‌ای مهم در تاریخ است... و نه فقط برای تاریخ خاورمیانه.

جو بایدن از اینکه آمریکا عمدتا یک‌صدا در مورد مصر موضع گرفته‌ است ابراز خرسندی کرد و افزود: این یک‌صدایی با اهمیت بوده و در این روزهای حساس و سرنوشت‌ساز حتی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

جو بایدن تحولات مصر را دلیلی بر متصل بودن جهان نوین به هم دانست و گفت این نسل جوان مصر بود که این تغییر را رقم زد و از شبکه‌های اجتماعی برای نیل به هدف خود بهره‌ جست.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحده، نیز در پیام کوتاهی خواستار گذاری آرام و شفاف در مصر شد و ابراز امیدواری کرد که این کشور انتخاباتی آزاد، منصفانه و قابل اعتماد در پیش رو داشته باشد و اداره مصر به یک دولت غیرنظامی سپرده شود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در بیانیه‌ای اظهار داشت که مبارک به صدای مردم مصر گوش داد.

کاترین اشتون براهمیت قوت بخشیدن به مذاکرات در مصر تاکید کرد تا از این رهگذر به گفته او به مطالبات مردم مصر پاسخ داده شود و ثبات به این کشور بازگردد.

این دومین حکومت عربی است که در کمتر از یک ماه فرومی‌ریزد. در ۲۵ ژانویه زین‌العابدین بن علی پس از ۲۳ سال ریاست جمهوری بی‌رقیب، استعفا داد و به عربستان سعودی گریخت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در شهرهای مختلف شمال آفریقا و خاورمیانه، مردم سرنگونی حکومت حسنی مبارک را جشن گرفته‌اند.

از بیروت تا غزه مردم در خیابان‌ها ریخته و با آتش‌بازی و سردادن شعار به استقبال این پیروزی مردم مصر رفته‌اند.

در تونس که الهام‌بخش حرکت اعتراضی مصر بوده است، مردم به خیابان‌ها ریخته و فریاد شادی سر می‌دهند.

این دومین حکومت عربی است که در کمتر از یک ماه فرومی‌ریزد. در ۲۵ ژانویه زین‌العابدین بن علی پس از ۲۳ سال ریاست جمهوری بی‌رقیب، استعفا داد و به عربستان سعودی گریخت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در شهرهای مختلف شمال آفریقا و خاورمیانه، مردم سرنگونی حکومت حسنی مبارک را جشن گرفته‌اند.

از بیروت تا غزه مردم در خیابان‌ها ریخته و با آتش‌بازی و سردادن شعار به استقبال این پیروزی مردم مصر رفته‌اند.

در تونس که الهام‌بخش حرکت اعتراضی مصر بوده است، مردم در خیابان‌ها فریاد شادی سر می‌دهند.

افزایش سرکوب حکومت ایران برای جلوگیری از تظاهرات روز دوشنبه

22 بهمن 1389--کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری دهها روزنامه نگار و معترضانی شد که به صورت خودسرانه و به نیت ارعاب ایرانیان نسبت به شرکت در راهپیمایی 25 بهمن در همبستگی با جنبش آزادیخواهی مصر بازداشت شده اند.
کمپین همچنین خواستار پایان دادن به محدودیت های حرکت رهبران مخالف دولت ، مهدی کروبی و میر حسین موسوی، همکاران، و اعضاء خانوادۀ آنها شد. به گفتۀ خویشان افراد سرشناس دیگری از میان مخالفان دولت، این افراد نیز تحت نظارت دائمی هستند.
هادی قائمی، سخنگوی کمپین گفت: "حکومت تلاش خود را می کند تا ایرانیان را مرعوب کند و حق آن ها را نسبت به گردهمایی مسالمت آمیز پایمال کند. با اتفاقات اخیر مصر، ما شاهد موج جدیدی از سرکوب در ایران هستیم که به قصد خاموش کردن مردمی است که از نقض حقوق بشرشان ناراضی هستند. "
پس از اینکه کروبی و موسوی در تاریخ 16 بهمن برنامۀ راهپیمایی دوشنبۀ آینده در حمایت از جنبش مردم مصر را اعلام کردند، مقامات ایرانی در صدد اعلان هشدار نسبت به عدم تحمل هرگونه تظاهرات عمومی در آن روز برآمدند.
بنابر گزارشات منتشر شده در ایران از شب 19 بهمن تا کنون، ماموران لباس شخصی به خانه ها و ادارات حد اقل 30 فعال، روزنامه نگار، و معترض یورش برده و اکثر آنها را در نیمه های شب بازداشت نموده و به محل های نامعلوم متقل کرده اند. این ماموران هیچگونه حکم قضایی برای دستگیری و یا احضار این افراد ارائه نکرده اند.
همچنین در تاریخ 20 بهمن، مقامات شروع به حصرمهدی کروبی نمودند. ماموران امنیتی حتی از ورود فرزندان آقای کروبی به منزل وی جلوگیری می کنند. در حال حاضر، مهدی کروبی در منزل خویش زندانی شده است و تنها همسر وی در کنار اوست. خطوط تلفن منزل وی و هر نوع وسیلۀ ارتباطی دیگر، از جمله خطوط تلفن همراه و ارتباط اینترنتی وی قطع شده است.
چند روزنامه نگار به کمپین گفتند که برای بازجویی احضار شده اند و ماموران امنیتی به آنان اخطار داده اند تا "در تماس" باشند، یعنی آنها تحت نظارت دائمی خواهند بود.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، اطلاعاتی در خصوص بازداشت حداقل 30 نفر، که اسامی 13 نفر آنها به شرح زیر می باشد، دریافت کرده است:
-- تقی رحمانی، عضو شورای فعالان ملی،مذهبی و عضو فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی شب چهارشنبه 20 بهمن ماه در منزل شخصیش با شکستن درب خانه در حضور همسر و دو فرزند خردسالش دستگیر شد در حالیکه پس ازدستگیری او همسرش به دلیل شوک روحی روانه بیمارستان گردید. هنوز از دلیل بازداشت و نهاد مسول خبری نیست. پس از دستگیری او همسرش نامه ای خطاب به دادستان تهران نوشت که روز بعد سایت های خبری متن نامه را منتشر کردند. نرگس محمدی همسر تقی رحمانی در این نامه از وضعیت هولناک دستگیری همسرش و ورود غیرقانونی ماموران و تفتیش خانه اش گفته است. بازداشت تقی رحمانی همراه با تفتیش خانه و بردن مقداری از وسایل خانه نیز بوده است.
-- دکتر محمد حسین شریف زادگان، استاد دانشگاه شهید بهشتی و وزیر رفاه دولت خاتمی چهارشنبه 20 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد در حالیکه هنوز علت بازداشت او اعلام نشده است. شریف زادگان همسر خواهر میرحسین موسوی است که در دوره انتخابات ریاست جمهوری، مسئول کمیته اقشار ستاد میر حسین بود.
-- میثم محمدی و امید محدث دو روزنامه نگار و وبلاگ نویسی هستند که هر دو شب چهارشنبه 20 بهمن ماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی شان بازداشت شدند. میثم محمدی و امیر محدث مدیر و کارمند سایت بنیاد شهید بهشتی بودند که تنها چند ماه از آغاز کارشان در آن بنیاد می گذرد. امید محدث سال گذشته در جریان حوادث پس از انتخابات نیز مدتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این دو روزنامه نگار نیز مشخص نشده است.
-- صالح نقره کار، خواهر زاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میر حسین موسوی در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز نیمه شب چهارشنبه، 20 بهمن ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. بازداشت او همراه با تفتیش چند ساعته منزلش بوده است و هنوز علت این بازداشت شده نیز مشخص نیست. صالح نقره کار سال گذشته نیزدر جریان حوادث پس از انتخابات دستگیر و مدتی در بازداشت بود.
-- سید صدرالدین بهشتی، فرزند سید علیرضا بهشتی شیرازی دیگر بازداشت شده ای است که بعد ظهر پنجشنبه 21 بهمن ماه در محل کارش بازداشت شده است. او از مشاوران میرحسین موسوی است و هنوز علت بازداشتش اعلام نشده است.
-- حجت الاسلام دکتر مصطفی میراحمدی‌زاده، استاد حقوق عمومی دانشگاه مفید قم، عضو بنیاد باران و از شاگردان مرحوم آیت الله منتظری و از مشاوران مهدی کروبی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعد ظهر پنجشنبه 21 بهمن ماه در قم دستگیر شد و روانه بازداشتگاه اداره اطلاعات قم گردید. او ۷ اسفند ماه سال گذشته نیز با حکم دادگاه ویژه روحانیت، در منزلش بازداشت و پس ۱۸ روز حبس از زندان آزاد شد و بر اساس حکم دادگاه او که در دوم اردبیهشت ماه سال 89 ابلاغ شد او محکوم به خلع لباس روحانیت و تبعید به خارج از قم به مدت ده سال شد.
-- فریبا ابتهاج تا این ساعت آخرین بازداشت شده روزهای اخیر است او که منشی و مسئول دفتر معصومه ابتکار، عضو فعلی شورای شهر تهران و مشاور دولت هشتمخاتمی است جمعه 21 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد.
-- کوروش زعیم، یکی از رهبران جبهۀ ملی، روز 21 بهمن دستگیر شد.
-- پیمان عارف، فعال سیاسی و دانشجویی، در تاریخ 21 بهمن دستگیر شد.
-- غلامحسین محمودی، عضو حزب سیاسی اصلاح طلب، جبهۀ مشارکت اسلامی، در منزلش در تاریخ 21 بهمن ماه دستگیر شد.
-- مازیار خسروی، روزنامه نگاری که با روزنامۀ شرق همکاری می کند، در تاریخ 22 بهمن در دفتر روزنامه دستگیر شد.
-- نزهت امیرآبادیان، روزنامه نگار روزنامه های اصلاح طلب، در تاریخ 22 بهمن در منزلش دستگیر شد.

سخنگوی کاخ سفید: حکومت ایران از اراده مردم می ترسد/ حکومت ایران باید به مردم اجازه تظاهرات مسالمت آمیز دهد

بی بی سی : کاخ سفید افزایش فشار حکومت ایران بر فعالان سیاسی و مسدود کردن مجاری ارتباطات را نشانه ترس رهبران این کشور از اراده مردم دانسته است.

مقام های آمریکا همچنین با مقایسه نحوه برخورد حکومت ایران با مخالفان و رسانه ها و موضع گیری این کشور در برابر رخدادهای مصر، جمهوری اسلامی را به "دورویی" متهم کرد.

پارازیت اندازی روی برنامه تلویزیون فارسی بی بی سی نیز از سوی ایالات متحده تقبیح شده است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید که در واکنش به رخدادهای سیاسی اخیر ایران صحبت می کرد، گفت حکومت این کشور باید به مردم اجازه دهد تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کنند.

حکومت ایران از اعطای مجوز برای راهپیمایی مخالفان دولت در حمایت از مردم مصر و تونس خودداری کرده است.

این راهپیمایی که قرار است ۲۵ بهمن انجام شود، به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، برگزار خواهد شد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا هم که روز جمعه در واکنش به کناره گیری حسنی مبارک صحبت می کرد، از ایران خواست به مردم این کشور اجازه راهیپمایی و تجمع دهد.

آقای بایدن گفت: "به دوستانمان در ایران می گویم بگذارید مردم راهپیمایی کنند، بگذارید مردم حرفشان را بزنند، مردمتان را از زندان آزاد کنید، بگذارید (در آینده کشور) نقش داشته باشند."

دولت آمریکا همچنین اقدام دولت ایران برای پارازیت اندازی روی امواج تلویزیون بی بی سی فارسی را تقبیح کرده است.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفته است که "موج اخیر بازداشت ها و تلاش دولت ایران برای مسدود کردن مجاری بین المللی اطلاع رسانی نشانه دورویی رهبران ایران است."

او با توخالی دانستن شعارهای رهبران ایران درباره اعتراض های مردم مصر گفت جمهوری اسلامی باید برای مردم خود هم حق برگزاری اجتماعات و تظاهرات مسالمت آمیز را قائل شود.

رابرت گیبز هفته پیش در واکنش به خطبه های نماز جمعه آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران که با انتقاد از حکومت حسنی مبارک، از اعتراض های مردم این کشور حمایت کرده بود گفت، دنیا از این استقبال خواهد کرد که در ایران نیز مردم بتوانند به طور مسالمت آمیز دست به اعتراض بزنند.

او تحقق چنین امری را "پیشرفتی جدی در خاورمیانه" توصیف کرد.

آقای گیبز گفت: "خیلی جالب است که ایران با توجه به اقدام های دولت این کشور در برخورد با اعتراض های مشابه مردم خود در سال ۲۰۰۹، این چنین موضع گیری می کند."

فشار بر مخالفان دولت ایران همزمان با نزدیک شدن ۲۵ بهمن افزایش یافته است.

گزارش ها بیانگر حصر خانگی مهدی کروبی و افزایش بازداشت مخالفان است.

همچنین گزارش هایی درباره کند شدن سرعت اینترنت و سخت شدن دسترسی به بعضی از سایت ها منتشر شده است.

یدالله اسلامی بازداشت شد

جرس: یدالله اسلامی عضو و دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس بعداز ظهر جمعه بازداشت شد.

به گزارش جرس، عصر روز جمعه چهار نفر از نیروهای امنیتی برای بازداشت اسلامی به منزل وی مراجعه کردند و پس از نشان دادن حکم قضایی و بازرسی منزل و ضبط لپ تاپ، هارد کامپیوتر شخصی، اسلامی را با خود بردند.

این اتفاق در شرایطی می افتد که دو روز پیش مجمع نمایندگان ادوار بیانیه ای در ارتباط با راهپیمایی بیست و پنج بهمن داده بود.

مردم الجزایر خود را برای تظاهرات امروز آماده ميکنند

العربیه . نت : هزاران تن از نیروهای امنیتی روز شنبه 12-2-2011 در مناطق حساس الجزایر مستقر شدند تا از تظاهرات احتمالی مخالفان جلوگیری کنند.

گزارش های وارده از الجزایر حاکی است پس از پیروزی انقلاب مردم مصر نگرانی های گسترده ای دولت الجزایر را فرا گرفته است.
معترضان به حکومت عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کرده اند می خواهند مانند دیگر مردم کشورهای عربی تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کنند.

دولت اما این تظاهرات را ممنوع اعلام کرده است و به نظر می رسد در صورت خروج مردم به خیابان های بین معترضان و نیروهای پلیس درگیری به وقوع خواهد پیوست.

سرنگونی مبارک و پیش از وی زین العابدین بن علی در تونس موج نارضایتی های گسترده ای در جهان عرب به وجود آورده است و مردم برخی از این کشورهای علیه رژیم های حاکم " تظاهرات خشم " برگزار کردند.

ناآرامی های احتمالی در الجزایر به دلیل اینکه این کشور از صادرکنندگان عمده نفت وگاز است ممکن است بر اقتصاد جهانی تاثیر بگذارد.

محسن عبدالعباس سخنگوی حزب فرهنگ ودموکراسی که از گروههای سازمان دهنده تظاهرات اعتراضی است در این زمینه گفته است :" ما آماده برگزاری تظاهرات هستیم ، حضور ما روز بزرگی برای دموکراسی در الجزایر تشکیل خواهد داد."

هر چند که حضور نیروهای پلیس در الجزایر برای برخورد با فعالیت اعضای القاعده طبیعی به نظر می رسد اما نارضایتی ها اخیر این کشور را وارد چالشی جدید کرده است.

معترضان اعلام کرده اند تظاهرات اعتراضی ساعت 11 صبح به وقت محلی و ساعت 10 به وقت گرینویچ برگزار خواهد شد.

قیمت کالاهای اساسی در سال آینده افزایش می‌یابد

خانه ملت : عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان این که بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از بخش کشاورزی به‌ویژه در تأمین سوخت به‌خوبی حمایت نشده است، از افزایش طبیعی قیمت کالاهای اساسی در سال آینده خبر داد.

"بهمن محمدی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با انتقاد از عدم حمایت از بخش کشاورزی، بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، مشکلات بخش کشاورزی را برای تهیه سوخت مورد نیاز تشریح کرد.

وی اظهار داشت: طبق قانون باید 30 درصد حمایت از بخش تولید به بخش کشاورزی اخصاص یابد که متأسفانه این امر محقق نشده است.

نماینده مردم فردین، فریدون شهر و چادگان در مجلس از عدم توانمندی بخش کشاورزی برای تهیه سوخت مورد نیاز خود خبر داد و افزود: پیش و پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بخش کشاورزی با این مشکل رو به رو بوده است و باید حمایت های بیشتری در زمینه تهیه سوخت بخش کشاورزی صورت گیرد.

محمدی از افزایش طبیعی قیمت کالاهای ضروری در سال آتی خبر داد و تصریح کرد: قیمت سایر کالاها را نیز عرضه و تقاضای آن کالا تعیین می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، اوضاع دامپروری کشور را نابه سامان خواند و گفت: در این زمینه ضریب تبدیل علوفه به شیر متناسب نیست و با افزایش قیمت علوفه، وضعیت بخش دامپروری بدتر می‌شود.

مجتبی شایسته و محمدحسین مهیمنی بازداشت شدند
محمدحسین مهیمنی بازداشت شد

محمد حسین مهیمنی ۲۲ بهمن ساعت ۱۰ شب، توسط نیروهای امنیتی در شهر گرگان بازداشت شد.
به گزارش ندای سبز آزادی، محمدحسین مهیمنی، فرزند محمدهاشم مهیمنی، استاندار گلستان در دوره اصلاحات و مدیرکل وزارت کشور در دوران وزارت عبدالله نوری و از شهرداران زندانی در جریان پرونده شهرداران تهران در ابتدای دولت خاتمی است، که امروز در شهر گرگان بازداشت شد.
در حال حاضر از محل انتقال وی و هویت نیروهای امنیتی اطلاعی در دست نیست.

مجتبی شایسته عضو جبهه مشارکت بازداشت شد

در ادامه بازداشت های چند روز گذشته، مجتبی شایسته روز گذشته در منزل خود بازداشت شد.
به گزارش کلمه شایسته از جوانان اصلاح طلب و از اعضای جوان جبهه مشارکت ایران اسلامی بود. از محل بازداشت و ضابط قضایی بازداشت کننده وی خبری تاکنون در دست نیست.

طبق یک نظرسنجی، ایران و کره شمالی دارای پایین ترین درجه محبوبیت در نزد مردم آمریکایی هستند

به گزارش رادیو فردا، نظرسنجی سالانه موسسه گالوپ نشان می دهد که ایران و کره شمالی در بین کل کشورهای جهان، دارای پایین ترین میزان محبوبیت نزد مردم آمریکا هستند.
طبق گزارش منتشر شده از سوی گالوپ، تنها ۱۱ درصد از مردم آمریکا به ایران و کره شمالی نگاه مثبتی دارند.
نظرسنجی گالوپ همچنین نشان می دهد که ۹۲ درصد مردم آمریکا به کانادا، ۸۸ درصد به بریتانیا، ۸۲ درصد به آلمان، ۸۰ درصد به ژاپن و ۷۲ درصد به هند نگاه مثبتی دارند.

در آستانه ۲۵ بهمن: بازداشت فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد قوچان در مشهد

تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد قوچان شب گذشته در شهر مشهد بازداشت شدند.

با نزدیك شدن به ۲۵ بهمن بر بازداشت فعالین دانشجویی و سیاسی افزوده شده است.

به گزارش دانشجونیوز بازداشت تعدادی از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد قوچان در ساعت ۲۳ بیست و یکم بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شدند.

اسامی بازداشت شدگان متعاقبا به محض دریافت به اطلاع خواهد رسید.

همچنین پیمان عارف دانشجوی ستاره دار شب گذشته در یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار دانشجونیوز، در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه شب بیست و یكم بهمن ماه ماموران لباس شخصی به منزل این فعال دانشجویی وارد شدند و بدون در دست داشتن حكم بازداشت، وی را بازداشت كردند.

ماموران از ساعت یازده و نیم شب تا یك و نیم شب به تفتیش منزل این فعال دانشجویی پرداختند.

به گفته همسر پیمان عارف، ماموران در هنگام انتقال اقای عارف و بعد از اصرار زیاد و ی و همسرش برای نشان دادن حكم، حكم كلی ای نشان داده اند كه در تاریخ ۱۲ بهمن صادر شده و در آن هیچ اسمی وجود نداشته و فقط در آن مجوز كلی برای بازداشت فعالین سیاسی صادر شده است.

تا كنون و بعد از یك روز از بازداشت این فعال دانشجویی، وی هیچگونه تماسی با خانواده اش نداشته است و خانواده وی همچنان از علت و مكان بازداشت پیمان عارف بی خبر هستند.

محاکمه مادران پارک لاله ( عزادار ) و فعال دانشجویی توسط محمد مقیسه ای

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"محاکمۀ تعدادی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) و فعال دانشجویی نادر احسنی در شعبه 28 دادگاه انقلاب توسط محمد مقیسه ای برگزار شد.
روز شنبه 23 بهمن ماه حوالی ساعت 09:30 دادگاه تعدادی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) دکتر لیلا سیف الهی ،خانم ژیلا کرم زاده مکوندی ، خانم الهام احسنی ، فاطمه رستگاری نسب و همچنین فعال دانشجویی نادر احسنی در شعبۀ 28 دادگاه انقلاب توسط محمد مقیسه ای از اعضای هیئت قتل عام زندانیان سیاسی سال67 تشکیل و مورد محاکمه قرار گرفتند.
محمد مقیسه ای خطاب به حامیان مادران پارک لاله گفت: چرا بعد از آزادی از زندان همچنان در جلسات مادران عزادار شرکت می کنید. مادران عزادار خطاب به او گفتند : که ما خواسته هایی داریم از جمله این خواسته ها آزادی زندانیان عقیدتی و سیاسی است ما به آن اعتقاد داریم و خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم .
محمد مقیسه خطاب به آنها گفت آیا از کارهای خود ( شرکت در تجمعات مادران عزادار در پارک لاله ) پشیمان هستید ؟ مادران عزادار هم در جواب گفتند ما جرمی مرتکب نشده ایم وکار اشتباهی نکردیم ازنظر ما شرکت در تجمعات جرم محسوب نمی شود ما دنبال خواسته های خود بودیم .که مقیسه ای به آنها گفت از نظر شما جرم نیست از نظر ما جرم محسوب می شود .مادران مجددا تاکید کردند که ما پشیمان نیستیم که مقیسه ای گفت:" باش تا صبح دولتت بدمد .و مادران قسمت دوم شعر را خواندند ودر ادامه گفتند زندان هم خود تجربه ایست که مقیسه ای معروف به ناصریان در جواب گفت اعدام هم برای خود تجربه ایست". جلسه دادگاه بیشتر شبیه بازجویی بود تا محاکمه .
لازم به یادآوری است خانم الهام احسنی و فاطمه رستگاری نسب از شرکت در جلسه دادگاه خودداری کردند .از نظر الهام احسنی دادگاهی که نه متهم و نه وکیل حق دفاع ندارند ، دادگاهی که در آن قاضی مغرضانه برخورد می کند ، ناعادلانه محکوم و حکم صادر می کند ، دادگاهی که حق را ضایع می کند هیچ گونه مشروعیت قانونی ندارد و به هیچ عنوان در دادگاه حاضر نخواهد شد محمد مقیسه ای خطاب به وکیل او گفت: خانم احسنی باید ظرف مدت 3 روز آینده در دادگاه حاضر شود در غیر اینصورت محاکمه و غیابا محکوم خواهد شد.
محمد مقیسه ای در پایان دادگاه به مادران گفت 3 اسفندماه برای ابلاغ حکم صادره شخصا به شعبه 28 دادگاه انقلاب مراجعه کنند.
امروز همچنین دادگاه فعال دانشجویی نادر احسنی در حالی برگزار شد که 5 روز قبل محکومیت غیر قانونی و غیر انسانی یکساله وی به پایان رسیده بود. سال گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد و امروز در شعبه 28 دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفت .

شکنجۀ یک زندانی به ظن انتشار اخبار زندانیان سیاسی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی علی عوض زاده وکیل بند ،بند 4 زندان گوهردشت کرج به ظن اینکه او اخبار زندانیان سیاسی را به خارج از زندان منتقل می کند مورد شکنجه های وحشیانه قرار گرفت .
روز شنبه 23 بهمن ماه زندانی علی عوض زاده وکیل بند ،بند 4 زندان گوهردشت کرج به اطلاعات زندان برده شد و برای مدت طولانی مورد شکنجه های وحشیانۀ فرجی سرپرست اطلاعات زندان ، رضا ترابی رئیس بازرسی و تعدادی از پاسداران قرار گرفت. این زندانی با باتونهای برقی و سایر ابزارها شکنجه می شد. دلیل شکنجه های وحشیانه و غیر انسانی که علیه این زندانی بکار برده شد سوءظن به این بودکه وی اخبار مربوط به شرایط طاقت فرسا و قرون وسطایی زندانیان سیاسی را به بیرون از زندان انتقال می دهد.
صبح امروز علی حاج کاظم رئیس زندان، علی محمدی معاون زندان و از عوامل اجرا کننده قتل عام های سال 67 و فرجی جانشین اطلاعات زندان به سالن کاملا ایزولۀ 12 که محل بازداشت زندانیان سیاسی است مراجعه کردند و با تلفنهای همراه خود تمامی نقاط سالن را بررسی کردند تا میزان آنتن دهی تلفن های همراه در این سالن را مورد آزمایش قرار دهند. شکنجه گران و جلادان وزارت اطلاعات و زندان از اینکه تا به حال نتوانسته اند از انعکاس اخبار جنایتهای خود علیه زندانیان سیاسی جلوگیری نمایند سخت خشمگین و سرخورده هستند.

فیلم / شعارنویسی در تهران

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WG6iuyo8qns

نخست وزیر فرانسه خواستار تشدید تحریم ها علیه ایران شد

به گزارش رادیو فردا، فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه، خواستار تشدید تحریم ها علیه ایران شد.
آقای فیون که به عربستان سفر کرده است، امروز (شنبه) گفت، ایران در جریان گفت و گوهای اخیر هسته ای در ترکیه، پیشنهاد قدرت های جهانی برای مذاکره "جدی" درباره برنامه هسته ایش را رد کرد و غرب برای بازگرداندن این کشور به پای میز مذاکره باید تحریم ها را افزایش دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز جمعه نیز یک دیپلمات غربی گفته بود کشورهای غربی، خارج از چارچوب سازمان ملل، تحریم های جدیدی علیه بخش مالی و نفت و گاز ایران وضع خواهند کرد.

اعلام حضور دانشجویان دانشگاههای تهران، مشهد، یزد، تبریز و علوم و تحقیقات در تظاهرات ۲۵ بهمن

به گزارش منابع خبری جرس، جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران، با صدور بیانیه ای در حمایت از خواست و پیشنهاد راهبران جنبش برای تظاهرات ٢۵ بهمن، خاطرنشان کرده اند که "...در عرصه بین المللی ، قیام مردم تونس و مصر و اعتراضات و راهپیمایی های دیگر کشورهای منطقه که بی شک نطفه شروع این قیام ها و اعتراضات را می توان اعتراضات آزادی خواهانه و مسالمت آمیز ملت ایران در سال ٨٨ دانست تاکنون منجر به سرنگونی دو دیکتاتور در منطقه گشته است و به نظر می آید با بسط فرآیند آزادیخواهی در منطقه سقوط دیگر دیکتاتوران بسیار نزدیک باشد. پیروزی قیام آزادیخواهان در مصر و تونس امروز می تواند راه گشای مساله ایران باشد ، پایداری، فداکاری و عدم نا امیدی و نثار صدها شهید و هزاران زخمی هزینه آزادی این دو کشور گشت هزینه ای که بی شک ملت عزیز ایران نیز برای دست یابی به آزادی و رهایی از اختناق و دیکتاتوری پرداخت نماید..."

صادر کنندگان این بیانیه آورده اند: "ما جمعی از اعضای انجمن اسلامی به نمایندگی دانشجویان تهران اعلام می داریم که بر طبق اعلام قبلی سران جنبش سبز در راهپیمایی دوشنبه بهمن ماه شرکت خواهیم نمود و به یاری خداوند متعال دوشنبه ٢۵ خرداد ماه ٨٨ را دوباره تکرار خواهیم کرد. لذا از کلیه دانشجویان دانشکده های مختلف دانشگاه تهران می خواهیم تا ساعت ٣ عصر روز دوشنبه با تجمع در پردیس مرکزی دانشگاه تهران یکی از هسته های اولیه تجمع ٢۵بهمن ماه را شکل داده و به سمت میدان انقلاب و سپس آزادی حرکت نمایند. بی شک وقایع و جنایات دولت کودتا در روز عاشورا حجت را بر اکثر معترضین تمام نمود که کودتاگران به هیچ اصل اخلاقی و دینی پایبند نمی باشند و برای حفظ وضعیت موجود حاضر به اجرای هر سناریوی کذبی و دست زدن به هر جنایتی می باشند . لذا از آحاد مردم و بالاخص دانشجویان و قشر فرهیخته می خواهیم تا با دقت حرکات دولت کودتا را تحت نظر داشته و در این راه پر خطر نا امید و خسته نشوند که به لطف پروردگار پیروزی مان نزدیک خواهد بود و در پایان خطاب سخن مان با سران حاکمیت و بالاخص سران دولت کودتا می باشد ، بی شک میر حسین موسوی و مهدی کروبی خط قرمز های جنبش اعتراضی می باشند و کودتاگران باید بدانند که در صورت اجرای پروژه دستگیری این دو عزیز، دانشجویان این دانشگاه آرام نخواهند نشست..."

در تداوم حمایت های دانشجویی از تظاهرات ٢۵ بهمن، جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران نیز با صدور بیانیه ای خاطرنشان ساخته اند "...ما دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران ضمن دعوت از كلیه مردم آزادیخواه ایران اعم از دانشجویان ، كارگران ، آموزگاران ، بازاریان و اساتید دانشگاه برای حضور پرشكوه در راهپیمایی ٢۵ بهمن اعلام می‌داریم آقای خامنه‌ای باید برود برای این كه حتی بنا بر نظریه بنیانگذار جمهوری اسلامی، آقای خامنه‌ای اینك از رهبری ، خود به خود ، عزل شده است. آقای خمینی می‌گوید : " هر فردی از افراد ملت حق دارد مستقیماً در برابر سایرین ، زمامدار مسلمین را استیضاح كند و او باید جواب قانع كننده دهد و در غیر این صورت اگر برخلاف وظایف اسلامی خود عمل كرده باشد ، خود به خود از مقام زمامداری معزول است . " ( آیت الله خمینی، صحیفه نور، جلد ٤، ص ۱٩۰ ) به امید دیدار شما هموطنان عزیز در روز ٢۵ بهمن ساعت ۱۵ از میدان امام حسین تا میدان آزادی ."

در تداوم حمایت های دانشجویی و مردمی از تظاهرات ٢۵ بهمن، فعالین سیاسی دانشگاه های سراسری، علوم پزشکی، آزاد و صنعتی سهند تبریز نیز، با صدور بیانیه ای در حمایت از این اقدام، تصریح کرده اند :
"... فصل مشترک حرکت ها و جنبش های مردمی منطقه طی ۵۰ سال اخیر، بدون شک ایستادگی و عدم پذیرش حاکمیت های تک بعدی و دیکتاتوری می باشد.حرکت های آزادی خواهانه مردم ایران , مصر , تونس , اردن و الجزایر نوید بخش روزهای آزاد , با حق مسلم انتخاب سرنوشت برای مردم منطقه می باشد.و اینک در حمایت از جنبش های سبز ملت های منطقه و با توجه به دعوت رهبران جنبش سبز مردم ایران میر حسین موسوی و مهدی کروبی در روز ٢۵ بهمن ماه فصلی نو را رقم خواهیم زد.روزی نه از برای حاکمیت و تائید و تمجیدش که برای خواست مردم و در حمایت از همه آزادیخواهان منطقه."

همزمان جمعی از جوانان حامی جنبش سبز در مشهد نیز، با صدور اطلاعیه ای گفته اند "مردم آگاه و ظلم ستیز و آزادی خواه ایران عزیز همواره در طول تاریخ ثابت کرده اند با اتحاد و پشتکار به حقوق از دست رفته ی خود دست می یابند. اما این بار همراه و همصدا با مردم تونس و ملت آزادی خواه مصر که پس از گذشت بیش از دو هفته همچنان برای دستیابی به حقوق خود و مبارزه با ظلم و دیکتاتوری ایستاده اند و خیابانها را از حضور خود خالی نکرده اند فریاد می زنیم. بدین وسیله از همه ی مردم شریف و بزرگوار مشهد دعوت میکنیم تا با جوانان این شهر مقدس همراه شوید و همصدا و متحد فریاد برآوریم. نخستین وعده گاه ما بامهای شهرمان, یکشنبه ٢۴ بهمن ٨٩ ساعت ٢٢, همصدا و با ندای "الله اکبر" دستان سبزمان را به سوی خداوند بزرگ بلند می کنیم."

در همین راستا، جمعی از فعالان جنبش سبز تالش نیز، با صدور اطلاعیه ای در جهت حمایت از جنبش آزادی خواهی مردم ایران و تظاهرات ٢۵ بهمن، از حضور خود در این تظاهرات خبر داده و خاطرنشان می سازند "... همگام با دیگر هموطنان، در روز ٢۵ بهمن به خیابانها آمده و سکوت طولانی مدت خود را شکسته و صدایمان را در برابر ظالمان رساتر کنیم و به سرکوبگران بفهمانیم که مردم غیور تالش با قدمت تاریخی چهار هزار ساله در دفاع از همرزمان خویش در سایر نقط کشور همراه شده و همگام با آنها شعار آزادی خواهی سر خواهد داد. بدین وسیله از عموم شهروندان آگاه و مبارز تالش، رضوانشهر، ماسال، فومنات دعوت می شود که در روز دوشنبه ساعت سه بعدازظهر در میادین اصلی شهر جمع شده با هموطنان خویش ابراز اتحاد همبستگی نمایند. تجمع اصلی تالش در شهر هشتپر از میدان نماز برگزار خواهد شد."

همزمان با شهرهای تالش و مشهد و پیشتر از آن اصفهان و خرم آباد و شیراز، حامیان جنبش سبز در یزد نیز با صدور بیانیه ای در جهت حمایت از تظاهرات ٢۵ بهمن خاطرنشان ساخته اند :
"...اینک نظر به دعوت گروه های مختلف سیاسی، اجتماعی و همراهان جنبش ؛ بدین وسیله جنبش سبز استان یزد نیز بنا به رسالت خود ضمن دعوت از همه ایرانیان عزیز جهت حضور در راهپیمایی روز ٢۵ بهمن ، حضور خود را بمنظور روز صدای مردم اعلام می نماید تا شاهد نمایش واقعی صدای ملت باشیم .
می آییم تا این روز را كه روز صدای مردم و داد بر ظالم است را بحق صدا زنیم و همبستگی خود را با مردم تونس ، مصر ، اردن و کلیه آزادیخوان جهان ندا دهیم ."

گفتنی است طی روزهای اخیر سبزهای بابل و تبریز، همچنین جمعی از دانشجویان و فعالان دانشجویی دانشگاههای تهران و حومه، دانشگاه آزاد گرمسار، دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد محلات، انجمن سبز دانشگاه تهران شرق، آزاد واحد کرج، آزاد واحد رودهن، دانشگاه شهرکرد، دانشجویان سبز دانشگاه اشرفی اصفهانی، انجمن سبز دانشگاه تهران شرق، دانشجویان سبز دانشگاه آزاد قزوین، دانشجویان سبز خرم آباد و همچنین گروه رسا- راه سبز امید نیز، با صدور بیانیه هایی، خواستار مشارکت همگانی و استقبال از فراخوان راهبران جنبش سبز و همچنین ندای الله اکبر در شبهای قبل از تظاهرات شده بودند.

منصور اسانلو به زندان رجایی شهر بازگردانده شد

منصور اسانلو، رئیس هیات مدیرهٔ سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، علی رغم وضعیت حاد جسمی به زندان رجایی شهر منتقل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هرانا، منصور اسانلو، ساعت ۹ شب روز جمعه ۲۲ بهمن ماه، در زندان رجایی شهر کرج به علت استفاده از غذای نامناسب زندان، دچار حملهٔ قلبی شده و پس از نیم ساعت از بند خارج و به بیمارستان رجایی شهر کرج منتقل شد.
مسئولین زندان با دستبند و پابند این زندانی را به بیمارستان منتقل کردند.

وی در حالت نیمه بیهوش (بدون ادراک و با چشمانی باز) و با چهره‌ای برافروخته به بیمارستان منتقل شده است و در حال حاضر نیز با وضعیت نامناسبی به بند ۴ منتقل شده است.

در همین راستا علی عوض‌زاده زندانی عادی و وکیل بند اندرزگاه ۴ به همراه حسین جهان شیری زندانی عادی محبوس در بند ۴ به دلیل کمک به زندانیان سیاسی جهت ارتباط با بیرون از زندان از سوی مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

مقابله با گاز اشک آور

http://www.youtube.com/watch?v=O2RY0ZQ_kgE

رژیم درصدد اعدام چهار جوان دیگر بلوچ

خبرگزاری مهر: رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از صدور کیفرخواست اعدام برای چهار متهم حمله روز تاسوعا در چابهار خبر داد و گفت: چندی پیش یکی از اعضای گروه ریگی قبل از عملیات انتحاری دستگیر شد.

حجت‌الاسلام حمیدی در حاشیه سفر استانی رئیس قوه قضائیه به استان هرمزگان در جمع خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت پرونده عاملان حمله تروریستی روز تاسوعا در چابهار گفت: تا کنون با شناسایی و بازپرسی چهار متهم پرونده، مراحل بازپرسی در دادسرا به اتمام رسیده و با صدور کیفرخواست به دادگاه ارجاع شده است که به زودی رسیدگی به پرونده عاملان حمله روز تاسوعا در چابهار در مجتمع ویژه جرایم امنیتی زاهدان برگزار می‌شود.

وی افزود: اتهام این 4 متهم همکاری یا پناه دادن به تروریست‌ها و عضویت در گروهک تروریستی بوده که براساس قانون محارب هستند و حکم آنها اعدام است.

آتش زدن درخت 700ساله بلوط به‌ خاطر صید سنجاب

روزنامه آرمان: علی‌رغم پوشیده شدن جنگل‌های مریوان و سروآباد از برف، آتش جنگل‌های غرب کشور در حال حاضر شعله‌ور است و حدود 20 هزار متر مربع از جنگل‌های بهرام آباد و 3 هزار متر مربع از جنگل‌های روستای بوریدراز توابع شهرستان سروآباد طعمه حریق شده است. ایرج قادری عضو انجمن چیا در مورد این آتش‌سوزی گفت:

با وجود اینکه اکثر مناطق جنگل‌های غرب از برف پوشیده شده است و دمای هوا پایین و هوا به شدت سرد است آتش در جنگل‌های مریوان و سروآباد می‌تازد. او گفت: درحال حاضر آن قسمت از دامنه‌های جنگل که رو به آفتاب است و برف آن آب شده با وجود برودت و رطوبت بالای هوا به طور مرتب دچار آتش‌سوزی می‌شود. ایلنانوشت، قادری ادامه داد: این آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های روستای بهرام آباد به 20 هزار متر مربع و در روستای بوریدر به 3 هزار متر مربع بالغ شده است. او افزود:با این تفاصیل در حال حاضر آمار آتش‌سوزی‌های منطقه مریوان و سروآباد از ابتدای خرداد ماه امسال به 876 مورد رسیده است. این عضو انجمن سبز‌چیا با بیان اینکه درحال حاضر نه هوا خشک است نه چوپانان در جنگل‌ها گله‌های خود را عبور می‌دهند افزود: جای تعجب است که با این مقدار برف و سرما و وجود حتی یک عامل طبیعی باز آتش در این مناطق شعله می‌‌کشد. وی افزود: صید و قاچاق سنجاب از جنگل‌های بلوط نیز در حال حاضر به شدت در منطقه در حال انجام است و اکثر شکارچیان برای شکار و صید سنجاب از روش‌هایی مانند تورهای ویژه صید سنجاب و حتی آتش‌ زدن تک درختان برای گرفتن سنجاب‌ها استفاده می‌کنند. قادری با ابراز تاسف از عدم نظارت اداره منابع طبیعی و محیط‌زیست بر حفظ طبیعت در مناطق مریوان و سروآباد گفت: برای مثال در یک مورد یک درخت 700 ساله در روستای چور به خاطر صید یک سنجاب به آتش کشیده شد.

25 بهمن؛ ادامه بازداشت فعالین سیاسی

خبرگزاری هرانا - در ادامه بازداشت های چند روز گذشته، مجتبی شایسته روز گذشته در منزل خود بازداشت شد.

به گزارش کلمه، مجتبی شایسته از جوانان اصلاح طلب و از اعضای جوان جبهه مشارکت ایران اسلامی بود.

از محل بازداشت و ضابط قضایی بازداشت کننده وی خبری تاکنون در دست نیست.

ندای سبز آزادی: محمد حسین مهیمنی امروز 22 بهمن ساعت 10 شب، توسط نیروهای امنیتی در شهر گرگان بازداشت شد.

بر اساس گزارش رسیده محمدحسین مهیمنی، فرزند محمدهاشم مهیمنی، استاندار گلستان در دوره اصلاحات و مدیرکل وزارت کشور در دوران وزارت عبدالله نوری و از شهرداران زندانی در جریان پرونده شهرداران تهران در ابتدای دولت خاتمی است، که امروز در شهر گرگان بازداشت شد.

در حال حاضر از محل انتقال وی و هویت نیروهای امنیتی اطلاعی در دست نیست.

ترور بی نظیر بوتو؛ حکم بازداشت مشرف صادر شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسلام آباد ، مقامات قضایی پاکستان اعلام کردند حکم بازداشت پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور در رابطه با پرونده ترور بی نظیر بوتو رهبر پیشین حزب مردم روز شنبه صادر شده است.

بی نظیر بوتو بیست و هفتم دسامبر سال 2007 هنگام سخنرانی در گردهمایی انتخاباتی در راولپندی هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره پرونده ترور بی نظیر بوتو، مشرف را مسئول کوتاهی در فراهم کردن زمینه های امنیتی لازم برای حفاظت از جان بوتو پیش از بازگشت وی به پاکستان معرفی کرده است.

براین اساس دادگاه ضد تروریسم پاکستان به پرویز مشرف که ریاست سابق ارتش را نیز به عهده داشت، دستور داده است هفته آینده در دادگاه حاضر شود.

دادستان پیش تر از دادگاه خواسته بود مشرف را به عنوان متهم فراری اعلام کند زیر وی از همکاری درباره پرونده ترور بوتو سر باز زده است.

چودری ذوالفقار دادستان سازمان تحقیقات فدرال پاکستان به این دادگاه اعلام کرد مشرف به دلیل همکاری نکردن یک متهم فراری شمرده می شود.

وی تاکید کرد اگر مشرف از همکاری درباره این پرونده خودداری کند ، اقدامات بیشتری بر ضد وی صورت می گیرد.

پرویز مشرف که از آوریل سال 2009 در انگلیس زندگی می کند گفته است قصد دارد پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی آینده در سال 2013 به پاکستان بازگردد.

وی همچنین با امید به شرکت در انتخابات آینده، حزب جدیدی موسوم به مسلم لیگ برای همه پاکستان تشکیل داده است.

تظاهرات بزرگ ایرانیان مقابل سفارت رژیم در لندن

http://www.youtube.com/watch?v=_u2R7NXyYoY&feature=player_embedded#at=30

دو تن دیگر از اعضای ستاد موسوی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا - در ادامه ی روند بازداشت‌ها قبل از ۲۵ بهمن، زهرا افتخاری و زهرا شریف، دو تن از دانشجویان دانشگاه تهران نیز بازداشت شدند.

زهرا افتخاری و زهرا شریف که دو تن از فعالین دانشجویی دختر دانشگاه تهران محسوب می شوند، به طور جداگانه بازداشت شده اند.

به گزارش ندای سبز آزادی، خانم ها افتخاری و شریف، از اعضای ستاد میرحسن موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند.

از محلی که این دو فعال دانشجویی پس از بازداشت بدانجا منتقل شدند، اطلاعی در دست نیست.

واکنش‌های جهانی به کناره‌گیری مبارک

راديو فردا:
با کناره‌گیری حسنی مبارک که یکی از خواسته‌های مخالفان مصری بود، رهبران جهان از این تغییر استقبال کرده و ابراز امیدواری کردند مردم مصر بتوانند به مطالبات دموکراتیک خود دست یابند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، ساعاتی پس از کناره‌گیری حسنی مبارک، از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور استقبال کرد و گفت مصری‌ها جهان را تغییر دادند.

باراک اوباما گفت: در طول زندگی لحظات بسیار کمی است که ما از این امتیاز برخوردار شویم که شاهد تغییر تاریخ باشیم. این یکی از این لحظات است. این یکی از آن دوره‌ها است.

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، نیز پس از کناره‌گیری مبارک گفت: این برهه‌ای مهم در تاریخ است... و نه فقط برای تاریخ خاورمیانه.

جو بایدن از اینکه آمریکا عمدتا یک‌صدا در مورد مصر موضع گرفته‌ است ابراز خرسندی کرد و افزود: این یک‌صدایی با اهمیت بوده و در این روزهای حساس و سرنوشت‌ساز حتی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

جو بایدن تحولات مصر را دلیلی بر متصل بودن جهان نوین به هم دانست و گفت این نسل جوان مصر بود که این تغییر را رقم زد و از شبکه‌های اجتماعی برای نیل به هدف خود بهره‌ جست.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحده، نیز در پیام کوتاهی خواستار گذاری آرام و شفاف در مصر شد و ابراز امیدواری کرد که این کشور انتخاباتی آزاد، منصفانه و قابل اعتماد در پیش رو داشته باشد و اداره مصر به یک دولت غیرنظامی سپرده شود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در بیانیه‌ای اظهار داشت که مبارک به صدای مردم مصر گوش داد.

کاترین اشتون براهمیت قوت بخشیدن به مذاکرات در مصر تاکید کرد تا از این رهگذر به گفته او به مطالبات مردم مصر پاسخ داده شود و ثبات به این کشور بازگردد.

ترکیه نیز رفتن حسنی مبارک را به مردم مصر شادباش گفت و تاکید کرد که خواستار گذاری آرام به دموکراسی در این کشور است.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در پیامی گفت: شادباش به مردم مصر! و ما امیدواریم که نظامی بر سرکار بیاید که انتظارات مردم مصر را برآورده کند.

وزیر خارجه ترکیه افزود: مصر نیرومند است و تداوم نهادهای مصر از اهمیت حیاتی برخوردار است.

دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نیز با صدور بیانیه‌ای گفت: ما از صمیم قلب باور داریم که مصر در پی این تحولات نیرومندتر ظاهر خواهد شد.

در همین دولت سوئیس روز جمعه اعلام کرد همه حساب‌ها و دارایی‌های حسنی مبارک و نزدیکانش را مسدود کرده است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، در این برهه تاریخی کناره‌گیری مبارک را اقدامی شجاعانه و ضروری توصیف کرده است.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که فرانسه از مقام‌های مصر می‌خواهد با اجرای اصلاحات لازم این کشور را به جامعه‌ای تکثرگرا و آزاد سوق دهند.

این دومین حکومت عربی است که در کمتر از یک ماه فرومی‌ریزد. در ۱۵ ژانویه زین‌العابدین بن علی پس از ۲۳ سال ریاست جمهوری بی‌رقیب، استعفا داد و به عربستان سعودی گریخت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در شهرهای مختلف شمال آفریقا و خاورمیانه، مردم سرنگونی حکومت حسنی مبارک را جشن گرفته‌اند.

از بیروت تا غزه مردم در خیابان‌ها ریخته و با آتش‌بازی و سردادن شعار به استقبال این پیروزی مردم مصر رفته‌اند.

در تونس که الهام‌بخش حرکت اعتراضی مصر بوده است، مردم به خیابان‌ها ریخته و فریاد شادی سر می‌دهند.

نگاهي به اقتصاد ايران بعد از انقلاب

http://www.youtube.com/watch?v=bqFndtDSfuk&feature=player_embedded#at=39

ابولحسن بنی‌صدر اولین رئیس جمهور ایران: اگر جنبش را رها کنید، بساط اعدام و شکنجه گسترده خواهد شد

جرس:
اولین رئیس جمهور ایران پیش از کناره گیری حسنی مبارک از قدرت گفته بود "به یاد هموطنان می آورم که بارها این امر را هشدار دادم که اگر شما خیابانها را ترک کردید، جنبش را رها کردید بساط اعدام، داغ، درفش و شکنجه گسترده خواهد شد. مصری ها هم همین امر را گفته بودند که می دانیم که اگر جنبش را رها کنیم فردایش زندان، محاکمه و اعدام است، پس رها نکردند، چون رها نکردند پیروز شدند ."

ابولحسن بنی‌صدر در بخشی از مصاحبه‌ای که اخیرا با رادیو عصرجدید داشت، درباره اعتراض مردم به حکومت گفت: "شما مردم اگر بیرون بیایید و بایستید و بگویید ما این حکومت را نمی خواهیم و بطور شفاف به حاکمیت جمهور مردم بله بگویید، می بینید که پیروز خواهید شد! ...اگر این هنر را کردید آنوقت افکار عمومی جهان که آماده است، به شما طور دیگری خواهد نگریست، مطمئن خواهد شد که این حکومت هم سرنوشتی مانند مصر و تونس خواهد داشت."

اولین رئیس جمهور ایران همچنین گفت "محمد البرادعی در گفتگو با نیوزویک می گوید که یک روحانی بسیار محافظه کار مصری به او گفته است شما باید توبه کنید برای اینکه با ولی امر که آقای مبارک است مخالفت کرده اید و کسی که با ولی امر مخالفت کند ولی امر حق دارد او را مجازات کند یعنی این آقای مبارک مثل آقای خامنه ای خود را ولی امر و صاحب اختیارات مطلق می داند. "

وی همچنی خاطرنشان کرد "اخوان المسلمین مصر در بیانیه خود از دولت مردمسالار و مدنی بدون صفت دینی جانبداری کرده است، این نشان می دهد که اگر جنبش در مصر موثر شده است یک دلیل آن تغییر طرز فکر دینی نه تنها مردم مصر بلکه حتی این اخوان المسلمین است. در تحقیق دیگری که اخیرا انتشار پیدا کرده است می گوید که الگوی فعالین زیر ۵۵ سال اخوان المسلمین، ترکیه است، نه گذشتگان اخوان المسلمین. پس چنین تغییری در اخوان المسلمین بوجود آمده است. اما این را یادآور شوم که وقتی سازمانی در قدرت نیست یک مطلب می گوید و زمانی که در قدرت است چیز دیگری خواهد گفت. پس سازماندهی دولت و خصوصا مراقبت عموم جمهور مردم است که میتواند مراقب حاصل کار انقلاب آن مردم باشد."

این فعال سیاسی همچنین افزود "تکلیف آقای مبارک در ۲ فوریه معین شده بود، یعنی آنروز حکومت مبارک هرچقدر توان داشت انجام داد تمام قوای خود اعم از پلیس، اطلاعات و لباس شخصی را جمع کرد تا به میدان التحریر حمله کنند، آنروز یک خبرگزاری از من پرسید که وضع را چگونه می بینم و پیش بینی ام چیست؟ گفتم که تکلیف جنبش مردم مصر و رژیم مصر همین امروز در میدان التحریر معین خواهد شد اگر قشون کشی بارک موفق شد و آن میدان را تصرف کرد، وی می تواند تا سپتامبر رییس جمهور بماند، اگر شکست خورد باید زودتر فکر رفتن بکند و تکلیف قطعی در میدان آزادی معین می شود و همینطور هم شد. مردم استقامت کردند و به همه آنهاییکه به خیابان در می آیند گفتند اولا خیابان متعلق به مردم است، دوما وقتی بیرون آمدی نباید بگذاری تو را به زور به خانه برگردانند، اگر به خانه برگشتی دیگر از فردایش داغ، درفش، زندان، شکنجه و اعدام در انتظارت خواهد بود.

به یاد هموطنان می آورم که بارها این امر را هشدار دادم که اگر شما خیابانها را ترک کردید جنبش را رها کردید بساط اعدام، داغ، درفش و شکنجه گسترده خواهد شد. مصری ها در همان روز به خبرنگار لیبراسیون روزنامه صبح فرانسه همین امر را گفته بودند که می دانیم که اگر جنبش را رها کنیم فردایش زندان، محاکمه و اعدام است، پس رها نکردند، چون رها نکردند پیروز شدند."

بنی صدر یادآور شد "شما کارزار مطبوعاتی گسترده ای که اسرائیل در دنیا راه انداخته را می بینید که می گوید سازمان یافته ترین نیروی مصر اخوان المسلمین است و اگر مبارک برود آنها دولت را تصرف می کنند و یک نظام مثل ایران حاکم می کنند، فرمایشات آقای خامنه ای دقیقا در خط و ربط آقای نتانیاهو است و آب به آسیاب او می ریزد. رهبر جمهوری اسلامی با اظهاراتش می گوید چنین خطری وجود دارد بجنبید!

فروش بليت هواپيماي توپولف از اول اسفند ممنوع شد

خراسان:
رئيس سازمان هواپيمايي کشوري بر حذف دوباره توپولف از ناوگان هوايي کشور تاکيد کرد و با ارسال نامه اي به شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرت هوايي و ايرلاين ها، به آن ها اعلام کرد که فروش بليت بر روي توپولف هاي ۱۵۴ از يک اسفند، ممنوع است و با خاطيان برخورد قانوني مي شود.

کاپيتان رضا نخجواني در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس توانا با تاکيد دوباره بر اين که تمامي توپولف هاي ۱۵۴ ناوگان هوايي کشور تا ۳۰ بهمن ماه سال جاري قطعا زمين گير خواهند شد، خطاب به دفاتر خدمات مسافرت هوايي و شرکت هاي هواپيمايي، اظهار داشت: با توجه به حذف و خروج هواپيماهاي توپولف (۱۵۴-tu ) از ليست ناوگان هوايي کشور از يکم اسفندماه سال جاري مقتضي است از هرگونه ايجاد تعهد و فروش بليت بر روي هواپيماهاي مذکور از تاريخ ياد شده خودداري کنند.

وي تاکيد کرد: در خصوص الزام زمين گيري توپولف ها چندين دستورالعمل به شرکت هاي هواپيمايي داخلي که در ناوگان خود داراي توپولف هستند، ابلاغ شده است.

نخجواني اذعان داشت: بديهي است در صورت فروش بليت توپولف از تاريخ مذکور توسط ايرلاين ها و دفاتر خدمات مسافرت هوايي، پرونده آن شرکت يا دفتر حسب مورد در کميته هوانوردي و يا کميته فني مطرح و تمامي مسئوليت ها و عواقب ناشي از آن متوجه آن شرکت يا دفتر خاطي خواهد بود.

رئيس سازمان هواپيمايي کشوري خاطرنشان کرد: در آخرين ابلاغيه طي ارسال نامه اي به شرکت هاي هواپيمايي ايران ايرتور، کيش اير، تابان و کاسپين بر انقضاي تاريخ فعاليت هواپيماهاي توپولف ۱۵۴ از سي ام بهمن ماه سال جاري تاکيد شده است.

نخجواني اظهار داشت: در اين نامه خطاب به شرکت هاي هواپيمايي مذکور اعلام شده است که با توجه به اعلام قبلي سازمان هواپيمايي کشوري مبني بر الزام خروج توپولف ها از ناوگان هوايي کشور، از برنامه ريزي و ايجاد تعهد براي ادامه پرواز با هواپيماهاي مذکور از يکم اسفندماه سال جاري جدا خودداري کنند.

بالای صفحه

... بیشتر