"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دوشنبه ، 15 آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

پیوست سالنمای 1390 فرهنگی ایران


عکس / معدن فیروزه نیشابور


 

مشهد - خبرگزاری مهر: تنها معدن فیروزه ایران با ذخیره 9 هزار تن و ظرفیت تولید سالانه 19 تن در 55 کیلومتری شمال غربی نیشابور در روستای معدن قرار دارد

بیانیه جبهه متحد دانشجویی به مناسبت 16 آذر روز دانشجو

وبلاگ جبهه متحد دانشجویی

در حالی به شانزده آذر امسال نزدیک می شویم که حاکمیت تئوکراسی ونظامی ایران با بوجود آوردن جو سرکوب و اختناق سعی بر پنهان نمودن آتش خشم دانشجویان می نماید.حکومت به هر شیوه ای متوسل می گردد که مانع برگزاری مراسم روز دانشجو شود. اما نیک می دانیم که دانشجویان آگاه و دلیر نه از بند و نه از زنجیر هراسی به دل راه نمی دهند. حکومت گمان می کند که با بازداشت و تبعید فعالین دانشجویی می تواند دانشگاه را به فضایی مرده و قبرستانی تبدیل نماید. خیر! تدارک دانشجویان آزادیخواه در تهران و دیگر شهرها در آستانه روز دانشجو نشان از عزم و اراده استوارآنها برای هر چه با شکوه تر برگزار نمودن مراسم روز دانشجو دارد.

خیزش 16 آذر 88 به خوبی نشان داد که حکومت از اتحاد دانشجویان می هراسد و به همین علت با حبس و تبعید فعالین دانشجویی سعی بر انتقام گرفتن از جنبش دانشجویی نمود.جنبش دانشجویی تنها با اتحاد و همبستگی با دیگر جنبشهای اجتماعی می تواند جو خفقان و سرکوب را بشکند.

جبهه متحد دانشجویی ازدانشجویان و مردم آزاده ایران می خواهد که در روز دانشجو همبستگی خود را با دانشجویان دربند و زندانیان سیاسی اعلام نمایند.از هم میهنان برون مرز نیز انتظار می رود بواسطه آزادی عمل بیشتری که دارا می باشند بغض های فرو خورده هم میهنان دربند خود را با صدای هر چه رساتر به گوش جهانیان برسانند.

در پایان از دانشجویان آزادیخواه می خواهیم در روز 16 آذر با استفاده از روشهای نوین اعتراضی وعدم حضور در کلاس ها اعتراض خود را به حاکمیت سرکوب و شکنجه نشان دهند.

زنده باد آزادی-برقرار باد دموکراسی-گسسته باد زنجیر استبداد
جبهه متحد دانشجویی
ایران-تهران
15/9/1389

آلودگی تهران به روایت قرآن

آلودگی تهران به روایت قرآن

به گزارش آخرین نیوز، نویسنده وبلاگ "از همه جا از همه چیز" نوشت:

فارتقب یوم تاتی السماء بدخان مبین ﴿10﴾
یغشی الناس هذا عذاب الیم ﴿11﴾
ربنا اکشف عنا العذاب انا مومنون ﴿12﴾
انا کاشفو العذاب قلیلا انکم عائدون ﴿15﴾

پس منتظر روزی باش که آسمان دود آشکاری پدید آورد. (١٠) که همه مردم را فرا می‌گیرد؛ این عذاب دردناکی است. (١١) (می‌گویند:) پروردگارا؛ عذاب را از ما برطرف کن که ایمان می‌آوریم. (١٢) ... ما عذاب را کمی برطرف می‌سازیم ولی باز به کارهای خود باز می‌گردید (١٥)

تمدید قرار بازداشت نسرین ستوده

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: روز گذشته 14 آذرماه 1389، قاضی پرونده نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال جنبش زنان که از روز 13 شهریورماه در بازداشت به سر می برد به خانواده وی اعلام کردند که قرار بازداشت خانم نسرین ستوده تمدید شده است. به گفته رضا خندان همسر خانم ستوده هنوز حکمی در اینباره به وکلای وی ابلاغ نشده است.

به گزارش مدرسه فمنیستی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفت که امروز گیتی ستوده (خواهر نسرین) پس از مراجعه به دادگاه گفته است که قاضی پرونده خبر از تمدید بازداشت همسرم را داده است. او در ادامه افزود، هنوز حکمی هم برای نسرین ستوده به وکلای وی ابلاغ نشده است. رضا خندان سپس اضافه کرد: طی ملاقاتی که روز پنج شنبه هفته گذشته (11 آذرماه) با همسرم داشتم وی گفت که هنوز در سلول انفرادی به سر می برد و به رغم آن که روزهاست از برگزاری آخرین دادگاه او می گذرد و روند بازپرسی اش نیز مدت هاست به پایان رسیده باز هم در سلول انفرادی نگهداری می شود و به بند عمومی منتقل نشده است.


نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال جنبش زنان است که از روز 13 شهریورماه بازداشت و از آن زمان در سلول انفرادی بسر می برد. او در طی بازداشت خود به خاطر روند غیرقانونی بازداشت و رسیدگی به پرونده اش بارها دست به اعتصاب غذا زده است و در یک دوره نیز 9 روز در اعتصاب غذای خشک بسر برده است.

بحران اوضاع جسمی رضا شهابی در اثر اعتصاب غذای خشک

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بنا به گزارش های منتشره، رضا شهابی از اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در تاریخ بیست و دوم خرداد دستگیر و با قرار بازداشت موقت در بند 209 زندان اوین بسر می برد، از روز شنبه 13 آذر 89 دست به اعتصاب غذای خشک زده است و هم اکنون از نظر جسمی در وضعیتی بحرانی به سر میبرد.

به گزارش وبسایت کمیته هماهنگی، بر اساس خبر موثقی که از زندان اوین دریافت شده است رضا شهابی کارگر زندانی در بند 209 زندان اوین از روز شنبه 13 آذر 89 دست به اعتصاب غذای خشک زده است و هم اکنون از نظر جسمی در وضعیتی بحرانی به سر میبرد.

به دلیل فشار جسمی و روحی وارده شده به شهابی برای اعتراف در مورد اتهامات کذب مطرح شده علیه وی و نتیجتا بروز دردهایی در ناحیه کمر و کتف و عفونت دندان و دهان و نیز به علت اعتصاب غذای وی که به دلیل اعتراض وی به بازداشت بی مورد وی و طولانی شدن دوره ی بازداشتش انجام گرفته ،اوضاع جسمی او در حالت بحرانی قرار گرفته تا جایی که نیمه ی سمت چپ بدنش بی حس شده است.

رضا شهابی کارگر و عضو هیات مدیره ی سندیکای کارگران شرکت واحد در روز 22 خرداد 89 از محل کار ربوده شد و در مدت نزدیک به 6 ماه که در بند 209 زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفته، تحت انواع فشار های روحی و جسمی قرار گرفته است تا اتهامات کذب طرح شده علیه خود را بپذیرد.این در حالی است که در 19 مهرماه با اعلام کتبی از سوی شعبه دوم بازپرسی امنیت مستقر در زندان اوین، خانواده ی او برای آزادیش وثیقه ی 60 میلیون تومانی تودیع کرده بودند.بازجوی او با اعتراض به مبلغ تعیین شده درخواست وثیقه ی 100 میلیون تومانی کرده است و این موضوع را نیز به طور کتبی به رضا شهابی ابلاغ کرده اند اما تا کنون در این مورد هیچ اعلامی به خانواده ی وی انجام نشده است.

با وجود اینکه مدت دو ماه از صدور نامه ی آزادی شهابی گذشته مقامات قضایی و امنیتی برای اعمال فشار علیه رضا وخانواده اش از پاسخ دادن به سرنوشت پرونده ی قضایی رضا طفره رفته اند و هر دو منبع قضایی دادگاه انقلاب (واقع در خیابان معلم) و بازپرسی شعبه دوم مستقر در اوین به طور کلی از در اختیار داشتن پرونده ی رضا اعلام بی اطلاعی میکنند!

رضا شهابی به دلیل اوضاع وخیم جسمی به علت 6 ماه حبس و نیز دست زدن به اعتصاب غذای خشک هم اکنون در اوضاع بحرانی و خطرناکی از لحاظ جسمی قرار گرفته است و جان و سلامت وی به شدت در مخاطره افتاده است.

اجرای حکم زندان فرزند رئيس دفتر سياسي نهضت آزادي ايران

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: لیلا توسلی فرزند مهندس محمد توسلی رئيس دفتر سياسي نهضت آزادي ايران و خواهرزاده دکتر ابراهیم یزدی، شاهد عینی حوادث عاشورای سال گذشته در میدان ولیعصر که به دلیل اعلام شهادت در مورد زیرگرفتن مردم با خودروی نیروی انتظامی به 2 سال زندان محکوم شده بود، عصر دیروز برای اجرای حکم به زندان منتقل شد.

پیشتر شعبه 28 دادگاه انقلاب لیلا توسلی را به اتهام حضور در راهپیمایی 25 خرداد و روز عاشورا و با تأکید بر عدم حضور وی در "اغتشاشات" و همچنین مصاحبه با رادیو فردا و بی بی سی به عنوان شاهد عینی کشته شدن یکی از شهروندان توسط خودرو نیروی انتظامی و عبور از روی جسد وی، به استناد ماده 610 قانون مجازات و با رعایت ماده 46 قانون مجازات به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

به گزارش تارنمای میزان خبر، لیلا توسلی شب عاشورای سال گذشته بازداشت و به مدت دوماه در بند 209 بازداشت بود و در دادگاه بدوی به دوسال زندان محکوم شد.حکم دوسال حبس تعزیزی وی نیز در دادگاه تجدید نظر نیز عیناً به تایید رسید و هفته گذشته اجرای احکام زندان اوین با ارسال نامه ای او را برای اجرای حکم احضار نموده بود.

لیلا توسلی که کمتر از یکماه از ازدواجش می گذرد عصر دیروز همراه همسر و وکیل خود به زندان مراجعه و پس از ابلاغ حکم زندان به قرنطینه بند متادون انتقال یافت.

از خانواه وی اکنون ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی دایی وی و مسن ترین زندانی سیاسی ایران در بند 209 و مهندس فرید طاهری شوهر خواهر وی نیز در بند 350 اوین در زندان به سر می برند.

گفتنی است خواهر او دکتر سارا توسلی نیز در 13 دی ماه سال گذشته بازداشت و پس از سپری کردن 50 روز بازداشت در بند 209 زندان اوین، در دادگاه بدوی در شعبه 26 دادگاه انقلاب به 6 سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق محکوم گردید.

محکومیت مزدک علی نظری به چهل ماه حبس تعزیری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مزدک علی نظری روزنامه نگار و سردبير سايت "خبرنگاران صلح" که در آبان ماه سال گذشته و در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و مدت سه ماه را در بند امنیتی 209 وزارت اطلاعات سپری کرده بود، از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این روزنامه نگار سی و سه ساله که دانشجوی اخراجی رشته ادبیات نیز می باشد، در پرونده کاری خود سابقه همکاری با روزنامه های شرق، اعتماد ملي، اعتماد، ايران، ايران ورزشي، خبرورزشي، جهان فوتبال و هفته نامه هاي تماشاگران، نسيم، ايران دخت، یک هفتم، فرهیختگان، سینما و روزنامه الكترونيكي جهان ورزش را دارد.

فرزند طبرزدی در دیدار با خاتمی: به يورش به خانه مان اشاره نميكنم چرا كه ۱۶ سال است به ما يورش ميبرند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی پس از انتخابات در دیدار با سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق جمهوری اسلامی، مواردی از نمونه های نقض آشکار قانون در برخورد با آنها و تضییع حقوق زندانیان را بازگو کرده و خواستار پیگیری شدند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، در این دیدار که روز سه شنبه گذشته ۹ آذر ماه در دفتر سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی و رئیس مرکز گفت‌و‌گوی تمدن ها صورت گرفت، خانواده های زندانیان سیاسی از جمله خانواده نوری زاد، مومنی، محتشمی پور، ميردامادی، طبرزدی و كيانوش راد، هر یک به اختصار در مورد وضعیت عزیزان دربند خود صحبت کردند. در اين ديدار كه فرزندان حشمت الله طبرزدی دبيركل جبهه دمكراتيك ايران هم حضور داشتند به مسايلی چند از انچه در 16 سال اخير بر انها گذشته است اشاره كردند. انها به نحوه حبس و دادگاه غيرقانونی و غیرانسانی، و تبعید مهندس طبرزدی به زندان رجايی شهر اشاره داشتند.

حسین طبرزدی، دانشجو و پسر حشمت الله طبرزدی، در بخشي از صحبت های خود گفت كه ما به نحوه يورش به منزلمان اشاره نميكنيم چرا كه ۱۶ سال است كه به منزل ما يورش ميبرند و اين اصلاموضوع تازه اي نيست. فشار به خانواده، شكنجه زنداني موضوع تازه اي نيست و در تمام ۱۶ سال بر ما و مهندس حشمت الله طبرزدی چنين گذشته است. در این دیدار تعدادی از خانواده هیا زندانیان سیاسی به یورش ماموران امنیتی به منازلشان شدیدا اعتراض کرده اند.

فرزندان طبرزدی در صحبت های خود نحوه برگزاری دادگاه و روند دادرسی را مورد اعتراض قرار داده و اقدامات قوه قضائیه را نادرست دانستند. آنها همچنين به امكانات ضعيف بهداشتی و آسايشی در زندان رجايی شهر اشاره كردند. حشمت الله طبرزدي سخنگوي شوراي همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر در ايران چندی پيش به تحمل ۹ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در دادگاه بدوی محكوم شد و در انتظار دادگاه تجدید نظر در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد.

انتقال آرش صادقی به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در حالی‌که آرش صادقی، فعال دانشجویی محکوم به زندان، قرار بود جهت اجرای حکم پنج سال حبس، خود را به زندان اوین تهران معرفی کند، وی پس از احضار کتبی به دادسرای شماره ٢ مستقر در زندان اوین و مراجعه به آن شعبه، بلافاصله بازداشت و طبق گزارش منابع موثق، به بند امنیتی ٢۰٩ زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش جرس به نقل از صفحه فیس بوک برای آزادی آرش، این فعال دانشجوییِ عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی که اخیرا به پنج سال حبس قطعی محکوم شده، طبق احضاریه ای کتبی که هفته گذشته دریافت کرده بود، روز شنبه ۱٣ آذر ماه ٨٩ خود را به دادسرای ٢ مستقر در زندان اوین معرفی کرد، که متعاقب آن، به بازداشتگاه امنیتی ٢۰٩ منتقل شد.

از آنجا که این فعال دانشجویی قرار بود برای اجرای حکم زندان خود به زندان معرفی شود، هنوز علت اعزام و نگهداری وی به بند امنیتی زیر نظر وزارت اطلاعات مشخص نیست.

این دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آن دانشگاه که تا اطلاع ثانوی از تحصیل محروم است، اخیرا در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آرش صادقی همزمان به اوج گیری اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بازداشت شد و بیش از یک سال را در بازداشت موقت گذراند. او دوره بازداشت خود را در بندهای ۲- الف سپاه و ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذرانده بود، تا اینکه چند ماه پیش به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

با وجود آزادی وی به قید وثیقه، چندی پیش مامورین امنیتی به منظور بازداشت مجدد او به منزل پدریش یورش بردند، که او در آن زمان در منزل حضور نداشت، اما یورش ماموران باعث شوکه شدن مادر او و در نتیجه حمله قلبی و درگذشت آن مرحوم شد.

این عضو ستاد ۸۸ میرحسین موسوی در زمان انتخابات ریاست جمهوری و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی گفته بود نیروهای امنیتی روز ۱٩ آبان در نیمه های شب به منزل ما رفتند. در حالی که من آن شب برای نگهداری از پدربزرگ و مادر بزرگم در منزل آنها بودم و خواهرم و مادرم در منزل خودمان بودند ساعت چهار و نیم صبح ماموران به منزل مراجعه کردند. دو بار در زدند که کسی در را باز نکرد، ماموران شیشه را شکسته و کلید را از پشت در برداشته و در را باز کردند و وسایل شخصی مرا همراه خود بردند که مادرم در پی این حمله و ایجاد رعب و وحشتی که کرده بودند، دچار حمله قلبی شد و پس از چهار روز در بیمارستان در گذشت.
صادقی چند روز پیش گفته بود هزینه سنگینی را پرداخت کردم. ترجیح می دهم به زندان بروم. شرایط در داخل زندان بهتر از بیرون است. فشار خانواده که مرا مسبب مرگ مادرم می داند، فشار زیادی است

بیانیه سازمان دانش آموختگان ایران در گرامیداشت روز دانشجو

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) به مناسبت فرارسیدن شانزدهم آذرماه روز دانشجو، بیانیه ای صادر کرد.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

آذرماه را ماه دانشجو نامیده اند ولی انگار تمامی ایام تاریخ معاصر این کشور در کوران تمامی این سالهای مبارزه و سختی، با نام دانشجو عجین شده است. چه حلاج ها که بر سر دار حق جویی و حق گویی رفتند و چه خون ها که به روی صحن دانشگاه چکید تا کاروان آزادی طلبی و عدالت جویی مردمان این سرزمین بدینجا برسد.

آذرماه، ماه دانشجو، با آن سه قطره خونی که بر صحن دانشگاه چکید، انگار سرخ رنگ شد و در سالهای پس از آن نیز سرخ رنگ ماند که انگار هر چیز و همه چیز یا سرخ است یا آذری نیست! در تمامی سالهای پیش و پس از انقلاب، آذر سرخ ماند. آذری که شعله اش در تمامی این سالها با ایثار و رنج جوانان این مرز و بوم روشنی زا و گرمابخش بوده و هست.


اما آذر این سال ها دیگر سرخ نیست. آذر این سالها دوشادوش متولیانش رشد یافته و آبدیده شده است. آذر این سالها سبزشده و جوانه آگاهی سرتاسر وجودش را سبزینه نموده است. آذر دیگر سرخ نیست هر چند هنوز هم خون آلود است. هنوز هم نم ناکی اشک و خون بر تارک صداقت و راستی و درستی اش باقی مانده است.

آذر این سالها سبز است و سبز یعنی تحمل، آگاهی، صبر، استقامت، نستوهی و بخشش. یعنی مدارا، یعنی حق گویی یعنی حقیقت جویی و یعنی خواستن روزگار نیک و شرافتمندانه برای هر کس و همه کس و جنبش دانشجویی امروز حاملان اصلی تمامی این مفاهیم والا و زیباست.

جنبشی که فعالانش به بند کشیده می شوند، ستاره دار می شوند و از تحصیل محروم می شوند، ضربه حبس های سخاوتمندانه و طویل المدت هشت ساله و ده ساله را ناعادلانه و ظالمانه بر گرده خویش حس می کنند، زجر می بینند و ستم می کشند. از اولیه ترین حقوق خویش محروم می شوند چنانکه حق بیمار شدن نیز ندارند چرا که درمان را نیز از ایشان دریغ می کنند و اما از درون زندان جور و جفا برای مردم خویش تنها یک پیام دارند: پیام آزادی برای همگان حتی آنانکه در بندشان کرده اند. پیام صلح، پیام دوستی و آرزوی زندگی شرافتمندانه برای دشمنان خویش و این آرزو که " ای کاش رویای شیرین ما کابوس کسی نبود".

اینها همه معنای سبز شدن و سبز بودن آذر این سال ها پس از طی دورانی سخت از تجربه و آزمودن است. این ها معنای واقعی امید است و امید جزیی لاینفک از راه سبز. امید به فردایی که بلاشک از آن ماست. فردایی که دیگر به فرموده علی (ع) اراذل (دون مایگان) مقدم نباشند و افاضل (خردمندان) در انزوا. فردایی که نخبگان در بند و سفلگان بر تاج سروری نیستند. آنروز دور نیست که این وعده حتمی خداوند هستی است که "الیس الصبح بقریب".

اما این همه رشد، این همه فهم و این همه تعالی در بدنه جامعه ایران و دانشجویان را مرهون چه کس یا کسانی باید بود؟ بدون شک جایگاهی که ما با تمام فراز و فرود هایش به عنوان جامعه مدنی ایران هم اکنون در آن ایستاده ایم و رشد این بذر آگاهی و دانش مرهون تلاشهای تک تک ما بوده است. مایی که خواسته ایم تا سبز باشیم و سبز بیندیشیم و مطمئن باید بود که آنچه ما بخواهیم و در راه اکتسابش جدیت و صداقت داشته باشیم را هیچ نیرویی یارای مقابله نیست.

در این راه اما باید از همه کسانی نام برد و قدر شناسی کرد که با از جان گذشتگی چراغ دانش و آگاهی را روشن نگهداشتند و بر شب شب نشینان چراغی برافروخته اند. باید نام برد از تک تک اساتید مبرز و آزاده ای که به قیمت خانه نشین شدن و تضییقات و بازنشستگی و حتی ترور فیزیکی، لحظه ای در حقانیت راه روشنشان تردید نکرده اند و نمی کنند.

باید نام برد از همه دانشجویانی که به قیمت نصب ستاره هایی بر بازوانشان که البته مدال افتخارایشان محسوب می شود، بر عهدی که با وجدان خویش بسته اند، استوار ماندند. باید نام برد از دفتر تحکیم وحدت و دانشجویانی که به قیمت از دست دادن همه چیزشان و با صرف نظر نمودن از همه امتیازاتی که با وابستگی به مراکز قدرت می توانستند به دست آورند، تنها شمعی بودند برای روشن نگهداشتن آذر آذرماه. آنهایی که همه سختی ها را به جان خریدند که آرمان آن سه یار دبستانی در کوچه پس کوچه های بی اخلاقی ها و مکارگی سیاست بازی ها به فراموشی سپرده نشود.

باید نام برد و تجلیل نمود از عبدالله مومنی، بهاره هدایت، میلاد اسدی، علی ملیحی، حسن اسدی زید آبادی، علی جمالی، مجید توکلی، مهدیه گلرو، ضیا نبوی، مجید دری و صدها پیر و جوان نخبه این مملکت که در زندان بی خردی حاکمان و خود کامگی نشستگان بر سریر قدرت اسیرند. باید نام برد از شهید کیانوش آسا، شهید ناصر امیر نژاد، شهید محسن روح الامینی، شهید سهراب اعرابی، شهید ندا آقا سلطان و ده ها جوان آزاده ای که ندای هل من ناصرشان همچنان در گوش های شنوای تاریخ پیچیده است و وجدان های بیدار را به حرکت وا می دارد. پسران و دخترانی که در خون سرخ خویش غوطه ور شدند و اما همچنان سبز ماندند تا رایتی برای آزادگی و حریت شوند. . . .

روز دانشجو روز همه اینهاست و روز همه آنهاست که جوانه سبز دانستن را با دست و زبان، پندار و کردار خویش آبیاری می کنند. روز دانشجو یعنی روز آگاهی بخشی و جهل زدایی از دامان جامعه و بدین معنا روز دانشجو یک روز نیست. هر روز، روز دانشجو و هر روز، روز دانستن و روز ادای دین تک تک ماست. این روز بر همه شاهدان شاهد آزادی گرامی و مبارک باد.

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت)

عمل جراحی عیسی سحرخیز در زندان بدنبال خونریزی داخلی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عیسی سحر خیز بدنبال خونریزی داخلی روز گذشته در بهداری زندان رجایی شهر تحت عمل جراحی قرار گرفت و شرایط جسمی وی مساعد گزارش شده است. وی که بالغ بر یکسال است که در زندانهای اوین و گوهردشت و در شرایط بسیار سخت نگهداری می شود، طی روزهای اخیر از درد شدید و از کار افتادگی نسبی پای راست نیز رنج می برد.

به گزارش منابع خبری جرس، دیروز عیسی سحر خیز به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شد و از آنجا که اجازه خروج از زندان برای وی صادر نشد، تیم پزشکی از خارج از زندان به بهداری رجایی شهر آمد و او را تحت عمل جراحی قرار داد.

گفتنی است این عضو زندانیِ شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که بالغ بر یکسال است که در زندانهای اوین و گوهردشت و در شرایط بسیار سخن نگهداری می شود، طی روزهای اخیر از درد شدید و ازکارافتادگی نسبی پای راست در رنج بوده، و بنا به گزارش منابع خبری حقوق بشری، همچنان بدون هیچ مرخصی در زندان رجایی‌شهر کرج در حبس است.

سحرخیز پس از اعلام دادستانی مبنی بر معرفی خود، در دوزادهم تیرماه دستگیر شد و به زندان اوین انتقال یافت. پس از مدتی او را به زندان رجایی شهر کرج، تبعید کردند. سلامت وی مدتی است که به دلیل شرایط جسمی نامناسب و بیماری در خطر است.

تلاش وکیل این زندانی برای مرخصی استعلاجی بارها با شکست رو به رو شده است.

وخامت حال ابراهیم یزدی در زندان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران که در زندان اوین تهران در حبس است، به دلیل درد شدید قلبی و افزایش شدید فشار خون شامگاه پنج‌شنبه یازدهم آذر به بهداری این زندان منتقل شده است. وی که از بیماری سرطان رنج می برد، به دلیل عوارض ناشی از بازداشت قبلی خود، تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.

بنا بر گزارش‌های رسیده به زمانه، پس از انتقال یزدی به بهداری، از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

اين زندانی سياسی ٨۰ ساله روز نهم مهرماه ٨٩ به همراه گروهی از اعضای رهبری نهضت آزادی ايران به اتهام شرکت در مراسم ختم و نماز جمعه غيرقانونی در اصفهان بازداشت شد.

همه بازداشت‌شدگان در روزهای بعدی آزاد شدند اما ابراهيم يزدی با گذشت نزديک به دو ماه همچنان در بازداشت و در زندان اوين به‌سر می‌برد.

وی که از بیماری سرطان رنج می برد، به دلیل عوارض ناشی از بازداشت قبلی خود، تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.

دادگاه رسیدگی به اتهامات ابراهیم یزدی قرار است ١٦ آذر در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب برگزار شود اما قاضی این دادگاه از پذیرش فریده غیرت به عنوان وکیل یزدی خودداری کرده است.

خانواده ابراهيم يزدی، آبان ماه گذشته طی نامه‌ای خطاب به مسلمانان جهان، خواستار تلاش برای آزادی اين فعال سياسی شدند.

همچنین ١٠ تن از فعالان سياسی و خانواده زندانيان سياسی ايران هفته گذشته با انتشار بيانيه‌ای نسبت به بازداشت و ادامه حبس ابراهيم يزدی، دبيرکل نهضت آزادی ايران هشدار دادند.

آن‌ها نوشته‌اند صرف نظر از دلايل ارائه شده در مورد بازداشت مجدد ابراهيم يزدی، اين بازداشت و تداوم اين وضعيت در تعارض با قواعد عمومی حقوق کيفری بوده و نشان از بی‌توجهی مسئولان قضايی به وضعيت سنی و جسمی متهم و ماهيت سياسی اتهامات وی دارد.

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به کارنامه سياسی ابراهيم يزدی و مطالبات وی در راستای تحقق حاکميت قانون و محدود و پاسخ‌گو ساختن قدرت مقامات رسمی در چارچوب حقوق ملت، اين بازداشت را افزون بر کينه شخصی برخی مقامات و مأموران امنيتی، در جهت منافع فردی و گروهی کسانی دانسته‌اند که اين روزها بی‌هيچ واهمه‌ای از ابراز دشمنی با مردم‌سالاری و حکومت قانون، عنان امور را به کف دارند.

به گفته نویسندگان این بیانیه، مأموران امنيتی و مقامات زندان از تحويل داروهای مورد نياز ابراهيم يزدی جلوگيری کرده‌ و امکان معاينات پزشکی وی توسط پزشک معتمد خانواده را فراهم نکرده‌اند.

محمدرضا خاتمی، زهرا رهنورد، عبدالله رمضان‌زاده، عزت‌الله سحابی، حسين شاه‌حسينی، احمد صدر حاج‌سيدجوادی، هادی کحال‌زاده، فخرالسادات محتشمی‌پور، الهه مجردی و مصطفی معين که این بیانیه را امضا کرده‌اند ضمن درخواست آزادی ابراهيم يزدی، به مسئولان قضايی ايران هشدار داده‌اند که مسئوليت پيامدهای ادامه بازداشت اين زندانی کهنسال بر عهده آنان است.

برگزاری دادگاه جدید حسن اسدی زیدآبادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه حسن اسدی زیدآبادی عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) که تاکنون بیش از صد و ده روز را در بازداشت بسر برده، صبح روز گذشته و در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران و با اتهاماتی مشابه دادگاه پیشین این فعال سیاسی که منجر به صدور حکم 5 سال زندان برای وی گردید برگزار گردید.

به گزارش ادوارنیوز، عضو شورای مرکزی و دبیر کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) صبح شنبه در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه در حالی برگزار شد که وی روز 13 مرداد ماه در همین شعبه و با اتهاماتی مشابه محاکمه و به 5 سال حبس محکوم شده بود و به تازگی شعبه 54 دادگاه تجدید نظر این حکم را عینا تایید کرد.

حسن اسدی زیدآبادی هم اکنون بیش از 110 روز است که در بازداشت به سر می برد و امروز در حالی دادگاه جدیدی برای وی برگزار شد که ریاست دادگاه از حضور خانواده این فعال سیاسی حتی تا پشت درهای دادگاه نیز ممانعت به عمل آورد.

لازم به ذکر است که این جلسه با حضور وکلای این فعال سیاسی برگزار شد.

محرومیت دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد

محمد هرمززاده، دانشجوی ممتازِ رشته مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد، بدلیل فعالیت های دانشجویی، به یک ترم محرومیت از تحصیل از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه محکوم شد.

به گزارش جرس، هرمززاده مدیرمسوول نشریات دانشجویی ژاژ و ریشه، از نشریات حامی جنبش سبز بوده و به دلیل آنچه کمیته انضباطی، نشر اکاذیب و توهین به مقامات ذکر کرده، به این حکم محکوم گردیده است.

گفتنی است محمد هرمززاده از دانشجویان ممتاز رشته مدیریت این دانشگاه بوده و با وجود گذراندن ۴ ترم، بیش از ۹۴ واحد درسی پاس کرده است.

نشریات دانشجویی ژاژ و ریشه از بزرگترین نشریات دانشجویی بوده که تیراژ هر دو آنها در سطح دانشگاه فردوسی، ۵۰۰۰ نسخه در هفته بود. سال گذشته هر دو این نشریات به دلایل انضباطی و امنیتی توقیف شده بودند.

طی دو سال اخیر مسوولان دانشگاه فردوسی فشار زیادی بر اعضای این نشریه ی اصلاح طلب وارد آورده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حسین قابل، دانشجوی رشته مهندسی برق به دو ترم محرومیت از تحصیل از سوی کمیته انضباطی دانشگاه فردوسی و یک سال حبس تعلیقی و محرومیت از داشتن تلفن همراه از سوی دادگاه انقلاب مشهد محکوم شده بود.وی عاشورای سال گذشته در حالی که برای شرکت در مراسم عزاداری به بیت آیت الله صانعی در مشهد رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ٣۱ روز را در بازداشت گذراند.

همچنین آرشام دامغانی دانشجوی رشته متالورژی، پریسا خیام دار دانشجوی رشته شیمی محض، سمانه شاملو دانشجوی رشته الهیات نیز، به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بودند.

گفتنی است تمامی این افراد از اعضای نشریات دانشجویی ژاژ و ریشه بودند. به تازگی برای دو نفر دیگر از اعضای این نشریه نیز احکام محرومیت از تحصیل صادر شده که به دلیل اینکه پرونده آنها هنوز در مرحله تجدید نظر است از ذکر نام آنها خودداری می شود.

فشار بر فعالان دانشجویی دانشگاههای کشور، طی هفته های اخیر شدت زیادی یافته و جمع زیادی از دانشجویان و فعالان، مشمولِ احضار، بازداشت، صدور احکام قضایی و انضباطی شده اند.

بیانیه دانشجویان مستقل دانشگاه بین المللی قزوین: تحصن در روز دانشجو

جمعی از دانشجویان مستقل دانشگاه بین المللی قزوین، با انتشار بیانیه ای به مناسبت ١٦ آذر اعلام برنامه کردند.

به گزارش دانشجونیوز در این بیانیه آماده است: "ما دانشجویان این دانشگاه در روز سه شنبه ١٦ آذر، در اعتراض به شرایط حاکم و برای بزرگداشت یاران دبستانی مان، پس از اتمام کلاس های صبح (ساعت ١١:٣۰) و در محوطه میان دو دانشکده فنی و پایه تجمع خواهیم کرد."

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

57 سال از روزی که سه قطره خون فضای دانشگاه را در بر گرفت می گذرد و امروز بیش از هر زمان دیگری سرخی خون تمامی دانشجویان شهید،علی الخصوص شهیدان جنبش سبز بر تارک دانشگاه رخ می نماید.
امروز دانشگاه های ایران در حال تجربه کردن تلخ ترین روزهای تاریخ خود به واسطه استبداد و دیکتاتوری حاکم بر خود و جامعه هستند.

١٦ آذر امسال در حالی فرا می رسد که با قلع و قمع کردن دانشجویان و اساتید منتقد،شور و نشاط و حرکت که لازمه هر محیط دانشگاهی ای است ازبین رفته و اینک این ماییم که باید به یاد آوریم و فریاد کنیم این حقیقت تلخ را که دانشگاه در غیاب یاران شجاعمان به جولانگاه عده ای تبدیل شده است که از وحشت فاش شدن حقارتشان تاب تحمل عظمت یاران ما را نداشته و آنان را با زور از خانه خویش بیرون کرده اند.غافل از آنکه به گواه تاریخ دانشگاه هیچ گاه برای بلند مدت حضور نا محرمان را تحمل نخواهد کرد و سرکوب بیشتر تنها شرایط را پیچیده تر خواهد ساخت.دانشگاه به زودی بیگانگان را از مرزهای خویش بیرون می راند وبا جان ودل به استقبال پاره های جگر خویش می رود.

ما در این روز ضمن گرامیداشت یاد تمامی شهیدان و زندانیان پس از انتخابات، بار دیگر بر آرمان های والای جنبش سبز و بر ادامه راهمان تا رسیدن به آرمان های مشترک مان تاکید می کنیم.

ما دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، در ماه و روز دانشجو، بر صاحبان اصلی این دانشگاه که مدتی است از حضور در آن محروم شده اند درود می فرستیم و بی واهمه اعلام میداریم که ما و تمامی آینده گانی که روزی پای در این دانشگاه خواهند گذاشت، بر شرف و غیرت این دانشجویان خواهیم بالید و بر آنان افتخار خواهیم کرد. ما امروز بیش از هر زمان دیگری جای خالی هم کلاسی های خویش را حس میکنیم وبه همگان یاد آوری میکنیم که اینان دانشجویان این دانشگاه بوده اند و تا روزی که این دانشگاه وجود دارد دانشجوی آن خواهند بود:

پیام حیدر قزوینی، دانشجوی ترم آخری که حکم محرومیت اش از تحصیل، یکی از سنگین ترین احکام صادره در تمامی دانشگاه های کشور در زمان پس از انتخابات است.وی از دانشگاه اخراج و سه سال از تحصیل در تمامی دانشگاه ها محروم شده است.

حامد هنرخواه، دانشجوی ترم آخر که از دانشگاه اخراج شد و سعید سکاکیان، محمدرضا آقایاری، ملیکا امین توکلی، فرهادفتحی، مریم شفیع پور، نگین آرامش، ، زینب رحیمی، مرجان کاظمی، فرزام معینی، فرهاد کیاشمشکی، فرشید آذرنیوش، دانیال کرانیان که همگی 2 ترم از تحصیل محرو شده اند و اجازه حضور در خانه خویش را ندارند.

ما همچنین از یار در بندمان ارسلان ابدی یاد میکنیم که سرفراز و استوار چندین ماه است که در زندان اوین به سر می بردو خواستار آزادی وی و تمام زندانیان مظلوم سیاسی می شویم.

ما دانشجویان این دانشگاه در روز سه شنبه 16 آذر،در اعتراض به شرایط حاکم وبرای بزرگداشت یاران دبستانی مان، پس از اتمام کلاس های صبح(ساعت ١١:٣۰) و در محوطه میان دو دانشکده فنی و پایه تجمع خواهیم کرد.

بسان رود

که در نشیب دره سر به سنگ می زند

رونده باش

امید هیچ معجزی ز مرده نیست

زنده باش

انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر: تحصن و تجمع در پلی تکنیک در روز ١٦ آذر

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انتشار بیانیه ای از دانشجویان این دانشگاه دعوت کرد تا در روز سه شنبه ١٦ آذر، از ساعت١٠ تا ١٢ کلاس‌های درس در این دانشگاه را تعطیل کرده و تحصن سکوت برگزار کنند.

به گزارش دانشجونیوز، در بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر همچنین به فشارهای وارد شده از سوی حاکمیت بر دانشجویان طی یک سال گذشته اشاره شده است.

این انجمن همچنین در بخشی از بیانیه خود گفته است: "اکنون که مردم شجاعانه و به قیمت خون خود، مطالبات شان را در خیابان ها فریاد زده اند و حاکمان به خاطر نشنیدن (یا تظاهر به نشنیدن) این فریاد ها سرزنش و محکوم می شوند، ما دانشجویان نمی توانیم و نباید فراموش کنیم یا نشنیده بگیریم."

متن کامل بیانیه انجمن اسلامی پلی تکنیک به شرح زیر است:

گل زرد و گل زرد و گل زرد
بیا با هم بنالیم از سردرد
عنان تا در کف نامردمان است
ستم بر مرد خواهد کرد نامرد

در آستانه ١٦ آذری دیگر هستیم. روزی که به سبب مبارزات آزادی خواهانه و ظلم ستیزانه دانشجویان در سنگر دانشگاه و پرپر شدن سه آذر اهورایی در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران به نام روز دانشجو ثبت شده است که به همین بهانه، سال هاست در این روز ندای آزادی خواهی و ظلم ستیزی دانشجویان از سرتاسر دانشگاه های ایران به گوش می رسد.

در این سال ها که دیکتاتوری بال های سیاه اش را بیش از پیش گشوده است، استبداد پیرو حاکمیت اقتدارگرا به واسطه ی جوهره ی وجودی اش هیچ گونه انتقادی را نمی پذیرد و لاجرم و از روی ضعف و ناتوانی سعی در انکار واقعیاتی دارد که ماهیت دیکتاتور مابانه اش را به خطر می اندازند. حاکمیت قانون گریز با نادیده گرفتن حق انتقاد و نظارت مردم و جامعه مدنی راه های اصلاح گری جامعه و به طبع رشد و پویایی بالنده را بر روی خویش بسته است. خواست های تمامیت طلبانه این دولت مهرورز! محصولی جز تحمیل تحریم های شدید، سخت تر شدن شرایط زندگی برای مردم، پسرفت و یا حتی در بهترین حالت در جا زدن در تمامی زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را نداشته است که رفع آن تنها با عقب نشینی حاکمیت و احترام به حقوق مردم و نخبگان کشور قابل حل است.
سیاست ها و اقدامات اقتدار گرایانه و تمامیت خواهانه ی حاکمیت کنونی (که گویی چشم بسته به تاخت به سوی نابودی می شتابد) از جمله:

- بسته شدن بیش از پیش فضای دانشگاه های کشور
- صدور احکام بی شمار حبس های سنگین برای دانشجویان و به زندان انداختن بیش از هفتاد دانشجو
- قدرت بخشیدن بیش از پیش به نیروهای اطلاعاتی در دانشگاه، نهاد ایدئولوژیک رهبری و نیروهای شبه نظامی دانشگاه
- اضافه شدن انواع گزینش ها و تفتیش عقاید قرون وسطایی دانشجویان و استادان
- دست درازی های بی شرمانه به حریم شخصی دانشجویان
- احضارهای بی شمار به کمیته ی انضباطی
- سلب حق مسلم ادامه تحصیل از دانشجویان با ستاره دار کردن و محرومیت از تحصیل آنان
- حذف برخی رشته های علوم انسانی و استخراج مدل به اصطلاح اسلامی علوم انسانی در مقابل مدل غربی آن
- اجرای سیاست "دولت محوری" در دانشگاه به جای "دانشجو محوری"
- تلاش برای شست و شوی مغزی دانشجویان ورودی جدید با محصور کردن آنان

تنها بخشی از مثنوی هفتاد من کاغذ ظلم های تحمیل شده به دانشگاهیان می باشد که همه و همه ١٦ آذر امسال را با ١٦ آذر سال های گذشته متفاوت می نماید.

سال گذشته ١٦ آذر، در اوج خروش جنبش سبز ملت ایران فرا رسید. خیابان ها از حضور پر شور و آرام مردم لبالب بود و فضای دانشگاه از فریاد آزادی خواهی و استبداد ستیزی دانشجویان پر شده بود. مراسم روز دانشجو که در سراسر کشور در فضایی خاص و پرشور برگزار می شد در پلی تکنیک به اوج رسید. سخنرانی شجاعانه و کوبنده ی مجید توکلی، فریاد فرو خفته ی دانشگاه بود که اندام پوسیده ی استبداد را به لرزه انداخت. پس از آن همان طور که از حاکمیت انتظار می رفت، سرکوب دانشگاه شدت گرفت و دانشجویان بسیاری محروم از تحصیل، اخراج و زندانی شدند. به موازات آن سرکوب جنبش سبز نیز پس از تظاهرات خونین عاشورا با شدت و بی رحمی بیش تری دنبال شد.

اکنون و پس از گذشت یک سال، در پی آن سرکوب بی رحمانه و همه جانبه که هم زمان از خشونت عریان و دروغ پردازی وقیحانه نیرو می گرفت، خیابان ها از حضور مردم خالی شده است. اما دانشگاه که پیش از شکل گیری جنبش سبز نیز عرصه ی طرح و پیگیری مطالبات آزادی خواهانه ی ملت ایران بود، نباید از حضور دانشجویان به عنوان قشر آگاه و پیشرو جامعه خالی بماند. اکنون که مردم شجاعانه و به قیمت خون خود، مطالبات شان را در خیابان ها فریاد زده اند و حاکمان به خاطر نشنیدن (یا تظاهر به نشنیدن) این فریاد ها سرزنش و محکوم می شوند، ما دانشجویان نمی توانیم و نباید فراموش کنیم یا نشنیده بگیریم.

در این میان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیرکه از دیر باز در قلب تپنده جنبش دانشجویی ایران، پلی تکنیک تهران پرچم آزادی خواهی و استبداد ستیزی را برافراشته است همچون گذشته با تاکید بر اهداف مدنی خویش به نمایندگی مطالبات راستین ملت ایران خواهد پرداخت.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) به عنوان نماینده بر حق دانشجویان دانشگاه، مراسم روز دانشجو را در دانشگاه امیرکبیر، قلب تپنده جنبش دانشجویی برگزار خواهد کرد. انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه از دانشجویان فهیم این دانشگاه دعوت می کند که به صورت آگاهانه و فعال، کلاس های ساعت ١٢-١٠ روز ١٦ آذر خود را تعطیل کرده و در پارک مجید توکلی در سکوت و آرامش به تحصن بنشینند.

به امید ایران دموکراتیک، دانشگاه مستقل و دانشجوی آزاد
به یاد مجید توکلی ستاره ی درخشان سپهر جنبش دانشجویی ایران

تجمع بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران، ظهر فردا در دانشکده فنی

تجمع بزرگ دانشجویان و استادان دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، ظهر فردا دوشنبه (۱۵ آذر) در سالن دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش کلمه، در این گردهمایی که به مناسبت سالروز شهادت سه آذر اهورایی در ۱۶ آذر ۳۲ و تحت عنوان امید، رساترین اعتراض برگزار خواهد شد، چهار چهره اصلاح طلب حجت‌الاسلام مجید انصاری، دکتر الهه کولایی، حجت‌الاسلام دکتر محسن رهامی و دکتر غلامرضا ظریفیان به سخنرانی خواهند پرداخت.

این مراسم از ساعت ۱۳ فردا آغاز خواهد شد و محل برگزاری آن، تالار شهید چمران دانشکده فنی اعلام شده که در ضلع غربی پردیس مرکزی دانشگاه تهران، مجاور خیابان ۱۶ آذر، واقع شده است.

گفتنی است انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی که برگزارکننده‌ی این برنامه است، خواستار سخنرانی سیدمحمد خاتمی در جمع دانشجویان در مراسم ۱۶ آذر بود، که با مخالفت مسئولان دانشگاه تهران روبه‌رو شد.

کلمه

برنامه گرامی‌داشت یاد آیت‌الله منتظری، پنجشنبه در قم و نجف‌آباد

جرس : در پی اعلام لغو مراسم رسمی سالگرد آیت الله منتظری از سوی خانواده آن مرحوم، گروهی از علاقه مندان و شاگردان آن مرحوم اعلام کرده‌اند که برای فاتحه‌خوانی و گرامی‌داشت یاد این مرجع فقید، روز پنج شنبه ۱٨ آذر ماه بر سر مزار ایشان در شهر قم و نیز در حسینیه نجف آباد حضور خواهند یافت.

مقامات امنیتی همچون سال گذشته از برگزاری هر گونه مراسم برای بزرگداشت آن مرجع مردمی ممانعت کرده و همانند سال گذشته که از برگزاری مراسم ترحیم، سوم، شب هفت و چهلم آن مرحوم جلوگیری کرده بودند، امسال نیز مانع برگزاری هرگونه مراسمی از سوی خانواده و بیت آن مرحوم شده اند.

با این حال، گروهی علاقه مندان و شاگردان آن مرجع مردمی، تصمیم گرفته اند روز پنج شنبه مورخ ۱٨ آذر ماه در شهر نجف آباد و در دو نوبت صبح (در مسجد بازار) و بعد از ظهر (درحسینیه اعظم) گرد هم آمده و یاد آن مرحوم را گرامی بدارند.

به نوشته این سایت، همزمان گروهی دیگر از شاگردان و علاقه‌مندان آیت الله منتظری نیز اعلام کرده اند که روز پنجشنبه ۱٨ آذرماه، جهت بزرگداشت اولین سالروز درگذشت آن مرجع فقید، با حضوری مردمی بر سر مزار وی، به قرائت فاتحه و تلاوت قرآن می‌پردازند. این حضور سبز از صبح آغاز و تا اذان مغرب ادامه خواهد داشت.

اجرای محکومیت دو سال زندان لیلا توسلی

لیلا توسلی شاعد عینی حواث عاشورای سال گذشته در میدان ولیعصر که به دلیل اعلام شهادت در مورد زیرگرفتن مردم با خودروی نیروی انتظامی به دو سال زندان محکوم شد، عصر امروز یکشنبه سیزدهم آذر برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد.
تارنمای میزان خبر گزارش داده‌ است که لیلا توسلی که دختر دکتر محمد توسلی، عضو ارشد حزب نهضت آزادی، شب عاشورای سال گذشته بازداشت و به مدت دوماه در بند ۲۰۹ بازداشت بود و در دادگاه بدوی به دوسال زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عیناً به تایید رسید و هفته گذشته اجرای احکام زندان اوین با ارسال نامه‌ای او را برای اجرای حکم احضار نمود.
لیلا توسلی که کمتر از یکماه از ازدواجش می گذرد عصر امروز همراه همسر و وکیل خود به زندان مراجعه و به قرنطینه بند متادون که در هفته‌های اخیر به بند زنان سیاسی تبدیل شده، انتقال یافت.

در منطقه گلیل شیروان یک درجه دار نیروی انتظامی در درگیری کشته شد

کردانه:طبق اخبار رسیده به رادیو کردانه در نیمه شب گذشته یک دسته چند نفری با گشودن آتش به سوی یک پاسگاه مرزی در منطقه گلیل شیروان یک درجه دار نیروی انتظامی را کشتند.

اخبار رسیده حاکی از درگیری سنگین میان افراد ناشناس و هنگ مرزی می دهد. پس از یک ساعت درگیری سنگین و وارد آمدن خساراتی به ساختمان پاسگاه گروه ناشناس منطقه را بدون تلفات ترک کردند. هنوز هیچ گروه کردی مسولیت این حمله را قبول نکرده است. ولی آنطور که از شایعات شنیده می شود این حمله پاسخی به فشار دولت به عشایر کرد بوده است. بعد از ظهر امروز جلسه اضطراری ایلات بیچرانلو زعفرانلو و شادلو در منطقه قامیشلی بخش سرحد شیروان برگزار شد.


فیلم / نصب دوربین در دانشگاه آزاد دزفول

بعد از حضور پرشور دانشجوبان دانشگاه آزاد دزفول در تظاهرات ۱۶ آذر سال گدشته ، برای جلوگیری از تکرار این تظاهرات ، مسئولان دانشگاه به صورت گسترده در تمام نقاط دانشگاه دوربین نصب کرده اند.

http://www.youtube.com/watch?v=reh4ptXMtiA&feature=player_embedded


آزار و اذیت مجید دری، فعال دانشجویی در زندان بهبهان

کلمه : مجید دری ،دانشجوی ستاره دار در زندان بهبهان وضعیت نامناسبی دارد . او که چندی پیش برای گذراندن حکم شش سال حبسش به زندان بهبهان تبعید شده است در شرایطی نامناسب به سر می برد .
براساس گزارش های رسیده از زندان بهبهان به کلمه، در این زندان تعدادی از زندانبانان با تحریک و حمایت یکی از مسوولان زندان ( م . آ)با شیوه های مختلف سعی در آزار و اذیت مجید دارند . آنها از انتقال مجید دری و یکی دیگر از زندانیان بند ۳۵۰، ایوب پرکار که همراه با مجید به بهبهان تبعید شده، به بندی بهتر جلوگیری می کنند .
همچنین این افراد مانع رسیدن کتاب و روزنامه به آنها می شوند و افرادی را برای کنترل لحظه به لحظه فعالیتهای شان در زندان اجیر کرده اند . رفتارهایی که گذراندن دوران سخت حبس در تبعید را بارها برای این دانشجوی ستاره دار سخت تر کرده است . او اکنون ۱۰۰۰ کیلومتر با خانواده و شهر محل زندگی اش فاصله دارد و باید شش سال را در زندانی با امکانات بسیار محدود سپری کند اما باز هم مسوولان زندان به آزار و اذیت او می پردازند .همچنین ( م. آ )تلاش می کند زندانیان دیگر را با این زندانی های تبعیدی دشمن کند و اجازه نمی دهد آنها با زندانیان دیگر
کمترین تماس و گفتگو را داشته باشند .
مجید دری ،دانشجوی ستاره دار به گذراندن شش سال حبس تعزیری در زندان بهبهان محکوم شده است. این حکم توسط قاضی پیرعباسی ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده است.

شمس آل احمد درگذشت

جام جم آنلاين: شمس آل احمد برادر جلال آل احمد در سن 81 سالگي شب گذشته دار فاني را وداع گفت.
به گزارش جام جم آنلاين شمس آل احمد محقق و نويسنده كه به خاطر بيماري ريوي در بيمارستان شهيد باهنر تهران بستري بود شب گذشته درگذشت.
گاهواره، عقيقه،مجموعه قصه قدمايي،سير و سلوک،از چشم برادر و... از آثار شمس آل احمد است.

تجمع کارگران شرکت ریسندگی وبافندگی کاشان روبروی فرمانداری

ایلنا : کارگران دراین تجمع اعتراض آمیز نسبت به عدم پرداخت حقوق هفتگی خود که کارفرمای این شرکت تعهد کرده بود هفته ای 40 هزارتومان پرداخت کند اعتراض داشته وخواستاررسیدگی به این موضوع شدند
به گزارش خبرنگار ایلنا درکاشان تعدادی ازاین کارگران درگفتگو با خبرنگار ایلنا درکاشان ابراز داشتند به رغم اینکه 27 ماه حقوق معوقه طلب داریم وشرکت فبلا هفته ای 80 هزارتومان به کارگران این شرکت پرداخت می کرد وبعد این مبلغ تبدیل شد به هفته ای 40 هزار تومان متاسفانه از زمانی که اعتراض ما کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه ودیگر مشکلات ما ازاخبار 20 و30 سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده این شرکت از پرداخت هفته ای 40 هزار تومان هم مضایقه کرده واز آن زمان تا کنون حتی یک ریال هم به ما پرداخت نکرده است
کارگران دراین تجمع اعتراض آمیز از مسئولین مربوطه خواستند تا نسبت پرداخت حقوق معوقه ومشکلات پیش روی آنها هرچه سریعترپیگیری و اقدام نمایند.

بیانیه جمعی از استادان دانشگاههای کشور در آستانه ۱۶ آذر و هشدار نسبت به شرایط نامساعد دانشگاهها

جرس: در آستانه ۱۶ آذر و روز دانشــجو، جمعی از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سراسر کشور، با صدور بیانیه ای اعتراضی نسبت به فشارها و شرایط حاکم بر دانشگاههای کشور، نسبت به تداوم وضع موجود، به حاکمیت هشدار دادند.
به گزارش منابع خبری جرس، استادان صادر کنندۀ بیانیۀ فوق الذکر، به بهانه ۱۶ آذر و روز دانشجو، با شمردن و شرح مواردی چون "فضای امنیتی دانشگاههای کشور"، "ادامه بازداشت و زندانی کردن دانشجویان کشور"، "تداوم محرومیت و ستاره دار شدن دانشجویان"، "تهدید و احضار توسط مراکز امنیتی"، سخت گیری و محدودسازی تشکل های دانشجویی و همچنین فشار بر استادان دانشگاهها و تعلیق سازی آنها، و نتایج و تبعات اینگونه اقدامات، خطاب به حاکمیت خاطرنشان کردند "اکنون مدتهاست نگران رشد فزاینده فرار مغزها و شاهد کاهش انگیزه ها و دلسردی قشر نخبگان هستیم. بنابراین یک بار دیگر یادآوری می کنیم و هشدار می دهیم که محدودیت ها و فشارهای تحمیل شده بر دانشگاه و دانشگاهیان در مغایرت کامل با قانون اساسی و اهداف انقلاب است و عدم رسیدگی درست و شفاف به حوادثی چون حمله به کوی دانشگاه، فشار بر دانشگاهیان و ترور اساتید، مخل فضای اعتماد عمومی و امنیت ملی بوده و برای چندمین بار خواهان رسیدگی و برخورد با عوامل این نابسامانی ها هستیم."

متن کامل این بیانیه که در اختـــیار جرس قرار گرفته، به شرح زیر می باشد:

جمهوری اسلامی ایران طی بیش از سه دهه عمر خود، صاحب موفقیت های چشمگیر در عرصه علم و فناوری بوده است. به نحوی که علاوه بر رشد نرخ سواد و آموزش ابتدایی و متوسطه برای دختران و پسران ایرانی، شاخص های رشد آموزش عالی و پژوهش نیز بسیار مثبت ارزیابی می شود. این تحولات حاصل تلاش خیل عظیم مردم ایران به ویژه دانشجویان، اساتید و محققانی بوده که به رغم وجود کمبودها و کاستی ها با همتی وصف ناپذیر افتخارات فراوانی را برای کشور رقم زده اند و البته هنوز مسیری طولانی در پیش دارند.

اما متاسفانه این مسیر رشد، در سال های اخیر با موانع و مشکلات جدی روبرو شده است. رویکرد محدود کننده و امنیتی دولت های نهم و دهم نسبت به دانشگاهها و وقایع سال های گذشته به قدری گسترده و دردناک بوده که بیم آن می رود دستاوردهای مورد اشاره را تحت الشعاع قرار داده و نرخ رشد علمی کشور و فضای دانشگاهها را دگرگون و معکوس ساخته باشد.

ما جمعی از اساتید مسلمان اعضای هیئت علمی دانشگاههای ایران اسلامی به دلیل نگرانی از ادامه روندهای امنیتی و فضای نا امن جامعه دانشگاهی تصمیم به نگارش این بیانیه گرفته ایم تا در آستانه روز دانشجو 16 آذر - نقد دلسوزانه و مشفقانه خود را به گوش مسئولین برسانیم؛ شاید چاره اندیشی شود. اهم موارد در محورهایی به شرح زیر است:

الف - عدم رسیدگی واقعی به فاجعه تاسف بار حمله به دانشجویان مستقر در کوی دانشگاه تهران و چندین شهرستان

ب - فضای امنیتی دانشگاههای کشور
۱- حضور قابل توجه نیروهای امنیتی و احضار مداوم دانشجویان جهت بازجویی در اغلب دانشگاهها
٢- نصب گسترده دوربین های مداربسته و دستگاههای شنود در برخی دانشگاهها
٣- محدودیت شدید فعالیت های صنفی و سیاسی
۴- ایجاد محدودیت های جدید برای دختران دانشجو تحت عنوان رعایت حجاب

ج - دانشجویان
۱- ادامه بازداشت و زندانی کردن دانشجویان و محکومیت آنان بدون رعایت مراحل دادرسی و بهره مندی از وکیل
٢- ادامه محرومیت و ستاره دار شدن دانشجویان و ممانعت از ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر به دلیل فعالیت سیاسی
٣- تهدید و احضار کمیته های انضباطی و حراست ها

د - تشکل های دانشجویی
۱- انحلال بسیاری از تشکل های فراگیر مانند انجمن های اسلامی
٢- محدودیت شدید برای فعالیت تشکل های موجود

ه - اساتید
۱- ادامه فشار بر اساتید به دلیل بیان مواضع و منوط نمودن ترفیع و ارتقای آنها به نوع مواضع سیاسی
٢- ادامه تعلیق فعالیت علمی و یا بازنشسته کردن اجباری اساتید
٣- تعلیق فعالیت تشکل های صنفی و مستقل اساتید دانشگاهها و یا محدود سازی شدید فعالیت آنها

اما آنچه در کنار موارد فوق بر نگرانی دانشگاهیان افزوده، روند فزاینده سوء قصد به اساتید دانشگاههای کشور است که با ترور دکتر مسعود علیمحمدی در دی ماه سال گذشته آغاز و پس از سوء قصد به دکتر احمد معتمدی و دکتر عبدالرضا سودبخش، اینک به دکتر مجید شهریاری و دکتر فریدون عباسی دوانی رسیده است. روشن است که در این موارد اغراض شخصی مطرح نبوده، بلکه با اهداف خاص سیاسی دنبال شده و رسیدگی لازم نیز درباره آنها صورت نگرفته است.

ما دانشگاهیان مسلمان کشور که خود را ملتزم به ارزش های والای انقلاب و قانونی اساسی می دانیم اکنون مدتهاست نگران رشد فزاینده فرار مغزها و شاهد کاهش انگیزه ها و دلسردی قشر نخبگان هستیم. بنابراین یک بار دیگر یادآوری می کنیم و هشدار می دهیم که محدودیت ها و فشارهای تحمیل شده بر دانشگاه و دانشگاهیان در مغایرت کامل با قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی است. همچنین عدم رسیدگی درست و شفاف به حوادثی چون حمله به کوی دانشگاه، فشار بر دانشگاهیان و ترور اساتید مخل فضای اعتماد عمومی و امنیت ملی بوده و برای چندمین بار خواهان رسیدگی و برخورد با عوامل این نابسامانی ها هستیم.

جمعی از اساتید دانشگاههای تهران / شهید بهشتی/ صنعتی شریف / علم و صنعت / تربیت مدرس/ امیرکبیر/ فردوسی/ آزاد اسلامی / شیراز / صنعتی اصفهان / گیلان/ دانشگاههای علوم پزشکی کشور

61% ظرفیت مخازن سدهای ایران خالی است

دادنا: ظرفیت خالی مخازن سدهای کشور در پی کاهش بارش، به 61 درصد رسید.
واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، هم اکنون 45 سد کمتر از 20 درصد حجم خود ذخیره آب دارند که سدهای لار، رییسعلی دلواری، علویان، زاینده رود، جیرفت، ساوه، 15 خرداد، گلپایگان، ملاصدرا و طرق از آن جمله اند.
هفته گذشته این تعداد 44 سد مخزنی گزارش شده بود که با ادامه روند خشکسالی در هفته های اخیر، حجم آب موجود در مخزن یک سد دیگر نیز به کمتر از 20 درصد رسید.
آب موجود در مخزن 29 سد کشور از جمله لار، سهند، پیشین، بوکان، بانه، مهاباد، علویان، زاینده رود، 15 خرداد، ساوه و کرج نیز در مقایسه با زمان مشابه پارسال بیش از 20 درصد کاهش یافته است.

دانشگاه سنگرِ مبارزه و آزادی است! , چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید

بیانیه ی نشریه ی دانشجویی بذر به مناسبت 16 آذر روز دانشجو

16 آذر فرا رسیده و ما سالی پر فراز و نشیب را از سر گذراندیم. سالی که با فروکش مبارزات خیابانی، با سرکوب ها، با حمله به دانشگاه و دانشگاهیان به شکل دستگیری فعالین دانشجویی، اخراج و تعلیق و محرومیت از تحصیل، اخراج استادان مخالف و بازنشسته نمودن اجباری آن ها، جداسازی های جنسیتی در قسمت های مختلف دانشگاه، تغییر دروس علوم انسانی و اسلامی نمودن آن ها، و با تهدید به "انقلاب فرهنگی دوم" و آخرین آن ها انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران رقم خورد.

از ما می ترسند!
چرا که ما همواره به پا دارنده ی آتش ها بوده ایم. این ما بودیم که در سال گذشته سرنوشت خویش را در دست گرفته و خیابان ها را به عرصه ی نبرد با مزدوران رژیم بدل کردیم. این ما بودیم که شعار مرگ بر دیکتاتور و رهبر را فراگیر کردیم. این ما بودیم که گسترده ترین و رزمنده ترین 16 آذر تاریخ جنبش دانشجویی را در میان مردم و در خیابان برگزار کردیم. این ما بودیم که علیرغم فروکش مبارزات خیابانی پرچم مقاومت را در دست گرفته ایم. آنان با حملات بی شرمانه می خواهند از ما انتقام گیرند و ما را به خاطر سرکشی ها و بی باکی های مان تنبیه کنند.

از ما می ترسند چرا که چشمان بسیاری به ماست. رژیم به خوبی می داند که جنبش دانشجویی، تأثیر گذارترین جنبش در صحنه سیاست ایران است. دانشجویان به دلیل سرو کار داشتن با علم و تأثیر گیری از طبقات مختلف جامعه و گرایشات سیاسی گوناگون حساس ترین و سیاسی ترین بخش جامعه را تشکیل می دهند و جنبش دانشجویی همواره خارِ چشم حکومت های مرتجع بوده و هست. جمهوری اسلامی از عمق بی پایه گی خود در میان دانشجویان با خبر است و می داند كه آنان هر آن می توانند جرقه ای بر انبار باروت زنند و بار دیگر خشم کین سی و یکساله مردم را منفجر كنند. همه ی این دلایل کافیست تا بفهمیم چرا برای زهرِ چشم گرفتن از مردم و برای سرکوب و خاموش نمودن اعتراضات، دانشگاه هدف سرکوبگران است.

می خواهند ما را خنثی کنند!
این خنثی سازی چند سویه است. از یک سو جناح غالب با توطئه و سرکوب و با عوام فریبی و دروغ پراکنی می خواهد دانشگاه را به پادگان، قبرستان و محلی برای تبلیغ خرافه و دین بدل کند.

از سوی دیگر جناح مغلوب (امثال کروبی، خاتمی و موسوی) با دعوت ما به آرامش می خواهند مانع از تکرار وقایعی چون 16 آذر سال گذشته و تظاهرات روز عاشورا شوند. آنان از رادیکالیسم میان ما و مردم به وحشت افتادند. برای همین فرمان عقب نشینی صادر کردند. آنان بزرگترین خیانت را به مبارزات مردم و جانباختگان خیزش و جوانان مصمم و مبارز کردند. تمام راه کارهای رهبران سبز در طول مدت مبارزات مردم در سال گذشته گویای این بود که آن ها سعی داشتند خیزش را مهار و کنترل كنند. روحیه ی سرکش ما با اهداف حقیرشان سهم خواهی از قدرتی فاسد و ستمگر هم خوانی نداشت. آن ها تنها زمانی به ما روی می آورند که ما پا را از اهداف شان فراتر نگذاریم.

به ما پیام می دهند ولی برای از "دست دادن فرصت ها" یا "شیوه ی خریدن فرصت ها" توسط جناح غالب ابراز نگرانی می کنند. برای نمونه می توان به پیام موسوی به مناسبت ماه آذر رجوع کرد و دریافت که چگونه مانند همیشه نگران بقای نظام است و مخالفت اش با جناح غالب به دلیل "از دست دادن فرصت ها تا نابودی نظام" است. او تحت عنوان "شورش كور" با اعتراضات رادیکال ما مخالفت می كند و ما را به مبارزه ای بدون خشونت فرا می خواند.

او از ما می خواهد به آگاهی مسلح شویم البته به "آگاهی اسلامی"! غیر از آن رفتارمان از نظر او " نابهنجار" خواهد بود. او و جناح او که اکنون از قدرت رانده شده اند راه حل مشکلات جامعه را بازگشت به قانون اساسی و التزام بدان می دانند. یعنی همان قانونی که بر مبنای آن در سال 59 انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها صورت گرفت و دانشجویان به خاک و خون کشیده شدند. همان قانونی که بر مبنای آن بهترین جوانان و دانشجویان و فعالین سیاسی به جوخه های اعدام سپرده شده اند. همان قانونی که بر پایه اش هزاران نفر در مدت کوتاهی در سال 67 به دار آویخته شدند. این همان قانون ضد زنی است که بر پایه ی شرع تدوین شده و جامعه را در تمامی ابعاد به قهقرا برده و فاجعه آفریده است. مشغله ی اصلی رهبران سبز همراهی با خواست های بنیادین مردم نیست بلکه چگونگی حفظ نظام است. در این زمینه نباید هیچ توهمی نسبت به آنان داشت. اختلاف شان با جناح غالب بر سر شیوه های گرداندن این نظام است. بی جهت نیست که موسوی در انتقاد به طرح یارانه ها بر "شیوه غلط خریدن فرصت توسط دولت" انگشت می گذارد نه اصل این طرح خانمان سوز، طرحی که همه جناح ها با آن موافق اند.

ذره ای عنصر رهایی بخش در چنین پیام هایی وجود ندارد. یکی از دلایل اصلی به ثمر نرسیدن فداکاری های ما در مبارزه ی سال گذشته و فروکش مبارزات خیابانی در وجود چنین "رهبران" و "راه ها" و "خواست هایی" است که این رهبران مبلغ آن بوده اند. باید با چشمانی باز به این واقعیت بزرگ نگاه کنیم و از آن درس گیریم.

ما نیاز به ایده های جدید و راهکارهای جدید داریم!
اکنون که ماهیت و بی ثمری "جنبش سبز" و رهبران آن بر بسیاری از ما روشن شده است. باید به فکر کارهای اساسی باشیم. سئوالات بی شماری ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول كرده است. چرا خیزش سال گذشته وسط راه ایستاد و نتوانست تكلیف این حكومت را روشن كند؟ چگونه می توان از شر این حكومت مذهبی رها شد؟ چرا رهبری سبز وسط كار جا زد؟ به كدام رهبری می توان تكیه زد؟ چه مسیری باید رفت؟ تحت هدایت چه تفكر و سیاستی؟ چرا اصلاح این حكومت كارساز نیست؟ برای چه جامعه ای باید مبارزه كرد؟

پیگیری در دست یافتن به پاسخ های صحیح در این زمینه ها ما را وادار می كند كه علم رهایی جامعه را فرا گیریم. این علم 160 سال پیش توسط ماركس بنیان نهاده شد. نام این علم كمونیسم است. با كشف قوانین این علم، انقلابی در تفكر بشر پدید آمد. برای نخستین بار بشر با عمیق ترین، منظم ترین، منسجم ترین و همه جانبه ترین دیدگاه و روش علمی روبرو شد. با تكیه بر این علم می توان تضادهای جامعه را شناخت و در جهت تغییر اساسی آن گام برداشت. این علم متعلق به طبقه ی كارگر و همه ستمدیدگان جهان است. این علم دگرگون كننده و انقلابیست و راه غلبه بر كلیه تضادهایی كه موجب درد و رنج بشر گشته را نشان می دهد و قادرست راه رهایی بشر را ترسیم كند. همه قادرند این علم را فراگیرند. علمی كه زنده و پویاست و در جریان انقلاب های بزرگ قرن بیستم و پیروزی ها و شكست های متعدد تكامل یافت. تنها با تكیه بر این علم است كه می توان به پرسش های كلیدیِ پیشِ روی پاسخ داد، دوست و دشمن را شناخت، راه را از بیراهه تشخیص داد، از گام برداشتن در راههای ناشناخته نهراسید و مسیر موفقیت را ترسیم كرد. از این روست كه می گويیم چشم ها را باید شست، جور دیگری باید دید.

فراگیری علم كمونیسم توسط بخشی از دانشجویان نه تنها موجب تقویت جنبش كمونیستی می شود بلكه به استحكام جنبش دانشجویی نیز یاری می رساند. بخش چپ جنبش دانشجویی ایران می تواند مبتكر به راه انداختن جنبشی انقلابی آگاهانه در میان دانشجویان و به طور كلی جوانان گردد. این نیازِ فوری جامعه ی ماست و باید پاسخ گیرد. جنبشی كه علیه قید و بندها بپاخیزد و مبارزه ای جسورانه و همه جانبه را علیه تمام جناح ها و ابعاد و وجوه این رژیم به پیش برد. راه حل های کهنه امروز و دیروز رهبری ارتجاعی سبز راه گشا نیست. ما باید تلاش کنیم جنبشی را شکل دهیم که از آن ما باشد و به دست ما برپا شود و پاسخگوی نیاز ما به ایده ها و فرهنگ نو، اخلاقیات و رفتارهای نو باشد. با دین و خرافه و توسل به ماورا الطبیعه به جايی نمی رسیم.

ما نیاز به جنبشی داریم كه تمامی پتانسیل های انقلابی را شكوفا كند؛ مشخصاً انرژی و خشم دختران جوان را به حداكثر به میدان آورد. نیروی انقلابی تازه نفسی كه تا قبل از خیزش 88 نادیده گرفته می شد ولی در خیزش سال گذشته چشم دنیا را خیره كرد. نیرویی كه همیشه با تفکرات مرد سالارانه حاکم بر جامعه روبرو بوده و همواره آماج حملات نیروهای حراست و بسیج در سطح دانشگاه و نیروهای امنیتی در جامعه بوده است. تقویت نقش پیشروِ دختران دانشجو در حرکت های اعتراضی رادیکال، به معنای تضعیف هر چه بیشتر حكومت دینی است كه زن ستیزی جز لاینفك آن است.

ما به جنبش مستقلی نیاز داریم كه:

- دنباله رویِ هیچ یك از جناح های حاکمیت و تشكلات وابسته به آنان نباشد.

- افشاگر استبداد داخلی و دخالت های امپریالیستی باشد.

- افشاگر جهل و خرافه و مذهب باشد و جدایی دین از دولت را تبلیغ كند.

- افشاگر كلیه طرح های ارتجاعی اقتصادی مشخصاً طرح هدفمند كردن یارانه ها باشد كه هدفی جز فقیرتر كردن بیشتر مردم و له كردن طبقات تحتانی و اقشار كم در امد شهر و روستا ندارد.

- در کنار مبارزات کارگران و زحمت كشان شهر و روستا، زنان، معلمان و دانش آموزان و ملل تحت ستم قرار گیرد و از آن ها دفاع كند.

- مدافع آزادی های سیاسی و دمكراتیك در جامعه باشد.

- مدافع ازادی اندیشه و جوشش فكری باشد و فضای آزادی برای مباحثات نظری ایجاد کند.

- هدفش ارتقا سطح توقعات و افق دید مبارزاتی مردم به ویژه جوانان باشد؛ از طریق دامن زدن به بحث بر سر معنای رهایی (رهایی از کلیه ی اشکالِ ستم و استثمار و ایده ها و افکار سنتی و ...)

باشد تا 16 آذر امسال را بر چنین راستایی برگزار كنیم.

باشد تا روز دانشجو را به روز اعتراض به تمام سركوب ها، طرح ضد مردمی هدفمند كردن یارانه ها، جداسازی جنسیتی، بومی گزینی، محرومیت از تحصیل دانشجویان معترض، اسلامی كردن دروس علوم انسانی، انحلال دانشگاه ها و پراكنده كردن استادان و دانشجویان به اطراف شهرها، قوانین ضد دختران در سطح دانشگاه، پولی كردن دانشگاه ها، حضور نهادهای نظامی در صحن دانشگاه بدل كنیم؛ آزادی تمامی زندانیان سیاسی و فعالین دانشجویی را خوستار شویم و محاكمه كلیه ی عاملین و آمرین جنایات رژیم را طلب كنیم.

دانشجو به پا خیز، آینده در مشت توست!


16 آذر 1389

محکومیت مزدک علی نظری به حبس تعزیری

مزدک علی نظری به سه سال و چهار ماه زندان محکوم شد.
به گزارش پایگاه خبری روزنامه نگاران زندانی مزدک علی نظری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. این روزنامه نگار به دنبال جریانات پس از انتخابات ۸۸ در آبان ماه همان سال بازداشت و پس از حدود سه ماه با قرار وثیقه آزاد شد.
لازم به ذکر است که علی نظری سردبیر سایت خبرنگاران صلح و برنده جایزه شادروان مهران قاسمی است که تجربه کار در نشریاتی چون نسیم و امید جوان را دارد.

بازداشت دو شهروند در کردستان

آژانس خبری موکریان : یک دانشجوی بانه ای به نام هژیر رنجبری توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شد.
به گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان، این دانشجوی بانه ای که حدود سه ماه پیش بازداشت شده بود، مدت طولانی را در بازداشتگاهی در سنندج سپری کرده است.
تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این دانشجو از طرف مقامات قضایی شهر بانه اعلام نشده است.
از سقز نیز به آژانس خبری موکریان خبر رسیده که از محل نگهداری یک شهروند سقزی به نام صلاح مصطفی پور اطلاعی در دست نیست.
گفته می شود اتهام این شهروند که حدود یک ماه پیش در منزل خود از سوی نیروهای امنیتی در سقز بازداشت شده است همکاری با احزاب غیر قانونی می باشد.

نیكبخت واحدی پس از بازداشت در یك پارتی روانه اوین شد

خبر آنلاين : بازیكن سرشناس تیم لیگ برتری ساعاتی پیش به ندامتگاه اوین منتقل شد.

این ستاره سرشناس سال های نچندان دور فوتبال كشور كه بارا به دلیل مسائل انضباطی با جریمه هایی روبرو شده بود و بارها شانس حضور در تیم ملی و بازی در بهترین تیم های اروپایی را به دلیل همین حاشیه های شانس بازی در سرشناس ترین تیم های اروپایی را از دست داد و سرانجامش در این سال ها به نیمكت نشینی در تیم های نیمه جدولی لیگ برتر تبدیل شده بود ، پس از بازداشت در یك پارتی شبانه ، به ندامتگاه اوین منتقل شد. این بازیكن سرشناس ع-ن به دلیل این تخلف از باشگاهش هم اخراج شده و پس از سه روز بازداشت موقت در نیروی انتظامی با تكمیل پرونده اش به دادستانی تهران معرفی شد و از سوی دادستانی به زندان منتقل شد تا جلسه دادگاهش تشكیل شود.

همچنین در این پارتی شبانه سه مربی و سه بازیكن سرشناس لیگ برتری ، دو هنرپیشه و یك مجری معروف تلویزیون هم حضور داشته اند كه پرونده آنها در دست بررسی است و بزودی آنها هم تحویل سیستم قضایی كشور می شوند.

كمیته تخلفات اخلاقی فدراسیون فوتبال پیش از این اعلام كرده بود با این متخلفان برخوردی سخت خواهد كرد.

علیرضا نیكبخت واحدی از باشگاه صبای قم اخراج شد.

به گزارش سایت وحید هاشمیان علیرضا نیكبخت واحدی از باشگاه صبای قم اخراج شد. هافبك چپ پای صبا این فصل نمایش نسبتا قابل قبولی برای باشگاه اش داشت اما حكم اخراجش صبح امروز صادر شد.

نیكبخت فصل گذشته عملكرد ضعیفی در استیل آذین داشت و در باشگاه صبای قم نیز بیشتر از نیم فصل دوام نیاورد.
مسوولان باشگاه صبای قم هنوز پیرامون این اتفاق واكنش رسمی نشان نداده‌اند و دلیل اصلیاین اتفاق را ذكر نكرده اند.

2 هنرپیشه و یک مجری تلویزیون در پارتی شبانه دستگیر شدند

آفتاب: 2 هنر پیشه معروف و یک مجری معروف تلویزیونی نیز در بین بازداشت شدگانی هستند که در پارتی شبانه به‌همراه چند مربی و فوتبالیست مشهور چند روز گذشته بازداشت شدند.
به گزارش خبرآنلاین، 2 بازیگر معروف تلویزیون و سینما و نیز یک مجری معروف تلویزیون در پارتی برگزار شده توسط پسر یکی از برج‌سازان تهرانی دستگیر شده بودند که با گذاشتن وثیقه آزاد شده‌اند.


تداوم یورش به جلسه مذهبي بهاييان وبازداشت سه شهروند بهايي

خبرگزاری هرانا - ماموران اداره اطلاعات مازندران در تاريخ 1 آذر ماه 1389 به يك جلسه مذهبي مخصوص بهاييان موسوم به " ضيافت " در شهرستان رامسر هجوم آورده و سه تن را بازداشت کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا ، ماموران امنیتی پس از تفتيش منزل و بازجويي از همه حاضرين در جلسه و تهديد ايشان به اينكه بزودي همه آنها احضار خواهند شد ، سه شهروند بهايي ساكن شهر مذكور را به نام هاي سراج كيان ، مجيد صفري و خانم لطفي را دستگير و به بازداشتگاه شهيد كچويي ساري منتقل نمودند .
قابل ذكر است هجوم و برهم زدن جلسات مذهبي بهاييان در استان مازندران طي يك ماه و نيم اخير شدت بيشتري يافته بطوريكه بجز مورد فوق الذكر، طي اين مدت دو حمله ديگر نيز به اينگونه جلسات در شهرستان نور و تنكابن گزارش شده است كه همه اين موارد با بازداشت چند شهروند بهايي همراه بوده است.

احتمال تبعید ارژنگ داودی به زندان بندرعباس

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" بازجویان وزارت اطلاعات تحت عنوان محاکمه قصد دارند زندانی سیاسی ارژنگ داودی را به بندرعباس منتقل کنند.
طی نامه ای که آقای رئیسی وکیل زندانی سیاسی ارژنگ داودی در روزهای اخیر دریافت کرده است به او اعلام شده است که زندانی سیاسی ارژنگ داودی قرار است 8 دی ماه در شعبۀ 1 دادگاه انقلاب بندرعباس مورد محاکمه قرار گیرد.
این اقدامات بازجویان وزارت اطلاعات در حالی صورت می گیرد که زندانی سیاسی ارژنگ داودی نزدیگ به 8 سال است در زندانهای اوین ،بندرعباس و در حال حاضردر زندان گوهردشت کرج زندانی است و از طرفی دیگر محل سکونت آقای داودی ،دستگیری ، پرونده سازی و محکومیت مبهم او در تهران بوده است و حتی از امکان تجدید نظر محروم شده است. دلایل انتقال و محاکمۀ مجدد او در بندرعباس هنوز نامشخص است.
به نظر می آید که بازجویان وزارت اطلاعات تحت عنوان محاکمه قصد دارند آقای داودی را به زندان بندرعباس تبعید کنند تا او و خانواده اش را تحت فشارهای غیر انسانی خود قرار دهند و حداقل امکان اولیه که ملاقات با خانواده است را از او سلب نمایند.
لازم به یادآوری است زندانی سیاسی ارژنگ داودی در سال 1382 با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شد و پس از شکنجه های وحشیانه او را به بند 2- الف سپاه پاسداران منتقل کردند و در سال 1384 ابتدا به زندان گوهردشت کرج و سپس به زندان بندر عباس تبعید گردید.بعد از آن او را مجددا به زندان اوین منتقل کردند و از زندان اوین به زندان گوهردشت کرج تبعید شد که در حال حاضر در آنجا زندانی است. او به اتهام ؛اقدام علیه امنیت،نوشتن مانیفست سکولار،تشکیل جنبش آزاد ایرانیان،توهین به مقدسات و توهین به رهبری به 10 سال زندان توسط حسن زارع دهنوی متهم اردوگاه مرگ کهریزک محکوم شد. حسن زارع دهنوی همچنین خانه پلمپ شد او را به فروش رسانده است.آقای داودی در اعتراض با بازداشت غیر قانوانی و شرایط و محدودیتهای طاقت فرسا و غیر انسانی چند بار اقدام به اعتصاب غذا نمود و در آخرین بار 74 روز در اعتصاب غذا بسر برد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،نسبت به محاکمه و تبعید او به زندان بندر عباس و خطراتی که متوجه جان این زندانی سیاسی است هشدار می دهد و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات عملی برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
14 آذر 1389 برابر با 5 دسامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

پخش پارازيت برروی شبكه های ماهواره ای در آستانه 16 آذر

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها :
با نزديك شدن به روز بزرگ 16 آذر ، روز دانشجو ؛ حكومت ايران در هراس از اعتراضات دانشجويان و اطلاع رساني شبكه هاي مختلف از خبرگزاريها و رسانه هاي خارج بطور شبانه روزي با پخش پارازيت در مناطق غرب تهران،بطور خاص اكباتان،آزادي مانع دريافت تصوير و صدا ي اين خبرگزاريها مي شوند , اين درحالي است كه حكومت در بعضي از محلات بطور خاص در مناطق شمال شهر تهران كه محل سفارت خانه ها مي باشد توانايي ارسال پارازيت ندارد و اين امر باعث تلاش گسترده جوانان و دانشجويان در اين مناطق براي ارسال اخبار به دنياي بيرون و انعكاس اخبار گرديده است .

پنج سال حبس برای یک روزنامه نگار و وبلاگ نویس

خبرگزاری هرانا - سعید پورحیدر ، روزنامه نگار و وبلاگ نویس که هفدهم مهرماه برای دومین بار در یکسال گذشته بازداشت شده بود با رای شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس محکوم شد .

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" وی سه شنبه هفته گذشته پس از 52 روز بازداشت در بند 350 زندان اوین در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباس محاکمه و به اتهام " اجتماع و تبانی با هدف ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور " به پنج سال حبس که به مدت 5 سال به حالت تعلیق در آمد، محکوم شد.

لازم به ذکر است فعالیت تیلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ، توهین به مقدسات و زیر سوال بردن احکام اسلام ، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی ، اجتماع و تبانی با هدف ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور و توهین به رییس جمهور پنج اتهام این روزنامه نگار بود که در شعبه چهار بازپرسی دادسرای اوین به وی تفهیم شده بود .

قبل از صدور کیفر خواست و در مرحله بازپرسی ، براي دو اتهام توهین به رییس جمهور و توهین به مقدسات و زیر سوال بردن احکام اسلامی قرار منع تعقيب صادر شده بود كه دادگاه انقلاب نیز از دو اتهام دیگر اخلال در نظم عمومي و فعاليت تبليغي عليه نظام وی را تبرئه و به اتهام اجتماع و تباني به قصد براندازي ، دادگاه براي اين روزنامه نگار پنج سال حبس تعزيري در نظر گرفت كه اين حكم به مدت پنج سال به حالت تعليق درآمد .

سعيد پورحيدرشانزدهم بهمن سال گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس تحمل يكماه انفرادي در بند 240 زندان اوين آزاد شد . وي براي دومين بار در هجدهم مهرماه سالجاري بازداشت و بند 350 منتقل شد

انتقال دو فعال سندیکايی به قرنطينه رجايی شهر

خبرگزاری هرانا - علی اکبر نظری از اعضای سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومه که چندی پیش پس به صورت تلفنی به شعبه دوم ویژه امنیت احضار و پس از مراجعه در همان مکان بازداشت و هم اکنون به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

لازم به یاد اوریست هم اكنون رضا شهابی ، ابراهیم مددی از ديگر اعضاي سنديكاي اتوبوسراني تهران و حومه هم در زندان اوين به سر ميبرند. بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" همچنين اقاي غلامرضا غلامحسيني عضو هييت مديره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از اعضاي شوراي همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر در ايران نيز به قرنطينه زندان رجايي شهر كرج منتقل شد.

وی در 12 آبان ماه سال جاری در یک مغازه کافی نت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از انجا به بند اطلاعات زندان رجایی شهر منتقل شد. وی در مدت بازداشت خود در این بند به شدت تحت شکنجه های فیزیکی و روحی بوده است.

این زندانی سیاسی چندین بار از سوی مقامات امنیتی و قضایی مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود و اخرین بار فرزند وی توسط مامورین اطلاعاتی در شهر کرج به گروگان گرفته شده بود تا با فشار بر غلامحسینی وی خود را به اطلاعات معرفی نماید.

آزار فعال دربند دانشجویی/بازگشت شاهد عینی به اوین

سایت کلمه: مجید دری ،دانشجوی ستاره دار در زندان بهبهان وضعیت نامناسبی دارد . او که چندی پیش برای گذراندن حکم شش سال حبسش به زندان بهبهان تبعید شده است در شرایطی نامناسب به سر می برد .

براساس گزارش های رسیده از زندان بهبهان، در این زندان تعدادی از زندانبانان با تحریک و حمایت یکی از مسوولان زندان ( م . آ)با شیوه های مختلف سعی در آزار و اذیت مجید دارند . آنها از انتقال مجید دری و یکی دیگر از زندانیان بند ۳۵۰، ایوب پرکار که همراه با مجید به بهبهان تبعید شده، به بندی بهتر جلوگیری می کنند .

همچنین این افراد مانع رسیدن کتاب و روزنامه به آنها می شوند و افرادی را برای کنترل لحظه به لحظه فعالیتهای شان در زندان اجیر کرده اند . رفتارهایی که گذراندن دوران سخت حبس در تبعید را بارها برای این دانشجوی ستاره دار سخت تر کرده است . او اکنون ۱۰۰۰ کیلومتر با خانواده و شهر محل زندگی اش فاصله دارد و باید شش سال را در زندانی با امکانات بسیار محدود سپری کند اما باز هم مسوولان زندان به آزار و اذیت او می پردازند .همچنین ( م. آ )تلاش می کند زندانیان دیگر را با این زندانی های تبعیدی دشمن کند و اجازه نمی دهد آنها با زندانیان دیگر
کمترین تماس و گفتگو را داشته باشند .

مجید دری ،دانشجوی ستاره دار به گذراندن شش سال حبس تعزیری در زندان بهبهان محکوم شده است. این حکم توسط قاضی پیرعباسی ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده است .

شاهد عینی عاشورای تهران به زندان اوین بازگردانده شد

لیلا توسلی، شاعد عینی حوادث عاشورای سال گذشته در میدان ولیعصر که به دلیل اعلام شهادت در مورد زیرگرفته شدن یکی از شهروندان معترض توسط خودروی نیروی انتظامی به دو سال زندان محکوم شده بود، عصر امروز به زندان بازگردانده شد.لیلا توسلی که به تازگی زندگی مشترک خود را با یک وکیل دادگستری آغاز کرده، پس از عاشورای تهران نزدیک به دوماه در بند ۲۰۹ اوین زندانی بوده است.

به گزارش کلمه، لیلا توسلی، فرزند مهندس محمد توسلی و خواهر زاده ی دکتر ابراهیم یزدی است که در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه که تنها ۲۰ دقیقه طول کشیده است، به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب لیلا توسلی را به اتهام حضور در راهپیمایی ۲۵ خرداد و روز عاشورا و با تأکید بر مصاحبه وی با رادیو فردا و بی بی سی به عنوان شاهد عینی کشته شدن یکی از شهروندان تهرانی توسط خودرو نیروی انتظامی و عبور از پیکر وی، به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات و با رعایت ماده ۴۶ قانون مجازات به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرده بود که عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

در حالی که تاکنون هیچ دادگاهی برای محاکمه عاملان شهادت شهرام فرجی زاده ، شهروند معترض در عاشورای تهران تشکیل نشده است، شاهد این ماجرا به جرم شهادت دادن در باره این واقعه امروز به زندان برده شد.

توزیع "نشریه دانشجو" در دانشگاه تهران

در آستانه ۱۶ آذر جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران "نشریه دانشجو" را در نقاط مختلف این دانشگاه پخش کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، روز گذشته و با وجود محدودیت های فراوان و تشدید فضای سرکوب در دانشگاه ها دانشجویان دانشگاه تهران با پخش نشریه دانشجو به استقبال ۱۶ آذر رفتند.

گفتنی است پیش از این "نشریه دانشجو" در دانشگاه های علم و صنعت و امیرکبیر نیز توزیع شده بود.

پخش نشریه دانشجو، همراه با اقداماتی دیگر نظیر شعارنویسی از جمله اقداماتی است که دانشجویان در استقبال از روز دانشجو طی دو هقته گذشته انجام داده اند.

قیمت یک کیلوگوجه فرنگی، 3000 تومان

شمال نیوز: رئيس اتحاديه ميوه و تره‌بار تهران در تشريح دلايل گراني گوجه فرنگي گفت: گوجه‌فرنگي تا 20 روز ديگر ارزان مي‌شود.

حسين مهاجران در گفت‌وگو با فارس دليل افزايش قيمت گوجه‌فرنگي تا 3 هزار تومان را در اين فصل از سال كاهش توليد اين محصول اعلام كرد و گفت: سال گذشته بوشهر، بندرعباس، رودان، ميناب، جيرفت و چابهار اقدام به كاشت و توليد گوجه فرنگي كردند لذا به همين دليل قيمت گوجه فرنگي كاهش شديدي داشت و متعاقب آن امسال كاشت اين محصول كاهش پيدا كرد كه منجر به افزايش قيمت شد.

وي افزود: همه ساله تا آبان ماه گوجه شهرستان‌هاي اطراف تهران در بازار عرضه مي‌شود. در آبان ماه گوجه دزفول وارد بازار مي‌شود و در آذرماه گوجه توليدي بندرعباس در شهر عرضه مي‌شود كه امسال به دليل كاهش توليد شاهد كاهش عرضه اين محصول بوده‌ايم.

مهاجران گفت: بين 15 تا 20 روز آينده گوجه‌فرنگي توليد ميناب‌، روداب، چابهار و بوشهر به تدريج وارد كشور مي‌شود.

رئيس اتحاديه ميوه و تره‌بار تهران با بيان اينكه در حال حاضر قيمت متعادل گوجه فرنگي بايد هر كيلوگرم 600 تومان باشد اظهار داشت: در ميدان بزرگ ميوه و تره‌بار در حال حاضر قيمت هر كيلوگرم گوجه انباري هزار تومان، گوجه دزفول 1800 تومان و گوجه گلخانه‌اي 2700 تومان است.

وي افزود: به قيمت‌هاي بالا بايد بين 30 تا 35 درصد سود خرده‌فروشي را اضافه كنيد تا قيمت گوجه فرنگي در سطح شهر تهران به دست بيايد.

کارگران شرکت ریسندگی و بافندگی کاشان تجمع کردند

آفتاب: جمعی ازکارگران شرکت ریسندگی وبافنگی کاشان دراعتراض به پرداخت نکردن حقوق معوقعه وعدم رسیدگی به مشکلات آنها روبه‌روی فرمانداری ویژه شهرستان کاشان تجمع کردند.

کارگران دراین تجمع اعتراض‌آمیز نسبت به عدم پرداخت حقوق هفتگی خود که کارفرمای این شرکت تعهد کرده بود هفته ای 40 هزارتومان پرداخت کند اعتراض داشته و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند

تعدادی از این کارگران ابراز داشتند به‌رغم اینکه 27 ماه حقوق معوقه طلب داریم و شرکت فبلا هفته‌ای 80 هزارتومان به کارگران این شرکت پرداخت می کرد وبعد این مبلغ تبدیل شد به هفته‌ای 40 هزار تومان متاسفانه از زمانی که اعتراض ما کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه و دیگر مشکلات ما از اخبار 20:30 سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده، این شرکت از پرداخت هفته‌ای 40 هزار تومان هم مضایقه کرده و از آن زمان تا کنون حتی یک ریال هم به ما پرداخت نکرده است.

کارگران دراین تجمع اعتراض‌آمیز از مسئولان مربوطه خواستند تا نسبت پرداخت حقوق معوقه و مشکلات پیش‌روی آنها هرچه سریع‌تر پیگیری و اقدام نمایند.

رکورد آلودگی هوا در تاریخ جهان شکسته شد / وضع کمتر از وضع زلزله نیست / مرگ و میر می تواند با جانباختگان جنگ 8 ساله قابل مقایسه باشد

سبزپرس: امروز تهران وارد بیست و پنجمین روز هشدار شد تا در تاریخ آلودگی هوا در جهان رکوردی تازه به ثبت برسد. این آلودگی هوا در هر روز دستکم 300 تا 400 میلیارد تومان خسارت به اقتصاد شهر وارد کرده است.

محمدهادی حیدرزاده، مشاور محیط زیستی شهردار و رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلام این خبر گفت: به دلیل این که این مشکل تا انتهای هفته ادامه دارد، برگزاری هرگونه جشنواره، همایش و سمینار در مناطق 22 گانه تهران متوقف است و حتی در برج میلاد هم بلیت فروشی انجام نمی شود. این تصمیم به این علت گرفته شده است که جاذبه هایی که موجب می شود شهروندان از منزل خارج شوند، کاهش یابد.

او با انتقاد از برگزاری مسابقات لیگ برتر در تهران گفت: ما در دو روز گذشته مسابقات لیگ برتر را داشته ایم که البته قرار است از این پس حتی مسابقات لیگ هم متوقف شود و در برگزاری آن ها شورای تامین استان دخالت کند.

حیدرزاده همچنین اضافه کرد که ورزش همگانی تا اطلاع ثانوی در فضاهای باز تهران ممنوع است.

40 درصد افزایش مراجعه به اورژانس

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران در مورد اثرات این آلودگی بر سلامت شهروندان گفت: بر اساس آماری که از وزارت بهداشت گرفته شده است، 40 درصد مراجعه به اورژانس و بیمارستان ها افزایش یافته است. او اضافه کرد که در 24 روز گذشته آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص بوده است.

حیدرزاده همچنین اضافه کرد که از هفته آینده پایداری هوا تا حدودی می شکند اما نه به حدی که بتواند از میزان آلودگی هوا بکاهد.

وضع ما کمتر از وضع زلزله نیست

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران در مورد وضعیت فعلی تهران گفت: وضعیت ما در حال حاضر کمتر از زلزله نیست.

به گفته او، از خرداد تا امروز تنها 15 روز سالم وجود داشته در حالی که بر اساس استانداردهای جهانی هر شهر در هر سال تنها می تواند یک روز ناسالم داشته باشد، اما تا امروز در تهران 44 روز ناسالم و بالاتر از آن داشته ایم.

حیدرزاده تاکید کرد که وضعیت فعلی، وضعیت بحرانی است و باید مدیریت بحران صورت بگیرد.

او اضافه کرد که در حال حاضر ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، 10 برابر حالت استاندارد است.

مشاور محیط زیستی شهردار تهران با انتقاد از رویه ای که در سال های اخیر در مورد اعلام وضع هوا وجود داشته است، گفت: در چند سال گذشته موضوع آلودگی هوا را امنیتی کرده و آن را اعلام نکرده اند و تمام مدت گفته اند که سیاه نمایی نکنید و الان در حالی این آمارها اعلام می شود که مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا می تواند با جانباختگان جنگ 8 ساله قابل مقایسه باشد.

او همچنین با اشاره به اطلاع رسانی ناقص در سال های گذشته در مورد ایدز گفت: اتفاقی که در مورد آلودگی هوا افتاد نظیر همان است که در مورد ایدز اتفاق افتاد این در حالی است که این موضوعات به طور مستقیم با سلامت شهروندان در ارتباط بود.

روزانه 10 میلیون ساعت وقت در ترافیک تلف میشود

روزانه 10 میلیون ساعت وقت شهروندان در ترافیک تهران تلف می شود

کاظم جلالی گفت: چنانچه هر روز تنها پنج میلیون شهروند به قصد سفرهای شهری از منازل خود خارج شوند و هر کدام تنها دو ساعت در ترافیک بمانند در روز 10 میلیون ساعت وقت شهروندان در ترافیک تلف می‌‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم جلالی با اشاره به اینکه ترافیک و آلودگی هوا از اساسی ترین مشکلات تهران است که راه حلی جز توسعه حمل و نقل عمومی ندارد افزود: حمل و نقل عمومی در شهرهای دنیا آن‌ قدر توسعه و عمومیت یافته که موجب شده شهروندان گرایش به استفاده از خودروی شخصی نداشته باشند.

وی اظهار داشت: گسترش حمل و نقل عمومی علاوه بر مدیریت، نیاز به امکانات دارد و در این میان مترو مهمترین مبحث در زمینه گسترش حمل و نقل عمومی است و پس از آن ایجاد خطوط ویژه اتوبوسرانی و عملیات عمرانی مانند ایجاد پل و بزرگراه از دیگر اقداماتی است که به این منظور در کلان‌شهرهای دنیا انجام می‌شود.

جلالی افزود: برای کلان‌شهری مانند تهران با این حجم جمعیت و خودرو، این فعالیتها حداقل اقداماتی است که در کوتاه ‌مدت باید از جاذبه‌های تهران به دلیل پایتخت بودن آن کاسته شود و البته تحقق این امر یک اراده و عزم جدی را می‌طلبد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: به منظور توسعه حمل و نقل عمومی دولت باید اعتباری را که مجلس برای مترو مورد تصویب قرار داده را پرداخت کند و با توجه به اینکه یک پنجم جمعیت کل کشور در تهران زندگی می‌کنند، این جمعیت کثیر نادیده گرفته نشوند.

جلالی ادامه داد: در حال حاضر وقت شهروندان در ترافیک توام با آلودگی بسیار تضییع می‌شود و چنانچه هر روز تنها پنج میلیون شهروند به قصد سفرهای شهری از منازل خود خارج شوند و هر کدام تنها دو ساعت در ترافیک بمانند، در روز
10 میلیون ساعت وقت شهروندان تهرانی در ترافیک تلف می‌‌شود.

وی اظهار داشت: در صورتی که ساعات اتلاف وقت شهروندان در ترافیک را بر متوسط طول عمر هر شهروند مقایسه کنیم، رقم قابل توجهی می‌شود و از این رو ضروری است در این بخش تصمیمی جدی اتخاذ شده و دولت پشتیبانی و حمایت لازم را انجام دهد.

وی افزود: افزایش تولید خودرو و ورود بی‌حساب و کتاب و نامحدود انبوه خودروها به شهرهای کشور به ویژه تهران، یکی از مشکلات مهمی اسپت که در حال حاضر با آن مواجه هستیم.

سالانه 5/1ميليون هكتار از اراضی كشور به بيابان تبديل ميشود

مدير كل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: سالانه حدود يك ميليون و 500 هزار هكتار از اراضي منابع طبيعي كشور به بيابان تبديل مي شود.
'منوچهر سرداري' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در ساوجبلاغ استان البرز افزود: براي پيشگيري از گسترش بيابانها در كشور، طرحهاي آموزش همگاني، توسعه فضاهاي جنگلي و بيابان زدايي در دستور كار قرار گرفته است.
وي خاطرنشان كرد: براين اساس سالانه 800هزار نفر روز آموزش همگاني در كشور ارايه
مي شود.
سرداري گفت: با توجه به افزايش وسعت بيابانهاي كشور، ارايه اين آموزش ها نقش بسزايي در آگاهي بخشي به مردم و پيشگيري از روند گسترش بيابانها دارد.
وي افزود: تاكنون 200 هزار هكتار از منابع طبيعي كشور بيابان زدايي شده كه تا پايان برنامه پنجم توسعه به 500 هزار هكتار مي رسد.
سرداري گفت: حفاظت، احيا و توسعه فضاي سبز در عرصه هاي طبيعي وظيفه همگاني
است.
وي افزود: 20 هزار روحاني طي چهار سال گذشته تاكنون درامر آگاه سازي مردم در زمينه فوايد منابع طبيعي و نهادينه كردن فرهنگ مشاركت در طرحهاي آبخيزداري و گسترش فضاهاي سبز با سازمان جنگلها، منابع طبيعي و آبخيزداري كشور همكاري تبليغي داشته اند.

خانه‌نشينی اجباری 50 درصد كارمندان وزارت كار از امروز

خبرگزاری فارس: وزير كار و امور اجتماعي با اشاره به عدم استقبال مناسب از طرح دوركاري با وجود مزاياي اقتصادي و اجتماعي اين طرح، گفت: از امروز به صورت دستوري 50 درصد كارمندان اين وزارتخانه را موظف به دوركاري خواهيم كرد.

عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير كار و امور اجتماعي در اولين همايش راهكارها و چالش‌هاي مشاغل خانگي اظهار داشت: با توجه به آلودگي شهرهاي صنعتي در كشور ضرورت دوركاري و اجراي دقيق آن بر همه ثابت شده است و در حال حاضر بسياري از معضلات اجتماعي به علت حجم انبوه كارمندان براي حضور در محل كار است.

وي ادامه داد: براي اجراي طرح دوركاري كه مبدع و مبتكر آن وزارت كار و امور اجتماعي است، از امروز به صورت دستوري برخورد خواهيم كرد.

شيخ‌الاسلامي با بيان اينكه بنده به عنوان وزير مراتب انجام امور در وزارتخانه را مي‌شناسم، گفت: در جلسه امروز شوراي عالي معاونان اين وزارتخانه موضوع دوركاري 50 درصد كارمندان وزارت كار را به تصويب خواهيم رساند و اين مسئله از همين امروز لازم‌الاجرا خواهد شد.

وي افزود: بعد از گذشت چند ماه از اجراي اين طرح به نظر مي‌رسد تا كنون اتفاق خاصي رخ نداده است و از اين به بعد به شكل دستوري عمل خواهيم كرد.

به گزارش فارس، امروز معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور از تكليف دستگاههاي دولتي به تعريف 80 درصد وظايف خود به صورت دوركاري خبر داده و گفته است: در جلسه يكشنبه هيئت دولت قرار شد با توجه به وضعيت آلودگي هواي تهران دستگاههاي دولتي حداقل 80 درصد از وظايف و كارهاي خود را به صورت دوركاري تعريف كنند كه در محيط خارج از اداره انجام شود.

به گفته لطف‌الله فروزنده، معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور نيز مسئول پيگيري اين مصوبه شده و در هر دستگاهي وزير مربوطه برنامه‌ها را پيگيري و گزارش آن را به رئيس جمهور ارائه خواهد كرد.

روزنامه "جهان صنعت" تذکر گرفت

خبرگزاری فارس: روزنامه "جهان صنعت " از سوي هيئت نظارت بر مطبوعات تذكر كتبي دريافت كرد.

هيئت نظارت بر مطبوعات در جلسه صبح امروز خود به دليل عملكرد نامطلوب در موضوع هدفمند كردن يارانه‌ها به روزنامه جهان صنعت تذكر كتبي داد.

روزنامه جهان صنعت طي ماه‌هاي اخير در موضوع طرح "هدفمند كردن يارانه‌ها "، روند مناسبي را طي نكرده و با انتخاب اخبار و گزارش‌هاي منفي سعي در مخدوش نشان دادن اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها و تخريب سياست‌هاي مربوط به اجراي اين طرح را داشته است كه به اين واسطه از سوي هيئت نظارت بر مطبوعات تذكر كتبي دريافت كرد.

آلودگی هوا اهدای خون را كاهش داد

تعطيلي‌هاي اخير كه بر اثر آلودگي هوا رخ داد پيش‌بيني نشده بود و سبب شد تيم هاي سيار خونگيري غير فعال شوند. از سوي ديگر تعدادي از اهدا كنندگان نيز از شهر خارج شده بودند.

به گزارش فارس، مدير پايگاه انتقال خون استان تهران گفت: آلودگي هواي تهران در هفته اخير، آمار اهداي خون را از 1500 واحد به 400 واحد در روز كاهش داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان انتقال خون ايران، بشير حاجي بيگي افزود: از هر واحد خون 3 محصول پلاكت، ‌گلبول قرمز فشرده و پلاسما به دست مي‌آيد كه وضعيت تأمين پلاكت در شرايط كمبود خون وخيم‌تر مي‌شود.

وي توضيح داد: ‌امكان نگهداري پلاكت بيش از 48 ساعت نيست و به اين دليل ما ناچاريم از خون‌هاي اهدايي روز براي تأمين پلاكت استفاده كنيم و نمي‌توانيم از ذخاير موجود خون بهره ببريم.

وي ادامه داد: تعطيلي‌هاي اخير كه بر اثر آلودگي هوا رخ داد پيش‌بيني نشده بود و سبب شد تيم هاي سيار خونگيري غير فعال شوند. از سوي ديگر تعدادي از اهدا كنندگان نيز از شهر خارج شده بودند.

مدير كل انتقال خون استان تهران گفت: با تلاش و تكاپوي بسيار همكاران توانستيم آمار اهدا را به 800 واحد در روز برسانيم كه در حال حاضر مي‌توان گفت قادر هستيم خون مورد نياز بيماران را تأمين كنيم ولي ذخاير خوني كاهش يافته است كه بايد جبران شود.

وي افزود: ‌با توجه به اينكه 25 درصد خون كشور را بيماران تالاسمي مصرف مي‌كنند انجمن اين بيماران با همكاري اداره كل انتقال خون استان تهران تصميم گرفتند طي مراسمي از اهدا كنندگان خون تقدير و تشكر كنند.

مسلمي معاون اهدا كنندگان انتقال خون استان تهران نيز در تشريح اقدامات انجام گرفته براي تأمين خون مورد نياز در شرايط بحراني آلودگي هوا گفت: به تعداد زيادي از اهداكنندگان، پيام كوتاه ارسال و از آنان دعوت به اهداي خون شد.

وي افزود: همچنين با توجه به تقارن اين هفته با هفته بسيج تيم هاي سيار به محل همايش‌ها و تجمعات پايگاه‌هاي مقاومت بسيج مراجعه و آنان را به اهداي خون تشويق كرد. فعاليت‌هاي رسانه‌اي از ديگر اقداماتي است كه سبب شد تا حد زيادي كمبود خون در اين هفته را جبران كنيم.

وي خاطر نشان كرد: تمام پرسنل انتقال خون پايگاه تهران طي اين روزها مشغول كار بودند و اين اداره مطلقاً تعطيل نبود و حتي روز جمعه نيز اغلب كاركنان براي تأمين خون بيماران تلاش مي‌كردند.

ركود در صنعت تبليغات

روزنامه ابرار اقتصادی: بيشتر شركت ها تخفيفات را جايگزين تبليغات كرده اند و مى توان به قطع گفت كه بازار تبليغات دچار ركود شده است.به گزارش ام بى اى نيوز،مدتهاست كه تبليغات رسانه اى و محيطى در بخش خصوصى بسيار كمرنگ و تبليغات بيشترمختص برخى شركت هاى دولتى و بانكها شده است، در حال حاضر بيشتر برند ها تلاشى براى شناساندن محصولات جديد و يادآورى محصولات گذشته خود نمى كنند.به اين ترتيب به نظر مى رسد كه با در پيش گرفتن اين سياست تبليغاتى در شركت هاى خصوصى و صاحبان برند ها در كشور، ركود در صنعت تبليغات تشديد شود.در اين رابطه حسين داريان مدير يك آژانس تبليغاتى در گفت وگو با ام بى اى نيوز عنوان كرد: در حال حاضربيشتر شركت ها تخفيفات را جايگزين تبليغات كرده اند كه اين راه درستى براى شناساندن محصولات نيست چون محصول جديد هميشه با تبليغات است كه شناخته مى شود اما نهايتا همه چيز به سياستهاى تبليغاتى شركتها بر مى گردد و مى توان به قطع گفت كه صنعت تبليغات دچار ركود شده است.وى افزود: فعاليت شركت تحت نظارتش بيشتر در حوزه تبليغات محصولات صنايع غذايى است ودر حال حاضر مهمترين فعاليت اين شركت، انجام كارهاى براى يك شركت توليدكننده آب ميوهاى طبيعى است.داريان تصريح كرد: شركت تكدانه در يك بازه زمانى خاص با كم كردن تبليغات رسانه اى در وادى تبليغات محيطى قدم گذاشت كه با توجه به بودجه و سياست هاى تبليغاتى كه مديران اين شركت در نظر گرفته اند هم اكنون تبليغات محيطى اين شركت هم كمرنگ تر شده است.

صنايع دستی يزد در سراشيبی

روزنامه ابتکار: استان يزد يکي از مهم ترين استان هاي کويري ايران است که صنايع دستي آن را سراميک و سفال، کاشي سازي، زرگري، زيلوبافي، شعربافي، و..... تشکيل مي دهند. سراميک و سفال: هنر سفال‌گري در استان يزد به ويژه در شهر ميبد داراي طرح‌هاي ويژه‌اي است و از حال و هواي كوير نشأت گرفته است.
زيلوبافي در شهر ميبد سابقه‌اي ديرينه دارد. برخي سابقه زيلوبافي در شهر ميبد را به قرن هشتم هـ.ق و دوره ي مظفريان نسبت مي‌دهند. قديمي‌ترين و در عين حال نفيس‌ترين زيلوهاي ميبد، به قرن دوازدهم هـ.ق تعلق دارد و بر روي آن بيست‌وچهار سجاده طراحي شده است.
يزد به عنوان يکي از مقاصد گردشگري ايران از داشتن بازارچه صنايع دستي منسجم محروم است. اين درحالي است که گردشگراني که به يزد سفر مي‌کنند به دليل پراکندگي مغازه‌هاي فروش صنايع‌دستي و فقدان بازارچه‌اي منسجم، از خريد صنايع دستي يزد به عنوان سوغات منصرف شده و به جاي آن شيريني مي‌خرند.
گردشگران به جاي صنايع دستي، شيريني يزدي مي‌خرند
يزد با دارا بودن بيش از 800 سال سابقه مکتوب صنايع دستي و دارا بودن رشته‌هاي شاخص هنوز از داشتن بازارچه اي منسجم محروم است به طوري که گردشگران يزد تنها از آثار تاريخي ديدن مي کنند. اين درحالي است که بازارچه نزديک مسجد جامع از اين قابليت برخوردار بوده اما روند کند مرمت بازارچه، باعث شده تنها بازاري که در مسير حرکت توريست ها قرار دارد به فراموشي سپرده شود.
محسن حاجي‌سعيد، رئيس انجمن راهنمايان تور يزد گفت: درحال حاضر يزد نياز به ايجاد بازارچه هاي زنده صنايع دستي دارد. ورک شاپ هايي که گردشگراني که قصد خريد صنايع دستي دارند با نحوه توليد آن نيز آشنا شوند. چرا که همين امر سبب مي شود خريد صنايع دستي چند برابر شود.
وي با اشاره به اينکه تعلل مسئولان سبب شده صنايع دستي يزد در اختيار گردشگران قرار نگيرد، افزود: دليل زنده ماندن بازار اصفهان اين است که گردشگران با ورود به اين شهر شاهد بزرگترين کارگاه آموزشي بزرگ صنايع دستي هستند. وقتي از مقابل مغازه هاي قلمزني عبور مي کنند صداي چکش قلمزني را هم مي شنوند اما يزد به عنوان يکي از مقاصد مهم گردشگري کشور، مغازه‌هاي صنايع دستي‌اش آنقدر پراکنده است که گردشگر ترجيح مي دهد به جاي صنايع دستي، شيريني بخرد.
شعربافي، زيلوبافي، دارايي، سفال و سراميک و حتي دستمال يزدي که گفته مي شود تا 30 سال پيش کاربرد داشته اند در حال حاضر روندي افقي را طي مي کند. با اينکه در حال حاضر مدعي هستيم سفال و سراميک لالجين و ميبد بيشترين توليد کننده را دارد اما عدم نوآوري و استاندارد سازي باعث شده اين محصول کيفيت گذشته را نداشته باشد. خورشيد خانم لالجين همان طرح برگزيده 20 سال پيش، الان چشمهايش لوچ و گوشه ي ابرويش پريده. گردشگري که 10 سال پيش اين طرح را ديده است با سفر دوباره شاهد همين طرح اما با کيفيت تنزل يافته است.
حاجي‌سعيد دراين‌باره ادامه داد: طبق آمار سال 86 افزايش بيکاري را در يزد شاهد بوديم و پس از بررسي هاي انجام شده مشخص شد صنعت قالي بافي در خانه ها از بين رفته است. اگر در گذشته هزاران نفر در يزد در خانه ها قالي بافي مي کردند امروزه بدليل مقرون به صرفه نبودن هيچ کس دار قالي را برپا نمي کند.
وي گفت: با ايجاد بازار و کاربردي کردن صنايع دستي و به طور کل با بازبيني مجدد مي توان از منسوخ شدن رشته هاي با قدمت جلوگيري کرد. اهرامي بافي و کرباس بافي يزد بيشتر از 1 يا 2 بافنده ندارد. درحاليکه اهرامي بافي در يزد سابقه 700 ساله دارد به طوري که عدم احياء باعث خواهد شد براي هميشه اين صنعت از بين برود.
حاجي‌سعيد همچنين از تغيير کاربري زيلو به عنوان يکي از شاخص ترين صنايع دستي يزد که در حال منسوخ شدن است ياد کرد و افزود: در سفرنامه‌ها آمده که در دوره قاجار و پهلوي هزاران بافنده زيلو وجود داشته است و بدليل طرح و دوامي که داشته عمدتا در تکيه ها و مساجد از آن استفاده مي شده ولي الان کمتر از تعداد انگشت دست زيلوباف داريم.
وي در پايان خاطرنشان ساخت: زيلو از جمله رشته هايي است که اگر استاد کار آن را از دست بدهيم به هيچ وجه نمي توان کسي راجايگزين کرد. زيلو به دليل دارا بودن مزيت هاي بسيار از جمله جلوگيري از تعرق بدن قابليت تبديل به روکش هاي صندلي خوردها را دارد. تغيير کاربري و شناساندن مزيت هاي صنايع دستي منجر به زنده شدن يک صنعت خواهد شد.

دستگیری 388 نفر با اجرای طرح مبارزه با مظاهر علنی فساد

خبرگزاری مهر: رئیس پلیس امنیت اجتماعی آذربایجان غربی از دستگیری 388 نفر با اجرای طرح مبارزه با مظاهر علنی فساد در سطح استان از ابتدای سالجاری تا کنون خبر داد.

سرهنگ خیبر تیبا ظهر یکشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه افراد دستگیر شده در راستای اجرای این طرح تحویل مقامات قضائی شدند، افزود: همچنین با اجرای طرح امنیت اجتماعی و ساماندهی صنوف، 452 مورد عملیات مبارزه با مظاهر علنی فساد در سطح استان اجرا شد.

وی از پلمپ هزار و 123 واحد صنفی متخلف در آذربایجان غربی با اجرای این طرح در سطح استان طی این مدت خبر داد و بیان داشت: در این راستا 111 هزار و 90 عدد قرص تحریک کننده و مخدر و 739 دستگاه گیرنده ماهواره ای و 20 هزار و 154 قطعه عکس مبتذل از صنوف متخلف کشف و ضبط شده است.

39 هزار واحد صنفی آذربایجان غربی تذکر آئین نامه ای دریافت کردند

رئیس پلیس امنیت اجتماعی آذربایجان غربی با اشاره به کشف و ضبط چهار هزار و 113 بطری مشروبات الکلی، 129 دستگاه کیس کامپیوتر، 65 هزار و 576 حلقه سی دی غیر مجاز از صنوف متخلف، اظهار داشت: همچنین با اجرای طرح امنیت اجتماعی 39 هزار و 254 واحد صنفی در سطح استان تذکرات آئین نامه ای دریافت کرده اند.

تیبا تعداد واحد های صنغی آذربایجان غربی را بالغ بر 103 هزار واحد اعلام کرد و با اشاره به اینکه از این تعداد 78 درصد دارای پروانه فعالیت هستند، خاطر نشان کرد: همچنین طی هشت ماهه امسال 63 هزار و 772 جلد گذرنامه در سطح استان صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 29 درصد افزایش دارد.

دستگیری قاتل فراری بعد از 28 سال

رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی از دستگیری قاتل فراری که در سال 62 همسر خود را به قتل رسانده بود در مهاباد خبر داد و گفت: این قاتل فراری به دلیل اختلاف خانوادگی مرتکب قتل و از محل متواری شده بود که برابر تحقیقات صورت گرفته در آن زمان محرز شد که از کشور خارج و به اشرار مسلح پیوسته و در نهایت در درگیری های مسلحانه با نیروی دولتی معدوم شده است.

وی اضافه کرد: این موضوع تا حدی اولیا دئم مقتوله و مامورین را از تلاش جدید در خصوص پیگیری و دستگیر قاتل باز داشته و موجب شد اقدامات قضایی و انتظامی پرونده تقریبا به صورت راکد باقی بماند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی بیان داشت: ماموران پلیس آگاهی به بانک های اطلاعاتی موجود در سایت نیروی انتظامی و تعداد دیگر از ادارات برون سازمانی که می توانستند آنها را در بدست آوردن اطلاعات لازم کمک کنند رفته و موفق به کسب اطلاعات آدرس جدید محل سکونت قاتل در شهرستان مهاباد می شوند.

سرهنگ جدید اظهار داشت: پس از بدست آوردن اطلاعات کافی تعدادی از کارآگاهان پلیس آگاهی استان به محل سکونت قاتل مراجعه و پس از مراقبت های ویژه که به شکل کاملا غیر محسوس انجام گرفت، موفق شدند قاتل را دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کنند که قاتل پس از دستگیری به ارتکاب قتل همسر خود اعتراف و جهت صدور حکم قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

چهار ماه زندان، مجازات نصب یک تصویر

دادگاه عمومی گناباد در جریان محاکمه ای غیابی، محمد مروی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی ساکن بیدخت را به دلیل نصب تصاویر بزرگان این سلسله در محل کار خود به تحمل چهار ماه حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، قاضی شعبه 101 دادگاه جزایی گناباد در رای صادره بر اساس ماده 607 قانون مجازات اسلامی اتهام وی را مقاومت در مقابل مامورین دولت عنوان و وی را به تحمل چهار ماه حبس محکوم کرده است.

گفتنی است محمد مروی پیش از این نیز از سوی همین دادگاه به اتهام اخلال در نظم عمومی به تحمل 5 ماه حبس و 50 ضربه شلاق تعزیری و اقامت اجباری به مدت یک سال در شهرستان درگز محکومیت قطعی یافته است.

یادآور می شود پس از مقاومت مروی در مقابل اقدام غیر قانونی ماموران امنیتی، موهای سر وی به دستور دادستانی گناباد تراشیده شد که این امر همدلی سایر دراویش گنابادی را در پی داشت و منجر شد سایر دراویش نیز در اقدامی سراسری موهای سر خود را بتراشند.

سالانه 9500 نفر در اصفهان به دلیل دیابت نابینا می‌شوند

سایت آفتاب: معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: سالانه 9 هزار و 500 نفر در اصفهان به دلیل ابتلا به بیماری دیابت نابینا می‌شوند.

سید علی سجادی به عوارض ناشی از ابتلا به بیماری دیابت در اصفهان اشاره کرد و افزود: ابتلا به بیماری دیابت و عدم توجه و شناخت کافی نسبت به این بیماری در جامعه باعث شده که سالانه 9 هزار و 500 نفر در اصفهان به دلیل ابتلا به دیابت نابینا شده و بینایی خود را از دست بدهند.

وی با اشاره به عوارض بسیار زیاد ناشی از عدم کنترل بیماری دیابت، اظهار داشت: به دلیل بی‌توجهی به عوارض بیماری دیابت و عدم کنترل این بیماری غیرواگیر در اصفهان، سالانه یک‌هزار نفر به آمار بیماران کلیوی و نیازمند دیالیز افزوده می‌شود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه بیماری دیابت تاثیر مستقیمی بر عملکرد کلیه‌های بیماران مبتلا می‌گذارد، تصریح کرد: هم‌اکنون 180 تخت دیالیز در استان اصفهان وجود دارد که بخش قابل توجهی از این تختها را بیماران دیابتی پر کرده‌اند.

وی همچنین به اجرای طرح غربالگری بیماری دیابت در سطح استان اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل اینکه بیماری دیابت عوارض بسیاری دارد و باید در شرایط خاص و به صورت ضروری نسبت به پیشگیری از آن اقدام کرد، طرح غربالگری دیابت از اواخر سال گذشته و به صورت آزمایشی در استان اصفهان آغاز شد و خوشبختانه به نتایج قابل قبولی دست یافتیم.

سجادی با اشاره به نتایج به دست آمده از اجرای طرح غربالگری دیابت در اصفهان، اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح غربالگری دیابت در سطح استان اصفهان تاکنون، 52 هزار اصفهانی مورد معاینه قرار گرفته‌اند که از این تعداد یک‌هزار و 300 نفر مبتلا به دیابت تشخیص داده شده‌اند و با تشکیل پرونده بیماری دیابت در بیمارستانها و مراکز پزشکی به منظور کنترل بیماری آنها اقدامات لازم انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از افراد پوشش داده شده در طرح غربالگری بیماری دیابت در اصفهان، از بیماری خود اطلاع نداشته‌اند، تاکید کرد: بر اساس اجرای طرح غربالگری دیابت در اصفهان مشخص شد حدود شش هزار نفر از بیماری دیابت خود آگاهی ندارند و 12 هزار نفر نیز در مرحله پیش از ابتلا به دیابت قرار دارند که در صورت عدم توجه به این بیماری خاموش و عدم به‌کارگیری راهکارهای پزشکی، تا پنج سال آینده به دیابت مبتلا خواهند شد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان همچنین با اشاره به آموزش افراد مبتلا به دیابت در ارتباط با تغذیه و عوارض این بیماری، گفت: در زمان اجرای طرح غربالگری دیابت در سطح استان اصفهان، یک‌هزار و 800 نفر در ارتباط با عوارض بیماری دیابت و سه هزار و 500 نفر نیز در ارتباط با چگونگی تغذیه در زمان ابتلا به این بیماری آموزشهای لازم را فرا گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه بیماری دیابت به دو نوع یک و دو تقسیم می‌شود، افزود: هزینه پیشگیری، کنترل و اقدامات کاهش میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و دو متفاوت است و بیماران مبتلا به نوع یک، هزینه بیشتری به منظور کنترل این بیماری می‌پردازند.

سجادی به هزینه‌های موجود به منظور کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و اظهار داشت: هزینه کنترل بیماری دیابت در یک بیمار مبتلا به دیابت نوع یک 800 هزار ریال و هزینه بیمار مبتلا به دیابت نوع دو 200 هزار ریال در ماه برآورد شده است.

وی از افزایش هزینه درمان این بیماری در صورت بروز و آشکار شدن بیماری دیابت در افراد خبر داد و تصریح کرد: در صورت آشکار شدن بیماری دیابت در افراد، هزینه کنترل این بیماری تا چهار برابر نیز افزایش می‌یابد که البته رقم قابل توجهی به شمار می‌رود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان همچنین به هزینه کنترل بیماری دیابت در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر هزینه کنترل بیماری دیابت در ایران سالانه 10 هزار میلیارد ریال است اما باید توجه داشت که در صورت پیشگیری از این بیماری می‌توان به شکل قابل ملاحظه‌ای در این بیماری صرفه‌جویی کرد.

وی با اشاره به مرگ و میر ناشی از ابتلا به دیابت در کشور به صورت سالانه، اضافه کرد: به دلیل ابتلا به بیماری دیابت، سالانه 40 هزار مورد فوتی روی می‌دهد که در صورت کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان این میزان را به شکل قابل توجهی کاهش داد.

سجادی به عوارض دیگر ابتلا به بیماری دیابت در کشور اشاره کرد و بیان داشت: علاوه بر وقوع سالانه 20 هزار سکته قلبی در اثر ابتلا به دیابت، ابتلای 62 هزار فرد جدید به بیماری فشار خون و اضافه شدن یک‌هزار بیمار نیازمند دیالیز نیز از دیگر عوارض سالانه ابتلا به بیماری دیابت در کشور محسوب می‌شود.

وی یکی از عوارض شایع بیماری دیابت را قطع عضو در افراد مبتلا دانست و گفت: سالانه پنج هزار و 700 قطع عضو و وقوع 20 هزار عارضه قلبی در ایران از دیگر عوارض بیماری دیابت در کشور است که هزینه بسیاری را به شبکه بهداشت و درمان و دولت وارد می‌کند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین به برنامه‌های در حال اجرای استان اصفهان به منظور پیشگیری و کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و افزود: احداث و بهره‌برداری از مراکز تخصصی پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در دوران بارداری و جلوگیری از چاقی اطفال به دلیل ابتلا به این بیماری از برنامه‌های مهم شبکه بهداشت و درمان استان اصفهان به منظور کاهش، پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در این استان محسوب می‌شود.

26 درصد از تصادفات جاده ای بدلیل نبود پلیس است

واحد مرکزی خبر: رئیس پژوهشکده حمل و نقل گفت: 26 درصد علل وقوع تصادفات رانندگی به علت نبود نیروهای کنترل کننده سیستم های تردد است.

محمود عامری در جمع خبرنگاران گفت : مطالعات نشان می دهد در سال 86 هر تصادف منجر به فوت بدون احتساب یارانه 570 میلیون تومان و با احتساب یارانه 780 میلیون تومان هزینه برای کشور داشت.

وی افزود : اگر این رقم را به سال 88 تعمیم دهیم هزینه‌ هر تصادف منجر به فوت یک میلیارد و 700 میلیون تومان می شود.

عامری گفت : تصادف های منجر به جرح با توجه به سبک یا سنگین بودن تصادف از یک میلیون و 400 هزار تومان تا 40 میلیون تومان هزینه برای خسارت دیده دارد.

وی گفت : بر اساس تئوری ها چهار عامل جاده، وسیله نقلیه، عامل انسانی و شرایط محیطی در وقوع تصادفات رانندگی دخیل هستند ، اما مطالعات ما نشان می دهد سیستم کنترل و نظارت نیروی انتظامی به عنوان عامل پنجم مطرح است.

عامری گفت :‌ 65 درصد علت وقوع تصادفات اشتباه راننده است که 41 درصد این رقم به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی است.

عامری افزود :‌ با کنترل صحیح پلیس این 41 درصد به دو درصد کاهش خواهد یافت.

ایران در صنعت خودرو سازی با افت شدید مواجه شده

مشهد - خبرگزاری مهر: استاد دانشکده فنی‎‎مهندسی فردوسی مشهد گفت: ایران در صنعت خودرو سازی به دلیل کمبود سرمایه با افت شدید مواجه شده است

ناصرفیروزی در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد، اظهار داشت: ایران در دهه گذشته در صنعت خودرو سازی پیشرفت قابل توجهی را داشته ولی اکنون با افت شدید آن به دلیل نبود سرمایه و کیفیت مناسب مواجه هستیم.

استاد دانشکده فنی مهندسی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: رشد منابع تامین کننده صنایع ایران با سرعت رشد جهانی یکسان نیست و ایران بدون ارتباط با جهان خارج سقوط خواهد کرد بنابر این تنها راه پیشرفت در صنعت حرکت در مسیر جهانی شدن است .

وی در خصوص توسعه پایدار بیان داشت: تکنولوژی، منابع انسانی، کیفیت محصول و بر آورده کردن نیاز مشتری و متقاضیان نقش مهم و اساسی را در توسعه پایدار ایفا می کند و بدون این عناصر نمی توان در راستای توسعه پایدار گام برداشت.

فیروزی با اشاره به اینکه چندی پیش الکترونیک از دیگر صنایع جلوترحرکت می کرد خاطرنشان کرد: در آینده پیش ‌بینی می شود صنایع دفاعی نسبت به سایر صنعت ها پیشگام باشد.

جرائم خشن در جامعه جولان می دهند

روزنامه ابتکار: شيوع جرايم خشن در جامعه با مصرف مشروبات الکلي و عدم برنامه ريزي در زمينه رده بندي سني استفاده مخاطبين از فيلم هاي جنايي در صدا و سيما روز به روزافزايش مي يابد.
کارشناسان روان شناسي و جرم شناسي در دنيا به اين اصل معتقدند که منشأ بسياري از جرايم خشن در جامعه ناشي از مصرف مشروبات الکلي است و به دليل اينکه امروز آمارهاي قتل و جنايت در کشور ما حکايت از اين دارد که اغلب درگيري ها و نزاع ميان دو يا چند نفربه ضرب و جرح و يا قتل مي انجامد، به نظر مي رسد رسانه هاي ديداري بايد تلاش کنند در صورت پخش فيلم هاي پليسي و جنايي محدوديت سني را براي مخاطبان خود در نظر بگيرند چراکه افراد در سنين مختلف درک متفاوتي از خشونت از خود نشان مي دهند .
فيلم هاي خشن در تلويزيون بايد در ساعات خاص نمايش داده شود
دکتر ميترا حکيم شوشتري روانشناس معتقد است: متاسفانه امروزه در صدا و سيما محدوديتي براي نمايش فيلم از تلويزيون براي گروه‌هاي مختلف سني وجود ندارد، در حالي كه براي فيلم‌هايي كه داراي صحنه‌هاي خشن هستند بايد گروه سني متناسب تعريف و در ساعات خاصي هم نمايش داده شود.وي با اشاره به اينكه نمايش برخي موضوعات در تلويزيون موجب بروز اضطراب در كودكان مي‌شود، اظهار كرد: در زمان پخش سريال زير هشت بسياري از مراجعاتي كه داشتيم مربوط به بچه‌هايي بود كه زمينه اضطرابي داشتند و با ديدن اين سريال دچار علائم اضطرابي شديد شده بودند به طوري كه فكر مي‌كردند مادرشان را از دست مي‌دهند.
سريال ملكوت باعث شده برخي از بچه ها شب‌ها تنها نخوابند
اين روانشناس ادامه داد: متاسفانه هيچ گونه محدوديتي از لحاظ نمايش اين سريال‌ها و فيلم‌ها براي گروه‌هاي مختلف سني وجود ندارد و حتي نمايش مجدد اين فيلم‌ها در ساعت‌هايي است كه معمولا بچه‌ها بيدارند و به تماشاي آن مي‌نشينند.
حکيم شوشتري به پخش سريال ملكوت از شبكه دوم سيما در ماه رمضان گذشته اشاره كرد و گفت: نمايش دادن موضوع روح و ... در اين سريال باعث شده كه برخي از بچه‌ها ديگر شب‌ها تنها نخوابند. در حالي كه دست اندركاران مي‌توانستند اعلام كنند كه اين فيلم مربوط به افراد بالاي 14 سال است.
وي با اشاره به سريال فاصله‌ها كه چندي پيش از سيما پخش شد، اظهار كرد: اين سريال درباره‌ يك ارتباط نامناسب بود كه در آخر هم به نتيجه‌اي نرسيد. البته موضوع اين فيلم متناسب با گروه بالاي 18 سال بود اما پخش آن در زمان پرمخاطب باعث شد كه بسياري از نوجوانان و كودكان مطالبي را كه متناسب با سن آن‌ها نبود، دريافت كنند.
مجرمان به عنوان قهرمان در تلويزيون مطرح نشوند
اين روانشناس يكي ديگر از مشكلات اصلي سريال‌هاي تلويزيوني را چگونگي طراحي شخصيت‌هاي منفي عنوان كرد و افزود: شخصيت‌هاي منفي در فيلم‌ها كه مرتكب جرم مي‌شوند، بايد طوري طراحي شوند كه جذابيتي براي مخاطب نداشته باشند، اما متاسفانه معمولا اين گونه نيست.
حکيم شوشتري تكرار صحنه‌هاي خشن را از ديگر نقاط منفي در سريال و فيلم‌ها عنوان كرد و افزود: هرقدر ميزان تكرار صحنه‌هاي خشن بيشتر شود، تاثيرگذاري آن بيشتر خواهد شد.
وي ادامه داد: در برخي از برنامه‌هاي گزارشي، نشان دادن چگونگي وقوع جرايم به نوعي است كه مجرمان به عنوان يك فرد نترس و قهرمان مطرح مي‌شوند در حالي كه نبايد اقدام مجرمانه آنها را بزرگ‌نمايي كرد چون در اين ميان برخي از نوجوانان كه دوست دارند مطرح شوند، نشان دادن اين افراد را يك نوع مطرح شدن در جامعه مي‌بينند.حكيم شوشتري با بيان اينكه معمولا افرادي كه دست به ارتكاب جرايم خشن مي‌زنند شخصيتي ضداجتماعي دارند، افزود: معمولا مرتكبان جرايم خشن داراي مشكلات خانوادگي بوده و به دليل آن كه در گذشته ارتباط عاطفي با آن‌ها برقرار نشده يا حتي مورد آزار جسمي و جنسي قرار گرفته‌اند، مي‌خواهند از جامعه انتقام گيرند.
به گفته وي، در برخي از اين جرايم افسردگي عميق و احساس پوچي در بين مجرمان مشاهده مي‌شود.
نتايج يک مطالعه درباره جرايم خشن خياباني
معاون اجتماعي اسبق فرماندهي انتظامي تهران بزرگ از يک مطالعه در شهر تهران در زمينه زورگيري و جرائم خشن خياباني خبر داد و گفت: زورگيران معمولاً از سلاح سرد و گرم استفاده مي‌کنند و اکثريت مطلق مرد هستند.
سرهنگ رضا غني‌لو افزود: موضوع زورگيري براي پليس مهم است و پيگير اين جرم خشن خواهد بود.برخي حوادث در سال گذشته موجب شد تا جرائم خشن خياباني مورد توجه رسانه‌ها قرار گيرد.
وي اظهار داشت: دراين مطالعه که در شهر تهران درباره زورگيري و جرائم خشن خياباني انجام شده، يافته‌ها و نتايجي به دست آمد و نقاط اشتراکات زورگيران،‌ ميانگين سني، پيامدهاي اجتماعي و ... زورگيري به دست آمد.
غني لو ادامه داد: نتايج اين مطالعه نشان داد ميانگين سني مجرمان بين 22 تا 42 سال است که نشانگر جواني زورگيران است،‌معمولاً زورگيران در اکثر مواقع بيش از يک نفر هستند.
عضو هيئت علمي دانشگاه پليس افزود: در اين مطالعه مشخص شده است که زورگيران معمولاً به صورت شکار و بدون طراحي قبلي اقدام به زورگيري مي‌کنند و زورگيري در اکثر مواقع زورگيري در خيابان روي مي‌دهد.
معاون اجتماعي اسبق فرماندهي انتظامي تهران بزرگ گفت: اين مطالعه نشان داد زورگيري با خشونت و اجبار همراه است و بيشتر در زواياي کور بزرگراه‌ها، معابر و خيابان‌ها روي مي‌دهد و معمولاً در ساعات غروب به بعد اتفاق مي‌افتد.
زورگيران بيشتر مرد هستند و از سلاح سرد استفاده مي کنند
غني لو درادامه اظهار داشت: زورگيران معمولاً از سلاح سرد و گرم استفاده مي‌کنند و اکثريت مطلق مرد هستند،‌هرچند اخيراً مواردي از مجرمان زن گزارش شده است،‌زورگيران معمولاً از موتورسيکلت و خودروي سرقتي و بدون هويت استفاده مي‌کنند.
وي با اشاره به وجوه اشتراک زورگيران اشاره کرد و افزود: اين مطالعه نشان مي‌دهد مجرمان دستگير شده مشترکاتي با هم دارنداز جمله اکثراً سابقه کيفري قبلي داشته‌اند.
وي اظهار داشت: زورگيران اکثراً اعتياد به مواد مخدر به ويژه شيشه دارند و هنگام زورگيري از مواد مخدر استفاده کرده‌اند، هر چند اين افراد به لحاظ ژنتيکي جسارت و تهييج‌پذيري بالا دارند. معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ گفت: زورگيران معمولاً از تحصيلات ناقص و پاييني برخوردارند و خانواده‌هاي نابسامان دارند و فرآيند جامعه‌پذيري در تربيت آنان لحاظ نشده است.
سرهنگ غني‌لو اظهار داشت: نتايج اين مطالعه حاکي است زورگيران به علت احساس محروميت و ذي‌حق بودن از جامعه بيزار و متنفر هستند،‌ و اصولاً زورگيران در چرخه دوستان ناباب قرار دارند.
اين مقام مسئول گفت: برابر يافته‌هاي جرم‌‌شناسي چنانچه تمايلات و آرزوها بزرگتر از امکان دستيابي و دسترسي شود براي افرادي که توان فرصت ارتکاب را دارند زمينه تحقق جرم فراهم مي‌شود.
مشروبات الکلي، دليل وقوع جرايم خشن
سرهنگ فتح الله زمانيان رييس پليس قاچاق کالا و ارز آگاهي ناجا منشأ بسياري از جرايم خشن را ناشي از مصرف مشروبات الکلي توصيف کرد، گفت: اين موضوع به عنوان سياست‌ مدنظر قاچاقچيان قرار دارد و تلاش ما بر کشف مشروبات الکلي در مرز کشور است که براي رسيدن به اين هدف، چندين طرح عملياتي نيز اجرا شده است.
دلايل افزايش جرايم خشن و طرح نيروي انتظامي براي برخورد با حمل کنندگان سلاح سرد
سرهنگ محسن خانچرلي معاون اسبق عمليات نيروي انتظامي تهران بزرگ گزارش داد که ايست و بازرسي هايي در مناطق جرم خيز تهران براي شناسايي و دستگيري حاملان سلاح سرد ايجاد شده است و گشت هاي ويژه اي نيز براي شناسايي و برخورد با اين افراد آموزش ديده اند و با افرادي که در اين نقاط با استفاده از سلاح سرد اقدام به نزاع، کيف قاپي و سرقت مي کنند برخورد خواهند کرد.
وي همچنين عنوان کرد :با سازندگان سلاح سرد در سطح شهر تهران نيز برخورد قاطع مي شود.
سردار ساجدي نيا فرمانده انتظامي تهران بزرگ نيز در اين خصوص گفت : طبق هماهنگي هايي که با مراجع قضايي صورت گرفته از اين پس هر فردي که اقدام به حمل سلاح سرد از جمله چاقو، شمشير و خنجر کند از سوي پليس دستگير و تحويل مراجع قضايي مي شود. به گفته وي از اين پس حمل اين سلاح ها جرم محسوب شده و حکم آن نيز مشخص شده است.
در همين حال سردار سيد حسن بتولي رئيس پليس آگاهي ناجا هم گفت: ميزان جرايم خشن در کشور افزايش يافته است و اولويت پليس نيز مقابله با اين جرايم است.
وي استفاده از سلاح سرد را در وقوع جرايم خشن تاثير گذار دانست و افزود: مسکوت ماندن لايحه ممنوعيت توليد، حمل، توزيع و فروش سلاح سرد منجر شده است که فرصتي براي ارتکاب جرم به مجرمان داده شود.
تزلزل شخصيت علت حمل سلاح سرد است
متخصص علوم رفتاري و آسيب شناس اجتماعي ضمن اشاره به اين که چاقوکشي و حمل برخي سلاح هاي سرد همچون شمشيرهاي سامورايي به مد و الگوي رفتاري منفي تبديل شده است ،گفت: چندين درصد از قتل ها و جنايات در کشور با استفاده از سلاح سرد و چاقو صورت مي گيرد.
دکتر مجيد ابهري افزود: متاسفانه از آن جايي که جوانان در استفاده از سلاح سرد مهارت کافي را ندارند اغلب چاقوکشي ها منجر به قتل و نقص عضو مي شود که همين مسئله سبب زنداني شدن نوجوانان مي گردد از آن جايي که زندان ها، کانون مبادله تجارب بزهکارانه است، نوجواني که به دليل سهل انگاري، از سلاح سرد استفاده کرده است بعد از خروج از زندان با کلکسيوني از جرايم بزهکارانه به جامعه باز مي گردد.
اين استاد دانشگاه شهيد بهشتي افزود: افراد به خاطر کمبود توجه و تزلزل شخصيت سلاح سرد با خود حمل مي کنند چرا که اين سلاح ها نوعي حس اعتماد به نفس و شجاعت کاذب به آن ها مي دهد.
دکتر ابهري، آموزش مهارت هاي زندگي و اجتماعي، کنترل خشم، تشديد و وضع قانون خريد، فروش، نگهداري و حمل سلاح هاي سرد نامتعارف، مجازات عرضه کنندگان اين نوع چاقوها و اطلاع رساني دقيق و به موقع جوانان و خانواده ها را از جمله راه هاي جلوگيري از اين آسيب رفتاري عنوان کرد.

توزيع 7000 تن برنج، روغن و شكر بين هيئتهای عزاداری

رئيس سازمان بازرگاني استان تهران گفت: درآستانه فرا رسيدن ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني، شش هزار و 876 تن سهميه نذورات شامل برنج، شكر و روغن ميان هيئت ها، حسينيه ها و مساجد سراسر استان توزيع مي شود.
عباس قبادي در گفت وگو با ايرنا عنوان كرد: از مجموع اين سهميه ها، 4 هزار و 300 تن متعلق به برنج از نوع ايراني، يكهزار و 288 تن روغن و به همين ميزان شكر براي توزيع اختصاص مي يابد.
وي، نرخ هر كيلوگرم برنج، روغن و شكر را براي توزيع سهميه نذورات به ترتيب يكهزار، يكهزار و 100 و 650 تومان اعلام كرد.
مقام مسئول در بازرگاني استان تهران با بيان اينكه سهميه امسال نيز بر اساس سال هاي گذشته ميان تهران و شهرستان ها تقسيم مي شود، تصريح كرد: در شهرستان ها متقاضيان بايد نذورات را با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي و مركز رسيدگي به امور مساجد دريافت كنند.
وي ادامه داد: سهميه هر يك از شهرستان هاي تابع استان تهران مشخص شده و بيشترين سهميه نذورات متناسب با جمعيت شهرستان هاي تابعه به ترتيب در اختيار هيئت هاي مذهبي تهران، كرج و ري قرار مي گيرد.
قبادي سپس گفت: در شهر تهران نيز براي رفاه حال عزاداران در قالب مصوبات، كميته اي با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي و مركز رسيدگي به امور مساجد فعال شده كه نمايندگان هيئت ها، حسينيه ها و مساجد مي توانند با مراجعه به 15 مركزي كه بر اين اساس تشكيل شده است، كالاي خود را دريافت كنند.
رئيس سازمان بازرگاني تهران اين نكته را نيز يادآور شد كه توزيع حواله ها از پنج روز گذشته آغاز شده كه در آن اطلاعات موردنياز جهت مراجعه به محل هاي توزيع درج شده است.
قبادي با توضيح اين مطلب كه تاكنون براي شهر تهران 10 هزار حواله صادر شده است، افزود: در تهران دو هزار و 400 تن برنج، 740 تن شكر و به همين ميزان روغن توزيع مي شود.
وي درباره امكان استفاده مراكز خيريه و حسينيه هايي كه نام آنها جزو دريافت كنندگان حواله نيست، گفت: سهميه كنوني براي مشمولان دريافت حواله تا دهم محرم الحرام و جهت نذورات هيئت ها، حسينيه ها و مساجدي است كه اقدام به طبخ غذا مي كنند، اختصاص يافته و پس از آن چنانچه كالايي باقي ماند ميان مراكز خيريه براي عرضه به صورت خشكه توزيع مي شود.

گزارشی از سطح شهر تهران در آستانه 16 آذر

ایران پرس نیوز: در بیشتر ایستگاه های مترو از جمله میدان انقلاب، هفت تیر، فردوسی، ایستگاه دانشگاه علم صنعت و ایستگاه دانشگاه شریف چندین مامور پلیس مستقر شده اند که مجهز به جلیقه های ضد گلوله، اسپری های اشک آور و باتوم هستند. پوشیدن جلیقه ضد گلوله آنهم توسط پلیس مستقر در ایستگاه مترو چندان عادی نیست. البته به نظر می رسد ترس از ترورهای اخیر در چنین تغییری بیشتر آشکار است تا احتمال درگیری فیزیکی در آستانه روز دانشجو. از سوی دیگر در برخی ایستگاه های مترو یک نفر و در برخی دیگر از ایستگاه ها دو نفر از پرسنل حراست مترو نیز به باتوم مجهز شده اند. افزایش خودروهای ترابری و همینطور تویوتاهای گشتی نیروی انتظامی در مقابل برخی از کلانتری ها نیز از جمله تغییرات آرایشی نیروهای امنیتی است که به نظر می رسد برای فردا خود را آماده کرده اند. امروز تا ساعت 11:30 صبح در ستاد کل نیروی انتظامی در بزرگراه شهید حقانی سرکلانتری های تهران جلسه ویژه داشتند. شایعاتی مبنی بر تمدید دوباره طرح زوج و فرد خودروها و افزایش ساعت محدودیت های ترافیکی به گوش می رسد که بی ارتباط با فردا نیست. چرا که ترافیک باعث کندی حرکت ادوات و خودروهای انتظامی می شود. برخی از هیات های مذهبی و تکایا نیز که هنوز چیدمان آنها برای عزاداری های ظاهری ایام محرم تکمیل نشده است به محلی برای گردهمایی نیروهای بسیجی و لباس شخصی درآمده است. داخل چادرهای هیات ها و تکیه های اتوبان آهنگ و مسجد نظام آباد تهران دهها موتور را شبانه مستقر کردند و دهها چوب و باتوم را آماده کردند که فردا با آن امنیت را برقرار کنند. همچنین از دیروز پارازیت های ماهواره افزایش یافته است. بد نیست بدانید که بسيج دانشجويی 16 آذر امسال را "روز هم‌دردي با دانشجويان سيل‌زده پاكستان " نام‌گذاري کرده است. با اینهمه از دانشگاه علم و صنعت خبر می رسد که دانشجویان برنامه ریزی گسترده ای را برای برگزاری مراسم 16 آذر دارند و همینطور قرار است مراسمی هم برای کیانوش آسا دانشجوی رشته شیمی این دانشگاه که در درگیریهای سال گذشته کشته شد، برگزار شود. از دانشگاه تهران نیز خبر می رسد که امروز نیز مانند روز گذشته در آستانه ۱۶ آذر نشریه دانشجو به همراه اعلامیه های دعوت به تجمع در نقاط مختلف این دانشگاه پخش شده است. به نظر می رسد فردا تجمع بزرگی در دانشگاه تهران صورت گیرد. بیانیه هایی نیز در دانشگاه آزاد رودهن و پرند و همینطور دانشگاه آزاد قزوین برای گرامیداشت و تجمع روز دانشجو توزیع شده است.

عمادالدین باقی بار دیگر زندانی شد

روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۳۸۹ در آستانه اولین سالگرد فوت آیت الله منتظری عمادالدین باقی بار دیگر و برای چهارمین بار با بدرقه جمعی از دوستان و آشنایان خود راهی زندان شد. ظاهرا زندان تازه باقی اجرای حکم یک ساله وی به جهت فعالیت هایش به عنوان رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان است که دادگاه آن دو سال پیش برگزار اما حکم آن اخیرا قطعی و ابلاغ شده بود. باقی در عین حال بر اساس همین حکم که توسط صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده به مدت ۵ سال از حقوق اجتماعی خود برای فعالیت مدنی، رسانه ای و سیاسی محروم شده است.
عمادالدین باقی نویسنده، پژوهنده و فعال حقوق بشر، طی دهه اخیر سه بار دیگر و در مجموع ۴ و نیم سال را در حبس سپری کرده است. بار اول به عنوان روزنامه نگار و سردبیر روزنامه های اصلاح طلب پس از توقیف گسترده مطبوعات در سال ۱۳۷۹ به مدت ۳ سال زندانی شد. بار دوم در سال ۱۳۸۶ به همان اتهامات مطبوعاتی یک سال را در زندان گذراند و بار سوم، پس از انتشار مصاحبه با مرحوم آیت الله منتظری از طریق تلوزیون فارسی بی بی سی به مدت ۶ ماه بازداشت شد. پرونده این مصاحبه در دادگاه بدوی به صدور رای ۶ سال حبس برای باقی منتهی شد که هنوز در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

عمادالدین باقی در دوران بازداشت خود در زندان به خصوص در دوره دوم بازداشتش در سال ۸۶ به علت شرایط بد نگهداری دچار عارضه تنفسی شد که با تشخیص خود مقامات قضایی چند نوبت در بیمارستان های تحت نظر آن ها بستری شد. پزشکان مورد تایید این مقامات اعلام کرده بودند که هرگونه نگهداری باقی در محیط های بسته بخصوص زندان منجر به تشدید بیماری وی خواهد شد. باقی از درد دیسک کمر هم رنج می برد که در سلول های انفرادی این بیماری شدت گرفته بود.

باقی سه دهه است که به تحقیق و تالیف در موضوعات حقوق بشری، تاریخی، دینی و سیاسی می پردازد و دهها جلد کتاب و صدها مقاله در این باره ازاو چاپ شده است. هرچند در سال های اخیر از انتشار کتاب های تازه و تجدید چاپ کتاب های قبلی باقی جلوگیری شده است اما برخی از تحقیقات او در کشورهای اسلامی و عربی، مانند مصر، لبنان و افغانستان منتشر شده است.

پژوهش های حقوق بشری باقی درباره مجازات اعدام و بخصوص اعدام کودکان در سال های گذشته مورد توجه محافل علمی قرار گرفته است.

باقی همچنین موسس و اولین رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان بود که به عنوان یک نهاد مدنی تلاش های بسیاری درباره حقوق زندانیان انجام داد. اما پس از حوادث سال ۸۸ دفتر آن پلمپ و از فعالیت های آن جلوگیری شد. زندان اخیر باقی به علت فعالیت های او در مقام رئیس همین انجمن غیر دولتی است که به گفته ناظران فعالیت های غیر سیاسی و حقوق بشری آن منجر به اعاده حقوق بسیاری از زندانیان سیاسی و غیر سیاسی و کمک به خانواده های آن ها شد. فعالیت هایی که نیاز به تقدیر داشت نه مجازات زندان.

اخبار مربوط به باقی را در سایت
http://www.emadbaghi.com
می توانید بخوانید.

يادآوري روز خونين 16 آذر، بي اعتنايي مطلق به خواست ملت و خشونت غير انساني دولت

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به دكتر مصدق و خشونت رئيس اين محكمه نسبت به او، ديدار ريچارد نيكسون معاون رئيس جمهور وقت آمريكا از ايران و مذاكره با شاه و تشريح جزئيات تازه مبارزه واشنگتن با مسكو كه ايران هم بايد جزيي از آن مي بود، بستن نشريات جز هشتاد نشريه در سراسر كشور، ايجاد جوّ اختناق، ارعاب مخالفان و مخالف گويان و ... كلاسهاي درس را تعطيل، نخست در دانشكده علوم و سپس دردانشكده فني اجتماع كردند كه در اينجا به دستور دولت كودتا به گلوله بسته شدند.

در اين تيراندازي سه دانشجو كشته، شماري مجروح و همان روز دهها تن نيز دستگير شدند. سه دانشجوي مقتول مصطفي بزرگ نيا 21 ساله، شريعت رضوي و احمد قندچي بودند. همزمان با دانشگاه تهران در چند دبيرستان پايتخت و منطقه بازار نيز تظاهرات صورت گرفت كه جمعي از دانش آموزان دبيرستان ها از جمله دارالفنون هم دستگير شدند. آيت الله كاشاني پس از اطلاع از تجديد مناسبات با انگلستان، اين عمل را يك ننگ تاريخي خوانده و روز تجديد برقراري مناسبات با امپرياليسم را روز عزاي ملي اعلام كرده بود. فرماندار نظامي تهران هفدهم آذر 1332 كه دانشگاه تعطيل بود 25 تن از دستگير شدگان را به جزيره خارك تبعيد كرد.
متعاقب رويداد خونين 16 آذر، دولت وقت از شوراي دانشگاه خواست كه هواداران جبهه ملي را از رياست و معاونت دانشكده ها عزل كند و به مدرسان مخالف دولت (كودتا و عامل تجديد نفوذ لندن و واشنگتن و ضديت با مسكو همسايه) اخطار دهد و بگويد كه دانشگاه و مدرسه جاي درس و مشق است، نه سياست!.

خشونت و زورگويي دولت كودتا در 16 آذر 1332 (دسامبر 1963) بقدري غير انساني بود كه از آن پس ملت ايران تا سال 1357 (سال انقلاب) هرسال ياد آن روز خون آلودرا به صورت غير علني و خشم آلود برگزار مي كرد و گروهي هم دستگير مي شدند و از سال انقلاب تاكنون به صورت علني و فراگير كه مراسم اين روز در اين 55 سال، هرسال هم نسبت به سال پيش پررنگتر شده است

در هر کجا که حقوق بشر حکمفرماست

ظلم و استبداد جایی ندارد
در روز جهانی حقوق بشرصدای مردمان تحت ستم ایران باشیم "پشتیبانان مکراسی و آزادی برای ایران"
از تمامی آزادیخواهان دعوت می کند که برای آزادی فوری کلیه ی زندانیان سیاسی ایران به ما پیوندند

ساعت 5 تا 7 نیمروز 12 دسامبر 2010
مکان: کانون ایرانیان آتلانتا
5920Roswell Rd , Suite A-111, Atlanta , Georgia 30328
سخنرانی
موزیک، شعرخوانی، امضاء طومار، نوشتن نامه و افروختن شمع بیاد جانباختگان راه آزادی

با خواست های ریز با ما، در این کارزار جهانی شرکت کنید:
1_ درخواست آزادی تمامی زندانیان سیاسی در ایران
2_ درخواست از سازمان ملل برای اعزام هیئتی از نمایندگان جهت بررسی شرایط زندانیان سیاسی در ایران

برای پشتیبانی با سازمان عفو بین الملل در حرکت "برای حقوق بشر بنویس " نامه های نمونه خطاب به سازمان ملل (بخش حقوق بشر) با درخواست محکومیت نقض حقوق بشر در ایران، خصوصاً نقض حقوق زندانیان سیاسی موجود خواهد بود تا علاقمندان به همراه ما براحتی بتوانند در این حرکت شرکت کنند.

گروه پشتیبانان دموکراسی و آزادی برای ایران همراه با 24 شهر دیگر در سراسر آمریکای شمالی و اروپا کارزار نقض حقوق بشر در ایران را از تاریخ 4 دسامبر تا 12 دسامبر برگزار می کند.
Info: Contact email:
info@people4iran.org Contact phone number: 404-483-0256
Kanoon is not the sponsor of this event

فرستنده : فرهنگ ایران

بخش فارسی صدای آمریکا یک بار دیگر به کمک رژیم ایران شتافت
کنت تیمرمن

در حالی که آمریکا و دیگر قدرت های جهانی خود را برای مذاکرات اتمی با حکومت ایران در ژنو آماده می کنند، بخش فارسی صدای آمریکا یک بار دیگر به یاری رژیم اسلامی شتافت.
در تاریخ 29 نوامبر 2010 در برنامه صدای آمریکا که سیاوش سعادتیان، مجری آن بود، دو کارشناس ایرانی میهمان برنامه، اسرائیل و سازمان مجاهدین خلق را متهم به ترور یک دانشمند اتمی ایران ( مجید شهریاری) کردند که به تازگی در تهران کشته شده است.
رضا تقی زاده، که گفته می شود کارشناس در امور اقتصادی و سیاسی می باشد اسرائیل را متهم به ترور دانشمند ایرانی کرد و گفت به نظر من اسرائیل پشت ماجرای ترور می باشد. دومین کارشناس روزنامه نگار سایت اینترنتی روزآنلاین، سایت نزدیک به خاندان هاشمی رفسنجانی، مجاهدین خلق را متهم به این ترور کرد. هیچ یک از این دو کارشناس مدرکی مبنی بر ادعا های خود ارائه نکردند.
سال گذشته در یک مورد مشابه مسعود علی محمدی محقق اتمی در تهران ترور شد. صدای آمریکا در این باره سفارش یک تحقیق را داد، در این گزارش مشخص شد که علی محمدی روابط نزدیکی با جنبش سبز داشته و حکومت اسلامی می تواند مسئول قتل او باشد. بسیار محتمل است که این کشتار های اخیر دلایل دیگری داشته باشند، یا رژیم ایران ترجیح داده برای جلوگیری از درز اطلاعات اتمی به بیرون، دانشمندان خود را ترور کند.
بنابراین چرا بخش فارسی صدای آمریکا به سرعت تقصیر را به گردن اسرائیل و مجاهدین خلق انداخت بدون آن که فرضیه دست داشتن حکومت اسلامی را در این قتل در نظر بگیرد.
ششم دسامبر 2010
کنت تیمر من، رئیس و بنیانگذار بنیاد دموکراسی برای ایران
برگردان از فرهنگ ایران
www.farhangiran.co

بالای صفحه

... بیشتر