"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دو شنبه ،  24 آبان 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

اجرای نمایش اهریمن‌پرستان در میدان ترافالگار لندن + عکس
رادیو فردا، شهرام طبری : اهریمن‌پرستان عنوان نمایش گروه صوفی و دانشجو در لندن بود که روز شنبه ۱۳ نوامبر، ۲۲ آبان ماه، از ساعت ۱۱ صبح تا چهار بعد از ظهر در میدان پر تردد ترافالگار در سه نوبت اجرا شد.

روی صحنه نمایش کسی را در لباس سفید در حال عبادت می‌دیدیم و در کنار آن پشت نرده آدمک‌هایی در لباس‌های راه راه زندان در غل و زنجیر ایستاده بودند و روی سینه‌هایشان علامت‌هایی بود که نشان می‌داد از چه دین و فرقه‌ای هستند.

بر روی سینه برخی نیز اسامی و عکس افرادی چون نسرین ستوده، منصور اسانلو، شیوا نظرآهاری و آریا آرام نژاد دیده می‌شد. در کنار این نرده مردی در لباس پاسدار و عده‌ای در هیئت خانواده‌های زندانیان اجتماع کرده بودند. در گوشه‌ای از صحنه نیز یک روحانی در حال نماز خواندن و در برابرش کسی در هیئت شیطان دیده می‌شد.

زارا نورانی که خود نقش درویش را ایفا می‌کرد در مورد داستان نمایش می‌گوید: کسی که در لباس درویشی جلوی محراب نشسته، دست می‌زند و بعد عبادت می‌کند درویش است. شخص دیگری لباس شیطان و دیگری لباس پاسدار پوشیده و مردی هم در نقش روحانی است. مرد روحانی سرسجاده‌اش می‌رود برای عبادت جلوی عکس شیطان و شیطان می‌آید جلوی مرد روحانی می‌ایستد و به او می‌گوید این کتاب را بگیر که کتاب خرافه است و تو باید از این کتاب پیروی کنی. بعد پاسدار می‌آید و درویش را می‌برد داخل زندان.

وی می‌افزاید: آدمک‌هایی که داخل زندان می‌بینید یک نفر کلیمی است و یک نفر مسیحی، دیگری زرتشتی و آن دیگری بهایی و بقیه هم که دانشجو هستند. درویش را هم می‌برند زندان و در زندان به عبادت نشسته در حالی که به دست و پایش زنجیر می‌بندند و آن پاسدار هم مرتب با شلاق اینها را می‌زند. چاهی هم وجود دارد که چاه جمکران است و مردم در آن عریضه می‌اندازند که این جزو خرافات است، یعنی امام زمان داخل این چاه است.
 


 

اعتصاب غذای نامحدود هنگامه شهیدی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: هنگامه شهیدی روزنامه نگار و فعال حقوق زنان و مشاور دبیر کل و عضو حزب اعتماد ملی، که روز ششم آبان ماه و به دلیل بیماری قلبی و نیاز به عمل جراحی بطور موقت و با مرخصی استعلاجی از زندان اوین تهران آزاد شده بود، صبح امروز و با اعلام عدم تمدید مرخصی استعلاجی اش گفت که دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهد زد.

یک منبع نزدیک به هنگامه شهیدی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که صبح امروز در پی عدم موافقت با تمدید مجدد مرخصی استعلاجی به زندان بازگشت. هنگامه شهیدی که به علت ناتمام ماندن مرخصی استعلاجی و عدم اطلاع از علت بازگشت و تمدید نشدن مجدد مرخصی به زندان اوین بازگشت گفته است دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهد زد. به گفته منبع یاد شده روحیه خانم شهیدی هنگام بازگشت به زندان خیلی خوب بوده است.

این درحالی است که پزشک پزشکی قانونی تشخیص بر عدم تحمل کیفری ایشان داده بود و به همین علت وی به مرخصی استعلاجی امده بود و در بیرون از زندان در پی گذراندن مراحل پزشکی بود، بدون اینکه حتی معالجات شروع شده باشد و با وجود اینکه مراحل اولیه اقدامات پزشکی برای بستری شدن در بیمارستان جهت انجام آنژیو گرافی قلب و موارد دیگر درمانی انجام شده بود، وی تنها با گذراندن چند جلسه فیزیوتراپی به زندان بازگشت.

هنگامه شهیدی در روز ۶ آبان و در پی تلاش دو ماهه خانواده جهت تودیع وثیقه برای مرخصی استعلاجی به مدت سه روز به مرخصی استعلاجی امد که در طول این مدت هر ۳ روز یکبار در حالی که حضور خودش برای تمدید مرخصی در دادستانی الزامی بود مرخصی خود را تمدید می کرد. منبع یاد شده گفت: وی نیاز به معالجات به صورت مداوم داشت و با توجه به اینکه مرخصی وی از نوع استعلاجی بوده نه استحقاقی، با حضور ۳ روز یکبار در دادستانی انجام مراحل درمانی برای وی بسیار دشوار بود. وی حتی در طول این مدت کوتاه به علت گذراندن مراحل درمانی از بسیاری از فعالان سیاسی که قصد ملاقات با وی را داشتند عذرخواهی نمود تا بتواند در این مدت اندک به درمان خود بپردازد.

این روزنامه نگار درحالی به زندان بازدشگت که به گفته پزشکان او می بایستی با توجه به بیماریهای متعدد وی مانند روماتیسم و قلب و آرتروز و دیسک کمر و همچنین ناراحتی گوارشی و عدم نبودن پزشکان متخصص و امکانات پزشکی در زندان اوین مانند عدم حضور متخصص روماتوئید یا مرکز فیزیوتراپی و تجهیزات جهت جراحی لثه و امور دندانپزشکی که وی در حال گذراندن این مراحل درمانی در خارج از زندان بود همچنان به مداوا ادامه می داد.

پایان اعتصاب غذا و برگزاری دادگاه نسرین ستوده

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، صبح امروز 24 آبان ماه، با حضور عبدالفتاح سلطانی، مهناز پراکند، مینا جعفری و نسیم غنوی، وکلای مدافع وی، در شعبه در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در این دادگاه که با حضور وکلای نسرین ستوده برگزار شد، عبدالفتاح سلطانی، مهناز پراکند، مینا جعفری و نسیم غنوی در خصوص سه اتهام "اقدام علیه امنیت ملی"، "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت" و "همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر"، به دفاع از نسرین ستوده پرداختند. به گفته ی وکلای نسرین ستوده روند دادگاه خوب و مثبت بود اما به دلیل اشکالات شکلی که از سوی وکلا به پرونده وارد شد، قاضی پیرعباسی با برگزاری دادگاه در تاریخ 3 آذرماه به منظور رسیدگی ماهوی به پرونده موافقت کرد و گفت در صورت امکان در مورد وضعیت قرار بازداشت خانم ستوده نیز تجدید نظر خواهد شد.

با وجود اعلام قبلی مبنی بر علنی بودن دادگاه، از حضور رضا خندان همسر نسرین ستوده ممانعت به عمل آمد و در آخرین دقایق حضور نسرین ستوده در دادگاه همسرش موفق شد برای دقایقی او را برای اولین بار به صورت حضوری ملاقات کند. وضعیت روحی نسرین ستوده مناسب بوده است و او به درخواست وکلا و خانواده ی خود برای شکستن اعتصاب غذا پاسخ مثبت داده است.

نسرین ستوده از روز شنبه ۶ شهريورماه با بازرسی همزمان خانه و محل کارش، به دادگاه احضار شد و روز 13 شهریور ماه در پی مراجعه به دادگاه بازداشت شد. او در این مدت در سلول انفرادی نگهداری شده و نزدیک به 40 روز از دوران بازداشت خود را در اعتصاب غذا به سر برده است.

نسرین ستوده حقوقدان، وکیل دادگستری و برنده جایزه حقوق بشر "سازمان حقوق بشر بین الملل"، ضمن عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، و انجمن حمایت از کودکان، وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانی ِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را برعهده داشته‌است. ستوده در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۸م) برنده جایزه حقوق بشر سازمان حقوق بشر بین‌الملل شد.

یک سال زندان برای مرتضی کاظمیان، از فعالین ملی مذهبی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مرتضی کاظمیان مرتضی کاظمیان، فعال ملی مذهبی، روزنامه‌نگار و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، که روز دوشنبه، پنجم مهرماه سال جاری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه 28 دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه شده بود، به تحمل یک‌سال حبس تعزیری محکوم گردید.

به گزارش میزان خبر، قاضی مقیسه، مرتضی کاظمیان را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و به استناد ماده 500 قانون مجازات اسلامی به تحمل یک‌سال حبس محکوم کرده است و مقاله‌ها و تحلیل‌های سیاسی و مصاحبه‌های این کارشناس مسائل سیاسی با رسانه‌های خارجی، در تحلیل رخدادهای پس از انتخابات 22 خرداد، مستندات حکم صادره علیه وی بوده‌اند.

این فعال ملی_مذهبی پس از عاشورای سال گذشته، نیمه شب در منزل مسکونی‌اش بازداشت و روانه‌ی اوین گردید، 63 روز را در سلول‌های انفرادی بند 240 اوین محبوس بود و سرانجام در دهم اسفندماه گذشته، با قرار وثیقه‌ی 50میلیون تومانی آزاد شد.

کاظمیان که دانش‌آموخته‌ی دکترای علوم سیاسی است، ازجمله تحلیل‌گرانی بود که یادداشت‌های سیاسی‌اش در رسانه های اصلاح‌طلب منتشر می‌شد.

او به‌عنوان روزنامه‌نگار و یادداشت‌نویس، سابقه همکاری با سرویس سیاسی بسیاری از نشریات اصلاح‌طلب (ازجمله جامعه، توس، فتح، یاس‌نو، وقایع‌اتفاقیه، اقبال، حیات‌نو، اعتماد ملی، اعتماد، سرمایه، شرق، نامه ، پیام هاجر،و ...) و همچنین رسانه های اینترنتی نظیر جرس و روزآنلاین را در کارنامه دارد.

کاظمیان همچنین دبیر سیاسی روزنامه خرداد (به مدیرمسئولی عبدالله نوری) و عضو شورای سردبیر ماهنامه آفتاب (به مدیر مسئولی عیسی سحرخیز) بوده است، که تمامی این نشریات یاد شده در سال‌های اخیر به تیغ توقیف موقت، تعطیل شده‌اند.

تایید حکم آرش صادقی به پنج سال حبس تعزیری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم آرش صادقی دانشجوی كارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه و عضو شورای مركزی انجمن اسلامی آن دانشگاه و از اعضای جبهه مشاركت ایران اسلامی، در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری تایید شد. وی پیش از این از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام به 6 سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق محکوم شده بود.

به گزارش جرس، آرش صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آن دانشگاه که تا اطلاع ثانوی از تحصیل محروم است در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به ذکر است که آرش صادقی همزمان به اوج گیری اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران بازداشت و بیش از یک سال را در بازداشت موقت گذرانده است. او دوره بازداشت خود را در بندهای ۲- الف سپاه و ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذرانده بود. صادقی هم اکنون به قید وثیقه ای ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد است. با وجود آزاد بودنش به قید وثیقه اما چندی پیش مامورین امنیتی به منظور بازداشت او به منزل پدریش یورش می برند. او در زمان یورش ماموران در منزل حضور نداشت اما یورش ماموران باعث شوکه شدن مادر او و در نتیجه حمله قلبی و پس از اندکی فوت او می شود. پدر آرش صادقی نیز از جانبازان جنگ تحمیلی است.

تائید حکم زندان آزاد منیرنیا از اعضای کمیته هماهنگی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم زندان آزاد منیر نیا از فعالین کارگری شهرستان کامیاران را تایید نمود. وی روز یکشنبه بیست و سوم آبان ماه به شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج احضار و به وی اعلام گردید که حکم چهار ماه حبس تعزیری وی در دادگاه تجدید نظر استان تایید شده و حکم قطعی بوده و هیچ اعتراضی بر آن وارد نمی باشد.

به گزارش آژانس خبری موکریان، اتهام این فعال کارگری عضو کمیته هماهنگی که شهریور ماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد، تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
زینب بحرینی، رییس ستاد جوانان موسوی در فارس بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: زینب بحرینی، رییس ستاد جوانان مهندس میر حسین موسوی در استان فارس و دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز ظهر امروز بازداشت شد. گفته می شود بحرینی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده و الان در بازداشتگاه اطلاعات شیراز معروف به پلاک 100 بسر می برد.

به گزارش جرس، امروز 23 آبان ماه زینب بحرینی رییس ستاد جوانان موسوی در فارس ساعت 2 بعدظهر در منزلشان بازداشت شد. عمده فعالیت های زینب بحرینی باز می گردد به دوران تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته. او در ماه های اخیر مشغول نگارش پایان نامه خود برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد رشته فیزیک از دانشگاه شیراز بود.
از جمله دیگر بازداشتی های استان فارس محمد صابر عباسیان رئیس ستاد جوانان 88 این استان است که از هفت ماه پیش تا کنون در بازداشت موقت به سر می برد.

درگیری در بند 5 زندان گوهردشت منجر به قتل یک زندانی گردید

بنابه گزارشات رسیده به " فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در طی یک درگیری خونین در بند 5 زندان گوهردشت کرج زندانی محمد بابا علیان به قتل رسید.
صبحگاه روز شنبه 22 آبان ماه حوالی ساعت 03:00 طی یک درگیری خونین زندانی محمد بابا علیان 22 ساله بر اثر اصابت تیزی به 3 نقطه از بدنش دچار خونریزی گردید.همبندیان او در حدود نیم ساعت پشت دربهای بسته سالن بند5 فریاد کمک سر می دادند تا اینکه درب سالن باز شد و او را به بهداری زندان منتقل کردند. هنگام انتقال به بهداری مدتی طولانی از رسیدگی پزشکی و جلوگیری از خونریزی وی اقدامی انجام نشد و همچنین از انتقال او به بیمارستانهای خارج از زندان خوداری کردند تا اینکه در بهداری زندان بدون رسیدگی اولیه پزشکی در مقابل چشمان همبندیانش که او را به بهداری منتقل کرده بودند جان باخت.
گفته می شود که درروزهای قبل از این درگیری محمد بابا علیان و هم سلولی او بارها توسط علی محمدی و فرجی به اطلاعات و معاونت زندان احضار شده بودند و آنها را بر علیه یکدیگر تحریک کردند و به هر کدام از آنها بطور جداگانه گفته شده بود در صورت به قتل رساندن دیگری از محکومیت آنها کاسته خواهد شد.علیرغم اینکه این دو فرد هم خرج بودند و رابطۀ دوستانه ای بین آنها وجود داشت ولی تهدیدات و تطمیع علی محمدی معاون زندان و فرجی رئیس اطلاعات زندان باعث بوجود آوردن چنین جنایتی هولناکی شد

بازداشت ومحاکمه سه تن در کردستان

آژانس خبری موکریان : بر اساس اخبار دریافتی از شهربوکان طی چند روز گذشته دو شهروند بوکانی توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند. تا لحظه تنظیم خبر از علت بازداشت و اتهام احتمالی سلیم آروم (معلم) و کاوه قلیزاده اهل روستای کلتپه قورمیش از توابع شهر بوکان اطلاعی در دست نیست. همچنین براساس گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان در سقز ، روز 22 آبان ماه بهروز تناسبی شهروند سنندجی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سقز به اتهام همکاری با احزاب غیر قانونی محاکمه شد.

احمدی نژاد : مردم روغن دنبه مصرف کنند
متخصصان: مصرف روغن دنبه آثار زیان باری دارد
فردا : چندی پیش، محمود احمدی نژاد، در سفر استانی خود به قزوین پیشنهاد داد تا مردم به جای مصرف روغن های با ترانس بالا از روغن دنبه استفاده کنند و این در حالی است که متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت نسبت به استفاده از روغن دنبه و سایر روغن های حیوانی هشدارهایی را مطرح کرده اند.

دکتر محمد ضابطی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فردا خاطرنشان کرد : دنبه یکی از بدترین انواع روغنهایی است که وجود دارد و قابلیت دفاع ندارد چون دارای کلسترول بسیار بالایی است و تصلب شرایین و ناراحتی های قلبی به همراه دارد.

عبدالعزیز جمشید زهی عضو کمیسیون بهداشت درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار فردا گفت : با اشاره به واضح بودن مضرات روغنهای حیوانی و خصوصا دنبه ، از آن جایی که انسان سالم محور توسعه پایدار است و بارها از طریق رسانه ها و موسسات پزشکی این مسئله به مردم اطلاع رسانی شده ضروری است که مردم بدانند روغن دنبه در گروه روغنهایی قرار می گیرد که باید یک ضربدر قرمز روی آن کشید.

این نماینده مجلس افزود: تا روغنهای گیاهی با فواید بسیار به راحتی در دسترس مردم می باشد چه لزومی به استفاده روغنهای حیوانی و دنبه با این همه عوارض و بیماری وجود

یک فعال کارگری به زندان محکوم شد

آژانس خبری موکریان : دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم زندان یک فعال کارگری در کامیاران به نام آزاد منیر نیا را تایید نمود.
گفته می شود روز گذشته نامبرده به دادگاه احضار و پس از مراجعه به دادگاه، به وی اعلام شد که حکم چهار ماه حبس تعزیری وی از طرف دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید گردیده است.
اتهام این فعال کارگری عضو کمیته هماهنگی ، تبلیغ علیه نظام عنوان شده است .
لازم به ذکر است که آزاد منیرینیا در شهریور ماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

بازداشت رئیس کمیته ایثارگران ستاد موسوی

کلمه : محمد عزلتی مقدم، رئیس کمیته ایثارگران ستاد مهندس موسوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، رئیس کمیته ایثارگران ستاد موسوی که از سرداران دفاع مقدس است و در انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز مسئول کمیته ایثارگران ستاد میرحسین موسوی بود، چهارشنبه گذشته و در پی دیدار جمعی از سرداران دفاع مقدس با موسوی، بازداشت شده است.

این گزارش همچنین حاکی است، سردار مقدم پس از دستگیری، تماس کوتاهی هم با خانواده خود داشته است.

سردار مقدم، سابقه عضویت در دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و ریاست نمایشگاه هوایی وزارت دفاع را در کارنامه خود دارد.

لازم به یادآوری است که پیش از این، افراد دیگری از نزدیکان مهندس موسوی نیز بازداشت شده بودند؛ از جمله حمید محسنی، رئیس دفتر میرحسین موسوی، که پس از دو ماه همچنان ممنوع‌الملاقات است.

بازداشت رئیس کمیته ایثارگران ستاد موسوی در بازگشت از دیدار جمعی از سرداران دفاع مقدس با مهندس موسوی انجام شده است. در ماههای اخیر، برخوردهایی از این دست با بسیاری از ملاقات‌کنندگان با مهندس موسوی صورت گرفته و علاوه بر دیگر محدودیت‌های ایجاد شده برای میرحسین، در مواردی از ملاقات افراد با او جلوگیری شده و یا دیدارکنندگان پس از ملاقات با موسوی، بازداشت شده‌اند.

نیجریه: دولت ایران در ارسال محموله سلاح دست داشته است

رادیو فردا : مقامات رسمی اطلاعات و امنیت نیجریه می گویند بر اساس تحقیقات و نتیجه گیری آن ها، دولت ایران در ارسال محموله تسلیحاتی که در ماه گذشته ضبط و توقیف شد، دست داشته است. وزیر خارجه نیجریه اعلام کرد منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی قول همکاری صد در صد را در این تحقیقات داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسرائیل در زمان توقیف این محموله، دولت ایران را مقصر دانسته و گفت که برای انتقال به غزه بوده است اما ماموران اطلاعاتی نیجریه می گویند این محموله از سوی ایران و با همکاری برخی از گروه های سیاسی ارسال شده تا در صورتی که این گروه ها در انتخابات عمومی آتی، ناموفق شدند، ناامنی ایجاد کنند.

در بارنامه این کشتی در زمانی که بندر آبی ایران را ترک کرد، محموله کشتی ابزار راه و ساختمان ذکر شده بود اما در بندر لاگوس در نیجریه، 13 کانتینر بازرسی شد که در آن ها راکت های 107 میلی متری، تفنگ و مهمات دیده شد.

حسین عبداللهی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه حاضر به واکنش در مورد این گزارش، نشده است. آقای عبداللهی پیشتر گفته بود هیچ مدرکی در مورد ارتباط این محموله با دولت ایران وجود ندارد. رویترز گزارش داد که وزارت خارجه نیجریه، سفیر ایران را احضار کرده است.

بازرسان نیجریه ای می گویند مسیر یک نامه اداری را دنبال کردند که نشان می دهد سفارت ایران در نیجریه از یکی از دو ایرانی که مشکوک به قاچاق این تسلیحات هستند، برای دریافت روادید حمایت کرده است. همچنین گفتند که فرد مظنون برای سفارت ایران در پایتخت نیجریه کار می کند.

دولت نیجریه می گوید دو فرد مظنون عبارتند از: عظیمی آقاجانی و سید اکبر طهماسبی شهروندان ایرانی که تحت عنوان شرکت ساخت و ساز و تجارت بین المللی در تهران، این محموله سلاح را فرستاده اند. دولت نیجریه می گوید احتمال دارد این دو در حال حاضر در سفارت ایران در پایتخت نیجریه، مخفی شده باشند.

به گفته مقامات رسمی دولت نیجریه، آقاجانی پس از ارسال نامه ای از سوی سفارت ایران در نیجریه که از درخواست روادید او حمایت کرده بود، توانسته روادید بگیرد. کسی که این نامه را فرستاده، شیخ علی عباس عثمان است که با نام مستعار عباس جگا معروف است و پیشتر در بخش زبان های حواصیلی رادیو تهران کار کرده و در ایران تحصیل کرده است.

طهماسبی هم پس از ارسال نامه حمایت و پشتیبانی از سوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، توانسته روادید دریافت کند. دلیل آن هم کمک اداری به سفارت ایران در پایتخت نیجریه، عنوان شده بود. این دو هنوز ردیابی نشده و دستگیر نشده اند.

یک مقام رسمی دولت نیجریه گفت: ما تقریبا مطمئن هستیم که این دو در سفارت ایران مخفی شده اند هرچند مدرکی در دست نداریم.

آقاجانی که گویا بر اساس گزارش ها، گویا از جغرافیای نیجریه هم چیزی نمی دانسته، در مرحله اول و بر اساس بارنامه، تقاضا کرده بوده محموله کشتی به ابوجا، پایتخت نیجریه منتقل شود در حالی که این شهر، در کنار دریا نیست. وقتی به آقاجانی گفته می شود که ابوجا صدها کیلومتر از دریا فاصله دارد و بندر نیست، درخواست کرد که محوله به بندر لاگوس ارسال شود.

یک شرکت حمل و نقل فرانسوی می گوید کانتینرها را از بندرعباس بار کرده و قبل از رسیدن به لاگوس، در بمبئی (مومبای) در هند توقف داشته و روی این کانتینرها، پیام بسته حاوی پشم شیشه و ورقه های سنگ نصب شده بود.

کانتینرها ازماه جولای تا روز 26 اکتبر در لاگوس تخلیه شده و ماموران امنیتی طبق سرنخی که داشتند آنها را بررسی کرده و تسلیحات را کشف کردند. روی بسته های تسلیحاتی با زبان انگلیسی نوشته شده و راکت هایی که توانایی هشت ونیم کیلومتر برد و شعاع 12 متر تخریب دارد، پیدا شده است. شبه نظامیان در افغانستان و عراق، از راکت های مشابه برای حمله به نیروهای آمریکایی استفاده می کنند. کشورهای عمده تولید کننده این نوع راکت عبارتند از: چین، آمریکا، روسیه و البته ایران.

هرچند اسرائیل به محض کشف این محموله گفته بود مقصد نهایی آن غزه بوده است، اما مقامات می گویند این محموله برای ناامنی در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه که قرار است چند ماه آینده برگزار شود، ارسال شده است.

در نیجریه مسلمانان در شمال کشور و مسیحیان در جنوب کشور زندگی می کنند. شماری از حملات شبه نظامی منسوب به اسلامگرایان افراطی در شمال این کشور مشاهده شده ضمن این که در مواردی، این گروه ها با چاه های نفتی در جنوب کشور هم حملاتی را ترتیب داده اند.

نیجریه 150 میلیون تن جمعیت دارد و یکی از پرجمعیت ترین کشورهای قاره آفریقا است و حدود یک دهه پیش پس از چندین سال حکومت نظامی و کودتا، توانست نوعی از دموکراسی را حاکم کند
 

در پی ماجرای ارسال اسلحه از سوی ايران به نيجریه
دیدار تیم ملی فوتبال ایران برابر نیجریه لغو شد
مسئولان فدراسیون فوتبال نیجریه با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کردند به دلیل اینکه نمی توانند همه بازیکنانشان را به تهران بیاورند،دیدار روز چهارشنبه برابر تیم ملی ایران را برگزار نخواهند کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و نیجریه قرار بود روز چهارشنبه هفته جاری در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود اما امروز فدراسیون فوتبال نیجریه از لغو این دیدار خبر داد.

امیرحسین حسینی مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تایید این خبر گفت: فدراسیون فوتبال نیجریه در نامه ای که به فدراسیون فوتبال ارسال کرده اعلام کرده است که به دلیل اینکه نمی تواند تمامی لژیونرهایش را به تهران بیاورد، این بازی برگزار نخواهد شد.

حسینی خاطرنشان کرد: نیجریه ای ها در این نامه خواستار برگزاری بازی دو تیم ایران و نیجریه در سال 2011 شده اند.

(روابط ایران و نیجریه در پی ادعای مقامات رسمی اطلاعات و امنیت نیجریه مبنی بر ارسال محموله تسلیحاتی از سوی ایران به غزه در ماه گذشته به سردی گراییده است . این محموله تسليخاتی در نیجریه ضبط و توقیف شد.)

محاکمه 15 نفر به اتهام اقدام علیه امنیت کشور در مشهد

بنا بر گزارش دریافتی دادگاهی در مشهد 15 نفر را به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام محاکمه کرد. این افراد که بعضا در سال 88 دستگیر و مدتی زندانی بودند به حکم هایی از 16 تا 3 سال محکوم شده اند. اتهام آنها ارتباط ایمیلی با بعضی افراد در خارج از کشور می باشد. سه تن از این متهامان به نام های علی عبادی و محمد میرزایی و مهدی جلیلی هم اکنون در زندان بوده و بقیه به قید ضمانت آزاد هستند.
لازم به ذکر است که آقای علی عبادی از زندانیان سیاسی سابق است و بیش از یک سال در سلول انفرادی بوده است.

اسامی به شرح زیر می باشد:

علی عبادی 6 سال
مهدی جلیلی 16 سال
حسن اوگنجی 6 سال
زهره عبادی همسر حسن اوگنجی سه سال و نیم
جواد عبادی 3 سال
احمد میرزایی 6 سال
محمدغبرایی 6 سال
سلمان پارسی 3 سال
مهسا میرزایی تبرئه
امید میرزایی تبرئه

وضعیت ناگوار ایران، در روز جهانی نویسندگان در بند

دویچه وله : به ابتکار "کمیته نویسندگان زندانی" انجمن جهانی قلم (پن) پانزدهم نوامبر هر سال روز نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند نامیده شده است. تازه‌ترین فهرست پن دربرگیرنده‌ی نام صدها نویسنده‌ی تحت پیگرد و زندانی است.

انجمن جهانی قلم در سال ۱۹۲۱ میلادی به وجود آمد و اکنون دربرگیرنده‌ی نمایندگان ۱۴۴ کشور است. کمیته نویسندگان زندانی این انجمن که ۱۹۶۱ تشکیل شد، بیست سال بعد از آغاز فعالیتش، پانزدهم نوامبر را روز نویسندگان در بند نامید. این نامگذاری بهانه‌ایست تا هر سال توجه افکار عمومی بیشتر به وضعیت نویسندگان و روزنامه‌نگارانی که به خاطر فعالیت‌های حرفه‌ای در زندان به سرمی‌برند جلب شود.

فهرست طولانی نویسندگان در بند

یکی از فعالیت‌های "انجمن قلم" تهیه‌ی فهرستی از نام و مشخصات نویسندگان زندانی در کشورهای مختلف جهان است. تازه‌ترین فهرست انجمن که تابستان امسال منتشر شد، نام کسانی را دربردارد که در نیمه‌ی نخست سال جاری میلادی بازداشت شده‌اند یا همچنان در بازداشت به سرمی‌برند.

فهرست کمیته‌ی نویسندگان زندانی در ۱۰۷ صفحه تنظیم شده است. کشورهایی که نام شماری از شهروندانش در این فهرست قرار گرفته باشد کم نیستند؛ تفاوت بر سر تعداد صفحه‌هایی است که به هر کشوری تعلق دارد. نمایندگان نزدیک به ۶۰ کشور در این کمیته فعال هستند.

کمیته‌ی یادشده هر سال به مناسبت پانزدهم نوامبر پنج مورد ویژه را که در آن جان نویسندگان به شدت در خطر قرار دارد معرفی می‌کند. این موارد اغلب با نمونه‌هایی که تشکل‌هایی چون "سازمان جهانی حقوق بشر" و "خبرنگاران بدون مرز" معرفی می‌کنند یکی هستند.

کمیته‌ی نویسندگان زندانی به عنوان عضو مشاور با کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل همکاری می‌کند.

ایران، زندان بزرگ روزنامه‌نگاران

گرچه شمار کشورهایی که نامشان در فهرست‌های کمیته‌ی نویسندگان زندانی منتشر می‌شود زیاد است، چند کشور در سال‌های گذشته "میهمانان ویژه" و دائمی این فهرست هستند. ایران، چین، کوبا و ترکیه از جمله‌ی این کشورها به شمار می‌روند. جمهوری اسلامی ایران در یک سال و نیم گذشته لقب بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران را به خود اختصاص داده است.

در گزارش‌های سال گذشته و امسال کمیته‌ی نویسندگان، فصلی به وضعیت نویسندگان، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ایرانی پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری اختصاص دارد.

۶۰۰ نویسنده در خطر

در کنار فهرستی که هر شش ماه منتشر می‌شود بولتن ماهانه‌ای نیز به آخرین خبرها از وضعیت نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی می‌پردازد. در گزارشی که به مناسبت نمایشگاه کتاب فرانکفورت، اکتبر امسال منتشر شد ۶۰۰ مورد پیگرد، حبس، آزار و قتل نویسندگان به ثبت رسیده است. از این میان بیش از ۲۰۰ نویسنده و روزنامه‌نگار به "جرم" استفاده از حق آزادی بیان به جبس‌های طولانی محکوم شده‌اند، ۲۵ نفر به قتل رسیده‌اند و حدود ۱۰ نفر ناپدید شده‌اند.
در گزارش ماه اکتبر پن، به دلیل حضور آرژانتین به عنوان میهمان ویژه‌ی نمایشگاه کتاب فرانکفورت به وضعیت نویسندگان آمریکای لاتین توجه ویژه‌ای شده است.

بر پایه‌ی این گزارش در مکزیک و گواتمالا نویسندگان و روزنامه‌نگاران بسیاری توسط گروه‌های مورد حمایت حکومت سر به نیست شده‌اند. شمار این گونه حوادث در مکزیک طی ۴ سال گذشته به بیش از ۳۰ مورد می‌رسد.

تغییر مثبت در کوبا

کوبا نیز از کشورهایی است که وضعیت نویسندگان و ناراضیان آن با نگرانی دنبال می‌شود. کوبا از ابتدای سال ۲۰۰۳ که "بهار سیاه" نامیده شد، یورش گسترده‌ای علیه نویسندگان و دگراندیشان را آغاز کرد. در آن تاریخ ۷۵ نویسنده‌ی معترض و منتقد بازداشت و به اتهام "اخلال در نظم عمومی" به حبس‌های طولانی محکوم شدند.

اورلاندو زاپاتا یکی از معترضان بازداشت شده‌ی کوبایی است که فوریه‌ی سال جاری پس از ۸۵ روز اعتصاب غذا جان خود را از دست داد.

ظاهرا پس از این اتفاق و افزایش فشارهای بین‌المللی چرخش و نرمشی در سیاست‌های حکومت کوبا به وجود آمده است. ناظران ابراز خوش‌بینی می‌کنند در وضعیت نویسندگان زندانی در کوبا تغییر مثبتی حاصل شود. ظاهرا دولت وعده داده بسیاری از نویسندگان زندانی را تا پایان سال جاری میلادی آزاد کند.

وضعیت نگران‌کننده ایران

در تازه‌ترین گزارش کمیته‌ی نویسندگان زندانی ایران یکی از کشورهایی است که وضعیت نویسندگان و روزنامه‌نگارانش در کانون توجه قرار دارد. اوضاع ایران از این جهت بسیار نگران‌کننده توصیف می‌شود که حکومت اپوزیسیون رسمی داخلی را نیز برنمی‌تابد. فشارها و بازداشت‌ها عمدتا متوجه اصلاح‌طلبان، یکی از دو جناح اصلی و رسمی در حکومت جمهوری اسلامی می‌شود که پیش از این "خودی" محسوب می‌شدند.

فعالان و سران این جناح سالیان دراز در حکومت سهیم بوده‌اند و در شکل دادن به نهادهای اصلی جمهوری اسلامی نقشی تعیین‌کننده داشته‌اند. اغلب افرادی که رژیم به "براندازی نرم" و "فتنه‌گری" متهم می‌کند همچنان خود را وفادار به آرمان‌های آیت‌الله روح‌الله خمینی اعلام می‌کنند که در زمان حیاتش حذف و نابودی مخالفان ابعادی کم‌سابقه به خود گرفت.

سرگردانی ایرانیان در ترکیه

در این گزارش به اعتصاب غذای شماری از زندانیان اوین در شهریور ماه ۱۳۸۹ اشاره شده که به شرایط دشوار و غیرانسانی زندان اعتراض دارند.

انجمن جهانی پن می‌نویسد اوضاع ایران از آن جهت متاثرکننده است که وابستگان زندانیان با تهدید و ارعاب از اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت بازداشت‌شدگان منع می‌شوند.

کمیته‌ی نویسندگان زندانی خواستار حمایت از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسانی شده که برای نجات جان خود کشور را ترک کرده و اکنون در جنوب شرقی ترکیه به سر می‌برند.

از شمار دقیق این افراد اطلاعات قابل اعتمادی در دست نیست، اما شواهد حکایت از حضور ده‌ها ایرانی در ترکیه و ادامه‌ی مهاجرت به این کشور دارد؛ کشور آلمان حاضر شده به ۵۰ نفر از این ایرانیان پناهندگی اعطا کند. کمیته خواستار توجه بیشتر به وضعیت وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران ایران در ترکیه شده است.

شمشیرباز ملی پوش ایران در فرانسه مفقودالاثر شد!

شمشیرباز ایران از رقابت‌های جهانی فرانسه برنگشت.

به گزارش ایسنا، تیم ملی شمشیربازی ایران برای حضور در رقابت‌های جهانی عازم فرانسه شده بود كه پس از بازگشت تیم، محمدحسین ابراهیمی ملی‌پوش ایران در اسلحه فلوره كه به همراه سایر بازیكنان و كادر فنی به فرانسه رفته بود، به كشور بازنگشت.

ابراهیمی یك روز پیش از بازگشت تیم ملی به تهران، هتل محل اقامت ملی‌پوشان را ترك كرد و تلاش مسوولان تیم برای پیدا كردن وی بی‌نتیجه ماند.

ابراهیمی در رقابت‌های جهانی فرانسه همراه با تیم فلوره از رویارویی با رژیم اشغالگر قدس خودداری كرده بود.

مسوولان فدراسیون این موضوع را به اطلاع سازمان تربیت بدنی و سفارت ایران در فرانسه رسانده‌اند و در تلاشند تا از طریق سفارت ایران در فرانسه، او را پیدا كرده و راهی گوانگ‌جو كنند.

محمدحسین ابراهیمی عضو تیم ملی شمشیربازی ایران در اسلحه فلوره در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگ‌جو بود.

تیم ملی شمشیربازی عازم گوانگ‌جو شده است اما ابراهیمی كه از فرانسه برنگشته، تیم را همراهی نكرد.

خواهر عبدالرضا تاجیک به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد

پروین تاجیک، خواهر عبدالرضا تاجیک روزنامه‌نگار زندانی به یک سال و نیم زندان محکوم شد.
به گزارش تا آزادی روزنامه‌نگاران زندانی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، خواهر عبدالرضا تاجیک را به اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی به یک سال و نیم زندان محکوم کرد.
این در حالی است که هیچ‌گونه ابلاغیه کتبی و رسمی مبنی بر تشکیل دادگاه به پروین تاجیک ابلاغ نشده بود و تنها به احضار تلفنی خواهر این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر کفایت کردند که پس از حضور خانم تاجیک در دادگاه، قاضی مقیسه وی را به اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی محاکمه و همان زمان هم حکم را صادر کرد.
خانم تاجیک به دلیل بی‌اطلاعی از تشکیل دادگاه از داشتن وکیل محروم بود. پروین تاجیک چندی پیش از هتک حرمت برادر خود در زندان خبر داده بود که در پی آن بارها به دادسرای اوین احضار و در نهایت با قید کفالت آزاد شد و تنها جرم وی دفاع از حق برادرش است.
عبدالرضا تاجیک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر برای بار سوم طی یک سال گذشته، خرداد ماه بازداشت شد و تا کنون در بازداشت و در بند امنیتی ۲۰۹ به سر می‌برد.

لغو مرخصی زندانیان سیاسی در صورت صدور بیانیه

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز دوشنبه گفت: اگر زندانیان سیاسی در زمان مرخصی، جلسه تشکیل دهند، بیانیه صادرکنند و به دنبال کارهای حزبی باشند، مرخصی آن ها لغو خواهد شد و دیگر مرخصی به آن ها نمی دهیم.
به گزارش ایسنا دادستان تهران با اشاره به قوانین قوه قضاییه در مورد مرخصی زندانیان سیاسی گفت: برای دادن مرخصی به زندانیان رفتار آنان مورد بررسی رار می گیرد و اگر اصلاحی در عملکردشان دیده شد، به آن ها مرخصی می دهیم.

تخریب بخشی از خانه تاریخی نواب در اصفهان

ایران‌نامه: بخشی از خانه تاریخی نواب در اصفهان، در روز روشن و در برابر چشمان ماموران دولتی، توسط اهالی ناآگاه محل تخریب شد. یکی از آثار تاریخی و قدیمی نصف جهان که در محدوده بافت تاریخی مرکز شهر قرار دارد، به خانه نواب مشهور است. این خانه که در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا و در ابتدای کوچه مسجد آقانور واقع شده با قدمتی صفوی قاجاری در سال 1384 خورشیدی به شماره 12124، در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است.

خانه نواب در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا دقیقاً در دهانه ورودی کوچه مسجد آقانور دارای ساباطی نه چندان عریض با اتاق فرواری در قسمت فوقانی بود که این بخش از گذر را از دیگر قسمت‌های کوچه متمایز نشان می داد.

ولی از چند سال پیش اهالی محل به دلیل مشکلاتی که در رابطه با این ساباط برای آنها پیش آمده بود، به مسئولان شهرداری گلایه‌مند بودند اما برای حل مشکلات آن‌ها اقدامی انجام نمی شد. به گفته آنها دهانه تنگ ساباط مذکور به هنگام همزمانی رفت و آمد عابران پیاده با وسایل نقلیه کوچک و بزرگ باعث کندی در رفت و آمد و تصادفات و حوادث بی شماری شده بود. در عین حال متروک ماندن خانه مجاور به حالت نیمه مخروبه و جمع شدن اوباش درآن محدوده از دیگر دلایل آزردگی مردم به شمار می‌رفت و گزارش‌ها و شکایت‌های فراوان مردم به سازمان‌های مربوط نیز هیچ گونه تغییری در بهبودی وضع موجود ایجاد نکرد.

سرانجام مردم به ستوه آمده محل در اقدام ناگهانی و خودسرانه در روز پنج شنبه 13 آبان ماه سال جاری در حضور مأموران سازمان‌های مسئول، ابتدا ساباط و اتاق فوقانی آن را تخریب کردند، سپس در فردای همان روز یعنی جمعه 14 آبان ماه، آوارهای باقی‌مانده از این تخریب را با لودر جمع نمودند.

به راستی اگر مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی در اقدامی به هنگام، به دغدغه خاطر مردم رسیدگی می‌کردند و اهالی محترم این خیابان به‌ جای تخریب راه حل مناسب‌تری برای حل مشکلات خود می‌یافتند، اکنون شاهد تخریب این بخش از خانه تاریخی نواب نبودیم.

گفتنی است که در معماری ایرانی، ساباط به گذر یا کوچه تاق دار گفته می‌شود و منظور از فروار اتاق بالای سردر ورودی خانه می‌باشد.

تفهیم اتهامات سنگین به فعال ۱۸ ساله کمپین یک میلیون امضاء

کمیته گزارشگران حقوق بشر - دادگاه رسیدگی به اتهامات نوید محبی، وبلاگ‌نویس و فعال کمپین یک میلیون امضاء برگزار شد.

به گزارش منابع آگاه، دادگاه این فعال اجتماعی ۱۸ ساله، روز یکشنبه ۲۳ آبان در دادگاه انقلاب شهر آمل برگزار شد.

قاضی دادگاه، محبی را به اقدام علیه امنیت ملی، توهین به بنیانگذار و رهبر فعلی جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه‌های بیگانه و عضویت در کمپین یک میلیون امضاء و حمایت از اعضای آن متهم کرده است.

گفته می‌شود برای اتهام توهین به بنیانگذار و رهبر فعلی جمهوری اسلامی به دفتر خاطرات ۱۲ تا ۱۶ سالگی این وبلاگ‌نویس استناد شده است.

دادگاه نوید محبی، بدون حضور و وکیل و تنها با حضور پدرش برگزار شده است.

همچنین وضعیت بهداشتی و غذایی زندان ساری نامناسب گزارش شده و اصل تفکیک جرایم نیز در مورد وی به اجر در نیامده است چرا که این وبلاگ‌نویس همراه با زندانیان عادی نگهداری می‌شود.

محبی، از ۲۷ شهریورماه در بازداشت به سر می‌برد. وی در منزل پدری‌اش در شهرستان آمل، طی یورش هشت نیروی امنیتی بازداشت شده و هم اکنون به زندان ساری منتقل شده است.

گفته می‌شود بازداشت وی همراه با ضرب و شتم شدید بوده و نیروهای امنیتی با نشان‌دادن سلاح گرم، خانواده محبی را تهدید کرده‌اند.

سيستان و بلوچستان رتبه اول مرگ و مير مادران باردار کشور را دارد

روزنامه خراسان- ميزان مرگ و مير مادران باردار در جوان ترين استان کشور، سيستان و بلوچستان، نگران کننده است. به طوري که اين استان مرزي رتبه اول مرگ و مير مادران باردار را در کشور داراست.معاون سياسي و اجتماعي استاندار در سومين کميته سلامت باروري سيستان و بلوچستان با بيان اين خبر گفت: با توجه به آمار بيشترين ميزان مرگ و مير مادران باردار در کشور با ۱۲ درصد متعلق به سيستان و بلوچستان است و اين يک هشدار است.عزيزي از دانشگاه هاي علوم پزشکي خواست مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان را رفع کنند.

کمبود گاز مايع در زاهدان با شروع فصل سرما

روزنامه خراسان: هر سال با شروع فصل سرما زاهدان دچار کمبود گاز مايع مي شود، امسال نيز فصل سرما که زودتر از سال هاي گذشته بر زاهدان سايه افکنده، دوباره صف هاي طولاني سيلندرهاي گاز مايع و شلوغي و ازدحام را براي تهيه گاز مايع در سطح شهر زاهدان به وجود آورده است. اما اين بار علاوه بر مصارف خانگي استفاده غيرمجاز و غيراستاندارد از گاز مايع براي سوخت خودروهاي شخصي نيز بر مصارف شهروندان افزوده شده است.برخي رانندگان خودروها بدون توجه به خطرات آتش سوزي و نشت گاز در صندوق عقب خودرو، منبع غيراستاندارد را نصب و با خريد سيلندر گاز مايع اين منبع را شارژ و از آن استفاده مي کنند که باعث بروز خطرات و آتش سوزي هاي ناشي از گاز مايع مي شود به طوري که در شهر زاهدان چند بار حوادثي روي داده و خودرويي طعمه حريق شده است.يکي از شهروندان که از لابه لاي ازدحام جمعيت توانسته بود يک سيلندر گاز مايع تهيه کند گفت: وضعيت توزيع گاز مايع رضايت بخش نيست و هر روز بايد صبح زود بياييم سر ميدان و در صف بايستيم و منتظر باشيم که خودروي گاز بيايد و گاز مايع مصرفي خود را تهيه کنيم.وي که خود را کارمند معرفي مي کرد و خواست نامش فاش نشود گفت: امسال برخي از رانندگان خودروها براي فرار از هزينه هاي بنزين اقدام به گازسوز کردن غيراستاندارد خودروهاي خود کرده اند و علاوه بر مصرف خانگي خود چند سيلندر گاز اضافه هم مي گيرند و در خودروي خود به طور غيراستاندارد خالي مي کنند.

وي ادامه داد: اگر اين افراد بخواهند به اين کار خود ادامه دهند بايد پيش بيني کنيم که امسال زمستان بسيار سختي در انتظار شهروندان زاهداني خواهد بود، چون گاز موجود جواب گوي نياز مصرف خانگي شهروندان نيست چه برسد به اين که برخي بخواهند از گاز مايع براي سوخت خودروي خود استفاده کنند.اين شهروند پي گيري و جديت مسئولان را براي برخورد با اين مافياي گاز در شهر زاهدان خواستار شد. اما دارندگان خودروهاي بنزين سوز در زاهدان و ساير شهرهاي سيستان و بلوچستان که از داشتن گاز شهري بي بهره اند، با گسترش شايعات بي اساس توسط برخي افراد سودجو به توهم افتاده و بدون در نظر گرفتن خطر احتمالي، اقدام به تعبيه سامانه غيراستاندارد گاز خودرو آن هم از نوع گاز مايع مي کنند.

يکي از اين رانندگان که در حال شارژ منبع گاز خودروي خود توسط سيلندرهاي گاز مايع بود علت استفاده از گاز مايع را کم هزينه بودن آن نسبت به بنزين عنوان کرد و افزود: با فروش سهميه بنزين مي توانم چند عدد کپسول گاز بخرم و مدت طولاني از آن استفاده کنم در حالي که ۶۰ ليتر بنزين حتي جواب گوي يک هفته مصرف خودرو هم نيست.وي که خودش را محمود اربابي معرفي کرد اظهار داشت: با اين کار هزينه سوخت خودرو کاهش پيدا مي کند و بنزين سهميه اي هم در کارت سوخت خودرو ذخيره مي شود و در مواقع ضروري از آن استفاده مي کنم.معاون سياسي اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان با اشاره به محدود بودن سهميه گاز مايع در استان گفت: با استفاده غيرمجاز از گاز مايع براي سوخت خودرو در آينده اين استان در تامين گاز مصرفي خانگي و صنعتي خود دچار مشکل مي شود.ابراهيم عزيزي با تاکيد بر اين که وقوع حادثه آتش سوزي در خودروهايي که از سامانه غيراستاندارد گازسوز استفاده مي کنند ناشي از بي تدبيري مالکان اين خودروها است افزود: بايد شرکت هاي بيمه در بيمه اين قبيل خودروها و پرداخت خسارات ناشي از اين حوادث تجديدنظر کنند.وي هم چنين خواستار برخورد قاطعانه با کساني که اقدام به تعبيه سيستم غيراستاندارد گازسوز روي خودرو مي کنند شد.فرماندار زاهدان هم از برخورد قاطع با رانندگان خودروهاي متخلف که از گاز مايع براي سوخت خودروهايشان استفاده مي کنند خبر داد و افزود: خودروهاي اين افراد مدتي متوقف مي شود و در صورت تکرار اين عمل، اقدام به برش منبع گازسوز خودرو خواهيم کرد.لطيف صادقي از شهروندان خواست در حال حاضر با صبر و حوصله و به تناسب نيازشان از گاز مايع استفاده کنند و نگران کمبود گاز مايع نباشند چون به جد پي گير اين مسئله ايم که ان شاءا... امسال برخي مشکلات گاز مايع در زاهدان رفع شود.وي هم چنين از رسانه ها خواست با اطلاع رساني دقيق در خصوص حوادث ناشي از آتش سوزي خودرو و خطر استفاده غيرمجاز از گاز مايع و نصب سامانه هاي غيراستاندارد گاز سوز کردن خودرو، مردم را از خطرهاي اين عمل آگاه کنند.البته افرادي که از گاز مايع براي سوخت خودروهاي خود استفاده مي کنند علاوه بر خسارت مالي فراموش نکنند که در برخي موارد ممکن است جان خودشان و يا افراد خانواده شان به خطر بيفتد، طوري که در چند روز گذشته در ميدان زيباشهر زاهدان شهروندي در حال شارژ کردن منبع خودرو خود توسط سيلندر گاز مايع در حالي که فرزندش در خودرو نشسته بود، دچار حادثه شد و متاسفانه علاوه بر خودرو فرزند اين شهروند نيز دچار سوختگي شد.

رتبه ایران به لحاظ سرعت اینترنت: ۱۴۴ از ۱۵۲

سایت کلمه: بر اساس بررسی‌ها، رتبه ایران به لحاظ سرعت اینترنت خانگی، در بین ۱۵۲ کشور، پس از کشورهایی همچون ونزوئلا، نیجریه، بولیوی، عراق، پاراگوئه و جزایر ترک و کایکاس، در جایگاه ۱۴۴ (از آخر، نهم!) قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر گزارش داده که، در طبقه‌بندی رتبه‌بندی کشورها از نظر سرعت اینترنت خانگی در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۰ از میان ۱۵۲ کشور بررسی شده، ایران پس از کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه، بولیوی، عراق، پاراگوئه و جزایر ترک و کایکاس با سرعتی برابر ۰٫۶۱ مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۴۴ قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، امروزه اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد و مهم در زندگی شهروندان دنیا شناخته می‌شود. به همین دلیل دولت‌ها و ارائه دهندگان اینترنت در تلاش‌اند تا اینترنت را با بیشترین سرعت، بالاترین کیفیت، بهترین خدمات پشتبانی و کمترین قیمت به کاربران خود ارائه دهند تا راه توسعه را بر رقبای خود در بازار پهنای باند تنگ کنند.

این درحالی است که ارائه اینترنت پرسرعت در برخی کشورها می‌تواند نسبت به خدمات مشابه در سایر کشورها با قیمت بالاتری ارائه شود که در این مورد باید به سطح زندگی، میزان تورم و متوسط درآمد خانواده ها در آن کشور توجه کرد. به طوری که یک خانواده متوسط در کشوری با تورم ثابت به دلیل درآمد سالانه قابل توجه قادر به پرداخت هزینه بالای ۳۰ دلار در ماه برای دریافت اینترنت بالای ۳ مگابیت برثانیه باشد.

این گزارش حاکی است قیمت اینترنت نه تنها به کیفیت، سرعت و خدمات ارائه شده توسط اپراتور بستگی دارد بلکه با سطح زندگی و درآمد شهروندان کشورهای مختلف نیز مرتبط است.

گفتنی است هم ‌اکنون در ایران، براساس تعرفه جدید اعلام شده از سوی سازمان تنظیم مقررات، نرخ پهنای باند ۶۴ کیلو بیت بر ثانیه مبلغ ۸۶۸ هزار ریال، ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه یک میلیون و ۷۳۶ هزار ریال، ۲۵۶ کیلو بیت بر ثانیه رقم دو میلیون و ۶۰۴ هزار ریال، ۵۱۲ کیلو بیت بر ثانیه مبلغ ۴میلیون و ۳۴۰ هزار ریال، برای ۱۰۳۴ کیلو بیت رقم ۷میلیون و ۸۱۲ هزار ریال و برای ۲۰۴۸ کیلو بیت رقم ۱۳ میلیون و۸۸۸ هزار ریال است. به‌طور متوسط اینترنت خانگی پرسرعت آ دی اس ال با سرعت تنها ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه با قیمت متوسط ۲۰ هزار تومان در ماه (۲۰ دلار در ماه) ارائه می‌شود.

این در شرایطی است که درآمد متوسط یک خانواده ایرانی بنابر اعلام بانک مرکزی ۷۳۰ هزار تومان در ماه (۸ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در سال و یا ۸ هزار و ۴۶۳ دلار در سال) است که بر اساس همین آمار متوسط هزینه‌های ماهانه هر خانواده ایرانی حدود یک میلیون تومان در ماه اعلام شده است.

بنابراین در شرایطی که در کشورمان هر خانواده متوسط ایرانی در هر ماه با کسری بودجه بیش از ۳۰۰ هزار تومان برای تامین مخارج عادی خود مواجه است و سرعت اینترنت خانگی با سرعت متوسط ۶۱/۰ مگابیت برثانیه در رتبه ۱۴۴ جهانی قرار دارد بنابراین به‌نظر می‌رسد که قیمت اینترنت در ایران برپایه سرعت ارائه شده، بسیار بالاتر از قیمت سرعت اینترنت در اکثر کشورهای دیگر است.

يتيمان تبريز در اضطراب آوارگی

روزنامه قدس: به دنبال حکم قضايي استان آذربايجان شرقي به تخليه مرکز نگهداري کودکان بي سرپرست و ايتام در تبريز، اين کودکان از محل سکونت خود آواره شدند.

پس از اطلاع از حکم قضايي استان به تخليه مرکز نگهداري کودکان بي سرپرست و ايتام با عنوان خانه کودکان و نوجوانان اميد، به اين مکان مراجعه کرديم و شاهد صحنه اي بوديم و اشک را از چشمانمان جاري کرد.

چرا تخليه؟

مديرکل بهزيستي آذربايجان شرقي در گفتگو با خبرنگار ما اظهار مي دارد: مسؤولان قضايي استان حکم به تخليه مرکز نگهداري کودکان بي سرپرست و ايتام (خانه کودکان و نوجوانان اميد) دادند.
وي مي افزايد: اين محل از سالهاي پس از انقلاب مشکلات قانوني و ثبتي داشت که در نهايت طرفهاي شاکي، حکم تخليه آن را از مراجع قضايي گرفته و ما بايد در سريعترين زمان آن محل را ترک کنيم.
وي اظهار مي دارد: اين ملک به وسعت 10 هزار مترمربع در سال 1318 توسط خيري به نام خانم اقدس پناهي به مؤسسه خيريه تبريز وقف شد، اما در سال 1359 پس از تصويب ماده واحده تشکيل سازمان بهزيستي که در آن انتقال اموال منقول و غيرمنقول مؤسسات خيريه به اين سازمان مورد تأکيد قرار گرفته است، با تهيه صورتجلسه اي توسط امام جمعه و استاندار و مديرکل وقت بهزيستي استان، اين امر به انجام مي رسد.
صادقي ادامه مي دهد: اما در اين صورتجلسه تغيير وضعيت سند مالکيت اين زمين مورد اشاره قرار نگرفته بود که به همين دليل هم اکنون مؤسسه خيريه تبريز، با شکايت به مراجع قضايي حکم تخليه را اخذ کرده است.
وي با بيان اينکه مؤسسه خيريه تبريز پس از انقلاب هيچ اقدامي در زمينه نگهداري کودکان يتيم نداشته است، توقف حکم مقام قضايي استان را خواستار شد.

هدف چيست؟

صادقي مي گويد: چطور ممکن است مؤسسه اي که تا چند سال قبل وجود خارجي نداشته هم اکنون ادعاي مالکيت زمين را مي کند، در حالي که به نظر مي رسد عمده ترين هدف آنها سود تجاري حاصل از ساخت و ساز در اين زمين مرغوب است.وي مي افزايد: بايد تکليف يک هزار کودک يتيم و بي سرپرست، دو هزار زن بي سرپرست و سه هزار معلول که از خدمات اين مرکز بهره مند مي شوند، روشن شود.

وجاهت قانوني

معاون امور اجتماعي بهزيستي آذربايجان شرقي نيز به تشريح کامل جزئيات اين پرونده پرداخته و مي گويد: مقرر شد که اين ملک به نام بهزيستي انتقال يابد، اما به دليل قصور و خيانت مسؤولان وقت بهزيستي استان در سال 1360 ، اين کار انجام نگرفت و بهزيستي به عنوان مستاجر و با قولنامه صوري از اين ملک استفاده کرد و به اين طريق خيريه تبريز، سند اين ملک را به نام خودشان انتقال دادند. محسن ارشدزاده تصريح مي کند: براساس قانون حمايت از زنان و کودکان بي سرپرست، مسؤوليت نگهداري ايتام و کودکان بي سرپرست به عهده سازمان بهزيستي گذاشته شده و تمام مؤسسات خيريه به ويژه مؤسساتي که از کودکان بي سرپرست حمايت و نگهداري مي کنند، بايد پروانه فعاليت از سازمان بهزيستي دريافت کنند و با نظارت اين سازمان فعاليت داشته باشند.
وي مي گويد: طبق اطلاع، خيريه تبريز از هيچ مرجعي مجوز و پروانه فعاليت دريافت نکرده و تاکنون هيچ گونه فعاليت و خدماتي براي ايتام ارايه نکرده است، چرا که به عنوان خيريه قبل از انقلاب در ليست شرکتهاي تجاري ثبت شده و اين خيريه از نظر قوانين و مقررات بهزيستي هيچ گونه صلاحيت و مجوزي براي ارايه خدمات و نگهداري از ايتام را ندارد و ادعاي اين خيريه در زمينه نگهداري ايتام وجاهت قانوني ندارد.
وي ادامه مي دهد: در اين راستا نظر سازمان بهزيستي بر آن است که در ابتدا اين خيريه در راستاي اهداف تأسيس بايد وجاهت قانوني پيدا کند و از سازمان بهزيستي مجوز فعاليت اخذ کند و شرايط خود را با ضوابط و مقررات اين سازمان تطبيق داده و تمام افرادي که به عنوان کودکان بي سرپرست، زنان بي سرپرست و معلولان از اين مجموعه خدمات دريافت مي کنند، همه اين گروه را مطابق ضوابط بهزيستي تحويل دهند تا خللي به خدمات اين عزيزان وارد نشود.
وي اظهار مي دارد: دوم اينکه چون سياستهاي سازمان بهزيستي بر اين است که تمام خدمات خود را به مورد خدمات مربوط به نگهداري ايتام، زنان بي سرپرست و معلولان به مؤسسات خيريه واگذار کند، در حال حاضر نيز دهها مؤسسه خيريه در سطح استان در اين راستا فعاليت مي کنند و بهزيستي نيز حتي از اين مؤسسات حمايت و کمک مالي مي کند، چرا که ما به طور شرعي و قانوني مدافع حقوق ايتام هستيم و تا آنجا که در توان داريم اجازه نمي دهيم، در ملک ايتام تغيير کاربري داده شود.ارشدزاده با بيان اينکه قانون تکاليفي براي دادگاه در مورد ايتام معين کرده و عزيزاني که سرپرست خود را از دست مي دهند، دادگاه براي اين عزيزان تعيين تکليف مي کند و سرپرستي آنان را به عهده بهزيستي مي گذارد و به طور قطع دادگاه نيز مدافع حق و حقوق ايتام بوده و هست و انتظار داريم که در اين مسأله نيز از تضييع حق و حقوق ايتام جلوگيري کنند.

برج بلور در ملک ايتام

معاون امور اجتماعي بهزيستي آذربايجان شرقي خاطرنشان کرد: همه مي دانند قسمتي از اين ملک ايتام توسط اين خيريه فروخته شده و برج بلور در ملک ايتام احداث شده که متأسفانه تاکنون هيچ گونه نفع و عايدي براي ايتام حاصل نشده است.
ارشدزاده با بيان اينکه در حال حاضر از 250 نفر ايتام به طور شبانه روزي نگهداري و 750 نفر از ايتام نيز از طريق اين مجموعه تحويل خانواده هاي جايگزين و داوطلب شده اند، تصريح مي کند: دو هزار خانوار زنان بي سرپرست و سه هزار نفر از معلولان از طريق اين مجموعه خدمات مختلف بهزيستي را دريافت مي کنند. ارشدزاده مي گويد: مؤسسه خيريه تبريز مي خواهد با بيرون کردن کودکان، تغيير کاربري در ملک ايتام داشته و به مجتمع تجاري مبدل سازد.
ارشدزاده تصريح مي کند: هر گونه تغيير کاربري برخلاف نيت خيران خلاف و تخلف محسوب مي شود.

آلودگی هوا در شرايط اضطرار هم مديريت نمی‌شود

روزنامه ابتکار: سيزدهمين جلسه كارگروه كاهش آلودگي هواي استان تهران امروز در محل معاونت عمراني استانداري تهران در حالي برگزار شد كه عملا خبري از نمايندگان دو وزارت‌خانه بهداشت و نفت در اين كارگروه نبود اين در حاليست كه اين دو وزارت‌خانه نقش تاثيرگذاري در روند نظارت بر آلودگي هواي شهري مانند تهران دارند.
در جلسه كارگروه كاهش آلودگي هواي تهران علي‌ اشرفي‌پور مديركل محيط زيست استان تهران با بيان اينكه اصلي‌ترين موضوع اين كارگروه بازنگري در برنامه جامعه كاهش آلودگي هوا است گفت: در جلسات گذشته پيش‌نويس بازنگري اين برنامه تهيه و براي يازده دستگاه اجرايي كه بايستي روي آن نظر مي‌دادند فرستاده شد، اما تاكنون فقط چهار دستگاه، نظرات كارشناسي خود را براي پيش نويس را به دبيرخانه اين كارگروه ارسال كرده‌اند و هفت دستگاه ديگر پاسخي نداده‌اند.او ادامه داد: به دنبال يك برنامه يكپارچه براي وظيفه‌بندي احداث دستگاه‌ها و شاخص ارزيابي‌هاي مشخص براي سنجش كيفيت هواي شهر تهران هستيم و اين جزء عمده‌ترين اهداف و نيت‌هاي ما است.
اشرفي‌پور تاكيد كرد: برنامه‌ قبلي جامع كاهش آلودگي هوا 10 ساله بود كه اين با برنامه‌هاي پنج ساله‌ توسعه اجتماعي،اقتصادي كشور همخواني نداشت بنابراين تصميم گرفته شد تا چهاردستگاه نظرات كارشناسي خود را در ارتباط با پيش‌نويس برنامه‌ جامع كاهش آلودگي هوا اعلام كنند.در ادامه اين كارگروه اميرفاتح وحدتي كارشناس مسئول آلودگي هواي اداره كل محيط زيست استان تهران با بيان اينكه در دهه‌ منتهي به آبان ماه با وجود روند متغيير كيفيت هواي تهران ميزان آلاينده‌ها از جمله ذرات معلق كمتر از 5/2 ميكرون روند صعودي داشته‌اند گفت: طي اين چند روز شرايط به وضعيت هشدار رسيد و تا مرز اضطرار رسيد.
او تاكيد كرد اين روند طي هفته جاري يعني از 22 تا 28 آبان ماه وفق اعلام سازمان هواشناسي دقت همياري و هوشياري مردم مسئولين و عوامل زيربط موضوع را در كاهش اثرات نامطلوب آن مي‌طلبد.
هادي حيدرزاده رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايداري شهرداري تهران هم در ابتداي سخنان خود در اين كارگروه با انتقاد از محل برگزاري اين جلسه گفت: در جريان عمليات عمراني و ساختماني در استانداري تهران قرار گرفتند بسيار عالي است اما بهتر بود جلسه در جايي برگزار مي‌شد كه شان و منزلت آن و كارشناسان حفظ شود.
او ادامه داد: همچنين حضور كم رنگ مسئولين در اين كارگروه سوال برانگيز است به طوري كه آن گونه كه من مشاهده مي‌كنم تعداد خبرنگاران از كارشناسان كارگروه بيشتر است.او تاكيد كرد: درخواست من اين است كه آلودگي هواي شهر تهران در كارگروه جدايي حتي جداي از كارگروه استاني بررسي شود و اين كارگروه منحصر به شهر تهران شود.حيدرزاده همچنين تاكيد كرد بايد سعي شود كه اين جلسات فقط در سطح نظرخواهي نباشد بلكه نظرات كارشناسان، محل فعاليت و پيگيري قرار گيرد.او با انتقاد از وضعيت فعلي نظارت بر كيفيت آلودگي هوا و نحوه اطلاع‌رساني در اين زمينه گفت: در روزهاي اخير شاهد آلودگي بالاي هواي شهر تهران بوديم كه براي سلامت شهروندان مضر بود اما متاسفانه نه اطلاع‌رساني، نه برنامه‌ريزي و نه مديريت درستي در اين زمينه انجام نشد.
به طور عاميانه بگويم كه محيط زيست تحويل گرفته نمي‌شود
يوسف رشيدي مديرعامل سازمان كنترل كيفيت هواي تهران هم در ادامه با بيان اينكه برخي از مصوبات هيات دولت با روح كارشناسي مطابقت ندارد افزود: براي مثال لغو ممنوعيت شماره‌گذاري خودروهاي ديزل در كلان‌ شهرها درحالي صورت گرفت كه منبع اصلي توليد ذرات با قطر 5/2 ميكرون كه مشكلات اصلي تنفسي را براي شهروندان ايجاد مي‌كند همين خودروهاي ديزلي هستند.او گفت: به طور عاميانه بگويم كه محيط زيست تحويل گرفته نمي‌شود و من در اين جلسه وزارت نفت و يا نماينده آن را نمي‌بينم همچنين خبري از نماينده وزارت بهداشت نيست، من مي‌گويم بهتر است اول ما به خودمان احترام بگذاريم و سپس از مردم بخواهيم كه به تصميم‌گيري‌هاي ما دركاهش آلودگي هوا عمل كنند.
او با طرح اين سوال كه آيا در بحث معاينه فني كه در بند 2 پيش‌نويس آمده است تجهيزات قوانين و مقررات براي اجرا كافي است افزود: با توجه به اينكه 80 درصد آلودگي‌هاي پايتخت مربوط به خودروها هست چگونه مي‌شود بدون برنامه ساليانه 400 تا 500 هزار خوردو را به شهر اضافه كرد.

افزایش موارد ربودن زنان و تجاوز به آنان

جام جم آنلاين: در يك حادثه تكان‌دهنده 2 مرد شرور پس از ربودن زن جوان و قرار دادن تيغه چاقو زير گلويش ، وي را مورد آزار و اذيت قرار داده و در بيابان‌هاي اطراف تهران رها كردند.

به گزارش جام‌جم، پس از شكايت زن جوان در شعبه 8 بازپرسي دادسراي جنايي تهران و دستور ويژه قضايي، يك تيم از كارآگاهان پليس آگاهي با سرنخ‌هايي كه درباره 2 شرور متجاوز به دست آوردند، آنها را دستگير كردند.

در بازرسي از تلفن همراه اين 2 شرور نيز تصاوير اقدام تبهكارانه آنها و التماس‌هاي زن جوان به دست آمد.


شروع يك ماجرا

زن جوان كه آثار كبودي روي صورت و دست‌هايش مشهود بود، وقتي وارد اتاق قاضي جنايي شد، براحتي مي‌شد نشانه‌هاي دلهره و اضطراب را در چهره‌اش ديد. هراس از مشاهده يك آشنا به اين ترس بيشتر دامن مي‌زد.

وقتي روي صندلي مقابل قاضي نشست، با اولين پرسش به يكباره بغضش تركيد و دنيا بر سرش هوار شد، قاضي زن جوان را دعوت به آرامش كرد اما ضجه‌هاي زن خبر از اتفاقي شوم مي‌داد.

وقتي كمي آرام شد، با همان بغضي كه آزارش مي‌داد به بازپرس قندي‌زاده گفت: نمي‌دانم از كجا شروع كنم اما با بلايي كه بر سرم آمده است، قصد خودكشي دارم.

او ادامه داد: غروب قصد رفتن به خانه‌ام را داشتم كه يك خودروي پژو با 2 سرنشين كه تصور مي‌كردم مسافركش است، توقف كرد و من سوار شدم.

زن شاكي افزود: پس از طي مسافتي كوتاه به يكباره سرنشين خودرو با قرار دادن تيغه چاقو زير گلويم، سرم را زير صندلي برد و گفت، ما دستور ربودن تو را داريم، اگر فرياد بزني،‌ بدون لحظه‌اي ترديد تو را خواهيم كشت.

رهايي در بيابان

زن جوان با بغضي كه گلويش را گرفته بود، ادامه داد: در آن لحظات به مرگ فكر مي‌كردم و هزاران پرسش بي‌پاسخ در ذهنم خطور مي‌كرد كه چه كسي دستور ربودن مرا به 2 مرد شرور داده است.

وي گفت: ساعتي بعد و در تاريكي خود را در بيابان ديدم، ترس و وحشت تمام وجودم را فرا گرفته بود، با هر التماسي كه مي‌كردم، آنها قهقهه سر مي‌دادند.

آنها با ضرب و شتم مرا مورد آزار و اذيت قرار داده و از رفتار شيطاني خود فيلم گرفتند و تهديد كردند اگر شكايتي عليه آنها مطرح كنم، بار ديگر به سراغم خواهند آمد و فيلم‌هاي تهيه شده از آزار و اذيت‌هايشان را پخش خواهند كرد.

زن جوان اضافه كرد: آنها در تاريكي شب مرا در بيابان رها كرده و متواري شدند و من فقط توانستم 2 شماره پلاك خودروي آنها را به خاطر بسپارم و سپس با رساندن خود به جاده متوجه شدم در بيابان‌هاي لواسان رها شده‌ام.

دستگیری دهها هزار نفر در رابطه با مدارک جعلی

خبرگزاری مهر: مدیرکل مبارزه با جرایم رایانه ای، جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از کشف نزدیک به 37 هزار برگه، سند، مدرک و مهر جعلی خبر داد و گفت: 34 هزار نفر در این رابطه دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

سرهنگ مهرداد امیدی در نشست خبری که صبح روز دوشنبه با محور گزارش عملکرد هفت ماه پلیس مبارزه با جرایم رایانه ای، جعل و کلاهبرداری برگزار شد با بیان اینکه در این مدت 74 درصد از پرونده هایی که در این سه مورد رسیدگی شده منجر به دستگیری جاعلان و معرفی آن به دستگاه قضا شده گفت: 22 درصد این پرونده ها موجب شناسایی متهم شده است اما از صدور جرم قاضی بی اطلاع هستیم و چهار درصد نیز هیچ نتیجه مثبتی از نظر ما در بر نداشته است.

کشف 37 هزار برگه سند، مدرک و مهر جعلی

وی ادامه داد: همچنین نزدیک به 37 هزار برگه، سند، مدرک و مهر جعلی نیز کشف کردیم و 34 هزار نفر نیز به زندان تحویل داده شده اند که 37 درصد آنها متهم به جعل و بقیه متهم به استفاده از سند مجعول بوده اند.

35 درصد پرونده ها مربوط به جعل اسناد بانکی و اوراق بهادار است

مدیرکل مبارزه با جرایم رایانه ای، جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه 95 درصد از متهمان را مردان و 5 درصد باقی مانده را زنان تشکیل می دهند، گفت: 36 درصد از پرونده های ما مربوط به جعل اسناد بانکی و اوراق بهادار و 35 درصد مربوط به جعل مدارک شناسایی است.

امیدی افزود: همچنین هشت درصد از پرونده های ما مربوط به جعل اسناد مالکیت، پنج درصد مربوط به قرارداد و قول نامه ملکی، دو درصد مدارک تحصیلی و آموزشی، 9 درصد سایر اسناد دولتی، هفت درصد اسناد غیردولتی و یک درصد مربوط به جعل علائم تجاری بوده است.

49 درصد پرونده ها منجر به شناسایی کلاهبردار شده است

وی با اشاره به پرونده های حوزه کلاهبرداری نیز گفت: در طول هفت ماه گذشته، 49 درصد پرونده ها منجر به شناسایی کلاهبردار و معرفی به دستگاه قرار و صدور کیفر خواست شده است. همچنین21 درصد نیز در حین رسیدگی در ناجا با اعلام رضایت شاکی روبرو شده و 25 درصد نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند اما از سرنوشت آنها بی اطلاع هستیم و پنج درصد پرونده ها نیز منجر به کشف مجرم نشده است.

مدیرکل مبارزه با جرایم رایانه ای، جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه متهمان پرونده کلاهبرداری در هفت ماه گذشته سه هزار و 300 نفر هستند گفت: 93 درصد از این متهمان را مردان و هفت درصد را زنان تشکیل می دهند.

امیدی افزود: 36 درصد از این پرونده ها مربوط به موضوع خرید و فروش ملک، 11 درصد مربوط به خرید و فروش اتومبیل، چهار درصد مربوط به خرید و فروش تلفن همراه، 25 درصد نیز مربوط به سایر کالاهای بازرگانی و تجاری و 6 درصد نیز مربوط به خرید و فروش کالاهای بدلی است.

3 درصد پرونده های کلاهبرداری مربوط به اجاره واحدهای مسکونی و اداری است

وی با اعلام اینکه سه درصد از پرونده های مربوط به کلاهبرداری مربوط به اجاره واحدهای مسکونی و اداری و هفت درصد مربوط به واسطه گری و دلالی در امور اداری است، گفت: سه درصد از کلاهبرداری ها نیز در پوشش کاریابی و استخدام و دو درصد با موضوع فالگیری، یک درصد برای صدور ویزا و روادید جعلی، یک درصد بحث فریب در خواستگاری و ازدواج و یک درصد باقی مانده نیز در پوشش امور خیریه و موسسات آموزشی و هنری بوده است.

مدیرکل مبارزه با جرایم رایانه ای، جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از شناسایی 52 درصد از متهمان جرائم رایانه ای و معرفی آنها به دستگاه قضایی خبر داد و گفت: در 26 درصد از پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای نیز متهم شناسایی شده اما از تصمیم نهایی مراجع قضایی اطلاعی نداریم .

امیدی افزود: 56 درصد از پرونده های جرایم رایانه ای مربوط به برداشت غیرمجاز از حسابهای بانکی، 22 درصد نشر اکاذیب، پنج درصد کلاهبرداری اینترنتی، 6 درصد نفوذ و دسترسی به داده های رایانه ای و 12 درصد به سایر جرائم رایانه ای اختصاص داشته که در مجموع 86 نفر در این خصوص دستگیر شده اند.

وی با بیان اینکه 87 درصد از متهمان جرایم رایانه ای بین 18 تا 35 سال سن دارند، گفت: 12 درصد نیز بالای 25 سال و یک درصد نیز زیر 18 سال دارند.

67 درصد مجرمان بدنبال کسب منافع مالی هستند

امیدی درباره درباره انگیزه های ارتکاب جرم رایانه ای گفت: 67 درصد از این افراد بدنبال کسب منافع مالی، 24 درصد انتقام جویی و تسویه حساب شخصی، هفت درصد سرگرمی و کنجکاوی و دو درصد نیز بدنبال موضوعات غیراخلاقی بوده اند.

سالانه هزاران ايرانی قربانی آلودگی هوا می‌شوند

يك مسئول در وزارت بهداشت: سالانه 5 هزار ايراني قرباني آلودگي هوامي‌شوند

روزنامه جمهوری اسلامی: رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت با بيان اين كه ميزان آلودگي هواي كشور طي چند سال اخير تقريبا در حد ثابت بوده اما در آلاينده‌هاي ذرات معلق، منوكسيد كربن و ازن از استانداردها بيشتر شده، گفت: بر اساس برآوردهاي انجام شده سالانه حدود پنج هزار نفر در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي‌دهند.
دكتر كاظم ندافي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، ماهانه گزارش وضعيت آلودگي هواي تهران را منتشر و به اطلاع مقامات مسوول و نمايندگان مجلس مي‌رساند، گفت: روزانه نيز وضعيت آلودگي هوا از طريق مركز هماهنگي اطلاع رساني آلودگي هوا به اطلاع مردم مي‌رسد.
وي با بيان اين كه جمع بندي‌هاي كلي حاكي از آن است كه آلودگي هوا طي چند سال اخير افزايش نيافته، گفت: با اقدامات انجام شده در جهت كاهش آلودگي هوا از جمله سهميه‌بندي سوخت و ديگر اقدامات آلودگي هوا طي چند سال اخير افزايش نيافته اما كنترل هم نشده است؛ به طوري كه همچنان آلاينده ذرات معلق، مونوكسيد كربن و اوزن در برخي مناطق تهران بالاتر از حد استاندارد است. در مجموع نمي‌توان گفت كه آلودگي هوا نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش يافته است، تقريبا در حد ثابت مانده است اما در موارد مذكور از استانداردها بيشتر شده است.
ندافي با اشاره به بيماري‌هاي مرتبط با آلاينده‌هاي هوا، گفت: در درجه اول آلاينده ذرات معلق با بيماري‌ها در ارتباط است. اين آلاينده هوا بر بيماري‌هاي قلبي - عروقي و تنفسي تاثير دارد؛ به طوري كه حتي در غلظت‌هاي بالا مرگ را هم سبب مي‌شود.
به گفته وي، بر اساس برآوردهاي انجام شده در ايران سالانه حدود 5 هزار نفر در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي‌دهند كه عمدتا به دليل ذرات معلق است. از ميان اين افراد نيز بيشتر گروه‌هاي آسيب پذير مانند سالخوردگان، بيماران مبتلا به آسم، بيماران قلبي - عروقي و... تحت تاثير قرار مي‌گيرند.
رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، تهران را يكي از شهرهايي عنوان كرد كه از نظر آينده‌هاي هوايي در ميزان بالاتري قرار دارد و گفت: اخيرا استان‌هاي غربي و جنوب غرب كه با پديده گرد و غبار مواجهند از نظر ذرات معلق وضعيت نامطلوبي دارند و مواقعي كه اين پديده ايجاد مي‌شود غلظت از حد استاندارد بالاتر مي‌رود و سلامت گروه آسيب پذير را تهديد مي‌كند.

فروشگاه‌های کتاب در اصفهان اغذیه فروشی شدند

خبرگزاری مهر: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: نقص در توزیع کتاب از مشکلات فرهنگ مکتوب در اصفهان است به طوری که اکنون بسیاری از فروشگاه‌های کتاب به اغذیه فروشی تبدیل شده است.

سید علیرضا حسینی یکشنبه شب در همایش تجلیل از خادمان فرهنگ مکتوب در مجتمع فرشچیان مراکز و فروشگاه‌های کتاب را در سطح استان اصفهان از دیگر مشکلات در زمینه توزیع کتب دانست و افزود: در این ارتباط در شهرستانهای اصفهان با کمبود فروشگاه مواجه هستیم به طوری که بسیاری از فروشگاه‌های کتاب به فروشگاه‌های اغذیه تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از کتب به دلیل وصل نبودن به شبکه توزیع سراسری سالهای سال در انبارها باقی می‌ماند ودر بخش چاپ و توزیع کتاب نقایص بسیاری وجود دارد که باید در هفته کتاب این مشکل را با همکاریهای دستگاه‌های دولتی مرتفع کرد.

اخراج فعال دانشجويی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشجو نیوز: یاسر رحمانی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی این دانشگاه، پس از یک سال ونیم بلاتکلیفی، بالاخره در حکمی توسط کمیته انضباطی مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دانشگاه اخراج شد.

یاسر رحمانی در شهریور ماه ۱۳۸۷، با شکایت حراست دانشگاه، به اتهام "نشر اکاذیب و افترا" به حراست دانشگاه در مصاحبه با "رادیو زمانه"، به کمیته انضباطی دانشگاه علوم پزشکی شیراز احضار شد. پس از حضور وی در این کمیته و دفاع جسورانه از عملکرد خود و انجمن اسلامی دانشگاه و ناتوانی کمیته انضباطی در برابر او و اثبات اتهام انتسابی، اعضای این کمیته و حراست دانشگاه به دلیل کینه دیرینه ای که نسبت به وی و فعالیت های مدنی گسترده اش در سطح شهر شیراز داشتند، طبق یک برنامه از قبل هماهنگ شده با اداره اطلاعات فارس، پرونده اش را به بهانه بررسی بیشتر به کمیته انضباطی مرکزی وزارت بهداشت ارجاع دادند.او پس از حضور در کمیته مرکزی با خیل زیادی از اتهامات مواجه شد که نشان از خصومت ورزی و برنامه ریزی مفصل برای حذف این فعال دانشجویی داشت. اتهاماتی که هیچ نشانی از واقعیت نداشتند.

شایان ذکر است که استاندار فارس نیز به دلیل انتقاد صریح و بی پرده ی یاسر رحمانی از عملکرد او و دولت متبوعش (علی الخصوص در مورد ماجرای سد سیوند که پخش فیلم این انتفاد در رسانه های مجازی و یوتیوب بازتاب گسترده ای به دنبال داشت) به هنگام حضور در دانشگاه شیراز، به دنبال انتقام جویی از این عضو دفتر تحکیم وحدت بود.

در دی ماه ۱۳۸۷ به دنبال پلمپ غیرقانونی و دستبرد شبانه مامورین حراست به دفتر انجمن اسلامی، ونقش یاسر رحمانی در افشای این اقدامات غیرقانونی حراست و ریاست دانشگاه، وی یک روز قبل از امتحانات پایان ترم، ابتدا توسط رییس دانشگاه به مدت یک ماه و سپس توسط کمیته انضباطی مرکزی وزارت بهداشت به مدت دو ماه به دانشگاه و کلیه محیط های دانشگاهی از جمله خوابگاه و بیمارستان ها ممنوع الورود شد. سپس در اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ کمیته انضباطی مرکزی وزارت بهداشت حکم به اخراج وی از دانشگاه داد. در ادامه یاسر رحمانی با پیگیری و گرفتن وکیل و شکایت از کمیته انضباطی مرکزی به دیوان عدالت اداری توانست حکم مربوطه را در مرحله تجدید نظر به حالت تعلیق درآورد. که البته این روند نزدیک به یک سال به درازا انجامید. در طول این مدت مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شیراز به طور غیر قانونی و برخلاف آیین نامه انضباطی دانشجویان، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، از تحصیل وی جلوگیری به عمل آوردند، که تا هم اکنون نیز ادامه دارد. گفتنی است حکم اخراج یاسر رحمانی از دانشگاه، بی سابقه ترین و سنگین ترین حکم برای یک فعال دانشجویی، در تاریخ دانشگاه های وزارت بهداشت جمهوری اسلامی است.

خاطر نشان می شود در طول این مدت حراست دانشگاه و مسئولین امنیتی استان فارس برای خدشه وارد کردن به فعالیت های این فعال دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت دروغ های بسیاری مثل مصاحبه و اعترافات ساختگی را به این فعال دانشجویی باسابقه و خوشنام نسبت دادند که قویا از سوی وی تکذیب شد.

زمان اجرای حكم اعدام شهلا جاهد تعيين شد

ایسنا: زمان اجراي مجازات شهلا جاهد - همسر دوم ناصر محمد خاني - تعيين شده است.

دادستان عمومي و انقلاب تهران در خصوص پرونده‌ شهلا جاهد اعلام كرد: در حال حاضر پرونده شهلا جاهد به دادسراي امورجنايي اعاده شده و اگر موانع قانوني مثل گذشت شاكي رخ ندهد، اين حكم در آينده‌اي نه چندان دور اجرا خواهد شد و براي اجراي حكم نيز تعيين وقت شده است.

گذرنامه یک فعال مذهبی دیگر اهل سنت توقیف شد

خبرگزاری هرانا ماموران امنیتی فرودگاه بین المللی گذرنامه حسن امینی از اعضای مکتب قران کردستان را توقیف کردند.

بنا به گزارش های رسیده حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان و عضو شورای رهبری حرکت اسلامی مکتب قرآن کردستان که مدتی قبل به اتفاق هاشم حسین‌پناهی یکی از مدرسین مدرسه‌ی علوم دینی امام بخاری سنندج، عازم کشور امارات (دبی) شده بودند روز شنبه مورخه‌ی ۸۹/۸/۲۲ هنگام بازگشت به کشور در فرودگاه تحت بازرسی و تفتیش مأموران قرار گرفته و پس از ساعاتی معطلی گذرنامه و مقادیری کتب و دست نوشته‌های همراه‌شان را توقیف نمودند.

گفتنی است پیش از این نیز گذرنامه تعدادی از علمای اهل سنت از جمله مولانا عبدالغنی بدری، معاونت آموزشی حوزه دارالعلوم زاهدان، دکتر عبیدالله استاد حدیث این حوزه و مولانا عثمان قلندرزهی مدیر مدرسه مدینة العلوم خاش که برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی اسلامی عازم کشور ترکیه بودند در فرودگاه بین المللی تهران توقیف شد.

پیشتر نیز گذرنامه ی مولانا عبدالحمید امام جمعه ی اهل سنت زاهدان توقیف و خود ایشان نیز ممنوع الخروج شدند.

صنایع گیلان در معرض ورشکستگی ‌اند

سایت کلمه: حسن تأمینی‌ لیچایی، نماینده رشت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در گفت‌وگو با هفته نامه گلچین امروز درخصوص وضعیت صنایع در حوزه انتخابی خود گقت : کارخانه‌های ما با مشکلات زیادی مواجه هستند، به‌خصوص کارخانه‌های خاور و آتیه دماوند دو کارخانه‌ای هستند که با بحران مواجه‌اند. در این خصوص از استاندار، مدیر صنایع استان و تأمین اجتماعی خواسته‌ایم که کمک کنند تا در مورد مشکلات صنایع به یک جمع‌بندی برسیم چون بسیاری از آنها در معرض ورشکستگی هستند و برای مثال شرکت خاور حدود پنج ماه است که حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. همچنین کارخانه نخ پنگوئن نیز با همین وضع بحرانی و عقب افتادن چند ماهه حقوق‌ها مواجه است.

نیروهای رژیم یک کولبر کرد را به قتل رساندند

خبرگزاری هرانا - نیروهای مسلح جمهوری اسلامی مستقر در مرزهای کردستان یک کاسبکار کرد را درمنطقه مرزی نوسود به رگبار گلوله بستند و جان او را گرفتند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، صبح روز دوشنبه، ۲۴ آبان ماه، جمعی از کاسبکاران (کولبران) منطقه مرزی نوسود در کمین نیروهای نظامی جمهوری اسلامی گرفتار آمده و هدف رگبار گلوله این نیروهای مسلح قرار گرفتند.

در نتیجه کمین گذاری و تیراندازیهای مستقیم این نیروهای مسلح یکی از کولبران مرزی به نام شاهو بابایی فرزند یونس اهل روستای سرخبان جوانرود مورد اصابت گلوله قرار گرفته و دردم جان باخته است.

فعال کارگری در کامياران به زندان محکوم شد

خبرگزاری هرانا - دادگاه تجديد نظر استان کردستان حکم زندان يک فعال کارگری در کامياران به نام آزاد منيرنيا را تاييد نمود.

به گزارش موکریان نیوز، روز گذشته نامبرده به دادگاه احضار و پس از مراجعه به دادگاه، به وی اعلام شد که حکم چهار ماه حبس تعزيری وی از طرف دادگاه تجديد نظر استان کردستان تاييد گرديده است. اتهام اين فعال کارگری عضو کميته هماهنگی ، تبليغ عليه نظام عنوان شده است .
لازم به ذکر است که آزاد منيرينيا در شهريور ماه سال گذشته از سوی نيروهای امنيتی دستگير و پس از مدتی با قرار وثيقه از زندان آزاد شد.

تاسيس حكومت غزنويان ـ نگاهی به سیاست دولت لندن در افغانستان

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

15 نوامبر سال 988 ميلادي سبكتكين ازسران طوايف معروف بهتركان غز = اغوز ها كابل را تصرف كرد كه مورخان اين روز را سالروز تاسيس حكومت غزنويان مي دانند كه عمدتا بر ايران خاوري و گاهی تا ری حكومت كردند.

ساسانيان براي جلوگيري از ورود طوايف دوردست آلتائیک به فرارود (ماوراءالنهر)، در سرحدات شمالي اين منطقه (سير دريا = رود سيحون) پادگانهاي متعدد تحت عنوان مرزبان تاسيس كرده بودند كه پس از افتادن ايران به دست عرب، اين پادگانها برچيده شد و مهاجرت آن طوايف به فرارود آغاز گرديد و عباسيان و پيش از آنان حتي امويان به استفاده از مردان اين طوايف در ارتشهاي خود پرداختند كه اصطلاحا غلام خطاب مي شدند و از اين طريق قدرت يافتند. قدرت گرفتن سبكتكين هم از همين راه بود. وي عميقتر از پيشينيان خود در ايران خاوري پيشروي كرده بود.

سلطان محمود غزنوي مهمترين حكمران غزنويان (منسوب به شهر غزنه، مقّر حکومت آنان) بود. وي با اين كه از تبار ايراني نبود به ادبيات فارسي خدمت بسيار كرد. محمود چندبار به هند شرقي حمله نظامي برد و مردم اين ديار را به مسلمان شدن ترغيب كرد كه نتيجه اش (9 قرن بعد) ايجاد كشور پاكستان بوده است. اینکه برخی از راه اشتباه و یا تعمد، غزنویان را موسس افغانستان می دانند درست نیست. ایران پس از غزنویان قرنها یکپارچه بود. افغانستان نامی است که انگلیسی ها در قرن نوزدهم (و پس از تکمیل تصرف هندوستان) بر ایران خاوری گذاردند تا حائلی میان متصرفات روسیه در فرارود با هندوستان شان باشد و قبلا چنان واژه ای به این صورت بکار نمی رفت. در نیمه دوم قرن هجدهم در زمانی که احمدخان درّانی (ابدالی) افسر سابق ارتش ایران در قندهار ادعای استقلال (استقلال منطقه مسکونی طایفه خود) کرد و به هندوستان لشکر کشید واژه ای به نام افغانستان وجود نداشت.

احمدخان (که نام او از کودکی احمدشاه بود) درپی قتل نادر در کودتای ژوئن 1747 قوچان و در زمانی که کریمخان زند سرگرم سر و سامان دادن به اوضاع وطن بود به قندهار رفته و در اکتبر همان سال (سال 1747) در اجتماع سران طایفه ابدالی و پشتون های منطقه قندهار اعلام استقلال کرده بود. احمدخان درجریان لشکرکشی نادر به هندوستان و تصرف دهلی با او بود و چون در آن لشکرکشی با وضعیت هند آشنا شده بود، بعدا خود مستقلا به آنجا تعرض نظامی کرد و همین تعرّض انگلیسی هارا متوجه ایران خاوری و اهمیت استراتژیک آن و توان و روحیه جنگی پشتونها کرد. دولت لندن که نگران تعرض دیگری از ناحیه پشتونها به هندوستان خود بود برای تجزیه این طوایف، مورتیمر دوراند را مامور تعیین مرز افغانستان و هندوستان کرد و وی این خط مرزی 2 هزار و ششصد کیلومتری را به گونه ای ترسیم کرد که طوایف پشتون میان افغانستان و هندوستان (اینک پاکستان) تقسیم و بیشتر آنها سهم هندوستان شوند که اینک در شمال غربی پاکستان ـ ایالت های خودمختار وزیرستان، سرحد و ... ساکن هستند، پاتان خوانده می شوند و بزرگترین شهر شان پیشاور است.

شرح خط دوراند که تعمدا تنها به زبان انگلیسی نوشته شده بود تا امیر عبدالرحمان خان حکمران افغانستان (در آن زمان تحت الحمایه دولت لندن) متوجه جزئیات آن نشود 12 نوامبر 1893 به امضای نمایندگان او رسید که از زمان تاسیس پاکستان در سال 1947 به صورت یک مسئله درآمده و با پیدایش طالبان و القاعده که در طرفین این مرز فعالیت دارند به مرز خونین معروف شده است. به نظر بسیاری از تاریخدانان، عملیات نظامی جاری در افغانستان (از اکتبر 2001 تاکنون) عمدتا به تحریک سران دولت لندن صورت می گیرد که دنباله سیاست قدیمی آن است و نمی خواهد چین، ایران و روسیه در آسیای جنوبی بسط نفوذ کنند. لندن از میزان علاقه مندی 10 میلیون تاجیک (پارس) و سه میلیون هزاره (شیعه) افغانی به ایران واهمه دارد و دلواپس امتیازهایی که به ایران در مورد منطقه هرات در قرارداد پاریس داده است.

خوب شد که جنبشی در ایران به راه افتاد و طرفداران به اصطلاح ملی گرای ایرانی رژیم  جناب جورج بوش و شرکای جمهوری خواه او هم با لکنت زبان و تته پته به حرف درامدند. بی خود نبود که اغلب این به اصطلاح ملی گرایان سکولار به حزب جمهوری خواه و نومحافظه کاران مذهبی و غیرمذهبی دوروبر جورج بوش ایمان داشتند که خواهان اجرای طرح خاورمیانه بزرگ و تجزیه ایران بودند؛ این نظریه پردازان کوتوله به توان خودرهایی مردم ایران هیچگاه باور نداشتند و ندارند و هنوز به کوبیدن پایگاه ها و ستادهای سرکوب جمهوری اسلامی توسط دولت امریکا و سناتورهای ارتجاعی آن دولت چشم دوخته اند ، همان دولتی که با کمک ملایان در ایران کودتا کرد و موجب روی کارامدن خفقان 25 سالۀ اریامهری و زیرسازی همین پایگاه ها و ستادهای سرکوب شد. روشنفکر تاریخدان البته نمک نشناس نیست و وعده می دهد که ملت بزرگ ایران (البته که منظور امثال خودش است) هیچگاه حمایت های بی دریغ (امیدواریم که منظورش حمایت مالی نباشد) دولتمردان آمریکایی را فراموش نخواهد کرد. البته از تاریخدان سابقا چپ و شرمنده ای که خواهان مدرنیته و آزادی نوع رضاشاهی است بیشتر از این توقع نمی توان داشت که چگونگی رسیدن به دموکراسی را فقط از طریق چکمه های دولت ها می بیند؛ حال این چکمۀ رضاخانی باشد یاآمریکایی ، انچه که در این پندواندرزهای دیپلماتیک مهم جلوه می کند البته منطق عریان چکمه لیسی است .
بهزاد


نامه اى به سناتور لیندسی گراهام ،سناتورجمهوریخواه آمریکا

علی میرفطروس

* مشکل منطقه و جهان، پایگاه های اتمی ایران نیست، بلکه مشکل اساسی، خود رژیم جمهوری اسلامی است که با سوءاستفاده از درآمدهای سرشار نفت، در فلسطین، لبنان، عراق، افغانستان و ایدئولوژی کینه و نفرت و مرگ منتشر می کند، ایدئولوژی هولناکی که اینک در منطقه و جهان در تدارک هولوکاست دوم است.
*تنها و تنها با کوبیدن پایگاه ها و ستادهای سرکوب حکومت اسلامی و برداشتن سقف سرکوب و ترس و تهدید و در نتیجه: با خیزش مردم ایران و سرنگونی این رژیم ضد ایرانی و ضد انسانی بدست آنان است که می توان شاهد استقرار آرامش و صلح و ثبات در منطقه و جهان بود. لذا، هرگونه حمله به تأسیسات مردمى و زیرساخت هاى صنعتى ونفتى ایران،موجب نفرت وکینۀ دیرپاى ایرانیان نسبت به آمریکاو همپیمانانش خواهدشد.

سناتور لیندسی گراهام عزیز!

بعنوان یک ایرانی و محقّق در تاریخ ایران و اسلام، از موضع گیری شجاعانۀ شما در کنفرانس امنیّت بین المللی هالیفاکس در کانادا، بسیار سپاسگزاری می کنم. متأسفانه دولت کنونی آمریکا با شناخت نادرست از ماهیّت رژیم اسلامی ایران ، فرصت های فراوانی را در گفتگو با مردم ایران و حمایت از مبارزات آزادیخواهانۀ آنان از دست داده است. مبارزات مردم ایران، خصوصاً در دو سال اخیر، گواه روشنی است که این رژیم قرون وسطائی، مشروعیّت و پایگاهی در میان مردم ایران ندارد و اینک، تنها به زور اسلحه و سرکوب های خونین و هولناک حکومت خود ادامه می دهد. بنابراین: هر حمله ای که پایگاه ها و ستادهای سرکوب  رژیم ایران را بقول شما اخته کند، باعث رضایت و شادمانی مردم ایران خواهد بود و به آنان فرصت خواهد داد تا بدون ترس از سرکوب پاسداران رژیم، به خیابان ها ریخته و خود به حیات این رژیم فاشیستی نقطۀ پایان بگذارند.

روشن تر بگویم: دولتمردان آمریکا باید بدانند که مشکل منطقه و جهان، پایگاه های اتمی ایران نیست، بلکه مشکل اساسی، خود رژیم جمهوری اسلامی است که با سوءاستفاده از درآمدهای سرشار نفت،اینک در فلسطین، لبنان، عراق، افغانستان و ایدئولوژی کینه و نفرت و مرگ منتشر می کند، ایدئولوژی هولناکی که در منطقه  و جهان در تدارکهولوکاست دوم است.

سناتور گراهام عزیز!

بعنوان یک ایرانی و محقّق تاریخ ایران و اسلام یادآور می شوم که جامعۀ  کنونی ایران نه افغانستان است و نه عراق و فلسطین و لبنان، بلکه جامعۀ کنونی ایران با یک نیروی عظیم ۷۰ درصدی جوان و پویا، ارتش آگاه و نیرومندی است که خواهان آزادی، صلح، رفاه و دموکراسی است. از این نظر چنانکه مبارزات ستایش انگیز و بدور از خشونت دو سال اخیر نشان داده جامعۀ مدنی ایران قابل مقایسه با هیچیک از کشورهای خاورمیانه نیست. بنابراین: می توان و باید این ارتش آگاه و نیرومند جامعۀ مدنی را به حساب آورد و بر آن تکیه کرد. بر این اساس، اعتقاد دارم که تنها و تنها با کوبیدن پایگاه ها و ستادهای سرکوب حکومت اسلامی و برداشتن سقف سرکوب و ترس و تهدید و در نتیجه: با خیزش مردم ایران و سرنگونی این رژیم ضد ایرانی و ضد انسانی بدست آنان است که می توان شاهد استقرار آرامش و صلح و ثبات در منطقه و جهان بود. لذا، هرگونه حمله به تأسیسات مردمى و زیرساخت هاى  صنعتى ونفتى ایران،موجب نفرت وکینۀ دیرپاى ایرانیان نسبت به آمریکاو هم پیمانانش خواهد شد٠

با چنین اعتقادی، ضمن سپاس و ستایش از موضع گیری شجاعانۀ شما در کنفرانس هالیفاکس، یادآور می شوم که ملّت بزرگ ایران در این لحظات حسّاس و دشوار، هیچگاه حمایت های بیدریغ شما و سناتور مک کین را فراموش نخواهد کرد.

با احترام و به امید آزادی ایران

لینک مرتبط :

http://mirfetros.com/fa/?p=1170

 

بالای صفحه

... بیشتر