"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

يکشنبه ، 23 آبان 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

بنام علم، عشق و آزادی

انشا باورنكردني يك بچه مدرسه اي

عکس / فاجعه‌ي زيست محيطي دفن غير بهداشتي زباله در جهرم
 

 

شلاق مجازاتی وحشیانه و غیرانسانی - بهروز جاوید تهرانی

متن زیر که توسط زندانی سیاسی بهروز جاوید طهرانی در مورد اجرای حکم ضد بشری و قرون وسطایی شلاق نوشته شده برای انتشار در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار گرفته است. اجرای حکم ضد بشری شلاق که چند سال است در مورد زندانیان سیاسی متوقف شده بود دوباره برای ایجاد رعب و وحشت در بین مردم آن را به اجرا آورده اند. متن نوشته به قرار زیر می باشد:
صبح چهارشنبه 19 آبان این هفته بلندگوی بند اسم من را صدا زد تا با لباس مرتب به اجرای احکام بروم در آنجا با حضور رئیس اجرای احکام حسن آخریان ما را به جرم بر هم زدن نظم و آرامش عمومی که به خاطرش به حبس و شلاق محکوم شده بودم 74 ضربه شلاق زدند .
حکمی که مربوط به تحصن در مقابل سازمان ملل صادر شده بود.تحصنی بدون شعار و در کمال سکوت و بطور نشسته نمی خواهم اکنون به تفسیر و تعبیر این ... بپردازم که چرا اینک و به چه کیفیتی این حکم در مورد من اجرا شد بلکه مهمتر اینکه گذشت از نوع اتهامی که به خاطرش محکوم به شلاق گردیده بودم .
نفس این مجازات مصداق بارز شکنجه ،تحقیر آمیز، وحشیانه و غیر انسانی است و وجدان هیچ انسانی آزاده ای نه در حال و نه در گذشته و نه آینده اینگونه مجازاتها را بر نمی تابد .
آرزوی روزی را دارم که قوانین کشور ما مبرا از اینگونه مجازاتهای بدوی و بربری گردیده و قوانینی مبتنی بر استانداردهای بالای حقوق بشری وضع گردد و دیگر هیچ زندانی سیاسی حتی یک ساعت هم در زندان بسر نبرد

بند 2 سالن 4 زندان رجایی شهر کرج
20 آبان 1389

بی خبری از محسنی رییس دفتر میر حسین؛ ممنوع الملاقاتی پس از دو ماه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دو ماه از بازداشت حمید محسنی، رییس دفتر میر حسین موسوی می گذرد اما تاکنون خانواده وی موفق با دیدار با او نشده اند. همچنین از وضعیت وی هیچ اطلاع دقیقی در دست نیست. رییس دفتر میر حسین موسوی ۲۳ شهریور ماه سال جاری بازداشت و تاکنون در بی خبری مطلق در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ به سر برده است.

به گزارش کلمه، بی خبری از حمید محسنی، موجب نگرانی خانواده او شده است. او در مدت دو ماه بازداشت خود تنها چند تماس کوتاه تلفنی با خانواده اش داشته است و نتوانسته درباره وضعیت خود به خانواده اش توضیحی دهد. خانواده او نمی دانند برای ملاقات و یا پی گیری کارهای وی باید به کجا مراجعه کنند.

خانواده محسنی از همه مسوولان قضایی تقاضا دارند که هر چه زودتر امکان ملاقات با وی را برای خانوادهاش فراهم و شرایط آزادی او را نیز مهیا کنند.

رییس دفتر میر حسین موسوی ۲۳ شهریور ماه سال جاری بازداشت و تاکنون در بی خبری مطلق در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ به سر برده است. او پس از آنکه نیروهای امنیتی به دفتر میرحسین موسوی حمله کرده و اقدام به تفتیش و بازرسی دفتر او کردند بازداشت شد.

در ادامه این فشارها نیز از دو ماه پیش هر کس به دفتر میرحسین موسوی مراجعه می کند نیروهای امنیتی او را بازداشت و پس از ساعتها بازجویی و اخذ تعهد کتبی برای عدم مراجعه مجدد، رها می کنند.

همچنین بنا به اخبار رسیده به کلمه هفته گذشته نیز تعدادی از سرداران دفاع مقدس نیز به دیدار موسوی رفته بودند که بازداشت شده اند. اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

دادگاه نوید محبی، وبلاگ‌نویس و فعال اجتماعی برگزار شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه رسیدگی به اتهامات نوید محبی، وبلاگ‌نویس و فعال کمپین یک میلیون امضاء که از روز 27 شهریور ماه و در پی حمله نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت گردیده بود برگزار شد. دادگاه این فعال اجتماعی ۱۸ ساله، امروز یکشنبه بیست و سوم آبان و بدون حضور وکیل مدافع این متهم و تنها با حضور پدرش در دادگاه انقلاب شهر آمل برگزار شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، قاضی دادگاه، محبی را به اقدام علیه امنیت ملی، توهین به بنیانگذار و رهبر فعلی جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه‌های بیگانه و عضویت در کمپین یک میلیون امضاء و حمایت از اعضای آن متهم کرده است. گفته می‌شود برای اتهام توهین به بنیانگذار و رهبر فعلی جمهوری اسلامی به دفتر خاطرات ۱۲ تا ۱۶ سالگی این وبلاگ‌نویس استناد شده است.

همچنین وضعیت بهداشتی و غذایی زندان ساری نامناسب گزارش شده و اصل تفکیک جرایم نیز در مورد وی به اجر در نیامده است چرا که این وبلاگ‌نویس همراه با زندانیان عادی نگهداری می‌شود.

محبی، از ۲۷ شهریورماه در بازداشت به سر می‌برد. وی در منزل پدری‌اش در شهرستان آمل، طی یورش هشت نیروی امنیتی بازداشت شده و هم اکنون به زندان ساری منتقل شده است.

گفته می‌شود بازداشت وی همراه با ضرب و شتم شدید بوده و نیروهای امنیتی با نشان‌دادن سلاح گرم، خانواده محبی را تهدید کرده‌اند.

پس از بازداشت 3 وکیل دادگستری: 2 وکیل دیگر بازداشت شدند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفت: تعداد 5 نفر از وكلای دادگستری اخيرا به دستور بازپرس شعبه امنيت دادسرای شهيد مقدس بازداشت شده‌اند. جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز يكشنبه با اعلام اين خبر گفت: 3 نفر از اين افراد در فرودگاه امام خمينی‌ و به هنگام بازگشت از سفر آنتاليای تركيه بازداشت شدند.

وی ادامه داد: 2 نفر ديگر از وكلای دادگستری مرتبط با افراد ياد شده نيز در تهران بازداشت شده‌اند.

دادستان تهران اتهام وكلای بازداشت شده را ارتكاب جرايم امنيتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از كشور اعلام كرد و گفت: رسيدگی به پرونده متهمان ياد شده كماكان ادامه دارد.

زینب بحرینی، رییس ستاد جوانان موسوی در فارس بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: زینب بحرینی، رییس ستاد جوانان مهندس میر حسین موسوی در استان فارس و دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز ظهر امروز بازداشت شد. گفته می شود بحرینی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده و الان در بازداشتگاه اطلاعات شیراز معروف به پلاک 100 بسر می برد.

به گزارش جرس، امروز 23 آبان ماه زینب بحرینی رییس ستاد جوانان موسوی در فارس ساعت 2 بعدظهر در منزلشان بازداشت شد. عمده فعالیت های زینب بحرینی باز می گردد به دوران تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته. او در ماه های اخیر مشغول نگارش پایان نامه خود برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد رشته فیزیک از دانشگاه شیراز بود.

از جمله دیگر بازداشتی های استان فارس محمد صابر عباسیان رئیس ستاد جوانان 88 این استان است که از هفت ماه پیش تا کنون در بازداشت موقت به سر می برد.

باز داشت یکی دیگر از اعضای کمیته هماهنگی در شهر نقده

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی بازداشت دو تن از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، روز پنج شنبه بیستم آبان ماه سال 89، عمر اسماعیل پور یکی دیگر از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در شهرستان نقده از طرف حفاظت سپاه پاسداران احضار و بازداشت شد و تا کنون خبری از وی در دست نیست.

به گزارش وبسایت کمیته هماهنگی این در حالی است که دو تن از اعضای دیگر کمیته به نامهای صدیق خسروی و ابراهیم اسماعیل پور نیز پس از باز داشت در روز دوشنبه 17 مهر ماه، در روز پنج شنبه 89/8/20 به زندان مرکزی نقده منتقل شدند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن دستگیری اعضای کمیه هماهنگی، از همه کارگران، تشکل ها و نهادهای کارگری می خواهد که در مقابل چنین اقدام هایی که حتی حقوق اولیه بشر را پایمال می کند، ساکت نشوند و برای آزادی همه کسانی که در دفاع از داشتن حق زندگی و حقوق انسانی برابر در زندان بسر می برند، تلاش کنند.

كميته حقوق بشر سازمان ملل پيش نويس قطعنامه لغو مجازات اعدام را تصويب كرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: كميته حقوق بشر مجمع عمومي سازمان ملل متحد پيش‌نويس قطعنامه جديد لغو مجازات اعدام را تصويب كرد. این کمیته با 100 راي موافق 38 راي مخالف و 36 راي ممتنع پيش‌نويس قطعنامه جديد لغو مجازات اعدام را تصويب كرد. اين در حالي است كه سازمان‌هاي ذيربط دفاع از حقوق بشر از اين اقدام شوراي حقوق بشر استقبال و تقدير كردند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از راديو صداي آمريكا، خوزه لوئيز دياز، نماينده سازمان عفو بين‌الملل در سازمان ملل متحد تاكيد كرد: اين پيش‌نويس در حمايت از توقف حكم اعدام نقطه عطف جديدي در برنامه‌هاي در حال جريان براي پايان دادن به جنايت قتل عمد از سوي برخي كشورها است و انتظار مي‌رود كه مجمع عمومي سازمان ملل نيز اين قطعنامه‌ را ماه آينده تصويب كند.

دادگاه نشریه نشاط و خبرنگاران نشریه تولید برگزار گردید

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جلسه رسيدگي به كيفرخواست‌هاي مطروحه عليه مدير مسئول نشريه نشاط صبح و همچنین خبرنگاران نشريه‌ي "توليد" امروز در شعبه 76 دادگاه كيفري استان و با حضور اعضاي هيات منصفه مطبوعات برگزار شد و هيات منصفه به اتفاق آراء متهمین را در مورد اتهامات مطروحه مجرم تشخيص داده و به اتفاق آرا مستحق تخفيف در مجازات ندانست.

به گزارش روابط عمومي و ارتباطات دادگستري كل استان تهران، جلسه رسيدگي به كيفرخواست‌هاي مطروحه عليه سه نفر از خبرنگاران "توليد" به شرح مندرج در پرونده، صبح روز يك‌شنبه - امروز - در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران به رياست قاضي مدير خراساني و با حضور اعضاي هيات منصفه مطبوعات برگزار شد.

بر اساس اين گزارش، هيات منصفه به اتفاق آراء خبرنگاران فوق‌الذكر را درمورد اتهامات مطروحه مجرم تشخيص داد و به اتفاق آرا مستحق تخفيف در مجازات ندانست.

هچنین جلسه رسيدگي به كيفرخواست‌هاي مطروحه عليه مدير مسئول نشريه نشاط صبح روز يك‌شنبه 23 آبان 89 در شعبه 76 دادگاه كيفري استان به رياست قاضي مديرخراساني و با حضور اعضاي هيات منصفه مطبوعات برگزار شد و هيات منصفه مطبوعات در مورد شكايات نيروي انتظامي و همچنين مدعي‌العموم مبني بر اهانت به مقدسات و مسلمات قرآني به اتفاق آرا متهم را مجرم دانست.

بر اساس اين گزارش هم‌چنين در خصوص شكايت سه تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز هيات منصفه مطبوعات به اتفاق آراء مدير مسئول اين نشريه را مجرم شناخت.

در خاتمه نيز هيات منصفه مطبوعات با اكثريت آراء مدير مسئول نشريه نشاط را مستحق برخورداري از تخفيف در مجازات ندانست.

ضمنا در مورد ساير شكايات اين هيات متهم را مجرم ندانست.
 

تحصن دانشجویان دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران و تعطیلی کلاس ها

دانشجویان دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران در اعتراض به مدیریت ضعیف دانشکده دکتر محمد حسن شجاعی فرد و بی توجهی های ریاست دانشگاه دکتر محمد سعید جبل عاملی و نیز مشکلات آموزشیِ که مدت هاست گریبان گیر آن هاست، دست به تحصن زده و بر سر کلاس های درس خود حاضر نشدند.

به گزارش دانشجو نیوز، صبح روز شنبه ۲۲ آبان ۱۳۸۹ دانشجویان دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران، از ساعت ۸ صبح و در اقدامی هماهنگ با تجمع روبروی دانشکده خواستار حضور مسئولین دانشگاه برای پاسخگویی به مطالبات انباشته شده شان شدند اما هیچ یک از مسئولین تا لحظه تنظیم خبر حاضر به پاسخگویی نشدند. لازم به ذکر است در این تجمع تمامی گروه های دانشجویی متحد با هم حضور یافتند و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.

ضمناً مسئولان حراست و انتظامات دانشگاه به مانند هر تجمع دانشجویی، در دانشگاه علم و صنعت حضور چشمگیری داشتند.

همچنین روز گذشته جمعی از دانشجویان معترض با صدور بیانیه ای اعلام کردند تا برطرف نشدن مشکلات آموزشی بر سر کلاس های درس خود حاضر نخواهند شد و تهدید کردند "در صورت بی توجهی مجدد عواقب بعدی متوجه مسئولین دانشگاه خواهد بود."

متن این بیانیه که امروز با عنوان "دانشکده مهندسی خودرو تعطیل شد!" انتشار یافت، به شرح زیر است:

با توجه به سابقه یک دهه ای دانشکده مهندسی خودرو دانشجویان این دانشکده با مشکلات عدیده غیر قابل اغماضی دست و پنجه نرم می کنند.
علیرغم پیگیری ها و تلاش های متعددی که مدت هاست از سوی دانشجویان جهت رفع این مشکلات صورت می گیرد، متاسفانه به دلیل سوء مدیریت رئیس دانشکده و بی توجهی های ریاست دانشگاه این مشکلات همچنان به قوت خود باقی است و رفته رفته بر میزان آن ها افزوده می شود.

لذا ما دانشجویان دانشکده مهندسی خودرو بر آن شدیم که جهت استیفای حقوق مسلم خود کلیه فعالیت های آموزشی دانشکده را به حالت تعلیق درآوریم.
شایان ذکر است این روند تا برطرف شدن مشکلات موجود ادامه خواهد داشت.
در صورت بی توجهی مجدد عواقب اقدامات بعدی متوجه مسئولین دانشگاه خواهد بود.

فائزه هاشمی: دولت ایران دیکتاتور و مستبد است

روز آنلاين : دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفت و گو باروزنامه لاوان گواردیا چاپ اسپانیا، با بیان اینکه جنبش اعتراضی ملت ایران موسوم به جنبش سبز زنده است، انتقادات تندی را علیه جمهوری اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد مطرح کرد. وی با تشبیه جمهوری اسلامی به حکومتهای دیکتاتوری و استبدادی گفت: فرد دیکتاتور اجازه نمی دهد که افراد دیگر در قدرت سهم داشته باشند و بخواهند افکار خود را ابراز کنند.
به گفته فائزه هاشمی چنین مواردی در دولت هایی که منتخب رای مردم نیستند و خواسته های مردم را برآورده نمی کنند، اتفاق می افتد.

فائزه هاشمی با انتقاد شدید از شرایط کشور گفت این وضعیت در یک کلام دیکتاتوری است.

فائزه هاشمی و دولت نکبت

اظهارات شدیداللحن دختر رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام علیه دولت و نظام سیاسی جمهوری اسلامی در شرایطی عنوان می شود که فشارها برای برخورد قضایی با وی و دیگر فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، بخصوص مهدی هاشمی افزایش یافته است.

مهدی هاشمی هم اکنون در لندن پایتخت بریتانیا به سر می برد و طرفداران دولت احمدی نژاد و برخی مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی، با متهم کردن او به دخالت در سازماندهی آنچه از آن به عنوان فتنه ۸۸″ نام می برند، خواهان بازگشت وی به کشور و محاکمه او شده اند.

فائزه هاشمی نیز در ماه های پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری توسط طرفداران احمدی نژاد و برخی نهادهای امنیتی و نظامی مانند بسیج تحت فشار بوده است. او در جریان این انتخابات از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرده و در سخنرانی های تبلیغاتی خود به نفع وی، دولت محمود احمدی نژاد را نکبت خوانده بود.

پس از انتخابات نیز فائزه هاشمی در اکثر تظاهرات ها و اعتراضات خیابانی حضور یافت و یکبار نیز در جریان تظاهرات ۳۰ خرداد ۸۸ که توسط ماموران انتظامی و نیروهای بسیج به شدت سرکوب شد، بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد.

جنبش سبز زنده است

فائزه هاشمی در جریان گفت و گوی اخیر خود، در پاسخ به این پرسش که آیا جنبش سبز مرده است؟ گفت: من اینطور فکر نمی‌کنم! اعتراضات، تنفر و ناراحتی ها هنوز ادامه دارند و نه تنها کاهش نیافته بلکه گسترش یافته اند و عمیق تر شده اند. هر چند که از بیرون به درون خانه ها رفته است؛ زیرا مردم نمی توانند به طور همگانی ابراز نارضایتی کنند.

وی همچنین درباره سرکوب جنبش سبز توسط حکومت و سانسور رسانه ها در ایران اظهار کرد: مطبوعات تحت کنترل هستند، آنها نمی توانند نام رهبران اصلاح طلب مانند موسوی، کروبی و خاتمی را بیاورند و اظهارات سیاسی من را منتشر کنند. تصور می‌شود که مردم آرام شده‌اند اما این ناشی از فشاری است که هر روز افزایش می یابد.

فائزه هاشمی با اشاره به مخالفت دولت احمدی نژاد با پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: دولتیان پدرم را برای خود یک سد معبر می بینند. اگر او را برکنار کنند کشور را زودتر نابود خواهند کرد. هر پروژه ای که امروز افتتاح شود ریشه خود را در زمان ریاست جمهوری او خواهد یافت.

دختر هاشمی رفسنجانی با اشاره به حمله ماموران امنیتی به دفتر خود و کنترل تلفن ها و ایمیل شخصیش توسط دولت، وضعیت موجود را دیکتاتوری و استبداد توصیف کرد و گفت: زنان هم مانند رقبای دولت به دلایل مشابهی سرکوب می شوند.

وی در پایان با اشاره به شکاف بزرگ ایجاد شده بین مردم و حاکم گفت: باید درنظر داشت که جامعه ما نیز خیلی سنتی است به نظر می رسد که در پایتخت به ویژه در نقاط بالای شهر تهران افراد متفکر بیشتر هستند اما در حقیقت ما یک جامعه سنتی داریم و قانع کردن اکثر آنها برای تغییربعضی از قوانین قدیمی کار دشواری است، نمی شود گفت که دولت مسئول همه اتفاقات است.

کاندوليزا رايس : تحريم های عليه ايران کار می کند

صدای آمریکا : کانزاس سيتی استار زير عنوان کاندوليزا رايس می گويد تحريم های عليه ايران کار می کند می نويسد کاندوليزا رايس وزير امور خارجه پيشين آمريکا روز جمعه در کانزاس سيتی گفت تحريم های عليه ايران کار می کند و آمريکائيان بايد صبر و شکيبائی داشته باشند.

خانم رايس خطاب به جمعيتی چند صد نفری در يک جلسه بحث و گفتگو، که ايستگاه راديوئی ک ام بی زد 800 برگزار کننده آن بود، گفت ايرانی ها از جامعه بين المللی آنچه را که احتياج دارند نمی گيرند. اين آن جائی است که کار نمی کند.

ايران اکنون مشمول چهار مجموعه تحريم های مصوب شورای امنيت سازمان ملل متحد، و جريمه های ديگری است که توسط آمريکا و اتحاديه اروپا در واکنش به امتناع تهران از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم برقرار شده است. تکنولوژی غنی سازی اورانيوم می تواند هم برای توليد سوخت و هم برای ساختن بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد. ايران تکذيب می کند که در پی ساختن بمب اتمی است و می گويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

خانم رايس که در دوران رياست جمهوری جرج دبليو بوش وزير امورخارجه آمريکا بود گفت ممکن است به زودی رهبری از داخل ايران پيدا شود که اعلام کند رژيم کنونی آن کشور کار نمی کند.

خانم رايس در باره محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و ديگر رهبران ايران گفت آنها هيچ اعتباری نزد مردم خود باقی نگذاشته اند.
اين رهبران اخيرا گفته اند تحريم ها بی اثر بوده است.

خانم رايس که اکنون در دانشگاه استانفورد کاليفرنيا مقام استادی دارد از القاعده نيز به عنوان تشکيلاتی ضعيف شده ياد کرد که کماکان از توانائی کشتار جمعی برخوردار است.

تعطیلی کارخانه ای با دو هزار کارگر / اجرایی نشدن مصوبه سفر استانی اول دولت به خراسان شمالی

مهر : عضو شورای اسلامی شهر شیروان با تاکید بر لزوم حل مشکل کارخانه الیاف این شهر گفت: مسئولان نباید وعده هایی بدهند که ضمانت اجرایی ندارد.
اسماعیل حسین پور در گفتگو با مهر در بجنورد با بیان اینکه وعده مسئولان در راه اندازی کارخانه الیاف شهرستان شیروان عملی نشده عنوان کرد: قریب 10 سال است که کارخانه الیاف شیروان که به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای دو هزار نفر کارمند و کارگر ایجاد شغل کرده بود تعطیل شده و کارگران فقط شاهد وعده های رنگین مسئولان بوده اند ولی تا کنون اقدام جدی و عملی برای رفع مشکل کارخانه الیاف شیروان صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: جوانان جویای کار در شیروان خواستار راه اندازی این کارخانه که بزرگترین واحد تولیدی الیاف شرق کشور است هستند.

عضو شورای اسلامی شهر شیروان گفت: عدم راه اندازی این کارخانه با نرخ بالای بیکاری در شیروان ارتباط دارد و محروم کردن بخشی از جمعیت جویای کار از اشتغال و رونق چرخه تولید است و عدم اقدام عملی در خصوص راه اندازی این واحد عظیم تولیدی مایه تاسف است و مردم از ادامه این روند و وعده های مسئولان خسته شده اند.

حسین پور با بیان اینکه 67 درصد از سهام کارخانه الیاف به بخش خصوصی واگذار شده است و از آن پس به مرور کارخانه دچار رکود شده است عنوان کرد: مساحت 14 هکتاری این کارخانه در محدوده شهر شیروان باعث دامن زدن به شایعه و شبهه تغییر کاربری آن شده است در حالیکه در شرایط فعلی به هیچ وجه با تغییر کاربری آن موافقت نمی شود و این موضوع مستلزم طرح در کمیسیونهای مختلف استانی است و قطعا با تغییر کاربری آن موافقتی صورت نخواهد گرفت.

وی با ابراز تاسف از اجرائی نشدن مصوبه سفر اول دولت به خراسان شمالی در مورد کارخانه ی الیاف اظهار داشت: مسئولان در صوت عدم تحقق یک مصوبه باید صادقانه اطلاع رسانی کنند.

وی از مسئولان استانی و شهرستانی خواست به وعده شان در خصوص راه اندازی کارخانه الیاف و اسفنج در محل فعلی یا شهرک صنعتی عمل کنند و اجازه ندهند بیش از این چنین کارخانه عظیمی فدای سوء مدیریتها شود.

شهرستان شیروان دومین شهر استان خراسان شمالی به لحاظ جمعیتی است که در فاصله 60 کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و در مسیر تردد زائران بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الائمه و قطب گردشگری شمال کشور قرار دارد.

تخت جمشید در تاریکی فرو رفت!

چند روزی است که برق مجموعه‌ی تاریخی تخت جمشید (پارسه) قطع شده است.

به گزارش ایسنا محمدرضا بذرگر مدیرکل میراث فرهنگی و‌ گردشگری استان فارس بیان کرد: ابلاغ بودجه‌ی جاری دستگاه‌های اجرایی گاهی زمان می‌برد،‌ بنابراین مشکل خاصی وجود ندارد.

او ادامه داد: دستور داده‌ام، اگر بدهکاری وجود دارد، به سرعت پرداخت شود و اگر مشکل فنی وجود دارد، آن را حل کنند. برق منطقه‌یی فارس هم قول داده است، ایستگاه مناسب برق در منطقه‌ی تخت جمشید (پارسه) استقرار یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس اظهار کرد:‌ برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و حفاظتی، با مأموران تخت جمشید (پارسه) هماهنگی کامل شده است و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی با رد این مطلب که مجموعه‌ی تخت جمشید (پارسه) به اداره‌ی برق بدهی میلیونی دارد، گفت:‌ از میزان دقیق بدهی برق اطلاع ندارم.

از 18 آبان‌ماه برق مجموعه‌ی تاریخی تخت جمشید (پارسه) و خدمات رفاهی این مجموعه قطع شده است.

پس از آرامگاه حافظ، تخت جمشید (پارسه) پذیرای بیش‌ترین تعداد گردشگران داخلی و خارجی در هر سال است.

بازداشت دانشجو، هنرمند و بازاری در سقز

آژانس خبری موکریان : بر اساس اخبار رسیده از شهر سقز طی روزهای اخیرسه فعال کرداهل این شهرتوسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
بنا بر گزارشهای حاج سعید فتاحی 60 ساله بازاری ، علی محمدیان (علی خورخوره ای) هنرمند و رزگار مرادی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تبریز از جمله بازداشت شدگان هستند.
تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این چهره های فرهنگی و هنری از طرف مقامات قضایی شهرسقز ، اعلام نشده است.

ممانعت از آزادی محمد پور عبدالله

برگزاری هرانا - پس از گذشت نزدیک به سه سال بار دیگر با آزادی محمد پورعبداله، فعال دانشجویی چپ مخالفت شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، قاضی اجرای احکام با عفو و آزادی مشروط محمد پورعبدالله دانشجوی آزادی خواه و برابری طلب مخالفت کرد.
علیرغم موافقت دادستانی تهران و صدور حکم مبنی بر آزادی مشروط محمد پورعبدالله دانشجوی آزادی خواه و برابری طلب دانشگاه تهران، قاضی اجرای احکام مربوطه، با برخورداری وی از حق عفو مشروط و آزادی مخالفت نمود.
محمد پورعبداله، دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران، بیست‌و‌چهارم بهمن ماه سال ۸۷، در منزل دستگیر و بیش از یک ماه در سلول انفرادی بند ۲۰۹ نگهداری شد و پس از آن در روز بیست و هشتم اسفند به زندان قزل حصار منتقل گردید. نگهداری وی در زندان قزل حصار در شرایطی صورت می‌گیرد، که این زندان در طبقه بندی سازمان زندان ها محل نگهداری مجرمانی با جرایم شرارت، قتل، تجاوز و می‌باشد.

کوی دانشگاه تهران ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌شود

ایسنا : مدیرکل کوی دانشگاه تهران با بیان اینکه امسال تنها دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی در کوی دانشگاه تهران اسکان یافته‌اند، گفت: کوی دانشگاه از سال آینده تنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی را اسکان می‌دهد و سایر دانشجویان کارشناسی در سطح شهر اسکان می‌یابند.

داریوش اسماعیلی درباره دلایل اسکان دانشجویان کارشناسی درسطح شهر و تحصیلات تکمیلی شدن کوی دانشگاه تهران، گفت: با توجه به اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیازمند فرصت بیشتری برای مطالعه هستند براین اساس تصمیم گرفته شد که دانشجویان کارشناسی را به خوابگاه‌های سطح شهر منتقل کنیم و تنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در کوی اسکان دهیم.

وی با اشاره به امکانات موجود در کوی دانشگاه تهران، اظهارکرد: تمامی دانشجویان کارشناسی ساکن در سطح شهر دانشگاه تهران می‌توانند با ارائه کارت خوابگاه از امکانات کوی استفاده کنند.

پارک طالقانی تهران طعمه حریق شد

آخرین نیوز: مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با تائید وقوع آتش سوزی در پارک طالقانی گفت: ماموران سه ایستگاه آتش نشانی در حال خاموش کردن آتش هستند.
محمد رضا حاجی بیگی در گفتگو با مهر با بیان اینکه دامنه آتش سوزی در فضای سبز پارک طالقانی گسترده نیست افزود:
برگهای خشک طعمه آتش شده اند و ماموران آتش نشانی از یکساعت پیش ( 13 روز یکشنبه) در محل حضور دارند و در حال مهار کردن آتش هستند.

تشکیل پلیس "افتا" به زودی

دادنا: فرمانده نیروی انتظامی از تشکیل پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) ، تا پایان سال خبر داد و افزود: اکنون 13 پلیس جهان، برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات و امکانات را به ویژه در زمینه (آی تی) با کشورمان خواستارند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، سردار احمدی مقدم در همایش تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات، نظم و امنیت اجتماعی گفت: اکنون مقدمات و امکانات تشکیل این پلیس فراهم شده است و نیروهای متخصص بکارگیری شده اند.
وی افزود: باید با توسعه فناوری، فاصله روزافزون پاسخگویی و مطالبات مردمی را به کمترین میزان کاهش دهیم.

پرونده سازی بازجویان وزارت اطلاعات بدلیل داشتن کامپیوتر و رسیور ماهواره در منزل

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" مدتی پیش مامورین اداره اطلاعات رشت به منزل آقای عابدی باخدا به منظور دستگیری همسر وی خانم محجوب دوست یورش بردند.
مامورین اداره اطلاعات چندی پیش به منزل آقای عابدی با خدا یورش بردند و منزل آنها را به صورت وحشیانه ای مورد بازرسی قرار دادند .مامورین اداره اطلاعات رشت پس از بازرسی، بعضی از وسایل شخصی این خانواده را با خود بردند که از جملۀ آنها؛کامپیوتر،دفترچه تلفن خانواده،ریسیور ماهواره،سی دی و غیره می باشد.
مامورین وزارت اطلاعات همچنین قصد دستگیری خانم مهری جوان محجوب دوست همسر آقای عابدی با خدا را داشتند که با مقاومت وی از دستگیری خودسرانه او منصرف شدند.آنها همان روز خانم محجوب دوست را به اداره اطلاعات فراخواندند و به مدت 3 ساعت مورد بازجویی و تهیدید قرار داند و سپس او را آزاد کردند. ولی مجددا هفته گذشته او را به اداره اطلاعات رشت احضار کردند و برای مدتی طولانی وی را مورد بازجویی قرار دادند.بازجویان وزارت اطلاعات بدلیل اینکه هیچ مدرکی علیه او نیافته بودند این بار کامپیوتر فرزندانش و داشتن رسیور ماهواره در منزل را بهانۀ پرونده سازی علیه او نمودند.
به نظر می آید که بازجویان ولی فقیه قصد دارند وجود کامپیوتر و رسیور ماهواره در خانواده های ایرانی را جرم محسوب کنند و برای آنها بر این مبنی پرونده سازی نمایند.
بازجویان وزارت اطلاعات همچنین به او اطلاع داده اند که قصد دارند وی را به این خاطر در روز 24 آبان ماه مورد محاکمه قرار دهند.
لازم به یادآوری است آقای هادی عابدی باخدا که در اثر شلیک گلول پاسداران در دهۀ 60 دچار قطع نخاع شده است و بر روی ویلچر قرار دارد. او همچنین از زندانیان سیاسی دهۀ 60 می باشد که سال گذشته با بهانه های واهی به 2 سال زندان محکوم شده است اما بخاطر شرایط حاد جسمی در حال حاضر تحت درمان قرار دارد و تنها پرستار وی همسرش خانم محجوب دوست می باشد. حال بازجویان وزارت اطلاعات برای تحت فشار قرار دادن این خانواده قصد پرونده سای و احتمالا محکومیت غیر انسانی علیه همسر وی را دارند.
 

محمدتقی رهبر، زندانیان سیاسی را به افزایش مجازات تهدید کرد

یک نماینده وابسته به جناح دولتی در مجلس، زندانیان سیاسی را به افزایش مجازات تهدید کرد!

به گزارش کلمه محمدتقی رهبر، نماینده اصفهان گفت: در صورتی که زندانیان سیاسی از ارفاق و رافت اسلامی قوه قضاییه در مرخصی از زندان سوء استفاده کرده و به ساختارشکنی های خود ادامه دهند مرتکب جرم سیاسی شده اند و مجازات آنها افزایش خواهد یافت.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با ادعای اینکه دستگاه قضایی جهت تلطیف فضای جامعه و کمک به خانواده های زندانیان سیاسی با مرخصی آنها موافقت کرده است، مدعی شد: زندانیان سیاسی با سوء استفاده از فرصت مرخصی در جهت ادامه رایزنی با ساختار شکنان و برنامه ریزی برای فتنه های آینده از رافت قوه قضایی سوء استفاده کرده و مجازات خود را سنگین تر نمودند.

رئیس فراکسیون روحانیون با ادعای اینکه زندانیان سیاسی تعهداتی را برای رفتن به مرخصی امضاء کرده اند، خواستار آن شد که قوه قضاییه جرم زندانیان سیاسی در نقض تعهداتشان را بررسی کند.

این نماینده دولت‌گرا نیز همچون احمد جنتی در نمازجمعه دیروز، بر لزوم بازنگری در مرخصی زندانیان سیاسی که به عقیده او ساختارشکن هستند، تاکید کرد و گفت: قوه قضاییه باید تعهدات و الزامات سنگینی را برای مرخصی زندانیان سیاسی در نظر بگیرد.

یک جوان معترض به رهبر ایران به طرز مشکوکی در بازداشتگاه سپاه جانباخت

خبرگزاری هرانا هفته گذشته یک جوان سی ساله به نام "حمید مدملی" که به اتهام توهین به رهبر ایران در تماس با یک شبکه فارسی زبان توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود به طرز مشکوکی در بازداشتگاه نامعلومی جانباخت.

بنابه اطلاع گزارشگران هرانا، حمید مدملی اهل محله سرآسیاب شهرستان مسجد سلیمان چندی پیش به دلیل ارتباط با یک شبکه فارسی زبان ماهواره ای و انتقاد به رهبر ایران و رئیس جمهوری توسط اطلاعات سپاه پاسداران در منزل مسکونی اش در تهران بازداشت شد.

تجمع اعتراضی کارمندان استانداری اردبیل

جرس: کارکنان استانداری اردبیل امروز صبح به دلیل قطع کمک هزینه هایشان دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنا بر گزارش های رسیده به جرس، کارکنان استانداری اردبیل صبح امروز نسبت به قطع کمک هزینه هایشان در محل استانداری دست به تجمع زدند.

بنا بر این گزارش، این کارمندان خواستار احقاق حقوق خود، ارایه پاداش ها و کمک هزینه ها از جمله حق عایله مندی و فرزند و ناهار خود شدند.

یکی از کارمندان در این خصوص به خبرنگار جرس گفت: هم اکنون دولت در حال اجای طرح هدفمند کردن یارانه ها است و ما با افزایش قیمت ها روبرو هستیم به جای اینکه به حقوق کارمندان اضافه شود، ما شاهد کاهش آن در ادارات هستیم.

وی این تجمع را صنفی دانست و گفت: کارمندان تنها خواستار احقاق حقوقشان هستند."

گفتنی است در ماههای اخیر کارگران و کارمندان بیش از گذشته از احقاق نشدن حقوقشان ناراضی هستند

فیلم / یکی از پناهجویان ايرانی در اعتصاب غذا در آتن بیهوش شد

13 نوامبر / داوود جانی، یکی از پناهجویان ايرانی در اعتصاب غذا در آتن بیهوش شد و باسر به زمین بر خورد کرد.


 

فوت 769 نفر بر اثر گازگرفتگي در سال

ایرنا : رييس مركز تحقيقات سازمان پزشكي قانوني كشور ، آمار فوت شدگان بر اثر گاز گرفتگي سال گذشته كشور را 769 نفر اعلام كرد.
جابر قره داغي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا ، افزود: اين تعداد شامل 522 مرد و 247 زن بوده است.

رييس مركز تحقيقات سازمان پزشكي قانوني توضيح داد: بيشترين افراد فوت شده در استان هاي تهران 245 نفر شامل 164 مرد ،81 زن ،خراسان رضوي 62 نفر شامل 36 مرد و 26 زن ، اصفهان 58 نفر شامل 38 مرد و 20 زن ، فارس 54 نفر شامل 40مرد ،14 زن و آذربايجان شرقي 45 نفر شامل 27 مرد و 18 زن است.

اين مقام مسئول در سازمان پزشكي قانوني همچنين استان هاي را كه كمترين كشته شدگان گازگرفتگي سال گذشته از آنجا گزارش شده را به ترتيب استان هاي سيستان و بلوچستان 1نفر ، هرمزگان ، بوشهر و ايلام هر كدام 2نفر و سمنان 4 نفر عنوان كرد.

رييس مركزتحقيقات پزشكي قانوني كشور به مردم در خصوص شيوه استفاده از بخاري هاي گازي هشدار داد و افزود: گاز مونوكسيد كربن گازي بدون رنگ و بو بوده و عمده ترين منبع توليد اين گاز سوختن ناقص نفت و گاز است.

قره داغي يادآورشد: در اثر احتراق هر نوع ماده سوختني بخصوص در محيط هاي دربسته و فاقد اكسيژن ممكن است اين گاز توليد شود.

وي ، بيشترين موارد ابتلا به اين مسموميت را استفاده از آبگرمكن يا بخاري هاي داراي نقص فني و فاقد دودكش يا داراي دودكش بدون عملكرد مناسب در منزل برشمرد و افزود: علايم مسموميت حاد با اين گاز شامل سردرد، سرگيجه، تهوع و استفراغ ،بيهوشي، تشنج و اغماست. در بيماران مبتلا به ناراحتي هاي قلبي ممكن است تشديد بيماري يك علامت هشدار دهنده باشد.

رييس مركزتحقيقات سازمان پزشكي قانوني، مهمترين راههاي پيشگيري از گاز گرفتگي را برقراري مسير لازم براي تهويه هواي درون منزل ،استفاده نكردن از بخاري هاي فرسوده بدون دودكش يا داراي دودكش نامناسب و غير استاندارد، مجهز بودن دودكش ها به وسيله انتهايي ضد باد (كلاهك) و توجه به داغ بودن دودكش پس از روشن كردن وسيله گرمايشي ذكر كرد.

بازداشت افرادی که به دیدار موسوی رفته بودند

سایت کلمه: دو ماه از بازداشت حمید محسنی ، رییس دفتر میر حسین موسوی می گذرد اما تاکنون خانواده وی موفق با دیدار با او نشده اند .همچنین از وضعیت وی هیچ اطلاع دقیقی در دست نیست.

بی خبری از حمید محسنی ، موجب نگرانی خانواده او شده است. او در مدت دو ماه بازداشت خود تنها چند تماس کوتاه تلفنی با خانواده اش داشته است و نتوانسته درباره وضعیت خود به خانواده اش توضیحی دهد. خانواده او نمی دانند برای ملاقات و یا پی گیری کارهای وی باید به کجا مراجعه کنند.

خانواده محسنی از همه مسوولان قضایی تقاضا دارند که هر چه زودتر امکان ملاقات با وی را برای خانوادهاش فراهم و شرایط آزادی او را نیز مهیا کنند .

رییس دفتر میر حسین موسوی ۲۳ شهریور ماه سال جاری بازداشت و تاکنون در بی خبری مطلق در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ به سر برده است. او پس از آنکه نیروهای امنیتی به دفتر میرحسین موسوی حمله کرده و اقدام به تفتیش و بازرسی دفتر او کردند بازداشت شد .

در ادامه این فشارها نیز از دو ماه پیش هر کس به دفتر میرحسین موسوی مراجعه می کند نیروهای امنیتی او را بازداشت و پس از ساعتها بازجویی و اخذ تعهد کتبی برای عدم مراجعه مجدد، رها می کنند.

همچنین بنا به اخبار رسیده به کلمه هفته گذشته نیز تعدادی از سرداران دفاع مقدس نیز به دیدار موسوی رفته بودند که بازداشت شده اند.

سن سكته در تهران به 25 سالگی رسيد

سایت افكارنیوز: كاهش سن سكته در ايران بخصوص شهرهاي بزرگ مثل تهران تا ۲۵سالگي رسيده است.
دكتر محمدجواد زيبايي با عنوان اين مطلب كه ميزان بيماريهاي قلبي و عروقي در بين كشورهاي منطقه برخلاف كشورهاي توسعه يافته كه كاهش نشان مي دهد، رو به افزايش است، افزود: افزايش بيماريهاي قلبي و عروقي در كشورهاي خاورميانه و ايران هر سال زمينه ساز بروز سكته هاي قلبي و مغزي مي شود.

وي گفت: متاسفانه بيش از ۵۰درصد بودجه درمان دولتهاي منطقه صرف بيماريهاي قلبي و عروقي مي شود كه بررسيها نشان مي دهد اين ميزان در ايران نزديك به ۷۰درصد است.

زيبايي نژاد ادامه داد: بودجه اي كه در بخش درمان صرف بيماريهاي قلبي و عروقي در كشور مي شود فقط براي درمان و عوارض اين بيماري است.

استاد قلب دانشگاه علوم پزشكي شيراز با انتقاد از كم كاري كه در زمينه پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي در كشور داشته ايم، افزود: متاسفانه در اين بخش كم كار كرده ايم و سرمايه گذاري كافي انجام نشده است. در نتيجه بيشترين بودجه وزارت بهداشت صرف درمان اين بيماريها مي شود.

وي نسبت به كاهش سن سكته در ايران به خصوص در شهرهاي بزرگ هشدار داد و گفت، سن سكته در تهران به ۲۵سالگي رسيده است.

طلاق در ایران هشت برابر کشورهای توسعه یافته

خبرگزاری مهر: آمار ارائه شده توسط معاون حقوقی و سجلی ثبت احوال کشور نشان می دهد که میزان طلاق در کشور ما با کشورهای توسعه یافته فاصله بسیاری دارد و بی رقیب می تازد. این آمار نشان می دهد طلاق در ایران به ازای هر هزار نفر یک و هفت دهم و در خارج از کشور دو دهم است به عبارت دیگر میزان طلاق ایران هشت برابر کشورهای دیگر است.

البته بنا بر اظهار نظر شهلا کاظمی پور معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه بالابودن میزان طلاق در ایران به نسبت دنیا به دلیل بالا بودن تعداد ازدواجهای انجام شده در کشور است ولی باز هم مقایسه نشان می دهد ما از این جهت وضعیت خوبی در دنیا نداریم.

آمار اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال کشور نشان می دهد که شیب افزایش نرخ ازدواج همچنان صعودی است اگرچه چندی پیش داریوش قنبری یکی از نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس از بخشنامه ای ابلاغی از سوی این سازمان پرده برداشت که در آن خواسته شده بود سازمانها آمار ازدواج را بالا اعلام کرده و از آمار طلاق کم کنند.

از صحت و دقت آمارهای اعلام شده که بگذریم بررسی آمار طلاق در سالهای اخیر نشان می دهد رشد آن روند صعودی دارد.

بافت تاريخی گرگان تحت عنوان فرسوده تخريب می‌شود

روزنامه ابتکار: آب انبارها و حمام‌ها و خانه‌هاي تاريخي موجود در طرح بهسازي بافت تاريخي گرگان، فرسوده معرفي شدند و برايشان در طرح بهسازي و نوسازي و بافت‌هاي فرسوده گرگان، کاربريهاي مسکوني، تجاري و خدماتي تعريف شده است.
به گزارش مهر، مقرر است براساس طرح بهسازي، نوسازي شوند و بهسازي و نوسازي اين منطقه زنگ خطري براي تخريب معماري قديمي گلستان به بهانه بهسازي بافت‌هاي تاريخي است.
در طرخ نوسازي و بهسازي بافت تاريخي گرگان، براي آثار و ابنيه تاريخي ارزشمند و قابل ثبت در فهرست آثار ملي مانند حمام قاضي، خانه اسدي پور، آب انبار ميرکريم، درب نو، ميخچه گران، خانه ريحاني و ... کاربري مسکوني و تجاري و خدماتي و ... لحاظ شده است که نيازمند نيازمند مطالعه و شناسايي دقيق و پيمايش بيشتر در بافت است. بافت تاريخي گرگان در سال 1310 خورشيدي در فهرست ميراث ملي ايران به ثبت رسيده است. محدوده مصوب بافت تاريخي گرگان حدود 150 هکتار است که منطبق بر محدوده قاجاري شهر استرآباد است.حدود يک سال است که شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران براي حل معضلات و مشکلات بافت فرسوده شهر گرگان، مهندسان مشاوري را براي مطالعه و پژوهش ارائه طرح بهسازي و نوسازي بافت فرسوده شهر گرگان به کار گرفته است.
محدوده‌اي که توسط شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران براي مطالعات بافت فرسوده گرگان ابلاغ شده است، محدوده‌اي است که بخشي از آن با عنوان بافت قديم با وسعتي نزديک به 162 هکتار منطبق بر حصار قاجاري استرآباد و بخش ديگر شامل چند پاره از شهر در محله امام رضا، بخشي از غرب فلکه سرخواجه، قزاق محله، محله سجاديه و فردوسي است. بافت قديم بر اساس طرح‌هاي مطالعاتي پيشين داراي مصوبه کميسيون ماده پنج نيز هست و شامل محلات ميخچه گران، سرپير، نعلبندان، سرچشمه، سبز مشهد، درب نو، دوشنبه اي، مير کريم، ميدان عباسعلي، باغ پلنگ، ملل و شيرکش است. بافت تاريخي گرگان ثبت شده در فهرست ميراث ملي تحت عنوان بافت فرسوده معرفي شده است.


جزئیات حادثه مرگ دانش‌آموز زاهدانی

روزنامه آرمان: نماینده خاش و میرجاوه در مجلس به تشریح جزئیات حادثه مرگ دانش‌آموز زاهدانی پرداخت و گفت: پیكر دانش‌آموز فوت شده روز گذشته تدفین شده است. حمیدرضا پشنگ در خصوص جزئیات حادثه آتش‌سوزی در یك مجتمع شبانه‌روزی در منطقه نصرت آباد زاهدان و فوت یكی از دانش‌آموزان این مجتمع اظهار داشت: این حادثه در شب شانزدهم آبان ماه امسال اتفاق افتاده است. وی افزود: این مجتمع آموزشی در منطقه نصرت آباد از توابع شهرستان زاهدان و در شمالی‌ترین نقطه استان قرار دارد و تقریباً منطقه‌ای دور افتاده و محروم است كه این مجتمع شبانه‌روزی در آن راه‌اندازی شده است. پشنگ ادامه داد: معتقدم شرایط ساختمان غیر استاندارد بوده است زیرا بنده فرهنگی هستم و در دبیرستان‌های شبانه‌روزی تدریس كرده‌ام كه بر این اساس می‌دانم مراكز شبانه‌روزی معمولاً دارای سرپرست بوده و از معلمان مجردی كه امكان اسكان شبانه دارند، بهره می‌گیرند اما معلوم نیست در شب حادثه این افراد در مجتمع بوده‌اند یا خیر. وی گفت: دلیلی كه از سوی مسئولان برای حادثه اعلام شده، اتصال جریان برق و آتش‌سوزی بوده است اما سؤالم این است كه با توجه به مختلط بودن این مجتمع از دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستانی، چگونه ممكن است تمام محدوده بگونه‌ای آتش بگیرد كه 14 نفر دچار خفگی شده و یك نفر نیز فوت كند اما باز هم كسی نتواند آنها را نجات دهد بنابراین سهل‌انگاری بزرگی صورت گرفته است. نماینده خاش، نصرت آباد، كورین و میرجاوه در مجلس درباره دیدگاه خود مبنی بر تعیین مقصر حادثه تصریح كرد: معتقدم مسئول آموزش و پرورش منطقه و سرپرست مجتمع به طور مستقیم مسئول حادثه هستند چرا كه مسئولیت حفظ امنیت آنجا را بر عهده داشته‌اند. وی ادامه داد: بر اساس آنچه كه برایم مشخص شده است، مساحت این فضا به صورت یك سالن یازده در چهار متر بوده است و آمار دانش‌‌آموزانی كه در شب حادثه در این سالن بوده‌اند به دو صورت اعلام شده است؛ به طوری كه وقتی از مسئولان آموزش و پرورش درباره آمار این افراد پرسیدم كه با چه مجوزی 60 الی 67 نفر در چنین فضایی اسكان یافته‌اند، مجدداً به بنده اعلام كردند كه آمار آنها 40 نفر بوده است اما حتی 40 نفر نیز برای این فضا زیاد است. پشنگ درباره پیگیری تذكر خود به وزیر آموزش و پرورش كه در صحن علنی مجلس قرائت شد، گفت: بحث ما این است كه در هر صورت این حادثه اتفاق افتاده است اما نظایر این ساختمان‌های غیر استاندارد زیاد است و پیش از این نیز در مجلس، 4 هزار میلیارد تومان برای بهسازی مدارس غیراستاندارد تصویب شده است تا در طی 4 سال و به صورت سالیانه هزار میلیارد تومان برای این منظور هزینه شود بنابراین در چنین شرایطی وقوع چنین حواثی هیچگونه توجیهی برای بنده به عنوان نماینده مجلس و دیگران ندارد. نماینده خاش، نصرت آباد، كورین و میرجاوه در مجلس گفت: اگر مردم منطقه با من تماس نگرفته و این حادثه را اطلاع نمی‌دادند، صدای مظلومیت این دانش‌آموزان و مردم بی‌پناه به كجا می‌رسید بنابراین از این به بعد حداقل كاری كه می‌توان كرد این است كه برای مدارس مشابه چاره‌اندیشی شود. وی اضافه كرد: وقتی صحبت از كپرزدایی یا برچیده شدن ساختمان‌های غیر استاندارد می‌شود، باز هم مشاهده می‌كنیم كه كپر یا ساختمان‌های آموزشی غیر استاندارد در سطح استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و این حادثه نیز نمونه‌ای از این ساختمان‌های نامناسب است بگونه‌ای كه خفگی 14 دانش‌آموز این احتمال را تقویت می‌كند كه در و پنجره مناسبی برای این سالن تعبیه نشده است.

جزئيات سناريوی افزايش قيمت گاز

جام جم آنلاين: جزئيات سناريوي افزايش قيمت گاز در حالي در دولت نهايي شده که شوک رواني آزادسازي يارانه ها و افزايش جرايم مشترکان منجر به توقف رشد مصرف اين حامل انرژي در بخش خانگي شده است.

به گزارش مهر، همزمان با آغاز شمارش معکوس براي آزادسازي يارانه گاز بخش خانگي و تجاري، رشد مصرف اين حامل انرژي در سومين کشور بزرگ مصرف کننده گاز جهان متوقف شده است.

بر اساس آمارهاي رسمي وزارت نفت، از ابتداي سالجاري تاکنون حدود 34 ميليارد متر مکعب گاز در بخشهاي خانگي، تجاري و صنايع غير عمده مصرف شده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته مصرف گاز ايران کمتر از يک درصد رشد داشته است.

افزايش سقف جرايم مشترکان، آثار رواني افزايش قيمت ها و فرهنگ سازي را مي توان از مهمترين دلايل توقف نسبي رشد مصرف گاز خانگي در سالجاري عنوان کرد اين در حالي است که به نسبت کاهش مصرف بخش خانگي، مصارف گاز نيروگاه ها و صنايع به ترتيب 10 و 17 درصد افزايش داشته است.

سناريوهاي افزايش قيمت گاز طبيعي در بخش خانگي به گونه اي در دولت طراحي شده است که بخش عمده منابع مالي حاصل از آزادسازي يارانه اين حامل انرژي توسط واحدهاي نيروگاهي و صنايع عمده کشور بايد تامين شود.

جزئيات سناريوي نهايي افزايش قيمت گاز خانگي

براي اولين بار در برنامه چهارم توسعه به منظور مديريت و کنترل شتاب مصرف گاز خانگي 10 دهک مصرفي در سطح کشور تعريف شد که اين ميزان مصرف گاز در هر يک از اين دهکها مطابق با شرايط آب و هوايي در پنج دسته سردسير، ‌سردسير 2، سردسير 3 ، معتدل و گرمسير طبقه بندي شدند.

در همين حال، متوسط مصرف گاز توسط دهکهاي مختلف به دو دوره هفت و پنج ماهه تقسيم شده که بر اساس اين طبقه بندي دامنه مصرف گاز مشترکان در هر يک از مناطق پنج گانه تعيين مي شود.

از ابتداي سالجاري تاکنون هم با برگزاري 300 ساعت نشست در کارگروه‌هاي تخصصي تاکنون 13 سناريوي مطرح شده براي تعيين قيمت فروش گاز همزمان با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها بررسي شده که در نهايت پنج سناريو براي افزايش قيمت گاز در دولت نهايي شده است.

پيش بيني مي شود قيمت گاز طبيعي مطابق با متوسط مصرف ماهانه مشترکان به صورت پلکاني افزايش يابد.بر اساس برآوردهاي انجام شده، دهکهاي اول تا هفتم از محل آزاد سازي يارانه گاز کمترين سهم را به خود اختصاص مي دهند و بار اصلي آزادسازي يارانه اين حامل انرژي به دوش دهکهاي هفتم تا دهم مصرف خواهد افتاد.

در حال حاضر شرکت ملي گاز ايران هر متر مکعب گاز خانگي را بين 100 تا 130 ريال به دهکهاي اول و دوم عرضه مي کند که متناسب با افزايش مصرف ميزان هزينه دريافتي از مشترکان گاز دهکهاي سوم تا هفتم افزايش مي يابد.

همچنين در شرايط فعلي بخشهاي عمومي مصرف کننده گاز شامل کسب و خدمات 250 ريال، واحدهاي آموزش، پژوهش، اماکن مذهبي، مدارس و مراکز بهزيستي 90 ريال، مساجد، حسينيه ها و مهديه ها 90 ريال، نانوايي و گرمابه ها 49 ريال، هتلها و مسافرخانه ها 159 ريال به ازاي هر متر مکعب گاز مصرفي هزينه به دولت پرداخت مي کنند.

همزمان با نهايي شدن سناريوي نهايي افزايش قيمت گاز خانگي تاکنون اطلاعات تکميلي اين تغييرات قيمتي در اختيار مديران ستادي و عملياتي مرتبط اعلام نشده است.

افزايش چند برابري قيمت گاز تا پنج سال آينده

در حال حاضر يکي از مهمترين چالش هاي پيش روي افزايش قيمت گاز طبيعي نامشخص بودن هزينه توليد ، پالايش ، انتقال و توزيع يک متر مکعب گاز است که اخيرا کارگروهي در وزارت نفت مطالعات براي تعيين هر يک از هزينه ها را آغاز کرده است.

سيد مسعود ميرکاظمي وزير نفت هم اخيرا قيمت تمام شده هر متر مکعب گاز طبيعي را بيش از 350 تومان اعلام کرده و گفته است: پس از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها قيمت گاز سازمانهاي دولتي بيش از مصارف خانگي افزايش مي يابد.

جواد اوجي مدير عامل شرکت ملي گاز هم در خصوص افزايش قيمت گاز طبيعي اظهار کرده است: پيش بيني مي شود قيمت هر متر مکعب گاز در برنامه پنج ساله پنجم از 900 ريال فعلي به تدريج به دوهزار و 400 ريال افزايش يابد.

پيش بيني مي شود با آزادسازي يارانه گاز طبيعي سالانه حدود 20 تا 25 درصد مصرف گاز طبيعي ايران معادل 10 ميليارد متر مکعب کاهش يابد.

اولتیماتوم بیست روزه پرستاران به دولت

خبرگزاری مهر: رئیس شورای عالی نظام پرستاری از مهلت 20 روزه جامعه پرستاری به دولت برای تجدید نظر در مخالفت با استخدام 23 هزار پرستار خبر داد و گفت: در این مدت خواستار ملاقات با رئیس جمهوری و وزیر بهداشت هستیم و اگر انتظارات ما نتیجه نداد راهکارهای دیگری بکار خواهیم بست.

شمس الدین شمس در خصوص نتایج جلسه اضطراری شورای عالی نظام پرستاری که روز گذشته برگزار شد به خبرنگار مهر گفت: ما تصمیم گرفتیم با صدور بیانیه ای موضع جامعه پرستاری نسبت به مخالفت با استخدام 23 هزار نیروی پرستاری را اعلام کنیم.

وی با عنوان این مطلب که در بیانیه شورای عالی نظام پرستاری خطاب ما در وهله اول دولت و سپس نمایندگان مجلس است افزود: ما معتقدیم با پرداخت اضافه کار نمی توان مشکلات جامعه پرستاری را حل و فصل کرد و تنها با اجرای قانون ارتقای بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت وضعیت کنونی پرستاران از بحران خارج می شود.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: هدف از تصویب قانون ارتقای بهره وری دادن اضافه کار به پرستاران نبوده است بلکه ما می خواستیم با اجرای این قانون فرصت بیشتری برای استراحت به پرستار اختصاص دهیم تا سر حال بر بالین بیمار حاضر شود این در حالی است که بسیاری از پرستاران ما به صورت اجباری اضافه کار انجام می دهند و داوطلب آن نیستند.

شمس با اشاره به بیانیه ای که تا ساعاتی دیگر در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت افزود: در این بیانیه مهلت 20 روزه ای به دولت داده ایم که در خصوص استخدام پرستاران اعلام موضع کنند. ضمن اینکه خواستار ملاقات با رئیس جمهوری و معاون نظارت راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری و همچنین وزیر بهداشت و معاونان این وزارتخانه شده ایم.

تجمع مهندسان گندم مقابل مرکز همايش‌های صدا و سيما

سایت حکومتی آتی نیوز: 4000 نفر از مهندساني که در سراسر کشور در طرح خودکفايي طرح گندم نقش به سزايي داشتند در شرايط بلاتکليفي استخدام بسر مي برند.

يکي از اين افراد كه در تجمع مهندسان ناظر طرح گندم در مقابل ورودي مرکز همايش هاي صدا و سيما سخن مي گفت، اظهار داشت: هشت سال است که مسئولان به مهندسان ناظر طرح گندم وعده جذب و استخدام داده اند اما با گذشت اين مدت از استخدام و جذب در وزارت جهاد کشاورزي خبري نيست.

وي ادامه داد: از آغاز به کار در وزارت جهادکشاورزي به همه وعده استخدام در اين وزارتخانه را داده بودند در حالي که با گذشت چند سال اين موضوع به شکل عملي از دستورکار مسئولان خارج شده است.

وي خواسته اصلي تجمع کنندگان را تغيير وضع استخدام از شرکتي به استخدام در وزارت جهاد کشاورزي اعلام و اضافه کرد: وقتي با گذشت پنج شش سال از همکاري در اين وزارتخانه به ما گفتند که بايد شرکتي شويد در حالي که بعد از جذب به عنوان نيروهاي شرکتي حقوق ما کاهش يافت.

آتش به جان دانش‌آموزان ایرانی افتاده است

سایت آفتاب: ماجرای غم‌انگیز صورت‌های سوخته و نفس‌های بند آمده دانش‌آموزان كم سن و سال، چندین سال است در فصل زمستان قلب‌ها را می‌فشارد و قطرات اشك را میهمان خانه چشمان می‌كند؛ خانواده‌ها به دنبال مقصر می‌گردند و در نهایت پرسش‌ها بی‌جواب می‌ماند و حسرت‌ها بر دل.

چه كسی حتی فكرش را می‌كرد كه بخاری نفتی كلاس مدرسه كوچك سفیلان با آن گرمای مطبوعش، درست در بیست و چهارمین روز از دی‌ماه سال 1383، آتش وجودش را به سوی "فاطمه، لاله، فرشته، زینب، پریسا، الهام، شمسی، رشید، مهرشاد، محمد، میثم، نوذر و جمال " روانه سازد و پیكر ظریفشان را معصومانه به درون خاک كشد.

دو سال بعد از این حادثه تلخ و پیگیری‌ها از استاندارد نبودن سیستم گرمایشی این مدرسه و هزاران اما و اگر، حادثه تلخ دیگری نیز رقم خورد و این بار 8 دانش‌آموز دبستانی روستای درودزن زیبایی‌شان را تقدیم چراغ علاءالدین كردند.

از آن روز تاكنون، بارها و بارها بخاری نفتی یا چراغی در مدرسه‌ای آتش گرفته است و گاهی با هوشیاری مدیر و معلمان مدرسه و گاهی با خوش‌شانسی نبود دانش‌آموزان در كلاس به خیر گذشته است؛ هر چند كه در این مسیر آسیب‌هایی نیز به معلم و مدیر ناجی رسیده است. و این سؤال مطرح است كه چه روزی ماجرای تلخ آتش‌سوزی‌ها و جمع‌آوری بخاری‌های نفتی غیر استاندارد به پایان می‌رسد.

ردیفی در قانون بودجه با نام استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی پیش‌بینی شد

علی كریمی فیروزجایی، رئیس كمیته آموزش و پرورش كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با فارس با اشاره به حادثه مرگ یك دانش‌آموز زاهدانی در حادثه آتش‌‌سوزی در یک مجتمع شبانه‌روزی می‌گوید: بخش زیادی از این موضوع به سیستم‌های گرمایشی در مدارس مخصوصاً بخاری‌های غیر استاندارد برمی‌گردد كه در سال‌های گذشته حتی منجر به فوت دانش‌آموزان و معلمان شده است.

وی ادامه می‌دهد: امسال برای نخستین بار در كشور در قانون بودجه سال 89، ردیفی تحت عنوان استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی پیش‌بینی شد؛ البته در لایحه دولت 20 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود كه ما در مجلس در آن ایام، این رقم را به 40 میلیارد تومان افزایش دادیم.

آموزش و پرورش بخاری‌های نفتی قطره‌ چكانی را جمع‌آوری كند

كریمی اظهار می‌دارند: آموزش و پرورش مكلف است در گام نخست، بخاری‌های قطره‌ چكانی مدارس را كه بیشترین خطرات از آنها متوجه دانش‌آموزان است، تعویض كند و در دراز مدت نیز در مدارس، سیستم گرمایش مركزی را جایگزین كند البته در تمام مدارس جدید‌الاحداث این موضوع رعایت می‌شود.

وی اضافه می‌كند: آموزش و پرورش پیش‌بینی كرده است كه با رقمی معادل 500 میلیارد تومان طی 5 سال تمام سیستم گرمایشی و سرمایشی مدارس استاندارد می‌شود.

استفاده از بخاری تفتی كاربراتوری در مدارس روستایی بخشنامه شد

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با فارس اظهار می‌دارد: ما نیز از اینكه بخش زیادی از مدارس كشور غیراستاندارد و فرسوده است، متأثریم؛ هرچند در طی پنج سال اخیر اقدامات خوبی برای بهسازی مدارس به ‌ویژه از لحاظ سازه‌ها و تأسیسات مكانیكی آنها انجام داده‌ایم اما به هر حال این مشكلات باقی است.

رئیسی تصریح می‌كند: امسال نیز مانند سال‌های گذشته به تمام ادارات آموزش و پرورش و مدارس ابلاغ كرده‌ایم كه استفاده از سیستم‌های گرمایشی غیراستاندارد و بخاری‌های چكه‌ای ممنوع است و باید ازسیستم‌هایی كه منبع تأمین حرارت آنها دور از دسترس دانش‌آموزان است و در مدارس روستایی نیز حداقل از بخاری‌های نفتی كاربراتوری، استفاده شود.


* 500 میلیارد تومان برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی تمام مدارس نیاز داریم
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور از اختصاص ردیف مستقل در بودجه سال 89 با عنوان "استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس " برای نخستین بار در تاریخ آموزش و پرورش خبر می‌دهد و افزاید: این اعتبار در ابتدا 40 میلیارد تومان بود كه در نهایت با كاهش اعتبارات عمرانی به 28 میلیارد و 800 میلیون تومان رسید و در ردیف‌های بودجه امسال قید شد.

وی خاطرنشان می‌كند: آخرین اطلاعات ما این است كه 50 درصد از این اعتبارات بزودی ابلاغ می‌شود و ما نیز پیگیر سرعت وصول آن هستیم زیرا تخصیص اعتبارات از اختیار ما خارج بوده و در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است.

رئیسی اظهار می‌دارد: برای وصول هرچه سریعتر این اعتبارات بارها از سوی وزیر آموزش و پرورش با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی مكاتبه شده است و احتمالاً توزیع استانی این اعتبارات نیز انجام شده است اما با توجه به فرارسیدن فصل سرما امیدواریم هرچه سریعتر این اعتبارات ابلاغ شود.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در پایان خاطرنشان می‌كند: بر اساس برآوردی كه در سال 1386 انجام داده‌ایم، برای استانداردسازی سیستم گرمایشی تمام 460 هزار كلاس درس موجود در كشور، حدود 500 میلیارد تومان اعتبار لازم است تا سیستم‌های حرارتی مدارس به‌صورت استاندارد از قبیل "حرارت مركزی" درآید.

آتش كدام مدرسه را نشانه گرفته است؟

به نظر می‌آید مسئولان آموزش و پرورش باید جدی‌تر به مسئله آتش‌سوزی در مدارس بپردازند و در اقدامی جدی، مشكل سیستم گرمایشی مدارس را حل كنند تا سرمای زمستان امسال با خبر ناگوار آتش گرفتن كلاس درسی تا مغز استخوان نفوذ نكند و بی‌توجهی‌ها منجر به پرپر شدن گل‌های باغ زندگی نشود.

ممانعت از برگزاری مراسم ختم برای پدر زندانی سیاسی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانبانان ولی فقیه از برگزاری مراسم ختم پدر زندانی سیاسی کریم پور صمدی در بند 2 زندان گوهردشت کرج ممانعت به عمل آوردند.
با توجه به اینکه نزدیگ به یک هفته از فوت پدر زندانی سیاسی کریم پور صمدی می گذرد. زندانیان سیاسی قصد داشتند برای تسلی خاطر همبند خود زندانی سیاسی کریم پور صمدی به همراه ایشان مراسم یادبود و ختمی را در زندان گوهردشت بند 2 بر پا نمایند که متاسفانه با مخالفت ماموران روبرو شد و به ایشان تذکر دادن که حق برگزاری هیچ مراسمی را در داخل زندن نداری.
شایان ذکر است حدود 4 ماه پیش از طرف وزارت اطلاعات با منزل پدر زندانی سیاسی کریم پور صمدی تماس تلفنی گرفته شد و به وی گفتند : پسرتان را سحرگاه امروز اعدام خواهیم کرد و همین امر باعث آن حملۀ مغزی و لخته شدن خون در مغز ایشان گردید و مرگ ناگهانی وی را در بر داشت در واقع قاتل پدر کریم پور صمدی وزارت اطلاعات و دولت جابر و خود کامه آخوندی است .
شایان ذکر است قرار بازداشت وی در پرونده با توجه به نبود هیچ مدرکی توسط دادگاه انقلاب تبدیل به قرار وثیقه مالی 50 میلیون تومانی شده است اما تا به امروز ایشون را آزاد نکردند. بدلیل عدم اجازه آخرین وداع و حضور در مراسم خاکسپاری پدرش باعث ایجاد فشارهای روحی و عاطفی علیه این زندانی سیاسی شده اند.
از کلیه سازمانهای دفاع از حقوق بشر در داخل و خارج خواهشمندیم برای حفظ حقوق زندانیان سیاسی از هر راهی تلاش نمایند تا ملت ایران و ملتهای جهان بدانند دولتی کاملا دیکتاتوری حاکم است و خون ملت در شیشه نگه می دارد و اصلا به هیچ قوانین انسان دوستانه پای بند نیستند.

23 آبان 1389 برابر با 14 نوامبر 2010

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

گرانی ۲۹ قلم کالا در آستانه حذف یارانه‌ها

سایت کلمه: در آستانه آغاز هدفمندی یارانه‌ها، بررسی نوسان قیمت ۴۴ کالای خوراکی در هفته گذشته نشان می‌دهد، قیمت ۷ کالا از جمله قند و شکر کاهش، ۸ کالا از جمله روغن و گوشت قرمز ثابت و ۲۹ کالای دیگر به ویژه حبوبات، سبزی‌های تازه و مرغ افزایش یافته است.

به گزارش فارس، در حالی در آستانه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها قرار داریم که تنظیم بازار یکی از مهمترین اقدامات دولت و دستگاهها برای کنترل قیمت‌ها به‌ویژه خوراکی‌ها و کالاهای اساسی است و اطلاع از چند و چون جزئیات تغییر قیمت‌ها در این ایام می تواند دولتمردان را در نظارت بیشتر بر بازار و قیمتها یاری دهد.

بر اساس این گزارش که تغییر قیمت‌ها را در هفته منتهی به ۲۱ آبان نشان می‌دهد، بهای تخم مرغ با ۱٫۵ درصد افزایش نسبت به هفته قبل شانه‌ای ۲۸۴۰ تا ۳۴۰۰ تومان در میادین شهرداری و ۳۵۰۷ تومان در سطح شهر به فروش رفت که این رقم نسبت به هفته مشابه ماه قبل هم با افزایش ۲٫۴ درصدی همراه بود.

در گروه برنج نیز، قیمت تمام اقلام این گروه افزایش ۰٫۳ درصدی نسبت به هفته قبل داشتند به طوری که برنج وارداتی غیر تایلندی به قیمت کیلویی ۱۹۴۵ تومان، برنج داخله درجه یک ۲۹۵۴ تومان و برنج داخله درجه دو ۱۹۳۹ تومان در بازار عرضه شد و هر کدام به ترتیب در هفته گذشته با رشد ۲٫۱ درصد، ۰٫۱ درصد و ۰٫۸ درصد مواجه شدند. همچنین قیمت برنج نسبت به هفته مشابه ماه قبل یک درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، در هفته گذشته قیمت سبزی‌های تازه با رشد ۱۰٫۳ درصد و حبوبات با رشد ۵٫۶ درصد رکورد بیشترین افزایش را شکستند. در گروه حبوب بهای تمام اقلام این گروه به ویژه نخود نسبت به هفته قبل افزایش یافت. این چندمین هفته است که بهای حبوبات سیر صعودی دارد به طوری که قیمت گروه حبوبات نسبت به هفته قبل ۵٫۶ درصد، نسبت به ماه قبل ۱۰٫۶ و نسبت به سال قبل ۲۲٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

گرانترین کالای این گروه لوبیای قرمز به قیمت کیلویی ۲۶۲۵ تومان با ۱٫۲ درصد رشد قیمت عرضه شد، در حالی که ارزانترین آن نخود با قیمت ۲۰۶۹ تومان و ۱۲٫۴ درصد گرانتر از هفته قبل است.

قیمت انواع حبوبات در واحد کیلو در هفته گذشته به شرح زیر گزارش شده است: (درصد رشد قیمت) نخود ۲۰۶۹ تومان (۱۲٫۴)، لپه نخود ۲۲۰۳ (۴٫۸)، عدس ۲۲۶۲ (۵٫۴)، لوبیا چیتی ۲۵۲۹ (۲)، لوبیا چشم بلبلی ۲۵۰۴ (۶٫۲)، لوبیا سفید ۲۱۸۸ (۳٫۵) و لوبیا قرمز ۲۶۵۶ تومان (۱٫۲).

در گروه سبزی‌های تازه نیز قیمت تمام اقلام این گروه به ویژه بادنجان و کدو سبز نسبت به هفته قبل افزایش یافت، به طوری که بادنجان با ۵۳٫۳ درصد رشد به میانگین قیمت ۱۰۷۰ تومان و کدوسبز با افزایش ۳۳٫۶ درصد به قیمت ۱۰۱۷ تومان در سطح شهر تهران به فروش رسید.

در این هفته لوبیای سبز پرچمداری بالاترین قیمت گروه را از خیار گرفت و به قیمت هر کیلوگرم ۱۲۰۰ تومان عرضه شد که ۲۴٫۶ درصد رشد قیمت نسان می دهد. در کل میانگین افزایش قیمت در این گروه ۱۰٫۳ درصد بود که نسبت به ماه قبل با ۱۸ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل با ۴۴٫۹ درصد رشد همراه بود.

در هفته گذشته خیار با قیمت ۱۱۵۴ تومان، گوجه فرنگی ۹۰۰ تومان، سیب زمینی ۶۳۰ تومان، پیاز ۵۸۰ تومان و سبزیهای برگی ۵۲۴ تومان عرضه شد و این سبزی‌ها به ترتیب افزایش قیمت ۹٫۲ درصد، ۲۰٫۳ درصد، ۴٫۸ درصد، ۲٫۸ درصد و ۰٫۴ درصد داشته اند.

طی هفته گذشته در گروه میوه های تازه، قیمت پرتقال درجه یک، لیمو شیرین و انگور کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه به ویژه خربزه و انار افزایش داشت. در کل قیمت میوه نسبت به هفته قبل افزایش ۱٫۴ درصدی را تجربه کرد اما نسبت به هفته مشابه ماه قبل با یک درصد کاهش قیمت همراه بود.

گران‌ترین میوه این گروه گلابی به قیمت میانگین کیلویی۳۰۱۲ تومان و ارزانترین هندوانه به قیمت ۳۵۳ تومان در سطح شهر تهران بوده است.

قیمت سیب قرمز تخم لبنان کیلویی ۱۵۲۸ تومان، سیب زرد تخم لبنان ۱۴۴۶، پرتقال درجه یک ۲۸۹۸، پرتقال درجه دو ۱۴۸۳، نارنگی ۱۷۶۴، لیمو شیرین ۱۴۱۲، انار ۲۰۵۳، انگور ۱۵۳۳ و خربزه ۹۷۶ تومان در سطح شهر تهران بوده است.

در هفته گذشته خربزه با افزایش ۱۱٫۷ درصدی و بعد از آن انار با رشد ۶٫۶ درصدی همراه بود، پرتقال درجه دو و لیمو شیرین هم تفاوت معنی‌داری نسبت به هفته قبل نداشت.

در حالی طی هفته های گذشته شاهد رشد قیمت قند و شکر بوده ایم که در هفته اخیر قند ۰٫۳ درصد و شکر ۳٫۴ درصد ارزانتر از گذشته فروخته شد. هرچند قیمت قند و شکر در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل ۵٫۶ درصد و هفته مشابه سال قبل ۳۹٫۲ درصد رشد دارد.

در هفته گذشته شکر ۱۰۵۰ تومانی میادین شهرداری به قیمت ۱۲۴۴ تومان در سطح شهر تهران به فروش رفت و قیمت قند هم به کیلویی ۱۴۲۹ تومان رسید.

همچنین در این هفته بهای گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ اندکی افزایش ولی قیمت گوشت گوسفند کاهش جزئی داشت؛ به طوری که گوشت گوسفند با استخوان هر کیلوگرم ۱۷۳۴۸ تومان و گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان هر کیلوگرم ۱۱۶۴۱تومان و مرغ هم هر کیلوگرم ۲۹۵۵ تومان در سطح شهر عرضه شد. مرغ در هفته گذشته ۰٫۹ درصد گرانتر شده بود.

بر اساس این گزارش در هفته مورد بررسی، قیمت چای خارجی و روغن نباتی جامد بدون تغییر بود به طوری که هر بسته ۵۰۰ گرمی چای خارجی به قیمت ۵ هزار و ۲۷۷ تومان و هر حلب روغن نباتی جامد ۵ کیلویی به قیمت ۱۰ هزار و ۵۸۷ تومان در سطح شهر تهران عرضه ‌شد.

البته روغن نباتی مایع در هفته گذشته با کاهش ۰٫۱ درصد به قیمت لیتری ۱۹۶۰ تومان به فروش رفت. همچنین در هفته منتهی به ۲۱ آبان در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه ثابت بود و افزایشی نداشت.

بنگاههای خدمات شهری در حال ورشکستگی کامل

بخش عمده ‌ای از شرکتهای فعال در زمینه خدمات شهری درحال ورشکستگی هستند. این بنگاههای خدماتی معمولا کار تامین نیروهای خدماتی برای منازل، شرکتها، سازمانها و نهادهای خصوصی و دولتی را برعهده‌ دارند. این بنگاههای تامین نیرو با توجه به شرایط مالی افراد جامعه، از رونق خوبی برخوردار بودند زیرا بخشی از مردم و نیز شرکتها و نهادها ترجیح می‌دادند در برابر انجام اموری مانند تمیز کردن ساختمان و انجام امور منزل و یا نظافت راهروها، پله‌ها و نمای ساختمان هزینه بپردازند و این‌گونه کارها که در بیشتر موارد وقت ‌گیر و سخت هستند را به نیروهای خدماتی بسپارند. اما درآمد کم مردم، گرانیها و رکود حاکم بر اقتصاد کشور موجب شده است مردم قید استفاده از نیروهای خدماتی را بزنند و خود به امور منزل و ساختمانهای خود بپردازند. شرکتها و نهادهای خصوصی و دولتی نیز به‌ دلیل محدودیتهای سخت بودجه ‌ای، از همان نیروها و پرسنل ادارات خود برای این کارها بهره می ‌گیرند و با کم کردن عنوان و پستها، بخشی از نیروها را در این ‌گونه مشاغل بکار می ‌گیرند. وضع در برخی جاها بدتر از این هم شده است. به‌ گونه ‌ای که برخی کلا قید این امور را زده ‌اند و تمیزی و نظافت ظاهر و نظافت نمای ساختمان و یا داخل راهروها و راه ‌پله ‌ها را فراموش کرده ‌اند و یا هر چند ماه یک بار انجام می ‌دهند. به هر حال به نظر می ‌رسد با توجه به گرانیهای سرسام ‌آور کالاها در بازار، مردم ترجیح می‌دهند برخی امور را که تا پیش از این به نیروهای خدماتی می سپردند، خود برعهده بگیرند.

خواهر ندا آقا سلطان: لطفأ ما رو راحت بگذارید!

سایت خودنویس
هدا آقا سلطان

خانم علی‌نژاد! لطفأ ما رو راحت بگذارید!

خانم علی‌‌نژاد! مامان من به هیچ عنوان روی این مساله (فیلمی که گفته شد یک هنرپیشه نقش ندا را بازی خواهد کرد) واکنشی نداشته و هر چه شما اصرار کردید او گفت شما حتی اجازه ندارید بنویسید که مامان من سکوت کرده! چون سکوت هم نوعی واکنش هست و مامان هم نمی‌خواستند که واکنش معلومی داشته باشن شما هم قول دادید که اسمی از مادر من نیارید و حتی چیزی از سکوت ننویسید، ولی‌ متاسفانه شما داستان‌سرائی کردید. همه جا می‌گویید که هدا به من ایمیل زده اما در تلفن روز جمعه از مامان من، امیل من رو می‌خواهید، لطفأ ما رو راحت بگذارید، این راه درستی‌ برای مشهور شدن نیست!

یک فعال کارگری دیگر در سقز بازداشت شد

خبرگزاری هرانا - روز پنچ شنبه مورخ ۲۰ / ۸ / ۸۹، عمر اسماعیل پور فعال کارگری، در شهرستان نقده از طرف حفاظت سپاه پاسداران احضار و بازداشت شد

به گزارش کمیته هماهنگی، تا کنون هیچ اطلاعی از محل و وضعیت این فعال کارگری به دست نیامده است پیشتر نیز دو تن از فعالان کارگری این شهر به نامهای صدیق خسروی و ابراهیم اسماعیل پور بازداشت و به زندان مرکزی نقده منتقل شدند.

دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در هفته های اخیر فشار بر فعالین کارگری را به دلیل شدت یافتن اعتراضات ایشان افزایش داده است و بازداشت آنها را در دستور کار خود قرار داده است.

بازداشت وکلا؛ بیانیه "کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر"

بیانیه "کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر" در ارتباط با بازداشت پنج وکیل دادگستری در تهران

خبرگزاری هرانا - صبح روز گذشته سه وکیل دادگستری ایرانی، در فرودگاه بین المللی تهران خودسرانه و برخلاف ابتدایی ترین اصول حقوقی توسط مامورین امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه 209 زندان اوین منتقل شده اند. به گفته دولت آبادی دادستان تهران، دو وکیل دیگر نیز امروز در همین ارتباط بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده اند.

هاجر( سارا) صباغیان، مریم کرباسی و مریم کیان ارثی، وکلایی هستند که روز گذشته به هنگام بازگشت از ترکیه، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شده اند. این اقدام خودسرانه ماموران امنیتی در حالی انجام می گیرد که برابر ماده 117 قانون آیین دادرسی کیفری، تنها در دو هنگام می توان متهمی را بدون احضار کتبی بازداشت کرد. نخست آن که فرد، متهم به ارتکاب جرایم سنگینی شده باشد که مجازات قانونی آن ها قصاص،اعدام و قطع عضو است و دیگر آن که محل اقامت و شغل او معلوم نبوده و اقدامات دستگاه تعقیب نیز برای دست یابی به او به نتیجه ای نرسیده باشد.

بی تردید هم محل اقامت و شغل بازداشت شدگان فوق در مقام وکلای دادگستری مشخص بوده و هم جرایمی که دادستان تهران آن ها را متهم به آن کرده، در زمره ی جرایمی نیست که مجازات اعدام و یا قصاص داشته باشد. لذا بازداشت شبانه وکلای دادگستری در تهران نه تنها مغایر موازین و استانداردهای بین المللی است، بلکه با قوانین داخلی خود جمهوری اسلامی نیر منافات دارد.

"کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر" با تاکید بر این اصل حقوقی که هیچ فردی را نمی توان خود سرانه و بدون ادله کافی، دستگیر و بازداشت کرد، دستگیری جمعی و غیر قانونی وکلای دادگستری در ایران را شدیداً محکوم می کند و خواستار آزادی بدون قید و شرط تک تک آن ها می باشد.

"کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر" همچنین از هیات مدیره ی کانون وکلای دادگستری ایران می خواهد تا بیش از این نسبت به سرکوب گسترده وکلای دادگستری، سکوت نکنند و به مثابه یک نهاد مستقل صنفی، عهده دار ابتدایی ترین وظایف خود باشند.

این کمیته همچنین از کانون بین المللی وکلای دادگستری می خواهد تا هر چه سریع تر با اعزام گروهی مستقل از وکلای دادگستری به ایران، اقدامات لازم به منظور پیگیری وضعیت وکلای زندانی ایرانی انجام دهد.

از کمیته و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز می خواهیم تا نسبت به روند سرکوب وکلای دادگستری در ایران، موضع ای شفاف و قاطع داشته باشند و اجازه ندهند هیات های اعزامی جمهوری اسلامی با نام و عنوان حقوق بشر بیش از این در محافل بین المللی، وجدان های آزادی خواه جهان را به سخره بگیرند.

این کمیته همچنین از تمامی سازمان ها و نهادهای بین المللی حقوق بشری و نیز کانون های وکلای دادگستری تمام کشورها می خواهد تا در برابر روند سازمان یافته و شرم آور سرکوب وکلای دادگستری در ایران ساکت نباشند و حاکمان ناقض حقوق بشر در ایران و نیز نمایندگان رسمی این دولت در خارج را مورد بازخواست های خود قرار دهند.

تخریب بخشی از خانه تاریخی نواب در اصفهان

ایران‌نامه: بخشی از خانه تاریخی نواب در اصفهان، در روز روشن و در برابر چشمان ماموران دولتی، توسط اهالی ناآگاه محل تخریب شد. یکی از آثار تاریخی و قدیمی نصف جهان که در محدوده بافت تاریخی مرکز شهر قرار دارد، به خانه نواب مشهور است. این خانه که در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا و در ابتدای کوچه مسجد آقانور واقع شده با قدمتی صفوی قاجاری در سال 1384 خورشیدی به شماره 12124، در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است.

خانه نواب در ضلع جنوبی خیابان ابن سینا دقیقاً در دهانه ورودی کوچه مسجد آقانور دارای ساباطی نه چندان عریض با اتاق فرواری در قسمت فوقانی بود که این بخش از گذر را از دیگر قسمت‌های کوچه متمایز نشان می داد.

ولی از چند سال پیش اهالی محل به دلیل مشکلاتی که در رابطه با این ساباط برای آنها پیش آمده بود، به مسئولان شهرداری گلایه‌مند بودند اما برای حل مشکلات آن‌ها اقدامی انجام نمی شد. به گفته آنها دهانه تنگ ساباط مذکور به هنگام همزمانی رفت و آمد عابران پیاده با وسایل نقلیه کوچک و بزرگ باعث کندی در رفت و آمد و تصادفات و حوادث بی شماری شده بود. در عین حال متروک ماندن خانه مجاور به حالت نیمه مخروبه و جمع شدن اوباش درآن محدوده از دیگر دلایل آزردگی مردم به شمار می‌رفت و گزارش‌ها و شکایت‌های فراوان مردم به سازمان‌های مربوط نیز هیچ گونه تغییری در بهبودی وضع موجود ایجاد نکرد.

سرانجام مردم به ستوه آمده محل در اقدام ناگهانی و خودسرانه در روز پنج شنبه 13 آبان ماه سال جاری در حضور مأموران سازمان‌های مسئول، ابتدا ساباط و اتاق فوقانی آن را تخریب کردند، سپس در فردای همان روز یعنی جمعه 14 آبان ماه، آوارهای باقی‌مانده از این تخریب را با لودر جمع نمودند.

به راستی اگر مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی در اقدامی به هنگام، به دغدغه خاطر مردم رسیدگی می‌کردند و اهالی محترم این خیابان به‌ جای تخریب راه حل مناسب‌تری برای حل مشکلات خود می‌یافتند، اکنون شاهد تخریب این بخش از خانه تاریخی نواب نبودیم.

گفتنی است که در معماری ایرانی، ساباط به گذر یا کوچه تاق دار گفته می‌شود و منظور از فروار اتاق بالای سردر ورودی خانه می‌باشد.

اطلاعیه مطبوعاتی کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در استکهلم

گردهمایی اعتراضی از طرف کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی دراستکهم به دلیل دیدار پارلمانی مزدوران جمهوری اسلامی با دولت سوئد، ساعت 08.00 صبح روز 5 شنبه 4 نوامبر فراخوانده شده و از طریق مطبوعات و رادیوهای محلی در استکهلم زمان گردهمایی به اطلاع عموم رسید.

روز 5 شنبه 4 نوامبر کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در استکهلم، گردهمایی عمومی ازساعت 08.00 در مقابل پارلمان سوئد برگزار کرد و افراد و نیروهای دیگر نیز استقبال کرده و با این حرکت همراهی کردند. شعارهای اعتراضی و مطالباتی این حرکت وسیع بدین شکل بودند.

مرگ بر رژیم تروریستی اسلامی ایران!
سفارت، لانه جاسوسی جمهوری اسلامی را ببندید!
مماشات و تبانی دولت سوئد با ایران ممنوع!
مزدوران ایرانی را اخراج کنید!
مزدوران پارلمانی ایران را اخراج کنید!
زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
مرگ بر دیکتاتور!
زنده باد آزادی!

کمیسیون مزدور جمهوری اسلامی برای ادامه مباحث از پارلمان سوئد راهی دفتر وزارت امور خارجه و سپس دفتر کمیته آموزشی شدند. جمعی از تظاهرکنندگان درمقابل وزارت امورخارجه ودفتر کمیته آموزشی حضور به هم رسانده و به اعتراضات خود ادامه دادند و به افشاگری این کمیسیون و دولت سوئد پرداختند.
از ساعت 10 صبح به بعد سازمانها و جریانات متفاوت دیگری با برگزاری تجمعات خود در مقابل پارلمان سوئد به دیدار مزدوران پارلمانی ایران و سوئد اعتراض کردند. در این روز جمع وسیعی از ایرانیان مقیم استکهلم به تظاهراتها و گردهمایی های اعتراضی پیوستند و از این اعتراضات استقبال کردند.

پس از علنی شدن خبر حضور مزدوران اسلامی در استکهم، موج اعتراضات در میان ایرانیان ساکن استکهلم بالا گرفته و فراخوان تجمعات اعتراضی باعث گردید که چندی از احزاب و سازمانهای سوئد نیز اعتراض به این دیدار پارلمانی کنند. دولت سوئد سعی نمود که این دیدار را کم ارزش جلوه داده و اعلام نماید که درخواست این دیدار از طرف مقامات ایرانی بارها صورت گرفته و بعد از مدتها انتظار، دولت سوئد جواب مثبت به این دیدار داده است.

درگردهمایی های اعتراضی از طرف کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در استکهلم به دلیل دیدار پارلمانی مزدوران جمهوری اسلامی با دولت سوئد، در فرصتی ماشین حمل این مزدوران با پرتاب تخم مرغ پذیرائی شد. جمعی از معترضین شب در مقابل سفارت حضور به هم رسانده و با فریاد شعارهای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و مزدور برو گمشو، مهمانی سفارت با این مزدوران را به افتزا کشاندند. آکسیون اعتراضی از طرف جمعی از کردهای مقیم استکهلم نیز برگزار شد و چندین تن از نمایندگان معترض احزاب به دیدار این مرتجعین و مزدوران اعتراض خود را اعلام کردند.

روز جمعه 5 نوامبر، روز دوم آکسیونهای اعتراضی بود که از ساعت 08.30 در مقابل پارلمان سوئد نیزبرگزار شد. گردهمایی اعتراضی با شعار سرنگونی رژیم تروریستی اسلامی ایران و خواست اخراج مزدوران جمهوری اسلامی و محکوم کردن دولت سوئد برای چنین دیدارهای پارلمانی با دولت ایران ادامه پیدا کرد. فعالین منفرد و تعدادی از نیروهای علاقمند از این حرکت نیز استقبال کرده و با این آکسیونها همراهی کردند.

در این دو روزچندین آکسیون در مقابل مراکزی مختلفی که این کمیسیون مزدور دیدار داشتند، برگزار شد و میتوان گفت که فضای شهر استکهلم به همت ایرانیان مقیم این شهر به صحنه افشاگری و اعتراض علیه جمهوری ارتجاعی اسلامی و دولت سوئد تبدیل گردید.

این آکسیونهای اعتراضی علاوه بر اینکه در میان ایران از سمپاتی وسیعی برخورداربود و به اشکال مختلف جامعه ایرانی در استکهلم تنفر خود را به جمهوری اسلامی ایران بار دیگرابراز کردند، بلکه افکار عمومی سوئد نیز ضمن قدر دانی از این اعتراضات و افشاگریها، همبستگی خود را با مبارزات مردم نیز ابراز میکردند.
این اعتراضات انعکاس وسیعی در مطبوعات، رادیو ها و تلویزیونهای سوئد و نیز دیگر کشورها داشت و با استقبال فراوانی روبروشد.

همچنانکه قرار بود، این دیدار به یک دیدارسیاه برای مزدوران و پاسداران جمهوری اسلامی تبدیل شد، این رژیم هرچه بیشتر در افکار عمومی مورد تنفر واقع گشت و دولت سوئد نیز با دیدار پارلمانی و دیپلوماتیکش با این رژیم منفور خود را بیشتر در میان افکار عمومی ایرانی افشا نمود و دمکراسی دروغینش را عریانتر کرد. افکار عمومی سوئد هرچه بیشتر آگاهتر شد که این رژیم نماینده مردم ایران نیست و هیچگاه برای اکثریت مردم ایران رسمیت نداشته است.

کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در استکهلم ضمن تشکر وقدردانی ازتمامی شرکت کنندگان در حرکتهای اعتراضی، امیدواراست که بتوان هرچه بیشتر و فعالتر در همبستگی با مبارزات مردم ایران، علیه کلیت رژیم جمهوری اسلامی گام برداشته و بساط این رژیم را کلا برچید. رژیم منفوری که از روز اول به قدرت رسیدنش با کمک سرنیزه و چماق و کارنامه ننگین شان مملو از ستم واستثمار، فقر و بیکاری، زندان و شکنجه و کشتار بوده است. کماکان زندانهای این رژیم مملو از فعالین کارگری، زنان، جوانان، کودکان ، دانشجویان، معلمین، فعالین اجتماعی، سیاسی، حقوق بشری، مهاجرین افغانستانی، اقلیتهای مذهبی و قومی، همجنسگرایان و غیره است. اکثریت جامعه در فقر و بی امنیتی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بسر میبرند.

مبارزه با کلیت رژیم جمهوری اسلامی بیوقفه ادامه دارد!
کمیته برگزاری آکسیونهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در استکهلم
نوامبر 2010

فرستنده : م.ش.

دکتر مصطفی بادکوبه ای هزاوه ای متولد سال 1328 شهرستان اراک.

زندگینامه

وی تا پایان دیپلم در رشته ادبی در اراک تحصیل کرده و بعد از خدمت سربازی در کسوت "سپاه دانش" به دانشگاه مشهد(فردوسی) راه یافته در رشته زبان و ادبیات فارسی لیسانس گرفت. همزمان در روزنامه خراسان و آستان قدس رضوی اشتغال داشته و در آستانه واقعه ی "انقلاب اسلامِی" از همه مسئولیت هایشان اخراج شده و به زندان افتاد. به ناچار پس از تحمل شداید به تهران آمد. تحصیلات حوزوی و دانشگاهی را ادامه داده و بالاخره در سال 1384 دریافت دکترا از دانشگاه راشویل شد.

آثار

تا کنون بیست و نه اثر چاپی را منتشر کرده است که از میان آنها همگی به تجدید چاپ‌های مکرر رسیده اند.

برخی از این کتابها عبارتند از:

1- علل شکست ساسانیان از اعراب

2_ بررسی آداب و رسوم اجتماعی ایران بر اساس کتاب "سمک عیار"

3_ زندگی نامه خیام

4_ زندگی نامه خواجه نصیر طوسی

5- زندگی نامه ناصر خسرو قبادیانی

6_ زندگی نامه عطار نیشابوری

7_ زندگی نامه حافظ

8_ زندگی نامه پروین اعتصامی

9_ زندگی نامه ملک الشعرا بهار

10_ تصحیح و اعراب گذاری مفاتیح الجنان

11_ترجمه احادیث عربی مولانا در مثنوی شریف

12_برامواج نیل(زندگی حضرت موسی براساس قرآن و تور ات)

13_ یوسف و زلیخا در قرآن وتورات و عرفان

14_ زندگی و اسناد عبذالحسین میرزا فرمانفرما(ویراستاری)

15_ زیر نگاه پدر(ویراستاری)نوشته خانم نیر فرمانفرما

16_ دلمشغولیهای یک سردبیر

17_ آوای امید. مجموعه شعر

18_ پیرامون انقلاب اسلامی. ترجمه و ویراستاری و تعلیقات.(نویسنده مرحوم
ابوالبشر فرمانفرماییان)

19_ بازها وکبوترها. ویراستاری. (خاطرات چهار و نیم سال زندان ....فرمانفرماییان)

20_ نگاهی دیگر به چهره ضحاک در شاهنامه فردوسی.

21_ نیاخاک اهورایی ( مجموعه شعر توقیف شده)

22_نابغه نیشابور(برای کودکان)

23_ خواجه دانشمند( برای کودکان)

24_ هیچ( سفرنامه قونیه . دردست چاپ) و........

فعالیتها

هم اکنون در عین تدریس در کلاسهای خصوصی، سالهاست که به اداره جلسات شرح و تفسیر مثنوی معنوی و حافظ مشغول است.

یکی از مهمترین کتابهای وی، کتاب (آیات نور در سفینه غزل) است که در سال 1384 کتاب برگزیده شناخته شد ( و به افتخارش در موزه امام علی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و انجمن حافظان فرهنگ و هنر ایران جشنی بزرگ برپاشد. در این کتاب نگاه قرآنی حافظ مورد بررسی قرار گرفته است) .

شعری از دکتر مصطفی بادکوبه ای

وقتی تو می گویی وطن من خاک بر سر می کنم
گویی شکست شیر را از موش باور میکنم
وقتی تو میگویی وطن بر خویش می لرزد قلم
من نیز رقص مرگ را با او به دفتر می کنم
وقتی تو می گویی وطن یکباره خشکم می زند
وان دیده ی مبهوت را با خون دل تَر می کنم
بی کوروش و بی تهمتن با ما چه گویی از وطن
با تخت جمشید کهن من عمر را سر می کنم
وقتی تومی گویی وطن بوی فلسطین می دهی
من کی نژاد عشق با تازی برابر می کنم
وقتی تو می گویی وطن از چفیه ات خون می چکد
من یاد قتل نفس با الله و اکبر میکنم
وقتی تو میگویی وطن شهنامه پرپر می شود
من گریه بر فردوسی آن پیر دلاور میکنم
بی نام زرتشت مَهین ایران و ایرانی مبین
من جان فدای آن یکتا پیمبر می کنم
خون اوستا در رگ فرهنگ ایران می دود
من آیه های عشق را مستانه از بر می کنم
وقتی تو می گویی وطن خون است و خشم وخودکشی
من یادی از حمام خون در تَلِ زَعتَر* میکنم
ایران تو یعنی لباس تیره عباسیان
من رخت روشن بر تن گلگون کشور می کنم
ایران تو با یاد دین، زن را به زندان می کشد
من تاج را تقدیم آن بانوی برتر می کنم
ایران تو شهر قصاص و سنگسار و دارهاست
من کیش مهر و عفو را تقدیم داور میکنم
تاریخ ایران تو را شمشیر تازی می ستود
من با عدالتخواهیم یادی ز حیدر میکنم
ایران تو می ترسد از بانگ نوایِ نای و نی
من با سرود عاشقی آن را معطر میکنم
وقتی تو میگویی وطن یعنی دیار یار و غم

من کی گل"امید"را نشکفته پر پر میکنم

سروده دکتر بادکوبه ای در ستایش فردوسی

شعر زیر سروده ایست که استاد مصطفی بادکوبه ای در نشست پاسداشت هزاره سرایش شاهنامه که با حضور اساتید ارجمند دکتر فریدون جنیدی،دکتر کزازی ونقالی بانوی ایران زمین "گردآفرید" در تالار پیامبر دانشگاه اصفهان برگزار شد،خوانده شد.

این برنامه که با تلاش چند ماهه دانشجویان کانون فرهنگ پژوهان ایرانا برگزار شد با استقبال بی نظیر دانشجویان و انجمنهای ادبی شهر اصفهان
روبرو شد.

با وجودی که این سروده پایان بخش برنامه 9 ساعته ایرانا بود اما این سروده به اندازه ای باشندگان(حضار) را به وجد آورد که در پی هر بیت شعر
خوانی استاد(با آوای رسا و لحن حماسیشان)صدای تشویق های ممتد و از جان بر آمده باشندگان فضای سالن را می انباشت و در پایان همه باشندگان به پا خاسته و به مدت دستکم پنج دقیقه استاد بادکوبه ای و هموندان(اعضای) کانون فرهنگ پژوهان ایرانا را(که به روی سن آمده بودند)تشویق نمودند،تشویقی که خستگی چند ماهه تلاش جانفرسا را به یکباره از تن و جانمان زدود.

به فردوسی بزرگ

هلا ای بزرگ خردمند راد/ درودم زجان بر روان تو باد

خردمند دانا دل، ای پیر طوس/ خداوند بس رستم و اشکبوس

خرد چون چکیده است از خامه ات/ شهِ نامه ها گشته شهنا مه ات

از آن جاودان در جهان زنده ای /که تخم سخن را پراکنده ای

همه روزگار وطن تیره شد / چو تازی به خاک وطن چیره شد

موالی چو نامید ما را عرب / غم و درد آمد به جای طرب

چو دیدی که زخمی است قلب وطن/ و خون بارد از دیده مرد و زن

قلم در کفت خنجر تیز شد/ ستم را نشان رفت و خون ریز شد

برون آمد از جان تو این سرود/ تو گویی که ایران چنین گفته بود

"ز شیر شتر خوردن و سوسمار/ عرب را به جائی رسیدست کار

که تاج کیانی کند آرزو / تفو بر تو ای چرخ گردون تفو"

سرود تو شد داروی درد ما/ شفا داد درد زن و مرد ما

چو شهنامه فرهنگ ایران بود/ دل دشمن از آن هراسان بود

"پی افکندی از نظم کاخی بلند" /خجسته بنائی اهورا پسند

که از باد وباران گزندش نبود/ نیاورد سر، پیش ناکس فرود

بنایی که باشد بنای خرد/ وزان برتر اندیشه بر نگذرد

سرود تو پیغام آزادگی است/ همه درس زیبای افتادگی است

خرد نامه ات بی همانند شد/ وطن از سرود تو خرسند شد

زیک سو میهن نامه پهلوان/ دگر سوی "آبشخور عارفان"

تویی زاده کوروش نامدار /شهنشاه پیروز دشمن شکار

که منشور آزادگی بر نوشت /بشر را به آیین برابر نوشت

تو گسترده ای پهنه رزم را /بر آورده ای صحنه بزم را

چنان رزم با بزم آمیختی /که ساغر به شمشیر آویختی

ز یک سوی آوای تیرو کمان/ بر افکنده ای بر بلند آسمان

دگر سوی در جانت آید فرود/ز یزدان چنین آسمانی سرود

میازار موری که دانه کش است /که جان دارد و جان شیرین خوش است

توئی جان رستم توئی جان گیو/ تو جنگیده ای با دد و دام و دیو

تو بگذشتی از هفت خان سرفراز /به گوش تو خوانده است سیمرغ راز

کمان کیانی به دوش تو بود / جهان پر ز بانگ خروش تو بود

تو گفتی جهان را مگر بشنوند/ "نبندد مرا دست چرخ بلند"

هلا ای سیاوش وش سر فراز/ تو بگذشتی از تل آتش به ناز

چو دیدی عرب را که ضحاک وار /ز فرهنگ ایران بر آرد دمار

تو با کاویانی درفش سخن / به پا خواستی تا نمیرد وطن

به پا کردی از شور هنگامه را/ سرودی ابر نظم شهنامه را

کنون ای خداوند کوپال وکوس/ چه گویم ترا جز دریغ و فسوس

که فرهنگ تازی سر آورده باز /"ز نیکی نیاید سخن جز به راز"

چو با تخت منبر برابر شده است/ رسوم عرب سایه گستر شده است

ز تازی گرفتند هر نام را/ سپر کرده آیین اسلام را

ز "عبد" و ز"مولا" سخن می رود/ ز تسلیم بی جا سخن می رود

زنان را پس پرده بگذاشتند/ بسی کمتر از مرد پنداشتند

به تقویمشان قصه های غم است/ تو گوئی که غمنامه عالم است

تواشیح بنشسته جای سرود / تو گوئی سرودی در ایران نبود

نه از مهرگان نام و نی از سده /نه دستی ز شادی به دستی زده

............................................................................

چو شب شد همه روز گار وطن/ سیه جامه شد بر تن مرد و زن

اگر چه سپید است احرامشان /سیاه است از کین دلِ خامشان

به دستار و چفیه کنند افتخار/ نشانی ز ایران نیاید به کار

همه کار ها صحنه سازی بود / "سخن ها به کردار به بازی بود"

همه سر به سر مصلحت بین شدند/ ز سستی و خواری کژ آیین شدند

نه از داد یادی نه از دادگر/ نه جانی ز بیداد، فریاد گر

جوانان به زندان افیون و بنگ / نه شوقی به نام و نه ترسی ز ننگ

همه سر به سر ضعف و ناراستی / پدید آمده کژی و کاستی

سراسر دو رنگی سراسر ریا /نشسته است ثروت به جای خدا

نه جام شرابی نه پیمانه ای /نه بر عاشقان راه میخانه ای

نه یادی ز رستم نه از اشکبوس /فسوسا فسوسا فسوسا فسوس

بر آی و خرد نامه ای ساز کن / ز جهل خودی شکوه آغاز کن

سرودی بپرداز دشمن شکار/ که باشد برای وطن افتخار

بیا و صلا ده سرود امید/ که شهنامه ای تازه آید پدید

بر آی و ببین و دوباره بگو/ "تفو بر تو ای چرخ گردون تفو"

***

اي ايران اي افتخار مردم ايران


من ميهن ايراني يکتاپرستم - سروده دکتر بادکوبه اي

من لوح زرينم مرا مگذار و مگذر من جان شيرينم مرا مگذار و مگذر

من سرزمين ايزد مهرآفرينم من پاک و بي کينم
مرا مگذار و مگذر

هر گوشه خاک من آتشگاه مهر است رخشنده پروينم مرا مگذار و مگذر

من ميهن ايراني يکتاپرستم من فوق تحسينم
مرا مگذار و مگذر

بر تارک من مي درخشد نام زرتشت او بوده آیينم مرا مگذار و مگذر

پندار و گفتارو نکو کردار و نيکو شد رمز آيينم مرا
مگذار و مگذر

من زادگاه کورشم مهر خشايار من مام گرگينم مرا
مگذار و مگذر

از من کيومرث آمد وجمشيد و رستم هم شاه شروينم مرا مگذار و مگذر

صدها ستاره پروراندم همچو بابک خرم چنان دينم مرا
مگذار و مگذر

از مازيارم مهر ميهن خوش بياموز وز مهر افشينم مرا
مگذار و مگذر

نوشين روانها زاده ام در بستر داد من شهد نوشينم
مرا مگذار و مگذر

ضحاک اگر آمد ز ريگستان بيداد من کاوه آهنينم
مرا مگذار و مگذر

من خاستگاه مزدک مردم مدارم ضد تموچينم مرا مگذار و مگذر

من با بزرگي دادخواهي دانش و مهر چون ويس و رامينم
مرا مگذار و مگذر

در عرصه شطرنج تاريخ جهاني برتر ز فرزينم مرا
مگذار و مگذر

فردوسي از من سعدي از من حافظ از من گلزار نسرينم مرا مگذار و مگذر

من چهر اميدم و خواهند پاکان پيوسته رنگينم
مرا مگذار و مگذر

بر چهر من نقش است داغ صد سياوش اکنون که غمگينم مرا مگذار و مگذر

من واژه عشقم که مي مانم به عالم پژواک آيينم مرا
مگذار و مگذر

فرهاد گون با کوه سختيها تو بستيز من مهر شيرينم
مرا مگذار و مگذر

من قبله گاه پاک دينان جهانم ايران
ديرينم مرا مگذار و مگذر
http://www.youtube.com/watch?v=Npz3UwC6KKM

 http://www.youtube.com/watch?v=2ecgSdoABnU
 

بالای صفحه

... بیشتر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Free counter and web stats