"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه ،  22 آبان 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس / برهنه شدن پنج دختر اوکراینی در مراسم فرهنگی سفارت ایران + فیلم

پنج دختر اوکراینی، پنجشنبه گذشته ، با برهنه شدن درمراسم هفته فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران در کیف پایتخت اوکراین، به حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی اعتراض کردند


 

تجمع دانشجويان دانشگاه شاهرود در اعتراض به نبود امنيت + عکس:

به گزار ش البرز تجمع جمعي از دانشجويان دانشگاه صنعتي شاهرود كه از ساعت 12 روز گذشته در اعتراض به آنچه كه عدم وجود امنيت در مسير دانشگاه به داخل شهر عنوان كردند مقابل ساختمان سازمان مركزي اين دانشگاه آغاز شده بود پس از هشت ساعت خاتمه يافت.

علت اين تجمع بنا به گفته دانشجويان ترس و وحشت ناشي از حادثه ربودن و تجاوز به يكي از دانشجويان دختر اين دانشگاه در شامگاه دوم آبان ماه است كه طي آن هشت شيطان صفت با ربودن يكي از دانشجويان دختر اين دانشگاه از مقابل دانشگاه و انتقال وي به باغي در يكي از روستاهاي اطراف شاهرود وي را مورد تجاوز قرار دادند كه البته با تلاش ماموران پليس امنيت اخلاقي اين شيطان صفتان دستگير و تحويل مرجع قضايي شدند.

اين دانشجويان معتقدند كه با وقوع اين حادثه ديگر براي تردد در مسير دانشگاه به داخل امنيت كافي ندارند.
دانشجويان معترض كه حدود 200 نفر بودند در حالي كه پلاكارد نوشته هايي همچون امروز ... فردا چه خواهد شد؟! و خانواده بزرگ صنعتي با اين وضع چه بر سر ناموست خواهد آمد در دست داشتند با سر دادن شعارهاي ما امنيت مي خواهيم، بچه ها ما چي مي خواهيم امنيت امنيت، دانشجوي با غيرت، تسليت تسليت و مرادزاده (منظور رييس دانشگاه صنعتي شاهرود) بيرون بيا وقت جوابه خواستار حضور علي مرادزاده رييس دانشگاه صنعتي در اين تجمع براي پاسخگويي به مطالبات خود شدند كه به جاي رييس دانشگاه، احسني طهراني، مديركل امور دانشجويي به ميان دانشجويان رفت كه دانشجويان هم شعار ما ميگيم علي بياد احسني ميآد سر دادند.

اين دانشجويان در ساعت 16 بيانيه اي صادر كردند که در آن خواستار اشد مجازات علامان تجاوز به دختر دانشجو، افزایش تعداد سرویس های عمومي دانشگاه و استقرار ماموران نیروی انتظامی در اطراف خوابگاه دختران واقع در ميدان هفت تير شده بودند.
پس از صدور اين بيانيه، بيشتر دانشجويان تجمع كننده متفرق شدند و تنها حدود 30 نفر باقي ماندند كه همچنان بر حضور رييس دانشگاه در ميان خود اصرار داشتند كه نهايتا چند نفر از اين دانشجويان با معاون دانشجويي ملاقات كرده و مطالبات خود را در خصوص افزايش سرويس هاي عمومي و استقرار نيروي انتظامي در اطراف خوابگاه دختران را مطرح كرده بودند كه نيكوفرد در پاسخ سرويس هاي دانشگاه را كافي دانسته بود و در خصوص استقرار نيروي انتظامي هم به آنها گفته بود كه هزينه خريد يك كانكس را پرداخت كنند تا ماموران انتظامي در اين كانكس مستقر شوند.
اين تجمع در ساعت حدود 20 با متفرق شدن ساير دانشجويان معترض پايان يافت.


فردی تا چند ساعت دیگر در اهواز اعدام می شود

سایت آفتاب: قاتل قتل‌های زنجیره‌ای آبادان ـ که متهم است از سال 84 تا 87، 15 زن و دختر و یک پسربچه را در شهرهای آبادان و خرمشهر به قتل رسانده است ـ فردا مجازات می‌شود.

حکم مجازات فرید بغلانی، قاتل قتل‌های زنجیره‌ای آبادان، که با رای قاطع دادگاه کیفری استان خوزستان و تایید دیوان عالی کشور صادر شده است، روز شنبه 22 آبان ‌ماه در زندان کارون اهواز اجرا می‌شود.

فرید بغلانی در کمتر از سه سال در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر 16 نفر را با شیوه‌های مشابه به قتل رساند و در آخرین ارتکاب به قتل در شهریورماه 87 پس از مجروح کردن آخرین قربانی، توسط نیروی انتظامی آبادان دستگیر شد.

دژخیمان ولی فقیه یک زندانی را کور کردند

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"در اثر یورش باندهای مافیایی تحت امر رئیس زندان علی حاج کاظم به یکی از زندانیان بند 1 زندان گوهردشت کرج منجر به کور شدن چشم راست وی شد.
زندانی زارع جواد زاده 29 ساله که در سالن 3 بند 1 زندان گوهردشت کرج زندانی است مدتی پیش توسط باند مافیایی زندان که به دستور علی حاج کاظم رئیس زندان گوهردشت کرج تشکیل شده است و برای سرکوب زندانیان معترض و فروش مواد مخدر در زندان بکار برده می شوند مورد یورش و به قصد کشت آماج چاقو وقمه و سایر ابزار آنها قرار گرفت که یکی از چاقوها به چشم وی اصابت کرد و آسیب جدی دید.
هنگامی که او را به بهداری زندان منتقل کردند به وی گفته شد که انجام عمل جراحی بر روی چشمش نیاز به هزینۀ زیادی دارد و زندان آن را پرداخت نخواهد کرد و آنها فقط می توانند چشم وی را تخلیه کنند، در غیر اینصورت زندانی باید خود متحمل هزینه آن شود.آقای جواد زاده برای جلوگیری از نابینا شدن پذیرفت که هزینۀ عمل جراحی را خود بپردازد ولی نیاز به مدت زمانی در حدود 2 هفته بود. پاسخ مسئولین بهداری زندان به او این بود پس عمل جراحی وی را تا 2 هفته دیگر به تعویق خواهند انداخت و منتظر تهیۀ هزینۀ آن می شوند.
او پس از 2 هفته مبلغ مورد نیاز برای عمل جراحی را تهیه نمود اما پزشکان متخصص به وی اعلام کردند بدلیل دیر مراجعه کردند دیگر چشم او قابل درمان نیست و چشم راست وی نابینا می شود و چنین شد.
زندانی زارع جواد زاده در سال 1386 دستگیر شد و برای مدت طولانی در بازداشتگاههای آگاهی شاهپور تهران،اطلاعات و اردوگاه مرگ کهریزک بسر برد. او به مدت 48 روز در اردوگاه مرگ کهریزک تحت شکنجه های قرون وسطایی جسمی و روحی قرار گرفت. آقای جواد زاده 2 روز در هفته توسط شخص احمدرضا رادان و سرگرد پاسدار یاحقی همانند سایر زندانی بصورت جمعی در اردوگاه مرگ کهریزک مورد شکنجه قرار می گرفتند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، یورش باندهای مافیایی که بدستور علی حاج کاظم رئیس زندان گوهردشت برای سرکوب خونین زندانیان معترض بکار گرفته می شوند و تا به حال تعدادی کشته و معلول بر جای گذاشته است به عنوان یک جنایت محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر خواستار اقدامات عملی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت در ایران است.

22 آبان 1389 برابر با 13 نوامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

عودت پرونده مهندس طبرزدی به شعبه 26 دادگاه انقلاب

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم محکومیت 9 سال حبس و 74 ضربه شلاق حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، به علت پاره ای از اشکالات، به شعبه صادر کننده رای، شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران عودت داده شد.

چندی پیش و با ارجاع حکم صادره در دادگاه بدوی به شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در تماس مسئولان قضایی با وکلای حشمت الله طبرزدی، به ایشان اعلام گردید که پرونده این فعال سیاسی به علت عدم ابطال تمبر به شعبه 26 دادگاه انقلاب بازگردانیده شده است.

مهندس حشمت الله طبرزدی، رهبر جبهه دمکراتیک ایران یازدهم مهر ماه سال جاری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی به ۹ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

حشمت الله طبرزدی که از خردادماه سال 78 تاکنون بیش از 11 سال از عمر خویش را در زندان های مختلف جمهوری اسلامی سپری کرده، چندی پیش و با تنظیم شکایت نامه ای بر علیه سیدعلی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از وکلای دادگستری و تمامی انسان های آزاده خواستار ارائه و پیگیری حقوقی این شکایت در دادگاه های بین المللی شد.

سی ام آبان ماه دادگاه احمد قابل برگزار می شود

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه احمد قابل، پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت الله منتظری 30 آبان ماه در شعبه 5 دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی کاووسی برگزار خواهد شد. وی شهریور ماه سال جاری و در پی افشای اعدام های دسته جمعی زندان وکیل آباد مشهد توسط بازپرسی شعبه 903 دادگاه انقلاب مشهد بازداشت و مجددا روانه زندان شده بود.

به گزارش جرس، طبق اظهارات قابل به نقل از ضابطان دادگاه انقلاب، علت بازداشت وی افشای اعدام های فله ای و پنهانی زندان وکیل آباد مشهد، سخنرانی ومصاحبه های انتقادی علیه رهبر جمهوری اسلامی عنوان شده است.


احمد قابل سال گذشته و در حالی که رهسپار قم برای شرکت در تشییع پیکر استادش، آیت الله منتظری بود، بازداشت و روانه بازداشتگاه اداره اطلاعات شد و بیش از 6 ماه بازداشت بود و نزدیک به سه ماه از این مدت را در بند 6/1 زندان وکیل آباد به سر برد. جایی که اعدام های پنهانی این زندان در آنجا صورت می گیرد.


وی پس از آزادی در مصاحبه های متعدد خبر از این حجم کشتار عمومی زندانیان داد و پس از یک ماه مجددا پس از احضار به دادگاه انقلاب مشهد بازداشت شد. هم اکنون قابل در بند حفاظت اطلاعات(6/1) زندان وکیل آباد مشهد زندانی است.

دادگاه نوید خانجانی بار دیگر به تعویق افتاد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه رسیدگی به اتهامات نوید خانجانی، از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی و کمیته گزارشگران حقوق بشر، که قرار بود صبح امروز ۲۲ آبان‌ماه ۱۳۸۹ برگزار گردد، به دلیل عدم حضور نماینده‌ی دادستان بار دیگر به تعویق افتاد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، دادگاه این فعال حق تحصیل در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی پیر عباسی به علت عدم حضور نماینده دادستان به تاریخ 29 آذر ماه موکول شد. اتهامات نوید خانجانی در کیفر خواست به شرح زیر است:

۱- تشکیل و اداره گروه غیر قانونی کمیته‌ی پی جویی حق تحصیل (ابتدا محرومین از تحصیل بهائی و در ادامه محرومین از تحصیل) با هدف اخلال در امنیت کشور.

۲- عضویت در تشکیلات و گروه‌های غیرقانونی مجموعه فعالان حقوق بشر و کمیته گزارشگران حقوق بشر.

۳- فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران (همانند مقالاتی چون قدردانی از بیت العدل اعظم برای پیام ژانویه ۲۰۱۰ که سوء نیت و انگیزه مجرمانه مشارالیه را محرز می‌نماید).

۴- نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه‌های رایانه‌ای (وبلاگ و سایت‌های مختلف).

پیش از این نیز زمان دادگاه وی از تاریخ ۱۳ مهرماه به ۲۲ آبان ماه تغییر یافته بود.

این فعال حق تحصیل شامگاه ۱۱ اسفند سال گذشته در منزل پدری‌اش در اصفهان بازداشت شد و پس از دو ماه، در ۱۳ اردیبهشت با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به شکل موقت از بند دو الف متعلق به سپاه در زندان اوین آزاد شد.

بازداشت سارا صباغیان به همراه دو وکیل دیگر دادگستری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: صبح امروز بیست و دوم آبان ماه، سارا صباغیان، حقوقدان و عضو شبکه وکلاي داوطلب، به همراه دو تن دیگر از وکلای دادگستری و در بازگشت از کشور ترکیه، در فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. تاکنون از محل نگهداري و علت بازداشت اين سه وكيل خبري دردست نيست.

به گزارش سايت مجذوبان نور، ساعت 4 صبح امروز، سارا صباغيان، مريم كيان ارثي و مريم كرباسي سه وكيل دادگستري در مراجعت از کشور تركيه در فرودگاه امام خميني تهران، توسط مأمورين امنيتي بازداشت شدند.


سارا صباغیان، وکیل دادگستری و از اعضای کمیته پشتیبان حقوق زنان و کودکان کانون وکلای دادگستری می باشد که وکالت پرونده های بسیاری از جمله محمدعلی دادخواه، حسین رونقی ملکی و عشا مومني را بر عهده داشته است.

شانزده ماه زندان برای چهار تن از دراویش نعمت اللهی گنابادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با تائید شعبه 12 دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، علی افکار، عباسعلی افکار و معصومه سالاری از دروایش گنابادی به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی از طریق دفن اموات در محل ممنوعه به چهار ماه حبس تعلیقی، و عباسعلی زارع حقیقی متصدی مزار سلطانی نیز به همین اتهام به 4 ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، بر اساس این دادنامه که در مقام تأیید و ابرام رأی صادره از شعبه 101 دادگاه جزایی شهرستان گناباد اصدار یافته، علی افکار، عباسعلی افکار، معصومه سالاری از دراویش نعمت اللهی گنابادی ساکن بیدخت به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی از طریق دفن اموات در مزار سلطانی به تحمل 4 ماه حبس تعلیقی (به مدت 3 سال) محکوم شدند. همچنین بر اساس این حکم عباسعلی زارع حقیقی متصدی مزار سلطانی نیز به 4 ماه حبس تعزیری محکوم شده است. آقای حقیقی در گذشته نیز به همین اتهام از سوی دادگاه گناباد به 91 روز حبس قطعی محکوم و به دستور شورای تأمین شهر گناباد، دوران محکومیت خود را در زندان وکیل آباد مشهد گذراند.


در اسفند ماه سال 1387 شبکه بهداشت گناباد بر اساس نامه های محرمانه فرمانداری و اداره اطلاعات به بهانه جلوگیری از تردد دراویش در مزار متبرک سلطانی دفن اموات در این محل را ممنوع اعلام کرد و از آن زمان تاکنون عده زیادی از دراویش پس از دفن اموات در این مکان متبرک به زندان، شلاق و تبعید محکوم شده اند.

شادی صدر جایزه حقوق بشری خود را به نازنین خسروانی و نسرین ستوده اهدا کرد

جایزه سال ۲۰۱۰ دانشگاه سانتا کلارای کالیفرنیا، امسال به شادی صدر، وکیل حقوق بشری و فعال جنبش زنان، اعطا شد. شادی صدر درسخنرانی خود در مراسم اعطای جایزه، این جایزه را به نازنین خسروانی، روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی و نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری تقدیم کرد و از حضار خواست با آروزی آزادی این دو زن فعال حقوق بشر از زندان، یک دقیقه سکوت کنند.

جایزه 30 هزار دلاری دانشگاه سانتاکلارا هر سال به یک وکیل اعطا می شود که از مهارت حقوقی خود برای کاهش بی عدالتی و نابرابری استفاده کرده است.

رادیو فردا


اجرای حکم یک سال زندان علیرضا مرادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: علیرضا مرادی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات دانشگاه تهران برای گذراندن حکم یک سال حبس تعزیری خود به قزل حصار منتقل گردید.

به گزارش دانشجو نیوز، علیرضا مرادی به همراه برادرش سجاد، دو دانشجوی نخبه کرد دانشگاه تهران که هر دو با فاصله يک سال با رتبه ۳ کنکور کارشناسی ارشد وارد دانشگاه شده بودند، در روز ۱۶ آذر ماه از مقابل خوابگاه دانشگاه تهران بازداشت شدند. علیرضا مرادی سپس در بهمن ماه به صورت موقت آزاد شد.

این دانشجو در دادگاه انقلاب شعبه ۱۵ از سوی قاضی صلواتی به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید که این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

گفتنی است که زندان قزل حصار محل نگهداری مجرمان خطرناک می باشد.

نازنین خسروانی روزنامه‌نگار زندانی ممنوع‌الملاقات شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: روز گذشته بیستم آبان ماه، و در پی مراجعه حضوری خانواده نازنین خسروانی، روزنامه