"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

يکشنبه ، 5 دی 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / اردوگاه متكديان اهواز


اعدام حبیب الله لطیفی دانشجوی کرد متوقف شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بر اساس اعلام رئیس زندان سنندج اجرای حکم اعدام دانشجوی کرد زندانی در زندان سنندج که قرار بود صبح امروز به اجرا در بیاید، به طور موقت متوقف شد.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بر اساس اعلام رئیس زندان سنندج اجرای حکم اعدام دانشجوی کرد زندانی در زندان سنندج که قرار بود صبح امروز به اجرا در بیاید، به طور موقت متوقف شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زنندانیان سیاسی و به نقل از یکی از نزدیکان خانواده حبیب الله لطیفی که در بیرون زندان سنندج حضور پیدا کرده بود، مقامات زندان سنندج به خانواده این دانشجوی کرد گفته اند که حکم او موقتا به تعلیق در آمده و آنها می توانند با فرزندشان ملاقات کنند.

به دنبال تجمع خانواده، نزدیکان و نیز عده ای از مردم در برابر زندان سنندج، رئیس زندان سنندج با حضور در جمع معترضان گفته است که این حکم به اجرا در نخواهد آمد. حاضرین صحبت های او را ظبط کرده اند.

ساعاتی پس از گفته های رئیس زندان ، خانواده حبیب الله لطیفی موفق شدند با او صبح یکشنبه دیدار کنند. به گفته خانواده، این زندانی سیاسی از روحیه خوبی برخوردار است.

تاریخ اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی هفته گذشته به وکلای مدافع او اعلام شده بود که در پی آن اعتراض ایرانیان سراسر دنیا و نیز نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشت.

نعمت احمدی و صالح نیکبخت دو وکیل مدافع حبیب الله لطیفی برای توقف اجرای حکم به قوه قضائیه اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به پرونده در شعبه دیگری در تهران شده اند. آنها همچنین دیدارها و درخواست هایی از مقامات قضائی داشته اند که هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

حبیب الله لطیفی به جرم محاربه زیر حکم اعدام قرار دارد. این حکم در تابستان سال 1387 صادر و در زمستان همان سال مورد تایید قرار گرفته است.

www.komitedefa.com

تظاهرات ایرانیان معترض به اعدام حبیب الله لطیفی در تورنتو

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عصر روز شنبه 4 دی ماه در اعتراض به حکم اعدام حبيب الله لطیفی گردهمایی در میدان مل لستمن در تورنتو ، به دعوت دفتر برون مرزی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی برگزار شد که علارغم فرصت کوتاه از لحظه اعلام آن، عده قابل توجهی حضور بهم رساندند.

در اين گردهمایی اعتراضی ، حاضران با در دست داشتن تصاويري از حبيب الله لطيفی دانشجوی کرد زنداني به اجرای نزدیک حکم اعدام او اعتراض کردند و حکم او را غیرانسانی خواندند. در این گردهمایی نسرین خاتم به نمایندگي از جمع در جملاتی به رهگذران کانادایی گفت جمهوری اسلامی با این حکم به استقبال ایام کريسمس رفته و این کادوی سال نو میلادی است اما ما در برابر این حکم ظالمانه و دیگر اقدامات غیرانسانی جمهوری اسلامی ايستادگي می کنيم.

به گزارش دفتر بر مرزی کميته دانشجویی دفاع از زندانيان سیاسی در این گردهمایي از گروههای مختلف سیاسي و مدنی حضور داشتند و علارغم سرما و باد شدید ، تصاویر دانشجوی محکوم به اعدام را در دست داشتند و مدتی نیز دست به راهمپیمایی زدند.

احضار سه تن از اعضای کمیته هماهنگی شهرستان نقده به دادگاه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: عمر اسماعیل پور و آقایان ابراهیم اسماعیل پور و صدیق خسروی سه تن از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در شهرستان نقده، جهت محاکمه در روزهای پانزدهم و بیست و نهم ماه جاری به ترتیب به شعبات اول و سوم دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان ارومیه احضار شدند.

به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، روز 89/9/28 طی یک احضاریه کتبی ، آقای عمر اسماعیل پور اهل شهرستان نقده و از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری جهت محاکمه در روز 1389/10/15 به شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه احضار شد .


گزارش دیگر حاکی از آن است که آقایان ابراهیم اسماعیل پور و صدیق خسروی از دیگر اعضای کمیته هماهنگی نیز طی یک احضاریه جهت محاکمه در تاریخ 89/10/29 به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند.

انتقال رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، صبح امروز به مکانی نامعلوم منتقل گردید. با توجه به تهدیدهایی که توسط مقامات امنیتی طی روزهای اخیر مبنی بر اجرای حکم اعدام وی صورت گرفته نگرانی ها در مورد انتقال امروز این زندانی شدت یافته است.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بنا به اخبار واصله از تبعیدگاه رجایی شهر کرج (گوهردشت) رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج، حوالی ساعت 10 صبح امروز و به بهانه اعزام به مراجع قضایی از بند 4 زندان رجایی شهر کرج به مکان نامعلومی انتقال داده شد و تا غروب امروز و لحظه تنظیم این خبر اطلاعی از وضعیت وی در دست نمی باشد.

رضا شریفی بوکانی به اتهام ارتباط و همکاری با یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم گردیده و تهدیدهایی که توسط مقامات امنیتی طی روزهای اخیر مبنی بر اجرای حکم اعدام وی صورت گرفته، و همچنین عدم پایبندی دولت جمهوری اسلامی به قوانین مورد تائید خود همچون خودداری از اعدام محکومین در ماه های حرام از جمله اعدام های اخیر صورت گرفته در سیستان و بلوچستان و زندان مرکزی اهواز، نگرانی ها در مورد انتقال امروز این زندانی شدت یافته است.

هيات‌منصفه مطبوعات مديرمسوول سايت و روزنامه‌ي پول را مجرم دانست

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جلسه رسيدگي به كيفر خواست مطروحه عليه مدير مسوول سايت و روزنامه پول روز يكشنبه پنجم دی ماه 89 به رياست قاضي مدير خراساني و با حضور اعضاي هيات منصفه مطبوعات برگزار شد. در این دادگاه هيات منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران با اكثريت آراء مدير مسوول سايت و روزنامه‌ي پول را مجرم تشخيص داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هيات منصفه مطبوعات استان تهران با اكثريت آراء در خصوص اتهام نشر مطالب خلاف واقع متهم را مجرم تشخيص داد و با اكثريت آراء متهم را مستحق تخفيف در مجازات دانست.

اوضاع نامساعد جسمی بهاره هدایت پس از یک هفته اعتصاب غذا

بهاره هدایت، دانشجوی زندانی که از یک هفته پیش در اعتراض به ممنوع‌الملاقات شدن خود دست به اعتصاب غذا زده بود، در پی اوضاع نامساعد جسمی به بهداری منتقل شده است.

برخی گزارش‌های رسیده از زندان اوین به کلمه، حاکی است که بهاره هدایت در روزهای گذشته بارها در بهداری زندان اوین مشاهده شده است. با این حال با توجه به قطع بودن تلفن‌های زندانیان سیاسی و ممنوع‌الملاقات بودن وی، هیچ‌گونه اخبار موثق و تأیید‌شده‌ای در مورد وضعیت سلامتی او در دست نیست.

این در حالی است که طبق اعلام همسر این فعال دانشجویی، وی در زندان به بیماری سنگ کیسه صفرا مبتلا شده است و طبق نظریه پزشکان حاضر در زندان نیاز به عمل جراحی دارد.

هفته گذشته خانواده‌های بهاره هدایت و مهدیه گلرو با مراجعه به زندان اوین متوجه شدند که این دو فعال دانشجویی به دلایل نامعلوم ممنوع‌الملاقات شده‌اند.

به گفته سایر افراد هم‌بند با این دو زندانی سیاسی، مسئولان زندان دلیلی را برای قطع ملاقات‌های این دو زندانی اعلام نکرده‌اند، اما به نظر می‌رسد پیام‌های این دو فعال دانشجویی به مناسبت ۱۶ آذر که بازتاب گسترده‌ای در میان محافل دانشجویی داخل و خارج از کشور داشت، دلیل ممنوع‌الملاقات شدن آنها باشد.

مسئولان زندان اعلام کرده‌اند که بهاره هدایت و مهدیه گلرو تا اطلاع ثانوی ممنوع‌الملاقات خواهند بود.

گفته می‌شود بهاره هدایت پس از اطلاع از این موضوع، از شنبه هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده است.

خانواده این دو فعال دانشجویی، پس از آنکه موفق به دیدار با عزیزان خود نشدند، با مراجعه به دادستانی، خواهان اطلاع از شرایط آنان شدند. با این وجود، مقامات دادستانی نیز هیچ‌گونه پاسخ روشنی به آنان نداده‌اند.

بهاره هدایت و مهدیه گلرو که یک سال است در زندان به سر می‌برند، تاکنون حق استفاده از مرخصی را نداشته‌اند و مدتهاست که از ملاقات حضوری با خانواده خود محروم هستند.

اجرای هفت حکم اعدام در ایران

دو نفر به اسامی احمد امینی‌سنگر اهل و ساکن ساوه به جرم نگهداری ۵۵۲ گرم هروئین و ۴۰ گرم کراک و ۲۰ گرم تریاک و حسن داوطلب ۵۰ ساله اهل ارومیه به جرم نگهداری ۲ کیلوو ۲۵۰ گرم هروئین به اعدام محکوم شده بودند که پس از انجام اقدامات و تشریفات قانونی در داخل محوطه ندامتگاه ساوه اعدام شدند.

به گزارش ایسنا همچنین در ساری هم یک نفربه دار آویخته شد.

این فرد به جرم نگهداری و حمل و فروش مواد مخدر از نوع کراک به اعدام محکوم شده بود که این حکم در سحر گاه روز شنبه امروز در شهرستان ساری به اجرا درآمد.

هم‌چنین به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان خوزستان، امروزحکم اعدام چهار نفر در محل زندان کارون اهواز به اجرا درآمد.

براساس این گزارش الف.ع به ارتکاب خرید و نگهداری ۲۲۴ گرم هروئین، ح.م به ارتکاب خرید و نگهداری ۱۹۳ گرم هروئین و ج.ج به ارتکاب در معرض فروش قرار دادن ۵۰ گرم حشیش، از سوی دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم شدند و رای صادره درخصوص آنان، ازسوی دیوانعالی کشور تایید شد.

همچنین حکم اعدام غ.ف به جرم ارتکاب به عمل منافی عفت در محل زندان کارون اهواز به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۸۷ مورد اجرای حکم اعدام در ایران صورت گرفته است و این در حالی است که تنها چند ساعت به اجرای حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی باقی مانده است.

ثبت 5 مورد ازدواج زیر 10 سال و 458 ازدواج زیر 14سال در ثبت احوال هرمزگان

از ابتدای سال تاکنون 5 مورد ازدواج زیر 10 سال در هرمزگان رسیده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعي شبكه خبري آتي نيوز، از ابتدای سال تاکنون 5 مورد ازدواج زیر 10 سال در هرمزگان رسیده است.

در این مدت 458 ازدواج زیر 14سال در هرمزگان ثبت شده است که از این شمار 5 مورد آن زیر 10 سال بوده است.

برخي معتقدند كه این گونه ازدواج‌ها هیچ گونه منع قانونی نداشته و هر 5 مورد ازدواج به صورت قانونی ثبت شده است.

اين ازدواجهای زیر 10سال در استان مذكور در شهرستانهای بندرعباس میناب قشم هر كدام يك مورد و در شهرستان جاسک 2 مورد ثبت شده است.

البته كارشناسان بر اين باورند كه ازدواج در اين سنين زندگي موفقي را به دنبال نخواهد داشت و موجب بروز مشكلات عديده اي در چند سال پس از ازدواج خواهد شد و در عين حال اين نوع ازدواج‌ها در خانواده هاي سنتي صورت مي‌گيرد.

بازجویی در گذرگاه های ورودی به شهر سنندج
شکل گیری تجمع مجدد مردم در مقابل زندان سنندج

خبرگزاری هرانا در پی اعلام تاریخ اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی نیروهای امنیتی و انتظامی اقدام به بازرسی و بازجویی از هموطنان کرد در گذرگاه های ورودی به شهر سنندج می کنند.

خانواده های برخی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج و خانواده های و برخی از جانباختگان سالهای اخیر که قصد ورود به شهر سنندج جهت شرکت در تجمع را داشته اند به گزارشگر هرانا گفتند "از ساعاتی پیش برای ممانعت از شکل گیری تجمعات اعتراضی در شهر سنندج نیروهای امنیتی اقدام به بازرسی و بازجویی از مسافران میکنند."

گفتنی است، برخی از هموطنان از شهرهای اطراف سنندج برای مخالفت با اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی راهی این شهر شده اند و قصد شرکت در تجمع مقابل زندان مرکزی سنندج را داشتند.

گزارشات حاکی است علی رغم پراکنده شدن تجمع مقابل زندان همچنان برخی از شهروندان در اطراف زندان و در انتظار شنیدن خبر لغو حکم اعدام این زندانی بسر می برند.

شایان ذکر است، ریاست زندان سنندج برای ممانعت از ادامه تجمع مردم در بین تجمع کنندگان حاضر شده و اعلام کرد که حکم این زندانی اجرا نخواهد شد، این در حالی است که خانواده این زندانی از آن به عنوان حربه ای برای کاهش اعتراضات و اتمام تجمع یاد کرده اند.

الهه لطیفی خواهر این زندانی در گفتگو با گزارشگر هرانا اعلام کرد که در ساعت 4:30 مجددا با همراه پدر و مادرش به مقابل زندان خواهند رفت.

شکل گیری تجمع مجدد مردم در مقابل زندان سنندج

خبرگزاری هرانا در پی اظهارات خسروی ریاست زندان سنندج مبنی بر عدم اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی در روز 5 دی ماه (امروز) مردم سنندج از لحظاتی پیش مجددا در مقابل این زندان تجمع کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، دست کم 100 تن از شهروندان همراه با خانواده این زندانی در مقابل زندان سنندج تجمع کرده و در انتظار پاسخ مسئولین در خصوص سلامتی حبیب الله لطیفی هستند.

گفتنی است، در ساعت 2 بامداد دست کم 300 تن از شهروندان برای مخالفت با حکم اعدام این زندانی سیاسی در مقابل زندان سنندج تجمع کرده بودند.

نگاه وال استریت ژورنال به سختگیری های تازه واشنگتن

تحریم های جدید آمریکا علیه سپاه
روزآنلاین : دولت اوباما همزمان با تشدید فعالیت های خود جهت دور نگهداشتن ایران از نظام مالی جهانی، تحریم های بانکی و پولی جدیدی را علیه سپاه پاسداران، سازمان نظامی بانفوذ ایران و بزرگترین شرکت کشتیرانی کشور وضع کرده است.

اطلاعیه وزارت خزانه داری تنها یک هفته پیش از زمان تعیین شده برای انجام دور دوم مذاکرات میان ایران و جامعه بین المللی در استانبول صادر شده است. این گفتگوها بر روی مهار برنامه هسته ای ایران متمرکز می شود؛ برنامه ای که به گفته تهران دارای ماهیت صلح آمیز است.

مقامات ارشد آمریکا می گویند محدودیت های جدید نشان می دهد واشنگتن و متحدانش علیرغم ادامه روند دیپلماتیک موجود در اواخر ژانویه آینده، در پی کنار گذاشتن سخت گیری های مالی خود علیه ایران نیستند. استورات لوی مقام منتصب وزارت خزانه داری در امور تحریم های ایران گفت: آشکار است که سیاست ما در اعمال فشار علیه ایران تا زمان عمل کردن ایران به تمامی تعهدات بین المللی ادامه خواهد داشت.

پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان در 6 و 7 دسامبر به انجام مذاکرات با ایران در ژنو دست زدند. این گفتگوها با پیشرفت اندکی همراه بود و به شائبه سوء استفاده ایران از مذاکرات برای کاستن از فشارها و در عین حال، ادامه کسب توانمندی های هسته ای دامن زد.

وزارت خزانه داری با قراردادن نام دو بانک و یک بنیاد مالی متهم به کمک به فعالیت های سپاه، بر جنگ مالی خود علیه سازمان اصلی نظامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب، شدت بخشید.

دولت اوباما سپاه پاسداران را موتور محرکه برنامه هسته ای و برنامه موشکی دوربرد ایران و ارگان سرکوب مخالفان محمود احمدی نژاد ظرف 18 ماه گذشته محسوب می کند.

به گفته تحلیلگران ایرانی، سپاه پاسداران و صدها شرکت پوششی این نهاد ظرف چند سال گذشته بر اقتصاد داخلی ایران سایه انداخته و شرکت های خصوصی را به حاشیه رانده اند.

تحریم های جدید آمریکا مانع از همکاری تجاری آمریکایی ها با تشکل های تعیین شده ایرانی می شود و در صورت تخطی از این مقررات، دارایی ثبت شده آنها در داخل آمریکا را مسدود می کند. شرکت های خارجی همکار با بانک های انصار و مهر و نیز بنیاد تعاون نیز با خطر محرومیت از بازار مالی آمریکا روبرو می شوند.

وزارت خزانه داری اعلام کرد بنیاد تعاون سپاه بر سرمایه گذاری های این ارگان نظارت دارد و آنرا سازماندهی می کند. بانک انصار نیز اعتبار مالی لازم برای کارکنان سپاه را تأمین می کند و بانک مهر به شبه نظامیان بسیجی سپاه خدمات مالی می دهد.

در عین حال، وزارت خزانه داری در روز سه شنبه شرکت بیمه معلم را که به عنوان بیمه کننده اصلی دریایی برای شناورهای تحت مالکیت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی توصیف شده، مشمول تحریم ها کرد.

واشنگتن و متحدانش ظرف دو سال گذشته وارد یک بازی موش و گربه با شرکت کشتیرانی ایران شده اند و آمریکا نیز درصدد غلبه بر توانایی ایران در واردات و صادرات کالا برآمده است.

وزارت خزانه داری ابتدا در سال 2008 سپاه پاسداران را که متهم به قاچاق محموله های تسلیحات برای ایران بود، در فهرست سیاه قرار داد. سازمان کشتیرانی اقدام به تغییر نام شرکت های تابعه خود کرد و کشتی های آن نیز اغلب با پرچم های دروغین تردد کرده اند. شرکت کشتیرانی ایران به رنگ آمیزی کشتی های خود به منظور رد گم کردن متهم شده است.

با این حال به گفته مقامات آمریکایی، تحریم های ایالات متحده، سازمان ملل و اروپا در حال تنگ تر کردن عرصه برای شرکت کشتیرانی ایران هستند. کنسرسیوم های بیمه انگلستان و برمودا به عنوان بازیگران اصلی در بازار جهانی از بیمه کردن کشتی های این شرکت دست برداشته اند. به همین دلیل، شرکت کشتیرانی ایران برای بیمه کردن کشتی های خود به طور فزاینده ای به شرکت بیمه معلم روی آورده است.

منبع: وال استریـت ژورنال- 22 دسامبر جی سولمون

موسیقی پاپ از جشنواره فجر حذف شد

آفتاب: حمید شاه‌آبادی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) که در مراسم افتتاح نمایشگاه عکس مجموعه مختارنامه حضور پیدا کرده بود؛ خبر حذف موسیقی پاپ را تایید کرد اما تاکید کرد که موسیقی پاپ تنها از بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر حذف شده است.

شاه‌آبادی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت رهبر ارکستر ملی گفت: تا پایان سال؛ این ارکستر یک رهبر میهمان خواهد داشت و امیدواریم از سال آینده از رهبر دائم برای آن استفاده کنیم البته این به این معنا نیست که از سال آینده از رهبر میهمان استفاده نخواهیم کرد زیرا معتقدم قطعا اگر ارکستر ملی می‌خواهد یک گام بلند بردارد و حرفی برای گفتن داشته باشد؛ نیاز دارد تا از رهبران میهمان استفاده کند.

شاه‌آبادی درباره چرایی حذف موسیقی پاپ از بخش مسابقه جشنواره موسیقی فجر گفت: دلیلی که درباره این حذف مطرح شده؛ این نیست که موسیقی پاپ ضعیف است بلکه ما باید بدانیم که کانون توجه ما در موسیقی باید به کجا برود و چگونه باشد.

وی ادامه داد: در شرایطی که هجمه‌ موسیقی پاپ از نوع و سبک‌هایی است که بخشی از آن با هنجارهای ما سازگار نیست و به یک نوع؛ به خوراک شنیداری کشور آسیب می‌زند، باید از موسیقی ملی خودمان بیشتر صیانت کنیم. حذف پاپ از بخش رقابتی نه تنها با این هدف بود بلکه در راستای حمایت از موسیقی‌های کلاسیک غربی است و این نشان می‌دهد که ما فقط به موسیقی سنتی و مقامی توجه نکرده‌ایم.

شاه‌آبادی با اشاره به اینکه موسیقی پاپ فقط از بخش رقابتی حذف شده است و در بخش جنبی حضور دارد، گفت: به نظر ما فعلا چنین ظرفیتی برای ارائه یک تصویر زیبا در حوزه موسیقی پاپ وجود ندارد بنابراین ما بنا را بر این گذاشتیم که رویکرد و نگاه ما به موسیقی جدی باشد.

البته در بخش جنبی از موسیقی پاپ استفاده می‌کنیم تا نشان دهیم که ما با موسیقی پاپ فی‌النفسه مخالفتی نداریم و اصولا مخالفت ما با موسیقی؛ ارتباطی به گونه و ژانر آن ندارد. اگر از گونها از موسیقی دفاع نمی‌کنیم؛ آن بخشی از موسیقی است که با هنجارهای اجتماعی ما سازگار ندارد. امیدوارم که امسال بتوانیم تصویر خوبی از موسیقی ارائه کنیم.

رکوردشکنی شریعتی، رئیس دانشگاه علامه، در برخورد با استادان و دانشجویان

کلمه / در دانشگاه علامه‌طباطبایی چه خبر است؟ مدیریت آن چگونه عمل می‌کند؟ ۷۵ نماینده مجلس نسبت به مدیریت بزرگترین آکادمی علوم انسانی کشور اعتراض دارند، دانشجویان بسیاری در این دانشگاه در حال گذراندن دوره تعلیق از تحصیل خود هستند، اساتید بسیاری دیگر تدریس نمی‌کنند.
به گزارش فرارو، چند روز پیش ۷۵ نماینده مجلس شورای اسلامی که در بین آن‌ها چهرهای شاخص جریان اصولگرا هم حضور داشتند با امضای نامه‌ای نسبت به نحوه مدیریت رییس دانشگاه علامه طباطبایی شدیدا اعتراض کردند. آن‌ها به وزیر علوم هشدار دادند که در برابر ریاست بزرگترین دانشگاه علوم انسانی سکوت اختیار نکند.
مرتضی آقا تهرانی، احمد توکلی، ابراهیم نکونام از نمایندگان شاخص اکثریت بودند که این نامه را امضا کردند. نامه این نمایندگان ۲۳ صفحه پیوست نیز با خود به همراه داشت.
براساس این گزارش در بخشی از این نامه آمده است: نحوه رفتار دانشگاه علامه طباطبایی با مهدی طیب، عضو هیئت علمی این دانشگاه و بازنشستگی اجباری اساتید و سکوت تائید آمیز وزیر علوم ابهاماتی در نحوه مدیریت این وزارتخانه برای نمایندگان مجلس به وجود آورده است.
در ادامه این نامه قطع یک سال و نیم کلیه پرداختی ها به این استاد، عدم پرداخت مطالبات مهدی طیب از دانشگاه از دو سال و سه ماه قبل تاکنون و تعرض به حریم وی مورد تاکید قرار گرفته است.
۷۵ نماینده در پایان نامه تصریح کردند که در صورت سکوت تائیدآمیز و عدم برخورد با تخلفات مذکور از سوی آن وزارت اقدامات بعدی نمایندگان نظیر سئوال و استیضاح پابرجا خواهد بود.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی در میان روسا دانشگاه‌های ایران در چند ماه اخیر در کانون توجه قرار گرفته است. حجت‌الاسلام سیدصدرالدین شریعتی با اخراج برخی از اساتید با تجربه و بازنشسته کردن برخی دیگر از آن‌ها صدرنشین اخبار دانشگاه‌های ایران بود.
وی حدود یک سال پیش با بازنشسته کردن ۱۲ استاد برجسته اقتصاد توسعه در دانشگاه علامه باعث شد که گروه توسعه کلا منحل شود. شریعتی دلیل کنار گذاشتن اساتید را این‌گونه اعلام کرد؛ این اساتید گروه توسعه را به باشگاه سیاسی بدل کرده بودند!
از سوی دیگر از زمان حضور حجت الاسلام شریعتی در دانشگاه علامه برخورد با دانشجویان به شدت افزایش یافته است. گفته می‌شود طی دو سال اخیر قریب به ۱۰۰دانشجو با حکم تعلیق از تحصیل رو به رو شدند. چند ماه پیش شش نفر از دانشجویان بسیجی این دانشگاه حکم تعلیق خوردند.
حتی در میان دانشجویان تعلیقی دانشگاه دانشجویی با ۱۰ ترم تعلیق از تحصیل با احتساب در سنوات تحصیلی حضور دارد که خود یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود و اگر گینس از آن با خبر شود احتمالا آن را ثبت خواهد کرد. ناگفته نماند که این تعلیق طولانی مدت برای دانشجوی مذکور باعث شد که سنوات تحصیلی آن دانشجو پایان یابد و عملا از ادامه تحصیل بازبماند. دانشجوی مذکور تاپیش از دوران تعلیق ۵ ترم از تحصیلات خود را گذرانده بود.این‌ها اتفاقات بسیار کوچک در دانشگاه بزرگ علامه طباطبایی است دانشگاهی با ۷ دانشکده و هزاران دانشجو، اخراج مهدی طیب و مرتضی مردیها از اتفاقات حاشیه‌ای به حساب می‌آیند. بازنشسته کردن اساتید شاخصی هم‌چون ضیایی بیگدلی اتفاقات کوچک این دانشگاه بزرگ به حساب می‌آیند.
اتفاق بزرگی که در علامه در حال رخ دادن است این است که یکی از اساتید نامدار این دانشگاه در پاسخ به این پرسش فرارو که مدیریت دانشگاه علامه چگونه بوده است؟، گفت: بگذارید کارم را بکنم. اقرار می‌کنم که می‌ترسم.

بيمه بيكاري كارگران نساجي كرمان قطع شد

ایلنا: دبير اجرايي خانه كارگر كرمان مي‌گويد: به دنبال اتمام مهلت پرداخت مقدري بيمه بيكاري به كارگران باقيمانده مجتمع نساجي كرمان اين كارگران براي تامين معاش و استفاده از مزاياي بازنشستگي دچار مشكل شده‌اند.
عباس كاربخش در گفتگو با خبرنگار ايلنا، گفت: در پي بروز بحران در واحدهاي نساجي كشور، تجمع نساجي كرمان در سال‌هاي گذشته تعطيل شده است.
وي با بيان اينكه در اين كارخانه نزديك به 700 كارگر مشغول به فعاليت بودند، گفت: به دنبال بروز بحران و تعطيلي مجتمع نساجي كرمان، كارفرما با تمامي كارگران تسويه حساب كرد و در اين رابطه نزديك به يكصد نفر از كارگران به صندوق بيمه بيكاري معرفي شدند.
كاربخش افزود: در حال حاضر مدتي است كه مهلت پرداخت مقرري بيمه بيكاري به اين گروه از كارگران نساجي كرمان پايان يافته است.
دبير اجرايي خانه كارگر كرمان با بيان اينكه براي بازگشت به كار و اشتغال مجدد اين كارگران هيچ فرصت شغلي يافت نمي‌شود؛ تاكيد كرد: نساجي كرمان از مدت‌ها قبل به جمع كارخانه‌هاي تعطيل شده پيوسته است.
اين فعال كارگري خواستار رسيدگي مسوولان به وضعيت كارگران باقيمانده نساجي كرمان شد.

هواي ناسالم تهران در وضعيت هشداراست

ایلنا: مديرعامل شركت كنترل كيفيت هوا مي‌گويد وقتي گفته مي‌شود هواي تهران ناسالم است، يعني شاخص هواي بين 100تا200 ويا همان هشدار است، اما اطلاق شاخص كيفيت هشدار و يا اضطرار به هواي تهران به عهده كميته مواقع اضطرار است.
به گزارش خبرگزاري ايلنا به نقل از مهار، براساس اطلاعات رسيده از ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هواي شهرتهران بر ميزان غلظت آلاينده‌هاي ذرات كمتر ازده ميكرون و ذرات معلق كمتراز دو و نيم ميكرون نسبت به روز گذشته در همين ساعت افزوده و از ميزان غلطت آلاينده منواكسيد كربن كاسته شده است.
به اين ترتيب ميانگين غلظت آلاينده ذرات معلق كمترازدو و نيم ميكرون فراتر از حد مجازبوده و شاخص كيفيت هوا هم‌اكنون در شرايط ناسالم است.
با توجه به گزارش سازمان هواشناسي مبني بر آسماني صاف و درپاره‌اي نقاط همراه با غبارصبحگاهي انتظار مي‌رود شاخص كيفيت تا ساعات ظهر درشرايط ناسالم بافي بماند.
به گزارش خبرنگار ايلنا،يوسف رشيدي مديرعامل شركت كنترل كيفيت هوا در مورد شاخص كيفيت هوا گفت: در واقع هواي ناسالم همان هوا در وضعيت هشدار است.
او توضيح داد: هنگامي كه هوا ناسالم است، شاخص هواي بين 100 تا 200 است كه اين نشان دهنده هواي در وضعيت هشدار است، شاخص 200 تا 300 هم شرايط اضطرار را نشان مي‌دهد وشاخص هواي 300 به بالاتر، هوا بحراني است.
رشيدي تاكيد كرد:اطلاق شاخص كيفيت هشدار و يا اضطرار به هواي تهران به عهده كميته مواقع اضطرار است، ولي در واقع در حال هواي ناسالم تهران در وضعيت هشدار است.

شرق کرمان لرزید

آفتاب: همزمان با سالگرد زمین‌لرزه مرگ‌بار 6.6 ریشتری بم، شرق استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای 4.7 ریشتری به‌لرزه در آمد.
همزمان با زمین لرزه 6.6 ریشتری بم که در سال 82 جان 35 هزار نفر را در بامداد 5 دیماه گرفت صبح 5 دی ماه 89 شرق کرمان بار دیگر به‌شدت لرزید و بم را تکان داد.
صبح امروز ساعت 6 و 48 دقیقه و تنها چند دقیقه پس از زمان زمین‌لرزه سال 82 بم، مردم این شهر بار دیگر زمین‌لرزه‌ای 4.7 ریشتری به مرکزیت فهرج را تجربه کردند.
این زمین لرزه در کانون 25 کیلومتری عمق زمین و در مشخصات جغرافیایی 59.23 درجه طول جغرافیایی و 28.34 درجه عرض جغرافیایی رخ داد و از خسارات آن گزارشی دریافت نشده است.
تنها چند لحظه بعد نیز زمین‌لرزه‌ای با شدت 2.8 ریشتر شهر بم را بار دیگر تکان داد.
از زمان بروز زمین لرزه 6.5 ریشتری ریگان تاکنون بیش از 80 زمین‌لرزه ثبت شده است که زمین‌لرزه 4.7 ریشتری صبح امروز یکی از شدید‌ترین پس لرزه‌های شرق کرمان بوده است.
روز گذشته نیز زمین‌لرزه‌ای به شدت 3.2 ریشتر فاریاب در جنوب استان کرمان را تکان داد.
شب گذشته بسیاری از مردم بم در سالگرد زمین‌لرزه سال 82 این شهر در قبرستان بم و بروات شب زنده‌داری کردند و یاد از دست رفتگان را گرامی داشتند.

روزانه 6.5 کیلوگرم کراک در کشور کشف می‌شود

آفتاب: یک آسیب‌شناس اجتماعی با اعلام اینکه در حال حاضر روزانه 6.5 کیلوگرم کراک در کشور کشف و ضبط می‌شود از افزایش 8 برابری دستگیری قاچاقچیان ایرانی در مالزی خبر داد.
مجید ابهری با بیان این مطلب افزود: با توجه به افزایش روز افزون تولید و مصرف مواد مخدر صنعتی و تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به صنعتی، تولید و عرضه این‌گونه مواد توسط مافیای مواد مخدر به‌سرعت رو به افزایش است.
وی ادامه داد: تولید مواد مخدر صنعتی که با حمایت ناتوی فرهنگی انجام می‌شود تهدیدی برای نسل جوان به‌خصوص دختران و زنان کشور است.
این آسیب‌شناس اجتماعی اظهار کرد: دو ماده مخدر صنعتی شیشه و کراک قبلا از کشورهای دیگر وارد می‌شدند و به‌طور میانگین قیمت هر کیلوی آنها 250 میلیون تومان بود اما در حال حاضر با توجه به تولید این مواد مخدر در داخل کشور و حتی در محیط آشپزخانه، قیمت هر کیلو کراک و شیشه به هفت میلیون تومان رسیده است.
وی با اشاره به ماده مخدر کراک گفت: این ماده هروئین فشرده است که از هر 10 کیلو هروئین یک کیلو کراک با مواد شیمیایی خطرناک به دست می‌آید.
ابهری افزود: کشف 5/17 تن کراک در هشت ماهه سال جای نشان دهنده کشف روزانه 5/6 کیلوگرم کراک در کشور است این در حالی است که به‌طور استاندارد یک سوم این‌گونه مواد مخدر در کشور کشف می‌شود.
وی تصریح کرد: از آنجایی که مصرف یک تا سه بار کراک موجب تخریب اساسی در مغز و اعصاب و اعتیاد می شود، تبلیغات اعتیاد آور نبودن مواد مخدر صنعتی و استفاده آن برای لاغری و برطرف کردن چین و چروک صورت سلاح مافیای مواد مخدر برای آلوده کردن بیشتر افراد جامعه است.
این آسیب شناس اجتماعی از افزایش قاچاق مواد مخدر صنعتی از ایران به برخی کشورها خبر داد و اظهار کرد: در سال 2009، 16 نفر از ایرانیان به دلیل قاچاق مواد مخدر به مالزی دستگیر شدند اما تعداد این افراد در سال 2010 رشد هشت درصدی داشته و به 138 نفر رسید.
وی ادامه داد: این افراد باید علاوه بر مجازات در کشورهای دیگر در ایران نیز به جرم اهانت به آبرو و شخصیت ایرانیان محاکمه شوند.

يك ملي‌پوش ديگر كشتي‌ ايران به آذربايجان رفت!
محمدرضا آذرشكيب در مسابقات كشتي آزاد قهرماني كشور آذربايجان اول شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پس از اين كه سامان طهماسبي دارنده دو مدال برنز كشتي فرنگي جهان، در مسابقات جهاني مسكو براي كشور آذربايجان كشتي گرفت، حالا يك ايراني ديگر در مسابقات كشوري آذربايجان كشتي گرفته است.
محمدرضا آذرشكيب دارنده دو مدال نقره جوانان جهان در وزن 120 كيلوگرم كه در مسابقات امسال قهرماني آسيا در هند نيز مدال برنز گرفت، در مسابقات كشوري آذربايجان شركت كرد و با شكست "الكسيس رودريگز" قهرمان نامدار كوبايي كه او هم قصد حضور در تيم ملي آذربايجان را دارد، به مدال طلا رسيد. علي عيسي‌يف ملي‌پوش سال هاي اخير آذربايجان در اين وزن سوم شد.
حال بايد ديد آيا آذرشكيب هم راه سامان طهماسبي را مي‌رود يا نه. البته با توجه به حضور آذرشكيب در مسابقات جام جهاني و قهرماني 2010 آسيا در تركيب تيم ملي ايران، بر اساس قوانين فيلا اين كشتي‌گير تا قبل از المپيك لندن نمي‌تواند براي آذري ها كشتي بگيرد. نكته جالب اينكه اكبر طهماسبي، رييس كميته داوران ايران و بهمن طالبي ديگر داور المپيكي ايران در اين رقابت‌ها قضاوت كردند.

با انتقاد از حذف روز ايمني در برابر زلزله از تقويم

رييس پژوهشگاه زلزله‌شناسي:
هر هفت سال منتظر يك زلزله بزرگيم!
رييس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله با بيان اين كه با توجه به وضعيت گسل‌هاي كشور بايد هر هفت سال منتظر وقوع يك زلزله‌ بزرگ در ايران باشيم، دلايل شوراي فرهنگ عمومي در حذف روز ملي ايمني در مقابل زلزله از تقويم رسمي كشور را قانع كننده ندانست و با انتقاد از اين اقدام بر ضرورت اطلاع رساني و توجه دادن مستمر مردم و مسوولان به اهميت آمادگي در برابر زلزله تاكيد كرد.
به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر عباسعلي تسنيمي در حاشيه برگزاري مراسم ويژه هفته پژوهش و فناوري و سالروز زلزله بم در پژوهشگاه در جمع خبرنگاران از رونمايي تمبر روز ايمني در برابر زلزله خبر داد و گفت: پيشنهاد انتشار اين تمبر و اينكه چه المان هايي بر روي آن قرار گيرند كه هم توجه به آينده از لحاظ ايمني و مقاوم‌سازي و هم توجه به اتفاق رخ داده زلزله بم داشته باشد از دو سال پيش مطرح شد.
وي تصريح كرد: اين پيشنهاد نتوانست پيش برود اما در دستور كار قرار داشت تا در فرصت مناسبي دنبال شود تا اينكه از ستاد مديريت بحران وزارت كشور تماس گرفته شد كه با پست صحبت شده و قرار است اين تمبر تهيه شود.
رييس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله ادامه داد:‌ از آنجا كه مراسم سالگرد زلزله بم در پژوهشگاه به صورت همگاني نيست كه جنبه تبليغي و گستردگي در سطح شهر داشته باشد و بيشتر با اين رويكرد است كه از تجربيات محققان و پژوهشگران اين عرصه استفاده و راهكارهاي تكميلي آينده مطرح شود بنابراين براي اثرگذاري بيشتر اين عمل تبليغي موافقت شد كه رونمايي تمبر در سالن وزارت كشور انجام شود.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا حذف روز ايمني در برابر زلزله با رونمايي از تمبر چنين روزي مغايرت ندارد به بيان تاريخچه تعيين اين روز پرداخت و اظهار كرد: پژوهشگاه در سالهاي قبل پيشنهاد نامگذاري روز 8 آذر به عنوان روز مانور زلزله و 5 دي مصادف با سالروز زمين‌لرزه بم به عنوان روز ملي ايمني در برابر زلزله را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه کرد که در نهايت روز 5 دي با عنوان روز ملي ايمني در برابر زلزله در تقويم‌ها ثبت شد.
رييس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله گفت: بدين ترتيب از سال 81 تا امسال اين روز در تقويم قرار داشت كه طي جلسه‌اي در شوراي فرهنگ عمومي در سال جاري اين روز حذف شده و دلايلي هم كه دبير شورا مطرح كرد به هيچ وجه از نظر ما قانع كننده نيست و با پژوهشگاه نيز هيچ گونه هماهنگي نشده بود.
تسنيمي خاطرنشان كرد: ما در هر موضوعي اصرار نداريم كه درست مي‌گوييم اما معتقديم كه بايد تعامل فكري جود داشته باشد تا تصميم درست اتخاذ شود.
وي با بيان اينكه در تمام كشورهاي زلزله خيز بزرگداشت زلزله‌ها و توجه كردن به آنها بسيار اهميت دارد، گفت: ديده مي‌شود كه در آ‌مريكا 100 سالگي يك زلزله مورد توجه است و برنامه براي آن برگزار مي‌شود، اما موضوعي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه در اين 100 سال نسبت به موضوع زلزله با رويكرد ويژه‌اي توجه مي‌شود.
رييس پژوهشگاه زلزله شناسي تاكيد كرد: به نسبت اهميت و فراگيري موضوع زلزله كار چنداني در اين زمينه انجام نداده‌ايم و در اين زمينه بسيار عقب هستيم واين طور نيست كه تجربه علمي مثلا 100 ساله داشته باشيم. حتي استاندارد 2800 ساختمان براي اولين بار در سال‌هاي 62، 63 به اجرا گذاشته شد.
تسنيمي اضافه كرد:‌ البته گاهي بر اساس استنباط برخي مديران اين مساله مطرح مي شود كه اگر موضوع زلزله زياد مطرح شود مردم نگران مي‌شوند و بهتر است كه مطرح نشود اما بايد توجه داشت در شهرهايي مانند تهران و ساير شهرهاي كشور هر روز زلزله رخ مي‌دهد و به چنين واقعه مهمي بايد توجه داشت.
وي ادامه داد: زلزله‌هايي كه امسال رخ داده نسبت به سالهاي گذشته بسيار بيشتر بوده و البته از نظر علمي ثابت نشده كه زلزله‌هاي متوسط و خفيف و نزديك به بزرگ موجب تخليه انرژي گسل‌ها مي‌شوند و يا اگر زلزله‌ها رخ ندهند حتما انرژي آنها تجميع مي‌شود و به يكباره رخ مي‌دهد.
رييس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي در خصوص تعداد ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري باند پهن در كشور گفت: در حال حاضر 24 ايستگاه فعال وجود دارد كه تا پايان سال به 26 افزايش مي يابد در حالي كه به 160 ايستگاه در كشور نياز داريم.
وي در پايان در پاسخ به اين سوال كه اينكه گفته مي‌شود هر 10 سال زلزله‌اي بزرگ رخ مي‌دهد در حال حاضر وضعيت چگونه است، اظهار داشت: اكنون وضعيت گسل‌ها به گونه‌اي است كه شايد بتوان گفت هر هفت سال يك بار زلزله‌اي بزرگ رخ مي‌دهد.

حکم قاتل میدان کاج در دیوان عالی تأیید شد

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: قضات دیوان عالی کشور به بخش هایی از این حکم ایراد گرفته اند اما در خصوص قصاص قاتل این پرونده حکم تأیید شده است.
به گزارش خبرگزاری برنا ، جعفری دولت آبادی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرستان جدید و قدیم دادسرای ناحیه 16 در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید پرونده میدان کاج به کجا رسیده است و اجرای حکم کی خواهد بود ؟ گفت: دیوان عالی طی دادنامه ای که امروز صادر کرد این حکم دادسرای بدوی را تأیید کرد.
وی افزود: البته قضات دیوان عالی کشور به بخش هایی از این حکم ایراد گرفته اند اما در خصوص قصاص قاتل این پرونده حکم تأیید شده است و در صورتیکه اولیای دم مقتول برای اجرای حکم تقاضا کنند حکم را هفته آینده اجرا خواهیم کرد.

بازداشت فعالان جنبش سبز در شهرستان بهبهان

خبرگزاری هرانا - پس از حوادث ۱۶ آذر ماه سال جاری، حجت‌الله نخستین و جواد ابوعلی دو نفر از فعالان اجتماعی شهرستان بهبهان دستگیر و به زندان همین شهرستان منتقل شدند.

به گزارش خبرنگار کلمه این دو نفر که از حامیان میرحسین موسوی هستند، از دو هفته پیش دستگیر شده‌اند. اتهام این دو نفر، توزیع روزنامه کلمه و سی‌دی‌های جنبش سبز در شهرستان بهبهان عنوان شده است. آنها پس از دو هفته بازجویی، دیروز به بند عمومی زندان بهبهان منتقل شده‌اند.

همچنین طبق اخبار رسیده به کلمه، پس از وقایع شانزدهم آذرماه سال جاری، هزاران تراکت و سی‌دی درباره جنبش سبز و فراخوان برای حضور دانشجویان در روز دانشجو و حمایت از مجید دری، دانشجوی تبعید شده به این شهر، در میان مردم بهبهان توزیع شده است.

مسئولان زندان همچنین از هرگونه ارتباط این دو فعال جنبش سبز با مجید دری، دانشجوی ستاره‌دار که چندی پیش به این زندان تبعید شده است، جلوگیری می‌کنند. آنها به این دو گفته‌اند اگر با مجید دری صحبت کنید، عواقب ناگواری در انتظارتان خواهد بود.

مجید دری، دانشجوی ستاره‌دار، از ۲۵ مهرماه امسال و به دنبال اجرای حکم ۶ سال تبعید خود، به زندان شهرستان بهبهان تبعید شده است و هم اکنون در شرایط بسیار سختی دوران زندان در تبعید خود را می‌گذارند.

فیلم؛ خانواده حبیب الله لطیفی در مقابل زندان سنندج


ایران؛ بیش از 2000 کشته در تصادفات تنها یکماه

سایت عصر ایران: رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: در آبان امسال دو هزار و 136 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند که از این تعداد هزار و 732 نفر مرد و مابقی زن بودند.

به گزارش آفتاب به‌نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر جابر قره‌داغی با بیان این مطلب افزود: تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی در آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.5 درصد افزایش یافته است.

اهواز؛ حمله مسلحانه به نماینده ولی فقیه در سپاه

سایت حکومتی رسا: نماينده ولي فقيه در سپاه امام علي اهواز از سوء قصد به يك روحاني و يك بسيجي در اهواز خبر داد.

حجت الاسلام علي كاظم بهرام، نماينده ولي فقيه در سپاه امام علي اهواز، از زخمي شدن يك روحاني و شهادت يك بسيجي طي يك سوء قصد در اهواز خبر داد.

وي افزود: در اين حمله كه توسط دو نفر موتور سوار نقاب دار، ساعت 13 ظهر امروز (شنبه) به وقوع پيوست؛ حجت الاسلام كاظم عبيات، نماينده سابق ولي فقيه در سپاه تازه تأسيس ناحيه حميديه اهواز، بازنشسته سپاه حميديه و قاطع عبيداوي از بسيجيان فعال اين شهر مورد سوء قصد واقع شدند.

نماينده ولي فقيه در سپاه امام علي اهواز، در ادامه اظهار داشت: اين دو مجروح حادثه با حضور نيروهاي امنيتي و امدادي به سرعت به بيمارستان انتقال يافتند كه قاطع عبيداوي بر اثر شدت جراحات در بيمارستان حميديه دار فاني را وداع گفت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به سابقه فعاليت هاي فرهنگي اين دو حادثه ديده اشاره كرد و گفت: اين دو نفر از فعالان فرهنگي شهر حميديه هستند كه سابقه درخشاني در كارنامه فرهنگي آنان به چشم مي‌خورد.

حجت الاسلام بهرام در پايان اظهار داشت: تاكنون عوامل اين سوء قصد و انگيزه آنان از اين اقدام مشخص نشده است و اين حادثه از سوي مسؤولان امنيتي و اطلاعاتي استان در دست بررسي و پيگيري است.

پس از گیلان، کارخانه‌ های اهواز در معرض ورشکستگی

در اهواز کارگاهها و کارخانجاتی که تولیداتشان به مصرف برق با ولتاژ بالا نیاز دارد، مانند کولر‌سازیها و تعمیرات کولرها و... در معرض ورشکستگی قرار گرفته ‌اند چرا که تولیدات آنها از این پس خریدار نخواهد داشت. از جمله این شرکتها می‌توان از شرکت الکترونیکی پارس در اهواز نام برد که به کارگران با سابقه خدمت چند ساله اعلام کرده است که فعلا کار نیست و آنها را خبر خواهند کرد.

کارخانه های گیلان در معرض ورشکستگی

یک نماینده ی مجلس از بحران شدید کارگری در گیلان و چشم انداز ورشکستگی صنایع بزرگ این استان خبر داده است.
به گزارش ایلنا، جبار کوچمی عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، گفته است: گیلان با بحران شدید کارگری مواجه است و دولت باید هرچه سریعتر رسیدگی بکند.
وی در این گفتگو با ابراز نگرانی شدید از وضعیت کارخانه های صنعتی گیلان، افزود:کارخانه های مهم صنعتی گیلان اعم از خاور، دخانیات، ایران پوپلین و ایران کنف در معرض ورشکستگی قراردارند واین نگرانی وجود دارد که هزاران کارگر زحمت کش بی کار بشوند.
این نماینده ی مجلس همچنین تاکید کرد برخی کارگران کارخانه های استان گیلان شش ماه است که حقوق های خود را دریافت نکرده اند. به گفته ی وی مسئولین واقعیت های این استان را بیان نمی کنند و طوری حرف می زنند که انگار همه جا گل و بلبل است.

احضار دانشجوی محروم از تحصیل بهایی

دانشجونیوز: بشیر احسانی فعال حق تحصیل بهایی که پس از وقایع عاشورای 1388 بازداشت گردیده بود به شعبه ی 5 دادسرای اوین احضار شد.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی ، این محروم از تحصیل بهایی، امروز 4 دی ماه در تماسی تلفنی به دادسرای شعبه ی 5 زندان اوین برای پاسخگویی به برخی از سوالات احضار گردید.

اتهامات این فعال حق تحصیل در آخرین دفاعیاتی که در روز 18 اسفند برای وی برگزار گردید اینگونه عنوان شده است :تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع و تبانی

بشیر احسانی، پس از واقع عاشورای 1388 در تاریخ 21 بهمن 1388 در تهران بازداشت و به زندان اوین بند 240 منتقل گردید و پس از 27 روز در تاریخ 18 اسفند 1388 با قرار وثیقه آزاد شد.

افزايش قيمت ها درسال آينده دو برابر امسال

ایسنا: عضو هيات رييسه کميسيون برنامه و بودجه افزايش قيمت ها در سال آينده را دو برابر سال جاري دانست و افزود: آزادسازي حامل هاي انرژي موجب افزايش هزينه و بودجه دستگاه ها در لايحه بودجه سال90 مي شود و طبيعتا محل هزينه منابع حاصله از سوي دولت در لايحه بودجه سال آينده مشخص خواهد شد.
هادي قوامي گفت: بازتوزيع يارانه ها، سياست هاي حمايتي از جمله توسعه تامين اجتماعي و حمايت از توليد، هزينه هاي جاري دولت و پروژه هاي عمراني از جمله سرفصل هاي هزينه کرد بودجه سال 90 است.
نماينده اسفراين تاکيد معاونت برنامه ريزي نظارت راهبردي به دستگاه ها براي تنظيم جزييات ضوابط مالي بخشنامه بودجه سال آينده بدون در نظرگرفتن آثار اجرايي هدفمندسازي يارانه ها را به دليل تمرکز تصميم گيري در دولت دانست و خاطرنشان کرد: پس از اتمام ارائه پيشنهادات بودجه اي دستگاه ها به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي، جمع بندي و تلفيق نهايي در اين معاونت انجام خواهد شد; به عبارت ديگر آثار اجرايي هدفمندسازي يارانه ها در نهايت از سوي دولت در لايحه بودجه سال بعد لحاظ مي شود.
وي در توصيه اي خواستار مبنا قرارگرفتن سياست هاي قيمتي و غيرقيمتي در لايحه بودجه 90 شد و اظهار کرد: منابع حاصل از صرفه جويي دولت بايد در قالب سياست هاي غيرقيمتي و در جهت هدفمندسازي يارانه ها هزينه شود، اختصاص منابع خوب براي گسترش ناوگان حمل و نقل عمومي به نحوي که منجر به کاهش استفاده از خودروهاي شخصي شود موجب کاهش مصرف انرژي مي شود. در کنار اين سياست، اصلاح قيمت حامل هاي انرژي نيز موجب کاهش و اصلاح مصرف انرژي مي شود.
قوامي شکل دادن زيرساخت ها و اصلاح الگوي مصرف را موجب صادرات انرژي و سرمايه گذاري منابع حاصل در اقتصاد کشور دانست و تاکيد کرد: سياست هاي قيمتي و غيرقيمتي مکمل يکديگر است و موجب کاهش فشارهاي اقتصادي بر مردم مي شود.
نماينده اسفراين تاکيد کرد: دولت در لايحه بودجه سال 1390 در بخش تملک دارايي بايد وزن سياست هاي غيرقيمتي را بيشتر کند. در اين صورت زيرساخت ها شکل پيدا کرده و مصرف انرژي کاهش مي يابد.

بيش از 50 درصد زنان مناطق محروم از آموزش باز مانده اند

روزنامه خراسان: عضو کميسيون آموزش با بيان اين که بيش از 50 درصد از زنان در مناطق محروم و روستايي از آموزش بازمانده‌اند، گفت: هم‌اکنون امکانات فيزيکي و نيروي لازم را براي آموزش زنان بي‌سواد در نقاط مختلف کشور نداريم.نورا... حيدري در گفت‌و‌گو با فارس، با بيان اينکه فاصله تحصيلي ميان زنان و مردان در مناطق روستايي کشور زياد است، گفت: زنان مناطق محروم در مقايسه با افراد ساکن در شهرها براي دسترسي به تحصيلات، وضعيت مناسبي ندارند و کمتر به بحث سواد‌آموزي علاقه‌مند هستند.بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، دسترسي زنان ساکن مناطق محروم به آموزش بيشتر شد اما هنوز تا رسيدن به وضعيت مطلوب فاصله داريم.

اعدام 7 نفر در یکروز و صدور حکم اعدام برای جوان 28 ساله

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران به نقل از رسانه های حکومتی نوشت، روز گذشته دستکم شش نفر در شهرهای اهواز و ساوه اعدام شدند.

خبرگزاری هرانا: طی روز گذشته مجموعا هفت نفر در زندان های ساری، اهواز و ساوه به دار آویخته شدند. چهار نفر در اهواز، دو نفر در ساوه و یک نفر نیز در ساری حلق آویز شدند.

دستگاه قضاییه رژیم اسلامی همچنین حکم اعدام یک جوان را در تهران صادر کرد. این جوان غلامرضا نام دارد و 28 ساله است.

خانه تاریخی در شیراز به کارگاه تولید تشک تبدیل شد

خبرگزاری مهر: خانه تاریخی دکتر منصوری با وجود برخورداری از عناصر زیبای معماری همچون حجاریها و گچ بریهای متعلق به دوره قاجاریه، در محدوده اجرای طرح تخریب بافت تاریخی شیراز قرار گرفته و بخشهایی آن به کلاس درس افاغنه و کارگاه تولید کارتن و تشک تبدیل شده است.

خانه دکتر منصوری سه نسل پیش خانه یکی از پزشکان به نام شهر شیراز بوده و در محله سنگ سیاه شیراز قرار گرفته است. این خانه متعلق به دوران قاجار است و حجاری و گچ بریهای داخلی و سر در آن، این خانه را در میان خانه های موجود در بافت تاریخی شیراز متمایز کرده است.

بخشی از این خانه تاریخی اکنون به مدرسه چند کلاسه پسران افاغنه تبدیل شده است. دانش آموزان در اتاقهایی که معماری کمتری دارند کلاس تشکیل می دهند ولی بخش دیگری از این خانه کارگاه تولید تشک و کارتن شده است.

در این میان حسینی، مدیر مدرسه چند کلاسه پسران افاغنه در خانه منصوری اجازه ورود کودکان به داخل شاه نشین این خانه را نمی دهد. او به خبرنگار مهر می گوید: در اتاق شاه نشین را قفل کرده ام. چون احتمال داشت بچه ها با ندانم کاری آسیبی به گچ بری دیوارهای این اتاق بزنند.

همچنین خانه تاریخی دکتر منصوری در طرح تخریب 57 هکتاری بافت تاریخی شیراز قرار گرفته و قرار است در قالب اجرای این طرح تخریب شود.

مهدی پارسایی، دانش آموخته معماری با بیان اینکه بیشتر خانه های تاریخی در معرض فرسودگی قرار گرفته و رها شده اند به خبرنگار مهر می گوید: خانه دکتر منضوری که متعلق به دوره قاجاریه است بنایی ارزشمندی با دو حیاط اندرونی و بیرونی است که بخشهایی از آن به عنوان کارگاه تولید کارتن و تشک استفاده می شود و در بخش سالم خانه افاغنه درس می خوانند.

پارسایی ادامه می دهد: وقتی بنایی به دست اتباع بیگانه می افتد یعنی اینکه آن بنا برای ما مهم نیست و نمی توانیم برای حفظ آن اقدامی انجام دهیم.

وی می گوید: به فرض اینکه افرادی که اکنون از این خانه به عنوان مدرسه استفاده می کنند افرادی دلسوز باشند اما بودجه و پولی برای مرمت آن خانه ندارند که بتوانند از آن نگهداری کنند. در نتیجه این فضاها هر چند که عامل تخریب انسانی را لحاظ نکنیم باز هم در معرض فرسایش قرار دارند.

افزایش ۲۰ درصدی کرایه آژانس‌ ها در تهران

معاون عمرانی استاندار تهران گفت: کرایه آژانس‌ها از هفته آخر دی بر اساس مصوبه وزارت کشور ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش فارس، محمدرضا محمودی افزود: تا زمانی که آژانس‌ها سوخت یارانه‌ای دارد قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.

وی با بیان اینکه از هفته آخر دی کرایه آژانس‌ها افزایش می‌یابد، گفت: این افزایش نرخ بر اساس مصوبه وزارت کشور است.

معدن ۱۲۰۰ میلیارد تومانی را ۱۸۰ میلیارد تومان فروختند

سایت سحام نیوز: رییس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه گزارش انحرافات از اصل ۴۴ قانون اساسی را به مجلس و دولت ارائه می‌دهیم، گفت: یکی از معادن با قیمت ۱۸۰ میلیارد تومان فروخته شده بود ولی پس از ورود دیوان مشخص شد ارزش معدن ۱۲۰۰ میلیارد تومان است.

عبدالرضا رحمانی فضلی با اشاره به این که پس از اینکه طی تذکرات و جلسات متعدد به نتیجه نرسیدیم، دستور لغو معامله را دادیم گفت: پس از رفت و برگشت پرونده به دولت نهایتا در قالب بهره برداری از معدن به توافق رسیدیم و بنا شد اگر بخواهند معدن را بفروشند به مزایده بگذارند.

رئیس دیوان محاسبات همچنین با اعلام اینکه در واگذاری سهام مخابرات نیز ایرادات و اشکالات اساسی داشتیم، خاطرنشان کرد: اشکالات را در قالب گزارش به مجلس دادیم و مجلس تحقیق و تفحص انجام داد و سپس گزارش مربوطه را در صحن علنی قرائت نمود.

وی در پایان گفت: اولین نگرانی ما در مورد اجرای اصل ۴۴ شرکت‌های شبه دولتی است که دارند خصوصی می‌شوند. اقدام آن‌ها به ظاهر قانونی است ولی با روح اصل ۴۴ کار مطابقت ندارد و نگرانی دوم در مورد اجرای اصل ۴۴ نحوه توزیع منابع حاصل از این بخش است.

وضعیت بد روحی دو دانشجوی زندانی در اوین

ارسلان ابدی و کیارش کامرانی، دو دانشجوی زندانی درِ بند ۳۵۰ زندان اوین، در شرایط بد روحی و روانی به سر می برند.

به گزارش دانشجو نیوز، این دو دانشجو که فردا یک سال از زمان زندانی شدنشان می گذرد، به علت قطع بودن تلفن بند ۳۵۰، ماه ها است که تماسی با بیرون از زندان نداشته اند.

ارسلان ابدی، سال گذشته و در راهپیمایی اعتراضی روز عاشورا دستگیر، و ابتدا با اتهام محاربه روبرو شد که این اتهام بعد از مدتی به اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی تغییر کرد. وی ابتدا در دادگاه بدوی به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در مرحله تجدید نظر به ۶سال تقلیل یافت. درعفواعطا شده به زندانیان به مناسبت عیدغدیراین حکم تبدیل به ۳ سال حبس گردید.

کیارش کامرانی، دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه پیام نور نیز که در حوادث عاشورای سال گذشته بازدشت شده بود، ابتدا به ۵ سال زندان محکوم شده بود که بعدها این حکم به ۲ سال حبس تقلیل یافت.

گفتنی است مسئولین دادستانی قول آزادی این دو دانشجوی در بند را به خانواده هایشان داده بودند که بعد از سپری شدن یک سال این دو همنچنان در زندان به سر می برند.

شایان ذکر است امکان ملاقات حضوری نیز از ارسلان ابدی و کیارش کامرانی و دیگر زندانیان سیاسی محبوس دربند ۳۵۰زندان اوین سلب شده است.

قیمت‌های هدفمندی از قیمت‌های جهانی بیشتر است

بالاخره یارانه‌ها وارد فاز هدفمندی شدند و با اعلام احمدی‌نژاد آزادسازی و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی؛ آب و نان از یکشنبه ۲۸ آذر آغاز شد؛ هرچند بارها گفته شده بود یارانه کالاهای اساسی (آب و نان) فعلا هدفمند نمی‌شود.

با قیمت‌های جدید و واریز ۴۴۵۰۰ تومان برای هر نفر در هر ماه تا پایان سال ۹۰ حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت می‌شود درحالی‌که بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بود در سال اول ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت از این امر باشد اما ظاهرا دولت عجله داشت و راه ۳ ساله را یک‌ساله قصد رفتن دارد.

به گزارش آفتاب، در حال حاضر استراتژى دولت این است که فقط روى هدفمند کردن یارانه‌ها متمرکز شود نه بر روى یک استراتژى جامع اقتصادى اجتماعى به نام آزادسازى اقتصادى و چون آن استراتژى اجرا نمى‌شود ممکن است حتى تا مدتى تولیدات داخلى در برابر واردات بدون سپر و بدون محافظ باشند. اگر ما استراتژى آزادسازى اقتصادى را در قالب یک منظومه کلان اجرا مى‌کردیم معنایش این بود که هم‌زمان با آزادسازى قیمت‌ها و حامل‌های انرژی، باید سود بانکی؛ نظام تعرفه‌ای و دستمزدها آزاد می‌شد ضمنا قانون کار و قانون مالیات‌ها اصلاح مى‌شد و فضاى عمومى کسب‌و‌کار نیز مى‌بایست آزاد یا و مساعد مى‌شد که در این حالت کلى نیز مى‌توانستیم قدرت رقابت خود را با خارج حفظ ‌کنیم.

قیمت‌های داخلی انرژی و کالاها گران‌تر از قیمت‌های خارجی شد

با حذف یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی و بسیاری از کالاها از قیمتها جهانی بالاتر رفت، در حالی‌که سطح درآمدها و حقوق مردم کمتر از یک چهارم درآمدهای جهانی است.

به چند نمونه از مقایسه قیمت‌های داخلی و جهانی توجه کنید:

خودرو: قیمت خودرو در داخل کشور در خودورهای تجاری حداقل ۵۰ درصد ودر خودروهای سواری حداقل ۱۳۰ درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی‌ است در حالی‌که کیفیت‌شان بسیار پایین‌تر و مصرف انرژی و قطعات یدکی‌شان چند برابر بیشتر است.

بنزین: آمار اکتسابی از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی حاکی است، قیمت فوب خلیج فارس بنزین در آذر ماه ۸۹ تقریبا ۵۷۵ تومان در هر لیتر بوده است بر این اساس با توجه به قیمت‌گذاری حداقل ۴۰۰ تومانی بنزین برای هر لیتر پس از شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و قیمت ۷۰۰ تومانی بنزین آزاد غیرسهمیه‌ای قیمت بنزین در ایران از قیمت‌های جهانی بالاتر خواهد رفت.

نفت گاز: قیمت هر لیتر نفت‌گاز فوب خلیج‌فارس در زمان یاد شده ۶۱۲ تومان بوده است. قیمت این حامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده کالا و خدمات پس از اجرای قانون لااقل ۱۵۰ تومان تعیین شده ودر عین حال قیمت ۳۵۰ تومانی نفت‌گاز غیر سهمیه‌ای نیز ۵۵ درصد قیمت فوب فعلی خلیج فارس است.

نفت کوره: قیمت نفت کوره با اجرای قانون هدفمند کرد یارانه‌ها، ۲۰۰ تومان در هر لیتر تعیین شده است. قیمت فوب خلیج فارس این حامل در آذر ماه ۴۷۰ تومان در هر لیتر بوده است.

گاز: قیمت گاز خانگی به ۳۰ تا ۳۵۰ تومان درهرمتر مکعب افزایش یافته در حالی‌که قیمت‌های جهانی حدود ۱۵۰ تومان است.

برق: قیمت هر کیلووات ساعت برق به ۲۷ تا ۲۱۰ تومان افزایش یافته اما قیمت‌های جهانی حدود ۴۰ تا ۱۰۰ تومان است.

مس: قیمت جهانی مس ۹۳۰۰ دلار در هر تن است در حالی‌که قیمت داخلی ۹۸۵۰ تومان(۹۶۵۰ دلار در هر تن) به مصرف کنندگان عرضه می‌شود.

فولاد: قیمتهای جهانی بیلت و شمش فولادی ۵۳۰ دلار درهر تن است اما قیمت‌های داخلی در شرکت‌های مختلف از ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار درهر تن عرضه می‌شود.

آلومینیوم: در حالی‌که قیمت جهانی هر تن آلومینیوم ۲۳۰۰ دلار است قیمت‌های داخلی با وجود اینکه صادر کننده هستیم حدود ۲۶۰۰ دلار در هر تن است.

پتروشیمی: بیش از نیمی از محصوات پتروشیمی در داخل ۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی فرخته می‌شوند در حالی‌که ماصادر کننده عمده این محصولات هستیم.

تاثیر حذف یارانه‌ها بر صنعت حمل‌ونقل

بیشترین تاثیر هدفمندی یارانه‌ها بر صنعت حل و نقل است؛ به‌طوری که ۲۴۸ هزار کامیون و اتوبوس و که حمل و نقل بار و مسافر را انجام می‌دهند میانگین در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷۰ لیتر گازوئل مصرف می‌کنند درحالی‌که در دنیا حدود ۳۸ لیتر برای ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌شود.

در هر حال با ۹ تا ۲۱ برابر شدن قیمت گازوئیل (میانگین ۱۵ برابر)صنعت حمل‌ونقل دچار مشکل می‌شود. هر اتوبوس مسافری خارج‌شهری یا بین‌شهری با قیمت ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان روزانه حداقل ۱۶ ساعت کار می‌کند و میانگین ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارد و بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر سفر می‌کند یعنی حداقل ۸۵۰ تا ۱۱۰۰ لیتر گازوئیل مصرف می‌کند که هزینه آن با نرخ ۱۶۵ ریال روزانه برای هر اتوبوس ۱۴ تا ۱۸ هزار تومان(میانگین ۱۶ هزار تومان) بود و پس از هدفمندی و با رقم فعلی گازوئیل ۱۵۰ و ۳۵۰ تومانی اگر مثل سابق مشتری و مسافر داشته باشد هزینه گازوئیل حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۳۵۰ هزارتومان(میانگین ۲۲۵ هزار تومان ) خواهد شد یعنی هزینه‌های سوخت حدود ۲۱۰ هزار تومان افزایش داشته که با احتساب افزایش هزینه‌های انسانی؛ قطعات یدکی و کاهش مسافر به ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید در حالی‌که با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها فقط ۸۰ هزار تومان افزایش درآمد خواهد داشت یعنی مجموع هزینه‌هایش روزانه حداقل ۱۷۰ هزار تومان بالا خواهد رفت.

افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل بار

در حالی‌که بر اساس محاسبات بالا هزینه‌های روزانه از قبیل سوخت؛ قطعات و انسانی هر کامیون حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته اما درآمد و کرایه بارفقط ۱۵ درصد افزایش یافته و از ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در روز به ۲۳۰ تا ۵۷۵ هزار تومان بالا رفته یعنی به‌طور خالص بین ۱۸۰ تا ۲۸۰ هزار تومان به هزینه‌های روزانه کامیون‌ها و کشنده‌ها افزوده شده که باعث افزایش اضافه بر ۱۰ درصدی کرایه بار و تورم اضافه‌تر خواهد شد.

وعده داده شد که کامیون‌های مصرف‌بالا را نوسازی می‌کنیم اما با تکنولوزی کدام کشور و چه نوع کامیونی؟ کامیون‌های کشنده با کیفیت ولوو سوئدی(سایپا دیزل)؛ بنز آلمانی (توقف تولید در ایران خودرو دیزل به دلیل تحریم) ایویکو ایتالیایی(زامیاد)؛ بی ام سی ترکیه‌ای در کویرخودرویزد؛ رنو وارداتی از فرانسه ویا در اثر تحریم تولید نمی‌شود یا با قیمت‌های حدود ۱۴۵ تا ۱۶۰ میلیون تومان خریداری ندارند و نوسازی ناوگان حمل‌و نقل با آنها غیرممکن است. می‌ماند کشنده‌ها و کامیون‌های چینی دانگ فنگ(سایپا دیزل) هوو(ایران خودرو دیزل)؛ کشنده‌های چینی آمیکو؛ کامیون چینی کاویان درکاریزان خودرو که از بین این‌ها هوو چینی مشهور به ارابه مرگ جاده‌های ایران اجازه واردات ندارد؛ دانگ فنگ چینی فروخته شده توسط سایپا دیزل به نام کامیون ژاپنی هم توسط خریداران قبلی بایکوت شده و در مجلس پرونده دارد و بقیه هم آنقدر بی‌کیفیت‌اند که خریداری ندارند پس نوسازی ناوگان حمل‌ونقل تا زمان رفع تحریم‌ها و ورود کامیون‌های اروپایی با کیفیت ممکن نخواهد بود. از سوی دیگر با توجه به بدهی ۸۵۰ میلیارد تومانی سایپادیزل(باسرمایه ۶۰ میلیارد تومان) و بدهی ۷۶۵ میلیارد تومانی ایران خودرو دیزل(سرمایه ۱۲۰ میلیارد تومان) خود این شرکت‌ها هم در معرض ورشکستگی قرار دارند.

کار مهم مترجم
راز گل سرخ

به تماشا سوگند و به آغاز کلام...وبه پرواز کبوتر از ذهن.... واژه ای در قفس است.....

زنی را می شناسم من زنی را می شناسم من
که شوق بال و پر دارد ولی از بس که پر شور است
دو صد بیم از سفر دارد زنی را می شناسم من
که در یک گوشه ی خانه میان شستن و پختن
درون آشپزخانه سرود عشق می خواند
نگاهش ساده و تنهاست صدایش خسته و محزون
امیدش در ته فرداست زنی را می شناسم من
که می گوید پشیمان است چرا دل را به او بسته کجا او لایق آنست
زنی هم زیر لب گوید گریزانم از این خانه
ولی از خود چنین پرسد چه کس موهای طفلم را
پس از من می زند شانه؟ زنی آبستن درد است
زنی نوزاد غم دارد زنی می گرید و گوید
به سینه شیر کم دارد زنی را با تار تنهایی لباس تور می بافد
زنی در کنج تاریکی نماز نور می خواند
زنی خو کرده با زنجیر زنی مانوس با زندان
تمام سهم او اینست نگاه سرد زندانبان
زنی را می شناسم من
که می میرد ز یک تحقیر
ولی آواز می خواند که این است بازی تقدیر
زنی با فقر می سازد زنی با اشک می خوابد
زنی با حسرت و حیرت گناهش را نمی داند
زنی واریس پایش را زنی درد نهانش را
ز مردم می کند مخفی که یک باره نگویندش
چه بد بختی چه بد بختی زنی را می شناسم من
که شعرش بوی غم دارد ولی می خندد و گوید
که دنیا پیچ و خم دارد زنی را می شناسم من
که هر شب کودکانش را به شعر و قصه می خواند
اگر چه درد جانکاهی درون سینه اش دارد
زنی می ترسد از رفتن که او شمعی ست در خانه
اگر بیرون رود از در چه تاریک است این خانه
زنی شرمنده از کودک کنار سفره ی خالی
که ای طفلم بخواب امشب
بخواب آری
و من تکرار خواهم کرد
سرود لایی لالایی
زنی را می شناسم من که رنگ دامنش زرد است
شب و روزش شده گریه که او نازای پردرد است
زنی را می شناسم من ه نای رفتنش رفته
قدم هایش همه خسته دلش در زیر پاهایش
زند فریاد که بسه زنی را می شناسم من
که با شیطان نفس خود هزاران بار جنگیده
و چون فاتح شده آخر به بدنامی بد کاران تمسخر وار خندیده
زنی آواز می خواند زنی خاموش می ماند
زنی حتی شبانگاهان میان کوچه می ماند
زنی در کار چون مرداست به دستش تاول درد است
ز بس که رنج و غم دارد فراموشش شده دیگر
جنینی در شکم دارد زنی در بستر مرگ است
زنی نزدیکی مرگ است سراغش را که می گیرد نمی دانم؟

زنی را میشناسم من

فرستنده : م.ش.

این کودکان به چه جرمی وحشیانه شکنجه می شوند؟

از دير باز در بسياري از شهرهاي شیعه ايران آئين قمه زني رواج دارد. اين عمل بخصوص در روزهاي محرم با شدت فراواني انجام مي گيرد. بسياري از اين مردمان اعتقادات عجيبي در اين رابطه دارند و همگي علت انجام اين كار را ثواب بردن از اين عمل مي دانند.

براستي چرا برخي اينگونه وحشيانه اين عمل را روي فرزندان خود انجام مي دهند؟ و تا كي ما بايد شاهد اين گونه رفتار ها باشيم؟

عكسهايي در رابطه با قمه زني روي كودكان


 

بالای صفحه

... بیشتر