"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه 4 دی 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس/ همجواری روستای خیط و شرکت فولاد خوزستان

اهواز - خبرگزاری مهر: روستای خیط در مجاورت شرکت فولاد خوزستان مورد بی مهری این شرکت قرار گرفته ومواد الاینده آن به تمام منازل وزمینهای کشاورزی این روستا سرایت کرده وموجب تخریب آنها گردیده به طوری که زندگی را برای مردم این روستا دشوار کرده است


روستایی در ایلام: مدرسه ای با سنگ و کلوخ بجای نیمکت+ عکس

پارسینه به نقل از روزنامه فرهنگ جنوب: از یک طرف پشت میزنشینان در مصاحبه های بلندبالا دم از تجهیز روستاهای بالای 20 خانوار می زنند و می گویند هیچ روستایی در کشور بدون مدرسه نیست و از طرف دیگر روستاهایی را وجود دارند که هم جمعیت آن بالای 20 خانوار است و هم بدون مدرسه و سرپناهند !

مصداق این تناقض ادعاها روستای دشت لیر از توابع اندیکاست که 30 دانش آموز آن به جای نشستن بر میز و نیمکت بر سنگ و کلوخ می نشینند و زیر آسمان آبی تلمذ می کنند!

این دانش آموزان در سرمای زمستان و گرمای تابستان بی سرپناه هستند و می طلبد خیرین مدرسه ساز وارد گود شوند و با ساختن مدرسه برای این روستا هم خیر دنیا و آخرت را ببرند و هم کاری کنند که حرف میزنشینان "دو " نشود!

در این زمینه حامد عبداللهی دهیار این منطقه به خبرنگار فرهنگ جنوب گفت: مسئولان از این وضعیت باخبرند اما تاکنون فقط قول و وعده از آنها شنیده ایم و در عمل کوششی برای احداث مدرسه نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این روستا هر ساله مورد بازدید گردشگران از سراسر کشور قرار می گیرد شایسته نیست دانش آموزان با این وضعیت به تحصیل ادامه بدهند.


حبیب لطیفی به بند اجرای احکام انتقال داده شد است

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی : پس از اعلام خبر اجرای حکم اعدام جوانی کرد و فعال مدنی و سیاسی، حبیب الله لطیفی که قرار است روز یکشنبه اعدام شود و پخش این خبر ، در بیشتر مناطق کردنشین ایران نگرانی و اعتراض مردم را در پی داشته که وزارت اطلاعات و نیروهای سپاه پاسدارن به حالت آماده باش کامل و تدابیر امنیتی در بر گرفته اند. واز طرفی یک تیم ویژه وزارت کشور برای کنترل و هماهنگی با اداره اطلاعات استان کردستان وارد شهر سنندج شده است.بنابر خبری تازه که بدستمان رسیده است عصر دیروز تیم ویژه اعدام وارد شهر سنندج شده اند و حبیب لطیفی هم دقایقی پس از ورود تیم اعدام به بند اجرای احکام منتقل شده است و در سلول انفرادی بر سر میبرد و تیم اعدام چند دقیقه ای با ایشان صحبت نموده اند که به درگیری لفظی منجر شده است و یکی از مسئولین تیم اعدام به حبیب گفته است هر چی قاضی گفته است ما اجرا میکینم اگر گفت طناب به گردن شما می آندازیم ما این کار را انجام میدهیم.

شکواییه طبرزی از حاکمان رژیم به دبیرکل سازمان ملل
انتشار از کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

شکواییه حشمت الله طبرزدی و هنگامه شهیدی از حاکمان جمهوری اسلامی به دبیرکل سازمان ملل و پارلمان اروپا

علیرغم اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر شده است که متهمین سیاسی می بایست در حضور هیات منصفه و به صورت علنی محاکمه شوند؛ مسئولین جمهوری اسلامی برای لاپوشانی اقدامات برخلاف قانون و حقوق بشرخود و شکنجه هایی که بر موکلین و دیگر کسانی که در بازداشت هستند، تمام دادگاهها را به صورت فرمایشی و غیر علنی برگزار کرده و بدون وجود هیات منصفه با نظر ماموران امنیتی که تحت نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مشغول به فعالیت هستند؛ دست به ارتکاب اعمال برخلاف قانون زنده و موکلین را به حبس های طویل المدت محکوم نموده اند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شکواییه حشمت الله طبرزدی و هنگامه شهیدی با وکالت محمد مصطفایی از حاکمان جمهوری اسلامی به دبیرکل سازمان ملل و نیز پارلمان اروپا جهت رسیدگی به وضعیت حقوقی و قضایی آنها تنظیم و به مراجع مذکور و دیگرنهادها ارسال شد. متن این شکوائیه که توسط محمد مصطفائی وکیل برحسته حقوق بشری تنظیم شده است به شرح زیر است.

دبیر محترم سازمان ملل

جناب آقای بان کی مون

از آنجایی که نهادهای حقوق بشری سازمان ملل از جمله کمیته و شورای حقوق بشر و نیز شورای امنیت، تحت نظارت حضرتعالی مشغول به فعالیت هستند و اینکه در هزاره سوم، موضوع حفظ، احترام و ارتقاء حقوق بشر از جمله اولویت های سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان بوده و نقض حقوق بشر، توسط هر شخص حقیقی و حقوقی، غیر قابل پذیرش است به وکالت از آقای حشمت الله طبرزدی و خانم هنگامه شهیدی که در حال حاضر در بدترین شرایط ممکن به صورت کاملا غیر قانونی و خودسرانه در بازداشتگاههای امنیتی جمهوری اسلامی ایران به مدت طولانی محبوس هستند مراتب اعتراض و شکایت موکلین را علیه ناقضان حقوق بشر در جمهوری اسلامی از جمله سید علی خامنه ای، محمود احمدی نژاد، سید صادق و جواد لاریجانی، محسنی اژه ای، جعفری دولت آبادی و دیگر مسئولین جمهوری اسلامی به شرح ذیل اعلام می نمایم. امیدوارم با دلایل و مدارک موجود به دقت به شکایت اینجانب رسیدگی نموده و با ارجاع موضوع به مراجع ذیصلاح حقوق موکلین اینجانب را احقاق فرمایید:

گناه موکلین اینجانب تنها و تنها این است که تحمل ظلم و ستم های ناشی از سیاست های غلط و غیرمنطقی مسئولین جمهوری اسلامی را که بر مردمان کشور ایران تحمیل شده است را نداشته و لب به اعتراض و شکایت گشوده اند. متاسفانه نبود آزادی بیان و عقیده در جمهوری اسلامی ایران باعث شده است تا هر کس که به انحاء مختلف لب به انتقاد یا اعتراض نسبت به قوانین یا سیاست های خرد و کلان مقامات رسمی جمهوری اسلامی بگشاید توسط مامورین امنیت در وزارت اطلاعات و سپاه بازداشت و سرکوب گردد.

یکی از موکلینم به نام حشمت الله طبرزدی 16 سال است که تحت فشار نیروهای امنیتی و وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. وی بارها به صورت غیر قانونی و خودسرانه بازداشت و ماههای طولانی در سلول انفرادی برخی از زندانهای ایران از جمله زندان اوین و رجایی شهر محبوس بوده است. موکلم دوازده سال از دوران زندگی خود را در زندان به سر برده و مدت 33 ماه را در بازداشتگاههای انفرادی گذرانده است. اخیرا نیزتوسط شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام واهی اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به نه سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شده است.

موکلم در طول 16 سال فعالیت مدنی خود توسط مسئولین جمهوری اسلامی چه در دستگاههای اجرایی و امنیتی و چه در دستگاه قضایی مورد تفتیش عقیده قرار گرفته و نشریات وی به ناحق توقیف شده است، ایشان بارها مورد ضرب و شتم و بازداشت خودسرانه و شکنجه قرار گرفته اند و خانواده وی نیز بارها تهدید شده و از حق ملاقات با موکلم برخوردار نیستند.

دیگر موکل اینجانب خانم هنگامه شهیدی، از جولای سال 2009 در بازداشت به سر می برد. او مشاور ارشد امور زنان آقای مهدی کروبی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بوده است. در دوران بازداشت ماهها در انفرادی بوده و فشارهای وارده به ایشان در زندان اوین توسط مامورین امنیت وزارت اطلاعات و سپاه به گونه ای بود که بارها وی را راهی بیمارستان نموده و هم اکنون نیز از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار نیست مامورین وزارت اطلاعات وی را تهدید به اعدام نموده و در بازجویی های خود طناب دار را به گردن موکلم انداخته اند تا از وی اقرار به ارتکاب جرم و مصاحبه به زیان دیگری گیرند. ایشان نیز توسط قاضی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی به شش سال حبس محکوم شده اند. محکومیت ایشان و آقای طبرزدی در حالی است که کوچکترین دلیل و اماره ای بر انتساب اتهامات سیاسی و امنیتی علیه آنان وجود ندارد.

علیرغم اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر شده است که متهمین سیاسی می بایست در حضور هیات منصفه و به صورت علنی محاکمه شوند؛ مسئولین جمهوری اسلامی برای لاپوشانی اقدامات برخلاف قانون و حقوق بشرخود و شکنجه هایی که بر موکلین و دیگر کسانی که در بازداشت هستند، تمام دادگاهها را به صورت فرمایشی و غیر علنی برگزار کرده و بدون وجود هیات منصفه با نظر ماموران امنیتی که تحت نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مشغول به فعالیت هستند؛ دست به ارتکاب اعمال برخلاف قانون زنده و موکلین را به حبس های طویل المدت محکوم نموده اند.

حال با توجه به اینکه در حال حاضر وضعیت روحی و روانی و جسمانی موکلین اینجانب به شدت وخیم بوده و از تمام حقوقی که یک متهم و محکوم می بایست طبق قوانین داخلی و بین المللی و منشور حقوق بشر از آن برخودار باشند محروم هستند؛ با بیان برخی از تخلفات مقامات جمهوری اسلامی در ذیل، تقاضای رسیدگی به موارد مطرح شده را تا آزادی آنان داشته و استدعا دارد در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران با تسامح و تساهل برخورد نکرده و دولت جمهوری اسلامی را وادار نمایید تا به اصول بدیهی و اولیه حقوق بشر احترام گذارند آنچه در ذیل مطرح می گردد تنها مشمول موکلین نبوده و مصادیق، شامل دیگر زندانیان نیز می گردد.

1- کشف و تعقیب جرم در خصوص پرونده موکلین و اجرای تحقیقات و صدور قرار بازداشت موقت برای آنها مبتنی بر قوانین داخلی و بین المللی نبوده و دستور قضایی مشخص و شفافی در پرونده موکلین وجود نداشته است.

2- مراجع امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران، سلایق شخصی خود را در اعمال حبس برای موکلین به کار برده و از قدرت خود سوءاستفاده نموده و با موکلین با خشونت برخورد نموده ا ند.

3- آرای صادر شده علیه موکلین مستند و مستدل نبوده و اصل برائت نسبت به آنها رعایت نشده است و از امنیت قضایی لازم برخوردار نبوده اند.

4- فرصت استفاده از وکیل دادگستری و کارشناس به موکلین داده نشده و محروم از حق دفاع بوده اند.

5- مامورین امنیتی و قضایی در جریان دستگیر و بازجویی و تحقیق، موکلین را مورد آزار و اذیت قرار داده و از اعمالی نظیر بستن چشم موکلین و تحقیر آنان و شکنجه استفاده می نموده اند. و اقاریری که جنبه مجرمانه نیز نداشته است به زیان موکلین مورد استناد قرار گرفته است. پرسش های مطرح شده تلقینی و القاءکننده بوده و رفتار بازجویان با موکلین برخلاف قانون صورت گرفته است.

موکلین اینجانب بی گناه بوده و مرتکب هیچ گونه تخلف و جرمی نشده اند. اما مقامات جمهوری اسلامی ایران با سوءاستفاده از قدرت خود، آنان را در حبس نگه داشته اند که نیاز به حمایت های بین المللی و رسیدگی به شکایت اینجانب در احقاق حقوق موکلین دارد.

با تقدیم احترام

محمد مصطفایی وکیل هنگامه شهیدی و حشمت الله طبرزدی

تماس تلفنی ابوالفضل طبرزدی پس از چند روز بی خبری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ابوالفضل طبرزدی، برادرزاده مهندس حشمت الله طبرزدی دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران، که از روز بیست و هشتم آذرماه در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد سرانجام پس از پنج روز بی خبری با خانواده خود تماس گرفت. مادر وی با ابراز بی اطلاعی از محل نگهداری وی، اتهام او ارتباط با عموی زندانی‌اش عنوان کرد.

خانم طبرزدی در توضیح بازداشت فرزندش گفت: یک دفعه ریختند به منزل ما و همه بین خواب و بیداری بودیم که دیدیم بچه‌مان را با خود می‌برند بعد دیدیم ۱۰ نفر مثل مگس ریختند توی خونه ما و اصلا نمی‌دانستیم چه کار بکنیم. طوری ریختند به خانه ما که قربان چنگیز و عراق و امریکا بروم، موقع دستگیری گفتند با منافقین در ارتباط بوده، گفتم بچه من دنبال منافقین نمی‌رود این حرف‌ها چیست که می‌زنید.

به گفته وی ماموران اطلاعاتی در مورد علت بازداشت فرزندش چنین عنوان کرده اند که وی تلفن‌های نامشخصی داشته و همچنین با عمویش که زندان هست هم تماس تلفنی داشته است.

خانم طبرزدی همچنین در ارتباط با پیگیری های صورت گرفته در مورد محل بازداشت ابوالفضل طبرزدی گفت: اصلا نمی‌دانیم کجا بازداشت است، فقط گفتند زیر نظر اطلاعات است، نزد قاضی هم رفتیم این جواب را به ما دادند گفتند محکوم است برای خرد کردنش هم در انفرادی نگهداری می‌شود. دیروز رفتیم دادستانی گفتند فقط انفرادی هست. اصلا نمی‌گویند به چه علتی هست، جرمی هم از وی نگرفتند، تنها جرمش ارتباط با عمویش بوده یا مثلا فیلمهای جنبش سبز در کامپیوترش داشته که همه جوان‌ها این روز‌ها دارند.

همچنین مهندس طبرزدی در ارتباط با بازداشت ابوالفضل طبرزدی در یادداشتی از زندان رجایی شهر نوشت: جرم برادر زاده ام ابوالفضل این است که مسائل مربوط به من را پیگیری کرده است اگر چه دستگاه امنیتی رژیم به صورت وحشیانه برای بازداشت او به خانه مسکونی برادرم دکتر رضا طبرزدی در مهر اهواز ریخته، در بین اعضای خانواده ایجاد وحشت کرده و ابوالفضل را با خود برده است، اما با این اقدام ابلهانه، صرفا خانواده های دیگری را به مبارزین آزادی خواهی پیوند داده است.

تبعید "بختیار خوشنام" زندانی سقزی به سیرجان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بختیار خوشنام دانش آموخته علوم سیاسی دانشگاه زنجان، به شهر سیرجان واقع در استان کرمان تبعید شد.

به گزارش آژانس خبری موکریان، روز گذشته بختیار خوشنام که پیشتر توسط دادگاه انقلاب سقز به یک سال زندان و دوسال تبعید به سیرجان محکوم شده بود، پس از اتمام دوران محکومیت یکساله حبس برای سپری نمودن دوران تبعید به صورت تحت الحفظ به شهر سیرجان اعزام گردید.

لازم به ذکر است اتهام بختیار خوشنام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام اعلام شده است.

احضار بشیر احسانی، شهروند بهایی و از فعالان حق تحصیل

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بشیر احسانی فعال حق تحصیل بهایی که پس از وقایع عاشورای 1388 بازداشت گردیده بود به شعبه ی 5 دادسرای اوین احضار شد. اتهامات وی در آخرین دفاعیاتی که در روز 18 اسفند برای وی برگزار گردید اینگونه عنوان شده است :تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، این محروم از تحصیل بهایی، امروز 4 دی ماه در تماسی تلفنی به دادسرای شعبه ی 5 زندان اوین برای پاسخگویی به برخی از سوالات احضار گردید.

بشیر احسانی، پس از واقع عاشورای 1388 در تاریخ 21 بهمن 1388 در تهران بازداشت و به زندان اوین بند 240 منتقل گردید و پس از 27 روز در تاریخ 18 اسفند 1388 با قرار وثیقه آزاد شد.

دیده بان حقوق بشر: حکم اعدام دانشجوی کرد را لغو کنید

در ادامه واکنش های سازمان ها و نهادهای حقوق بشری، دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای خواستار لغو فوری حکم حبیب الله لطیفی شد. جو استورک، نایب مدیر بخش خاور میانه سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که "شرایط پیرامون دستگیری، حبس و محکومیت لطیفی قویا به این نکته اشاره می کند که مقامات ایرانی حقوق اساسی او را پایمال کرده اند.

متن کامل بیانیه دیده بان حقوق بشر به شرح زیر است:

(نیویورک-3 دی 1389) دیده بان حقوق بشر امروز اعلام کرد که قوه قضاییه ایران باید فورا حکم اعدام یک دانشجوی کرد را که پس از یک محاکمه غیر منصفانه محکوم شناخته شده را فورا لغو کنند.

چند روز پیش مقامات قضایی به وکیل حبیب الله لطیفی اطلاع دادند که لطیفی بامداد یکشنبه 5 دیماه در زندان سنندج در استان کردستان به دار آویخته خواهد شد.

در روز یک آبان 1386، ماموران امنیتی لطیفی را که دانشجوی حقوق در دانشگاه آزاد ایلام می باشد را به جرم فعالیت ازجانب گروهها ی "ضد انقلاب" دستگیر کردند. پس از دستگیری و بازجویی چهار ماهه لطیفی توسط ماموران اطلاعاتی محلی ، مقامات او را به زندان سنندج منتقل کردند. بنا بر چندین گزارش رسانه ای، خانواده لطیفی و منابع نزدیک به خانواده او ادعا می کنند که ماموران اطلاعات لطیفی را درطول مرحله بازجویی شکنجه کرده اند. جو استورک، نایب مدیر بخش خاور میانه سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که "شرایط پیرامون دستگیری، حبس و محکومیت لطیفی قویا به این نکته اشاره می کند که مقامات ایرانی حقوق اساسی او را پایمال کرده اند. همانند تعداد بیشماری از پرونده های امنیتی پیشین، به نظر می رسد که ماموران اطلاعاتی لطیفی را تحت شکنجه قرار دادند و یک دادگاه بدون وجود مدرک قانع کننده ای عیله لطیفی او را به مرگ محکوم کرده است".


در دادگاه، دولت این ادعا را مطرح کرد که لطیفی در چندین عملیات تروریستی دخیل بوده است از جمله تلاش برای ترور یک دادستان و حمله به یک ایستگاه پلیس در استان کردستان. بر اساس گزارش رسانه ها، دادگاه لطیفی را به خاطر شرکت در عملیات تروریستی و عضویت در یک گروه مخالف مسلح محکوم شناخت.استناد دادگاه تنها به عکس ها و فیلم هایی بود که لطیفی از انفجار یک بمب صوتی که چند روز پیش از دستگیریش منفجر شده بود، در اختیار داشت. شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج لطیفی را به جرم محاربه و دیگر جرایم امنیتی گناهکار شناخت و او را در سال 1387 به اعدام محکوم کرد. یک دادگاه تجدید نظر بعد تر این حکم را تایید کرد

طبق مواد 186، 190و 191 قانون مجازات اسلامی ایران،"هرگروه يا جمعيت متشكل كه در برابر حكومت اسلامي قيام مسلحانه كند مادام كه مركزيت آنهاباقي است تمام اعضاء وهوا داران آن ، كه موضع آن گروه يا جمعيت يا سازمان را مي دانند وبه نحوي در پيشبرد اهداف آن فعالت و ت - لاش موثر دارند محاربند" و می تواند به اعدام محکوم شود. لطیفی یکی از 16 کردی است که به دلیل اتهامات گوناگون امنیتی از جمله محاربه در انتظار حکم اعدام به سر می برند

سازمان دیده بان حقوق بشر موارد مختلفی را ثبت کرده که در آنها نیروهای امنیتی ایران در پرونده های امنیتی فشارهای جسمی و روانی از جمله شکنجه ر گرفتن اعتراف به کار می برند و دادگاهها متهمین را در دادگاههایی که دادستان هیچ مدرک قانع کننده ای مبنی بر گناهکار بودن متهم ارائع نداده به جرم محاربه محکوم می کنند. در اردیبهشت سال 89، پس از آنکه مسوولان پنج زندانی متهم به محاربه که چهار تن از آنها کرد بودند را اعدام کرد ، سازمان دیده بان حقوق بشر از به کارگیری شکنجه ، بد فتاری و تضییع جدی فرآیند دادرسی عادلانه پیش از برگزاری و در جریان دادگاه انتقاد کرد و درخواست کرد که تمامی اعدامها متوقف شوند.

در طول سال گذشته؛ گروههای نظامی که بیش تر در مناطق کرد نشین و استان سیستان و بلوچستان فعالیت می کنند به دست داشتن در قتل شهروندان متهم گشته اند. در آخرین حمله از این دست، در شهر چابهار در روز 24 آذر ماه یک بمب گذار انتحاری دستکم 39 نفر را که در مراسم شیعی عزاداری عاشورا شرکت داشتند رابه قتل رسانید . در شهریور ماه، یک بمب 12 نفر در شهر مهاباد که غالبا کرد نشین است و در استان آذربایجان غربی واقع شده را کشت

استورک می گوید: ما تمام حملات گروههای مسلح علیه شهروندان را محکوم می کنیم. اما مقامهای ایرانی نمی توانند از این جرایم برای توجیه شکنجه، بدرفتاری و محاکمات غیر منصفانه استفاده کنند

در سال 2009، آخرین سالی که آمار مربوط به آن موجود است، مقامات ایرانی 388 زندانی را اعدام کردند که به جز چین بالاترین آمار اعدام در دنیا محسو ب می شود. مسوولان دستکم 9 زندانی سیاسی مخالف را از ماه آبان 1388 اعدام کرده اند که تمامی آنها متهم به محاربه از طریق ارتباط با گروههای مسلح بوده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر با مجازات اعدام در هر شرایطی به خاطر نفس بی رحمانه و غیر انسانی این مجازات مخالف است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر

اطلاعیه شماره 1 کمپین سراسری نجات حبیب الله لطیفی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در حالی که تنها چند ساعت به موعد مقرر اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی مانده، تمامی تلاش ها برای دست نگه داشتن از اجرای این حکم تا کنون به نتیجه ای نرسیده است. در همین راستا کمپین سراسری نجات حبیب الله لطیفی با صدور بیانیه ای افکار عمومی را متوجه خطر اجرای قریب الوقوع اجرای این حکم کرده است.

متن این بیانیه که به دست کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی رسیده است، به شرح زیر می باشد.

در حالی که تنها چند ساعت به زمان اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی باقی مانده، شاهد اعتراضات گسترده ای در سرتاسر جهان از سوی مخالفان اعدام و نیز نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر بوده ایم.

به اطلاع افکار عمومی می رسانیم که همه این اعتراضات و همچنین آخرین تلاش های خانواده و وکلای حبیب الله لطیفی تا این لحظه بدون نتیجه مانده است و مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی کماکان بر اجرای این حکم اصرار دارند. به زبانی دیگر، تا این لحظه همه تلاش ها در داخل کشور برای نجات جان حبیب الله لطیفی بی نتیجه مانده است.

این بدان معناست که در ساعات باقیمانده تلاش های گسترده تر و جدی تری برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی هم در داخل و هم در خارج از کشور لازم است.

مناطق کردنشین ایران با حساسیت ویژه ای این موضوع را دنبال می کند و فراخوان گسترده ای در سطح شهر سنندج برای تحصن در مقابل زندان سنندج صادر شده است. همچنین در سایر شهرهای کردستان فراخوان های برای اعتصاب عمومی منتشر شده است.

اجرای حکم اعدام فرزاد کمانگر و چهار فعال دیگر در ماههای گذشته،‌ با واکنش گسترده و اعتصاب یکپارچه در کردستان ایران همراه بود و شهروندان کرد به شدت نگران اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی هستند و پیش بینی می شود که در صورتی که مقامات در اجرای این حکم تجدید نظر نکنند، مناطق کردنشین ایران بار دیگر ملتهب شده و شاهد اعتراض و اعتصاب گسترده شهروندان کرد باشیم.

کمپین سراسری نجات حبیب الله لطیفی، همزمان با انتشار خبر مربوط به اعدام قریب الوقوع حبیب الله لطیفی، از سوی شماری از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران در داخل و خارج جهت ایجاد هماهنگی و خبر رسانی تشکیل شده است.

تجمع اعتراض آمیزشماری از فعالین مدنی و سیاسی در کردستان عراق

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شماری از فعالان مدنی و سیاسی، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر، احزاب و گروه های سیاسی در اعتراض به حکم حبیب الله لطیفی در سلمانیه کردستان عراق تجمع کردند.

به گزارش روانیوز این تجمع ساعت 1 بعد از ظهر روز شنبه در محل سکوی آزاد پارک آزادی شهر سلیمانیه با حضور بیش از دویست نفر از شهروندان کرد و ایرانی ساکن این شهر و همچنین شماری از فعالان و شخصیت های سیاسی حکومت اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

این تجمع که از سوی جمعی از فعالان سیاسی و مدنی کرد ایرانی ساکن کردستان عراق برگزار شد به مدت دو ساعت و در حضور رسانه های داخلی و خارجی ادامه داشت.

سالار محمود، رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس کردستان عراق، در سخنانی اجرای حکم حبیب الله لطیفی را در روز یکشنبه محکوم کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست به اعتراض شهروندان خود در داخل و خارج از کشور احترام گذاشته و تلاشهای آنها را به نظر اعتبار بگیرد.

در این مراسم شماری از احزاب سیاسی کردستان ایران نیز حضور داشتند.

به دنبال اعلام زمان اجرای حکم حیبی الله لطیفی در روز یکشنبه در شماری از کشور تجمع های اعتراضی مشابه برگزار شده است.

امروز شنبه در آلمان، فرانسه، نروژ و برخی دیگر از کشورهای اروپای علیرغم همزمانی با جشن های آغاز سال جدید میلادی، مراسم هایی در راستای الغای حکم حبیب الله لطیفی و دیگر زندانیان سیاسی محکوم به اعدام در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهرها دست به تجمع های اعتراضی زدند.

مقامات قضایی عصر روز پنج شنبه 1 دیماه به صالح نیکبخت وکیل مدافع حبیب الله لطیفی پور گفته اند که حکم وی روز یکشنبه 5/10/89 به صورت قطعی به اجرا در خواهد آمد .

سازمان عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران و برخی از شخصیت های جهانی به اجرای قریب الوقوع این حکم اعتراض کرده اند.

امنستی: یک زندانی سیاسی در خطر اعدام قریب الوقوع قرار دارد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل در مورد اعدام قریب الوقوع حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی حقوق در دانشگاه آزاد ایلام هشدار داده و خواستار لغو حکم مذبور شد.

سازمان عفو بین الملل: بنابر گفته وکیل حبیب الله لطیفی، یک دانشجوی متعلق به اقلیت قومی کرد در ایران، تاریخ اعدام او روز یکشنبه 5 آذر تعیین گشته است. این دانشجو پس از یک محاکمه غیر منصفانه به اعدام محکوم شده بود.

حبیب الله لطیفی، دانشجوی حقوق در دانشگاه آزاد ایلام در جنوب غربی ایران، در روز 26 دیماه سال گذشته به بند انفرادی منتقل شد که موجب ایجاد نگرانیهایی مبنی بر اعدام قریب الوقوع او در آن زمان گشت. مشخص نیست وی چه مدت زمانی را در انفرادی گذرانید. اکنون مقاما ت قضایی ، مطابق قوانین ایران، زمان حکم اعدام را که قرار است روز یکشنبه، 5 آذرماه در زندان سنندج کردستان، در غرب ایران، اجرا گردد، به وکیل او ابلاغ کرده اند. در ایران اعدامها معمولا در سحرگاه اجرا می گردد. معلوم نیست که آیا خانواده او از تصمیم مقامات برای اجرای حکم اعدام باخبرند یا خیر.

حبیب الله لطیفی در یکم آبان 1386 در شهر سنندج دستگیر شد و در روز 10 تیر 1387 پس از یک محاکمه غیرمنصفانه توسط دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گشت. این زندانی در ارتباط با اتهام عضویت و فعالیت در حزب زندگی مستقل کردستان (پژاک) که یک گروه مسلح غیر قانونی می باشد به محاربه، که یک اتهام مبهم اما قابل مجازات مرگ می باشد، محکوم شناخته شد.محاکمه او پشت درهای بسته انجام شد و وکیل او اجازه نیافت تا در محاکمه حضور یافته و از او دفاع کند. مجازات مرگ او توسط دادگاه تجدید نظر سنندج در 30 بهمن 1387 تایید شد.

لطفا فوری به انگلیسی، فارسی،کوردی؛ یا زبان خود نامه ای به مقامات ایران بنویسید:
از مقامهای ایران مصرانه بخواهید که اعدام حبیب الله لطیفی راکه برای روز 5 آذر ماه تعیین شده متوقف کنند.

از مسوولین درخواست کنید که مجازات اعدام حبیب لطیفی را که به خاطر جرائم سیاسی پس از یک محاکمه غیر منصفانه برای او صادر شده لغو کنند
موضع عفو بین الملل که مسوولیت دولتها مبنی بر اینکه کسانی که مرتکب جرم می شوند را مطابق با موازین و معیارها بین المللی محاکمه کنند، را به رسمیت می شناسد ابراز کنید. اما در همان حال بر مخالفت عفو بین الملل با مجازات اعدام، به عنوان نهایتِ مجازات بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیر کننده ، در همه موارد تاکید کنید.

ترجمه از انگلیسی: سیاوش جلیلی

تأیید حکم یک سال زندان بهزاد مهرانی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم یک سال زندان و 1 میلیون ریال جریمه نقدی بهزاد مهرانی، روزنامه نگار و دانشجوی رشته فلسفه که پیشتر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج صادر گردیده بود، در دادگاه تجدید نظر تائید شد. بهزاد مهرانی 12 اسفندماه سال گذشته و به اتهام وبلاگ‌نویسی و شرکت در اغتشاشات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، حکم محکومیت این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در تیرماه سال جاری و به اتهام عضویت در گروهک‌های معاند و اقدام علیه امنیت ملی و نیز فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروهک‌های مخالف نظام در دادگاه انقلاب شهر کرج صادر گردیده بود، که حم صادره عینا مورد تائید دادگاه تجدیدنظر قرار گرفت.

بهزاد مهرانی در تاریخ دوازدهم اسفندماه سال گذشته و هنگام خروج از منزل توسط تعدادی از ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی اش به بند 8 زندان رجایی شهر کرج، موسوم به بند وزارت اطلاعات منتقل گردید و سپری کردن 46 روز در سلول‌های انفرادی بند وزارت اطلاعات زندان رجایی شهر، سرانجام در بیست و ششم فروردین ماه سال جاری، با وثیقه پانصد میلیون ریالی از زندان آزاد گردید.

نامه جمعی از فرهنگیان به دادستان تهران در مورد وضعیت معلم زندانی زهرا حاتمی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از فرهنگیان استان تهران با انتشار نامه ای خطاب به عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، با ابراز تاسف از بازداشت و یک ماه بی خبری از خانم زهرا حاتمی معلم زندانی، خواستار رسیدگی فوری به پرونده ایشان، و همچنین امکان ملاقات وی با خانواده اش شدند.

بسم الله الرحمن الرحیم

دادستان محترم عمومی و انقلاب

با سلام

امروز نزدیک یک ماه است که مادری نمونه و آموزگاری زحمتکش، سرکار خانم زهرا حاتمی مادر شش فرزند با هجوم مأموران امنیتی به منزل ایشان، دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است و تا امروز تماسی با خانواده نداشته است.

زهرا حاتمی از آموزگاران آزاده و فداکاری است که اکثر اوقات خود را در راه خدمت به محرومان و مستضعفان جامعه صرف کرده است. سرکشی و کمک به خانواده شهدای جنگ تحمیلی و پیگیری مسائل رفاهی و آموزشی آنان که در مواردی حتی شهدای جنگ افغانستان را که در ایران زندگی می کردند، دربرمی گرفت. رسیدگی به دانش آموزان طرح پراکنده شاهد و خدمت به خانواده های شهدا در دوران کاری در منطقه آموزش و پرورش، سرپرستی پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی و ارتباط بین دانش آموزان و مستعد و مراکز علمی و دانشگاهی گوشه ای از فعالیت های خالصانه ایشان است.

جای بسی تأسف است که در نظام جمهوری اسلامی تنها به علت ارتباط و هم دردی با خانواده های آسیب دیده پس از انتخابات 88 چنین رفتاری با فرهنگی دلسوز و زحمتکشی چون خانم حاتمی انجام می شود.

آقای دادستان ما همکاران فرهنگی او تقاضای رسیدگی فوری به پرونده ایشان را داریم و با توجه به این که حدود یک ماه از دستگیری غیرقانونی او می گذرد، امیدواریم در اسرع وقت امکان گفتگوی تلفنی و دیدار با شش فرزندش که در اضطراب و نگرانی به سر می برند، فراهم شود.

با تشکر

جمعی از فرهنگیان استان تهران

2/10/1389

6 ماه حبس قطعی و جزای نقدی برای فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حکم یک سال زندان و جریمه نقدی فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی، دو تن از فعالان جنبش زنان در قم، که در دادگاه بدوی و به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه فمینیستی علیه نظام (کمپین) صادر شده بود، در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم به شش ماه حبس قطعی کاهش یافت.

به گزارش تارنمای مدرسه فمینیستی، فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی، دو تن از فعالان جنبش زنان در قم، در دادگاه تجدید نظر به 6 ماه حبس تعزیری و دو میلیون ریال جزای نقدی برای فاطمه مسجدی و یک میلیون ریال جزای نقدی برای مریم بیدگلی محکوم شدند. طبق حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر در خصوص پرونده این دو فعال جنبش زنان، دادگاه دفاعیات آنان را با توجه به فعالیت گسترده آنان در راستای اهداف کمپین و... غیروارد دانسته و تنها به دلیل فقدان سابقه کیفری، حکم یک سال حبس آنان را به 6 ماه حبس تقلیل داد و تغییری در میزان جزای نقدی آن دو نداد.

فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی روز 17 اردیبهشت ماه 1388 توسط ماموران امنيتي در قم دستگير و پس از دو هفته با صدور قرار وثيقه 20 ميليوني براي هر يك از اين دو آزاد شدند. پس از آن دادگاه این دو روز 13 مرداد ماه 1389 برگزار شد که اتهام آنها تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه فمینیستی علیه نظام (کمپین) بود. در دادگاه بدوی فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی هر یک به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. علاوه بر آن فاطمه مسجدی به دو میلیون ریال جزای نقدی و مریم بیدگلی به یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

در روز 16 آذرماه 1389، دادگاه تجدید نظر فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی دو تن از فعالان جنبش زنان در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم برگزار شد و گمان می رفت حکم این دو فعال کمپین یک میلیون نیز مانند دیگر فعالان کمپین که همگی یا در دادگاه بدوی و یا در دادگاه تجدید نظر تبرئه شده اند، شکسته شود و در نهایت تبرئه گردند و یا حداقل حکم یک سال حبس این دو نفر نیز به حبس تعلیقی منجر شود، اما متاسفانه دادگاه تجدید نظر آنها را تبرئه نکرد و تنها حکم یک سال حبس تعزیری آنان را به دلیل فقدان سابقه کیفری، به 6 ماه حبس تعزیری کاهش داد و آنها را از موارد اتهامی تبرئه نکرد.

تا کنون، همه اعضای کمپین که بازداشت شده اند، در دادگاه بدوی و یا تجدید نظر تبرئه شده اند و تاکنون هیچ محکومیتی برای هیج یک از اعضای کمپین در نهایت اعمال نشده است. این در حالی است که فعالیت های این دو عضو کمپین، اتفاقا از زاویه دیدگاه های اسلامی به مسائل زنان بوده است. فاطمه مسجدی تاکنون مقالات متعددی را در حوزه مسائل زنان از زاویه اسلامی ترجمه کرده که از جمله آن می توان به مقالات زیر اشاره کرد:

به مناسبت روز حقوق بشر: بازخوانی مفهوم حقوق بشر

علم و زنان مسلمان در قرن های 6 تا 13 میلادی

زن در فقه اسلامی تلاشی برای ارتقای دانش فقهی فعالان جنبش زنان

دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت: هفتم دی ماه یاد شهدای جنبش سبز را گرامی می داریم

جمعی از دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت با انتشار بیانیه ای، با فرا رسیدن سالگرد حمله نیروهای امنیتی در هشتم دی ماه سال ۸۸ به این دانشگاه، اعلام کردند: "در روز هفتم دی ماه ۱۳۸۹ ، به یاد سه شنبه های سبز دانشگاه علم و صنعت و همزمان با فرا رسیدن سالروز یورش چکمه پوشان به ساحت دانشگاه، راس ساعت ۱۲:۳۰ ظهر در سلف های دانشگاه جمع می شویم و در جای خود می ایستیم و دقایقی را به احترام شهدای عاشورای سبز، سکوت میکنیم."

به گزارش دانشجو نیوز، در این بیانیه همچنین به کشتار عزاداران در روز عاشورای سال ۱۳۸۸ نیز اشاره شده و دانشجویان ضمن محکوم کردن آن، خواستار محاکمه آمران و عاملان آن جنایت ها شده اند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

محرم آمد؛ اما فرق محرم امسال آن بود که با خود خاطره ای به همراه داشت. زخمی سر باز که همچنان از آن خون می چکد. محرم امسال با خود خاطره عاشورای ۸۸ را به همراه داشت؛ روزی که یک ملت به تبعیت از آنچه که سال ها درباره ی نهضت عاشورا شنیده بودند، پا به میدان گذاشتند و حق مسلم خود را فریاد زدند؛ آزادی. اما آنان که داعیه ی حکومت علوی و پرچمداری نهضت حسینی دارند، پاسخی یزیدی به جمعیت عزادار دادند. چه شد بعد از ۳۰ سال انقلابی که با نام اسلام شکل گرفت، با انبوه مردمی که با شعار ما جنبش سبزیم و علمدار حسینیم... به خیابان آمده بودند، با باتوم و گاز اشک آور و سنگ و گلوله برخورد می شود؟ کدام آموزه ی دینی، اقتدارگرایان را به پرت کردن مردم از بالای پل مجاز کرد؟ اقتدارگرایان، زیر گرفتن مردم با ماشین های جنگی نیروی انتظامی را از نهضت حسین فرا گرفته اند؟!!!

محرم امسال فقط خاطره ی عاشورای ۸۸ را برای ما زنده نکرد؛ هشت دی ۱۳۸۸ و یورش وحشیانه ی نیروهای بسیج و لباس شخصی به دانشگاه ما به همراه محرم زنده می شود؛ وقتی دانشجویان سبز علم و صنعت در اعتراض به کشتار وحشیانه هموطنان خود در روز عاشورا و با درخواست آزادی کامران آسا (برادر شهید کیانوش آسا، دانشجوی نخبه دانشگاه علم و صنعت) از زندان، در محوطه دانشگاه گرد هم آمده بودند. دانشگاه علم و صنعت همان گونه مورد هجوم قرار گرفت که حسینیه جماران در تهران، دانشگاه رازی کرمانشاه، مسجد قبا و بیت آیت‌الله دستغیب در شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، بیت آیت الله منتظری در قم، بیت و دفاتر آیت‌الله صانعی و ... مورد هجوم قرار گرفتند. جای شگفتی نیست که الگوی حمله به نهادهای منتقد، یکسان است؛ گویی شعبان بیمخها دوباره زنده شدهاند و فقط صورت و پوشش خود را تغییر دادهاند. بسیجیانی که با چوب و چماق و چاقو و با شعار حیدر حیدر ... وماشاا... حزبا... ایولا... حزبا... اینک یک سال از حوادث خونین عاشورا و حمله به دانشگاه علم و صنعت می گذرد. شکی نیست که بسیج و حراست، انتقام یک سال اعتراض و انتقاد دانشجویان در نشریات و راهپیمایی های پی در پی روزهای سهشنبه در اعتراض به کشتارها و اعدامها، بزرگداشت آیتالله منتظری، بزرگداشت مقام کیانوش آسا و ... را با حمله وحشیانه به منتقدین پاسخ دادند. علیرغم پیگیریها و درخواست محاکمهی آمران و عاملان یورش، رییس انتصابی دانشگاه، دکتر جبل عاملی، هیچگاه پاسخی ارایه نکرده است و حتی در مواردی به کل منکر این حادثه شدهاند. جالب آنکه باز هم جای شاکی و متهم تغییر کرد! و دانشجویانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و نسبت به عملکرد نیروهای بسیجی و حراستی و انتظامی شکایت داشتند، با شدیدترین احکام انضباطی و محرومیت از تحصیل روبرو شدند. در اعتراض به این هجوم وحشیانه و شکستن حرمت دانشگاه، در ۲۰ دی ماه ۱۳۸۸ ، ۵۶ تن از اساتید دانشگاه علم و صنعت نیز با نوشتن نامهای سرگشاده خطاب به دکتر جبل عاملی، نسبت به صدور احکام سنگین انضباطی و همچنین احضارهای گسترده دانشجویان به کمیته انضباطی و نیز ورود غیرقانونی "افراد غیر دانشگاهی" به دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان، اعتراض کردند. که متاسفانه اقتدارگرایان در پاسخ این نامه، حکم به اخراج دو تن از اساتید دانشگاه دادند.

ما دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت، همچون یک سال گذشته، کشتار عزاداران در روز عاشورای سال ۱۳۸۸ را محکوم میکنیم و همچون آحاد ملت، خواستار معرفی، محاکمه و مجازات آمران و عاملان آن جنایتها هستیم. ما دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به این جنایات و همچنین در اعتراض به عدم رسیدگی رییس انتصابی دانشگاه به فاجعهی یورش نیروهای امنیتی به دانشگاه علم و صنعت و در اعتراض به مسامحهی نیروهای حراستی و انتظامی در مقابله با حملهی نیروهای بسیجی و لباسشخصی و برای تاکید بر زندگی و پویایی جنبش دانشجویی، در روز هفتم دی ماه ۱۳۸۹ ، به یاد سهشنبههای سبز دانشگاه علم و صنعت و همزمان با فرا رسیدن سالروز یورش چکمهپوشان به ساحت دانشگاه، راس ساعت ۱۲:۳۰ ظهر در سلفهای دانشگاه جمع میشویم و در جای خود میایستیم و دقایقی را به احترام شهدای عاشورای سبز، سکوت میکنیم. ما دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، هیچگاه خاطرهی ۸ دی ۸۸ را از ذهنمان دور نخواهیم کرد و اسامی و مشخصات آنها که با سنگ و چماق و چاقو به دانشجویان یورش بردند، اعم از نیروهای بسیجی و حراستی، از یادها نخواهیم برد و به آنها هشدار میدهیم خشم فروخورده‌ی مردم آگاه و مظلوم، بسیار خطرناک‌تر از فریادهای تظلم‌خواهی آنها خواهد بود.

دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران
دی ماه ۱۳۸۹

بی‌خبری از وضعیت افشین کشتکاری، دانشجوی بازداشت شده در روز ۱۶ آذر

افشین کشتکاری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز که در روز ۱۶ آذر به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به "پلاک ۱۰۰" احضار شده بود کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش دانشجو نیوز، اکنون پس از گذشت ۱۶ روز از بازداشت وی هیچ خبری از وضعیت و اتهام این فعال دانشجویی در دست نیست. بنابر برخی گزارشات، کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شیراز حکم یک ترم تعلیق از تحصیل را برای وی صادر کرده است. این اتفاق در زمانی صورت گرفته که وی همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

از روز ۱۶ آذر و در پی برگزاری برنامه صف اعتراضی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شیراز، فشارها بر فعالین دانشجویی این دانشگاه به شدت افزایش یافت. احضار ۹ نفر از فعالین دانشجویی به پلاک ۱۰۰ و بازداشت افشین کشتکاری، احضار ۶ نفر دیگر از فعالین به کمیته انضباطی و تهدید دهها نفر از دانشجویان از طرف کمیته انضباطی، حراست دانشگاه و اطلاعات شیراز نمونه این فشارها به منظور ایجاد فضای خفقان و خاموش کردن هرگونه صدای انتقاد در دانشگاه است.

گفتنی است مراسم ۱۶ آذر امسال در اکثر دانشگاه های بزرگ کشور با استقبال بسیار خوبی از طرف دانشجویان برگزار شد.

بهترين جزيره مرجاني خليج فارس براي هميشه نابود مي شود

ایلنا : خبركوتاه بود و تكان دهنده، مجلس با واگذاري جزايرهندورابي،فاروروبني فارور به منطقه آزاد كيش موافقت كرده‌است.آناني كه اين جزاير سه گانه را مي شناسند و ازغنايي جانوري وگياهي آنها با خبرند، شنيدن خبر آن‌ها را خوشحال نمي كند و درصورت اجرايي شدن اين مصوبه، فاتحه يكي از بهترين جزيره مرجاني خليج فارس را بايد خواند. اين بار بكرترين وارزشمند زيستگاه‌هاي دريايي كشور دربرابرتوسعه ناپايدارقرباني مي‌شوند.

اميد صديقي مدیر کل دفتر اکوبیولوژی سازمان حفاظت محیط زیست كه كارهاي مطالعاتي زيادي روي جزايرهندورابي،فاروروبني فارور داشته است با ابراز شگفتي از اين مصوبه در مورد اهميت اكولوژيكي اين جزاير به خبرنگارايلنا: جزاير فارو و نبي فارور نزديك يكديگر و هر دو در شرق جزيره كيش قرار دارند، جزيره هندروابي نيز درغرب جزير كيش واقع شده است.

او ادامه مي دهد: مهمترين اهميت اين جزاير، وجود صخره هاي مرجاني يا آبسنگ هاي مرجاني است كه به طور كامل پيرامون اين جزاير را در برگرفته و اين موضوع باعث با بردن اهميت اكولوژيكي اين مناطق شده است.

صديقي اضافه كرد: غير ازمرجان ها اين جزاير مناطق تخم گذاري لاك پشت ها هم هستندو از طرف ديگر محل زمستان گذراني بسياري از گونه هاي پرندگان آبزي و كنار آبزي هستند.
او ادامه داد: حتي برخي گونه هاي كم ياب و در معرض خطر انقراض مانند عقاب ماهيگير در جزيره فارور يا سليم خرچنگ خوار، با كلان و اگرت و خيلي از گونه پرنده آبزي وكنار آبزي هم در همين جزاير مدتي ازسال را سپري مي‌كنند.

اين كارشناس اكولوژي دريا گفت:شخصاً جزاير فارور، بني فارور وهندورابي را در چند مرحله با مطالعات زير آب پايش كرده ام، اين مناطق ازگستردگي بسيار خوبي از مرجان ها برخوردار هستند و ما بيش از 40 گونه مرجاني را درهمين مناطق شناسايي كرده ايم.

او ادامه داد: اين جزايربسيار مهم بوده و بايد اين مناطق به طور كامل حفاظت شوند چون گونه هاي مرجاني همه حمايت شده اند و بالاترين تنوع زيستي را ما در اين مناطق داريم و در تمام دنيا اين زيستگاه به طور كامل حفاظت مي شود.

صديقي گفت: در جزيره فارور ما پوشش مرجان هاي زنده را داريم كه بهترين مناطق مرجاني در كل خليج فارس هستند و اهميت بسيار زيادي دارد، هم‌‌چنين اين جزيره پناهگاه حيات وحش و حفاظت شده نيز هست وازطرف سازمان حفاظت محيط زيست حراست مي شود كه خود گويا اهميت اين جزاير است.

او با بيان اينكه جاي تعجب است كه چطور يك منطقه حفاظت شده به منطقه آزاد ملحق مي‌شود افزود:از طرف ديگر ما برنامه اضافه شدن منطقه هندورابي و بني فارور را به مناطق حفاظت شده نيز در دست اقدام داشتيم.

او با ابراز نگراني از پيوستن جزيره‌‌اي مانند فاروربه منطقه آزاد كيش،افزود:گرچه مسئولان مناطق آزاد مدعي اين هستند كه تمام مسائل زيست محيطي را رعايت مي‌كنند ولي واقعيت امر اين است كه در اين مناطق به مسائل زيست‌محيطي كمترين توجهي نمي‌شود.

دکتر نادر منبرپور : روزانه ۱۵ نفر در ایران بر اثر تزریق مواد مخدر می‌میرند/ مصرف مواد مخدر در میان جوانان رو به افزایش است

مهر : دبیر علمی کنگره علمی پیشگیری اولیه از اعتیاد در قم با بیان اینکه روزانه به طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۵ نفر در ایران به علت تزریق مواد مخدر بدلیل ناخالصی موجود در آنها جان خود را از دست می‌دهند بر پیشگیری و آگاهی رسانی مناسب در جامعه تأکید کرد.

دکتر نادر منبرپور شامگاه پنج‌شنبه در اولین کنگره علمی پیشگیری از اعتیاد که در سالن الغدیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم برگزار شد، بیان داشت: پنج میلیون نفر سالانه در جهان به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند و حدود ۴۲ میلیون نفر نیز از طریق سوء مصرف مواد مخدر به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند.
بیر علمی کنگره علمی پیشگیری اولیه از اعتیاد در قم گفت: حدود ۱۴۰ هزار نفر در ایران برای مصرف مواد مخدر از طریق تزریق استفاده می‌کنند که ۶۵ درصد آن‌ها به ایدز مبتلا هستند.

منیرپور با بیان اینکه به طور میانگین ۱۰ تا۲۰ میلیون نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم با اعتیاد در رابطه هستند، بیان داشت: مصرف مواد مخدر در میان جوانان رو به افزایش است به طوری که سازمان مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۳۸۶ بالا‌ترین میزان سوء مصرف مواد مخدر را در دامنه سنی ۲۱ تا ۲۷ سال گزارش کرده است.

هشدار جمعی از زندانیان سیاسی نسبت به اعدام حبیب الله لطیفی

جمعی از زندانیان سیاسی بند 2 زندان گوهردشت کرج طی بیانیه ای که در اختیار "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار داده اند به رژیم نسبت به اعدام زندانی سیاسی حبیب الله لطیفی هشدار دادند. متن اطلاعیه به قرار زیر می باشد:
بنام خدا،
استبداد همواره برای ساکت کردن مردم و جلوگیری از اعتراضهای گستردۀ آنها که ناتوانی مسئولین رژیم در ادارۀ کشور که منشاء کلیۀ مشکلات می باشند دست به کشتار می زنند تا استبداد حاکم است کشتار هم ادامه دارد و مشکلات روز افزون و مردم هم بی پایان خواهند ماند.
ما ضمن محکوم کردن حکم اعدام حبیب الله لطیفی به رژیم هشدار می دهیم که خیزش خلق با این کشتارها پایان نمی گیرد .
علی صارمی ،کریم معروف عزیز ،رضا شریفی بوکانی ،خالد حردانی
03 دی 1389

خشک کردن دریای خزر برای احداث جاده!

استاندار گیلان با بیان اینکه جاده آستارا به رشت و رشت به چابکسر نمی‌تواند به میزان کافی سریع السیر باشد، ادامه داد: ساخت این جاده (آستارا چابکسر) از داخل دریا انجام می‌شود و برای آن ۱۵۰ مترمکعب از آب دریا را خشک می‌کنیم و همه کاربری‌های لازم را در آن تعریف خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا، مهندس روح‌الله قهرمانی چابک در مراسم روز راهدار با اشاره به ساخت جاده دو طبقه بین میدان شهید قلی‌پور و باستانی ‌شعار اظهار کرد: تا چند سال آینده امکانات خدمات رفاهی و بین راهی در گیلان چشمگیر می‌شود.

خواهر حبیب الله لطیفی: برادرم تروریست نیست مردم باور نکنند

خبرگزاری هرانا - حبیب‏الله لطیفی دانشجوی رشته صنابع دانشگاه ایلام در تاریخ یکم آبان ماه ۱۳۸۶ بازداشت و پس از تحمل بیش از سه ماه انفرادی و شکنجه جسمی از سوی شعبه ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به ریاست قاضی حسن بابایی به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام این زندانی از سوی دادگاه تجدید نظر استان عینا تائید شد و روز گذشته به وکیل این زندانی اعلام شده است که روز یکشنبه 5 دی ماه حکم این زندانی اجرا خواهد شد.

در همین راستا گزارشگر هرانا با خواهر این زندانی گفتگویی را انجام داده است که به شرح زیر است:

روز گذشته در رسانه های حقوق بشری اعلام شد که حکم اعدام آقای حبیب الله لطیفی روز یکشنبه اجرا خواهد شد آیا شما از این موضوع اطلاع دارید؟

بله این خبر صحت داره حکم ایشان به اجرایی احکام رفته است دیروز حکم ایشان به وکیل وی آقای صالح نیکبخت ابلاغ شده است و روز یکشنبه 5 دی ماه این حکم اجرا خواهد شد.

آیا شما یا وکیل پرونده اقدامی برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام ایشان انجام دادند؟

امروز که تعطیل است فعلا هم نمیشه کاری کرد، آقای نیکبخت هم به ما گفتند به عنوان یک وکیل در این مرحله فقط میشه درخواست عفو کرد.

آیا برادرتون از ابلاغ حکم به وکیل اطلاع دارند؟

نه متاسفانه ما هنوز نتونستیم به حبیب اطلاع بدیم از طرفی پدر و مادرم هم از این موضوع آگاه نیستند و تنها من و وکیلش از این موضوع اطلاع داریم.

خانم لطیفی نحوه بازداشت برادرتون به چه شکل بوده است؟

حبیب را یکم آبان 1386 بازداشت کردند سه ماه در سلول انفرادی اداره اطلاعات سنندج تحت شکنجه های وحشتناکی قرار گرفته بود و تحت همین شکنجه ها ازش اقرار گرفتند که هیچ کدومش واقعی نیست و همه گفته های خودش را چند ماه بعد در دادگاه تکذیب کرد و گفت که تحت شکنجه ازش اعتراف گرفتند ولی دادگاه قبول نکرد.

محاکمه ایشان چه زمانی و به چه شکلی برگذار شد؟

دادگاه بدوی ایشان خیلی دیر و در تاریخ 25 بهمن ماه سال 87 برگذار شد و به اتهام محاربه و افساد فی الارض محاکمه و به اعدام محکوم شدند در این دادگاه تنها وکیل ایشون حضور داشت و شخص حبیب و ما از برگذاری دادگاه بی اطلاع بودیم.

دادگاه تجدید نظر ایشان هم که اصلا شبیه دادگاه تائید نظر بود و اصلا نه متهم و نه وکیل و نه ما از برگذاری آن اطلاع پیدا کردیم و یک دفعه اعلام کردند که دادگاه تجدید نظر استان هم حکم را تائید کرده است

دیوان عالی کشور هم که چند سالی هست دخالتی در احکام صادره در استان های غربی کشور از جمله کردستان دخالتی نمیکنه و حکمی که از سوی دادگاه تجدید نظر تائید بشه مستقیم به اجرای احکام ارسال می شود.

در صحبت های قبلی به شکنجه ها اشاره کردید آیا از جزئیات این شکنجه ها با خبر هستید؟

حبیب برای اینکه ما ناراحت نشویم جزئیات شکنجه ها را به ما نگفت ولی تنها چیزی که ما می دانیم این هست که حبیب را انقدر با باتوم کتک زدن که کلیه هاش خونریزی کرده بود و به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج منتقل شد و یکی از آشنایان دیده بودش در زندان، در اثر همین شکنجه ها حبیب چهار هفته سینه خیز راه میرفت و اصلا نمی توانست از جای خودش حرکت کند.

وضعیت جسمی کنونی ایشان چطور هست؟

وضعیت جسمیش نسبت به سالهای قبل بد نیست الان ولی مشکلات گوارشی دارند و دندان هاشون عفونت کرده و ما تقاضا کردیم این ها رو درمان کنن ولی هیچ جوابی و رسیدگی انجام نشده تا حالا

آیا ملاقات حضوری با ایشون دارید و اجازه تماس دارند با منزل؟

هشت ماه هست که ملاقات حضوری نداریم، ملاقات کابینی هم در هفته یکبار و 15 دقیقه است، تماس تلفنی ایشون هم هر سه روز یکبار هم به مدت 15 دقیقه است که در روزهای تعطیل تماس نمیشه گرفت.

با توجه به اینکه حکم ایشان به اجرای احکام زندان رفته است چه در خواستی از مجامع حقوق بشری دارید؟

ما درخواست داریم که هر کسی می تونه برای حبیب کاری بکنه دریغ نکنه، اون ارزشش را داره که بهش کمک بشه از مجامع حقوق بشری می خواهیم به حرف های که در رسانه های دولتی گفته میشه توجه نکنند، حبیب یک تروریست نیست، اون دانشجوی رشته صنایع دانشگاه ایلام بوده و به خاطر همین بازداشت هم از ادامه تحصیل محروم شده است.

اینجا در رسانه های دولتی از حبیب به عنوان یک تروریست یاد میشه تا به این شکل از حمایت های بین المللی برای نجات جانش جلوگیری بشه من از مردم می خوام که این حرف ها را باور نکنند.

با تشکر از فرصتی که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار دادید

آزادی کادرهای القاعده در ایران

دویچه وله : روزنامه انگلیسی "تایمز" از آزادی دست‌کم شش نفر از کادرهای القاعده از زندان‌های ایران خبر داده و افزوده که در میان آزادشدگان نام سیف العادل و سلیمان ابوغیث نیز به چشم می‌خورد.

روزنامه "تایمز" در این گزارش، از کمک‌های پنهانی ایران به القاعده برای پیکار با سربازان ناتو نیز یاد کرده است.

دولت آمریکا سیف العادل، شهروندی مصری را مظنون طراحی یا اجرای حمله به سفارتخانه‌های این کشور در تانزانیا و کنیا می‌داند. بمب‌گذاری القاعده در سفارت آمریکا در نایروبی در اوت سال ۹۸ منجر به قتل ۲۰۰ نظامی و ویرانی کامل این سفارتخانه شد. در حال حاضر در محل انفجار، پارکی به‌عنوان یادبود قربانیان بنا شده است.

انفجار هم‌زمان بمب دیگری در سفارت آمریکا در دارالسلام، پایتخت تانزانیا هم دست‌کم ۱۲ آمریکایی را به کام مرگ فرستاد.

سلیمان ابوغیث که کویتی است، سخنگوی القاعده در زمان انجام حملات ۱۱ سپتامبر معرفی می‌شود. کویت که یکی از متحدان آمریکا در منطقه است، حق شهروندی ابوغیث را به دلیل ارتباط وی با رویدادهای یازدهم سپتامبر از وی گرفته است.

پیش از این، روزنامه کویتی "القبس" نیز گزارش داده بود که شماری از اعضای ارشد القاعده ایران را ترک کرده و برای هماهنگ کردن فعالیت‌های این گروه به یمن رفته‌اند.

بسیاری از کادرها و اعضای شبکه تروریستی القاعده پس از حملات ۱۱ سپتامبر به ایران گریختند و عده‌ای از آنان توسط نیروهای امنیتی دستگیر و زندانی شدند. گفته می‌شود که ایران از این افراد به‌‌‌مثابه گروگان‌‌هایی علیه ایالات متحده استفاده می‌کند.

قیمت‌های هدفمندی از قیمت‌های جهانی بیشتر است

آفتاب : بالاخره یارانه‌ها وارد فاز هدفمندی شدند و با اعلام احمدی‌نژاد آزادسازی و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی؛ آب و نان از یکشنبه ۲۸ آذر آغاز شد؛ هرچند بارها گفته شده بود یارانه کالاهای اساسی (آب و نان) فعلا هدفمند نمی‌شود.

با قیمت‌های جدید و واریز ۴۴۵۰۰ تومان برای هر نفر در هر ماه تا پایان سال ۹۰ حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت می‌شود درحالی‌که بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار بود در سال اول ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت از این امر باشد اما ظاهرا دولت عجله داشت و راه ۳ ساله را یک‌ساله قصد رفتن دارد.

به گزارش آفتاب، در حال حاضر استراتژى دولت این است که فقط روى هدفمند کردن یارانه‌ها متمرکز شود نه بر روى یک استراتژى جامع اقتصادى اجتماعى به نام آزادسازى اقتصادى و چون آن استراتژى اجرا نمى‌شود ممکن است حتى تا مدتى تولیدات داخلى در برابر واردات بدون سپر و بدون محافظ باشند. اگر ما استراتژى آزادسازى اقتصادى را در قالب یک منظومه کلان اجرا مى‌کردیم معنایش این بود که هم‌زمان با آزادسازى قیمت‌ها و حامل‌های انرژی، باید سود بانکی؛ نظام تعرفه‌ای و دستمزدها آزاد می‌شد ضمنا قانون کار و قانون مالیات‌ها اصلاح مى‌شد و فضاى عمومى کسب‌و‌کار نیز مى‌بایست آزاد یا و مساعد مى‌شد که در این حالت کلى نیز مى‌توانستیم قدرت رقابت خود را با خارج حفظ ‌کنیم.

قیمت‌های داخلی انرژی و کالاها گران‌تر از قیمت‌های خارجی شد

با حذف یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی و بسیاری از کالاها از قیمتها جهانی بالاتر رفت، در حالی‌که سطح درآمدها و حقوق مردم کمتر از یک چهارم درآمدهای جهانی است.

به چند نمونه از مقایسه قیمت‌های داخلی و جهانی توجه کنید:

خودرو: قیمت خودرو در داخل کشور در خودورهای تجاری حداقل ۵۰ درصد ودر خودروهای سواری حداقل ۱۳۰ درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی‌ است در حالی‌که کیفیت‌شان بسیار پایین‌تر و مصرف انرژی و قطعات یدکی‌شان چند برابر بیشتر است.

بنزین: آمار اکتسابی از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی حاکی است، قیمت فوب خلیج فارس بنزین در آذر ماه ۸۹ تقریبا ۵۷۵ تومان در هر لیتر بوده است بر این اساس با توجه به قیمت‌گذاری حداقل ۴۰۰ تومانی بنزین برای هر لیتر پس از شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و قیمت ۷۰۰ تومانی بنزین آزاد غیرسهمیه‌ای قیمت بنزین در ایران از قیمت‌های جهانی بالاتر خواهد رفت.

نفت گاز: قیمت هر لیتر نفت‌گاز فوب خلیج‌فارس در زمان یاد شده ۶۱۲ تومان بوده است. قیمت این حامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده کالا و خدمات پس از اجرای قانون لااقل ۱۵۰ تومان تعیین شده ودر عین حال قیمت ۳۵۰ تومانی نفت‌گاز غیر سهمیه‌ای نیز ۵۵ درصد قیمت فوب فعلی خلیج فارس است.

نفت کوره: قیمت نفت کوره با اجرای قانون هدفمند کرد یارانه‌ها، ۲۰۰ تومان در هر لیتر تعیین شده است. قیمت فوب خلیج فارس این حامل در آذر ماه ۴۷۰ تومان در هر لیتر بوده است.

گاز: قیمت گاز خانگی به ۳۰ تا ۳۵۰ تومان درهرمتر مکعب افزایش یافته در حالی‌که قیمت‌های جهانی حدود ۱۵۰ تومان است.

برق: قیمت هر کیلووات ساعت برق به ۲۷ تا ۲۱۰ تومان افزایش یافته اما قیمت‌های جهانی حدود ۴۰ تا ۱۰۰ تومان است.

مس: قیمت جهانی مس ۹۳۰۰ دلار در هر تن است در حالی‌که قیمت داخلی ۹۸۵۰ تومان(۹۶۵۰ دلار در هر تن) به مصرف کنندگان عرضه می‌شود.

فولاد: قیمتهای جهانی بیلت و شمش فولادی ۵۳۰ دلار درهر تن است اما قیمت‌های داخلی در شرکت‌های مختلف از ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار درهر تن عرضه می‌شود.

آلومینیوم: در حالی‌که قیمت جهانی هر تن آلومینیوم ۲۳۰۰ دلار است قیمت‌های داخلی با وجود اینکه صادر کننده هستیم حدود ۲۶۰۰ دلار در هر تن است.

پتروشیمی: بیش از نیمی از محصوات پتروشیمی در داخل ۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی فرخته می‌شوند در حالی‌که ماصادر کننده عمده این محصولات هستیم.

تاثیر حذف یارانه‌ها بر صنعت حمل‌ونقل

بیشترین تاثیر هدفمندی یارانه‌ها بر صنعت حل و نقل است؛ به‌طوری که ۲۴۸ هزار کامیون و اتوبوس و که حمل و نقل بار و مسافر را انجام می‌دهند میانگین در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷۰ لیتر گازوئل مصرف می‌کنند درحالی‌که در دنیا حدود ۳۸ لیتر برای ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌شود.

در هر حال با ۹ تا ۲۱ برابر شدن قیمت گازوئیل (میانگین ۱۵ برابر)صنعت حمل‌ونقل دچار مشکل می‌شود. هر اتوبوس مسافری خارج‌شهری یا بین‌شهری با قیمت ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان روزانه حداقل ۱۶ ساعت کار می‌کند و میانگین ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارد و بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر سفر می‌کند یعنی حداقل ۸۵۰ تا ۱۱۰۰ لیتر گازوئیل مصرف می‌کند که هزینه آن با نرخ ۱۶۵ ریال روزانه برای هر اتوبوس ۱۴ تا ۱۸ هزار تومان(میانگین ۱۶ هزار تومان) بود و پس از هدفمندی و با رقم فعلی گازوئیل ۱۵۰ و ۳۵۰ تومانی اگر مثل سابق مشتری و مسافر داشته باشد هزینه گازوئیل حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۳۵۰ هزارتومان(میانگین ۲۲۵ هزار تومان ) خواهد شد یعنی هزینه‌های سوخت حدود ۲۱۰ هزار تومان افزایش داشته که با احتساب افزایش هزینه‌های انسانی؛ قطعات یدکی و کاهش مسافر به ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید در حالی‌که با افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها فقط ۸۰ هزار تومان افزایش درآمد خواهد داشت یعنی مجموع هزینه‌هایش روزانه حداقل ۱۷۰ هزار تومان بالا خواهد رفت.

افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل بار

در حالی‌که بر اساس محاسبات بالا هزینه‌های روزانه از قبیل سوخت؛ قطعات و انسانی هر کامیون حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته اما درآمد و کرایه بارفقط ۱۵ درصد افزایش یافته و از ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در روز به ۲۳۰ تا ۵۷۵ هزار تومان بالا رفته یعنی به‌طور خالص بین ۱۸۰ تا ۲۸۰ هزار تومان به هزینه‌های روزانه کامیون‌ها و کشنده‌ها افزوده شده که باعث افزایش اضافه بر ۱۰ درصدی کرایه بار و تورم اضافه‌تر خواهد شد.

وعده داده شد که کامیون‌های مصرف‌بالا را نوسازی می‌کنیم اما با تکنولوزی کدام کشور و چه نوع کامیونی؟ کامیون‌های کشنده با کیفیت ولوو سوئدی(سایپا دیزل)؛ بنز آلمانی (توقف تولید در ایران خودرو دیزل به دلیل تحریم) ایویکو ایتالیایی(زامیاد)؛ بی ام سی ترکیه‌ای در کویرخودرویزد؛ رنو وارداتی از فرانسه ویا در اثر تحریم تولید نمی‌شود یا با قیمت‌های حدود ۱۴۵ تا ۱۶۰ میلیون تومان خریداری ندارند و نوسازی ناوگان حمل‌و نقل با آنها غیرممکن است. می‌ماند کشنده‌ها و کامیون‌های چینی دانگ فنگ(سایپا دیزل) هوو(ایران خودرو دیزل)؛ کشنده‌های چینی آمیکو؛ کامیون چینی کاویان درکاریزان خودرو که از بین این‌ها هوو چینی مشهور به ارابه مرگ جاده‌های ایران اجازه واردات ندارد؛ دانگ فنگ چینی فروخته شده توسط سایپا دیزل به نام کامیون ژاپنی هم توسط خریداران قبلی بایکوت شده و در مجلس پرونده دارد و بقیه هم آنقدر بی‌کیفیت‌اند که خریداری ندارند پس نوسازی ناوگان حمل‌ونقل تا زمان رفع تحریم‌ها و ورود کامیون‌های اروپایی با کیفیت ممکن نخواهد بود. از سوی دیگر با توجه به بدهی ۸۵۰ میلیارد تومانی سایپادیزل(باسرمایه ۶۰ میلیارد تومان) و بدهی ۷۶۵ میلیارد تومانی ایران خودرو دیزل(سرمایه ۱۲۰ میلیارد تومان) خود این شرکت‌ها هم در معرض ورشکستگی قرار دارند.

سوءقصد به جان فرماندار شهرستان صحنه در کرمانشاه

به گزارش خبرنگار سياسي شبكه خبري آتي نيوز، شامگاه شنبه 27 آذر ماه افراد ناشناس فرماندار شهرستان صحنه را مورد سوء قصد قرار دادند.

حدود ساعت غروب روز بيست و هفتم آذرماه فرماندار شهرستان صحنه در استان كرمانشاه به هنگام بازدید از جایگاههای سوخت، مورد سوءقصد قرار مي‌گيرد.

اين گزارش حاكيست افراد مسلح ناشناس سوار بر موتور سیکلت پس از شلیک 2 گلوله به سمت خودروي فرماندار قصد مضروب كردن وي را داشتند كه او با سرعت خود را از اتومبیل به بیرون پرتاب کرده و مانع از رسيدن موتورسواران به هدف خود شد.

پیگیری شناسایی و دستگیری عوامل این حادثه از سوی مقامات انتظامی شهرستان صحنه و استان کرمانشاه همچنان ادامه دارد.

ابراهیم یزدی در بیمارستان بستری شد

دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل ۸۰ ساله نهضت آزادی ایران که به دلیل شرکت در نماز جمعه فاقد مجوز دو ماه است در زندان بسر می برد به دلیل وخامت حال از زندان اوین به بیمارستان اعزام شده است. از مشخصات بیمارستان و زمان بستری شدن ابراهیم یزدی اطلاعی در دست نیست.
شنیده ها حاکیست دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل ۸۰ ساله نهضت آزادی ایران که به دلیل شرکت در نماز جمعه فاقد مجوز دو ماه است در زندان بسر می برد به دلیل وخامت حال از زندان اوین به بیمارستان اعزام شده است. اما مقامات امنیتی حاضر نشده اند این بیمار سالمند را برای ادامه معالجات موقتا هم که شده آزاد کنند.
به گزارش جرس، از مشخصات بیمارستان و زمان بستری شدن ابراهیم یزدی اطلاعی در دست نیست .دکتر یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت مهندس بازرگان، عضو شورای انقلاب اسلامی و مترجمی مصاحبه های رهبر فقید جمهوری اسلامی در پاریس را در کارنامه خود دارد و از زمان درگذشت مهندس مهدی بازرگان دبیرکلی نهضت آزادی ایران را بر عهده دارد.

افزایش "جوان‌مرگی" در ایران

مهر : در سال‌های گذشته مهمترین علت فوت در سنین جوانی حوادث ترافیکی و برخی بیماری‌ها بود اما امروزه علاوه بر این موارد، سوءمصرف مخدرها و قتل و نزاع سبب تشدید مرگ و میر جوانان شده به‌طوری که آسیب‌شناسان اجتماعی از افزایش آمار "جوانمرگی" نگران هستند.

در سال‌های خیلی دور کمتر اعلامیه ای از مرگ و میر در سنین جوانی بر در و دیوار شهرها دیده می‌شد و بیشتر مرگ و میرها مربوط به فوت در حوادث ترافیکی و رانندگی و نهایتا مرگ در اثر ابتلا به بیماری‌های لاعلاج بود. اما امروزه بسیار دیده می شود که تصاویر جوانان ناکام را به صورت بنرهای بزرگ در سر کوچه‌ها نصب می‌کنند و جمله "از طرف بچه‌های محل" را زیر عکس جوان نام می‌نویسند تا به این ترتیب به یاد او باشند.

متاسفانه آمارهای پزشکی قانونی و نیروی انتظامی از موارد مختلف مرگ و میرها نشان می‌دهد که بیشتر موارد مرگ و میر در اثر سوءمصرف مواد، قتل و نزاع های ناموسی و... در سنین جوانی و نوجوانی رخ می‌دهد.

دکتر شاهین شادنیا، رئیس بخش آی سی یو بیمارستان لقمان حکیم چندی پیش نسبت به شیوع بالای سوءمصرف مخدرها در بین جوانان هشدار داده و عنوان داشته بود که سوء مصرف محرکها به خصوص آمفتامین و مشتقات آن در جامعه رو به افزایش است.

این متخصص سم‌شناسی از سوءمصرف محرک‌ها به خصوص آمفتامین و مشتقات آن در بین جوانان ایرانی ابراز نگرانی کرده و گفته است که شیوع سوءمصرف ترکیبات شیشه و اکستازی در جامعه رو به‌افزایش است.

۲۰ روز بيكاري كارگران پارس متال به دليل قطعي برق

ایلنا : كارگران كارخانه پارس متال مي‌گويند درپي قطع شدن برق‌اين واحد توليدي تمامي فعاليت‌ها درخطوط توليدي متوقف شده‌‌است.

به گزارش ایلنا، اين كارگران اعلام كردند: از20 روز پيش برق اين واحد توليدي به دليل بدهي يك ميليارد و 300 ميليون توماني به شركت برق قطع شده‌است.

درهمين رابطه منصورحيدرزاده عضوانجمن اسلامي و بسيج كارگري كارخانه پارس‌‌متال گفت: تاپيش ازقطع برق، نزديك به 400 كارگر دراين كارخانه مشغول به كاربودند.

اين كارگركارخانه پارس متال يادآور شد: درنتيجه وضع پيش آمده كارگران تنها موفق به دريافت حقوق فروردين وآبان ماه خود شده‌اند و بابت سايرمطالبات خود تنها تا پايان آبان ماه مبلغ 50 هزارتومان بصورت علي‌الحساب دريافت كرده‌اند.

حيدري‌زاده افزود: مسوولان كارخانه مي‌گويند براي اتصال مجدد برق كارخانه بايد حداقل مبلغ 800 ميليون تومان را به حساب اداره برق پرداخت كنند كه به دليل كمبود نقدينگي امكان آن وجود ندارد.

فاجعه بزرگ‌تر از اینهاست: آمار چک برگشتی، بیش از ۱۲ درصد است

کلمه : امروز برخی رسانه‌ها با اشاره به یادداشتی از مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه، که خبرگزاری ایسنا آن را منتشر کرد، خبر از نرخ 10.7 درصدی چک‌های برگشتی دادند از آن به عنوان اتفاقی بی‌سابقه یاد کردند. اما واقعیت این است که فاجعه بزرگ‌تر از این است و آخرین نرخ چک‌های برگشتی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، بیش از ۱۲ درصد است؛ آن هم مربوط به نیمه‌ی اول سال، یعنی سه ماه قبل از اجرای طرح هدفمندی و وضعیت رکود اقتصادی پیش از آن.

به گزارش کلمه، موضوعی که برخی رسانه‌ها را به اشتباه انداخت، یادداشتی از حسن رحیمی، مدیرکل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه درباره موضوع برگشتن خوردن چک‌های بانکی بود که در ایسنا و پس از آن در تعدادی از سایت‌های خبری منتشر شد. در این یادداشت دیده می‌شود: با وقوع رکود ایران که نشانه‌های آن از اواخر سال ۸۶ پدیدار شد نسبت چک‌های برگشتی به مبادله شده سیر صعودی به خود گرفت و از ۵ درصد سال ۸۶ به ۸٫۷ درصد در سال ۸۷ رسید و هم اکنون این نسبت به ۷٫۱۰ درصد رسیده است.

به نظر می‌رسد جابه‌جا شدن ممیز، باعث شده که رقم واقعی 10.7 (ده و هفت‌دهم) به صورت برعکس، 7.10 (هفت و ده‌صدم) خوانده شود! در این صورت، آمار مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه، درست اما مربوط به سال ۸۸ است.

حال جدیدترین گزارش بانک مرکزی درباره میزان چک‌های برگشتی نیمه‌ی اول سال ۱۳۸۹ نشان می‌دهد که وضعیت ناامیدکننده‌تر از آن چیزی است که توسط برخی رسانه‌ها را جلب کرده. این آمار از برگشت خوردن تعداد ۲٫۸ میلیون برگ چک از مجموع بیش از ۲۳ میلیون برگ چک صادر شده، خبر می دهد؛ یعنی بیش از ۱۲ درصد.

این یعنی از هر ۸ چک، یکی برگشت می‌خورد؛ رقمی که پیش از ده یک بود، و همین‌جا البته باید تاکید کرد که این آمار مربوط به مواردی است روال قانونی برگشت زدن در بانک‌ها طی می‌شود، و با توجه به اینکه بسیاری از فعالان بازار کسب و کار، در برگشت زدن چک‌های وصول‌نشده‌ی خود فایده‌ای نمی‌بینند و تلاش می‌کنند بدون برگشت زدن و از راه تعامل و استمهال به مطالبات خود برسند، شکی نیست که میزان واقعی چک‌های وصول نشده به مراتب یبشتر از این ۱۲ درصد است.

گزارش رسمی بانک مرکزی همچنین میزان بهای چک‌های برگشت خورده در شش ماه ابتدایی سال ۸۹ را معادل ۱۲٫۸ هزارمیلیارد تومان اعلام کرده که تقریبا معادل یک‌پنجم کل درآمد نفتی کشور است!

روند صعودی رشد چک ها برگشتی در کشور که از سال ۸۷ آغاز شده بود، از ابتدای سال جاری سرعت بیشتری به خود گرفته است و به نظر نمی رسد با روندی که طی چهار ماهه نخست سال جاری طی کرده است بانک مرکزی بتواند آن را تا پیش از پایان سال جاری مهار کند.

اما اکنون با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها به طور حتم باید منتظر تغییر روند این شاخص باشیم که به نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی با توجه به افزایش شدید هزینه بنگاههای اقتصادی می توان پیش بینی کرد که این روند تشدید شود.

اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که دولت تلاش دارد برای جلوگیری از تنش اقتصادی همزمان با اجرای قانون هدفمندسازی، تزریق نقدینگی را به اقتصاد کشور تشدید کند و در عمل سیاستهای انقباضی چند سال اخیر را کاملا معکوس کرده و با سونامی نقدینگی، قرار است در قالب طرح های حمایتی و یارانه نقدی در اختیار بخش های مختلف اقتصادی کشور قرار می دهد تا به نوعی تبعات افزایش هزینه های تولیدی ناشی از قطع یارانه سوخت جبران شود.

در چنین شرایطی با رشد نقدینگی، شاید نرخ چک های برگشتی در بازار کاهش پیدا کند، ولی این امر در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد، زیرا فرایندهای بوروکراتیک ناظر بر توزیع تسهیلات در کشور همیشه بسیار کند هستند و بعید به نظر می رسد دولت بتواند این فرایندها را تسریع کند تا همزمان با افزایش هزینه های تولید، با کمکهای نقدی از فشار مالی بنگاههای اقتصادی بکاهد.

قابل توجه آنکه متوسط رقم چک های مبادله شده در نیمه اول سال جاری در مقایسه با سال ۸۸ از رقمی معادل از رقم ۹ میلیون و سیصد هزار تومان به ۱۲ میلیون و یکصد هزار تومان در سال ۸۹ رسیده است، و با توجه به اینکه در نیمه اول سال جاری، شرایط رکود بر اقتصاد کشور حاکم بوده است و در عین حال شاهد کاهش تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز بوده ایم، رشد ۳۰ درصدی می تواند نشان از رشد هزینه های مبادله در کشور نیز باشد؛ یعنی ضمن آنکه تمایل برای مبادلات مدت دار در میان بازاریان رو به کاهش است، از سوی دیگر هزینه هر مبادله نیز رو به افزایش بوده است.

اختلالات نامنظم در شبكه اينترنت/ قطعي 58 درصدي ارتباطات در کشور

ایلنا: در حدود يك هفته است كه اختلالات اينترنت در كشور مجددا باعث بروز نارضايتي‌هاي بسياري براي كاربران اين شبكه شده است.

به گزارش خبرنگار ايلنا، از اواسط روز دوشنبه هفته گذشته کیفیت پهنای باند اغلب شهرهای کشور بار دیگر دستخوش افت و خیزهای متعدد شد. بنا به گزارش‌های رسیده از شهرهای مختلف، به‌نظر می‌رسد یکی از علل اصلی بروز اختلالات اخیر، ارتباط با کشور ترکیه است که شرکت زیرساخت با اعمال تغییراتی کلی، قصد دارد میزان بروز اختلالات را به حداقل برساند اما به‌دلیل ضعف در خطوط پشتیبان، در حال حاضر این مشکل به قوت خود باقی است.

این اختلالات از ظهر چهارشنبه پیش به اوج خود رسید به‌نحوی که امکان خدمات‌رسانی به کاربران مخصوصا در آن روز تقریبا غیرممکن بود.
در حقیقت وقتی میزان ریزش بسته‌های اطلاعاتی از ۳درصد تجاوزکند، برخی از خدمات اینترنتی بسته به میزان اختلال و مدت زمان وقوع آن، دچار چالش می‌شوند. متأسفانه در اختلالات روز چهارشنبه، میزان ریزش بسته‌ها از ۲۶درصد تا ۵۸درصد در نقاط مختلف کشور در نوسان بود.

اين قطعي‌ها و نارضايتي‌ها همچنان ادامه دارد ولي مسؤولان شركت زير ساخت و وزارت ارتباطات هرروز وعده افزايش بهبود سرعت و كيفيت شبكه اينترنت را در مصاحبه‌هاي تكراري خود مي‌دهند، اين در حالي است كه طي چند شب گذشته کاربران اينترنت با حداقل 3 نوبت قطعي در بخش‌هايي از شبکه تهران مواجه بودند كه هنگام تماس با مسؤولان پشتيباني فني شركت زير ساخت، علت اين امر را مشكلات فني و اختلالات دستگاه سوئيچ در رينگ تهران دانستند.
به گزارش ايلنا يكي ديگر از موضوعاتي كه ازچند روز گذشته مطرح شده، از بين رفتن آدرس اينترنتي سايت‌هاي مورد نظر كاربران است كه بنابراظهارات کارشناسان اينترنت اين اختلال فني به طوري است که، بسته‌هاي اطلاعاتي مسيرياب، به سمت مقصد حرکت نکرده و در تداوم پويش مسير به سمت تهران به ناگاه باز مي‌ايستد، كه شايد علت اين امر هم باز مشكل هاي شهر و يا آسيب‌ديدگي فني آنها باشد.

براساس اين گزارش، به هر حال در طي چند روز گذشته اختلالات نامنظمي در سطح شبكه اينترنت كشور وجود دارد كه تاكنون هيچ مقام مسؤولي در اين مورد اظهارنظر نكرده است كه اين امر باعث بروز اعتراض شدید انجمن صنفی شرکت‌های اینترنتی کشور به کیفیت پائین پهنای باند و قطعی‌های مکرر اینترنت کشورنيز شده است.
علیرضا علمی نائب رئیس و دبیر صنفی انجمن شرکت‌های اینترنتی ایران با اعلام این خبر و بیان این که بخش‌های فنی و به هیچ‌وجه پاسخگوی شرکت‌های اینترنتی نیست، گفته است: به محض بروز اختلال در ارتباط اینترنتی کشور، تلفن‌های بخش مربوطه اشغال شده و شرکت‌های اینترنتی در برابر اعتراض مکرر کاربران پاسخ قابل قبولی نمی‌توانند ارائه کنند. ثانیا هم با ۷ سال تاخیر هنوز آماده نشده که تامین‌کنندگان و سرویس‌گیرندگان تکلیف خود را بدانند.

علمی اظهارداشت: در کدام کشور این مقدار مشکل ارتباط اینترنتی وجود دارد؟ شرکت زیرساخت باید یک مرکز پاسخ‌گویی تلفنی ۲۴ساعته با افراد کاملا مسلط و فنی داشته باشد تا تمامی مشکلات شبکه به آنجا منعکس و در کمتر از یک ساعت تحلیل و مرتفع شود. این گونه خدمات در شرکت‌های کوچک هم به راحتی قابل ملاحظه است اما به دلیل برخی سوءمدیریت‌ها، استفاده بهینه و درستی از منابع و ظرفیت‌های ملی صورت نمی‌گیرد.

به گفته دبیر صنفی انجمن شرکت‌های اینترنتی ایران، علی‌رغم این‌که بیان می‌شود چهار مسیر پشتیبان برای ارتباط اینترنتی کشور فراهم شده اما باز هم به راحتی شاهد افت سرعت اینترنتی در بخش‌های قابل توجهی از کشور هستیم.

علمی توضیح می‌دهد: ما اعتقاد داریم باید در شیوه تامین پهنای باند کشور بازنگری صورت پذیرد. متاسفانه به دلیل تفکیک غیراصولی در حوزه فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت این بحران تشدید شده است.

وضعيت اينترنت ايران
طبق آمارهاي سال گذشته، تا آبان سال گذشته کشور ایران از لحاظ اپلود در مکان149و ازلحاظ دانلود در مکان186در دنیا است، پهنای باند ورودی به ایران از دو منبع عمده، یکی ماهواره‌ها (از طریق ماهواره‌های و اینمارست) و دیگری فیبر نوری (از ترکیه، فجیره و کویت) تامين مي‌شود، پهنای باند ورودی به ایران توسط شرکت ارتباطات زیرساخت تهیه می‌شود و قیمت فروش آن به شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنتی یکی از دلایل قیمت بالای دسترسی به اینترنت در ایران دانسته می‌شود.
سه عامل اساسی برای توسعه فناوری اطلاعات در کشور منابع انسانی، توانایی و قابلیت بخش دولتی، خصوصی و زیر ساخت‌های ارتباطی و مخابراتی است ولي با وجود زيرساخت‌هاي ارتباطي مناسب در كشور به دلیل برخي محدوديت‌ها هنوز در برخی موارد با کندی سرعت مواجه هستیم.

گشت ارشاد در دانشگاه تهران

اخیراً طرح جدیدی در خصوص حجاب در دانشگاه تهران انجام می شود؛ بدین صورت که گشت هایی دو نفره با نظارت و همکاری حراست دانشگاه و با لباس فرم، در محوطه دانشگاه تهران، به حجاب و نحوه پوشش دانشجویان تذکر می دهند و در صورت عدم توجه دانشجو، با برخوردی زننده و به دور از انتظار، کارت دانشجو را ضبط و با توهین و تشر راهی حراست می کنند.

به گزارش دانشجو نیوز، از زمان ریاست دکتر فرهاد رهبر، اینگونه طرح ها و برخوردهای غیرقانونی و توهین آمیز در رابطه با پوشش دانشجویان به شکل های گوناگون اجرا شده و همواره با رنجش و اعتراض دانشجویان همراه بوده است.

گفتنی است امسال و با آغاز سال تحصیلی جدید در چندین دانشگاه بزرگ کشور طرح های گسترده ای برای مبارزه با به اصطلاح "بد حجابی" توسط نیروهای بسیج دانشگاه ها برگزار شد که در چندین مورد با به نمایش درآوردن پلاکارد های توهین آمیز قصد توضیح اثرات مخرب "بد حجابی" را داشته اند.

قطع ملاقات حضوری زندانیان رجایی شهر به مدت یک ماه

خبرگزاری هرانا - از امروز زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر کرج به علت شیوع انفلوانزا به مدت یک ماه از ملاقات حضوری منع شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) مسئولین زندان رجایی شهر کرج امروز اعلام کردند که زندانیان به مدت یک ماه از ملاقات حضوری و مرخصی شهری منع هستند. لازم به ذکر است که زندانیان محبوس در این زندان به این تصمیم مسئولین اعتراض کردند.

مسئولین زندان از زمان شیوع انفلوانزا در این زندان اقدامی جدی برای پیشگیری از گسترش این بیماری در بین زندانیان دیگر انجام نداده اند. اما در حرکتی نمایشی امروز 500 عدد واکسن جهت جلوگیری از این بیماری برای زندانیان آورده اند که این تعداد واکسن فقط برای پرسنل این زندان کافی میباشد.

واکنش نماینده به کورشدن دانش‌آموز بر اثر تنبیه: چنین اتفاقاتی در همه‌جای کشور ممکن است بیفتد و نباید به این موضوع ها دامن زده شود!

دختر دانش‌آموز پایه اول دبستان "شهیدسالاری" روستای حمزه خانی واقع در کاکان کهگیلویه و بویراحمد به‌دلیل آنچه که به آن بی‌احتیاطی معلمش گفته شده کور شد.

به گزارش ایلنا "آیناز بازیار" که بدلیل این بی احتیاطی چشم راست خود را برای همیشه از دست داده اکنون در حال مداوای چشم خود است.

ستار هدایتخواه، مخبر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده‌های بویراحمد و دنا معتقدست چنین اتفاقاتی در همه‌جای کشور ممکن است بیفتد و نباید به این موضوع ها دامن زده شود.

وی از کشته شدن یک دانش‌آموز طی سال‌های گذشته توسط یکی از معلمان در کشور خبر داده و گفته که این دانش‌آموز به‌دلیل تبیه توسط معلم مرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اگرچه به این واقعه که در کجای کشور اتفاق افتاده اشاره‌ای نکرد اما اظهار داشت: بی‌احتیاطی معلم، سبب نابینایی چشم این دانش‌آموز دختر منطقه کاکان بویراحمد شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد هم کور شدن دختر دانش‌آموز پایه اول ابتدایی مدرسه "شهید سالاری" روستای حمزه خانی کاکان را به‌ دلیل بی‌احتیاطی معلمش دانست.

" پرویز طاهری حسینی خانی" تاکید کرد که تنبیه دانش‌آموزان خلاف و تخلف محسوب می‌شود اگرچه در برخی مناطق کهگیلویه ‌و ‌بویراحمد تنبیهاتی وجود دارد.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده، آن را گزارش داده تا با فرد متخلف برخورد شود. حدود 160 هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در کهگیلویه‌و‌بویراحمد مشغول به تحصیل هستند.

کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ قبولی در دانشگاه‌های کشور جزء رتبه‌های آخر محسوب می‌شود.

محکومیت نوید محبی وبلاگ‌نویس به سه سال حبس

نوید محبی وبلاگ‌نویس زندانی در شهر آمل که در تاریخ ٢٣ آبان ماه، در دادگاهی بدون حضور وکیل مدافع و در پشت درهای بسته، محاکمه شده بر اساس رای صادره به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش رادیو کوچه، این در حالی است که این وبلاگ‌نویس زندانی هم اکنون در زندان شهر ساری به‌سر می‌برد. نوید محبی، مدیر وبلاگ گاه نوشته‌ها در تاریخ ١٨ سپتامبر از سوی تعدادی از ماموران وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت شد.لازم به ذکر است نوید محبی وبلاگ‌نویس و فعال کمپین یک میلیون امضا، ۲۷ شهریور بازداشت و به زندان ساری منتقل شد. بازداشت وی همراه با ضرب و شتم شدید همراه بوده است.

کاغذ گران شد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ و مقوا با ارسال نامه‌ای به بازرسی نظارت شورای اصناف کشور، ضمن اعلام افزایش 2 تا 5 درصدی قیمت کاغذ و مقوا، درباره نحوه برخورد بازرسان با فروشندگان کاغذ هشدار داد.

به گزارش مهر، منصور حاجی‌آخوندیان در این نامه خطاب به مسئول بازرسی نظارت شورای اصناف کشور نوشته است:

با توجه به هدفمند کردن یارانه‌ها و همکاری اصناف با دولت محترم و اعلام آمادگی این اتحادیه جهت همکاری در خصوص ثبات قیمت‌ها، تاکنون تعامل خوبی با دولت محترم داشته و با عنایت به افزایش بهای حامل‌های انرژی، افزایشی حدود 2 تا 5 درصد در فروشگاه‌های تحت پوشش دیده شده است.

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا در ادامه این نامه آورده است: این در حالی است که ضریب سود مالیاتی فروش کاغذ و مقوا 6 درصد توسط سازمان امور مالیاتی لحاظ می‌گردد و برخورد بازرسان محترم شورای اصناف کشور با فروشندگان کاغذ و مقوا باعث می‌گردد تا بازار کاغذ از حالت تعادل خارج گردیده و روند صعودی قیمت‌ها را در بر داشته باشد و همانطوری که اعلام شد اعضای صنف کاغذ و مقوا با سود حداکثر 2 درصد اجناس خود را عرضه می‌نمایند.

حاجی‌آخوندیان در توضیح پایانی نامه‌اش نوشته است: هزینه حمل و انبارداری توسط خریدار پرداخت می‌گردد و در فاکتور فروش لحاظ نمی‌شود و محاسبه طبق بنگاه بیجک بنگاه به اضافه معادل بیجک کرایه حمل پرداخت می‌گردد.

در روزهای اخیر شاهد نوسانات زیادی در بازار قیمت‌های کاغذ و مقوا و در واقع افزایش آنها بوده‌ایم و با وجود آنکه رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا میزان این افزایش را بین 2 تا 5 درصد اعلام کرده است، شنیده‌ها حاکی از افزایشی بیش از این دارد.

اعتصاب و تحصن دانشجویان دانشگاه تربیت معلم سبزوار در اعتراض به اجران قانون حذف یارانه ها

روز پنجشنبه و چند روز بعد از اجرای قانون هدفمندی (حذف)یارانه ها دانشگاه تربیت معلم سبزواردر اعتراض به عدم توجه به خواسته های صنفی دانشجویان شاهد اعتصاب و تحصن مقابل سلف این دانشگاه بود .
به گزارش دانشجو نیوز، صحبتهایی مبنی بر گران شدن غذای دانشجویان به گوش میرسد که یکی از عوامل شکل گیری این تجمع اعتراضی بوده است. در پایان بعد از حضور مدیر دانشجویی و قانع نشدن دانشجویان قرار شد که روز یکشنبه نیز تجمعی اعتراضی برگزار گردد.
شایان ذکر است دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر نیز در روز ۳۰ آذر، در اعتراض به اجرای قانون حذف یارانه ها، با پخش تراکت و صدور بیانیه نارضایتی خود از اجرای این قانون که آن را طرح ضد طبقاتی خوانده و موجب فلج شدن تولید و صنعت داخلی نامیدند را، ابراز کردند.طبرزدی: جرم برادرزاده ام پیگیری مسائل من است

خبرگزاری هرانا - در پی بازداشت ابوالفضل طبرزدی در اهواز حشمت الله طبرزدی فعال سیاسی در بند در یادداشت کوتاهی جرم برادر زاده اش را ارتباط با خود دانسته است.
جرم برادر زاده ام ابوالفضل این است که مسائل مربوط به من را پیگیری کرده است اگر چه دستگاه امنیتی رژیم به صورت وحشیانه برای بازداشت او به خانه مسکونی برادرم دکتر رضا طبرزدی در مهر اهواز ریخته، در بین اعضای خانواده ایجاد وحشت کرده و ابوالفضل را با خود برده است، اما با این اقدام ابلحانه، صرفا خانواده های دیگری را به مبارزین آزادی خواهی پیوند داده است.
آرزوی من این است که همه خانواده ها به نحوی با مبارزه مسالمت آمیز پیوند بخورند.
رژیم با کارهای خشن و ابلحانه این راه را هموار میسازد اما مطمین باشد در بلند مدت بازنده خواهد بود. راه دراز و دشوار دموکراسی خواهی را باید با جدیت اما درایت و شکیبایی طی خواهیم پیمود.
مهندس حشمت الله طبرزدی
دیماه 89 زندان رجایی شهر کرج

احضار معتمدی مهر، عضو نهضت آزادی ایران به دادگاه انقلاب

جرس: مهدی معتمدی مهر، حقوقدان و عضو سیاسی نهضت آزادی ایران، طی تماس تلفنی تهدیدآمیزی برای حضور در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه احضار شد.
بنا به گزارش جرس، معتمدی مهر که در وقایع بعد از عاشورای سال پیش حدود دوماه در بازداشت به سر برده و با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود، روز چهارم دی ماه امسال از طریق کفیل خود از احضار به دادگاه انقلاب مطلع شد. این در حالی است که به کفیل وی گفته شده بود که چون او خود را مخفی کرده، امکان احضار منتفی بوده است. در همین تماس به کفیل آقای معتمدی مهر اطلاع داده شد که ایشان باید ساعت ٩ صبح روز پنجم دی ماه خود را به شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران معرفی کند.
این در حالی است که معتمدی مهر هیچ گونه نقل و انتقالی در محل سکونت خود نداشته و روز دوم آبان ماه نیز در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب به منظور رسیدگی به دیگر اتهامات مندرج در پرونده ی خود حضور یافته بود.

تعلیق فعالیت خبرگزاری زنان

سایت آینده نیوز: فعالیت خبرنگاران و پرسنل خبرگزاری زنان ایران توسط مدیریت به حال تعلیق درآمد. شنیده ها حاکی از اخراج سه کارمند این خبرگزاری است و فعالیت بقیه کارمندان و خبرنگاران آن تا اطلاع ثانوی در حالت تعلیق است. به گفته یک منبع آگاه، علت تصمیم ناگهانی مدیریت مبنی بر تعطیلی موقت، اختلاف مدیریت و رئیس هیئت مدیره خبرگزاری است.
صفحه اصلی خبرگزاری زنان ایران از صبح چهارشنبه به روز نشده و آخرین اخبار آن مربوط به ۳۰ آذر ۸۹ است.
لازم به ذکر است در حال حاضر خبرگزاریها و سایتهای مختلفی در حال فعالیتند که به رغم عدم تاثیر در کشور، در حال فعالیتند و نکته منفی آنجاست که برخی از اینها با بودجه بیت المال اداره می شود.

حذف یارانه ها؛ استفاده از الاغ در اعتراض به گرانی سوخت

به گزارش دریافتی از تبریز تعدادی از مردم برای اعلام نارضایتی خود از حذف یارانه ها و گران شدن بنزین، با سوار شدن بر الاغ به خیابانها آمدند. چندی پیش نیز یک دانشجوی دانشگاه چالوس با سوار شدن بر الاغ به کمبود بنزین اعتراض کرد.

به گزارش جهان نیوز، وی که دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی واحد نوشهر و چالوس است در اعتراض به کمبود مقدار بنزین با الاغ از نوشهر تا دانشگاه چالوس آمد و الاغ را جلوی دانشگاه بست.

داریم برمی گردیم به زمانی که با اسب و قاطر رفت و آمد می کردیم!

بدنبال اجرای حذف یارانه ها، کرایه های ماشین در شهر چابهار بیشتر از دو برابر شده است، یکی از هموطنان در چابهار گفت، ما اینجا تاکسی خطی نداریم ولی قبلا کرایه ماشین ۱۰۰ تومان می گرفتند الان ۲۰۰۰ - ۲۵۰۰ تومان می گیرند، مردم می گویند داریم برمی گردیم به زمانی که با اسب و قاطر رفت و آمد می کردیم.

حذف یارانه ها؛ اعتراض مردم یزد با آوردن شتر

در یکی از محلات نزدیک به میدان صفائیه یزد مردم با آذین بستن چند شتر و رها کردن آنها در خیابانها اعتراض خود را به گرانی حامل‌ های انرژی اعلام کردند. مردم با آوردن شتر به خیابانها به حکومت فهماندند که در این وضعیت گرانی و بیکاری و با بالارفتن نرخ بنزین و گازوئیل و گاز مردم از این پس باید با چهارپایان به این سو آن سوی شهر رفت ‌و آمد کنند.

آویزان کردن عکس احمدی نژاد بر گردن سگهای ولگرد
آژانس ايران خبر: در اردبيل بر گردن سگهای ولگرد عکس احمدی نژاد را آویزان و به خیابانها رها کرده اند . مردم بدين وسيله اعتراض خود را به احمدي نژاد نشان ميدهند .

یک نوجوان دیگر در آستانه اعدام قرار دارد

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی صابر شربتی که در سن 15 سالگی در جریان یک درگیری خیابانی و برای دفاع از خود که منجر به مرگ مردی شده بود دستگیر و 5 سال است که در کانون اصلاح و تربیت و زندان گوهردشت کرج در بازداشت بسر می برد.او محکوم به اعدام شده بود ولی با اعتراضهای بین الملی اجرای حکم اعدام وی متوقف گردید. تا اینکه اوایل امسال نسبت به صدور حکم اعدام خود در دیوان عالی کشور اعتراض نمود و روز سه شنبه بدون ابلاغ تایید حکم اعدام به وی، در روزنامۀ دولتی ایران با تیتری تحت عنوان "نفسهای عامل قتل مرد مسافر به شمارش افتاده است " از تایید و قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدامش خبر دادند.
زندانی صابر شربتی متولد 1369 می باشد که در مردادماه 84 هنگامی که سوار ماشین مسافر کشی بود با راننده آن جر و بحث می کند در این هنگام راننده که 30 سال سن داشت با قفل فرمان شروع به زدن وی می نماید . صابر از خود دفاع نمود که نهایتا منجر به مرگ راننده می شود. پس از آن او دستگیر و به آگاهی گوهدشت منتقل شد و به مدت یک هفته تحت شکنجه های غیر انسانی قرار داشت .سپس او را به کانون اصلاح و تربیت شهر زیبای تهران منتقل کردند و پس از یک سال صابر شربتی را از کانون به سالن جوانان بند 4 زندان گوهردشت کرج منتقل نمودند.
او در سنین کودکی بسر می برد و قاعدتا باید پرونده اش در دادگاه اطفال مورد رسیدگی قرار می گرفت ولی پرونده او به شعبۀ 74 توسط فردی بنام تردست مورد رسیدگی قرار گرفت و او را به اعدام محکوم کرد. با اعتراض او و وکیلش پرونده به شعبۀ 71 جهت رسیدگی ارسال شد و عزیز محمدی رئیس این شعبه او را به اعدام محکوم نمود.
پس از اعتراضات بین المللی نسبت به اعدام کودکان در ایران اجرای حکم اعدام وی متوقف گردید.اوایل امسال زندانی صابر شربتی نسبت به صدور حکم اعدام در دیوان عالی کشور اعتراض نمود که در روزهای گذشته خبر تایید و غریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدامش را از مطبوعات دولتی مطلع شد.
صادق لاریجانی رئیس منصوب ولی فقیه علی خامنه ای در قوۀ قضاییه برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم بار دیگر قصد دارد دست به اعمال ضدبشری مانند اعدام زندانیان سیاسی و اعدام کودکان بزند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،اعدام زندانیان سیاسی،کودکان واعدام های گروهی که هدفی جزء ایجاد رعب و وحشت در میان مردم ندارد را محکوم می کند و از دبیر کل سازمان ملل،کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.

03 دی 1389 برابر با 24 دسامبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
دبیرکل سازمان ملل متحد
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل
گزارشگران ویژه اعدام سازمان ملل متحد

تبعید زندانی سیاسی سقزی به سیرجان

آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

بختیار خوشنام زندانی سقزی به شهر سیرجان واقع در استان کرمان تبعید شد.
به گزارش خبرنگار سایت خبری موکریان در سقز، روز گذشته بختیار خوشنام دانش آموخته علوم سیاسی دانشگاه زنجان، که پیشتر توسط دادگاه انقلاب سقز به یک سال زندان و دوسال تبعید به سیرجان محکوم شده بود، پس از اتمام دوران محکومیت یکساله حبس برای سپری نمودن دوران تبعید به صورت تحت الحفظ به شهر سیرجان اعزام گردید.
لازم به ذکر است اتهام بختیار خوشنام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام اعلام شده است.
www.mukriannews.com

افزایش پنج تومانی قیمت دلار در هفته گذشته

روزنامه دنیای اقتصاد: قیمت دلار آمریکا در یک هفته گذشته 5 تومان گران شد. قیمت دلار آمریکا در روز پنجشنبه با 4 تومان افزایش قیمت روزانه به نرخ 1072 تومان در بازار آزاد فروخته شد.
دلار آمریکا در اول هفته مذکور 1067 تومان و در روز پنجشنبه 1072 تومان بوده و به طور متوسط با 4/0 درصد رشد قیمت مواجه بوده است.
البته نرخ 1065 تومان نیز در جدول قیمت هفتگی دیده می‌شود. یورو در روز پنجشنبه با 3 تومان افزایش قیمت روزانه مواجه شده و به نرخ 1410 تومان هفتگی بازگشت. سکه بهار آزادی در این هفته 3 هزار تومان افزایش داشت و به نرخ 350 هزار تومان در پایان هفته رسید.
بهای هر اونس طلا در روز پنجشنبه در سطح 1379 دلار بسته شد. در یک هفته مورد بحث قیمت طلا در بازارهای جهانی بین 1375 دلار تا 1390 دلار در سطوح بسته شده در نوسان بوده است. قیمت طلا دیروز تا ساعت 13 به وقت تهران 1384 دلار بود.
قیمت طلا روز پنجشنبه در بازار نیویورک به دلیل تاثیرات خبر اعتصاب کارگری در یونان، اعلام کاهش یک رتبه اعتباری در پرتغال توسط موسسه رتبه‌بندی فیچ و تداوم نگرانی‌ها درباره بدهی‌های کشورهای اروپایی تا 1373 دلار نیز افت کرد. برابری یورو در مقابل دلار در این روز تا 3064/1 پایین آمد که البته روز گذشته این رقم تا 3137/1 نیز افزایش مجدد را ثبت کرده است.

يک نوع آنفلوانزای جديد بدر راه ايران است

ایرنا: دبير انجمن متخصصان بيماريهاي عفوني و گرمسيري ايران گفت: يک نوع آنفلوانزاي جديد به نام "اچ تري " که در نيمکره شمالي زمين شيوع يافته، در راه ايران است.

دکتر مينو محرز روز شنبه در آيين افتتاحيه نوزدهمين کنگره بيماريهاي عفوني و گرمسيري ايران گفت: خوشبختانه از آنفلوانزاي نوع A در کشور خبري نيست، اما بايد منتظر ورود يک نوع آنفلو انزاي جديد به کشور باشيم.
وي در عين حال در خصوص همکاري تنگاتنگ وزارت بهداشت با انجمن متخصصان بيماري عفوني و گرمسيري ايران در کنترل بيماري هاي عفوني قدرداني کرد.
نوزدهمين کنگره بيماريهاي عفوني و گرمسيري ايران صبح امروز در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه آغاز به کار کرد .

لباس متحدالشکل برای خبرنگاران و نمایندگان زن مجلس

سایت الف: لباس فرم خبرنگاران زن در مجلس طراحی خواهد شد. طیبه صفایی در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به طرح فراکسیون زنان برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه گفت: هدف مجلس و جمیع افرادی که در آن به خدمت مشغول هستند گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است و برای پیش قدم شدن در این راستا، فراکسیون زنان مجلس پیشنهاد کرد که مجلس در این خصوص اقدامات مثبتی را انجام دهد.

نماینده تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از این اقدامات که با مشورت خبرنگاران انجام می شود لباس فرمی است که با هماهنگی و پیشنهاد خودشان و رنگ مناسبی که آن ها انتخاب می کنند ابتدا خود اعضای فراکسیون به تن خواهند کرد و مجلس موافقت خودش را اعلام کرده است.

وی تصریح کرد: مجلس در فراکسیون زنان جلسه مشترکی را با نمایندگان خبرنگاران خانم مجلس صورت خواهد داد تا پس از حصول نتیجه، معاونت اجرائی مجلس جناب آقای افراشته در این خصوص اقدام کنند.

صفایی در پاسخ به این که پوشیدن لباس متحد الشکل توسط فراکسیون زنان و خبرنگاران خانم حوزه مجلس چه هدفی را دنبال می کند، گفت: همه جا لباس افراد و پوشش آن ها نشانگر هویت سازمانی آن ها است و ما هم برای این که به شکلی هویت سازمانی مان را نشان دهیم از این قضیه استقبال می کنیم، زیرا مجلس جایگاه مهمی مانند جایگاه شهید مدرس ها است که بایستی دراین جایگاه در راستای الگوسازی و الگو دهی به جامعه پیش قدم می شویم.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در خصوص این که آیا به ایجاد سایر امکانات مانند امکانات ورزشی و غیره برای رفاه حال خبرنگاران خانم در مجلس هم در کنار این فرم متحد الشکل اندیشیده شده است گفت: در حوزه قانون آنچه دراختیار مجلس باشد ما آماده ایم تا برای به تحقق رسیدن آن ها تلاش و خبرنگاران خانم را دراین قضیه حمایت کنیم .باید نمایندگانی از سوی خبرنگاران خانم پیشنهادات خود را به فراکسیون ارائه دهند تا آن ها را جمع بندی کنیم و در چارچوب قانون از آن ها حمایت کنیم.

احضار یک عضو دیگر نهضت آزادی به دادگاه انقلاب

خبرگزاری هرانا - امیر معتمدی مهر، حقوقدان و عضو سیاسی نهضت آزادی ایران طی تماس تلفنی تهدیدآمیزی برای حضور در شعبه 28دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه احضار شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، معتمدی مهر که در وقایع بعد از عاشورای سال پیش به مدت 57 روز در بازداشت به سر برده و با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود، روز چهارم دی ماه از طریق کفیل خود از احضار به دادگاه انقلاب مطلع شد. این در حالی است که به کفیل وی گفته شده بود که چون او خود را مخفی کرده است امکان احضار منتفی بوده است. در همین تماس به کفیل آقای معتمدی مهر اطلاع داده شد که ایشان باید ساعت 9 صبح روز پنجم دی ماه خود را به شعبه 28 دادگاه انقلاب معرفی کند.

این در حالی است که آقای معتمدی مهر هیچ گونه نقل و انتقالی در محل سکونت خود نداشته و روز دوم آبان ماه نیز در شعبه 14 دادگاه انقلاب به منظور رسیدگی به دیگر اتهامات مندرج در پرونده ی خود حضور یافته بود.

معتمدی مهر، مسئول کمیته آموزش نهضت آزادی ایران است که در طی سال گذشته دو بار بازداشت شد. بار نخست در30فروردین به اتهام مباشرت درصدور بیاینه در خواست نظارت بین اللملی به مدت 45 روز در سلول انفردای به سر برد. هم اکنون وی دارای دو پرونده در دادسرای انقلاب است که این امر برخلاف قانون بوده و باید در یک شعبه هر دو پرونده مورد بررسی قرار گیرد.

حمایت بین المللی گسترده از فیلمساز ایرانی جعفر پناهی
فرهنگسرای پویا پاریس بیست و پنج دسامبر دو هزار و ده

حمایت یازده هزار تن از سینماگران، بازیگران، تهیه کنندگان، نویسندگان، وکلا و... از جعفر پناهی و محمد رسول اف

عصر امروز سرژ توبیانا رئیس سینماتک فرانسه در گفتگو با خبرنگار پویا خبر در پاریس اعلام کرد: تا روز گذشته نزدیک به یازده هزار تن از کارگردانان، بازیگران، فیلمنامه نویسان، تهیه کنندگان، نویسندگان و شخصیتهای مهم هنری، فرهنگی جهان اعتراض خود را نسبت به حکم صادره از سوی حکومت ایران در رابطه با دو سینماگر برجسته ایرانی آقایان جعفر پناهی و محمد رسول اف اعلام کرده اند.

آقای سرژ توبیانا رئیس سینماتک فرانسه همچنین یادآور شد که اهالی سینما در جهان برای حمایت از دو هم صنف خود در یک ابعاد گسترده فعالیت خود را تداوم خواهند بخشید. طی روزهای آینده اقدامات جدی تری را دنبال خواهیم کرد و قطعنا این اقدامات نمی تواند در سرنوشت این سینماگر و حرفه و آینده این دو همکار سینمایی ما بی نتیجه باشد.

کاترین دونو بازیگر مشهور سینمای فرانسه، لوک دادرن برنده دو نخل طلای فستیوال جهانی کن، مارین کارمیتس رئیس بزرگترین موسسه سینمایی فرانسه، والتر سالس کارگردان مشهور برزیلی، یوسری نصرالله کارگردان نامدار سینمای مصر، داریوش خنجی فیلمبردار شناخته شده سینمای هالیوود، شون پن بازیگران نامدار سینمای هالیوود، انیس وردا کارگردان سینمای فرانسه، ایزابل لوپر بازیگر سینمای فرانسه، شادز برگ کارگردان سینمای امریکا، پییر کاسوویتس کارگردان سینما و تئاتر فرانسه، ژان پییر ژونه کارگردان سینمای فرانسه؛ یوسین پونتیه کارگردان مشهور سینما و تئاتر رومانی؛ ژاک ریوت کارگردان سینمای فرانسه، گنزالس اینارسیو کارگردان سینمای اسپانیا، ابل فرارا کارگردان مشهور سینمای امریکا، جمز گره کارگردان سینمای امریکا، مونی المان کارگردان سینمای امریکا، ویکتور ارتچه کارگردان اسپانیایی، الیویه اسایاس کارگردان مشهور فرانسوی، کوتزه برنده جایزه نوبل، سوفی کال، پاتریس شروه، زرمو کله رئیس شبکه آر ت، اندره لوکزمن فیلسوف نامدار فرانسه، ژوک توبون وزیر سابق فرهنگ و دادگستری فرانسه و روبرت بادانتر سناتور فرانسوی، هائول پک وزیر پیشین فرهنگ هائیتی، ماری ایندیا نویسنده نامدار فرانسوی، پاتریک موندیانو نویسنده نامدار فرانسوی و ژرز کیژمن وزیر پیشین سنای فرانسه از جمله نامدارترین شخصیتهای سینمایی و فرهنگی جهان هستند که تا کنون پشتیبانی خود را از کمیته حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف اعلام کرده اند.

کمیته حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف متشکل از:
جشنواره جهانی کن، سینماتک فرانسه، سینما تک سوئیس، فستیوال ونیز، فستیوال جهانی فیلم لوکارنو، انجمن مولفین سینمای فرانسه، رادیو فرهنگ فرانسه، سازمان فرهنگ فرانسه وابسته به وزارت امور خارجه فرانسه، مجله سینمایی کیه دو سینما، کانون نویسندگان فرانسه و فرهنگسرای پویا

قرص آسپیرین، ضد سرطان

دویچه وله : اسم رایج آن آسپیرین است، اما در اصل این دارو تشکیل شده از اسید استیل سالیسیلیک. پژوهشگران بریتانیایی تحقیق درازمدتی درباره‌ی عملکرد ضد سرطانی آسپیرین انجام داده‌اند. پیتر راتول و تیم علمی‌اش به این نتیجه رسیده‌اند که اگر هر آلمانی به مدت چند سال روزی یک آسپیرین مصرف کند، می‌توان سالانه از مرگ‌های سرطانی بیش از ۲۰ هزار نفر جلوگیری کرد. بر اساس گفته‌ی دانشمندان، این اولین تحقیقی است که اثبات می‌کند آسپیرین قادر به کاهش میزان مرگ و میر سرطانی است.

کاهش ریسک مرگ سرطانی به میزان ۲۰ درصد

پژوهشگران در این مورد ۸ تحقیق جداگانه انجام دادند که در آنها بیش از ۲۵ هزار نفر در دو گروه شرکت داشتند. یک گروه برای مدت ۲۰ سال قرص آسپیرین مصرف کردند، اما گروه دیگر تنها از یک شبه‌دارو استفاده کردند. نتیجه آن بود که ریسک سرطان در گروه اول به میزان ۲۰ درصد کاهش یافت. قدرت تاثیر آسپیرین هم به مدت زمان استفاده از آن و هم به سن شرکت کنندگان بستگی داشت. هر چه سن افراد بالاتر بود، تاثیر ضد سرطانی آسپیرین نیز بیشتر می‌شد.

در عین حال شرکت‌کننده‌ای که بیش از ۵ سال قرص آسپیرین مصرف کرده بود، ریسک مرگ سرطانی او بیش از ۳۰ در صد کاهش یافته بود. اما پژوهشگران می‌گویند که میزان مرگ و میر سرطانی در کل کاهش یافته است. برای مثال مرگ ناشی از سرطان مری به میزان ۶۰ درصد، سرطان روده‌ی بزرگ ۴۰ درصد، سرطان ریه ۳۰ درصد و سرطان پروستات به میزان ۱۰ درصد کاهش یافته است.

نقص این تحقیق

درست است که تاثیرات مثبت این تحقیق طولانی مدت واضح هستند، اما با وجود این پژوهشگران در این مورد محتاطانه برخورد می‌کنند. محققان موسسه‌ی هماتولوژی و انکولوژی آلمان اگرچه از نتایج این نحقیق استقبال کرده‌اند، اما در عین حال از آن انتقاد هم می‌کنند. به گفته‌ی آنان یک نقص بزرگ این تحقیق آن است که دانشمندان دز آسپیرین را مشخص نکرده‌اند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد خود نیز در گزارشی به بعضی نارسایی ها در این تحقیق اعتراف می‌کنند. آنها می‌گویند که این تحقیق تنها محدود به بیست سال پس از مصرف آسپیرین است. اما اینکه آیا آسپیرین پس از بیست سال نیز قادر به کاهش ریسک مرگ و میر سرطانی است، هنوز مشخص نیست.

آسپیرین رقیق کننده‌ی خون

آسپیرین همانند ایبوبروفن و دیکلوفناک ضد عفونت در بدن عمل می‌کند و در عین حال خون را نیز رقیق می‌کند. این عملکردهای آسپیرین باعث می‌شوند که از سکته ‌جلوگیری کند. اما رقیق شدن خون توسط آسپیرین می‌تواند باعث خونریزی‌های شدید نیز شود. به همین دلیل پژوهشگران مطمئن نیستند که آیا جلوگیری آسپیرین از سرطان بیشتر از ریسک عوارض ناشی از آن است یا نه.

با وجود این نتایج، پیتر راتول می‌گوید که باید از مصرف بیش از حد آسپیرین خودداری شود، اما وی در عین حال توصیه می‌کند که از نتایج این تحقیق در مبارزه با سرطان بهره‌برداری شود.

با درود

شبکه دزدان خانوادگی در دولت احمدی نژاد
را در لینک زیر ملاحظه فرمایید
در هفته ی آینده قرار است که یک شبکه
خانوادگی دیگر به صدر غارتگران قرار گیرد
و دلارهای سبز طلای سیاه را در بسته بندی سبز
از سرزمین به سیاه کشانده شده"ایران" به دیاران
سبز حواله کنند
سیاوش عبقری

بزرگش  در  اینجا :

http://i.friendfeed.com/c079a91d52cea3089d4d8a412bc32b44ca875578


برای دکتر فریبرز رییس دانا

گرچه منزل بس خطرناک است و مقصد بس بعید
هیچ راهی نیست کانرا نیست پایان ؛ غم مخور ( حافظ )

کجا شنیده می شود این نغمه های انسانی
در آن فضا که وکیل است ، چون تو زندانی

مگر به لاله نگفتی که وقت مردن نیست
نماز عشق بپا کن که پیش آنانی

اوین ستاره پراکنده بر سپهر وطن
چه غم که در این ره ، تو با جوانانی

بریده باد زبانی که دین فروخت به زر
بر این ثمود نباید که دل بسوزانی

به طبل خالی خسران مگر نمی کوبند
مدار باطل این رشته را تو می دانی

شرنگ سفره خالی به قلب سنگ ، چه سود
به باغ عشق نظر کن که گل برویانی

تمام هستی باران ، سرود بارش اوست
تو در بهار شکفتن ، سرود بارانی

پراز سپیده میشود این شاخه های لخت کبود
بخوان بخوان که از این پس تو از هزارانی

داریوش لعل ریاحی
2 دیماه 1389
Dlr1266@hotmail.

فرستنده : فرامرز دادرس

آزادی تعمدی شماری ازاعضای القاعده در ایران

در تاریخ بیست و چهارم دسامبر 2010، خبرگزاری فرانسه ، به نقل از روزنامه تایمزلندن، خبر از آزادی تعمدی شماری ازاعضای القاعده که در ایران بسر می بردند داد ، تایمز این خبر را از یک منبع بلند پایه در سازمان اطلاعات پاکستان دریافت کرده و یکی از مقامات رسمی خاورمیانه نیز آن را تاًیید نموده است.

به گفته این منابع آگاه شماری از اعضای گروه تروریستی القاعده که در ایران بسر می بردند از سوی حکومت اسلامی ایران آزاد و روانه مرزهای افعانستان و پاکستان شده اند تا اعضای القاعده را سازماندهی کرده و به عملیات تروریستی علیه نیرو های پیمان آتلانتیک شمالی " ناتو " بپردازند.

روزنامه تایمز افزود که حکومت اسلامی ایران بگونه پنهانی به اعضای القاعده یاری می رساند تا به نیرو های پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در افغانستان ضربه بزنند، به گفته همان مسئول بلند پایه سازمان اطلاعات پاکستان که نامش برده نشده است؛ شواهد بسیاری در دست است که سپاه پاسداران حکومت اسلامی به این گروه تروریستی یاری می رساند.

در میان این آزاد شدگان نام سیف العادل مصری که از سوی اف بی آی بشدت تحت تعقیب است دیده می شود، او متهم به سازماندهی عملیلت تروریستی در سال 1988، علیه سفارت آمریکا در کشور های شرق آفریقا می باشد.
به گفته روزنامه تایمز سیف العادل مصری ، که به تازگی به فرماندهی عملیات در افغانستان و پاکستان منصوب شده است نیز جزو آزا دشدگان می باشد. این منبع روشن نکرد که سیف العادل مصری، که ظاهراً در ایران در بازداشت بسر می برده از سوی چه کسی به این مقام منصوب شده است!
سلیمان ابو قیث کویتی، سخنگوی پیشین القاعده در هنگام عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر و ابوالخیر المصری، از نزدیکان ایمن الظواهری نفر دوم القاعده نیز در میان آزاد شدگان می باشند. به گفته همین منابع سه تن دیگر از بستگان اوسما بن لادن نیز در میان آزا دشدگان دیده می شوند.

درژوئیه گذشته عمر، یکی از پسران بن لادن اعلام کرده بود که نزدیک به بیست تن از بستگان بن لادن در ایران بسرمی برند. عمر گفته بود؛ حکومت اسلامی ایران از مذاکره با مقامات عربستان سعودی در باره وضعیت این گروه سر باز می زند.
مقامات حکومت اسلامی ایران انتظار دارند که پاکستان وغرب در بازداشت و تحویل افراد گروه جندالله که از سوی ایران به عملیات تروریستی متهم شده است با ایران همکاری کنند، با این حال تروریست های القاعده از سوی حکومت اسلامی آزاد و به مرز های پاکستان و افغانستان روانه می شوند تا به عملیات تروریستی بپردازند.

بمب گذاری هفته پیش در چابهار اقتدار ادعایی سازمان های اطلاعاتی ایران و سربازان گمنام امام زمان را بیش از پیش زیر سئوال برده و ضعف دولت را در برابر گروه جندالله بخوبی نمایان کرده است.

روز گذشته از سوی برخی از خبرگزاری های وابسته به حکومت ایران خبری مبنی بر بازداشت حاج محمد ظاهر بلوچ رهبر تازه جندالله و عبدالرئوف ریگی سخنگوی این گروه از سوی مقامات پاکستانی منتشر شد، این خبرروز بعد تکذیب گردید.

در جریان دستگیری عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله ، حجت الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی وزیر اطلاعات رژیم گفت که دستگیری عبدالمالک ریگی با اقدام ارزشمند سربازان گمنام امام زمان به دست آمده است ، مصلحی اشاره به کیسه های پولی که از سوی محمد رضا نجار وزیر کشور جمهوری اسلامی به مقامات اطلاعاتی پاکستان برا ی خرید ریگی پرداخته شده بود نکرد.

به نظر می رسد برای برخی از مقامات امنیتی وسیاسی پاکستان که به فساد شهرت یافته اند، گروه جندالله منبع درآمد خوبی شده است، هر چند گاه با دریافت مبالغی از رژیم ایران چند تن از اعضای این گروه را به ایران تحویل می دهند. در این گونه معاملات پرداخت ها همواره بگونه نقدی و در پشت پرده انجام می شود و برا ی آن دسته از مقامات فاسد امنیتی هر دو کشور می تواند سود آور باشد.

باید در نظر داشت که اشتهای پاکستانی ها سیری ناپذیر است و رژیم اسلامی را در ردیف گاو های شیرده می شمارند و بیش از سی سال است که با ترفند های گوناگون از فروش فن آوری و ابزار اتمی گرفته تا فروش گروگان های جندالله، به دوشیدن این گاو مشغولند.

رژیم اسلامی نیز بخوبی آگاه است که اقتدار اطلاعاتی اش در گرو کیسه های پول می باشد و سپاهیان گمنام و یا شناخته شده امام زمان نیز بدون پول نمی توانند کاری از پیش ببرند. از قدیم هم گفته اند: زر بده مرد سپاهی را تا سر بنهد .

فرامرز دادرس

سوم دی ماه- 24 دسامبر 2010
www.farhangiran.com

بالای صفحه

... بیشتر