"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه ، 28 دی 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / بارش برف در بسیاری از شهرهای ایران

 

تعویق دادگاه رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، بنا به درخواست مسعود شفیعی، وکیل اقای شهابی و موافقت قاضی پرونده به تاریخ دیگری موکول گردید.

بنا به اعلام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که از تاریخ 22 خرداد 1389 در زندان به سر می برد با تعیین روز سه شنبه 28 دی ماه 89 برای رسیدگی به پرونده در شعبه 15 به دادسرای انقلاب منتقل شد، که با حضور وکیل ایشان جناب آقای سید مسعود شفیعی در شعبه 15 و به دلیل اینکه وکیل با متهم ملاقات برای تکمیل دفاعیه نداشته است با حسن نظر قاضی جلسه دادگاه تجدید و برای وکیل ایشان ملاقات در زندان صادر شد تا در روز دادگاه بتواند دفاعیات خود را اعلام کند.

کیفرخواست دادگاه رفیق حریری
سپاه قدس، رفیق حریری را بدستور خامنه ای ترور کرد!

خبرگزاری ها، بتدریج احتیاط را کنار گذاشته و درباره خروج وزرای حزب الله از کابینه لبنان و تهدید دادگاه ترور رفیق حریری، رسما از متن کیفرخواست دادگاه گزارش داده اند که نام علی خامنه ای بعنوان صادر کننده دستور ترور رفیق حریری در این دادگاه مطرح است. با این خبر، فرار به جلوی علی خامنه ای برای محکوم کردن هر حکمی که این دادگاه صادر کند مفهوم تازه ای پیدا کرده است.

در متن کیفرخواست آمده که سپاه قدس سپاه پاسداران پس از دستور علی خامنه ای برای ترور حریری وارد عمل شد و از اعضای لبنانی این سپاه برای ترور استفاده کرد.

رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان روز 14 فوریه سال 2005 در لبنان و براثر انفجار اتومبیلش کشته شد.

در کیفرخواست دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری قید شده که سردار قاسم سلیمانی بعنوان فرمانده سپاه قدس رهبری عملیات را برعهده داشته است.

آمریکا: جهان در تیررس یک رژیم تروریست پرور

سایت حکومتی مشرق: نشریه آمریکایی ضد تروریست که متعلق به وزارت امنیت داخلی آمریکا است در شماره اخیر خود اقدام به انتشار تصویری اهانت آمیز از رئیس جمهور ایران کرده است. به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق، مجله "ضد تروریست" ، با درج تیتری تحت عنوان «جهان، در تیررس ایران» و انتشار تصویری از دکتر احمدی نژاد به گونه ای که در حال خط و نشان کشیدن برای دنیا است، سعی در تروریست جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران دارد.
این مجله که متعلق به وزارت امنیت داخلی آمریکا است با این اقدام سعی دارد که کشور ایران و رئیس جمهورش را در اذهان مخاطبان با ترور و تروریسم پیوند بزند. هنر تصویر سازی در ذهن مخاطب و تکنیک "برچسب زنی" در عملیات روانی در این تصویر به کار گرفته شده است.
این مجله خود را این گونه معرفی می کند: «مجله ضد تروریست اولین ژورنال اطلاعاتی ، ویژه متخصصان امنیت داخلی است. رسالت ما تامین اطلاعات مورد نیاز مسئولان برای مقابله با تروریسم در داخل و خارج از خاک آمریکاست. مجله ضد تروریست با ارائه مقالات، تحلیلها و مطالب درباره موضوعات مرتبط همان شعار کشور یعنی مبارزه با ترور را دنبال می کند: موضوعاتی چون تهدید اسلام رادیکال، جهاد اینترنتی، حفاظت از زیرساختها، حفاظت از تلفات وسیع، ارزیابی تهدیدات مربوط به مورد هدف قرار گرفتن مدارس، عراق ، تجارب حاصل از مبارزه با ترور، جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی برای بلایای طبیعی غیره

یک فرد متهم به خرید و فروش مواد مخدر، در زرند اعدام شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فردی به نام «علی-ک »به اتهام خرید، نگهداری و حمل مقدار ۷۰ کیلو گرم مواد مخدر از نوع تریاک دستگیر و به اعدام محکوم شده بود، صبح دیروز سه‌شنبه 28 دی‌ماه 1389 در زندان زرند اعدام شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دادستان عمومی و انقلاب زرند، نامبرده به دلیل داشتن سوابق قبلی در این جرم، با عدم موافقت کمیسیون عفو مواجه و حکم وی پس از تنفیذ دادستان کل کشور در محل زندان زرند اجرا شد.

فرد دیگری نیز که گفته شده بود همدست وی بوده است به علت عدم وجود سابقه، به تحمل حبس، شلاق و پرداخت جزای نقدی محکوم شده است.

امروز؛ دادگاه رسیدگی به اتهامات ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه رسیدگی به اتهامات ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران امروز 29 دی ماه برگزار خواهد گردید. جلسه پیشین این دادگاه در شانزدهم آذرماه به علت عدم حضور آقای یزدی برگزار نگردیده بود.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، دادگاه ابراهیم یزدی پیش از این و در شانزدهم آذرماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران می بایستی برگزار می گردید که به علت عدم انتقال دبیرکل نهضت آزادی ایران از زندان به دادگاه، این جلسه لغو و به امروز موکول گردید.

دکتر ابراهیم یزدی نهم مهر ماه در اصفهان به اتهام اقامه ی نماز غیرقانونی بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی هم اکنون در خانه امنی متعلق به وزارت اطلاعات تحت بازداشت به سر می‌برد.

بلاتکلیفی دو زندانی سیاسی در بهبهان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: پرونده‌ی حجت‌الله نخستین و جواد بوعلی، دو فعال سیاسی شهرستان بهبهان، پس از گذشت بیش از یک ماه به دادگاه ارجاع شده است، و این در حالی است که این دو زندانی طی دوران بازداشت خود تاکنون از تمامی حقوق خود محروم بوده اند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این دو فعال سیاسی از ۱۶ آذر تاکنون در زندان بهبهان و در شرایط نامناسبی به سر می‌برند و مسئولان زندان از «تحویل وسایل عمومی زندانیان از قبیل پتو و ... به ایشان خودداری کرده‌اند.»

مسئولان زندان در پاسخ به اعتراض زندانیان اعلام کرده‌اند که «به‌دستور صریح وزارت اطلاعات» این زندانیان از امکانات محروم شده‌اند.

به گزارش منابع آگاه، مسئولان قضایی نیز از صدور قرار وثیقه یا کفالت جهت آزادی موقت این افراد خودداری کرده‌اند. به گفته‌ی نزدیکان این زندانیان، در جریان بازجویی‌ها، «از آنان خواسته شده تا علیه دیگر فعالان سیاسی این شهرستان اعتراف کنند.»

همچنین کوه‌کناری قاضی پرونده، برگزاری دادگاه نخستین و بوعلی را منوط به نظر اداره اطلاعات دانسته و این زندانیان سیاسی، همچنان در بلاتکلیفی در زندان بهبهان به‌سر می‌برند.

اعتصاب غذای جمعی از زندانیان زندان سقز

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: تعدادی از زندانیان سیاسی و عادی زندان مرکـزی سقز، روز گذشته در اقدامی اعتراض آمیز و در اعتراض به مسایلی همچون برخورد نامناسب با زندانیان و خانواده های ایشان دست به اعتصاب زدند.

به گزارش آژانس خبری موکریان، جمعی از زندانیان در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و اشتغال به کار، ندادن پایان حبس، منع آزادی مشروط و عفو موردی و همچنین صدور احکام سنگین و برخورد نامناسب با زندانی و خانواده هایشان، اعلام اعتصاب نموده اند.

به گزارش آژانس خبری موکریان، زندانیان طی نامه ای خواسته های خود را به مقامات مسئول در شهر سقز ارسال کرده و جهت پیگیری مطالباتشان خواستار بازدید شورای شهر سقز، رئیس دادگستری، فرماندار و نماینده سقز در مجلس، از زندان مرکزی این شهر شده اند.

6 سال زندان برای یکی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بهزاد عرب گل از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات بحث برانگیز سال گذشته ریاست جمهوری، توسط شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به 6 سال زندان محکوم گردید.

به گزارش هم میهن، بهزاد عرب گل جانباز جنگ تحمیلی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور به 5 سال و به اتهام شرکت در تجمعات غیر قانونی 25 خرداد و روز قدس به 1 سال حبس محکوم شد.

او از فعالین ستاد میرحسین موسوی در شرق تهران بود. بهزاد عرب گل در حالی که هنوز ترکش های جنگ را در بدنش حمل می کرد بدون هیچ مراقبت ویژه ای 4 ماه را در زندان اوین گذراند.

بهزاد عرب گل تنها 17 سال داشت که برای دفاع از وطنش به جبهه رفت و مجروح شد، او اکنون 2 فرزند دارد و تا قبل از بازداشت برای تامین زندگی به کار ساختمانی مشغول بود. پس از وقایع روز عاشورا به بهانه اینکه او شبیه کسی بوده که در تظاهرات روز عاشورا حضور داشته شبانه به منزل او یورش بردند اما عرب گل آنروز برای انجام کاری در شهرستان به سر می برد. حمله های چندین و چند باره به منزل او و تحت فشار قرار دادن خانواده او باعث می شود او در اسفند ماه خود را به اداره اطلاعات معرفی کند. او مدت دوماه در سلول انفرادی تحت فشار های شدید بازجو ها بود، بازجو ها اصرار داشته اند او اتهام حمله به گارد و ضرب و شتم را بپذیرد. اما علی رغم تمامی فشار ها او هیچ یک از این اتهامات را نپذیرفت.

پوریا موسوی عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: پوریا موسوی از فعالین دانشجویی، مدیر روابط عمومی مجله آیین و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی ساعتی پیش بازداشت شد. تا کنون از محل نگهداری این عضو جبهه مشارکت خبری در دست نیست.

بنا به گزارش نوروز، مامورین امنیتی بعد از یورش به منزل پدری وی و بازرسی منزل، اقدام به توقیف وسائل شخصی از جمله کامپوتر ایشان کرده و پوریا موسوی را بازداشت کردند.

گفتنی است مامورین از ارائه حکم جلب امتناع کرده و تنها متذکر شده اند که از مراجع قضائی حکم جلب وی را دارند.

خود کشی یک دانشجوی دختر دانشگاه کردستان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مریم حبیب نیا، دانشجوی دانشگاه کردستان در شامگاه جمعه 24 دی ماه 1388 در خوابگاه دختران فرشته ی این دانشگاه اقدام به خودکشی کرد.

به گزارش سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، ساعت 23 شب جمعه 24/10/89 در خوابگاه دختران فرشته دانشگاه کوردستان يک دختر دانشجوی کورد اهل کرماشان به نام مريم حبيب نيا خودش را به دار آويخت. خودکشي اين دانشجو به دليل مشکلات روان پريشي ناشي از محدود ساختن فضاي حاکم بر جامعه صورت گرفته است. اين دختر جوان 23 ساله قبلا نيز چند بار اقدام به خودکشي کرده بود که خانواده و مسئولين دانشگاه نيز از اين اقدام وي در جريان بودند. خانواده وي امروز صبح 25/10/89 جنازه ي وي را تحويل گرفتند..

ادامه ممنوع‌الملاقاتی بهاره هدایت و مهدیه گلرو به دستور معاون دادستان تهران

امروز سه شنبه، ۲۸ دی ماه، بار دیگر مسولین زندان اوین از ملاقات همسران بهاره هدایت و مهدیه گلرو، دو فعال دانشجویی زندانی، ممانعت به عمل آوردند.

به گزارش دانشجونیوز، پیش از این نیز این دو دانشجو به مدت ۳ هفته ممنوع‌الملاقات بودند، اما در روز سه‌شنبه ١٤ دی توانستند با خانواده‌های خود ملاقات کنند. مسولین زندان اوین به خانواده این دو دانشجو زندانی گفته بودند ملاقات روز ۱۴ دی ماه این دانشجویان به علت ناهماهنگی و خطای مسئولان بخش ملاقات های زندان اوین صورت گرفته است.

مسئولین زندان اوین در مقابل اعتراض خانواده‌های بهاره هدایت و مهدیه گلرو به آنها گفته اند مساله را از طریق دادستانی پیگیری کنید. اما بنا برگفته یکی از نزدیکان این دانشجویان زندانی، رشته احمدی، معاون دادستان تهران، دستور لغو ملاقات های این دو دانشجوی در بند را داده است. معاون دادستان تهران خطاب به خانواده‌های هدایت و گلرو گفته است: "تا متنبه نشوند از ملاقات خبری نیست."

مهدیه گلرو و بهاره هدایت به همراه چند تن دیگر از زنان زندانی در بند متادون زندان اوین نگهداری می شوند که از نظر امکانات، تغذیه و تماس تلفنی در شرایط بسیار دشواری به سر می برند. شایان ذکر است که چندی پیش بهاره هدایت به بیماری سنگ کیسه صفرا مبتلا شد که با توجه به تشخیص پزشک زندان نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، اما مسئولین زندان و دادستانی تاکنون اجازه بستری شدن وی را نداده اند.

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، از تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به حکم سنگین ۹ سال و نیم زندان محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد.

مهدیه گلرو، نایب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، نیز در تاریخ ١١ آذر ٨٨ بازداشت شد. وی در فروردین سال ٨٩ به اتهام "تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی"به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. این دو فعال دانشجویی از ابتدای بازداشت تاکنون بدون استفاده از حق مرخصی در زندان اوین به سر می برند.

نگراني جدي‌ شوراي شهر تهران از كيفيت بنزين

سایت شهر: رييس كميته محيط زيست شوراي اسلامي شهر تهران با بيان نگراني جدي‌ شوراي از كيفيت بنزين در چند ماه اخير اظهاركرد: اين مساله از سوي ديگر دستگاه‌ها از جمله مجلس نيز اعلام شده است كه البته مسئولان در اين رابطه اعلام كرده‌اند كه ديگر آن بنزين توليد نمي‌شود كه اميدواريم اينگونه باشد.

به گزارش خبرنگار «شهر»، معصومه ابتكار صبح _27 دي_ در نشست بررسي راهكارهاي مديريت زيست محيطي هوا با ابزار قانون گفت: با وجود تحقيقات و تلاش‌هاي زياد براي كاهش آلودگي هوا در طول سال‌هاي گذشته اما امسال يكي از بحراني‌ترين وضعيت‌هاي آلودگي هوا را در تهران و ديگر شهرها تجربه كرديم. او با طرح اين سوال كه علت به وجود آمدن اين وضعيت چيست؟ گفت: ما در زمينه آلودگي هوا پشتوانه قانوني كم نداريم كه در اين زمينه مي‌توان به چشم‌انداز 20ساله جمهوري اسلامي ايران و قانون برنامه توسعه سوم و چهارم كشور اشاره كرد؛ در آنها به صراحت دستيابي به محيط زيست مطلوب عنوان شده است. در حال حاضر چه اتفاقي افتاده است كه با همه اين پشتوانه قانوني، شاهد چنين وضعيتي در زمينه آلودگي هوا هستيم.

۳ دهم جلد کتاب سرانه هر ایرانی با سواد

مهر: یک کارشناس آسیبهای اجتماعی اعلام کرد به ازای هر ایرانی باسواد تنها سه دهم جلد کتاب در کشور موجود است.
مجید ابهری در گفتگو با مهر از سرانه ۳ دهم درصدی کتاب برای هر ایرانی باسواد خبر داد و افزود: در شرایطی که ناتوی فرهنگی با تمام ابزار و امکانات خود قصد هجوم به بدنه فرهنگی جامعه را دارد مسئولان کمتر به فکر تهیه امکانات برای مقابله با شبیخون فرهنگی و جنگ نرم هستند.
مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: مسئولان با توجه به محدودیتهای موجود در زمینه گسترش کتاب و تقویت فرهنگ کتابخوانی و ایجاد جاذبه های لازم برای جذب جوانان و نوجوانان به مساجد باید به فکر چاره جویی و راهکارهای موثر باشند.

مرگ دو هزار و 633 تن بر اثر سوء مصرف موادمخدر

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني از مرگ دو هزار و 633 تن بر اثر سوء مصرف موادمخدر در نه ماهه امسال خبر داد.
به گزارش خبرنگار ايلنا، جابرقره داغي با بيان اين مطلب افزود: از كل افراد فوت شده بر اثر سوء مصرف موادمخدر در نه ماهه امسال، دو هزار و 504 تن مرد و 129 تن زن بودند.
وي خاطرنشان كرد: تعداد فوتي‌هاي ناشي از اعتياد در نه ماهه سال گذشته، دو هزار و 827 تن بودند كه اين رقم در سال جاري 6.9 درصد كاهش يافته است.
رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني، درباره استان‌هاي داراي بيشترين موارد مرگ ناشي از اعتياد گفت: در نه ماهه امسال استان‌هاي تهران و فارس به ترتيب با 756 و 248 مورد فوتي ناشي از اعتياد بيشترين رقم را در اين باره به خود اختصاص داده‌اند.
وي يادآور شد: در اين مدت استان‌هاي خراسان جنوبي و قم به ترتيب با 7 و 8 مورد فوتي كمترين آمار را در بحث مرگ و مير ناشي از سوء مصرف مواد داشته‌اند.

نگراني از سرمازدگي کارتن خواب‌ها
قره داغي با اشاره به مرگ ناشي از سرمازدگي در فصول سرد سال، افزود: هر ساله در فصل پاياني سال، کارتن خواب‌ها و بي‌خانمان‌هايي که در معرض سرماي شديد قرار مي‌گيرند، دچار سرمازدگي و در برخي موارد با مرگ مواجه مي‌شوند که نظاير آن در سالهاي گذشته به سازمان پزشکي قانوني ارجاع شده است.
وي خاطرنشان كرد: براي پيشگيري از بروز سرمازدگي کارتن خواب‌ها، نهادهاي اجتماعي و حمايتي نظير شهرداري و بهزيستي با پيش‌بيني امکانات و اقامتگاه‌هاي شبانه، از بروز چنين حوادثي جلوگيري مي‌کنند. شهروندان تهراني در صورت مشاهده کارتن خواب‌ها در اطراف محل زندگي خود، براي پيشگيري از سرمازدگي و مرگ اين افراد، مي‌توانند با شماره‌هاي 137 (شهرداري) و 123 (اورژانس اجتماعي بهزيستي) تماس حاصل كنند و مراتب را به شهرداري يا بهزيستي اعلام کنند.
رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني افزود: کارتن خواب‌ها و بي‌خانمانها که عمدتا داراي اعتياد به مواد مخدر هستند، در خرابه‌هاي ساختماني، پارکها يا حاشيه بزرگراه‌ها و خيابان‌ها زندگي مي‌کنند.
قره داغي با اشاره به آمارهاي موجود در اين زمينه گفت: در سال گذشته 22 تن بر اثر سرمازدگي در كشور جان خود را از دست دادند كه مرگ 9 تن از اين افراد در فصل زمستان رخ داده است.
وي افزود: در سال جاري نيز بر اساس آمارهاي پزشکي قانوني تعداد افراد فوت شده بر اثر سرمازدگي 9 تن اعلام شده است.

دریاچه ارومیه در بحران/ غلظت نمک به 400 گرم در لیتر رسید

مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه وضعیت دریاچه ارومیه به حالت بحرانی رسیده است گفت: در حال حاضر میزان غلظت نمک در این دریاچه به 400 گرم در لیتر افزایش یافته است.

حسن عباس نژاد با بیان اینکه در حالت عادی میزان غلظت نمک در این دریاچه 180 تا 250 گرم بر لیتر است افزود: متاسفانه با وجود بارش های اخیر نیز وضعیت این زیست همچنان در حالت بحرانی قرار دارد.

وی بروز پدیده کف دهی در دریاچه ارومیه را نیز ناشی از افزایش غلظت نمک آب عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر اقدامات اساسی برای نجات این تالاب بین المللی در دستور کار نهادهای متولی است.

عباس نژاد در خصوص بارور سازی ابرها خاطرنشان کرد: استان با اختصاص اعتبارات مناسب مطالعات این طرح به اتمام رسانده و بزودی عملیات بارورسازی ابرها در استان اجرا می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص میزان تاثیر احداث جاده شهید کلانتری در بروز بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه گفت: در این خصوص اظهار نظرهای زیادی تاکنون صورت گرفته و عدم تاثیر احداث این پل بر روند دریاچه به اثبات رسیده است.

عباس نژاد یاد آور شد: احداث این جاده تنها بر روند گردش آب دریاچه ارومیه تاثیر دارد که در این زمینه مقرر شده بود از سمت ارومیه تونلی به وسعت 500 متر ایجاد شود که در حال پیگیری این امر هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به تصویب طرح های احیای دریاچه ارومیه توسط کارگروه ویژه نجات دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون این طرح ها از جمله انتقال آب بین حوزه ای در حال اجراست و امید می رود با ادامه و تسریع در روند اجرای آنها شاهد بهبود روند احیای این زیست بوم باشیم.

به گفته ی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هم اکنون تراز آب دریاچه ارومیه 1271 متر بوده این درحالی است که تراز اکولوژیک آن 1274 متر است.

از سال آبی 75 - 74 تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه‌های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.

محکومیت بهزاد عربگل، کارگر ساختمانی، به ۶ سال حبس تعزیری

بهزاد عربگل از بازداشت شدگان مربوط به عاشورای سال گذشته، از سوی قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس تعزیری در مرحله بدوی محکوم شد.

به گزارش کلمه این حکم به اتهام اجتماع و تبانی ۵ سال و به اتهام تمرد یک سال و مجموعا با اشد مجازات ۶ سال حبس تعزیری، دیروز به وی و وکیلش ابلاغ شد.

عربگل پیش از این بیش از ۶ ماه در بازداشت به سر برده که بیش از ۵۰ روز آن در سلول انفرادی بود. عربگل، کارگر ساختمانی، متاهل و دارای دو فرزند خردسال ۲٫۵ ساله و ۵ ساله دختر و پسر است.

نامه حمایت آمیز حدود هزار تن از دانشجویان پلی تکنیک از مجید توکلی

جرس: در پی آزار و تهدید و فشارهای وارده از سوی نهادهای امنیتی به خانواده مجید توکلی، که منجر به درخواستِ این دانشجوی بازداشتی از مردم و رسانه ها جهت قطع ارتباط موقت با خانواده وی گردید، گروه زیادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، ضمن نگارش نامه ای خطاب به توکلی، از وی و خانواده اش اعلام حمایت کردند.

مجید توکلی، فعال دانشجویی زندانی، هفته گذشته طی انتشار نامه ای در محکومیت فشارهای وارده بر خانواده اش، خاطرنشان کرده بود "برای حفظ سلامت خانواده ام می خواهم تا مدتی تمامی دوستان، از دانشجویان و خبرنگاران تا فعالان سیاسی و مدنی و رهبران جنبش در ایران، از هر گونه ارتباط و به ویژه تماس و تلاش برای مصاحبه با خانواده ام خودداری نمایند ."

به گزارش منابع دانشجویی، ٩۶٣ نفر از دانشجویان پلی تکنیک با امضای نامه ای خطاب به توکلی، خاطرنشان کرده اند:

با سلام و درود فراوان به تو آزاد مرد جنبش دانشجویی
ما حدود هزار نفر از دانشجویان امیر کبیر بر آن شدیم تا با نوشتن نامه ای پیرامون مسائل پیش آمده برای شما و خانواده گرامیت حمایت همه جانبه خودمان را از شرف جنبش دانشجویی ،افتخار پلی تکنیک و اسطوره مردم ایران عرض کنیم.

مجید عزیز ما طبق خواسته تو رابطمه هان را با خانواده ات کم کردیم و می خواهیم از تو که بدانی که تک تک نوشته هایت که از زندان می رسد برایمان با ارزش و مهم است.

مجید عزیزمان همه ما با تو و خانواده ات هستیم و همراه تو.آنها خواستند صدایت را خفه کنند اما تو با روح بزرگت و پایداری بر خواسته ات،صدایت را بار دیگر تبدیل به فریاد کردی و این حرمت شکنان را زیر سوال بردی.....و این را بدان که همه ما صدای تو و خانواده رنج کشیده ات هستیم؛و در هر کجای این زمین که باشیم با تو عهد بستیم که آهسته و پیوسته تا آزادی شما قهرمانان و ایرانی‌ سبز و آباد در کنارتان باشیم.

شاید به گوشت رسیده باشد که دانشجویان پلی تکنیک به پاس بزرگ مردی هایت پارکی را در دانشگاه بنام تو نهادند.
این نامه با توجه به شرایط خاص فقط به امضای ٩۶٣ نفر از دانشجویان پلی تکنیک رسید که به علت بگیر و ببند های دانشگاه از انتشار اسامی معذوریم ولی آن را برای مجید بایگانی کرده ایم. امیدواریم فراز هایی ازین نامه به گوشت رسیده باشد مجید استوار.

در پایان از گروه ها و تشکل های دانشجویی و دانشجویان عزیزمان در سراسر ایران و جهان درخواست واکنش به ظلم وارده به مجید توکلی و خانواده محترمش را داریم.
ما همدل و همجنس و همآواز مجیدیم
ای شام سیه ما فلق صبح سپیدیم
دی ماه 1389
دانشجویان سبز دانشگاه امیر کبیر (پلی تکنیک تهران)

دردسر تازه برای سنگ‌های تخت جمشید

مهر: یک باستان‌شناس در واکنش به نگرانی دوست‌داران میراث فرهنگی در مورد دوده ناشی از سوزاندن ساقه‌های گندم در زمین‌های کشاورزی اطراف تخت جمشید گفت: نشست این دوده‌ها در محوطه به مرور زمان تمیز کردن سنگ‌های محوطه را دچار مشکل می‌کند.

برخی از دوست‌داران میراث فرهنگی خبر داده‌اند که در برخی از ماه‌های سال کشاورزان ساقه‌های گندم موجود در زمین‌های کشاورزی در اطراف مجموعه تخت جمشید را می‌سوزانند.

هر چند زمان سوختن ساقه‌‌های گندم طولانی نیست اما در همین زمان کوتاه هم دوده‌های پخش شده در هوا روی سنگ‌های محوطه تاریخی تخت جمشید می‌نشیند و فضای آلوده‌ای برای گردشگران این مجموعه ایجاد می‌کند.

مهدی رهبر، از اساتید باستان شناسی در پاسخ به این اظهارات بیان کرد: این دوده‌ها فضای نامناسب و زشتی را برای گردشگران در مواقعی از سال ایجاد می‌کند.
وی افزود: نشستن دوده‌ها بر سنگ‌ها و جرز دیوارهای تخت جمشید تمیز کردن محوطه و بناها را مشکل می‌کند.

بنابراین اگر سازمان میراث فرهنگی امکان جلوگیری از سوختن ساقه‌های گندم در زمین‌های کشاورزی را ندارد مقامات دولتی می‌توانند چاره‌ای بیندیشد.

همه زندانیان سیاسی در تونس آزاد می شوند

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، محمد غنوشی، نخست وزیر دولت موقت تونس امروز با اعلام اینکه از اعضای اپوزیسیون برای شرکت در دولت وحدت ملی دعوت کرده است، گفت، دستور داده همه زندانیان سیاسی در تونس آزاد شوند.

وی همچنین اعلام کرد که وزارت اطلاعات (پلیس سیاسی) منحل شده و از این پس هیچ ممنوعیتی برای احزاب سیاسی، مطبوعات و ابراز عقاید در تونس وجود نخواهد داشت و ممنوعیت فعالیت همه سازمان های غیردولتی از جمله لیگ حقوق بشر تونس لغو خواهد شد.

مطرح ترين رهبر مخالفان فردا راهی تونس می شود

به گزارش خبرگزاری آکی ایتالیا، مهمترین چهره مخالف رژیم زین العابدین بن علی در تونس پس از ده سال زندگی در تبعید، فردا فرانسه را به مقصد تونس ترک می کند.

منصف المرزوقی، رئیس حزب کنگره برای جمهوری، صبح فردا به همراه تعدادی از سیاستمداران، فعالان و خبرنگاران تونسی، عرب و اروپایی تبعیدگاهش فرانسه را به مقصد تونس ترک می‌کند تا از این پس از داخل تونس فعالیت های سیاسی خود را پیگیری نماید.

گفته می شود، برخی از حقوقدانان تونسی، اروپایی و بین المللی در این سفر مرزوقی را همراهی می کنند و با ورود به تونس از طرح برخی از موسسات حقوقی عربی، فرانسوی و بین المللی برای پیگرد قضایی زین العابدین بن علی حمایت خواهند کرد.

منصف المرزوقی از فعالان حقوقی و از چهره های مطرح مخالف در تونس بود که در سال 1994 به حبس در انفرادی محکوم شد اما پس از فشارهای بین المللی بر حکومت وقت تونس و دخالت مستقیم نلسون ماندلا آزاد شد. وی در سال 2001 به پاریس تبعید گردید.

منصف المزروقی روز گذشته آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده تونس اعلام کرد.

کسری بودجه در انتظار دانشگاه‌ها

خبرگزاری مهر: نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تصمیماتی در مجموعه‌های تصمیم‌گیر دولتی برای افزایش 5 درصدی بودجه جاری و کاهش 5 درصدی بودجه عمرانی دانشگاه‌ها نسبت به سال گذشته در بودجه سال 90 خبر داد و گفت: اگر این تصمیم عملیاتی شود دانشگاه‌ها با کسری بودجه مواجه می‌شوند.

محمدحسن دوگانی درباره وضعیت بودجه دانشگاه‌ها در سال 90 گفت: نتیجه پیگیری که درباره وضعیت بودجه دانشگاه‌ها از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد این بود که معاونت راهبردی ریاست‌جمهوری در نظر گرفته بودجه جاری دانشگاه‌ها برای سال آینده 5 درصد افزایش پیدا کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: افزایش 5 درصدی بودجه جاری دانشگاه‌ها قطعا کم است چون حقوق اعضای هیئت علمی حداقل 10 درصد اضافه می‌شود و 90 درصد بودجه جاری دانشگاه‌ها نیز مربوط به حقوق است.

وی خاطرنشان کرد: به مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده ایم که اگر وضعیت بودجه سال 1390 دانشگاه ‌ها به این صورت باشد، دانشگاه‌ها قطعا در سال آینده کسری بودجه خواهند داشت.

دوگانی درباره وضعیت بودجه عمرانی دانشگاه‌ها در بودجه سال 90 نیز گفت: معاونت راهبردی ریاست جمهوری همچنین اعلام کرده است که بودجه عمرانی دانشگاه‌ ها 5 درصد زیر سقف سال گذشته باشد یعنی بودجه عمرانی دانشگاه‌ها 5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره معیارهای برآورد بودجه سال 90 دانشگاه‌ها و افزایش و کاهش‌هایی که نسبت به سال گذشته در بودجه دانشگاه‌ها اعمال شده است، گفت: اطلاعی نداریم که با چه توجیهی این بودجه را برآورد کرده‌اند.

بازداشت فعال دانشجویی از اعضای ستاد موسوی

دانشجونیوز: پوریا موسوی، فعال دانشجویی و از اعضای ستاد میرحسین موسوی، دیروز بازداشت شد.

به گزارش امروز، ماموران امنیتی بعد از یورش به منزل پدری پوریا موسوی و بازرسی منزل و توقیف وسایل شخصی از جمله کامپیوتر ایشان، اقدام به بازداشت وی نموده و او را به محل نامعلومی منتقل کرده اند.

این گزارش حاکی است مامورین از ارائه حکم جلب به ایشان امتناع کرده و تنها به خانواده ایشان متذکر شده اند که از مراجع قضائی حکم جلب فزندشان را دارند.

55درصد كاركنان دانشگاه مازندران دپپلم و زير ديپلم

شمال نیوز: سرپرست دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه دانش علمی کارکنان باید ارتقاء یابد اظهار داشت: هم اکنون سطح تحصیلات حدود 55 درصد کارکنان بزرگترین دانشگاه مازندران دیپلم و زیر دیپلم است.
به گزارش خبرنگار مهر، احمد احمدپور ظهر دوشنبه در اولین دیدار با اعضای جدید شورای صنفی کارکنان این قشر را از ضلع های ماندگاری دانست که می توانند با ایجاد رفاقت و همکاری، به ایجاد سیستمی منسجم و کارآمد کمک کنند.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه از کنار هم قرار گرفتن سه ضلع دانشجو، هیئت علمی و کارمند می تواند به کار خود ادامه دهد.

سرپرست دانشگاه مازندران در ادامه گفت: توانمند کردن، توجه به نیازهای منزلتی و معیشتی کارکنان، نظارت و برنامه ریزی مدون و حساب شده در این بخش یکی از اهداف مدیریت دانشگاه است که سعی می شود با اجرای تغییرات لازم، تعداد زیادی از نیروها هدفمند و نظام مند شوند.

وی افزود: وجود نیروهای کیفی در دانشگاه یکی از انگیزه هایی بود که مسؤلیت پست های ستاره دار را عهده دار شوند.

سرپرست دانشگاه مازندران اذعان داشت: با توجه به وجود این دیدگاه، سطح تحصیلات تعداد زیادی از نیروها حدود 55 درصد در حد دیپلم و کمتر است که این وضعیت یکی از دغدغه های اصلی دانشگاه است.

احمدپور همچنین گفت: از یک طرف دانشگاه با مازاد نیرو روبرو بوده و از طرفی با کمبود نیروی متخصص در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در بخش های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، پشتیبانی و امور مالی مواجه است.

کاظم ابراهیمی، دبیر شورای صنفی کارکنان با قدردانی از ایجاد تغییرات اساسی در مسائل رفاهی کارکنان از جمله برقراری حق مسکن گفت: شورای صنفی می تواند چشم مدیریت کلان و بازوی قوی اجرای اهداف دانشگاه باشد.

ایرج نیاز آذری، سخنگوی شورای صنفی دانشگاه مازندران به اهمیت وجود امنیت شغلی کارمند اشاره کرد و تبدیل وضعیت و ساماندهی نیروهای قراردادی را از مطالبات مهم این قشر برشمرد. همچنین بررسی قانونی پرداخت حق جذب برابر با سایر دانشگاههای مشابه را از ریاست دانشگاه در خواست کرد.

نیاز آذری افزود: یکی از اساسی ترین مطالبات، افزایش سطح منزلتی کارکنان دانشگاه است که با ایجاد کلاسهای توانمندسازی اخلاقی و علمی بتوانند خود را با نیازهای روز جامعه همراه و همگام سازند و توجه خاص و پدرانه رئیس دانشگاه را خواستار شد.

نقص فنی در پرواز ایران ایر به بانکوک

خبرگزاری مهر: مسافران پرواز 808 ایران ایر به مقصد بانکوک پس از 4.5 ساعت تاخیر همچنان بلا تکلیفند.

پرواز 808 هواپیمایی جمهوری اسلامی که قرار بود ساعت 2:30 بامداد امروز 3 شنبه به مقصد بانکوک انجام شود با بیش از 4.5 ساعت تاخیر هنوز انجام نشده است.

بنا براین گزارش پس از آنکه مسئولین فرودگاه اعلام کردند پرواز این هواپیما به علت نقص فنی با تاخیر همراه خواهد بود، ساعت 5 بامداد اقدام به پذیرش مسافر کردند در حالیکه پس از 1 ساعت معطلی مجددا مجبور به پیاده کردن آنها شدند که این مساله موجب نارضایتی و اعتراض شدید مسافران شده است.

به گفته مسئولین مستقر در این پرواز نقص فنی در قسمت منبع آب هواپیما و یخ زدگی لوله های ارتباطی علت این تاخیر گردیده و تا لحظه انتشار این خبر همچنان مسافرین در گیت خروجی فرودگاه امام خمینی بلاتکلیفند.

احتمال قطع 5 هزار درخت در شاهرود

خبرگزاری مهر: درحالیکه مسئولان و نمایندگان مردم گلستان در مجلس پیگیر احداث جاده جدید علی آباد به شاهرود هستند، مسئولان محیط زیست کشور بر این باورند که اجرایی شدن این طرح از گزینه فعلی موجب قطع بیش از پنج هزار اصله از درختان قدیمی و گونه های نادر در جنگل های استان می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، براساس ارزیابیهای کارشناسان و مسئولان گلستان، گزینه جدید پیشنهادی جاده علی آباد به شاهرود از راه دره " سرمه " کمترین تخریب زیست محیطی را خواهد داشت.
این جاده پیشنهادی حدود 60 کیلومتر طول دارد و دارای شیب کم است و فاقد رانش و مسائل زیست محیطی است و ساخت جاده علی آباد به شاهرود از خواسته های اصلی اهالی گلستان بویژه مردم شرق منطقه است.

در عین حال، قائم مقام سازمان محیط زیست کشور در این زمینه معتقد است: جاده قدم علی آباد به شاهرود معروف به جاده گاز، قدمت طولانی و 70 ساله دارد و مورد توجه مردم منطقه است.

علی محمد شاعری افزود: در سفر اول دولت به استان در سال 85، توسعه این جاده در دستور کار دولت قرار گرفت ولی بعد از سفر با پیگیریهای نماینده مردم شهرستان علی آباد و دیگر مسئولان گزینه جدیدی پیشهاد شد.

وی اظهار داشت: مسیری جدیدی که پیشنهاد شد زیستگاه جانوران و زیستمندان و حیات وحش بوده است و اهمیت حیاتی از نظر زیست محیطی دارد.

وی خاطرنشان کرد: منطقه احداث این جاده در گزینه پیشنهادی جدید تنها از نظر گونه های نادر درختی مهم نیست بلکه از نطر حیات وحش نیز اهمیت دارد.

احتمال تخریب 20 هکتار جنگل

شاعری بیان داشت: با احداث جاده در گزینه جدید، حدود 20 هکتار از جنگلهای ارزشمند منطقه از بین می رود و احتمال قطع بیش از پنج هزار اصله درخت وجود دارد.

قائم مقام محیط زیست کشور عنوان کرد: قدمت برخی از گونه های درختی که احتمال قطع آن در گزینه جدید وجود دارد به بیش از 100 سال می رسد و ضربه زیادی از ظر زیست محیطی به منطقه وارد می کند.

وی با تاکید بر اینکه ساخت جاده برای توسعه استان با اهمیت است، خاطرنشان کرد: تکمیل جاده محور قدیم مورد مصوب دولت نیز است و باید علاوه بر ساخت راه به حفظ محیط زیست نیز توجه کرد.

شاعری اظهار داشت: اگر مزیت نسبی استان را در نظر بگیریم، حفظ جنگل های منطقه ارزش بالایی دارد و اگر یک گوه درختی نیز قطع شود، دل کسانیکه برای توسعه استان، می ثپد نیز می سوزد.

قائم مقام محیط زیست کشور گفت: این سازمان موافقت خود را با تکمیل جاده قدیم علی آباد شاهرود اعلام کرده است و موافقت اصولی وزارت راه نیز احذ شده است.

وی یادآورشد: نیاز است تا مسئولان وزارت راه ارزیابی های لازم را تهیه کنند و ارزیابیهای زیست محیطی نیز بزودی تهیه می شود و تا یک جاده با مختصات فنی و با کمترین تخریب ایجاد شود.

گزینه جدید با کمترین تخریب زیست محیطی همراه است

این اظهار نظر مسئولان محیط زیست درحالیست که مسئولان گلستان از جمله اسدالله قره خانی نماینده مردم علی آباد در مجلس معتقد است: گزینه جدیدی که از سوی استان پیشنهاد شد، کمترین تخریب را دارد.

وی افزود: جاده جدید زیر 60 کیلومتر طول دارد و صعب العبور نیست و با مشکلاتی نظیر رانش، ریزش و .. مواجه نیست.

قره خانی اظهار داشت: متاسفانه گزاشاتی که درباره این مسیر ارائه شد، نادرست است و گونه های مانند سرخدار در طول مسیر پیشنهادی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: چندگانگی بین دستگاههای مختلف مانند محیط زیست، راه و ترابری و منابع طبیعی موجب ارجاع این مسئله به رئیس جمهوری شد.

قره خانی افزود: رئیس جمهوری نیز براساس اصل 127، استاندار گلستان را مسئول و نماینده ویژه پیگیری این طرح معرفی کرد و امیدواریم با اختیارات استاندار، این مسئوله حل شود.

این نماینده مجلس عنوان کرد: گزینه جدید پیشننهادی از جاده قدیم معروف به جاده گاز، اثرات تخریبی کمتری دارد و نیاز به حمایت مسئولان برای اجرایی شده این طرح است.

جاده موسوم به علی آباد به شاهرود در شرق گلستان واقع شده است.

بازداشت یکی دیگر ار نوكیشان مسیحی در رباط كریم

به نقل از گزارشگران آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز" ابراهیم فیروزی از نوكیشان مسیحی ساكن شهرستان رباط كریم توسط مامورین امنیتی بازداشت گردید.

همزمان با تداوم برخورد گسترده با نوكیشان مسیحی به خصوص در استان تهرات ، روز شنبه مورخ ۱۸ دی ماه ۱۳۸۹(هشتم ژانویه ۲۰۱۱) چهار تن از ماموران امنیتی لباس شخصی با ورود به خانه پدری "ابراهیم فیروزی" در شهرك كیكاور واقع در شهرستان رباط كریم ( در بیست كیلومتری جنوب غربی تهران) ضمن بازداشت نامبرده و بازرسی كامل خانه برخی لوازم شخصی ایشان و تعدادی كتاب مقدس بهمراه گوش موبایل ایشان را ضبط و با خود به مكان نامعلومی انتقال دادند.

بر پایه این گزارش "ابراهیم فیروزی" ۲۶ ساله پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی تحت بازجویی های اولیه قرار گرفت كه پس از آن با دادن تعهد بطور موقت در همان روز آزاد گردید.

این شهروند نوكیش مسیحی در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۸۹ ( ۹ ژانویه ۲۰۱۱) با تلفنی از سوی ستاد خبری اطلاعات شهرستان رباط كریم احضار گردید كه پس از طی سوال و جوابهایی دوباره به ایشان اجازه خروج دادند. نامبرده سپس در تاریخ ۲۱ دی ماه ( ۱۱ ژانویه ۲۰۱۱) در حالی كه در خانه پدری خود بود پس از ورود نابهنگام توسط چند تن از ماموران امنیتی لباس شخصی بدون هیچ توضیحی بازداشت شد كه تاكنون از وضعیت و محل نگهداری ایشان اطلاعی در دست نمی باشد.

علیرغم تلاش و پیگیریهای خانواده، از سوی مقامات قضایی و یا مسئولین امنیتی در خصوص علت و دلایل بازداشت مجدد ایشان توضیحی به آنان داده نشده است.

همچنین از سوی منابع غیر رسمی به "محبت نیوز " گزارش داده اند كه از خانواده این شهروند مسیحی مبلغ ۴۰ میلیون تومان وثیقه برای آزادی موقت فرزندشان از سوی دادگاه درخواست شده است.

اینگونه عملكردها از سوی مقامات امنیتی در راستای افزایش فشار بر جامعه مسیحیان ایران در حالی انجام می شود كه در روزهای اخیر منجر به رویدادها و بازداشت های مشابهی در برخی شهرهای ایران شده است. اگر چه تا وقتی اجتماع و جامعه مسیحی وجود دارد جفاها هم در كنار آن وجود خواهد داشت چون كلام خداوند می فرماید؛ با گذشت زمان جفاها بر كلیسا بیشتر و بیشتر خواهد شد.

بيماری مالاريا در مناطق جنوب شرقی کشور
بيماري مالاريا در مناطق جنوب شرقي کشور فعال است

روزنامه مردمسالاری: کارشناس مسوول بيماري هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: يکي از نگراني ها درخصوص بيماري مالاريا در غرب کشور خصوصا استان کرمانشاه، انتقال آن از طريق مسافران، کارگران ساختماني و رانندگان کاميون هاي ترانزيت است.
به گزارش ايسنا، دکتر حسين بيگلري در ادامه اظهار کرد: هر ساله در جهان افراد زيادي به مالاريا مبتلا مي شوند که بيشترين موارد اين بيماري در ايران مربوط به استان هاي سيستان وبلوچستان، هرمزگان و قسمت جنوب کرمان است و در مجموع مي توان گفت که فعلا در 28 شهرستان از 350 شهرستان موجود کشور ،ناقل اين انگل وجود دارد. وي تاکيد کرد که بيماري مالاريا اکنون در مناطق جنوب شرقي ايران، به علت تردد مسافرين از کشورهاي پاکستان و افغانستان و نبود سيستم بهداشتي مناسب در اين دو کشور، به صورت فعال در جريان است و مرز جنوب شرقي کشور را متاثر کرده است. دکتر بيگلري افزود: براساس آمارمرکز مديريت بيماريهاي کشور، در 9 ماهه نخست امسال تعداد دو هزار و 500 نفر مبتلا به بيماري مالاريا در کشور شناسايي شده اند که با توجه به اقدامات کنترلي ارزشمند انجام گرفته توسط مرکز مديريت بيماري هاي کشور در خصوص مهار اين بيماري، نسبت به مدت مشابه سالهاي گذشته تعداد مبتلايان کاهش محسوسي را نشان مي دهد. بخش اعظم اين بيماران نيز ساکن و يا داراي سابقه مسافرت اخير به مناطق جنوب شرقي کشور بوده اند. دکتر بيگلري يکي از نگراني ها در خصوص بيماري مالاريا در غرب کشور خصوصا استان کرمانشاه را انتقال آن از طريق مسافران، کارگران ساختماني و رانندگان کاميون هاي ترانزيت دانست و ذکر کرد که استان کرمانشاه در ساليان گذشته از محلهاي فعال اين بيماري بوده و با زحمات متوليان امر مبارزه با مالاريا در طي سالهاي گذشته اکنون حدود هشت سال است که در استان کرمانشاه انتقال محلي انگل مالاريا وجود نداشته است.
کارشناس مسوول بيماري هاي واگير مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: مالاريا يک بيماري انگلي خوني است که در مناطقي که مرداب، باتلاق و آبهاي راکد همراه با ناقل اين بيماري وجود دارد از طريق گزش پشه آنوفل به انسانها منتقل مي شود که اين گزش عمدتا در ساعات اوليه صبح يا هنگام غروب صورت مي گيرد. دکتر بيگلري افزود: در اين گزش، انگل ' پلاسموديم ' وارد بدن فرد شده و فرد را به مالاريا مبتلا مي سازد. اين پزشک ادامه داد: اين بيماري به چهار شکل عمده پلاسموديم ويواکس، فالسيپارم، مالاريه واوال تقسيم بندي مي شود که شديدترين و خطرناکترين نوع آن که گاهي باعث مرگ افراد نيز مي شود، نوع فالسيپارم است. وي گفت: تب بالا، لرز شديد، عدم توانايي در خوردن و آشاميدن، بي اشتهايي مفرط ، خواب آلودگي، ضعف و بي حالي، استفراغ مکرر، کم خوني، کاهش سطح هوشياري، تشنج و در نهايت کما در نوع مالارياي فالسيپارم شديد از جمله علائم ابتلا به اين بيماري است که نيازمند اقدامات درماني بسيار سريع است.
وي مادران باردار و کودکان زير شش سال را از جمله گروه هاي پرخطر در زمينه اين بيماري عنوان و اضافه کرد: اقدامات باليني در درمان اين بيماري شامل کنترل تب و شروع سريع درمان دارويي است و پس از آن نيز براي پيشگيري از عود مجدد، يک درمان چند روزه ديگر نيز بر روي فرد مبتلا صورت مي گيرد.

مرگ معتادان و کارتن خوابها بر اثر سرما

كارتن خواب‌ها و بي‌خانمان‌ها كه عمدتاً داراي اعتياد به مواد مخدر هستند، در خرابه‌هاي ساختماني، پارك‌ها يا حاشيه بزرگراه‌ها و خيابان‌ها زندگي مي‌كنند.

رئيس مركز تحقيقات پزشكي قانوني از مرگ 2 هزار و 633 نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در 9 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش سازمان پزشكي قانوني، جابر قره‌داغي افزود: از كل افراد فوت شده بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در 9 ماهه امسال، 2 هزار و 504 نفر مرد و 129نفر زن بودند.

وي خاطرنشان كرد: تعداد فوتي‌هاي ناشي از اعتياد در نه ماهه سال گذشته، 2 هزار و 827 نفر بودند كه اين رقم در سال جاري 6.9 درصد كاهش يافته است.

رئيس مركز تحقيقات پزشكي قانوني با اشاره به استان‌هاي داراي بيشترين موارد مرگ ناشي از اعتياد اظهار داشت: در 9 ماهه امسال استان‌هاي تهران و فارس به ترتييب با 756 و 248 مورد فوتي ناشي از اعتياد بيشترين رقم را در اين خصوص به خود اختصاص داده‌اند.

قره داغي در ادامه با اشاره به مرگ ناشي از سرمازدگي در فصول سرد سال، افزود: هر ساله در فصل پاياني سال، كارتن خواب‌ها و بي‌خانمان هايي كه در معرض سرماي شديد قرار مي‌گيرند، دچار سرمازدگي و در برخي موارد با مرگ مواجه مي‌شوند كه نظاير آن در سال‌هاي گذشته به سازمان پزشكي قانوني ارجاع شده است.

رئيس مركز تحقيقات پزشكي قانوني افزود: كارتن خواب‌ها و بي‌خانمان‌ها كه عمدتاً داراي اعتياد به مواد مخدر هستند، در خرابه‌هاي ساختماني، پارك‌ها يا حاشيه بزرگراه‌ها و خيابان‌ها زندگي مي‌كنند.

دومين مصری امروز خود را به آتش کشید

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، دومین مصری روز سه شنبه مقابل دفتر نخست وزیری مصر در مرکز قاهره خودسوزی کرد. وی به بیمارستان المنیره در نزدیکی دفتر نخست وزیری منتقل شد و گفته می شود دچار سوختگی های خفیف شده است.

یک منبع امنیتی مصر با تائید این خبر گفت، هویت این مرد و انگیزه اش مشخص نیست.

دیروز نیز یک مصری مقابل ساختمان مجلس نمایندگان مصر در قاهره خودسوزی کرده بود.

در الجزایر نیز، مردی روز شنبه در شهری نزدیک مرز تونس خود را آتش زد و روز یکشنبه بر اثر شدت جراحات درگذشت. روزهای اخیر نیز سه نفر دیگر در این کشور خودسوزی کرده اند.

خودسوزی این افراد یادآور خود سوزی جوان تونسی است که شورش های اخیر این کشور را در پی داشت.

هفده دسامبر، یک دستفروش بیست و شش ساله تونسی به نام محمد بوعزیزی در اقدامی اعتراضی خود را آتش زد. این اقدام شورش هایی را در تونس موجب شد که جمعه گذشته به فرار زین العابدین بن علی رئیس جمهور این کشور منجر گردید.

بیش از 13 میلیون نفر دچار پیرچشمی هستند

شهرزادنیوز: دکتر محمد جوشقانی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت که بیش از 13 میلیون نفر در کشور دچار عارضه پیرچشمی هستند.

وی که با خبرگزاری مهر گفتگو می کرد، افزود که پیرچشمی عارضه ای است که همه دچار آن می شوند و اغلب بعد از سنین 40 تا 45 سالگی بروز می کند و مبتلایان به پیرچشمی در هنگام مطالعه می بایست از عینک استفاده کنند.

حدود 410 میلیون نفر در دنیا مبتلا به این عارضه هستند. آمار مبتلایان تنها در ایالات متحده میلیون نفر برآورد شده است

جوشقانی از ورود دستگاه پیشرفته "فمتو سکند لیزر"، علیرغم تحریم ها، به ایران سخن گفت که با آن می توان بیماری پیرچشمی را در سنین بالا معالجه کرد.

تلاش رژیم برای تغییر دادن مذهب مردم كردستان

بنا به گزارش سایت كردی (ناوه‌ندی هه‌واڵنێریی سه‌قز)، اخیرا یكی از مراكز تبلیغی حكومتی ایران به نام (بنیاد علوی) در راستای تبلیغ و گسترش مذهب شیعه در مناطق سنی نشین ایران، مقدار قابل توجهی البسه مختلف از جمله 2300 دست مانتو و شلوار دخترانه، 2300 دست لباس پسرانه و 2300 دست كفش، همراه با هزاران جلد از كتاب (نهج البلاغه) كه مربوط به اهل تشیع است را در میان دانش آموزان خانواده‌های فقیر و تهدیست روستاهای منطقه (میرده) از توابع شهرستان سقز پخش و توزیع كرده‌ است. این در حالیست كه همگی ساكنان شهرستان سقز و روستاهای این شهر بزرگ كردستان ایران كه بیش از 300 هزار نفر جمعیت دارد را پیروان اهل سنت تشكیل داده‌اند و هیچ شیعه‌ای در این منطقه ساكن نمی‌باشد.

حمله گروه های فشار به دانشجویان فیلم ساز

خبرگزاری هرانا - هفته گذشته یک گروه فیلم سازی از دانشجویان رشته سینما دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر هنگامی که در عمارت دهدشتی از بناهای تاریخی بافت قدیم بوشهر در حال تصویر برداری بودند ، توسط گروه های فشار مورد حمله قرار گرفتند .

با توجه به گزارش های رسیده به خبرنگار موج زنده ، هفته گذشته در نیمه های شب هنگامی که گروهی از دانشجویان فیلم ساز دانشگاه آزاد بوشهر در حال تصویربرداری از فیلمی راجع به بافت قدیم و ارزش های زیست محیطی بودند ، گروه های فشار با شکاندن در ورودی این عمارت تاریخی ، به داخل هجوم آورده و با اسپری اشک آور و باتوم به ضرب و شتم گروه فیلم ساز پرداخته اند.

لازم به ذکر است که عمارت دهدشتی از بناهای با ارزش بافت قدیم بوشهر است و هم اکنون به موزه معماری بوشهر نیز تبدیل شده است.

آئین نامه انضباطی؛ دانشگاه در حال تبدیل شدن به پادگان

دانشجونیوز: در پی افزایش محدودیت های مختلف برای دانشجویان سراسر کشور، کمیته انضباطی دانشگاه "تربیت دبیر شریعتی" با توزیع گزیده ای از آیین نامه انضباطی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، اختیارات کمیته انضباطی را به دانشجویان گوشزد کرده است.

در این قوانین توزیع شده، اختیارات کمیته انضباطی اینگونه عنوان شده است: ۱- تعلیق ۱ تا ۴ نیم سال تحصیلی ۲- اخراج آموزشی ۳- اخراج از خوابگاه و محرومیت از کلیه تسهیلات رفاهی.

در صفحه اول این بروشور، آماده است: "رعایت کلیه مقررات اعلام شده در هنگام ورود، مدت حضور در دانشگاه ( کلاس، کارگاه، محوطه...) و نیز هنگام خروج الزامی است."

اینگونه اقدامات و ایجاد محدودیت های رنگارنگ، پس از ابلاغ بخشنامه ای با عنوان "مصادیق پوشش غير مجاز دانشجويان دختر و پسر" توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه ها در هفته گذشته تشدید شده است به گونه ای که گزارش ها حکایت از عزم جزم مسولین دانشگاه ها برای عملی کردن بخش نامه جنجالی ذکر شده دارد.

ممنوعیت ورود روزنامه به بند ۳۵۰ زندان اوین

جرس:
ورود هر گونه روزنامه به بند ۳۵۰ زندان اوین از هفته گذشته ممنوع شد .از چند ماه پیش با پیگیری فراوان زندانیان این بند، مسوولان اجازه داده بودند روزانه چند روزنامه وارد این بند شود.

به گزارش خبرنگار کلمه، پیش از این در بند ۳۵۰ اوین تعدادی از روزنامه های حامی دولت همچون روزنامه ایران، وطن امروز و کیهان توزیع می شد و زندانیان قادر بودند از لابه لای اخبار تحریف شده این روزنامه ها به برخی اخبار جامعه دست یابند.اما از هفته گذشته حتی توزیع این روزنامه ها هم در این بند ممنوع اعلام شده است .به نظر می رسد پس از قطع تماسهای تلفنی این بند این اقدام نیز در جهت هر چه بی خبر ماندن زندانیان و تضعیف روحیه آنان انجام گرفته است.

این در حالی است که کتابخانه کوچک بند ۳۵۰ که بیشترین تعداد زندانیان سیاسی به ویژه زندانیان حوادث پس از انتخابات در آن نگهداری می شوند،فقط چند ده کتاب قدیمی دارد . اکنون زندانیان این بند از کوچکترین امکانات رفاهی محروم هستند و در این بند تنها می توانند از یک هوا خوری کوچک استفاده کنند .
گرد هم آئی هفتگی حامیان مادران عزادار ایران در لس آنجلس‏

هم میهنان گرامی

حکومت اسلامی، از آغاز تسلط خود بر میهن و مردم ستمدیده ی ما، دست به کشتار و ترور آزادیخواهان زد. قربانیان اصلی این حکومت قرون وسطائی، بیشتر جوانان بودند که به دلیل آگاهی از دانش و بینش بشری در قرون اخیر، حاضر به بازگشت به دنیای کهنه و متروک قدیم نمی شدند. هجوم وحشیانه ی جلادان این حکومت، بزودی تعداد کشتگان راه آزادی، روشن بینی و نو اندیشی را به بیش از هزاران نفر رسانید و گورستان های خاوران و دهها گورستان با نام و بی نام دیگر را بر گورستان های شهدا افزود.

طی این دوران تاریک، مادران ایرانی بیش از همه ی دوران ها، در شهادت جگر گوشه های خود سوگوار شدند. با این ترتیب می توان گفت که بزرگترین ارمغان حکومت اسلامی برای مردم ایران، کشتار عام جوانان ما بود.

مادران عزادار ایرانی، از همان ابتدا، با ایجاد تشکل و همبستگی، از مراجع بین المللی دادخواهی کردند و اقدام به افشاء ماهیت کفتارهای خون آشام که جز کشتن مردم آزادیخواه، چپاول ثروت های ملی، رواج فساد و شرارت هنری ندارند، کردند.

مانیز بعنوان حامیان مادران عزادار ایران در لس آنجلس، درجهت بیشتر شناسانیدن چهره ی واقعی این اراذل و اوباش(که ریر نام نمایندگان خدا برمردم ستمدیده ی ما حکومت میکنند و برای انسانیت، عدالت و اخلاق کوچکترین ارزشی قائل نیستند) به مردم جهان کوشش می کنیم.

ما حامیان مادران عزادار ایران در لس آنجلس، این شنبه نیز، چون شنبه های گذشته، در محل همیشگی خود، اسکله ی شهر سانتامونیکا، تقاطع خیابان های کلرادو و بلوار اوشن، از ساعت سه تا شش بعد از ظهر گرد هم می آئیم تا با نمایش عکس، فیلم و پخش اخبار اعدام های اخیر و احکام جابرانه و قرون وسطائی که بطور روزانه از طرف بی دادگاه های رژیم خونخوار جمهوری اسلامی علیه ی آزادیخواهان وطن ما صادر میشود، رهگذران را درجریان آخرین جنایات مافیای مذهبی حاکم بر ایران قرار دهیم.

مارا یاری رسانید.

پیروز باشید!

حامیان مادران عزادار ایران در لس آنجلس

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

فرستنده : ا.ی.

http://www.wunderground.com/global/stations/16242.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Rome
(Italy)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/10385.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Berlin
(Allemagne)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/27612.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Moscow
(Russia)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/08221.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Madrid
(Espagne)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/06451.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Bruxelles National
(Belgium)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/78647.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
San José
(Guatemala)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/76805.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Acapulco
(Mexique)

http://www.wunderground.com/global/stations/83111.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Rio
(Brazil)

 

 http://www.wunderground.com/global/stations/45007.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Hong Kong
(Chine)

http://www.wunderground.com/global/stations/47662.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Tokyo
(Japan)

http://www.wunderground.com/global/stations/40198.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Ovda
(Israel)

http://www.wunderground.com/global/stations/64556.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Makokou
(Gabon)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/78458.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Puerto Plata
(Rp. Dominican)

http://www.wunderground.com/global/stations/78073.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Nassau
(Bahamas)

http://www.wunderground.com/global/stations/78439.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Port-au-Prince
(Haiti)

http://www.wunderground.com/global/stations/16716.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Athens
(Greece)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/06670.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Zurich
(Suisse)

http://www.wunderground.com/global/stations/03969.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Dublin
(Ireland)

http://www.wunderground.com/global/stations/40100.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Bayreuth
(Lebanon)

http://www.wunderground.com/global/stations/12839.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Budapest
(Hongrie)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/13272.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Belgrade
(Yugoslavia)

http://www.wunderground.com/global/stations/40582.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Kuwait
(Kuwait)

http://www.wunderground.com/global/stations/42181.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
New Delhi
(India)

http://www.wunderground.com/global/stations/07157.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Paris
(France)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/71714.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Quebec
(Quebec, Canada)

http://www.wunderground.com/global/stations/71628.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Ottawa
(Ontario, Canada)

http://www.wunderground.com/global/stations/62366.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Le Cairo
(Egypt)

http://www.wunderground.com/global/stations/60155.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Casablanca
(Morocco)

 

http://www.wunderground.com/US/CA/Los_Angeles.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Los Angeles
(California, USA)

http://www.wunderground.com/global/stations/40754.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Tehran
(Iran)

http://www.wunderground.com/global/stations/63450.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Addis Ababa-Bole
(Ethiopia)

http://www.wunderground.com/global/stations/12495.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Lublin Radawiec
(Bologna)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/94767.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Sydney
(Australia)

 

http://www.wunderground.com/US/FL/Miami.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Miami, Florida
(USA)

 

http://www.wunderground.com/US/WA/Easton.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Easton Washington
(USA)

 

http://www.wunderground.com/US/AK/Kodiak.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Kodiak, Alaska
(USA)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/89606.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Vostok
(Antartique)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/78224.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Havana
(Cuba)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/04030.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Reykjavik
(Islander)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/04416.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Summit
(Greenland)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/40650.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Bagdad
(Iraq)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/WEGLC.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Londres
( Angleterre)

 

http://www.wunderground.com/US/HI/Honolulu.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Honolulu
(Hawk, USA)

 

http://www.wunderground.com/US/NV/Las_Vegas.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Las Vegas
(Nevada, USA)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/71627.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Montreal
(Quebec, Canada)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/11518.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Prague
(Rpublique Tchque)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/80001.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
San Andres
(Colombia)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/08181.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Barcelona
(Espagne)

 

http://french.wunderground.com/global/stations/61980.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Saint Denis
(Ile de la Reunion)

 

http://french.wunderground.com/global/stations/17128.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Turkey
(Ankara)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/06710.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Lausanne
(La Suisse)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/71617.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Jonquiere
(Quebec, Canada)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/91938.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Polynesia frenzies
(Tahiti)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/61052.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Niamey
(Niger)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/58362.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Shanghai
(Chine)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/08419.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Grenade
(Espagne)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/WCYND.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Gatineau
(Quebec, Canada)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/06240.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Amsterdam
(Pays-Bas)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/76680.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Mexico city
(Mexico)

 

http://www.wunderground.com/US/NY/New_York.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
New York
(USA)

 

http://www.wunderground.com/US/CA/San_Francisco.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
San Francisco
(California, USA)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/63740.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Nairobi
(Kenya)

http://www.wunderground.com/global/stations/94578.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Brisbane
(Queensland, Australia)

http://www.wunderground.com/global/stations/08536.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Lisbon
(Portugal)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/71123.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Edmonton
(Alberta, Canada)

http://www.wunderground.com/global/stations/71700.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Fredericton
(N.B. Canada)

http://www.wunderground.com/global/stations/40180.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Tel Aviv
(Israel)

http://www.wunderground.com/global/stations/91592.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Noemi
(Nouvelle Caledonia)

 

http://www.wunderground.com/global/stations/78641.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Guatemala
(Guatemala)

http://www.wunderground.com/global/stations/60715.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Tunis
(Tunisia)

http://www.wunderground.com/global/stations/07190.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Strasbourg
(France)

http://www.wunderground.com/US/ME/Portland.html?bannertypeclick=gizmotimetemp24
Portland Maine
(USA)

 


 

 

بالای صفحه

... بیشتر