"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه  ، 21 دی 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس/ بافتهاي فرسوده تهران

با وجود احتمال وقوع زلزله در تهران بافتهاي فرسوده خطري بالقوه محسوب مي شود
 
بازمانده کادر پروازی سانحه ارومیه زنده است + عکس

آریانیوز: در پی درج خبر درگذشت سرکار خانم زهرا آهویی تنها بازمانده کادر پروازی هواپیمایی بوئینگ 727 که دو روز گذشته دچار سانحه شده بود، به نقل از سایت جوان آنلاین ضمن اصلاح خبر ، از زنده بودن ایشان خبر می‌دهد.
خبرنگار جوان در گفتگویی که با بیمارستان امام خمینی ارومیه داشت، از آخرین وضعیت جسمانی نامبرده کسب اطلاع کرد. به گفته پرستاران بیمارستان، وضعیت جسمانی نامبرده رو به بهبودی است و وی همچنان تحت نظر کادر پزشکی قرار دارد.
ضمن پوزش از شما خوانندگان گرامی در ارسال این خبر و ابراز خوشحالی از حیات سرکار خانم زهرا آهویی، از کلیه مخاطبان خود می‌خواهیم تا برای سلامتی هرچه زودتر سانحه دیدگان این حادثه دلخراش و به ویژه ایشان دعا کنند

ژرفا: فیلمی درخور تامل‏

http://www.icfreedomiran.com/


عفو بین الملل: احکام زندان نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری به سخره گرفتن عدالت است

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی صدور احکام سنگین زندان برای دو مدافع برجسته حقوق بشر، نسرین ستوده وکیل دادگستری و وكيل مدافع بسياري از زندانيان سياسي و غير سياسي و شیوا نظرآهاری فعال حقوق بشر و دبیر سابق کمیته گزارشگران حقوق بشر و کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام جمهوری اسلامی در صدور احکام زندان برای این دو فعال حقوق بشر، آن را به سخره گرفتن عدالت و بخشی از سرکوب مداوم وکلا و فعالان حقوق بشر عنوان کرد.

سازمان عفو بین الملل با تقبیح محکومیت زندان تحمیل شده به دو تن از فعالان و مدافعان برجسته حقوق بشر در ایران، خواستار لغو تمامی اتهامات بر علیه ایشان گردید.

وکیل حقوق بشر نسرین ستوده اوایل هفته جاری به اتهام تبلیغ عبیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به 11 سال زندان محکوم گردید.

همچنین محکومیت چهار سال زندان شیوا نظر آهاری روزنامه نگار، که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و سایر اتهامات صادر گردیده بود، روز یکشنبه و در دادگاه تجدید نظر تائید شد. وی ممکن است حتی با حکم شلاق مواجه گردد و هنوز مشخص نیست که ایا آن بخش از حکم اولیه وی، برای تبدیل حکم شلاق به جزای نقدی پابرجاست یا خیر.

مالکوم اسمارت، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل گفت: محکومیت تحمیل شده به نسرین ستوده و شیوا نظر آهاری، ظالمانه و به سخره گرفتن عدالت است.

به گفته اسمارت: هر دوی ایشان به علت دفاع شجاعانه از حقوق بشر و معیارها و ارزش های بسیاری که دولت جمهوری اسلامی بر مبنای معاهدات بین المللی موظف به رعایت آنهاست محکوم شده اند.

وی ادامه داد: واقعاً تاسف آور است که به چنین اقداماتی انگ تهدید علیه امنیت ملی و یا تبلیغ و پروپاگاند می زنند.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است: نسرین ستوده یک زندانی عقیدتی است و می بایستی فورا و بدون هیچگونه قید و شرطی آزاد شود. شیوا نظر آهاری نباید محکومیتش را تحمل کند و (این حکم) می بایستی فورا لغو شود.

نسرین ستوده بیشتر دوران یازداشت خود، از اواسط شهریورماه سال جاری تا پایان دادگاهش را در سلول های انفرادی زندان بدنام اوین تهران سپری کرده است. همچنین گزارش شده است که وی به 20 سال محرومیت از کار وکالت و ممنوعیت خروج از کشور محکوم گردیده است. وکلای خانم ستوده در حال برنامه ریزی برای تجدیدنظر در حکم صادره توسط شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران هستند و می گویند که وی هرگز به کانون مدافعان حقوق بشر وابستگی و تعلقی نداشته است. این مرکز در سال 1381 و توسط برنده جایزه صلح نوبل، شیرین عبادی تاسیس و در پاییز سال 1387 توسط مقامات جمهوری اسلامی تعطیل شد و خانم ستوده به عنوان وکیل مدافع برای ایشان فعالیت می کرد. در نوامبر 2010 کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد مقامات جمهوری اسلامی را به بررسی پرونده، و تسریع آزادی نسرین ستوده فراخواند.

شیوا نظرآهاری عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، تشکیلاتی ممنوعه در جمهوری اسلامی است. سایر اعضای این سازمان به علت هراس از امنیت خود ایران را ترک کرده اند، در حالی که سایر اعضای این تشکیلات در زندان هستند.

به گفته امنستی اینترنشنال این احکام بخشی از سرکوب مداوم وکلا و فعالان حقوق بشر و طیف گسترده ای از سایر موارد در ایران می باشد. در هشتم آبان ماه سال جاری نیز، محمد سیف زاده وکیل دادگستری نیز به 9 سال زندان و 10 سال محرومیت از وکالت محکوم گردید.

دادگاه چنین پرونده هایی غالبا ناعادلانه، و متهمان از دسترسی به وکیل منتخب خود محروم بوده و بر اساس اتهامات مبهم و گسترده، و توسط قضاتی غیرمستقل محکوم می گردند.

نامه سرگشاده شیرین عبادی به کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شیرین عبادی فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل طی نامه ای سرگشاده خطاب به ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای برگزاری یک دادرسی عادلانه و آزادی نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر گردید.

خانم پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد،

پیرو مکاتبات قبلی به اطلاع می رساند همکار ارجمند من، خانم نسرین ستوده وکیل سر شناس ایرانی که سال ها از قربانیان نقض حقوق بشر به رایگان دفاع کرده است، در تاریخ ۱۳ شهریور ماه سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر دستگیر شد.

مامور وزارت اطلاعات که مسئول بازجوئی از وی بود، در روزها ی اولیه بازداشت، پیشنهاد می کند که خانم ستوده در یک مصاحبه تلوزیونی به جرائم مورد ادعای دادستان اعتراف کرده و درخواست عفو کند، چون خانم ستوده حا ضر به چنین کاری نمی شود ا و را در تمامی مدت در سلول انفرادی ومحروم از کلیه حقوق قانونی یک زندانی نگه می دارند.

خانم ستوده دارای دو فرزند سه و یازده ساله است که بر خلاف قانون حتی یک بار نیز نتوانسته با فرزندانش ملاقات حضوری داشته باشد و به همین علت و در اعتراض به وضعیت غیر قانونی خود تا کنون سه بار اعتصاب غذا کرده است که هر سه بار نیز تا حد مرگ پیش رفته و در بیمارستان بستری شده است و بعد از چند روز مجددا اعتصاب غذای خود را شروع کرده - اعتصاب غذای خانم ستوده خشم مامورین قضایی و امنیتی را بر انگیخت و آنها به جای تمکین به قانون، پرونده دیگری برای او تشکیل می دهند و این بار اتهام وی عدم رعایت حجاب رسمی در فیلم سخنرانی است که سه سال قبل در ایتالیا نشان داده اند.

در نهایت روز ۱۹ دی ماه سال ۱۳۸۹ رسما اعلام می شود که به علت اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر جمعا به ۱۱ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از شغل وکالت و خروج از کشور محکوم شده است.

سرکار خانم پیلای،

در روزهائی که نمایندگان شما با آقای محمد جواد لاریجانی و سایر مقامات دولتی ایران درباره وضعیت حقوق بشر مذاکره می کردند، یکی از سرشناس ترین مدافعین حقوق بشر در سلول انفرادی و محروم از کلیه حقوق قانونی خود بود. نتیجه مذاکرات با دولت ایران نیز نه تنها منجر به صدور چنین حکم غیر عادلانه ای شد، بلکه مامورین حکومتی که از استقامت خانم ستوده خشمگین شدند، همسر ایشان آقای رضا خندان و وکیل وی - خانم نسیم غنوی را به عنوان متهم به دادسرای انقلاب احضار کردند و به خیال خود می خواهند سرنوشت خانم ستوده درس عبرتی شود برای کسانی که در مقابل اعمال خلاف قانون بازجویان امنیتی مقاومت می کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر،

آزادی خانم نسرین ستوده فقط در صورت برگزاری یک دادرسی عادلانه امکان پذیر است و دستیابی به این حق مسلم جز با حمایت های بین المللی امکان پذیر نیست. بنا بر این خواهشمندم همانگونه که قبلا نیز قول داده بودید برای امکان برخورداری همکار ایرانی خود از یک داد رسی عادلانه، هر اقدامی را که لازم است به عمل آورید و این نامه نیز در پرونده دولت ایران ضبط شود.

با تقدیم احترام

شیرین عبادی

مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳

رونوشت:

دفتر آقای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، جهت اطلاع

گزارشگر محترم ویژه حمایت از مدافعان حقوق بشر، جهت اقدام مقتضی

گزارشگر محترم ویژه استقلال قضات و وکلا

کانون بین الملی وکلا، جهت اقدام مقتضی وتماس با مقامات قضایی ایران و کانون وکلای استان مرکز

28 دی ماه؛ محاکمه رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بنا به گفته وکیل مدافع رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که هفت ما است در زندان اوین و بازداشت موقت بسرمی برد، دادگاه این فعال کارگری روز 28 دی ماه برگزار خواهد گردید.

رادیو فردا: مسعود شفیعی، وکیل مدافع رضا شهابی، از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در گفت و گویی با رادیو فردا، اعلام کرده است که موکلش در روز ۲۸ دیماه در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه خواهد شد.

به گفته آقای شفیعی، موکلش به اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده است.

رضا شهابی روز ۲۲ خرداد سال جاری توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین تحت بازداشت است.

در سالهای اخیر، شمار زیادی از فعالان مدنی، از جمله فعالان کارگری به اتهام های امنیتی بازداشت و محاکمه شده اند.

محاکمه سه درویش گنابادی سروستان به اتهام اخلال در نظم عمومی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با گذشت 5 ماه از تحصن‌ اعتراض آمیز دراویش گنابادی شهرستان سروستان در مقابل فرمانداری آن شهر، سه درویش گنابادی با اتهام اخلال در نظم عمومی به دادسرای عمومی و انقلاب آن شهرستان احضار شدند.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، این سه درویش گنابادی که اسکندر ابراهیم زاده، ابراهیم فضلی و نادعلی خشنود نام دارند طبق این احضاریه باید خود را فردا چهارشنبه 22 دی ماه به دادسرای عمومی و انقلاب سروستان معرفی کنند.

یادآور می‌شود یازدهم مرداد سال جاری، در شهرستان سروستان نمایشگاهی توهین‌آمیز بر ضد تصوف برگزار شد که نه تنها با نص صریح قانون اساسی در خصوص آزادی عقیده و مذهب متنافر بود، بلکه برگزار کنندگان آن قصد تحریک احساسات و عواطف دراویش گنابادی را نیز داشتند.

پیرو این اقدام، جمعی از دراویش گنابادی به ستاد فرماندهی انتظامی سروستان مراجعه کرده و مراتب اعتراض خود را به برگزاری چنین نمایشگاهی ابراز کردند اما با عدم پاسخگویی مسوولان انتظامی مواجه شده و مطابق اعلام قبلی، مقابل فرمانداری آن شهرستان دست به تحصن زدند.

در این جریان، نیروهای لباس شخصی اقدام به آتش زدن چادرهای این نمایشگاه و شکستن پنجره های فرمانداری نمودند تا تجمع اعتراض‌آمیز دراویش گنابادی را به اغتشاش و خشونت کشانند که نهایتا، پس از گذشت پنج ماه از آن واقعه، دراویش گنابادی سروستان به گناه ناکرده و اتهام اخلال در نظم عمومی باید پاسخگوی محاکم قضایی باشند.

وضعیت وخیم جسمی رضا شریفی بوکانی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مسئولان بند 2 زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) با بی توجهی نسبت به وضعیت وخیم جسمانی زندانی سیاسی، رضا شریفی بوکانی از انتقال وی به بهداری و درمان فوری وی خودداری می کنند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، رضا شریفی بوکانی که طی روزهای اخیر و به علت بی توجهی مسئولان زندان رجایی شهر کرج به وضعیت بهداشتی این زندان مبتلا به بیماری آنفلونزا گردیده است، از روز گذشته تاکنون به علت ابتلای به آنفلونزا دچار تب و لرز و تنگی نفس شدید، در وضعیت نامناسبی قرار دارد، و علیرغم این مساله مسئولان این زندان تا لحظه تنظیم این خبر از انتقال این زندانی به بهداری زندان و مداوای وی امتناع کرده اند.

شب گذشته، گرامی، از مسئولان بند 2 زندان رجایی شهر نیز در پاسخ به درخواست این زندانی مبنی بر انتقال به بهداری، با لحنی توهین آمیز و با گفتن برو به جهنم تا فردا به درخواست وی پاسخ گفت و این مساله را به روز بعد موکول نمود.

ساعات پایانی شب گذشته و در پی وخامت حال این زندانی سیاسی، دفتردار و وکیل بند بند 2 زندان نیز با تماس با پاسداربندهای مربوطه خواستار انتقال وی به بهداری شدند که این درخواست نیز با بی اعتنایی پاسداربند مربوطه مواجه گردید.

از روز گذشته تاکنون هیچ یک از وعده های مسئولان این زندان از جمله مدیر داخلی زندان مبنی بر انتقال این زندانی سیاسی به بهداری زندان و درمان وی محقق نگردیده و وی هم اکنون در وضعیت نامناسبی به سر می برد.

بی توجهی مسئولان این زندان نسبت به وضعیت بهداشت و سلامت زندانیان زندان رجایی شهر طی ماه های اخیر منجر به مرگ تعدادی از زندانیان این زندان گردیده است. جمعیت بیش از ظرفیت زندان، عدم دسترسی به خدمات مناسب درمانی، شیوع بیماری های مسری از جمله آنفلونزا، شیوع شپش و عدم تخصیص حداقل امکانات بهداشتی از جمله عواملی است که طی چند ماه اخیر همواره سلامت زندانیان این زندان را تهدید کرده است.

اعدام فردی در زندان اوین به جرم تجاوز

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فردی به نام فرزاد عليزاده فرزند بهادر به جرم تجاوز به دختر نوجوان دانش آموزی که در راه بازگشت از مدرسه به منزل بود، سحرگاه امروز (‌چهارشنبه)، 22 دی ماه ‌در زندان اوين به دار آويخته شد.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، این فرد با كمک دو نفر ديگر از همدستان خود، اين دختر نوجوان را كه در حال بازگشت از مدرسه به منزل بود، به اجبار سوار يک خودروی مسافركش كرده بودند.

محكوم و همدستانش همچنين با تهديد راننده خودرو به وسيله چاقو، وی را مجبور كرده بودند تا آنان را به منطقه ای در جاده ملارد منتقل كند كه پس از مقاومت راننده در برابر خواسته آنان، ‌وی را از ناحيه دست مضروب و از خودرو به بيرون پرت كردند.

بر اساس این گزارش راننده مضروب نيز بلافاصله به نيروی انتظامی مراجعه و شرح واقعه را براي ماموران گزارش می كند كه متعاقبا، متهمان ياد شده در يكی از باغ های اطراف تهران دستگير مي‌شوند.

در پی دستگيری متهمان ياد شده،‌ دادگاه رسيدگی به اتهامات آنان با حضور نماينده مدعی العموم و وكلايشان برگزار شد و پس از طی تمامی مراحل قانونی، شعبه رسيدگی كننده، متهم ياد شده را به اتهام ارتكاب زنای به عنف به اعدام محكوم كرد كه پس از اعتراض محكوم عليه،‌ رای دادگاه بدوی توسط ديوانعالی كشور نيز مورد تأييد قرار گرفت.

هفت شهروند سحرگاه امروز در تهران اعدام شدند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: هفت نفر از محكومان جرايم مواد مخدر كه از سوی دادگاههای انقلاب تهران به اعدام محكوم شده بودند، سحرگاه امروز (چهارشنبه) ‌به دارآويخته شدند.

به گزارش ايرنا و به نقل از پايگاه اطلاع رسانی دادسرای تهران‌، اسامی و موارد اتهامی هر يک از محكومان ياد شده عبارت است از:
-1 محسن بهرامی فرزند عبدالله

2- پرويز اصغری فرزند فرخ
-3 منوچهر نجفی فرزند فرمان
-4 عبدالواحد باران زهی فرزند محمد
-5 لطيف صحرايی فرزند بهار بک
-6 خليل تاجيک ‌فرزند فضل احمد
-7 رضا قربانی فرزند

محاكمه افراد ياد شده در شعب مختلف دادگاههای انقلاب اسلامی در سال 1388 با حضور نمايندگان دادستان و وكلای آنان برگزار شده بود.

بازداشت ۱۰۰۰ نفر در تهران

دانشجو نیوز: مدیر مبارزه با شرکت های هرمی خبر از بازداشت ۱۰۰۰ نفر از "سرشاخه های شرکت های هرمی" در تهران داد.

تقوی مدیر مبارزه با شرکت های هرمی در معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات بعدازظهر امروز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: "بدنبال ضرباتی که از سال گذشته بر علیه شرکت های هرمی از سوی وزارت اطلاعات انجام شد امروز نیز یک عملیات مهم علیه ۲۰ دفتر شرکتهای هرمی انجام خواهد شد."

پیش از این وزارت اطلاعات شرکت هایی مانند: "کوئست اینترنشنال (کیو.آی)، آمگا گلوبال، اسکای وی-گالف، سان‌شاین امپایر، گریفین، پالینور، آسو گستر شرق، ایم‌تریسرز، ویپرول، ویکتوری وی، پارمیس، اف اس جی، سیلور فسیلیتی، ایمپریال اینوستمنت، تلاش گستر تجارت-اینوایتینگ، تراست اینوست، تچوار، پی‌.آی‌.جی، تی ام فاند، ریئل فایننسرز، فایننسرز، وال استریت اینوست، نتف کرپ، ولنسی، جی ام ای، پورت فولیو اینوستمنت، گاما نت، یو ان کامین، ویفاند، یونایتد فاند، اکو گروپ اینوستمنت، اکسیم فاند، ترمو هائس، نتف، گلدن ویلج، ایولو، گمبیت، مگا هلدینگ، پی آی جی، شبکه گردان موفق، الوند، جی ام آی، یورو تاپ، سان‌شاین امپایر- سی نت اینترنشنال و فارکس" را از شبکه‌های "غیرمجاز هرمی" دانسته بود که فعالیت آنها در ایران ممنوع می باشد.

بعد از ممنوعیت این "شبکه های هرمی" بسیاری از اعضای آنها طی چند مرحله بازداشت شده اند از همین روی مدیر مبارزه با شرکت های هرمی، گفته است که "ضربات وزارت اطلاعات تا محو کامل آنها ادامه خواهد داشت."

به گزارش مهر، تقوی با اشاره به عملیات امروز که راس ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه در نقاط مختلف تهران توسط ماموران نیروی انتظامی انجام خواهد شد، گفته است: "در این عملیات ویژه هدف دستگیری افراد نیست هر چند که سران این شرکت ها دستگیر خواهند شد اما افراد فریب خورده و مالباخته بازداشت نخواهند شد بلکه با خانواده هایشان تماس می گیریم و آنها را تحویل خانواده هایشان خواهیم داد."

وی در ادامه به مردم متذکر شد که سرمایه های خود را در اختیار این شرکت قرار ندهند زیرا سرمایه شان در معرض خطر خواهد بود.

هنوز حلقه ازدواج، ساعت و مواد معطر ملایم در دانشگاه ها ممنوع نشده است!

دانشجو نیوز: شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز گذشته بخشنامه ای با عنوان "مصادیق پوشش غير مجاز دانشجويان دختر و پسر" را به دانشگاه ها ابلاغ کرده که در ان محدودیت‌های پرشماری برای لباس و ظاهر دانشجویان مقرر شده‌ است. این ممنوعیت‌ها از بلند بودن ناخن و بافتن مو تا پوشیدن 'لباس‌هایی با تصاویر پوچ و بی‌معنا' و "درست کردن مو به صورت تیغ‌تیغی" را شامل می‌شود.


به گزارش خبرگزاری فارس، این آئین‌نامه انضباطی در تاریخ ۱۳ آذر ۸۹ از سوی سهراب رضایی، رئیس مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم، به دانشکده تربیت دبیر فنی، آموزشکده فنی و حرفه‌ای، کشاورزی، تربیت بدنی و مراکز تربیت معلم ابلاغ شده‌است.

مصاديق غيرمجاز برای دختران

در این آئین نامه، در بخش "مصاديق غيرمجاز برای دختران" آماده است: "استفاده از كلاه بدون مقنعه، پوشاندن كامل موي سر، گردن، سينه و هر جاي ديگر بدن به‎جز صورت‌ و دست‌ها تا مچ ضروري است؛ پوشيدن روسري‌هاي نازك، كوتاه و جوراب نازك، استفاده از دامن به‎جز براي افراد خاص مانند زنان باردار، شلوارهاي چسبان و كوتاه، طلا و جواهراتي كه مستلزم سوراخ كردن قسمتي از بدن هستند به‌جز گوشواره، بلند بودن ناخن بيش از معمول، استفاده از ناخن مصنوعي، جواهرات ناخن يا طرح‌هاي هنري روي ناخن و لاك، استفاده از جواهرات و زيورآلات غيرمعمول مانند زنجير پا و نگين‌هاي دندان ممنوع است."

در ادامه فهرست ممنوعیت‌ها برای دختران مواردی مانند: "آرايش صورت و مو به طور غيرمتعارف مانند تاتو كردن، بافتن مو و درست كردن مو به صورت تيغ تيغي، مانتوهاي نامناسب مانند مانتوهاي كوتاه بالاتر از زانو، مانتوهاي بلند داراي چاك بالاتر از زانو، مانتوهاي تنگ و چسبان و مانتو با رنگ‌هاي تند و زننده و چادرهاي نامناسب مانند چادرهاي نازك و توري" نیز از مصاديق غيرمجاز عنوان شده است.

مصاديق غيرمجاز براي پسران

در این آئین نامه و در قسمت "مصاديق غيرمجاز براي پسران" هم آماده است: "استفاده از كراوات و پاپيون، استفاده از البسه زنانه، شلوارهاي كوتاه، چسبان، تنگ و نازك، استفاده از زيورآلات، گردن‎بند، زنجير، مچ‌بند، دستبند، گوشواره، لاك و انگشتر طلا (به استثناي حلقه ازدواج و استفاده از رنگ‌ها و آرايش‌هاي مو به صورت تند و زننده ممنوع است. بلند بودن مو بيش از حد معمول به طوري كه از يقه لباس پايين‌تر بيايد، استفاده از كلاه ورزشي، كلاه‌هاي نامتناسب با محيط دانشگاه، برداشتن ابرو، تاتو و رنگ كردن آن، لباس‌هاي اندامي مردانه، تنگ و چسبان با آستين خيلي كوتاه مانند حلقه‌اي يا ركابي مصاديق غيرمجاز براي پسران دانشجو است."

پوشيدن لباس‌هاي داراي تصاوير عاشقانه ممنوع

شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آنرا محمود احمدی نژاد بر عهده دارد، در فصل مربوط به "مصاديق غيرمجاز براي دختران و پسران" آورده است: "مچ‌بندهاي دست و پا غيرمتعارف كه داراي نقوش زننده، علائم گروه‌هاي ضداسلام، ضدانقلاب و ضداخلاق و يا رنگ‌دار، پولك‌دار، چراغ‌دار، قفل‌‌دار و زنجيردار هستند، استفاده از پيشاني‌بند، شال و دستمال گردن، كمربند، انگشتر و كيف‌هايي كه داراي نقوش و نوشته‌هايي با حروف لاتين و زننده باشد، ممنوع است. استفاده از لباس‌هايي كه روي آن تصاوير زن، الفاظ ركيك، عبارات عاشقانه و مبتذل، تصاوير فكاهي، پوچ و بي‌معنا، خالكوبي در نواحي قابل رؤيت بدن، استفاده از لباس‌ها و آرم‌هايي كه متعلق به گروه‌هاي خاص انحرافي از جمله رپ و هوي است، تاتوي صورت (لب، ابرو و چشم) مصاديق غيرمجاز براي دختران و پسران دانشجو است."

پوشش مناسب در دانشگاه

در ادامه این ممنوعیت ها، و در بخش "پوشش مناسب در دانشگاه" آماده است:

رنگ لباس‌ها نبايد تند و زننده باشد؛ لباس‌ها همواره بايد ساده و آراسته، با وضعيت مناسب و در شأن دانشگاه بوده و با لباس‌هاي ساير محيط‌‌ ها نظير جشن‌ها و محيط هاي تفريحي و ورزشي متفاوت و به دور از مدل‌هاي افراطي باشد، رنگ لباس‌ها بايد متعادل بوده و تند و زننده نباشد به‌گونه‌اي كه موجب جلب توجه نشود، لباس‌هاي مورد استفاده در دانشگاه بايد از مصاديق لباس‌هاي غير مجاز نباشد.

پوشيدن كفش با پاشنه بيش از ۵ سانتي‌متر ممنوع؛ كفش‌ها بايد ساده و در شأن و منزلت دانشگاه باشد، كفش‌هاي صندل و دمپايي، پاشنه‌هاي خيلي بلند (بالاي ۵ سانتي متر)، پوتين‌هاي بلند (تا زانو) در صورتي كه روي شلوار پوشيده شود و كفش‌هايي كه در مهماني‌ها و مجالس ويژه استفاده مي‌شود در محيط دانشگاه نبايد پوشيده شود، پوشيدن جوراب در محيط آموزشي لازم است، رنگ جوراب‌ها و كفش‌ها بايد متعادل بوده، تند و زننده نباشد.

استفاده از پروتز و ژل براي پسران و لوازم آرايشي صورت براي دختران ممنوع؛ آرايش و تركيب ظاهري: بهداشت و پاكيزگي فردي شرط لازم براي دانشجويان است، آرايش‌هايي كه جنبه زيبايي، جلب توجه ديگران را دارد در محيط آموزشي ممنوع است مانند استفاده از پروتز و ژل براي پسران و لوازم آرايشي صورت براي دختران.
طول ناخن‌ها بايد مناسب باشد ضمن اينكه استفاده از لاك، ناخن مصنوعي و جواهرات ناخن ممنوع است و آرايش و پيرايش موها بايد مناسب با شأن دانشگاه باشد.

پوشيدن لباس‌هاي فرم خيلي تنگ و يا خيلي گشاد مجاز نيست؛ اين بخشنامه در خصوص پوشش مختص به بخش‌هاي باليني، حرفه‌اي و آزمايشگاهي مي‌افزايد: پوشيدن لباس فرم در بخش‌هاي باليني و حرفه‌اي ضروري و لازم است؛ پوشيدن لباس‌هاي فرم خيلي تنگ و يا خيلي گشاد مجاز نيست و ضخامت لباس‌هاي فرم بايد به گونه‌اي باشد كه از وراي آن لباس‌هاي زير مشخص نباشد ( از پوشيدن لباس زير به تنهايي و يا لباس‌هاي ركابي و حلقه‌اي كه قسمتي از بدن مشخص مي‌شود بايد خودداري شود).

گفتنی است که در این آئین‌نامه انضباطی استفاده از حلقه ازدواج، ساعت و مواد معطر ملایم برای دانشجویان مجاز اعلام شده است.

ادامه بازداشت نیما درخشی و حمید امیری از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به همراه ۶ دانشجوی دیگر

نیما درخشی و حمید امیری از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به همراه ۶ دانشجوی دیگر از روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند.

به گزارش دانشجو نیوز، دلیل بازداشت این دانشجویان مشخص نیست اما بی ارتباط با افزایش فشارها بر دانشجویان در زمان سفر احمدی نژاد به اراک در ۱۶ و ۱۷ آذر نمی باشد.

لازم به یادآوری است همزمان با سفر احمدی نژاد به اراک تعدادی از دانشجویان به اداره اطلاعات احضار و مورد بازداشت و بازجویی های چند ساعته قرار گرفتند.هم چنین عده دیگری از دانشجویان نیز به کمیته انضباطی احضار و تهدید شدند.

دانشگاه آزاد نیز به طور کامل تعطیل بود و از ورود دانشجویان به محوطه دانشگاه جلوگیری شد.

یک زندانی برای رهایی یافتن از شرایط قرون وسطایی به زندگی خود پایان داد

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانی امیر حسین ستوده دوست دل آرا دارابی که سال گذشته در زندان رشت اعدام شد برای رهایی یافتن از شرایط غیر انسانی و طاقت فرسا در زندان رشت اقدام به خودکشی نمود و جان باخت.
زندانی امیر حسین ستوده دوست و هم اتهام دل آرا دارابی در 4 دی ماه جاری در زندان رشت اقدام به خودکشی نمود تعلل پاسداربندها و عدم رسیدگی پزشکی به موقع باعث درگذشت وی شد. او در شرایط سخت و طاقت فرسایی در زندان بسر می برد و برای پایان دادن به این شرایط اقدام به خودکشی نمود.
شرایط غیر انسانی ،طاقت فرسا و قرون وسطایی در زندانها باعث شده است که زندانیان برای رهایی یافتن از این شرایط اقدام به خودکشی نمایند که در اکثر موارد بدلیل عدم انتقال به مراکز پزشکی و درمان به موقع منجر به مرگ آنها می شود
زندانی امیر حسین ستوده همراه با دل آرا دارابی در دی ماه 1382 دستگیر شد و به اتهام شرکت در قتل و سرقت به 10 سال زندان محکوم شد. او 7 سال از محکومیت خود را طی کرده بود.
از طرفی دیگر بهرام شیشه گران 71 ساله کارمند بانک که به دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی خود دستگیر و به زندان رشت منتقل شده بود.او به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان رشت در گذشت.

آتش‌سوزی جنگل‌ها در ایران ۳۰۰ درصد افزایش یافته است

آفتاب: رئیس سازمان مدیریت بحران از افزایش ۳۰۰ درصدی ِ آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های کشور خبر داده است.

حسین باقری در عین حال گفته است در سال‌های آینده نیز این آتش‌سوزی‌ها افزایش خواهد یافت.

دو ماه پیش، آتش‌سوزی در جنگل‌های گلستان به بخش‌هایی از استان مازندران سرایت کرد و صدها هکتار از جنگل‌های شمالی ایران از بین رفت.

وسعت جنگل‌های منطقه ۴۵۰ هزار هکتار است و بخش‌هایی از آن دو میلیون سال قدمت دارد.

زندانیان در اعتراض به یورش خونین،بند 5 زندان گوهردشت را بطور کامل در دست گرفتند

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" زندانیان بند 5 زندان گوهر دشت کرج در اعتراض به یورشهای خونین و رفتارهای وحشیانه اقدام به تصرف کامل بند5 نمودند.
در پی درگیریهای خونین باند مافیایی زندان و یورش همزمان گارد به زندانیان بی دفاع بند 5 زندان گوهردشت کرج و زخمی شدن بیش از 20 نفر که زخمهای 8 نفر از آنها عمیق می باشد . زخمی شدگان بدون درمان یا در بند به حال خود رها شده اند و یا به سلولهای انفرادی بند 5 منتقل شده اند.
روز سه شنبه 21 دی ماه حوالی ساعت 12:30 زندانیان بند 5 در اعتراض به حملات خونین باند مافیای و گارد زندان وانتقال بی دلیل همبندیان زخمی آنها به سلول انفرادی از گرفتن غذا خوداری کردند که با برخوردهای وحشیانه پاسداربندها مواجه شدند و درگیری شدید بین زندانیان و پاسداربندها روی داد . متعاقب آن بند بطور کامل به تصرف زندانیان در آمد و پاسداربندها از بند فرار کردند. حوالی ساعت 14:00 هیئتی از زندان به سرپرستی درویش معاون سازمان زندانها،علی حاج کاظم رئیس زندان ،فرجی جانشین اطلاعات زندان با زندانیان وارد مذاکره شدند و به آنها قول دادند که مشکلات آنها را حل خواهند کرد .
اولین خواستۀ زندانیان خارج کردن همبندیان زخمی خود از سلولهای انفرادی بود که بلافاصله به اجرا در آمد. خواستۀ دوم مداوا کردن زخمی شدگان و خارج کردن باند مافیایی از بند و مورد مجازات قرار دادن آنها .
از طرفی دیگر تمامی نفرات گارد زندان گوهردشت کرج،و تعدادی نیروی کمکی از گارد زندان قزل حصار و اوین به آنجا گسیل شده اند و بند را در محاصرۀ خود دارند. گاردیها مجهز به گاز اشک آور ، باتون برقی، شوکر و همچنین باتونهای دراز هستند. درویش معاون سازمان زندانها و علی حاج کاظم با تهدید و تطمیع سعی دارد که به آزادی سازی بند پایان دهد اما زندانیان اعلام کرده اند تا خواسته هایشان برآورده نشود بند را تحویل نخواهند داد.
تا لحظۀ انتشار این خبر بند 5 همچنان در تصرف کامل زندانیان است و مذاکره با مسئولین زندان ادامه دارد.

کانادا: صدور حکم زندان برای نسرين ستوده توجیه ناپذیر است

رادیو فردا: لاورنس کنون، وزيرامور خارجه کانادا، روز سه شنبه در بياينه ای صدور حکم زندان برای نسرين ستوده، وکيل دادگستری، را محکوم کرده و آن را کاملا غيرقابل قبول و توجيه ناپذير خوانده است.

نسرين ستوده، ۴۵ ساله، که وکالت شماری از فعالان سياسی و مدنی نظير شيرين عبادی، حقوقدان، عيسی سحرخيز، روزنامه‌نگار، و حشمت‌الله طبرزدی، رهبر سازمان جبهه دموکراتيک ايران را بر عهده دارد، سيزدهم شهريورماه سال جاری بازداشت شد و به گفته همسرش، در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس تعزيری و ۲۰ سال محروميت از وکالت و ۲۰ سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شده ‌است.

وزير امور خارجه کاناد در بيانيه خود با ابراز نگرانی عميق از صدور حکم زندان برای نسرين ستوده گفته است:چنين حکمی کاملا غير قابل قبول و توجيه ناپذير است.

لاورنس کنون اضافه کرده است:ما بارديگر از دولت ايران می خواهيم مانع وخيم تر شدن وضعيت حقوق بشر در اين کشور بشود.

خبر محکوميت نسرين ستوده به زندان و محروميت از وکالت با واکنش های بين المللی رو به رو شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز روز گذشته با انتقاد از صدور حکم زندان برای نسرين ستوده خواستار لغو اين محکوميت و آزادی فوری وی شد.

فيليپ کرولی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا با صدور بيانيه‌ای، نسرين ستوده را صدايی رسا برای حاکميت قانون و عدالت در ايران خوانده و گفته است: ايالات متحده حکم ناعادلانه و شديد عليه نسرين ستوده، فعال حقوق بشر و وکيل معتبر، در ايران را قوياً محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری اوست.

فيليپ کرولی همچنين اضافه کرده است: محکوميت او بخشی است از تلاشی سامان‌مند از سوی مقام‌های ايرانی برای خاموش کردن صدای دموکراسی و حقوق بشر در ايران.

در بيانيه سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا همچنين آمده است: اين حکم جزء رشته احکام شديدی است که وکلای جامعه حقوق بشر ايران را هدف گرفته‌است، جامعه‌ای که با وجود تهديدها، شکنجه‌ها و حبس‌ها هم‌چنان سر پا ايستاده ‌است.

تاکنون سازمان‌های حقوق بشری بسياری هم‌چون عفو بين‌الملل، ديده‌بان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز و همچنين شخصيت‌های سياسی و مدنی نظير واتسلاو هاول، رئيس جمهور پيشين جمهوری چک، شيرين عبادی، حقوقدان، و زهرا رهنورد، از رهبران مخالفان دولت در ايران و همسر ميرحسين موسوی، بازداشت خانم ستوده را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری وی شده‌اند.

اعلام اعتصاب کارگران کارخانه ی قند مرودشت برای آزادی رئیس دانا

خبرگزاری هرانا - کارگران کارخانه قند مرودشت با صدور اطلاعیه ای هشدار دادند که در صورت تداوم بازداشت فریبرز رئیس دانا، اقتصاد دان سرشناش، دست به اعتصاب خواهند زد.

متن اطلاعیه ی مذکور را که اقدامی کم سابقه به حساب می آید، عینا در زیر می خوانید:

دکتر فریبرز رئیس دانا را آزاد کنید

ما کارگران کارخانه قند مرودشت، که دیریست با رنج های طاقت سوز دکتر فریبرز رئیس دانا در تخفیف رنج استثماری که بدان گرفتاریم، آشنا بوده ایم، اسارت این یل میدان مبارزه علیه استثمار را محکوم و خواهان آزادی وی هستیم.

بر همین اساس و در صورت تداوم بازداشت ایشان، طی روزهای آینده بنا بر تصمیم سندیکای خود (که پایه گذاری و پایداری اش را مدیون دکتر رئیس دانا بوده است) اعلام اعتصاب نموده تا آزادی ایشان دست از کار می کشیم.

از مسئولان امر نیز می خواهیم، به جای حبس و سرکوب منادیان حقوق زحمت کشان، قدری نگران خشم کارگران و زحمت کشان خسته از بار استثمار و خشونت کارخانه ای و همه ی آفات سرمایه داری هار حاکم بر کشور باشند. خشمی که دیر یا زود، برای احقاق حقوق خود به خروش خواهد آمد.

زنده باد مبارزات کارگری

سندیکای کارگران کارخانه قند مرودشت

دستگیری ده‌ها نوکیش مسیحی در ایران طی دو هفته اخیر

رادیو فردا: سایت های خبری نزدیک به مسیحیان ایران گزارش داده اند که از ابتدای سال جدید میلادی بیش از ۷۰ نوکیش مسیحی از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده اند.

بر اساس این گزارش‌ ها، جمهوری اسلامی، از ایام کریسمس تا کنون ۲۵ نوکیش مسیحی را دستگیر کرده است. این سایت ‌ها همچنین می ‌افزایند که اخبار ضد و نقیضی نیز در مورد دستگیری بیش از ۵۰ نوکیش مسیحی دیگر در ایران وجود دارد.

منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران هنوز به این گزارش ها واکنش نشان نداده اند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از قول سایت‌های خبری مسیحیان گزارش داده است که در ماه های اخیر فشار‌های جمهوری اسلامی بر نوکیشان مسیحی، یا به تعبیر جمهوری اسلامی، مسیحیان تبشیری، افزایش یافته است و گزارش‌ها حاکی از دستگیری ده‌ها نوکیش مسیحی و همچنین حمله مأموران امنیتی به تعدادی از کلیساهای خانگی است.

وبسایت ایلام که درباره وضعیت مسیحیان خبر رسانی می‌کند، می‌نویسد که در ساعات اولیه روز کریسمس در ایران، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ۲۵ نوکیش مسیحی را در تهران و سایر شهرستان‌ها دستگیر کرده‌اند.

این وبسایت می‌افزاید که پس از ساعت‌ها بازجویی یازده نفر از بازداشت شدگان آزاد شده‌اند، اما ۱۴ نفر همچنان در زندان به سر می‌برند که هشت نفر از آن ها قادر به برقراری تماس تلفنی کوتاهی با خانواده‌های خود بوده‌اند و از وضعیت شش نفر دیگر هیچ اطلاعی در دست نیست.

به نوشته ایلام، مقامات امنیتی قصد دستگیری ۱۶ نوکیش دیگر را نیز داشتند، اما قادر به شناسایی محل اقامت آن‌ها نشدند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات جمهوری اسلامی در این مدت بیش از ۵۰ نوکیش مسیحی دیگر را نیز دستگیر کرده‌اند.

به نوشته ایلام نیروهای امنیتی با حمله به حداقل پنج منزل متعلق به نوکیشان مسیحی، اموال شخصی افراد را ضبط و با تغییر قفل درب این منازل، آن‌ها را از سوی دولت پلمب کرده‌اند.

دستگیری‌های اخیر در حالی صورت می‌گیرد که مرتضی تمدن، استاندار تهران، روز ۱۴ دی‌ماه از آئین مسیحیان تبشیری به عنوان یک جریان منحرف و فاسد در مسیحیت نام برده و از بازداشت رهبرانشان و نیز برخورد شدیدتر با آن‌ها خبر داده بود.

سامان کامور، مدیر سایت خبری مسیحیان فارسی زبان، که ساکن تورنتو کانادا است در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس، دلیل افزایش فشار بر مسیحیان تبشیری را اظهارات مهرماه آیت الله خامنه‌ای در انتقاد از کلیساهای خانگی عنوان می‌کند.

آقای خامنه‌ای اواخر مهرماه، در قم اعلام کرد که دشمن از طریق ترویج عرفان‌های کاذب، بهائیت و کلیساهای خانگی در صدد تضعیف دین در جامعه است.

آقای کامور گفته است که به باور او این اظهارات آقای خامنه‌ای برای مقامات جمهوری اسلامی به منزله چراغ سبزی است برای حمله و سرکوب مسیحیان تبشیری.

مسیحیان تبشیری پیرو کلیسای اوانجلیکا، شاخه‌ای از پروتستان هستند و عقاید مذهبی خود را میان غیر مسیحیان تبلیغ می‌کنند.

کلیسای اوانجلیکا در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، برزیل، کره جنوبی، آلمان و ونزوئلا پیروان زیادی دارد.

مصادره اموال زندانیان کارگر در رجایی شهر کرج

روز گذشته اموال اکثر زندانیان محبوس در بند2 زندان رجایی شهر کرج از سوی مسئولین زندان مصادره شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، روز گذشته در پی انتقال برخی از زندانیان به دادگاه و یا احضار ایشان به حفاظت زندان به صورت مخفیانه مسئولین زندان اقدام به مصادره اموال از جمله یخچال، تلویزیون و...کردند که زندانیان با کار شبانه روزی در زندان موفق به خرید آنها شده بودند.

در پیگیری های صورت گرفته از سوی مال باختگان مسئولین زندان پاسخ روشنی به ایشان نداده اند و با توهین و تهدید به انفرادی ایشان را به بند خود بازگرداندند.

کارگران کیان تایر در اعتراض به وضعیت خود اقدام به آتش زدن لاستیک در محل کارخانه کردند

بنا بر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کیان تایر با توجه به نبود روزنه ای برای تحقق خواستهایشان تا پایان وقت اداری امروز، از ساعت 10 صبح تا 12 ظهر اقدام به آتش زدن لاستیک در محل کارخانه و مشرف به جاده اسلامشهر (روبروی بخشداری چهاردانگه) کردند.

بنا بر این گزارش کارگران خشمگین کیان تایر تمامی پارچه نوشته هایی را که از بیرون و با مضامین تبریک به بخشدار چهاردانگه به عنوان بخشدار نمونه بر قسمت بیرونی نرده های کارخانه نصب شده بود پایین کشیده و آنها را نیز آتش زدند.

همزمان با اعنراض کارگران در محل کارخانه، نماینده های آنان نیز از ساعت 11 صبح عازم وزارت صنایع شدند و در جلسه ای که برای رسیدگی به خواستهای این کارگران تشکیل شده بود، شرکت کردند. در این جلسه ابتدا مسئولین وزارت صنایع تلاش کردند با یادآوری این نکته که خیلی از کارگران 17 ماه است حقوق نگرفته اند و صدایشان در نمی آید نماینده های کارگران کیان تایر را تحت فشار قرار بدهند اما این نماینده ها قاطعانه اظهار داشتند: این مایه افتخار شماست که 17 ماه دستمزد کارگران را ندهید و آنها را گرسنه نگه دارید، اما ما خواهان روشن شدن تکلیف خود و پرداخت دستمزدهای معوقه مان هستیم و اگر به خواستهای کارگران کیان تایر رسیدگی نشود آنان فردا همینجا در مقابل وزارت صنایع دست به تجمع خواهند زد و ما مسئولیتی در این زمینه نداریم.

بدنبال این اظهارات از سوی نماینده های کارگران کیان تایر، مسئولین وزارت صنایع اعلام کردند 5 میلیارد تومان وام آماده پرداخت به کارخانه کیان تایر است و بزودی این وام پرداخت خواهد شد. در ادامه این جلسه کارفرمای کیان تایر نیز وعده داد تا آخر امشب 50 درصد باقی مانده دستمزد شهریور ماه کارگران به حساب آنان واریز خواهد شد و طی چند روز آینده چهل تن مواد اولیه نیز وارد کارخانه خواهد شد.

بنا بر آخرین گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کاگران ایران، با توجه به توافقی که امروز در وزارت صنایع میان نماینده های کارگران و کارفرما و مسئولین این وزارتخانه صورت گرفته است کارگران کیان تایر اعلام کرده اند چنانچه فردا توافقات صورت گرفته عملی نشود از پس فردا سه شنبه چهارم آبانماه اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

دلار آزاد گران شد/ قیمت دلار به 1100 تومان رسید

نرخ فروش دلار آزاد امروز در بازار با افزایش مواجه شد و به 1100 تومان رسید.

به گزارش خبرنگار مهر صرافان بازار تهران امروز سه شنبه نرخ فروش هر دلار آزاد را 1100 تومان و نرخ خرید را 1090 تومان اعلام کردند.

همچنین نرخ فروش هر یورو در بازار آزاد امروز 1415 تومان و قیمت خرید 1410 تومان و نرخ فروش هر پوند انگلیس هم 1714 تومان و نرخ خرید 1705 تومان است.

قیمت دولتی فروش هر دلار هم امروز توسط بانک مرکزی 1040 تومان و هر یورو 1346 تومان اعلام شد.

قیمت فروش هر دلار در بازار آزاد دیروز 1088 تومان و قیمت فروش هر یورو نیز 1406 تومان بود.

هزینه سیگار درایران 10 برابر هزینه نان

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اعلام کرد: هزینه ای که افراد سیگاری در ایران هر روز بابت دود کردن سیگار پرداخت می کنند بیش از 10 برابر پول مصرف نان در کشور است.

به گزارش مهر، در حالی که انتظار می رفت با چاپ تصاویر بهداشتی هشدار دهنده بر روی پاکتهای سیگار، مصرف مواد دخانی در کشور کاهش یابد اما گزارشهای شرکت دخانیات حاکی از گرایش افراد سیگاری به سمت مواد دخانی قاچاق است.

متاسفانه اقدامات کنترلی در زمینه کاهش مصرف مواد دخانی در کشور آنگونه که انتظار می رود هنوز نتوانسته تاثیرگذار باشد به طوری که آمار افراد سیگاری و همچنین کاهش سن مصرف مواد دخانی در جامعه نشان می دهد که سیگار همچنان تنها ماده دخانی است که به طور قانونی در دسترس مردم قرار دارد.
دکتر مسعود متصدی زرندی، عضو انجمن علمی جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران در حالی از شیوع بیماری حنجره در کشور به دلیل اعتیاد به تریاک و نیز مصرف سیگار و قلیان خبر می دهد که مهندس خدیجه مجصلی، کارشناس مسئول ستاد کشوری کنترل دخانیات عنوان داشته که استعمال دخانیات و استنشاق تحمیلی دود محصولات دخانی هردو باعث ایجاد سرطان می‌شود.
طبق آمارهای سازمان بین‌المللی کار سالانه دو میلیون نفر کارگر به علت تماس با دود محیطی سیگار و استنشاق تحمیلی دود حاصل از مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند.
به گفته کارشناس ستاد کشوری کنترل دخانیات، اثرات حاصل از دود محصولات دخانی تنها به ایجاد بیماریها محدود نمی‌شود و دود محیطی سیگار اثرات و هزینه‌ های اقتصادی را نیز بر افراد و جامعه تحمیل می‌کند.
بررسیها نشان داده است که استنشاق دود مواد دخانی توسط افراد غیر سیگاری به عنوان استعمال ناخواسته و استنشاق تحمیلی شناخته می‌شود. این در حالی است که بیش از چهار هزار ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار موجود است که بیش از 50 نوع از این مواد سرطانزا بوده و استنشاق تحمیلی، باعث ابتلا افراد به بیماریهای قلبی - عروقی، گوارشی و تنفسی شده و در نتیجه منجر به مرگ می‌شود.
تحقیقات انجام شده بر روی دانش‌آموزان 13 تا 15 سال در 132 کشور جهان نشان می‌دهد که 46 درصد از آنها در خانه و 56 درصد آنها در اماکن عمومی در معرض دود دخانیات قرار می‌گیرند.
دکتر کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماریهای منتقله از طریق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان، همچون سل و هپاتیت محتمل است گفت: مواد سمی موجود در دود قلیان به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها شناخته شده‌اند و از آنجا که نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور است مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می‌کند.
وی از مصرف سیگار به عنوان دروازه ورود به اعتیاد یاد کرد و افزود: بررسیهای انجام شده در ایران نشان می‌دهد دریچه ورود به موادمخدر و انواع اعتیادها استعمال دخانیات است.
آنچه می توان از لابه لای آمارها و گزارشهای وزارت بهداشت و انجمنهای مبارزه با استعمال دخانیات در کشور استنباط کرد، این است که متاسفانه عوارض و خطرات مصرف مواد دخانی علاوه بر عارضه های جسمانی که به دنبال دارد هزینه های اقتصادی چند میلیاردی را متوجه اقتصاد کشور می کند که اگر نخواهیم برای کاهش مصرف مواد دخانی در جامعه راهکارها و اهرمهای اجرایی و نظارتی قوی داشته باشیم در سالهای نه چندان دور دچار بحران جدی در این زمینه خواهیم شد.

انتقال زندانی اعتصابی به بهداری زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا چهار زندانی سیاسی کرد که در اعتراض به انتقال حسین خضری؛ به انفرادی این زندان منتقل شدند همچنان در اعتصاب غذا بسر می برند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در تداوم اعتصاب غذای چهار تن از زندانیان روز گذشته حسین میرزایی به دلیل ضعف جسمی به بهداری زندان ارومیه منتقل شد و حال جسمی سایر اعتصاب کنندگان نیز وخیم گزارش شده است.

حبیب الله گلپری پور، احمد تمویی، حسین میرزایی و علی احمد سلیمان چهار زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در پی اعتراض به انتقال حسین خضری زندانی محکوم به اعدام؛ به محل نامعلوم از روز سه شنبه هفته گذشته به سلول انفرادی منتقل شدند و از همان روز تا کنون در اعتصاب غذا بسر می برند.

تجمع مردم در اعتراض به افزایش قیمت سوخت در شمال

دریانیوز: جمعی از مردم کلاردشت با تجمع در بخشداری کلاردشت خواستار تجدیدنظر در قیمت سوخت شدند. تجمع کنندگان اعلام کردند، تهیه سوخت گازوئیل با قیمت 350 تومان برای مامشکل است و باتوجه به کوهستانی بودن منطقه و نرسیدن گاز به منطقه نمی شود سرما را تحمل کرد.

آنان با ابراز اینکه حداقل سوخت یک خانواده کم درآمد 6 هزار لیتر در سال است اظهارداشتند: قیمت حداقلی سوخت بالغ بر 2میلیون و یکصدوپنجاه هزار تومان می شود واین برای یک خانواده کم درآمد که بسیاری از آنان کارگر و مستأجر هستند مشکل است.

افزایش قیمت سوخت؛ تولید بخاری های هیزمی
هشدار نسبت به تخریب جنگل‌ها با افزایش قیمت سوخت

دریانیوز: صحبت های مردم محلی بیان كننده روند شتابان بازگشت بخاری های هیزمی و استفاده از منابع چوبی برای مصارف سوختی منازل روستایی می باشد! تولید و فروش بخاری های هیزمی در كارگاه ها و فروشگاه های منطقه رونق چشم گیری پیدا كرده و استادكار یكی از آن كارگاه ها به نگارنده اعلام كرد كه پس از افزایش قیمت مواد سوختی، تقاضا برای تولید بخاری و دیگر تجهیزات هیزمی روزانه در حال افزایش بوده است.

مرگ چند تن دیگر بر اثر آنفلوانزای خوکی در ایران
بیماری آنفلوانزای نوع آ ، جان سه بیمار را در فارس گرفت

به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم بید اعلام کرد : 2 بانوی 28 و 31 ساله بر اثر بیماری آنفولانزای نوع A در دو روز گذشته جان باختند .

امینی افزود : بانوی 28 ساله خرم بیدی باردار بود .

همچنین بنا بر اعلام شبکه بهداشت و درمان شهرستان خنج یک بانوی 25 ساله دانشجو نیز بر اثر این بیماری جان باخت .

نصری رئیس شبکه بهداشت و درمان خنج اعلام کرد : تاکنون 5 نفر مبتلا به این بیماری در این شهرستان شناسایی شده اند .

هفته گذشته نیز یک نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در قم جان خود را از دست داده بود.

تهدید و اخراج دانشجوی بهایی دانشگاه بیرجند

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی بهمن مختاری، دانشجوی ترم ۹ مهندسی کشاورزی دانشگاه بیرجند به علت اعتقاد به دیانت بهایی از این دانشگاه اخراج شد.

حراست دانشگاه بیرجند در چند ترم گذشته بارها اقدام به تفتیش عقیده و فشار برای اعلام برائت این دانشجو از دیانت بهایی نموده اند.

با امتناع بهمن مختاری از اعلام برائت از دیانت بهایی این فشارها تا هفته ی گذشته ادامه می یابد، تا اینکه به وی ابلاغ می شود اخراج شده و باید تمام کارت های دانشجوی خود را تحویل دهد

پس از این اخراج مسئولین دانشگاه بیرجند به وی اعلام داشته اند باید تمام شهریه ۹ ترم تحصیل در این دانشگاه را پرداخت نماید و این در حالی است که ایشان در دانشگاه روزانه بیرجند تحصیل می کرده و همچنین تهدید شده که در صورت انعکاس خبر اخراج در رسانه ها، وی بازداشت می شود

این اخراج در حالی صورت گرفته که در هفته های گذشته موج جدیدی از اخراج دانشجویان بهایی از دانشگاه های کشور را شاهد بوده ایم.

احضار سه درویش گنابادی سروستان به دادسرا‌

خبرگزاری هرانا - روز سه‌شنبه و پس از گذشت 5 ماه از تحصن‌ اعتراض‌آمیز دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی شهرستان سروستان در مقابل فرمان‌داری آن شهر، سه درویش گنابادی با اتهام اخلال در نظم عمومی به دادسرای عمومی و انقلاب آن شهرستان احضار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، این سه درویش گنابادی که اسکندر ابراهیم‌زاده، ابراهیم فضلی و نادعلی خشنود نام دارند طبق این احضاریه باید خود را روز چهارشنبه 22 دی ماه به دادسرای عمومی و انقلاب سروستان معرفی کنند.

لازم به یادآوری است چندی پیش نمایش‌گاهی علیه دراویش در سروستان برپا شد که اعتراض گسترده دراویش منطقه فارس را در پی داشت و منجر به تجمع قانونی دراویش در روز دوشنبه 11 مردادماه سال جاری مقابل فرمان‌داری سروستان شده و تعدادی از این دراویش بازداشت و یا به دادسرا احضار شده‌اند.

ظرف سه هفته دستکم پنجاه نفر در ایران اعدام شدند

سحرگاه امروز هشت تن دیگر که در دادگاههای انقلاب تهران به اعدام محکوم شده بودند، بدار آویخته شدند.

در روزهای گذشته نیز چهار زندانی در اصفهان، دو نفر در بروجرد و یک تن دیگر نیز در شیروان اعدام شده بودند.

با اعدامهای امروز تهران، ظرف سه هفته گذشته دستکم پنجاه نفر در شهرهای مختلف ایران از جمله در زاهدان (12 نفر)، قم (8 نفر)، کرمانشاه (7 نفر) و مشهد (10 نفر بطور مخفیانه) اعدام شدند.

رژیم جنایت پیشه جمهوری اسلامی شمار زیادی از این زندانیان را بویژه در شهر زاهدان به اتهام محاربه اعدام کرده است.

این اعدامها برای مقابله با خشم و نارضایتی عمومی و ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه صورت می گیرد.

رشد ۱۰ درصدى طلاق در كشور

روزنامه ابرار: معاون قوه قضاييه از افزايش ميزان طلاق، كاهش ثبت اختراعات، افزايش ثبت شركت هاى تجارى، افزايش ثبت علائم تجارى، افزايش معاملات رسمى در كشور و افزايش ازدواج در ۹ ماهه سال ۸۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. به گزارش ايسنا، احمد تويسركانى رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در نشستى خبرى كه صبح روز سه شنبه برگزار شد، با ارائه آمارى در خصوص خدمات مختلف سازمان ثبت تصريح كرد: خوشبختانه در ۹ ماهه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد رونق اقتصادى بوده ايم زيرا در اين مدت در مقايسه با ۹ ماهه سال ۸۸ ثبت شركت هاى تجارى ۴ درصد رشد داشته به نحوى كه در ۹ ماهه سال ۸۸ تعداد ۶۳ هزار و ۴۳۴ شركت و در ۹ ماهه سال ،۸۹ ۶۶ هزار ۳۰ شركت به ثبت رسيده است. وى با بيان اينكه در ۹ ماهه سال گذشته هيچ شركت خارجى يا شعبه آن در كشور ثبت نشده است، افزود: در ۹ ماهه سال ۸۹ تعداد ۳۶ شركت خارجى يا شعبه آن به ثبت رسيده است. معاون قوه قضاييه با اشاره به رشد شش درصدى اسناد مالكيت صادره در ۹ ماهه سال ۸۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار كرد: در ۹ ماهه امسال ۹۴۴ هزار و ۶۸۱ سند صادر شده در حالى كه در ۹ ماهه سال گذشته ۸۹۳ هزار و ۳۶۰ سند صادر شده بود. تويسركانى با بيان اينكه ميزان علائم تجارى ثبت شده در ۹ ماهه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد داشته، گفت: در ۹ ماهه سال گذشته پنج هزار و ۲۶۷ علامت تجارى به ثبت رسيده اما در ۹ ماهه سال جارى اين تعداد به شش هزار و ۶۴۹ علامت تجارى افزايش يافته است. رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به رشد ۱۶ درصدى معاملات رسمى در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۸۸ نيز اظهار كرد: در ۹ ماهه سال گذشته ۱۳ ميليون و ۳۹۵ هزار و ۴۳۰ معامله رسمى در كشور ثبت شده و اين ميزان در ۹ ماهه سال جارى به ۱۵ ميليون و ۴۹۸ هزار و ۲۵۴ معامله رسمى افزايش يافته است. وى همچنين از رشد ۱۰ درصدى طلاق و رشد يك درصدى ازدواج در ۹ ماهه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته در كشور خبر داد و گفت: در ۹ ماهه سال گذشته ۸۶ هزار و ۲۲۵ طلاق به ثبت رسيده كه متاسفانه اين ميزان در ۹ ماهه سال جارى به ۹۴ هزار و ۵۹۱ مورد افزايش يافته است. از سوى ديگر خوشبختانه در ۹ماهه سال جارى ۶۷۳ هزار و ۱۰ ازدواج به ثبت رسيده و اين در حالى است كه در ۹ ماهه سال گذشته ۶۶۹ هزار ۳۸۰ مورد ازدواج به ثبت رسيده بود. تويسركانى از كاهش ثبت اختراعات در ۹ ماهه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته نيز خبر داد و اظهار كرد: در ۹ ماهه سال گذشته چهار هزار و ۵۳۸ اختراع ثبت شده اما با كاهش ۱۳ درصدى در ۹ ماهه سال جارى با سه هزار و ۹۵۴ اختراع ثبت شده مواجه ايم. معاون قوه قضاييه در بخش ديگرى از سخنان خود با اشاره به نصب دستگاه هاى پرداخت الكترونيكى وجوه در دفاتر اسناد رسمى اين اقدام را در راستاى كاهش مراجعات مردم به بانك ها و گزارش گيرى لحظه اى و كشورى از گردش معاملات عنوان كرد و افزود: نصب اين دستگاه ها گام بلندى در راستاى توليد آمار راهبردى براى كشور است. چنانكه مى توان گفت به عنوان مثال در آذرماه سال جارى ۹۶۱ هزار و ۵۲۰ تراكنش در حوزه معاملات رسمى معادل ۵۵۸ ميليارد ريال صورت گرفته و اين آمار از طريق نصب اين دستگاه ها به دست آمده است. وى همچنين به صدور ۱۲۵ هزار سند تك برگى تحت نقشه هاى كاداستر در كشور خبر داد و با اشاره به ارائه ۳۰ ميليون خدمت در سال از سوى سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بر لزوم حركت دستگاه ها به سمت خدمات رسانى الكترونيكى و اقدام سازمان در اين راستا تاكيد كرد.

بخش آب و خاک استان کرمان در شرايط بحرانی

روزنامه مردمسالاری: استاندار کرمان با اشاره به خشکسالي هاي پياپي چند سال گذشته استان گفت: استان کرمان در بخش آب و خاک در شرايط بحراني و حساس قرار دارد. به گزارش ايسنا،اسماعيل نجار در نشستي با اعضاي مجمع نمايندگان استان کرمان، اين استان را در بخش آب و خاک در شرايط بحراني و حساس دانست و گفت: برنامه ريزي هاي کوتاه، ميان و بلند مدت مهمترين و اساسي ترين اقدامات در حوزه آب و خاک استان است. وي از کارشناسان امور کشاورزي و آب و خاک خواست در کنار ارايه گزارشات مشکلات استان، در زمينه کمبود آب و مشکلات خاک، راهکارهاي کارشناسي شده، ارايه کنند. استاندار کرمان از اصلاح الگوي کشت به عنوان راهکار ميان مدت نام برد و گفت: بايد محصولي کاشت شود که از نظر اقتصادي به صرفه باشد. وي به محصولاتي همچون نمونه برخي خرماها، حنا و کلزا به عنوان کشت هاي کم بازده و غيراقتصادي اشاره کرد و گفت: استان کرمان داراي ظرفيت هاي فراوان در بخش هاي کشاورزي، زراعت و غيره است. نجار از ساماندهي آب و خاک و اجراي آبياري تحت فشار به عنوان پيشنهاد و راهکار به منظور رفع مشکلات استان کرمان ياد کرد و افزود: تقويت صندوق کشاورزي نيز يکي ديگر از راهکاري اساسي کاهش اثرات و مضرات خشکسالي بر کشاورزان است. استاندار کرمان يادآور شد: کشاورزان رغبت بيشتري به استفاده از تسهيلات صندوق کشاورزي دارند. نجار از نمايندگان استان کرمان خواست افزايش بودجه تملک به کشاورزي و تقويت صندوق کشاورزان را دستور کار خود قرار دهند. وي همچنين از روانسازي بانک ها به منظور تسهيل در امور کشاورزان، بخشش سود، جرايم و يا اصل تسهيلات دريافت شده توسط کشاورزاني که به دليل بروز خشکسالي هاي پياپي توان پرداخت آن را ندارند به عنوان ديگر راهکارهاي کاهش اثرات و مشکلات خشکسالي بر کشاورزان ياد کرد.

دانشجويان از كوی دانشگاه تهران می ‌روند

سایت جهان نیوز: مديركل امور خوابگاه‌هاي دانشگاه تهران گفت: از سال آينده كوي دانشگاه تهران به محل اسكان دانشجويان كارشناسي‌ارشد و دوره دكتري اختصاص پيدا مي‌كند.
داريوش اسماعيلي مديركل امور خوابگاه‌هاي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص برنامه‌هاي كوي دانشگاه تهران در سال آينده گفت: خوابگاه كوي دانشگاه تهران قرار نيست به خوابگاه دانشجويان متاهل تبديل شود.

وي افزود: در حال حاضر در مجموعه كوي پسران دانشگاه تهران تنها دانشجويان كارشناسي ورودي سال ۸۶ ساكن هستند و هيچ دانشجوي دوره كارشناسي ديگري در كوي پسران ساكن نيست.

اسماعيلي خاطرنشان كرد: اين دانشجويان نيز چهارمين سال دوره تحصيلي خود را در مقطع كارشناسي طي مي‌كنند و تا پايان امسال فارغ التحصيل خواهند شد و بنابراين از سال آينده كوي دانشگاه تهران به محل اسكان دانشجويان كارشناسي‌ارشد و دوره دكتري تبديل مي‌شود.

مديركل امور خوابگاه‌هاي دانشگاه تهران در پايان خاطرنشان كرد: در خوابگاه دختران نيز اين اقدام انجام شده و در حال حاضر مجموعه خوابگاه دختران شهيد چمران به دوره كارشناسي و مجتمع فاطميه نيز به دانشجويان تحصيلات تكميلي اختصاص پيدا كرده است.

تفتیش منزل یک شهروند بهایی ساکن کرج

کمیته گزارشگران حقوق بشر در ادامه موج گسترده فشار بر شهروندان بهایی در شهرهای مختلف ایران، شامگاه شنبه هجدهم دی ماه مامورین وزارت اطلاعات در کرج به منزل روح الله زیبایی شهروند بهایی ساکن این شهر مراجعه و ضمن تفتیش منزل برخی از وسایل وی را توقیف کردند.

مامورین امنیتی با ارائه حکم بازرسی، کلیه وسایل ایشان از جمله سه لپ تاپ، عکس ها و کتب مقدسه بهایی، آرشیو عکس های خانوادگی را ضبط کردند.

همچنین مامورین به این شهروند بهایی اعلام کردند از شهر خارج نشود تا به دادگاه احضار گردد. اتهام مطرح شده از سوی نیروهای امنیتی برای روح الله زیبایی اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است.

بلاتکلیفی نازنین خسروانی، روزنامه نگار دربند

خبرگزاری هرانا - اعظم افشاریان، مادر نازنین خسروانی که 12 روز پیش و پس از دو ماه بازداشت موفق به ملاقات با این روزنامه نگار شده بود به "روز" می گوید که بعد از این ملاقات هیچ خبری از وضعیت دخترش ندارد.

نازنین خسروانی، روزنامه نگار، 12 آبان ماه بعد از تفتیش منزلش بازداشت شد وقبل از ملاقات اخیر، تنها 6 روز پس از بازداشت، یک تماس تلفنی چند ثانیه ای با خانواده خود داشت.

مادر او می گوید: چهارشنبه هفته گذشته به ما گفتند پرونده نازنین را با پیک ویژه به دادگاه فرستاده اند اما وکیل نازنین که مراجعه کرد در دادگاه گفتند پرونده نیامده وبه شما اشتباه گفته شده است. تا امروز هم پرونده به دادگاه نرفته. نمیدانم چرا چنین برخوردی می کنند.

از خانم افشاریان درباره وضعیت روحی و جسمی دخترش می پرسم؛ می گوید: روز ملاقات وضعیت روحی اش خوب بود اما می گفت داروهایش را به موقع به او نداده اند و دچار مشکل شده و دو بار به بهداری اوین رفته است. نازنین بیماری قلبی دارد و باید به موقع داروهایش را مصرف کند که متاسفانه به موقع به او نداده اند. ضمنا می گفت خیلی سرد است و لباس گرم به او نداده اند. این در حالیست که ما قبلا برای نازنین لباس گرم برده بودیم و از ما گرفته بودند اما به نازنین نداده اند.

مادر نازنین خسروانی می افزاید: نازنین می گفت 28 آذر آخرین تفهیم اتهامش صورت گرفته و او هیچ یک از اتهامات را قبول ندارد. قاعدتا می بایست وقتی تفهیم اتهام شد پرونده به دادگاه برود و با قید ضمانت آزاد شود اما او همچنان در شرایطی که بازجویی هایش تمام شده بلاتکلیف است.خودش هم می گفت بازجویی ها تمام شده؛ چرا مرا آزاد نمی کنند؟

"اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ عهلیه نظام" دو اتهامی است که به گفته خانم افشاریان به نازنین خسروانی تفهیم شده و این روزنامه نگار گفته است آنها را قبول ندارد.

به گفته خانم افشاریان، این روزنامه نگار از سلول انفرادی به سلولی دو نفره منتقل شده و اکنون با یک زندانی دیگر هم سلول است.

مادر نازنین خسروانی، که هفته گذشته در قم به دیدار مراجع و علمای این شهر رفته، می گوید: فکر کردم تنها کاری که از دست من بر می آید این است. روز جمعه به دیدن علما رفتم و توانستم با تعدادی از آنها ملاقات کنم.وضعیت نازنین و سایر زندانیانی را که اطلاع داشتم توضیح دادم و آنها هم ابراز امیدواری کردند که وضعیت بهتر شود.

اخراج یک دانشجوی بهایی از دانشگاه باهنر کرمان

خبرگزاری هرانا یک دانشجوی دانشگاه باهنر کرمان به دلیل اعتقادات مذهبی از دانشگاه اخراج و محروم از تحصیل شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خانم بهار ایقانی دانشجوی دانشگاه باهنر کرمان که در سال جاری در این دانشگاه در رشته فیزیک قبول شده بود یکشنبه گذشته بعلت بهائی بودن از دانشگاه اخراج گردید.

مسئولین دانشگاه صراحتا اعلام نموده اند که اخراج وی بعلت انتساب به دیانت بهائی است.

در پي طوفان و زلزله در ريگان, مردم، همچنان در انتظار اسکان موقت

روزنامه مردمسالاری:

در حالي که اکثر مناطق کشور در روزهاي اخير شاهد بارش برف و باران بودند طوفان شن با سرعت 70 کيلومتر در ساعت و زمين لرزه چهار ريشتري زندگي مردم ريگان را مختل کرد. به گزارش مهر، طوفاني شني با سرعت 70 کيلومتر در ساعت شهرستان ريگان را در نورديد، اين طوفان که موجب خسارت در بخشهاي زير بنايي و کشاورزي ريگان شد در حالي روي داد که ساير استانهاي کشور طي روز گذشته شاهد بارش باران و برف بودند.

فرماندار ريگان در اين خصوص در گفت وگو با مهر اظهار داشت: اين طوفان از صبح دوشنبه آغاز شد و تا عصر ادامه داشت و موجب خسارت به بخشهاي کشاورزي و مزارع شد.

محمد برزنگ تصريح کرد: برخي از راهها دچار شن گرفتگي شدند که اين مساله به خصوص در راههاي روستايي رخ داده است همچنين بخش هايي از فضاي سبز و معابر شهري نيز دچار خسارت شده اند که ميزان آن در حال بررسي است.

برزنگ گفت: بر اثر طوفان برق شهر نيز در ساعاتي با قطعي مواجه شد که بلا فاصله اين مشکل با تلاش ماموران اتفاقات برق برطرف شد. وي ادامه داد: در بخش کشاورزي نيز برخي مزارع و چاه هاي و قنوات دچار شن گرفتگي شده اند.
فرماندار ريگان افزود: در ساعت بروز طوفان به دليل طوفان شن و کاهش ديد تردد در محور فهرج ايرانشهر در سيستان و بلوچستان نيز با کندي همراه بود که خوشبختانه اين مشکل هم اکنون رفع شده است.

در حالي که طي روز گذشته طوفان شني با سرعت 70 کيلومتر در ساعت شهر ريگان را فرا گرفته بود، ساعت 19 و 29 دقيقه دوشنبه شب زمين لرزه اي چهار ريشتري بار ديگر در اين شهرستان روي داد. با وقوع اين پس لرزه نسبتا قوي تعداد زمين لرزه هاي ريگان پس از وقوع زمين لرزه 6/5 ريشتري به بيش از 130 مورد رسيده است. کانون اين زمين لرزه در عمق 18 کيلومتري زمين و مشخصات جغرافيايي آن در 58/95 درجه طول جغرافيايي و 28/30 درجه عرض جغرافيايي ثبت شده است.

زمين لرزه ها در حالي در ريگان روي مي دهد که با وجود افت شديد دماي هوا در شرق کرمان همچنان پنج هزار دانش آموز اين شهرستان در فضاي باز درس مي خوانند. و ديگر اينکه با وجود تخريب 20 تا 100 درصدي هزار و 800 واحد مسکوني هنوز کار اسکان موقت در اين شهرستان انجام نشده و در صورت بروز زمين لرزه اي قوي اين سازه هاي غير مستحکم براي مردم خطرساز خواهند شد

رئيس اتحاديه اجيل و خشكبار فروشان: آجيل شب عيد تامين شده است/ قيمت آجيل بنا بر قيمت گازوييل تغيير مي‌كند
ایلنا:
ما ديدارهايي را با استانداري، وزارت بازرگاني وستاد مديريت هدفمندكردن يارانه‌ها برگزار كرده ايم تا گازوئيل موردنياز آجيل پزها را نيز در رديف گازوئيل نانوايي‌ها ليتر 150 تومان خريداري كنيم.

رئيس اتحاديه آجيل و خشكبار فروشان گفت: افزايش نرخ گازوييل ممكن است قيمت آجيل را اندكي افزايش دهد.

جواداخوان در گفت‌وگو باخبرنگار ايلنا با بيان اين مطلب كه ما در تهيه آجيل شب عيد با مشكلي مواجه نيستيم گفت: تنها محصولاتي چون گردو به دليل سرما زدگي و انجير به دليل خشكسالي در بازار كم هستند اما باقي محصولات خشكبار و آجيل مورد نياز شب عيد به ميزان مورد نياز در اختيار مصرف‌كنندگان قرار دارد.

وي افزود: علاوه بر آجيل شب عيد ما در تهيه و تدارك آجيل شب چهارشنبه سوري نيز هستيم و به تمام اعضاي اتحاديه خود ابلاغ كرده‌ايم قيمت كالاهاي خود را افزايش ندهند واين محصولات را با ارائه فاكتور در اختيار مشتريان قرار دهند.

رئيس اتحاديه آجيل وخشكبار فروشان گفت: بازرسان اتحاديه به صورت مرتب در حال سركشي از آجيل خشكبار فروشي‌ها هستند و علاوه بر قيمت كالاها بر كيفيت آنها نيز نظارت دارند.

وي افزود: البته در حال حاضر به دليل افزايش قيمت گازوئيل ما با مشكلي در آجيل پزها مواجه هستيم؛ آجيل پزي كه در گذشته گازوئيل خود را ليتري 16.5 تومان خريداري مي‌كرد امروز مجبور است 350 تومان براي آن بپردازد و براي يك تانكر 3 هزار ليتري كه در گذشته بايد 79 هزار و 500 مي‌پرداخت امروز مجبور به تامين مالي يك ميليون 120هزار توماني است.

اخوان تاكيد كرد: بر همين اساس ما ديدارهايي را با استانداري، وزارت بازرگاني و ستاد مديريت هدفمندكردن يارانه‌ها برگزار كرده‌ايم تا گازوئيل موردنياز آجيل پزها را نيز در رديف گازوئيل نانوايي‌ها ليتر 150 تومان خريداري كنيم.

وي خاطرنشان كرد: با اين اوصاف ممكن است قيمت آجيل به دليل افزايش قيمت گازوئيل اندكي افزايش پيدا كند

جزييات گروگانگيري 4 دانش‌آموز در شيراز

ايلنا:
جانشين فرمانده انتظامي استان فارس در گفت‌و‌گوي اختصاصي با ايلنا تشريح كرد

سوژه گروگانگيري پس از اينكه وارد سرويس مي‌شود و سرويس مدرسه به سمت مدرسه حركت مي‌كند يكي از آدم‌رباها خود را به ماشين مي‌زند و يك تصادف را صحنه‌سازي مي‌كند/سه‌دانش‌آموز به‌سرعت رها و سوژه 6ساعت پس از آن رها مي‌شود.

جانشين فرمانده انتظامي استان فارس در نشست خبري در پاسخ به خبرنگار ايلنا درباره آدم‌ربايي كه در 14 ديماه امسال در خيابان ساحلي شيراز در ساعت 7:40 دقيقه صبح اتفاق افتاده است گفت: اين آدم‌ربايي از طريق 110 به پليس گزارش داده شد و ماموران مبارزه با گروگان‌گيري پليس آگاهي از همان لحظات نسبت به شناسايي افراد اقدام كردند.

به گزارش خبرنگار ايلنا، سردار سيروس سجاديان با اشاره به اينكه گروگان بعد از 6 ساعت در نقطه‌اي از شهر رها شده بود گفت: داستان از اين قرار بود كه اين دختر دانش‌آموز پس از اينكه وارد سرويس مي‌شود و سرويس مدرسه به سمت مدرسه حركت مي‌كند يكي از آدم‌رباها خود را به ماشين مي‌زند و يك تصادف را صحنه‌سازي مي‌كند و اين سبب مي‌شود كه راننده از ماشين پياده شود.

او افزود: در اين فاصله هم‌دست او سوار ماشين شده و از محل فرار مي‌كند و در فاصله اندكي از آن مسير 3 دانش‌آموز ديگري را كه در سرويس بوده‌اند پياده مي‌كنند و فرد مورد نظر خود را با خود مي‌برند.

او ادامه‌داد: گروكان‌گيران در نقطه‌اي ديگر هم‌دست خود را با ماشين نگه‌داشته بودند و سرويس را در آن مكان رها كرده‌و با گروگان از آن مكان مي‌روند.

او با اشاره به اينكه آدم‌ربايان 2 مرد و يك زن بوده‌اند گفت: آنها قصد داشتند به اهدافي برسند كه پليس با عمليات و تحقيقات بر محل هدف آنها از رسيدن آنها به هدف جلوگيري كرد و اين سبب شد گروگان‌گيران 6 ساعت بعد از گروگان‌گيري، گروگان را در نقطه‌اي از شهر شيراز رها كنند و متواري شوند.

او در پايان با اشاره به اينكه سرنخ‌هايي وجود دارد كه پليس مشغول مطالعه‌‌ آن است تاكيد كرد: فرد گروگان رها شده و اطلاعات بيشتر را پس از اتمام پرونده در اختيار خبرنگاران قرار مي‌دهيم

فرستنده : آریا

معنی نام کشورهای جهان

در اينجا معني نام كشورهاي جهان و زباني كه ريشه اين نام در اصل از آن گرفته شده را مي توانيد ملاحظه بفرمائيد:

1. آرژانتين :سرزمين نقره(اسپانيايي)

2. آفريقاي جنوبي :سرزمين بدون سرما(آفتابي) جنوبي(لاتين،يوناني)

3. آفريقاي مركزي:سرزمين بدون سرما(آفتابي) مركزي(لاتين،يوناني )

4. آلباني :سرزمين كوهنشينان

5. آلمان :سرزمين همه مردان يا قوم ژرمن(فرانسوي / ژرمني)

6. آنگولا :از واژه نگولا كه لقب فرمانروايان محلي بود

7. اتريش : شاهنشاهي شرق (ژرمني)

8. اتيوپي : سرزمين چهره سوختگان (يوناني)

9. ازبكستان : سرزمين خودسالارها (سغدي-تركي-فارسي/ دري)

10. اسپانيا : سرزمين خرگوش كوهي (فنيقي)

11. استراليا : سرزمين جنوبي (از لاتين)

12. استوني : راه شرقي (ژرمني)A

13. اسرائيل : جنگيده با خدا (عبري)

14. اسكاتلند :سرزمين اسكات ها{در لاتين قوم گائل را گويند}(لاتين)

15. افغانستان :سرزمين قوم افغان( فارسي)

16. اكوادور :خط استوا (اسپانيايي)

17. الجزاير :جزيره ها(عربي)

18. السالوادور :رهايي بخش مقدس(اسپانيايي)

19. امارات متحده عربي :شاهزاده نشين هاي يكپارچه عربي(عربي)

20. اندونزي :مجمع الجزاير هند(فرانسوي)

21. انگليس :سرزمين پير استعمار(ژرمني)

22. اوروگوئه :شرقي

23. اوكراين :منطقه مرزي(اسلاوي)

24. ايالات متحده امريكا :از نام آمريگو وسپوچي دريانورد ايتاليايي

25. ايتاليا : شايد به معني ايزد گوساله (يوناني)

26. ايران : سرزمين آريايي‌ها٬ برگرفته از واژهٔ "آريا" بمعني نجيب و شريف

27. ايرلند : سرزمين قوم اير(انگليسي)

28. ايسلند : سرزمين يخ (ايسلندي)

29. باهاما : درياي كم عمق يا ريشدارها(اسپانيايي)

30. بحرين : دو دريا (عربي)

31. برزيل : چوب قرمز

32. بريتانيا : سرزمين نقاشي شدگان(لاتين)

33. بلژيك : سرزمين قوم بلژ (از اقوام سلتي)، واژه بلژ احتمالاً معني زهدان و كيسه ميداده .

34. بليز : يا از نام دزدي دريايي به نام والاس يا از واژه‌اي بومي به معناي آب گل آلود

35. بنگلادش : ملت بنگال (بنگلادشي)

36. بوتان : تبتي تبار

37. بوتسوانا : سرزمين قوم تسوانا

38. بوركينافاسو : سرزمين مردم درستكار (از زبان‌هاي موره -ديولا)

39. بوليوي : از نام سيمون بوليوار مبارز رهايي بخش آمريكاي لاتين

40. پاراگوئه : اين سوي رودخانه

41. پاكستان : سرزمين پاكان(فارسي /دري)

42. پاناما :جاي پر از ماهي(زبان كوئِوا)

43. پرتغال : بندر قوم گال (از اقوام سلتي) (لاتين)

44. پورتوريكو : بندر ثروتمند (اسپانيايي)

45. تاجيكستان : سرزمين تاجيك ها(فارسي /دري)

46. تانزانيا :اين نام از هماميزي تانگانيگا(سرزمين درياچه تانگا) + زنگبار است

47. تايلند :سرزمين قوم تاي

48. تركمنستان : سرزمين ترك +ايمان=تركيمان=تركمان= تركمن(سرزمين تورك هايي كه مسلمان شده اند)،مربوط به سده هاي آغازين اسلام

49. تركيه : سرزمين قوي‌ها (تركي با پسوند عربي)

50. جامائيكا : سرزمين بهاران

51. جيبوتي : شايد به پادري بافته از الياف نخل مي گفتند(زبان آفار)

52. چاد : درياچه ( زبان بورنو)

53. چين :سرزمين مركزي(چيني)

54. دانمارك : مرز قوم "دان"

55. دومينيكن : كشور دومينيك مقدس (اسپانيايي)

56. روسيه : كشور روشن ها، سپيدان (شايد از ريشه سكايي"راؤش" )

57. روسيه سفيد (بلاروس ):درخشنده(روس) سفيد(روسي)

58. روماني : سرزمين رومي ها

59. زلاند نو :زلاند جديد(زلاند نام يكي از استان هاي هلند به معناي درياست)

60. ژاپن : سرزمين خورشيد تابان(ژاپني)

61. ساحل عاج :ساحل عاج

62. سريلانكا : جزيره باشكوه (سنسكريت)

63. جزاير سليمان :از نام حضرت سليمان

64. سوئد : سرزمين قوم "سوي"

65. سوازيلند :سرزمين قوم سوازي

66. سوئيس : سرزمين مرداب

67. سودان : سياهان(عربي)

68. سوريه : سرزمين آشور (سامي)

69. سيرالئون : كوه شير

70. شيلي : پايان خشكي- برف (از زبان بومي آنجا)

71. صحرا :بيابان(عربي)

72. صربستان :سرزمين قوم صرب(يوگسلاوي: سرزمين اسلاو هاي جنوب)

73. عراق : شايد ازايراك به معناي ايران كوچك(فارسي)

74. عربستان سعودي : سرزمين بيابانگردان در تملك خاندان خوشبخت. واژه عرب به معني گذرنده و بيابانگرد است. سعود يعني خوشبخت .

75. فرانسه : سرزمين قوم فرانك (از اقوام سلتي)

76. فلسطين : يكي از اسامي قديم رود اردن

77. فنلاند :سرزمين قوم "فن"

78. فيليپين :از نام پادشاهي اسپانيايي به نام فيليپ

79. قرقيزستان : سرزمين چهل قبيله (قرقيزي)

80. قزاقستان : سرزمين كوچگران (قزاقي)

81. قطر :شايد به معناي باراني(عربي)

82. كاستاريكا :ساحل غني(اسپانيايي)

83. كانادا : دهكده (زبان سرخپوستي"ايروكوئي" )

84. كلمبيا :سرزمين كلمب(كريستف كلمب)(اسپانيايي)

85. كنيا : كوه سپيدي (زبان كيكويو)

86. كويت : دژ كوچك (هندي-عربي)

87. گرجستان :سرزمين كشاورزان(يوناني)

88. لبنان :سفيد(عبري)

89. لهستان : سرزمين قوم "له"

90. ليبريا : سرزمين آزادي

91. مجارستان :سرزمين قوم مجار (مجاري)

92. مراكش مغرب)

93. مصر : شهر - آبادي

94. مقدونيه : سرزمين كوه نشين ها، بلندنشين‌ها (يوناني)

95. مكزيك :اسپانياي جديد(اسپانيايي)

96. موريتاني : سرزمين قوم مور (لاتين)

97. ميكرونزي :مجمع الجزاير كوچك(فراسوي)

98. نروژ : راه شمال

99. نيجر : سياه (لاتين)

100. نيجريه : سرزمين سياه (لاتين)

101. نيكاراگوئهدرياي نيكارائو (نام مردم آن منطقه) - آگوئه (اسپانيايي)

102. واتيكان : گرفته شده از نام تپه‌اي به نام واتيكان (اتروسكي)

103. ونزوئلا : ونيز كوچك

104. ويتنام : اقوام "ويت" جنوبي(ويتنامي)

105. ويلز :بيگانگان(ژرمني)

106. هلند : سرزمين چوب (آلماني)

107. هند :پر آب (فارسي باستان)

108. هندوراس : ژرفناها (اسپانيايي)

109. يمن : خوشبخت

110. يونان : سرزمين قوم "يون

بالای صفحه

... بیشتر