"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دو شنبه  ، 13 دی 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / تخريب "خانه‌هاي غير مجاز" در منطقه چهچكور - بندرعباس


عکس/ وقتی خشکسالی به فقر اضافه ميشود:خشكسالي در ايل خمسه فسا
ایسنا : اينجا سياه چادريه که به نوعي مدرسه‌ي بچه‌هاي عشاير محسوب مي‌شه. اسم يکي از اين بچه‌ها محمد هست. بهش مي‌گم مي‌توني اسم منطقه‌اي که زندگي مي‌کني رو روي تخته سياه بنويسي؟ جواب ميده: بله و شروع به نوشتن مي‌كنه.

"عشاير غيور چاه علي فسا"

بله "عشاير غيور" ، عشايري که دام آنها به علت خشکسالي و فقر از تعداد 500 و 1000 راس به 30 الي 50 راس رسيده و بيشترشون مجبور شدن در دامنه کوه‌ها تعدادي آلونک بسازن و با يه زندگي سخت دست و پنجه نرم كنن.

متاسفانه تعدادي از خانواده‌ها از داشتن حتي يه گوسفند هم محرومند و فقط دلشون به همون آلونک خوشه و مجبورن به خاطر نون شب، مسير چند كيلومتري کوهستاني رو با موتورسيکلتي قراضه طي کنن تا به شهر برسن و به ميدون کارگري برن. تا اگه شانس بيارن کاري گيرشون بياد وگرنه بايد دست از پا درازتر به خونه برگردن. خيلي از وقتا هم به دليل سرماي شديد صبح از خير رفتن به شهر و كار كردن مي‌گذرن و توي خونه مي مونن.خونه‌اي که از سر شب تا صبح باد سرد آدم رو جون به لب مي‌کنه و به قول خودشون بايد از سر شب تا صبح بلرزن.

يکي از اونا که اسمش اسماعيله مي‌گه انگار ما فراموش شديم و کسي از بدبختي‌هاي ما خبرنداره. نه کمکي و نه تسهيلاتي. مصطفي هم مي‌گه قرار بود به ما 500 هزار تومان وام بدن که به دليل نداشتن ضامن کارمند شاملمون نشد.

سرما دست و صورت اونا رو زمخت کرده چون مجبورن بيشتر کارهاشون،‌ مثل شستن لباس‌ها رو با آب سرد انجام بدن. زن‌ها و دخترها در اين شرايط سخت بايد زندگي رو سامان بدن. دخترها معمولا بيشتر از دوره‌ي ابتدايي شانس ادامه تحصيل ندارن و بعد از اون بايد درگير کار و کمک به خانواده بشن. گاهي اين درگيري چنان سرشون رو گرم مي‌کنه که سنشون به بالاي 30 سال مي‌رسه و بعضي هاشون مجبورن با مردهاي سن بالا ازدواج کنن. مثلا دختر 30 ساله با مرد 70 ساله ازدواج کنه.

اين عشاير به صورت گروه‌هاي 20 تا 30 خانواري زندگي مي‌کنن و از نعمت آب و برق و گاز و تلفن محرومند. اونا آرزو دارن که يه روزي از اين وضعيت رهايي پيدا کنن. گرچه گروهايي که سال‌هاي پيش اسکان پيدا کردن هم اين روزها وضعيت خوبي ندارن و خيلي‌هاشون با اعتياد و فقر دست و پنجه نرم كردند. بيشتر زنهايي که توي باغ‌ها و مزارع سخت کار مي‌کنن و خيلي از چتربازها که جونشون رو کف دستشون مي‌ذارن و به کار قاچاق جنس مي پردازن رو همين عشاير اسکان يافته تشکيل مي‌دن كه به دليل نداشتن شغل مناسب به كارهاي پرخطر مي پردازن.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عشاير مستقر در اطراف شهرستان فسا به دليل خشکسالي با بسياري مشکلات از جمله نبود علوفه و عدم دسترسي به تسهيلات بانکي و روبرو هستند و مجبور به فروش دام‌ها با قيمت بسيار كم و يك‌جانشيني شده‌اند. علاوه بر آن عشاير اسکان يافته در اطراف شهرستان نيز درگير معضلاتي چون وضعيت مالي نابسامان، اعتياد و معضلات اجتماعي مي‌باشند.ظرف دو روز دستکم 20 نفر در ایران اعدام شدند

رژیم جنایت پیشه جمهوری اسلامی ظرف دو روز گذشته دستکم 20 نفر را در شهرهای مختلف ایران اعدام کرده و حکم اعدام 16 تن دیگر را نیز صادر نموده است

خبرگزاری حکومتی فارس روز دوشنبه گزارش داد که صبح امروز هفت نفر در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شدند. اتهام این افراد قاچاق مواد مخدر اعلام شده است.

روز شنبه نیز چهار جوان بلوج در زاهدان و هشت نفر در قم اعدام شدند و دادگستری جمهوری اسلامی در شهر قم همچنین از صدور حکم اعدام برای 16 تن دیگر خبر داده است.

همچنین بامداد امروز یکی دیگر از بستگان عبدالمالک ریگی در زندان زاهدان اعدام شد .

دادگستری رژیم در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد، بهمن ریگی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود . حکم اعدام بهمن ریگی پس از تایید مراجع عالی قضایی صبح امروز در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد .

وزیر امور خارجه کانادا اعدامهای پی در پی توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: وزير امور خارجه کانادا روز شنبه اعدام های پی در پی در ايران را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست تا وضعيت حقوق بشر را بهبود بخشد. وی با انتقاد از جمهوری اسلامی به خاطر اعمال مجازات‌های اعدام و زندان‌های غیرمنصفانه، همچنین نسبت به صدور حکم اعدام برای شهروندان کانادایی ایرانی‌تبار ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رادیو فردا، لارنس کانن، وزیر خارجه کانادا، گفت: من به ویژه نگران سرنوشت نامشخص دو کانادایی با تابعیت دوگانه هستم که همچنان در ایران در زندان به سر می‌برند.

وزیر خارجه کانادا اظهار داشت که اتاوا از گزارش‌هایی که حکایت از حکم اعدام سعید ملک‌پور دارد،‌ دچار نگرانی شده است.

سعید ملک‌پور، ۳۵ ساله، از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به راه‌اندازی سایت‌های، مستهجن متهم شده و نزدیک به دو سال است که در زندان به سر می‌برد.

به گفته همسر سعید ملک‌پور در دادگاه‌ تشکیل شده، به ریاست قاضی مقیسه، اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام، مدیریت سایت‌های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، ارتباط با بیگانگان و افساد فی‌الارض به وی زده شده است.

پیش از این سعید ملک‌پور طی نامه‌ای اعلام کرده بود: بخش زيادی از اقارير من، در اثر فشار، شکنجه روحی، روانی و جسمی ، تهديد خود و خانواده‌ام و وعده آزادی سريع در صورت اقرار به مطالب خلاف واقع، مطابق خواسته و ديکته بازجوها انجام گرفته است.

وزیر خارجه کانادا همچنین درباره حکم اعدام حمید قاسمی شال، دیگر شهروند کانادایی-ایرانی، ابراز نگرانی کرد.

حمید قاسمی شال، در سال ۲۰۰۸ هنگامی که برای دیدن مادرش به ایران رفته بود به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

وزیر خارجه کانادا همچنین درباره وضعیت شین بائر و جاش فتال، دو شهروند آمریکایی که همچنان در ایران زندانی هستند، و نیز سکینه محمدی آشتیانی و هفت تن از رهبران بهایی زندانی ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین از زندانی شدن نسرین ستوده، وکیل دادگستری، انتقاد کرد.

وزیر خارجه کانادا همچنین از اخبار منتشر شده درباره صدور حکم اعدام برای یوسف نادرخانی، یک کشیش ایرانی، ابراز نگرانی کرد.

لارنس کانن، وزیر خارجه کانادا، با اشاره به وضع یوسف نادرخانی که به مسیحیت گرویده است اظهار داشت، که چنین احکامی، نشانه آن است که مردم ایران آزادی مذهب ندارند.

لارنس کانن با این حال ابراز امیدواری کرد که وزیر خارجه آینده ایران، در سال نو میلادی، مقام‌های جمهوری اسلامی را تشویق کند که با رافت و شفقت با افرادی که غیرعادلانه در زندان‌های ایران هستند، برخورد کنند.

احسان عبده تبریزی به هفت سال حبس محکوم شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، احسان عبده تبریزی دانشجوی دکترای دانشگاه دورهام انگلستان و محقق تاریخ که دی ماه ۱۳۸۸ و هنگام ورود به ایران در فرودگاه بین المللی امام دستگیر و بازداشت شده بود را به اتهام توهین به رهبری، اجتماع و تبانی علیه نظام و رابطه با عوامل خارجی به هفت سال حبس محکوم کرد.

به گزارش جرس، یکی از نزدیکان احسان عبده تبریزی با اعلام این خبر گفت: دو سال از این هفت سال حکم، به خاطر توهین به رهبری، سه سال به خاطر اجتماع و تبانی علیه نظام و دو سال به اتهام رابطه با عوامل خارجی قید شده است.

عبده که در انگلستان مشغول به تحصیل بود، هنگام ورود به ایران، در فرودگاه بین المللی امام بازداشت و روانه زندان اوین شد. وی در تمام این مدت به صورت کاملا بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد و هر بار بازجویان وزارت اطلاعات با آزادی او مخالفت می کنند.

احسان عبده تبریزی دانشجوی دکترای دانشگاه دورهام انگلستان است. حسین عبده تبریزی، پدر احسان، یکی از منتقدان سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد و دبیر اسبق بورس تهران بوده است. وی بارها با نقدهای جامع اقتصادی در روزنامه سرمایه، واکنش های دولتیان را برانگیخته بود. او از جمله ۷۰ اقتصاددانی بود که در نامه هایی سرگشاده، رفتار و عملکرد اقتصادی دولت را به نقد کشیده بودند.

احسان عبده تبریزی به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد.

بازداشت چهارمین شهروند بهایی در ارومیه طی 1 هفته اخیر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مسرور فضلی، شهروند بهایی ساکن شهر ارومیه روز جمعه ۱۰ دی ماه بازداشت گردید. پیش از این نیز روز سه شنبه هفتم دي ماه، ماموران امنیتی با یورش به منازل 5 خانواده بهایی در شهر ارومیه، پس از تفتيش و توقیف برخی وسایل شخصی ایشان، شیوا کریمی، حمیرا پرویزی و نوید مرغی را بازداشت کرده بودند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این در حالی است که پیش از این در تاریخ هفت دی‌ماه نیز شیوا کریمی، حمیرا پرویزی و نوید مرغی، سه تن از شهروندان بهایی ساکن ارومیه پس از یورش نیروهای امنیتی، تفتیش منزل و توقیف برخی وسایل بازداشت شده بودند.

گفتنی است در هفته‌های اخیر، فشارهای امنیتی بر روی شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور شدت گرفته است. در همین راستا، از ابتدای دی ماه تا کنون، مهین تاج روحانی، رویا قنبری در ساری و ادیب حق پژوه در شیراز، پس از تفتیش منازلشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و شعله طائف، شهروند بهایی ساکن سمنان، جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری فراخوانده شد.

انیسا صفاریان، دانشجوی بهایی اخراجی دانشگاه علم و صنعت در بابلسر، نیز پس از تفیش منزل و توقیف وسایل شخصی‌اش، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد که تا کنون تنها یک بار موفق به تماس تلفنی با خانواده اش شده است.

بی خبری از وضعیت دلیر اسکندری، دبیر ادواری اتحادیه دانشجویان کرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: نزدیک به یک هفته از بازداشت دلیر اسکندری فعال دانشجویی، دبیر ادواری اتحادیه دانشجویان کرد و عضو جبهه متحد کرد می گذرد لی تا کنون خبری از وضعیت وی در گزارش نشده است.

بنا به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، وی در جریان اعتراض به اجرای حکم حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی کرد محکوم به اعدام، شرکت داشته و پس از لغو موقت حکم اعدام به همراه چندین نفر دیگر از شهروندان سنندجی بازداشت شده است.

اسکندری دو سال پیاپی علی‌رغم پذیرفته شدن در آزمون کارشناسی ارشد، به عنوان دانشجوی ستاره‌دار از ادامه تحصیل منع شده است. وی چندی پیش همراه چند نفر از دوستان دیگرش طی نامه‌ای به وزیر علوم، نسبت به این امر اعتراض کردند.

لازم به ذکر است اسکندری قبلا چند بار توسط ستاد خبری اداره اطلاعات شهرستان سنندج احضار و بابت فعالیت‌هایش مورد بازخواست قرار گرفته بود.

از وضعیت نامبرده و اتهامات احتمالی‌اش تاکنون اطلاعی در دست نیست و وی تنها طی تماس تلفنی خبر از بازداشت خود توسط اداره اطلاعات سنندج داده است.

محکومیت فواد خانجانی به چهار سال حبس تعزیری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فؤاد خانجانی نوه جمال الدین خانجانی یکی از هفت رهبر دربند جامعه بهایی ایران از سوی شعبه ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد. این دانشجوی محروم از تحصیل، پیشتر به علت اعتقاد به دیانت بهایی از سازمان مدیریت صنعتی در اصفهان اخراج گردیده بود.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی فؤاد خانجانی دانشجوی محروم از تحصیل بهایی در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ پس از احضار و معرفی خود به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، این شهروند بهایی پیشتر در ١١ اسفند ١٣٨٨ به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود و دو بار دیگر نیز دستورهاى مشابهی دریافت کرده بود.

فؤاد خانجانی پسر علاءالدین خانجانی، که پیش تر بازداشت شده بود و برادر لوا خانجانی(مبشّر) که به دو سال حبس تعزیری محکوم گردیده و نوۀ جمال الدین خانجانی یکی از هفت نفر اعضای زندانی هیئت مدیره تشکیلات بهائیان ایران است.

انتقال حسین خضری به مکانی نا معلوم وخطر اجرای حکم اعدام وی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حسین خضری زندانی سیاسی محکوم به اعدام که چندی پیش خطر اجرای حکم وی توسط خبرگزاری های حقوق بشری گوشزد شده بود، ساعاتی پیش توسط ماموران اداره اطلاعات به مکان نامعلومی منتقل شد و با توجه به درخواست اجرای احکام ارومیه مبنی بر اجرای حکم وی، نگرانی ها در مورد اجرای حکم وی را افزایش یافته است.

بنا به گزارش هرانا، چندی پیش شعبه 9 اجرای احکام دادگاه ارومیه، پرونده حسین خضری را جهت اجرای حکم اعدام، به دادستان استان ارومیه ارسال کرده است که در صورت موافقت دادستانی، اجرای حکم اعدام حسین خضری قریب الوقوع خواهد بود.

حسین خضری زندانی محکوم به اعدام پیشتر در نامه ای به افکار عمومی و سازمان ها و نهاد های حقوق بشری که از سوی این خبرگزاری منتشر شد، خواهان پیگیری طرح شکایت خود از دستگاه اطلاعاتی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دستگاه قضایی شده بود.

وی در بخشی از نامه خود می گوید به مدت 49 روز در سلول های انفرادی سپاه و در بازداشتگاهی مخفی که زیر نظر سازمان زندان های نیست به شدت شکنجه و وادار به اعتراف غیر واقعی شده است.

تهدید ها ادامه دارد؛ اینبار رهنورد را نشانه گرفته اند

دانشجو نیوز: در ادامه تهدید های مسولین کشور به محاکمه و دستگیری رهبران جنبش سبز در هفته های اخیر، عشرت شايق عضو شوراي مركزي "جمعيت ايثارگران" در گفته گویی مواضع خانوم رهنورد را "ضد انقلاب" و "هتاكانه" دانسته و گفته است: "محاكمه زهرا رهنورد و سران فتنه به دليل ساختارشكني و همراهي با گروهك هاي تروريستي از مهمترين خواسته هاي مردم ايران است."

وی همچنین رهنورد را از "سران فتنه" دانسته و گفته است: "سران فتنه و رهنورد در حال حاضر با صراحت و وقاحت حرمت شكني را به حد اعلا رسانده اند و هتاكي را از مرزهاي نظام خارج كرده اند." عشرت شايق، در ادامه كف خواسته هاي جامعه زنان كشور را محاکمه زهرا رهنورد اعلام کرده و گفته است: "زهرا رهنورد در حال حاضر با مريم رجوي و گروهك هاي تروريستي همراهي دارد."

به گزارش خبرگزاری های نزدیک به دولت در همین راستا، طيبه صفايي نماينده تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی درباره همسر میرحسین موسوی گفته است: "رهنورد با اظهارات خود مانند مريم رجوي عمل مي كند و سعي دارد خود را از انزوا بيرون آورد چرا كه وي به دليل مواضع ضد نظامش از سوي جامعه اسلامي به خصوص زنان مطرود شده است و فقط حمايت منافقين را دارد."

در ادامه تهدید های حامیان دولت، مريم بهروزي دبير كل جامعه اسلامي زينب (س)، خانوم رهنورد را یکی از "سران فتنه" نامیده و گفته است: "رهنورد از ابتدا نيز انقلاب اسلامي و ولايت فقيه را قبول نداشته و همواره داراي مواضع انحرافي بوده لذا وي يكي از سران فتنه محسوب مي شود."

زهرا رهنورد در مصاحبه ای که اخیرا با شبکه "رسا" داشته، گفته است: "من معتقدم که پیروزی‌های زودرس خیلی زود هم از بین می‌رود. انقلاب اسلامی یکی از همان‌ها بود که خیلی کار بزرگی بود. اما خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت نتیجه داد. ولی آن پیروزی فاقد زیرساخت‌های لازم بود و به همین دلیل خیلی زود و در همان هفت- هشت سال اول رو به انحطاط رفت و امروز بعد از سی سال به اینجا رسیده‌ایم."

گفتنی است که در روز های اخیر دادستان انقلاب تهران، وزیر اطلاعات، و مقامات قضایی کشور صریحا رهبران جنبش سبز را به محاکمه و دستگیری تهدید کرده اند.

محکومیت بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری به 20 سال زندان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و مدافع حقوق کودکان، از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به بیست سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی ، اتحادیه آزاد کارگران به نقل از خانواده بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری اعلام کرده است که بهنام ابراهیم زاده در ساعت 30/17 عصر امروز از طریق تماس تلفنی به خانواده خود گفته است که به 20 سال زندان محکوم شده است. بر اساس این حکم این فعال کارگری باید مدت 10 سال از این حکم را در زندان رجائی شهر و ده سال دیگر را در زندان اوین تحمل کند.

محمد حسین مظفری، فعال دانشجویی بازداشت شد

محمد حسین مظفری فعال دانشجویی در پی احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات پس از چند ساعت بازجویی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش ادوار نیوز این فعال دانشجویی ساعت 8 صبح امروز به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده و پس از بازجویی با صدور قرار بازداشت به مکان نامعلومی منتقل گردید.

گفتنی است پیش از این نیز نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت این فعال دانشجویی کرده بودند که به علت عدم حضور در منزل مامورین موفق به بازداشت وی نشدند.

به گفته مادر حسین مظفری فشارهای وارده به این فعال دانشجویی و خانواده وی از مدت ها پیش آغاز شده بود.

مادر این فعال دانشجویی می گوید: واقعا نمی دانیم حسین را به چه اتهامی بازداشت کردند. مدتها بود که نهادهای امنیتی او را تهدید به بازداشت می کردند و در این مدت مدام پسرم را برای بازجویی احضار می کردند و ما هر لحظه در بیم و هراس بازداشت او بودیم.

از وضعیت محمد حسین مظفری و محل نگه داری وی تاکنون خبری در دست نیست.

وزير کشور ميزان مصرف مواد مخدر تهراني ها را اعلام کرد؛ کراک صدرنشين شد، ترياک سوم

روزنامه ابتکار:
دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کراک را اولين ماده مخدر مصرفي در ميان معتادان تهران دانست و گفت: پس از کراک شيشه و ترياک رتبه‌هاي دوم و سوم مخدرهاي مصرفي را دارند.

به گزارش مهر، مصطفي محمدنجار در هشتمين جشنواره معرفي آثار برتر مکتوب در زمينه مبارزه با مواد مخدر گفت: بحث پژوهش و اهميت آن بر کسي پوشيده نيست به نحوي که افکار و انديشه‌هاي بلند در قالب پژوهش تجلي کرده و زيربنايي براي توسعه در جوامع هستند.

وي ادامه داد: با استفاده از تحقيق حقايق روشن شده و قدرت تصميم گيري مناسب براي مسئولان فراهم مي‌شود.وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نقش تحقيق در آگاهسازي مردم به قدري واضح است که نظام سلطه همواره به دنبال جلوگيري از رشد و شکوفايي آن در ايران بوده است.

وي تصريح کرد: علم و تحقيق است که انقلاب را در کشور پيش برده و موجب شده در عرصه‌هاي مختلف به رشد برسيم.

محمد نجار افزود:‌ زماني که کارهاي فضايي در ايران شروع شد بسياري معتقد بودند که کسب موفقيت در اين عرصه غيرممکن است اما اکنون شاهد توفيقات بسيار ارزنده در اين حوزه هستيم.

وي گفت: ايران توانست با اتکاء به دانش بومي نام خود را به عنوان هشتمين کشور در باشگاه فضايي ثبت کند و اکنون دشمنان نگران پيشرفت بيش از پيش ايران در عرصه‌هاي مختلف هستند.

وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: دشمنان براي سد کردن راه ايران در پيشرفت و توسعه به اقدامات تروريستي دست زده و دانشمندان ما را ترور مي‌کنند اما آنان بايد بدانند که ايران هيچگاه دست از توسعه و پيشرفت بر نمي‌دارد.

وي تصريح کرد: توانايي در سايه دانايي حاصل مي‌شود بر همين اساس امروز توجه به دانايي يکي از راهبردهاي اساسي در زمينه‌هاي مختلف است.

محمدنجار افزود: اگر مي‌خواهيم در بحث مواد مخدر که يک مسئله پيچيده و چند بعدي است موفق باشيم بايد در زمينه‌هاي مختلف استراتژي داشته باشيم و براساس آن وارد عمل شويم.

وي گفت:‌ تهيه يک نقشه راه جامع مهمترين هدفي است که بايد در مبارزه با معضل مواد مخدر به آن توجه شود تا منابع کشور به صورت بهينه مورد استفاده قرار گرفته و از تجربيات غلط گذشته جلوگيري شود.

وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در گذشته بسياري از اقدامات کشور در مبارزه با مواد مخدر اقدامات سخت افزاري و در حوزه مقابله با عرضه بود اما با تغييرات ايجاد شده رويکرد جديد رويکردي عملي و دانش‌محور است.
وي گفت: بايد در تهيه نقشه راه جامع گردش مالي مواد مخدر، پولشويي، مشکلات اقتصادي کشور و مقاصد اجتماعي، سياسي و فرهنگي افراد پشت پرده مشخص و بررسي شود.

محمدنجار افزود: نبايد تجربيات و اقدامات گذشته را دوباره تکرار کرد بلکه بايد نقاط ضعف و دلايل به نتيجه نرسيدن راههاي گذشته را بررسي کرده و وارد عمل شد.
وي تصريح کرد: تبيين نقشه راه تحقيقات در زمينه سوء استفاده مواد مخدر، ترويج و ترغيب پژوهشگران، افزايش بوده تحقيقات در کشور، آموزش نيروها در مقاطع تحصيلي مختلف ، افزايش تعامل و همکاري با مراکز دانشگاهي و ضرورت راه‌اندازي سامانه پردازش داده‌هاي آماري از جمله برنامه‌هايي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شيوع مصرف کراک در ميان تهراني‌ها گفت: در سالهاي اخير مصرف کراک در ميان جوانان تهراني رتبه اول را داشته و پس از آن مصرف شيشه و ترياک رتبه‌هاي بعدي را به خود اختصاص داده است.

وي با اشاره به اطلاع رساني نادرست در مدارس گفت: اطلاع‌رساني نادرست در حوزه مواد مخدر به خصوص مواد مخدر صنعتي موجب جهت‌گيري و کنجکاوي دانش‌آموزان و جوانان مي‌شود بر همين اساس بايد تحقيق و پژوهش‌هاي گسترده‌اي در حوزه اطلاع رساني و آگاه سازي براي جوانان انجام شود

تجمع جمعی از آموزشياران نهضت سوادآموزي مقابل مجلس

به گزارش خبرنگار اجتماعي شبكه خبري آتي نيوز، تجمع كنندگان معتقدند كه با وجود مصوبه اخير مجلس درباره تعيين تکليف وضع استخدامي معلمان حق التدريسي و آموزشياران نهضت سوادآموزي، اين موضوع شامل تعداد زيادي از آموزشياران نمي شود.
همچنين بر اساس مصوبه مجلس قرار است آموزشياران نهضت سوادآموزي ورودي 82 استخدام شوند در حالي که اين افراد ورودي 83 و 84 هستند.
بنابر آنچه كه تجمع كنندگان مي‌گويند حدود 40 هزار آموزشيار نهضت سوادآموزي در کشور وجود دارد که اين تعداد از تجمع کنندگان نمايندگان آنها از اصفهان، بروجرد و ديگر شهرها هستند.

احضار گروهی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) به دادگاه انقلاب

بنابه گزارشات رسیده به " فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" گروهی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) به شعبۀ 28 دادگاه انقلاب برای محاکمه احضار شدند.
تعدادی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) طی احضاریه ای که 5 دی ماه از شعبۀ 28 دادگاه انقلاب برای آنها ارسال و در آن تاکید شده است که باید روز 3 بهمن ماه راس ساعت 08:30 در دادگاه انقلاب برای محاکمه حاضر شوند. رئیس این شعبه فردی بنام محمد مقیسه ای معروف به ناصریان از اعضای کمیته قتل عام زندانیان سیاسی سال 67 می باشد که قرار است آنها را مورد محاکمه قرار دهد.
اسامی حامیان مادران پارک لاله (عزادار) که به دادگاه انقلاب احضار شده اند عبارتند از:خانم ژیلا کرم زاده مکوندی،دکتر لیلا سیف الهی و خانم فاطمه رستگاری نسب می باشند.
همزمان احضاریه ای از همین شعبه برای خانم الهام احسنی از حامیان مادران پارک لاله (عزادار) ارسال شده است که می بایست روز 3 بهمن ماه برای محاکمه در دادگاه حاضر شود.

محکومیت علی موسوی به حبس تعزیری، شلاق و جریمه نقدی

خبرگزاری هرانا دکتر علی موسوی از اعضای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست از سوی دادگاه انقلاب به شش سال و نیم حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق و جریمه نقدی محکوم شد.
بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی این فعال سیاسی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به شش سال و نیم حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق و سه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد.

قیمت کاغذ در یک روز ۳۶ درصد افزایش یافت

نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از افزایش بهای انواع کاغذ و مقوا طی روز جاری خبر داد و نسبت به توقف فعالیت واحدهای چاپی در آستانه شب عید و همزمان با افزایش سفارشهای آنها هشدار داد. وی برای نمونه به افزایش قیمت هر کیلو کاغذ گلاسه از ۱۲۵۰ تومان دیروز به ۱۷۰۰ تومان امروز اشاره کرد که نشان از افزایشی ۳۶ درصدی در یک روز دارد!

میریونس جعفری در گفت‌و‌گو با مهر، با اشاره به صدور مجوز افزایش حمل و نقل به ترابری‌ها در شب گذشته، گفت: بعد از این اعلام، امروز (یکشنبه ۱۲ دی) قیمت هر کیلو مقوای پشت‌طوسی به ۱۲۰۰ تومان رسید در حالی که تا یکی دو ماه پیش ۷۵۰ تومان بود.

وی افزود: قیمت کاغذ تحریر ساخت کره جنوبی نیز که تا هفته گذشته بندی ۳۱ هزار تومان بود، امروز به ۳۴ هزار تومان در هر بند رسیده است.

نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اضافه کرد: هر بند کاغذ تحریر ۸۰ گرمی هم که تا دیروز ۴۳ هزار تومان بود، امروز ۴۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

جعفری گفت: بهای هر کیلو کاغذ گلاسه هم امروز به ۱۷۰۰ تومان رسیده است این در حالی است که اتحادیه چاپخانه‌داران تا دیروز این کاغذ را کیلویی ۱۲۵۰ تومان می‌فروخت.

وی با اشاره به افزایش سفارشات چاپخانه‌ها به ویژه برای چاپ تقویم، سررسید و کارت پستال با نزدیک شدن به شب عید، افزود: متاسفانه همه کاغذها اعم از ایرانی و خارجی حداقل ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و کار چاپخانه‌ها را به شدت با بحران روبرو کرده‌اند.

نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران با اشاره به نارضایتی کارگران چاپخانه‌ها از افزایش هزینه‌های رفت و آمد و در عین حال ثابت ماندن دستمزدهایشان، گفت: متاسفانه هیچ سهمیه‌ای برای سوخت چاپخانه‌ها اعم از بنزین، نفت و روغن اعلام نشده است. به عنوان مثال بنزینی که منِ چاپخانه‌دار برای سفارشهای چاپی استفاده می‌کنم، الان لیتری ۷۰۰ تومان است.

جعفری در عین حال از رایزنی اتحادیه چاپخانه‌داران با وزارت بازرگانی و وعده اعضای مجمع امور صنفی این وزارتخانه برای تخصیص سهمیه سوخت مستقل به واحدهای چاپی در آستانه شب عید خبر داد و افزود: امیدوارم این سهمیه که مربوط به بنزین، نفت و دیگر مواد اولیه مورد نیاز چاپخانه‌هاست، هر چه زودتر تخصیص یابد، در غیر این صورت واحدهای چاپی در کار خود با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

دردنامه ای از اوین: با کابل شکنجه ام کردند و گفتند اعتراف دروغ کن

کلمه: غلامحسین عرشی، ۳۱ساله و از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از یک سال پیش در زندان اوین به سر می‌برد. او در مدت بازداشتش به دلیل شرایط بد زندان و همچنین برخورد نامناسب ماموران زندان تاکنون دو بار دست به اعتصاب غذا زده است که به آخرین آن‌ها ده روز پیش پایان داد. او همچنین در مرداد ماه سال گذشته به همراه ۱۶ زندانی سیاسی دیگر دست به اعتصاب غذا زد. عرشی در نامه‌ای به دادستان تهران از آنچه در مدت بازداشتش بر او گذشته سخن می‌گوید و برخی از ناگفته‌های دوران حبس و بازجویی‌اش از جمله شکنجه‌ها و کتک‌هایی که از سر گذرانده را بر ملا می‌سازد.

او در این نامه خطاب به دادستان تهران می‌نویسد وقتی که از بازجو‌هایش درخواست می‌کرده به خاطر خدا او را کتک نزنند و نخواهند او دروغ بگوید آن‌ها در جواب او چنین می‌کردند: آن‌ها در این مرحله دستان مرا با دستبند آهنی به صندلی بستند و با کابل و سیم مفتول به جانم افتادند. به گونه‌ای که تا ماه‌ها آثار کابل و ضربات سیم مفتول بر روی بازو‌ها و پا‌هایم به جای مانده و مورد تایید هم بندانم نیز هست. بازجو‌ها برای اجبار به اعتراف به کار نکرده، یعنی آتش زدن خودروهای پلیس، به ضرب و شتم با کابل و سیم قناعت نکرده و با بازکردن پاهای من در حالی که دستانم بسته بود، بیضه‌های مرا به شدت فشار می‌داده و به آن‌ها ضربه می‌ زدند به گونه‌ای که فریاد من از درد و ضعف به هوا می‌ رفت و جواب التماس و استغاثه‌های من تنها فحش‌های ناموسی بود.

نامه عرشی که از زندان اوین خطاب به دادستان تهران، نوشته شده و توسط یاران گمنام جنبش سبز در اوین در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

دادستان محترم تهران

اینجانب غلامحسین عرشی به دنبال حوادث عاشورای ۸۸ توسط پلیس امنیت تهران بازداشت شده و در دادگاه بدوی به ۴ سال و نهایتا در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس محکوم شده‌ام و در حال حاضر مدت ۹ ماه است که در حال تحمل کیفر در بند ۳۵۰ زندان اوین هستم. آنچه مرا برآن داشت تا بدینوسیله در نامه‌ای سرگشاده مواردی را در خصوص روند رسیدگی به پرونده‌ام به اطلاع شما برسانم؛ آن است که حوادث رخ داده برای من در طول مدت تحقیقات مقدماتی در پلیس امنیت تهران و همچنین بازپرسی و جلسات دادگاه به گونه‌ای بوده است که به باور من خارج از انصاف و عدالت و بر خلاف قوانین دادرسی کشور بوده و بعضا مصداق بارز شکنجه و آزار و اذیت متهم به جهت اجبار او به اقرار خلاف واقع است.

در روز عاشورای ۸۸، بنده همانند صد‌ها هزار تن دیگر از شهروندان تهران به جهت برگزاری مراسم این روز مقدس در خیابانهای شهر حضور داشتم که در ساعات میانی روز شاهد حملات خشونت آمیز پلیس ضد شورش علیه مردم بودم، خشونت به کار رفته علیه مردم، علی الخصوص زنان و دختران به گونه ای بود که خون هر غیرتمندی را به جوش می‌ آورد به صورتی که منجر به درگیری شدید مردم با پلیس ضد شورش شد.

دادستان محترم تهران؛

اینجانب در تاریخ ۱۷ بهمن ماه از طریق عکسی که از درگیریهای این روز در سایت ناجا و گرداب و روزنامه ی امین جامعه منتشر شده بود شناسایی شده و توسط پلیس امنیت تهران به وسیله ی تیمی ۸ نفره از ماموران پلیس امنیت بازداشت شده و به مقر این نیرو منتقل شدم. بازجویی از بنده پس از یک شب توسط دو نفر لباس شخصی آغاز شد. ان‌ها از من می‌ خواستند که اعتراف کنم صاحب عکس منتشر شده در سایت گرداب سپاه هستم و در مرحله ی دوم مسئولیت به آتش کشیده شدن چندین خودروی گارد ضد شورش را بر عهده بگیرم. من در پاسخ اگرچه عکس منتشر شده را متعلق به خود می‌دانستم، اما با قاطعیت به ماموران و بازجو یان اعلام کردم که نه تنها نقشی در به آتش کشیدن اموال عمومی نداشتم، بلکه مطابق عکس و فیلمهایی که خود ماموران در اختیار داشتند، ماموران گارد ضد شورش را که توسط مردم خشمگین محاصره شده بودند از خشم مردم نجات دادم.

بازجوهای پلیس امنیت اما در جواب حرفهای من با مشت و لگد به جانم افتادند و با گفتن رکیک‌ترین فحشهای ناموسی، به من و خانواده‌ام مرا تهدید کردند که در صورت عدم اعتراف به آتش زدن خودروهای پلیس، عاقبت سختی در انتظارم است. در دومین جلسه بازجویی، من که از نحوه ی برخورد خشونت آمیز و تحقیرآمیز بازجو‌ها در جلسه قبل به ستوه آمده بودم، حتی تعلق آن عکس به خود را نیز تکذیب کردم و به آن‌ها یادآور شدم که به خاطر خدا از کتک زدن و فحاشی به من دست بردارند و اقرار به گناه ناکرده را از من نخواهند. به آن‌ها گفتم که من پاسخگوی کار خود هستم و علی رغم انتشار عکس از خانه متواری نشده ام. بازجو‌ها در جواب من با توهین و فحاشی می‌ گفتند: اگر در رحم مادرت می‌ رفتی تو را بیرون می‌ کشیدیم. در اینجا ما هستیم که برای تو تصمیم می‌گیریم، نه خدا. آن‌ها در این مرحله دستان مرا با دستبند آهنی به صندلی بستند و با کابل و سیم مفتول به جانم افتادند. به گونه‌ای که تا ماه‌ها آثار کابل و ضربات سیم مفتول بر بازو‌ها و پا‌هایم به جای مانده و مورد تایید هم بندانم نیز هست. بازجو‌ها برای اجبار به اعتراف به کار نکرده، یعنی آتش زدن خودروهای پلیس، به ضرب و شتم با کابل و سیم قناعت نکرده و با بازکردن پاهای من در حالی که دستانم بسته بود، بیضههای مرا به شدت فشار می‌داده و به آن‌ها ضربه می‌زدند به گونهای که فریاد من از درد و ضعف به هوا می‌رفت و جواب التماس و استغاثههای من تنها فحشهای ناموسی بود.

دادستان محترم تهران؛

اینجانب بعد از جلسات بازجویی، آن هم به این شکل، برای بازپرسی به دادگاه انقلاب مستقر در اوین منتقل شدم. بازپرس من، قاضی اسدی، بازپرس شعبه ۵ دادسرای تهران، تمامی اعتراضات من به ضرب و شتم و شکنجه را ناشنیده گرفت و تنها گفت: جرم تو محاربه است و حکم محاربه معلوم است. اما اگر مسئولیت آتش کشیدن خودروهای پلیس را بپذیری به تو تخفیف می‌ دهیم و تنها تو را جریمه خواهیم کرد. اما من زیر باز این اجبار بازپرس اسدی نرفته و تنها مسئولیت عکس خود را پذیرفتم.

سرانجام بعد از ۱۰ روز فشار و آزار و اذیت در پلیس امنیت تهران به بند ۲۴۰ زندان اوین و سپس به بند ۳۵۰ منتقل شده و توانستم با خانواده‌ام تماس گرفته و آن‌ها را از نگرانی درآورده و از وضعیت خودم در زندان مطلع سازم.

جناب آقای جعفر دولت آبادی؛

اینجانب در مرحله دادگاه بدوی از حق انتخاب وکیل محروم بودهام. قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه به استناد‌ همان عکس مرا به اتهام اجتماع و تبانی به ۴سال حبس محکوم کرد و شکایت مرا که هنوز رد کابل و سیم مفتول بر بدنم موجود بود و بیضه‌هایم از شدت ضربه سیاه بود را ناشنیده گرفت. در مدت ۹ ماه حضور در زندان اوین، اینجانب تا کنون از ملاقات حضوری که حق طبیعی زندانی و خانواده اواست محروم بوده‌ام و به دلیل انتقال به زندان انفرادی در مرداد ماه گذشته و شرکت در اعتصاب غذای اعتراضی به همراه جمعی دیگر از زندانیان، دچار نارسایی کلیوی شده‌ام، اما متاسفانه زندان اوین از ارائه کوچک‌ترین امکان درمانی به جز قرصهای آرام بخش! خودداری می‌ کند. در ۹ ماه اخیر درخواستهای متعدد من برای ملاقات با شما بی جواب مانده و برخورد من با مسئولان زندان و ماموران دادستانی تنها به این مسئله منتج شده که آن‌ها مرا تهدید به افزایش میزان حبس به دلیل شرکت در اعتصاب غذا کرده و مرا از هرگونه امکان ملاقات یا مرخصی و یا آزادی مشروط محروم کرده ا ند.

امروز که این مطلب را خطاب به شما می‌نویسم هدفی جز اطلاع رسانی به مردم شریف ایران زمین در زمینه ی برخورد ماموران به اصطلاح امنیتی با معترضان به انتخابات و برخورد غیر عادلانه ی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با دستگیر شدگان عاشورا و حوادث بعد از انتخابات ندارم. و این امر بر من و دیگر دربندشدگان در نظام جمهوری اسلامی ثابت شده است که هیچ گونه رسیدگی به وضع حال حاضر ما و بلایایی که بر سر ما آمده است از سوی دستگاه قضایی نخواهد شد، همچنان که این امر از سوی شما و دیگر همکارانتان در ماههای گذشته ثابت شده است.

در پایان بار دیگر تاکید می‌کنم که جرم من در روز عاشورا تنها جلوگیری از آسیب رسیدن به ماموران جمهوری اسلامی است که در دست خشم ملت ایران، تاوان رفتار وحشیانه خود را می‌ دادند و به وسیله ی من و امثال من زنده ماندند و مورد عفو مردم مهربان این سرزمین قرار گرفتند. ۴ سال محکومیت من، احتمالا به علت نجات دادن ماموران نظام جمهوری اسلامی است.

غلامحسین عرشی

بند ۳۵۰ زندان اوین

اعدام 7 متهم به قاچاق مواد مخدر در کرمانشاه

ایسنا (یک گزارش رسمی ): هفت تن از "قاچاقچيان" مواد مخدر صبح امروز در محل زندان مرکزي کرمانشاه اعدام شدند.

صبح دوشنبه -13 دي ماه- هفت نفر از افرادي که در تهيه و توزيع مواد مخدر خطرناک اعم از هروئين و کراک فعاليت داشتند، در محل زندان مرکزي کرمانشاه، اعدام شدند.

مجتبي ملکي، دادستان عمومي و انقلاب کرمانشاه، پيش از اجراي اين احکام در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار كرد: بر اساس قانون، هرگونه تهيه و توزيع بيش از 30 گرم هروئين حکم اعدام دارد و اين درحالي است که در پرونده اين افراد از پنج کيلوگرم هروئين تا 100 کيلوگرم کراک وجود دارد.

وي افزود: بعضي از اين افراد داراي سوابق حمل و توزيع مواد مخدر هستند و تاکنون نيز چند بار مورد رافت اسلامي قرار گرفته‌اند ولي متاسفانه مجددا مرتکب همين جرائم شده‌اند.

دادستان کرمانشاه گفت: براي همه اين هفت نفر دوبار تقاضاي عفو شده بود اما مورد موافقت قرار نگرفته بود که در نهايت به موجب حکم دادگاه انقلاب و به دستور رياست قوه قضاييه اجراي حکم اعدام صادر شد.

ملکي اظهار كرد: قاچاقچيان مواد مخدر بدانند که دستگاه قضايي در اجراي احکام قانوني هيچ گونه اغماضي نسبت به هيچ کسي از خود نشان نخواهد داد.

سن ازدواج دختران در برخی روستاهای تبریز به 8 سال رسیده است"

شهرزاد نیوز: به گفته حسن موسوی، بخشدار خسروشهر ، سن ازدواج دختران در برخی مناطق و روستاهای این منطقه به 8 سال و سن ازدواج پسران به 13 سال کاهش یافته است. وی این مطلب را در جلسه کارگروه خانواده در تبریز اعلام کرد و نسبت به عواقب اجتماعی این پدیده در حال گسترش هشدار داد.

حسن موسوی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد برخورد با این پدیده اظهار داشت که گروه های زنان باید در زمینه فرهنگ سازی و آموزش خانواده ها تلاش کنند.

یکی از راه های برخورد موثر به پدیده ازدواج در سنین کودکی غیرقانونی کردن آن و مجازات خاطیان است.

سازمان های بین المللی، به ویژه سازمان ملل، در قطعنامه های متعددی از کشورها خواسته اند تا با ممنوعیت ازدواج در سنین کودکی با این معضل اجتماعی برخورد کنند.

بهمن ریگی در زاهدان اعدام شد

واحد مرکزی خبر (گزارش رسمی): یکی از اشرار سیستان و بلوچستان امروز در زندان زاهدان اعدام شد .
به گزارش واحد مرکزی خبر ، روابط عمومی دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرد : بهمن ریگی به اتهام محاربه و تیراندازی و کشتن چهار نفر از افراد بیگناه در زاهدان و ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان و خرید و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود .
بر اساس این اعلام ، وی در تیر سال 1387 پس از جلسه صلح و سازشی که درخصوص قتل فردی از وابستگان خود برگزار شده بود به قصد انتقام جویی به سوی افراد طایفه مقابل تیراندازی کرده و چهار نفر از آنان را کشته بود .
لاجرم حکم اعدام بهمن ریگی پس از تایید مراجع عالی قضایی صبح امروز در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد .

9 باب مغازه مجموعا 13 بار در طی 50 روز به آتش کشیده شد

خبرگزاری هرانا- در راستای آزار و اذیت شهروندان بهایی و در تداوم به آتش کشیدن محل کسب بهائیان در شهر رفسنجان در طی دو روز گذشته دو باب مغازه به آتش کشیده شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، نیروهای خودسر با حمایت آمرین دولتی و در تداوم آزار و اذیت شهروندان بهایی یک دکان عینک فروشی متعلق به شاهرخ و فرخ بندی را در بامداد 10 دی ماه و مغازه تعمیر لوازم خانگی آقای ایرج پاینده برای سومین بار در بامداد 12 دی به آتش کشیدند.

ساعت 3بامداد روز 12 دی برای سومین بار مغازه تعمیر لوازم خانگی آقای ایرج پاینده به آتش کشیده شد. اتش افروزان ورق آهنی را که ایشان برای پیش گیری پشت درب مغازه انداخته بود را کج نموده وشیلنگی از آن عبور میدهند واز طریق آن مواد آتش زا به داخل مغازه ریخته ونیت خود را عملی میکنند میزان خسارت اینبار بیش از 2 حریق قبل است. 2 لباسشویی و2 یخچال طعمه حریق میشود درب مغازه وسیم کشی برق مغازه خسارت میبیند ودیوارها ،سقف وکلیه لوازم خانگی داخل مغازه به طور کامل دچار دوده گرفتگی میشود. وبلوکهای سقف به دلیل حرارت بالای حریق خسارت دیده اند.

بامداد 10 دی آتش افروزان تلاش میکنند مغازه عینک سازی دیدگان متعلق به آقایان شاهرخ و فرخ بندی را آتش بزنند آتش حاصل از مواد آتش زا قبل از اینکه به ویترین عینکها سرایت کند ظاهرا باعث ترکیدگی لوله وشیر آب گوشه مغازه شده وخاموش میشود البته دود غلیظ ناشی از آن ویترین دکورها وعینکهای موجود درآن را کاملا سیاه نموده است ولی خوشبختانه خسارت دیگری وارد نکرده است.

همچنین شب گذشته نامه ای تحت عنوان "اخطاریه وتعهد نامه " به منزل حدود 20 نفر از بهائیان انداخته شد که به پیوست تقدیم میگردد.

احضار رسایی به دادگاه ویژه روحانیت

حميد رسايي نماينده تهران (پ ا : از رهبران گروههای خودسر) اخيرا با شكايت فرزند يكي از مقامات (پ ا : احتمالا مهدی هاشمی فرزند هاشمی رفسنجانی) براي پاره اي توضيحات در خصوص مسايلي خارج از وظيفه نمايندگي به دادگاه ويژه روحانيت احضار شده است.

يكي از نمايندگان مجلس در گفت‌وگو با جام جم آنلاين با اعلام اين خبر افزود: حميد رسايي نماينده تهران در مجلس با شكايت فرزند يكي از مقامات كشور به دادگاه احضار شده است.

اين نماينده با بيان اينكه رسايي قبلا هم به خاطر پرونده ديگري به دادگاه احضار شده بود، از تشريح موارد اتهامي پرونده اخير وي خودداري كرد و افزود: شكايت از رسايي به خاطر برخي اظهارات وي بوده و اين اظهارات هيچ ربطي به انجام وظيفه نمايندگي وي ندارد. چرا كه اگر اتهام رسايي به انجام وظيفه نمايندگي وي مرتبط بود، هيئت رئيسه مجلس احضاريه دادگاه را به وي ابلاغ نمي كرد.

در همين رابطه محسن كوهكن سخنگوي هيأت رئيسه مجلس به خبرنگار ما گفت: مطابق آين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي هيأت رئيسه مجلس از زمان مجلس هفتم كميته حقوقي تشكيل داده است كه اينجانب هم عضو اين كميته هستم و وظيفه آن بررسي احضاريه هايي است كه از سوي دادگاه براي نمايندگان مجلس ارسال مي شود.

نماينده لنجان در مجلس با بيان اينكه نمايندگان مجلس مانند هر ايراني در جامعه ما زندگي مي كنند و هيچ گونه مصونيت قضايي ندارند بلكه همه در برابر قانون مساوي هستند، تصريح كرد: اگر كميته حقوقي هيأت رئيسه مجلس پس از بررسي احضاريه، به اين نتيجه برسد كه احضاريه ارتباطي با انجام وظيفه نمايندگي از جمله نطق نمايندگان و يا مواردي اينگونه ندارد، آن را به نماينده مذكور ابلاغ مي‌كند.

كوهكن در پاسخ به اين سوال كه آيا احضاريه اي براي رسايي به هيأت رئيسه مجلس رسيده و آيا شما آن را به وي ابلاغ كرديد، گفت: موردي بوده و به ايشان هم ابلاغ شده است.

قتل مدير مدرسه توسط برادر دانش آموزدر شيروان

مدير يک آموزشگاه در شيروان پس از اينکه به دليل ريختن شير در داخل سالن توسط پسر مدرسه به وي سيلي مي‌زند توسط برادر اين دانش آموز با ضربات چاقو جان باخت.
به گزارش آينده، چند روز پيش در بخش سرحد شيروان مرحوم روشن كاظميان كه مدير آموزشگاه بوده، با زدن يك سيلي او را از ريختن شير نهي مي‌كند و دانش آموز راهي خانه مي‌شود و برادر جوانش كه 21ساله بوده است، به درب مدرسه مي‌آيد و با چاقو به او حمله ور مي‌شود. بر اساس اين گزارش مدير به زحمت خود را به دفتر مدرسه مي‌رساند و در جلوي چشم خانم معلمها خونريزي مي‌كند و با انتقال به يكي از مراكز بهداشتي در 15 كيلومتري مدرسه متاسفانه جان مي‌سپارد.فوت اين معلم باعث اعتراض شديد معلمان شهرستان گرديده و تعدادي از معلمان با نوشتن طوماري خواستار پيگيري موضوع شده اند. برخي معلمان نيز كلاسها را تعطيل و راهي اداره آموزش و پرورش شده اند. گفته مي‌شود جوان قاتل متواري شده است.

آلودگی هوا در ماهشهر؛ مردم روانه بیمارستان شده اند

خبرگزاری مهر: ماینده ماهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال‌حاضر عمده‌ترین نگرانی مردم منطقه ماهشهر از وجود آلاینده‌های صنعت پتروشیمی است که در مدت اخیر به حدی زیاد شده که تعدادی از افراد روانه بیمارستان شده اند.

خلیل حیات‌مقدم اظهار داشت: وجود آلایندگی در این منطقه به‌حدی است که تا کیلومترها خارج از ماهشهر در مسیر جاده‌های آبادان - اهواز و هندیجان این آلودگی مشاهده می‌شود.

وی افزود: در این خصوص تذکرات لازم داده شده اما هنوز اقدام اساسی در این مورد لحاظ نشده و همچنان این معضل پابرجاست.

نماینده مردم ماهشهر اظهار داشت: در مورد تبعیض دولت عدالت محور در راستای عدم اعطای تخفیف به گمرک هندیجان از جمله نارضایتی مردم است و این اتفاق در حالی رخ داده که سایر گمرکات استان خوزستان از این تخفیف بهره مند شده‌اند.

وی افزود: از جمله دیگر نگرانی مردم این ناحیه باید به بحث آب مورد نیاز کشاورزی منطقه اشاره کرد که آب رودخانه منطقه خشک شد و کشاورزی هندیجان را به‌نابودی کشاند و متاسفانه خشک‌سالی های مکرر به این کمبود آب دامن زده است.

حیات مقدم تصریح کرد: هم راستا با خشک‌سالی پدید آمده، متولیان و دست‌اندرکاران صندوق بیمه کشاورزی منطقه نیز با خدعه و نیرنگ عنوان خشک‌سالی را به توفان و تگرگ تبدیل کرده‌اند و این اقدام عاملی شد تا حق و حقوق کمتری به کشاورزان داده شود.

15درصد زوج‌ های جوان نابارورند

روزنامه خراسان: اختلال نا باروري در 15درصد زوج‌هاي جوان ديده مي‌شود و از هر 4 يا 5 زوج جوان يکي از اختلال ناباروري رنج مي‌برد مهم ترين علت آن نيز افزايش سن ازدواج در کشور است.محمدرضا نوروزي رئيس انجمن ناباروري و باروري در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به اين که ناباروري بيماري شايعي است که هر روز بر تعداد آن افزوده مي‌شود افزود: در حدود 20 و 25 سال پيش توليد مثل رشد چشم گيري داشته است اما اکنون توليد مثل به بحراني تبديل شده است که جمعيت جوان را درگير خود کرده است. نوروزي گفت: متأسفانه آمار دقيقي از شيوع ناباروري در ايران وجود ندارد. برخي از آمارهاي متفرقه‌اي که در ايران بررسي شده است شيوع ناباروري را از 13 درصد تا 18.5 درصد گزارش داده است مفهوم آن اين است که سالانه از حدود هر يک ميليون ازدواجي که صورت مي‌گيرد، 180 هزار نفر آنها از مشکل ناباروري رنج مي‌برند. وي افزود: ناباروري راحامله نشدن بعد از يکسال به شرط پيش گيري نکردن از باروري تعريف مي‌کنيم. البته اکنون سن ازدواج در کشور بالا رفته است و سن ازدواج در بين زنان 24 تا 27 سال و در مردان 30 سال به بالا است که اين در افزايش شيوع ناباروري نقش دارد.

هزینه مرگ هم افزایش یافت؛ قیمت قبر۲۰ میلیون تومان!

سایت دادنا: آمارهای رسمی نشان می‌دهد، قیمت قبر در بهشت زهرا بسته به نوع قبر و قطعه آن متفاوت است، به‌طوری که بهشت‌زهرا هم درست مثل خود تهران، خانه‌ها و محله‌های شمال شهری و جنوب شهری دارد.

در این میان آن‌چه جالب توجه است این‌که افزایش قیمت قبر در حالی روند صعودی خود را ادامه می‌دهد که شواهد نشانگر آن است که هم‌اکنون قیمت یک قبر 2متری از قیمت مسکن در مناطق شمال شهر تهران نیز بالاتر است.

مدیر روابط عمومی سازمان بهشت زهرا، روند صعودی قیمت قبر در بهشت زهرا را امری عادی می‌داند و می‌گوید:۱۰میلیون تومان برای یک قبر قیمت زیادی نیست!

این اظهارات در حالی است که چندی پیش مدیرعامل این سازمان اعلام کرد که قیمت قبر در بهشت زهرا همانند خرید خانه در تهران است که در هر محله‌ای قیمت بالا و پایین دارد و قیمت قبور در قطعات قدیمی از یک تا ۲۰میلیون تومان است.

اگر‌چه مسئولان سازمان بهشت‌زهرا هم‌چنان موضوع احتکار قبر در برخی قطعات بهشت ‌زهرا به‌خصوص قطعات قدیمی و فروش آنها به قیمت بالای ۲۰میلیون تومان را انکار می‌کنند اما نکته اصلی اینجاست که در شرایطی که قیمت زمین در دنیای فانی رو به کاهش است چرا قیمت برخی قبور هم‌چنان رو به افزایش است.

بازداشت يک شهروند دیگر بهايی در ساری

خبرگزاری هرانا در تداوم بازداشت شهروندان بهایی در مازندران يك شهروند بهايي ساكن این شهر توسط اداره اطلاعات بازداشت شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" مهين تاج روحاني، شهروند بهایی صبح روز شنبه 11 دي ماه 1389 پس از احضار و معرفي خود به اداره اطلاعات شهر مذكور بازداشت شد . از دليل بازداشت و محل نگهداري نامبرده تاكنون هيچ اطلاعي در دست نيست .

ياددآوري مي شود منزل فرد مذكور در روزسه شنبه 4 دي ماه مورد بازرسي نيروهاي امنيتي قرار گرفت كه بعضي از وسايل شخصي و مذهبي ايشان ضبط گرديد و نامبرده جهت پاره اي توضيحات به اداره اطلاعات احضار شد .

احتمال اجرای مخقیانه حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)

به گزارش منابع خبری در ایران، بعد از ظهر امروز یکشنبه دوازده دی ١٣۸٩، آدم کشان اداره اطلاعات ارومیه، حسین خضری زندانی سیاسی کرد را از زندان مرکزی ارومیه به مکان نامعلومی منتقل کرده اند. با توجه به شیوه جدیدی که رژیم جمهوری اسلامی به کار گرفته است، این احتمال وجود دارد که بخواهد حکم اعدام حسین خضری را هم مخفیانه، بیش از آنکه فرصت اعتراض به کسی بدهد، به اجرا در آورد.

دیوان عالی رژیم آواخر آبان سال جاری طی ارسال نامه ای به شعبه نه اجرای احکام بیدادگاه انقلاب اسلامی ارومیه، دستور قتل و اجرای حکم اعدام حسین خضری را صادر کرد. در صورت تائید دادستانی ارومیه، حکم اعدام حسین خضری به اجرا در خواهد آمد.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، عمیقا نگران جان حسین خضری و تمامی زندانیان سیاسی است که در بیدادگاه های رژیم به اعدام محکوم شده اند. باید جنبش اعتراضی ضد اعدام را به وسعت جهان گسترش داد و فرصت را از جانیان جمهوری اسلامی برای اعدام زندانیان سیاسی گرفت. خبر انتقال حسین خضری را باید هرچه سریع تر تا زمان از دست نرفته به سراسر جهان مخابره کرد.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، مبارزه برای لغو مجازات اعدام را جدای از مبازه علیه تمامیت رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی نمی داند. باید ریشه را خشک کرد.

یکشنبه ١٢دی ١٣۸٩ برابر با ٢ژانویه ٢٠١١

دستگیری شیخ دراویش گنابادی در اصفهان

نیمه ‌شب روز گذشته، جناب سید مرتضی محجوبی، از مشایخ طریقت نعمت‌اللهی گنابادی، در اقدامی وحشیانه توسط ماموران لباس شخصی و انتظامی اصفهان دستگیر شد...

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، ماموران ساعت 11 و 30 دقیقه شب گذشته، با شکستن در منزل مسکونی آقای حمید باقری در پولادشهر اصفهان،‌ به ساکنان خانه هجوم برده و پس از ضرب و شتم حاضران، آقای محجوبی را همراه با چهار تن از دراویش به اسامی آقایان حمید باقری ،فرشید محجوبی،مهدی پور صدام و وحید عباس زاده دستگیر و به محل نامعلومی منتقل کردند.

دستگیری این شیخ طریقت نعمت‌اللهی گنابادی حاکی از موج تازه برای سرکوب دگراندیشان مذهبی و فکری و خصوصا دراویش سلسله گنابادی در ایران است

بازداشت يک شهروند دیگر بهايی در ارومیه

کمیته گزارشگران حقوق بشر - مسرور فضلی، شهروند بهایی ساکن ارومیه روز جمعه ۱۰ دی‌ماه بازداشت شده است.

این در حالی است که پیش از این در تاریخ هفت دی‌ماه نیز شیوا کریمی، حمیرا پرویزی و نوید مرغی، سه تن از شهروندان بهایی ساکن ارومیه پس از یورش نیروهای امنیتی، تفتیش منزل و توقیف برخی وسایل بازداشت شده بودند.

گفتنی است در هفته‌های اخیر، فشارهای امنیتی بر روی شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور شدت گرفته است. در همین راستا، از ابتدای دی ماه تا کنون، مهین تاج روحانی، رویا قنبری در ساری و ادیب حق پژوه در شیراز، پس از تفتیش منازلشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و شعله طائف، شهروند بهایی ساکن سمنان، جهت اجرای حکم یک سال حبس تعزیری فراخوانده شد.

انیسا صفاریان، دانشجوی بهایی اخراجی دانشگاه علم و صنعت در بابلسر، نیز پس از تفیش منزل و توقیف وسایل شخصی‌اش، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد که تا کنون تنها یک بار موفق به تماس تلفنی با خانواده اش شده است.

جيره بندی آب 10 شهر از سال آينده

روزنامه مردمسالاری: معاون برنامه ريزي استاندار چهارمحال وبختياري گفت:تابستان سال آينده آب10شهر استان جيره بندي خواهد شد.
به گزارش ايسناحميدرضا فروزنده در جمع خبرنگاران افزود:کاهش شديد بارندگي و ايجاد بحران آب در استان موجب جيره بندي آب در بيش از10شهر استان خواهد شد.
وي با بيان اينکه در حال حاضر استان به شدت در معرض خشکسالي قرار دارد، تصريح کرد: جيره بندي آب10 شهر از استاني که خود داراي 10درصد کل آب کشور است، نشان دهنده در نظر نگرفتن مطالعات زيست محيطي در اجراي بسياري از پروژه ها و اقدامات براي شکوفايي استان است.
فروزنده با تاکيد بر توجه به اکوسيستم منطقه در اجراي طرح ها و پروژه ها اظهار کرد:تاکنون بسياري از طرح ها بدون توجه به زيرساخت هاي زيستي اجرا شده و بسياري از گونه هاي گياهي و جانوري را با تهديدات جدي روبرو کرده است.
وي با بيان اينکه روش فعلي انتقال آبها منجر به تخريب محيط زيست استان شده اظهار کرد:استان مخالف انتقال آب به ديگر استان هاي کشور نيست، اما در شرايط فعلي، انتقال آب موجب تخريب محيط زيست استان مي شود چون شرايط اقليمي استان در خطر است.
وي آلودگي رودخانه ها، فرسايش خاک و شرايط بد زيست محيطي که پروژه ها و طرح ها ايجاد کرده اند را مهمترين عوامل تهديد کننده محيط زيست استان عنوان کرد.
وي تصريح کرد:استان ظرفيت هاي بسيار خوبي در زمينه زيست محيطي دارد که مي توان از اين ظرفيت ها براي استقرار شرايط مناسب در استان استفاده کرد.

محرومیت از تحصیل چهار دانشجوی بندرعباس

خبرگزاری هرانا پس از ابلاغ حکم تعلیق از تحصیل دو دانشجوی دانشگاه بندرعباس یک دانشجوی دیگر به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، مدت زمان زیادی از ابلاغ حکم های تعلیقی دو تن از دانشجویان عضو تشكل انجمن اسلامی (اسدی و فاضل پور) نمی گذرد كه دانشجویان دیگری از سایر تشكلها قربانی قضاوت های سخت گیرانه کمیته انضباطی دانشگاه خرمشهر شدند.

آقای سجاد عباسی دانشجوی مدیریت_بندر ورودی86 (از فعالان و منتقدان صنفی)به علت توهین به روحانیت و امام جمعه خرمشهر به یک ترم تعلیق محکوم شد.

گفتنی است حکم مذکور در حالی از سوی کمیته انضباطی مورد به این دانشجو ابلاغ شده است که پیشتر کمیته بدوی این دانشجو را به محرومیت از تسهیلات رفاهی محکوم کرده بود که پس از تجدید نظرخواهی حکم ایشان تشدید و به محرومیت از تحصیل انجامید.

این دانشجو در حالی به اتهام توهین به امام جمعه خرمشهر از سوی کمیته انضباطی محکوم می شود که پیشتر دیگر دانشجوی این دانشگاه (فاضل پور) نیز با این حکم مواجه شده بود.

این تعلیقی ها تا بدانجا پیش رفت که برای یکی دیگر از دانشجویان که از اعضای فعال بسیج و از منتقدان وفعالان مسائل دانشجویی و فرهنگی می باشد نیز دو ترم تعلیقی صادر شد.

دو تن دیگر در ارومیه بازداشت شدند

کمیته گزارشگران حقوق بشر- احسان آموزگار و اکبر ارسلانی، دو شهروند ساکن ارومیه در پی احضار و مراجعه به اداره اطلاعات این شهر بازداشت شدند.

براساس گزارش های دریافتی، احسان آموزگار و اکبر ارسلانی، روز جمعه دهم دیماه در پی احضار تلفنی، به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در ارومیه مراجعه کرده و بازداشت شدند.

احسان آموزگار که روز پنج شنبه 9 دیماه به صورت تلفنی از سوی اداره اطلاعات ارومیه احضار شده بود، صبح روز جمعه و در پی مراجعه به این اداره بازداشت شد. همچنین ماموران امنیتی اداره اطلاعات شهر ارومیه، صبح روز جمعه منزل احسان آموزگار را مورد تفتیش قرار داده و برخی از وسایل شخصی او را توقیف کرده و به همراه بردند.

همچنین اخبار رسیده حاکی از آن است که اکبر ارسلانی نیز روز پنج شنبه به صورت تلفنی احضار و روز جمعه پس از مراجعه به دفتر پیگیری اداره اطلاعات در شهر ارومیه بازداشت شده است.

گفتنی است، احسان آموزگار طی تماس تلفنی با خانواده موضوع بازداشت خود را به اطلاع انان رسانده است. تا این لحظه از دلایل بازداشت و محل نگهداری این دو شهروند ساکن ارومیه اطلاعی در دست نیست.

مراسم سالگرد شهادت شبنم غریبانه برگزار شد

سایت تحول سبز: سالگرد شهادت شبنم سهرابی، مظلومانه و غریبانه در منزل مادر او برگزار شد. در این برنامه تعدادی از خویشان و دوستان شبنم حضور داشتند. لازم به ذکر است هیچ یک از خانواده های شهدای عاشورایی موفق به برگزاری مراسم سالگرد به نحوی مطلوب و درخور برای عزیزانشان نشده اند.

گزارش دیگری حاکی است از حدود ۳۰ شاکی قتل هایی که در عاشورای ۸۸ صورت گرفته تنها تعداد معدودی وکیل دارند و از بفیه با سوء استفاده از بی اطلاعی حقوقی شان خواسته شده که از شکایت خود بگذرند و رضایت بدهند تا دیه به آنان پرداخت شود و به موقع به شکایتشان رسیدگی شود که متاسفانه بعضی فریب خورده به امید رسیدگی به شکایتشان در آینده آن را پس گرفته اند.

بازگشت لیلا توسلی شاهد عینی یکی از قتل های عاشورایی به زندان کمی پیش از سالگرد عاشورای ۸۸ از دیگر اقدامات برای پوشاندن جنایت های صورت گرفته و نمایش سناریوهای از پیش نوشته شده کودتاگران برای فریب مخاطبان تلویزیون بوده است.

از دیگر اقدامات مرتبط بازداشت تعدادی از خانواده های شهدا در مراسم سالگرد تولد امیرارجمند تاجمیر کشته عاشورایی و یکی از جوانانی که ماشین نیروی انتظامی از روی بدن پاکش رد شد و او را به قتل رساند، بر سر مزار او بود.

همه این فشارها بر روی خانواده های کشته شدگان عاشورای ۸۸ برای این بود که کودتاگران بتوانند در کمال آرامش نمایش های تلویزیونی خود را تهیه کرده و از رسانه میلی پخش کنند.

احکام سنگین برای چهار فعال سیاسی در مشهد

سایت تغییر: چهار زندانی در زندان وکیل آباد مشهد به نام‌های علی عبادی، مهدی جلیلی، احمد میرزایی و محمد میرزایی با حکم‌های سنگین روبروه شده و بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برند.

علی عبادی، مهدی جلیلی، احمد میرزایی و محمد میرزایی چهار زندانی هستند که بیش از یک سال است در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر برده و با حکم‌های سنگینی روبرو هستند.

به گزارش خبرنگار رهانا، سامانه خبری خانه حقوق بشر ایران حجت‌الاسلام علی عبادی که از زندانی دهه‌های ۵۰ و ۶۰ نیز بوده است، در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده و در مجموع ۳۰۰ روز را در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات مشهد تحت فشارهای روحی و جسمی سپری کرده است.

علی عبادی ۶۱ ساله، بعد از ۴۰۰ روز به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده و در آبان ماه سال جاری به ۶ سال زندان و ۱۰ سال تبعید به شهر خلخال محکوم شده است. همزمان با بازداشت وی در فروردین ماه سال گذشته پسر، دختر و داماد عبادی نیز بازداشت و جمعا به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.وی بر اثر شکنجه‌های سخت در دوران بازداشت صدمات جسمی و روحی فراوانی نیز دیده است.

مهدی جلیلی ۲۸ ساله، دیگر زندانی است که از تاریخ ۲۰ تیر ماه ۸۸ بازداشت و در زندان به سر می‌برد. جلیلی نیز از زندانیان دهه ۶۰ بوده است که در آبان ماه سال جاری به ۱۶ سال زندان محکوم شده و هم اکنون در زندان وکیل آباد مشهد زندانی است. جلیلی نزدیک به یک سال را در بازداشتگاه اطلاعات شهر مشهد بازداشت بوده است.

احمد میرزایی سومین زندانی نیز در بهمن ماه ۱۳۸۷ بازداشت و به ۱۶ سال حبس و ۱۰ سال تبعید محکوم شده است.

محمد میرزایی نیز در بهمن ماه ۸۷ بازداشت و به ۶ سال زندان و ۵ سال تبعید محکوم شده است. این زندانی نیز در زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می‌شود.

قرار است دادگاه تجدیدنظر این چهار زندانی در هفته‌های پیش‌رو حکم قطعی را اعلام کند. اتهامات این چهار نفر ارتباط با سازمان‌های مخالف نظام عنوان شده است.

وحشت رژیم از اطلاع رسانی در باره جنایات در زندانها

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز دوشنبه 13 دی ماه وزارت اطلاعات برای مخفی نگه داشتن جنایتها و اعمال سرکوبگران خود در زندانهای ایران و وادار کردن زندانیان سیاسی به سکوت و تشدید فشار علیه آنها اقدام به توضیح برگه های تعهد نامه و تکذیب نامه بین زندانیان سیاسی نمود.

متن برگه های تعهد نامه و تکذیب نامه به قرار زیر می باشد:
مسئولین محترم زندان رجایی شهر
با سلام و احترام
به استحضار می رساند اینجانب ..... فرزند .....در مدت حضور در زندان رجایی شهر هیچگونه ارتباط و تماس با سایتها و شبکه های معاند نداشته و ندارم و در صورت هر گونه تحرک احتمالی توسط سایرین به نام اینجانب شدیدا تکذیب می نمایم
امضاء

اکثریت زندانیان سیاسی به این تعهد نامه ها و تکذیب نامه ها تن ندادند و فقط 2 الی 3 نفر به این تعهد نامه ها و تکذیب نامه ها تن دادند.
شیوۀ جدید و غیر انسانی بازجویان وزارت اطلاعات که قصد دارند علیه زندانیان سیاسی بکار برند حاکی از نیات شوم و پلید آنها است که هر جنایت و عمل ضدبشری و قرون وسطایی را که می خواهند علیه زندانیان سیاسی بکار برند در سکوت باقی بماند و در صورت افشای جنایتهای ضدبشری آنها توسط زندانیان پیشا پیش تعهدنامه و تکذیبه را از آنها گرفته باشند و در رسانه ها و برنامه های رادیو تلویزیونی وزارت اطلاعات و کیهان و سایر سوء استفاده ها راعلیه زندانیان سیاسی بکار برند
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،بکار بردن شیوه های غیر انسانی برای مسکوت کردند زندانیان سیاسی در قبال جنایتهایی که علیه آنها بکار برده می شود را محکوم می کند و به سازمانهای حقوق بشری نسبت به سوء استفاده از تعهدنامه و تکذیب نامه هایی که قصد دارند زندانیان را وادار به نوشتن آن کنند هشدار میدهد.

13 دی 1389 برابر با 3 ژانویه 2011
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
دبیر کل سازمان ملل متحدکمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

بخش مهمی از اسناد ملی در خطر نابودی است

پارلمان نیوز: موزه یادمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی با دو هزار هدیه ای که سران کشورها و شخصیت های جهانی و مردم ایران و جهان در دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش به وی اهدا کرده اند، از آبان 84 تا کنون پلمب شده ودستیابی به اسناد و مدارک مرتبط به آن امکانپذیر نیست. پلمب و بسته شدن موزه به دستور رحیم مشایی و در دوره ریاستش بر سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته و با رفتن وی از این سازمان نیز موزه همچنان بسته مانده است. با این وضع، نه مردم اجازه بازدید از موزه را دارند و نه هدایا به سازمان اسناد ملی (متولی موزه) تحویل داده می شود که حداقل در آن سازمان در امان بماند . این هدایا شامل اسناد روابط سیاسی ایران است که اسناد ملی محسوب می‌شوند و زیر نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مدیریت و حفاظت می شوند.

مرگ چهار دانشجو بر اثر گازگرفتگی در لردگان

واحد مرکزی خبر (صدا و سیمای رژیم): نشت گار مونواکسید کربن ، جان 4 جوان دانشجو را در استان چهارمحال و بختیاری گرفت . سرپرست فرمانداری لردگان در گفتگوی تلفنی با همکار ما گفت: در این حادثه که دیشب در روستای کلامو بخش الونی رخ داد این چهار دانشجو شب را در منزلی مهمانی بودند که به علت نشت گاز مونو اکسید کربن ، جان خود را از دست دادند. به گفته خالدی فر ، این چهار جوان بین 18 تا 25 سال سن داشتند و تلاش اطرافیان و پزشکان مرکز بهداشتی درمانی شهر الونی نیز برای نجات انان به نتیجه ایی نرسید. روستای کلا مویی شهرستان لردگان در 190 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری واقع است.

فراموشی مصلحتی ; ویدیوی صحبت های گذشته خامنه ای در مدح مهندس موسوی

فرمایشانت امام و سایرین وقتی به مصلحت نباشد فراموش میشود
بر گرفته از وبلاگ سید رضا حسینی مسئول کمیته تحقیق و تفحص مجلس خبرگان رهبری از قوه قضائیه و بخشی از تظلم خواهی پرونده قتلهای

 موسوم به زنجیره ای

اعتصاب سه هزار و پانصد کارگر لاستیک بارز

اتحادیه آزاد کارگران ایران:
از صبح روز شنبه یازدهم دی ماه ٨٩ سه هزار و پانصد کارگر لاستیک بارز بتدریج دست از کار کشیدند و بعد از ظهر دیروز با خاموش کردن همه دستگاههای تولیدی بطور یکپارچه ای وارد اعتصاب شدند.

خواست این کارگران تحقق تمامی آن مطالباتی است که در دور اعتصابات قبلی این کارگران به آنها وعده تحقق اش را داده بودند.

این کارگران برای دستیابی به مطالبات خود روز چهارم مهر ماه سالجاری بمدت چهار روز دست به اعتصاب زدند و با وعده تحقق خواست هایشان از سوی رئیس اداره کار کرمان به اعتصاب خود پایان دادند؛ اما پس از گذشت حدود یکماه از تحقق وعدهای کارفرما خبری نشد و کارگران هشدار دادند چنانچه تا ٧ آبانماه سالجاری خواست هایشان بر آورده نشود دست به اعتصاب مجدد خواهند زد.

با عوض شدن مدیر اداری کارخانه و انتصاب مدیر اداری جدید و طرح این مسئله از سوی مدیر تازه مبنی بر اینکه "من تازه به این سمت منصوب شده ام به من دو ماه برای تحقق خواست هایتان فرصت بدهید" کارگران لاستیک بارز از دست زدن به اعتصاب در روز هفتم آبانماه سالجاری منصرف شدند اما پس از دو ماه از وعده مدیر اداری جدید مبنی بر تحقق خواستهای کارگران خبری نشد.

بنا بر اظهار کارگران این کارخانه دیروز یازدهم دی ماه و پس از گذشت دو ماه، با به پایان رسیدن مهلتی که کارگران به مدیر اداری جدید برای تحقق خواست هایشان داده بودند آنان با مراجعه به مدیر اداری کارخانه و با طرح خواست های خود که دو ماه پیش وعده تحقق آنها داده شده بود خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند، اما مدیر اداری کارخانه با استناد به قطع یارانه ها اظهار داشت: با قطع یارانه ها هزینه تولید بالا رفته است و ما نمیتوانیم به وعده های خود عمل کنیم، ما مواد نداریم و این مشکل مربوط به کل مملکت است، مربوط به ما نیست و اگر دست از کار بکشید به جرم اغتشاش دستگیر میشوید.

بدنبال این مذاکرات و جوابهای تهدید آمیز از سوی مدیر اداری کارخانه لاستیک بارز، کارگران دسته دسته شروع به خواباندن دستگاههای تولید کردند بطوری بعد از ظهر دیروزکارگران روزکار بطور یکپارچه ای وارد اعتصاب شدند و بدنبال آنها کارگران شیفت شب نیز به اعصاب پیوستند.

کارگران لاستیک بارز از ماهها پیش خواهان افزایش دستمزدهای خود و تبدیل قراردادهای یکماهه به قرارداد یکساله هستند. علاوه بر اینها کارفرمای لاستیک بار در ازای ٧٠ ساعت اضافه کاری ماهانه با بهانه اینکه کارگران در این ٧٠ ساعت کم کاری میکنند به آنان فقط ماهیانه ۴٠ ساعت اضافه کاری پرداخت میکند. همچنین کارگران این کارخانه از آنجا که یک هفته در میان فقط روزهای جمعه تعطیل هستند خواهان تعطیلی دو روز در هفته می باشند و به کاهش پاداش تولید که از بیستم مهر ماه جاری از مبلغ ۵٠ تا ٢٠٠ هزارتومان نسبت به دستمزد کارگران کاهش پیدا کرده است معترضند

کرايه تاکسي 15 درصد و اتوبوس بخش خصوصي تا 18 درصد گران شد ؛ افزايش کرايه‌ها از اول بهمن

روزنامه ابتکار:
شوراي شهر تهران در جلسه غير علني روز گذشته در راستاي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و پيشنهاد شهرداري تهران، نرخ كرايه‌ تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي ريالي را تعيين كرده و افزايش داد.

به گزارش ايلنا، بر اين اساس مطابق با مصوبه شوراي شهر نرخ كرايه تاكسي‌ها به طور متوسط 15 درصد افزايش يافته و در بخش اتوبوس‌هاي خصوصي نيز نرخ اتوبوس‌ها با توجه به مشكلات مربوط به پول خرد 250 تا 50 تومان افزايش مي‌يابد.
براساس تصميم مديريت شهري نرخ بليت مترو و اتوبوس‌هاي بليطي در راستاي همكاري بيشتر در اجراي هدفمندي يارانه‌ها افزايش نخواهد يافت.

افزايش نرخ كرايه تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي ريالي به طور متوسط 15 درصد، مطابق با مصوبه شوراي شهر تهران افزايش مي‌يابد و اتوبوس بخش خصوصي، ميدل‌باس و ميني‌بوس هم حدود 17 تا 18 درصد افزايش قيمت دارند. در اين بررسي‌ها نرخ سرويس مدارس، هم تا پايان فروردين‌ماه افزايش مي‌يابد و نرخ‌هاي مصوب از بهمن‌ماه تا پايان فروردين‌ماه سال آينده اعلام مي‌شود، پس از آن تاريخ نرخ‌هاي جديد اعلام و پس از تصويب اعمل مي‌شود

افزايش قيمت براي 3 ماه است
سخنگوي‌شوراي شهر تهران با اعلام اينكه كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر افزايش 15 درصدي كرايه تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي ريالي را براي مدت زمان محدودي تصويب كرده است افزود: در جلسه شورا مصوبه اين كميسيون و درخواست سازمات تاكسيراني و شهرداري تهران براي بررسي نهايي مطرح و تصويب شد. بر اساس اين گزارش حمزه شكيب رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر نيز به ايلنا اعلام كرد: مطابق با بررسي‌هاي كميسيون عمران و با در نظر گرفتن تمام شرايط راننده‌هاي تاكسي و هدفمندي يارانه‌ها ميانگين افزايش نرخ كرايه تاكسي‌ها 15 درصد بوده و اين نرخ براي مدت زمان محدودي اعمال مي‌شود. او در ادامه در مورد اين زمان محدود يادآور شد: افزايش 15 درصدي كرايه تاكسي كه به صورت ميانگين اعمال مي‌شود از زمان ابلاغ مصوبه تا 31 فروردين ماه در سطح شهر تهران و براي تاكسي‌ها به مدت 3 ماه اعمال مي‌شود.

رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي شهر تهران ادامه داد: براي نرخ اتوبوس‌ها تبصره‌اي در مصوبه كميسيون عمران منظور شده است به طوري كه چنانچه مابه‌التفاوت هزينه سوخت در اختيار شركت‌هاي خصوصي اتوبوسراني قرار گرفته شود هيچگونه افزايشي در نرخ كرايه‌هاي اتوبوس‌هاي ريالي و ميني‌بوس‌ها اعمال نمي‌شود و چنانچه اين مابه‌التفاوت داده نشود كميسيون عمران و شوراي شهر اين مصوبه را عملياتي مي‌كند.

تاكسي‌ها تا زمان نصب برچسب قيمت حق اضافه كردن كرايه‌ها را ندارد
سخنگوي شوراي شهر تهران با اشاره به افزايش متوسطي 15 درصدي بر روي نرخ تاكسي‌ها و افزايش 17 درصدي كرايه اتوبوس‌هاي ريالي و نيز افزايش 15 درصدي نرخ سرويس‌هاي مدارس گفت: هيچ يك از رانندگان تاكسي تا زمان تحويل و نصب برچسب‌هاي قيمت حق افزايش نرخ كرايه‌ها را تا پايان ماه جاري ندارند. به گزارش ايلنا، سخنگوي شوراي شهر تهران پس از پايان سيصد و چهل و سومين جلسه علني شوراي شهر تهران كه بدون حضور مستمع برگزار شد با تاييد خبر مربوط به افزايش نرخ كرايه‌هاي تاكسي، اتوبوس‌هاي بخش خصوصي و ميني‌بوس‌ها خاطرنشان كرد: مطابق با مصوبه شوراي شهر ميانگين افزايش نرخ كرايه تاكسي‌ها 15 درصد و اتوبوس‌هاي بخش خصوصي و ميني‌بوس‌ها 17 18 درصد اعمال مي‌شود.

او با اعلام اينكه اين ميزان افزايش به مدت 3 ماه اعمال مي‌شود افزود: نرخ جديد تاكسي‌ها اتوبوس‌هاي بليطي و ميني‌بوس‌ها از اول بهمن ماه تا پايان فروردين ماه سال آينده منظور مي‌شود.

دانشجو در ادامه با اشاره به اينكه تاكسي‌ران‌هاي سطح شهر تا زمان تحويل برچسب قيمت و نصب آن بر روي تاكسي‌ها حق افزايش قيمت ندارد خاطرنشان كرد: نظارت بر اعمال نرخ‌هاي مصوب شده كار ساده‌اي بوده و رانندگان تاكسي تاقبل از تحويل برچسب‌هاي قيمت و نصب آن حق اضافه كردن ريالي به نرخ‌هاي گذشته را ندارند و نرخ‌هاي گذشته همچنان تا پايان دي ماه اعمال مي‌شود.
او افزود: وقتي رانندگان تاكسي نرخ سوخت را به نرخ قبلي دريافت مي‌كنند دليلي ندارد كه تا پايان دي ماه افزايش نرخي داشته باشند.

سخنگوي شوراي شهر تهران در ادامه با اشاره به برگزاري جلسه‌اي با استانداري، ستاد مديريت سوخت كه با حضور مسئولان مديريتي شهري برگزار شد تاكيد كرد: در اين جلسه مشترك شهرداري بعنوان مقام اول همكاري‌ كننده با مجموعه دولت در بحث نرخ حمل و نقل عمومي و هدفمندي‌ يارانه‌ها معرفي شد و از جهت عدم افزايش نرخ حمل و نقل عمومي و مشاركت شهرداري در اين زمينه تقدير به عمل آمد.

شوراي شهر در تعيين نرخ آژانس‌هاي تهران نيز خود را محق مي‌داند سخنگوي شوراي شهر تهران در ادامه با اعلام اين خبر كه مطابق با مصوبه شوراي شهر نرخ سرويس‌هاي مدارس نيز تا پايان سال 15 درصد افزايش مي‌يابد تصريح كرد: همچنان تعيين نرخ آژانس‌هاي جابه‌جايي مسافران نيز ميان وزارت بازرگاني و شوراي شهر محل چالش بوده اما از آنجا كه آژانس‌ها يكي از صورت‌هاي مختلف حمل و نقل عمومي است لازم است كه نرخ آن توسط شوراي شهر تعيين شود. سخنگوي شوراي شهر تهران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبني بر اينكه استانداري و فرمانداري قبل از تعيين نرخ‌هاي وسايل حمل و نقل عمومي توسط شوراي شهر دستوراتي داده و اظهار نظرهايي كرده‌اند گفت: مبدا تصميم‌گيري در مورد نرخ تاكسي و اتوبوس‌هاي بخش خصوصي مطابق با قانون شوراي شهر بوده و بر اين اساس شوراي شهر نيز مطابق با پيشنهاد استانداري مبني بر افزايش 15 درصدي، همراه و موافق بوده است اما شورايي تصميم گرفتن با دستوري تصميم گرفتن متفاوت بوده و اين تصميم‌گيري نيازمند بحث و بررسي كارشناسي بود.

اطلاعيه درباره نرخهاي جديد حمل و نقل
کميته مرکزي حمل و نقل درون و برون شهري وزارت کشور در اطلاعيه اي با اعلام اينکه نرخهاي اصلاح شده کرايه‌هاي تاکسي،وانت بار و آژانس‌هاي شهري از امروز (شنبه 11 دي) اعمال مي‌شود، از عموم هموطنان خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف،مراتب را به مسئولان ذيربط اعلام کنند.به گزارش واحد مرکزي خبر، متن اطلاعيه به اين شرح است : نرخهاي اصلاحي جديد تعيين شده کرايه‌هاي تاکسي،وانت بار و آژانس‌هاي شهري در تمامي شهرها از روز شنبه يازدهم دي به طور کامل اعمال خواهد شد.نرخهاي تعيين شده مطابق مصوبات کميته‌هاي حمل و نقل استانها مي‌باشد که ميزان افزايش آن در کلانشهرها حداکثر 15 درصد و در ساير شهرها به طور ميانگين 15 درصد و در مواردي حداکثر 20درصد تعيين شده است.

باتشکر و قدرداني از عموم شهروندان در همياري انجام شده در اجراي طرح ملي هدفمندسازي يارانه‌ها ، از رانندگان پر تلاش ناوگان حمل و نقل عمومي شهري تقاضا مي‌کنيم ضمن رعايت نرخهاي جديد تمامي تلاش خود را براي خدمت رساني مطلوب به شهروندان به کار گيرند.هموطنان در صورت مشاهده تخلف از نرخ‌هاي تعيين شده ، مي‌توانند موارد را به استانداريها ، فرمانداريها و يا گشت‌هاي مشترک سيار تاکسيراني ،پليس و فرمانداري گزارش دهند تا در موارد تخلف احتمالي با متخلفان برخورد قانوني صورت گيرد.
.
احتمال تبدیل دوره ابتدایی به دو دوره سه ساله

مهر:
دبیر شورای عالی آموزش و پرورش از احتمال تبدیل دوره ابتدایی به دو دوره سه ساله خبر داد و گفت: در صورت تصویب این طرح، پنج سال دیگر آن را اجرا می کنیم.
مهدی نوید ادهم با بیان این مطلب افزود: هم اکنون نظام آموزشی 6-3-3 یعنی یک دوره 6 ساله ابتدایی و دو دوره سه ساله متوسطه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده که بنا داریم آن را اجرا کنیم.

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: البته هنوز شورای عالی انقلاب فرهنگی زمان اجرای این طرح را مشخص نکرده است و احتمال دارد این طرح برای سال تحصیلی آینده نیز اجرا نشود.

نوید ادهم درباره علت تبدیل دوره ابتدایی به دو دوره سه ساله نیز گفت: ما بنا داریم دانش آموزان پیش دبستانی تا دوم ابتدایی را از نظر فضای آموزشی با دانش آموزان سوم، چهارم و پنج ابتدایی جدا کنیم تا فضای درس، کتابها، مدیریت و نحوه آموزش آنها را از یکدیگر تفکیک کنیم.

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش افزود: زمانی که ما طرح 6 ساله شدن دوره متوسطه را دادیم عده ای عنوان کردند که کنار هم قرار گرفتن دانش آموز اول راهنمایی در کنار چهارم دبیرستان آسیبهای جدی تربیتی دارد و این کار به صلاح نیست، هم اکنون این بحث برای دانش آموزان ابتدایی هم وجود دارد و عنوان می شود که دانش آموزان پیش دبستانی و اول و دوم در همه مسائل حقوقشان نسبت به دانش آموزان بزرگسال دیگر تضعیف می شود.

نوید ادهم تصریح کرد: به محض بهبود فضاهای آموزشی کشور، طرح نظام آموزشی 3-3-3-3 را اجرا می کنیم.

کتابخانه ديجيتال جهان افتتاح شد.

علاقمندان از سراسر جهان مي توانند به منابع الکترونيکي اين کتابخانه از طريق وب سايت آن دسترسي داشته باشند.

اين وب‌ سايت در اداره ي مركزي يونسكو در پاريس كار خود را آغاز کرد. در اين وب ‌سايت كتاب ‌هاي نادر، نقشه‌ هاي تاريخي، نسخ خطي، ‌فيلم و عكس از كتابخانه ‌ها و آرشيوهاي سراسر جهان ارائه مي ‌شود. مراجعه كنندگان به اين سايت قادر خواهند بود تا به تمام اين موارد به هفت زبان عربي، چيني، انگليسي، فرانسوي، پرتغالي، روسي و اسپانيائي دسترسي يابند.

32 موسسه از برزيل، بريتانيا، چين، مصر، فرانسه، ژاپن، روسيه، عربستان سعودي، و آمريكا براي اجراي اين پروژه به ياري سازمان يونسكو شتافتند.

اجراي اين پروژه نخستين بار در سال 2005 به وسيله ي بزرگ ‌ترين كتابخانه ي جهان يعني كتابخانه ي کنگرس آمريكا به يونسكو پيشنهاد شد. كتابخانه ي الكترونيكي جهاني به آدرس:

www.worlddigitallibrary.org

Or

http://www.wdl.org/en

در دسترس كاربران مي باشد.

شرکت گوگل و بنياد قطر هر کدام با سه ميليون دلار، بنياد کارنگي با دو مليون دلار، دانشگاه علم و تکنولوژي ملک عبدالله با يک ميليون دلار و شرکت مایکروسافت با يک ميليون دلار کمک،‌ از جمله پشتيبانان مالي اين طرح هستند. کتابخانه ديجيتال جهان جلوه‌هاي فرهنگي نقاط گوناگون جهان را به صورت چندزبانه و رايگان در اختيار کاربران قرار مي‌دهد .
هدف از راه‌اندازي اين کتابخانه در چهار محور خلاصه شده است :

- ارتقاي تفهيم و تفاهم ميان ملت‌ها و فرهنگ‌ها
- افزايش ظرفيت و تنوع مضامين فرهنگي در اينترنت
- فراهم ساختن منابع براي آموزگاران، پژوهشگران و مخاطبان عام
- ظرفيت‌سازي براي مؤسسه‌هاي مشارکت‌کننده براي کم کردن خلا ديجيتالي درون و ميان کشورها

برای نمونه چند لينك جالب از اين سايت:

http://www.wdl.org/en/item/2679/zoom.html

http://www.wdl.org/en/search/gallery?ql=eng&l=Persian

http://www.wdl.org/en/search/gallery?ql=eng&s=Iran


 

شعری از اسماعـیل خوئی ( سال 2010 )

این تحـفه که احمدی نـژاد اسـت       با دانش و عـقل در تـضاد اسـت
با کینه و جـنگ یار غـار اسـت         با سازش صلح در عـناد اسـت
دیهیـم و قـبای ایـن ریـاسـت         بـر کلّـه و قامتش زیـاد اسـت
آن هـالـۀ نـورپـاش قِـدّیـس              بر زخم جـهالتش ضـماد اسـت
گندیـده کـدوی پوچ و بی مغـز        نقشینه حبـاب پُـر زِ باد اسـت
هـان عـقل مگوی ، بـار هـیزم        یـا کـوه یخـی در انجماد اسـت
دریـوزگـی مـقـام رهـبـر                        بی شک کمی از سرش زیاد اسـت
شیّـادی و مکـر و مـارگیـری            بس رایج و رو بـه ازدیـاد اسـت
صـد دَکّـه ابلـهی اسـت                      برپـا دکّان خِـرَد ولـی کسـاد اسـت
از سـکّـه فتـاده بـار دانـش            خرمُـهره نُمـاد این بـلاد اسـت
سودای خـزانه گـرم و پُـر سود      هنـگام مُـریدی و مُـراد اسـت
از مکتـب رهبـر آمده اسـت                   این پس مـانده امام زنـده یاد اسـت
با دانش و عـقل در تضـاد اسـت          این تحفـه که احمدی نـژاد اسـت


10 بیت بعـدی از عنایت الفت: 29 دسامبر 2010 در تکمیل شعر اسماعیل خوئی

کرده است فـزون سِتم بـه مَـردُم       عـاری زِ محبّـت و وِداد اسـت
غـمگین هـمگی زِ روی نحـسَش            او در غم خلق شـاد شـاد اسـت
گوید خَس و خـاک بـر خلایـق               انباشـته مغـزش از رَمـاد اسـت
درهـای عـلوم کـرده مسـدود              بادانش و عقـل در جـهاد اسـت
بنـهـاده قـدم بجـای اَنـتَـر                  گویـا ثمـری ازیـن نهـاد اسـت
پس مانـده زِ غـافلـه به سـختی             شـایدکه زِ نسل قوم عـاد اسـت
چون تحـفـهْ مُـرادِ خویش گویـد             او مـدّعیِ به عـدل و داد اسـت
امّـا نـپـذیـر حــرف اورا                             در دولتِ خویش چون مداد اسـت
از بخـتِ بـدِ آحـادِ مـلّـت                 او راکـبِ بر خـرِ مُـراد اسـت
بـر میکشـد او یَـدَک چو دکتر                     سوگند خـورم که بی سواد اسـت
با دانش و عقل در تضاد است                این تحفه که احمدی نژاد اسـت

معانی چند لغت از قطعه دوّم:

رَماد = خاکستر، خاک. راکِـب = سوار، سوار بر حیوان. عـاد = نام قومی از اعـراب بادیه نشین بود که
هود پیامبر از بین آنها ظهور کرد.
 

بالای صفحه

... بیشتر