"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

چهارشنبه ، 27 بهمن  89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

دفتر تحکیم وحدت: اجازه مصادره خون پاک جان باخته راه آزادی را به قاتلانشان نمی‌دهیم + عکسهای جدید از صانع ژاله

به گزارش دانشجونیوز، شورای تهران دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای ضمن حمایت از آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی خواستار آزادی هرچه سریعتر دانشجویان بازداشت شده طی ٢ روز اخیر شد.

در بخشی از اين اين بیانيه آمده است :
با آن همه سرکوب و اختناق، بعد از تمام تلاش هواخواهان اعدام و شکنجه، هیبت ساختگی و اقتدار پوشالی کسانی که می کوشیدند وحشت و رعب را بر جامعه ایران حاکم کنند، با حضور شکوهمند مردم آزاداندیش ایران در ٢۵ بهمن ماه در هم شکست و فریاد بلند آرزومندان آزادی، پایه های لرزان دیکتاتوری اقتدارگرایان حاکم را تکانی جانانه داد. حضور گسترده مردم و دانشجویان در کنار یکدیگر، بار دیگر نشان داد که در بند کشیدن و شکنجه فعالان سیاسی و دانشجویی منتقد، علاج مشکلات ناشی از استبداد و ناکارآمدی حاکمان نیست و مردم ایران را از پیگیری مطالبات خود منصرف نخواهد کرد.
درد آورتر این که بیشرمی سرکوبگران را چون توحش ایشان نهایتی نیست و هدف بعدی شان مصادره خون پاک شهدا و تقدیم دوباره آن ها به قاتلانشان است. تا بر سرش اشک تمساح بریزند و نمایشی کریه بر پا کنند. غافل از این که این اقدامات رذیلانه جز بر خشم مردم داغدار نمی افزاید و تنها آتش کینه شان از حاکمان جائر و مفسد را شعله ورتر خواهد کرد. دانشجویان بیدار و مردم شریف ایران اجازه نخواهند داد تا کشته های جان بر کف راه آزادی، در صف سرکوبگران و قاتلان مردم معرفی گردند و وجود پاکشان ابزار دست مشتی چکمه پوش کج اندیش قرار گیرد.
شورای تهران دفتر تحکیم وحدت همچنین شهادت جوان برومند این سرزمین، شهید زنده یاد صانع ژاله، عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران، را به خانواده این جاودان عزیز و مردم غیور ایران تسلیت می گوید و از عموم دانشجویان دعوت می کند تا با حضور خود در تشییع پیکر پاکش، راه بر هذیان گویی دروغگویان بسته و یاد سبز او را گرامی بدارند.


عکس / بحرینی ها میدان تحریر خود را ساختند و تعدادی از نمایندگان به آنان پیوستند

خبرگزاری ابنا: تظاهرات مردم بحرین دیروز، سه شنبه، علیه امیر و دولت این کشور. هزاران بحرینی با برپایی چادر اعلام كردند كه تا رسیدن به خواسته‏های مردم و سقوط نظام بحرین، همانجا خواهند ماند. تعدادی از نمايمدگان مجلس به تحصن کنندگان پیوستند.

امیر بحرین روز گذشته در تلویزيون ظاهر شد و طی یک سخنرانی گفت : ما قوانین مربوط به آزادی تجمعات و راه‏پیمایی‏ها را داریم كه قانونی بودن آن از سوی پارلمان به رسمیت شناخته شده است. آزادی بیان نیز حقی است كه هم قانون اساسی و هم قوانین مصوبه در پارلمان به آن تصریح كرده‏اند و ما هم همگی به این قوانین پای‏بندیم.فیلم / مصاحبه تلفنی برادر صانع ژاله با صدای امریکا دست رژیم را رو کرد
http://www.youtube.com/watch?v=toxB5J4jb5s&feature=player_embedded

موج خون: شاهکار جدید استاد شجریان و بانوی آواز پریس
http://www.youtube.com/watch?v=zg_KDvchzp8&feature=player_embedded#at=17

محمد مختاری . صانع ژاله
http://www.youtube.com/watch?v=0G3QkszzTvs&feature=player_embedded#at=69

واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به تظاهرات ۲۵ بهمن
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/02/110215_l13_iran_demo_vid.shtml

بازداشت قانع، برادر صانع ژاله

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: قانع ژاله، برادر صانع، از جانباختگان حوادث 25 بهمن در پی مصاحبه با صدای آمریکا و تکذیب ادعاهای مطرح شده از سوی رسانه های وابسته به حاکمیت، بازداشت شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، علی جوانمردی مصاحبه گر بخش فارسی شبکه خبری صدای آمریکا که با قانع ژاله در مورد ادعاهای خبرگزاری فارس و وب سایت های وابسته به سپاه و نهادهای امنیتی، مصاحبه ای انجام داده بود در صفحه فیس بوک خود از بازداشت نامبرده خبر داد و تاکید نمود قانع هم اکنون از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار است تا ادعاهای مطرح شده در مصاحبه مذکور را تکذیب کند.

قانع ژاله در مصاحبه با صدای آمریکا نکاتی را در مورد برادر خود ابراز کرد. ازجمله اینکه: صانع ژاله بسیجی نبوده و کارت عضویت بسیجی که توسط خبرگزاری فارس ارائه شده است ساختگی و جعلی می باشد. وی تاکید کرد که پسر خاله وی که از ماموران امنیتی پاوه است قبل از اطلاع خانواده ژاله از فوت صانع به آنها مراجعه کرده و عکسی که در کارت مورد اشاره استفاده شده را از آنها گرفته است.

قانع ژاله همچنین ابراز کرد که خانواده وی تحت فشار هستند تا ادعای نهادهای امنیتی و نظامی را تایید کنند.

لازم به ذکر است صدای و سیما جمهوری اسلامی در برنامه خبری 20:30 ویژه برنامه ای در مورد صانع ژاله تهیه کرده بود که در آن پدر صانع ادعاهای حکومتی را تایید می کند. اما بعدا مشخص شد که فرد حاضر در برنامه پدر این جان باخته نبوده بلکه همان شخصی است که بنا بر ادعای قانع، از ماموران امنیتی و پسر خاله آنها می باشد.

همچنینن حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان پس از انتشار تصویر صانع ژاله در ملاقات با آیت الله منتظری، اعلام کرد که نامبرده برای تهییه اخبار در ستون خبر ویژه به دفتر آیت الله منتظری مراجعه کرده است.

بازداشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: میثاق افشار، دانشجوی بهایی دانشگاه شهید بهشتی بامداد روز گذشته ۲۶ بهمن بازداشت ماه شد.

به گزارش ندای سبز آزادی به نقل از کمیته گزارشگران حقوق بشر، مامورین امنیتی در ساعت ۲ بامداد روز ۲۶ بهمن با حضور در منزل این دانشجوی ۲۰ ساله، اقدام به بردن وسایل شخصی و بازداشت وی کرده‌اند. علت بازداشت و محل نگه‌داری وی نا معلوم است.

در روزهای گذشته و در ارتباط با اعتراضات روز ۲۵ بهمن‌ماه بیش از ۱۵۰۰ نفر بازداشت شده‌اند. همچنین در روزهای گذشته دو شهروند بهایی در اصفهان به نام‌های انیسا مطهر و میثاق محمد‌علی‌پور با حضور نیروهای امنیتی در منزلشان، بازداشت شده‌اند.

احمد حکیمی‌پور، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دکتر احمد حکیمی‌پور رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات شب گذشته بیست و ششم بهمن ماه، توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.

به گفته وبسایت جرس، حکیمی‌پور نمایندگی مردم زنجان در دوره‌‌ی چهارم مجلس شورای اسلامی،عضو شورای اسلامی شهر تهران در دوره‌اول، موسس و بنیانگذار باشگاه فرهنگی- ورزشی آذربایجان و مدیر مسئولی هفته‌نامه‌ی امید زنجان را در کارنامه‌ی خود دارد.

گفتنی است حکیمی‌پور از فرماندهان دفاع مقدس و جانبار جنگ تحمیلی می‌باشد که هنوز از عوارض مجروحیت خود رنج می‌برد.

بازداشت دکتر علی‌ اکبر علیزاد و دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه هنر در جریان تشییع پیکر صانع ژاله

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: همزمان با برگزاری مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجویی که در حوادث 25 بهمن جان باخت، نیروهای بسیج، لباس شخصی ها و نیروهای امنیتی دانشکده هنر را به تصرف خود در آورده و تعدادی از دوستان و هم دانشگاهی های صانع ژاله را در سالن آمفی تاتر محبوس کرده اندو همچنین مدیر گروه سینمای دانشگاه هنر به همراه هفت دانشجوی دیگر بازداشت شدند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در پی حمله امروز نیرو‌های امنیتی و نیروی شبه نظامی بسیج به دانشگاه هنر یکی از اساتید این دانشگاه و دست‌کم هفت دانشجو بازداشت شده‌اند. دکتر علی اکبر علیزاد، مدیر گروه سینمای دانشگاه هنر ساعتی پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

فتانه رهقی (دانشجوی تئاتر)، فراز سرابی، عنایت صحرایی، علی صدیقی، مهرداد میرزایی، محمد طیب طاهر (دانشجوی کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر) و فراز فشارکی هفت دانشجوی این دانشگاه نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

پیکر صانع ژاله، دانشجوی جان باخته در جریان اعتراضات مردمی صبح امروز توسط ماموران دولتی و اعضای تشکل شبه نظامی بسیج از دانشگاه هنر تا دانشگاه تهران تشییع شد. وی که در جریان تظاهرات 25 بهمن ماه به ضرب گلوله‌ی نیروی انتظامی جان باخت متولد ۱۳۶۳ شهرستان پاوه و ورودی نیمه‌ی دوم بهمن سال ۸۷ دانشگاه هنر، رشته‌ی نمایش بود و در ترم جدید، وی پس از انتخاب گرایش، ادبیات نمایشی می‌خواند.

تشییع پیکر این دانشجو در حالی انجام پذیرفت که حضور پرشمار نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مسیر تشییع کاملاً مشهود بود. نیز اعضای تشکل شبه نظامی بسیج با حضور در دانشگاه هنر اقدام به سر دادن شعارهای تحریک و توهین‌آمیز نمودند که با اعتراض دانشجویان مواجه شد. پس از آن اعضای بسیج با باتوم و شوک الکتریکی به دانشجویان حمله کردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بازداشت دست کم 16 دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: به دنبال موج جدیدی از دستگیری‌ها که پس از اعتراضات مردم در روز دوشنبه 25 بهمن، شروع شده است، دست کم 16 تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش دانشجو نیوز، از این دانشجویان که بعد از تظاهرات ۲۵ بهمن ماه در ایران بازداشت شده‌اند در حال حاضر خبری از آن‌ها در دست نیست.

امین مهدوی، شقایق حیرانی، فرزانه کرمی، پوریا نادری، سامان فرحت، محمد نراقی، محمد سلحشور، عارف بلندنظر و سیاوش جباریان نه نفر از دانشجویان دانشگاه شریف هستند که شب ۲۵ بهمن دستگیر شده‌اند. شیما وزوایی، دیگر دانشجوی این دانشگاه نیز روز گذشته و در پی مراجعه مأموران امنیتی به محل کارش، دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد. همچنین روز گذشته مأموران امنیتی و حراست تمام درهای دانشگاه شریف را بستند و دانشجویان را مجبور به تردد از در اصلی کردند که در این بین حداقل ۶ دانشجوی دیگر به نام‌های نادر رضایی، علی اکبر محمد زاده، جواد سوهانکار، علی مرشدلو، امیر هوشنگ نوایی و محمد افخمی دستگیر شدند.

نادر رضایی از اعضای شورای صنفی دانشگاه و ۵ نفر دیگر هم از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه شریف بوده‌اند.

بازداشت تعداد دیگری از دانشجویان طی ٢ روز گذشته نیز گزارش شده است. علی مرادی، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد و دو تن دیگر از دانشجویان این دانشگاه به نام‌های کوروش بنایی و رضا شاکری نیز روز گذشته بازداشت شدند.

سعید سکاکیان و فرهاد فتحی دانشجوی دانشگاه بین‌الملی قزوین و سیروس زارع زاده دانشجوی زبان دانشگاه آزاد اسلامی در تهران، و هم‌زمان محسن برزگر و حسین ضامن ضرابی دو تن از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در شهر بابل و پس از خروج از دانشگاه بازداشت شدند.

تجمع خانواده‌های بازداشت شدگان دو روز اخیر مقابل زندان اوین

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بیش از 600 تن از اعضای خانواده بازداشت شدگان تجمعات دو روز گذشته شهر تهران از ساعتی پیش و به منظور کسب اطلاع از وضعیت بازداشت شدگان خود در مقابل زندان اوین تهران حضور پیدا کرده‌اند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این تعداد هر لحظه در حال افرایش بوده و با توجه به برخورد تند روز گذشته نیروهای انتظامی با خانواده بازداشت شدگان، احتمال وقوع درگیری و افزایش بازداشت‌ها می‌رود.

همچنین بنا بر آخرین جزئیات دریافتی از دستگیری‌های روز دوشنبه شهر تهران، بخش عمده‌ای از بازداشت‌های صورت گرفته در بیست و پنجم بهمن ماه توسط نیروهای انتظامی و امنیتی در مناطق منتهی به میدان انقلاب و به ویژه میدان انقلاب تهران صورت گرفته است.

در پی تجمع مسالمت آمیز روز دوشنبه تظاهرکنندگان که در حمایت از جنبش‌های اعتراضی دو کشور آفریقایی مصر و تونس صورت گرفته و با مداخله مأموران انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی و شلیک گاز اشک آور و استفاده از سلاح گرم به خشونت کشیده شد، 2 تن از هم وطنانمان کشته، و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند.

گزارش‌های رسیده طی 48 ساعت گذشته از بازداشت بیش از 1500 نفر از معترضین حکایت داشت که طبق آخرین اخبار رسیده قریب 800 تن از این تعداد در میدان انقلاب و خیابان‌های منتهی به این منطقه بازداشت شده‌اند.

همچنین با وجود گذشت 2 روز از آغاز اعتراضات مردمی، در برخی از نقاط شهر تهران از جمله دانشگاه هنر تجمعاتی به صورت پراکنده همچنان در جریان می‌باشد که تا این ساعت منجر به بازداشت تعدادی دیگر از دانشجویان شده است. از جزئیات بیشتر این بازداشت‌ها تا این لحظه اطلاعی در دست نمی‌باشد.

تکمیلی؛ دو كشته، ده ها زخمي و صدها بازداشتي از خشونت دولتي در ٢٥ بهمن

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: هم‌زمان با برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز مردم که با دعوت موسوی و کروبی، مخالفان دولت، در 25 بهمن صورت گرفت، برخوردهای خشن و بازداشت‌های گسترده‌ای از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی مشاهده شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، نیروهای ضد شورش با حضور گسترده در خیابان‌های تهران و اعمال خشونت مانع از تمرکز مردم و پیوستن آن‌ها به مسیر تعیین شده برای تظاهرات شدند. برخوردها عمدتاً عبارت بودند از ضرب و شتم معترضین به وسیله باتوم، پرتاب گاز اشک آور، حمله نیروهای لباس شخصی و بازداشت عده‌ای از مردم و در نقاطی از شهر تهران هم شلیک گلوله.

برخی گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که در بعضی از نقاط شهر تهران نیروهای حکومتی با استفاده از سلاح گرم اقدام به متفرق کردن معترضین کرده‌اند. طبق گزارشات رسیده تا کنون دست کم دو تن به نام های صانع ژاله دانشجوی ۲۶ ساله ادبیات نمایشی و عضو انجمن اسلامی دانشگاه هنر و از فعالان ستاد دانشجویی مهندس موسوی در زمان انتخابات، و محمد مختاری متولد 1368 فرزند اسماعیل، بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داده و ده ها نفر هم زخمی شده‌اند.

همچنین نیروهای امنیتی با حضور در میان مردم معترض، و با استفاده از فرصت و پراکندگی جمعیت در برخی از نقاط، اقدام به بازداشت شهروندان می‌کردند. در برخی از مناطق همچون میدان هفت تیر تهران نیز، ماموران امنیتی با در اختیار گرفتن مساجد، با انتقال تعدادی از بازداشت شدگان به آنها اقدام به بازجویی از ایشان می کردند.

صدها نفر در جریان اعتراضات مردمی روز گذشته توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در خیابان ها بازداشت شده اند، که بنا بر آخرین گزارش ها ساعاتی پیش قریب سی تن از این بازداشت شدگان آزاد شدند. برخی گزارش ها تعداد بازداشت شدگان را تا 1500 تن اعلام کرده اند که از صحت آن اطلاعی در دست نمی باشد.

هم‌زمان با دستگیری مردم معترض در خیابان‌ها موجی از بازداشت فعالین سیاسی و مدنی هم آغاز شد. تعدادی از فعالین و روزنامه نگاران از جمله کوروش زعیم، تقی رحمانی، دکتر محمد حسین شریف زادگان، میثم محمدی، دکتر منصور نصیری، دکتر علی اکبر پورفتح الله، امید محدث، سید صدرالدین بهشتی، فریبا ابتهاج، نزهت امیر آبادیان، یدالله اسلامی، صالح نقره کار، غلامحسین محمودی میمندی، عبدالناصر و محمدحسین میهمنی، دکتر عبدالله ناصری و علی باقری پیش از شکل گیری تظاهرات مردمی در 25 بهمن دستگیر شده‌ و تعداد دیگری از فعالین سیاسی و دانشجویی هم بعد از شکل گیری اعتراضات توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند که می‌توان به اسامی سید باقر اسکویی، سیروس زارع زاده، سعید سکاکیان، فرهاد فتحی، محسن برزگر و حسین ضرابی اشاره نمود.

آخرین اخبار مربوط به بازداشت شدگان روز بیست و پنجم بهمن ماه از بازداشت محمد مصطفی و سوسن فرزندان آیت الله بیات زنجانی و تعدادی از دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور حکایت دارد.

امین سلمانیان دبیر اسبق دانشجویان اصلاح طلب، محمد نور محمدی و مرتضی دیو سالار از فعالان دانشجویی دانشگاه قزوین، مهدی اسماعیل‌زاده دانش آموخته اقتصاد از دانشگاه آزاد تهران، محمود باقری، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، ابوذر رستمی، دانشجوی رشتهٔ سینما دانشگاه هنر تهران، محمود باقری، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تهران مرکز، 7 دانشجوی بازداشتی در وقایع روز گذشته تهران می باشند.

همچنین روز دوشنبه علی رزاقی و مرتضی باقرزاده، امیر شیبانی، حسین احمد نژاد و فرزانه نجارنژاد پنج تن ار دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد نیز در شهر مشهد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

طی بیست و چهار ساعت گذشته و پس از پایان اعتراضات روز بیست و پنجم بهمن ماه نیز تعداد زیادی از فعالین مدنی و دانشجویی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند.

بنا بر اخبار دریافتی، روز سه شنبه نیز شیما وزوایی دانشجوی رشتۀ فیزیک دانشگاه شریف، عارف بلند نظر دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، احسان شفاهیان، دانشجوی متالوژی دانشگاه تهران و هشت تن از دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشکده فنی در تهران و علی مرادی، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد، کوروش بنایی و رضا شاکری از دانشجویان دانشگاه شهرکرد نیز در این شهر بازداشت شده اند.

همچنین گزارش رسانه های خبری وابسته به دولت نیز از بازداشت یک دیپلمات اسپانیایی و یکی از کارمندان محلی سفارت ژاپن در جریان ناآرامی های روز دوشنبه در تهران حکایت دارد.

در پی وقایع روز دوشنبه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با استقرار در نزدیکی منازل دو رهبر جنبش سبز مردمی ایران، میرحسین موسوی و مهدی کروبی اقدام به حصر خانگی این دو، و همچنین قطع خطوط ارتباطی تلفنی منزل و همراه ایشان کردند. دیگر گزارش ها از محاصره منزل سیدمحمدخاتمی و عبدالله نوری از سران جریان اصلاحات حکایت داشت.

هم‌زمان با شکل گیری تجمعات اعتراض آمیز و در جریان اقدامات صورت گرفته از جانب رژیم جمهوری اسلامی برای اختلال در امر اطلاع رسانی، اختلالاتی هم در سیستم مخابراتی و تلفن همراه به وجود آمد که ارسال پیام کوتاه در نقاطی از تهران مختل گردید. بسیاری از مسیرهای ماهواره‌ای هم با ارسال پارازیت دچار مشکل شده و سرعت اینترنت به شدت افت کرد. همچنین تعدادی از وب سایت‌های نزدیک به اصلاح طلبان نیز مورد هجوم جریان سایبری سپاه پاسداران قرار گرفت.

اعلام عزای عموی و تعطیلی کلاس های درس توسط انجمن اسلامی دانشگاه هنر

در پی وقایع امروز در دانشگاه هنر، انجمن اسلامی این دانشگاه با صدور بیانیه ای ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی اعلام کرد کلاس های درس دانشگاه هنر تا آزادی تمامی دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه تعطیل خواهد بود.

به گزارش دانشجونیوز انجمن اسلامی دانشگاه هنر در بیانیه خود ضمن محکومیت حمله امروز به دانشجویان این دانشگاه، خواستار شناسایی و بازداشت عاملان حمله به دانشجویان شده است.

این انجمن در بخشی از بیانیه خود همچنین گفته است: "خوشحالیم که آقایان به جایی رسیده اند که نگاه بهت آمیز و پرسکوت ما را تحمل نمیکنند و از آن هم میترسند و در برابر این سلاح بی خشونت ما، چماق به دست میگیرند و حمله میکنند. به جایی رسیده اید که از سکوت هم میترسید؟ راستی شنیده اید که ترس برادر مرگ است؟"

متن کامل این بیانیه که در اختیار دانشجونیوز قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم رب شهدا و الصدیقین

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر در محکومیت حمله لباس شخصی ها به دانشگاه

نمی دانیم باید درباره از چه حرف بزنیم و چه بگوییم. درباره مصادره شهید سبزمان صانع ژاله به اسم بسیج سخن بگوییم یا ضرب وشتم دوستان آن شهید در روز تشییع پیکرش. در کشوری که بزرگان آن به راحتی دروغ می گویند و با دروغ میخواهند همه چیز را به نفع خود تمام کنند، انگار تصور میکنند ذهن آن ها ذهن همه مردمان است ای دریغ از تاریخ نخواندن دریغ.

با کشته شدن صانع در ٢۵ بهمن برای ملت ایران دوباره این سوال پیش می آید که چرا (به زعم شما) منافقان در ٢٢ بهمن و ٩ دی کسی را نمی کشند (در حالی که شما میگویید قصد آن ها کشتن مردم و بسیجیان است) و هر چه میکشند در تجمع های اعتراضی است. اگر به این جملات فکر کنید خود میفهمید که صانع را چه کسی کشته است.
امروز چهارشنبه ٢۷ بهمن به دانشگاه مان و به خانه مان رفتیم تا همکلاسی خود شهید صانع ژاله را تشییع کنیم ولی دیدیم که خانه را پر از نااهل کرده اند و خود را میزبان می پندارند. از ما می پرسند چرا آمدید؟ چرا گریه می کنید؟ چرا نگاه میکنید؟ چرا مثل ما شعار نمیدهید؟ چرا ساکتید؟ چرا در دانشگاه ایستاده اید؟ و ... سوال هایی که حتی کلمه ای در منطق ما برای پاسخش پیدا نمیشد جز نگاه بهت آمیز به سرنوشت نظام اسلامی که قرار بود در آن اه هیچ مظلومی بلند نشود ... نگاهی که در آثار هنری ما خواهید دید.

البته از طرفی خوشحالیم بسیار خوشحالیم که آقایان به جایی رسیده اند که نگاه بهت آمیز و پرسکوت ما را تحمل نمیکنند و از آن هم میترسند و در برابر این سلاح بی خشونت ما، چماق به دست میگیرند و حمله میکنند. به جایی رسیده اید که از سکوت هم میترسید؟ راستی شنیده اید که ترس برادر مرگ است؟

صبح امروز شاهد اتفاقات اسفناکی در دانشگاه هنر بودیم آن هم در زمانی که درغم از دست دادن عزیز شهیدمان داغدار بودیم. آمدیم دانشگاه عزا بگیریم نه این که مانند برخی یک میتینگ سیاسی در جهت منافع خود شکل دهیم و هر چه صانع به آن اعتقاد نداشت را در مراسم تشییع پیکرش فریاد کنیم و درخواست اعدام نام های عزیز و بزرگ "کروبی و موسوی" که خود ایمان دارید بین اکثریت ملت ایران چه جایگاهی دارند، را داشته باشیم. هر چند میدانیم این ها همگی یک شو تبلیغاتی است چون اگر جرات این کار را داشتید پیش تر آن را انجام میدادید. عکس العمل مردم را میدانید مگر نه؟

حوالی ساعت ١١ صبح، عناصر لباس شخصی حاضر در مراسم وقتی از شعار دادن سیر و از سکوت دانشجویان خسته شدند به سمت دانشجویان دانشگاه هنر حمله کردند و آن ها را در داخل دانشگاه خود مورد ضرب و شتم قرار دادند، توهین کردند و فحاشی کردند و دانشجویان را که اکثریت آن ها دختر بودند در تالار فارابی محبوس کردند و اجازه خروج به آن ها ندادند. سپس با چماق به دنبال بخش دیگری از دانشجویانی که بیرون تالار بودند افتادند و هر که را توانستند دستگیر کردند یا کتک زدند. پس از حدود دو ساعت حبس دانشجویان را از تالار خارج کردند و باز هم دختر و پسر کتک زدند و عده دیگری را نیز دستگیر کردند طوری که حتی تعداد حدودی دستگیرشدگان نیز مشخص نیست.

انجمن اسلامی دانشگاه هنر ضمن محکومیت این حرکت شنیع اعلام میدارد خواستار دستگیری عاملان حمله به دانشجویان دانشگاه و آزاد شدن دانشجویان دستگیر شده صبح امروز است. همچنین خطاب به رییس دانشگاه هنر اعتراض خود را اعلام میکند که باید او حافظ جان دانشجویان دانشگاه تحت مدیریت خود باشد نه تماشاگر ضرب و شتم آن ها. دانشگاه خانه دانشجو است نه اوباش چماق به دست دین نفهم.

همچنین خطاب به علما و مراجع تقلید اعلام میداریم که دانشجویان دختر دانشگاه به فجیع ترین شکل ممکن مورد توهین و ضرب و شتم لباس شخصی های شناخته شده کشور قرار گرفتند. ما عالم نیستیم ولی میدانیم حکم کسی که بشنود خلخال از پای یک زن یهودی درآورده اند چیست، حکم این ضرب و شتم و توهین را به اجتهاد شما وا میگذاریم و منتظر پاسخ شما بزرگواران هستیم.

در پایان انجمن اسلامی دانشگاه هنر اعلام میدارد که در دانشگاه هنر یک هفته عزای عمومی است و کلاس های درس دانشگاه تا آزادی دانشجویان در بند تعطیل خواهد بود.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر
تایید خبر تحت فشار قرار گرفتن خانواده صانع ژاله

برادر شهید صانع ژاله امشب در مصاحبه ای با تلویریزیون صدای آمریکا خبر تحت فشار گرفتن خانواده ژاله از سوی سردار زین الدین انصاری را که پیش از این توسط سایت دانشجونیوز منتشر شده بود، تایید کرد.

قانع ژاله برادر شهید صانع ژاله ضمن تایید فشار از سوی سردار زین الدین انصاری که پسرخاله صانع ژاله است، گفت که پیش از اطلاع از خبر شهادت برادرش، پسرخاله وی در صبح روز ٢۶ بهمن با رجوع به منزل عکس های برادرش را گرفته است. به گفته قانع ژاله وزارت اطللاعات تهدید کرده است در صورتیکه خانواده ژاله نسبت به سناریوی طراحی شده توسط حکومت اعتراض کنند برادران صانع بازداشت خواهند شد.

http://www.youtube.com/watch?v=u1IcqRAOUR0&feature=player_embedded

حمله به دانشگاه هنر و بازداشت حداقل 10 دانشجو

صبح امروزچهارشنبه نیروهای لباس شخصی و بسیجی به تجمعات دانشجویان در داخل دانشگاه هنر حمله ور شده و اقدام به بازداشت دهها تن کرده اند.

به گزارش دانشجونیوز، از صبح امروز دانشگاه هنر تهران صحنه درگیری های گسترده نیروهای حکومتی با دانشجویان و اساتید غیرهمسو با دولت بوده و تاکنون حداقل ١۰ دانشجوی دانشگاه هنر بازداشت شده اند.

صبح امروز جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه هنر تهران که در جهت حمایت از شهید صانع ژاله که روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه توسط نیروهای حکومتی هدف گلوله مستقیم قرار گرفت، تجمع کرده و خواستار شناسایی عوامل و دست اندرکاران حکومتی این حادثه شدند.

بر اساس آنچه از دانشگاه هنر گزارش شده است از ساعت ۸ صبح امروز دانشگاه تحت محاصره نیروهای حکومتی و بسیج قرار گرفت. این نیروهای سعی داشتند با قرار دادن عکس های جعلی و خود ساخته شهید صانع ژاله اثبات کنند که وی بسیجی و حامی دولت بوده است.

همچنین نیروهای امنیتی و گارد ویژه نیز هماهنگ با لباس شخصی ها دانشجویان این دانشگاه را به محاصره در آورده و شعارهایی تحریک آمیز بر علیه مهدی کروبی و میرحسین موسوی سردادند. دانشجویان معترض غیرهمسو با حکومت با بی توجهی به نیروهای لباس شخصی و غیردانشجو و ایستادن در مقابل تالار فارابی این دانشگاه شروع به تحصن اعتراضی کردند که این تجمع با هجوم نیروهای دولتی مواجه شد.

بنابر اظهارات دانشجویان دانشگاه هنر به دانشجونیوز تاکنون بازداشت کوروش خان محمدی، حسن فتحی زاده، وحید نصرتی، عباس صالحی، عبدالله رنجبر، فراز سرابی، امیر بی نظیر و ٤ تن دیگر از دانشجویان تایید شده است.

محاصره دانشگاه هنر با نیروهای حکومتی

محاصره دانشگاه هنر با نیروهای حکومتیاز ساعت ۸ صبح امروز نیروهای سازماندهی شده حکومتی شامل نیروهای بسیج تهران و شهرهای اطراف، نیروی انتظامی و نیروهای لباس شخصی مناطق منتهی به دانشگاه تهران را محاصره کردند.

به گزارش دانشجونیوز امروز از سویی از سمت خیابان ١۶ آذر تا چهارراه ولیعصر و از سویی دیگر از خیابان حافظ تا خیابان ولیعصر در کنار هر یک از خیابان ها و حتی کوچه ها ماموران نیروی انتظامی به همراه سربازان وظیفه در دسته های ٤-۵ نفر حضور داشتند. همچنین در اطراف دانشگاه هنر از چهار راه ولیعصر تا دانشگاه امیرکبیر دسته های ٢۰-٣۰ نفر نیروهای لباس شخصی با در دست داشتن پرچم و عکس هایی که در آن شهید صانع ژاله را در کنار سیدعلی خامنه ای قرار داده بودند، حضور پیدا کردند.

در مناطق حساس و نزدیک به دانشگاه هنر و دانشگاه امیرکبیر نیز نیروهای گارد ویژه مجهز به تمامی امکانات تلاش کردند تا مانع از هرگونه برپایی تجمع اعتراضی شوند. همچنین موتورسواران نیروی گارد ویژه در پیاده روهای خیابان ولیعصر و در میان جمعیت و برای کنترل شرایط حرکت می کردند. محوطه پارک دانشجو نیز از صبح امروز به طور کامل محاصره و در بسیاری از کوچه های اطراف دانشگاه های هنر و امیرکبیر، ماشین ها و اتوبوس های متعلق به نیروی انتظامی و بسیج پارک شده است.

در این میان از بلندگوهایی که توسط نیروهای حکومتی حمل می شدند، مرتبا شعارهایی بر علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی پخش شد. همچنین یکی از نیروهای سازماندهی شده در سخنرانی خود در صبح امروز در مقابل دانشگاه هنر از تمامی بسیجی هایی که از شهرهای دیگر برای شرکت در مراسم امروز به دانشگاه هنر آمده بودند، تشکر کرد.

بنابر گزارش یکی از حاضرین در صحنه دانشجونیوز ٢ تن از مردم غیروابسته به نیروهای حکومتی که مشغول فیلمبرداری از اوضاع بودند در حوالی ساعت ١۰ صبح امروز بازداشت شدند.

همچنین از وضعیت تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر که از صبح امروز در محوطه این دانشگاه محبوس شده اند هنوز اطلاعی در دسترس نیست.

جلسه مسئولان اطلاعاتی با رهبری / خامنه ای هرگونه برخورد با موسوی و کروبی را باعث شعله ورتر شدن آتش می داند

ندای سبز آزادی : خامنه ای در جلسه ای با حضور وزیر اطلاعات و فرماندهان سپاه و بسیج درخواست آنان را برای بازداشت و محاکمه سریع موسوی و کروبی بی پاسخ گذاشت و به انتقاد صریح از وزیر اطلاعات پرداخت.

به گزارشی که توسط منابع خبری ندای سبز آزادی تایید شده است آیت الله خامنه ای که از مضمون شعارهای راه پیمایی روز دوشنبه 25 بهمن خبر داشت در این جلسه که صبح روز سه شنبه برگزار شد حیدر مصلحی وزیر اطلاعات را مورد انتقاد شدید قرار داد که به رهبری گزارش های نادرست می دهد. از جمله این گزارش ها، گزارشی است که وزارت اطلاعات در اوایل بهمن 89 برای دفتر رهبری تهیه کرد و با اعلام نابودی کامل جریان فتنه از رهبری خواست تکلیف دولت را در برخورد با خواص بی بصیرت مشخص کنند. در این جزوه نام افرادی چون هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری آورده شده و از رهبری خواسته شده بود نسبت به نحوه برخورد با آنها دستور ولایی صدار نمایند.

در عین حال با وجود آنکه رهبری عالی نظام هرگونه برخورد با موسوی و کروبی را باعث شعله ورتر شدن آتش می داند، صدا و سیما و دستگاه های تبلیغاتی دولت به دنبال فراهم کردن زمینه های بازداشت رهبران جنبش سبز هستند. گفته می شود چراغ سبز این کار علی رغم مخالفت رهبری توسط مجتبی خامنه ای داده شده است. محمود احمدی نژاد هم با این عمل موافق است. با اینحال هرگونه برخورد با رهبران جنبش سبز بدون اجازه مستقیم رهبری امکان پذیر نیست. رهبری پیش از این هم درخواست صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه برای بازداشت و محاکمه میرحسین موسوی و کروبی را به مصلحت ندانسته بود.

منابع خبری در عین حال از دودستگی در میان فرماندهان سپاه برای نحوه برخورد با موسوی و کروبی خبر داده اند. ندای سبز آزادی پیش از راه پیمایی روز 25 بهمن از جلسه ای در شورای عالی امنیت ملی خبر داده بود که مطابق آن سپاه اعلام کرده بود ترجیح می دهد امنیت تهران در روز راه پیمایی در اختیار نیروی انتظامی و پلیس قرار گیرد و سپاه دخالت نکند.

منصور اسانلو با دست بند و پابند در بیمارستان

رادیو فردا: يکی از نزديکان منصور اسانلو به راديو فردا گفت که اين فعال کارگری به دليل ناراحتی قلبی از روز يکشنبه در بيمارستانی در کرج با دست بند و پابند بستری شده است.

او درباره وضعيت منصور اسانلو به راديو فردا گفت که این فعال کارگری روز جمعه از ناحيه قلب، احساس درد داشت که از زندان رجايی شهر کرج به يکی از بيمارستان های اين شهر اعزام شد.

بر اساس اين گزارش، آقای اسانلو پس از مراقبت های اوليه پزشکی به زندان بازگردانده شد، اما مجددا شنبه شب دچار ناراحتی از ناحيه قلب شد و روز يکشنبه به بيمارستان اعزام شد.

اين گزارش همچنين حاکيست: پزشکان معالج گفته اند که منصور اسانلو دچار گرفتگی رگ شده است و اقدام به آنژيوگرافی کرده اند و در شرايطی که اين فعال کارگری به مراقبت های پزشکی نياز دارد، قرار است که او روز چهارشنبه به زندان رجايی شهر بازگردانده شود.

منصور اسانلو در تير ماه سال ۸۶ توسط ماموران امنيتی در تهران بازداشت و به اتهام هايی مانند اقدام عليه امنيت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.

اين فعال کارگری در تابستان سال جاری، در شرايطی که در زندان رجايی شهر کرج به سر می برد، دوباره به اتهام های امنيتی محاکمه و به يک سال زندان محکوم شد.

در همين حال، فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل باانتشار بيانيه ای، با غير عادلانه خواندن احکام زندان که برای منصور اسانلو صادر شده است، از گزارش مربوط به احتمال حمله قلبی وی در زندان رجايی شهر کرج ابراز نگرانی کرد.

ديويد کاکرافت، دبير کل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، در اين مورد گفت که بدرفتاری با منصور اسانلو، بخشی از تلاش برای از بين بردن صدای او و در نتيجه، سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه است.

آقای کاکرافت با اشاره به تحولات در تونس و مصر افزود: آيا حکومت ايران از اين تحولات درس نگرفته است؟

کنگره اتحاديه های کارگری و سازمان عفو بين الملل نيز به شرايط منصور اسانلو اعتراض کردند و خواستار آزادی فوری و بدون قيد و شرط او شدند.

در بيانيه مشترک اين دو سازمان کارگری و حقوق بشری، خواسته شده است که به سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه اجازه ادامه فعاليت داده شود.

بر اساس مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان بين المللی کار، که ايران نيز آنها را امضا کرده است، کارگران حق تاسيس تشکل های خود را دارند. اما تشکل ها و اتحاديه های کارگری در ايران و جهان می گويند که دولت به اين تعهد احترام نمی گذارد.

در همين ارتباط، دهها فعال کارگری در ساليان اخير، بازداشت و يا زندانی شده اند.

از جمله فعالان کارگر زندانی، منصور اسانلو، ابراهيم مددی، رضا شهابی، غلامرضا غلام حسينی و رضا رخشان هستند.

کنگره اتحاديه های کارگری و سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود تاکيد کرده اند که دولت ايران بايد تمامی فعالان کارگر زندانی را آزاد کند و به حق تشکل يابی کارگران احترام بگذارند.

نمایندگان ایران ناخشنود از دفاع برلیناله از پناهی این جشنواره را ترک کردند

صدای آمریکا: روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید نمایندگان اعزامی خود به جشنواره جهانی فیلم برلین را به ایران فراخوانده است تا اعتراض خود را به سیاست این جشنواره در پشتیبانی از جعفر پناهی اعلام کرده باشد.

جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد که پیش از این از برگزارکنندگان جشنواره برلین خواسته بود تا جمال شورجه یا یکی دیگر از فیلمسازان مورد اعتماد وزارت ارشاد را جایگزین پناهی در هیئت داوران برلیناله کند، این بار اعتراض این جشنواره به احکام سنگین یک دادگاه بدوی علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف را تاب نیاورده و نمایندگان خود را از برلین فراخوانده است.

معاونت سینمایی نوشته است: پس از آنکه جشنواره فیلم برلین در مراسم افتتاحیه و دیگر برنامه‌های خود تلاش می‌کند،تحت نام دفاع از فردی که خلاف قوانین کشور اقدام کرده است، به دخالت در امور داخلی ایران و توهین به فرهنگ و هنر و سینمای ایران بپردازد، نمایندگان اعزامی ایران به این جشنواره به عنوان اعتراض به فعالیت ها و حضور خود در بازار و جشنواره فیلم برلین پایان دادند.

همزمان با این رویداد مدیران تلویزیون دولتی ایران نیز اعلام کردند: در اعتراض به اقدام سیاسی و غیرحرفه‌یی دست‌اندرکاران جشنواره برلین در حمایت از جعفرپناهی، مسؤولان غرفه رسانه ملی اقدام به تعطیلی غرفه و بازگشت به ایران کردند.

دیتر کوسلیک مدیر برلیناله به شرکت کنندگان در جشنواره برلین گفت، جشنواره های کن و ونیز نیز در همبستگی با برلیناله گفته اند از این پس جعفر پناهی به صورت نمادین عضو هیئت داوران این جشنواره ها خواهد بود.

برلیناله همچنین اعلام کرد یک صندلی خالی نمادین به نشانه حضور جعفر پناهی در هیئت داوران برلیناله اختصاص داده اند تا اعتراض رسمی خود را نسبت به صدور احکام غیرقابل قبول یک دادگاه بدوی علیه پناهی اعلام کرده باشند.

بروز درگیری در تشییع جنازه صانع ژاله

بی بی سی : تلویزیون دولتی ایران خبر داد که در جریان برگزاری مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجویی که در جریان نا آرامی های اخیر در تهران کشته شده بود، درگیری هایی روی داده است.

صبح روز چهارشنبه، 27 بهمن (16 فوریه)، رادیو دولتی ایران گزارش کرد که "جمع کثیری از دانشجویان و مردم هم اکنون در ورودی دانشگاه هنر تجمع کرده اند و منتظر تشییع پیکر شهید صانع ژاله هستند" و افزود که جمعیت حاضر دست نوشته هایی حاوی شعارهایی علیه رهبران اصلاح طلب و منتقدان دولت در دست دارند.

این گزارش برخی از این شعارها را نیز به این ترتیب ذکر کرده است: 'فتنه گر، صهیونیست، پیوندتان مبارک'؛ 'موسوی، خاتمی، کروبی،محاکمه و اعدام باید گردند'؛ 'کروبی و موسوی محارب فی الارض اند' و شعاری به زبان عربی که فتنه را بدتر از قتل دانسته است.

موافقان دولت از یک سو و مخالفان دولت از سوی دیگر تلاش کرده اند با ارائه برخی مدارک، صانع ژاله، داشجویی که روز 25 بهمن در جریان درگیری های با اذعان منابع دولتی با شلیک مستقیم گلوله کشته شده است را از هواداران خود معرفی کنند.

گروههای موافق و مخالف دولت روز گذشته از هواداران خود خواسته بودند در مراسم تشییع جنازه آقای ژاله شرکت کنند و به نظر می رسد که درگیری امروز بین این دو گروه روی داده است.

از زمان تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، مقامات و رسانه های دولتی این اعتراضات را "فتنه" و شخصیت های اصلاح طلب و رهبران مخالفان، به خصوص مهدی کروبی و میرحسین موسوی را "سران فتنه" خوانده اند.

در این گزارش آمده است که محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز برای شرکت در مراسم تشییع پیکر "شهید صانع ژاله" در تجمع دانشجویان و مردم حاضر شد.

آقای رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، از جمله نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بود اما پس از دستور آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مورد قبول همین نتیجه، از مخالفت دست برداشت.

وی روز گذشته در سخنانی، آقایان کروبی و موسوی را به دلیل دعوت به تظاهرات همبستگی با قیام های ضد حکومتی اخیر در مصر و تونس به شدت مورد حمله قرار داد.

این تظاهرات در روز دوشنبه، 25 بهمن، در تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران برگزار شد و فعالان و منابع خبری مخالف دولت از حضور گسترده مردم در آن خبر دادند اما رسانه های دولتی گفتند که از دعوت به تظاهرات استقبالی به عمل نیامد هر چند این تظاهرات واکنش تند و اظهارات خشم آلود گروهی از مقامات حکومتی را در پی آورد.

در پایان این تظاهرات، منابع خبری دولتی از کشته شدن یک نفر در اثر اصابت گلوله خبر دادند و خبرگزاری فارس، که از دولت حمایت می کند، گفت که این شخص در اثر تیراندازی تظاهرکنندگان "به سوی مردم و رهگذران شهید" شده است.

ساعاتی بعد، این خبرگزاری گزارش کرد که "شهید صانع ژاله"، متولد سال 1363 در شهرستان پاوه، دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر تهران بود که "توسط گروه های تروریستی در خیابان امیراکرم تهران" به ضرب گلوله زخمی شد و در بیمارستان جان داد.

پیش از آن، سرتیپ پاسدار احمد رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن هشت یا نه نفر در اثر تیراندازی در خیابان توحید و نواب خبر داده بود و برخی دیگر از منابع خبری و سایت های طرفدار دولت، نقاط دیگر تهران از جمله خیابان جمال زاده را محل وقوع تیراندازی منجر به قتل یک نفر معرفی کرده بودند.

روز گذشته، منابع خبری طرفدار حکومت با انتشار تصاویری از صانع ژاله، گفتند که این دانشجوی رشته نمایش، از اعضای بسیج بود و در اثبات گفته های خود، تصویری از کارت عضویت بسیج، با عکس و نام وی نیز چاپ کردند و به نقل از اعضای خانواده این دانشجوی هنر، مخالفان دولت را هدف انتقاد شدید قرار دادند و آنان را مسئول کشته شدن فرزندشان دانستند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - نیز به نقل از فرماندار پاوه، اعضای خانواده ژاله را از افراد متدین و معتقد به حکومت معرفی کرد هر چند، به نوشته سایت راه سبز، خانواده ژاله از مسلمانان سنی هستند.

رادیو دولتی ایران در گزارش اولیه خود در مورد تشییع جنازه صانع ژاله از تجمع گروه کثیری از مردم برای شرکت در این مراسم خبر داده و به نظر می رسد که مقامات حکومتی در نظر داشته اند با سازماندهی تجمعی بزرگ در محل دانشکده هنر در چهارراه ولیعصر تهران، از این فرصت به عنوان نمایشی از مخالفت عمومی با معترضان استفاده کنند.

فیلم / اطراف دانشگاه هنر قبل از درگیری - ۲۷ بهمن ۸۹
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VttE9sRUvbA

فیلم / فیلم "آجری در دیوار" که جان باخته صانع ژاله در سکانس آغازین آن بازی کرده. این فیلم جزو آثار توقیف شده دانشجویی محسوب میشود

قسمت هایی از فیلم آجری در دیوار که جان باخته صانع ژاله در سکانس آغازین آن بازی کرده بود. هر چند کوتاه ولی فیلم توقیف شده و موضوع اون بیانگر دیدگاه شهید صانع میباشد که به دروغ بسیجی بودن رو بهش منتسب کردن. این فیلم جزو آثار توقیف شده دانشجویی محسوب میشود.
http://www.youtube.com/watch?v=fTiYMRn0tJ8&feature=player_embedded

فیلم / مصاحبه رسا با یک شاهد عینی از دانشگاه هنر ۲۷ بهمن ۸۹
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zs13m7H1ROo

بازداشت بیش از ۳۰۰ شهروند معترض در مشهد

بیش از سیصد شهروند معترض در مشهد، در جریان اعتراضات مردمی ۲۵ بهمن ماه بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اکثر بازداشتی‌ها پس از دستگیری به کلانتری ۱۴ واقع در کوی پلیس منتقل شده‌اند و ساعت‌ها مورد بازجویی و ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

بازجویی‌ها به وسیلهٔ سرهنگ گنابادی، سروان رضا وظیفه‌دان و بازپرس حیدری تا ساعت ۵ صبح با رفتاری تحقیر آمیز ادامه داشته و پس از آن عده‌ای با اخذ تعهد آزاد شدند.

گفته می‌شود دیگر بازداشت شدگان نیز، پس از بستن چشم بند به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند و تاکنون هیچ گونه اطلاعی از سرنوشت ایشان در دست نیست.

در بین بازداشت شدگان امیر شیبانی‌زاده، دانشجوی دانشگاه مشهد نیز حضور داشته است.

وی پیش‌تر و در مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

شایان ذکر است که اعتراضات مسالمت آمیز ۲۵ بهمن ماه که به جز تهران در مشهد، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و چند شهر دیگر نیز در جریان بود؛ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا: رفتار ایران در مورد حقوق مردم ایران و مصر ریاکارانه و بی شرمانه است

خبرگزاری ریا نووستی: "ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه بریتانیا تشدید فشارهای غیر نظامی بر ایران را لازم می شمارد.

وی در دیدار با "سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: " موضع ما بر آنست که باید فشارهای صلح آمیز بر ایران تشدید شود تا آنها (گروه "1+5") بتواند در روند مذاکرات پیشرفت کند".

وی همچنین تاکید کرد: " در زمینه اوضاع در ایران و در خاور نزدیک جالب آنست که ایران از حقوق معترضین در مصر دفاع می کند اما به حقوق در داخل کشورخود چندان اعتنایی ندارد. این رفتار ریاکارانه بی شرمانه ای از سوی مقامات ایرانی محسوب می شود".

وی تاکید کرد: "ما از حقوق مردم در اعتراضات صلح آمیز دفاع کرده همچنان که در مصر و تونس و دیگر مناطق از این مسئله حمایت کرده ایم. و امیدواریم که این حقوق مورد احترام قرار گیرند. و ما خواستار آنیم که حکومت کلیه کشورهای ذینفع از جمله ایران این مسئله را محترم بشمارند".

محمد نوری‌زاد در بیمارستان بستری شد

محمد نوری‌زاد، نویسنده و کارگردان زندانی، در بیمارستان بستری شد.
به گزارش کلمه، محمد نوری‌زاد به دلیل مشکلات مربوط به کلیه و قلب در بخش "نفرولوژی" بیمارستان مدرس بستری شده است.
نوری‌زاد این مشکلات جسمی را در پی اعتصاب غذای خشک متحمل شده است.
نوری‌زاد به علت نگارش نامه‌های انتقادی به سید علی خامنه ای و دیگر مسئولان نظام در زندان است.

آخرین خبر از مجروحین راهپیمایی 25 بهمن ماه

ندای سبز آزادی: بر اساس خبر های رسیده سه نفر تیرخورده در روز 25 بهمن به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده اند که یک نفر از آنها که گلوله به سرش اصابت کرده بوده است شهید شده است.
هفت نفر تیر خورده به بیمارستان سینا منتقل شده اند که همگی بلافاصله با آمبولانس ناجا از آنجا برده شده اند و از حالشان خبری در دست نیست. یک نفر تیر خورده به بیمارستان حضرت رسول منتقل شده است که در بیمارستان در گذشته است.
شایان ذکر است گفته می شود دو نفر نیز در خیابان شادمان تیر خورده اند اما صحت این خبر تأیید نشده است.

گزارشی از یکی از دختران شرکت کننده در اعتراضات گسترده و خونین 25 بهمن ماه در تهران

گزارشی از یکی از دختران شجاع که همراه با مادر و جمعی از زنان دیگر در اعتراضات گسترده و خونین 25 بهمن شرکت داشتند جهت انتشار در اختیار " فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" قرار داده شده است. متن ارسالی به قرار زیر می باشد.
روز 25 بهمن بار دیگر فریاد آزادیخواهانه زنان و مردان ایران برعلیه حکومت ظلم و جور در سراسر ایران طنین انداز شد و بار دیگر دیکتاتور از این همه شهامت و شجاعت به خود لرزید.

ساعت 14:40 به سمت میدان انقلاب حرکت کردیم .ترس و وحشت حکومت از مردم بی سلاح آنقدر زیاد بود که در تمامی مسیر مأمور گماشته بودند خیابانها مملو از نیروهای سرکوبگر بسیجی ، گارد و نیروی انتظامی بود بخشی از میدان آزادی را با سیم خاردار بسته بودند تا مانع از حرکت مردم به سمت میعادگاه ( میدان آزادی ) شوند اما مردم مبارز و آزادیخواه از هر راه ممکنی به سمت میدان آزادی حرکت می کردند.

برای جلوگیری از اطلاع رسانی مردم از آنچه در خیابان ها می گذشت تمامی خطوط تلفن همراه را قطع کرده بودند. همگام با جمعیتی 2000 نفری به سمت میدان آزادی در حرکت بودیم . جمعیت از نقاط مختلف با شعار الله اکبر به یگدیگر پیوند می خورد جمعیتی بالغ بر 2-1 میلیون در خیابان ها با صدایی هر چه رساتر شعار مبارک بن علی نوبت سید علی ،مرگ بر دیکتاتور ، مرگ بر خامنه ای ، سر می دادند.

در چهرۀ تک تک نیروها وحشت و سردرگمی از عزم و حضور گسترده مردم دیده می شد. زمانیکه جمعیت با صدای رسا و بلند شعار الله اکبر را سر می داد نیروهای گارد وحشیانه به جمعیت حمله می کردند و مردم را آماج باتونهای خود قرار می دادند .موتور سوارها با موتور وارد جمعیت می شدند و به مردم یورش می بردند .آنها همچنین تیر هوایی و گاز اشک آور شلیک می کردند مردم با روشن کردن سیگار با گازهای اشک آور مقابله می کردند تا نشان دهند هیچ چیز مانع حضور آنها نخواهد شد .

تعدادی از نیروهای سرکوبگر با سلاحشان که به سمت مردم نشانه رفته بودند بر پشت بامها مستقر کرده بودند دریغ از اینکه مردم شجاعانه و تا آخرین نفس ایستادگی می کردند . ببینید ترس حکومت از مردم بی دفاع تا کجا بود که به زنان و مردان سالخورده هم رحم نمی کردند و آنها را آماج باتونها و لگدهای خود قرار می دادند .
چنان وحشتی بر حکومت حاکم شده بود که حتی نوجوانان15- 14 ساله بسیجی را با پنچه بوکس و نانچیکو وارد خیابانها کرده بودند . نیروهای گیج و سردرگم وقتی می دیدند مردم با ضربات باتون و شلیک گلوله میدان را ترک نمی کنند عقده های خود را بر روی اتومبیل ها خالی می کردند پلاک آنها را می کندند و شیشه ها را می شکستند. آنها همچنین تعدادی از مردم را بازداشت و به داخل ون ها منتقل کردند.

به منظور ممانعت از رسیدن مردم به خیابانهای اصلی انقلاب و آزادی ایستگاههای مترو و اتوبوس واحد را بسته بودند. در مسیر انقلاب آزادی نیروها به ما حمله کردند و ما را با باتون مورد ضرب و جرح قرار دادند .به مادر سالخورده ام رحم نکردند و او را آماج باتونهای خود قرار دادند با باتون به گیجگاه من زدند، دچار سرگیجه شدم در حالیکه تعادل خود را از دست داده بودم با لگد و باتون به کمرم میزدند . با هر باتونی که می خوردیم شعار مرگ بر خامنه ای را با فریادی رسا تر سر می دادیم .
اعتراضات مردم تا پاسی از شب در خیابانهای مختلف تهران ادامه داشت.

انتقال برخی بازداشت‌شدگان ۲۵ بهمن به بازداشتگاه کهریزک

دای سبز آزادی از بازگشایی دوباره بازداشتگاه کهریزک بعد از دستگیری‌های گسترده در راهپیمایی ۲۵ بهمن خبر داد و نوشت:

سه نفر از صاحبان و کارکنان یک فروشگاه در حوالی میدان انقلاب که روز ۲۵ بهمن پس از ضرب و جرح شدید توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده بودند شب گذشته آزاد شدند. این افراد اظهار داشته‌اند که پس از بازداشت به زندان کهریزک منتقل شده بوده اند و از آنجا آزاد شده اند.

این سایت احتمال داده که انتقال دوباره بازداشت‌شدگان به کهریزک پس از افتضاحی که ماموران حکومتی سال گذشته در این بازداشتگاه به بار آوردند و دست‌کم چهار کشته بر جای گذاشت، به دلیل تعداد زیاد بازداشت‌شدگان باشد که در زندان‌های رسمی، جای کافی برای آنها نیست؛ و به همین خاطر هم سریعا آزاد شده‌اند.

چندی پیش هم برخی منابع از بازگشایی بازداشتگاه کهریزک تحت عنوان سروش ۱۱۱″ خبر داده بودند.

اسامی دانشجویان بازداشت شده امروز در دانشگاه هنر

صبح دیروز، چهارشنبه، نیروهای امنیتی به دانشگاه هنر حمله کرده و اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، دانشجویان دانشگاه هنر تهران که برای به خاک سپردن پیکر یار دبستانی خود، شهید صانع ژاله، در دانشگاه هنر تهران گرد آمده بودند توسط نیروهای لباس شخصی در دانشگاه محصور شده و سپس مورد ضرب و شتم وحشیانه بوسیله باتوم و شوکر قرار گرفتند.

صانع ژاله، دانشجوی کرد اهل تسنن، در جریان تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن مورد هدف گلوله مستقیم نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفت و جان سپرد.

اسامی دانشجویان باز داشت شده در جریان خاک سپاری پیکر صانع ژاله که به دانشجو نیوز ارسال شده، به شرح ذیل است:

مهنوش نراقی:دانشگاه هنر
حمید حسینی:هنر
فتانه رهقی:هنر
فراز سرابی:هنر
عنایت صحرایی:هنر
علی صدیقی:هنر
مهرداد میرزایی:هنر
محمد طیب طاهری:هنر
فراز فشارکی:هنر
حسن فتحی زاده:هنر
وحید نصرتی:هنر
عباس صالحی :هنر
عبدالله رنجبر :هنر
امیر بی نظیر:هنر
دکتر علی زاده:هنر
کوروش خان محمدی:دانشگاه تهران

سپهر صاحبان:خواجه نصیر

از محل نگهداری دانشجویان بازداشت شده اطلاعی در دست نیست.

بنا به گزارش شاهدان عینی، تعداد دانشجویان بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی بیش از افراد ذکر شده در این لیست است.

تدوام نگهداری نازنین خسروانی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات

نازنین خسروانی، روزنامه نگار زندانی همچنان در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات نگهداری می شود .
به گزارش کلمه، با اینکه بیش از صد روز از نگهداری این روزنامه نگار می گذرد و بازجویی های او نیز مدتهاست به پایان رسیده اما همچنان این روزنامه نگار در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به سر می برد .طبق قانون وی باید به بند عمومی زنان منتقل شود.
نازنین خسروانی در آخرین تماس تلفنی با خانواده، اعلام کرده که چند روزی است روزه می گیرد و به این روزه داری خود تا ۱۷ ربیع الاول ادامه می دهد .
وی با اینکه بارها نسبت به تغییر سلول خود به مسوولان زندان درخواست داده است اما تاکنون آنها نسبت به درخواست این روزنامه نگار زندانی بی توجهی کرده اند .وی با یک زندانی دیگر در یکی از سلولهای بند ۲۰۹ به سر می برد .
نازنین خسروانی ، روزنامه نگار با تعدادی از روزنامه های اصالاح طلب همکاری داشته است . همکاری با روزنامه شرق ،کارگزاران ، سرمایه ،بهار و از جمله فعالیتهای وی بوده است.

بی خبری ازسرنوشت یکی از فعالان کانون صنقی معلمان کرمانشاه

آژانس خبری موکریان: از سرنوشت یکی از فعالان کانون صنفی معلمان کرمانشاه به نام اکبر محمودی که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اطلاعی در دست نیست. براساس گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان، تاکنون از سرنوشت اکبر محمودی که روز 24 بهمن ماه در قصرشیرین دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده خبری در دست نیست . گفته می شود علیرغم پیگیری های خانواده این شهروند، مقامات مسئول هیچگونه توضیحی در رابطه با محل نگهداری واتهامات احتمالی این معلم بازنشسته اهل قصرشیرین نداده اند.

فیلم (جدید)/ تظاهرات 25 بهمن، تهران
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=emN8TCeN9oU

بازداشت مدیران مسئول سایت های فرارو و آفتاب نیوز، به دلیل درج خبر صدور مجوز راهپیمایی 25 بهمن

جرس: در پی انتشار خبری در برخی سایت ها در بامداد دوشنبه ٢۵ بهمن ماه، مبنی بر "صدور مجوز تظاهرات برای راهپیمایی جنبش سبز به واسطه درخواست رئیس جمهور ترکیه"، مدیران مسوول دو سایت فرارو و آفتاب نیوز، همچنین مسولان فنی آنها بازداشت شدند.

به گزارش منابع خبری جرس، غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه که از حدود یک ماه ییش به عنوان مدیر مسئول سایت آفتاب معرفی شده و همچنین سلیمی، مسول فنی آن سایت بازداشت شدند.

همزمان محمدحسین خوشوقت، مدیر مسول سایت فرارو و مدیرکل مطبوعاتی وزارت ارشاد در دوران اصلاحات نیز بازداشت شدند.

این بازداشتها به دلیل انتشار خبر "دریافت مجوز راهییمایی جنبش سبز، به مساعدت عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه" صورت گرفته است، که برای اولین بار در آفتاب و فرارو منتشر شده بودند.

گفتنی است بازداشت شدگان تاکید دارند سایتهایشان در آن زمان مورد حملات هکرها و هک واقع شده بود.

لازم به ذکر است بامدا دوشنبه و چند ساعت قبل از آغاز تظاهراتِ حمایتیِ جنبش سبز از اعتراضات مردم منطقه، و درحالیکه شامگاه قبل از آن، وزارت کشور اعلام کرده بود که مجوز صادر نخواهد شد، برخی رسانه ها به درج خبری مبنی بر "صدور مجوز راهپیمایی سکوت" توسط وزارت کشور مبادرت کرده بودند، مبنی بر اینکه "وزارت کشور در پاسخ به در خواست عبدالله گل رئیس جمهور کشور ترکیه که هم اکنون در تهران به سر می برد، راهپیمایی سکوت امروز، ساعت سه ظهر، ٢۵ بهمن ماه را در صورت همکاری و مساعدت مردم مجاز و قانونی خوانده است. همچنین آمده بود "وزارت کشور در ادامه پیام با اشاره به اینکه مبادا گرفتار وسوسه عوامل های بیگانه و منافق شوید افزود، در صورت تخطی از قوانین کشور و ایجاد صدمات مادی و معنوی، تمامی مسئولیت ها بر گردن رهبران جنبش سبز خواهد بود".

فیلم / الله اکبر شبانه ، مرگ بر دیکتاتور، ۲۷ بهمن ۸۹ ، 16 فوریه
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m6PXqsVFGBU

تعطیلی کلاس های درس توسط انجمن اسلامی دانشگاه هنر

در پی وقایع امروز در دانشگاه هنر، انجمن اسلامی این دانشگاه با صدور بیانیه ای ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی اعلام کرد کلاس های درس دانشگاه هنر تا آزادی تمامی دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه تعطیل خواهد بود.
به گزارش دانشجونیوز انجمن اسلامی دانشگاه هنر در بیانیه خود ضمن محکومیت حمله امروز به دانشجویان این دانشگاه، خواستار شناسایی و بازداشت عاملان حمله به دانشجویان شده است.
این انجمن در بخشی از بیانیه خود همچنین گفته است: "خوشحالیم که آقایان به جایی رسیده اند که نگاه بهت آمیز و پرسکوت ما را تحمل نمیکنند و از آن هم میترسند و در برابر این سلاح بی خشونت ما، چماق به دست میگیرند و حمله میکنند. به جایی رسیده اید که از سکوت هم میترسید؟ راستی شنیده اید که ترس برادر مرگ است؟"

جان مک کین خواستار تغییر حکومت ایران شد

صدای آمریکا: جان مک کین، سناتور جمهوری خواه کنگره آمریکا خواستار تغییر حکومت در ایران شد و گفت حکومت ایران سرکوبگر و بی رحم است.
سناتور مک کین روز چهارشنبه در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت به نظر او، شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، به معترضان ایرانی امکان سازماندهی فعالیت هایشان را می دهد و سرانجام آنها را برای تغییر حکومت موفق می کند.

مک کین گفت ایالات متحده از معترضان حمایت می کند. او باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا را به دلیل تلاش برای مذاکره با دولت ایران مورد سرزنش قرار داد.
آقای اوباما تاکنون بر تحریم ها و دیپلماسی به عنوان مسیری که در برخورد با ایران ترجیح می دهد، تاکیید کرده است. هر چند در روزهای اخیر، برخی از مسوولان دولت او در خصوص سرکوب خشونت بار معترضان ضد دولتی توسط نیروهای امنیتی، سخنان تندی را علیه جمهوری اسلامی بیان کرده اند.

آقای اوباما این هفته درباره ایران و دیگر کشورهای منطقه که شاهد اعتراضات هستند گفت: آمریکا نمی تواند در این کشورها دیکته کند که چه اتفاقاتی رخ دهد. اما وی اضافه کرد دولت او حمایت معنوی خود را به کسانی می دهد که خواهان زندگی بهتر هستند.

مک کین نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا، از آن زمان رابطه گرمی با آقای اوباما ندارد.

عفو بین الملل خوستار رسیدگی به وضعیت جسمی منصور اسانلو شد

شهرزاد نیوز: سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامت فعال کارگری، منصور اسانلو، ابراز نگرانی کرد. منصور اسانلو روز 22 بهمن در زندان دچار سکته فلبی شده است. عفو بین الملل اعلام کرد که منصور اسانلو به دنبال حمله قلبی به بیمارستان منتقل گشته و با زنجیر آهنی به تخت بسته شده ؛ دیدار با خانواده اش محدود است و امکان هواخوری ندارد.

بنا بر اظهارات همین منبع، مقامات ایران به توصیه های پزشکان توجهی نمی کنند و این امر جان منصور اسانلو را به خطر انداخته است.

منصور اسانلو از فعالین کارگری و از اعضا شرکت واحد است که در تابستان 2007 دستگیر شد.

تا کنون آکسیون ها و اعتراضات متعددی از سوی اتحادیه های کارگری جهان در همبستگی با وی برگزار شده است.

قانع ژاله، برادر صانع، بدلیل افشای ماجرای جعل کارت بسیج برادرش دستگیر شد

جرس: بنا به گزارش منابع خبری، ساعاتی پس از آنکه قانع ژاله، برادرِ صانع، شهید جنبش سبز، در گفتگو با رسانه های بین المللی، ماجرای کارت بسیج ساخته شده برای برادرش را افشا کرد، ماموران امنیتی وی را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

گفتنی است با گذشت دو روز از شهادت صانع ژاله، دانشجوی سبز دانشگاه هنر در جریان حوادث ٢۵ بهمن ماه تهران و بعد از آنکه رسانه ها و نهادهای حکومتی، با ترفندی خاص او را بسیجی قلمداد کرده و شلیک گلوله به وی را نیز کار گروههای مخالف نظام ذکر نمودند، برادر این دانشجوی شهید، ماجرای کارت بسیج وی را افشا کرد و آنرا جعلی خواند. قانع ژاله در گفتگو با صدای آمریکا، با انكار بسیجی بودن برادر خود، گفت که پسر خاله شان كه یك مامور شناخته شده اطلاعات می باشد، صبح زود سه شنبه ٢۶ بهمن ماه، به خانه آنها می آید و درخواست عکس صانع را می کند و خانواده اش که هنوز از شهادت پسرشان خبر نداشته اند، به رسم فامیلی و بدون شک، عکس را به وی می دهند، تا اینکه عصر همان روز، همان تصویر صانع بر روی کارت بسیج در سایتهای وابسته به حکومت منتشر می شود . وی همچنین گفت که از سوی وزارت اطلاعات و سپاه مورد تهدید قرار گرفته است که در صورت درج خبری مبنی بر بسیجی نبودن صانع، او و برادرش دستگیر و اعدام می شوند.

قانع ژاله همچنین گفته است كه برادرش از معترضینی بوده كه در دفاع از جنبش سبز و موسوی از مردم مصر غیورتر و متعصب تر بوده است .

به گزارش ندای سبز آزادی، ماموران وزارت اطلاعات قانع ژاله را تحت فشار شدید قرار داده‌اند تا در روزهای آینده در مصاحبه با صدا و سیما جمهوری اسلامی گفته خود را تکذیب کند.

هنوز از محل نگهداری این جوان بازداشتی، خبری در دست نمی باشد.

دستگیری جوانی در رشت توسط مزدوران وحشی رژیم
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=X6FodydY98s

این همه لشکر آمده علیه رهبر آمده - ۲۵ بهمن
http://www.youtube.com/watch?v=JCssie6f8pk&feature=player_embedded

حمله یگان ویژه با گاز اشک آور به تظاهرکنندگان 25 بهمن
http://www.youtube.com/watch?v=4zzVeNzy314&feature=player_embedded

یا مرگ یا آزادی - تهران ۲۵ بهمن- خیابان انقلاب
http://www.youtube.com/watch?v=gI9A_UYktNA&feature=player_embedded

صانع درحال بازگشت از تمرین تئاتر کشته شد

کمیته گزارشگران حقوق بشر- روز ۲۵ بهمن و در جریان اعتراض‌های مردمی در نقاط مختلف تهران، صانع ژاله دانشجوی ۲۶ ساله‌ کشته شد. یک روز پس از این واقعه، خبرگزاری‌های دولتی با انتشار تصویر و گزارش‌هایی، این دانشجو را بسیجی خوانده و عوامل کشته‌شدن وی را منافقین معرفی کردند.

ساعاتی پس از انتشار این گزارش‌ها، اطلاعات دیگری منتشر شد که صحت اخبار ارسالی توسط رسانه‌های دولتی را مورد تردید قرار داد. هاتف سلطانی، دانشجوی دانشگاه هنر که خود نیز در جریان وقایع پس از انتخابات سال گذشته بازداشت شده بود به کمیته گزارشگران حقوق بشر می‌گوید: صانع ژاله متولد ۱۳۶۳ شهرستان پاوه و ورودی نیمه‌ی دوم بهمن سال ۸۷ دانشگاه هنر، رشته‌ی نمایش بود. در ترم جدید، وی پس از انتخاب گرایش، ادبیات نمایشی می‌خواند.

وی در مورد عکس منتشر شده توسط رسانه‌های دولتی می‌گوید: عکسی که از صانع منتشر شد عکس خود وی است و به‌نظر می‌رسد مسئولان دانشگاه آن را در اختیار رسانه‌های دولتی قرار داده باشند. وی گاهی ریش داشت و گاهی هم نه. در عکس‌های دیگری که از وی منتشر شده نیز می‌توانید این موضوع را ببینید. وی به آقای موسوی رای داده بود و در تمام راهپیمایی‌ها نیز شرکت می‌کرد. نکته‌ی جالب اینجاست که وی کُرد و سنی بود. همین سنی بودن وی نشان می‌دهد که وی با عقاید و تفکراتی که یک بسیجی می‌تواند داشته باشد، بسیار فاصله داشت.

کارت بسیج جعلی است

همچنین رسانه‌های دولتی اقدام به انتشار یک کارت بسیج، منتسب به صانع ژاله کردند. هاتف سلطانی در این‌باره می‌گوید: دانشجویان دانشگاه هنر و نزدیکان صانع، کارت بسیج منتشرشده در رسانه‌های دولتی را جعلی می‌دانند و وجود آن را تکذیب می‌کنند.

سلطانی در ادامه با ابراز بی‌اطلاعی در مورد نحوه‌ی دقیق کشته‌شدن ژاله ابراز داشت: فقط می‌دانیم وی در خیابان جمال‌زاده مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. وی تنها از تمرین تئاتر باز می‌گشت و گویا تمرین نیز آن‌روز تعطیل شده بود. صانع به عنوان بازیگر، در حال تمرین برای نمایشی بود که در حال آماده‌سازی برای جشنواره‌ی فجر است.

دوستان صانع تحت فشار هستند

سلطانی در ادامه با ابراز نگرانی نسبت به تحت فشار قرارگرفتن دانشجویان دانشگاه هنر اظهار داشت: دانشجویان و دوستان صانع با مزاحمت‌های تلفنی روبرو شده‌اند و به‌همین دلیل نمی‌توانند با هیچ‌کس در این مورد صحبت کنند. اما من وظیفه‌ی خود می‌دانستم که در این‌باره گفت‌وگو کنم و اجازه ندهم هویت و شخصیت صانع ژاله مصادره شود.

رسانه‌های دولتی اعلام کرده‌اند که صبح چهارشنبه مراسم تشیع پیکر صانع ژاله از ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح، از مقابل دانشگاه هنر به سمت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

سلطانی درباره‌ی برنامه‌ی دانشجویان برای فردا ابراز داشت:‌ دانشجویان دانشگاه هنر از ساعت هشت صبح در دانشگاه حضور خواهند داشت و از مردم نیز خواسته‌اند که بین ساعت هشت و ۹ صبح اطراف دانشگاه و در صورت عدم برخورد ماموران امنیتی در داخل دانشگاه حضور داشته باشند تا مراسم هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.

بنابر گزارش‌های منتشرشده، محمد مختاری از دیگر مجروحان اعتراض‌های مردمی روز ۲۵ بهمن، ظهر سه‌شنبه بر اثر شدت جراحات وارده، در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

دستگیری برخی میهمانان تئاتر فجر در درگیری های 25 بهمن

آینده نیوز- در حالی كه روز گذشته بخشی از جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای ایجاد حواشی برای این رویداد تعطیل شده بود، در درگیری های روز گذشته، برخی میهمانان خارجی جشنواره بیست و نهم فجر در حین عكاسی از صحنه های درگیری دستگیر و ساعاتی بعد با پیگیری های صورت پذیرفته آزاد شدند.

به گزارش سرویس فرهنگی - هنری آینده؛ در طول درگیری های 25 بهمن خیابان انقلاب، برخی میهمانان خارجی جشنواره بین المللی فجر در حین حركت به سمت محل اجرای تئاتر فجر، متوجه وقایع صورت پذیرفته شده و مشغول عكاسی از درگیری ها می‏شوند.

در این میان علی الظاهر این اشخاص دستگیر و منتقل می شوند تا ساعتی بعد، مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد در جریان این ماجرا قرار گیرند و پیگیر وضعیت این میهمانان خارجی جشنواره شوند و ذر نهایت با ارائه مدارك شناسایی و احراز هویت این اشخاص، زمینه آزادی شان فراهم شده و ساعاتی بعد آزاد شوند.

دیروز دومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر فجر در حالی پیگیری شد كه اجرای تمام نمایش‌های خیابانی كه قرار بود 25 بهمن اجرا بشود، لغو و مقرر شد این آثار امروز در محوطه تئاتر شهر اجرا شود. محمد حیدری، دبیر جشنواره 29 تئاتر فجر نیز دراین باره گفت بود: از آن جا كه در این شرایط ضمانت كافی برای محافظت از مخاطبان و هنرمندان تئاتر وجود ندارد و ممكن است برخی سو‌دجویان سوء‌استفاده‌هایی انجام دهند، تمام آثار خیابانی لغو شد.

یکی از فعالین سیاسی سمنان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا - علی نبوی، از فعال سیاسی در سمنان بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده است.

وی که پس از انتخابات پرمناقشه سال گذشته به همراه همسرش بازداشت شده بود، مدتی را در زندان به سر برده بود و در نهایت با قرار و ثیقه آزاد شد.

علی نبوی در دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری محکوم شده است و گفته می شود وی برای گذراندن دو سال حبس خود بازداشت شده است.

به گزارش کلمه، همسر وی عاطفه نبوی، فعال دانشجویی نیز سال گذشته به اتهام شرکت در تظاهرات ۲۵ خرداد به چهار سال زندان محکوم شده و هم اکنون در بند متادون زندان اوین به سر می‌برد.

عاطفه نبوی که در نزدیک به دو سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده، اینک با زندانی شدن همسرش در زندان سمنان از ملاقات با همسرش نیز محروم می شود.

ضرب و شتم یک معلول ذهنی توسط ماموران
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=luOVH-5bcGc

ناآرامی و درگیری در لیبی/شعار سرنگونی قذافی + فیلم

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس لیبی با تجمع کنندگان ضد دولتی در شهر بن غازی درگیر شد

تظاهر کنندگان با سر دادن شعارهای ضد حکومتی، خواستار بیداری مردم بن غازی بودند و از آنها می خواستند نظام آلوده به فساد قذافی را به زیر کشند.

شاهدان گفتند پلیس به تظاهرکنندگان حمله کرده و دستکم 38 تن از آنان را به ضرب گلوله مجروح کرده است.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nMnLXbeWth8

دهها اتوبوس نیروهای بسیج در اطراف دانشگاه هنر
http://www.youtube.com/watch?v=qYjdyXrf8Zc&feature=player_embedded

حمله مزدوران رژیم به منازل مسکونی - دوشنبه شب

http://www.youtube.com/watch?v=yj-aedKyfJo&feature=player_embedded

بازداشت شهروندان معترض با اتهامات واهی

خبرگزاری هرانا - ماموران امنیتی، طی دو روز گذشته به دستگیری شهروندان به اتهامات واهی و هم چنین بازداشت شهروندانی که مشخصات پلاک خودروی ایشان در جریان اعتراضات مردمی ۲۵ ماه ضبط شده بود، روی آورده‌اند.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیرو‌های امنیتی و انتظامی در جریان تجمعات ۲۵ بهمن ماه، جدا از بازداشت پرشمار شهروندان، به شناسایی خودروهای معترضین نیز روی آورده بودند.

در همین زمینه ماموران امنیتی با یورش به منزل یکی از ساکنان شهرک غرب تهران، وی را بازداشت نمودند. آن‌ها دربارهٔ چرایی بازداشت به این نکته اشاره کرده‌اند که "صاحب پژو جی ال ایکس به شماره (محفوظ) به ماشینش دوربین وصل کرده و اقدام به فیلم برداری از آنچه ایشان اغتشاشات می‌نامند، نموده است."

خبرگزاری گرداب، وابسته به ارتش سایبری سپاه پاسداران، مدعی شده است که "یک تیم تروریستی متشکل از اعضای منافقین(سازمان مجاهدین خلق) در شهرک غرب منهدم شدند."

این گزارش می افزاید: مقادیری "سلاح گرم" و "ابزار جاسوسی وایمکس" به منظور رساندن اخبار اغتشاشات به دولت اسرائیل نیز کشف و ضبط شده است.
به نظر می‌رسد اشارهٔ گرداب، با خبر مذکور هرانا مرتبط باشد.
از سوی دیگر گزارشگران هرانا مطلع شده‌اند که هفت تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز به اتهام دست داشتن در "اغتشاشات ۲۵ بهمن" و "ارتباط با دولت اسرائیل" بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری تابناک وابسته به محسن رضایی نیز اعلام کرد که دو تن از شهروندان شیرازی بازداشت شدند. این خبرگزاری بازداشت شدگان را عوامل انفجار بمب در حسینیه سید الشهدای شیراز معرفی کرده است.
این مهم در حالی ست که کلیهٔ متهمان این پرونده در سال‌های اخیر بازداشت، محاکمه و اعدام شده‌اند.

طی روزهای اخیر رسانه‌های دولتی سرکوب معترضان در ۲۵ بهمن ماه را به برخی گروهای معاند نظام ائم از سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلبان نسبت داده‌اند.

با این روند به نظر می‌رسد سناریو سازی دستگاه امنیتی برعلیه شهروندان معترض وارد فاز تازه‌ای شده باشد.

افزایش قبض گاز؛ تجمع و درگیری در اراکمردم اراک بعد از دریافت قبوض گاز که مبالغ آنها به طور متوسط حدود دویست و هشتاد هزار تومان و بالاتر بوده است امروز در برابر اداره گاز این شهر تجمع کرده و سپس به ساختمان این اداره حمله ور شده اند. در این اقدام شیشه های این ساختمان با سنگهای پرتابی از سوی مردم شکسته شده و به ساختمان خساراتی وارد شده است که از جزئیات آن بی خبرم. همچنین نیروی انتظامی دخالت کرده است که زد و خورد و درگیری پیش آمده و چند نفری نیز بازداشت شده اند. همچنین این را هم اضافه کنم که جی میل حتی در مناطقی از ایران به جز تهران هم اکنون نیز خارج از دسترس است و به سختی می توان حتی صفحه ی اول آن را باز نمود.

ضرب و شتم شدید خانواده‌های بازدشت شدگان ۲۵ بهمن

خبرگزاری هرانا - در پی تجمع خانواده‌های بازداشت شدگان ۲۵ بهمن ماه، در مقابل زندان اوین، مسئولان امنیتی اقدام به ضرب و شتم ایشان نمودند.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب گذشته پس از اینکه قریب به ۴۰۰ تن از اعضای خانوادهٔ بازداشتی‌ها منتظر خوانده شدن اسامی بازداشت شدگان توسط مسئولان زندان بودند، نیروهای امینتی با یورش به سمت خانواده‌ها به ضرب و شتم ایشان به وسیلهٔ باتوم و شک الکتریکی پرداختند.

گفته می‌شود که زنان و دختران حاضر در آن جمع نیز از این رفتار غیرانسانی درامان نماندند.

این روند تاجایی بود که نیروهای امنیتی شیشهٔ اکثر ماشین‌هایی که در مقابل زندان اوین پارک شده بودند؛ نیز شکستند.

این در حالیست که به گفتهٔ خانواده‌ها، مسئولان اوین خود با برخی از ایشان تماس گرفته و گفته‌اند که برای پیگیری وضعیت نزدیکانتان بایستی به زندان اوین مراجعه کنید؛ هر چند که برخی مسئولان بعد‌ها و در مقابل درب زندان منکر این مهم شده و این تماس‌ها را از سوی آنچه عوامل فتنه می‌نامند، عنوان کرده‌اند.

با این حال حدود ساعت ۱۲ شب گذشته حدود ۷۰ نفر از بازداشت شدگان بدون اخذ وثیقه و کفالت آزاد شدند.

از سویی صبح امروز نیز خانواده‌ها به منظور کسب اطلاع از وضعیت بازداشت شدگان مجددا به تجمع پرداختند اما همانند شب گذشته مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

به گزارش هرانا، از ساعت ۱۰ صبح امروز نیز قریب به ۲۰ تن از بازداشت شدگان از زندان اوین آزاد شدند.

شایان ذکر است که دژبانی اوین به خانواده‌ها اعلام کرده اسامی تمامی دستگیر شدگان نزد دادیاری اوین است.

خانواده‌های بازداشت شدگان ۲۵ بهمن امشب و برای سومین بار دست به تجمع در مقابل زندان اوین زده‌اند و از ساعاتی پیش جمعیت ایشان در حال افزایش است.

لازم به یادآوری ست که با به خشونت کشیده شدن تجمعات مسالمت آمیز مردم در بیست و پنجم بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی، دستکم سه تن کشته، چندین تن زخمی و صدها نفر از شهروندان معترض نیز بازداشت شدند.

صانع ژاله؛ اوضاع شهر پاوه ملتهب است

گزارش دریافتی: بنا به‌ اخبار رسیده‌ از پاوه‌ پس از آنکه‌ رژیم از تحویل دادن جنازه‌ شهید صانع ژاله‌ به‌ خانواده‌اش امتناع مینماید،اقشار مختلف و جوانان شهر طی این 2 روز شبانه‌روز در منزل پدری شهید تجمع کرده‌ و اعلام نموده‌اند که‌ مراسم تشییع جنازه‌ آن شهید در شهر را به‌ میدان اعتراض علیه‌ حاکمیت پلید نظام جمهوری اسلامی تبدیل کرده‌ وتاوان خون به‌ ناحق ریخته‌ و به‌ تاراج رفته‌ آن جوان کرد را از نیروهای سرکوبگر رژیم در منطقه‌ خواهند گرفت. در اولین اقدام از ورود پسر خاله‌ ایشان (زین الدین انصاری) که‌ از عوامل و حلقه‌ بگوشان سپاه‌ و اطلاعات در منطقه‌ است به‌ منزل شهید جلوگیری نموده‌اند.همچنین بنیاد شهید و ادارات دولتی و امام جمعه‌ شهر مزورانه‌ نسبت به‌ نصب پلاکاردهای تسلیت در کوچه‌ منزل آن شهید اقدام نموده‌اند که‌ توسط جوانان و مردم شهر پاره‌ شده‌اند.
فرماندار و مسئولین امنیتی شهر در تدارک مراسم تشییع جنازه‌ شهید صانع ژاله‌ در ورودی شهرپاوه‌ هستند .این در حالیست که‌ یکی از برادران شهید در مصاحبه‌ با صدای آمریکا کلیه‌ نقشه‌های شوم رژیم برای مصادره‌ شهدا را نقش بر آب نموده‌ و در همان دقایق پس از مصاحبه‌، شورای تامین شهر به‌ ریاست فرماندار تشکیل جلسه‌ داده‌،هنوز از تصمیمات این جلسه‌ اطلاعی در دست نیست.

تظاهرات 25 بهمن به روایت شاهدان عینی خردسال

پسرک خردسال در منزل به خواهرش می گوید: نگو مرگ بر .... میان میگیرنمون
http://www.youtube.com/watch?v=zxqHyfplvjI&feature=player_embedded

زادروز صادق هدایت داستان نگار بنام معاصر ایران

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان


امروز زادروز داستان نگار معروف ايران صادق هدايت است كه 16 فوریه ۱۹۰۲ در تهران متولد شد و 49 سال زندگي كرد. وی از تبار رضاقلي هدایت نویسنده، مورخ و شاعر قرن سیزدهم وطن است.

صادق از سال 1305 تا 1309 در بلژیک و فرانسه به تحصیلات خود ادامه داد و دربازگشت به وطن به موازات کار قلم، در بانک ملی و سپس اداره تجارت و آنگاه وزارت امورخارجه و ... بکار پرداخت زیرا که داستان نگاری، مجله نویسی و کار قلم نمی توانست هزینه های اورا تامین کند و روانشناسی ایرانیان وقت نویسندگی را همانند نقاشی و موسیقی شغل واقعی نمی پنداشت.

صادق با داشتن این همه کار حتی موفق به خرید خانه نشد و در خانه قدیمی پدری زندگی می کرد. در سال 1314 اورا به خاطر چندجمله که در داستان وغ وغ ساهاب نوشته بود به اداره پلیس احضارکردند و چون انتظار آن را نداشت در روحیه اش تاثیر عمیقا منفی باقی گذارد، به هند رفت و نزد یک پارسی هندی به تحقیق درباره فارسی عهد ساسانیان پرداخت.

داستان نويسي ايران با آثار صادق هدايت وارد عصر تازه اي شده بود كه در نيم قرن گذشته در اين زمينه نتوانسته است پا به پاي ساير ملل پيش برود. نوشته های او عبارتند از:

زنده بگور، انسان و حیوان، سایه مغول، سه قطره خون، اصفهان نصف جهان، سایه روشن، وغ وغ ساهاب، بوف کور، ترانه های خیام، سگ ولگرد، علویه خانم، حاجی آقا، سه ترجمه از پارسی ساسانی: کارنامک اردشیر پاپکان، گزارش گمان شکن و شهرستانهای ایران، بعلاوه ترجمه آثار نویسندگان بزرگ اروپایی از چخوف، آرتورکریستین سن تا شینسلر

صادق هدایت در سال 1329 به پاریس رفت و نوزدهم فروردین 1330 در آنجا با استنشاق گاز خودکشی کرد و همانجا مدفون شده است

بالای صفحه

... بیشتر