"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دوشنبه ، 25 بهمن  89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس/ بالا رفتن هموطنی با پرچم ایران و شعار 25 بهمن از جرثقیلی واقع در چهار راه عباس آباد و شریعتی (امروز 25 بهمن)

منبع چند سایت از جمله دانشجو آنلاين: امروز صبح (25 بهمن) یک دختر(به اختمال بسیار) از جرثقیلی واقع در چهار راه عباس آباد و شریعتی بالا رفته و پارچه سبزی به گردن بسته و عکس پدر و پسری در دست دارد و شعارهایی در حمایت از جنبش سبز سر میدهد. جمعیت زیادی جمع شدند و همینطور آتشنشان ها قصد داشتند این دختر را پائین بیاورند ولی گویا این دختر آنها را تهدید کرده که اگر نزدیک شوند خود را از بالا به پائین پرت میکند.
تک عکس/ ستاد خبری جوانان در ميدان تحریر قاهرهدو نفر به جرم قاچاق مواد مخدر در خرم آباد اعدام شدند

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دونفر که به جرم تهيه و توزيع مواد مخدر كراک در دادگاه انقلاب اسلامي شهرستان دلفان،به مرگ محکوم شده‌بودند، امروز 25 بهمن در محوطه مجتمع حرفه آموزی و كاردرمانی لرستان واقع در خرم آباد به دار آويخته شدند.

به گزاش روابط عمومی دادگستری لرستان حکم اعدام این دو به اسامی نوربخش- ع و علي حيدر-ز که در دادگاه انقلاب اسلامي شهرستان دلفان صادر شده بودند پس از تاييد توسط دادستان كل كشور به اجرا درآمد.

با اعدام اين دو نفر، تعداد قاچاقچيان اعدام شده مواد مخدر در لرستان طي هفته هاي اخير به 9 نفر رسيد.

مصاحبه اختصاصی رسا؛ با مریم بن عمر ، فعال جنبش دموکراسی خواهی تونس
http://www.youtube.com/watch?v=aCjb7KOBk_8&feature=player_embedded

مصاحبه با آقای کاخ ساز جامعه شناس در باره تحولات ایران
http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,14839114_type_audio_struct_9997_contentId_6436171,00.html

ایران - مصر سال 2011
http://www.youtube.com/watch?v=8db6ClQ9wAo

نامه جمعی از دانشگاهیان خارج از کشور در محکومیت اعدام به بان کی مون

ده‌ها زندانی عقیدتی در صف انتظار برای اعدام قرار دارند

جمعی از دانشگاهیان، اندیشمندان و وکلای ایرانی در اروپا و آمریکا با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل سیل اعدام‌ها در جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند. در این نامه که روز ۱۲ بهمن نوشته شده و نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران قرار گرفته خطاب به بان کی مون آمده است: در ماه‌های اخیر در هر ۸ ساعت یک نفر در جمهوری اسلامی به جوخه اعدام سپرده شده است. چنین به نظر می‌رسد که ایران به سوی کسب رتبه بالاتری از میزان اعدام پیش می‌رود. از ابتدای ژانویه امسال تاکنون ۴۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری از ۳۰۰ اعدام در سال گذشته خبر داده‌اند. در اغلب موارد اعدام زندانیان سیاسی بدون تشکیل دادگاه صالحه و ارایه دلایل کافی برای اتهام انجام گرفته است - شرایطی که حتی از دادگاه‌های فرمایشی و نمایشی درون اولیه انقلاب نیز فراتر رفته و پیشینه جدیدی را برای جمهوری اسلامی بجای می‌گذارد. به واقع٬ چنین برآورد می‌شود که ده‌ها زندانی عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی در صف انتظار برای اعدام قرار دارند. با توجه به حذف یارانه‌های در ماه‌های اخیر٬ که به گرانی سرسام آور قیمت بنزین و دیگر کالاهای اساسی انجامیده است٬ و نیز قیام مردم تونس٬ مصر٬ و دیگر کشورهای عربی٬ به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی از این اعدام‌های سریع و فزاینده به عنوان ابزاری برای ایجاد ترس و وحشت در مردم و خاموش کردن شعله هر نوع اعتراض و طغیان استفاده می‌کند

در ادامه این نامه آمده است: با توجه به فرا رسیدن سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی و افزایش سریع مطالبات مشروع مردم برای اصلاحات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در خاورمیانه٬ چنانکه پس از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری در ایران (۲۲ خرداد ۸۰۸۸) و هم اینک در کشورهای عربی شاهد آن هستیم٬ ما نگرانی خود را از نقض حقوق بشر در ایران اعلام کرده و مصرانه تقاضا داریم که چرخه این اعدام‌ها و تخلفات حقوق بشری در ایران سریعاً متوقف گردند. افزوده بر این٬ ما خواهان رفع سیاست‌هایی محدود کننده جمهوری اسلامی در مورد آزادی بیان٬ رسانه‌ها٬ و مشارکت سیاسی هستیم تا شهروندان ایرانی بتوانند از حقوق سیاسی و مدنی خویش سود جویند

امضا کنندگان:

سیاوش ابقری٬ کالج مورهآس٬ آمریکا
شهلا ابقری٬ دانشگاه لایف٬ آمریکا
هاله افشار٬ دانشگاه یورک٬ انگلستان
رضا افشاری٬ دانشگاه پیس٬ آمریکا
داریوش آشوری٬ نویسنده و پژوهشگر٬ فرانسه
کاظم علمداری٬ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا٬ آمریکا
هیبت اله باقی٬ دانشگاه جورج میسون٬ آمریکا
مهران براتی٬ دانشگاه آزاد برلن٬ آلمان
مهرداد درویش پور٬ دانشگاه مالاردالن٬ سوید
پرویز دستمالچی٬ نویسنده و پژوهشگر٬ فرانسه
فرهنگ جهانپور٬ دانشگاه آکسفورد، انگلستان
منصور فرهنگ٬ کالج بنینگتن٬ آمریکا
فریده فرهی٬ دانشگاه هاوایی٬ آمریکا
امیرحسین گنج بخش٬ موسسه ملی بهداشت٬ آمریکا
علی گرجی٬ دانشگاه مانستر٬ آلمان
جولیان گرا گوری، دانشگاه پیس٬ آمریکا
نادر هاشمی٬ دانشگاه دنور٬ آمریکا
فاطمه حقیقت جو دانشگاه ماساچوست بوستون آمریکا
رامین جهانبگلو، نویسنده و پژوهشگر٬ کانادا
الهیار کنگرلو٬ دانشگاه کلمبیا و نیویورک٬ آمریکا
محمود کریمی حکاک٬ کالج سینا٬ آمریکا
فاطمه کشاورز٬ دانشگاه واشنگتن سنت لوییس٬ آمریکا
نیکی کدی٬ دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس٬ آمریکا
فرهاد خسرو خاور٬ دانشکده مطالعات عالی در علوم اجتماعی٬ فرانسه
عبدالکریم لاهیجی٬ نایب رئیس فدراسیون بین المللی جوامع حقوق٬ فرانسه
علی اکبر مهدی٬ دانشگاه وزلیین اوهایو٬ آمریکا
مجید محمدی٬ موسسه مطالعات بین المللی استونی بروک٬ آمریکا
منصور معدل٬ دانشگاه شرقی میشیگان٬ آمریکا
محمود منشی بوری، دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو٬ آمریکا
رضا موسولی٬ استاد ارشد کامپیوتر٬ انگلستان
محمد نواب٬ دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس٬ آمریکا
اعظم نیرومند راد٬ سازمان جهانی فیزیکدانان طب٬ آمریکا
ریچارد اوتینگر٬ دانشگاه پیس٬ آمریکا
میثاق پارسا٬ کالج دارتموث٬ آمریکا
سعید پیوندی٬ دانشگاه پاریس٬ فرانسه
علی راکعی٬ شرکت میتر٬ واشنگتن٬ آمریکا
داود رهنی٬ دانشگاه پیس٬ آمریکا
سعید رهنما٬ پروفسور٬ دانشگاه یورک٬ تورنتو٬ کانادا
منوچهر ثابتیان٬ انجمن قلم در تبعید٬ انگلستان
آمریکا، آریزونا دانشگاه، تلطف کامران
نیره توحیدی٬ دانشگاه ایالتی کالیفرنیا٬ آمریکا
فرزین وحدت٬ کالج وسار٬ آمریکا
حسین ضیایی٬ دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس٬ آمریکا

دکتر عبدالله ناصری عضو سازمان مجاهدین انقلاب بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شب گذشته مأموران امنیتی با حکم دادستان با تفتیش منزل دکتر عبدالله ناصری عضو سازمان مجاهدین انقلاب و رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در دوره اصلاحات، وی را بازداشت کردند.

به گزارش تحول سبز، دکتر ناصری استاد برجسته تاریخ اسلام و از دانشگاهیان فرهیخته و خوش نام است که به اعتدال مشهور است. به گفته دوستان و همکاران وی، دستگیری این استاد بازنشسته اجباری دانشگاه در شب ۲۵ بهمن ماه نشانگر عدم تعادل روحی اقتدارگرایان و به هم ریختگی کامل آنان است که در صددند عقلای سبز را به بند بکشند و به دست خود شرایط را بحرانی کنند.

خانواده ناصری از مشکلات جسمی او از جمله ناراحتی گوارشی‌اش ابراز نگرانی می‌کنند و امیدوارند در اقدامی عاقلانه و مدبرانه هرچه زودتر او را در جمع خانواده ببینند.

افزایش بی سابقه فشار بر زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بنا بر اخبار رسیده از زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) مسئولان این زندان با همکاری و هماهنگی مسئولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به منظور اخذ اعترافات تلویزیونی، طی روزهای اخیر فشار بی سابقه‌ای را به زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج وارد می‌کنند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بنا بر اخبار دریافتی، علی حاج کاظم ریاست زندان رجایی شهر و به ویژه نبی الله فرجی نژاد معاونت حفاظت این زندان که در اعمال این فشارها نقش مستقیمی دارند، با بکار بستن شیوه‌هایی غیرانسانی از جمله تهدید زندانیان سیاسی سالن 12 بند 4 این زندان معروف به بند امنیتی ویژه، سعی در کسب موافقت زندانیان این بند برای حضور در اعترافات تلویزیونی و همچنین جلوگیری از درز اخبار به بیرون از زندان به منظور امکان اعمال فشار مضاعف بر زندانیان دارند.

نبی الله فرجی نژاد معاونت حراست این زندان که از شکنجه گران سابق و به نام زندان اوین، و مجری اصلی شکنجه‌ها و همچنین اعمال شنیع صورت گرفته در این زندان می‌باشد، طی روزهای اخیر و با احضار مکرر زندانیان سیاسی رجایی شهر، با تهدید ایشان به انتقال به سلول‌های انفرادی سعی در کسب موافقت زندانیان این بند برای حضور در اعترافات تلویزیونی دارد.

ضرب و شتم، محدودیت ملاقات حضوری، قطع کامل تماس‌های تلفنی، تهدید به اعدام‌های مخفیانه، تهدید به انتقال به سلول‌های انفرادی، عدم ارائه خدمات مناسب درمانی و حتی تهدید به تجاوز جنسی از جمله اقداماتی است که مسئولان این زندان با هماهنگی کامل مقامات امنیتی و قضایی برای اعمال فشار بیشتر و وادار به سکوت کردن زندانیان از آن طی روزهای گذشته به طور آشکارا استفاده کرده‌اند.

با توجه به وضعیت وخیم جسمانی تعدادی از زندانیان سیاسی این زندان، و محدودیت‌های درمانی اعمال شده از جانب مسئولین زندان رجایی شهر، بیم آن می‌رود که مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی سعی در حذف غیرمستقیم فیزیکی زندانیان سیاسی این زندان داشته باشند که با توجه به پیشینه این مسأله، چندان نیز دور از ذهن نمی‌باشد. در ده روز گذشته سیدمهدی محمودیان و منصور اسانلو دو زندانی سیاسی بند امنیتی ویژه این زندان دچار عارضه قلبی شدند که این مسأله با عدم واکنش به موقع و مناسب مسئولین این زندان مواجه شد. تعداد دیگری از زندانیان بند امنیتی ویژه زندان رجایی شهر از جمله عیسی سحرخیز، داوود سلیمانی، خالد حردانی، حسین شهریاری، حسن طفاح، رضا شریفی بوکانی، محسن دگمه چی، علیرضا کرمی خیرآبادی، ماشاءالله حائری و منصور رادپور نیز از مشکلات عدیده جسمی رنج می‌برند که مسئولان این زندان از ارائه خدمات مناسب درمانی و یا اعطای مرخصی استعلاجی به آن‌ها و حتی ارسال داروهای مورد نیاز ایشان از جانب خانواده‌هایشان جلوگیری می‌کنند.

همچنین طی ده روز اخیر گزارش‌های هولناکی از شکنجه گاه رجایی شهر به گوش می‌رسد. بنا به اخبار رسیده از زندان رجایی شهر کرج، مسئولان این زندان طی روزهای اخیر و در حضور تعدادی از زندانیان سیاسی بند امنیتی ویژه این زندان، و با هدف تخریب روحیه این افراد و همچنین ارعاب ایشان اقدام به استعمال باتوم به تعدادی از زندانیان جرایم غیرسیاسی و نهایتاً، تهدید برخی از زندانیان سیاسی به انجام اقدامات مشابهی با ایشان نموده‌اند.

هفته گذشته نیز دو تن از زندانیان بند امنیتی وِیژه (سالن 12 بند 4) رجایی شهر، به دستور مستقیم علی حاج کاظم و نبی الله فرجی نژاد، رئیس زندان رجایی شهر و معاونت حفاظت این زندان مورد شکنجه‌های جسمی و روحی و ضرب و شتم شدید قرار گرفته، و بازجویان این زندان با برهنه کردن این دو زندانی و زدن دستبند و پابند، اقدام به ضرب و شتم شدید ایشان به وسیله باتوم نموده و هر دو زندانی را تهدید کردند که در صورت افشای این مسأله، توسط باتوم به ایشان تجاوز خواهند نمود.

از جمله مجریان این اقدامات، علاوه بر مقامات زندان، می‌توان به نام‌هایی همچون گودرزی، آقایی، سلمانی و محمدی از بازجویان این زندان اشاره کرد که با حمایت مقامات زندان رجایی شهر، از هیچ اقدامی حتی ضرب و شتم و شکستن اعضای بدن و تجاوز جنسی به زندانیان فروگذار نمی‌کنند. محمدی از شکنجه گران جوان این زندان و فرزند شکنجه گر معروف و باسابقه زندان رجایی شهر معروف به دایی قاسم می‌باشد که هم اکنون پا جای پای پدر گذاشته و در برخورد با زندانیان سیاسی، از ضرب و شتم و بیان رکیک ترین ناسزاها به ایشان ابایی ندارد.

همچنین سلول‌های انفرادی بند 1 این زندان که از آن با عنوان سگدونی یاد می‌شود، از جمله اماکنی است که از آن به طور ویژه برای شکنجه زندانیان و به خصوص زندانیان سیاسی استفاده می‌شود. بنا به گزارش‌های موجود، برخی از زندانیان جرایم غیرسیاسی محبوس در سلول‌های انفرادی بند 1، مدت‌های طولانی و حتی در مواردی به مدت یک سال است که در این مکان به سر برده و به طور منظم تحت شکنجه، آزار و اذیت و همچنین توهین و تحقیر قرار دارند.

در حال حاضر ارژنگ داوودی از زندانیان سیاسی رجایی شهر، مدت 11 روز است که در سلول‌های انفرادی بند 1، تحت شکنجه و در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وی که به علت بارها اعتصاب غذا و تحمل ضرب و شتم و شکنجه‌های متعدد، در وضعیت جسمانی مناسبی به سر نمی‌برد، از روز چهاردهم بهمن ماه و در اعتراض به انتقالش به سلول‌های انفرادی و تهدیدهای صورت گرفته مجدداً اعتصاب غذای خود را از سر گرفته است.

لازم به یادآوری است که دوربین‌های مداربسته موجود در این زندان، به مسئولان سازمان زندان‌ها و همچنین قوه قضائیه جمهوری اسلامی امکان نظارت مستقیم بر این زندان و به ویژه سلول‌های انفرادی بند 1 که از مهم‌ترین محل‌های شکنجه و اعمال خلاف قانون بازجویان است را می‌دهد، و سکوت نهادها و مسئولان مربوطه، به طور قطع موید اطلاع آن‌ها از اقدامات و جنایات صورت گرفته در این زندان و حتی هدایت سیستماتیک این اقدامات از جانب ایشان برای اعمال فشار بیشتر به زندانیان سیاسی می‌باشد.

احتمال تمرد سربازان از دستور فرماندهان وجود دارد

ندای سبز آزادی: شورای عالی امنیت ملی در مصوبه ای تاکید کرده است که در صورت انجام تظاهرات در روز 25 بهمن به هیچ وجه نباید برخورد مستقیم صورت گیرد.
بنا به خبری که توسط منابع خبری ندای سبز آزادی تایید شده است در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی نسبت به نحوه برخورد با راه پیمایی 25 بهمن و همچنین میزان حضور مردم اجماع واحدی وجود نداشته است اما نظام به شدت نگران هرگونه برخورد و تند شدن فضا مانند کشور مصر است. ضمن اینکه با توجه به مدارای نظامیان در مصر و حوادث ایران، سپاه پاسداران به شدت از بی اعتبار شدن کامل خود حتی در میان رده های میانی فرماندهان این نهاد سابقاً مردمی نگران است و احتمال تمرد سربازان از دستور فرماندهان را داده است. فرمانده سپاه در این جلسه پیشنهاد کرده است تا امنیت تهران در سطح محسوس به نیروی انتظامی و در سطح نامحسوس به سپاه واگذار شود و سپاه تنها در صورتی وارد صحنه شود که امکان جمع کردن فضا توسط سایر نهادها امکان پذیر نباشد.

ارسال پیام فارسی در توییتر توسط وزارت امورخارجه آمریکا

صدای آمریکا : وزارت امورخارجه آمریکا ارسال پیام های توییتری به ایران به زبان فارسی را آغاز کرد. وزارت امورخارجه آمریکا امیدوار است با استفاده از این شبکه اجتماعی بتواند پیام خود را به ایرانیان برساند.
در صفحه فارسی توییتر وزارت امورخارجه آمریکا - این وزارتخانه به ایرانیان می گوید: ما می خواهیم در گفتگوهای شما شرکت کنیم.
وزارت امورخارجه آمریکا همچنین در پیام های توییتری دیگری در بخش فارسی خود، دولت ایران را متهم کرده است که با ندادن مجوز راه پیمایی به مخالفان خود، نشان داده است فعالیت هایی را که برای مصریان ستایش می کرد، برای مردم خود غیر قانونی می داند.
وزارت امورخارجه آمریکا همچنین از تهران خواسته است به ایرانیان اجازه دهد از حق جهانی یکسان تجمع، و اعتراضی که مردم مصر دارند، استفاده کنند.
هفته گذشته، وزارت امورخارجه آمریکا، ارسال پیام های توییتری به زبان عربی را آغاز کرد.
چند ساعت بعد از راه اندازی این صفحه در توییتر، ۱۳۵ نفر به آن پیوستند.

قطع تمامی ارتباطات تلفنی میرحسین و رهنورد، انسداد کوچه منتهی به منزل، با ماشین پلیس

تمامی تلفن های منزل و تلفن همراه آقای موسوی و خانم رهنورد از روز گذشته قطع شده است. از صبح امروز نیز در ابتدای کوچه بن بستی که منزل میرحسین و رهنورد در آن قرار دارد توسط ماشین پلیس مسدود شده است.

به گزارش کلمه، از روز گذشته تلفن های منزل و همچنین خط های موبایل وی و دکتر رهنورد قطع شده و برقراری هیچ گونه ارتباطی با این خانه و اعضای آن وجود ندارد.

همچنین نیروهای امنیتی از صبح امروز با یک ون پلیس و چندین ماشین دیگر که پشت سر آن پارک شده است کوچه بن بستی را که منزل میرحسین و رهنورد در آن قرار دارد مسدود کرده و امکان رفت و آمد وجود ندارد.

اگر چه محدودیت ها و فشارهای غیر قانونی برای رفت و آمد موسوی و رهنورد مدت هاست که از جانب چند نهاد موازی بر این خانواده اعمال می شود، اما به نظر می رسد محدودیت های جدید در دو روز گذشته برای جلوگیری از حضور آنان در راهپیمایی حمایت از قیام مردم مصر و تونس می باشد.

مردمک : گروهی از هکرهای عضو گروه ناشناس که پیش‌تر به وب‌سایت‌هایی که فعالیت موسسه ویکی‌لیکس
را محدود کرده بودند و همین‌طور به وب‌سایت‌های دولتی در تونس و مصر حمله کرده و برخی از آنها را از کار انداخته بودند، در حال حمله به وب‌سایت‌های دولتی در ایران هستند.

در روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) و ساعاتی پس از کناره‌گیری محمد حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، این گروه با انتشار دو پیام تصویری به زبان‌های فارسی و انگلیسی، عملیات حمله به برخی از وب‌سایت‌های دولتی در ایران را آغاز کرد.

برخی از کاربران اینترنتی توییت کرده‌اند که وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، صبح دوشنبه برای ساعاتی از دسترس خارج شده بود و در حال حاضر (ساعت ۱۱ صبح دوشنبه) نیز سایت سازمان صدا و سیما از دسترس خارج است.

در بخشی از پیام رسمی گروه ناشناس خطاب به ملت شریف ایران آمده است: ما از عظمت شما آگاهیم... آزادی دربند شدنی نیست، بدانید که ما با شماییم؛ بدانید که تنها نیستید. ما ناشناسیم، ما بی‌شماریم، ما نمی‌بخشیم و فراموش هم نمی‌کنیم. منتظرمان باشید.

گروه ناشناس، گروهی فراملیتی از کاربران اینترنتی است که با به‌راه انداختن کمپین‌های مجازی و حملات ، ظرفیت ترافیکی شبکه‌ها را به وضعیت سرریز می‌رسانند و از این طریق، ارائه سرویس آنها را مختل می‌کنند. از آن‌جا که فعالیت‌های این گروه، تلفیقی از هک و حمله اینترنتی و کنش‌گری سیاسی و اجتماعی است، به آنها هکتیویست هم گفته می‌شود.

خبری از نیروهای سپاه نیست

گارد ویژه نیروی انتظامی در مسیر راهپیمایی تهران مستقر شده است.

به گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی ؛ استقرار نیروه های انتظامی در خیابانهای تهران آغاز شده است.
این گزارش حاکی است در ، میدان امام حسین ، دروازه شمیران ، فردوسی ، چهار راه ولیعصر و دیگر مناطق پرتردد در مسیر راهپیمایی حضور نیروهای انتظامی به چشم میخورد.

گفتنی است تا کنون خبری از نیروهای بسیج و سپاه در سطح شهر به چشم نمیخورد ، پیش از این وبسایت ندای سبز آزادی از عدم دخالت سپاه در 25 بهمن خبر داده بود.

منابع خبری جرس نیز گزارش داده اند که با توجه به سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران و همچنین اختلاف نظری که بین فرماندهان نظامی و انتظامی در نحوه برخورد با جنبش بوجود آمده، این جو بوجود آمده است.
این درحالیست که حامیان جنبش سبز از ساعاتی دیگر در خیابان انقلاب و آزادی، حدفاصل میادین امام حسین و آزادی، تظاهرات خواهند داشت.

گزارشهای رسیده حاکی است نشانی از پلیس ضد شورش در شهرهای بزرگ دیده نمی شود و مردم دسته دسته به سمت مکانهای راهپیمایی در حرکت هستند.

فیلم/ اعتراض دختری از بالای جرثقیل - چهار راه عباس آباد و شریعتی ۲۵ بهمن- متاسفانه وی دستگیر شد

vسانه های دولتی خبردادند فردی که از صبح امروز در خیابان شریعتی تقاطع شهید بهشتی با نشانهای سبز بر روی جرثقیلی رفته بود و تهدید به خودکشی کرده بود توسط عوامل آتش نشانی پایین آورده شد و تحویل نیروهای انتظامی گردید. این هموطن مبارز به نقطه ای نامعلوم منتقل شده و از سرنوشت وی خبری در دست نیست.
http://www.youtube.com/watch?v=D6OJyLGYfnM&feature=player_embedded

سرقت و از کارانداختن دوربینهای مدار بسته منزل مهدی کروبی

به گزارش سحام نیوز، شب گذشته یکی از دوربین های مدار بسته منزل مهدی کروبی به سرقت رفت و دوربین دیگر نیز از کار افتاد. این اتفاق در حالی رخ داده از روز گذشته نیروهای امنیتی به طور شبانه روزی در برابر منزل مهدی کروبی حظور دارند. همچنین این نیروها مانع از وصل مجدد این دوربینها شدند. این دوربین ها توسط خانواده کروبی و پس از حملات نیروهای امنیتی و لباس شخصی به منزل وی نصب شده بودند.
در همین حال نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ، امروز مانع از خروج فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی از منزل شدند.

رسانه‌های عربی: ایرانیان در خیابان، رهبران در حصر

دویچه له: در حالی که بیش از چند ساعت به برگزاری راهپیمایی بیست و پنجم بهمن باقی نمانده، تلویزیون‌های عربی می‌گویند که همه راههای ارتباطی با میرحسین موسوی و مهدی کروبی قطع شده است؛ اما مشاوران آنها از شرکت هر دو در راهپیمایی خبر می‌دهند. به گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط (۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن) حکومت ایران راهپیمایی را ممنوع اعلام کرده و معترضان را فتنه‌گر خوانده است.

تلویزیون المستقبل لبنان نیز سخن کروبی در آخرین گفتگوی قبل از حصر را منتشر کرده که گفته است: مردم خود هدایت راهپیمایی را در دست خواهند داشت؛ بنا بر این گزارش روحانیان بلندپایه تندترین انتقادها را مطرح کرده‌اند.

احزاب سیاسی و تشکل‌های دانشجویی مسیرهای راهپیمایی را در ۳۶ شهر ایران اعلام کرده‌اند و روحانیان بلندپایه قم نیز در اظهاراتی کم‌سابقه، رفتار حکومت با مردم را محکوم می‌کنند.

آخرین گفتگو با کروبی؛ مردم می‌دانند چه کنند

مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار، آخرین خبرنگاری‌ست که ساعتی قبل از حصر با کروبی گفت‌وگو کرده است. وی به دویچه‌وله می‌گوید آخرین گفت‌وویش با مهدی کروبی در همان روز پنج شنبه (۲۱ بهمن / ۱۰ فوریه) انجام شد که ماموران امنیتی با حضور در برابر ساختمان منزل مسکونی وی، به فرزند کروبی اعلام کردند که حق ورود به منزل پدری خود را تا ۲۵ بهمن ندارد. ماموران امنیتی همچنین اعلام کردند که به استثنای فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی هیچ کدام از فرزندان و بستگان مهدی کروبی حق دیدار و ورود به خانه وی را ندارند.

به اعتقاد این روزنامه‌نگار، کروبی همان روز، آخرین و کلیدی‌ترین حرف را با مردم در میان گذاشته است. علی‌نژاد از کروبی پرسیده است با توجه به اتفاقاتی که در خاورمیانه رخ داده، اگر در یکی از میادین تهران، مشابه میدان تحریر مصر یا تونس با حضور توده‌های معترض مردم ایران بوقوع پیوندد، آیا با توجه به تجربه‌های گذشته، جامعه ایران و رهبران جنبش آمادگی هدایت این حرکت جدید را متناسب با تحولات جاری خواهند داشت؟

مهدی کروبی پاسخ داده است که این سوال را باید از رهبران اصلی جنبش كه همان مردم هستند پرسید.

کروبی تأکید کرده است که مردم می‌دانند چه می‌كنند و چه باید بكنند؛ این جنبش را مردم هدایت می‌كنند و خود می‌دانند در زمان وقوع هر حادثه باید چگونه واكنش نشان دهند.

کروبی در این گفت‌وگو که مشروح آن در همان روز در تارنمای جرس منتشر شده است خشونت حکومت با مردم در ایران را بیش از حد معمول رفتار یک دیکتاتور با مردم دانسته و گفته است: در ایران با معترضین به بدترین و خشونت آمیزترین حالت ممكن برخورد شد. ولی در مصر خشونت‌ها مانند ایران نبود و خشونت‌ها در حد معمولِ یك دیكتاتور بود. نه اینكه مثل ایران به مجتمع‌ها حمله كنند و زنها را كتك بزنند و به خانواده‌های زندانیان حمله كنند.

مسیح علی‌نژاد می‌گوید از نظر آقای کروبی کار خبرگان به ستایش رهبری به جای نظارت تقلیل یافته و هواداران جمهوری اسلامی نیز در این روند انحرافی کاهش یافته‌اند زیرا به اعتقاد وی وقتی افراد رده بالای نظام به عنوان فتنه‌گر و بی‌بصیرت مورد خطاب قرار می‌گیرند نشانه افزایش ریزش در بدنه انقلاب و حكومت است.

به گفته آقای کروبی خبرگان برای نظارت است و نه برای مداحی و ستایش و اكنون رای به حداقل ارزش خود رسیده است.

صریح‌ترین اظهارات روحانیان بلندپایه

آریا آرام‌نژاد خواننده و آهنگساز ایرانی که به همراه جمعی از فعالان سیاسی شمال کشور به دیدار مراجع تقلید رفته است به دویچه‌وله می‌گوید: هرگز فکر نمی‌کردم تا این اندازه از حکومت ناراضی باشند.

وبسایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی در گزارش این دیدار به نقل از آیت الله یوسف صانعی نوشته است: استبدادی که امروز شاهد آن هستیم در تاریخ بی‌سابقه است. این استبداد نه خدا می‌شناسد، نه پیغمبر نه سیاست نه دانشجو، این استبداد هیچ چیز نمی‌شناسد.

پس از آیت‌الله منتظری که یکسال پیش درگذشت این نخستین بار است که یک مرجع بلندپایه دینی در ایران استبداد ایران را بی سابقه می داند.

بنابر این گزارش، آیت الله وحید خراسانی در واکنش به خاطرات بازداشت شدگان متأثر شده و گفته است: بنده هیچ رابطه‌ای با آقایان ندارم و بارها به نمایندگان اینان که نزد بنده می‌آیند متذکر می‌شوم.

آریا آرام‌نژاد می‌گوید: آقای وحید با شنیدن حرفهای دیدارکنندگان اشک می‌ریخت.

آقای وحید خراسانی از جمله روحانیان بلند پایه‌ای است که سفر رهبر جمهوری اسلامی به قم به دیدار وی نرفته و میزبانی وی را نیز نپذیرفته است.

در روزهای گذشته مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای با یادآوری حکومت سابق ایران تصریح کرده است: بلند پروازی‌‌های شخص اول مملكت چنان او را در هاله‌ای ازغرور قدرت و ثروت فرو برده بود كه هیچ مخالفی را بر نمی‌تافت، دستور سركوبی منتقدین را شخص او صادر می‌كرد، آنان را به زندان می‌انداخت و گاه تا مرز اعدام به جلو می‌برد.

این بیانیه تأکید می‌کند که نظامی كه بر اساس ظلم، بی‌قانونی و نادیده گرفتن حقوق مردم قرار گیرد پایه‌های آن به حكم سنت الهی درهم فرو می‌ریزد.خبرهای کوتاه:

تجمع عظیم مردم در میدان صادقیه

گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی لحظاتی تجمع بزرگی از مردم در میدان صادقیه تهران شکل گرفت. حضور مردم در این میدان به شدت چشم نواز است.
هنوز هیچگونه برخوردی گزارش نشده است.

اولین حرکت جمعی مردم در تهران

ندای سبز آزادی: اولین حرکت جمعی مردم در تهران شکل گرفت.
به گزارش خبر نگار ندای سبز آزادی از تهران؛ لحظاتی پیش زمانی که مامورین گارد انتظامی قصد داشتند تا در میدان آزادی مستقر شوند مردم با ایجاد ترافیک مصنوعی از شکل گیری آن جلو گیری کرده اند.
گفتنی است حضور مامورین نیروی انتظامی در نبود نیروهای بسیج و سپاه در سرتاسر شهر به چشم میخورد.

وبسایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از دسترسی خارج شد

وبسایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از صبح امروز بارها از دسترسی خارج شده است.
به گزارش سحام نیوز به احتمال بسیار زیاد حجم حملاتی که از سوی کاربران اینترنت به این وبسیات صورت گرفته است موجب اختلال در فعالیت این وبسایت شده است.

تعویق برنامه به‌روزرسانی توییتر؛ به خاطر ایرانیان

مردمک : وب‌سایت توییتر در وبلاگش اعلام کرده است که به‌روز رسانی از پیش اعلام شده اش را با توجه به نقش این وبسایت به عنوان یک ابزار ارتباطی مهم در ایران عقب انداخته است.
این به‌روزرسانی در اصل قرار بود دوشنبه شب به وقت آمریکا، مصادف با روز سه‌شنبه در تهران، صورت بگیرد. حالا این به‌روز رسانی، ساعت ۵ عصر سه‌شنبه به وقت آمریکا، و یک بامداد چهارشنبه به وقت تهران انجام می‌شود.
رویترز گزارش داده است که وزارت خارجه ایالات متحده در تماس با توییتر از آنان خواسته بوده که این به‌روز رسانی را به تعویق بیندازند. یک مقام آمریکایی در این باره گفته است: ما به آنها یادآوری کردیم که توییتر، یک ابزار ارتباطی مهم در ایران است.
پیش از این نیز در تابستان سال گذشته سایت توییتر تعویق مشابهی را به ملاحظه ایرانیان صورت داده بود. جمهوری اسلامی پس از انتخابات خرداد سال ۸۸، وبسایت‌های فیس‌بوک و توییتر را متهم به حمایت از اعتراض‌ها کرده بود.

پارازيت در غرب تهران

آژانس ايران خبـــــــــــــر: در مناطق غرب تهران, روي ماهواره ها پارازيت انداخته اند. ماهواره هاي تلاستار, بي بي سي و صداي آمريكا قابل دريافت نيستند.

لباس شخصی‌ها از خروج رهنورد از منزل جلوگیری کردند

لباس شخصی‌های مستقر در مقابل منزل رهنورد و موسوی مانع خروج زهرا رهنورد از منزل شدند.
به گزارش کلمه، دقایقی پیش زهرا رهنورد قصد داشت برای کار شخصی از منزل خارج شود که در کنار ون پلیس مستقر در کوچه‌ی منتهی به منزل، چهار لباس شخصی جلوی وی را گرفتند و مانع رفتن شدند.
هنگامی که رهنورد به این اقدام اعتراض کرد لباس شخصی‌ها گفتند: "ماموریم و معذور" و اجازه خروج به وی نداده‌اند.

اضافه کاری برای عدم حضور در راهپیمایی

برخی از سازمان ها و ارگان های دولتی به کارمندان خود اعلام کردند که امروز میتوانند تا ساعت 6 بعد از ظهر از اضافه کاری برخوردار شوند.
به گزارش سحام نیوز نگرانی دولت و نهادهای نظامی امنیتی از حضور گسترده مردم در راهپیمایی امروز میتواند دلیل اصلی اعلام این تصمیم باشد

آمادگی مردم اصفهان و نجف آباد برای حضور در راهپیمایی سبز

برخی گزارش های خبری از شهرهای نجف آباد ، خمینی شهر و اصفهان حکایت از آمادگی مردم این شهرها برای شرکت در راهپیمایی باشکوه شهر اصفهان است.
به گزارش سحام نیوز میدان انقلاب و خیابانهای اطراف آن به ویژه خیابان چهارباغ در طرف سی و سه پل پر ازدحام تر از هر روز است. و نیروهای امنیتی نیز دیده میشوند.

رویترز: حضور محسوس نیروهای امنیتی

مردمک : خبرگزاری رویترز از تهران خبر داده که مأموران امنیتی در خیابان‌های مرکز شهر مستقر شده‌اند. رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده که خودروهای پلیس در حالی که شیشه آن‌ها با پرده مشکی پوشیده شده، اطراف زندان اوین مستقر هستند.

حضور مردم هر لحظه بیشتر میشود

ندای سبز ؛ با نزدیک شدن به ساعت راهپیمایی خیل عظیم مردم در حال حرکت به سمت مسیر اعلام شده است.
یک شاهد عینی گزارش داد جمعیت کثیری از مردم در حال حرکت از میدان ولیعصر به سمت خیابان آزادی هست و هیچگونه برخوردی نیز از سوی مامورین گارد انتظامی با مردم صورت نگرفته است.

تعطیلی ایستگاه‌های مترو در مرکز تهران

مردمک : گزارش‌هایی از بسته‌شدن ایستگاه‌های مترو در نقاط مرکزی تهران، نزدیک به محل دعوت‌شده برای تجمع اعتراضی، رسیده است‬.

علی باقری بازداشت شد

علی باقری عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و مدیرکل سیاسی وزارت کشور دوره اصلاحات که هم چنین سابقه معاونین سیاسی چند استانداری دراین دوره را داشته است، ساعتی پیش بازداشت شد.
به گزارش تحول سبز، این فعال سیاسی که امروز به وزارت اطلاعات احضار شده بود، پس از حدود دو ساعت بازجویی همراه با نیروهای امنیتی به منزلش آورده شد و پس از تفتیش کامل منزل و ضبط اموال که حتی شامل جزوات دانشگاهی همسر و لوازم بازی فرزندانش نیز می شد وی را با خود بردند. این گونه رفتارهای کور نیروهای امنیتی و برخوردهای زشت و ناهنجار با فرزندان انقلاب نیروهای معتدل و دلسوز سیاسی، ناظر بر سردرگمی و ندانم کاری آنان در کنترل اوضاع امنیتی کشور است.

همه راه‌ها به آزادی مسدود شده است

شاهدان عینی می‌گویند نیروهای پلیس یا گارد ویژه یا لباس‌شخصی‌ها، ورودی‌ها به خیابان انقلاب و میدان آزادی را مسدود کرده‌اند.

آغاز تجمعات اعتراضی ۲۵ بهمن در میدان فردوسی

با رسیدن موعد زمان اعتراض در ۲۵ بهمن ماه، دسته‌های پر تعداد مردم معترض به سمت میدان انقلاب در حرکت‌اند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ده‌ها هزار تن از مردم که اکثرا با توجه به فشردگی بیش از حد در پیاده رو‌ها حضور دارند، از میدان فرودوسی به سمت انقلاب راهپیمایی سکوت را آغاز کرده‌اند.
گفته می‌شود که هیچ گونه دخالتی از سوی نیروهای امنیتی با مردم صورت نگرفته است و نیروی انتظامی تنها به هدایت مردم پرداخته است.
عدم نیروی‌های لباس شخصی تا این لحظه و نبود خشونت از نکات قابل توجه است.
از سویی نیز گفته می شود که نیروهای امنیتی در دانشگاه تهران مستقر شده اند

اعلام آماده باش 100% نيروي انتظامي

خبرهاي غير رسمي حاكي از اعلام وصعيت آماده باش 100% به نيروهاي خود را نموده است.
به گزارش سحام نیوز، يك منبع آگاه گفت احتمالا تمامي نيروهاي انتظامي امشب را نيز در حالت آماده باش كامل به سر ميبرند.
تمامي نيروهاي انتظامي اعم از كادر و وظيفه با تمام سطوح وضعيتي سلامت در حالت آماده باش قرار گرفتند.

تجمع دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد

به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبـــــــــــــــر,صبح امروز, 25بهمن ماه 60 تا 70 تن از دانشجويان دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد تجمعي برگزار كردند. آنها در اين تجمع شعار دانشجوي باغيرت حمايت حمايت سردادند. حراست دانشگاه در وحشت از ادامه دار شدن تجمع وارد شد و دانشجويان را متفرق نمود.

پرواز بالگردها بر فراز مرکز شهر تهران

از ساعتی پیش چند فروند بالگرد در فضای مرکز شهر تهران به گشت زنی میپردازند.
به گزارش سحام نیوز این اقدام به احتمال زیاد در جهت ارعاب از حضور مردم در راهپیمایی صورت میگیرد. بنا به برخی خبرها و گزارش ها جمع کثیری از مردم تهران خود را برای حضور در راهپیمایی اماده می کنند و از سوی دیگر بنا بر همین گزارش ها به احتمال بسیار نیروهای نظامی در صورتی که جمعیت معترضین زیاد باشد نیروهای نظامی دستوری برای برخورد شدید با مردم ندارند از همین رو با این اقدامات قصد دارند تا مردم را نسبت به حضور در راهپیمایی مردد کنند.

معترضین از چهارراه کالج به سمت آزادی راه افتادند

وبسایت بی بی سی نوشت: از دقایقی پیش جمعیت در چهارراه کالج شکل گرفته و به سمت میدان آزادی می رود. این شاهد عینی همچنین از حضور نیروهای امنیتی خبر داد که سعی در پراکنده کردن جمعیت به خیابان های اطراف را بدون خشونت دارند.

درگیری‌های پراکنده

یک شاهد عینی از خیابان ولی‌عصر از آغاز درگیری‌های پراکنده خبر می‌دهد. وی به دویچه‌وله گفت که حدفاصل میدان تا چهار راه ‌ولی‌عصر حضور نیروهای انتظامی پر رنگ استز این نیروها از نزدیک شدن معترضان به خیابان انقلاب جلوگیری می‌کنند. به گفته این شهروند تهرانی به نظر می‌رسد نیروهای انتظامی در تلاش هستند برخی پاساژهای اصلی در این خیابان را تعطیل کنند.
به گزارش برخی سایت‌های خبری مخالفان حکومت ایران از ساعاتی پیش حضور تجمع کنندگان در برخی نقاط تهران گزارش شده است. مخالفان دولت ایران اعلام کرده‌اند که امروز در حمایت از "قیام مردم تونس و مصر" تظاهرات اعتراضی برگزار خواهند کرد.
یک شاهد عینی به دویچه‌وله گفت در میدان صادقیه واقع در غرب تهران حضور مردم بسیار پر رنگ است. وی همچنین از حضور نیروهای انتظامی در این میدان خبر داد.
یک شاهد دیگر نیز از وجود "جوی ملتهب" در چهار راه ولی‌عصر تهران خبر داد. وی افزود که حضور مردم بیش از حد معمول است اما از نیروهای انتظامی خبری نیست.
در گزارشی دیگر خبرگزاری رویترز از تهران خبر داده که مأموران امنیتی در خیابان‌های مرکز شهر حضور پر رنگی دارند. یک شاهد عینی نیز به این خبرگزاری گفته است خودروهای پلیس در حالی که شیشه آن‌ها با پرده مشکی پوشیده شده، اطراف زندان اوین مستقر هستند.

مردم در ميدان انقلاب حضوري گسترده دارند

آژانس ايران خبـــــــــــــر:از ساعت 2و نيم ظهر امروز دوشنبه, جمعيت زيادي در ميدان انقلاب و خيابان انقلاب تجمع كرده اند. حضور نيروهاي دولت سركوب نيز در اين محل گسترده است.
به گفته شاهدان, عوامل حكومت به زور مغازه هاي ميدان انقلاب و اطراف آن را بسته اند و از مغازه داران خواهان ترك محل شده اند.
در خيابان جمال زاده در ميدان انقلاب, مردم در خيابان و پياده رو حضور دارند, آنها منتظر رسيدن ساير هموطنان شان و شروع راهپيمايي هستند.

الجزیره: نگرانی مقام‌های ایران

مردمک : شبکه الجزیره در سایت انگلیسی این شبکه گزارش داده که مقام‌های سیاسی ایران نگران هستند تظاهرات امروز در حمایت از جنبش‌های منطقه، به یک تهدید امنیتی علیه آن‌ها تبدیل شود. الجزیره نوشته پیش از شروع راهپیمایی، نیروهای امنیتی در خیابان‌های تهران مستقر هستند.

تظاهرات مردم اصفهان و شهرهای اطراف بخصوص نجف‌آباد و خمینی‌شهر

ندای سبز آزادی: جمعی از مردم اصفهان و شهرهای اطراف بخصوص نجف آباد و خمینی شهر خود را به میدان انقلاب وخیابانهای اطراف رسانده اند.
خبرهای رسیده حاکی است میدان انقلاب و خیابان های اطراف آن بویژه خیابان چهارباغ در دو طرف سی و سه پل شلوغ است.
این گزارش می افزاید؛ حضور نیروهای نظامی مشهود است ولی به رغم این حضور، مردم از شهرهای اطراف اصفهان نیز خود را به میدان انقلاب و چارباغ می رسانند.
بر اساس گزارش وارده، خیابانهای منتهی به دروازه دولت و خیابان سپاه (سپه) و میدان امام(نقش جهان) نیز بسیار شلوغ است.

ازدحام جمعیت در بلوار زند شیراز

پیر سوک : امروز ۲۵ بهمن ماه از اوائل صبح ازدحام و تراکم باور نکردنی جمعیت در بلوار زند شیراز به چشم می‌خورد که لحظه به لحظه بر تعداد مردم افزوده میشود. در فاصله چهار راه زند تا میدان نمازی شیراز تراکم جمعیت به حد غیر قابل کنترل رسیده. گفتنیست که تا کنون از نیروهای سپاه و بسیج خبری نیست.

تدابیر شدید امنیتی در کرمانشاه! ده‌ها تن از ماموران یگان ویژه

تدابیر شدید امنیتی در کرمانشاه! ده‌ها تن از ماموران یگان ویژه در محل ساختمان استانداری سابق، واقع در میدان مصدق مستقر شدند. نیروهای انتظامی نیز در مسیر خیابان دبیراعظم تا چهاراره اجاق حضور دارند.

۲۵ بهمن در رسانه‌های مصر

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در مصر، شبکه‌های خبری و روزنامه‌های این کشور به طور گسترده‌ای اخبار تظاهرات ۲۵ بهمن در حمایت از مردم مصر و تونس را پوشش داده‌اند. بر اساس این گزارش، تلویزیون‌های مصر پیش‌بینی کرده‌اند که دولت برای مقابله با این تظاهرات تدابیر امنیتی گسترده‌ای به کار گیرد.

حضور گسترده جوانان در شهر ؛ هجوم یگان ویژه به نوبهار و مصدق

خبرنامه کرمانشاه بنابراخبار رسیده شلوغی مناطق مصدق و نوبهار و خیابان منتهی به پاساژ ارگ توسط جوانان تأیید شده است . نیروهای یگان ویژه در مصدق و نوبهار مستقر شده اند . این گزارش می افزاید سطح شهر کرمانشاه ملتهب و مردم از طرق مختلف اخبار حوادث تهران را دنبال می کنند . یک شاهد عینی از استقرار چند دستگاه ماشین یگان ویژه در نوبهار خبر می دهد .از میدان مصدق نیز خبر می رسد افراد پلیس در پیاده رو و میدان حضور دارند .

مختل شدن ارسال اس ام اس

یک شاهد عینی درتهران از حضور نیروهای امنیتی دور تا دور میدان آزادی خبر داد. همچنین گفت در ضلع جنوبی این میدان در کنار پارک المهدی نیروهای لباس شخصی دیده می شوند.
یک شاهد عینی به بی بی سی گفت ارسال اس ام اس از طریق تلفن های همراه در حوالی خیابان ویلا مختل شده است.

حمله لباس شخصی ها به تجمعات مردم

به گزارش خبرنگار ندای سبز آزادی؛ در حالیکه از لحظه حضور مردم در خیابانها و حرکت آرام آنها در مسیر اعلام شده تا کنون خبری مبنی بر در گیری مامورین با آنها نبوده لحظاتی پیش طبق گزارش شاهدان عینی با دخالت مامورین لباس شخصی جو بسیار متشنج و ملتهب گشته و در حالیکه مرد آرام به حرکت خود ادامه میدهند و تنها شعار الله اکبر سر میدهند با حمله مامورین لباس شخصی با تفنگ های موسوم به پینتبال سعی در ایجاد تنش و تفرقه بین مردم شده اند
این گزارش خبر از در گیری در مسیر چهار راه ولیعصر به سمت میدان انقلاب حکایت میکند.

تير اندازي در ميدان انقلاب

آژانس ايران خبـــــــــــــر: در ساعت 3 و نيم در تهران در ميدان انقلاب تيراندازي صورت گرفت. موبايل ها قطع شده است و ميدان, مملو از جمعيت است.

به خشونت کشیده شدن تجمع مسالمت آمیز مردم در اطراف میدان انقلاب

با آغاز تجمع اعتراضی مردم در ۲۵ بهمن ماه، پلیس ضد شورش در برابر جمعیت معترض، دست به خشونت زده است.
بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پلیس ضد شورش به تجمع مسالمت آمیز مردم در حوالی میدان انقلاب حمله کرده و چندین گاز اشک آور پرتاب کرده است.
گزارشگران هرانا هم چنین خبر از بازداشت تعدای از شهروندان معترض داده‌اند.
در حال حاضر نیز خیابان جمال زاده و خیابان های اطراف میدان انقلاب مملو از جمعیت اند و معترضان شعارهایی نظیر "مرگ بر خامنه ای"، "مرگ بر دیکتاتور" و "الله اکبر" سر داده اند.

رئیس جمهوری ترکیه در تهران: باید به خواست مردم احترام گذاشته شود

مردمک: رئیس جمهوری ترکیه، عبدالله گل که در نخستین سفر رسمی‌اش به ایران به سر می‌برد، پس از مذاکرات دو ساعته پشت درهای بسته با محمود احمدی‌نژاد، در پاسخ به سوالی درباره تحولات منطقه، گفت: می‌بینیم که وقتی رهبران و سران کشورها به خواسته‌های ملت‌شان توجه نمی‌کنند، مردم خود وارد عمل می‌شوند تا خواسته‌هایشان را به دست آورند. باید به خواست مردم احترام گذاشته شود و برای این، باید اصلاحات اساسی صورت بگیرد؛ چه سیاسی و چه اقتصادی.
پیش‌تر مشاور میرحسین موسوی، اردشیر امیر ارجمند، از عبدالله گل خواسته بود همان‌طور که از اعتراض‌های مردم مصر حمایت کرده بود، از اعتراض‌های ایرانیان نیز پشتیبانی کند و به آنان بپیوندد.

سایت‌های کلمه، تحول سبز و جرس

سایت‌های کلمه، تحول سبز و جرس مورد حمله سایبری واقع شدند،دست اندرکاران این سایت‌های متعلق به جنبش سبز در حال باز یابی سایت‌ها هستند.

حضور موتورسواران در بزرگراه همت

مردمک : مهدی سحرخیز، از فعالان سیاسی خارج از ایران ویدئوی منتشر کرده که می‌گوید نشان‌دهنده حضور گسترده نیروهای امنیتی موتورسوار در بزرگراه همت تهران به سمت غرب این بزرگراه است. این ویدئو را اینجا ببینید.

راهپیمایی سکوت در بعضی نقاط

رادیو فردا می‌گوید بر اساس گزارش‌های تأیید شده توسط شاهدان عینی گروه‌هایی از راهپیمایان، در حال حرکت به سوی میدان‌های فردوسی و امام حسین تهران هستند. در همین حال رادیو فردا به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده که تجمع‌کنندگان به دنبال برگزاری راهپیمایی سکوت هستند و شعارهای تندی که از سوی برخی از آنها سرداده شده، توسط خود جمعیت کنترل می‌شود.

گزارش الجزیره

درسا جباری خبرنگار الجزیره از تهران گزارش می دهد: "معترضان حاضر در خیابان ها خبر از حضور سنگین نیروهای امنیتی و همچنین لباس شخصی ها می دهند. نیروهای امنیتی در خطوط میانی خیابان انقلاب که محل رفت و آمد اتوبوس هاست حضور چشمگیری دارند. مردم از کنار خیابان با آرامش و سکوت به سمت میدان آزادی می روند. البته کلیه راه ها را بر مردم بسته اند. ترافیک شدید است و برخی از مغازه ها را هم بسته اند."

یه شدت مردم را ميزنند

یک شاهد عینی در پیامی برای بی بی سی نوشته است: "به شدت دارن مردم رو می زنن. عده مردم در حال زیاد شدنه. توی خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، چهار راه ولیعصر، خیابان رشت... دارن مردم رو می زنن. موتور سوارها، توی پیاده رو ها ریختن و مردم با سرو کله خونی، شعار مرگ بر دیکتاتور می دن. تعداد نیروهای نظامی خیلی زیاده در تمام تقاطع ها ایستادند، در پارک لاله، حدود 200-300 نفر با تجهیزات منتظرند که مردم به سمت بالا بیان ماشین های نیروی انتظامی، ون های مشکی، و و همینطور وانت هایی که قفس های توردار دارند، در خیابان ها هستند در میادین اصلی مستقر شدند، لباس شخصی ها، پیاده و با موتور، سرِ کوچه ها و داخل کوچه ها هستند و مردم رو در داخل کوچه ها تعقیب می کنند. می خوان مردم به همدیگه نرسن. مردم عقب نشینی می کنند، و دوباره برمی گردن و از مسیر دیگری میان. من تا 20 دقیقه پیش میدان انقلاب بودم.

لحظه به لحظه به سیل خروشان ملت در خیابانها افزوده می شود

به گزارش خبر نگار ندای سبز از تهران؛ در حالیکه مامورین امنیتی از شدت ترس و خیل عظیم مردم اقدام به در گیری با آنها نموده اند وسعی در متفرق کردن آنها را دارند ، اما مردم در خیابانهای تهران همچنان ایستاده و لحظه به لحظه به سیل خروشان این ملت افزوده میشود
به گزارش شاهدان عینی جمعیت حاضر در مسیر راهپیمایی تداعی کننده 25 خرداد 88 را در ذهنها نموده است ومردم با امید دلگرمی از حضور یکدیگر در مقاب برخوردهای مامورین ایستادگی میکنند
این گزارش حاکیست که مردم بادر دست گرفتن مسیر چهار راه ولیعصر تا انقلاب قصد دارند که به سمت میدان آزادی بروند.

شعار مرگ بر خامنه اي فضاي امام حسين و فردوسي را پركرد

آژانس ايران خبـــــــــــــر: در حال حاضر جمعيت بسيار زيادي در تهران در حال تظاهرات هستند. در مسير امام حسين و فردوسي هر لحظه بر شمار مردم افزوده ميشود. به گفته شاهدان, افزايش جمعيت به گونه اي است كه در ساعات آينده به بيش از يك ميليون مي رسد. مردم شعار مي دهند: مرگ بر خامنه اي , مرگ بر ديكتاتور. خشم مردم در طنين شعارهايشان, پيداست.

عزم مردم براي تظاهرات به رغم برخورد وحشيانه مامورين انتظامي با مردم بجان آمده در شهرستانها و تهران

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها :برخورد وحشيانه مامورين انتظامي با مردم بجان آمده در شهرستانها بسيار شنيع و غير انساني است چرا كه ميدانند تهران مركز توجهات بين المللي است و كمتر اخبار شهرستانها به دنيا مي رسد .
تهران - در خيابان سميه تجمعي از مردم شكل گرفته است كه اين تجمع با برخورد نيروي امنيتي مواجه شده است.
تهران - يك شاهد عيني از تهران گفت : هم اكنون (1600روز دوشنبه 25 بهمن )جمعيت بسيار بسيار زيادي تظاهرات ميكنند درمسير امام حسين وفردوسي و هر لحظه بر آنها اضافه ميشود اگر به اين صورت اضافه شود به بيش از يك ميليون خواهد رسيد آنها شعار مرگ برخامنه اي و مرگ بر ديكتاتور ميدهند و بسيار خشمگين هستند .
تماس يكي از نيروها از تهران : جمعيت در خيابان انقلاب ,چهارراه وليعصر زياد است و چند بار تجمع كرديم , شعار مرگ بر ديكتاتور داديم ولي هر بار نيروهاي انتظامي به سمت مردم حمله ميكنند تهران - درگيري در ساعت 1530 در خيابان جمالزاده بوده است كه نيروي انتظامي دسته دسته مردم را دستگير كرده و داخل خودروها مي اندازند . جمعيت زيادي از ميدان انقلاب به سمت ميدان آزادي در حال حركت هستند . مامورين ماشين هايشان را كنار خيابان گذاشته و مردم را داخل ماشين مي اندازند .
كرمان - امروز در تجمعي حدود 300 نفر جمع شده اند , تعداد نيروي انتظامي كه در صحنه حضور داشته اند زياد بوده است نيرو هاي انتظامي مردم را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده اند , و اين درگيري مجروح نيز داشته است مامورين انتظامي در حال گشتن كافي نت ها هستند.
شيراز - درنمازي درگيري است و جوانان از مردم كمك خواسته اند.

مردم براي رسيدن به آزادي, مانعي به رسميت نمي شناسند

آژانس ايران خبـــــــــــــر: نيروي انتظامي تهران خيابان آزادي را بسته است و از تردد در خيابان ها جلوگيري مي كند. اما مردم به اين اقدامات اعتنايي نمي كنند و از خيابان هاي فرعي به سمت آزادي در حركت هستند. عده اي نيز از سوي آرياشهر به سمت آزادي مي روند.
امروز مانعي جلودار حركت مردم نيست.

تظاهرات ۲۵ بهمن/ مردم یکدیگر را دوباره دیدند؛ جمعیت بسیار زیاد، غافلگیری و خشونت شدید نظامیان
ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه (ساعت ها بوقت ایران است)

کلمه : تجمع مردم در خیابان انقلاب، حوالی نواب در پیاده‌روهای این خیابان به صورت فشرده مشاهده می‌شود، نیروهای انتظامی سعی در متفرق کردن شان دارد .مردم در این منطقه در سکوت تجمع کرده اند

همچنین بر اساس گفته‌های حاضران در پل کالج در تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ، راهپیمایان در این منطقه تجمع کرده‌اند و گزارش‌ها حاکی که نیروی انتظامی در این منطقه نیز به دنبال پراکنده کردن هسته‌های اولیه تجمعات است

ساعت ۱۶ و ۵۰ دقیقه

تمامی تلفن های همراه در خیایان انقلاب حدفاصل میدان انقلاب تا آزادی و خیابان های منتهی به آن قطع شده است، نیروهای گارد شورش از تماس مردم با تلفن های عمومی نیز تا حد امکان در این مسیر خودداری می کنند و کسانی را که به طرف باجه های تلفن های عمومی می روند، مورد ضرب و شتم قرار می دهند

ساعت ۱۷ :

گزارش خبرنگاران کلمه از میدان انقلاب تا آزادی حاکی است که همچنان حضور پرشمار مردم در این میادین و خیایان ها و کوچه های منتهی به آن ادامه دارد. نیروهای گارد ضد شورش با برخورد خشونت آمیز با مردم تلاش زیادی برای متفرق کردن مردم دارند و به ضرب و شتم مردم پرداخته اند.نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز آشک آور و باتوم استفاده می کنند.هلی کوپترهای نظامی نیز بالای سر مردم هر از گاهی به گشت هوایی می پردازند.نیروهای لباس شخصی به شدت با مردمی که قصد عکسبرداری و فیلمبرداری از تظاهرات مردم را دارند، برخورد می کنند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند

مردم شعارهایی در حمایت از مردم مصر،علیه دیکتاتوری و در حمایت از جنبش سبز ایران سر داده اند.مرگ دیکتاتور و یا حسین-میرحسین همچنان یکی از شعارهای اصلی مردم است

گزارش یک شاهد عینی نیز از خیابان انقلاب حد فاصل خیابان قدس تا میدان انقلاب حاکی است که نیروهای امنیتی برای مقابله با جمعیت مردمی که شعار مرگ بر دیکتاتور و یا حسین میرحسین سر می‌دهند از گاز اشک آور و شلیک هوایی استفاده کرده‌اند. در برخی از نقاط از جمله تقاطع خیابان انقلاب و ولی عصر نیروهای امنیتی با مردم درگیر شده‌اند. به گفته شاهدان عینی، مأموران تلاش می‌کنند با استفاده از باتوم مانع از تجمع اعتراض کنندگان شوند.

ساعت ۱۷ و سی دقیقه حوالی خیابان توحید آزادی

در ساعت ۵ و سی دقیقه جمعیت متراکمی از میدان انقلاب به سمت میدان آزادی در حال حرکت بود که به یکباره درگیری شروع شد. گروه های پلیس که ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر تخمین زده میشدند در پارکینگ وزارت کار و راهنمایی و رانندگی تقاطع رودکی سازماندهی شده بودند که با سرازیر شدن جمعیت از تقاطع توحید به آزادی با مردم درگیر شدند و زد و خورد شد

لباس شخصی ها و جوانان کم سن و سالی که چماق و باتوم حمل می کردند با خشونت مردم را به سوی خیابان ستارخان و خیابان آذربایجان هدایت می کردند و بعد از ساختمان وزارت کار درگیری شدیدی بین نیروهای لباس شخصی و مردم رخ داد. شعارهای مردم مرگ بر دیکتاتور ایرانی با غیرت حمایت حمایت بود.

گاز اشک آور به سمت مردم در آزادی شلیک شد و مردم محل از بالای پنجره ها و دفاتر کار برای مردم داخل خیابان روزنامه می انداختند تا برای خنثی کردن گاز آتش بزنند. اتوبوس های بی ار تی کاملا مسدود شده و مردم داخل کوچه ها گیر افتادن چون نیروهای پلیس مردم رو به کوچه ها و خبابان های اطراف ازادی هدایت کردن و سر کوجچه ها رو بستن

مردم در داخل بی ار تی شدید شعار میداند و چون حجم جمعیت داخل اتوبوس ها زیاد بود پلیس اتو بوس ها را متوقف کرد و از قسمت خانم ها چند نفری رو بیرون کشید و کتک زد تا ایجاد رعب و وحشت کند.

ساعت ۱۷ و ۴۵ دقیقه

در خیابان ولیعصر و خیابان رشت کنار دانشگاه هنر نیروهای لباس شخصی با مردم درگیر شدند و مردم با صورتهای خونین به شعارهای مرگ بر دیکتاتور سر می دهند.

به نظر می رسد غرور نیرو های نظامی از اینکه کسی نخواهد امد آنها را غافلگیر کرده است و تمامی گزارشات از سطح شهر علیرغم سرکوب خشن و شدید نشان از عدم سازماندهی و امادگی کامل نیروهای انتظامی برای مقابله با سیل میلیونی جمعیت را دارد.

در خیابان مطهری رشت تظاهرات به خشونت کشیده شد و موتورسواران بسیجی وحشیانه به میان مردم می روند تا آنها را متفرق کنند

تهران: نظامی جدا شو با ملت هم صدا شو
درگیری شدید در نواحی مرکزی، مرکز به سمت غرب و میدان ولیعصر //جمعیت در تقاطع خ شادمان و آزادی ایستاده اند و شعار می دهند خامنه ای حیا کن مبارکو نگاه کن//چهارراه ولی‌عصر و وصال، نیروهای بسیجی و گارد با موتور و تمام لوازم سرکوب، بسیار زیاد با حمله‌های آنی پی‌ در پی//شعاری که اکنون در تهران سر داده می‌شود: نظامی جدا شو با ملت هم صدا شو//درگیری شدید نیروهای نظامی با مردم در خیابان جمالزاده، نزدیک میدان انقلاب تهران و شلیک گاز اشک‌آور

در ميدان وليعصر ، درگیری و کتک کاری بين مردم و مزدوران در جريانست. يگان ويژه مردم را ميزنند ولي مردم با سنگ وچوب جواب ميدهند.

شعارها مرگ بر خامنه اي و مرگ بر ديكتاتور هست

. همچنين درگيري بين مردم و نيروهاي سركوبگر در نبش فاطمي- جمالزاده , مقابل وزارت كار در خيابان آزادي درجريانست

درخيابان ابوريحان تقاطع انقلاب مردم شعار ميدادند نيروي انتظامي حمايت حمايت وبراي نيروي انتظامي گل انداختند .يك نفر از نيروي انتظامي برايشان دست تكان داد واز يك نقطه درمسير حركت مردم نيروي انتظامي ازجلوي جمعيت كنار رفت مردم به راه خودشان ادامه دادند.

درگیری در خیابان امیرآباد تهران

جرس: گزارش منابع خبری جرس از امیرآباد تهران حاکی از حملات به تجمع کنندگانی است که قصد داشتند به طرف خیابان انقلاب و مسیر تظاهرات حرکت کنند.
گزارش واصله به جرس همچنین حاکی از آن است که مردم و دانشجویان شعار می دهند "مبارک، بن علی، نوبتِ سیدعلی"، و همچنین مدام شعارهای مرگ بر دیکتاتور فضا را آکنده کرده است.
همزمان درگیری هایی در ابتدای خیابان ۱۶ آذر بین دانشجویان دانشگاه تهران و ماموران بوقوع پیوسته است.
این گزارش از پرتاب گاز اشک آور در بلوار کشاورز خبر داده است.
هم اکنون خیابان های انقلاب و آزادی، شاهد تجمعات مردمی و همزمان آرایش نیروهای نظامی است.

برنامه های خیابانی جشنواره تئاتر لغو شد

ندای سبز آزادی: محمد حیدری، دبیر بیست و نهمین جشنواره فجر اعلام کرده است اجرای تمام نمایش های خیابانی که قرار بود امروز اجرا شود، لغو شده است.

گزارش سی.ان.ان از هزاران تظاهرکننده

مردمک: گزارشگر سی.ان.ان به نقل از شاهدان عینی، شمار تظاهرکنندگان در خیابان انقلاب نزدیکی میدان امام حسین را هزاران نفر گزارش کرده است. سی.ان.ان می‌گوید در خیابان امام حسین تهران هم گاز اشک‌آور شلیک شده است.

نیروهای سرکوبگر تا دندان مسلح

یک منبع موثق از تهران به بی بی سی گفت: "با موتور در حدود ساعت 2 بعدازظهر رفتم میدان امام حسین. فضا از میدان امام حسین ملتهب بود. نیروهای ضد شورش، لباس شخصی و لباس برفکی. مجهز به انواع سلاح ها مثل گاز اشک آور، گاز خردل و فلفل.سیل جمعیت از پیاده رو از میدان امام حسین به سمت میدان انقلاب حرکت می کرد."

مشاهدات کاربران از وضعیت خیابان‌های تهران

کاربری درگوگل‌ریدر نوشته است: رفتم سمت میدان آزادی و انقلاب. نسبتا شلوغ بود و مردم شعار می‌دادند. مامور هم زیاد بود، نیروی لباس شخصی هم. فیلترشکن "وی‌پی‌ان" کلا قطع شده.
کاربر دیگری باز در گوگل‌ریدر می‌گوید:میدان فردوسی پر مامور و آدم و ماشین بود. مردها می‌گفتند یا حسین، زن‌ها جواب می‌دادند میرحسین. چهارراه ولیعصر که پر از مامور بود. اتوبوس‌ها در ترافیک مانده بودند. مردم از یک اتوبوس می‌گفتند الله اکبر و مردم سوار بر اتوبوس بعدی پشت سرشان می‌گفتند الله اکبر.
دیگر کاربران نیز از حضور مردم در خیابان وصال شیرازی و قدس خبر داده‌اند و می‌گویند درب‌های ورودی دانشگاه تهران به جز در ورودی دانشکده‌ی پزشکی، همه بسته شده‌اند.

نگرانی جمهوری اسلامی از گسترش اینترنت پیشرفته

بیش از ۹۸٪ ایرانیها از دایل آپ با سرعت حداكثر ۵۶ كیلوبیت استفاده میکنند!
صدای آمریکا: شرکت مخابرات ایران که آمار کاربران اینترنتی را منتشرکرده می گوید: از ۲۸میلیون كاربر ایرانی تنها حدود ۷۳۴ هزار كاربر از اینترنت پرسرعت برخوردار هستند و بیش از ۹۸٪ آنان از اینترنت پرسرعت بی‌نصیب بوده واز دایال‌آپ با سرعت حداكثر ۵۶ كیلوبایت بر ثانیه استفاده می‌كنند.

شركت مخابرات ایران در تشریح وضعیت كنونی مخابراتی كشور می گوید: در حال حاضر ۲۸میلیون كاربر اینترنت، ۲۵ میلیون مشترك تلفن ثابت و ۴۰ میلیون مشترك موبایل همراه اول در كشور وجود دارد.

کاربران ایرانی سیستم دایال آپ را اینترنت نفتی نامیده اند که با سرعتی بسیار پایین و خارج از استاندارد امروزی کار می کند و اتلاف وقت، هزینه بالا و به محرومیت کاربران برای بهره گیری از بسیاری از امکانات موجود اینترنتی از جمله فایل های تصویری و صوتی منجر شده است.

یک کارشناس فناوری می گوید: گرچه تحریم های اقتصادی، ناکارآمدی مدیران دولتی و بسیار عوامل دیگر باعث اتلاف وقت و محرومیت کاربران ایرانی از بسیاری امکانات اینترنت پرشتاب شده؛ با این همه اما عامل اصلی در این عقب ماندگی، نگرانی عمیق نیروهای امنیتی کشور از فراگیر شدن اینترنت پیشرفته است. آنان یکی از راه های مبارزه با شبکه های اجتماعی مجازی سازمانده اعتراضات خیابانی را در تداوم همین سیستم کهنه کنونی می بینند.

براساس دیدگاه اتحادیه جهانی مخابرات ضریب نفوذ اینترنت كشورها براساس میزان استفاده كاربران از اینترنت پرسرعت سنجیده می‌شود و دیگر اینترنت دایال آپ مطرح نیست. هرچند مخابرات ایران تایید کرده اینترنت دایال آپ تنها ابزار دسترسی کاربران ایرانی به جهان مجازی ست.

براین اساس كارشناسان معتقدند كه توسعه یافتگی هر كشور نسبت به تعداد كاربران اینترنت پرسرعت آن سنجیده می‌شود و در كشوری مانند كره جنوبی بیش از سی میلیون نفر از اینترنت پرسرعت استفاده می‌كنند كه از این حیث كاربران ایرانی به یك صدم این مقدار هم نمی‌رسند.

افزون بر این ها، فیلترینگ سایت ها از جمله مشکلات عدیده کاربران ایرانی است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، از انجام "فیلترینگ یکپارچه در کل کشور و از مسیر گیت وی" اطلاع داده و افزوده است: اعلام نام "سایتهایی که مشمول طرح فیلترینگ و انسداد قرار می گیرند" را از وظایف کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ ذکر کرد.

اعضای کمیته موسوم به تعیین مصادیق فیلترینگ سایت‌های اطلاع‌رسانی که در دادستانی تشکیل شده، بر پایه لایحه جرایم رایانه‌ای، وزیر یا نماینده وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری، اطلاعات، دادگستری، علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی و یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب كمیسیون صنایع و معادن مجلس، و یک نفر نماینده مجلس به انتخاب كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می باشند.

با این همه کارشناسان می گویند بخش سایبری سپاه پاسداران تصمیم گیرنده فیلترینگ سایت هاست.

حضور گسترده نیروهای امنیتی در نقاط مختلف تهران و حرکت مردم به سمت مسیرهای راهپیمایی

در بسیاری از نقاط شهر تهران از جمله میدان صادقیه، میدان امام حسین، میدان فردوسی، ونک، سعادت‌آباد حضور گسترده نیروهای امنیتی به چشم می‌خورد. علی‌رغم حضور این نیروها مردم به سمت مسیرهای راهپیمایی در حرکتند.

به گزارش رهانا سامانه خبری خانه حقوق بشر ایران، ساعتی پیش گروهی از مردم در میدان صادقیه تهران تجمع کوتاهی داشته و اقدام به سر دادن شعار کرده‌اند. مدتی پس از آن نیروهای امنیتی حضور گسترده‌ای را در این میدان داشته‌اند.

همچنین از صبح امروز میرحسین موسوی و مهدی کروبی در حصر خانگی به سر برده و نیروهای امنیتی اجازه خروج آنان را از منزل نمی‌دهند.

تارنمای جرس نیز گزارش داده است که لحظاتی پیش نیز ماموران نیروی انتظامی در میدان انقلاب مستقر شده‌اند. این در حالی است که مقارن ظهر امروز انتظامات دانشگاه تهران مانع ورود دانشجویان به این دانشگاه شد.

چهار راه ولی عصر تهران نیز شاهد حضور گسترده نیروهای یگان ویژه با لباس سبز و مستقر شدن ۲۰ ماشین ون است.

همچنین خبرنگار رهانا از خیابان وصال گزارش می‌دهد که نیروهای امنیتی در کوچه‌های این خیابان و خیابان فریمان مستقر شده‌اند.

در خیابان کارگر شمالی نیز حضور گسترده‌ی نیروهای امنیتی به چشم می‌خورد، اما حضور مردم معترض در این خیابان بیش‌تر از خیابان‌های دیگر تهران گزارش می‌شود.

در دیگر خبر سایت‌های خبری سبز به شدت مورد حملات سایبری قرار گرفته‌اند. همچنین تارنمای رهانا نیز از صبح امروز تا کنون چندین مورد مورد حمله قرار گرفته است که این حملات دفع شده است.

تشدید فضای امنیتی در تهران

استقرار نیروهای امنیتی در مسیرهای منتهی به میدان آزادی (مسیر راهپیمایی امروز) در تهران آغاز شده و فضا به شدت امنیتی توصیف شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میدان امام حسین، دروازه شمیران، چهار راه ولیعصر و دیگر مناطق پرتردد در مسیر راهپیمایی به عنوان گلوگاه نیرو‌ها به شمار می‌رود.

این روند تاجایی ست که میدان انقلاب و خیابان مطهری در اختیار ماموران قرار گرفته است.

نکتهٔ جالب توجه این است که نیروهای امنیتی مستقر اکثرا از نیروهای انتظامی می‌باشند و تاکنون از اسقرار نیروهای لباس شخصی و موتور سوار خبری نبوده است.

از سویی اختلال در تلفن‌های همراه و سیستم پیام کوتاه نیز موجب کند‌تر شدن روند اطلاع رسانی شده است.

گفته می‌شود که در میدان آزادی، مردم با ایجاد ترافیک مصنوعی و بدون اعتنا به طرح محدودیت‌های ترافیکی راهنمایی و رانندگی(زوج و فرد کردن پلاک خودروها) مانع از حضور نیروهای امنیتی در این محل شده است؛ هم چنین مردم با این ترافیک از استقرار نیروهای بسیج پایگاه مقداد در خیابان، ممانعت به عمل آورده‌اند.

به گزارش هرانا، تجمع بزرگی در میدان صادقیه تهران از ساعت ۳۰: ۱ بعداز ظهر شکل گرفته است.

در این تجمع که لحظه به لحظه بر تعداد حاضران آن افزوده می‌شود شعارهایی نظیر "مرگ بر دیکتاتور" به گوش می‌خورد.

شایان ذکر است که در ایستگاه‌های مترو نیز نیروهای امنیتی مستقر هستند و حرکات مردم را زیر نظر دارند.

افزایش شمار تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی در خیابان‌های تهران

جرس: با نزدیک شدن به زمان اعلام شده برای راهپیمایی روز ۲۵ بهمن، لحظه‌ به‌ لحظه بر جمعیت مردم در خیابان‌ها از یک سو و تعداد ماموران امنیتی و گارد ویژه از سوی دیگر افزوده می‌شود.

به گزارش رسیده به جرس، از شهرک اکباتان خبر می‌رسد که مردم در دسته‌های ۱۵ تا ۲۰ نفره به سمت میدان آزادی در حرکت‌ هستند.

همچنین از چهار راه ولیعصر، اطراف میدان توپخانه و میدان فردوسی خبر می‌رسد که شمار نیروهای امنیتی و همچنین شمار مردم رو به افزایش است.

در همین حال، چند شاهد عینی از تهران با اشاره به افزایش حضور نیروهای انتظامی از حوالی بعدازظهر، از حضور نیروهای امنیتی سیاه پوش در تقاطع کریمخان- حافظ - نجات الهی خبر داده اند. این مشاهدات حاکی از تردد ماشین‌های مخصوص گارد ویژه در تقاطع کریمخان- حافظ وورودی های شمالی خیابان انقلاب خبر داده اند.

یکی از شاهدان عینی به خبرنگار ما گفت: حضور نیروهای انتظامی موتور سوار در اطراف میدان انقلاب و دانشگاه تهران زیاد است. اما برخلاف معمول تاکنون هیچ گزارشی از بدرفتاری آنان مشاهده نشده است.

بر اساس گزارش رویترز، نیروهای انتظامی ورودی‌های ایستگاه‌های مترو در خیابان ولیعصر را بسته‌اند. این در حالی است که از صبح امروز اخباری مبنی بر اختلال در تردد مترو مخابره شده است.

از سوی دیگر به گزارش ندای سبز آزادی، ساعتی پیش تجمع بزرگی از مردم در میدان صادقیه تهران شکل گرفت. حضور مردم در این میدان بسیار بالاست.

وال استريت جورنال: رژيم تهران از سرايت قيام دموکراسی خواهانه خاورميانه به ايران هراس دارد

صدای آمریکا: آيا سقوط دو ديکتاتوری ديرپای شمال آفريقا به فاصله چند روز از يکديگر، و ادامه قيام های مردمی در چند کشور خاورميانه و آفريقا نويدبخش تولد دوباره دنيای عرب در عصر دموکراسی است؟ يا کشورهای عرب راه اسلام گرايی از نوع جمهوری اسلامی را دنبال خواهند کرد؟ رسانه های معتبر جهان توجه خود را در پی سقوط حسنی مبارک در مصر، به اين سؤال معطوف کرده اند.

سرمقاله وال استريت جورنال با عنوان مصر پس از مبارک اين برهه را بهترين فرصت برای پيوستن اعراب به دنيای مدرن، قلمداد کرده است. اين روزنامه می نويسد شعار های مردم مصر آزادی، مدرنيزه شدن، کار و هويت فرهنگی بود؛ و از اسلام سياسی به سبک انقلاب اسلامی ايران در آن خبری نبود. وال استريت جورنال يادآوری می کند که سال ۱۳۸۸ در جمهوری اسلامی نيز شعارهای جوانان ايرانی آزادی و دموکراسی و هويت ايرانی بود، نه اسلام؛ و انقلاب مصر می تواند الهامبخش مردم ايران در حرکت به سوی آزادی باشد. مقاله ديگری در اين روزنامه می گويد: رهبران تندروی تهران اکنون می خواهند از آب گل آلود ماهی بگيرند؛ و سقوط حسنی مبارک را يک پيروزی بزرگ در مقابل آمريکا جلوه دهند. و در ادامه گفته می شود که هر چند محمود احمدی نژاد در سالگرد انقلاب اسلامی، قيام مردم مصر و تونس را الهام گرفته از غرب ستيزی آيت الله خمينی خواند، اعمال دولت ايران آشکارا بيانگر وحشت رژيم از تکرار رويدادهای خرداد ۱۳۸۸، يعنی هنگامی است که گروه های ميليونی مردم برای مطالبه آرای دزديده شده خود به خيابان ها ريختند؛ و تظاهرات آرام آنها به وحشيانه ترين شکلی سرکوب شد. اکنــون دولت جمهوری اسلامی حتی برپايی تظاهراتی به دعوت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در همبستگی با جنبش مردم تونس و مصر را بر نمی تابد. و اين همه، نشان دهنده وحشت رژيم تهران از سرايت قيام دموکراسی خواهانه خاورميانه به ايران است.

روزنامه لوموند نيز انقلاب مصر را انقلابی می داند که دوران اسلامگرايی را پشت سر گذاشته است. لوموند با اشاره به وجوه تشابه ميان قيام مصر و جنبش سال ۱۳۸۸ مردم ايران می نويسد مخالفان حسنی مبارک، جوانانی بودند که بيشترشان دوران پيش از مبارک را به ياد نمی آورند؛ و در ايران نيز مخالفان احمدی نژاد، بيشتر معترضان به نتيجه انتخابات، نوجوانانی بودند که تمام عمرشان را در ايران پس از انقلاب اسلامی زندگی کرده اند، و دموکراسی و آزادی ای را می خواستند که هرگز طعم آن را نچشيده اند.

نيويورک تايمز نوشته است مصر پس از حسنی مبارک مسير انقلاب سال ۱۳۵۷ ايران را دنبال نخواهد کرد؛ و يک دليل عمده اش اين است که در مصر چهره مذهبی پرجاذبه ای وجود ندارد؛ و روحانيون، رهبری اخوان المسلمين را بر عهده ندارند.

گاردين می نويسد: ديروز مصر، امروز الجزاير، شعار مردم الجزاير است که با الهام از قيام مردم مصر، شجاعانه به پاخاسته اند و نخستين شکاف را در ديوار رژيم ارعاب و وحشت يازده ساله عبدالعزيز بوتفليقه، ايجاد کرده اند. گاردين می نويسد درخواست اوليه تظاهرکنندگان الجزايری، برداشتن وضعيت اضطراری ۱۹ ساله در آن کشور است، و اگر موفق شوند، تا سرنگونی ديکتاتور پيش خواهند رفت. همچنين روزنامه گاردين با اشاره به استعفای حسنی مبارک نوشته است، با کنار رفتن ديکتاتور، چالش اصلی در مصر آغاز شده است. گاردين اشاره می کند که با برچيده شدن بساط پادشاهی در ايران، هيچکس فکر نمی کرد خواستهای مردم برای اصلاحات، جای خود را به خشک انديشی مذهبی بدهد، و هشدار می دهد که تغيير و تحول اساسی در ساختار سياسی و اقتصادی مصر بايد با برنامه ريزی دقيق صورت گيرد تا آن کشور بار ديگر به دامان استبداد - يا اسلامگرايی افراطی نيفتد.

واشنگتن پست قيام مردم مصر را نقطه پايان ديکتاتوری سی ساله و حکومت ظالم، فاسد و سرکوبگر حسنی مبارک خوانده و نوشته است دستاورد مهمتر و ارزشمندتر اين انقلاب، تلاش برای زنده کردن دنيای عرب و بازگرداندن حاکميت، آزادی، و بالندگی اعراب است. واشنگتن پست همچنين به روايت جمهوری اسلامی از قيام های مردمی در خاورميانه اشاره دارد. اين روزنامه می نويسد در حالی که در تونس و مصر و ديگر کشورهای منطقه، مردم با شعار دموکراسی، ديکتاتور را بيرون راندند؛ رييس جمهوری اسلامی اين قيام ها را ضد آمريکايی و ضداسراييلی جلوه می دهد و می گويد امام زمان رهبری قيام را در آن دو کشور سنّی مذهب برعهده داشته است.

اما روزنامه کيهان چاپ تهران در شماره روز يکشنبه خود جزئياتی از برنامه پرتاب ماهواره های ظفر و نويد به فضا را منتشر کرد که در آن مدير مرکز تحقيقات ماهواره دانشگاه علم و صنعت از احتمال ارسال پيام امام دوازدهم شيعيان به محض قرار گرفتن ماهواره نويد در مدار زمين خبر داد. خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، نيز می گويد که محمود احمدی نژاد با صدور حکمی فريدون عباسی از اعضای دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهيد بهشتی را به سمت معاون رييس جمهوری و رياست سازمان انرژی اتمی ايران منصوب کرده است. فريدون عباسی و مجيد شهرياری در آذرماه امسال هدف حمله تروريستی قرار گرفتند. مجيد شهرياری در آن حادثه به قتل رسيد.

در همين حال کابينه اسراييل روز يکشنبه تشکيل جلسه داد. اين اولين جلسه دولت اسراييل پس از آغاز تظاهرات در مصر است. مو ضوع های داخلی، اوضاع مصر و ديگر مسائل خاورميانه از زمره گفتگوهای نشست کابينه اسراييل بود. در اين جلسه بنيامين نتانياهو، نخست وزير آن کشور، مساله کناره گيری حسنی مبارک را با وزيران خود در ميان نهاد. دولت اسراييل از اين که ارتش مصر اعلام کرده است پيمان صلح مصر با اسراييل را محترم می شمارد، خشنود است. آقای نتانياهو گفت: پيمان صلح با اسراييل سابقه طولانی دارد و دولت های مختلف مصر آن را حفظ کرده اند و ما معتقديم اين پيمان اساس و پايه نه تنها صلح و ثبات در مناسبات دو کشور، بلکه در تمامی خاورميانه است. پيمان صلح اسراييل و مصر پس از ۴ سال جنگ بين دو کشور در سال ۱۹۷۹ به امضا رسيد؛ پيمانی که دو سال پس از امضا آن، موجب ترور انور سادات، رييس جمهوری فقيد مصر، بدست يک مصری افراط گرا شد. بدنبال انور سادات، جانشين وی، حسنی مبارک، نيز اين پيمان را ارج نهاد و برای پايداری آن کوشيد. کابينه اسراييل همچنين انتصاب ژنرال بنی گنتس به فرماندهی جديد ارتش آن کشور را مورد تصويب قرار داد. ژنرال بنی گنتس در حالی اين منصب را به عهده می گيرد که نه تنها بايد اوضاع نامعلوم مصر، همسايه اسراييل، را زير نظر داشته باشد بلکه بايستی تهديد های ستيزه گران از لبنان در شمال، و نوار غزه در جنوب، را خنثی کند و تهديد يک ايران اتمی را نيز به چالش های آتی خود بيافرايد.

گزارش کلمه از تظاهرات امروز تا اين لحظه

تجمع های اعتراضی مردم از ساعاتی قبل در قسمت های مختلف خیابان آزادی و انقلاب و خیابان های منتهی به آن شکل گرفته است.گزارش خبرنگاران کلمه از سطح شهر تهران بویژه خیابان های انقلاب و آزادی حاکی است که نیروهای امنیتی و نظامی نیز در سح شهر حضور دارند.

گزارش خبرنگاران کلمه در لحظه تنظیم این خبر (۲۵ :۱۵) از میدان انقلاب تهران از حضور چند هزارنفری مردم در میدان انقلاب و خیابان های اطراف خبر می دهد.مردم در حال حاضر شعار نمی دهند و در سکوت کامل تجمع کرده اند.نیروهای امنیتی و انتظامی نیز تاکنون برخوردی با مردم نکرده و نظاره گرند.

گزارش های رسیده به کلمه حاکی است که در برخی از نقاط تهران مردم از صبح امروز خود را برای حضور در تظاهراتی که براساس فراخوان میرحسین موسوی و کروبی اعلام شده است، آماده کردند. در نخستین ساعات صبح امروز از چهار راه قصر-نزدیک دادگاه انقلاب خبر رسید که جوانی با بالارفتن از جرثقیل ساختمانی پارچه سبزی به سر و گردن خود بسته و شعارهایی در حمایت از جنبش سبز سر می دهد. جمعیت زیادی اطراف وی جمع شدند. برخی اقدام این جوان را نقطه آغازین تظاهرات امروز دانسته اند. ارتفاع این جوان در بالای حرثقیل به قدری با مردم زیاد بوده که تشخیص این موضوع که جوان معترض زن بوده یا مرد برای شاهدان عینی دشوار بوده اما در عین حال بسیاری از شاهدان تایید کرده اند وی یک دختر جوان بوده است

تازه ترین گزارش خبرنگاران کلمه(ساعت ۱۵:۴۲)، از خیابان انقلاب حاکی است که هر لحظه بر شمار مردم تظاهر کننده افزوده می شود . یکی از خبرنگاران کلمه در خبری که با عجله زیاد مخابره کرده، می نویسد :تعداد مردم در خیایان انقلاب خیلی خیلی زیاد است و تا چشم کار می کند جمعیت است اما نیروهای امنیتی و انتظامی با یورش های مکرر به مردم هر لحظه در تلاش برای ایجاد شکاف در تجمع گسترده مردم هستند.

به خشونت کشیده شدن تجمع مسالمت آمیز مردم در اطراف میدان انقلاب

با آغاز تجمع اعتراضی مردم در ۲۵ بهمن ماه، پلیس ضد شورش در برابر جمعیت معترض، دست به خشونت زده است.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پلیس ضد شورش به تجمع مسالمت آمیز مردم در حوالی میدان انقلاب حمله کرده و چندین گاز اشک آور پرتاب کرده است.

گزارشگران هرانا هم چنین خبر از بازداشت تعدای از شهروندان معترض داده‌اند.

در حال حاضر نیز خیابان جمال زاده و خیابان های اطراف میدان انقلاب مملو از جمعیت اند و معترضان شعارهایی نظیر "مرگ بر خامنه ای"، "مرگ بر دیکتاتور" و "الله اکبر" سر داده اند.

در گیری شدید نیروهای امنیتی و انتظامی و مردم در میدان انقلاب و خیابان آزادی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" درگیریهای شدید در اطراف میدان انقلاب بین نیروهای امنتتی و انتظامی و مردم به شدت ادامه دارد .
روز دوشنبه 25 بهمن حوالی ساعت 16:15 جمعیت درمیدان انقلاب و اطراف دانشگاه موج می زند . مردم با فریادیهای گسترده مرگ بر دیکتاتور شعار سر می دهند و مسیر خود را به سوی میدان آزادی ادامه می داهند.تعداد جمعیت به حدی گسترده است که غیر قابل تصور است.
حوالی ساعت 16:20 دقیقه نیروهای وحشی ولی فقیه به سوی مردم یورش بردند و درگیری گسترده ای بین مردم و نیروهای سرکوبگر روی داد . نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به سوی جمعیت حمله ور شدند و آنها را آماج باتونهای خود قرار دادند. مردم و بخصوص جوانان به مقابله برخواستند تعدادی از جوانان و مردم در اثر ضربات باتون زخمی شدند. نیروهای سرکوبگر سعی داشتند که صفوف به هم فشرده مردم را بگسلند ولی مردم با عزمی جزم به راه پیمایی خود ادامه می دهند و مسیر خود را به سوی میدان آزادی ادامه می دهند.
نیروهای سرگوبگر بصورت گسترده ای حضور دارند ولی عملا کنترل خیابان آزادی به دست مردم افتاده است و نیروهای امنیتی و انتظامی قادر به واکنش نیستند.

درگیری های وسیع در خیابان های منتهی به انقلاب و آزادی

با افزایش جمعیت تظاهر کننده، نیروهای امنیتی و لباس شخصی نیز به سرکوب معترضان روی آورده‌اند.

گزارش‌ها از تهران حاکی از از آن است که حد فاصل میدان فاطمی تا ابتدای خیابان آزادی، خیابان جمهوری و تمامی خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران درگیری‌های پراکنده وجود دارد.

بیش از صد هزار نفر از مردم معترض، تجمع وسیعی را شکل داده‌اند و از سوی خیابان انقلاب به سمت میدان آزادی در حرکت‌اند.

این در حالیست که میدان آزادی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بسته شده است.

شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای ضد شورش در خیابان‌هایی نظیر ۱۶ آذر و رودکی به وفور مشاهده می‌شود.

هم چنین گزارشگرات هرانا حاکی از آن است که ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر نیز نیروهای امنیتی به کندن پلاک خودرو‌ها در خیابان ولیعصر روی آورده است.

شایان ذکر است که قطارهای مترو در ایستگاه‌های امام حسین، ولیعصر، آزادی، نواب فردوسی و انقلاب توقفی نداردند.

حضور قابل توجه راهپیمایان ۲۵ بهمن در مناطق مرکزی شهر

رادیو فردا: خیابان انقلاب تهران؛ مسیر پیش‌بینی شده برای راهپیمایی، یادآور حضور میلیونی حامیان جنبش سبز در ۲۵ خرداد ۸۸ است.

از تهران خبر می‌رسد که راهپیمایان در پاسخ به فراخوان راهپیمایی ۲۵ بهمن در برخی مناطق مرکزی شهر تجمعات قابل توجهی تشکیل داده‌اند و نیروهای انتظامی و امنیتی حاضر در محل با توسل به روش‌های مختلف از جمله شلیک گاز اشک‌آور، به دنبال پراکنده ساختن این تجمعات هستند.

از صبح روز دوشنبه، روزی که مخالفان دولت در پی درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای برگزاری راهپیمایی حمایت از مردم مصر و تونس تلاش می‌کنند، گزارش‌ها از تهران حاکی از استقرار نیروهای امنیتی در بخش‌های مختلف به ویژه مناطق مرکزی شهر است.

گرچه بر اساس گزارش‌های اولیه میزان نیروهای انتظامی حاضر در سطح شهر را بیش روزهای عادی و کمتر از روزهای حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ ارزیابی می‌کرد، بر اساس گزارش شاهدان عینی، رفته رفته بر حجم نیروهای انتظامی افزوده می‌شود.

با این حال تا کنون گزارش‌های معدودی از حضور نیروهای ویژه در مسیر اعلام شده برای راهپیمایی ۲۵ بهمن مخابره شده و بیشتر نیروهای انتظامی وظیفه جلوگیری از تشکیل هسته‌ای اولیه راهپیمایی را برعهده دارند.

در همین حال گزارش شاهدان عینی در حوالی ساعت ۱۷ روز دوشنبه به وقت تهران، حاکی است نیروهای امنیتی به شماری از تظاهرکنندگان در میدان انقلاب حمله کرده‌اند.

در اطراف میدان انقلاب صدای شلیک تیر هوایی شنیده شده و گفته می‌شود تعدادی از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با استفاده از موتور سیکلت سعی دارند جمعیت را پراکنده سازند.

همچنین شاهدان عینی می‌گویند که نیروهای امنیتی در برخورد با راهپیمایان از گاز اشک‌آور و سلاح‌های ساچمه‌ای نیز استفاده کرده‌اند.

پیشتر یک شاهد عینی که در مسیر خیابان انقلاب، حوالی نواب حضور داشت، به رادیو فردا گفته بود که جمعیت پراکنده در پیاده‌روهای این منطقه مشاهده می‌شوند، اما نیروهای انتظامی سعی در هدایت آنها به خارج از این منطقه و جلوگیری از تجمع‌شان دارند.

وی افزوده بود که نیروهای انتظامی حاضر در این منطقه برخورد و عکس‌العمل تندی در قبال حاضران در محل نداشته‌اند و تنها سعی در هدایت آنها به خارج از این محدوده دارند.

این شاهد عینی همچنین تأیید کرد که در چهار راه ولی‌عصر شاهد شکل‌گیری جمعیت و حرکت آن به سمت انقلاب بوده است.

همچنین بر اساس گفته‌های حاضران در پل کالج در تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ، راهپیمایان در این منطقه تجمع کرده‌اند و گزارش‌ها حاکی که نیروی انتظامی در این منطقه نیز به دنبال پراکنده کردن هسته‌های اولیه تجمعات است.

جمعیت شکل گرفته در این منطقه به گزارش شاهدان عینی چندین هزار نفر ارزیابی شده است.

همچنین بر اساس گزارش‌های تأیید شده توسط شاهدان عینی، گروه‌هایی از راهپیمایان، در حال حرکت به سوی میدان‌های فردوسی و امام حسین تهران هستند.

در همین حال به گفته یک شاهد عینی تجمع‌کنندگان به دنبال برگزاری راهپیمایی سکوت هستند و شعارهای تندی که از سوی برخی از آنها سرداده شده، توسط خود جمعیت کنترل می‌شود.

در همین حال برخی از گزارش‌ها حاکی از تشکیل هسته‌های اولیه در میدان صادقیه تهران است اما گزارش می‌شود که همه راه‌های منتهی به میدان‌های آزادی و انقلاب توسط نیروهای پلیس مسدود شده است.

همچنین گزارش می‌شود که منطقه پاستور که مقر دفتر رهبر جمهوری اسلامی، دفتر ریاست جمهوری و دفتر قوه قضائیه ایران است، توسط مأموران بسته شده است.

در مورد رهبران مخالفان نیز آخرین گزارش‌ها تأیید می‌کند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی در شرایط حصر خانگی هستند و کلیه کانال‌های ارتباطی با این دو رهبر مخالفان دولت قطع شده است.

سایت کلمه تأیید کرده است که تلاش میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای شکستن این حصر و حضوز در جمع تجمع‌کنندگان تا کنون ناکام مانده است.

راهپیمایی امروز که در صورت شکل‌گیری، نخستین حضور خیابانی مخالفان دولت در بیش از یک سال گذشته است، و مسیری که برای آن انتخاب شده، یعنی حدفاصل میدان امام حسین و میدان آزادی، یادآور مسیری است که معترضان در روز ۲۵ خرداد ۸۸ با حضور میلیونی و مسالمت‌آمیز خود در آن به نتایج اعلام شده برای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کردند.

در همین حال گزارش‌های اولیه از اصفهان، شیراز و کرمانشاه نیز حاکی است که راهپیمایان در این شهرها هسته‌های تجمع چندهزار نفره تشکیل داده‌اند.

صدا: بیسم ستاد سرکوب تظاهرات 25 بهمن 89
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&
v=3WNW0nw1y7o


فیلم/ تظاهران دانشجویات دانشگاه شریف/ موتور سواران در یزرگ راه همت/ حضور نيروهای انتظامی
http://www.youtube.com/watch?v=Y2g79i1BtW8&feature=player_embedded

فیلم/ بیست و پنج بهمن. سه راه راهنمایی مشهد

توضیحات فرستنده فیلم در یوتیوب: ساعت حدود ۳.۵ بود و عده‌ای از مردم مدتی بود که در گروه‌های چند نفره در سه‌راه راهنمایی مشهد تجمع کرده بودند که نیروهای انتظامی از مردم خواستند نایستند و راه بیافتند. همین امر باعث شد که گروههای متفرق مردم با هم به سمت میدان راهنمایی راه بیافتند. جمعیت که 60 ،70 نفری می شدند شروع کردند به شعار دادن: الله اکبر. مرگ بر دیکتاتور. و در نهایت یکی از میان جمعیت خامنه ای مبارک پیوندتان مبارک سرداد که البته سایرین زیاد همراهی نکردند. در همین موقع و با برگشت دوباره ی جمعیت به سمت سه راه راهنمایی نیروهای ضد شورش و موتورسواران به سمت مردم هجوم آوردند و با ضربات باتوم مردم را متفرق کردند. یکی از جوانان که موبایلی در دست داشت مورد هجوم متمرکز نیروهای ضد شورش قرار گرفت و تلاش چند نفر از مردم برای نجات دادنش بی فایده بود. در سوی دیگر خیابان ماموران جوان دیگری را گرفته بودند و مردم بویژه یک دختر جوان تلاش زیادی برای نجاتش کردند که با اضافه شدن نیروهای ضد شورش به مردم و بویژه آن دختر دلیر این تلاش هم متاسفانه نتیجه نداد.
در کل تا ساعت 4.5 که من در محل بودم هنوز مردم متفرق نشده بودند و در گوشه و کنار خیابان تجمع کرده بودند.
در این فیلم که هنگامی گرفته شد که درحال ترک محل بودم دویدن ماموران به سمت میدان احمد آباد دیده می شود که هنوز از اتفاقی که احتمالا آنجا افتاده بی خبرم.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pLXTW8KJ598

تظاهرات ۲۵ بهمن/ مردم یکدیگر را دوباره دیدند؛ جمعیت بسیار زیاد، غافلگیری و خشونت شدید نظامیان
ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه (ساعت ها بوقت ایران است)

کلمه : تجمع مردم در خیابان انقلاب، حوالی نواب در پیاده‌روهای این خیابان به صورت فشرده مشاهده می‌شود، نیروهای انتظامی سعی در متفرق کردن شان دارد .مردم در این منطقه در سکوت تجمع کرده اند

همچنین بر اساس گفته‌های حاضران در پل کالج در تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ، راهپیمایان در این منطقه تجمع کرده‌اند و گزارش‌ها حاکی که نیروی انتظامی در این منطقه نیز به دنبال پراکنده کردن هسته‌های اولیه تجمعات است

ساعت ۱۶ و ۵۰ دقیقه

تمامی تلفن های همراه در خیایان انقلاب حدفاصل میدان انقلاب تا آزادی و خیابان های منتهی به آن قطع شده است، نیروهای گارد شورش از تماس مردم با تلفن های عمومی نیز تا حد امکان در این مسیر خودداری می کنند و کسانی را که به طرف باجه های تلفن های عمومی می روند، مورد ضرب و شتم قرار می دهند

ساعت ۱۷ :

گزارش خبرنگاران کلمه از میدان انقلاب تا آزادی حاکی است که همچنان حضور پرشمار مردم در این میادین و خیایان ها و کوچه های منتهی به آن ادامه دارد. نیروهای گارد ضد شورش با برخورد خشونت آمیز با مردم تلاش زیادی برای متفرق کردن مردم دارند و به ضرب و شتم مردم پرداخته اند.نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز آشک آور و باتوم استفاده می کنند.هلی کوپترهای نظامی نیز بالای سر مردم هر از گاهی به گشت هوایی می پردازند.نیروهای لباس شخصی به شدت با مردمی که قصد عکسبرداری و فیلمبرداری از تظاهرات مردم را دارند، برخورد می کنند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند

مردم شعارهایی در حمایت از مردم مصر،علیه دیکتاتوری و در حمایت از جنبش سبز ایران سر داده اند.مرگ دیکتاتور و یا حسین-میرحسین همچنان یکی از شعارهای اصلی مردم است

گزارش یک شاهد عینی نیز از خیابان انقلاب حد فاصل خیابان قدس تا میدان انقلاب حاکی است که نیروهای امنیتی برای مقابله با جمعیت مردمی که شعار مرگ بر دیکتاتور و یا حسین میرحسین سر می‌دهند از گاز اشک آور و شلیک هوایی استفاده کرده‌اند. در برخی از نقاط از جمله تقاطع خیابان انقلاب و ولی عصر نیروهای امنیتی با مردم درگیر شده‌اند. به گفته شاهدان عینی، مأموران تلاش می‌کنند با استفاده از باتوم مانع از تجمع اعتراض کنندگان شوند.

ساعت ۱۷ و سی دقیقه حوالی خیابان توحید آزادی

در ساعت ۵ و سی دقیقه جمعیت متراکمی از میدان انقلاب به سمت میدان آزادی در حال حرکت بود که به یکباره درگیری شروع شد. گروه های پلیس که ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر تخمین زده میشدند در پارکینگ وزارت کار و راهنمایی و رانندگی تقاطع رودکی سازماندهی شده بودند که با سرازیر شدن جمعیت از تقاطع توحید به آزادی با مردم درگیر شدند و زد و خورد شد

لباس شخصی ها و جوانان کم سن و سالی که چماق و باتوم حمل می کردند با خشونت مردم را به سوی خیابان ستارخان و خیابان آذربایجان هدایت می کردند و بعد از ساختمان وزارت کار درگیری شدیدی بین نیروهای لباس شخصی و مردم رخ داد. شعارهای مردم مرگ بر دیکتاتور ایرانی با غیرت حمایت حمایت بود.

گاز اشک آور به سمت مردم در آزادی شلیک شد و مردم محل از بالای پنجره ها و دفاتر کار برای مردم داخل خیابان روزنامه می انداختند تا برای خنثی کردن گاز آتش بزنند. اتوبوس های بی ار تی کاملا مسدود شده و مردم داخل کوچه ها گیر افتادن چون نیروهای پلیس مردم رو به کوچه ها و خبابان های اطراف ازادی هدایت کردن و سر کوجچه ها رو بستن

مردم در داخل بی ار تی شدید شعار میداند و چون حجم جمعیت داخل اتوبوس ها زیاد بود پلیس اتو بوس ها را متوقف کرد و از قسمت خانم ها چند نفری رو بیرون کشید و کتک زد تا ایجاد رعب و وحشت کند.

ساعت ۱۷ و ۴۵ دقیقه

در خیابان ولیعصر و خیابان رشت کنار دانشگاه هنر نیروهای لباس شخصی با مردم درگیر شدند و مردم با صورتهای خونین به شعارهای مرگ بر دیکتاتور سر می دهند.

به نظر می رسد غرور نیرو های نظامی از اینکه کسی نخواهد امد آنها را غافلگیر کرده است و تمامی گزارشات از سطح شهر علیرغم سرکوب خشن و شدید نشان از عدم سازماندهی و امادگی کامل نیروهای انتظامی برای مقابله با سیل میلیونی جمعیت را دارد.

تهران خیابان قدوسی، چهار راه قصر
http://www.youtube.com/watch?v=rjOtERSpiHA&feature=youtu.be&a

بازداشت یک فعال اهل سنت در شهرستان قصرشیرین

خبرگزاری هرانا - علی اکبر محمودی یکی از فعالین اهل سنت شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه صبح روز یکشنبه، بیست و چهارم بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.

علی اکبر محمودی، که تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست، عضو اصلی هیئت امنای تنها مسجد اهل سنت قصر شیرین به نام "مسجد النبی" می باشد.

به گزارش منابع خبری کردی، این تنها مسجد اهل سنت قصرشیرین است که در دوره رژیم سابق ساخته شده بود و در زمان جنگ ایران و عراق آسیب دید با این حال پس از پایان جنگ با تلاش ها و مساعدت ها و پیگیری های ایشان، به مکان دیگری انتقال یافت اما با توجه به کارشکنی های مسئولان، پس از حدود ۱۵ سال هنوز هم مراحل ساخت مسجد ناتمام باقی مانده است.

از علت اصلی بازداشت این فعال اهل سنت اطلاعی در دسترس نیست.

تظاهرات ایرانیان مقیم وین علیه مزدوران رژیم ۲۴
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PKu8PMltSl4

تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم ژاپن در مقابل دفتر سازمان ملل
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dq498e8Js-k

افزايش 12.5 درصدی نزاع در كشور

جام جم آنلاين: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته و گزارش آماري سازمان پزشكي قانوني كشور ، هر سال بيش از 500 هزار مورد از ارجاعات اين سازمان مربوط به نزاع بوده و ميزان معاينات نزاع در 9 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 12.5 درصد افزايش يافته است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، دكتر عبدالرزاق برزگر با بيان اين مطلب افزود: در ده سال گذشته معاينات نزاع در مراكز پزشكي قانوني در سال هاي مختلف با روند افزايش يا كاهش مواجه بوده كه بيشترين ميزان معاينات نزاع مربوط به سال 1384 و كمترين آن با رقم 547 هزار و 621 نفر مربوط به سال 1386 بوده است.

وي با تاكيد بر اينكه نزاع و درگيري بيشترين دليل مراجعه افراد به مراكز پزشكي قانوني است، تصريح كرد: بخش قابل توجهي از افراد به دنبال وقوع نزاع يا درگيري از طرف مراجع قضايي و انتظامي به مراكز پزشكي قانوني ارجاع مي شوند كه بر اساس نوع و ميزان آسيب ديدگي با توجه به قانون مجازات اسلامي براي آنان گواهي صادر مي شود.

اين مسئول سازمان پزشکي قانوني يکي از دلايل بالا بودن آمار نزاع را پايين بودن سطح تحمل افراد در جامعه دانست و گفت: مي توان با آموزش مهارت هاي زندگي به خصوص در سنين پايين ميزان تحمل افراد را در شرايط پر استرس بالا برد تا افراد به جاي درگيري فيزيکي، با بحث و گفتگو و تفاهم مشکلات في مابين را حل و فصل کنند.

معاون پزشكي و آزمايشگاهي سازمان در تشريح آمار نزاع در سال جاري اظهار داشت: در 9 ماهه اول امسال 514 هزار و 100 نفر به علت نزاع به مراكز پزشكي قانوني مراجعه كرده اند كه از اين تعداد 72.5 درصد مرد و مابقي زن بودند. همچنين ميزان معاينات نزاع در 9 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 12.5 درصد افزايش يافته است.

بازارچه نیروی انتظامی اصفهان در آتش سوخت

خبرگزاری مهر: بازارچه نیروی انتظامی شهر اصفهان واقع در چهارراه نورباران به صورت کامل در آتش سوخت.

آتش سوزی بازارچه نیروی انتظامی شهر اصفهان واقع در چهارراه نورباران شنبه شب و در ساعت 23 و 15 دقیقه آغاز شد و تمامی مغازه‌های واقع در این حریق به صورت کامل در آتش سوخت.

در همین رابطه مدیر منطقه عملیات جنوب سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان از آتش سوزی تمام بازارچه چهارراه نورباران خبر داد و گفت: اطفای این آتش سوزی به دلیل گستردگی منطقه طعمه حریق شده، بیش از 9 ساعت به طول انجامید و علت آتش سوزی هنوز مشخص نشده است.

حسین حسین‌زاده افزود: آتش‌سوزی در ساعت 23 و 15 دقیقه شنبه شب به مرکز فرماندهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان اطلاع داده شد و از آنجایی که این آتش‌سوزی در چهارراه نورباران رخ داده بود و ایستگاه آتش نشانی نیز در میدان بزرگمهر قرار داشت اولین نیروهای مهار آتش در سریعترین زمان ممکن به محل حادثه رسیدند.

وی با بیان اینکه تمامی مغازه‌های این بازارچه که شامل مواد غذایی، بهداشتی و پوشاک است، دچار حریق شده است، اظهار داشت: 10 ایستگاه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در سریع‌=ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رساندند که آتش در این لحظه از چهار طرف مهار شد.

مدیر منطقه عملیات جنوب سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان تصریح کرد: بر اساس مشاهدات صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که این بازارچه به مساحت بیش از هزار متر مربع به طور کامل آتش گرفته که از ساعت 23 شب گذشته تا صبح امروز عملیات اطفای حریق و لکه‌گیری آن ادامه داشت و از بروز آتش به ساختمان‌های مجاور جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه آتش نشانان 10 ایستگاه آتش نشانی و گروه امداد و نجات در عملیات 9 ساعته، آتش مهار کرده‌اند، اضافه کرد: در این عملیات حداقل 60 آتش نشان شرکت داشته‌اند و در حال حاضر اقدامات لازم برای پاکسازی در حال انجام است.

حسین‌زاده با بیان اینکه آتش سوزی بازارچه نورباران به دلیل سهل انگاری کسبه روی داده است، بیان داشت: در سالهای گذشته نیز سازمان آتش نشانی اصفهان بارها بر ناایمن بودن برخی بازارچه‌ها تاکید کرده بود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر تداوم حضور انبارهایی که اغلب در آنها موارد سریع‌الاشتعال نگهداری می‌شوند از مهمترین خطراتی است که بازارچه‌ها را با خطر آتش سوزی‌های گسترده مواجه می‌کند.

مدیر منطقه عملیات جنوب سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه علت آتش سوزی و میزان خسارات وارده هنوز مشخص نشده است، گفت: وسعت حریق به حدی بود که سازمان آتش نشانی ناگزیر شد برای اطفای حریق در این منطقه از 60 آتش نشان و 10 ایستگاه کمک بگیرد.

وی تاکید کرد: این در حالیست که اگر امدادرسانی به موقع و رشادت ماموران آتش نشانی نبود این حادثه به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل می‌شد.

چهار دانشجوی دانشگاه علامه ممنوع الورود شدند

سایت فرارو: چهار تن از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به خوابگاه و دانشگاه ممنوع الورود شدند.

این دانشجویان در پی اجرای سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه اقدام به بر پایی تجمعی اعتراض آمیز در دانشکده ادبیات در روز شنبه ۲۳ بهمن کرده‌‌اند.

گفته می‌شود در پی بر پایی این تجمع، مسئولان دانشگاه ورود چهار تن از دانشجویان معترض را به خوابگاه و دانشکده ممنوع کرده‌اند.

این در حالی است که چندی پیش رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از تفکیک جنسیتی تعدادی از کلاس‌های این دانشگاه به زودی و در سال جدید تحصیلی خبر داده و گفته بود: جدا شدن کلاس‌های دانشجویان دختر و پسر فقط مربوط به کلاس‌های دروس عمومی است که تعداد جمعیت دانشجویانش بیشتر است.

نحوه مدیریت ریاست دانشگاه در طی سال‌های اخیر هموراه مورد اعتراض دانشجویان، اساتید و حتی نمایندگان مجلس بوده است.

چندی پیش بود که ۷۵ تن از نمایندگان مجلس در نامه‌ای اعتراضی خطاب به وزیر علوم از نحوه مدیریت صدر الدین شریعتی انتقاد کردند.

طنین فریاد مرگ بر دیکتاتور در اسلام آبادغرب

خبرنامه کرمانشاه شب گذشته و در آستانه حضور ملت ایران در خیابان ها برای دفاع از مبارزات ملت مصر و تونس و انزجار از دیکتاتوری در 25 بهمن محله های منتهی به میدان امام خمینی شهرستان اسلام آبادغرب شاهد حضور جوانانی بود که شعار مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر سر می دادند .

اخبار رسیده می افزاید همچنین در برخی محله های بخش فرهنگیان این شهر نیز جوانان در حمایت از فراخوان رهبران جنبش سبز الله اکبر سر داده اند .
احضار، بازجویی و تهدید همسر زندانی سیاسی

احضار ،بازجویی و تهدید نازنین داودی همسر زندانی سیاسی ارژنگ داودی توسط بازجویان وزارت اطلاعات
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"،بازجویان وزارت اطلاعات خانم نازنین داودی همسر زندانی سیاسی ارژنگ داودی را به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات فرا خواندند و برای مدتی طولانی او را مورد بازجویی و تهدید قرار دادند.
روز چهارشنبه 20 بهمن ماه یکی از بازجویان وزارت اطلاعات با خانم نازنین داودی همسر زندانی سیاسی ارژنگ داودی تلفنی تماس برقرار می کند و او را به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات احضار می کند. حوالی ساعت 16:30 بازجویی و تهدیدات را علیه خانم داودی آغاز می کنند و تا مدت طولانی ادامه می یابد . بازجوی وزارت اطلاعات او را تهدید می کند و از او می خواهد که در مورد وضعیت وشرایط همسرش با رسانه های بین المللی نباید مصاحبه کند. بازجوی وزارت اطلاعات در ادامه خطاب به خانم داودی گفت :در غیر این صورت تلفن شما قطع خواهد شد و توی دردسر خواهید افتاد.
بازجویان وزارت اطلاعات در حالی تهدیدها و فشارها را علیه خانواده زندانی سیاسی ارژنگ داودی تشدید کرده اند که زندانی سیاسی ارژنگ داودی 14 بهمن ماه بدون هیچ دلیل از سالن ایزوله شده 12 بند 4 خارج و او را به سلولهای انفرادی بند 1 شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج منتقل کردند. روز 16 بهمن ماه فرجی جانشین اطلاعات زندان ،افسرکشیک پاسدار میرزا آقایی همراه با پاسدار بندها و گارد زندان برای مدت طولانی زندانی سیاسی ارژنگ داودی را با باتون های برقی و سایر ابزار شکنجه تحت شکنجه های وحشیانه قرار دادند. بدن او در اثر این شکنجه های غیر انسانی زخمی و کبود گردید آنها او را از درمان محروم و حتی داروهایش را قطع کرده اند.
از وضعیت و شرایط زندانی سیاسی ارژنگ داودی از زمان انتقال به سلولهای انفرادی بند1 تاکنون هیچ خبری در دست نیست.شکنجۀ وحشیانه ،زخمی و کبود بودن بدن وی ،اعتصاب غذا در اعتراض به شکنجه ها و رفتارهای غیر انسانی ،عدم درمان ، قطع داروهای وی و بی خبری مطلق از شرایط او باعث نگرانی شدید خانواده و فعالین حقوق بشری گردیده است.
لازم به یاد آوری است که زندانی سیاسی ارژنگ داودی از سال 82 تاکنون در زندان بسر می برد و برای تحت فشار قرار دادن وی منزل مسکونی آنها را پلمپ و بدستور بیت علی خامنه ای منزل مسکونی آنها به یکی از زنان وزات اطلاعات داده شد و تنها دارایی آنها را به غارت بردند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،احضار،بازجویی و تهدید همسر زندانی سیاسی ارژنگ داودی و همچنین انتقال زندانی سیاسی ارژنگ داودی به سلولهای انفرادی ،اعمال شکنجه های وحشیانه،وادار به اعتصاب غذا نمودن وی و در بی خبری مطلق قرار دادن خانواده او را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت توسط رژیم ولی فقیه علی خامنه ای در ایران است .

25 بهمن 1389 برابر با 14 فوریه 2011

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

حیف است صداهای پشت بامی دیشب، امروز خیابانی نشود

وبلاگ ایران دموکراسی

بخدا حیف است که این صداها امروز در میدان آزادی شنیده نشود. امروز هر کجا که هستی به تظاهرات غیر ساندیسی بیا، لوازم پذیرایی نداریم... اما دلهامان صفایی دارد سبز! بیا و فریاد بزن بر سر پست ترین و دروغگو ترین دیکتاتوری دنیا غصه هایت را، بغضهایت را. بیا با هم هویتمان را پس بگیریم رفیق من تا جهان پر شود از پژواک آزادگی ما...
دوباره شهید زنده ایم امروز... دوباره سهرابیم، نداییم... ما همه یک صداییم.

اعتراض گسترده مردم تهران با شعار مرگ بر دیکتاتور

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" اعتراضات گسترده مردم تهران و بخصوص جوانان در نقاط مختلف تهران که از صبح امروز شروع شده است با گستردگی تمام ادامه دارد.
حوالی ساعت 12:30 اعتراضات مردم و بخصوص جوانان در نقاط مختلف تهران که آغاز شده رو به گسترش است و تمامی نقاط تهران را در بر گرفته است . در حال حاضر میدان امام حسین ،میدان انقلاب و مسیر انقلاب به سوی آزادی مملو از جمعیت است . مردم شعارهای خود را با صدایی رسا فریاد می زنند . شعارهایی که در اعتراضات سر داده می شود مرک بر دیکتاتور و همچنین شعار مرک بر خامنه ای در میان مردم شنیده میشود.
مسیر آزادی به میدان انقلاب از جمعیت موج می زند و فریادهای مرگ بر دیکتاتور فضای تهران را آکنده کرده است.
از طرفی دیگر نیروهای سرکوبگر ولی فقیه گسترده حضور دارند . نیروهای گارد ویژه ،سپاه پاسداران و نیروهای ویژه سپاه ( لباس شخصیها ) در همۀ نقاط دیده می شوند . چند مورد درگیری بین نیروهای سرکوبگر و مردم روی داد. در یک مورد نیروهای سرکوبگر قصد دستگیری یکی از دختران در خیابان آزادی را داشتند که با اعتراض مردم شدید مواجه شدند و دختر جوان از چنگال سرکوبگران رهایی یافت. ترس و وحشت بر نیروهای ولی فقیه مستولی شد و قدرت حرکت را از آنها سلب کرده است .
گزارشات تکمیلی از اعتراضات گسترده مردم ایران متعاقبا ارسال خواهد شد.

25 بهمن 1389 برابر با 14 فوریه 2011

استقرار مزدوران رژیم در تهران ۲۵ بهمن
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xHV-qO8tC-k

به خشونت کشیده شدن تجمع مسالمت آمیز مردم

خبرگزاری هرانا - با آغاز تجمع اعتراضی مردم در ۲۵ بهمن ماه، پلیس ضد شورش در برابر جمعیت معترض، دست به خشونت زده است.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پلیس ضد شورش به تجمع مسالمت آمیز مردم در حوالی میدان انقلاب حمله کرده و چندین گاز اشک آور پرتاب کرده است.

گزارشگران هرانا هم چنین خبر از بازداشت تعدای از شهروندان معترض داده‌اند.

در حال حاضر نیز خیابان جمال زاده و خیابان های اطراف میدان انقلاب مملو از جمعیت اند و معترضان شعارهایی نظیر "مرگ بر خامنه ای"، "مرگ بر دیکتاتور" و "الله اکبر" سر داده اند.

حمله مزدوران رژیم به مردم در تظاهرات اصفهان

در میدان انقلاب اصفهان جمعیت بسیار زیادی به طور بی‌ سابقه آماده اند نکتهٔ قابل توجه حملهٔ شدید نیروهای بسیج و انتظامی است که به شدت مردم را مورد ضرب شتم قرار میدهند و با باتوم به خودروهای مردم میزنند و هم اکنون خبر موثق از دستگیری ۴ جوان در میدان انقلاب اصفهان رسیده است

حرکت مزدوران موتورسوار رژیم به سمت تظاهرات
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iQFETVxNXcQ

درگیری شدید نیروهای سرکوبگر و مردم در خیابان آزادی

در گیری شدید نیروهای سرکوبگر و مردم در میدان انقلاب و خیابان آزادی
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" درگیریهای شدید در اطراف میدان انقلاب بین نیروهای سرکوبگر و مردم به شدت ادامه دارد .
روز دوشنبه 25 بهمن حوالی ساعت 16:15 جمعیت درمیدان انقلاب و اطراف دانشگاه موج می زند . مردم با فریادیهای گسترده مرگ بر دیکتاتور شعار سر می دهند و مسیر خود را به سوی میدان آزادی ادامه می داهند.تعداد جمعیت به حدی گسترده است که غیر قابل تصور است.
حوالی ساعت 16:20 دقیقه نیروهای وحشی ولی فقیه به سوی مردم یورش بردند و درگیری گسترده ای بین مردم و نیروهای سرکوبگر روی داد . نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به سوی جمعیت حمله ور شدند و آنها را آماج باتونهای خود قرار دادند. مردم و بخصوص جوانان به مقابله برخواستند تعدادی از جوانان و مردم در اثر ضربات باتون زخمی شدند. نیروهای سرکوبگر سعی داشتند که صفوف به هم فشرده مردم را بگسلند ولی مردم با عزمی جزم به راه پیمایی خود ادامه می دهند و مسیر خود را به سوی میدان آزادی ادامه می دهند.
نیروهای سرگوبگر بصورت گسترده ای حضور دارند ولی عملا کنترل خیابان آزادی به دست مردم افتاده است و نیروهای سرکوبگر قادر به واکنش نیستند.

25 بهمن 1389 برابر با 14 فوریه 2011

استفادهٔ از سلاح گرم برای متفرق کردن مردم

خبرگزاری هرانا - نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم معترض به سلاح گرم متوسل شده اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، جو تظاهرات ۲۵ بهمن ماه، بسیار متشنج و ملتهب است و نیروهای لباس شخصی با تفنگ‌های موسوم به "پینتبال" در مسیر چهار راه ولیعصر به سمت میدان انقلاب سعی در ایجاد تنش و تفرقه بین مردم دارند.

این در حالیست که مردم به صورت مسالت آمیز به تجمع ادامه داده‌اند و تنها به سر دادن شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "الله اکبر" می‌پردازند.

از سویی نیروهای امنیتی به شلیک گلوله هوایی در میدان فردوسی نیز روی آورده اند.

حضور مردم در مسیرهای منتهی به میدان انقلاب به حدی است که خطوط "بی آر تی" از حرکت باز ایستاده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که هم اکنون مردم از تمامی مسیرها به سمت میدان آزادی در حرکت اند.
عزم مردم برای تظاهرات برغم برخورد وحشيانه مامورين

عزم مردم براي تظاهرات به رغم برخورد وحشيانه مامورين انتظامي با مردم بجان آمده در شهرستانها و تهران

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها :برخورد وحشيانه مامورين انتظامي با مردم بجان آمده در شهرستانها بسيار شنيع و غير انساني است چرا كه ميدانند تهران مركز توجهات بين المللي است و كمتر اخبار
شهرستانها به دنيا مي رسد . تهران - در خيابان سميه تجمعي از مردم شكل گرفته است كه اين تجمع با برخورد نيروي امنيتي مواجه شده است. تهران - يك شاهد عيني از تهران گفت : هم اكنون (1600روز دوشنبه 25 بهمن )جمعيت بسيار بسيار زيادي تظاهرات ميكنند درمسير امام حسين وفردوسي و هر لحظه بر آنها اضافه ميشود اگر به اين صورت اضافه شود به بيش از يك ميليون خواهد رسيد آنها شعار مرگ برخامنه اي و مرگ بر ديكتاتور ميدهند و بسيار خشمگين هستند تماس يكي از نيروها از تهران : جمعيت در خيابان انقلاب ,چهارراه وليعصر زياد است و چند بار تجمع كرديم , شعار مرگ بر ديكتاتور داديم ولي هر بار نيروهاي انتظامي به سمت مردم حمله ميكنند
تهران - درگيري در ساعت 1530 در خيابان جمالزاده بوده است كه نيروي انتظامي دسته دسته مردم را دستگير كرده و داخل خودروها مي اندازند . جمعيت زيادي از ميدان انقلاب به سمت ميدان آزادي در حال حركت هستند . مامورين ماشين هايشان را كنار خيابان گذاشته و مردم را داخل ماشين مي اندازند. كرمان - امروز در تجمعي حدود 300 نفر جمع شده اند , تعداد نيروي انتظامي كه در صحنه حضور داشته اند زياد بوده است نيرو هاي انتظامي مردم را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده اند , و اين درگيري مجروح نيز داشته است مامورين انتظامي در حال گشتن كافي نت ها هستند

شيراز - درنمازي درگيري است و جوانان از مردم كمك خواسته اند

درگیریهای وسیع در خیابانهای منتهی به انقلاب و آزادی

خبرگزاری هرانا - با افزایش جمعیت تظاهر کننده، نیروهای امنیتی و لباس شخصی نیز به سرکوب معترضان روی آورده‌اند.

گزارش‌ها از تهران حاکی از از آن است که حد فاصل میدان فاطمی تا ابتدای خیابان آزادی، خیابان جمهوری و تمامی خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران درگیری‌های پراکنده وجود دارد.

بیش از صد هزار نفر از مردم معترض، تجمع وسیعی را شکل داده‌اند و از سوی خیابان انقلاب به سمت میدان آزادی در حرکت‌اند.

این در حالیست که میدان آزادی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بسته شده است.

شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای ضد شورش در خیابان‌هایی نظیر ۱۶ آذر و رودکی به وفور مشاهده می‌شود.

هم چنین گزارشگرات هرانا حاکی از آن است که ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر نیز نیروهای امنیتی به کندن پلاک خودرو‌ها در خیابان ولیعصر روی آورده است.

شایان ذکر است که قطارهای مترو در ایستگاه‌های امام حسین، ولیعصر، آزادی، نواب فردوسی و انقلاب توقفی نداردند.

يک ميليون نفر از مردم در مسير امام حسين تا فردوسی

سایت ايران كارگر
يك شاهد عيني از تهران درساعت 1600گزارش داد جمعيت بسيار بسيار زيادي تظاهرات ميكنند درمسير امام حسين وفردوسي و هر لحظه بر آنها اضافه ميشود اگر به اين صورت اضافه شود به بيش از يك ميليون خواهد رسيد آنها شعار مرگ برخامنه اي و مرگ بر ديكتاتور ميدهند و بسيار خشمگين هستند

تظاهرات 25 بهمن در رشت و گرمسار

در خیابان مطهری رشت تظاهرات به خشونت کشیده شد و موتورسواران بسیجی وحشیانه به میان مردم می روند تا آنها را متفرق کنند

اخبارقيام 25 بهمن ملت سلحشور ايران
ايران كارگر
گرمسار-25بهمن-دانشجويان دلاور گرمسارنيز راهپيمايي خود را شروع كردند آنها شعار ميدادند
چه ايران با موتور ـ چه قاهره با شتر مرگ برديكتاتور
بسيجي ها وحراست به بچه هاي دانشجو حمله كردند ودانشجويان آنها را هو ميكردند

کشته و مجروح شدن سه تن از شهروندان معترض

خبرگزاری هرانا - در حد فاصل خیابان رودکی و میدان توحید تا ابتدای خیابان آزادی، نیروهای امنیتی به شدت با معترضان درگیر شدند، تا جایی که مستقیما به سوی مردم تیراندازی کرده‌اند.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران "هرانا" از محل حادثه، بر اثر اصابت گلوله دستکم یک تن از معترضان کشته و دو نفر مجروح شدند.

گزارش یک منبع حکومتی از تظاهرات امروز تهران

سایت حکومتی الف: عصر امروز گروهي از هواداران ضدانقلاب در برخي نقاط تهران تجمع و شعار دادند كه با مقابله نيروهاي امنيتي متفرق شدند. در مواردي پليس ناچار شد براي پراكندن و پيشگيري از ايجاد اغتشاش توسط آنها از گاز اشك آور استفاده كند.

به دنبال جوسازي كم سابقه ضدانقلاب براي برگزاري تجمع در تهران، از ظهر امروز مغازه داران خيابان انقلاب از ترس اوباش و آشوبگران مغازه هاي خود را زود تر از موعد هميشگي تعطيل كردند و به منازل خود پناه بردند.

از يك هفته پيش، رسانه هاي بين المللي با انتشار حجم بي سابقه اي خبر و تحليل، از حركت امروز هواداران ضدانقلاب در تهران خبر داده و تلاش داشتند اين حركت را بزرگ و سرنوشت ساز نشان دهند. در عمل تجمع كنندگان ضدانقلاب در عصر25 بهمن در تهران به گروه هاي متفرق چندصد نفره محدود بود و بيشتر شلوغي امروز خيابان انقلاب و آزادي به دليل تجمع وسيع نيروهاي انتظامي و نيز عابران كنجكاو بوده است.

تظاهرات مردم اصفهان / مرگ بر دیکتاتور ۲۵ بهمن
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Uzo6x9XRrqw

فریاد اعتراض شبانه مردم تهران ، شیراز، اصفهان، رشت ، تبریز

کلمه :
امشب، در آخرین شب قبل از موعد راهپیمایی سبزها در ۲۵ بهمن ماه، فریاد الله اکبر در بسیاری از محله‌های تهران و شهرستان‌های کشور طنین‌انداز شد.

گزارش‌های رسیده به کلمه حاکی از آن است که سبزها در این شب به یاد ماندنی، خاطره‌ی شبهای پس از کودتای انتخاباتی ۸۸ را زنده کرده‌اند و نام خدا را با چنان قدرتی فریاد زده‌اند که گویی همه‌ی ظلم‌ها و سرکوب‌های ۲۰ ماه گذشته به فراموشی سپرده شده و روزهای جدیدی برای جنبش سبز آغاز شده است.

آسمان بسیاری از نقاط امشب پذیرای فریادهای ملتی بود که تنش در راه آزادی زخم‌ها دیده، اما در این راه ذره‌ای سست نشده و همچنان با ایمانی قاطع و اراده‌ای مصمم در راه دست یافتن به آزادی گام برمی‌دارد. انگار که آزادی ملت مصر و تونس از سلطه‌ی دیکتاتور، روح آزادی را بار دیگر در ایرانیان دمیده و آزادی آنها، در ایران نیز امید به آزادی را زنده کرده است.

از سطح شهر تهران گزارش‌های مختلفی به کلمه رسیده است که حاکی از بلند شدن فریادهای الله اکبر در نقاط مختلف پایتخت است. این گزارش‌ها از شنیده شدن فریاد گسترده الله اکبر در شمال شهر، نقاط مختلف مرکزی شهر، مناطق جنوبی و جنوب غربی پایتخت و نیز مناطقی در شرق تهران حکایت می‌کند.

از برخی شهرستان‌ها و به خصوص شهرهای بزرگ از جمله شیراز، اصفهان، رشت و تبریز نیز گزارش‌های مشابهی دریافت شده است، که مجموعه این گزارش‌ها نشان می‌دهد به‌رغم محدودیت‌های شدید رسانه‌ای در کشور، هنوز هم می‌توان هماهنگی و همبستگی عمومی برای دفاع از حقوق اساسی ملت انتظار داشت. طنین کم‌سابقه و غیرمنتظره صدای الله اکبر در برخی مناطق تهران گواه این مساله بود، و نشان می‌داد که صدای جنبش سبز، با وجود تنگناهای شدید، هنوز به گوش بسیاری از مردم می‌رسد.

همچنین در حالی که در زمان انتشار این گزارش، تنها دو ساعت از زمان قرار سبزها برای الله اکبر گفتن بر پشت‌بام‌ها می‌گذرد، چندین فایل صوتی و فیلم متفاوت از پشت بام‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان از گسترش این حرکت مردمی در مناطق مختلف دارد.

به زعم ناظران، این استقبال گسترده‌ی شهروندان از فراخوان الله اکبر نشان می‌دهد که بسیاری از مردم دنبال راهی برای بیان موضع اعتراضی خود نسبت به وضعیت حاکم هستند؛ اعتراضی که بارها با بی‌توجهی مسئولان رو‌به‌رو شده است. این گرایش اعتراضی، امشب در مرحله‌ی فریاد بود و فردا قرار است به حضور آرام و مسالمت‌آمیز در خیابان‌ها تبدیل شود؛ حضوری که بهانه و انگیزه‌ی آن، خواست مشترک همه‌ی ملت‌ها برای اعمال حاکمیت، تعیین سرنوشت ملی با آرای عمومی و نفی ظلم، فساد و دیکتاتوری است

نظام های اقتدار گرا فرو میریزند، قرعه بعد بنام کدامیک خواهد خورد ؟

رادیو فردا: بعد از سقوط دولت مبارک، کشور های مسلمان منطقه، از آسیای مرکزی تا شمال آفریقا و از حاشیه خزر تا سواحل جنوبی خلیج فارس در مسیر سونامی تغییر نظام های سیاسی خود قرار گرفته اند . در صف اول حائزین شرایط میتوان، الجزایر، حکومت اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، لیبی، یمن و سوریه را قرار داد.

اگرچه در تعیین حدود خاورمیانه همیشه مابین ناظران اختلاف رای وجود داشته ولی اغلب آنها 15 کشور را با اندکی اما و اگر، خاورمیانه ای میخوانند. ترکیه اروپایی شده، لبنان، اسرائیل ( بعلاوه فلسطین اشغالی و دولت خودگردان )، سوریه، اردن، عراق، کویت، ایران، عربستان سعودی، کویت، بحرین، امارات عربی متحده، قطر عمان، یمن و مصر در شمال افریقا، هسته های اصلی در این منطقه اند.

بر این جمع، با در نظر گرفتن آرایش خاک، به آسانی پنج کشور پاکستان و افغانستان را در جنوب غرب آسیا و سه کشور تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان را در آسیای مرکزی، و آذربایجان را در غرب دریای خزر میتوان افزود.

پس از تبدیل دولت خودگردان فلسطین به یک دولت مستقل، بر این جمع یک کشور دیگر نیز البته افزوده میشود.

در پاره ای از تقسیمات غیر رسمی دیگر، مانند نقشه غیر رسمی و اولیه خاورمیانه که به ابتکار انگلیس ترسیم شد، بخشی از شمال آفریقا نیز در جمع کشور های شرق میانه قرار داده شده است.

حتی در صورت خارج نگاه داشتن تونس، لیبی، الجزایر و مراکش از حدود خاورمیانه، تاثیر گذاری مستقیم و یا متقابل تغییرات سیاسی در منطقه را، در ارتباط با چهار کشور یاد شده به هیچ وجه نمیتوان کم رنگ تر از هر کشور دیگر خاورمیانه ای برآورد کرد. چنانکه قیام غیر منتظره، و پیروزی غیر منتظره تر مردم کشور کوچک تونس، جرقه ای شد برای بر افروختن آتش قیام مردم مصر علیه حکومت 30 ساله مبارک.

دمکراسی های نادر

در جمع پانزده کشور منطقه، لبنان و ترکیه و اسرائیل نزدیکترین الگوهای ممکن به یک دمکراسی متعارفی بشمار میروند. در میان 12 کشور دیگر شرق میانه، عراق و افغانستان، پس از شکست صدام و طالبان، به تازگی مشق دمکراسی را آغاز کرده و با برگزاری انتخابات ( آزاد ) خود را از دایره حکومتهای اقتدارگرا خارج ساخته اند.

حکومت اردن، پادشاهی است و گرایش سیاسی غالب در آن کشور قبیله ای. در درون این حاکمیت پادشاهی، بجز نفوذ قبیله ها، گروه بزرگ فلسطینیان، که همسر عبدالله دوم پادشاه اردن هم از آنها است، در ترکیب قدرت سیاسی، صاحب سهم و مدعی بشمار میروند. در اردن پادشاه فعال ما یشاء نیست مردم هم دارای آزادی های متعارفی سیاسی نیستند.

کشور خاورمیانه ای دیگری که در صورت یافتن آزادی به گمان قوی، مانند سودان شمالی و جنوبی، و یا پاکستان و بنگلادش، راه جدایی را انتخاب خواهد کرد یمن است که در جنوب آن شیعیان و در شمال، سنی ها ساکنند - با دو گرایش سیاسی نا همگن.

با این وجود انتظار میرود که صنعا ابتدا آزادی را فریاد کند و صورت بدست آوردن آزادی، تقسیم کشور مابین شمال و جنوب بعدا از آن صورت گیرد-همانطور که اسلاوکی، بعد از آزادی از چک جدا شد.

نامزدهای تغییر

کشورهای شرق میانه از جنوب آسیا تا شمال آفریقا عموما توسط حکومتهای موروثی، پدر شاهی و سلطانی اداره میشوند. در این منطقه ثروتمند که تمامی ابزار های پیشرفت و بزرگی را دارا است، متنوع ترین نظامهای خود کامه جهان گرد آمده اند. در عین تنوع روش و تفاوت راه، همه این نظامها کهنه، غیر دمکراتیک، در عمل موروثی و بی تردید قائم به فرد و یا یک گروه برگزیده اند ( الیگارشی ).

در دو سوی خلیج فارس دو کشور بزرگ این حساس ترین آبراه جهان، ایران و عربستان سعودی، توسط حکومتهای مذهبی خودکامه اداره میشوند. در یکی، سلطان سنی، خود را ملک میخواند و پاسدار خانه خدا و در دیگری سلطان شیعه ولی امر مسلمین جهان است و در عین حال مدعی رهبری مسلمانان شیعه.

در عربستان "ملک " را خانواده و قبیله او انتخاب میکنند، و او، اداره کشور و ثروت افسانه ای آنرا را بدست 7000 اعضاء خانواده خود سپرده است. در عمل 25 میلیون مردم عربستان نه در دخل و خرج بزرگترین مجموعه ثروت طبیعی جهان نقشی داشته اند و نه از نمد انتخابات تاکنون کلاهی دوخته اند.

در شمال خلیج فارس، ظاهرا تمامی ابزار " مشارکت مردم " در حکومت سیاسی و حتی در خط مخالف دولت، جبهه ای نیز به این نام درست شده و لی در عمل، ولی امر مسلمین، همانطور که از نام برگزیده برای او بر میاید، همه کاره است و مردم هیچکاره. افتخار برگزیدن و یا تائید او را نیز بر عهده گروهی از ( خبرگان ) نهاده اند که در عمل حضرت رهبر زحمت دستچین کردن و آمد و شد آنها را خود میکشد.

پس لرزه های تغییر

تغییر احتمالی نظام سیاسی در هر یک از دو کشور ایارن و عربستان، در مقایسه با سایر نامزدهای تغییر در منطقه، در حکم یک زمین لرزه بزرگ است که تمامی معادلات قدرت و تعادل را در خاورمیانه بزرگ فرو خواهد ریخت.

در عین حال هر دو نظام از درون پوسیده و بیشتر متظاهر به استحکام و ماندگاری اند تا داشتن ریشه ای در آب برای بقا. تنها طوفانی از نوع تازه، و ترکیدن ناگهانی حباب قدرت حکومت در تهران و یا ریاض توهم ماندگاری آنان را ذایل خواهد کرد.

در سوریه مانند ( جمهور ی) آذربایجان، حکومت سلطانی از پدر به پسر رسیده، و بشار هم مانند الهام، میراث دار حکومت پدرشده است. در هر دو کشور سازمان امنیت مشت آهنین حکومت اند و نظامیان در کنار آنها گرداننده اصلی صحنه.

در لیبی سرهنگ معمر قذافی برای فرزند خود سیف الاسلام همان خوابی را دیده که ژنرال حافظ اسد برای بشار و حیدر علیف برای الهام و یا صدام و مبارک برای جانشینی عدی و جمال فرزندان ارشد خود دیده بوند.

در تمامی این پنج کشور (جمهوری)، رهبران خودکامه، یا نظامی بوده اند و یا جامه نظامی و امنیتی به پوشیده اند ( حیدرعلیف و صدام ). انتقال حکومت سلطانی از پدر به پسر در دو کشور عراق و مصر، به دلیل کنار نهادن سلطان، به نتیجه نرسید، ولی در سوریه و آذربایجان انتقال انجام شد و لیبی نیز با بیم و امید همچنان در خط است.

در حاشیه جنوبی خلیج فارس حکومت عمان رسما سلطانی است. قابوس سلطنت را در یکی از بسته ترین جوامع ممکن در جهان بدست آورد و با وجود گشودن پنجره هایی بسوی آزادی، همچنان سالطان مطلق است.

در بحرین شیخ عیسی که عنوان خود را تغییر داده و لقب پادشاه را برگزیده، با وجود داشتن مجلس و دولت، گرد اننده اصلی صحنه سیاسی کشور است، همانطور که شیخ جابر الصباح در کویت.

در قطر شیخ حمد، آزادی را برای دیگران تبلیغ میکند و شبکه خبری تلویزیونی الجزیره در طول 18 روز قیام مردم مصر بیش از هر شبکه دیگری در کنار آنها بود. در این ثروتمند ترین کشور جهان ( به نسبت جمعیت ) حدود آزادی های سیاسی و حقوق مردم را همچنان شیخ حمد ترسیم میکند.

امارات هفتگانه خلیج فارس نیز با شرایطی بیش و کم مشابه، در وضعیت سیاسی قطر و کویت قرار دارند. در هیچیک از این شیخ نشین ها، ثبات حکومت، دیگر میراثی ضمانت شده نیست.

با خروج مصر از دایره حکومتهای سلطانی مسلمان نشین خاورمیانه، تمامی حاکمیت های اقتدار گرا و فردی منطقه در خط غیر قابل اجتناب تغییر قرار گرفته اند. تنها نکته مبهم، تعیین اولویت آنها است. در تونس و قاهره هر دو طوفان غیر منتظره آغاز شد و با سرعت به نتیجه رسید. در انجام هر دو تغییر "عنصر غافلگیری " مانند هر جنگ دیگری، بخوبی بکار رفت.

از این لحاظ به روشنی نمیتوان گفت که از میان نامزدهای خط اول تغییر، باکو، یا تهران و صنعا و یا طرابلس و دمشق یا ریاض، سرود آزادی را کدامیک زودتر سر میدهند. همسرایان ترک و فارس و عرب زبان در 15 کشور خاورمیانه با امید و اشتیاق، ترکیب یک سمفونی بزرگ را انتظار میکشند.

بالای صفحه

... بیشتر