"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دوشنبه ، 18 بهمن  89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net
عکس/ بزرگ ترین تجمع مخالفان مبارک امروز در ميدان تحربر قاهرهبه گزارش بی بی سی دهها هزار معترض مصری در میدان تحریر کماکان به تظاهرات خود ادامه می دهند و بر درخواست خود برای کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر از قدرت پافشاری می کنند.
گزارش ها حاکی از آن است که جمعیت زیادی در میدان حضور دارد و دهها هزار تن هم در اطراف میدان مستقر شده اند.
یک خبرنگار بی بی سی در میدان تحریر می گوید این بزرگ ترین تجمع معترضان به شمار می رود و میدان کاملا در تسخیر مخالفان دولت است.
او می گوید خیابان های اطراف و پل های منتهی به میدان تحریر در حاشیه رود نیل هم کاملا سرشار از جمعیتی است که خواهان پیوستن به مخالفان هستند.
فضای حاکم در این میدان آرام گزارش شده و خبرنگاران بی بی سی می گویند حضور انبوه جمعیت در میدان تحریر نشان می دهد که جنبش اعتراضی مصر به پایان نرسیده است.


دفتر احمدی‌نژاد ملاقات همسر مبارک با همسر احمدی نژاد را تکذیب کرد
شمال نیوز: دیدار همسر احمدی نژاد با سوزان مبارک همسر رییس جمهور مصر + عکس

مهر: متعاقب اظهارات یکی از میهمانان برنامه زنده تلویزیونی ”دیروز امروز فردا“ معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری تکذیبه‌ای منتشر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است: در پی پخش اظهارات یکی از میهمانان برنامه زنده تلویزیونی ”دیروز امروز فردا“ در خصوص ملاقات همسر رییس‌جمهور اسلامی ایران با همسر رییس‌جمهور مصر اعلام می‌دارد همسر محترمه رییس‌جمهور هیچ‌گونه ملاقاتی با همسر رییس‌جمهور مصر نداشته و مطالب یاد شده کذب محض می‌باشد.

انتظار می‌رود رسانه ملی در انعکاس مطالب مرتبط با ریاست‌ محترم جمهور دقت و ملاحظه بیشتری مبذول دارد.

همچنین این معاونت از ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی درخواست دارد تا مراتب به نحو مقتضی به اطلاع مردم شریف ایران رسانده شود.

احمدی نژاد بزودی به معراج مي‌رود

ایسنا: در پي پرتاب موفق راكت‌هاي كاوشگر 1، 2 و 3 همزمان با روز ملي فن‌آوري فضايي از كاوشگر 4 رونمايي شد.
به گزارش ايسنا، در پي پرتاب نخستين محموله زيستي ايران شامل موش، كرم خاكي، لاك پشت و نمونه‌هاي سلولي در بهمن ماه سال گذشته با راكت كاوشگر 3، كاوشگر 4 براي پرتاب در آينده نزديك آماده مي‌شود.
هنوز جزئياتي از محموله انسان‌نماي كاوشگر 4 اعلام نشده ولي در فيلمي كه در مراسم رونمايي كاوشگر و ماهواره‌هاي جديد ايراني در روز دوشنبه به نمايش درآمد، ميموني در حال آموزش براي پرتاب با كاوشگر ديده مي‌شد.
اهداف اصلي ماموريت كاوشگر 4، دسترسي به ارتفاع 120 تا 150 كيلومتر، ارسال موجود زنده انسان نما به فضا، دستيابي به فناوري طراحي، ساخت و پرتاب كپسول زيستي، بازيابي

سیاهکل چهل ساله شد

اخبار روز:

روز ۱۹ بهمن سال ۱٣۴۹ با حمله ی گروهی از چریک ها به پاسگاه ژاندارمری سیاهکل، جنبشی متولد شد که امروز چهل سالگی خود را آغاز می کند. هشت سال از راه دراز سیاهکل در دوران حکومت شاهنشاهی طی شد و سی و دو سال آن در حکومت جمهوری اسلامی. هر دو در زیر سرکوب شدید و خونین. در آن هشت سال نخست چریک ها اما توانستند به نیروی سیاسی و معنوی بزرگی در جامعه ی ما تبدیل شوند و بخش بزرگ روشنفکران و فعالین سیاسی چپ و عدالت خواه کشور را به هواداری خود برانگیزند، موفقیتی که بعدتر تکرار نشد.

از شگفتی های تاریخ این جنبش، یکی هم این بود، که بخش بزرگی از خود فدائیان در سال های بعد از انقلاب به نفی دوران هشت ساله ی نخست خود برآمدند و مبارزات چریک ها را به نام خشونت طلبی و تحت عنوان مشی جدا از توده ها نه نقد که نفی کردند. اما این مشی جدا از توده در آستانه ی انقلاب توانسته بود توده ی بسیار بزرگی را حول خود گرد آورد و به بزرگترین حزب سیاسی دموکرات و چپ کشور تبدیل شود.
این موقعیت دیگر هیچ گاه تکرار نشد.

این پرسش هنوز پاسخ روشنی نیافته است که راز محبوبیت کم نظیر فدائیان تا نخستین سال های بعد از انقلاب در کجا نهفته بود؟ بدون تردید پاسخ به این پرسش را نمی توان تنها در عرصه ی سیاسی و خط مشی چریک های فدایی جستجو کرد. مبارزه ی سخت و سازش ناپذیر آن ها با دیکتاتوری سلطنتی قطعا یکی از مهم ترین دلایل این محبوبیت کم نظیر بوده است، اما نه همه ی آن. مبارزه ی چریک ها، الگویی تازه از مبارزه ی سیاسی در جامعه ما را مطرح کرد و پیوندی تحسین برانگیز میان سیاست و اخلاق را به نمایش گذاشت. فدائیان خلق مجموعه ی خصوصیاتی را در جامعه ی ما به نمایش گذاشتند که با آن چه بخش های پیشرو جامعه می خواست منطبق بود. صداقت، از خود گذشتگی، یگانگی حرف و عمل، ایستادگی بر سر عقیده و آرمان و سرانجام دفاع تا پای جان از منافع مردم، از جمله موضوعاتی بود که باید راز آن محبوبیت را در میان آن ها جست. مبارزه ی چریک ها این عقیده را که سیاست پدر و مادر ندارد و سیاست یعنی حیله گری و دغلکاری، دگرگون کرد.

چریک ها علیرغم مبارزه ی خونین خود با دیکتاتوری حاکم و امکانات محدودی که در اختیار داشتند، توانستند بر فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه تاثیرات مهمی بگذارند و شخصیت هایی را به جامعه معرفی کنند که هنوز مورد احترام بخش های گسترده ای از جامعه قرار دارند.
آن چه که از آن هشت سال نخست می تواند به یادگار بماند و همچنان سرمشق قرار گیرد همین خصوصیات انسانی در مبارزه ی سیاسی است که در دوران فعلی بیش از هر وقت به آن ها احتیاج است.

کارنامه ی فدائیان بعد از انقلاب نه به روشنی و نه به موفقیت آن دوران هشت ساله نیست. فدائیان بعد از انقلاب دچار انشعاب های متعدد شدند و هیچ کدام از جریانات وابسته به آن نه تنها نتوانستند نبض حوادث را به دست آورند و موقعیت در خور و قابل اتکایی در جامعه پیدا کنند و بر آن سرمایه ای که با نثار جان های پاک بسیار فراهم آمده بود، اندوخته ای دیگر بیفزایند. اغراق نیست اگر گفته شود اکثر گروه های فدایی هنوز از همان اعتبار و مشروعیت هشت ساله ی نخست چریک های فدایی خلق تغذیه می کنند.

اگر امروز چنین است، اما آینده را نمی شود پیش بینی کرد. تلاش های هشت ساله ی حکومت شاه و سی و دو ساله ی حکومت اسلامی نتوانست آرزوی دیکتاتورها یعنی انحلال و نابودی جنبشی را که چهل سال پیش موجودیت خود را اعلام کرد، برآورده سازد. در این چهل سال شاخه های مختلف فدائیان نیز مثل بسیاری از نیروهای سیاسی ملی دموکرات و چپ دیگر کشور، در شرایطی دشوار و زیر فشار و اختناق به حیات خود ادامه داده اند، صدها تن از رهبران، اعضا و کادرهای آن ها در راه منافع مردم ایران جان باخته اند و رنج هزاران سال زندان و تبعید را تحمل کرده اند. آن ها در طول تاریخ چهال ساله ی خود حتی یک روز را نیز نتوانسته اند آزادانه در کشور خود به فعالیت مشغول باشند. این حق بی رحمانه از آن ها دریغ شده است.

اخبار روز، چهلمین سالگرد سیاهکل را گرامی می دارد و آن را به همه ی دوست داران فدایی و دموکرات های کشور شادباش می گوید. آروز می کند که با نابودی و انحلال استبداد در کشور ما فدائیان و همه ی احزاب و سازمان های سیاسی کشور بتوانند در شرایطی آزادانه در میهن خود مبلغ افکار خود شوند و برای تحقق ارمان هایشان، بی هراس از رنج کشتار و زندان و تبعید، فعالیت کنند.

مادر حسن جولانی نابغه ریاضی و شاگرد اول دانشکده ریاضی دانشگاه تهران: در این سه ماه فقط پسرم یکبار تلفن زد و گفت به داد من برسید

باران:
مادر حسن جولانی
در این سه ماه فقط پسرم یکبار تلفن زد و گفت به داد من برسید
حسن جولانی نابغه ریاضی و شاگرد اول دانشکده ریاضی دانشگاه تهران که تاکنون ١٢ مقاله بین المللی نوشته است، از روز یازدهم آبان ماه امسال که توسط ماموران لباس شخصی ربوده شده، پس از گذشت بیش از سه ماه هنوز اطلاعی از وضعیت ومحل نگهداری وی در دست نیست.

مادر این دانشجوی نمونه با گریه و فریاد دادخواهی می گوید: " خبری از پسرم ندارم، نمی دانم درکجا زندانی است. در جلوی دانشگاه گرفتندش وچشمهاش را بستند و بردند. بعد لختش کرده بودند و آب سرد رویش ریخته بودند. یکبار تماس گرفت و گفت نمی داند کجاست و فقط تکرار می کرد "به داد من برسید، به داد من برسید." ای خدا با بچه ام چه کردند؟ خدایا به داد ما برس!"

گفتنی است، حسن جولانی که از ۴ دانشگاه برتر ریاضی جهان دعوت نامه دارد، پیش از این یک بار در تاریخ ۱۶ آذر سال ۸۸ دستگیر و بعداز ۴ ماه آزاد شده بود. وی بارها از طرف وزارت اطلاعات مورد تهدید وآزار قرار گرفته، بطوریکه مانع او برای ادامه تحصیل در رشته دکترای ریاضی شدند.

به همین مناسبت "جرس" با مادر حسن جولانی در خصوص بی خبری از وضعیت فرزندش به گفتگو نشست که این گفتگو بارها به علت گریه و فریاد مظلومیت این مادر قطع شد.

متن این گفتگو در پی می آید:
خانم جولانی لطفا در خصوص آخرین اطلاعی که از فرزندتان دارید صحبت بفرمایید.
خبری ندارم، نمی دانم درکجا زندانی است. از جلوی در انشگاه که گرفته بودنش وچشمهاش را بسته بودند و بردند. بعد لختش کرده بودند و آب سرد روش ریخته بودند. نمی دانم الان بچه ام کجاست؟
خدایا بداد ما برس!

الان چه مدتی است که از فرزندتان خبر ندارید؟
الان سه ماه می شود. پارسال هم او را گرفته بودند که ضامن گذاشتیم و آزاد شد. سه ماه پیش دوباره نمی دانم از طرف سپاه یا کجا گرفتندش و لختش کردند و آب سرد روش ریختند. بچه من نابغه ریاضی محض است الان چرا باید با او این کارها را بکنند؟ خانواده ما درستکار هستند کسی را اذیت نکردند پس چرا این جور می کنند؟ بچه من که داشت درس می خواند و سرش توی لاک خودش بود. بچه ام از زمان مدرسه تا آخر دانشگاه، همیشه شاگرد ممتاز بود و بهترین نمره ها را داشته، چرا باید زجر این بچه ها را ببینیم؟ این پاداشش است؟ خدایا بچه ام را به تو می سپارم. من نگران بچه ام هستم، چه کار کنم؟ کجا برم؟
یا امام رضای غریب کمکم کن!

برای پیگیری به کجاها مراجعه کرده اید؟
جایی را بلد نیستم پدرش هم مریض شده و از نگرانی حسن مریض شده است. من هم مواظب او هستم. به کجا بروم؟ کسی جوابم را نمی دهد...(به علت اشک و آه جملات ناتمام ماند)

خدایا تو کمکم کن!

به قرآن قسم، اینقدر برای دانشگاه این بچه خرج کرده بودیم و الان هم زیر بار قرض هستیم و با سختی تمام هزینه هایش را می دادیم چون درس خوان و با استعداد بود.

الان در زندان اوین هستند؟
فکر نکنم چون در این مدت یکبار تماس گرفت و گفت نمی داند کجاست و فقط تکرار می کرد "به داد من برسید، به داد من برسید." ای خدا با بچه ام چه کردند؟ خدایا به داد ما برس!

بچه من شبانه روز درس می خواند. تو دانشگاه تبریز نمونه بود همه تعریف و تمجیدش می کردند. بچه ام پشت تلفن کمک می خواست بعد هم قطع شد. یک شماره ای افتاده بود هر چه آن شماره را می گیرم کسی جواب نمی دهد. دوستاش به من زنگ زدند گفتند پسرت را در تلویزیون نشان دادند من ندیدم. نمی دانم الان کجاست و چه کارش کرده اند؟

فرزندتان چند سال دارد و از خصوصیات اخلاقی اش برای ما بگویید؟
بیست و شش سالش است. همیشه درس می خواند معدلش همیشه نوزده بود. چندین مقاله علمی داده بود. تمام استادها در تبریز می گفتند عجب بچه نابغه ای داری! حتی بچه ام برای دکترای ریاضی محض قبول شد. اما نگذاشتند وارد دانشگاه شود. بعد هم از خارج دعوتش کردند برود برای ادامه تحصیل اما قبول نکرد.

تمام زندگی ام را خرج این بچه کردم، نابغه بود. یا امام حسین به داد بچه ام برس.

هر صحبتی با مسئولین قضایی دارید بفرمایید.
بچه من کاری نکرده بود. چرا لختش کردند و رویش آب ریختند؟ چرا سرش را بستند و بردند؟ الان کجاست؟ من و پدرش بیماریم. جواب ما را بدهند که بچه مان کجاست؟ از نگرانی، شب و روز نداریم.

من و پدرش روز به روز داریم از بین می رویم نگرانیم، ترابخدا بگویید بچه امان کجاست؟

احمدی نژاد به فضا مي‌فرستد

ایسنا: در پي پرتاب موفق راكت‌هاي كاوشگر 1، 2 و 3 همزمان با روز ملي فن‌آوري فضايي از كاوشگر 4 رونمايي شد.
به گزارش ايسنا، در پي پرتاب نخستين محموله زيستي ايران شامل موش، كرم خاكي، لاك پشت و نمونه‌هاي سلولي در بهمن ماه سال گذشته با راكت كاوشگر 3، كاوشگر 4 براي پرتاب در آينده نزديك آماده مي‌شود.
هنوز جزئياتي از محموله انسان‌نماي كاوشگر 4 اعلام نشده ولي در فيلمي كه در مراسم رونمايي كاوشگر و ماهواره‌هاي جديد ايراني در روز دوشنبه به نمايش درآمد، ميموني در حال آموزش براي پرتاب با كاوشگر ديده مي‌شد.
اهداف اصلي ماموريت كاوشگر 4، دسترسي به ارتفاع 120 تا 150 كيلومتر، ارسال موجود زنده انسان نما به فضا، دستيابي به فناوري طراحي، ساخت و پرتاب كپسول زيستي، بازيابي


Iran - the world’s largest state sponsor of terrorism‏

IRANUM

http://www.iraniumthemovie.com/drip/resnicoff.html

جبهه متحد دانشجویی در کانادا

و دفتر برون مرزی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی

برگزار می کند

تجمع فوری در پایتخت کانادا برای نجات سعید ملک پور

پنج شنبه 10 فوریه 10:30 در برابر پارلمان کانادا در اتاوا

حرکت از تورنتو: 7 صبح پنجشنبه

با حمایت مرکز بین المللی حقوق بشر

و سازمان عفو بین الملل

تجمع فوری در پایتخت کانادا برای نجات سعید ملک پور

سعید ملک پور بیش از دو سال است که در زندان اوین در ایران در بازداشت به سر می برد. نهادهای امنیتی برای گرفتن اعتراف دروغین در مورد اتهامات واهی مربوط به جرائم اینترنتی، وی را مورد شکنجه های جسمی و روحی

.بسیاری قرار داه اند مقامات قضایی بدون ذکر نام اما اعلام کرده اند که حکم اعدام او صادر شده و در مرحله بازبینی قرار دارد

مقامات امنیتی و قضایی حق دفاع و دادرسی عادلانه را از سعید ملک پور سلب کرده اند و به دنبال بهره برداری سیاسی از پرونده او هستند. در این میان سپاه پاسداران نقش میدانی را بازی می کند و اجازه نمی دهد ابعاد تاریک این پرونده و حقانیت سعید آشکار شوند

سعید ملک پور نامه ای به رییس قوه قضایی ایران نوشت و تاکید کرد که تمامی اعترافات او تحت فشار زیاد ، شکنجه ، تهدید ، و وعده های دروغین مبنی آزادی به قید وثیقه ، تسهیل شرایط و نرمش اخذ شده است . در این نامه ، اوبه توصیف شکنجه های غیر قابل تصوری که بر او رفته بود پرداخت: شلاق ، تهدید به تجاوز جنسی ، و جلسات بازجویی که منجر به شکسته شدن دندان ، در رفتن فک .عفونت در بدن ، و فلج شدن موقتی بخشی از بدن او شده اند

از آنجائیکه سعید ملک پور اقامت دائم کانادا را دارد دولت کانادا می تواند از او اعدام او جلوگیری کند. تعلل و بی توجهی موجب خواهد شد تا او نیز به سرنوشت زهرا بهرامی دچار شود. از این رو ما با حضور در مرکز سیاستگذاری کانادا در شهر اتاوا از مقامات کانادایی از نزدیک درخواست خواهیم کرد تا دست به اقدام عملی بزنند. دولت کانادا پیشتر تلاش هایی را برای برخورد با نقض سیستماتیک و مستمر حقوق بشر در ایران انجام داده و تعهد خود حمایت از حقوق بشر در سراسر دنیا را نشان داده است. اینک فرصت و محکی است تا دولت کانادا اقدام عملی و جدی تری انجام دهد

از همه هموطنان در شهرهای تورنتو، واترلو، مونترال ، اتاوا و دیگر شهرهای شرقی کانادا درخواست میکنیم تا در روز پنج شنبه 10 فوریه در برابر پارلمان کانادا و سپس سفارت جمهوری اسلامی حضور بهم رسانند

برای اطلاعات بیشتر از کیفیت برنامه و آگاهی از نحوه حرکت از شهرهای مختلف به اتاوا با حسن زارع زاده اردشیر مسئول کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در تورنتو به شماره (6478608485) تماس برقرار کنید و یا با ایمیل های

freesaeednow@gmail.com

student.front.canada@gmail.com


مکاتبه کنید

جبهه متحد دانشجویی در کانادا

محمد قمری طبسی ، توسط پلیس شهر اربیل عراق دستگیر و در آستانه دیپورت به ایران قرار دارد

بنا بر اطلاعات رسیده به دفتر دفاع از حقوق پناهنگی ، محمد قمری طبسی ، فعال سیاسی ، روز پنج شنبه برابر با چهارم فوریه 2011 ، در محل تحصن پناهجویان ایرانی در مقابل دفتر سازمان ملل محد در امور پناهندگان در شهر اربیل (هولیر) کردستان عراق ، دستگیر و به زندان شهر اربیل منتقل شده است. نیروهای پلیس ، دلیل دستگیری ایشان را ، تحت تعقیب بودن او توسط مراجع قضائی جمهوری اسلامی اعلام کرده اند.

محمد قمری طبسی ، از فعالین سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران است که مدتها پیش و بدلایل سیاسی ، از ایران خارج شده است. محمد به همراه خانواده و تعدادی دیگر از پناهجویان ، بیش از صد روز قبل ، اقدام به برپائی کمپین اعتراضی علیه وضعیت اسفبار زندگی پناهجویان و عدم رسیدگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به پرونده آنها ، کردند.

دفتر دفاع از حقوق پناهندگی ، پرونده سازی جنائی مراجع قضائی جمهوری اسلامی ایران ، علیه فعالین سیاسی و همکاری دولتها با این سیاست کثیف را قویا محکوم میکند. این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی ، دست به اینچنین اعمال شنیعی میزند.

ما تمامی احزاب ، سازمانها ، نهادها و شخصیتهای مدافع حقوق انسان را به محکومیت دستگیری محمد قمری طبسی و همکاری حکومت اقلیم کردستان با رژیم جمهوری اسلامی ، فرا میخوانیم و از همگان میخواهیم تا برای آزادی ایشان و برسمیت شناختن حقوق پناهندگی او ، اقدامات عاجلی را در دستور کار خود قرار دهند.

آدرسهای تماس با سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و دیده بان حقوق بشر در کردستان عراق به شرح زیر است:

Mr. Charles Lynch, UN Representative in Arbil, Iraq (l
ynchc@unhcr.org)

KSAIFI@unhcr.org Protection Officer Arbil Iraq

- United Nations High Commissioner for Refugees

usawa@unhcr.org

- Humane Rights Watch

hrwpress@hrw.org

- Refworld

refworld@unhcr.org

دفتر دفاع از حقوق پناهندگی

هفتم فوریه 2011


ویدئو ی گزارش آغاز به کار کمپين بين المللي لغو مجازات مرگ در ايران که امروز از صدای آمریکا پخش شد

http://www.youtube.com/watch?v=jyW5ogcWY6M

احضار حسن ارک از فعالان مدنی آذربایجان به دادگاه

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حسن ارک روزنامه نگار و از فعالان مدنی استان آذربایجان شرقی که سال گذشته نیز مدتی را در بازداشت اداره اطلاعات تبریز بسر برده بود، مجددا به دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گزارش جرس، این فعال آذری سال گذشته به سه ماه حبس محکوم گردیده بود، که پس از اعتراض به حکم صادره مجددا و طبق احضاریه ای که بدست وکیل وی رسیده، باید به دادگاه مراجعه نماید.

این روزنامه نگار آذربایجانی ٣۰ شهريور ٨٨ – به همراه ابراهیم دشتی- توسط ماموران اداره اطلاعات در تبریز بازداشت و پس از ۳۹ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

لازم به یادآوریست این فشارها پس از دیدار قبلی وی با میر حسین موسوی به شدت افزایش یافته است.

احضار تلفنی بیش از 15 تن از مادران پارک لاله توسط وزارت اطلاعات

وب سایت مادران پارک لاله ایران: بنا به اخبار رسیده به وب سایت مادران پارک لاله ایران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از صبح دوشنبه ١٨ بهمن، بیش از 15 نفر از مادران پارک لاله ایران را برای ادای پاره ای توضیحات به دفتر پیگیری این وزارت احضار کرده است.


براي احضار شدگان قرارهايي در ساعت هاي متفاوت در نظر گرفته شده است. اين منبع خبری همچنين از احضارشدگان نامی نبرده است. مادران پارک لاله ایران با توجه به سابقه احضارهای تلفنی و بازداشت های غیرقانونی پس از آن در روندهای غیرعادلانه، برخوردهای گسترده این چنینی را مصداق ایجاد و رعب و وحشت دانسته و نگرانی خود را از این موضوع اعلام می دارند.


لازم به ذکر است تا کنون بیش از 100 نفر از مادران پارک لاله و حامیان آن ها در ايران توسط نهادهای متفاوت امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی دستگیرشده و اكنون با قید وثیقه آزادند و پرونده های باز دارند. حکیمه شکری از حامیان مادران پارک لاله ایران هم اکنون در زندان اوین و در شرایط نا مناسب و ممنوع الملاقات می باشد. مادران پارک لاله ایران قبلا نگرانی خود را از این موضوع اعلام کرده اند.


حکیمه شکری روز 14 آذرماه به همراه چند تن دیگر از مادران پارک لاله برای بزرگداشت سالروز تولد امیرارشد تاجمیر، یکی از شهدای عاشورای 88، به بهشت زهرا رفته و پس از پایان مراسم درحالی که قصد ترک کردن بهشت زهرا را داشتند دستگیر می شوند. بقیه مادران همان شب آزاد شده ولی ندا مستقیمی و حکیمه شکری به اوین منتقل می شوند. اتهام آنها جاسوسی و اقدام علیه امنیت نظام بوده است! در صورتی که تنها کاری که می کردند دلجویی از مادرانی بوده که فرزندانشان را از دست داده بودند. ندا مستقیمی چندی قبل به قید وثیقه آزاد شده است

خودداری مسئولان زندان از درمان شیرمحمد رضایی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: وضعیت جسمانی شیرمحمد رضایی زندانی 61 ساله زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) که از ناراحتی‌های گوارشی رنج می‌برد طی روزهای اخیر نامناسب گزارش شده است.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، طبق اخبار منتشره در رسانه‌های حقوق بشری، شیرمحمد رضایی زندانی سیاسی بند امنیتی ویژه زندان رجایی شهر کرج که به دلیل چسبندگی روده نیاز فوری به عمل جراحی دارد، به علت خودداری مسئولان این زندان از ارائه خدمات مناسب درمانی به این زندانی، در معرض عواقب جبران ناپذیر عدم درمان به موقع و مناسب قرار دارد.

جلوگیری مسئولان زندان رجایی شهر کرج از درمان به موقع زندانیان این زندان، و عدم ارائه خدمات درمانی مناسب تاکنون باعث مرگ چند تن از زندانیان این زندان شده است و هم اکنون نیز تعدادی از زندانیان سیاسی این زندان از جمله سید مهدی محمودیان با وجود وضعیت نامناسب جسمانی همچنان از دریافت حداقل خدمات درمانی محروم می‌باشند.

یادآوری می‌گردد که جلوگیری از درمان زندانیان و درمان به موقع ایشان از جمله ترفندهایی است که مسئولان زندان رجایی شهر کرج با هماهنگی و اطلاع کامل مقامات امنیتی-قضایی جمهوری اسلامی از آن برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی استفاده می‌کنند.

علاوه بر آقای رضایی، هم اکنون تعداد دیگری از زندانیان بند امنیتی ویژه زندان رجایی شهر از جمله منصور اسانلو، عیسی سحرخیز، داوود سلیمانی، خالد حردانی، حسین شهریاری، حسن طفاح، رضا شریفی بوکانی، محسن دگمه چی، علیرضا کرمی خیرآبادی، ماشاءالله حائری، سید مهدی محمودیان و منصور رادپور نیز از مشکلات عدیده جسمی رنج می‌برند که مسئولان این زندان از ارائه خدمات مناسب درمانی و یا اعطای مرخصی استعلاجی به ایشان و حتی ارسال داروهای مورد نیاز ایشان از جانب خانواده‌هایشان جلوگیری می‌کنند.

شیرمحمد رضایی 61 ساله، و از زندانیان سیاسی دهه شصت می‌باشد که به اتهام سفر به عراق و دیدار با فرزندانش دستگیر و توسط قاضی محمد مقیسه (ناصریان) محاکمه و به تحمل ۴ سال زندان محکوم شد.

احضار و بازجویی سید مهدی محمودیان در زندان رجایی شهر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سید مهدی محمودیان، روزنامه نگار و عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان، امروز هجدهم بهمن ماه توسط مأموران وزارت اطلاعات در زندان رجایی شهر مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این فعال مدنی ظهر امروز ضمن احضار از جانب مسئولان زندان رجایی شهر کرج، توسط مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که از تهران به این زندان آمده بودند، به مدت 2 ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

به نظر می‌رسد احضار و بازجویی آقای محمودیان به دلیل نامه اخیر وی به آقایان خاتمی، موسوی و کروبی و همچنین بیانیه‌های وی از درون زندان رجایی شهر کرج، و تلاش برای پرونده سازی و صدور احکام جدیدی بر علیه این عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان بوده باشد.

سید مهدی محمودیان عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، انجمن دفاع از حقوق زندانیان و فعال مطبوعاتی، دو سال قبل درباره اعمال روش‌های غیرانسانی و غیرقانونی با متهمان در بازداشتگاه کهریزک، در سطح وسیعی اطلاع رسانی کرد و به همین دلیل تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.

وی که هم اکنون دوران محکومیت 5 ساله خود را در زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) سپری می‌کند، بارها به علت شرایط نامناسب زندان دچار مشکلات حاد جسمانی شده است.

آقای محمودیان روز جمعه هشتم بهمن ماه نیز در بند ویژه امنیتی تازه تاسیس زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر دچار عارضه قلبی گردید و با وجود وخامت حال او، مسئولان این زندان تا به امروز از انتقال وی به بهداری زندان و ارائه خدمات مناسب درمانی به وی خودداری کرده‌اند.

لقمان مرادی به زندان رجایی شهر بازگردانده شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: لقمان مرادی زندانی سیاسی کُرد در زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) که از اوایل هفته گذشته به محلی نامعلوم منتقل شده بود، ظهر امروز دوشنبه 18 بهمن ماه، از سلول انفرادی به بند امنیتی ویژه زندانیان سیاسی بازگردانده شد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، اخبار رسیده از زندان رجایی شهر حاکی است که انتقال این زندانی سیاسی کرد به سلول انفرادی در مکانی نامعلوم، به منظور تشکیل پرونده‌ای جدید در ارتباط با مصاحبه اخیر او با کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی صورت گرفته که در طی آن گفته است در مدت بازجویی تحت شکنجه شدید برای پذیرفتن قتل فرزند امام جمعه مریوان قرار گرفته و حتی تهدید به شکنجه جنسی شده بود.

جزئیات بیشتری از محل نگهداری این زندانی کرد در طی روزهای گذشته در دست نمی‌باشد، اما گزارش‌های رسیده به این کمیته حاکی از آن است که مأموران و مسئولان مربوطه طی این مدت رفتار خشنی با او نداشته‌اند.

لقمان مرادی و زانیار مرادی به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض از طریق عضویت در حزب کومله و مشارکت در ترور فرزند امام جمعه مریوان، در یکم دی ماه سال جاری طی دادگاهی «بیست دقیقه‌ای» در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به مرگ محکوم شدند.

این در حالی است که هر دو متهم اتهامات خود را قویا رد کرده و اعترافات اخذ شده را تحت «شکنجه»، «تهدید به شکنجه جنسی» و همچنین «تهدید به اذیت و آزار و بازداشت اعضای خانواده» عنوان کردند.

مصاحبه افشاگرانه لقمان مرادی را که گفته بود شکنجه شده و بی‌گناه است از اینجا بخوانید.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی خواستار دادرسی عادلانه برای این دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام است.

مهندس سید رضا کرمانی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مهندس سید رضا کرمانی از اعضای باسابقه حزب پان ایرانیست، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی شهر کرج به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش تارنمای سازمان جوانان حزب پان ایرانیست، پیرو تماس تلفنی دفتر شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی کرج روز یکشنبه مورخ ۱۷/۱۱/۱۳۸۹ سرور مهندس سید رضا کرمانی در این شعبه حاضر و رای صادره به ایشان ابلاغ شده است.

آقای آصف الحسینی ریاست شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی کرج با استناد به مصاحبه‌های صورت گرفته توسط مهندس کرمانی با رسانه‌های خارج از کشور این موضوع را اقدام علیه امنیت کشور تشخیص داده و حکم به یک سال حبس تعزیری صادر نموده است. حسب گفتگویی که با مهندس کرمانی داشتیم ، در مهلت مقرر نسبت به این رای تجدید نظر خواهی خواهند نمود.

پس از گذشت ۵۰ روز، بهاره هدایت و مهدیه گلرو همچنان ممنوع الملاقات هستند

بهاره هدایت، عضو شورای دفتر مرکزی تحکیم وحدت و مهدیه گلرو دبیر انجمن اسلامی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی، همچنان ممنوع الملاقات هستند.

به گزارش دانشجو نیوز، این دو فعال دانشجویی که هفته گذشته احضار و مجددا محاکمه شده بودند بیش از ۵۰ روز است که از ملاقات تلفنی و حضوری محروم هستند.

طی این احضار قاضی مقیسه از آنها خواسته بود تا ضمن تکذیب کردن نامه ها و دست نوشته های منتشر شده از سوی آنها ، از اقدام خبرگزاری ها برای انتشار این نامه ها شکایات کرده و به پرونده جدیدی قضایی که برایشان در نظر گرفته شده خاتمه دهند.

بنظر می رسد این ممنوعیت ها و سلب حق تماسهای تلفنی و انتقال آنها به بند متادون اوین، بی ارتباط با خودداری دانشجویان از نوشتن تکذیبیه و ندامت نامه ها بر علیه مواضع قبلی شان طبق درخواست قاضی مقیسه نباشد.

بنا به این گزارش، همچنین این دو دانشجو به همراه مجید توکلی در پی احضار به دادگاه انقلاب ، اعلام داشته اند که در دادگاهی که تنها با حضور وکیل برگزار شود از اتهامات خود دفاع خواهند کرد. این ٣ فعال دانشجویی همچنین به روند برگزاری این دادگاه و اظهارات قاضی مقیسه به شدت اعتراض کرده اند. در پی این اعتراض ها، قاضی مقیسه با کار بردن الفاظی توهین آمیز مجید توکلی را از دادگاه اخراج کرده بود.

بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت از تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به حکم سنگین ۹ سال و نیم زندان محکوم شده است. مجید توکلی عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر نیز به ۸ سال زندان و تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شده است. این احکام از جمله سنگین‌تر احکام حبس صادر شده برای فعالین دانشجویی است..

مهدیه گلرو، نایب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، نیز در تاریخ ١١ آذر ٨٨ بازداشت شد. وی در فروردین سال ٨٩ به اتهام "تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی"به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مادر بهاره هدایت: ما را حتی از دیدن چهره اش پشت شیشه محروم کردند

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، طی هفته گذشته بار دیگر به دادگاه احضار شد.

وی همراه با مجید توکلی و مهدیه گلرو به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه منتقل شد. قاضی پرونده از این سه فعال دانشجویی خواسته بود پیام هایی که از سوی آنان در آستانه ۱۶ آذر امسال منتشر شد، تکذیب کنند تا پرونده جدیدی که برای آنها گشوده شده، بسته شود.

بهاره هدایت، از فعالان باسابقه دانشجویی، یکی از سنگین ترین احکام زندان را در میان فعالین دانشجویی و مدنی پس از وقایع انتخابات ۸۸ دریافت کرد. وی که برای پنجمین بار طی دو دوره عضویت در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شد، در حال سپری کردن دوران محکومیت ۹ سال و نیم خود در بند قرنطینه متادون زندان اوین است.

مادر بهاره هدایت در گفتگویی با دانشجونیوز اعلام کرد که بهاره به روند برگزاری این دادگاه اعتراض و اظهار کرده است که بدون حضور وکیل هیچ حرفی در دادگاه نخواهد زد.

از مادر بهاره هدایت وضعیت جسمی بهاره را به دلیل ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا در زندان جویا شدیم. وی گفت علیرغم وضعیت نامناسب بهاره و دردهای مکرر به دلیل سنگ کیسه صفرا، به وی مرخصی جهت عمل جراحی که توصیه اکید پزشک مختصص در زندان بوده، داده نشده است. او همچنین تأکید کرد یک ماه و نیم از آخرین ملاقات کابینی بهاره می گذرد و خانواده وی علیرغم مراجعات و درخواست های مکرر از حق ملاقات فرزندشان محروم هستند.

لطفا در مورد وضعیت کنونی بهاره هدایت در بند متادون زندان اوین توضیح دهید. به چه دلیل وی را مجددا به دادگاه احضار کردند؟

- بهار بیشتر از یک سال است که در زندان به سر می برد. تا الان سه دادگاه برای او تشکیل شده است. از تماس تلفنی ماه هاست محروم و امکان ملاقات کابینی نیز سلب شده، بارها درخواست ملاقات حضوری داده ایم ولی هیچ پاسخی نگرفتیم. از آخرین باری که بهاره ملاقات حضوری داشت ۱۰ ماه می گذرد. بهاره روزی که در منزلش بازداشت شد، سالم بود و هیچ بیماری جسمی نداشت. ولی به دلیل وضعیت نامناسب زندان، تغذیه نامناسب و فشارهای روحی، بیمار هم شده و نیاز به جراحی دارد. اما اجازه آن را هم نمی دهند. الان هم پرونده ای جدید دوباره تشکیل داده اند و به دادگاه احضارش کرده اند. جالب این که قاضی که باید در رسیدگی به پرونده ها بی طرف باشد قبل از آغاز رسیدگی به پرونده تهدیدش کرده که اگر ادعای آن ها را تایید نکند برایش حکم سنگین دیگری می دهد.

دختر جوانم را حکم ۹ سال زندان داده اند، از ابتدایی ترین حقوق یک زندانی محروم است و در زندان بیمار شده است. ما را حتی از دیدن چهره اش پشت شیشه هم محروم کردند. من، پدر و همسرش بارها درخواست مرخصی داده ایم اما هیچ جوابی به ما ندادند.

مدتی سکوت کردیم. با هیچ رسانه ای صحبت نکردیم به امید آنکه شاید به دخترم مرخصی بدهند. اما نه تنها این اتفاق نیفتاد که پرونده های جدیدی تشکیل و در نهایت هم به بند متادون همراه باقی زنان زندانی سیاسی منتقل شد.

از مادر بهاره پرسیدیم با توجه به این که بیش از یک سال از بازداشت بهاره می گذرد، او در زندان وقتش را چگونه می گذراند. وی در پاسخ گفت بهاره مدتی مسئول کتابخانه کوچک بند نسوان بود که نه تنها او را برکنار کردند بلکه با انتقال به بند متادون عملا زندانیان سیاسی زن از امکان کتابخانه و تلفن هم محروم شدند. قبلا کلاس قالی بافی در زندان می رفت که از آن هم محروم شد.

خانم هدایت در ادامه به دانشجونیوز گفت: "در حال حاضر نگرانی ام بیشتر به خاطر وضعیت جسمی بهاره است. او نیاز فوری به جراحی دارد و با توجه به اینکه ممنوع الملاقات شده کابوس هر شب ام این است که اتفاقی برایش بیفتد و ما بی خبر باشیم. گذشته از ظلمی که طی یک سال گذشته به بهاره و ما شد، شرایط جسمی او بحرانی است و مسئولان زندان نه تنها پاسخگو نیستند که هر بار درخواست مرخصی دادیم، جوابشان منفی بوده. دخترم فشارهای روحی بسیاری را تحمل کرده، چه کسی است که نداند پس از بازداشت برای چندمین بار وقتی با حکم ۹ سال و نیم زندان مواجه می شوی و پرونده های جدید هم برایت باز می کنند، چه قدر گذراندن روزها و تحمل سختی ها دشوار می شود. حال که حتی از شنیدن صدایش هم از پشت تلفن ماه هاست محروم شده ام. بهاره سنی ندارد و به تازگی ازدواج کرده. شرایط زندان سخت بود هر روز با افزایش محدودیت ها و فشارها عرصه را بیشتر بر او و باقی زندانی ها تنگ می کنند."

ایشان در ادامه گفت که برای گرفتن مرخصی بهاره و انجام معالجات پزشکی در حال پیگیری هستند و تأکید کرد: "هر اتفاقی برای بهاره در زندان بیفتد مسئول آن قاضی پرونده، بازجو و مسئولان زندان اوین هستند که حتی اجازه درمان هم به فرزندم ندادند."

لازم به ذکر است که از خانواده بهاره هدایت و مجید توکلی ومهدیه گلرو خواسته شده که برای تشکیل دادگاه پرونده جدید آنها به شعبه ۲۸ وکیل معرفی کنند.

فراخوان سه گروه دانشجویی برای استقبال از روز صدای مردم

گروه‌های دانشجویی دانشجویان سبز دانشگاه اشرفی اصفهانی، انجمن سبز دانشگاه تهران شرق و گروه رسا طی بیانیه ای روز ۲۵ را "روز صدای مردم" نامیده و از برپایی تجمع در این روز حمایت کردند.

به گزارش دانشجونیوز این سه گروه دانشجویی در بیانیه خود از همراهان جنبش سبز دعوت کرده‌اند تا در شب‌های ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه و در ساعت ۲۲ شب "دردهای مشترک" را فریاد زنند.

در ابتدای این بیانیه آمده است:

"نزدیک است سالگرد بهاری که دل های پرشماری حسرت به ثمر نَنشستن نهالش را می خورند. درحالی که این روزها امواج استبداد ستیزی، مردمان این نزدیکی ها را فراگرفته به سی و دومین سالگرد بهار آزادی در ایرانمان نزدیک می شویم. بهاری که اکنون از آن جز نامی باقی نمانده است.

هر روز بخشی از سرمایه های انسانی و مادی و فرصت های پیشرفت این دیار ازدست می روند. انسان های آزاده بسیاری، هر کدام با کوله باری از تجربه و دانش، به بند کشیده شده اند. خانواده های بیشماری از لگد کوب شدن جوانه هایشان در اندوه فرورفته اند. آنانی هم که بر مسند امورند آنچه در کلامشان جلوه می نماید دروغ و ریا است. روند تحولات، خواست ها و هدف ها را در میان ملت های آزاده دیگر آن چنان که خود می پسندند می نمایانند. از سویی حاکمان مصری را به مدارا با معترضان سفارش می کنند و از دیگر سو در 20 ماه گذشته سخت ترین و بی رحمانه ترین رفتارها را با معترضان داخلی روا داشته اند. این ها را همه می دانیم. و با این همه، هر روز از یکدیگر می پرسیم راه حل چیست؟ چه باید کرد؟ اصلا مگر می شود کاری کرد، آیا سرنوشت محتوم مردمان خاورمیانه همین است؟!"

این گروه‌های دانشجویی در بیانیه خود ضمن قابل تغییر دادن حاکمیت گفته‌اند "به نظر می آید این مهم جز خواست و اراده ما به چیزی بستگی ندارد."

فراخوان گسترده رسانه های سبز برای شرکت در راهیمایی ۲۵ بهمن

دانشجونیوز: پس از انتشار خبر درخواست مجوز برای تظاهرات در روز 25 بهمن و در راستای استفاده از پتانسیل های شبکه های اجتماعی مجازی چون فیس بوک و توئیتر بنابر تاکید سران جنبش سبز بر گسترش آگاهی و توسعه شبکه های اجتماعی ، بسیاری از خبرگزاری ها و رسانه های سبز و غیر همسو با دولت, به طور گسترده ای دست به انتشار خبر گشایش صفحات فیس بوک و توئیتر 25 بهمن زده اند.

پس از ایفای نقش شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر مصر و انتشار نسخه جعلی برخی از وب سایت های منتقد دولت ، بیم آن می رفت که سپاه سایبری وابسته به دولت کودتا از چنین امکاناتی بر علیه معترضان استفاده کند.

آخرین پوسترها، بیانیه ها، اخبار و… لحظه به لحظه در این صفحه در دسترس قرار خواهند گرفت. همچنین امکان تبادل نظر با اعضا دیگر نیز در این صفحات لحاظ شده است.

شایان ذکر است، روز شنبه (۱۶ بهمن-۵ فوریه) میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، در پیام مشترکی از وزارت کشور، تا براي راهپيمايي مردمي درجهت حمايت ازقيام مردم مصروتونس مجوز لازم را صادر کند.

در ضمن برنامه ریزان و مدیران این صفحه ها، از کاربران فیس بوک خواسته اند تا با پیوستن به این صفحه ها نظرات و پیشنهادات خود را با کاربران دیگر در میان بگذارند.

مادر شش فرزند در زندان اوین، به اتهام تماس با تلویزیون های خارجی

شهرزاد نیوز: فاطمه خرمجو، 53 ساله و مادر شش فرزند، نیمه شب 17 دیماه سال 1388 دستگیر شده و با وجود داشتن یک فرزند معلول، همچنان در زندان اوین نگه داری می شود.

این زن که پس از مرگ همسرش، به رانندگی اتوبوس در خط تهران - قم پرداخت تا خرج خود و فرزندانش را تأمین کند، توسط 8 مأمور امنیتی مرد و یک مأمور امنیتی زن، که خود را مأمور ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی کرده بودند، بازداشت شد و بعد اتهام اصلی اش تماس با تلویزیون های خارجی عنوان گردید و روانه زندان اوین شد.

بزرگ ترین نگرانی این مادر در زندان، فرزند معلول اوست که به گفته وی، گاهی طاقت بچه های دیگر را می گیرد.

فاطمه خرم جو، در اسفند 88 به همراه دخترش بازداشت شد. او در جريان بازجويی‌ها هيچ اتهامی را نپذيرفت. پس از مدتی از بند 209 به بند عمومی زندان اوين منتقل شد و در مرداد 89، جهت رسيدگی به اتهاماتش به شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی انتقال یافت. گفته می شود که وی در اين دادگاه از سوی قاضی صلواتی تهديد شده است كه در صورت عدم همكاری، فرزندانش بازداشت خواهند شد. سه ماه بعد وی در جلسه دوم دادگاه به 5 سال زندان محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تأیید شد.

فاطمه خرم جو حدود يكسال است كه در زندان اوين به سر می ‌برد و در ماههای گذشته، به همراه ساير زندانيان سياسی زن، به بند متادون منتقل شده است.

كارگران شركت مخابرات راه دور هنوز 18 حقوق طلب دارند

ايران كارگر : به دنبال اعتراضات و پيگيري ها و به دنبال تحصن هاي متوالي پرسنل معترض شركت مخابرات راه دورشيراز , نهايتا به هر يك از پرسنل اين شركت يك ميليون تومان حقوق داده شد اما از آنجا كه هر يك از پرسنل شركت , 20 ماه حقوق معوقه خود را طلب داشتند هنوز كارگران شركت 18 ماه حقوق طلب دارند .
يكي ازپرسنل اين شركت گفت : نتوانستم شهريه دخترم براي ثبت نام در ترم جديد دانشگاه را پرداخت كنم . من و همه همكارانم وضعيت مشابه هم را داريم و همه به شدت در تنگنا بودند نتوانستم اين مشكل ر احل كنم , اين وضعيت همه ما ست , شما احساس يك پدري كه بعد از 20سال تا 25 سال كار نتواند حتي مشكل شهريه فرزندش را حل كند را حتما درك ميكنيد . چرا بايد اين وضعيت را داشته باشيم ؟ تا كي ؟

عدم بازگشت یک ملی پوش دیگر به ایران

فارس: رئيس انجمن كوهنوردان ايران گفت: عدم بازگشت عضو تيم اعزامي به جشنواره يخ‌نوردي فرانسه عملي غيراخلاقي است.

عباس ثابتيان در خصوص ناپديد شدن يكي از اعضاي تيم اعزامي انجمن كوهنوردان به فرانسه عنوان كرد: اعضاي اين تيم بر اساس قواعد سال‌هاي گذشته، به واسطه تجربه كوهنوردي انتخاب و راهي فرانسه شده اند. گرفتن روايد نيز بر اساس قوانين سفارت كشور مطبوع صورت گرفت. تيم انجمن براي چهارمين سال پياپي راهي اين جشنواره شد.

وي با تاييد عدم بازگشت يكي از اعضاي تيم اعزامي تصريح كرد: هنوز خبري از وي نداريم. هيچ تماسي با وي نداشته و نمي‌دانيم كجا است و شايد هم بازگشته است. چون از وضعيت وي بي خبر هستم، هنوز با قاطعيت نمي‌توانم بگويم كه وي بازخواهد گشت يا نه.

رئيس انجمن كوهنوردان ايران گفت: اعضاي تيم اعزامي به فرانسه هيچ گونه سابقه سياسي نداشته و صرفا به پشتوانه سابقه كوهنوردي خود انتخاب و راهي شده اند. اين شرايط براي همه كوهنوردان وجود دارد. اگر در نظر بگيريم كوهنورد مورد نظر از اين فرصت براي عدم بازگشت به ايران استفاده كرده، از نظر من كار وي عملي كاملا غير اخلاقي است.

وي ادامه داد: با اين كار فقط شرايط را براي اعزام تيم‌هاي بعدي سخت تر مي‌كند. در صورت محرز شدن اين امر، مجبور خواهيم شد براي انتخاب نفرات بعدي ضمانت‌هاي مالي سنگين‌تري را در نظر بگيريم. با اين شرايط شايد فرصت اعزام بسياري از كوهنوران علاقمند كه اين امكانات را ندارند، از بين برود.

تيمي متشكل از 8 نفر از اعضاي انجمن كوهنوردان ايران براي شركت در جشنوراه يخ‌نوردي اكران (جنوب فرانسه) 21 دي ماه عازم پاريس شد. يكي از اعضاي اين تيم روز دوم ورود به فرانسه، از تيم جدا شده و ناپديد مي‌شود كه تاكنون نيز اطلاعي از وي به دست نيامده است.

دراويش اليگودرز با تجمع در مقابل اداره اطلاعات زندانيهاي خود را آزاد كردند

تجمع رو به افزایش دراویش گنابادی مقابل اداره اطلاعات الیگودرز، ماموران این اداره را به آزادی دو درویش بازداشتی واداشت.

به گزارش سایت مجذوبان نور، در پی دستگیری دو درویش گنابادی با نام های پیرکرمی و احمدرضا رجایی توسط اداره اطلاعات الیگودرز در صبح دیروز دوشنبه 18 بهمن ماه، شمار زیادی از دراویش ساکن استان های اصفهان و لرستان برای آزادی برادران ایمانی خود عازم الیگودرز شده و مقابل اداره اطلاعات آن شهرستان تجمع کردند.

این تجمع که تا هنگام مخابره این خبر نیز رو به افزایش است نهایتا پس از گذشت نزدیک به پنج ساعت باعث آزادی این دو درویش از بازداشتگاه اداره اطلاعات شد.

طبق اخبار رسیده ماموران امنیتی در بازجویی از این دو درویش، خواستار همکاری آنان با اداره اطلاعات و تعطیل کردن مجالس مذهبی دراویش در این شهرستان شده بودند.

یادآور می شود دراویش گنابادی در ماه گذشته نیز، با تجمعی که تعداد آن از پنج هزار نفر گذشته بود، آقای سید مرتضی محجوبی از مشایخ این طریقت عرفانی و چهار تن دیگر از دراویش را که همراه ایشان توسط اداره اطلاعات اصفهان بازداشت شده بودند، از زندان مرکزی اصفهان آزاد کردند.

۴۳ درصد کارگران در ايران، زير خط فقر زندگی می کنند

رادیو فردا،بهروز کارونی: غلامرضا خادمی زاده، رئيس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری، اعلام کرد که ۴۳ درصد کارگران در ايران، زير خط فقر زندگی می کنند.

شورای‌عالی کار در اسفند سال گذشته، حداقل ماهانه دستمزد برای کارگران در سال جاری را ۳۰۳ هزار تومان در ماه تعيين کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئيس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری ضمن انتقاد از اين حداقل حقوق ماهانه گفت: هم اکنون بسياری از خانم ها در بخش هايی مانند منشی گری، اپراتوری و همچنين مشاغل خدماتی فعاليت می کنند که از حداقل های دستمزد نيز محروم هستند.

سيامک طاهری، روزنامه نگار در تهران، در گفت و گو با راديو فردا در خصوص حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال جاری اشاره می کند:«اين دستمزد به هيچ وجه، پاسخگوی نيازهای زندگی يک خانواده و حتی يک فرد مجرد نيست. »

او در اين ارتباط به کرايه خانه، هزينه های خورد و خوراک، پوشاک و ... اشاره می کند و می افزايد:« اين هزينه ها بسيار کمتر از حقوقی است که به کارگران پرداخت می شود.»

يک کارگر به نام هادی نيز در مورد دستمزدهای کنونی برای کارگران به راديو فردا می گويد:« با اجاره سنگين خانه و مشکلاتی که داريم، واقعا نمی توانيم چرخ زندگی مان را بگذارنيم.»

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا خادمی زاده، رئيس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری، همچنين با پيشنهادهای برخی از تشکل های کارگری برای تعيين حداقل يک ميليون تومان در ماه برای کارگران مخالفت کرد و گفت: پيشنهادهای ميليونی هرگز نمی تواند به واقعيت بپيوندد.

کانون عالی انجمن های صنفی کارگری در ماه های اخير با مجوز وزارت کار و امور اجتماعی تشکيل شده است.

اين در حاليست که شماری از تشکل های کارگری با توجه به گرانی روز افزون و نيز پيامدهای ناشی از حذف يارانه ها خواستار افزايش حداقل دستمزد کارگران به گونه ای شده اند که هزينه های يک زندگی شرافتمندانه را برای آنان تامين کند.

سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سنديکای کارگران شرکت نيشکر هفت تپه و اتحاديه آزاد کارگران ايران از جمله اين تشکل ها هستند.

در خواست اين تشکل ها با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار عنوان شده است که در آن، بر لحاظ شدن تورم ساليانه و هزينه‌های واقعی يک خانواده متوسط چهار نفره تاکيد شده است.

در اين ميان، برخی از مقام های خانه کارگر خواستار افزايش حداقل دستمزد کارگران بين ۵۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان در ماه شده اند.

از سوی ديگر، به گزارش خبرگزاری مهر، کميته دستمزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان‌های تهران و البرز برمبنای آمار منتشر شده بانک مرکزی و محاسبه اقدام خوراکی مصرفی خانواده‌های کارگری به اين نتيجه رسيده است که تا پيش از اجرای قانون هدفمند‌شدن يارانه‌ها، يک خانواده چهارنفره، به طور متوسط، بيش از يک ميليون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه هزينه داشته است.

فتح الله بيات، رئيس اتحاديه کارگران قراردادی و پيمانی، نيز گفته است که ۸۵ درصد از خانوارهای شهری ايران زير خط فقر مطلق زندگی می کنند.

با اين همه، بر اساس گزارش هايی که در برخی از خبرگزاری ها منتشر شده است، به احتمال قوی، حداقل دستمزد ماهانه کارگران برای سال آينده، حدود ۵۰۰ هزار تومان تعيين می شود.

اين در شرايطی است که به گفته دبيراجرايی خانه کارگرشهر ری‌، افزايش مزد کارگران، باعث افزايش قدرت خريد کارگران و در نتيجه، تحول صنعتی کشور خواهد شد.

در همين حال، بحث تعيين حداقل دستمزد ماهانه کارگران در حالی مطرح شده است که به گفته فتح الله بيات، رئيس اتحاديه کارگران قراردادی و پيمانی، بيش از ۸۰ درصد از هفت ميليون و ۵۰۰ هزار کارگر ايرانی، قراردادی هستند.

به عبارت ديگر، اين گروه بزرگ از کارگران حتی از حداقل دستمزد ماهانه ۳۰۳ هزار تومانی برخوردار نيستند.

وزیر دادگستری: بازداشتگاه‌های موقت می‌سازیم

وزیر دادگستری گفت: در راستای جداسازی متهمان از مجرمان، ساخت بازداشتگاه‌های موقت در دستور کار قرار گرفته است.

سیدمرتضی بختیاری ساعتی پیش در آئین بهره‌برداری از بازداشتگاه موقت بندرعباس گفت: آیین نامه تفکیک زندانیان به تصویب قوه قضاییه رسیده است و برای جداسازی متهمان از مجرمان ساخت بازداشتگاه‌های موقت در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: تمامی متهمان تا پیش از اثبات جرم در بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند و در صورت اثبات جرم راهی زندان می‌شوند، در غیر این صورت بازداشت آنان در بازداشتگاه موقت جزو سوابق کیفری آنان محسوب نمی‌شود.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها نیز گفت: برای ساخت بازداشتگاه موقت بندرعباس 10 میلیارد ریال از اعتبارات ملی هزینه شده است.

بازداشتگاه موقت بندرعباس با گنجایش 150 نفر در زمینی به مساحت 6 هزار و 200 متر مربع و زیربنای هزار و 200 متر مربع در دو طبقه ساخته شده است.

این بازداشتگاه دارای سالن غذاخوری و سالن ملاقات حضوری است.

قلعه تاریخی دوران ساسانیان در حال تخریب است

خبرگزاری هرانا – قلعه ریشهر به دلیل عدم رسیدگی از سوی سازمان میراث فرهنگی، در حال نابودی و تخریب است.

عضو شورای شهر بوشهر گفت: اگر چاره‌ای برای وضعیت نابسامان قلعه ریشهر اندیشیده نشود بزودی شاهد فروریختن قلعه تاریخی ریشهر هستیم.

به گزارش فارس، داریوش پوربهی افزود: میراث فرهنگی هیچ برنامه‌ای برای حفظ این اثر به جای مانده از ۲ هزار سال پیش ندارد و می‌طلبد که شهرداری و میراث فرهنگی چاره‌ای برای ترمیم و نگهداری از این قلعه بسیار زیبا و تاریخی بیندیشند.

عضو شورای اسلامی شهر بوشهر با بیان اینکه موج‌هایی که از دریا به دیواره این قلعه برخورد می‌کنند، موجب تخریب این بنای تاریخی می‌شوند در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به میراث فرهنگی گفت: میراث فرهنگی باید بودجه خود را برای ترمیم و نگهداری از این قلعه تاریخی، سیاسی، نظامی، کشتیرانی و اقتصادی بوشهر صرف کند.

پوربهی افزود: میراث باید اهتمام بیشتری به خرج دهد تا این قلعه بر جای مانده از دوره ساسانیان بازسازی شده و در معرض دید شهروندان بوشهری قرار گیرد.

پوربهی همچنین لزوم سرمایه‌گذاری در زمین‌های خشک اطراف بوشهر را یادآور شد و عنوان کرد: باید با سرمایه‌گذاری در زمین‌های خشک اطراف شهر بوشهر زمینه را برای تفریح شهروندان و همچنین جذب توریست مهیا کنیم.

وی از پارک لیان به عنوان یک ظرفیت توریستی مهم برای استان و شهر بوشهر نام برد و ادامه داد: پس از هزینه ۹ میلیارد تومانی، این طرح را به حال خود‌‌ رها کردند.

پس از 5 ماه، دانش آموزان زلزله زده در انتظار سرپناه

خبرگزاری مهر: پس از گذشت 50 روز از زمین لرزه 6.5 ریشتری ریگان همچنان تعداد زیادی از مدارس خشت و گلی این منطقه قابلیت استفاده را ندارند و دانش آموزان این مدارس در محیطهای رو باز به ادامه تحصیل مشغولند.

پس از گذشت بیش 50 روز از زمین لرزه 6.5 ریشتری ریگان، حدود پنج هزار نفر از دانش آموزان این مناطق بدون در اختیار داشتن محل مناسب برای تحصیل در فضای روباز به مدرسه می روند.

این درحالی است که بروز سیل و طوفان طی روزهای گذشته نیز در ریگان ادامه تحصیل این دانش آموزان را با مشکل مواجه کرده است.

با وجود درخواست مکرر نماینده شهرستانهای جنوبی در خصوص تخصیص کانکس به این مدارس همچنان دانش آموزان این مدارس در انتظار بسر می برند و این درحالیست که در نرماشیر و فهرج نیز دانش آموزان با همین مشکل مواجه هستند.

حجت الاسلام محمد غضنفرآبادی در این خصوص اظهارداشت: با توجه به سردی هوا باید هر چه سریعتر در خصوص بازسازی مدارس در ریگان اقدام شود.

وی ادامه داد: تنها در ریگان پنج هزار دانش آموز با مشکل نبود کلاس مقاوم مواجه هستند و این مسئله در فهرج و نرماشیر نیز وجود دارد.

افزایش آمار طلاق؛ 12 طلاق به ازای 100 ازدواج

خبرگزاری مهر: یک استاد روانشناسی با اشاره به افزایش آمار طلاق در سنین جوانی در جامعه اظهار داشت: متاسفانه اکنون به ازای 100 واقعه ازدواج، 12 واقعه طلاق در کشور صورت می گیرد.

دکتر اصغر نوروزی ظهر دوشنبه در جشنواره انقلاب، ازدواج آگاهانه و آسان در مجتمع فرهنگی اهل بیت ساری افزود: به ازای هر 100 ازدواج، اکنون 12 طلاق در جامعه صورت می گیرد که این طلاق ها به صورت تنها دوری همسران زیر یک سقف است.

وی خاطر نشان کرد: طلاق در برخی مواقع راه حل مناسبی برای برون رفت از مشکلات اجتماعی است.

این استاد روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه از پایین بودن آمار طلاق در بسیاری از استانهای کشور خبر داد و تصریح کرد: پایین بودن آمار ازدواج در این مناطق به واسطه بی توجه ای خانواده ها به جوانانانشان و اشتراکات اجتماعی آنان استو

نوروزی با تاکید بر تقویت آموزش های قبل از ازدواج برای جوانان اظهار داشت: تنها راه حل کاهش طلاق، آموزش است که والدین برای کاهش آمار طلاق در جامعه نقش آفرین هستند.

وی افزود: خلاء قانونی در موضوع ازدواج بسیار مشهود بوده و این مهم باید از طریق مسئولان ارشد نظام و نمایندگان مجلس رفع شود.

12 میلیون جوان ایرانی در آستانه تشکیل ازدواج هستند

سرپرست مدیریت سازمان جوانان مازندران نیز گفت: در کشور حدودا 24 میلیون جوان وجود دارد که این آمار در مازندران به یک میلیون جوان رسیده است.

روح الله معافی به انرژی جوان ایرانی اشاره کرد و عنوان داشت: در گذشته رژیم ستم شاهی به جوانان ایرانی اهمیت لازم و شایسته را نداده بوده که این موضوع پس از انقلاب اسلامی به اوج خود رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه بین الملل جوانان ایرانی شایستگی خود را نشان داده و امروزه در تمام کشورهای دنیا از هوش و استعداد جوان ایرانی سخن می گویند.

مشاور استاندار مازندران در امور جوانان افزود: خانواده از اولین کانونهای اجتماعی تشکیل شده ای بوده که از ابتدای خلقت بشر وجود داشته و این نهاد اجتماعی در اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بیان داشت: آمار تشکیل خانواده در کشور روبه کاهش بوده و مازندران از این قاعده مستثنی نیست و هرروز بر آمار طلاق در استان افزوده می شود.

آخرین خبرها از فاجعه زیست‌ محیطی در بوشهر

روزنامه آرمان: آخرین خبرها از آلودگی نفتی 25 کیلومتری در سواحل دیلم حاکیست که اگر وضعیت جوی مساعد باشد حداقل دو ماه برای پاکسازی این مناطق زمان نیاز است؛ از سوی دیگر 30 هکتار از مزارع کشاورزی و بالغ بر 100 هکتار از سواحل دیلم به نفت آلوده شده است و عملیات پاکسازی ادامه دارد. در پی پوسیدگی و ترکیدگی خط لوله آغاجاری به گوره در دیلم استان بوشهر نشت نفت از این خط لوله آغاز شد که این نشتی، روز بعد از حادثه

با تغییر خط لوله متوقف شد. اما روز چهارشنبه هفته گذشته به دلیل جاری شدن سیل، این نفت به دریا نشت کرد که به دلیل وضعیت بد جوی و توفانی بودن دریا، نفت حدود 25 کیلومتر از ساحل منطقه دیلم را دچار آلودگی کرد. دکتر سید محمد باقر نبوی ـ معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ـ با اشاره به اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد بین 300 تا 400 هکتار از زمین‌های منطقه به نفت آلوده شده‌اند گفت: اگر شرایط جوی مساعد باشد حداقل 2 ماه پاکسازی مناطق آلوده به طول می‌انجامد. وی با اشاره به این که مقداری از نفت نشت کرده که امکان مکش داشته است، جمع شده است، افزود: در عین حال خوشبختانه نفت به دریا نرفته و به سواحل ماسه‌ای منطقه بازگشته است.معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسئولان شرکت نفت عملیات پاکسازی ساحل را آغاز کرده‌اند اما باید محل دپوی ضایعات نفتی به شکلی باشد که نشتی نداشته باشد. وی تصریح کرد: خسارات زیست‌محیطی وارده هم‌اکنون در دست بررسی است و بزودی میزان آن اعلام می‌شود. غلامرضا کشتکار ـ مدیرکل مدیریت بحران بوشهر ـ نیز با با بیان این که یک فاجعه زیست محیطی در سواحل دیلم رخ داده است، اظهار کرد: بر اثر نشت نفت از لوله‌های نفت آغاجاری به گوره 25 کیلومتر از سواحل دیلم آلوده به نفت شد که این حادثه آلودگی 300 هکتار از مزارع کشاورزی و بالغ بر 100 هکتار از سواحل دیلم را در پی داشته است. وی افزود: پاکسازی مناطق آلوده، عملیات بسیار سخت و زمان‌بری است به طوری که اگر در عرض سه ماه هم بتوانیم این مناطق را پاکسازی کنیم فکر می‌کنم مطلوب است. مدیر کل مدیریت بحران استان بوشهر با بیان این که نمی‌توانیم در رابطه با میزان حجم پاکسازی شده آلودگی نفتی، درصدی را عنوان کنیم، افزود: در مجموع حدود 300 تا 400 کامیون شن و ماسه آلوده به نفت جمع‌آوری شده است.

کارگران گونی بافی: تاخير 9 ماهه در پرداخت دستمزد

روزنامه مردمسالاری: گروهي از کارگران کارخانه گوني بافي اروميه در اعتراض به وضعيت کارخانه و آنچه که تاخير 9 ماهه در پرداخت حقوق و دستمزدشان عنوان مي کردند، در مقابل ساختمان استانداري آذربايجان غربي تجمع کردند.
به گزارش ايسنا، يکي از کارگران حاضر در تجمع عنوان مي کرد که اين کارخانه از 9 ماه گذشته به دلايل سو»مديريتي دچار بحران شده است.
نماينده کارگران اين کارخانه نيز با اعلام نارضايتي از وضعيت موجود، گفت: مديريت کارخانه گوني بافي اروميه مدعي است که به دنبال تغيير ساختار در کارخانه است اما تاکنون هيچگونه تغييري در اين واحد توليدي ايجاد نکرده است و کارگران در سرگرداني و بلاتکليفي هستند.
"پرتويي"، با اشاره به اينکه شواهد موجود در اين کارخانه از انحلال احتمالي آن در آينده نزديک خبر مي دهد، اظهار داشت: کارخانه به حالت تعطيل درآمده است و هيچ مقام مسوولي به مشکلات کارگران و شرکت رسيدگي نمي کند.
اين کارگر کارخانه گوني بافي اروميه اظهار کرد: نامه نگاري هايي در راستاي بهبود وضعيت کارخانه به استاندار، معاونان استاندار، نماينده ولي فقيه در استان و نمايندگان آذربايجان غربي در مجلس ارائه شده است ولي هيچ ترتيب اثري در اين زمينه از سوي مسوولان مذکور صورت نگرفته است.
يکي ديگر از کارگرن تجمع کننده، عدم پاسخگويي مسوولان مربوطه را از مهمترين دلايل عدم رفع مشکلات اين کارخانه عنوان کرد و افزود: مسوولان دستگاه هاي مرتبط به جاي حل مشکلات و رفع موانع، جواب هاي سربالا مي دهند. وي عدم تمديد دفترچه هاي خدمات درماني کارگران را، از ديگر مشکلات آنها عنوان و خاطرنشان کرد: در اين مدت 9 ماه که کارگران حقوق و مزايايي دريافت نکرده اند، حق بيمه هاي آنان نيز واريز نشده و در مراجعات پزشکي کارگران به مراکز خدمات درماني، عنوان مي شود که دفترچه هاي آنان اعتباري ندارد.
وي در ادامه با اشاره به نامه نگاري هاي صورت گرفته ميان نماينده کارگران و نمايندگان اروميه در مجلس شوراي اسلامي، گفت: نمايندگان مجلس عدم دخالت در بخش خصوصي را از دلايل رفع مسووليت براي حل اين مشکل ذکر کرده اند. اين در حالي است که، نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: قول صددرصد براي حل مشکل کارگران کارخانه گوني بافي نمي دهم.
"سيد سلمان ذاکر"، در گفت وگو با ايسنا، افزود: با اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها، 30 درصد از منابع مالي به بخش خصوصي تعلق مي گيرد.
وي ادامه داد: تمام تلاش خود را براي احقاق حقوق کارگران، از طريق اين منابع انجام مي دهم ولي قول صددرصد نمي دهم. ذاکر با اشاره به اينکه مسئولان سازمان صنايع و معادن استان بايد پاسخگوي اين کارگران باشند، اظهار کرد: دستمزد کارگران کارخانه گوني بافي اروميه بايد طبق قانون کار پرداخت شود.
نماينده اروميه در مجلس با بيان اينکه متاسفانه آمار بيکاري در استان آذربايجان غربي زياد است، تصريح کرد: مسوولان مربوطه بايد در خصوص جذب اين کارگران اقداماتي انجام بدهند.

بازاری زندانی در معرض خطر مرگ قرار دارد

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" جان بازاری زندانی محسن دکمه چی در معرض خطر جدی مرگ قرار دارد ولی بازجویان وزارت اطلاعات و جعفری دولت آبادی دادستان تهران از شیمی درمانی او خوداری می کنند و قصد دارند که او را زجرکش وبه مرگ تدریجی سوق دهند.
بازاری زندانی محسن دکمه چی در شرایط بسیار حاد و وخیم جسمی بسر می برد و پیشرفت سرطان او به حدی رسیده است که در صورت بستری نشدن احتمال مرگ او در آینده نزدیک بسیار زیاد است. او شبانه روز از درد جانکاه سرطان لوز المعده رنج می برد. بازجویان وزارت اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نه تنها از شیمی درمانی او ممانعت می کنند بلکه از تزریق مسکنهای قوی برای کاهش درد جانکاه وی خوداری می کنند. دستگاه گوارشی او قادر به هضم غذا نیست و آن را دفع می کند و اساسا قادر به خوردن غذای زندان نمی باشد. او بدلیل ضعف و درد شدید در طی شبانه روز تقریبا 20 ساعت بر روی تخت می باشد و از درد جانکاه به خود می پیچد تا آنجا که حتی قادر به انجام کارهای شخصی خود نمی باشد.بازاری زندانی دچار کاهش وزن شدید شده و در طی این مدت بیش از 20 کیلو از وزن وی کاسته شده است.
بازاری زندانی محسن دکمه چی در زندان اوین دچار سرطان لوز المعده (پانکراس) گردید. 4 ماه اول بیماریش از معاینه ،تشخیص و درمان وی خوداری کردند . بهداری زندان با رفتارهای غیر انسانی به او می گفت که اظهار به بیماری می کنی و تنها به تجویز قرصهای مسکن معمولی اکتفا می کردند.پس از 4 ماه دردهای شدید شبانه روزی ،زردی بدن و رسیدن وضعیت جسمی اش به نقطه بسیار حاد او را به بیمارستان منتقل کردند.او بلافاصله مورد عمل جراحی قرار گرفت ولی عمل وی به دلیل پیشرفت سرطان لوز المعده و عدم تشخیص و درمان به موقع ناموفق بود و پزشکان تصمیم گرفتند پس از پایان دوره نقاهت او را مورد شیمی درمانی قرار دهند.
ولی علیرغم تاکید پزشکان بیمارستان بدستور بازجویان وزارت اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران معالجات او متوقف و وی را به زندان اوین بازگرداندند. در طی مدت بودن در زندان اوین تمامی درمانهای معمولی او حتی داروهای تسکین دهنده متوقف گردید.پس از مدتی او را به سالن کاملا ایزوله شده 12 زندانیان سیاسی بند 4 زندان گوهردشت کرج منتقل کردند.
بازاری زندانی در حال حاضر در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و جان او در معرض خطر جدی مرگ است. از روز انتقال به زندان گوهردشت کرج تا به حال تمامی درمانهای او متوقف شده و از دادن داروهای تسکین دهنده به وی خوداری می کنند و دردهای جانکاه او باعث تاثرو تالم شدید سایر همبندیانش شده است. اعتراض و دادن قرصهای مسکن معمولی تنها کاری است که همبندیان او می توانند انجام دهند .همبندیان آقای دکمه چی شاهد دردهای جانکاه و مرگ تدریجی او هستند.
بازجویان وزارت اطلاعات قصد دارند بازاری اسیر و بی دفاع محسن دکمه چی را همانند ناخدا یکم البرز قاسمی که سال گذشته به شیوۀ عدم درمان و تحمل دردهای جانکاه به قتل رساندند او را هم به این طریق حذف فیزیکی نمایند.
مراجعات خانواده آقای دکمه چی به دادستان و سایر ارگانهای رژیم ولی فقیه که چندین هفته بطور مستمر ادامه دارد با این پاسخ مواجه هستند که وزارت اطلاعات به درخواست دادستانی مبنی بر درمان آقای دکمه چی هنوز پاسخی نداده است.
تصمیم گیری در مورد سرکوب خونین مردم ایران ،اعدام زندانیان سیاسی،اعدام های گروهی،اعدام نوجوانان و سرکوب زندانیان سیاسی توسط ولی فقیه علی خامنه ای گرفته می شود و برای اجرا در اختیار صادق لاریجانی رئیس منصوب وی در قوۀ قضاییه و از جنایتکاران علیه بشریت ، وزارت اطلاعات و سازمان زندانها قرار داده می شود.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،طرح غیر انسانی و جنایتکارانه قوۀ قضاییه و وزارت اطلاعات برای حذف فیزیکی بازاری زندانی محسن دکمه چی را به عنوان یک جنایت محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای در ایران خواستار اقدامات عملی می باشد.

19 بهمن 1389 برابر با 08 فوریه 2011

گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

خانواده‌های كارگری موفق به دريافت يارانه‌ها نشدند

ايلنا: دبيراجرايي خانه كارگر زنجان مي‌گويد: با وجود اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها هنوز گروهي ازخانواده‌هاي كارگري اين استان موفق به دريافت يارانه‌هاي مرحله اول خود نشده‌ا‌ند.
مرتضي ريحانيان درگفت‌وگو با خبرنگار ايلناگفت: نزديك به 2 هزار نفراز اهالي زنجان هنوز موفق به دريافت يارانه‌هاي خود نشده‌اند.
وي با بيان اينكه درصد قابل توجهي از اين افراد را كارگران تشكيل مي‌دهند،گفت: تمامي اين افراد مانند ساير شهروندان از همان مرداد ماه نسبت به افتتاح حساب بانكي اقدام‌كردند اما همچنان منتظر دريافت مطالبات يارانه‌اي خود هستند.
ريحانيان با يادآوري اينكه كم كم زمان پرداخت مرحله دوم يارانه‌ها فرا مي‌رسد، گفت: افرادي كه تاكنون موفق به دريافت يارانه‌هاي خود نشده‌اند از بعد اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها كالاهاي مورد نياز خودرا بدون كمك دولت تهيه كرده‌اند.
وي خواستار رسيدگي دولت به وضع افرادي شد كه هنوز موفق به دريافت مطالبات خود نشده‌اند ويادآور شد: در مرحله دوم پرداخت يارانه‌ها تعداد كالاهاي اساسي مشمول دريافت يارانه نقدي بيشترشده است.

افشای گوشه ای از ثروتهای میلیاردی چپاولگران حاکم

از ثروت میلیاردی آخوند شجونی تا وابستگی شرکت هواپیمایی توسکا به الله کرم سرچماقدار باند ولی‌ فقیه. این دو فقره در جریان درگیری باندهای مافیايی رژیم فاش شده است.

آخوند شجونی که از نزدیکان احمدی‌ نژاد است، در مناظره ‌ای با رسانه‌های حکومتی با سؤالاتی درباره این موضوعات روبه‌ رو شد: مالکیت ۶۰ هزار متر زمین در اوین، یک گاوداری در کرج، تفریحگاه آران و ماجرای کاخ مروارید. اما او به هیچ ‌کدام از این سؤالات پاسخ روشنی نداد.

الله کرم از گردانندگان چماقداران وابسته به ولی فقیه هم با این سؤال روبه‌رو شد: اگر امکان دارد در مورد آژانس هواپیمایی توسکا توضیح دهید و اصلا آیا انتساب و ارتباط این آژانس با حضرتعالی صحت دارد؟ الله کرم نیز پاسخ روشنی به این سؤال نداد.

از الله ‌کرم هم‌چنین پرسیده شد: انصار حزب‌الله در زمان دولت هاشمی رفسنجانی از غلامحسین کرباسچی برای حمله به دولت پول می‌گرفته است در این باره توضیح دهید. وی به این سؤال هم پاسخ نداد.

تداوم اعمال فشار و محدودیت بر زندانیان سیاسی ارومیه

خبرگزاری هرانا - زندانیان سیاسی محبوس در بند 12 زندان مرکزی ارومیه در راستای اعمال فشار و محدودیت های مسئولین زندان و وزارت اطلاعات بیانیه ای را صادر نموده و ضمن برشمردن محدودیت ها و فشارها از مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها خواهان اقدام عاجل در جهت رفع فشارهایی که به زندانیان سیاسی از سوی حکومت تحمیل می‌شود؛ شدند.

متن این بیانیه که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:

بیانیهٔ زندانیان سیاسی زندان مرکزی اورمیه به افکار عمومی
ما زندانیان سیاسی بند ۱۲ در طول بیش از یک ماه گذشته از سوی مسئولان زندان مرکزی اورمیه متحمل انواع و اقسام فشار‌ها و تحریم‌ها گشته‌ایم. قبل از اعدام زندانی سیاسی، حسین خضری، چند نفر از زندانیان سیاسی بند بدون هیچ دلیل به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شدند. بعد از اجرای حکم اعدام ایشان، مسائل و مشکلات عدیده‌ای برای بند سیاسی ایجاد شد که به پاره‌ای از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم:
۱. قطع شدن دو هفته‌ای تلفن‌های عمومی بند ۱۲
۲. قطع شدن آب گرم حمام به طوری که الان نیز روزی فقط یک ساعت، حمام بند آب گرم دارد.
۳. جلوگیری از تردد زندانیان سیاسی به واحدهای خیاطی و خشک شویی برای رفع احتیاجات شخصی
۴. تعطیلی سالن ورزش زندان برای زندانیان بند سیاسی به مدت بیش از یک ماه
۵. عدم انتقال بیماران بند ۱۲ (بند سیاسی) به بهداری زندان
۶. جلوگیری از شرکت زندانیان سیاسی در کلاس‌های فنی حرفه‌ای زندان و عدم اشتغال به آنان در بخش صنایع دستی و غیره.
۷. ممانعت از تحویل گرفتن البسه‌هایی که خانواده‌های زندانیان سیاسی می‌آورند.
۸. حضور ماموران حفاظت اطلاعات زندان در سالن ملاقات حضوری که ما زندانیان سیاسی در صحبت چند دقیقه‌ای با خانواده‌هایمان نیز، باید شاهد نظارت ایشان باشیم.
۹. انتقال ۴ نفر از زندانیان سیاسی به نام‌های قادر محمد‌زاده، محمدامین عبدالهی، علی احمد سلیمان و مصطفی علی احمدی به ادارهٔ اطلاعات به مدت بیش از یک ماه بدون هبچ دلیل
مسائل ذکر شده در صورتی انجام می‌گیرد که در طول گذشته بیش از سه بار به بند ۱۲ با سربازان گارد ویژه و در مرحلهٔ آخر با همراهی ماموران ادارهٔ اطلاعات ارومیه برای بازرسی از زندانیان حمله شده است و در حین بازرسی نیز از اذیت کردن فیزیکی زندانیان گرفته تا غارت کردن اموال شخصی زندانیان از جمله عکس‌های خانوادگی زندانیان، یادداشت‌ها و کتاب‌های شخصی، شکستن ظروف شخصی زندانیان و پاره کردن بعضی از لباس‌های زندانیان، که همگی ان وسایل با هزینه‌های شخصی زندانیان سیاسی تهیه شده بودند و هم چنین شکستن چنیدن تلوزیون و یخچال بند که این وسایل را نیز خود زندانیان خریداری کرده بودند؛ پرداختند.
ما گوشه‌ای از مشکلات را ذکر کردیم تا در وحلهٔ اول مجامع حقوق بشری و تمامی ارگان‌ها و حتی اشخاصی که مسائل حقوق بشری را بدون هیچ تبعیضی تعقیب می‌کنند و هم چنین تمامی رسانه‌های اجتماعی و بصری که سنگ دفاع از حقوق بشر را به سینه می‌زنند، حجره و زبان گویای ما زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه گردیده و اوضاع ما را، هم تشریح کنند و هم از برداشته شدن این فشار‌ها دفاع کنند چرا که نه مسئولان خود زندان و نه مسئولینی که برای بازرسی از زندان می‌آیند، هیج یک به بند زندانیان سیاسی در اورمیه سرنمی زنند و ایشان اصلا نمی‌خواهند وجود «ما» به عنوان زندانی سیاسی در زندان ارومیه را قبول کنند.
در ‌‌نهایت از مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها خواهانیم که در جهت رفع فشارهایی که به زندانیان سیاسی از سوی حکومت تحمیل می‌شود اقدام نموده و نسبت به این فشارهای غیرقانونی بی‌تفاوت نباشند و حداقل برای افکار عمومی جهان افشاگری نمایند.
زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه- بند ۱۲
۱۸ دی ماه ۱۳۸۹

زندانی سیاسی به تحمل ۶ ماه حبس انفرادی محکوم شد

خبرگزاری هرانا - جهانگیر بادو‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اقدامی غیرقانونی، به تحمل شش ماه حبس در سلول انفرادی محکوم شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جهانگیر بادو‌زاده از سوی مسئولین زندان به اتهام «عدم پایبندی به قوانین داخل زندان» به تحمل شش ماه حبس در سلول انفرادی منتقل شده است.

آقای بادو‌زاده که به حبس ابد محکوم می‌باشد، پس از اعدام حسین خضری به دلایل نامعلوم به سلول انفرادی منتقل شد.

این در حالیست که طبق قوانین موجود در آیین نامهٔ اجرایی سازمان زندان‌ها، حبس به صورت انفرادی تنها تا یک ماه به عنوان تنبیه انضباطی فرد زندانی در نظر گرفته می‌شود؛ حال بماند که این مجازات نیز با توجه به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، غیرقانونی تشخیص داده شده است.

طی هفته‌های اخیر و در پی اعدام حسین خضری که تا قبل از اجرای حکم در زندان مرکزی اورمیه محبوس بود، فشار‌ها بر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان به شدت افزایش یافته است و چندین تن از زندانیان به سلول انفرادی منتقل شدند.

محاکمه مجدد یک زندانی سیاسی محبوس در رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – در تداوم پرونده سازی بر علیه زندانیان سیاسی و امنیتی روز گذشته کریم پور صمدی به دادگاه انقلاب منتقل و محاکمه شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، کریم پور صمدی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج روز گذشته به اتهام توهین به مقدسات اسلام از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفت.

پرونده سازی بر علیه زندانیان سیاسی همواره به دستور مسئولین زندان و یا وزارت اطلاعات برای اعمال فشار و ابزاری برای سرکوب خواسته های بحق زندانیان سیاسی اعمال می شود.

فیلم؛ شعارنویسی در تهران: سیدعلی، برو پیش بن علی

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HhMr2pR0y0c#

بالای صفحه

... بیشتر