"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

چهارشنبه ، 13 بهمن  89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

شنبه پنجم فوریه
کامینیوتی سنتر تورن هیل 7755 خیابان بیویو - تورنتو
از ساعت 6 تا 11 شب
با سخنرانی رفیق اشرف دهقانی


عکس؛ کشف جسد در زیرزمین وزرارت جهاد کشاورزی

سایت آفتاب: نیروهای امدادی بعد از ظهر چهارشنبه، 13 بهمن‌ماه، جسدی را از زیرز مین وزارت جهاد کشاورزی خارج کردند


معلم بیمار دربند؛ نامهٔ کانون صنفی معلمان به قوه قضائیه
خبرگزاری هرانا - کانون صنفی معلمان ایران، در نامه ای سرگشاده به آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوهٔ قضاییهٔ جمهوری اسلامی، به شرح وضعیت هاشم خواستار پرداخته و خواهان آزادی هرچه سریعتر این معلم زندانی شده است.

هاشم خواستار، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، به تازگی به دلیل شرایط حاد جسمی مورد عمل جراحی قرار گرفته و علی رغم اینکه بایستی پس از عمل تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد، بلافاصله به زندان منتقل شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: "خواستار به گواه همکاران و نزدیکان‌اش معلمی بسیار دلسوز و پرتلاش بوده است و در سال‌های خدمت توانسته است شاگردانی پایبند به اخلاق پرورش دهد."

متن کامل این نامه که در اختیار ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، به شرح زیر می باشد.

نام خداوند جان و خرد

حضور محترم رئیس قوهٔ قضاییهٔ جمهوری اسلامی ایران، آیت ا... لاریجانی

همانگونه که می‌دانید هاشم خواستار، فرهنگی بازنشستهٔ مشهدی و عضو کانون صنفی معلمان، بیش از نوزده ماه است که در زندان بسر می‌برد. وی ابتدا در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در پارک ملت مشهد دستگیر و پس از یک ماه و نیم، با وثیقه ۳۵ میلیون تومانی آزاد، اما دوباره پس از ۴۹ روز، بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد برده شد. ایشان در دادگاه بدوی به شش سال حبس محکوم گردید، که حکم وی در دادگاه تجدید نظر، به دو سال زندان کاهش یافت. این فرهنگی بازنشسته، از تاریخ ۲۵ شهریور ۸۸ تاکنون در زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می‌شود و در این مدت اجازه نیافته است که از مرخصی قانونی بهرمند شود.
خواستار پیش از انقلاب در مبارزه با رژیم گذشته فعال بوده و در شهر محل خدمتش در آذربایجان با مبارزان همکاری کرده است، چنانکه پس از انقلاب او را برای شهرداری آن شهر نامزد می‌کنند اما به عشق خدمت در زادگاه خود -بیرجند- شهرداری را نمی‌پذیرد. سپس به بیرجند می‌آید و نخست به ادارهٔ کشاورزی می‌رود و مدتی نیز در بنیاد مستضعفان به کار مشغول می‌شود و در پایان در آموزش و پرورش، هنرآموز کشاورزی می‌شود. خواستار به گواه همکاران و نزدیکان‌اش معلمی بسیار دلسوز و پرتلاش بوده است و در سال‌های خدمت توانسته است شاگردانی پایبند به اخلاق پرورش دهد.

وی در زندان دچار بیماری‌های گوناگونی مانند آرتروز، کاهش بینایی، ناراحتی گوارشی و... شده است. هفتهٔ گذشته پس از کشمکش‌های چند ماهه، در بیمارستان امام رضای مشهد مورد عمل جراحی هموروئید قرار گرفت. در تمام مدت حضور او در بیمارستان، چندین نگهبان از او محافظت می‌نمودند. او را با غل و زنجیر و دست بند به بیمارستان آورده -پیش و پس ازعمل- به تخت می‌بندند و با‌‌ همان وضع به زندان می‌برند. تنها در زمان عمل و به هنگام بیهوشی غل وزنجیر را باز کرده‌اند عکسی در اینترنت گویای این احوال است. خانوادهٔ او در مدت بستری‌اش تنها دو بار و آن هم به مدت یک ربع ساعت، توانسته‌اند با وی دیداری داشته باشند. کسانی که برای دیدار با نزدیکان بیمار خود به بیمارستان آمده بودند او را به چشم زندانی خطرناکی می‌نگریسته‌اند.

اکنون هم که نیاز بیشتری به مواظبت دارد، علی رغم اصرار و تعهد خانواده برای مواظبت از او در منزل، به زندان برده شده است که این کار ممکن است باعث عفونت زخم‌هایش شود. خواستار ۳۰ سال از عمر خویش را در راه تعلیم علم و تربیت اخلاقی فرزندان این کشور صرف کرده است. او یک معلم است؛ معلم در فرهنگ دینی و ملی ما بسیار مورد احترام می‌باشد. حضرت علی (ع) که الگوی رفتای ما، بویژه حاکمان، بوده و باید باشد، خود را بندهٔ معلم خویش می‌داند و حضرت محمد (ص) درجنگ بدر، کفار اسیری را که می‌توانستند ده مسلمان را خواندن و نوشتن بیاموزند، آزاد می‌کرد. کتاب آسمانی ما به قلم قسم می‌دهد و از فضیلت‌های یک عالم، شاگردی معلمانی است که از محضرشان فیض برده است. در فرهنگ ایرانی و در خانواده نیز آموخته‌ایم که پدر، مادر وآموزگاران خود را دوست داشته ومحترم بشماریم.

ریاست محترم قوهٔ قضاییه، بی‌تردید نگهداری معلمی ۵۷ ساله و بازنشسته در این وضع، بازی کردن با آبروی نظام اسلامی است. از این رو کانون صنفی معلمان ایران، از شما درخواست دارد، به حرمت ۳۰ سال خدمت و تربیت فرزندان ایران و جایگاه والای معلم در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان، در برخورد با این فرهنگی دلسوز و گرانقدر، تجدید نظر نمایید. باشد که خانواده، فرزندان و همکاران ایشان دعاگوی شما باشند.

کانون صنفی معلمان ایران ۱۳۸۹/۱۱/۱۲

عکس/ سيلاب در خیابانهای کرمان


زنان در سرزمین ولایت فقیه

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oSrrd3Uhrjw

بی خبری نگران کننده از سرنوشت لقمان مرادی زندانی سیاسی کرد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با گذشت 5 روز از انتقال لقمان مرادی زندانی سیاسی کرد به مکانی نامعلوم توسط نیروهای اجرای احکام قوه قضائیه، کماکان از وضعیت و سرنوشت این زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، با گذشت 5 روز از انتقال ناگهانی لقمان مرادی زندانی سیاسی کرد که صبح روز یکشنبه و توسط نیروهای اجرای احکام قوه قضائیه از زندان رجایی شهر کرج به نقطه نامعلومی منتقل گردیده است، همچنان اطلاعی از وضعیت و سرنوشت این زندانی سیاسی در دست نیست و با توجه به صدور حکم اعدام برای این زندانی سیاسی در دی ماه سال جاری و همچنین اعدام های مخفیانه زندانیان سیاسی طی 2 ماهه اخیر، بیم آن می رود که این انتقال ناگهانی به منظور اجرای مخفیانه حکم اعدام وی صورت گرفته باشد و این مساله موجب نگرانی شدید همبندی های این زندانی گردیده است.

زندانیان سیاسی بر این باورند که او تحت شکنجه قرار دارد چرا که نهادهای امنیتی از او خواسته بودند در برابر حکم اعدام خود سکوت کند که وی نیز متقابلا در گفتگویی با این کمیته اعلام کرد که تحت شکنجه وادار به اعتراف گردیده است.

اعدام های مخفیانه زندانیان سیاسی طی ماه های اخیر، و بویژه دو ماه گذشته احتمال اجرای ناگهانی حکم این زندانی کرد را قوت بخشیده است. طی ماه های اخیر تعداد زیادی از زندانیان سیاسی از جمله علی صارمی، علی اکبر سیادت، جعفر کاظمی، محمدعلی حاج آقایی، شیرین علم هولی، مهدی اسلامیان، علی حیدریان، فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، آرش رحمانپور، محمد رضا علی زمانی و... بطور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به دار آویخته شده اند.

یادآوری می گردد که مطابق ماده 7 آئين نامه نحوه اجراي احكام قصاص‌، رجم‌، قتل‌، صلب‌، اعدام و شلاق، مرجع قضايي مجري حكم موظف است حداقل 48 ساعت قبل از زمان اجراي حكم مراتب را به وكيل محكوم عليه اطلاع دهد، که در موارد یاد شده فوق، اجرای احکام نامبردگان بدون اطلاع وکیل مدافع و خانواده قربانیان صورت پذیرفته است.

لقمان مرادی، به همراه زانیار مرادی به محاربه و افساد فی الارض از طریق عضویت در حزب کومله و مشارکت در ترور فرزند امام جمعه مریوان متهم گردیدند که علیرغم انکار تمامی اتهامات که به گفته ایشان تحت شکنجه، تهدید به شکنجه جنسی و همچنین تهدید به اذیت و آزار و بازداشت اعضای خانواده صورت گرفته است، پس از گذشت بیش از یک سال و نیم بازداشت، در یکم دی ماه سال جاری طی دادگاهی بیست دقیقه ای در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به مرگ محکوم شدند.

انتقال شهرام و فرهنگ پورمنصوری به بند 4 رجایی شهر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: شهرام و فرهنگ پورمنصوری دو تن از زندانیان زندان رجایی شهر روز گذشته به بند 4 این زندان منتقل شدند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شهرام و فرهنگ پورمنصوری دو تن از زندانیان زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) روز گذشته و از سلول های انفرادی این زندان به سالن 12 بند 4 زندان رجایی شهر که به تازگی به محل ویژه نگهداری زندانیان سیاسی مبدل گردیده منتقل شدند.

شهرام پورمنصوری از روز سوم بهمن ماه و در پی انتقالِ گروهی زندانیان سیاسی به بند 4 منتقل شده بود و طی روزهای اخیر در سلول انفرادی به سر می برد. اما فرهنگ پورمنصوری پیش از تاسیس بند ویژه زندانیان سیاسی به سلول انفرادی انتقال یافته بود که نهایتا روز گذشته به همراه برادر خود شهرام پورمنصوری به بند 4 منتقل گردید.

وضعیت بحرانی حسین رونقی در زندان اوین

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: وضعیت جسمی حسین رونقی ملکی به دلیل ابتلا به سرطان کلیه، در بند ۳۵۰ زندان اوین بسیار نامناسب گزارش می شود و پزشکان به جراحی هر چه سریعتر وی تاکید دارند.

به گزارش کلمه، این وبلاگ نویس با وجود ابتلا به این بیماری حاد همچنان در زندان اوین به سر می برد و مسوولان از دادن مرخصی پزشکی به او خودداری می کنند. این درحالی است که پزشکان هفته گذشته پس از معاینه وی گفته اند که وی همین حالا و بدون تلف کردن وقت باید مورد جراحی قرار بگیرد، چرا که وضعیت وی بسیار اورژانسی و حاد است و هرگونه تعلل در جراحی و درمانش می تواند به قیمت جانش تمام شود. مسوولان زندان و بازجویان وزارت اطلاعات با بی اعتنایی کامل نسبت به هشدار پزشکان برخورد کرده اند.

حسین رونقی ملکی ۲۲ آذر ماه سال گذشته به همراه برادرش که هیچ‌گونه فعالیت سیاسی و یا حقوق‌بشری نداشته بازداشت شد..برادرش یک‌ ماه پس از بازداشت آزاد شد. اما وی با تدوام بازداشت و برگزاری دادگاهش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

اکنون مدتهاست که مشخص شده که زندانی سیاسی حتی باداشتن بیماریهای صعب لاعلاج و مرگ عزیزان هم مرخصی ندارد و مسوولان زندان و دادستانی تهران به زندانیان بیمار با وضعیت جسمی بسیار نامناسب نیز مرخصی نمی دهند و آنها را همچنان در زندان نگه می دارند.

حسین رونقی در آذر ماه سال ۸۸ بازداشت و به مدت یک سال از حبسش را در سلول‌های انفرادی زندان اوین به سر می‌برد. وی در مهر ماه سال جاری به ۱۵ سال زندان محکوم و این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تاییدشد.

اخراج حسین سرشومی از دانشگاه اصفهان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: حسین سرشومی، دانشجوی آزادی خواه و برابری طلب که چندی پیش و پس از تحمل حدود شش ماه حبس از زندان مرکزی شهر اصفهان آزاد شده بود، از دانشگاه اصفهان اخراج گردید.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، اخراج این فعال دانشجویی از دانشگاه در حالی صورت می گیرد که وی در ۳۱ خرداد توسط ماموران اداره کل حفاظت اطلاعات استان اصفهان بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود.

سرشومی دوبار دیگر نیز در شهریور‌ماه و اسفند‌ماه ۸۷ توسط اطلاعات اصفهان بازداشت و نهایتا با وثیقه‌ی ۵۰ میلیونی آزاد شده بود.

انتقال زندانی سیاسی ارژنگ داوودی به سلول انفرادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ارژنگ داوودی زندانی سیاسی بند 4 زندان رجایی شهر کرج، به سلول های انفرادی این زندان منتقل گردید.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، ماموران زندان رجایی شهر کرج، به دستور نبی الله فرجی نژاد معاونت حفاظت این زندان ساعت 12 ظهر امروز پنج شنبه چهاردهم بهمن ماه، با ضرب و شتم زندانی سیاسی ارژنگ داوودی وی را به سلول های انفرادی این زندان منتقل کردند.

بنا به اخبار رسیده به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، هم اکنون آقای داوودی به همراه دو تن دیگر از زندانیان سیاسی بند 4 زندان رجایی شهر به نام های افشین بایمانی و محمد مهدی زاویه که در سلول انفرادی بسر می برند، در اعتراض به ضرب و شتم و آزار و اذیت های مسئولان این زندان و همچنین انتقال ایشان به سلول های انفرادی در اعتصاب غذا به سر می برند.

یادآوری می گردد که نبی الله فرجی نژاد از بازجویان و شکنجه گران سابق زندان اوین می باشد که هم اینک با حمایت علی حاج کاظم رئیس زندان رجایی شهر مسئولیت معاونت حفاظت این زندان را بر عهده دارد و دارای پرونده های مفتوحی نیز در خصوص شکنجه زندانیان است.

وی چندی پیش نیز زندانیان سیاسی زندان رحایی شهر را تهدید به دچار شدن به سرنوشت علی صارمی زندانی سیاسی ای که هفتم دی ماه سال جاری و بطور مخفیانه به دارآویخته شد کرده بود.

بی خبری مطلق از دانشجوی سابق علم و صنعت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: از ابراهیم اسکافی، فارغ‌‌التحصیل دانشگاه سیستان و بلوچستان که از روز چهارم بهمن ماه برای ارائه پاره ای توضیحات به اداره اطلاعات شهر زاهدان فراخوانده شد، هیچ خبری در دست نیست.

به گزارش آفتاب، از ابراهیم اسکافی دانشجوی سابق دانشگاه علم‌ و صنعت و فارغ‌‌التحصیل دانشگاه سیستان و بلوچستان، رشته زبان ‌‌و ادبیات انگلیسی که از روز 4 بهمن برای ارائه پاره‌ای توضیحات به اداره اطلاعات زاهدان فراخوانده شد، هیچ خبری در دست نیست، و اقوام و آشنایانش از محل نگهداری و حال او بی‌خبرند.

ابراهیم اسکافی برای تمامی دوستان، همکلاسی‌ها و معاشرینش به‌عنوان فردی آرام، منطقی و علاقمند به علم و دانش شناخته می‌شود. او پس از فارغ‌التحصیلی از یک سال پیش در تهران ساکن و به فعالیت ترجمه مشغول شد. در همین مدت وی دو کتاب را به فارسی ترجمه و منتشر کرده است.

ابراهیم اسکافی علاوه بر تشویق همه دوستان و نزدیکانش به فراگیری علم و دانش به‌ عنوان فردی که در حوزه‌های اجتماعی دیگران را به حفظ آرامش ترغیب می‌کرد معروف است.

وی در مدت تحصیل در زاهدان و پس از آن همواره در تقبیح برافروختن آتش اختلافات قومی و عقیدتی اصرار می‌ورزید و آخرین نوشته او نیز که پیش از بازداشتش منتشر شد از همین دغدغه حکایت می‌کند.

سلب حق تماس تلفنی ضیا نبوی به دستور مقامات قضائی اهواز

دانشجونیوز: سید ضیاء نبوی عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل و سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل در چند روز اخیر به دستور مقامات قضائی شهر اهواز ممنوع التلفن شده است.

ضیاء نبوی پیش از این حق دوبار تماس تلفنی در ماه را داشت، اما اکنون مسئولین قضائی و دادگستری اهواز به مسئولین زندان دستور داده اند تا مانع از تماس و مکالمه تلفنی وی بشوند. یکی از نزدیکان ضیاء نبوی به دانشجونیوز گفت که وی به دستور دادگستری شهر اهواز ممنوع التلفن شده است. طی ماه های اخیر فشارها مقامات دادگستری و همچنین مسئولین زندان کارون اهواز بر ضیاء نبوی بیشتر شده است.

ضیا نبوی دانش آموخته دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است که در کنکور کارشناسی ارشد موفق به کسب رتبه تک رقمی در کنکور شد اما با از سوی دولت از تحصیل محروم شد. وی در حوادث پس از انتخابات در تاریخ ۲۵ خرداد ۸۸ دستگیر و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت پیرعباسی به ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شد.

ضیا نبوی از مهرماه گذشته به زندان کارون اهواز تبعید شده است. وی در بدو ورود به زندان اهواز پس از تبعید، از سوی مقامات امنیتی اهواز مورد ضرب و شتم و توهین قرا گرفته بود.

ضیا نبوی در آخرین ملاقات خود با خانواده اش نیز مورد توهین قرار گرفت به نحوی که توانسته بود تنها به مدت چند ثانیه با مادر و خواهر خود به صورت حضوری ملاقات کند. مقامات زندان پس از توهین‌های مکرر اجازه داده بودند تا وی و خانواده اش به مدت چند دقیقه به صورت کابینی با یکدیگر ملاقات کنند. شایان ذکر است که در آخرین ملاقات ضیاء نبوی با خانواده اش، وی دو بار از سوی مسئولین زندان کارون اهواز مورد بازرسی بدنی و آزار قرار گرفت. مسئولین زندان کارون همچنین خانواده نبوی از جمله خواهرزاده چهارساله وی را نیز مورد بازرسی شدید بدنی قرار داده بودند.

۷ رئیس دانشگاه بر کنار شدند

دانشجو نیوز: روسای هفت دانشگاه کشور از کار بر کنار شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصمیمات اخیر شورا به ریاست رئیس جمهور از تایید انتخاب ۷ نفر از روسای دانشگاههای وابسته به وزارت بهداشت و وزارت علوم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مخبر دزفولی با اشاره به مصوبات جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: احکام ریاست اردشیر شیخ‌آزادی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عباس اسماعیلی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رضا ایمانی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و عبدالرضا صباحی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

وی افزود: همچنین شورا احکام جهانشیر امینی برای ریاست دانشگاه کردستان، محمد زادشکویان برای ریاست دانشگاه مراغه و مسود گنجی برای ریاست دانشگاه محقق اردبیلی را مورد تایید قرار داد.

شایان ذکر است از زمان به روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، تعداد بسیاری از اساتید و روسای لایق دانشگاهها، به علت عدم همسویی با سیاست های محمود احمدی نژاد از سمت خود بر کنار شده اند.

یکی از جنجالی ترین تغییرها در سال جاری، برکناری پروفسور یوسف ثبوتی، فیزیکدان و رئیس دانشگاه مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان بود که این امر با اعتراض و اعتصاب دانشجویان و همچنین چهره های سر شناس علمی و فرهنگی کشور روبرو شد.

در بخش دیگری دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از بررسی وضعیت تعطیلات در ایران توسط این شورا خبر داد و گفت: این جلسه شورا که به ریاست احمدی‌نژاد تشکیل شد وضعیت تعطیلات کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: علی‌رغم برداشتی که از میزان تعطیلات در کشور است، بررسی‌های مقایسه‌ای و تطبیقی نشان می‌دهد که مجموع تعطیلات رسمی و آخر هفته در ایران، پس از کشور یمن از نظر میزان کم بودن در رده دوم جهان است.

مخبر دزفولی با بیان اینکه تعطیلات کارکردهای مختلفی دارد و نگاه تک بعدی اقتصادی به مقوله تعطیلات نگاه درستی نیست، گفت: در بحث تعطیلات باید نگاه جامع به تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و همچنین اقتصادی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: کشور ما کشوری با ویژگی‌های اسلامی، انقلابی و ملی است که هر کدام از این ویژگی‌ها، نقش‌های مختلفی برای تعطیلات دارند. از منظر اقتصادی گرچه در نظام رسمی، کار در ایام تعطیلی غیرفعال است ولی در نظام غیررسمی مسافرت‌ها افزایش پیدا کرده و صنایعی که با گردشگری مرتبط هستند، رونق بیشتری پیدا می‌کنند.

این در حالی است که بیشتر اساتید مجرب و با سابقه دانشگاهها از کمبود وقت و باقی ماندن بسیاری از مطالبی که می بایست تدریس شود در پایان ترم گلایه مند بوده و عمدتاً پایان ترم مجبور به برگزاری کلاس هایی بیشتر از برنامه ی ارائه شده از طرف دانشگاه می نمایند.

اعتراض بریتانیا به اعدام زهرا بهرامی

بی بی سی : سفارت ایران در لندن به اظهارات ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد اعدام یک زن ایرانی-هلندی پاسخ داده و از مقامات بریتانیایی خواسته است که بر اساس اطلاعات موثق اظهارنظر کنند.

آقای هیگ روز سه شنبه ۱۲ بهمن (اول فوریه) گفته بود که از شنیدن خبر اعدام زهرا بهرامی، زن ایرانی-هلندی که به اتهام نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر در ایران اعدام شد، بهت زده و مشمئز شده است.

او به ویژه از این امر انتقاد کرد که به خانم بهرامی اجازه دسترسی کنسولی به سفارت هلند داده نشده و خانواده او خبر اعدام را از طریق رسانه ها شنیده اند.

سفارت ایران در لندن، در یادداشتی خطاب به وزارت امور خارجه بریتانیا نوشته است که خانم بهرامی شهروند ایران بوده و مطابق قوانین ایران دستگیر، محاکمه و مجازات شده است.

در این یادداشت آمده است: "تابعیت مضاعف در قانون مدنی ایران به رسمیت شناخته نمی شود".

سفارت ایران در یادداشت خود نوشته است که خانم بهرامی روز ۱۰ اسفند سال گذشته به اتهام نگهداری ۴۵۰ گرم کوکائین، ۴۲۰ گرم تریاک و خرید و فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و بعدا اتهاماتی مانند جعل اسناد و عضویت در انجمن پادشاهی ایران هم علیه او مطرح شد.

خانواده خانم بهرامی این اتهامات را رد می کنند و می گویند که او به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی مخالفان دولت بازداشت شده و اتهامات دیگر، بعدا علیه او مطرح شده است.

یک فایل صوتی در سایت یوتیوب منتشر شده است که در آن شخصی به اسم مستعار "کردیه بانو" که گفته می شود خانم بهرامی است، در ارتباط تلفنی با "پرشن رادیو" از جزئیات حضورش در ناآرامی های تهران سخن می گوید و به تندی از حکومت اسلامی این کشور انتقاد می کند.

در یادداشت سفارت ایران آمده است که خانم بهرامی در جریان محاکمه وکیل داشته و با اعضای خانواده خود در تماس بوده است.

روز شنبه، پس از انتشار گزارش های اولیه در مورد اجرای حکم اعدام خانم بهرامی، هنگامی که خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی با دختر او تماس گرفت، او از اجرای حکم اعدام مادرش اظهار بی اطلاعی کرد، اما گفت که به تازگی با او تماس داشته است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در این مورد گفت که حکم اعدام خانم بهرامی، "ظاهرا پیش از بررسی کامل اتهامات او در دادگاه" اجرا شده است.

او گفت که بریتانیا نگرانی های خود را با قاطع ترین زبان با دولت ایران در میان خواهد گذاشت.

قبض برق مترو با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها ۵ برابر شده است

قبض سه میلیارد تومنی برق مترو خبری است که وب سایت فردا به نقل از جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، منتشر کرده است.
به گفته آقای ربیعی، با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، قیمت برق مصرفی مترو بیش از ۵ برابر شده است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو می گويد که مترو تهران قادر نیست قبض برق سه میلیارد تومانی خود را پرداخت کند.

واکنش جامعه جهانی به اعدام های بی سابقه در ایران

دانشجو نیوز: ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با انتقاد شدید از به راه افتادن موج تازه اعدام‌ها در ایران، به ویژه نسبت به اعدام چند تن از زندانیان سیاسی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به افزایش نگران‌کننده شمار اعدام‌ها در ایران از آغاز سال جدید میلادی تاکنون به شدت ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه به نقل از گزارش‌های رسانه‌های ایرانی شمار اعدام‌ها در ایران در یک ماه نخست سال جاری میلادی دست کم ۶۶ نفر اعلام شده است، این در حالی است که برخی منابع دیگر شمار اعدام‌شدگان را به مراتب بیشتر از این میزان اعلام کرده‌اند.

پیشتر نیز سازمان ديده بان حقوق بشر بر اساس گزارش‌های رسمی، شمار اعدام‌شدگان در ایران را در ۲۴ روز نخست ماه ژانویه سال جاری میلادی دست‌کم ۷۳ نفر اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در این مدت به طور میانگین روزانه تا سه نفر را به دار آویخته‌اند.

همچنین سارا لی‌ويتسون، مدير بخش خاورميانه در سازمان حقوق بشر با بیان این که مقام‌های جمهوری اسلامی هيچگونه احترامی برای جان انسان‌ها قائل نيستند، در این باره گفته بود: با ادامه روند جاری مقام‌های ايران بيش از ۱۰۰۰ زندانی را پیش از پایان سال ۲۰۱۱ به قتل خواهند رساند.

در بیانیه ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره افزایش اعدام‌ها در ایران همچنین آمده است، هر چند مقام‌های ایرانی اتهام بیشتر کسانی را که در ماه گذشته در ایران اعدام شده‌اند، جرایم مربوط به مواد مخدر اعلام کرده‌اند، اما در میان اعدام‌شدگان دست‌کم سه نفر با اتهام‌های سیاسی روبرو بودند.

خانم پیلای همچنین گفته است: ما همواره از ایران خواسته‌ایم اعدام‌ها در این کشور را متوقف سازد. اما آنچه که مرا هراسان کرده، این است که به نظر می‌رسد، مقام‌های ایرانی به جای اجابت درخواست ما در این زمینه، به صدور هرچه بیشتر مجازات اعدام روی آورده‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، به ویژه نسبت به اعدام سه تن از زندانیان سیاسی در ایران ابراز نگرانی کرده،‌ که به اتهام محاربه در ماه گذشته به دار آویخته شدند.

جعفر کاظمی، محمدعلی حاج‌آقایی و یک مرد دیگر که نام وی اعلام نشده‌ است، سه تن از زندانیان سیاسی اعدام شده هستند که در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده بودند.

همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی چند روز پیش یک زن ایرانی- هلندی به نام زهرا بهرامی را که پس از وقایع خونین عاشورای سال گذشته در تهران بازداشت شده و به جرایم امنیتی متهم شده بود، سرانجام به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام کردند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتقاد از اعدام زندانیان سیاسی در ایران گفته است: دگراندیشی جرم نیست. ایران عضو کنوانسیون جهانی حقوق مدنی و سیاسی است، که حق آزادی بیان و آزادی تجمعات را تضمین می‌کند. از این رو بازداشت و مجازات افراد به دلیل شرکت آنها در تجمعات اعتراضی غیر قابل قبول است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اعدام ها را نشانه سیاست رعب و وحشت در کشور دانسته است

پس از آن که کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد نسبت به اعدام ها در ایران هشدار داد. دو گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر نیز با صدور بیانیه ای مشترک از مقامات جمهوری اسلامی خواسته اند تا اجرای احکام اعدام را به حال تعلیق درآورد.

گزارشگران سازمان ملل متحد افزایش بی سابقه اعدام ها در روزهای اخیر و در پی آن نقض مستمر قوانین در برگزاری دادگاههای عادلانه و نقض حقوق متهمین توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی را نشانه سیاست رعب و وحشت در کشور دانسته اند.

به گزارش صدای آمریکا، کریستف هاینز، گزارشگر ویژه اعدام های خودسرانه و فراقانونی به همراه گبریلا کنل، گزارشگرویژه استقلال قضات و وکلای مدافع در بیانیه خود که روز چهارشنبه منتشر شد از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواسته اند که هرچه سریع تر و در راستای رعایت موازین حقوقی شناخته شده در جهان و احقاق حقوق متهمان، اجرای احکام اعدام به حالت تعلیق درآورند.

دراین بیانیه آمده است تک تک موارد اعدام های اخیر در ایران بدون رعایت موازین شناخته شده که جمهوری اسلامی موظف به رعایت آنهاست ،انجام گرفته است.
گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به رقم ۶۶ اعدام گفته اند بر اساس گزارش هایی که دریافت کرده اند دستکم ۸۳ تن در ایران در هفته های گذشته به اتهام محاربه به دار آویخته شده اند.

خانم کنل، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلای مدافع ضمن ابراز انزجار از موج بی سابقه اعدام های اخیر در ایران گفته است: اکثر افرادی که اعدام شده اند به وکیل مدافع دسترسی نداشته و حتی اجرای حکم اعدام به خانواده های این افراد و وکلای مدافع شان اطلاع داده نشده است.

این دو گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در سازمان ملل متحد بار دیگر از دولت جمهوری اسلامی خواسته اند که به آنان اجازه داده شود که برای بررسی ابعاد وضعیت نقض حقوق بشر به ایران سفر کنند.

روز سه‌شنبه نیز ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت در ايران، با انتقاد شدید از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران، آن را نشانه بی‌تدبيری حاکمان و ايجاد رعب و وحشت در جامعه ارزیابی کرده و خواستار توقف اعدام‌های بی رويه و بی‌حساب و کتاب شده بودند.

همچنین علاوه بر واکنش گروه‌ها و سازمان‌ها طرفدار حقوق بشر در جهان نسبت به اعدام‌های اخیز در ایران، کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا نیز هفته گذشته گفته بود، اجرای حکم اعدام در جمهوری اسلامی به مرز هشدار رسيده است.

ایالات متحده آمریکا نیز روز سه‌شنبه با ابراز نگرانی از افزایش اعدام‌ها در ایران از جمهوری اسلامی خواسته بود به میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر پایبند باشد و اعدام زندانیان را متوقف سازد.

آخرین خبرها از درگیریهای میدان التحریر قاهره

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از قاهره اعلام کرد، به سوی مردمی که علیه حسنی مبارک در نزدیک میدان التحریر قاهره تظاهرات می کردند، گاز اشک آور شلیک شد.

تلویزیون دولتی مصر چهارشنبه شب اعلام کرد در جریان درگیری بین طرفداران و مخالفان حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در مرکز قاهره، یک نظامی کشته شده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین از پرتاب چندین کوکتل مولوتف به داخل موزه مصر خبر داد. شاهدان گفتند، هنوز معلوم نیست چه کسی به شلیک گاز اشک‌ آور و پرتاب کوکتل مولوتف اقدام کرده است.

ای منبع نوشت، درگیری ها همچنان در میدان التحریر ادامه دارد و منابع بیمارستانی از زخمی شدن پانصد نفر در درگیریهای امروز خبر می دهند.

ارتش مصر از تظاهرکنندگان خواسته به تظاهرات خیابانی پایان دهند، اما تظاهرکنندگان در میدان التحریر قاهره اعلام کردند، تحت هیچ شرایطی این میدان را ترک نخواهند کرد و حتی اگر همه آنها جان خود را از دست بدهند، تا آخر در این میدان باقی خواهند ماند.

شاهدان دقایقی پیش گفتند، ارتش مصر برای متوقف کردن درگیری بین نیروهای امنیتی وابسته به حسنی مبارک با تظاهرکنندگان در میدان التحریر، وارد عمل شده است.

کاخ سفيد خشونت های قاهره را محکوم کرد

کاخ سفید روز چهارشنبه خشونت ها علیه تظاهر کنندگان در قاهره و حمله به خبرنگاران و مطبوعات در مصر را محکوم کرد.

ظهر امروز صدها تن از طرفداران حسنی مبارک با اسب و شتر و چاقو و شلاق به تظاهرکنندگان در اطراف میدان التحریر حمله کردند.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد، ما به شدت از حمله به خبرنگاران و نیز تظاهرکنندگانی که بطور مسالمت آمیز اعتراض می کنند، بسیار نگران هستیم و بار دیگر از همه گروهها می خواهیم خویشتن دار باشند.

یک روزنامه نگار بلژیکی در درگیریهای امروز مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بشدت مجروح شده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در گفتگو با حسنی مبارک همتای مصری خود گفت زمان انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی در مصر فرا رسیده است.

درگیریهای قاهره؛ سه کشته و بیش از ششصد مجروح
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، وزیر بهداشت مصر اعلام کرد که در جریان درگیریهای شدید روز چهارشنبه در میدان التحریر قاهره، دستکم سه نفر کشته و بیش از ششصد و سی تن دیگر نیز مجروح شدند.

برخی منابع دیگر در قاهره شمار کشته ها را بیش از ده نفر و تعداد مجروحین را بیش از یکهزار نفر اعلام کرده اند. و این در حالیست که درگیریهای خونین همچنان ادامه دارد و حتی صدای تیراندازی در اطراف میدان التحریر شنیده می شود.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور مصر بر ضرورت انتقال فوری قدرت در این کشور تاکید کرد و از وی خواست عاملان حادثه چهارشنبه میدان التحریر تحت تعقیب قرار گیرند.

همزمان جان مک ‌کین، سناتور پرنفوذ آمریکایی روز چهارشنبه پس از دیدار با باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در کاخ سفید، از حسنی مبارک رئیس جمهور مصر خواست استعفا دهد.

ارتش مصر طرفداران مبارک را از ميدان التحرير دور می کند
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، نیروهایی از ارتش مصر امروز هواداران حسنی مبارک را مجبور کرده اند از معترضان و تظاهرکنندگان در مرکز شهر قاهره دور شوند.

شاهدان گفتند، نیروهای ارتش طرفداران مبارک را وا می دارند تا از میدان التحریر دور شوند.

همزمان اعلام شد، نخست وزير مصر از حمله طرفدران مبارک به معترضان عذرخواهی کرده است.

احمد شفیق نخست وزیر مصر از حمله روز گذشته طرفداران حسنی مبارک به تظاهرکنندگان مخالف دولت در میدان التحریر عذرخواهی کرد و بار دیگر نیروهای اپوزیسیون را به گفتگو فراخواند، اما مخالفان پیشنهاد نخست وزیر مصر را رد کرده و آن را مشروط به کناره گیری حسنی مبارک از قدرت دانستند.

آخرین گزارشها حاکیست که حدود صد نفر از نیروهای امنیتی در قاهره بازداشت شده اند. جمال زهران یک نماینده پیشین مستقل در پارلمان مصر اعلام کرد حدود صد نفر از نیروهای امنیتی که روز گذشته به میدان التحریر حمله کرده بودند، بازداشت شدند.

جنگ تمام عیار در قاهره: سنگربندی، تانک، کوکتل مولوتوف
البرادعی و اخوان المسلمین دعوت نخست وزیر مصر برای مذاکره را رد کردند
جنگ تمام عیار در قاهره: سنگربندی، تانک، کوکتل مولوتوف

یورو نیوز: بامداد پنجشنبه و یک روز پس از برخورد مخالفان و افراد طرفدار حسنی مبارک، درگیری ها میان دو طرف همچنان ادامه دارد.
برخوردها شدید گزارش شده است. طرفین به سمت یکدیگر سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب می کنند.
منابع رسمی شمار کشته شدگان را پنج و شمار زخمیان را 1500 نفر اعلام کرده اند. این در حالی است که رسانه ها می گویند تاکنون دست کم 10 نفر کشته شده اند.
با اینکه مخالفان، آقای مبارک را به نشان دادن چراغ سبز به هوادارانش و بسیج آنها برای سرکوب مخالفان متهم می کنند اما روز پنجشنبه سخنگوی دولت اعلام کرد، دولت هیچ نقشی در تجمع طرفداران حکومت نداشته است.
احمد شفیق، نخست وزیر مصر نیز به مردم وعده داد تحقیقاتی را برای شناسایی مسببان حوادث اخیر آغاز کند.
از اعتراضات مردم مصر تا کنون ده روز می گذرد، معترضان خواستار کناره گیری آقای مبارک هستند.

http://www.youtube.com/watch?v=QTflqYLz_DQ&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=R2q4A-MaJ9E

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YXwKqmDmuDs#at=27


دانشجویان دربند را تهدید کردند: یا تکذیب نامه یا حکم زندان

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران،روز گذشته 3 دانشجوی زندانی مجید توکلی ،بهاره هدایت و مهدیه گلرو به شعبۀ 28 دادگاه انقلاب برده شدند و آنها را در مقابل دو گزینه قرار دادند که یا تکذیب نامه بنویسند و یا به 6 سال زندان محکوم خواهند شد.
روز سه شنبه 12 بهمن ماه دانشجوی زندانی مجید توکلی از سالن کاملا ایزوله 12 بند 4 زندان گوهردشت کرج و همچنین فعالین دانشجویی بهاره هدایت و مهدیه گلرو را از بند متادون زندان اوین به شعبۀ 28 دادگاه انقلاب منتقل شدند و توسط فردی بنام محمد مقیسه ای معروف به ناصریان از اعضای کمسیون قتل عام زندانیان سیاسی سال 67 مورد تحقیر وبازخواست قرار گرفتند. مقیسه ای با رفتاری وحشیانه و تحقیر آمیز سعی داشت دانشجویان شجاع و اسیر را مورد تحقیر قرار دهد.
محمد مقیسه ای معروف به ناصریان سه دانشجویی زندانی را در معرض دو گزینه قرار داد. گزینۀ اول در صورت نوشتن تکذیب نامۀ انتشار بیانیۀ روز دانشجو( 16 آذر) پرونده آنها بسته خواهد شد. گزینۀ دوم در صورتیکه انتشار بیانیۀ روز دانشجو را تکذیب نکنند آنها به 6 سال زندان محکوم خواهند شد.
بازجویان وزارت اطلاعات اتهامات واهی و دروغینی مانند اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به فعال دانشجویی مجید توکلی نسبت داده اند و محمد مقیسه ای قصد دارد که بر مبنای این اتهامات او را محاکمه کند. سه فعال دانشجوی بدون حضور وکلایشان به دادگاه فراخوانده شده بودند.بازجویان وزارت اطلاعات در حالی این اتهامات واهی را علیه این فعال دانشجویی بکار می برند که او بیش از 1 سال است که در زندان بسر می برد.
سه فعال دانشجویی نسبت به برخوردهای غیر انسانی محمد مقیسه ای معروف به ناصریان و عدم حضور وکیل آنها در دادگاه اعتراض نمودند که دادگاه آنها به زمان دیگری موکول گردید.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،پرونده سازی ،نسبت دادن اتهامات واهی و دروغین و دادگاهی کردن دانشجویان زندانی را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و مراجع بین المللی خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به سرکوب خونین و وحشیانۀ رژیم ولی فقیه علی خامنه ای در ایران است.

13 بهمن 1389 برابر با 02 فوریه 2011
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
دبیر کل سازمان ملل
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

یک شهروند بهایی به پنج سال حبس محکوم شد

جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی نیما حقار، شهروند بهایی ساکن تهران، در ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

نیما حقار در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۸۷ پس از گذراندن ۳۷ روز از زندان اوین با قید وثیقه آزاد شده بود

لازم به ذکر است، وی در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۸۷ بر اساس تماس تلفنی و بدون احضاریه کتبی به وزارت اطلاعات فراخوانده و در همان روز بازداشت گردیده بود

ثبت 354 مورد طلاق در هر شبانه روز نشانه افزایش بحران

شهرزادنیوز: در 6 ماه نخست سال جاری، در هر شبانه روز به طور متوسط 354 مورد طلاق ثبت شده است که نشان از افزایش چشمگیر این واقعه در کشور دارد.

به گزارش رسانه ها، طبق آخرین آمار رسمی سازمان ثبت احوال، میزان طلاق در 6 ماه نخست سال جاری در کل کشور 65 هزار و 505 مورد بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6.2 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که ازدواج در کشور طی 6 ماه گذشته تنها 3.2 درصد افزایش داشته که نسبت به جمعیت بالای جوانان در سن ازدواج آمار پایینی است.

سوسن باستانی، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، در این رابطه گفت که 85 درصد متقاضیان طلاق را زنان تشکیل می دهند، میزان طلاق عاطفی دو برابر طلاق در جامعه است و 50 در صد زوج ها دچار طلاق عاطفی هستند.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی طلاق در ایران ازدواج های نادرست است، افزود که معیارهای زوجیت برای زنان فرق کرده وآن ها دیگر تعریفی سنتی از مرد، که تامین کننده نیازهای مادی است، را ندارند و نان آوری را تنها وظیفه همسر خود نمی دانند.

به این ترتیب، برنامه های تشویقی دولت، از طریق سازمان ملی جوانان، در جهت افزایش آمار ازدواج های آسان نتوانست آمار ازدواج را در مقایسه با طلاق بالا ببرد.

یمن؛ دهها هزار تن از مخالفان عبدالله صالح در خیابانها

به گزارش خبرگزاری فرانسه از صنعا، دهها هزاران نفر از مخالفان رئیس جمهور یمن امروز با تجمع در صنعا خواستار انجام اصلاحات دموکراتیک در این کشور شدند.

همزمان تظاهرانی نیز از سوی طرفداران حکومت در پایتخت یمن برگزار شده است.

خبرگزاری رویتر نیز در گرارشی از صنعا نوشت، بیش از بیست هزار نفر از مخالفان دولت یمن امروز پنجشنبه با حضور در تظاهرات موسوم به روز خشم در صنعا پایتخت این کشور، پیشنهاد علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن مبنی بر کناره گیری از قدرت در سال 2013 را ناکافی توصیف دانستند.

پیش بینی می شود بر تعداد مخالفان و شرکت کنندگان در تظاهرات ضد دولتی درسراسر این کشور افزوده شود. این درحالی است که طرفداران رئیس جمهور این کشور سوار بر خودرو بوسیله بلندگو در خیابانهای صنعا ازشهروندان خواستار پیوستن به تظاهرات در حمایت از دولت شدند.

مخالفان علی عبدالله صالح که مقابل دانشگاه صنعا اجتماع کرده اند با اعتراض به فساد و دیکتاتوری در این کشور عربی، خواستار اصلاحات دموکراتیک در این کشور شدند.

کارشناسان سیاسی معتقدند تظاهرات عظیم امروز در صنعا و دیگر شهرهای یمن فشار بیشتری را بر دولت وارد خواهد کرد و ادامه اینگونه اقدامات و فشارها احتمالا منجر به سقوط دولت یمن خواهد شد.

سنندج؛ دوباره دختری قربانی فقر ومشکلات خانوادگی شد

کمپین"دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
امروز پنج شنبه 14بهمن درمحله قشلاق شهرسنندج دختری باحلق آویزکردن خود به میله
های پل قشلاق صحنه ای دل خراش از مظلومیت این قشراز جامعه را به نمایش گذاشت.اگرچه
هنوز مرگ وی مشکوک اعلام شده وهنوز از انگیزه خودکشی اطلاعات دقیقی دردست نیست ولی
آنچه محرز وپیداست قربانی شدن پی در پی این قشرمظلوم درجامعه میباشد
لازم به ذکر است ظاهر ولباسهای زن جوان نشان از فقر وتندگدستیش میداد شاهدان عینی
هم مشکلات مالی وفقر را عامل خودکشی زن جوان میدانستند

معادن زغال سنگ کرمان همچنان قربانی می گیرد

خبرگزاری مهر: درحالیکه همچنان جسد سه کارگر معدن هجدک پس از 54 روز در اعماق معدن مدفون است حادثه ای دیگر در معدن همکار موجب کشته شدن یک کارگر معدن شد.

حادثه در معدن همکار در شهرستان راور بار دیگر موجب کشته شدن یک کارگر 34 ساله در این معدن زغالسنگ شد.

این حادثه عصر چهارشنبه ساعت پنج عصر در معدن همکار روی داد و به گفته کارگران معدن ریزش تونل معدن موجب مرگ این کارگر شده است.

مسئول روابط عمومی شرکت زغالسنگ کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان با تائید خبر کشته شدن این کارگر گفت: این حادثه در معدن همکار روی داده است اما هنوز تائید نشده که به دلیل ریزش معدن بوده است.

یعقوب فضلی گفت: پس از حادثه این کارگر به بیمارستان امام علی منتقل شده است اما به دلیل شدت جراحات جان باخته است.

وی تاکید کرد: بزودی بازرسان اداره کار از این معدن بازدید خواهند کرد.

حوادث مرگبار در معادن زغالسنگ کرمان درحالی ادامه دارد که به گفته کارشناسان عدم وجود تجیهزات مناسب و بهره برداری سنتی دلیل عمده این حوادث عنوان می شود.

با این وجود رئیس سازمان معادن و صنایع کرمان چندی پیش در گفتگوبی با اشاره به فعالیت بیش از 20 هزار نفر در بخش معادن کرمان گفت: معادن زغالسنگ کرمان به دلیل نوع ساختار زمین قابلیت استفاده از تکنولوژی نوین را ندارند.

محمد عابدی نژاد افزود: به دلیل عمق معادن و نوع معادن باید بهره برداری به وسیله کارگر انجام شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم افزایش ایمنی معادن کرمان گفت: باید شرایط را به گونه ای تغییر داد که کارگران با امنیت بیشتر مشغول به کار باشند.

غلامرضا کرمی افزود: بررسیهای لازم در این خصوص صورت گرفته و پیگیری هایی نیز در این راستا انجام شده است.

وی همچنین بر تسریع عملیات خروج کارگران مدفون در معدن هجدک نیز تاکید کرد.

فیلم/ 54 تن از جنایت کران رژیم

http://www.youtube.com/watch?v=xykohLdty_g&feature=player_embedded

جایزه ویژه فستیوال جهانی کن 2011 به جعفر پناهی تعلق دارد

فرهنگسرای پویا

در کنفرانس مطبوعاتی پاریس در حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف در پاریس اعلام شد: جایزه ویژه فستیوال جهانی کن 2011 به جعفر پناهی تعلق دارد

تیری فره مو دبیر فستیوال جهانی کن در کنفرانس مطبوعاتی پاریس که در سینماتک فرانسه در حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف برگزار شد، گفت:
از هم اکنون اعلام می کنم، جایزه ویژه فستیوال جهانی کن سال دو هزار و یازده به جعفر پناهی فیلمساز مشهور ایرانی به خاطر توجه اش به سینمای انسانی تعلق خواهد داشت. این جایزه تا کنون به کارگردانان مشهوری چون نانی مورتی ، کلینت ایستوود و دیوید کروننبرگ اهدا شده است، ضمن اینکه از این پس جعفر پناهی عضو هیئت داوران تمام فستیوالهای فیلمی خواهد بود که در کشورهای مختلف برگزار خواهد شد و جایگاه خالی از او در نظر گرفته خواهد شد.

کنفرانس مطبوعاتی سینماتک فرانسه، فستیوال جهانی کن و انجمن مولفین و کارگردانان سینمای فرانسه با حضور مطبوعات و شخصیتهای مطرح سینمایی عصر چهارشنبه در سینماتک فرانسه در پاریس برگزار شد.

مراسم با نمایش فیلم کوتاه فرش ساخته جعفر پناهی و سپس سخنان گوستاگاواراس رئیس سینماتک فرانسه در حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف آغاز شد.

گوستاگاواراس رئیس سینماتک فرانسه خالق آثار سینمایی زد و اعتراف اعلام کرد: ما اقداماتی را جهت نشستی با سفیر ایران در پاریس انجام دادیم، متاسفانه بی پاسخ ماندیم. بی شک بی توجهی مسئولین دولتی ایران مانعی در راه تلاشهایی بزرگتری که ما برای اعضای خانواده سینما می کنیم، ایجاد نخواهد کرد. این حکم حیرت آور و غیرمنطقی است و ما خود را موظف به پشتیبانی از دو سینماگر ایرانی میدانیم.

کریستف ژه رار معاون شهردار و مسئول بخش فرهنگی شهرداری پاریس بعنوان دومین سخنران کنفرانس مطبوعاتی بیان داشت: طی چند ماه آینده شهر پاریس بعنوان سمبل انساندوستی و حقوق بشر در جهان اعلام خواهد شد. این یک اتفاق خوشایند است که امروز آقای جعفر پناهی شهروند افتخاری شهر پاریس است. ما همزمان با نصب عکسهای دو سینماگر ایرانی در سینماهای فرانسه تصاویر جعفر پناهی و محمد رسول اف را بر سر در شهرداری پاریس نصب خواهیم کرد.

لوران هی من رئیس انجمن مولفین و کارگردانان سینمای فرانسه بیان داشت: به نمایندگی امضای پنجاه و دو هزار عضو انجمن مولفین و کارگردانان فرانسه را به جعفر پناهی هدیه میکنیم و آرزو داریم هر چه زودتر شاهد آزادی سینماگران ایرانی باشیم.

سرژ توبیانا دبیر اجرایی سینماتک نیز اعلام کرد: قصد داریم تا بزودی با تهیه یک تیزر تبلیغاتی در حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول در آغاز نمایش تمام فیلمهای سینمایی و همچنین نصب عکسهای این دو سینماگر بر سر در سینماهای فرانسه اعتراض و انزجار خودمان را نسبت به این حکم ناعادلانه اعلام کنیم.

عباس بختیاری مدیر فرهنگسرای پویا ضمن تشریح وضعیت دردناک سینماگران ایرانی در ماههای گذشته و خشونت آشکار علیه آنان، بیان داشت: در ایران سینماگران را به دو بخش تقسیم کرده اند، سینماگران خودی و غیرخودی. خودیها همواره از تسهیلات و امکانات فراوانی برخوردارند و غیرخودی ها که پرچمدار سینمای مستقل و غیر سیاسی هستند بدلیل عدم تمکین همواره با سرکوب و سانسور مطلق روبرو هستند. جعفر پناهی سینماگری غیرسیاسی است که از بطن توده جامعه به قلب سینما راه یافته تا تنها تصویرگر زندگی روزمره مردم کشورش باشد، آفساید، آکردئون ، فرش و سایر فیلم هایش حقیقت گفته های ما را اثبات می کند.

فرهنگسرای پویا پاریس 3 فوریه دو هزار و یازده

بازداشت ۱۵ تن از سازندگان ویدئو کلیپ‌های زیرزمینی

خبرگزاری هرانا - ۱۵ نفر از سازندگان ویدئو کلیپ‌های زیرزمینی، توسط گروهی موسوم به "سربازان گمنام امام زمان" در خانه ای در جنوب تهران بازداشت شدند.

سایت های دولتی مدعی شده اند که چند دانشجوی دانشگاه تهران نیز در بین افراد بازداشت شدگان وجود دارند، و ۵ تن از این افراد برای شبکه های ماهواره ای خارج از کشور نماهنگ تولید می کردند.

از اسامی این افراد اطلاعی در دست نیست.

گفته می شود این افراد در ويلايي کنار کارخانه موجود در آن منطقه، به کارهايی چون ساخت نماهنگ و توليد فيلم هایی که از ان ها به عنوان"غيرمجاز" نام برده شده است، مبادرت مي کردند که گفته می شود برخي از توليدات نماهنگ های این گروه، به گروه زیرزمینی بروبکس ارسال می شده است.

طی سال های اخیر به دلیل ممیزی هایی که در وزارت "فرهنگ و ارشاد اسلامی" ایران وجود دارد، بسیاری از گروه های موسیقی مجبور به فعالیت های زیرزمینی شده اند.

آتش سوزی در استانداری رزیم در سمنان

خبرگزاری مهر: استانداری سمنان دقایقی پیش دچار حریق شد و دود حاصل از حریق راهروها و ساختمان استانداری سمنان را فرا گرفت.

آتش سوزی دقایقی پیش در استانداری سمنان صورت گرفت و در پی آن ماموران آتش نشانی شهرداری سمنان به استانداری سمنان اعزام شدند.

علت و مقدار آتش سوزی هنوز از سوی مسئولان استانداری سمنان عنوان شده است و گفته می شود علت این آتش سوزی به جهت اتصال برق در سیستم های انفورماتیک بوده است.

مدیرکل دفتر بحران استانداری سمنان در تماس تلفنی خبرنگار مهر با اعلام اینکه در محورهای برف گیر استان سمنان مشغول فعالیت است، گفت که اطلاعی از این آتش سوزی ندارد و پاسخگویی درباره علت این آتش سوزی را به کسب اطلاعات بیشتر از آن موکول کرد.

کشف جسد یک زن جوان در حوالی پل قشلاق سنندج

آژانس خبری موکریان
سرویس اجتماعی

صبح امروز پنجشنبه جسد یک زن جوان در زیر پل قشلاق واقع در ورودی جاده همدان به شهر سنندج پیدا شد. به گزارش حاضرین در محل جسد این زن که تاکنون هویت وی اعلام نشده درحالی در زیر پل قشلاق یافت شده که با روسری به پایه های این پل حلق آویز شده بود. نیروی انتظامی استان کردستان ضمن تایید این خبر، اظهارنظردرباره جزئیات این حادثه را به بعد از دریافت گزارش های رسمی از سوی پزشکی قانونی و دادگاه موکول نمود

کشته شدن دو شهروند ترکیه در مرز مشترک ترکیه و ایران بر اثر تیراندازی سربازان ایرانی

تلویزيون ترکیه:

در مرز مشترک ترکیه و ایران، دو نفر بر اثر تیراندازی سربازان ایرانی کشته شدند.

در این تیرانذازی یک نفر نیز مجروح شد.

در این حادثه که در مرز مشترک با ایران و در نزدیکی شهرستان اوزآلپ رخ داد، دو نفر به اسامی عمر پای و سوآت بای کارا جان باختند.

فرد مجروح در این تیراندازی، در بیمارستان دولتی چالدیران تحت مداوا قرار گرفت.

ادعا میشود که افراد مورد بحث، در حال قاچاق سوخت مایع در مرز بوده اند.بنیاد دانشگاهی دکتر مصدق در دانشگاه نورت ایسترن ایلینوی برگزار می نماید

بنیاد دانشگاهی دکتر مصدق در دانشگاه نورت ایسترن ایلینوی برگزار می نماید:

بررسی چگونگی و روش های دستیابی به دموکراسی در ایران

(کنفرانسی به مناسبت شصتمین سالگرد نخست وزیری دکتر محمد مصدق)
١٠ تا ١٢ ماه مارس ٢٠١١

دانشگاه نورت ایسترن ایلینوی، شیکاگو

نزدیک به صد و پنج سا ل پیش ایرانیان با انقلاب مشروطه برای نخستین بار دارای حکومت دموکراسی مبتنی بر اراده ی مردم در چهارچوب یک قانون اساسی مدون شدند. شصت سال پس از آن حکومت دکتر محمد مصدق با پشتیبانی مردم و با تکیه بر اصول اساسی مشروطیت، استقلال، آزادی و حاکمیت ملی، مبدل به سرمشقی درخشان و بارز از تجربه و تمرین دموکراسی در تاریخ ایران شد. در سال ١٩٥١، دکتر مصدق با ملی کردن صنعت نفت بنیاد استقلال سیاسی و توسعه اقتصادی ایران را بنا نهاد و با هدف اجرای قانون ملی شدن و تامین آزادی های اساسی در چهارچوب دموکراسی پارلمانی بوسیله ی انتخابات آزاد بعنوان برنامه اصلی دولت خود، با رای تمایل مجلس نخست وزیر ایران شد.

امروزبا گذشت نزدیک به شصت سال از آغاز حکومت دکتر مصدق، کشور ایران با جمعیتی جوان و با انبوه ظرفیت های پیشرفت درعرصه ی جهانی بهم پیوسته، نیازمند شکوفایی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. بنابرتجربه ودرس های تاریخی جهان، بدون برخورداری از آزادی، دموکراسی سیاسی و عدالت اجتماعی، امکان چنین شکوفایی نیست. در سال ١٣٨٨، مردم ایران با حرکت اعتراضی صلح آمیز و با شعار ((رای من کجاست)) به جهانیان نشان دادند که شایسته داشتن حکومت دموکراسی مبتنی بر اراده ی ملی هستند. پاسخ حکومت جمهوری اسلامی به این حرکت اعتراضی برای تغییر مسالمت آمیز، خشونت، خونریزی، زندانی، شکنجه و اعدام کردن مخالفان و منتقدان سیاسی خود بود که هنوزادامه دارد.

با توجه به این واقعیت ها، چگونگی، چاره و راههای رسیدن به دموکراسی در ایران کدامند؟ پرداختن به این پرسش به منظور بررسی انتقادی و سازنده راههای آزمون شده و جدید از راه تبادل نظر میان سخنرانان و شرکت کنندگان، برنامه و دستور کار این کنفرانس است. امید می رود که این کنفرانس بتواند گامی هر چند کوچک برای گسترش دانش در زمینه ی دستیابی و استقرار دموکراسی در ایران بردارد.

بخش هایی از این کنفرانس به زبان انگلیسی در روزهای دهم و یازدهم ماه مارس برگزار می شود. بخش فارسی این برنامه در روزهای یازدهم و دوازدهم برگزار می شود. نام سخنرانان و موضوع میزگردها بزودی به آگاهی خواهد رسید. اطلاعات مربوط به هتل کنفرانس با نرخ ویژه در زیر قرار دارد. ورود همگان به این کنفرانس آزاد است.

فرا خوا ن جنبش سبز

این تویی آیا چنین سرمست از موجی خموش
آتش است این در دلش بردار ، نوشت باد نوش

تونس و مصر و یمن ، میدان این بیداری اند
در دل خاکستراست این جانِ سرشار از خروش

بی تکاپوی درون ، سر کی زند آتشفشان
سینه بر گیر از زمین تا باز برگیرید دوش

ما نمی بردیم نام دشمنان را جز به مرگ
گو ببخشایند ما را ، راهیان سبز پوش

خیزش بهمن یخ اندیشه ها را آب کرد
دیگر استبداد مذهب را نمی گویی سروش

این غریو بانگ آزادی است از حلقوم خلق
غاصبان شأن ملت دیر می آیند ، هوش

دار ها بر بام ظلمت ، تار ِ نفرت می تنند
تا به روز ِ خشم مردم ، خون دل آید به جوش

لحضه ها در انتظار خیزش سبز شماست
سخت گیرد زندگی بر مردمان سخت کوش

داریوش لعل ریاحی
13 بهمن 1389
Dlr1266@hotmail.com

بالای صفحه

... بیشتر