"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه ، 9 آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


نگاه پرمعنی زنان ورزشکار ایرانی در بازی های گوآنگ ژو


عکس / كرج-آتش سوزي يك دستگاه خودرو سواري بر اثر نشت گاز


يک دستگاه خودرو سواري پيكان ديروز سه شنبه بر اثر نشت گاز در ميدان شهيد ايراني حصارک كرج دچار حريق شد


راننده خودرو حادثه ديده

شهلا جاهد به دار آويخته شد

[بنطر میرسد که خبر را "بالاترین" هُل شده و يک روز قبل از اجرای اعدام پخش کرده است ! - م.ايل بیگی]

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: خدیجه جاهد، معروف به شهلا، متهم به قتل فاطمه (لاله) سحرخیزان همسر ناصر محمدخانی فوتبالیست اسبق تیم ملی جمهوری اسلامی، پس از 3063 روز حبس، لحظاتی پیش و در محوطه زندان اوین به دار آویخته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، حياط زندان اوين لحظاتي قبل از طلوع آفتاب دهمين روز از سومين ماه از سومين فصل سال سرانجام پس از سال‌ها شاهد پيچيده شدن طناب دار به گردن شهلا جاهد شد.


شهلا جاهد همسر صیغه ای ناصر محمدخانی در پاییز سال 1381 و به اتهام قتل همسر دائمی این فوتبالیست سرشناس بازداشت، و با وجود اسناد و مدارکی دال بر بی گناهی، و با استناد به اعترافات اولیه وی مبنی بر ارتکاب قتل، که بعدها در جلسات بعدی دادگاه این اعترافات را تحت فشار بازجویان اداره آگاهی عنوان کرد، در دادگاه بدوی و تجدیدنظر به قصاص نفس محکوم گردید که این حکم پس از کش و قوس های فراوان و توقف اجرای حکم توسط هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی در سال 86، نهایتا لحظاتی پیش به اجرا درآمد.

مادر عماد بهاور: حکم ۱۰سال زندان را بازجو پیش از این تعیین کرده بود

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مادر عماد بهاور، مسئول شاخه جوانان نهضت آزادی ایران که اخیرا به ده سال حبس محکوم گردید در این مورد گفت: این حکم از سال پیش صادر شده است. این قاضی نبوده که حکم را داده و این حکم از قبل تعیین شده بوده است. روزیکه عماد را دستگیر کردند بازجویش گفت من ده سال حکم زندان برای عماد خواهم داد.

طاهره طاهریان مادر عماد بهاور، مسئول شاخه جوانان نهضت آزادی ایران در گفتگو با جرس با بیان اینکه حکم دادگاه در زندان به پسرش ابلاغ شد، می گوید "حکم صادره برای عماد کاملا ظالمانه و به دور از انصاف است . ده سال حبس به اتهام تشویش اذهان عمومی و عضویت در نهضت آزادی."

مادر عماد بهاور ادامه می دهد: وقتی به خانه مان ریختند و عماد را بازداشت کردند، بازجو در تهدید و خط و نشان کشیدن به ما گفت که دهسال او را به زندان خواهد انداخت و حالا پس از یکسال همان حرف بازجو به حکم تبدیل شده است. حکم را همان یکسال پیش بازجو داده بود.

طاهریان که نتوانسته در این هفته ملاقاتی با فرزندش انجام دهد و به بهانه آلودگی هوا، اداره زندان ملاقاتها را تعطیل اعلام کرده بود، می گوید: چه صحبتی می توانم داشته باشم وقتی می بینم که سال پیش حکم را به من گفتند همان اجرا شده . چه می توانم بگویم . این حکم واقعا ناعادلانه بوده است و چندین بار گفته بودم که اگر می گذاشتند عماد آزاد بشود، مسلما به نفعشان هست.

مادر بهاور درباره حکم ده ساله بازداشت پسرش می گوید: ۵ سال برای اجتماع و تبانی و ارتکاب جرم به واسطه برگزاری جلسه با سران نهضت آزادی و ۴ سال عضویت در نهضت آزادی و یکسال هم تبلیغ علیه نظام بریده اند.

طاهریان می گوید دیگر به فکر مرخصی آمدن عماد نیست و حالا تنها به دادگاه تجدید نظر فکر می کند تا شاید این حکم سنگین و نا عادلانه شکسته شود.

گفتنی است عماد بهاور در ۷ خرداد ۱۳۸۸ توسط دادگاه انقلاب بازداشت و اتهام وی تبلیغ علیه نظام عنوان شد.

این فعال سیاسی پس از ۹۶ ساعت آزاد اما پس از اعلام نتایج انتخابات دوباره دستگیر شد و تحت فشار روانی برای اقرار تلویزیونی قرار گرفت.

بهاور روز چهارشنبه هفتم مرداد ماه پس از تحمل ۴۶ روز زندان انفرادی از زندان آزاد شد. اما در اسفند ۱۳۸۸ در حالی که به دادگاه انقلاب برای آخرین دفاعیات احضار شده بود، دوباره بازداشت شد و هم اکنون در بند ۳۵۰ اوین به سر می برد. عماد بهاور در ده ماه اخیر حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است .

منزل بهاور نیز بارها در سال گذشته مورد یورش ماموران اطلاعاتی و امنیتی واقع شده که با ایجاد جو رعب و وحشت برای خانواده و مزاحمت مستمر برای همسایگان همراه بوده است. همچنین بنا به درخواست وزارت اطلاعات علاوه بر عماد بهاور، پدر این فعال سیاسی هم از کار اخراج شده است.

جلوگیری از درمان زندانی سیاسی جعفر کاظمی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بنا به گزارش های منتشره در رسانه های خبری، جعفر کاظمی، زندانی سیاسی دهه شصت و متهم به هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران، با وجود مشکل حاد سیاتیک و عوارض و بیماری های ناشی از شکنجه های شدید زندان، و علیرغم نیاز جدی به درمان تخصصی خارج از زندان همچنان با مخالفت بازجویان وزارت اطلاعات و دادستان تهران برای درمان خود روبروست.

جعفر کاظمی، ۴۶ ساله، لیتوگراف کتب درسی و جزوات دانشگاه امیر کبیر، روز ۲۷ شهریور در میدان هفت تیر دستگیر و به سلول انفرادی بند ۲۰۹ منتقل و پس از ۷۴ روز به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. جعفر کاظمی پیش از این نیز از سال ۱۳۶۰ تا اواخر سال ۱۳۶۹ زندانی بوده است.

وی پس از دستگیری در شهریورماه سال گذشته، در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به اعام محکوم گردید که این حکم در شعبه ۳۶دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید گردید. به گفته نسیم غنوی وکیل مدافع آقای کاظمی، جعفر کاظمی، متهم به محاربه از طریق هواداری گروه مجاهدین است اگرچه در هیچ یک از بازجوییها اتهامات وارده را نپذیرفته است.

چندی پیش نیز سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای، با ناعادلانه خواندن حکم اعدام آقای کاظمی، و غیر انسانی خواندن احکام اعدام، جمهوری اسلامی را به پایبندی به قوانین بین المللی فراخوانده بود. به گفته این سازمان در برخی از موارد، ارتباطات یاد شده با سازمان مجاهدین خلق، محدود به ارتباط با اعضای خانواده مرتبط با این سازمان می باشد. که از آن جمله می توان به جعفر کاظمی، محمد علی صارمی، محمدعلی حاج‌‌آقایی و جواد لاری اشاره کرد که تنها به دلیل حضور در اشرف و ملاقات با اعضای خانواده خود بازداشت و محاکمه شده اند.

فراخوان انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر برای بزرگداشت روز دانشجو

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با انتشار فراخوانی از عموم دانشجویان سراسر کشور دعوت کرد تا در مراسم بزرگداشت روز دانشجو شرکت کنند و با یکدیگر فریاد "دانشگاه زنده است" سردهند.

به گزارش دانشجونیوز، انجمن دانشجویان امیرکبیر در بیانیه خود گفته است: "زنده ماندن و تقویت نقش جامعه ی مدنی و در راس آن جنبش دانشجویی برای آینده ی ایران بسیار حیاتی است."

این انجمن همچنین در بیانیه خود جنبش دانشجویی را به "خاری در چشم استبداد" تعبیر کرده و از دانشجویان خواسته است "همچون گذشته به پیمودن راه سخت مبارزه ادامه دهند" تا "به هموطنان زخم خورده و ستم کشیده کشورمان نشان دهیم که اینجا، در دانشگاه، هنوز شعله ی امید زیر خاکستر تن ها مان روشن مانده است."

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

از ١۶ آذر ١٣٣٢، ۵۷ سالِ سخت گذشته است.

از آن روز که خون آذران اهورایی شریعت رضوی، بزرگ نیا و قندچی بر زمین دانشکده ی فنی دانشگاه تهران ریخت تا کنون، شرایط اجتماعی بارها دستخوش تحولات بزرگ شده، دانشگاه چندین و چند نسل از دانشجویان را به خود دیده و دولت ها و سیاست مداران بسیاری آمده اند و رفته اند، اما ١۶ آذر همواره یاد آور "آزادی خواهی و استبداد ستیزی" جنبش دانشجویی بوده است.

جنبش دانشجویی با وجود "انکارها"، فشارها و سرکوب بی وقفه و فزاینده، همواره در صف اول مبارزات آزادی خواهانه ی ملت ایران قرار داشته و بی پروا، صریح و بدون وابستگی و دل بستگی به هر آن چه که خود را جدا و برتر از اراده ی جمعی ملت تعریف می کند، به مبارزه با استبداد پرداخته است.

در سال های اخیر نیز جنبش دانشجویی با نقد صریح نا هنجاری های موجود در جامعه اعم از بی عدالتی، فساد اقتصادی و مدیریتی و فراتر از آن فساد سیاسی و ساختار غیر دموکراتیک حکومت، نقش دیده بانی جامعه مدنی را برای خود برگزیده است.

زنده ماندن و تقویت نقش جامعه ی مدنی و در راس آن جنبش دانشجویی برای آینده ی ایران بسیار حیاتی است. چرا که هدف آن چیزی نیست جز یافتن راه رسیدن به حکومتی که در مقابل رای دهندگان پاسخ گو باشد و پیمودن راهی به نام مردم اما مستقل از مردم را متصور نباشد. حکومتی که به سود خود و اقلیت های ممتازی که خود سازمان داده است در اقتصاد دست اندازی نکند. به جامعه ی جهانی هم چون دشمن و همواره با عینک توهم نگاه نکند و به نام ملت ایران روز به روز بر دشمنان ملت ایران نیفزاید، زندگی انسانی مردم تحت حکومت اش را مهم ترین اولویت خود بداند و به زور اسلحه و با یاری چماق به دستان خود خیابان ها را از حضور آرام و پر شور همان مردم خالی نکند. حکومتی که زندان های خود را به خاطر توهم خود ساخته ی طبقه ی حاکم، از دانشجویان و فعالین سیاسی پر نکند.

راه جنبش دانشجویی ایران از ابتدا تا کنون با منافع ملت ایران پیوندی ناگسستنی داشته و دقیقا به همین دلیل از همان ابتدا تا کنون هم چون خاری در چشم استبداد بوده است. چرا که آرمان ها و اهداف آن در تعارض آشکار با حکومت هایی قرار گرفته که اگر چه عناوین و حاکمان شان متفاوت بوده اند اما همگی آن ها شاخص های دیکتاتوری را تمام و کمال در خود گنجانده اند. جنبش دانشجویی ایران آگاه است که راه رسیدن به دموکراسی راهی طاقت فرسا و زمان بر است اما فراموش نکرده است که دست یابی به دموکراسی هرگز بدون پرداخت هزینه های گزاف و صرف زمان طولانی محقق نشده است. از این رو بر ماست که با انتخاب خواستی مناسب، آگاهانه و مبتنی بر واقعیات، برای هر چه آسان تر و کوتاه کردن مسیری که منجر به "تغییر" می شود بکوشیم.
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) طعم تلخ انواع برخوردهای سرکوب گرانه و تمامیت طلبانه ی اقتدار گرایان را چشیده است. در طول سال های گذشته اعضای این تشکل متحمل بیش ترین هزینه ها از قبیل تخریب ساختمان آن توسط دولت فاشیست احمدی نژاد، بازداشت های خودسرانه، زندان های طولانی مدت، اخراج، محرومیت از تحصیل و ... شده اند، اما هم چنان با امید به آینده، استوار به راه خود ادامه می دهند.

به این اعتبار از تشکل های دانشجویی و انجمن های اسلامی دانشگاه های سراسر کشور می خواهیم که همچون گذشته به پیمودن راه سخت مبارزه ادامه دهند و با حفظ انسجام تشکیلاتی، زمینه ی تاثیر گذاری به هنگام نخبگان دانشگاهی را در موقعیت های تعیین کننده ی پیش رو فراهم آورند.

انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر از عموم دانشجویان در سراسر کشور دعوت می کند در مراسم بزرگداشت روز دانشجو شرکت کنند تا همراه با هم بار دیگر فریاد بزنیم :"دانشگاه زنده است!" و به هموطنان زخم خورده و ستم کشیده کشورمان نشان دهیم که اینجا، در دانشگاه، هنوز شعله ی امید زیر خاکستر تن ها مان روشن مانده است.

وعده ی ما ١۶ آذر در خانه ی اول مان دانشگاه، آن جا که آینده ی ایران عزیز را رقم خواهیم زد.

به یاد یاران دبستانی دربند مان، به ویژه مجید توکلی شرف جنبش دانشجویی
به امید ایرانی آباد، آزاد و دموکراتیک

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۹ آذر ۱۳۸۹


پايين كشيدن عكس خامنه ای توسط يك دانشجوی دختر-21 آذر
فيلم جديدي از لحظه جان باختن يعقوب بروايه در اعتراضات 88دستگیری یک مسئول با دختر مجرد!

آفتاب: معاون یک سازمان اجتماعی در استان سمنان توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی دستگیر شد.

به گزارش البرز، این مسئول محلی درحالی دستگیر شد که با یک دختر مجرد شاغل در یکی جاده‌های روستایی این استان خلوت کرده بود.

وی هنگام دستگیری مدعی می‌شود دختر مذکور همسر صیغه‌ای اوست اما تاکنون مدرکی دال بر صحت ادعای خود ارایه نکرده است.

این دختر کارمند قراردادی یکی از نهادهای این شهرستان بوده و به‌علت داشتن روابط نامشروع با این مقام محلی از کار خود اخراج شد.

مسئولان ین سازمان اجتماعی نیز پس از افشای روابط آقای معاون تصمیم به جابجایی وی به یکی دیگر از شهرستان‌ها نموده‌اند.

نگرانی سازمان ملل متحد از تداوم سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران

صدای آمریکا : ناوی پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره سرنوشت مدافعان حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.
کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه ای که روز سه شنبه ٢٣ نوامبر منتشر کرد، ضمن ابراز نگرانی درباره اعتصاب غذای چند هفته ای نسرین ستوده در زندان اوین در تهران، وضعیت خانم ستوده را نمونه ای از وضعیت وخامت بار مدافعان حقوق بشر و سرکوب گسترده تر فعالان حقوق بشر در ایران و چالش های روزافزون برای فعالیت های آن ها خوانده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر سرشناسی است که روز ٤ سپتامبر دستگیر شد و بنا به گزارش های منتشر شده از آن زمان تاکنون در زندان انفرادی بازداشت شده است. مقامات قضایی ایران روز ١٥ نوامبر و در اولین جلسه دادگاه، خانم ستوده را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده اند.

در ادامه بیانیه خانم پیلای مصرانه از مقامات ایران می خواهد تا پرونده خانم ستوده را به طور اضطراری مورد بازبینی قرار دهند و هرچه سریع تر وی را آزاد کنند.
کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خاطرنشان کرده است در حالی که در آستانه روز بین المللی حقوق بشر، جهان بر وضعیت فعالان حقوق بشری تمرکز خواهد کرد که از آزادی بیان و فعالیت برای ارتقای حقوق بشر محروم هستند.
این مقام بلندپایه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به برگزاری سمینار بین المللی قضایی در روزهای ١ و ٢ دسامبر در تهران اشاره کرده است که با شرکت ٣٠ قاضی و دادستان ایرانی و قضات و کارشناسان قضایی بین المللی برگزار می شود و بر مسائلی همچون حق دادگاه عادلانه و شیوه برخورد با زندانیان متمرکز خواهد بود.

خانم پیلای خاطرنشان کرده است برگزاری این سمینار فرصت مغتنمی برای گفتگوی مستقیم در مورد موضوعات نگران کننده با قضات ایرانی و ارتقای رعایت استانداردهای بین اللملی برای اجرای عدالت و انصاف خواهد بود.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد افزوده است: من مقامات ایران را ترغیب می کنم تا برای وکلا و فعالان حقوق بشر که در همه جوامع نقش حیاتی و سازنده ای در محافظت از حقوق بشر ایفا می کنند، فضای بازتری ایجاد کند. ممکن است آن ها دیدگاه های انتقادی داشته باشند، اما انتقاد جرم قلمداد نمی شود.

ناوی پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: آزادی بیان و آزادی تجمعات، جزئی از قوانین بین المللی است و مهم تر از همه بخشی از کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی است که ایران به اجرای آن متعهد شده است.

استان اصفهان هم تعطیل شد

ایرنا : شورای هماهنگی مديريت بحران استان اصفهان شامگاه دوشنبه اعلام كرد: ادارات دولتی و مراكز آموزشی شهرستان‌های اصفهان، فلاورجان، مباركه، لنجان، شاهين‌شهر، برخوار، نجف‌آباد، خمينی شهر به‌دليل آلودگی هوا روز سه‌شنبه تعطيل است.

باتوجه به‌وقوع‌ شرايط خاص آب و هوايی و پايداری هوا، پتانسيل آلودگی جوی شهر اصفهان و شهرهای مجاور با افزايش غلظت در حالت هشدار قرار گرفته است.

بدين منظور جلسه شورای هماهنگی مديريت بحران و كميته كاهش آلودگی هوا در استان با حضور استاندار اصفهان تشكيل و مقرر شد به‌منظور كاهش آلودگی هوا و جلوگيری از تاثيرات سوء آلودگی بر سلامت شهروندان فردا كليه ادارات دولتی و مراكز آموزشی در شهرستان‌های ياد شده تعطيل شود.

شورا هماهنگی مديريت بحران اصفهان خواستار كاهش فعاليت واحدهای صنعتی و خدماتی آلوده‌كننده شد و از مردم اين استان خواست با مشاركت عمومی از تشديد آلودگی‌های جوی بپرهيزند.

چشمان اسيدپاش اجير شده كور مي‌شود

روزنامه ایران : مرد شرور كه از سوي صاحبكار كينه‌توزش براي اسيدپاشي انتقامجويانه اجير شده بود به كوري هر دو چشم محكوم شد.
اين حكم در حالي صادر شد كه پيش از اين قاضي دادگاه پيشوا متهم را به پرداخت ديه و تحمل 15 سال زندان محكوم كرده بود. اما قضات ديوان عالي كشور با نقض حكم و براساس خواسته مرد نابينا كه تقاضاي قصاص داشت پرونده را براي رسيدگي در اختيار قضات دادگاه كيفري استان تهران قرار دادند.

گزارش پرونده
ساعت 23 شامگاه 8 خرداد 85، زن جواني با مأموران كلانتري پيشوا تماس گرفت و آنها را در جريان حمله يك مرد اسيدپاش ناشناس به سوي همسرش قرار داد. پس از انتقال مصدوم به بيمارستان همسر وي به مأموران گفت: شوهرم تازه از محل كار برگشته و در حياط سرگرم بازي با بچه‌ها بود كه زنگ خانه به صدا درآمد و محمد در را باز كرد. اما چند لحظه بعد صداي فريادهاي دلخراش او مرا به كوچه كشاند كه همان موقع مرد موتورسواري را در حال فرار ديدم. شوهرم نيز در آتش اسيد مي‌سوخت.

از سوي ديگر ساعاتي بعد وقتي پزشكان اعلام كردند هر دو چشم محمد به طور كامل نابينا شده و صورتش نيز بشدت آسيب ديده است مأموران به تحقيقات تخصصي ادامه دادند تا اين‌كه دريافتند پسردايي شاكي با وي اختلاف قديمي داشته و بارها درصدد انتقام بوده است. بنابراين مهدي - 34 ساله دستگير و تحت بازجويي قرار گرفت اما او منكر هرگونه نقشي در اين ماجراي هولناك بود. تا اين‌كه مأموران پس از شناسايي يكي از كارگران - مظنون اصلي كه دچار سوختگي بود وي را نيز دستگير كردند. علي كه چاره‌اي جز اعتراف به اسيدپاشي نداشت گفت: از 5 سال قبل در دامداري مهدي كار مي‌كنم و او در اين مدت همواره از پسرعمه‌اش بدگويي مي‌كرد. تا اين‌كه با پرداخت 500 هزار تومان از من خواست يك پارچ اسيد روي صورت شاكي بريزم. اما حالا با ديدن چهره سوخته او بشدت پشيمانم! بدين‌ترتيب قاضي شعبه 101 پيشوا متهم را به پرداخت ديه و 15 سال زندان محكوم كرد. پسردايي كينه‌توز نيز به 3 سال زندان محكوم و پرونده به دادگاه تجديدنظر استان تهران فرستاده شد. اما قضات ديوان عالي كشور حكم را نقض و دستور رسيدگي مجدد صادر كردند. هيأت قضايي شعبه 77 دادگاه كيفري استان تهران نيز با دريافت آخرين دفاعيات متهمان، اسيد‌پاش 30 ساله را به قصاص هر دو چشم با رعايت مساوات و پرداخت ديه محكوم كردند. متهم رديف دوم نيز به 2 سال زندان و 3 سال تبعيد محكوم شد.

کلینتون ایران را خطری منطقه ای دانست

بی بی سی : هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته که پیام های دیپلماتیک افشا شده توسط ویکی لیکس بیانگر این است که بسیاری از کشورهای منطقه ایران را 'خطری جدی' می دانند.

هیلاری کلینتون در عین حال ضمن محکوم کردن اقدام ویکی لیکس، آنرا حمله به جامعه بین المللی خواند.

وی این سخنان را روز دوشنبه (۲۹ نوامبر) پس از دیدار با احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، بیان کرد.

خانم کلینتون گفت اطلاعاتی که به پیام های دیپلماتیک درز کرده نسبت داده شده نشان می دهد: "در نگاه بسیاری از کشورهای همسایه ایران، (این کشور) خطری جدی بوده و فرای منطقه نیز یک نگرانی جدیست."

وی افزود: "در هر جلسه ای که در سراسر جهان شرکت می کنم چیزی که مطرح می شود نگرانی درباره اقدامات و مقاصد ایران است."

مقام های ارشد جمهوری اسلامی ضمن رد این اتهام، حضور نظامی آمریکا در منطقه را عامل بی ثباتی خاورمیانه می دانند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اقدام ویکی لیکس را حمله به جامعه بین المللی توصیف کرد.

به گفته وی، انتشار یکجای این مدارک نه فقط حمله به منافع ملی آمریکاست بلکه "این حمله ای به جامعه بین المللی است: پیمان ها و همکاری ها، گفتگوها و مذاکراتی که برای محافظت از امنیت جهانی و پیشبرد رونق اقتصادی انجام می شود."

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، تاکید کرده که تحقیقات درباره منبع درز این اسناد ادامه دارد.

بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست.

مقاله فايننشيال تايمز درباره دامنه سؤ ظن مسلمانا ن به هم : اعراب و ایران هراسی

روزآنلاین : اسناد ديپلماتيک آمريکايی که ویکی لیکس افشا کرد، عمق سوء ظن و هراس اعراب نسبت به برنامه تسليحات هسته ای ايران نشان می دهد. از عربستان سعودی گرفته تا اردن و بحرين. اين مقامات خواستار توقف برنامه هسته ای ایران با هر ابزار ممکن، و از جمله استفاده از گزينه نظامی، شده بودند.

در اين اسناد آمده است که ملک عبدالله پادشاه عربستان به دفعات از ايالات متحده خواسته که به جمهوری اسلامی حمله کند و تأسيسات هسته ای اين کشور را منهدم کند. وی هشدار داده است که در صورت دستيابی ايران به تسليحات هسته ای، کشورهای ديگر منطقه نيز راه مشابهی را طی خواهند کرد.

اکنون که برای اولين بار در وب سايت ويکيليکس فاش شده که کره شمالی موشک های پيشرفته قابل دسترسی به اروپا را در اختيار ايران قرار داده است، زنگ خطر برای کشورهای عربی، خصوصاً سه کشور عربستان سعودی، بحرين و امارات متحده عربی در حاشيه خليج فارس، به صدا در آمده است.

هرچند اسناد منتشر شده دست کشورهای عربی را رو می کند و شکاف بی اعتمادی آنها با تهران را عميق تر می کند، اما در منطقه ای که رويکرد سياسی رهبران در خفا از تنوع زيادی برخوردار است، شنيدن اين اخبار غافلگير کننده نيست.

حاکمان عرب از ابراز نظر علنی در خصوص ايران خويشتنداری کرده اند. علت آن هم می تواند آگاهی از اين نکته باشد که هرگونه اقدام نظامی از سوی اسرائيل صورت خواهد گرفت و اين کشور، دشمن قديمی اعراب و تنها کشور صاحب زرادخانه هسته ای در خاورميانه است.

اسناد منتشر شده بر گمانه زنی ها در خصوص حمله اسرائيل به تأسيسات هسته ای ايران دامن زده است. بر اساس اطلاعات اين اسناد، ايهود باراک وزير دفاع اسرائيل در سال 2009 هشدار داده است که دنيا برای رفع و رجوع برنامه هسته ای ايران بين 6 تا 18 ماه فرصت دارد.

حامد بن عيسی آل خليفه پادشاه بحرين نيز به يک ديپلمات آمريکايی گفته است خطر ادامه برنامه هسته ای ايران، از خطر متوقف کردن آن کشور بيشتر است و با صراحت از لزوم استفاده از هرگونه ابزار ممکن سخن گفته است.

در عين حال به گزارش نشريه نيويورک تايمز و بر اساس مرور اسناد منتشر شده، سفير عربستان در واشنگتن نيز در آوريل 2008 درگفتگو با ژنرال ديويد پتراوس رئيس ستاد مشترک ارتش ايالات متحده، درخواست های مکرر ملک عبدالله از آمريکا برای حمله به ايران را مطرح کرده است.

کشورهای عربی از عزم ايران غير عربی برای گسترش نفوذ خود در خاورميانه و خصوصاً در عراق پس از اشغال و نيز لبنان به ستوه آمده اند. آنها نگران هستند که يک ايران هسته ای، آن هم در زمانی که قدرت ايالات متحده رو به افول گذاشته، تبديل به ابرقدرت بلا منازع منطقه ای شود.

بر اساس گزارش منتشر شده در نشريه گاردين، رهبران امارات متحده عربی، ايران را به عنوان تهديد اصلی عليه موجوديت خويش درنظر می گيرند و اين تهديد را از نوع ماهوی قلمداد می کنند. آنها تصور می کنند ايران مجهز به سلاح هسته ای سرانجام سبب به راه افتادن مسابقه تسليحاتی در منطقه خواهد شد.

شيخ محمد بن زايد آل نهيان وليعهد ابوظبی از بلندپروازی های ايران برای استيلای منطقه ای از طريق گروه های تروريستی و احتمالاً سازمان های زيرزمينی مستقر در کشورهای عربی ابراز نگرانی کرده است.

ظرف سال های اخير، برخی از کشورهای عربی از جمله امارات متحده، عربستان، اردن و مصر از قصد خود برای توسعه دانش فنی هسته ای سخن گفته اند. آنها نيز نظير ايران اصرار دارند برنامه هايشان صلح جويانه خواهد بود اما تحليلگران می گويند توسعه چنين برنامه هايی به منزله ارسال پيام برای ايران است.

کشورهای عربی خليج فارس به تجهيز نظامی بی سابقه ای در دوران صلح دست زده اند و با سفارش تسليحاتی به ارزش 123 ميليارد دلار به آمريکا، در صدد برقراری توازن با قدرت نظامی ايران برآمده اند.

در اسناد منتشر شده از قول شيخ محمد از ابوظبی درباره محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران آمده است: من فکر می کنم اين مرد ما را وارد جنگ خواهد کرد... فقط زمانش نامشخص است.

ضمناً از زبان زايد رفيعی روزنامه نگار مصری در گفتگو با يک مقام آمريکايی نيز آمده است که: ايران را بمباران کنيد و يا با ايران مجهز به بمب کنار بياييد. تحريم و تشويق و تنبيه فایده ای ندارد.

منبع: فايننشيال تايمز- 28 نوامبر
آندرو انگلند

صدور حکم زندان برای دانشجو، حقوقدان و نویسنده در سقز

آژانس خبری موکريان : سه شهروند سقزی به نام های دلیر روزگرد، رزگار مرادی و قادر شیری از طرف دادگاه انقلاب اين شهر به زندان محکوم شدند.
براساس حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز، دلیر روزگرد دانشجوی سقزی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با احزاب غیرقانونی به تحمل 10سال حبس، رزگار مرادی (حقوقدان) و قادر شیری (نویسنده) به اتهام ارتباط با احزاب مخالف و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر کدام به تحمل 5 سال زندان محکوم شده اند.
گفتنی است این سه شهروند که مدتی را در بازداشتگاهی در سنندج گذرانده اند، هم اکنون در زندان مرکزی شهر سقز تحمل حبس می نمایند.

اسناد ویکی لیکس : خامنه ای سرطان خون دارد

رادیو فرانسه : بر اساس یکی از اسناد منتشرشده توسط سایت ویکی لیکس، یکی از نزدیکان هاشمی رفسنجانی خبر می دهد که خامنه ای به سرطان خون مبتلاست و بیش از چند ماه به عمرش باقی نمانده است. این سند می افزاید که هاشمی رفسنجانی با اطلاع یافتن از این وضعیت، تصمیم گرفته که دیگر علیه خامنه ای فعالیت نکند و منتظر شود که بیماری، روند طبیعی خود را طی نماید.
روزنامۀ انگلیسی تلگراف می نویسد یکی از اسناد منتشرشده توسط سایت ویکی لیکس، پیامی است که در تابستان سال ۲۰۰۹ توسط کنسولگری آمریکا در استانبول مخابره شده است.
بر اساس این پیام تاجری که نام و ملیتش فاش نشده و ظاهراً با آیت الله هاشمی رفسنجانی روابطی دارد، خبر داده که آیت الله خامنه ای به نوع کمیابی از سرطان خون مبتلا شده است. این پیام می افزاید که به احتمال زیاد وی طی چند ماه آینده خواهد مرد.

این پیام در روزهایی مخابره شده که هاشمی رفسنجانی علناً مخالفت خود را با انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور ابراز می کرد.
بر اساس سند منتشرشده، هاشمی رفسنجانی پس از این که از وضعیت بیماری خامنه ای مطلع می شود، از تلاش علیه وی در مجلس خبرگان دست برمی دارد تا روند طبیعی امور خود به خود طی شود.

این سند ادامه می دهد که پس از مرگ خامنه ای، هاشمی رفسنجانی تلاش خواهد کرد تا با بسیج مجلس خبرگان، خود را به عنوان رهبر برگزیند، و اگر در این کار موفق شود، از احمدی نژاد خواهد خواست که استعفا بدهد تا انتخابات ریاست جمهوری دیگری برگزار شود.

حمله نیروهای امنیتی به منزل فاطمه عرب‌سرخی

در آستانه ۱۶ آذر و همچنین عاشورا، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی دور جدیدی از بازداشت و برخورد با جوانان اصلاح طلب را آغاز کرده‌اند.
به گزارش تحول سبز، پس از حمله چند روز گذشته نیروهای اطلاعاتی به منزل دکتر کیانوش راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و چند اصلاح طلب دیگر، ماموران امنیتی صبح امروز با حمله به خانه فاطمه عرب سرخی، کامپیوتر، پاسپورت، عکس، دست نوشته‌ها و وسایل شخصی او را با خود بردند. ماموران هم‌چنین احضاریه را برای حضور در دادسرا به وی ارائه داده‌اند.‬
لازم به ذکر است که در چند روز گذشته نیروهای امنیتی به حمله به منازل برخی از جوانان اصلاح طلب، وسایل شخصی آنها را با خود برده و به آنها احضاریه داده‌اند. در یکی از این حملات که به منزل دختر دکتر کیانوش راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت صورت گرفت ، دختر و داماد او بازداشت شدند.

ممانعت از درمان زندانی سیاسی بیمار

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" وضعیت و شرایط جسمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام جعفر کاظمی حاد می باشد ولی بازجویان وزارت اطلاعات و دادستان تهران از درمان جدی او ممانعت به عمل می آورند.
زندانی سیاسی محکوم به اعدام جعفر کاظمی از ناراحتی حاد رگ سیاتیک رنج می برد و دائم با دردهای شدید مواجه است دردها گاها به حدی شدید است که قدرت حرکت و یا سایر فعالیتهای معمول روزانه را از او سلب می کند.او هنگامی که در بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات بود دچار این ناراحتی گردید و به مرور تشدید یافت.
زندانی سیاسی جعفر کاظمی همچنین هنگامی که در بند مخوف 209 بود سربازجوی وزارت اطلاعات، آخوندی با نام مستعار علوی برای وادار کردن او جهت مصاحبۀ تلویزیونی وی را شدیدا تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داد در اثر ضرباتی که به سر و صورتش وارد گردید تعدادی از داندانهایش شکسته شدند و تعدادی دیگر دچار آسیب جدی گردیدند.آقای کاظمی از آن زمان تاکنون از آسیب دیدگی شدید دندانهایش رنج می برد.
بازجویان وزارت اطلاعات و جعفری دولت آبادی دادستان تهران مانع اصلی درمان جدی زندانیان سیاسی هستند و از این طریق سعی دارند که شرایط طاقت فرسا و غیر انسانی را علیه زندانیان سیاسی تشدید کنند.

تحریم‌های تازه آمریکا علیه چند شرکت مرتبط با ایران

بی بی سی : وزارت دارایی آمریکا تحریم های را علیه 10 شرکتی که می گوید با برنامه تسلیحاتی ایران ارتباط داشته اند، اعلام کرده است.

گزارش شده است که 8 شرکت تحریم شده در "جزیره مان"، یکی در سوئیس و یکی نیز در مالزی است.

جزیره مان یکی از جزایر نیمه خودمختار در دریای ایرلند است که از لحاظ جغرافیایی بین بریتانیا و ایرلند واقع شده است.

این جزیره دارای پارلمان و دولت محلی مستقل است، اما از بسیاری جهات از جمله سیاست خارجی وابسته به دولت بریتانیاست.

شرکتهای تحریم شده در ارتباط بازرگانی با خطوط کشتیرانی ایران و بانک ملت هستند.

مقامات وزارت دارایی آمریکا گفته اند تا زمانی که ایران از شرکتهای صوری برای "فعالیتهای غیرقانونی" خود استفاده می کند، این شرکتها مورد هدف قرار می گیرند.

تحریمهای تازه علیه شرکتهای ایرانی زمانی اعلام شده است که یکی از مقامات ایرانی از مذاکره کنندگان ایران با کشورهای پنج به لاوه یک خواسته که لغو همه تحریم ها را در نظر داشته باشند.

در چند سال گذشته با توجه به تنگتر شدن حلقه تحریم ها، مشکلات زیادی برای تجار ایرانی ایجاد شده است. مشکلات بانکی و انتقال پول یکی از مهمترین موانعی است که دست و پای صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی را بسته است.

علاوه بر تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت، ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم یک رشته تحریم های یکجانبه را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

این تحریم ها نه تنها مشکلاتی را در معاملات موسسات تجاری و مالی این کشورها با ایران ایجاد کرده، بلکه باعث شده است تا شرکت ها در شمار دیگری از کشورها نیز در روابط خود با جمهوری اسلامی محدودیت هایی قایل شوند.

انفجار مواد محترقه در مريوان يک كشته و دو زخمی برجای گذاشت

ایرنا : بر اثر انفجار مواد محترقه كه روز سه‌شنبه در يكی از محلات بافت جديد شهر مرزی مريوان در استان كردستان رخ داد، يک كودک جان باخت و 2 نفر ديگر زخمی شدند.

فرماندار شهرستان مريوان بعد از ظهر روز سه‌شنبه ضمن تاييد وقوع انفجار گفت: بر اثر اين حادثه كه در محله "دارسيران 3" رخ داد، جمال امينی دانش‌آموز كلاس چهارم ابتدايی جان باخته است.

محمد قربان كيانی افزود: سامان الياسی و آريا شيخ الاسلامی كه با امينی هم مدرسه بوده‌اند، در اين انفجار زخمی شده‌اند.

وی گفت: هنوز مجروحين از ارايه توضيح برای چگونگی وقوع حادثه ناتوان هستند، ولی قراين نشان می‌دهد كه يكی از دانش‌آموزان با خود مقدار زيادی مواد محترقه حمل می‌كرده است.

در اين حادثه كه صبح امروز اتفاق افتاد‌، نخست به علت شدت انفجار مسئولان محلی احتمال دادند كه انفجار مواد منفجره‌ای مانند مين سبب بروز چنين حادثه‌ای شده باشد كه البته فرماندار مريوان اين احتمال را رد كرده است.

مجروحين حادثه به بيمارستان مركزی شهر مريوان منتقل شده و تحت درمان هستند.

حکم شش سال حبس تعزیری برای نسیم سلطان بیگی

خبرگزاری هرانا - نهم آذر ماه حکم شش سال حبس تعزیری نسیم سلطان بیگی فعال دانشجویی دانشگاه علامه توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به وکیل وی ابلاغ شد.
بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" دادگاه وی در شعبه 15 دادگاه انقلاب در تاریخ 31 مرداد ماه سال جاری برگزار و اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور به این فعال دانشجویی ابلاغ شده بود.
نسیم سلطان بیگی از جمله دانشجويان طيف چپ است که در آذر ماه 1386 در جريان دستگيري گسترده اين دانشجويان بازداشت و مدت 56 روز را در زندان اوين بند 209 سپري کرده و با قرار وثيقه 50 ميليون تومان آزاد شده بود.
وی همچنین در تجمع فعالین جنبش زنان در 22 خرداد ماه سال 1385 بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

بازداشت عضو کمیته پیگیری حقوقی ستاد انتخاباتی موسوی

وحید طلایی، عضو کمیته پیگیری حقوقی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، بار دیگر بازداشت شد.
به گزارش کلمه، وحید طلایی که در اردیبهشت‌ماه امسال هم برای حدود دو هفته بازداشت شده بود، بار دیگر در منزلش بازداشت شد.
به نظر می‌رسد دور جدیدی از فشارها بر فعالان ستادهای انتخاباتی میرحسین موسوی به صورت بازداشت یا احضار آنها آغاز شده است.
وی روز ۱۵ اردیبهشت ماه امسال نیز در منزلش بازداشت و در دوم خرداد آزاد شده بود.
هنوز دلیل بازداشت و محل نگهداری وی مشخص نشده است.

آمادگی کمیته امام برای حمایت از یتیمان عراقی

خبرگزاری مهر: سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: این کمیته آمادگی دارد برای حمایت از محرومان و یتیمان عراقی اقدامات لازم را انجام دهد.

حسین انواری در دیدار با یک مقام عراقی افزود: عراق دچار مشکلات زیادی همچون بیکاری، بی برقی، بی آبی و غیره شده است و کمیته امداد امام که در زمینه حمایت از مستضعفان عمل می کند می تواند نقش بازوی کمکی داشته باشد.

آلودگی کشنده هوا؛ اصفهان امروز تعطیل است

خبرگزاری مهر: استاندار اصفهان با اشاره به آلودگی هوای اصفهان گفت: اصفهان به همراه برخی از شهرستانهای استان امروز سه‌شنبه تعطیل است.

علیرضا ذاکر اصفهانی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان افزود: به دلیل شرایط جوی و استقرار جبهه هوای سرد که امکان وزش باد را در هوای اصفهان محدود کرده است در نهایت آلودگی هوا در اصفهان افزایش یافت.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود آلودگی هوا در اصفهان از مرز هشدار گذر کرد و به شرایط اضطراری رسیده و در نهایت مدیریت استان را به این نتیجه رساند که این شرایط برای فعالیت عمومی مردم اصفهان بسیار خطرناک است.

استاندار اصفهان ادامه داد: بر همین اساس و بنا به تصمیم شورای بحران استان نهم آذرماه دستگاه‌های دولتی و مرکز آموزشی به جز مراکز خدمت‌رسان نظیر بانکها، شهرداریها، مراکز امدادی و بیمارستانها در اصفهان، شاهین‌شهر، زرین‌شهر، فلاورجان، خمینی شهر و برخوار تعطیل است.

به گزارش مهر، شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان نیز از شهروندان خواست برای کاهش آلودگی هوای استان، از وسایل نقلیه عمومی به جای وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند و الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در به کارگیری از وسایل حرارتی برای جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در واحدهای مسکونی، اداری و تجاری به عمل آورند.

این شورا خواستار کاهش فعالیت بدنی به ویژه بیماران قلبی و ریوی شد و از سالخوردگان و خردسالان خواست از خروج غیر ضروری از منازل خودداری کنند.

شورای هماهنگی مدیریت بحران اصفهان خواستار کاهش فعالیت واحدهای صنعتی و خدماتی آلوده کننده شد و از مردم خواست با مشارکت عمومی از تشدید آلودگیهای جوی بپرهیزند.

آلودگي هواي اراك براي هشتمين روزمتوالي درشرايط هشدار قراردارد

ایرنا: آلودگي هوا كارشناس آلودگي هوا اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي اعلام كرد: روزسه شنبه به دليل پايداري هواي حاكم برجو،آلايندگي هوا در شهر اراك براي هشتمين روز متوالي درشرايط هشدار قراردارد.

سيد مهدي مصطفوي در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: ميانگين وجود غلظت آلاينده‌هاي موجود در هواي اراك در ساعات اوليه بامداد امروز ‪۱۳۰‬ميكروگرم بر متر مكعب بوده كه يك و نيم برابر استانداردها است.

وي گفت: با توجه به اينكه فعاليت عمومي شهر در ساعات مياني روز (هشت تا ‪۱۶)‬افزايش مي‌يابد ، احتمال افزايش ميزان غلظت آلاينده‌هاي هوا وجود دارد.

وي بيان كرد: در صورت افزايش روند فعلي آلايندگي هوا احتمال گذشتن لحظه اي از شرايط هشدار و رسيدن به آلايندگي شرايط اضطرار وجود دارد.

وي گفت: طبق جدول ارزيابي لحظه‌اي آلايندگي هواي اراك ، نيمه شب دوشنبه آلايندگي هواي اراك در شرايط نرمال و مرز استاندارد قرار گرفت كه مجددا رو به افزايش گذاشت.

وي، غبار و ريزگرد و دي اكسيد گوگرد را بيشترين آلاينده موجود در هواي اراك عنوان كرد.

مدارس ابتدايي اراك شيفت صبح روز دوشنبه به خاطر الودگي هوا تعطيل شد ولي كميته آلودگي هواي اراك روز سه شنبه هنوز تصميمي را مبني بر تعطيلي مدارس و ادارات اعلام نكرده است.

آخرين چشمه درياچه پريشان خشک شد

روزنامه ابتکار: شيراز - آخرين چشمه اي که اميد مي رفت که حيات را به تالاب بين المللي پريشان برگرداند نيز خشک شد.
در درياچه پريشان 12 چشمه وجود داشت که طي مدت اخير خشکسالي 11 چشمه ها را خشک کرده بود.
آخرين چشمه اي که در تالاب وجود داشت چشمه بنگ بود که تنها اميد بازگشت حيات به پريشان به شمار مي رفت اما رئيس محيط زيست شهرستان کازرون اعلام کرد که اين چشمه نيز خشک شده است.
جمال خداپرست در خصوص اين چشمه در گفتگو با مهر گفت: چشمه بنگ تنها چشمه درياچه پريشان بود که در آن آب وجود داشت اما به دليل عدم بارش باران خشک شد و تنها اميد احياي تالاب از بين رفت.
وي با بيان اينکه درياچه پريشان در حال نابود شدن است، تصريح کرد: هر سال در اين فصل ميزاني آب در درياچه جاري بود و اين زمان پرندگان مهاجر به اين منطقه آمده بودند اما اکنون ديگر آبي در پريشان جاري نيست و باعث نگراني شده است. خشک شدن درياچه پريشان بر آب و هواي منطقه، معيشت مردم روستاهاي اطراف و ... تاثير گذاشته و در صورت ادامه اين روند مشکلات عديده اي به وجود مي آيد

آتش دامن جنگلهای شاهرود را هم گرفت

روزنامه مردمسالاری: 6/5 هکتار از جنگلهاي منطقه کالپوش شهرستان شاهرود هم مرز با جنگل هاي گلستان طعمه حريق شد.
کارشناس حفاظت و حمايت اداره کل منابع طبيعي استان سمنان در گفت وگو با مهر گفت: اين منطقه از جنگلهاي کالپوش در شهرستان شاهرود از عصر روز يکشنبه دچار حريق شده است که عمليات اطفاي حريق در آن ادامه دارد.
حميدرضا عبدوس افزود: اين منطقه در جنگل هاي دشت شاد کالپوش شاهرود واقع شده است که بيشتر درختان اين جنگل پهن برگ شامل بلوط، ممرز و افرا بوده است.
به گفته وي، 50 نفر نيروهاي منابع طبيعي، هلال احمر و مردمي در اين منطقه اطفاي حريق را انجام مي دهند که در حال حاضر حريق تقريبا مهار شده است.
وي با بيان اينکه آتش سوزي به صورت سطحي بوده است، گفت: تاکنون 15 درخت بلوط دچار سوختگي کامل شده است.
کارشناس حفاظت و حمايت اداره کل منابع طبيعي استان سمنان خاطرنشان کرد: علت آتش سوزي هنوز مشخص نشده و در دست بررسي است.
به گفته وي، در دو هفته گذشته اين سومين حريق است که در اين منطقه رخ داده و در مجموع 14 هکتار از جنگلهاي اين منطقه در اين مدت دچار حريق شده است.

خشکسالی جدی است

روزنامه دنیای اقتصاد: با تشدید خشکسالی و افت بارندگی‌ها در دو ماهه نخست سال آبی جاری، حجم جریان‌های سطحی در کشور در مقایسه با دوره بلندمدت 50 درصد کاهش یافت.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، حجم جریان‌های سطحی کشور در پایان آبان ماه جاری دو میلیارد و 971 میلیون مترمکعب گزارش شد که در مقایسه با دوره درازمدت 40 ساله افزون بر 50 درصد کاهش نشان می‌دهد.
این میزان در زمان مشابه سال آبی گذشته چهار میلیارد و 188 میلیون مترمکعب گزارش شده بود که در مقایسه با سال آبی جاری 29 درصد بیشتر بوده است.بر اساس این گزارش، بیشترین افزایش حجم جریان‌های سطحی در دو ماه مهر و آبان امسال و در مقایسه با زمان مشابه پارسال در حوضه‌هامون با 33 میلیون متر مکعب و 75 درصد افزایش به ثبت رسید. همچنین بیشترین کاهش حجم جریان‌های سطحی در مدت مورد بررسی با 36 درصد کاهش و با ثبت یک میلیارد و 432 میلیون مترمکعب در حوضه خلیج فارس اتفاق افتاد.حوضه دریاچه ارومیه نیز 214 میلیون مترمکعب جریان سطحی را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با دوره دراز مدت 40 ساله افزون بر 24 درصد کاهش نشان می‌دهد.براساس این گزارش، کاهش بارش‌های اخیر تاثیر بسیار زیادی بر میزان جریان‌ آب‌های سطحی در کشور گذاشته است.

آتش‌سوزی‌های عمدی مغازه‌های بهائیان در رفسنجان

برگرفته از سایت رهانا (سامانه خبری خانه حقوق بشر ایران)

در سال های اخیر، آتش سوزی‌های عمدی یکی از راه‌های آزار بهائیان در دیگر نقاط ایران نیز بوده است. این گونه حملات از پرتاب کوکتل مولوتف به خانه‌های بهائیان در بابلسر، تنگریز (استان فارس)، سمنان، شیراز و ویلاشهر تا تخریب کامل منزل یک بهائی در آتش‌سوزی در ایول، و از آتش زدن اتومبیل تا زنجیر کردن و اقدام به سوزاندن فرد بهائی با بنزین را شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار رهانا، پس از آن که در سوم و پنجم آبان ١٣٨٩ سه تعمیرگاه لوازم خانگی متعلق به بهائیان در شهر رفسنجان با مواد آتش‌زا مورد حمله قرار گرفت، در بامداد ٢۴ آبان مغازه‌های دو تن دیگر از پیروان این آئین به آتش کشیده شد.

تعمیرگاه‌های لوازم خانگی بهائیان رفسنجان در حالی به آتش کشیده شد که در ماه‌های گذشته به عینک‌سازی‌های بهائى شهر نیز اخطار داده شده بود مغازه‌ای خود را تعطیل کنند. به نظر می‌رسد این اقدام بخشی از تلاش در جهت سرکوب اقتصادی بیش‌تر جامعۀ بهائی در این شهر است.

اما به نظر می‌رسد این اقدامات به ظاهر غیر رسمی، فراتر از آن که صرفاً به خاطر وارد آوردن فشار اقتصادی انجام شوند، ادامۀ تلاش در جهت ایجاد وحشت در جامعۀ بهائی هستند.

این اولین باری نیست که املاک بهائیان رفسنجان به آتش کشیده می شود. برای مثال در مرداد ١٣٨٧ اتومبیل یکی از بهائیان این شهر توسط دو موتورسوار آتش زده شد. این عمل به دنبال نامۀ تهدیدآمیزی بود که از طرف گروهی که خود را نهضت ضد بهائیت جوانان رفسنجان معرفی مى کرد، براى صاحب اتومبیل و ١٠ خانوادۀ دیگر از بهائیان رفسنجان ارسال شده بود.

ظاهراً هدف دیگر این اقدامات جدا کردن مسلمانان از بهائیان نیز هست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در رفسنجان تلاش‌های مستقیمی برای ایجاد نفرت نسبت به بهائیان جریان دارد. سرویس خبری بهائی در بهمن ١٣٨٧ از توزیع ١٠٠٠٠ نسخه از یک نشریۀ ضد بهائی به نام پیک رهنما در کرمان و رفسنجان خبر داد.

به گزارش این سرویس، در این نشریه به جوانان مسلمان انذار شده که چرا به بهائیان اجازه میدهند که شجاعانه آئین خود را تبلیغ نمایند. در این نشریه بهائیان نجس دانسته شده‌اند و ایرانیان، علی الخصوص جوانان مسلمان، تشویق شده‌اند که تنفر خود را از بهائیان ابراز نمایند.

بهائیان ده‌ها سال است که در کنار مسلمانان در این شهر زندگی کرده‌اند و بعضاً با آن‌ها نسبت خانوادگی دارند. سال‌ها است که بهائیان در این شهر مغازه‌های خود را اداره کرده اند و کشیدن مرزی بین آن‌ها و مسلمانان شهر دشوار است، حتى در حملات آتش‌سوزی اخیر نیز، مغازۀ متعلّق به یک شهروند مسلمان به اشتباه به عنوان مغازۀ بهائی به آتش کشیده شد.

حضور و دوام بهائیان در رفسنجان و روابط آن‌ها با سایر شهروندان نشان می‌دهد که با وجود فشارهای فزایندۀ عده‌ای ناشناس اهالى این شهر همچنان با بهائیان همزیستى دوستانه‌اى دارند.

15 سال است كه آلودگی هوا مشكل جدی تهران است

15 سال پيش نيز شرايط اضطرار وجود داشت، اما اطلاع‌رساني كه امروز انجام مي‌شود وجود نداشت/ چنانچه وضعيت تردد خودروها ساماندهي نشود و تعداد سفرهاي درون‌شهري كاهش نيابد آلودگي هوا همچنان تشديد خواهد شد.

ايلنا: عضو اسبق هيات مديره شركت كنترل كيفيت هواي تهران راهكار برون رفت از وضعيت فعلي آلودگي هوا در تهران را اجراي مستمر برنامه‌هاي كاهش آلودگي هوا دانست و گفت: آلودگي هوا منحصر به فصول سرد سال نبوده و بايد برنامه‌هاي مربوط به آن به صورت مستمر اجرا شوند.
به گزارش خبرگزاري ايلنا، كمال شعار افزود: آلودگي هوا مشكل امروز تهران نيست، بلكه 15 سال پيش نيز شرايط اضطرار وجود داشت، اما اطلاع‌رساني كه امروز انجام مي‌شود وجود نداشت، اظهار كرد: تهران نيازمند اجراي برنامه جامع كاهش آلودگي هواست كه متاسفانه اين برنامه در طول اين همه سال اجرايي نشده است.
شعار با بيان اين كه چنانچه وضعيت تردد خودروها ساماندهي نشود و تعداد سفرهاي درون‌شهري كاهش نيابد آلودگي هوا همچنان تشديد خواهد شد، تصريح كرد: راهكار كاهش آلودگي هوا و ترافيك توقف افزايشس ظرفيت براي حمل و نقل شخصي است.
وي با ذكر اين نكته كه ايجاد ظرفيت‌هاي ج ديد براي حمل و نقل شخصي باعث رهاسازي تقاضاي نهفته شده و به ترافيك و آلودگي هوا دامن مي‌زند، اضافه كرد: به جاي توسعه حمل و نقل شخصي مي‌بايست حمل و نقل عمومي توسعه پيدا كند.
شعار سياست‌هاي اخير مديريت شهري در زمينه راه‌اندازي خطوط اتوبوس‌هاي تندرو را مفيد دانست و خاطر نشان كرد: ايجاد زيرساخت‌هاي حمل و نقل عمومي و ترغيب و تشويق شهروندان به استفاده از وسايل نقليه عمومي يكي از مهم‌ترين راهكارهاي كاهش استفاده از خودروي شخصي است و در اين ميان بهره‌برداري از سامانه اتوبوسراني تندرو از طرح‌هاي خوب شهرداري تهران محسوب مي‌شود.
وي بر واگذاري سلسله مراتب تصميم‌گيري به مديريت شهري در جهت تاثيرگذاري سياست‌هاي اجرايي و كاهش هزينه‌هاي مربوطه به در حوزه حمل و نقل تاكيد كرد و گفت: يك نهاد يكپارچه براي حمل و نقل و ترافيك شهر بايد تصميم‌سازي كند.
عضو اسبق هيات مديره شركت كنترل كيفيت هواي تهران در پايان تاكيد كرد: شهروندان مهم‌ترين مولفه در كاهش آلودگي هوا هستند و به موازات اجراي برنامه‌هاي كاهش آلودگي هوا، شهروندان نيز بايد در اين زمينه با مسئولان مربوطه مشاركت كنند.

منابع آبی 500 روستا در خراسان جنوبی خشک شد

بیرجند - خبرگزاری مهر: معاون شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: به علت خشکسالیهای متوالی منابع آبی ۵۰۰ روستای این استان خشک شده و آبرسانی به این روستاها با تانکر انجام می ‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر در بیرجند، محمد درزی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران از آبرسانی به 26 روستای استان خراسان جنوبی تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: در حال حاضر ۲۶۷روستای استان فاقد آب شرب بهداشتی است.

وی با بیان اینکه برای آبرسانی به این روستاها سالانه یک میلیارد و یکصد میلیون تومان هزینه می ‌شود، اظهار داشت: در سال جاری مبلغ ۱۲میلیارد تومان برای تکمیل طرحهای آبرسانی به روستاهای استان از محل اعتبارات تملک اختصاص یافته است.

معاون شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی میانگین مصرف سرانه آب در روستاهای استان را ۱۰متر مکعب به ازای هر مشترک اعلام کرد و یادآور شد: مصرف ۹۰ درصد مشترکان مطابق الگوی مصرف است.

به گفته وی میزان مصرف 54 درصد مشترکان زیرهفت متر مکعب در هر ماه است و تنها ۱۰ درصد مشترکان بالای الگوی مصرف قرار دارند.

وی آبرسانی سیار به روستاها، ارتقای شبکه ‌های بهره ‌وری آب و کاهش هزینه‌ ها در بخش نگهداری و اجرای مجتمعهای آبرسانی برای تامین پایدار آب شرب را از مهم ‌ترین برنامه‌ های شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در سال جاری برشمرد.

معاون آب و فاضلاب روستایی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه در پاییز امسال دو هزار و 200 تانکر به ۵۰ روستای فاقد آب شرب در میان اعزام شده است، تصریح کرد: برای تامین آب شرب این روستاها مبلغ 45 میلیون تومان هزینه شده است.

درزی از اجرای دو طرح آبرسانی در درمیان با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد و افزود: در حال حاضر سه طرح آبرسانی در شهرستان درمیان در دست اجرا است که برای تکمیل به ۴۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

۸۰ درصد متکديان را نوجوانان زير ۱۸ سال تشکيل می دهند

روزنامه خراسان: کنارش مي نشينم، دستان پينه بسته و صورت آماسيده اش تو را به خود مي خواند... حدود ۶۰ساله نشان مي دهد. گفتم: مادرجان، چرا اين جا نشسته اي؟

تو کي هستي؟ مامور شهرداري؟ بهزيستي؟

وقتي مطمئن شد کاري به کارش ندارم، با خيال راحت از خودش گفت...

اسمم خ است و ۴۵سال دارم. وقتي ۱۴سال داشتم به اجبار خانواده ام، با مردي ۴۰ساله پاي سفره عقد نشستم که راننده بيابان بود و خيلي کم در خانه پيش من و فرزندانش بود.

دو پسر و سه دختر داشتم که دوستان ناباب شوهرم، معتادش کردند. از همان لحظه اي که اعتياد به زندگي ام چنگ انداخت، روز به روز به بدبختي هايمان اضافه شد. حالا هر دو پسرم هم با آن که فقط ۱۷ و ۱۹ساله اند نيز مثل پدرشان معتاد شده اند.

وقتي پاي سفره عقد نشستم، وقتي بدبختي هايي را که از عواقب اختلاف سن بالا بود تجربه کردم، تصميم گرفتم دخترانم را تحصيل کرده بار بياورم و بعد ازدواج کنند.اما وقتي اين وضعيت پيش آمد، براي اين که با تشديد اعتياد شوهرم و رفت و آمد دوستانش به خانه مان، آسيب نبينند، هر دو را با شرايطي شبيه خودم به خانه بخت فرستادم. يک چشمم اشک بود و چشم ديگرم خون؛ اما اين بهترين راه براي نجات آن ها بود. وقتي از رفتارهاي شوهرم و پسرانم شکايت مي کردم،هر سه با حالتي وحشتناک به من حمله کرده، کتکم مي زدند.

به مرور زمان مرا هم معتاد کردند. شوهرم ديگر ماشين را فروخته و خرج اعتيادمان کرده بود و فقط يک سرپناه برايمان مانده بود. يک روز وقتي شوهرم و پسرانم در منزل نبودند، ديدم يک مرد و زن آمده اند و با تعجب مي گويند: پس کي خانه را خالي مي کنيد تا ما اسباب کشي کنيم؟ و من که بي خبر بودم سر و صدا راه انداختم اما روز بعد آن ها با مامور به سراغ خانه آمدند و متوجه شدم شوهر و پسرانم خانه را فروخته اند و مرا تنها و آواره رها کرده و رفته اند.خانواده پدري ام که مي دانستند معتاد شده ام، مرا به جمع خود راه ندادند. روي رفتن به خانه دخترانم را هم نداشتم، چون آن ها به واسطه اعتياد ما به اندازه کافي دچار مشکل بودند.کميته امداد مرا نپذيرفت. به دليل اعتيادم نتوانستم به بهزيستي مراجعه کنم، چون مي دانستم ترک اعتياد برايم دشوار خواهد بود، بنابراين مشغول گدايي شدم. آواره خيابان ها شده بودم اما در شهر خودم به گداها توجهي نمي کردند و درآمد کافي نداشتم. تصميم گرفتم براي ادامه زندگي به اروميه بيايم. شنيده بودم که مردم اين جا به گداها خوب رسيدگي مي کنند! اين تنها زندگي نامه يکي از زن و مردهايي است که هر روز از کنارشان مي گذريم. زن هايي که صورتشان را محکم مي پوشانند تا شناخته نشوند، مردهايي که با ظاهري تکيده و نحيف کنار پياده رو نشسته و چشم به زمين دوخته اند. هر روز کودکاني را مي بينيم که کنار زنان و مردهاي جوان در پياده روي خيابان ها خوابيده اند و سر و رويي کثيف و ژوليده دارند.

گدايي نکند، چه کار کند؟!
مرد ميانسالي که خود را کارگر يکي از کارخانه هاي توليدي اروميه معرفي مي کند، به ما مي گويد: درست است گدايي و تکدي گري را مذموم مي شناسم و معتقدم بايد اين مشکل از سر راه برداشته شود، اما شما بگوييد، اين پيرزني که دست نياز به سوي من و شما دراز کرده و هيچ نهادي از او حمايت نمي کند، چه کار ديگري از دستش برمي آيد؟ س - باقري به مشکل اشتغال براي جوانان و همچنين افرادي که پا به سن گذاشته اند، اشاره کرده، ادامه مي دهد: کاش براي اين افراد مسن هم محلي براي کار وجود داشت، چنان که هم درآمدي برايشان به وجود آيد و هم آن شغل آبرويشان را حفظ کند، هرچند الان جوانان ما هم شغل درست و حسابي ندارند!

کسي که آبرو دارد، گدايي نمي کند
خانم جواني نيز در اين مورد به خبرنگار ما چنين مي گويد: شخصي را مي شناسم که از سر نياز در خانه هاي مردم کارگري مي کند تا سربار کسي نباشد، اما دست گدايي به طرف کسي دراز نمي کند، درحالي که ممکن است نيازش بيشتر از اين افراد باشد.سميرا-ح ادامه مي دهد: مردم نبايد به متکديان پول بدهند، چرا که با اين کار آن ها را مصمم مي کنند به گدايي ادامه دهند.وي با اشاره به اين نکته که هرکس آبرومندانه زندگي کرده باشد، هر قدر هم در مضيقه باشد، گدايي نمي کند، اضافه مي کند: نهادهاي حمايتي در اين مورد وجود دارند؛ اما گويا اين افراد را در گوشه و کنار خيابان نمي بينند! کاش اين نهادها افرادي را مامور رسيدگي به اين کار کنند.

۱۸۵ متکدي طي ۵ماه در اروميه جمع آوري شدند
معاون خدمات شهري شهرداري اروميه مي گويد: در ۵ماه نخست سال جاري ۱۸۵نفر از متکديان زير ۱۸ سال در اروميه جمع آوري شدند.محمد ستارپور اظهار مي دارد: شهرداري اروميه از طريق مرکز جمع آوري، نگهداري و ساماندهي متکديان، اقدام به جمع آوري متکديان از سطح شهرستان کرده است.

۸۰ درصد متکديان را نوجوانان زير ۱۸ سال تشکيل مي دهند
معاون خدمات شهري شهرداري اروميه افزود: بيش از ۸۰ درصد از متکديان اين شهر را افراد زير ۱۸ سال تشکيل مي دهند که توسط شهرداري جمع آوري و تحويل سازمان بهزيستي اروميه مي شوند.ستارپور تصريح مي کند: متکديان بالاي ۱۸ سال از طريق مراجع انتظامي جمع آوري و با توجه به قانون به مراجع قضايي معرفي مي شوند.وي خاطرنشان مي کند: مجتمعي براي اسکان موقت متکديان در اروميه ايجاد مي شود که اعتبار آن توسط شهرداري اروميه و استانداري آذربايجان غربي تامين مي شود.اين مقام مسئول مي گويد: با توجه به اين که اکثر متکديان را نوجوانان زير ۱۸ سال تشکيل مي دهند، عمده اين نوجوانان سر چهارراه اقدام به دستفروشي مي کنند و شهرداري مسئول جمع آوري و نگهداري اين گروه از متکديان نيست و طبق قانون اين امر وظيفه سازمان بهزيستي است.معاون خدمات شهري شهرداري اروميه اظهار داشت: به منظور ارائه خدمات مناسب تر به شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تکدي گري در سطح شهر، شهروندان مي توانند از طريق سامانه ارتباطات مردمي شهرداري موارد مشاهده شده را اعلام کنند تا در اسرع وقت نسبت به جمع آوري و ساماندهي آن ها اقدام شود.ستارپور از شهروندان خواست به منظور جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي و رفع اين پديده شوم و ناهنجار اجتماعي، همکاري لازم را در اجراي طرح جمع آوري متکديان داشته باشند.

آسيب شناسي
شايد ديگر چشممان به ديدنشان عادت کرده باشد، اما گاه تفکري به سراغمان مي آيد، اين که آيا به اين افراد کمک کنم؟ آيا آن ها را به حال خود رها کنم؟ آيا آن ها مستحق دريافت صدقه اند؟ اصلا آن ها براي چه دستشان را به سوي عابران دراز کرده اند و التماس مي کنند؟آسيب شناسي اين موضوع و شنيدن اين نکته که اکثر گداهاي اروميه غيربومي و زير ۱۸ سال اند بيشتر دل رهگذران را به درد مي آورد...بياييد بينديشيم، چرا شهر ما به شهري تبديل شده که گداها به آن مهاجرت مي کنند؟ چرا شهر ما را شهر گداپرور مي نامند؟

معاون وزير نيرو خبر داد: كاهش۷ ميليارد متر مكعبى آب در كشور

روزنامه ابرار اقتصادی: كاهش ۷ميليارد متر مكعب آب در كشور به طور سالانه نيازمند تامل ويژه اى است.به گزارش ايسنا،عطارزاده - معاون وزير نيرو در امور آب و آبفاكشور- گفت: با توجه به بحرانى كه در آب هاى زيرزمينى خراسان رضوى به وجود آمده، در برنامه ۵ ساله توسعه با توجه به حساسيت موضوع نيازمند توجه ويژه اى است.وى افزود: در حال حاضر ۷ ميليارد كاهش آب در سال داريم كه ۶۰ درصد از آب هاى زيرزمينى استفاده مى شود كه اين عدد نيازمند تامل بيشترى است كه اگر اين بحران كنترل نشود، ضربات سنگينى وارد كشور مى شود.وى با بيان اينكه بايد مصرف آب را در كشور به تعادل برسانيم، يادآور شد: بحث كانال هاى آبيارى اصلى و فرعى را داريم كه بايد تحول وسيعى در اين حوزه داشته باشيم كه با توجه به پيش بينى كه در برنامه ۵ ساله توسعه شده، بايد بتوانيم بحث كانال هاى آبيارى فرعى و اصلى را در حوزه كشاورزى به اتمام برسانيم كه اولين گام با كمك صندوق توسعه ملى برداشته شده و اميدواريم منجر به افزايش بهره ورى در مزارع كشاورزى شود.معاون وزير نيرو تصريح كرد: موضوع ديگرى كه توجه ويژه اى شده بحث تضمين خريد آب و پساب است كه در حال حاضر تنها تضمين خريد در آب شيرين كن ها را داشته ايم كه در حال حاضر تنها۲۰ نقطه كشور در شهرهايى كه با بحران روبرو بود، آب شرب را با سرمايه گذارى بخش خصوصى تامين كرده و تضمين كرديم كه با اجرايى شدن اصل۴۴ و هدفمند كردن يارانه ها تحول در اين راستا ايجاد شود.وى گفت: در حوزه آب در بخش كشاورزى از جمله سدسازى و ساير خدمات به ۲۰ درصد كشاورزان خدمات رسانى مى شود در حالى كه حدود ۷۰ درصدكشاورزان از چاه ها استفاده مى كنند كه همه هزينه ها توسط خود كشاورز انجام مى شود كه بايد در اين راستا تدابيرى بينديشيم و اين ۲۰ درصد با هدفمند كردن يارانه ها سامان داده شود.

۶۵۵ روستای کرمان از آب آشاميدنی برخوردار نيستند

روزنامه خراسان: ۶۵۵روستا در استان کرمان از نعمت آب آشاميدني برخوردار نيستند.مديرکل امور روستايي استانداري کرمان يکي از دلايل مهم مهاجرت را به شهرها خشکسالي و کمبود آب عنوان کرد.به گزارش خبرنگار ما هاشمي در همايش دهياران کرمان گفت: اگرچه طي سال هاي اخير اقدامات بسياري براي ايجاد زيرساخت ها و مسائل رفاهي در روستاهاي استان کرمان شده است، متاسفانه سير مهاجرت همچنان به شهرها تداوم دارد. وي بيان کرد: هم اکنون يک ميليون و ۸۹هزار نفر در روستاهاي استان ساکن اند و نسبت جمعيت روستايي به جمعيت کل استان کرمان 41.5 درصد برآورد شده است.

کاهش ۸۳ درصدی بارش های پاييزه

روزنانه خراسان: معمولا شنيدن نام پاييز بارش باران را در اذهان تداعي مي کند، اما پاييز امسال کرمانشاه تاکنون بارندگي چنداني نداشته است و آ مارهاي هواشناسي نيز نشان مي دهد در مقايسه با سال هاي قبل با کاهش چشمگير بارش مواجهيم و اين بيم مي رود که سال آينده باز هم با خشکسالي و کمبود منابع آبي مواجه باشيم. محسن قاسمي مدير کل هواشناسي استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران در خصوص بارش هاي پاييزه سال جاري، گفت: ميانگين بارش هاي جوي استان در دو ماه اول سال زراعي جاري به 27.1 ميلي متر رسيده که نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد و نسبت به دوره آماري ۳۰ ساله استان ۶۴ درصدکاهش داشته است.وي افزود: طي اين مدت ميزان نزولات جوي در شهر کرمانشاه به 31.8 ميلي متر رسيده که نسبت به دو ماه اول سال زراعي گذشته 106.2 ميلي متر و نسبت به دوره آماري 35.4 ميلي متر کاهش داشته است. قاسمي ادامه داد: نکته اي که خشکسالي را در سال زراعي جاري ممکن است تشديد کند قطع بارندگي پاييز است، زيرا بارش در يک مقطع زماني و فقط طي روزهاي نهم تا پانزدهم آبان روي داده است و قبل و بعد از آن هيچ گونه بارشي در سطح استان رخ نداده است. مدير کل هواشناسي استان کرمانشاه تصريح کرد: بررسي نقشه هاي هواشناسي طي ۱۰ روز آينده نشان دهنده اين واقعيت است که به علت استقرار هواي پايدار بر جو منطقه هيچ گونه بارندگي در سطح استان طي اين مدت روي نمي دهد و پديده هاي غالب وزش باد و افزايش آلودگي صبحگاهي به خصوص در شهر کرمانشاه مي باشد. قاسمي به تغييرات دمايي استان طي پاييز نيز اشاره کرد و گفت: ميانگين دماي استان در دو ماه اول سال زراعي جاري نسبت به سال گذشته حدود 2.7 درجه و نسبت به دوره آماري 1.8 درجه سانتي گراد افزايش نشان مي دهد. وي عنوان کرد: گرم ترين دماي ثبت شده استان در مهرماه در قصر شيرين به ميزان 42.8 درجه سانتي گراد بوده که نسبت به دوره آماري يک درجه افزايش داشته است. گرم ترين روز آبان ماه سال جاري نيز روز ۲۲ آبان بوده که بر اين اساس رکوردهاي جديد حداکثر دما در سطح استان به ثبت رسيد.قاسمي گفت: پايين ترين دمايي که تاکنون در پاييز امسال ثبت شده مربوط به روز ۳۰ آبان و به ميزان 4.6 -درجه در ايستگاه هلشي فرامان بوده است.وي تصريح کرد: پاييز امسال تاکنون شاهد يخ بندان شديد در سطح استان نبوده ايم .

هشدار در باره بیکاری مردم در استان لرستان

سایت کلمه: علی کائیدی نماینده پلدختر، معمولان و ملاوی بار دیگر نسبت به بیکاری کسانی که در مسیر جاده قدیم پل زال- خرم‌آباد مشغول فعالیت بودند، هشدار داد.

به گزارش خانه ملت، نماینده پلدختر در مجلس به هفته نامه بامداد لرستان گفت: معمولا ملاوی و پلدختر و حتی بخش‌های دیگر منطقه شغل‌هایی در ارتباط با این جاده داشتند که با افتتاح آزادراه جدید، این افراد بیکار شده‌اند. یا رستوران‌ بوده یا کافه یا تعمیرگاه و تعویض روغنی و همه آنها حالا بیکار شده‌اند. بعضی از روستاهایی که در مسیر جاده بودند با ۲۰۰ الی ۳۰۰ استعداد شغلی، تعطیل شده‌اند و واقعاً این چندروزه که برای سرکشی به میانشان رفته بودم، برای‌شان گریه‌ام گرفت.

وی افزود: وقتی از آن روستاها رد می‌شدم، سرم را پایین می‌انداختم چون کاری از دستم ساخته نبود. این آزادراه در حاشیه شرقی حوزه انتخابیه بنده واقع شده و صرفاً ۲ الی ۳درصد از جمعیت پلدختر در حاشیه آن آزادراه هستند در حالی که ۹۷ یا ۹۸درصد مردم شهرستان پلدختر در حاشیه جاده قدیمی گذران زندگی می‌کرده‌اند و معیشتشان از این جاده بود.

این عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: مردم گلایه‌مندند و به من گفته‌اند سلام ما را به رئیس‌جمهور برسان، به استاندار، به مسئولان مملکت و به معاون اول رئیس‌جمهور و به وزرا بگو واقعاً برای شهر ما که تا پیش از این هم بیشترین نرخ بیکاری را در لرستان داشت چه کرده‌اید که حالا تعداد بیکاران آن بیشتر شده‌اند؟ متأسفانه دولت برای افتتاح این آزادراه باید آسیب‌شناسی می‌کرد.

کائیدی افزود: هیچ صنعتی در پلدختر وجود ندارد ولی در عوض ۶درصد از کل آب ایران در پلدختر است اما متأسفانه این آب‌ها مهار نشده و در نتیجه بنیه کشاورزی منطقه ضعیف است. همه این مسائل باعث نگرانی مردم می‌شود.

این نماینده گفت: بنده تا آنجا که در توانم بوده به مسئولان گوشزد کرده‌ام. به رئیس‌جمهور نامه داده‌ام. به معاون اول رئیس‌جمهور نامه داده‌ام. به رئیس دفتر رئیس‌جمهور نامه داده‌ام. به استاندار و بسیاری از وزرا نامه داده‌ام تا فکری برای این ۲ هزار نفری بکنند که ناگهان شغلشان را از دست داده‌اند. اگر کارخانه‌ای تعطیل شود، بلوا راه می‌افتد یا مسئله امنیتی می‌شود و الان هیچ‌کس برای بیکاری این تعداد از مردم منطقه کاری نمی‌کند. این شغل را هم دولت برای آنها ایجاد نکرده بود، شغلی سنتی بوده که ۵۰ الی ۶۰ سال مردم از کنار این جاده روزگار گذرانده‌اند، این مسئله شوخی نیست و نباید از کنارش به آسانی گذشت.

نماینده پلدختر در ادامه درباره مشکلات به وجود آمده درباره بیکاری حدود ۲هزار نفر از مردم منطقه گفت: خیلی از این افراد کارگر رستوران یا تعویض روغنی بوده‌اند و حالا، هم حقوقشان قطع شده و هم بیمه و دفترچه تأمین‌اجتماعی‌شان. ما منتظر سفر سوم رئیس‌جمهور هستیم تا ببینیم ایشان چه فکری برای مردم منطقه می‌کنند. بنده صرفاً نماینده هستم، قوه اجرایی ندارم و فقط می‌توانم تذکر بدهم یا سؤال کنم تا مسئولان به فکر بیفتند، بلکه وام‌های کم‌بهره به این مردم مستضعف بدهند یا بنگاه‌های زودبازده راه‌اندازی کنند.

کائیدی خطاب به احمدی نژاد گفت: آقای رئیس‌جمهور خودتان می‌فرمایید که مطالبه مردم نباید زمین بماند، بسیار خب حالا ۲هزار نفر کارشان را از دست داده‌اند اینها چه کار باید بکنند؟ اگر در دورود زلزله آمد و دولت توجهی به آن منطقه داشت الان هم مردم پلدختر و ملاوی و معمولان مانند همان زلزله‌زدگان هستند و تازه این اتفاق از زلزله بدتر است و من به عنوان نماینده مردم از دولت می‌خواهم که هیأتی بفرستد تا آنها بررسی کنند و ببینند عمق این فاجعه تا چه حدی است و اصل درددل مردم منطقه چیست. درست است که آزادراه مفید است و در کاهش تلفات جانی و مالی نقش عمده‌ای دارد اما از جهت دیگر باید آسیب‌شناسی اجتماعی می‌شد تا ۲هزار انسان بیکار، گرفتار معضلات و آفات بیکاری نشوند، دنبال اعتیاد و بزهکاری و اخاذی و دزدی نیفتند که این قوز بالای قوز برای مملکت می‌شود.

کشته شدن یک مامور دیگر انتظامی در غرب تهران

سایت آفتاب: مركز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ از شهادت یكی دیگر از ماموران پلیس تهران بزرگ خبر داد.

به گزارش ایسنا، در پی عملیات دستگیری چند مظنون در محدوده غرب تهران، یكی دیگر از ماموران جان بر كف پلیس تهران بزرگ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

این عملیات شب گذشته در محدوده غرب تهران رخ داد، كه در آن یكی از ماموران یگان امداد پلیس تهران بزرگ مجروح و یک نفر دیگر نیز به شهادت رسید.

شش سال حبس برای فعال دانشجویی دانشگاه علامه

خبرگزاری هرانا - نهم آذر ماه حکم شش سال حبس تعزیری نسیم سلطان بیگی فعال دانشجویی دانشگاه علامه توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به وکیل وی ابلاغ شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" دادگاه وی در شعبه 15 دادگاه انقلاب در تاریخ 31 مرداد ماه سال جاری برگزار و اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور به این فعال دانشجویی ابلاغ شده بود.

نسیم سلطان بیگی از جمله دانشجويان طيف چپ است که در آذر ماه 1386 در جريان دستگيري گسترده اين دانشجويان بازداشت و مدت 56 روز را در زندان اوين بند 209 سپري کرده و با قرار وثيقه 50 ميليون تومان آزاد شده بود.

وی همچنین در تجمع فعالین جنبش زنان در 22 خرداد ماه سال 1385 بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

انفجار مریوان، کشته و زخمی شدن سه دانش آموز

آژانس خبری موکریان
سرویس اجتماعی

آخرین خبر از انفجار مریوان، کشته و زخمی شدن سه دانش آموز

حوالی ساعت 8 صبح امروز نهم آذرماه بر اثر انفجار شیء مشکوکی در مریوان، یک دانش آموز ابتدایی کشته و دو دانش آموز دیگر به شدت زخمی شدند.
به گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان ،در این انفجار که در منطقه موسک مریوان رخ داد جمال امینی یکی از دانش آموزان کلاس چهارم ابتدایی مدرسه غیر انتفاعی سینا در دم جان سپرد و دو دانش آموز دیگر به نام های ساوان الیاسی و آریا شیخ الاسلامی به شدت زخمی شدند.
گفته می شود این سه دانش آموز هنگامی که منتظر سرویس مدرسه بوده اند بر اثر این انفجار کشته و زخمی شده اند.
تا لحظه تنظیم گزارش از علت این حادثه و عامل یا عاملین آن اطلاعی حاصل نشده است.

دادستان رژیم: فعالیت حزب مشارکت ممنوع است

خبرگزاری مهر: جعفری دولت آبادی دادستان تهران در مورد بیانیه های اخیر حزب مشارکت که اعلام کرده هنوز انحلال این حزب ابلاغ نشده است گفت: حزب مشارکت تا انقلاب مهدی هم اقدام کند انحلال حزبش ابلاغ نشده است باید بداند که این حکم ابلاغ شده و فعالیت آنها ممنوع است.

رشد زاغه نشینی و حاشیه نشینی در گرگان

سایت شمال فردا: عضو شورای شهر گرگان گفت: کمبود امکانات و فضای شهری از یک طرف و تامین نیازهای اولیه این افراد از طرف دیگر موجب رشد زاغه نشینی و حاشیه نشینی در این شهر شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني شوراي شهر گرگان، ذبیح الله میقانی صبح یکشنبه در نشست شورای شهر گرگان افزود: گرگان با بیش از ۳۲۰ هزار نفر جمعیت نیز یکی از شهرهای بزرگ کشور محسوب می شود که پذیرای سیل مهاجرت از استان های مختلف کشور در دهه های ۴۰ تا ۶۰ شد.

وی از ادارات و سازمان های مرتبط با این پدیده از جمله سازمان نظام مهندسی، شهرداری، فرمانداری، استانداری، شورای اسلامی شهر، مسکن و شهر سازی و دایره قضایی خواست تا در یک هم اندیشی مشترک برای کاهش معضلات اجتماعی حاشیه شهر تدبیری جدی اتخاذ کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید پذیرفت که مشکلات ایجاد شده ناشی از پدیده حاشیه‌نشینی در شهرها مشکل امروز و دیروز نیست و نباید به آن سطحی نگریست، این مشکلات به قدری جدی و عمیق است که ضربتی حل نمی‌شود.

میقانی با اشاره به اینکه حاشیه نشینی یک پدیده تاثیر گذار در معضلات و آسیب های اجتماعی امروز محسوب می شود، افزود: همزمان با رشد این پدیده در شهرهای بزرگ و مهاجرت های گستره روستاییان به شهرهای اطراف ضمن کاهش نرخ روستا نشینی و عوارض جانبی حاصل از آن، شاهد افزایش نابسامانی ها و ناهنجاری های اجتماعی در محلات حاشیه شهر هستیم.

میقانی تصریح کرد: حاشیه نشینی یا زاغه نشینی امروز در تمام شهرهای بزرگ و کلانشهر کشورمان دیده می شود که با خود پیامدهای نامطلوبی از جمله سیمای نامطلوب شهری، پایین بودن سطح بهداشت عمومی و سلامتی، فقدان شغل رسمی و در آمد کافی، وجود خرده فرهنگ های خاص مناطق کوچک، تراکم جمعیت، فقدان یا کم بودن امکانات آموزشی و رفاهی و پایین بودن سطح سواد و تحصیلات، اعتیاد، منبع و مرکز انحرافات و کجروی های اجتماعی و دهها معضل دیگر اجتماعی را به ارمغان آورده است.

دانشمندان جواني را به انسان بازمي‌گردانند

دانشمندان امريكايي در تلاشند نشانه‌هاي پيري در انسان را معكوس كرده و انرژي و ظاهر جواني را به انسان بازگردانند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، دكتر رونالد دپينهو از دانشگاه هاروارد و تيم تحقيقاتي وي مطالعاتي علمي انجام داده كه نشان مي‌دهد پروسه پيري در موش‌ها مي‌تواند معكوس شود.

مطالعات ضد سالخوردگي دپينهو كه در مجله "نيچر" نيز به چاپ رسيده، ممكن است آغاز يك تلاش براي تغيير در پروسه پير شدن انسان باشد.

اين مطالعات يادآور فيلم مورد عجيب بنجامين باتن است كه در آن شخصيت اصلي داستان پير متولد شده و پس از سال‌ها طي يك فرايند معكوس، جوان مي‌شود.

در اين تحقيق، به موش‌ها آنزيم تلومراز 4-سی اچ تی براي فعال‌سازي دوباره تلومرها در بدن آنها داده شد. تلومرها در انتهاي كروموزم‌ها هستند و از كروموزم‌ها در برابر آسيب محافظت مي‌كنند. در هنگام سالخوردگي تلومرها در اثر تقسيم زياد كوچك شده و سپس مي‌ميرند.

موش‌هايي كه نشانه‌هاي بازگشت از پيري را نشان دادند، با دريافت آنزيم مغزهاي بزرگتري داشتند. همچنين قدرت باروري از دست رفته دوباره بازگشت.

دپينهو كه همچنين متخصص ژنتيك و سرطان در موسسه سرطاني دانا-فاربر نيز هست، اظهار كرد:‌ اين احتمال وجود دارد كه پروسه پيري انسان را با فعال‌سازي دوباره آنزيم تلومراز در سلول‌هايي كه اين آنزيم در آنها فعال نيست، آهسته‌تر كرده و اثر اختلالاتي را كه به دليل پيري زودرس اتفاق مي‌افتد معكوس كرد.

وي همچنين پيش‌بيني كرد: سرانجام قرصي حاوي تلومراز در دسترس انسان قرار خواهد گرفت كه نشانه‌هاي پيري را معكوس كرده و انرژي و ظاهر جواني را به وي بازخواهد گرداند. اين قرص را مي‌توان در دهه 40 يا 50 سالگي مصرف كرد تا از بيماري‌هاي مربوط به كهنسالي از جمله بيماري قلبي، ديابت، ‌آلزايمر و... جلوگيري كرد.

با اين حال برخي از دانشمندان خطراتي را در مصرف قرصي از اين نوع در نظر گرفته‌اند.

تلومراز مي‌تواند رشد سلول‌هاي سرطاني را سرعت بخشد و مطالعات بسيار بيشتري بايد در مورد اين آنزيم صورت گيرد تا از عدم تاثير آن در پيشرفت سرطان اطمينان حاصل شود.

دكتر دپينهو معتقد است كه تلومراز بايد ابتدا با جلوگيري از آسيب ديدن
دی ان ای از سرطاني شدن سلول‌هاي سالم جلوگيري كند.

ايران بالاترين نرخ تلفات رانندگي جهان را داراست

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور گفت: ايران بالاترين نرخ تلفات رانندگي جهان را داراست.
به گزارش مهر از گرگان، سرهنگ اسکندر مومني عصر دوشنبه در مراسم افتتاح ساختمان راهنمايي و رانندگي گلستان افزود: حدود يک ميليون و 300 هزار نفر در دنيا بر اثر حوادث رانندگي کشته مي شوند که سهم ايران از اين آمار، 23 هزار نفر است.

وي اظهار داشت: به ازاي هر وسيله نقليه 11 نفر و به ازاي هر 100 هزار نفر 31 نفر در تصادفات کشته مي شوند. اين آمار در حاليست که شمار کشته شدگان در تصادفات در جهان نصف اين رقم است.

رئيس پليس راهور بيان داشت: در 10 سال گذشته تعداد خودروهاي کشور سه ميليون بوده است که اين رقم اکنون به 12 ميليون خودرو رسيده است.

سردار مومني عنوان کرد: از ابتداي شروع دولت نهم با توجه به دوبرابر شدن تعداد خودروها، شمار تلفات رانندگي به 23 هزار نفر رسيده است.در آمار مرگ و مير و ترافيک جزو کشورهاي رديف اول دنيا هستيم.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور افزود: به ازاي هر هزار نفر در کشور 150 دستگاه خودرو تردد مي کند درحاليکه در کشورهاي همتراز به ازاي هر 1500 نفر 400 خودرو وجود دارد.

سحرخیز در نامه ای به جعفری دولت آبادی خواستار محاکمه محسنی اژه ای شد

تحول سبز:
عیسی سحرخیز زندانی سیاسی زندان رجایی شهر در واکنش به اظهارات اخیر محسنی اژه ای دادستان کل کشور در نامه ای به جعفری دولت آبادی دادستان تهران ضمن یادآوری شکایت نامه های قبلی خود نسبت به محسنی اژه ای و وزارت اطلاعات، در مورد ضرب و جرح و شکنجه های جسمی و روحی خود از وی خواست با پیگیری شکایتهای فوق از اشاعه اکاذیب توسط محسنی اژه ای جلوگیری کند.

به گزارش تحول سبز، وی با بیان آسیبهای خود از شکنجه ها و ضرب و جرح در زمان بازداشت از جمله شکستگی کتف راست، پارگی تاندونهای پا و همینطور شکستگی قفسه سینه خود در حین بازجویی ها خواستار محاکمه آقای محسنی اژه ای به عنوان وزیر اطلاعات وقت شد و ادعای محسنی اژه ای مبنی بر عدم وجود شکنجه در بازداشتگاههای ایران با وجود این همه شکایت و اعلام مصادیق شکنجه توسط بازداشت شدگان- را ادعایی مضحک دانست

گاردین: علیرضا نوری‌زاده نزدیک بود توسط کسی که خود را یک طرفدار می‌خواند ترور شود

خودنویس:

به گزارش گاردین، علیرضا نوری‌زاده روزنامه‌نگار ایرانی و مفسر صدای آمریکا درسال ۲۰۰۹ قرار بوده از طرف یک نفر به نام محمد رضاصادقی‌نیا که خود را طرفدار آقای نوری‌زاده معرفی کرده بود ترور شود. بنا بر مدارک محرمانه‌ای که به تازگی منتشر شده است، نوری‌زاده و صادقی‌نیا درچندین مورد درلندن و واشنگتن ملاقات کرده بودند. ولی وقتی صادقی‌نیا به عکسبرداری از نوری‌زاده وخودروی وی پرداخت موجبات شک نوری‌زاده را برانگیخت.

صادقی‌نیا بعدا درکالیفرنیا به جرم مشارکت درقتل دستگیر شد. وی با اجیر کردن یک آدم کش حرفه‌ای قصد داشت یک برنامه‌ساز ایرانی آمریکایی به نام جمشید شاهمرد را از پای دربیاورد. به دلیل مشابهات بین این طرح و انگیزه صادقی‌نیا برای نزدیکی به نوری‌زاده اف‌بی‌ای به مقامات بریتانیایی خبر داد که هشدارهای لازم را به نوری‌زاده بدهند. علیرضا نوری‌زاده پس از نگران شدن از صادقی‌نیا با سفارت آمریکا تماس گرفت.

خودنویس: در تماس با علی‌رضا نوری‌زاده، موارد ذکر شده در گزارش گاردین را تایید شد

روزي که سه جزيره ايراني در خليج فارس به قلمرو ميهن باز گردانده شد

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

در پي توافق با شيخ شارجه، سي ام نوامبر سال 1971 (9 آذر 1350) ناوگان ايران جزاير ايراني ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك را به قلمرو وطن باز گردانيد و تنها در يك جزيره مختصر مقاومتي صورت گرفت. در جزيره ابو موسي، برادر امير شارجه از واحدها و مقامات ايراني استقبال كرد. تنب بزرگ و تنب کوچک از هم 12 کیلومتر فاصله دارند و تنب بزرگ در 20 کیلومتری قشم واقع است.

مجلس شورای ملی همان روز پس از استماع گزارش امير عباس هويدا نخست وزير وقت، با دادن راي اعتماد به او بر اقدام نيروي دريايي صحه گذارد، ولي اين اقدام در كشورهاي عربي مخصوصا عراق با واكنش منفي رو به رو شد. ايران با اسناد و شواهد تاريخي، مالكيت بر این سه جزیره را كه انگلستان بمانند ساير جزاير خليج فارس از ايران جدا كرده بود به سازمان ملل ثابت كرد.

انگلستان 26 نوامبر 1970 (درست يك سال پيش از آن) نيروهاي خود را از شرق سوئز از جمله خليج فارس خارج ساخته بود كه ايران فرصت يافت برخی جزاير خود را پس بگبرد. معارضه دودمانهاي پس از صفويه با انگلستان بر سر سرزمين هاي ايراني خليج فارس هیچگاه متوقف نشد. مشکل ایران در دوران قاجارها، نداشتن قدرت دريايي موثر بود. ایران در دهه 1930 پس از خرید چند ناو از ایتالیا، انگلیسی هارا از چند نقطه خلیج فارس ازجمله باسعیدو بیرون راند.

اقدام دولت وقت در احقاق حق ايران که ايرانيان را شاد و مشعوف ساخت در كشورهاي عربي مخصوصا عراق با واكنش منفي رو به رو شد. دولت وقت عراق به علامت اعتراض، روابط سياسي خود با ايران را قطع كرد. سوريه، ليبي، كويت، سعودي، ابوظبي و راس الخيمه به ايران اعتراض كردند. امير راس الخيمه به انگلستان شكايت برد و دولتهاي عراق، ليبي، الجزاير، يمن جنوبی (عدن) و كويت برضد ايران به شوراي امنيت سازمان ملل شكايت بردند و شورا رسيدگي كرد و ايران با اسناد و شواهد تاريخي، مالكيت بر جزاير را كه انگلستان بمانند ساير جزاير خليج فارس از ايران جدا كرده بود ثابت كرد. انگلستان 26 نوامبر 1970 (درست يك سال پيش از آن) نيروهاي نظامي خود را از شرق سوئز از جمله خليج فارس خارج ساخته بود كه ايران فرصت يافت برخي از جزاير خود را پس بگبرد.
انگلستان و از جمله خبرگزاري آن، رويترز، و برخي از رسانه هايش از همان زمان - سه ــ چهار دهه پيش - از راه كينه جويي و نشان دادن خصومت خود نسبت به ايرانيان و جلب دوستي امارات، خليج فارس را كه از 25 قرن پيش به اين نام خوانده مي شود خليج و يا خليج عربي مي نويسند كه نگارنده اين سايت به همين سبب، از تابستان سال1998 رويترز را تحريم كرده است

جبهۀ متحد دانشجویی در کانادا برگزار می کند

بزرگداشت پنجاه و هفتمین سالگرد 16 آذر روز دانشجو
و روز جهانی حقوق بشر

این برنامه با همکاری
انجمن دانشجویان دانشگاه رایرسون
انجمن دانشجویان دانشگاه یورک
انجمن دانشجویان دانشگاه واترلو
در سالن اجتماعات مهندسی دانشگاه رایرسون به اجرا درخواهد آمد

موضوع: یادآوری واقعۀ دانشگاه تهران در 16 آذر ماه 1332، تاریخ جنبش دانشجویی و سیر آن از 16 آذر تا امروز
ارائۀ عکس هایی از دانشجویان جانباختۀ 16 آذر و دانشجویان زندانی
همچنین بررسی و نقش مصوبات اعلانیۀ حقوق بشر
در این برنامه سخنرانانی از طرف نهادهای دانشجویی و حقوق بشری شرکت خواهند کرد
درضمن نمایشگاهی ازعکس، پوستر همراه با نمایش فیلم در این گردهمایی ارائه می شود
این برنامه بزبان انگیسی خواهد بود

زمان: جمعه 10 دسامبر از ساعت 4 تا 7 بعدازظهر
مکان: سالن اجتماعات مهندسی دانشگاه رایرسون

بالای صفحه

... بیشتر