"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

دوشنبه ، 8 آذر89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

دیدار جمعی از دانشجویان با خانواده مجید توکلی در آستانه ۱۶ آذر

جمعی از اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به همراه فعالان دانشجویی در آستانه ۱۶ آذر با خانواده مجید توکلی، دانشجوی دربند این دانشگاه دیدار کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، در این دیدار که در منزل پدری مجید توکلی در شیراز انجام شد، دانشجویان ضمن ستایش صبر و ایستادگی خانواده توکلی و شجاعت و صراحت فرزند این خانواده، این ویژگی ها را مایه افتخار جنبش دانشجویی و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر دانستند.

خانواده توکلی نیز شرح مختصری از آن چه در سه سال اخیر و از زمان اولین بازداشت مجید در اردیبهشت ۸۶ تا کنون بر فرزندشان گذشته است ارائه کردند.‏ ایشان هم چنین به بعضی از ایرادات قضایی روند بررسی پرونده فرزند شان اشاره کردند و شرایط نا مطلوب و مخاطره آمیز زندان رجایی شهر را "نگران کننده" توصیف نمودند.

مجید توکلی فعال سرشناس دانشجویی در تاریخ ۱۶ آذر سال ۸۸ و پس از آنکه در دانشگاه امیرکبیر به مناسبت روز دانشجو سخنرانی کرد، دستگیر و سپس به زندان اوین منتقل شد. مجید توکلی در سخنان خود در این روز، ۱۶ آذر را روز "آزادی خواهی و استبداد ستیزی" ملت ایران خواند و افزود: "امروز، روزی است که آماده ایم تا در کنار همدیگر جمع بشویم، علیه استبداد بایستیم و تمام فریادمان را بر سر استبداد بزنیم."

مجید توکلی هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت ۸ سال ونیم خود را می گذراند

سندی «بکلی سری» از دولت احمدی‌نژاد مبنی بر برباد دادن سرمایه‌های ایران

وبلاگ مجتبی سمیع‌نژاد: محمود احمدی‌نژاد و دولت‌اش از ابتدای روی کار آمدن در سال ۱۳۸۴ باعث ضرر و خسران زیادی برای ایران و ایرانیان در مسائل مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، چه در داخل و چه در خارج از کشور شده است.

مقدار زیادی از پول و سرمایه‌های ما ایرانیان بدون رضایت خاطر و اطلاع و آگاهی‌مان به کشورهای دیگری به شکل‌ها و به دلائل گوناگون داده می‌شود، بدون آن‌که نفع اقتصادی یا سیاسی خاصی برای ما به همراه داشته باشد. بسیاری از کشورهایی که از همین‌گونه پول‌ها و سرمایه‌های ایران استفاده می‌کنند، در موآقع حساس و مورد نیاز نیز نه تنها به دولت و حکومت جمهوری اسلامی پشت می‌کنند، بلکه بر ضد منافع ملی ما مردم ایران نیز حرکت کرده و حقوق ما را زیر پا می‌گذارند. و دولت باج دهنده احمدی‌نژاد بدون آن‌که خمی به ابرو بیاورد به این کار ادامه می‌دهد و متاسفانه این سرمایه‌های کشورمان ایران است که بر باد می‌رود و دیگران از آن استفاده می‌کنند.

در ماه‌های پایانی حضورم در ایران به مدارکی محرمانه و سری از دولت احمدی‌نژاد دست پیدا کردم که …. بگذریم..

گفتم حال که این روزها بحث افشاگری ویکی لیکس است، من هم در وبلاگ‌ام ویکی لیکسی راه بیاندازم و گوشه‌ای از این بر باد دادن سرمایه‌ها را که از طریق دولت احمدی‌نژاد اتفاق افتاده را با همه در میان بگذارم. سعی می‌کنم به مرور و در شب‌های بعد از این اسناد بیش‌تر در این‌جا بگذارم.

قضیه نامه که نمی‌دانم چرا در طبقه‌بندی «بکلی سری» قرار گرفته این است که دو میلییون و ۷۰۰ هزار دلار از «محل منابع مصوب هیأت دولت» جهت ایجاد «شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای و زمینی» در کشور «بولیوی» و برای آن‌ها خرج شود.

رضا خندان: قاضی هیچکدام از حرف های نسرین و وکلایش را جدی نگرفت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: رضا خندان، همسر نسرین ستوده در خصوص برگزاری دادگاه یکشنبه صبح محاکمه همسرش گفت: «بوی تبرئه نمی آمد. از مجموعه برخوردهای که از ابتدا تا الان با خانم ستوده شده است به نظرم تبرئه نمی شود تنها آرزو دارم که با قرار وثیقه آزاد شود تا بتواند تا روز دادگاه و رفتن دوباره به زندان از لحاظ جسمی و روحی کمی روی خودش کارکند.»

وی در این باره به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «وضعیت دادگاه به گونه ای امیدوار کننده نبود. هر کدام از طرفین فقط حرف خودشان را می زدند. قاضی و نماینده دادستان انگار در عالم دیگری بودند و خانم ستوده و وکلایش نیز در عالم دیگر. حرف می زدند اما هیچ تلاشی برای درک حرف ها صورت نگرفت. فضای مساحمه وجود نداشت. و به همین دلیل و مجموعه اتفاق های که بر سر خانم ستوده تا الان آمده است خیلی امیدوار به تبرئه ایشان نیستم. فقط امیدوارم که قرار بازداشت ایشان به وثیقه تبدیل شود تا حداقل بیرون زندان بیایند و تا مدت اجرای حکم بتوانند کمی از لحاظ جسمی احیا شوند.»

دومین جلسه دادگاه نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر یکشنبه، ۷ آذر ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با حضور قاضی پیرعباسی و ۴ وکیل خانم ستوده برگزار شد. در این جلسه که بیش از ۵ ساعت طول کشیده رضا خندان، همسر این حقوقدا ن و نمایندگان کانون وکلا و اتحادیه سراسری کانون وکلا نیز حضور داشتند. صدور حکم بدوی و تعیین رضایت بر تبدیل قرار بازداشت نسرین ستوده به وثیقه نیز هفته آینده مشخص می شود.

رضا خندان با خوب توصیف کردن وضعیت جسمی و روحی نسرین ستوده نسبت به هفته گذشته که در اعتصاب غذا بود در خصوص جلسه امرزو گفت: «وکلای نسرین تلاش کرده بودند تا قرار بازداشت او به وثیقه تبدیل شود اما امروز این اتفاق نیفتاد. همین طور وکلایش خواستند که انفرادی او قطع شود اما قاضی با دلایلی که آنها می آورد قانع نشد و دوباره نسرین به انفردای برگشت. »

همسر نسرین ستوده در خصوص اتهامات وارد شده به نسرین گفت: «عنوان کلی اتهامات همان قبلی ها بود به جز اینکه عضویت در کانون مدافعان وکلا نیز در مرحله از بازجویی به آن اضافه شده بود. وکلایش نیز امروز گفتند که اگرچه اساسا عضویت در این کانون از نظر قانونی جرم نیست اما اصلا نسرین عضو این کانون نبوده است. به طور کلی پرونده نسرین این بار بسیار قصور است و شامل تمام مصاحبه ها و حرف های او در مطبوعات در زمینه مصاحبه با کودکان و زنان و پرونده هایش نیز می شود.»

رضا خندان در خصوص حرف های ستوده در دادگاه امروز گفت: «من را با ۴۵ دقیقه تاخیر راه دادند بنابراین وقتی وارد اتاق شدم به حرف های آخر نسرین رسیده بودم. نسرین از نحوه رفتار ماموران زندان با خودش شاکی بود و بزرگترین فشارش را دراین مدت بودن در سلول انفرادی دانست. همچنین پیگیرشکایت خود از یکی از ماموران زندان شد که چندی پیش به او توهین کرده بود. نسرین همان موقع شکایت می کند اما برگه های شکایت الان در هیچکدام از پرونده هایش نیست و ما نمی دانیم دنبالشان را از کجا گرفت؟»

رضا خندان با اشاره به اینکه محمد علی سلطانی به نمایندگی از وکلای دیگر متن دفاعیات نسرین را خواند و گفت: «بوی تبرئه نمی آمد. از مجموعه برخوردهای که از ابتدا تا الان با خانم ستوده شده است به نظرم تبرئه نمی شود تنها آرزو دارم که با قرار وثیقه آزاد شود تا بتواند تا روز دادگاه و رفتن دوباره به زندان از لحاظ جسمی و روحی کمی روی خودش کارکند.»
نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر اواخر شهریورماه امسال بازداشت و تمام این مدت را در بند انفرادی بوده و بیشتر روزهایش در اعتصاب غذای تر یا خشک گذشته است.

حمله قلبی همسر عضو جبهه مشارکت در پی تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: نیروهای امنیتی دیروز با حضور در منزل کیانوش راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و منزل داماد او با تفتیش منزل آنان و همراه بردن وسایل شخصی دختر ایشان ساجده کیانوش راد و بهروز شاهرخ نیا همسرش را همراه خود بردند که بر اثر این اقدام، همسر کیانوش راد دچار حمله قلبی و مشکل تنفسی شده و به بیمارستان منتقل گردید.

بنابر گزارش های رسیده به کلمه، پیش از این دکتر محمد کیانوش راد رئیس سابق منطقه خوزستان جبهه مشارکت و استاد دانشگاه چمران اهواز همراه با همسر و دخترش ساجده در مراسم دعای کمیلی که توسط خانواده سید شهاب الدین طباطبایی، یکی از زندانیان سیاسی برگزار شده بود بازداشت گردیده بود که همسر و فرزندش پس از یک شب آزاد شدند و خود او ماه ها در انفرادی به سر برد.

ساجده کیانوش راد که تجربه یک بازداشت غیرقانونی در مراسمی مذهبی را دارد این بار همراه همسرش راهی زندان شده است.

همچنین گفته می شود در پی حضور ماموران امنیتی در منزل بعضی از جوانان اصلاح طلب، تعدادی بازداشت و تعدادی دیگر نیز به دادسرای اوین فراخوانده شده اند.

پخش پوسترهای شهید کیانوش آسا در آستانه فرا رسیدن دومین ۱۶ آذر سبز

در آستانه فرا رسیدن ۱۶ آذر، جمعی از دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران با پخش گسترده تراکت های ۱۶ آذر و پوسترهای شهید "کیانوش آسا" در پارک شهید آسا و اطراف آن به استقبال این روز رفته و از سایر دانشجویان دعوت به شرکت در تجمع اعتراض آمیز این روز کرده اند.

بنابر گزارش ارسالی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به دانشجونیوز، در آستانه فرا رسیدن دومین ۱۶ آذر سبز، دانشگاه علم و صنعت ایران شاهد پخش تراکت های اعتراضی و روزنامه های "کلمه" و "اعتماد ملی" و "نشریه دانشجو" و نیز پوسترهای شهید کیانوش آسا در سطح وسیع است.

لازم به ذکر است پارک "شهید کیانوش آسا" نام محلی است که بعد از شهادت مهندس کیانوش آسا توسط جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به نام ایشان نام گذاری شد.

دستگیری ساجده کیانوش راد و همسرش و یورش به منزل جوانان اصلاح طلب

تحول سبز: به نظر میرسد جناح اقتدارگرا به جای جبران رویه های غلط خود همچنان بر تکرار اشتباهات خود اصرار می ورزد. گفته می شود در یورش هایی که از امروز ظهر به منزل بعضی از جوانان اصلاح طلب سبز توسط نیروهای امنیتی آورده شده تعدادی بازداشت و تعدادی دیگر به دادسرای اوین فراخوانده شده اند.

بنا به گزارش رسیده به تحول سبز، نیروهای امنیتی بعداز ظهر امروز با هجوم به منزل دکتر کیانوش راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و منزل داماد او با تفتیش منزل آنان و همراه بردن وسایل شخصی آنان در حمله به منزل دختر ایشان، او و بهروز شاهرخ نیا همسرش را همراه خود بردند. بر اثراین هجوم بدهنگام همسر دکتر کیانوش راد دچار حمله قلبی و مشکل تنفسی شده به بیمارستان منتقل شد.

یادور می شود پیش از این دکتر کیانوش راد رئیس سابق منطقه خوزستان مشارکت و استاد دانشگاه چمران اهواز همراه با همسر و دخترش ساجده در مراسم دعای کمیلی که توسط خانواده یکی از زندانیان سیاسی برگزار شده بود، در یورشی شبانه دستگیر شده بود و همسر و فرزندش پس از یک شب آزاد شدند و خود او ماه ها در انفرادی به سر می برد.

ساجده کیانوش راد که تجربه یک بازداشت غیرقانونی در مراسمی مذهبی را دارد این بار همراه همسرش راهی زندان شده است.

به نظر می رسد ماه آذر با همه مناسبت های که در آن وجود دارد برای خشونت طلبان کودتاگر بسیار هراس آور است و این گونه اقدامات ناشی از بیم و وحشت آنان از یادآوری جنایات آنان در این مناسبت ها از جمله جنایات و کشتار روز عاشوراست.

حكم شلاق یك هنرمند درپی انتقاد از یك مدیر جزء!

آینده : عبدالله شاه سیاه، نویسنده و كارتوگراف با ارسال پیامی، از محكومیت خود در پی انتقاد از یكی از مدیران میانی میراث فرهنگی اصفهان انتقاد كرد.

در نامه وی آمده است:

من، عبدالله شاه‌سیاه، با صرف سه سال وقت و هزینه‌ای هنگفت، نقشة تاریخی اصفهان را از نو طراحی و اطلاعات متن آن را با تحقیقات وسیع میدانی و كتابخانه‌ای احیاء نموده‌ام كه مورد تأییدكارشناسان میراث و دانشگاه اصفهان قرارگرفته و به ثبت كتابخانة ملی هم رسیده ولی به خاطر تنگ نظری‌ و كارشكنی‌ها ناچار آن را با استقراض و هزینة شخصی به چاپ رسانده‌ام كه هم اكنون در دانشگاه‌های داخل و خارج از كشور به عنوان یك مرجع مهم مورد استفاده است. اخیراً هم به زبان انگلیسی ترجمه شده، كه آمادة چاپ است. علاوه بر این، دارای آثار و تألیفات متعددی هستم كه تاكنون 6 عنوان كتاب و دهها مقالة ادبی، نقد سینما و ادبیات و اسطوره شناسی نشر داده؛ راهنمای گردشگری شهرستان‌های استان را در 9 مجلد تدوین نموده‌، برای 10 شهر استان، نقشه‌های كارتوگرافی طراحی و چاپ كرده‌ام. ضمناً در اقدامی بدیع، نقشة بافت قدیم شهر نایین را بر روی سنگ با ابعاد60×100 و نقشة بافت قدیم آران و بیدگل را بر روی سرامیك 60×60 چاپ نموده‌ام كه اولی در موزة نایین و دومی در خانة تاریخی بنی‌طباء آران و بیدگل نگهداری می‌شوند.

به گفته شاه سیاه:« این سوابق و تجربیات یكی از مدیران میراث فرهنگی شهر تاریخی اصفهان را برآن داشت تا در آبانماه 1386 رسماً از من دعوت كند تا نقشه‌های محدودة شهر اصفهان در دوره‌های مختلف تاریخی، از دورة قبل از اسلام تا دورة پهلوی دوم را طراحی كنم، كه شامل ده نقشة تاریخی و یك نقشه از وضع موجود شهر می‌شد. مقرر بود در نقشة هر دورة تاریخی، محل دقیق كلیة آثار موجود و نابود شدة آن دورة تاریخی، جانمایی و توضیحات كاملی دربارة آنها، در حاشیة نقشه درج شود.همچنین باید كلیة نقشه‌ها، تصاویر،گراورها و اطلاعات مربوط به اصفهان را گردآوری و از آنها كتابی تدوین می‌شد كه در عمل، گنجینة عظیمی از داده‌های تصویری و ترسیمی و كلامی از تاریخ و آثار تاریخی این شهر فراهم می‌آمد.

ایشان با شور و حرارت مدعی بودند: «..شما تنها كسی هستیدكه می‌تواند این‌كار را انجام بدهد ..و....و.. كه البته درست هم می‌گفت. اما طمع و جاه‌طلبی همه‌جا وجود دارد! ایشان هم با آورده شدن امضای من زیر نقشه‌ها مخالفت می‌كردند! كه از لحاظ علمی و فنی امضای طراح الزاماً باید زیر نقشه‌ها بیایید، وانگهی، حقوق معنوی اثر تا ابد متعلق به پدیدآورنده بوده و قابل واگذاری نیست، حتی اگر اثر سفارشی باشد (مادة13 قانون حمایت از مؤلفین و مصنفین)! علیهذا ایشان به مدت دوسال مرا سردوانده و از عقد قرارداد خودداری می‌نمود و با اتلاف دوسال وقت و نیروی من، زیان زیادی به من وارد ساخت. در حالی كه من به شدت در مضیقة مالی قرار گرفته بودم. اما ایشان از این امر استفاده كرده بود تا مرا تحت فشار قرار دهد. هرگاه هم قصد می‌كردم برای یافتن كار، به شهرها و استان‌های دیگر مراجعه كنم، ایشان با یادآوری تعهد اخلاقی برای تهیة نقشه‌های دوره‌های تاریخی اصفهان، مانع می‌شد!

پس از دو سال ناگهان ایشان به صورت یكجانبه طرح قبلی را كنار نهاده و طرح جدیدی با دستمزدی بسیار ناچیز مطرح نمود،كه بیشتر به یك اهانت همانند بود! بنابراین دیگر صبوری را جایز ندانسته؛ و از آنجا كه پایگاه‌های میراث فرهنگی، مجموعه‌های اداری كوچكی هستند كه اخیراً برای شهرها و سایت‌های تاریخی تعیین شده و مستقیماً زیر نظر معاونت حفظ و احیاء سازمان میراث فرهنگی(با هماهنگی سازمان‌های استانی) عمل می‌كنند، طی نامه‌ای طولانی خطاب به آقای مهندس علوی معاون آقای بقایی، از عملكرد و رفتار ناشایست مدیر مذكور و برخوردی كه با من داشته به شدت انتقاد نموده و به خاطر دوسال مزاحمت و ضرر و زیانی كه متوجه من نموده شكایت كردم.

این نامه با شمارة8080/50/881 به تاریخ 26/10/88 در دبیرخانة معاونت حفظ و احیاء سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است. در این نامه با شواهد و مدارك نشان دادم كه ایشان در كارهای اداری خود مرتكب اشتباه‌های فاحشی می‌شود از جمله در دو نامة مختلف به من، مرا مدیر سازمان استان خطاب كرده است! در جای دیگری از نامة خود با ارائة ادله، عدم احساس مسئولیت ایشان نسبت به میراث ملی را اعلام كرده‌ام و.. كه ... به هر حال، نامة من یك نامة اداری با رویكردی كاملاً انتقادی بود.اما ایشان نامة اداری را (كه یك نسخه از آن برای خود ایشان ارسال شده بود) مدرك و مستند شكایت قرارداده و از من به دادگستری شكایت و علاوه بر مادة 609 و 608، حتی تقاضا كردند كه «طبق تمام مواد قانونی» مرا مجازات كنند!

...بدین ترتیب ابر و باد و مه خورشید و وكیل و ... و همه به كمك آقای مدیر شتافتند و عاقبت برای من حكم 50 ضربه شلاق كه به پول تبدیل شده، صادر گردید!

و این پاداش من به خاطر یك عمر زحمت و حسرت داشتن یك زندگی عادی و آرزوی یك روز بدون دغدغة كرایة خانه و هزینة زندگی سخت و پریشان و ابتلا به آرتوروز به خاطر طراحی نقشة شهرهای استان و از دست دادن چشمان به خاطر طراحی نقشة تاریخی شهرم بود!

گفتنی است در حكم دادگاه وی به اتهام توهین و افترا به ترتیب به پرداخت یك میلیون ریال و نیز دو میلیون ریال بدل از 50 ضربه شلاق محكوم شده است.

لوموند : ایران در میان بحران قاچاق اسلحه در آفریقا

صدای آمریکا : اگر در دنیا یک رابطه با ایران وجود دارد که با توجه به تحریم های بین المللی خراب نشده است رابطه ایران و آفریقاست. رابطه ای که هرگز به این خوبی نبوده است آن هم هنگامی که بسیاری از کشورهای غربی ترجیح میدهند فاصله خود را با رژیم ایران حفظ کنند.

بهترین دلیل رابطه خوب ایران و کشورهای آفریقائی را باید در پایتخت ایران جستجو کرد که برای نخستین بار در شهریور گذشته نشست موسوم به ایران - آفریقا را پذیرا شد.

نشستی که در آن رؤسای بخش خصوصی و دولتی بیش از چهل کشور آفریقائی شرکت داشتند و کشورهائی که بیش از همه از این دوستی جدید بهره گرفتند، کشورهای صحرای آفریقا بودند.

حدود سه سال پیش بود که شرکت سازنده خودروی ایران تاًسیس کارخانه مونتاژ خودروهای نوع سمند خود را در سنگال جشن گرفت و کمی بعد جمهوری اسلامی ایران با نیجریه یک قرارداد مبادله انرژی اتمی برای تولید برق به امضاء رساند.

... و اما با سودان روابط تهران از این هم نزدیک تر و صمیمانه تر بود.

سایپا دومین کارخانه خودروی سازی ایران قرار دادی با خرطوم برای گشایش یک کارخانه در سودان به امضاء رساند اما به ویژه در فروردین ماه سال 1387 خورشیدی بود که دو کشور متفقاً به این نتیجه رسیدند که یک همکاری نظامی نیز با یکدیگر برقرار کنند.

حتی اگر جمهوری اسلامی ایران بگوید که پیش از هر چیز مایل بوده است که طرح های توسعه را برای پیشرفت اقتصاد آفریقا داشته باشد، آشکارا بنظر میرسد که انزوای ایران در صحنه بین المللی که بواسطه چهارمین دور تحریم های اقتصادی اخیر قوت بیشتری گرفته است، آن کشور را واداشته تا در پی حامیان سیاسی دیگری بر آید. این امر به ویژه در نزد کشورهای آفریقائی مانند گابون، اوگاندا و نیجریه که در حال حاضر عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند؛ از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

اما دو حادثه ای که اخیراً اتفاق افتاده این روابط را دچار تزلزل کرده است.

روز چهارشنبه بیست و ششم آبان مسابقه فوتبال دوستانه ای که قرار بود در تهران برگزار شود بطور ناگهانی چهل و هشت ساعت قبل از برگزاری از سوی نیجریه لغو شد و فدراسیون فوتبال نیجریه بطور رسمی اعلام کرد که لغو این بازی ها به دلیل مصدومیت تعدادی از بازیکنان این تیم و در اختیار نداشتن لژیونرهای تیم ملی فوتبال آن کشور بوده است.

پنج روز بعد زامبیا در یک اعلام ناگهانی تعجب آور و بدون هیچ توضیحی روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد و دستور داد که تمام دیپلومات های ایرانی ظرف چهل و هشت ساعت آن کشور را ترک کنند. جالب تر آن که هرچند بنظر نمی رسید که این دو حادثه با یکدیگر مرتبط باشند، در واقع کاملاً بیکدیگر ارتباط داشته اند.

در اصل، یک محموله دریائی شامل اسلحه در دوازدهم ماه مهر گذشته توسط مقامات نیجریه در بندر لاگوس واقع در نیجریه کشف و گفته شد که این محموله شامل نارنجک، انواع تسلیحات و مهمات بوده است. این مهمات همه در بسته هائی جای داشته اند که ظاهراً مواد ساختمانی بوده و از بندر عباس به نیجریه حمل شده است.

در پی کشف این محموله، دولت نیجریه بلافاصله در روز دوازدهم نوامبر – ماه جاری میلادی - شورای امنیت سازمان ملل متحد را از این مسئله آگاه کرد.

هر چند که در ابتدا گفته شد که موضوع این محموله درست نبوده و رفع اشتباه شده است، اما منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بلافاصله گفت " این محموله دریائی به یک شرکت خصوصی تعلق داشته و باید از طریق نیجریه به یک کشور آفریقائی حمل میشده است، اما وی از ذکر نام این کشور آفریقائی خودداری کرد.

سپس وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اظهار این که " دشمنان ما می خواهند بگویند این سلاح ها به مقصد نیجریه بوده و ما به مقامات مسؤول نیجریه اطلاع داده ایم که این محموله هیچ ارتباطی به آن کشور نداشته است" گفته های خود را توجیه کرد.

بنا بر گزارش ایرنا خبرگزاری دولتی ایران، توضیح علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و امور خارجی مجلس شورای اسلامی نیز مؤید آن بوده که این سلاح ها توسط یک شرکت خصوصی و کاملاً مطابق قوانین بین المللی ارسال شده است. وی همچنین گفته است که تصمیم دولت نیجریه تحت فشار ایالات متحده آمریکا اتخاذ شده است.

و اما بنا بر گفته شرکت حمل و نقل دریائی فرانسوی، تراک هائی که در آن این سلاح ها کشف شده از آن شرکت اجاره شده است. این شرکت همچنین می گوید که این محموله در بندر عباس توسط یک بازرگان ایرانی که نامش در فهرست تجار بین المللی ممنوع المعامله نیآمده، بارگیری شده است.

شرکت حمل و نقل دریائی فرانسوی همچنین خاطر نشان کرد که مقصد این محموله کشور آفریقائی زامبیا بوده و پس از دفعات متعددی که قصد ارسال چنین محموله ای در میان بوده، پلیس نیجریه آن را کشف کرده است.

بلافاصله پس از کشف این محموله تسلیحاتی وزیر امور خارجه زامبیا در اطلاعیه ای اعلام کرد که تمام پروژه ها و طرح های دولت زامبیا برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران لغو شده است. این دو کشور در گذشته توافق نامه های متعددی برای همکاری با یکدیگر امضاء کرده بودند.

... و این اتفاق بر کشورهای همسایه نیز تاًثیر گزارده است. این در حالی است که سخنگوی رئیس جمهوری کشور آفریقائی سنگال که یکی از متحدان نزدیک اقتصادی تهران است در اطلاعیه ای " نگرانی شدید" خود را در مورد حادثه قاچاق اسلحه که توسط جامعه بین المللی ممنوع است اعلام داشته است.

در این اطلاعیه همچنین به این مسئله اشاره شده است که " این محموله چیزی بجز تهدید برای صلح تمام منطقه بحساب آورده نمی شود".

جمهوری اسلامی ایران به مناسبت برنامه اتمی اش تحت فشار تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارد، آن کشور به ویژه از عرضه داشتن، فروش و انتقال سلاح ممنوع شده و زامبیا نیز مانند ایران بارها از سوی جامعه بین المللی به نقض حقوق بشر متهم شده است.

و این مسئله روز پنجشنبه هنگامی که دادگستری نیجریه تصمیم گرفت که یک ایرانی را بنام عظیم آقاجانی مورد تعقیب قرار دهد، بُعد تازه ای بخود گرفت.

همراه عظیم آقاجانی سه شهروند نیجریه ای نیز به علت قاچاق غیر قانونی اسلحه مورد تعقیب قرار گرفته اند. دادگاه، عظیم آقاجانی را یک ایرانی بازرگان، یک عضو سپاه انقلاب و یک ایده ئولوگ رژیم ایران معرفی کرده، فردی که در همه جا حضور داشته است. وی متهم است که قصد داشته سلاح های غیر قانونی را با این هدف که آنها را به کشور همسایه نیجریه، زامبیا، ارسال کند، به نیجریه صادر کرده است.

قاضی نیجریه ای دستور داده است که عظیم آقاجانی و سه متهم نیجریه ای همراه وی تا ادامه تحقیقات مربوطه در بازداشت بسر برند. متهمین نیجریه ای اعلام گناهکار بودن را انتخاب کرده اند در حالی که متهم ایرانی، عظیم آقاجانی، گفته است که گناهکار نیست و در خواست کرده است که یک وکیل مدافع توسط سفارت ایران در نیجریه در اختیارش گزارده شود.

در حال حاضر مشکل بتوان گفت که آیا مسئله ارسال سلاح و مهمات قاچاق یک ضربه قطعی به روابط ایران با کشورهای آفریقائی وارد خواهد کرد یا نه به ویژه وقتی که این موضوع باعث عصبانیت یکی از تنها چند کشور آفریقائی بشود که در حال حاضر عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

... اما بهر حال این رسوائی، لکه ای بر ایران منزوی در جستجوی یک حمایت جانشین در صحنه بین المللی خواهد گزارد.

نقل از روزنامه لوموند

از اسناد ویکی لیکس / کنسولگری آمریکا در دوبی درباره انتخابات ایران: سطح مشارکت بییسابقه بوده و تقلبی سیستماتیک در شمارش آرا صورت گرفته ،حتی معلوم نیست که آرا شمرده شده باشد

بی بی سی : بر اساس مدارک محرمانه ای که ویکی لیکس منتشر کرده، رهبران کشورهایی همچون اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، بحرین و امارات متحده عربی، برنامه اتمی ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود دانسته و خواهان حمله آمریکا برای توقف این برنامه ها شده بودند.

این اسناد که در چند روزنامه از جمله نیویورک تایمز، چاپ آمریکا، و گاردین، چاپ بریتانیا، منتشر شده حاکی از آن است که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده و گفته بود: "سر این مار را قطع کنید."

بر اساس این مدارک، ملک عبدالله در جریان یک ملاقات خصوصی با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور کشورهای عربی کرده و گفته بود: "ما را از شر خود خلاص کنید."

وی به وزیر خارجه ایران گفته بود: "شما فارسها حق دخالت در امور داخلی اعراب را ندارید."

مدارک منتشر شده حاکی از آن است که ملک عبدالله در گفتگو با مقام های کاخ سفید ایران را متهم به ایجاد مشکل و بی ثباتی در منطقه کرده و افزوده بود: "خدا ما را از شر آنها برهاند."

بر اساس مدارک ویکی لیکس، رهبران امارات متحده عربی هم در ملاقات با مقام های آمریکا تهدید تهران را "۴۶ ثانیه" توصیف کرده اند که فاصله زمانی رسیدن یک موشک بالستیک از ایران به این کشور است.

از جمله، شیخ محمد زائد آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، ایران را "تهدیدی علیه موجودیت" کشورش دانسته بود.

براساس مدارک منتشر شده توسط ویکی لیکس، وی به مقام های آمریکایی گفته بود اگر حمله هوایی نتواند تاسیسات اتمی ایران را نابود کند، واشنگتن باید آماده اعزام نیروی زمینی به ایران باشد.

از طرف دیگر سلطان قابوس، پادشاه عمان، به دریاسالار ویلیام فالون فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ اظهار داشته بود که ایران قدرت مهمی در منطقه است و باید با آن کنار آمد.

این مدارک نشان می دهد که عمان تنها کشور عربی است که موضع ملایم تری در قبال ایران اتخاذ کرده بود.

یکی دیگر از پیام های محرمانه وزارت خارجه آمریکا حاوی گزارش ملاقات فوریه گذشته بین رابرت گیتس، وزیر دفاع این کشور، با فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا در رم است.

آقای گیتس در این ملاقات به کشورهای اروپایی هشدار داده بود که اگر جلوی برنامه اتمی ایران گرفته نشود ممکن است اسرائیل به ایران حمله کند.

'سالی حیاتی'

در بخش دیگری از اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس آمده است که ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، در ملاقات با نمایندگان کنگره آمریکا در ماه ژوئن سال 2009 گفت که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها بین ۶ تا ۱۸ ماه وقت باقی مانده است.

مدارک افشا شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد اسرائیل سال ۲۰۱۰ را سالی حیاتی برای مقابله با برنامه های اتمی ایران دانسته بود.

این پیام ها همچنین نشان می دهد آمریکا و اسرائیلی تحلیل های متفاوتی از ایران دارند: اسرائیل همواره بر بدترین سناریوهای ممکن تکیه دارد، اما آمریکا برآورد محتاطانه تری ارائه می کند.

بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرد.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست؟

یک پیام محرمانه دیگر از کنسولگری آمریکا در استانبول به ملاقات با یک تاجر ایرانی اشاره می کند که به نقل از یکی از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی می گوید او گفته آیت الله خامنه ای دچار سرطان خون است و چند ماه بیشتر زنده نخواهد بود.

بر اساس این پیام، تاجر یاد شده به دیپلماتهای آمریکایی گفت که آقای رفسنجانی به این فرد نزدیک به خود گفته است او اکنون ساکت می ماند تا بتواند در زمان مقتضی حمایت لازم را از مجلس خبرگان کسب کند تا بتواند رهبر بعدی کشور شود، محمود احمدی نژاد را وادار به استعفا کند و انتخابات جدیدی برگزار نماید.

در پایان این پیام صحت اظهارات این فرد مورد تردید قرار گرفته و گفته شده او بدلیل آنکه بازرگان است سناریویی مطابق منافعش را ترسیم می کند که لزوما با واقعیت همخوان نیست.

نحوه مذاکره با ایران

در یکی از پیامهای محرمانه بخش ایران در کنسولگری آمریکا در دوبی درباره انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمده است: "گرچه تعداد واقعی آرا را نمی دانیم و شاید هرگز هم ندانیم، اما روشن است که سطح مشارکت بییسابقه بوده و تقلبی سیستماتیک در شمارش آرا صورت گرفته (حتی معلوم نیست که آرا شمرده شده باشد) با این هدف که در همان مرحله اول "پیروزی بزرگی" برای احمدی نژاد ساخته شود."

این پیام می افزاید بخش های تندروی سپاه پاسداران ایران آیت الله خامنه ای را قانع کردند که می توان نامزد مطلوب را با هزینه کمی برنده کرد.

در ادامه این پیام با اشاره به سوء مدیریت های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد آمده است تحولات سی سال گذشته در ایران نشان می دهد که این موضوعات سیاسی، و نه اقتصادی، بوده است که مردم را به خیابانها کشانده و نگرانی های اقتصادی به ندرت به اعتراضات بزرگ انجامیده است.

یکی دیگر از مدارکی که ویکی لیکس افشا کرده نشان می دهد جفری آدامز، سفیر پیشین بریتانیا در تهران و مدیر کل کنونی وزارت خارجه بریتانیا، تجربه خود درباره نحوه مذاکره با دیپلماتهای ایرانی را در اختیار مقام های آمریکایی گذاشته است.

بر اساس این مدارک، او در نوامبر سال ۲۰۰۷، به رایان کراکر سفیر وقت آمریکا در بغداد و نیز ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای بین المللی در عراق گفت که سیاستمداران ایران گمان می کنند که مقام های آمریکایی وقت خارق العاده ای صرف فکر کردن درباره ایران و تغییر حکومت این کشور می کنند.

وی افزود ایران از یک طرف آمریکا را دشمنی "مصمم" می داند، اما از طرف دیگر این کشور را آسیب پذیر و فاقد توانایی حمله نظامی می داند.

او به مقام های آمریکایی گفت پیام های واشنگتن به ایران از جمله خطوط قرمز آن باید کاملا روشن باشد و از هر نوع ابهام و کنایه دوری شود.

ویکی لیکس از چند روز پیش گفته بود که قصد دارد بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه که بیشتر آنها پیام های دیپلماتیک سفارتخانه های آمریکا در کشورهای دیگر هستند را افشا کند و بخشی از این اسناد در روزنامه های مختلف آمریکایی و اروپایی به چاپ رسیده است.

این پیام ها به مسایل و تحولا مختلف جهانی از جمله مسایل مربوط به ایران و روابط این کشور با ایالات متحده ارتباط دارد.

مقامات آمریکایی بدون تایید صحت این مدارک، دسترسی و افشای اسناد دولتی را محکوم کرده و یک سناتور آمریکایی خواستار مقابله با ویکی لینکس به عنوان "یک سازمان تروریستی" شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که اقداماتی را برای جلوگیری از نفوذ به شبکه کامپیوتری این وزارتخانه و دسترسی به اسناد آن در دست اجرا دارد.

2 انفجار در تهران و کشته شدن یک استاد دانشگاه

يكي از سوءقصدها به موجب به کشته شدن يك استاد علوم پايه دانشگاه شد و حال استاد دانشگاه عالي دفاع ملي وخيم است.

به گزارش آتي نيوز، صبح امروز در 2 نقطه تهران انفجارهايي رخ داد كه هنوز از عامل و يا عوامل آن اطلاعي در دست نيست .

يكي از اين انفجارها در ولنجك و ديگري در بلوار ارتش روي داده است كه ماموران به دنبال سرنخي از علت و عاملان اين دو انفجار هستند.

گفته مي‌شود يكي از سوءقصدها موجب کشته شدن يك استاد علوم پايه دانشگاه شد و حال استاد دانشگاه عالي دفاع ملي نيز وخيم است.

ترور دو استاد دانشگاه در تهران

همچنین فارس گزارش داد: هر دو استاد به يك شيوه اما در محل هاي جداگانه و حوالي ساعت 7:45 به شهادت رسيدند. مكانيزم اقدام تروريست‌ها به اين شكل بود كه موتور‌سواران تروريست نزديك خودروي حامل استاد شده و با چسباندن يك بمب به ماشين از آن فاصله گرفته و سپس خودرو را منفجر مي كردند.

استاد دكتر منوچهر شهرياري در بلوار نيروي زميني ارتش بلافاصله و درجا پس از انفجار پژوي 405 به مقام شهادت نائل شد و استاد فريدون عباسي با همين شيوه در خودروي پژو 206مقابل دانشگاه شهيد بهشتي ترور شد و از شدت سانحه پس از انتقال در بيمارستان به شهادت رسيد.

جایزه فیلم هیفوس برای "کلکتیو فیلم سازان ناشناس ایرانی"

شهرزاد نیوز: جایزه 5 هزار یورویی فیلم هیفوس، به فیلم " اکثریت خاموش سخن می گوید" تعلق گرفت. این فیلم 51 دقیقه ای کولاژی است از فیلم هایی که با تلفن های موبایل از وقایع پسا انتخاباتی 2009 (1388) در ایران گرفته شده است .
هیفوس در اطلاعیه مطبوعاتی که این خبر را منتشر کرده ، گفته است :"این فیلم ،کار گروه فیلمسازان ناشناس ایرانی است که به خاطر مسائل امنیتی نام خود را ذکر نکرده اند و محبوبه عباسقلی زاده ، فیلمساز ایرانی به نمایندگی از آنها این جایزه را دریافت خواهد کرد."
روز 5 شنبه 25 نوامبر، در مراسم نمایش این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم های مستند درهلند، محبوبه عباسقلی زاده این جایزه را به نمایندگی از سفیر حقوق بشر هلند تحویل گرفت.

"با روند کنونی در چهار سال آینده تعداد مبتلایان به ايدز 5 برابر میشود"

مهر : مرضیه وحید دستجردی روز یکشنبه در حاشیه همایش بررسی راه‌کارها و برنامه‌ریزی جهت توسعه بیوتکنولوژی پزشکی در مقابل تحریمها، در خصوص آخرین وضعیت ایدز در ایران، گفت: از نظر کنترل این بیماری در کشور وضعیت مناسبی داریم و معاون سازمان بهداشت جهانی ما را پیشتاز در دنیا و به عنوان نمونه و الگو معرفی کرده‌اند.

وی با اعلام اینکه در زمینه کنترل معتادان تزریقی که عامل اصلی بیماری HIV/ایدز در کشور هستند موفق بوده‌ایم، افزود: درصد بسیار کمی از این معتادان را داریم که به این بیماری مبتلا می‌شوند.

وزیر بهداشت ادامه داد: آنچه برای ما خطر جدی است مسائل مربوط به ارتباطات اخلاقی است که منجر به بیماری ایدز شده و پیش‌بینی می‌کنیم ممکن است در چهار سال آینده با روندی که پیش‌رو داریم تعداد مبتلایان 5 برابر شود.

وزیر بهداشت در خصوص آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور گفت: با توجه به شناسایی بیش از 20 هزار مبتلا به ایدز در کشور حدس می زنیم که سه تا چهار برابر این تعداد از مبتلایان باشند که هنوز شناسایی نشده اند. البته بیماری را کنترل کرده ایم و تنها از جنبه های اخلاقی نگران هستیم که آن هم باید توسط مردم و نسل جوان رعایت شود.

چینی ها "هوو" را با نام «فراز» به ایران می فروشند

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه خبری آتی نیوز، پس از سروصدای زیادی که کامیونهای هوو به راه انداختند و تعداد زیادی را به کام مرگ کشیدند، شنیده می شود قرار است شرکت ایران خودرو دیزل که وارد کننده این کامیونها به کشور است، خرید کلان جدیدی از شرکت چینی تولید کننده هوو داشته باشد.
بر این اساس، ایران خودرو دیزل قرار است کامیون های جدیدی با نام فراز را وارد کشور کند که مشخصات آن با کشنده های هوو بسیار نزدیک است و تنها نام ایرانی برای آن انتخاب شده است تا حساسیت برانگیز نباشد.
البته مشخص نیست مراکز مربوطه که در نهایت قرار است مجوز استاندارد این خودروها را صادر کنند معیارهای فنی مورد نظر را در نظر خواهد گرفت یا فراز نیز مانند هوو ارابه مرگ جاده های ایران لقب خواهد گرفت.
علی رغم اطلاع بخش های مربوطه، ورود فراز به ناوگان حمل و نقل عمومی تا به حال هیچ واکنشی از سوی مسئولان پلیس راهور ناجا، محیط زیست و سایر دستگاههای مربوطه در خصوص شماره گذاری یا عدم شماره گذاری این خودرو در بر نداشته است.

خلیل بهرامیان وکالت دو زندانی را در سقز به عهده گرفت

آژانس خبری موکریان : خلیل بهرامیان وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر وکالت دو زندانی کرد را در شهر سقز بر عهده گرفت. بر اساس گزارش خبرنگار آژانس خبری موکریان در سقز، خلیل بهرامیان وکیل دادگستری روز شنبه در سفر به سقز ضمن تنظیم وکالتنامه ،وکالت بختیار خوشنام و بهروز طهماسبی را به عهده گرفت . بختیار خوشنام دانش آموخته علوم سیاسی اهل سقز از سوی دادگاه انقلاب اسلامی این شهر به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف به یک سال زندان و دو سال اقامت اجباری در سيرجان محکوم و بهروز طهماسبی اهل سنندج نیز که حدود سه ماه پیش دستگیر شده ؛متهم به همکاری با گروههای غیرقانونی شده است.

واردات بی‌رویه، کارخانه‌ها را به ورشکستگی و نابودی کشانده است

آفتاب: نماینده خدابنده گفت: یکی از مشکلات اصلی در بخش اشتغال و تولید داخلی، مسأله واردات بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب و غیرکارشناسی است؛ در واقع وارداتی که براساس منافع افراد صورت می‌گیرد.

به گزارش خانه ملت، سیدفاضل موسوی در گفت‌وگو با نشریه مردم نو اظهار داشت: بارها فریاد برآمده که کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی ما در حال ورشکستگی و نابودی است و عمده دلیل نابودی آنها هم نبود برنامه‌ و عدم توجه به واردات بی‌حساب و کتاب است. ما هر روز شاهد بحران در یکی از کارخانه‌ها بوده و هستیم.

وی تأکید کرد: اگر خواستار ساماندهی شدن بازار واردات وصادرات هستیم، باید یک انقلاب اساسی در مقوله صادرات و واردات ایجاد کرده و یک برنامه اساسی و مدون در این رابطه طراحی کنیم.

موسوی با بیان اینکه در این وضعیت دولت متولی امر است و باید تکلیف را روشن کند، افزود: در واقع دولت باید متولی را تعیین کند و هر چند در روزهای اخیر از وزیر بازرگانی در مورد واردات بی‌رویه سؤال شد، معتقدم باید بحث را فراتر از سؤال ببرند.

سرانجام، ساخت 315 واگن‌مترو اصفهان، شيراز و تبريز به چيني‌ها واگذار شد!

در حالي كه واگن‌سازان داخلي به دليل نداشتن سفارش، تنها با 20 درصد از توان داخلي خود به فعاليت مي‌پردازند، برخي از دستگاه‌ها به بهانه بهبود شرايط حمل ونقل عمومي در زمان اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اقدام به واردات ادوات ريلي كرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بعد از آن‌ كه مدير عامل راه آهن جمهوري اسلامي ايران در كم‌فروغي آيين‌نامه حمايت از صنايع ريلي، خبر از واردات سيلي از ادوات ريلي داد، اين‌بار رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت از واگذاري ساخت 315 واگن قطارشهري اصفهان، تبريز و شيراز به واگن‌سازان چيني خبر داد.

اگر چه به گفته رويانيان، قرار است در اين شرايط 60 درصد انتقال تكنولوژي از طرف چيني به داخل كشور صورت گيرد، اما برخي از كارشناسان معتقدند واردات واگن از چين منجر به انتقال تکنولوژي به داخل نمي‏شود، چرا كه اگر اين‌گونه بود، بعد از گذشت 12 سال از افتتاح قطار شهري در ايران كه همواره شاهد ورود واگن‏هاي چيني در اين سال‌ها بوده، اين کار بايد صورت مي‌گرفت.

علاوه بر اين در قراردادي که 2.5 سال پيش براي ساخت 315 واگن با چيني‏ها امضا شد، چيني‏ها متعهد به انتقال فقط 15 درصد از تکنولوژي شدند که آن هم طبق گفته دست‌اندركاران امر در موارد مورد نياز کشور نبود. ضمن اين‌كه آن قسمت از تكنولوژي منتقل شده به كشور نيز تنها يك‌سري اطلاعات نوشتاري است كه اگر اين نوع انتقال تكنولوژي مفيد بود، ديگر نبايد شاهد واردات واگن به كشور آن‌هم در اين حجم مي‌بوديم.

از اين‌ها نيز كه بگذريم، به گفته مديرعامل شرکت قطار شهري تهران و حومه (مترو)، براي ورود تجهيزات 12 قطار مترو اعتبار گشايش يافته است. اگرچه هاشمي اعلام كرده است كه در صورت ترخيص اين تجهيزات، ساخت قطارها توسط واگن سازان داخلي انجام مي‌شود، اما بر همگان روشن است كه منظور از ساخت، همان مونتاژ و در بهترين حالت، ساخت بدنه و قسمت‌هاي آهنگري كار است.

به گفته مديرعامل سابق واگن پارس، گاهي ممكن است خارجي‌ها اظهار علاقه كرده و در ايران خط مونتاژ راه‏اندازي كنند، اما واقعيت اين است كه اين شيوه هرگز منجر به انتقال تكنولوژي و ساخت داخل به معني واقعي نمي‌شود و فقط نمايشي از توليد داخلي است.

به گزارش ايسنا، با توجه به قانون استفاده از حداكثر توان داخلي، سفارش ساخت واگن قطار شهري به سازندگان خارجي با وجود توانايي‏هاي سازندگان داخلي غيرقانوني است. اگر چه در همين زمينه، سعيد فائقي - مديرعامل شركت حمل و نقل ريلي، معتقد است که در حال حاضر، رعايت اين قانون تنها به لحاظ شكلي صورت مي‏گيرد، نه محتوايي! كه اين امر نشان از وجود نقص و كمبودهايي در اين قانون است كه به نظر مي‌رسد مسوولان بايد هرچه سريع‌تر نسبت به برطرف كردن نواقص اين قانون اقدام كنند.

اگر چه مسوولان با اين توجيه كه در زمان هدفمند شدن يارانه‌ها، استقبال از وسايل حمل ونقل عمومي بيشتر مي‌شود، اقدام به واردات مي‌كنند، اما اين بهانه پذيرفته نيست؛ چرا كه موضوع هدفمندسازي يارانه از مدت‌ها قبل مطرح بوده‌ و با آيندنگري مي‌شد به راحتي از واردات جلوگيري كرد. اكنون در شرايطي كه به نظر مي‌رسد مسوولان مربوطه در اين زمينه دورانديشي لازم را نداشته‌اند، اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا توليدكنندگان داخلي بايد تقاص پس دهند؟

خبرهای کوتاه از آخرین وضعیت تعدادی از زندانيان سیاسی/ امید عباسقلی‌نژاد آزاد شد

کمیته گزارشگران حقوق بشر - امید عباسقلی‌نژاد، فعال سیاسی، پس از تحمل شش ماه حبس، روز شنبه ششم آذرماه از زندان اوین آزاد شده است.
به گزارش منابع آگاه، این فعال سیاسی در اوایل تیرماه در محل کارش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای تحمل شش ماه حبس به زندان اوین و بند ۳۵۰ منتقل شد.
پیش از این در ۲۸ اسفند سال ۸۶، دادگاه انقلاب شهر آمل، این فعال سیاسی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. به‌دلیل فعالیت سیاسی، عباسقلی‌نژاد تا به حال پنج بار توسط دادگاه‌های مختلف با احکام حبس روبرو شده است.
در مردادماه سال ۸۶، تعدادی از فعالان سیاسی و اجتماعی که جهت برگزاری مراسم یادبود اکبر محمدی عازم شهر آمل بودند، در راه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که از میان بازداشت‌شدگان تنها امید عباسقلی‌نژاد مدت دوماه را در بازداشت سپری کرد و بقیه پس از یک روز آزاد شدند.

زينب جلاليان هنوز وضعيت بلاتكليفي قرار دارد

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها : بنا بر اخبار دريافتي كانون وضعيت زينب جلاليان زنداني كرد محكوم به اعدام در وضعيت عدم تعيين تكليف ميباشد.گزارشات حاكي است كه قاضي دادگاه به زينب جلاليان در رابطه با شكسته شدن حكم اعدامش صحبت كرده و گفته است كه حكم تو شكسته است ... اما اين موضوع نه به وكيل خانم جلاليان ابلاغ رسمي گرديده و نه به اطلاع خانواده اش بطور رسمي اطلاع داده شده است و شرايط اين زن زنداني محكوم به اعدام در حالت عدم تعيين تكليف و تشويش روحي مستمر است.گفته ميشود كه زينب جلاليان از بيماري چشم و ديد رنج ميبرد،اما براي رسيدگي به اين وضعيت اقدامي از طرف مسئولين زندان انجام نميشود.چشم وي نياز به عمل جراحي دارد،اما مسئولين زندان به او گفته بودند كه تو كه اعدامي هستي،نيازي به جراحي و پيگيري بيماري جشم ات را نداري !؟زينب جلاليان هم اكنون در زندان ديزل آباد كرمانشاه محبوس ميباشد..

کاهش حکم محکومیت رضا رفیع فروشانی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با وجود دریافت اخباری در روز پنج شنبه هفته گذشته مبنی بر موافقت با عفو دکتر رضا رفیع فروشانی زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج و از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، عفو این زندانی سیاسی مورد موافقت قرار نگرفته و حکم محکومیت وی تنها مشمول تخفیف در میزان مجازات گردید.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، با وجود انتشار اخباری مبنی بر عفو دکتر رضا رفیع فروشانی روزنامه نگار مجله تایم، و برخلاف گفتگوهای صورت گرفته با وی در این زمینه، حکم محکومیت این زندانی سیاسی تنها مورد تخفیف قرار گرفته و به میزان 2 سال کاهش یافت و با توجه به کاهش دو ساله محکومیت، و مدت سپری شده از میزان محکومیت این روزنامه نگار، تنها شش ماه از مدت محکومیت وی باقی خواهد ماند.
این روزنامه نگار در خرداد ماه سال گذشته و در پی حوادث پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری از سوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و در جریان دادگاه های نمایشی توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی به هفت سال زندان محکوم گردید، که این حکم بعدها و در دادگاه تجدیدنظر به سه سال و نیم زندان قطعی کاهش یافت.
 

احضار یکی دیگر ازفعالین سندیکایی شرکت واحد اتوبوس رانی تهران به دادسرای زندان اوین

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" فعال سندیکایی شرکت اتوبوس رانی تهران و حومه آقای علی اکبر نظری به دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین احضار شد.
فعال سندیکایی علی اکبر نظری 34 ساله وراننده خط 1 تندرو (بی آر تی) می باشد. او طی تماس تلفنی توسط فردی بنام امجد که خود را از شعبه 2 بازپرسی مستقر در زندان اوین معرفی می کرد از وی خواست که روز دوشنبه راس ساعت 09:00 خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کند.اکثرا فعالین و وکلایی که به دادسرای اوین تا به حال احضار شده اند منجر به دستگیری آنها گردیده است که آخرین آن فعال سندیکایی آقای مرتضی کمساری می باشد.
فعال سندیکایی شرکت واحد آقای علی اکبر نظری دارای 10 سال سابقه کار است و در جریان اعتصابات و اعتراضات کارکنان شرکت واحد در سال 1384 دستگیر و مدتی را در زندان اوین بسر برد او سپس به مدت 4 سال از کار تعلیق شد و از حقوق و مزایا کاری محروم بود.آقای نظری در طی این 4 سال پیگیری وضعیت حقوقی خود جهت بازگشت بکار بود تا اینکه در حدود 1 ماه پیش اداره کار رای بر بازگشت بکار وی را صادر نمود و از آن زمان مشغول به کار شد.
از طرفی دیگر فعال سندیکایی زندانی مرتضی کمساری بعد 48 ساعت بازداشت در قرنطینه زندان اوین به بند 8 زندان اوین منتقل گردید.او قرار بود که شب گذشته آزاد شود و وثیقه لازم برای وی قرار داده شده بود.اما در آخرین لحظات بازجویان وزارت اطلاعات از آزادی او ممانعت به عمل آوردند و او را در بازداشت غیر قانونی خود نگه داشتند.

ویکی لیکس: ایران موشک های پرقدرتی را از کره شمالی خریداری کرده است

خبرگزاری «ریا نووستی» : ایران تعدادی موشک مدرن ساخته شده طبق الگوی روسی را از کره شمالی خریداری کرده که برد آنها به جمهوری اسلامی امکان می دهد، هم به پایتخت کشورهای اروپای غربی ضربه وارد آورد و هم به مسکو برسد. این مطلب را روزنامه نیویورک تایمز
در روز دوشنبه گزارش داد.

این سایت جنجالی پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد مکاتبات محرمانه مقامات آمریکا و دولت های خارجی را در روزهای شنبه و یکشنبه منتشر کند اما به خاطر حمله هکرها از کار افتاد.

با این وجود مدیریت مطالب و اسناد خود را به تعدادی از روزنامه های غربی ارسال کرد و آنها بعد از ظهر 28 نوامبر (7 آذر) انتشار بخش هایی از تلگرام های سفیران غربی و دیگر اسناد محرمانه را آغاز کردند.

طوری که از تلگرام مورخه 24 فوریه 2010 ( 5 اسفند 1388 ) معلوم می شود ایران 19 فروند موشک ازنوع R-27 را از کره شمالی خریداری کرده است.

نیویورک تایمز خاطرنشان می سازد که پیشتر کارشناسان حدس می زدند که برخی از قطعات این موشک ها درایران باشد اما اینکه این موشک ها بطور تمام و کمال به ایران رسانده شده باشند، برای آنها کاملاً غیر منتظره بود.

قتل معاون آموزشی حوزه علمیه اراک

به گزارش خبرنگار اجتماعي شبكه خبري آتي‌نيوز، معاون آموزشی يكي از حوزه‌هاي علمیه اراک ساعت 8 صبح امروز به محض ورود به حوزه به دست فردي كه هويت وي مشخص شده است به قتل رسید.

این اتفاق بر اثر درگیری بین این دو نفر اتفاق افتاده است که بر اثر 8 ضربه چاقو از پشت سر به اين مسئول حوزه، وي پيش از رسيدن اورژانس جان سپرد.

هنوز از علت اين اقدام خبري در دست نيست و ماموران ضمن شناسايي فرد ضارب به دنبال يافتن انگيزه وي براي انجام قتل هستند.

تبعید کیوان صمیمی به زندان گوهردشت کرج

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز دوشنبه 8 آذر ماه زندانی سیاسی کیوان صمیمی از بند 350 زندان اوین به زندان مخوف و قرون وسطایی گوهردشت کرج تبعید شد.
زندانی سیاسی کیوان صمیمی 23 خرداد 1388 با یورش مامورین وزارت اطلاعات به منزلش ربوده شد و به سلولهای انفرادی بند 209 شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شد و 4 ماه در سلولهای انفرادی تحت رفتارهای وحشیانه بازجویان وزارت اطلاعات قرار داشت.
آقای صمیمی در طی مدت بازداشت غیر قانونی و غیر انسانی و در اعتراض به شرایط طاقت فرسا نزدیگ به 3 هفته دست به اعتصاب غذا نمود که بخشی از آن اعتصاب غذای خشک بود.
زندانی سیاسی کیوان صمیمی از فعالین سیاسی شناخته شده ایران و مسئول ماهنامه توقیف شده نامه بود که در دادگاه انقلاب به 6 سال زندان و 15 سال محرومیت از فعالیتهای سیاسی،اجتماعی و فرهنگی محکوم شد.لازم به ذکر است او از فعالین سیاسی رژیم گذشته در ایران بود و همچنین از زندانیان سیاسی رژیم گذشته حمایت می کرد.

کريستين ساينس مانيتور: مشکلات فنی اکنون به حدی رسيده که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند

صدای آمریکا : کريستين ساينس مانيتور از مشکلات فنی در بيش از نيمی از هشت هزار و چهارصد سانتريفيوژ نيروگاه بوشهر خبر داده و می نويسد، اين مشکلات - که بخشی از آن ناشی از رخنه کرم کامپيوتری استاکس نت در سيستم نيروگاه است، در درازمدت به وجود آمده و اکنون به حدی رسيده است که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند؛ اما مقامات ايران با انکار هرگونه مشکل فنی، ادعا می کنند که جلوی هجوم کرم استاکس نت را گرفته اند.

در همين حال علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، می گويد مراحل سوخت رسانی اولين نيروگاه اتمی کشور تکميل شده است. آقای صالحی گفت در يک تا دو ماه آينده نيروگاه اتمی بوشهر آماده توليد برق برای مصرف شهروندان ايرانی خواهد بود.

فرايند سوخت رسانی به نيروگاه بوشهر در ماه اوت، سه ماه پيش آغاز شد. رييس سازمان انرژی اتمی ايران همچنين می گويد که تاسيسات اتمی آب سنگين اراک طی چند ماه آينده آماده بهره برداری می شود و جوابگوی نيازهای پزشکی کشور خواهد بود.

در رويدادی ديگر درياسالار مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، مي‌گويد: «واشنگتن در تلاش‌های خود برای تعامل با ايران بايد واقع‌گرايانه عمل کند.»
اين مقام ارشد ارتش آمريکا، رهبران جمهوری اسلامی را به دروغگويی در مورد برنامه‌ هسته‌ای ايران متهم کرد و گفت تهران در مسير ساختن سلاح هسته‌ای گام بر مي‌دارد.

سخنان ژنرال مولن بخشی از مصاحبه‌ وی با شبکه‌ تلويزيونی سي‌اِن‌اِن است. در متن انتشار يافته اين مصاحبه رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا با تصريح اين نکته که واشنگتن زمان قابل‌توجهی را صرف تمرکز بر گزينه‌ نظامی عليه ايران کرده است، اضافه می‌کند که اکنون تلاش‌های ديپلماتيک در کانون اقدام‌های ايالات متحده قرار دارد.

اما در خبری ديگر در مطبوعات بين المللی راجع به ايران، گاردين خبر می دهد که سعيد کمالی دهقان، روزنامه نگار و مستندساز ايرانی که با آن روزنامه همکاری می کند، در مراسم اعطای جايزه انجمن نشريات خارجی، به عنوان ژورناليست سال معرفی شده است. وی علاوه بر پوشش خبری رويدادهای پس از انتخابات ايران مستندی از زندگی و مرگ ندا آقاسلطان تهيه کرد؛ که در شبکه تلويزيونی اچ بی او به نمايش درآمد.

عماد بهاور به ده سال زندان محکوم شد

عماد بهاور، مسوول شاخه جوانان نهضت آزادی از سوی قاضی صلواتی، رییس شعبه پانزده دادگاه انقلاب به تحمل دهسال حبس تعزیری محکوم شد.وی به اتهام تبانی برای تجمع بر ضد امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری محاکمه شده بود.

به گزارش کلمه، این حکم در دادگاه انقلاب به بهاور ابلاغ شده و قابل تجدیدنظرخواهی است.

بهاور که عضو هسته مرکزی «پویش حمایت از خاتمی و موسوی» (موج سوم) نیز بوده در ۷ خرداد ۱۳۸۸ توسط دادگاه انقلاب بازداشت و اتهام وی تبلیغ علیه نظام عنوان شد.

وی پس از ۹۶ ساعت آزاد اما پس از اعلام نتایج انتخابات دوباره دستگیر شد و تحت فشار روانی برای اقرار تلوزیونی قرار گرفت. بهاور روز چهارشنبه هفتم مرداد ماه پس از تحمل ۴۶ روز زندان انفرادی از زندان آزاد شد.وی در ۱۶ اسفند ۱۳۸۸ در حالی که به دادگاه انقلاب برای آخرین دفاعیات احضار شده بود، دوباره بازداشت شد و هم اکنون در بند ۳۵۰ اوین به سر می برد.

واکنش‌ها به تقاضای کشورهای عربی از آمریکا برای حمله به ایران

دويچه وله : جزئیات و پیامدهای انتشار اسناد وزارت امور خارجه آمریکا توسط سایت ویکی‌لیکس بحث داغ روز است. تقاضای برخی ار کشورهای عربی از آمریکا برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در چند کشور واکنش‌هایی را برانگیخته است.


انتشار ۲۵۰ هزار سند غیرعلنی وزارت امور خارجه آمریکا توسط سایت ویکی‌لیکس، بازتاب‌های مختلفی پیدا کرده است. در روزهای قبل از انتشار این اسناد دولت آمریکا تلاش کرد که مسئولان ویکی‌لیکس را از این اقدام بازدارد، تلاشی که با موفقیت توام نبود. همزمان مسئولان آمریکایی تلاش کردند از طریق تماس با رهبران و مسئولان کشورهای مختلف پیشاپیش اثرات منفی انتشار این اسناد را که بخش عمده‌ی آنها به گزارش سفیران ایالات متحده از کشورهای محل ماموریتشان اختصاص دارد، خنثی یا کم‌اثر کنند. در بسیاری از این اسناد گفت‌وگوهای غیرعلنی سفیران آمریکا با مقام‌های کشورهای محل ماموریتشان بازتاب یافته است.
"بریدن سر مار"
در بخشی از این اسناد که به ایران مربوط می‌شود آمده است که ملک ‌عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، و برخی دیگر از ممالک عربی حاشیه خلیج فارس چندین بار از آمریکا خواسته‌اند که با حمله نظامی، تأسیسات هسته‌ای ایران را نابود کند. در یکی از این اسناد، یک مقام سعودی از قول عبدالله ایران را به مار تشبیه کرده و از آمریکا می خواهد که سر این مار (ایران) را ببرد.
محمود احمدی‌نژاد، رئس جمهور ایران در کنفرانس مطبوعاتی عصر دوشنبه، اسناد انتشاریافته از سوی ویکی‌لکس را فاقد ارزش حقوقي خواند. او گفت که «كشورهای منطقه همه باهم دوست و برادرند و اين شيطنت ها تاثيری در روابط بين ملت ها نخواهد داشت.»

رسانه‌های رسمی و نیمه‌رسمی ایران نیز ارزیابی‌ها و تحلیل‌هایی مشابه آقای احمدی‌نژاد ارائه کرده‌اند و با تأکید بر "مشکوک ‌بودن" ویکی‌لیکس، با شک و تردید به استقبال خبر مذبور رفته‌اند. خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر در یک گزارش تحلیلی در این باره، این سوال را مطرح کرده است که در صورت حمله آمریکا به ایران، کشورهایی همچون عربستان، امارات، بحرین، اردن و مصر چه سودی از این ماجرا می‌برند؟ مهر در ادامه با لحنی توام با شگفتی می‌نویسد که تصویری که از اسناد ویکی‌لیکس به دست می‌آید این است که «ایران ریشه تمام مشکلات موجود در این منطقه است و تمام کشورهای حاضر در این منطقه خواهان از بین رفتن ریشه این ناآرامی‌ها هستند».
"کار خودشان است"!
مهر سپس آشکارا خود آمریکا را در پشت ماجرای ویکی‌لیکس دیده و هدف این کشور را برهم‌زدن "مناسبات دوستانه" ایران با کشورهای عرب منطقه ذکر کرده است: «نگاهی دیگر به اسناد جدید منتشر شده از سوی ویکی لیکس این فرضیه را که خود آمریکا در پشت پرده افشای این اسناد بوده تقویت می‌کند، چرا که از یک سوی در پی ناآرام کردن اوضاع خاورمیانه و بر هم زدن روابط دوستانه موجود میان ایران و کشورهای عرب منطقه است تا از آن سود ببرد... تاریخ نشان داده که اگر امریکا خود در پشت پرده افشای این اسناد نبود تا این لحظه بدون شک به طریقی از شر "جولیان آسانگ" مدیر ویکی لیکس و این سایت خلاص می شد از سوی دیگر با انتشار اسنادی درباره کشورهایی چون روسیه در پی سهم‌خواهی از آنها و جلوگیری از رشد آنها در عرصه بین‌الملل است.»
تاکید بر "تلاش آمریکا برای برهم زدن مناسبات میان ایران و عربستان" در حالی است که گاه و بی‌گاه مقام‌های کشورهای عربی در نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران سخن می‌گویند و مقابله با توان موشکی فزاینده ایران را مستلزم خریدهای تسلیحاتی کلان خود می‌دانند."از این اسناد نمی‌توان گذشت"در همین حال، روپرشت پولنتس، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان، اسناد ویکی ‌لیکس در باره‌ی ایران را محملی برای تغییر بحث و نگاه نسبت به این کشور ارزیابی کرد. او که صبح روز دوشنبه، ۸ آذر، با شبکه دوم تلویزیون آلمان سخن می‌گفت، به این نکته اشاره کرد که نگاه منفی کشورهای عربی به برنامه هسته‌ای ایران و تقاضای آنها برای حمله به این کشور تا کنون به صورت شایعه مطرح بوده است. مستند شدن این درک و دریافت کشورهای عربی، ازنگاه پولنتس، بحث در مورد ایران را به گونه‌ای محسوس تغییر خواهد داد. او محتوای این اسناد را حساس‌تر از آن دانست که نادیده گرفته شود.
در این میان یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه با تاکید بر این که اسناد ویکی‌لیکس بر صراحت اسرائیل و عدم دورویی این کشور در قبال برنامه هسته‌ای دلالت دارند، گفت که این اسناد نشان می‌دهند کشورهای عرب منطقه نیز در عمل درک و نگاه روشنی در باره‌ی خطرات ناشی از برنامه هسته‌ای دارند."روشدن دورویی"به گزارش خبرگزاری آلمان، هر سه روزنامه بزرگ اسرائیل، "هاآرتص"، "یدیعوت آخارونوت" و "ژروزالم‌ پست"، نیز در تفسیرهای خود با استقبال از افشاگری‌های ویکی‌لیکس درباره‌ی نگاه و لحن رهبران عرب منطقه نسبت به "خطر برنامه هسته‌ای ایران"، "دورویی" این رهبران را نیز به باد انتقاد گرفته‌اند. روزنامه "هاآرتص" در این باره نوشته است: «سال‌های سال اسرائیل از دورویی کشورهای میانه‌رو عرب شاکی بوده است. این کشورها از یک سو در خفا به اسرائیل فشار آورده‌اند که به ایران و متحدان تندرو آن مانند حماس و حزب‌الله حمله کند تا بعد خودشان در مقام منتقد این حملات ظاهر شوند.»

اجراي حكم در زندان تربت‌جام بدون اطلاع دادگاه

وكيل دو متهم كه اخيرا به جرم حمل مواد مخدر در زندان تربت جام مجازات شد‌ه‌اند، مي‌گويد اين مجازات‌ها برخلاف تصريح آيين‌نامه نحوه‌ اجراي حکم بوده است، موضوعي كه قاضي پرونده آن را به شدت رد مي‌كند.

محمد شجاع‌پور، قاضي پرونده اين متهمان در گفت‌وگو با ايسنا، دراين باره گفت: 12 متهم مواد مخدر طي هفته‌هاي گذشته در زندان تربت‌جام مجازات شده‌اند كه جرم تمام اين افراد مرتبط با مواد مخدر بوده است.

وي درمورد روند اجراي حكم اظهار كرد: دادسرا اجراي حکم اين افراد را بر اساس اختياراتي قانوني که داشته‌ اجرا کرده است.

شجاع‌پور با اشاره به اجازه قبلي دادگاه براي اجراي اين حکم گفت: اجراي اين حکم بدون اطلاع دادگاه به اين معنا نيست که دادسرا حکم را خودسرانه اجرا کرده است.

اين درحالي است كه "محمد دولت‌خواه" وكيل پايه يك دادگستري كه وكالت دو نفر از اين متهمان را بر عهده داشته در گفت‌وگو با ايسنا مدعي شد كه اجراي حکم اين متهمان بر خلاف تصريح آيين‌نامه نحوه‌ي اجراي حکم صورت گرفته است.

وي افزود: اين حکم بدون اطلاع وکيل و خانواده اين افراد، در زمان غيرقانوني و غيرمتعارف اجرا شده و در نتيجه برخلاف تصريح آيين نامه نحوه جراي حکم بوده است.

وي توضيح داد: بر اساس ماده 7 آيين‌نامه اجراي احکام قصاص، رجم، قتل، صلب، اعدام و شلاق، پس از وصول حکم قطعي و دستور اجراي آن از سوي دادگاه، مرجع قضايي مجري حکم موظف است حداقل 48 ساعت قبل از زمان اجراي حکم مراتب را به وکيل محکوم عليه اطلاع داده و از آن بخواهد جهت انجام وظيفه محوله در محل اجراي حکم حاضر شود.

دولت‌خواه هم‌چنين مدعي است: مرجع قضايي هيچ اطلاعي درمورد اجراي حکم اين افراد به وکيل محکوم عليه نداده و خانواده اين افراد نيز هيچ اطلاعي نداشته‌اند.

2 مدعي همزمان ادعاي امامت كردند!

ادعاي 2 مدعي امامت به طور همزمان، موجب دستگيري آنان از سوي ماموران شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعي شبكه خبري آتي نيوز، چند روز قبل فردی در میدان امیر کبیر سمنان با جمع کردن عابرین در اطراف خود مدعی شد امام زمان است که بلافاصله دستگیر شد.

همزمان با این جریان فرد دیگری در مسجد الزهرای سمنان بعد از نماز مغرب و عشا با ادعای اینکه امام زمان است پس از خواندن زیارت امام حسین و امام رضا از خواندن زیارت امام زمان خودداری می‌کند.
این فرد افتادن مهر از دست یکی از نمازگزاران را تاثیر اراده خود دانست.

جان فعال دربند حقوق بشر محمدصدیق کبودوند در خطر است

اطلاعیه

به‌ کلیه‌ رسانه‌ها ،سازمان و نهادهای حقوق بشری

محمدصدیق کبودوند " پدر حقوق بشر کوردستان " که‌ با شرایطی غیر انسانی در زندان اوین بسر میبرد روز جمعه ۲۸ آبان ماه باردیگر بر اثر فشار مغزی و عصبی و قطع تنفس دچار بی هوشی شد که‌در دو ماه گذشته این دومین بار است کبودوند دچار عارضه جدی در تندرستیش می‌شود. رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی کبودوند را که‌ به‌خاطر دفاع از حقوق بشر در کوردستان به‌ 11 سال زندان محکوم کرده‌ همه امکانات عادی زندان را نیز از وی سلب و از پیگیری پرونده پزشکی او در یک مرکز درمانی مناسب و بی طرف در خارج از زندان جلوگیری به عمل می آورند. کبودوند که تا پیش از بازداشت هیچ‌گونه سابقه بیماری نداشته، در جریان نگهداری وی در سلول انفرادی، و وضعیت نامطلوب و مشکوک بهداشتی، غذایی و محیطی در زندان علاوه بر موارد بسیار نگران‌کننده بیهوشی اخیر، دچار ناراحتی‌های پوستی، گوارشی، کلیه و کبد شد و به دلیل محدودیت‌های خاص در سلول انفرادی به طور طولانی هم اکنون با مشکل حاد کلیه و پروستات نیز روبرو است . بهمین جهت نگرانیهای خانواده و محافل حقوق بشری کرد نسبت به این موضوع افزایش یافته است. لذا سازمان گزارشگران بدون مرز کوردستان ایران از کلیه‌ رسانه‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشری درخواست میکند برای نجات جان کبودوند از هیچ تلاشی کوتاهی نورزند . رژیم اسلامی در کوردستان ایران همانند شکارچی دارد انسانها را شکار میکند اما متاسفانه‌ رسانه‌ و نهادهای مدافع حقوق بشری در خواب زمستانی بسر میبرند

اقدام به خودکشی یک جوان دربند در زندان مخوف اوین

دانشجونیوز: ایوب قنبرپوریان یکی از زندانیان گمنام حوادث پس از انتخابات، اقدام به خودکشی کرد . این زندانی این بار با کمک هم بندانش و مراجعه سریع به بیمارستان از مرگ حتمی نجات یافت . این اولین بار نیست که این زندانی در زندان اوین اقدام به خودکشی می کند .وی در ماههای اخیر چندین بار دست به خودکشی زده که هر بار با تلاش هم بندان و پزشکان اوین از مرگ حتمی نجات یافته است.

سایت کلمه در چند ماه گذشته، بارها از شرایط بسیار نامناسب جسمی و روحی این زندانی خبر داده بود اما مشخص نیست که مسوولان قضایی چرا بر تداوم نگهداری چنین زندانی ای اصرار می ورزند .

جمعی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ تاکنون چندین نامه به مسوولان قضایی نوشته و با توجه به وضع وخیم ایوب قنبرپوریان، خواستار آزادی هرچه سریع تر وی شده اند.آنها در نامه های خود تاکید کرده اند که ایوب از نظر جسمی و روحی به شدت بیمار شده است و هرچند هم بندانش تمام سعی خود را برای محافظت از وی به کار گرفته اند اما مراقبت از وی در ماههای اخیر خیلی دشوار شده و مسوولیت هرگونه اتفاقی که برای وی بیفتد با مسوولان قوه قضاییه ایران است. آنها همچنین پرسیده اند او چگونه با چنین شرایطی قادر است امنیت ملی یک نظام را تهدید کند که از آزادی اش ممانعت می کنید؟

ایوب قنبرپوریان ، ۲۰ ساله و اهل یکی از روستاهای کوهدشت لرستان است که در تهران به عنوان کارگر ساختمان مشغول به کار بوده است . او در یکی از تظاهرات های مسالمت آمیز مردم در اعتراض به نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ شرکت داشته و به همین دلیل بازداشت و روانه زندان شده است .

وضعیت جسمانی و روحی او در این یک سال اخیر بسیار نامناسب بوده است اما با این حال دادستان تهران و مسوولان زندان با مرخصی او هر بار مخالفت کرده اند . همچنین نام او در میان زندانیان بند ۳۵۰که چند روز پیش آزاد شدند دیده نشد. با اینکه زندانیان این بند بیش از هر کس دیگری با توجه به شرایط روحی و جسمی ایوب انتظار آزادی اش را داشتند،این اتفاق نیفتاد. وضعیت روحی ایوب بعد از دیدن آزادی هم بندانش بسیار بدتر شده است .مسوولان زندان در ماههای اخیر بارها به ایوب وعده آزادی سریع را داده اند که با عدم تحقق اش، شرایط روحی وی بدتر شده است.وعده هایی که به نظر می رسد برای آزار روحی و روانی این زندانی عنوان می شود.

او که بیش از یک سال است زندانی است تنها چند بار توانسته با خانواده و بستگان خود ملاقات کند، چرا که خانواده اش در شهرستان زندگی می کنند و به خاطر مشکلات شدید مالی به سختی امکان سفر به تهران را پیدا می کنند. قنبرپوریان به دلیل از دست دادن پدرش، سرپرست خانواده بوده و در تمام ماه های گذشته ،خانواده او با مشکلات مالی فراوان دست به گریبان بوده اند.

او پس از ماه ها بلاتکلیفی و زندانی بودن در بند ۳۵۰ و ۲۰۹ به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد ه است .

وی هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به همراه بسیاری دیگر زندانیان سیاسی به سر می برد. خانواده قنبر پوریان و هم بندی های او نسبت به وضعیت جسمی و روحی او به شدت اظهار نگرانی می کنند تا جایی که هر روز چند نفر از زندانیان سیاسی این بند مسئولیت مراقبت از او را در زندان به عهده می گیرند.


اخراج دو دانش آموز نوجوان بهایی در اصفهان

وبلاگ خبرنورد: این طوفان بیداد سر باز ایستادن ندارد و هر روز ویرانی بی عدالتیش را در گوشه ای از این مرز و بوم تحفه می برد.پیر و جوان و خردسال و سالخورده هم نمی شناسد. درادامه گسترش این طوفان دو دانش آموز بهایی ساکن اصفهان از مدرسه راهنمایی اخراج شدند.

بهار روحاني و بارقه احراري دانش آموزان بهایی كلاس اول راهنمايي از 21 مهر ماه89 اجازه ادامه تحصیل در مدرسه خود را نیافتند.علت اخراج اين دو نفر امضا نكردن تعهدي بوده است كه توسط مسئولان حراست آموزش و پرورش در اختيارشان قرار گرفته بود . لازم به ذكر است كه مسئولان مربوطه امضاي اين تعهد را شرط ثبت نام دانش آموزان مقرر فرمودند و از آنجا كه متن تعهد تنظيمي بر خلاف حقوق انساني و شهروندي مي‌باشد نامبردگان از امضاي آن خودداري كرده در پي اين امتناع بدون ارائه‌ي هرگونه مدركي كتبي مبني بر "ذكر علت اخراج"، از مدرسه اخراج شدند . در پي اخراج این دو نوجوان، خانواده های ایشان به مراجع مختلف استان و كشور اعم از اداره‌ي كل آموزش و پرورش استان اصفهان ، امام جمعه ، نمايندگان مجلس ، ديوان عدالت اداري ، وزارت آموزش و پرورش و . . . مراجعه کردند و متاسفانه از جانب هيچ يك پاسخي دريافت نکردند . این دو دختر نوجوان 11 ساله در حال مطالعه دروس خود در منزل هستند، شاید که نسیم عدلی بوزد! شاید!

زندانی زن کرد محکوم به اعدام همچنان در وضعیت بلاتکلیف

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها : بنا بر اخبار دريافتي كانون وضعيت زينب جلاليان زنداني كرد محكوم به  اعدام در وضعيت عدم تعيين تكليف ميباشد.گزارشات حاكي است كه قاضي دادگاه به زينب جلاليان در رابطه با شكسته شدن حكم اعدامش صحبت كرده و گفته است كه حكم تو شكسته است ... اما اين موضوع نه به وكيل خانم جلاليان ابلاغ رسمي گرديده و نه به اطلاع خانواده اش بطور رسمي اطلاع داده شده است و شرايط اين زن زنداني محكوم به اعدام در حالت عدم تعيين تكليف و تشويش روحي مستمر است.گفته ميشود كه زينب جلاليان از بيماري چشم و ديد رنج ميبرد،اما براي رسيدگي به اين وضعيت اقدامي از طرف مسئولين زندان انجام نميشود.چشم وي نياز به عمل جراحي دارد،اما مسئولين زندان به او گفته بودند كه تو كه اعدامي هستي،نيازي به جراحي و پيگيري بيماري چشم ات را نداري !
؟زينب جلاليان هم اكنون در زندان ديزل آباد كرمانشاه محبوس ميباشد..

سایت وابسته به پاسداران: سومین انفجار در تهران

سایت جوان آنلاین وابسته به سپاه پاسدالران: فوری/ سومین انفجار در تهران / صبح امروز در ادامه تلاش جریان نفاق برای ایجاد ناامنی در کشور، یک خودرو پژو 206 نیز شهرک محلاتی تهران منفجر شد.

گفتنی است، این سومین حرکت تروریستی امروز صبح در تهران بوده که متاسفانه در این اقدام تروریستی 2 تن از شهروندان به شهادت رسیدند و خساراتی نیز به بار آمد.

محل دقیق این انفجار در ابتدای شهرک محلاتی تهران و روبروی داروخانه لشکرک بوده است.

طرح دو پايتخت شدن كشور در مجلس

سایت حکومتی البرز: نايب رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت:طرح دو پايتختي شدن كشور و تقسيم آن به دو مركز سياسي و اقتصادي،راه حل مجلسي ها براي كاهش آلودگي هواي تهران و تمركززداني است.
سيدكاظم دلخوش،نماينده مردم صومعه سرا در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران،با اشاره به آلودگي هواي تهران گفت:‌شهر تهران با توجه به موقعيت جغرافيائي و تمركز دولتي و اقتصادي اش،دچار آلودگي شده،كه اگر تدبيري اساسي انديشيده نشود،به آسيب ملي تبديل خواهد شد.

نايب رئيس كميسيون اقتصادي با اشاره به طرح دوپايتختي شدن كشور،اظهار داشت:‌در راستاي تمركززدائي و با توجه به اينكه تهران در معرض آلودگي هاي شديد قرار دارد،لازم ديديم طرح دو پايتختي كردن كشور را تدوين كنيم كه طبق اين طرح،تهران پايتخت اقتصادي و شهر ديگري در نزديكي آن پايتخت سياسي گردد.
نايب رئيس كميسيون اقتصادي با بيان اينكه تحقيقات براي انتخاب پايتخت سياسي،ادامه دارد تصريح كرد:منطقه اي نزديك تهران كه از لحاظ ژئوفيزيكي مناسب باشد،براي پايتخت سياسي انتخاب خواهد شد.

68 روز گذشت، اما نرخ بيكاری تابستان اعلام نشد

ایسنا: در حالي كه در دو سال گذشته حداكثر تاخير در اعلام نرخ بيكاري فصلي 30 روز بوده است، در دو دوره اخير اين عدد به 56 روز رسيده و اين در حالي است كه نرخ بيكاري فصل تابستان سال جاري هنوز با گذشت 68 روز از پايان فصل،‌ اعلام نشده است.

اگرچه نرخ بيكاري محاسبه شده توسط مركز آمار ايران چند روز بعد از قطعي شدن به رسانه‌ها اعلام مي شود، اما بررسي‌هاي خبرنگار ايسنا نشان مي‌دهد كه در دوره مديريت پيشين مركز آمار ايران بين دو تا سه هفته بعد از پايان هر فصل، اين عدد اعلام مي‌شده است.

جدول اخبار مربوط به اعلام نرخ بيكاري فصلي توسط رسانه‌ها و از جمله ايسنا از پاييز سال 86 تا بهار سال جاري به اين شرح است:

اعلام نرخ بيكاري پاييز سال 86 حدود 24 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري زمستان سال 86 حدود 16 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري بهار سال 87 حدود 12 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري تابستان سال 87 حدود 30 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري پاييز سال 87 حدود 21 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري زمستان سال 87 حدود 26 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري بهار سال 88 حدود 29 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري تابستان سال 88 حدود 22 روز پس از پايان فصل

اعلام نرخ بيكاري پاييز سال 88 حدود 21 روز پس از پايان فصل

**اعلام نرخ بيكاري زمستان سال 88 حدود 56 روز پس از پايان فصل

**اعلام نرخ بيكاري بهار سال 89 حدود 49 روز پس از پايان فصل

همان طور كه ملاحظه مي‌شود بيشترين تاخير با فاصله قابل توجهي در اعلام نرخ بيكاري، مربوط به بهار امسال و زمستان سال گذشته است كه مي‌تواند ناشي از تغيير مديريت در مركز آمار ايران باشد.

اين در حالي است كه هم اكنون حدود سه هفته به پايان فصل پاييز باقي است، اما هنوز نرخ بيكاري تابستان امسال مشخص نشده است.

عادل آذر، رييس مركز آمار ايران به تازگي در نشست خبري خود در پاسخ به اين كه چرا با وجود گذشت حدود دو ماه از تابستان هنوز نرخ بيكاري اعلام نشده است، گفت: ‌اطلاعات مربوط به محاسبه نرخ بيكاري تقريبا نهايي شده و تنها اطلاعات مربوط به يك استان نياز به بازبيني داشت كه اين كار در حال انجام است و به زودي اعلام خواهد شد.

وي در پاسخ به اين كه آيا پيش بيني مي‌كنيد نرخ بيكاري تابستان افزايشي باشد يا خير؟ گفت:‌ تا زماني كه اطلاعات مربوط به محاسبه نرخ بيكاري نهايي نشود هيچ نظري درباره افزايش يا كاهش آن نمي‌توان اعلام كرد.

اين در حالي است كه چند روز پيش نيز وزير كار و امور اجتماعي از نرخ بيكاري تابستان اظهار بي‌اطلاعي كرد و اعلام آن را به عهده مركز آمار ايران دانست.

ساختمان مرکزی دانشگاه بهشتی در کنترل نیروهای امنیتی

سایت حکومتی شفاف: ساختمان مرکزی و اداری دانشگاه شهید بهشتی صبح امروز در پی تهدید تروریستی به طور کامل تخلیه شد.

به گزارش مشرق، هم اکنون این ساختمان به طور کامل در کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.

صبح امروز نیز طی دو اقدام تروریستی جداگانه دو دانشمند هسته ای کشورمان نیز ترور شدند که منجر به شهادت استاد شهریاری دانشمند هسته ای کشورمان شد.

ترور استاد شهریاری حوالی ساعت 8 صبح امروز انجام شد و بر اساس آخرین اخبار دریافتی، این استاد دانشگاه شهید بهشتی به بیمارستان انتقال پیدا کرده است.

همچنین انفجار بمبی در شمال تهران نیز منجر به شهادت دکتر مجید شهریاری شد. بر اثر این انفجار که در بلوار ارتش رخ داد دکتر منوچهر شهریاری شهید و همسر وی به شدت مجروح شد.

دکتر فریدون عباسی که صبح امروز طی یک عملیات تروریستی در میدان دانشجو تهران مجروح شده و به بیمارستان انتقال پیدا کرده ، مسئول بخش لیزر وزارت دفاع است

یورش ماموران به خانه هنرمندان و بازداشت یک طنزپرداز

سایت کلمه: نیما دهقانی، طنزپرداز و شاعر در آستانه ۱۶ آذر و در پی یورش ماموران امنیتی به خانه هنرمندان بازداشت شد.

به نوشته سایت جرس، از دلیل بازداشت وی، که از همکاران نشریه چلچراغ بوده است، خبری در دست نیست.

دهقانی با خواندن شعر طنز “خواهی بیا ببخشا، خواهی برو… بپیچان!” که پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم، در همایش پویش موج سوم در حمایت از خاتمی خواند، در میان اقشار مختلف جامعه شناخته شد.

وی در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است که آخرین مطلب وی با عنوان “آن روی سکه بیست و پنج تومانی” که برای نشریه چلچراغ آماده شده بود، به دلیل “تند بودن” حذف شد.
 

ده سال زندان برای مسوول شاخه جوانان نهضت آزادی

سایت کلمه: عماد بهاور، مسوول شاخه جوانان نهضت آزادی از سوی قاضی صلواتی، رییس شعبه پانزده دادگاه انقلاب به تحمل دهسال حبس تعزیری محکوم شد.وی به اتهام تبانی برای تجمع بر ضد امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری محاکمه شده بود.


به گزارش کلمه، این حکم در دادگاه انقلاب به بهاور ابلاغ شده و قابل تجدیدنظرخواهی است.

بهاور که عضو هسته مرکزی «پویش حمایت از خاتمی و موسوی» (موج سوم) نیز بوده در ۷ خرداد ۱۳۸۸ توسط دادگاه انقلاب بازداشت و اتهام وی تبلیغ علیه نظام عنوان شد.

وی پس از ۹۶ ساعت آزاد اما پس از اعلام نتایج انتخابات دوباره دستگیر شد و تحت فشار روانی برای اقرار تلوزیونی قرار گرفت. بهاور روز چهارشنبه هفتم مرداد ماه پس از تحمل ۴۶ روز زندان انفرادی از زندان آزاد شد.وی در ۱۶ اسفند ۱۳۸۸ در حالی که به دادگاه انقلاب برای آخرین دفاعیات احضار شده بود، دوباره بازداشت شد و هم اکنون در بند ۳۵۰ اوین به سر می برد.

آغاز دوران محكوميت دو شهروند بهايي در قائم شهر

خبرگزاری هرانا - دو شهروند بهایی ساکن قائم شهر برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان قائم شهر منتقل شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" صبح روز شنبه 29 آبان ماه سال جاري يك شهروند بهايي ساكن قائم شهر مازندران به نام " سامان ثابتي " كه پيش از اين طبق حكم دادگاه انقلاب و تجديد نظر شهر مذكور به اتهام تبليغ عليه نظام به شش ماه حبس تعزيري محكوم شده بود به دايره اجراي احكام دادگستري قائم شهر احضار كه پس از معرفي در همان مكان بازداشت و براي گذراندن دوره محكوميت به زندان قائم شهر منتقل گرديد .

همچنين يك شهروند بهايي ديگر ساكن قائم شهر به نام مسعود عطائيان كه ماه گذشته طبق راي دادگاه تجديد نظرشهر مزبور به 10 ماه حبس تعزيري محكوم شده بود صبح روز يك شنبه 7 آذر ماه براي گذراندن دوره محكوميت راهي زندان قائم شهر شد .

قابل ذكر است بجز دو فرد فوق الذكر، يك شهروند بهايي ديگر نيز به نام فيروزه يگان اسدي در حال سپري كردن محكوميت 6 ماهه در زندان قائم شهر مي باشد .

باستانشناس و ایرانشناس ارزنده سرزمین مان درگذشت

کمیته بین المللی نجات پاسارگارد
از: دکتر پرویز ستوده

باستانشناس و ایرانشناس ارزنده سرزمین مان درگذشت

استاد سیف الله کامبخش‌فرد، که بدون تردید یکی از با ارزش ترین و پرکارترین باستانشناسان ایران بود، در سن هشتاد و یک سالگی و به دلیل ناراحتی های قلبی یک شنبه هفتم آذرماه، در تهران درگذشت.

دکتر سیف بخش که تا سال 1358 رییس موزه ایران باستان بود، پس از برکناری از موزه و پس از چند سال از انقلاب گذشته به دلیل مخالفت با حضور و دخالت انقلابیون اسلامی بدون تخصص و دلسوزی در کارهای مربوط به باستانشناسی، و تاب نیاوردن تخریب های گسترده، حفاری های غیر قانونی، و خروج گنجینه های فرهنگی و تاریخی، از کلیه مشاغل خود بازنشسته شد. او وقت بازنشستگی فقط 57 سال داشت و در اوج کارایی خود بود.

دکتر سیف الله کامبخش فرد در تهران به دنیا آمد، تحصیلات عالی دانشگاهی خود را در رشته های باستانشناسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران تمام کرد، و علاوه بر کارهای عملی باستانشناسی، و تحقیقات و کشفیات گسترده، از جمله در معبد آناهیتا، و تپه مارلیک، در بخش های مختلف باستانشناسی دانشگاه تهران و موزه ایران باستان فعالیت های قابل تحسینی داشت. جام مشهور مارلیک از جمله کشفیات گروه باستانشناسی است که ایشان به همراه دکتر نگهبان در آن فعالیت اساسی داشته اند.

دکتر کامبخش از جمله پایه گذاران و مدیران باستانشناسی دانشگاه تهران بود که به عنوان معاون و دستیار دکتر نگهبان، یکی از اساتید و باستانشناسان ارزنده دیگر سرزمین مان تلاش های زیادی در تشکیل و گسترش آن داشته اند.

نگاهی به زندگی استاد کامبخش فرد و مقایسه ی او با افرادی که سی و دو سال گذشته و به خصوص در این چند سال گذشته بر صندلی های مدیریت سازمان میراث فرهنگی، بخش باستانشناسی دانشگاه، و به خصوص موزه های ایران داشته اند نشان می دهد که ایران اکنون از نظر باستانشناسی و ایرانشناسی در چه وضعیت اسفناکی به سر می برد.
 

زندگی نامه کاری دکتر سیف الله کامبخش

سيف الله كامبخش فرد در سال 1308 در تهران ديده به جهان گشود .وي تحصيلات عالي دانشگاهي‌ خود را در رشته باستا ن شناسي تا مقطع كارشناسي ارشد در دانشگاه تهران سپري كرد. فعاليت هاي تخصصي وي پس از اتمام تحصيلات در موزه ايران باستان، معاونت و دستياري دكتر نگهبان در پايه‌گذاري و اداره موسسه باستان‌شناسي دانشگاه تهران و مسئوليت‌هاي مختلف در مراكز باستان شناسي بوده است.گروه : علوم انساني رشته : باستان شناسي تحصيلات رسمي و حرفه اي : سيف الله كامبخش فرد تحصيلات ابتدايي را دردبستان اديب و متوسطه را در دارالفنون گذراند .سپس در رشته باستان شناسي ادامه تحصيل داده و موفق به دريافت درجه كارشناسي و كارشناسي ارشد باستان شناسي در سال 43-1342 از دانشگاه تهران شد. مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : سوابق اجراي و اداري سيف الله كامبخش از سال 1365-1339به شرح زير مي باشد : عضو بخش پيش از تاريخ موزه ايران باستان 1339. -معاونت و دستياري دكتر نگهبان در پايه گذاري و اداره موسسه باستان شناسي دانشگاه تهران1345-1338 . -رييس آرشيو فني موزه ايران باستان 1344. -رييس موزه ايران باستان 1358. -كارشناس ارشد و مسوول كاوشهاي باستان شناسي در مركز باستان شناسي ايران 1365-1359. كامبخش در سال 1365 از مشاغل اداري بازنشسته شد. فعاليتهاي آموزشي : فعاليت آموزشي سيف الله كامبخش به خدمتش به عنوان معلم و دبير وزارت فرهنگ پيش از عضويت در موزه ايران‌باستان بازمي‌گردد.ساير فعاليتها و برنامه هاي روزمره : سوابق پژوهشي ميداني سيف الله كامبخش فرد از سال 1377-1339 به شرح زير مي باشد: -عضو هيات كاوشهاي باستان شناسي مهران آباد ساوه به سرپرستي مشترك دكتر نگهبان و دكتر كايلريا نگ از كانادا گزارش اين كاوش هرگز منتشر نگرديد ،1339. -عضو فعال اولين هيات باستان شناسان ايراني در كوهپايه هاي گيلان شرقي (املش )به رياست دكتر محسن مقدم كه گزارش كوتاهي از آن در دو صفحه دريادنامه پنجمين كنگره باستان شناسي و هنر ايران چاپ گرديد ،تابستان 1340. -سرپرست هيات بررسيهاي باستان شناسي دره هاي سياهرود و سفيد رود دحمت اباد رودبار (رشي ـچلگاسر ـدشت ويل‌ ـسندس ـ دفراز و چراغعلي تپه (مارليك )،پاييز سال 1340. -كاوشگر ارشد و معاون هيات كاوشهاي مارليك به سرپرستي دكتر نگهبان ،1340. -كاوشگر ارشد و معاون دكتر نگهبان در فعاليتهاي باستان شناسي پيلاقعه ـزينب بيجار ـ رود بيجار ـ علي كرم باغ ـكلايه رحمت آباد رود بار گيلان ،42-1341. -سرپرست هيات علمي كاوشهاي باستان شناسي نيشابور (كوره هاي سفالگري دوره سلجوقي )1343. -سرپرست هيات علمي كاوشهاي هفت تپه خوزستان به سرپرستي دكتر نگهبان ،1344. -سرپرست هيات بررسيهاي باستان شناسي در گرمغان ،1344. -سر پرست هيات كاوشهاي باستان شناسي در تپه هاي قيطريه ،1347. -سر پرست هيات كاوشهاي باستان شناسي در تپه هاي قيطريه ،1348. -سر پرست كاوشهاي باستان شناسيدر قصبه و محوطه معروف به آناهيتا كنگاور (كاوش آرفاليش )1347. -سرپرست و مجري طرح كاوشهاي باستان شناسي و بازسازي معبد آناهيتا ـكنگاور 56-1348. -سرپرست كاوش در گور خمرهاي كوهپايه هاي پرو1348. -سر پرست هيات كاوش و بازسازي تاق گر ا،55-1352. -به طور همزمان سرپرست بررسي و چگونگي حفاظت و مرمت ابنيه تاريخي منطقه غرب ايران (بيستون ـتاق بستان )56-1352. -سر پرست بررسي ،شناسايي ،نقشه برداري ،تعيين حريم وگلخانه زني در دره شهر ايلام . -1364سرپرست كاوش در كوره هاي 3200 ساله سفالهاي خاكستري رنگ تپه هاي كهريزك ري ،1362. -بررسيهاي باستان شناسي (مجموعا طي بيست روز )در جزيره قشم با هماهنگي ميراث فرهنگي و منطقه آزاد قشم )77-1376. آثار : 1 آثار تاريخي ايران ويژگي اثر : انتشار 13792 آثار و بقاياي دهكده هاي پارتي (اشكاني ) ويژگي اثر : نشريه بررسي هاي تاريخي، سال دوم، شماره 1، 13463 بررسيهاي باستان شناسي در آذر شهر مراغه ويژگي اثر : ميراث فرهنگي 13734 بررسيهاي باستان شناسي در دره ايلام شهر ويژگي اثر : شهر هاي ايران 13685 پديده فرهنگي سفال خاكستري رنگ ويژگي اثر : ياد نامه نخستين گردهمايي باستان شناسي ايران -شوش13736 تاق گر ا ويژگي اثر : تاريخ معماري و شهر ساز ي ايران 13787 تحولات كالبدي و كاربردي غارها در روند معماري مذهبي ايران ويژگي اثر : معماري مساجد -گذشته ،حال و آينده 13768 تهران سه هزار و دويست ساله بر اساس يافته هاي باستان شناسي ويژگي اثر : فضا 13709 روايتي از كاوشهاي باستان شناسي در كوهپايه هاي گيلان شرقي (املش ) ويژگي اثر : باستان شناسي وتاريخ10 سخني درباره پنجمين كنگره باستان شناسي و هنر ايران ويژگي اثر : هنر و مردم 134711 سفال و سفالگري در ايران از ابتداي نوسنگي تا دوران معاصر ويژگي اثر : انتشار 137912 سفالگري نيشابور در سده هاي پنجم و ششم هجري ويژگي اثر : وزارت فرهنگ و هنر مردم 134813 سفالگري نيشابور در عهد سلجوقيان ويژگي اثر : بررسيهاي تاريخي 134614 سنگ نبشته هايي در اطراف سبلان ويژگي اثر : ياد نامه پنجمين كنگره بين المللي باستان شناسي و هنر ايران، جلد اول، 134715 سنگ نبشته هاي اورارتويي و پهلوي ساساني در آذربايجان ويژگي اثر : گزارش به مجمع باستان شناسان جهان در پنجمين كنگره باستان شناسي و هنر ايران134716 سنگ نبشته هايي در آذر بايجان شرقي و اطراف سبلان ويژگي اثر : باستان شناسي و هنر ايران 1347.17 سنگ نبشته هايي در اطراف سبلان ويژگي اثر : باستان شناسي و هنر ايران 134718 سنگ نگاره هاي بيستون ـتاق بستان و كاوشهاي علمي در كنگاور ويژگي اثر : يادنامه سمپوزيوم باستان شناسي ايران134819 شكل گيري معماري معبد ناهيد كنگاور در تاريخ ويژگي اثر : تاريخ معماري و شهر سازي ايران20 فلز كاري و زر گري در مارليك ويژگي اثر : باستان شناسي و تاريخ21 قلعه جمهور (دژ بد )جايگاه بابك خرم دين ويژگي اثر : نشريه بررسيهاي تاريخي، سال يكم، شماره4، 134522 قلعه جمهور (دژبذ) جايگاه بابك خرم دين ويژگي اثر : هنرو مردم 134523 قيطريه مركز تمدن سه هزار ساله ويژگي اثر : باستان شناسي و هنر ايران 134824 كاوش در معبد آناهيتا ـكنگاور ويژگي اثر : نشريه بررسيهاي تاريخي، سال سوم، شماره6، 1347.25 كاوش و بازساز ي معبد كنگاور ويژگي اثر : فرهنگ و معماري ايران 135526 كاوش و بازسازي تاق گرا ويژگي اثر : فرهنگ و معماري ايران 135527 كاوشهاي باستان شناسي و بازسازي در كنگاور ويژگي اثر : شهر هاي ايران كاوشهاي علمي در كنگاور -معبد آناهيتا ويژگي اثر : باستان شناسي و هنر ايران 135029 كاوشهاي علمي در كنگاور -معبد آناهيتا ويژگي اثر : باستان شناسي و هنر ايران30 كاوشهاي كنگاور ويژگي اثر : مجله انگليسي 197331 كتيبه اي از شاپور دوم شاهنشاه ساساني درمشكين شهر ويژگي اثر : هنر و مردم 134632 كشف كتيبه پهلوي ساساني (آذر نار سه ـشاهپور دوم )در مشكين شهر ويژگي اثر : نشريه هنر و مردم، شماره 61-62، 1346.33 معبد آناهيتا -كاوشهاو بازسازي ها ويژگي اثر : گزارش به مجمع باستان شناسان جهان در هفتمين كنگره باستان شناسي و هنر ايران -آلمان 135534 معبد آناهيتا -كاوشهاو بازسازيها ويژگي اثر : گزارش سومين مجمع سالانه كاوشها و پژوهشهاي باستان شناسي در ايران 135435 معبد آناهيتا -كاوشهاي و بازسازيها ويژگي اثر : گزارش هاي دومين مجمع سالانه كاوشها و پژوهشهاي باستان شناسي در ايران 135236 معبد آناهيتا -كنگاور ويژگي اثر : گزارش به مجمع باستان شناسان جهان در ششمين كنگره ارگ بم -كرمان 137837 معبد آناهيتا -كنگاور (كاوشها و بازسازيها در معبد ناهيد و تاق در ) ويژگي اثر : سازمان ميراث فرهنگي 134738 معبد آناهيتا و تاق گرا -كاوشهاو بازسازي ها ويژگي اثر : گزارشهاي چهار مين مجمع سالانه كاوشها و پژوهشهاي باستان شناسي در ايران1355

ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در خزر برای ده سال؟

دویچه وله:
آيا با ممنوعيت ۵ ساله مى‌توان مانع نابودى ماهيان خاويارى شد؟کشورهای ساحلی خزر اخیرا در باکو توافق کردند که صید ماهیان خاویاری برای ۵ سال ممنوع شود. اما بنظر کارشناسان این اقدام برای حفظ نسل ماهیان خاویاری کافی نیست. دویچه وله نظر کارشناسان را درباره راه نجات ماهیان خاویاری پرسید.

قاچاق خاویار و صید بی‌رویه‌ی ماهیان خاویاری پس از فروپاشی شوروی، نسل برخی از گونه‌های باارزش ماهیان خزر را با انقراض مواجه کرد. نابودی نسل ماهیان خاویاری برای ایران که در عمیق‌ترین نقطه‌ی دریای خزر واقع شده، یعنی جایی که زیستگاه اصلی ماهیان خاویاری به حساب می‌آید، ضرر اقتصادی نیز به بارآورده است.

حدود دو دهه است که مسئله‌ی صید بی‌رویه‌ی ماهیان خاویاری همچون رژیم حقوقی دریای خزر حل‌نشده باقی مانده است. در آخرین نشست کشورهای ساحلی در باکو در ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) برای نخستین بار این موضوع اولویت پیدا کرد و ۵ کشور ساحلی بر سر ممنوعیت صید ماهیان خاویاری به توافق رسیدند.

کدام کشور برای انقراض نسل ماهیان مقصر است؟

الهه كولايی، استاد دانشگاه وعضو كمیسيون امنيت ‌‏ملی و سياست‌‏خارجی مجلس ششم، در گفتگوئی که پیش از این با دویچه‌وله داشت، بر این نکته تاکید کرد که ۴ کشور همسایه‌ی ایران در خزر، به دلیل تمرکز بر مسئله‌ی نفت و گاز و انتقال آن از این منطقه، به ضرورت‌های حفظ محیط زیست و نسل ماهیان خاویاری و دیگر جانداران دریا بی‌توجهی کرده‌اند.

زيستگاه عمده ماهيان خزر دربخش جنوبی دريا، در سواحل ايران واقع شده است

خانم کولائی گفت: کشورهای ساحلی به تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون حفظ محیط زیست پایبند نبودند. متاسفانه سران این کشورها به دلیل آنکه مسائل اقتصادی و سیاسی برای آنها به شدت حائز اهمیت است، ملاحظات زیست‌محیطی را مورد غفلت قرار می‌دهند.

از سوی دیگر، برخی از نمایندگان کشورهای ساحلی نیز ایران را متهم می‌کنند، فاضلاب‌های صنعتی و خانگی شهرهای ساحلی خود را به دریا می‌ریزد. کارشناسان این کشورها همچنین انتقاد می‌کنند که در سال‌های اخیر میزان پرورش ماهی و رهاسازی آن در خزر از سوی ایران به نصف میزان گذشته تقلیل یافته است.

فروش گوشت ماهیان خاویاری در اینترنت

دالغا خاتین‌اوغلو، مدیر بخش فارسی "خبرگزاری ترند نیوز" که درباره‌ی وضعیت خاویار و ماهیان خاویاری تحقیق کرده، به دویچه‌وله می‌گوید: بر اساس آمار، کشورهای ساحلی حدود یک میلیارد دلار از صید ماهیان خاویاری و صادرات خاویار درآمد دارند. اما آمار صید قاچاق ماهیان خاویاری بیشتر از آمارهای رسمی است.

كارشناس ترند نيوز مى‌گويد، كسی بر فروش خاويار از طريق اينترنت در روسيه كنترل نمی‌كند

آقای خاتین‌اوغلو در ادامه می‌افزاید: در روسیه و جمهوری آذربایجان حتی از طریق وبسایت‌ها نیز خاویار و گوشت ماهیان خاویاری را با توجه به کیفیت، نوع و طعم آن از هزار و پانصد تا ۵ هزار دلار آزادانه می‌فروشند. این ماهیان را چه کسانی و چگونه صید کرده‌اند؟ این مسئله فقط در روسیه نیست، در آذربایجان و ترکمنستان هم وجود دارد.

پیشنهاد ممنوعیت صید از ۵ تا ۱۰ سال

ضروری‌ترین اقدام برای حفظ نسل ماهیان خاویاری چیست؟ تاریل ممدلی، معاون وزیر محیط زیست آذربایجان وعضو "کمیسیون مشترک منابع زیست آبی دریای خزر"، در گفتگو با دویچه‌وله تصریح کرد که به اعتقاد وی بایستی تعلیق صید خاویار به مدت ۱۰ سال صورت گیرد، چون ذخائر ماهی خاویاری خزر به میزان زیادی کاهش یافته است.

این مقام دولت آذربایجان به دویچه وله گفت: آذربایجان در مذاکراتی که در تاریخ ۲۲ دسامبر در تهران انجام خواهد داد، بر روی این موضوع تاکید خواهد کرد و اگر کشورهای دیگر موافقت کنند، از نظر آذربایجان مانعی برای تعلیق ۱۰ ساله وجود ندارد. زیرا آذربایجان هم اکنون بصورت یکجانبه صید ماهی "بلوگا" و "شیپ" را معلق کرده است.

دستاورد ديدار سران خزر در باكو ممنوعيت ۵ ساله ماهيان خاويارى درياى خزر بود
رهاسازی ماهیان در دریای خزر به نصف رسید

آقای ممدلی، عضو کمیسیون مشترک منابع زیست آبی دریای خزر، می‌گوید که نسبت به دو سال پیش، میزان پرورش و تولید مصنوعی بچه‌‌ماهی‌های خاویاری و رها‌سازی آن در خزر نصف شده و از ۹۰ میلیون بچه‌ماهی به ۵۰ میلیون در سال رسیده است. وی لازم می‌داند که در مورد افزایش تولیدات مصنوعی بچه‌ماهی خاویاری هم در جلسه تهران مذاکره شود.

برخی از کارشناسان محلی نیز هشدارمی‌دهند که سن تخم گذاری ماهیان خاویاری بین ۸ تا ۱۵ سال برآورد می‌شود و صید این گونه ماهیان پیش از تخم گذاری سبب کاهش ذخائر خاویاری خواهد شد.

دکترین ایران در دریای خزر

محمدمهدی آخوندزاده، مشاور ویژه رئیس جمهور ایران در امور دریای خزر و معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه، پیشنهاد کشورهای همسایه را تائید می‌کند. وی پس از اجلاسیه‌ی سران خزر خبر داد که بزودی "دکترین ایران در دریای خزر" اعلام خواهد شد.

وی در دیدار با خبرنگاران گفت: برخی از کشورها پیشنهاد ممنوعیت ۵ ساله و برخی دیگر پیشنهاد ممنوعیت ۱۰ ساله را عنوان کردند. اما جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که باید در این زمینه کار توامانی انجام شود، یعنی باید هم در بخش تولید بچه‌ماهی‌های خاویاری فعالیت‌های خود را گسترش دهیم و هم اینکه یک کار کارشناسی جامعی روی این موضوع صورت گیرد تا مشخص شود که این محدودیت از چه زمانی اعمال شود.

نماینده ایران در خزر خبر داد به زودی مسئولان شیلات ایران وضعیت کشور را در مورد ماهی‌های خاویاری و خطرهایی که آنها را تهدید می‌کند مشخص خواهند کرد.

کشورهای حوزه دریای خزر بر سر ممنوعیت ماهیان خاویاری به توافق رسیدند. اما کارشناسان هشدارمی‌دهند، تا وقتی که رژیم حقوقی همه‌جانبه‌ی دریا مشخص نگردد و نظارت بر کل آب‌های دریای خزرامکان پذیر نباشد، مشکل قاچاق خاویار و صید بی‌رویه‌ی ماهیان خاویاری لاینحل باقی خواهد ماند.

اظهارات نوامبر 1952 آيزنهاور درباره اهميت ايران

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

ژنرال آيزنهاور 29 نوامبر 1952در نخستين مصاحبه عمومي اش پس از انتخاب شدن به سمت رئیس جمهور آمریکا گفت: گمان نمي كنم منطقه اي مهمتر از ايران روي نقشه جغرافيايي جهان وجود داشته باشد؛ ايران؛ داراي نفت است و هم در چهار راه جهان واقع شده است .

آيزنهاور در این مصاحبه افزوده بود: اگر روزگاري تهران و مسكو با هم كنار آيند، كره زمين جاي امني براي غرب (كشورهاي عضو ناتو) نخواهد بود. همچنین نباید وضعیتی پیش آید که ایران به گذشته دور خودبازگردد و یک قدرت نظامی شود .

وای به وقتی که میلیتاریسم ایرانی زنده شود؛ بروید تاریخ این کشوررا بخوانید تا متوجه حرف من بشوید.

آيزنهاور نزدیک دو ماه بعد زمام امور آمريكا را به دست گرفت. در دهه جاری (دهه یکم قرن 21) مفسران غرب بارها از توجه ایران به نیروهای مسلح خود یادکرده و گفته اند که احتمال میلیتریزه شدن وجود دارد.

چرچيل نخست وزیر وقت انگلستان از اين مصاحبه آيزنهاور استفاده كرد، به واشنگتن رفت و به استناد اين اظهار ايزنهاور آنقدر به گوش او خواند تا موافقت كرد كه در براندازي دكتر مصدق كمك كند و چند ماه بعد ماجراي 28 امرداد روي داد.

چرچيل به آيزنهاور گفته بود كه اگر حكومت مصدق يك سال ديگر دوام يابد، پيش بيني او (كنار آمدن تهران و مسكو) عملي خواهد شد.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

فرستنده : بهروز

 

لغت نامه دهخدا (آنلاین - اینترنتی)
هدف پروژه لغت نامه آزاد، توسعه لغت نامه فارسی بر پایه لغت نامه دکتر علی اکبر دهخدا در شبکه وب است.

http://www.loghatnaameh.com

فرهنگ لغت آنلاین دهخدا و عمید (فارسی به فارسی) جدید MiboSearch
جستجوی کلمات فارسی در دو لغتنامه دهخدا و عمید (هر دو لغت نامه کامل هستند).
با جستجوی هر کلمه معنی آن به طور مختصر از دو فرهنگ دهخدا و عمید نمایش داده می شود که با کلیک بر روی هر معنی، معنی کامل کلمه را مشاهده خواهید نمود.
- همراه با فهرست الفبایی لغات فارسی
- با بیش از 2476 صفحه لغت
http://www.mibosearch.com


دیکشنری آنلاین انگلیسی و فارسی:
این سرویس به شما امکان ترجمه لغات از انگلیسی به فارسی و از فارسی به انگلیسی را میدهد و میتوانید لغات مرتبط با واژه مورد جستجوتان را نیز در نتایج بینید.
http://dic.amdz.com

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی:
این سرویس همچون سرویس قبل بوده و نیز امکان ترجمه متن را هم برای شما فراهم نموده است.
http://bestdic.ir

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی نارسیس:
اگر با نرم افزار نارسیس کار کرده باشید حتما از قدرت آن باخبر هستید. سرویس آنلاین این نرم افزار نیز به همان قدرت عمل مینماید.
http://www.narcissoft.com/onlinedic.asp

دیکشنری آنلاین سریع:
یک دیکشنری آنلاین و سریع با محیط ساده و سبک اما با قابلیتهای بالا
http://www.fastdic.com

دیکشنری آنلاین آریا:
دیکشنری آنلاین فارسی به انگلیسی، انگلیسی به فارسی و انگلیسی به انگلیسی که کیبردی هم در خود برای تایپ مستقیم دارد.
http://www.ariadic.com

لغتنامه انگلیسی به فارسی:
با قابلیت جستجو کلمات مشابه بصورت همزمان و سرعت بیشتر جستجو با فن آوری Ajax همراه مناسبی برای شما در صفحات انگلیسی وب
http://dic.maker.ir

دیکشنری رایگان انگلیسی به فارسی:
این دیکشنری علاوه بر ترجمه لغات شما به صورت آنلاین، کدی هم برای درج دیکشنری در قالب وبلاگ شما را در اختیارتان قرار میدهد.
http://www.openlearningcenter.com/dictionary/

دیکفا:
دیکشنری دیگفا هم همچون دیکشنری آنلاین قبلی کدی را هم برای درج دیکشنری در قالب وبلاگتان در خود دارد.
http://www.dicfa.ir/

فارس دیکشنری:
یک فرهنگ لغت آنلاین و قدرتمند دیگر
http://www.farsidic.com/

مترجم آنلاین پارس
لغت نامه برخط و دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی پارسا
دیکشنری آنلاین و لغت نامه تخصصی کامپیوتر، حقوق بین الملل ،حسابداری، اقتصاد، مدیریت، تاریخ ادیان، روانشناس ، علوم ارتباطات؛ فلسفه ،نفت و گاز ،کشاورزی ،مهندسی عمران، تجارت هوائی ،مهندسی صنایع ،مهندسی متالورژی ،گوهر شناسی ،مهندسی برق، مهندسی مکانیک ،تربیت بدنی ،جامعه شناسی، علوم بانکداری ،علوم نظامی، دانش شناسی،مهندسی آب و آبرسانی، مهندسی معدن، مهندسی صنایع غذایی، فنی و مهندسی ،زیست شناسی
امکانات دیکشنری پارس تولزترجمه ی جمله ای، ترجمه تخصصی و عمومی، عرضه شده در سه نسخه تحت وب، تحت ویندوز و موبایلی، » نسخه گوگل تولبار (افزون یک دکمه به تولبار گوگل برای ترجمه)، ، رایگان بودن و از همه مهمتر، ایرانی بودن..
http://www.parstranslator.net/far/webdic.htm

لغت نامه فارسی به آلمانی ، آلمانی به فارسی
لغتنامه یک فرهنگ آلمانی-فارسی و فارسی-آلمانی آنلاین است که از آغاز سال 2006 میلادی از طریق اینترنت در دسترس عموم قرار دارد. ما در سال 2004 میلادی برنامه نویسی این صفحه را آغاز کردیم. از آن زمان تا به حال به طور مداوم این برنامه را تکمیل تر کرده و تقریبا هر روز کلمات جدیدی را به بانک اطلاعاتی آن اضافه کرده ایم.
http://www.asandownload.com/links/archives/3160.php

لغت نامه دات آی ار
http://www.dat.ir/?state=dictionary


فرهنگ لغت آنلاین AjaxDic:
بر پایه تکنولوژی Ajax جدید
انگلیسی به فارسی، عربی، فرانسه، ایتالیایی، اسپانیایی، آلمانی و روسی
فارسی به انگلیسی
http://ajaxdic.com/Default.aspx

لغت نامه بر خط فارسی 123 Farsi123
انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی
همراه با اختصارات دستوری و مثال های کاربردی در قالب جمله!
http://www.farsi123.com

دیکشنری آریا (Ariadic):
انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی، انگیسی به انگلیسی
همراه با تلفظ کلمات لاتین
http://www.ariadic.com

دیکشنری آریانپور:
انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی، انگیسی به انگلیسی
http://www.aryanpour.com

فارسی دیکشنری (Farsi Dictionary):
انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی
http://www.farsidic.com

لغت نامه آنلاین LingvoSoft:
انگلیسی به فارسی
http://www.lingvosoft.com/English-Persian-Dictionary/

Online English - Persian Dictionary:
انگلیسی به فارسی، انگلیسی به انگلیسی
http://www.math.columbia.edu/~safari/masood/cgi-bin/

Palize.ir
انگلیسی به فارسی؛ فارسی به انگلیسی، فارسی به فارسی، عربی به فارسی، فارسی به عربی، انگلیسی به عربی، عربی به انگلیسی، آلمانی به فارسی
با امکان فعال و غیر فعال کردن هر کدام از لغتنامه هاب فوق، امکان دانلود نسخه مخصوص ویندوز و یاهومسنجر
http://dic.palize.ir

amdz
انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی
دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و فرهنگ لغت فارسی به انگلیسی. ... دیکشنری آنلاین. فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی.
http://dic.amdz.com

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary
انگیسی به انگلیسی، انگلیسی به اس‍پانیایی، انگلیسی به فرانسوی در سطوح مختلف
http://dictionary.cambridge.org


و اما بهترین ها:
1. AjaxDic پشتیبانی از 7 زبان، سرعت بالا به کمک AJAX و تلفظ
2. Farsi123 کامل ترین در این مجموعه همراه با لغات تخصصی رشته های مختلف
3. MiboSearch تنها لغتنامه آنلاین دهخدا و عمید
4. دیکشنری آریا به دلیل سرعت، امکانات و تلفظ لغات انگلیسی


دیکشنری آنلاین منتخب
این دیکشنری آنلاین گلچینی از بهترین دیکشنری های آنلاین موجود می باشد
- انگلیسی به فارسی
- فارسی به انگلیسی
- فارسی به فارسی براساس فرهنگ لغات دهخدا و معین
- انگلیسی به انگلیسی
- انگلیسی به فارسی لغتنامه تخصصی کامپیوتر و الکترونیک
- فارسی به عربی
- عربی به فارسی
دیکشنری آنلاین - انگلیسی - فارسی - عربی - فینگلیش - لغتنامه دهخدا و معین - تخصصی کامپیوتر و الکترونیک
در این وبسایت می توانید به صورت همزمان واژه نامه و دیکشنری آنلاین لغات انگلیسی و فارسی و عربی - لغتنامه دهخدا و معین - فرهنگ لغت تخصصی کامپیوتر و الکترونیک - معنی کلمه و جمله - فینگلیش به فارسی را داشته باشید
به عبارتی در این وب سایت سرویس دیکشنری آنلاین و لغت نامه اینترنتی با امکانات انگلیسی به فارسی ،فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی، فارسی به فارسی براساس لغتنامه دهخدا و معین، انگلیسی به فارسی لغت نامه تخصصی کامپیوتر و الکترونیک، انگلیسی به فارسی ، امکان ترجمه جمله فینگلیش به فارسی؛ فارسی به فینگلیش، فارسی به عربی و عربی به فارسی داشته باشید
http://dic.mjsoft.ir


Persian & English Dictionary فرهنگ لغت
http://www.moosafer.com/dic.htm

لغت نامه آنلاین
دیکشنری آنلاین فرهنگ لغت فارسی به انگلیسی ؛ فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی
دیکشنری آنلاین از اسفند ماه 1383 با بانک اطلاعاتی 50000 لغتی انگلیسی به فارسی آریانپور آغاز به کار کرد.
هدف از ایجاد این دیکشنری، در درجه اول ساخت یک فرهنگ لغت کامل و در دسترس برای همه ایرانیان بود تا از هر جایی و با هر سیستم عاملی که به اینترنت متصل می‌شوند بتوانند به یک فرهنگ لغت دسترسی داشته و به راحتی از آن استفاده کنند.
استقبال بسیار خوب فارسی زبانان از این فرهنگ لغت و نیاز آنان به یک فرهنگ لغت آنلاین کامل و با کارایی آسان و سریع باعث شد تا ما هر چه بیشتر به فکر توسعه و تکامل سریع آن بیفتیم و نگاه جدی‌تر و حرفه‌ای‌تری به این مقوله بیندازیم. در درجه اول ما سعی در افزایش لغات فرهنگ انگلیسی به فارسی کردیم و فرهنگ تخصصی رایانه و الکترونیک را به آن اضافه کردیم. در مرحله بعد ما فرهنگ فارسی به انگلیسی با 40000 لغت را اضافه کرده و به این صورت قابلیت ترجمه لغات از فارسی به انگلیسی را فراهم کردیم. ما همچنان به فکر افزایش لغات و اضافه کردن فرهنگ‌های دیگر و افزودن به قابلیتهای این فرهنگ لغت هستیم.


دیکشنری آنلاین به چند زبان پارساست
از زبان:
ایتالیایی،اسپانیایی ،عربی،آلمانی، انگلیسی، فارسی
به زبان
ایتالیایی،اسپانیایی ،عربی،آلمانی، انگلیسی، فارسی
http://www.parset.com/DIC

دیكشنری آنلاین ( سایت سرویسكار )
http://www.servicekar.com/dictionary.htm


فرهنگ لغت هوشمند فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی :: Persian to ...
فرهنگ لغت هوشمند فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی :: Persian to English ... دیکشنری, فرهنگ لغت, فرهنگ لغات, لغتنامه, لغت نامه, فارسی به انگلیسی, انگلیسی به ...
http://www.lootee.com/dic/

مترجم گوگل
مترجم آنلاین وب سایتهاو وبلاگها سرویس ترجمه گوگل است كه به طور خودكار صفحات اینترنت را به زبانهای دیگر ترجمه می‌كند. این سرویس هنوز در حالت Beta است به این معنی كه این تكنولوژی در حال بررسی و بهبودسازی می باشد. البته تمام زبانهای رایج و متن‌های داخل تصاویر و عكسها شامل سرویس ترجمه گوگل نمی‌شوند.
ترجمه متقابل زبان انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، پرتغالی، آلمانی، اسپانیایی و زبان ژاپنی، كره ای و چینی به همدیگر انجام می شود.
http://www.google.com/language_tools?hl=en


نقل از وبلاگ فناوری یزد

بالای صفحه

... بیشتر