"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

شنبه ، 6 آذر 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

[حتما سری به پائين صفحه بزنيد]

عکس / اينجا طلاي كثيف شكم‌هايي را سير مي كند

جمع آوري ضايعات پلاستيكي از كانال‌هاي جنوب تهرانكارگاه‌هاي تفكيك پسماند جنوب تهران


كارگاه‌هاي تفكيك پسماند جنوب تهران


محل سكونت كارگران شاغل دركارگاه‌هاي تفكيك پسماند جنوب تهران


محل سكونت كارگران شاغل دركارگاه‌هاي تفكيك پسماند جنوب تهران


تهدید و بازجویی کوهیار گودرزی در زندان رجایی شهر کرج

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر و دانشجوی اخراجی دانشگاه صنعتی شریف که چندی پیش از زندان اوین تهران به زندان رجایی شهر کرج منتقل گردیده بود، در روزهای اندک باقی مانده به پایان دوران محکومیت یک سال حبس تعزیری اش، توسط بازجوی پرونده ی کمیته گزارشگران حقوق بشر مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته است.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، پروین مخترع مادر کوهیار گودرزی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فرزند خود، بازجویی های کوهیار در زندان رجایی شهر در چند روز مانده به اتمام دوران محکومیتش را نگران کننده ابراز کرده است.

این فعال دانشجویی بعد از انتقال به زندان رجایی شهر، اعلام داشته است که بعد از انتقالش از زندان اوین به جای 2 روز، 5 روز را در قرنطینه زندان رجایی شهر سپری کرده است.

براساس این گزارش کوهیار گودرزی در حال حاضر با عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی هم بند می باشد.

لازم به ذکر است، کوهیار گودرزی، برنده ی جایزه ملی مطبوعات آمریکا در تاریخ 29 آذر ماه سال گذشته (1388) بازداشت و در دادگاه بدوی با حکم یک سال حبس تعزیری روبرو گردید. این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

مخالفت دادستان با تحویل داروهای محسن برزگر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با گذشت ۲۰ روز از بازداشت چهار عضو دفتر تحکیم وحدت، وضعیت جسمی محسن برزگر نگران کننده است. نوع صحبت وی در آخرین تماس تلفنی با خانواده، و ممانعت دادستانی تهران از تحویل داروهای وی که از بیماری اعصاب رنج می برد باعث نگرانی در مورد وضعیت سلامتی وی گردیده است.

به گزارش دانشجو نیوز، علت نگرانی از وضعیت جسمی محسن برزگر، تماس کوتاه تلفنی وی در هفته اخیر بوده که به گفته برخی از منابع نزدیک به خانواده محسن برزگر نوع صحبت و صدای لرزان وی در هنگام مکالمه باعث افزایش نگرانی ها شده است.

در روزهای اخیر محمود جعفری دولت آبادی با درخواست ملاقات خانواده های دانشجویان دربند با ایشان مخالفت نموده است. یک منبع مطلع به دانشجونیوز گزارش می دهد که پدر محسن برزگر در روزهای اخیر پس از مراجعه به دادستانی تهران درخواست ملاقات با محمود جعفری دولت آبادی را نموده است که با مخالفت دادستان تهران مواجه شده است. خانواده محسن برزگر در گفتگو با منابع آگاه اعلام کردند که فرزندشان از بیماری اعصاب رنج می برد و در روز ۸ آذر وقت پزشک برای وی رزرو شده بود ولی متاسفانه دادستانی تهران به این موارد توجه نمی کند و حتی با درخواست پدر محسن برزگر برای تحویل داروهای ضروری فرزندشان مخالفت می کند.

محسن برزگر عضو منتخب اعضای دفتر تحکیم وحدت در روز ۱۶ آبان پس از مراجعه به زندان متی کلای بابل جهت رفع نقص پرونده بازداشت شد. علیرضا کیانی و محمد حیدرزاده از دیگر اعضای منتخب دفتر تحکیم وحدت در همان روز در محل تحصیل خود در بابلسر و شهرکرد بازداشت شدند. علی قلی زاده نیز در روز ۱۴ آبان طی یورش نیروهای امنیتی در منزل پدریش در مشهد بازداشت شد.

توطئه جابجایی زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت

بنا به گزارش منابع حقوق بشری، مسئولین زندان گوهردشت و مأموران وزارت اطلاعات، جهت پنهان نگه داشتن و جلوگیری از درز اقدامات غیر انسانی که برعلیه زندانیان سیاسی در زندان گوهر دشت کرج صورت می گیرد، درصدد اجرای طرح سر جمع کردن زندانیان سیاسی ازبندهای مختلف زندان به بند هفت هستند، که این بند در حال حاضر بند مخصوص زنان می باشد.

به گزارش كانون حمایت ازخانواده های جان باختگان و بازداشتی ها، مقامات زندان گوهردشت هم اکنون درحال تخلیه بند هفت می باشند و طبق آخرین گزارش ها، قصدشان این است که طی یکی دوماه آینده این طرح که "نشان بر توطئه جدیدی علیه زندانیان سیاسی است" را اجرا کنند.

این گزارش افزود : در آبان امسال نیز، در دونوبت زندانیان سیاسی بند چهار آن زندان، مورد تعرض و تفتیش و بازرسی ماموران قرار گرفتند که دریک نمونه آن، سه شنبه چهارم آبان ماه، گارد حفاظت اطلاعات زندان گوهردشت به آن بند یورش برده وتمامی دست نوشته ها و جزوات زندانیان و همچنین یکی از زندانیان بنام محمد علی منصوری را با خود بردند، كه هنوز از سرنوشت این زندانی سیاسی، اطلاعی در دست نیست."

همچنین روز پنجشنبه ٢٧ آبان ماه، دهها نفر از نیروهای یگان ویژه حفاظت، با همراهی ۴افسر نظامی به سالن ۱۰ بند چهار زندان گوهردشت ‌کرج که محل استقرار زندانیان سیاسی این زندان می‌باشد، یورش برده و با برهم زدن وسایل شخصی ایشان، اقدام به بازرسی و تفتیش بند و محل استقرار زندانیان نمودند.

كانون حمایت ازخانواده های جان باختگان و بازداشتی ها، این اقدامات را، "زمینه چینی برای توطئه جابجایی علیه زندانیان سیاسی و دست باز دادن به ماموران اطلاعات برای فشار و اذیت و آزار هر چه بیشترآنان در زندان گوهر دشت" ذکر کرد.
 

فشار عصبی و بیهوشی کبودوند در زندان

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر و برنده جایزه هلمن/همت در سال 2009، روز گذشته بیست و هشتم آبان ماه، برای بار دوم طی دو ماه گذشته در اثر فشار مغزی و عصبی دچار بی‌هوشی شده و به درمانگاه زندان منتقل گردید که علیرغم وضعیت جسمی نامساعد ایشان، با رفتار اهانت‌آمیز کادر غیرپزشکی درمانگاه رو به رو می گردد.

به گزارش سازمان حقوق بشر کردستان، کبودوند در ساعت سه بامداد روز جمعه 28 آبان ماه بر اثر فشار مغزی و عصبی و قطع تنفس دچار بی هوشی شد که پس از به هوش آمدن با نابینایی موقتی و از کار افتادن قسمتی از مغز توام با فشار سنگین و درد غیرقابل بیان و تعریق سرد، بی حسی و فلج شدن بخشی از بدن روبرو شد که پس از نیم ساعت وضعیت ایشان به طور نسبی به حال عادی برگشت.

ناظرین بند پس از اطلاع جهت معاینات لازم و احتمال اینکه فشار شدید مغزی و عصبی، سکته مغزی بوده باشد افسر نگهبانی را در جریان قرار داده و آمبولانس وی را به درمانگاه زندان منتقل کرده است ولی در درمانگاه متاسفانه نه تنها مورد رسیدگی و بررسی لازم پزشکی قرار نگرفت بلکه با رفتار زننده و اهانت‌آمیز نگهبان و کادر غیرپزشکی درمانگاه رو به رو می شود.

وی پس از معاینه سرپایی به بند بازگردانیده می‌شود. شایان ذکر است پیش از این نیز افرادی چون الف- ق که چنین شرایطی داشت به دلیل بی توجهی مسئولان درمانگاه در زندان جان سپرد. از این رو خانواده کبودوند هرگونه اتفاق بعدی و عواقب ناگوار احتمالی برای کبودوند را متوجه مسئولان درمانگاه زندان می دانند.


دادگاه نسرین ستوده، فردا 7 آذرماه برگزار می شود

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که بیش از 80 روز است در بازداشت بسر می برد، فردا یکشنبه هفتم آذرماه در شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار خواهد شد.

مدرسه فمینیستی: نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال جنبش زنان با اتهام اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت و همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر، فردا، یکشنبه 7 آذرماه در شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی محاکمه می شود. این دومین جلسه رسیدگی به دادگاه نسرین ستوده است که قرار بود روز چهارشنبه 3 آذرماه برگزار شود که به دلیل اعلام تعطیلی عمومی روز چهارشنبه، دومین جلسه رسیدگی به پرونده نسرین ستوده به فردا، 7 آذرماه موکول شد.

این وکیل دادگستری و برنده جایزه بین المللی حقوق بشر ایتالیا که از روز 13 شهریور ماه در زندان اوین در بازداشت است، اکنون هشتاد و چهارمین روز خود را در سلول انفرادی می گذراند. وی از روز 3 مهر تا 24 آبان ماه (به غیر از چند روز آن را) در اعتصاب غذا بوده است که 9 روز از این روزها را در اعتصاب غذای خشک بوده است. وی در اولین جلسه دادگاه خود یعنی در روز 24 آبان ماه بنابه درخواست های مکرر خانواده و وکلایش دست از اعتصاب غذا برداشت.

پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه نسرین ستوده در 24 آبان ماه، و شکستن اعتصاب غذایش در این روز، خانواده وی تنها توانسته اند یک بار تلفنی با وی صحبت کنند و از آن زمان تاکنون با وی ملاقاتی نداشته اند.

اخیرا رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت پرونده نسرین ستوده اظهار نگرانی کرده است. و همینطور عفو بین الملل با صدور بیانیه ای با استناد به فراخوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار آزادی نسرین ستوده شده است.

سازمان تبادل آزادی بیان" خواستار آزادی روزنامه نگاران زن زندانی شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان تبادل آزادی بیان* در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی رفع خشونت علیه زنان از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا به آزار و اذیت زنان زندانی، از جمله نوشین احمدی خراسانی، شیوا نظرآهاری و ژیلا بنی یعقوب پایان دهند و دیگر زنان روزنامه‌نگار در ایران را آزاد کنند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، 44 عضو سازمان "تبادل آزادی بیان" در بیانیه ای از دولتمردان ایران خواسته اند که روزنامه نگاران زن زندانی در ایران را آزاد کنند و دست از خشونت به آنها بردارند.


اعضای این سازمان می گویند: ایران به دلیل رفتار فاجعه بار خود نسبت به زنان و به ویژه زنان روزنامه نگار شهرت پیدا کرده چرا که بسیاری از زنان در این کشور زندانی شده اند که نام بردن از همه آنها در این گزارش امکان پذیر نیست.


سازمان تبادل آزادی بیان متشکل از بیش از 80 سازمان مستقل با هدف دفاع از ماده 19 منشور جهانی حقوق بشر، پایان دادن به خشونت علیه زنان و برقراری تبادل آزاد اندیشه‌ها در سال 1992 در مونترئال کانادا دایر شد.

بيانيه کميته بين المللی وکلای حقوق بشر در مورد اعدام قريب‌الوقوع شهلا جاهد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: کميته بين المللی وکلای حقوق بشر با اشاره به وجود شبهات جدی و نقص در تحقيقات و تناقض آشکار در مستندات پرونده خدیجه (شهلا) جاهد، متهم به قتل فاطمه (لاله) سحرخیزان، همسر ناصر محمدخانی از تمامی نهادها و سازمان های بين المللی حقوق بشر خواست تا با اعتراض به اين گونه رسيدگی های غير منصفانه اجازه ندهند دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران بار ديگر جان بی گناهی را به ناحق سلب نمايد.

کميته بين المللی وکلای مدافع حقوق بشر با توجه به شبهات متعدد و دلايل و مدارک موجود از رئيس قوه قضاييه می خواهد تا هر چه سريعتر دستور توقف اجرای حکم اعدام شهلا جاهد را که ترديدهای جدی در خصوص صحت و حقانيت آن وجود دارد صادر نمايد.

شهلا جاهد در تاريخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۸۲ برابر با سوم فوريه سال ۲۰۰۳ در نزد مرجع انتظامی و قضايی و نيز در حضور خبرنگاران رسانه های داخلی، اعلام نمود که قاتل نيست و منکر ارتکاب جرم گرديد. او بارها تاکيد نموده است که در ارتکاب قتل مرحومه لاله سحرخيزان دخالتی نداشته است. بنا به اظهار سرگرد ابهريان يکی از افسران تحقيق پرونده پس از ملاقات خصوصی و غيرقانونی ناصر محمد خانی و يکی از دوستانش با خانم جاهد در اداره آگاهی تهران، سرنوشت شهلا جاهد تغيير يافت. خانم جاهد پس از اين ديدار به واسطه علاقه شديد به آقای محمدخانی و ظاهرا بنابر درخواست محرمانه او در آن جلسه، با انکار اعترافات قبلی خود ارتکاب قتل را برعهده گرفت. سرگرد ابهريان بنا به اظهار خود دلايلی را به دست آورده بود که نشان از بی گناهی خانم جاهد داشت. اما پرونده از سرگرد ابهريان گرفته شده و ديگر به او اجازه دخالت داده نمی شود. سرگرد ابهريان از افسران ارشد اداره آگاهی تهران است که سابقه طولانی در رسيدگی به جرايم مهم و همچنين قتل های ناموسی و زنجيره ای و سازمان يافته دارد. ايشان صراحتا به اين کميته گفت که شهلا جاهد بی گناه است و عقيده دارد قصد مامورين امنيت و اداره آگاهی تهران بر آن بوده تا قتل مرحومه لاله سحرخيزان را که توسط دستگاه های امنيتی به وقوع پيوسته است به گردن شهلا جاهد بياندازند. او همچنين معتقد است دلايلی به نفع متهم (شهلا جاهد) وجود داشت که به عمد جمع آوری نشد. او می افزايد در همان ابتدای تحقيقات مقدماتی صحنه جرم از بين رفته و آثار جرم پاکسازی شد و دلايلی که نشان می داد شهلا جاهد بی گناه است توسط عده ای از مامورين لباس شخصی با نظارت سرهنگ کشفی معاون آگاهی تهران امحا گرديد.

اين کميته بر حسب وظيفه و برای آنکه جان بی گناهی به ناحق گرفته نشود، ضمن محکوم نمودن هر نوع مجازات مرگ و همگام با مخالفان مجازات اعدام در سراسر جهان با يادآوری اين نکته که پس از اجرای مجازات اعدام در صورت اثبات بی گناهی محکوم راه بازگشتی وجود نخواهد داشت، اعلام می نمايد حکم اعدام شهلا جاهد به دليل وجود شبهات جدی و نقص در تحقيقات و تناقض آشکار در مستندات، از جمله اظهارات افسر تحقيق پرونده، مطابق موازين قانونی صادر نشده و از صحت و اعتبار لازم برخوردار نيست. ترديد رياست پيشين قوه قضاييه در خصوص ارتکاب قتل توسط شهلا جاهد و صدور دستور رسيدگی مجدد به پرونده خود گواه بر اين مدعاست.

اين کميته بار ديگر بر ضرورت توقف اجرای حکم اعدام شهلا جاهد تاکيد می نمايد و از تمام نهادها و سازمان های بين المللی حقوق بشر در اين خصوص تقاضا می کند تا با اعتراض به اين گونه رسيدگی های غير منصفانه اجازه ندهند دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران بار ديگر جان بی گناهی را به ناحق سلب نمايد.

کميته بين المللی وکلای مدافع حقوق بشر‏

سه‌شنبه ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰

تخفیف در احکام سه عضو دربند دفتر تحکیم وحدت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: میلاد اسدی، علی جمالی و علی ملیحی سه عضو دربند سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) مشمول تخفیف واقع شدند.

بنا به گزارش های رسیده به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، میلاد اسدی عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم)، علی جمالی عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته سیاسی سازمان و همچنین علي مليحي روزنامه‌نگار، عضو شورای سیاست‌گذاری و مسئول روابط عمومی این سازمان که پیش از این و در جلسات جداگانه ای به ریاست قاضی محمد مقیسه مجموعا به تحمل 15 سال حبس محکوم شده بودند، مشمول تخفیف واقع شدند.

از کم و کیف این احکام اطلاعی در دست نیست و اطلاعات تکمیلی متعاقبا منتشر خواهد گردید.

میلاد اسدی دبیر واحد فرهنگی- اجتماعی و عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم) می باشد که آذرماه سال گذشته دستگیر و نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به هفت سال و نیم زندان محکوم گردید. وی همچنین در دادگاهی دیگر در چهاردهم شهریورماه سال جاری، به همراه بهاره دیگر عضو این سازمان که به 9 سال زندان محکوم گردیده، به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در مقابل زندان اویل در سال تحویل سال 1388، در شعبه ۱۰۵۳ دادگاه عمومی جزایی مجددا مورد محاکمه قرار گرفت.

علی جمالی عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته سیاسی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم) نیز در 31 مرداد سال جاری ر محل کار خود بازداشت، و به اتهام "توهین به رهبری"، "توهین به رییس جمهور"، "تبلیغ علیه نظام" و "تجمع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی" از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به چهار سال حبس تعزیری محکوم و هم اکنون در انتظار رای دادگاه تجدید نظر بسر می برد.

همچنین علی ملیحی روزنامه‌نگار، عضو شورای سیاست‌گذاری و مسئول روابط عمومی این سازمان که از بیستم بهمن ماه سال گذشته در بازداشت بسر می برد، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام "اجتماع و تبانی علیه نظام"، "تبلیغ علیه نظام"، "شرکت در تجمعات غیرقانونی"، "نشر اکاذیب" و "توهین به رییس جمهور" در سوم مردادماه سال جاری به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

آی تی یو سی؛ توقف بی درنگ آزار و اذیت اعضای اتحادیه های کارگری

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری روز پنج شنبه ضمن محکوم کردن اذیت و آزار مستمر جنبش های سندیکایی مستقل در ایران، خواستار آزادی منصور اسانلو، رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد و دیگر اعضای بازداشت شده اتحادیه های کارگری گردید.

"آی تی یو سی" با اشاره به بازداشت ها و صدور احکام زندان در ماه اخیر برای فعالین سندیکایی، از ماه نوامبر به عنوان ماه بسیار بدی برای اعضای اتحادیه های کارگری نام برد.

در تاریخ 2 آذر ماه، مرتضی کمساری، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت شد. در تاریخ 26 آبان ماه، دادگاه شهر شوش به اتهام توهین به رهبری برای علیرضا سعیدی، بهروزملازاده و بهروز نیکوفر، 3 تن از کارگران نیشکر هفت تپه حکم محکومیت 6 ماه زندان را صادر کرد. در تاریخ 18 آبان ماه، همایون جباری در بند 4 زندان رجایی شهر برای 11 روز نگه داشته شده بود. در تاریخ 12 آبان ماه، سعید ترابیان مدیر روابط عمومی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به همراه غلامرضا غلامحسینی دیگر عضو این سندیکا در کافی نتی در کرج مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته و دستگیر شدند.

همچنین در نامه ای به مقامات جمهوری اسلامی، آی تی یو سی مصرانه از رهبر جمهوری اسلامی خواست تا تمامی اقدامات لازم برای توقف بی درنگ آزار و اذیت اعضای اتحادیه های کارگری، و همچنین آزادی منصور اسانلو و دیگر اعضای بازداشت شده اتحادیه های کارگری که تنها به خاطر تلاش برای دستیابی به حقوق مشروع خود هنوز در زندان هستند را به کار گیرد.

شاران بوراو دبیر کل آی تی یو سی گفت ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی کار موظف است برای تحقق بخشیدن به تعهداتش مانند احترام به ازادی اجتماعات و احترام به تمامی حقوق بنیادین اتحادیه های کارگری.

سیاوش حاتم، فعال دانشجویی بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سیاوش حاتم، فعال دانشجویی و دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همدان روز سه شنبه این هفته توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش دانشجونیوز، سیاوش حاتم دبیرسابق انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی سینا همدان است که پیش از این و در پی اعتراضات انتخاباتی سال گذشته بازداشت و پس از مدتی با قید ضمانت آزاد شده بود. این فعال دانشجویی به درخواست نیروهای امنیتی و توسط مسئولین دانشگاه بوعلی از دانشگاه محل تحصیل خود اجبارا به دانشگاه شهید بهشتی تهران منتقل شده بود.

بنابه گفته نزدیکان این فعال دانشجویی، وی در حالی که در جلسه رسمی امتحان در دانشگاه شهیدبهشتی حضور داشته توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به خارج از دانشگاه منتقل شده است. سپس مامورین وزارت اطلاعات وی را به منزل شخصی اش برده و پس ازتفتیش منزل و ضبط کامپیوتر و وسائل شخصی اش، او را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند. مامورین اطلاعاتی در پاسخ به اعضا خانواده سیاوش حاتم، علت بازداشت وی را تنها "پرسیدن چند سوال" عنوان کرده اند.

لازم به ذکر است که در هفته های پیش نیز 4 عضو منتخب شورای مرکزی دفترتحکیم وحدت یعنی علی قلیزاده، علیرضا کیانی، محسن برزگر و محمد حیدرزاده بازداشت شده بودند. گمانه زنی می شود این بازداشت ها در آستانه 16 آذر و با هدف ایجاد رعب در میان فعالین دانشجویی صورت می گیرد.

هجده ماه حبس قطعی برای مهدی یارمحمدی، فعال سیاسی شهر محلات

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مهدی یارمحمدی، فعال و زندانی سیاسی و از فعالان جوان ستاد مهندس میرحسین موسوی در شهرستان محلات، به یک سال و شش ماه حبس تعزیری قطعی محکوم شد. در حکم دادگاه تجدیدنظر، علت محکومیت یارمحمدی، "اقدام علیه امنیت ملی بوسیله تبلیغ علیه نظام و شعار نویسی و ارسال پیامک" ذکر شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی در حالي كه در جلسه رسيدگي به پرونده وی، قاضي دادگاه صراحتا به ایشان ادغان داشته بود كه از نظر او يك ساعت زنداني هم حق مهدی یار محمدی نمي باشد و اين حكم خواست ديگران است با صدور حكمي در تاريخ 88/12/15 وی را به يك سال و شش ماه حبس تعزيري محكوم کرد.

پس از اعتراض مهدي يارمحمدي به راي صادره دردادگاه بدوي، چندي پيش و زماني كه او به خاطر پرونده دوم خود در بازداشتگاه اطلاعات به سر مي برد و تحت باز جويي قرار داشت، دادگاه تجديد نظر در استان مركزي تشكيل و او را به اتهام تبليغ عليه نظام و اهانت به رهبري به تحمل يك سال حبس تعزيري محكوم كرد.

شایان ذکر است اين حكم چندي پيش به خانواده وي ابلاغ گرديد.

گفتنی است پس از انتشار حكم دادگاه بدوي در سايت ها و رسانه هاي خارجي دومين پرونده اين فعال سياسي در فروردين ماه سال جاري تشكيل شد و مهدی یار محمدی مجددا تحت تعقيب قرار گرفت، اين امر موجب بازداشت وی و همسرش در تاريخ 20 فروردين ماه 89 در شهر وان تركيه توسط نيروهاي ناشناس امنيتي شده بود و در نهايت به دور چشمان پليس تركيه از مرز غير رسمي وشبانه با تهديد اسلحه بعد گذشت 13 ساعت پياده روي از مسيرهاي صعب العبور به ايران و بازداشت گاه اطلاعات اروميه وسپس اراك منتقل گرديد و پس از تشخيص عدم صلاحيت رسيدگي به پرونده دوم ايشان توسط دادگاه انقلاب اراك اين پرونده در تاريخ 16 تيرماه 88 به دادسراي تهران ارجاع وايشان نيز به بند امنيتي 209 زندان اوين منتقل ميشود لازم به ذكر است پدر ايشان كه در جريان اين دستگيري ها در شرائط روحي بسيار بدي قرار گرفته بود و زماني كه رئيس اداره اطلاعات شهر محلات او را متهم به دادن لقمه حرام به فرزندانش كرده بود در اثر فشارها و تهمت ها دچار حادثه سكته مغزي شده كه منجر به فوت اين پدر ستم ديده و مظلوم شده است.

اين فعال سياسي هم اكنون در انتظار حكم دومين پرونده اش كه به اتهامات، همكاري با رسانه ها وسايت هاي خارجي، تبليغ عليه نظام و همكاري با گروهك هاي خارجي تشكيل شده به سر مي برد.

هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی تعطیلی روز چهارشنبه بر ایران

صدای مریکا : آلودگی هوا، که اقتصاد ایران را یک روز دیگر تعطیل کرد. واکنش های انتقاد آمیزی را متوجه دولت کرد.
روزنامه تهران امروز در شماره روز چهارشنبه ۳ آذر ماه، در واکنش به همین اقدام نوشته است:

تعطيل‌كردن يك روز، گره از مشكل بزرگ آلودگي هواي تهران كه بيش از هرچيزي از ناحيه خودروسازان زخم مي‌خورد، باز نمی کند.
تیتر اصلی صفحه نخست همین روزنامه نیز ، با عنوان هزینه تعطیلات از جیب اقتصاد ملی به همین موضوع اختصاص یافته است.
در همین حال، محمد باقر قالیباف شهردار تهران روز سه شنبه ۲ آذر ماه، در حاشیه دهمین کنفرانس بین المللی حمل و نقل و ترافیک در واکنش به تصمیم دولت برای تعطیلی پایتخت اظهار داشت:
ما از تعطیلی به دلیل آلودگی هوا استقبال می کنیم ولی به اقتصاد کشور لطمه وارد می شود .
گفتنی است اعلام تعطیلی در چهارشنبه ۳ آذر ماه باعث شد شایعه ای در برخی محافل نقل شود که در آن از تعطیلی روز شنبه آینده خبر داده شده بود .
هم زمان تعدادی از فعالان بخش خصوصی چنین تعطیلی هایی را به زیان اقتصاد ملی دانستند.
در تندترین موضوع گیری، اسدالله عسگر اولادی رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اعلام تعطیلی روز چهارشنبه در تهران گفت:
با تعطیلی سه روز آخر هفته جاری و دو روز ابتدایی هفته آتی که در بازارهای جهانی انجام می شود پنج روز اقتصاد ایران به خصوص در پایتخت تعطیل است.
این در حالی است، که روزنامه جهان صنعت در شماره روز چهارشنبه ۳ آبان ماه، از نگرانی رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران از آینده صادرات کشور خبر داد.
دولت در حالی بر شمار روزهای تعطیل کشور می‌افزاید، که دکتر مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف اعتقاد دارد که دولت با هر یک روز تعطیل اضافه که در تقویم کشور اعمال می‌کند، ۴۰۰ چهار صد میلیارد تومان به اقتصاد ملی آسیب می‌زند.
برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی نیز هزینه هر روز تعطیلی اضافه را بیش از هزار و ۲۰۰ دویست میلیارد تومان محاسبه کرده‌اند و اعتقاد دارند که بخش عمده این زیان متوجه دولت است و بر کسری بودجه سال بعد می‌افزاید.

یک سوم تخت‌های روانپزشکی بیمارستان‌ها را معتادان به شیشه اشغال کرده‌اند

شهرزادنیوز: مصرف ماده مخدر شیشه علاوه بر این که به معتادان از نظر جسمی لطمات جبران ناپذیری وارد می‌کند، بر سلامت روان آنان نیز تاثیرات عمیقی برجای می‌گذارد.

به گفته‌ آذرخش مکری، معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد، سه تا شش ماه پس از ترک شیشه علائم این اعتیاد فروکش می‌کند، اما بسیاری از افراد پیش از فرا رسیدن شش ماه، دوباره مصرف شیشه را آغاز می‌کنند. وی افزود مصرف کنندگان شیشه یک سوم تخت‌های روانپزشکی بیمارستان‌ها را اشغال کرده‌اند.

مکری تصریح کرد که بسیاری از جرم‌ها به علت استعمال این نوع مواد مخدر به وقوع می‌پیوندد، بنابراین مصرف شیشه، سیستم‌ جنایی و ارتکاب جرم را نیز دستخوش تغییر کرده است.

پارلمان اروپا خواستار کمک به مجاهدین خلق شد

رادیو فردا : پارلمان اروپا از ایالات متحده و سازمان ملل خواست: برای اعضاء سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف کمک فوری ارسال کنند.
نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه‌‌ ای غیرالزام‌آور همچنین از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا خواسته‌اند از واشنگتن بخواهند سازمان مجاهدین خلق را از فهرست سازمانهای تروریستی خارج کند.
اتحادیه‌ی اروپا سال گذشته این سازمانِ مخالفِ حکومتِ ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی که فعالیت‌شان در این اتحادیه ممنوع است، خارج کرد.
 

شرط مرخصی زیدآبادی: ملاقات موسوی- کروبی و نوری را نپذیرد

سحام نیوز : احمد زیدآبادی دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی و روزنامه نگار از زندانیان شاخص سیاسی بعد از انتخابات است که با گذشت بیش از یک سال و نیم هنوز به مرخصی نیامده است. وی به دلیل امتناع از مصاحبه های فرمایشی از اوین به رجائی شهر کرج تبعید شده از حق مرخصی محروم شده است
بازجوهای سپاه به وی گفته اند به شرطی می تواند از مرخصی استفاده کند که میرحسین موسوی، مهدی کروبی و عبدالله نوری را که برای ملاقات وی خواهند آمد به خانه راه ندهد.

نیجریه از توقیف یک محموله تسلیحاتی غیرقانونی دیگر خبر داد

مردمک : در حالی‌ که وضعیت 13 محموله سلاح متعلق به ایران که در نیجریه توقیف شد، هنوز مشخص نیست، دولت این کشور از توقیف بار تسلیحاتی دیگری خبر داد.

کبیر عالیو، سخنگوی نیروی دریایی نیجریه، چهارشنبه سوم آذر (24 نوامبر) به خبرگزاری فرانسه گفت که بار توقیف شده حاوی اسلحه کمری، صدها مهمات نظامی، جلیقه‌های ضد گلوله و چکمه‌های نظامی است.

ماه گذشته ماموران امنیتی نیجریه، محموله‌ای غیرقانونی شامل راکت و نارنجک را در بندر لاگوس که بندر اصلی این کشور است، کشف و توقیف کردند. بعد از مدتی مشخص شد که این محموله از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری و به مقصد گامبیا ارسال شده بود.

سخنگوی نیروی دریایی نیجریه امروز گفت که محموله تازه کشف‌شده در داخل ماشینی قرار داشت که به رنگ سبز ارتشی رنگ شده بود و هشت کامیون سنگین رنگ شده در استتار نظامی هم با آن توقیف شده‌ است.

به گفته او روی تعدادی از ماشین‌ها برچسب‌های کوچک پرچم بریتانیا دیده می‌شد و به نظر می‌رسد که این نشانه‌ها برای پنهان‌سازی به کار رفته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کمیسیون عالی بریتانیا تا زمان انتشار این خبر از این توقیف اطلاعی نداشته است.

علاوه بر این سخنگوی نیروی دریایی نیجریه از بازداشت تعدادی از افراد مظنون در رابطه با ورود غیرقانونی این تجهیزات نظامی خبر داده است.

کبیر عالیو در باره مبدا و مقصد این بار تسلیحاتی سخنی نگفت و افزود که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری : اذیت اعضای اتحادیه های کارگری را بی درنگ قطع کنيد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری
روز پنج شنبه ضمن محکوم کردن اذیت و آزار مستمر جنبش های سندیکایی مستقل در ایران، خواستار آزادی منصور اسانلو، رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد و دیگر اعضای بازداشت شده اتحادیه های کارگری گردید.

"آی تی یو سی" با اشاره به بازداشت ها و صدور احکام زندان در ماه اخیر برای فعالین سندیکایی، از ماه نوامبر به عنوان ماه بسیار بدی برای اعضای اتحادیه های کارگری نام برد.
در تاریخ 2 آذر ماه، مرتضی کمساری، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت شد. در تاریخ 26 آبان ماه، دادگاه شهر شوش به اتهام توهین به رهبری برای علیرضا سعیدی، بهروزملازاده و بهروز نیکوفر، 3 تن از کارگران نیشکر هفت تپه حکم محکومیت 6 ماه زندان را صادر کرد. در تاریخ 18 آبان ماه، همایون جباری در بند 4 زندان رجایی شهر برای 11 روز نگه داشته شده بود. در تاریخ 12 آبان ماه، سعید ترابیان مدیر روابط عمومی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به همراه غلامرضا غلامحسینی دیگر عضو این سندیکا در کافی نتی در کرج مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته و دستگیر شدند.

همچنین در نامه ای به مقامات جمهوری اسلامی، آی تی یو سی مصرانه از رهبر جمهوری اسلامی خواست تا تمامی اقدامات لازم برای توقف بی درنگ آزار و اذیت اعضای اتحادیه های کارگری، و همچنین آزادی منصور اسانلو و دیگر اعضای بازداشت شده اتحادیه های کارگری که تنها به خاطر تلاش برای دستیابی به حقوق مشروع خود هنوز در زندان هستند را به کار گیرد.

شاران بوراو دبیر کل آی تی یو سی گفت ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی کار موظف است برای تحقق بخشیدن به تعهداتش مانند احترام به ازادی اجتماعات و احترام به تمامی حقوق بنیادین اتحادیه های کارگری.

انتقال پیمان کریمی به سلول انفرادی پس از ضرب و شتم توسط پزشک زندان

پیمان کریمی از بازداشت شدگان حاضر در بند 350 در شب عید غدیر به سلول انفرادی بازداشتگاه 240 اوین منتقل شد.
پیمان کریمی در شرایط وخیم و اضطراری جسمی به سر می برد به طوری که در ماهای اخیر به دفعات از بند 350 اوین به بهداری داخل زندان و بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده است در شب عید غدیر به دلیل شکایت مسئولان بهداری زنذان اوین جهت تنبیه به بازداشتگاه 240 و سلول انفرادی منتقل شد.
مراجعات مکرر پیمان کریمی به بهداری اوین به دلیل افت فشار پی در پی فشار خون و تزریق 108 واحد انسولین در طول شبانه روز سبب بی تفاوتی و عدم رسیدگی به بیمار شده که این رفتار غیرمسئولانه پزشک و بهیاران موجب اعتراض پیمان کریمی واقع شده که در پی این اعتراض مسئولان بهداری به جای اصلاح رفتارخود شروع به ضرب و شتم وی نموده و وی را آماج حملات مشت و لگد خود قراردادند و سپس در اقدامی پیش دستانه از وی شکایت نموده و و درشب عید غدیر در حالیکه وی در شرایط اضطراری پزشکی قرار داشت به زندان انفرادی منتقل کردند.
شایان ذکر است که در پی انتقال وی به سلول انفرادی وی مسئولان زندان را تهدید به اعتصاب غذا و دارو نموده است که باعث افزایش نگرانی ها درخصوص اوضاع جسمی ایشان گشته است.

نگرانی آسیا از باندهای ایرانی قاچاق مواد مخدر

مردمک : یک روزنامه چاپ استرالیا در گزارشی نوشته است که نقش ایرانیان در شبکه‌های موادمخدر آسیا به یک نگرانی تبدیل شده است و باندهای ایرانی قاچاقچی مواد مخدر، آسیا را به یک ویران‌شهر تبدیل کرده‌اند.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در این گزارش تاکید کرده است که براساس گزارش سازمان ملل، صدها ایرانی در سال 2009 به قاچاق و تولید موادمخدر صنعتی در شرق و جنوب شرق آسیا متهم شده‌اند.

از جمله در ژاپن، 85 ایرانی در سال 2009 به اتهام قاچاق ماده روان‌گردان متامفتامین دستگیر شدند. دو شهروند ایرانی دیگر نیز در یک لابراتوار ساخت متامفتامین در جنوب ژاپن دستگیر شده بودند.

براساس گزارشی که دفتر منطقه‌ای موادمخدر و جرایم سازمان ملل در روز 24 نوامبر (سوم آذرماه) منتشر کرد، در این سال نیروهای پلیس بیش از 94 میلیون قرص متامفتامین (مواد روان‌گردان) را در مناطق شرقی و جنوب شرقی آسیا کشف و ضبط کردند.

گزارش سازمان ملل حاکی از افزایش کشف موادمخدر صنعتی در شرق و جنوب شرق آسیا، در سال‌های اخیر است به طوری که نیروهای پلیس در سال 2008 نیز حدود 32 میلیون قرص متامفتامین را در این مناطق آسیا کشف کردند.

متامفتامین که نوع معروف آن شیشه است، نام یک ماده روان‌گردان محرک اعصاب است. این ماده به شکل پودری سفید رنگ، بی‌بو و تلخ است که به راحتی می‌تواند در نوشابه‌های الکلی و غیر الکلی حل شود.

ضعیف شدن حافظه، پرخاشگری، تهاجم، رفتارهای جنون‌آمیز و آسیب‌های قلبی و مغزی و بروز اختلال حرکتی مانند پارکینسون از جمله عوارض مصرف این داروی روانگردان است.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در این گزارش تاکید کرده است: ایران از سال‌ها پیش بازار عمده و ترانزیت تریاک به مقصد اروپا بوده است و در نتیجه به یک شبکه تثبیت شده متشکل از گروه‌های جنایی سازمان یافته تبدیل شده است.

گری لوئیس، نماینده منطقه‌ای دفتر مبارزه با موادمخدر و جرایم سازمان ملل در این‌باره گفته است: گفته می‌شود که سندیکاهای مستقر در ایران و احتمالا مستقر در آفریقا، سوریه و ترکیه ارتباط‌هایی برقرار کرده‌اند و با شبکه‌های محلی قاچاق موادمخدر در شرق و جنوب شرق آسیا همکاری می‌کنند.

به نوشته این روزنامه در ماه اوت سال 2010 زمانی که پلیس وسایل یک ایرانی در سریلانکا را بازرسی کرد هشت کیلوگرم ماده روان‌گردان متامفتامین در وسایل او کشف کرد.

حدود دو هفته پیش نیز پلیس فرودگاه مالزی سه ایرانی را به اتهام حمل و قاچاق دو کیلوگرم متامفتامین دستگیر کرد.

در همین حال ابوسمان یوسف، وزیر معاون وزیر کشور مالزی روز 18 مهر، از افزایش آمار ایرانیان دستگیر شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی خبر داده و گفته بود که این آمار از 16 نفر در سال گذشته به 138 نفر در سال جاری رسیده است.

براساس این گزارش عمده قاچاقچیان ماده مخدر متامفتامین در اندونزی، مالزی، کره، تایلند و فیلیپین ایرانی بوده‌اند.

در همین حال مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر، عملکرد قاطعی دارند.

آنان کشته شدن سه هزار و 700 نفر از افراد و ماموران نیروی انتظامی، ارتش و سپاه در راه پیگیر‌ی‌ و مبارزه با مواد مخدر و قاچاق از ابتدای انقلاب سال 57 تاکنون را گواه این برخورد قاطع بر می‌شمرند.

گزارش‌های نیروی انتظامی ایران نشان می‌دهد تنها از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 25 میلیون تن مواد مخدر نیز در داخل ایران کشف شده و پلیس قاچاقچیان حامل این مواد را دستگیر کرده است.

گزارش‌های منتشر شده توسط نیروی انتظامی ایران حاکی از آن است که تنها در آذرماه امسال که بیش از چند روز از ابتدای آن نمی‌گذرد، ماموران مبارزه با مواد مخدر 100 کیلو تریاک در استان زاهدان، سه کیلو و نیم مواد مخدر در جزیره کیش، 100 کیلوگرم انواع مواد مخدر در نایین اصفهان، دو تن تریاک و 70 هزار آمپول اعتیادآور در استان فارس همچنین 11 کیلوگرم مواد مخدر در لاهیجان، 34.5 کیلوگرم حشیش در استان هرمزگان و نزدیک به 28.7 کیلوگرم تریاک در بهبهان خوزستان را کشف و ضبط کرده‌اند. به گواه پلیس بیشتر افراد و عاملان توزیع این مواد نیز دستگیر شده‌اند.

جنگلهای گلستان دوباره در محاصره آتش

مهر: آتش دوباره جنگلهای خزری گلستان را در نوردید و عملیات اطفای حریق با تلاش نیروهای ستاد مدیریت استان گلستان ادامه دارد.

این آتش سوزی درحالیست که جنگلهای شرق گلستان در اوایل هفته گذشته نیز دچار آتش سوزی شده بود و با توجه به فصل برگ ریزان و پاییز نیاز است تدابیر ویژه ای در ایین زمینه اتخاذ شود.
معاون عمرانی استاندار گلستان گفت: عملیات اطفا حریق های پراکنده در جنگلهای گرگان، علی آباد کتول و مینودشت از همان ساعات ابتدایی بروز آتش در مناطق مذکور آغاز شده است.

عبدالرضا دادبود افزود: پس از دریافت گزارش آتش سوزی های پراکنده در مناطق مذکور، مسئولان شهرستانی و استانی در اسرع وقت در منطقه حضور یافته و با فراخوان نیروها و سازماندهی آنها و نیز به کار گیری امکانات و تجهیزات لازم، عملیات اطفا حریق آغاز شده است.

وی اظهار داشت: خوشبختانه بخشی از آتشهای مذکور که از پنجشنبه چهارم آذر آغاز شده بود اکنون مهار شده و عملیات اطفا برای مهار باقی آتش سوزی های پراکنده با حضور نیروهای هلال احمر، منابع طبیعی، محیط زیست، لشگر 30 گرگان، بسیج و مردم با استفاده از تجهیزات لازم ادامه دارد.

معاون عمرانی استاندار، پایین بودن رطوبت هوا و خشکی بیش از حد منطقه و عدم بارندگی را از دلایل مستعد بودن جنگلهای استان در این روزها به جهت بروز آتش بر شمرد.

عبدالرضا دادبود با اشاره به عملیات هفته گذشته مهار آتش در نقاط مختلف جنگل گلستان اظهار داشت: علل آن آتش سوزی نیز کم و بیش مشابه با حریق های پراکنده مذکور بوده است.

جنگلهای گلستان 450 هزار هکتار وسعت دارد و بخشی از جنگلهای خزری و هیرکانی به شمار می آید.

سقوط 4 درصد مردم به زیرخط فقر در صورت مدیریت نشدن هزینه درمان

مهر : نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران تاکید کرد: اگر همزمان با اجرای قانون هدفمندی، یارانه سلامت خوب مدیریت نشود بیماریها پنهان می ماند و هزینه های درمان در سه سال آینده سرسام آور خواهد شد به طوری که بیش از 4 درصد مردم به زیر خط فقر سقوط می کنند.

دکتر مسعود مسلمی فرد به تشریح نتایج اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در حوزه سلامت پرداخت و گفت: قانون هدفمندی به خودی خود خوب است اما روش اجرای آن می تواند به نفع مردم یا به ضررشان باشد.

وی با اشاره به وجود مراکز درمانی بخش خصوصی که مراجعات زیادی از بیماران را دارند گفت: قطعا این مراکز با اجرای هدفمندی یارانه ها باید افزایش قیمت در خدمات داشته باشند تا بتوانند ادامه حیات بدهند چون قرار است قیمت حاملهای انرژی بالا برود.

مسلمی فرد ادامه داد: این وضعیت نشان می دهد اگر یارانه ها در حوزه سلامت به درستی مدیریت نشود بسیاری از مردم کشورمان که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند دچار مشکلات عدیده ای در بحث درمان بیماریها خواهند شد.

وی با عنوان این مطلب که سه تا چهار درصد از جمعیت کشور با یک بار بستری برای عمل جراحی ساده به زیر خط فقر سقوط می کنند افزود: اگر قرار باشد هزینه های درمان مدیریت نشود در نتیجه شاهد کاهش تقاضا برای مراقبت از سلامت خواهیم بود و مردم تنها در موارد اورژانسی به پزشک مراجعه می کنند.

نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران تاکید کرد: بروز چنین وضعیتی در بخش بهداشت و درمان باعث "ماندگاری بیماری" خواهد شد و در نتیجه در سه سال آینده هزینه هایی که بابت سلامت مردم پرداخت خواهیم کرد به مراتب بیشتر از وضعیت موجود خواهد بود.

تجمع كاميونداران مقابل مجلس

جام جم آنلاين: جمعي از كاميونداران در اعتراض به بي كيفيت بودن كاميون هاي تی، دی 300 مقابل مجلس تجمع كردند.

تجمع كنندگان كه تعدادشان كمتر از 40 نفر است معتقدند كاميون هاي نيسان T-300 عرضه شده توسط سايپا ديزل فاقد كيفيت بوده و با تجمع مقابل مجلس خواستار حل مشكل خود هستند.

تجمع كنندگان بيلبوردهايي كه عبارت هاي نابودي زندگي = نيسان تی، دی 300 ، خائن به بخش حمل ونقل جاده اي = سايپا ديزل ، ما خريداران كاميون هاي نيسان تی، دی 300 از شركت سايپا ديزل شاكي بوده و خواستار رسيدگي عاجل از نمايندگان محترم هستيم بر آن نوشته شده در مقابل در شمال مجلس حضور دارند.

وضعيت نامناسب پناهندگان تحصن کننده در اربیل عراق

وبلاگ خوزنيوز : تعدادی از پناهجویان ایرانی در کردستان عراق ، از جمله چند کودک و یک زن حامله ، بیش از مدت دوماه است که در مقابل دفترسازمان ملل در شهر اربیل ، تحصن کرده اند. این پناهجویان که پرونده برخی از آنها ، سالهاست در بلاتکلیفی مطلق نگه داشته شده است ، در شرایط به شدت اسفباری بسر می برند ، کودکان مستقر در این تحصن ، دچار بیماریهای عفونی شده اند و یکی از متحصنین نیز ، بدلیل عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و پزشکی ، چند هفته است که در بیمارستان بسر میبرد. تاریکی و نا امنی محل تحصن ، نبود آب آشامیدنی ، غذای کافی و امکانات گرمائی نیز از دیگر مشکلات جدی این متحصنین است .یکی از پناهندگان زن بر اثر عفونت معده راهی بیمارستان شد.

اهالي روستاي كورزق در مقابل وزارت نيرو تجمع كردند

ايلنا: جمعي از اهالي روستاي كورزق آذربايجان شرقي در اعتراض ناديده گرفته شدن مالكيت خود بر زمين‌هاي كشاورزي پدري و فروش غير قانوني اين زمين‌ها صبح امروز در مقابل ساختمان وزارت نيرو تجمع كردند.
به گزارش خبرنگارايلنا، در اين تجمع كه در مقابل ساختمان اصلي وزارت نيرو واقع در بزرگراه نيايش شهر تهران برگزار شد؛ حدود 50 نفر به نمايندگي از اهالي روستاي كورزق آذربايجان شرقي خواستار توقف معامله فروش غير قانوني اراضي كشاورزي خود به دولت شدند.
اعتراض تجمع‌كنندگان به معامله‌اي است كه قرار است طي آن نزديك به 120 هكتار از زمين‌هاي كشاورزي اهالي اين روستا توسط وزارت نيرو براي آبگيري خدا آفرين خريداري شود.
سد خدا‌ آفرين كه به منظور تامين آب زمين‌هاي كشاورزي مناطق پايين دستي استان آذربايجان شرقي برروي رودخانه مرزي ارس و در محدود شهرستان كليبر اين استان ساخته شده‌است از سال 87 در مرحله آبگيري قرار دارد.
به گفته اهالي روستاي كورزق در نتيجه آبگيري سد خداآفرين نزديك به 120 هكتار از مجموع 200 هكتار زمين كشاورزي كه در سالهاي پيش از انقلاب اسلامي و اجراي انقلاب سفيد به آنها واگذار شده بود زير آب خواهد رفت.
تجمع كنندگان مي‌گويند مالكيت اين زمين‌ها در سال 49 و در جريان اجراي قانون اصلاحات از خانواده خان كه عبداللهي نام داشتند به ساكنان وقت روستاي كورزق واگذار شد اما درحال حاضر فرد ديگري با در دست داشتن سند جعلي قصد فروش آن را به وزارت نيرو دارد.
اهالي كنوني روستاي كورزق مدعي هستند از زمان اجراي پروژه احداث سد در سال 79 و پس از مطرح شدن موضوع خريد اراضي به زير آب رفته توسط دولت، از طريق سازمان آب و فاضلاب منطقه متوجه شدند كه وزارت نيرو با شخص ديگري براي خريد اين اراضي وارد معامله شده است.

تجمع‌كنندگان با رد ادعاي مالكيت شخصي كه قرار است در مورد فروش اراضي در بحث با وزارت نيرو وارد معامله شود؛ مي‌گويند: اين شخص كه از بازماندگان يكي ديگر از خان‌هاي محلي به نام محمد خانلو است با جعل سند خود را مالك اراضي كشاورزي روستاي كورزق معرفي كرده است.

بی خبری از سرنوشت آقای بروجردی و شش تن از هوادارن وی

خبرگزاری هرانا - بی خبری از سرنوشت ایت الله بروجردی و شش تن از هوادرانش به بیستمین روز خود رسید.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" از سرنوشت و محل نگهداری این زندانیانی سیاسی، عقیدتی هیچ اطلاعی در دست نیست. این در حالی است که وضعیت جسمی این روحانی سکولار پیش از انتقال به مکان نامعلوم بسیار وخیم و بحرانی گزارش شده بود، بطوریکه قسمتی از اعضای بدن ایشان بر اثر تزریق آمپولهای مشکوک قلج شده و عمده بینایی خود را از دست داده و قادر به تشخیص اشیاء پیرامون خود نمی باشد.

به نظر می آید بازداشت و انتقال این زندانیان برای تحت فشار قرار دادن آیت الله برجردی برای نوشتن توبه نامه می باشد.

لازم به یادآوری است که شش تن از هواداران ایت الله بروجردی 17 آبان ماه سال جاری بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. اين افراد از انديشه هاي آقاي كاظميني بروجردي در ارتباط با جدايي دين از حكومت جانبداري میکردند.

احضار دانشجویان و طلاب تاجیکی از ایران

در پي درخواست رئيس جمهور تاجیکستان که نگران افزايش اسلامگرايي در اين کشور است، صدها دانشجوي تاجيک، مدارس مذهبي در خارج تاجيکستان بویژه ایران و مصر را ترک کردند و به کشور خود بازگشتند.

به گزارش آخرین نیوز ،به گفته دولتعلي نظريف سخنگوي وزارت امور خارجه تاجيکستان در دو ماه گذشته، بيش از يک هزار دانشجو از مدارس مذهبي مختلف در ايران، پاکستان و مصر به تاجيکستان بازگشته اند".

اواخر تابستان امسال امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان از والدين تاجیکی خواست فرزندان خود را از مدارس مذهبي خارجي بيرون بياورند زيرا بيشتر اين مدارس در واقع مذهبي نيستند.رئيس جمهور تاجيکستان در آن زمان اعلام کرد "فرزندان شما، تندرو، تروريست و به دشمنان و خائنان به ملت تاجيکستان تبديل خواهند شد".

چندی پیش عنوان شده بود که رئيس جمهور تاجيکستان خط مشي غيرمذهبي کردن کشور را در پيش گرفته است

فرش فارس را فقر مي‌بافد

به گزارش خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گفته مي شود فرش بافت جفت ندارد چرا که برگرفته از ذهن خلاق زناني ست که محاسبات و نقشه نمي دانند، از طبيعت الهام مي گيرند و با سليقه يي برگرفته از طبيعت شان مي بافند. فرش فارس از لحاظ دوام، طرح و رنگ بي نظير است. رنگ هايي کاملا طبيعي و دارهايي زميني تا به استقامت آن بيفزايد. امروزه زنان عشاير و روستايي به عنوان تنها بافنده هاي فرش فارس اگر دست به دار مي برند به اين دليل است تا تامين کننده بخشي از مخارج زندگي شان باشند چرا که براي آنها تامين مواد اوليه و بافت پرزحمت و قيمت بسيار پايين مقرون به صرفه نيست. اين درحالي است که هيچ نهادي از اين قشر هيچگونه حمايتي نمي کند.

بهنام محمدي کشکولي کارشناس دستبافته‌هاي فارس مي گويد: با اينکه فرش هاي فارس غالبا از رنگ هاي گياهي تهيه مي شود و بسيار بادوام است اما هيچ حمايتي از اين نوع فرش نمي شود.

وي افزود: درحاليکه تمامي بافنده هاي اين دستبافته ها زنان هستند وبا استفاده از دارهاي افقي که بسيار بافت پرزحمتي است به طوري که هر بافنده در ماه تنها ا تا 1.5 متر مي تواند ببافد و دستمزد آن 40 تا 50 هزار تومان است ديگر انگيزه يي براي بافت باقي نمي گذارد. در اين ميان واسطه ها با قيمت پايين از بافنده ها مي خرند و با قيمت هنگفتي به تاجرها مي فروشند. البته در اين ميان تاجرها با گذاشتن نمايندگاني در منطقه با مغلوب کردن القائات بافنده و همچنين دادن طرح و نقشه و پرداخت حداقل دستمزد فرش را تحويل مي گيرند که بارها هم اتفاق افتاده که بافنده به دستمزد خود نرسيده است. در حال حاضر تنها حمايتي که از اين قشر شده دادن کارت بافندگي به آنها بوده است.

محمدي همچنين با اشاره به اينکه متولي بافت هاي داري صنايع دستي و متولي فرش و دستبافته ها وزارت بازرگاني و مرکز ملي فرش است ادامه داد: با توجه به اينکه متولي فرش دو نهاد قدرتمند هستند ولي هيچگونه حمايتي از توليد کننده نمي شود توليد کننده و فروشنده و بازارياب بايد به طور مجزا ولي مکمل هم در کنار يکديگر قرار بگيرند.

وي افزود: اکثردستبافته هاي استان فارس در حاشيه بافته مي شوند و هيچ کارگاه متمرکزي وجود ندارد. کاملا غيرمتمرکز و هر کس در خانه خودش مي بافد. و بافنده ها براي گرفتن تسهيلاتي اندک بايد از روستا به شهر بيايند شرايط سختي که براي آنها تنها مستلزم هزينه است.

غلام رضا حيدري مدير توليد يک موسسه توليد و فروش در خصوص چرخه دلال گري و واسطه گري و بازاري شدن فرش فارس مي گويد: چرخه دلال گري و واسطه گري از نقطه يي شکل مي گيرد که بافنده مواد اوليه را مي خرد که کيفيت آن مشخص نيست و با واسطه گري فرش چند دست مي چرخد.در همين چرخه توليد به دليل عدم نظارت صاحبان اصلي بر کيفيت و توليدات فرش تاثير منفي مي گذارد.
وي در ادامه افزود: مراکز تهيه مواد اوليه تعهد کافي به فرش ايران ندارند و از هر رنگي استفاده مي کنند به طوري که اصالت فرش ايراني رعايت نمي شود درحالي اگر کار به دست شرکت هايي خصوصي که تعهد به فرش ايران دارند با استفاده از بازارياب هاي بين المللي اطمينان خاطري را براي مصرف کننده و توليده بوجود مي آورند.

یک زندانی به نام حسین در زندان اصفهان اعدام شد

حقوق بشر ایران، ۶ آذر ماه ۱۳۸۹: بنا به گزارش های امروز خبرگزاریهای ایران، یک زندانی در اصفهان به دار آویخته شد.

سایت رسمی دادگستری کل استان اصفهان صبح امروز با تائید این خبر نوشت: حسین م به جرم زنای به عنق به اعدام و دو همدست وی به جرم ارتباط نامشروع غیر از زنا توام با عنف و همچنین مشارکت در آدم ربایی و نیز ایراد ضرب و جرح و سرقت توام با آزار به۷۴ ضربه شلاق، حبس تا ۱۸ سال ، پرداخت دیه و رد اموال مسروقه محکوم شدند وحکم صادره اعدام در خصوص متهم ردیف اول در محوطه زندان مرکزی اصفهان به اجرا درآمد.

اتهامات وارده توسط هیچ منبع مستقلی تائید نگردیده اند.

احتمال آغاز طرح حذف يارانه‌ها؛ شیر هم گران شد

خبرگزاری حکومتی فارس: يك مقام مسئول خبر داد، به نظر مي‌آيد در طول هفته جاري طرح هدفمندي يارانه‌ها آغاز شود.

اين مقام مسئول در پاسخ به اين سؤال كه گفته مي‌شود احمدی نژاد روز دوشنبه هفته جاري آغاز اجراي هدفمندي يارانه‌ها را اعلام خواهد كرد افزود: به نظر مي‌آيد كه در طول هفته جاري طرح هدفمندي يارانه‌ها آغاز شود.

شواهد و گزارش‌ها حاكي از اين است كه قيمت حامل‌هاي انرژي تقريبا نهايي شده و تمام آلترناتيوهاي آن آماده شده است.

شیر گران شد

خبرگزاری مهر: در آستانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دولت اعلام کرده است که اجازه هیچ‌گونه افزایش قیمتی را به محصولات تولید داخلی نداده است و حتی به 103 واحد تولیدی نیز اولتیماتوم داد که ظرف 48 ساعت قیمت‌های خود را به حالت اولیه برگردانند.

این در حالی است که در روزهای گذشته در برخی برندهای محصولات لبنی به‌ویژه شیر شاهد افرایش قیمت بودیم تا جایی‌که قیمت از 850 تومان به صورت خودسرانه به 900 تومان افزایش یافته است.

مراسمی برای جان باخته راه آزادی امير ارشد تاجمير

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها بنا برگزارش خبرنگار كانون روز يكشنبه 89.9.14 روز تولد جان باخته راه آزادي,امير ارشد تاجمير ميباشد.خانواده و دوستان وي بر مزارش گرد ميايند و ياد او را گرامي ميدارند,دوستان و دوستداران امير ارشد از عموم مردم درخواست نموده اند كه براي تسلي خانواده و همچنين زنده نگاهداشتن ياد او در
اين مراسم شركت كنند.
مزار جانباخته,امير ارشد تاجمير در بهشت زهرا قطعه 302 ,رديف 166 ,شماره 7
ميباشد. ساعت برگزاري مراسم.10 صبح روز يكشنبه 14 آذر ميباشد.

زلزله ‌٥/٥ ريشتری بخشی از استان بوشهر را لرزاند

ایسنا: زلزله‌اي به بزرگي 5/5 ريشتر ساعتي پيش حوالي شهرستان جم در استان بوشهر را لرزاند.

شبکه‌هاي لرزه‌نگاري موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، اين زمين‌لرزه را در ساعت 16 و 3 دقيقه و 43 ثانيه امروز (جمعه) در 48كيلومتري شهرستان جم استان بوشهر ثبت کرد.

كانون اين زلزله در مختصات 24/28 درجه عرض شمالي و44/52 درجه طول شرقي و در عمق 12 كيلومتري زمين بوده است.

روزانه يک مادر ايرانی در حين زايمان می ميرد

روزنامه قدس: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي چندي پيش با ارايه آماري از مرگ 300 مادر در سال گذشته در كشور به دليل عوارض زايمان خبر داده است.

دكتر مرضيه وحيد دستجردي گفته است: متأسفانه روزانه بيش از يك مرگ مادر در كشور بر اثر زايمان اتفاق مي افتد كه اين آمار در كشورهاي پيشرفته 7 در 100 هزار است.
دكتر سيد هاشم طباطبايي، متخصص زنان و زايمان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه آزاد در گفتگو با گزارشگر ما مي گويد: نبايد اهميت عادات غذايي در ابتلا به بيماريهاي حين زايمان را ناديده گرفت به همين دليل لازم است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين زمينه اطلاع رساني جامع و كاملي را براي مادران حامله در دستور كار خود قرار دهد.
وي خاطرنشان مي كند: استفاده از غذاهاي پرچرب و ادويه جات متعدد، اضافه كردن نمك به هنگام غذا خوردن، مصرف مداوم قند و شكر و شيريني از جمله عادات غذايي است كه به مرور زمان موجب ابتلاي مادران حامله به بيماريهاي حين زايمان، قلبي و عروقي و در برخي موارد مرگ مادر يا نوزاد مي شود.
اين متخصص نازايي و كارشناس زايمان بدون درد از استعمال دخانيات، چاقي، ديابت و فشارخون به عنوان موارد مستعد كننده ابتلا به بيماريهاي حاد و خطرناك زنان نام برده و مي افزايد: مرگ مادران حين زايمان و يا مرگ جنين ازجمله عوارض روي آوري زنان به اين عادات غيرعلمي است كه بايد با آنها به طور جدي مقابله شود.
دكتر طباطبايي با تأكيد بر همكاري بين بيمارستانها و مراكز آموزشي در بحث آموزش متذكر مي شود: در كنار اطلاع رساني مؤثر، در صورتي كه دانشگاه هاي علوم پزشكي و بخشهاي تخصصي زنان و مامايي ورود بيشتري به حوزه سلامت زنان داشته باشند، مي توانند ضمن افزايش تأثير آموزش آموزه هاي خود را به روز كرده و در توسعه سلامت كشور نيز مؤثر باشند.
اين كارشناس نظام سلامت در پايان بيان مي كند: گرچه از نظر دسترسي به آب سالم نيز بيش از 3درصد از مردم شهرستانهاي ايران آب سالم در اختيار ندارند و لازم است اين مشكل مهم حل شود، اما از سوي ديگر بايد آموزش همگاني اجباري شود، پسران و دختران دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان را طي كنند و زن و مرد از نظر تحصيلات دانشگاهي با يكديگر برابر شوند تا به استانداردهاي مندرج در هزاره سوم دست يابيم.

نياز به عزم ملي در كاهش مرگ و مير مادران

دكتر احمد كوشا كارشناس شبكه هاي بهداشتي و درماني و مشاور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين باره به گزارشگر ما مي گويد: واقعيت اين است كه امكان كاهش اين آمار به تنهايي از سوي وزارت بهداشت امكان پذير نيست و لازم است ديگر دستگاه ها و سازمانهاي مرتبط با ارتقاي شاخصهاي بهداشتي- درماني نيز در اين زمينه نظام سلامت را ياري دهند.اين كارشناس نظام سلامت متذكر مي شود: به اهداف برنامه هزاره براساس برنامه هاي سازمان جهاني بهداشت(who) بايد توجه داشته باشيم، اگرچه در بحث كاهش ميزان مرگ و مير مادران از اين برنامه جلوتر هستيم اما بايد برنامه هايي براي كاهش مرگ و مير نوزادان نيز طراحي كنيم تا به آمار مورد نظر برنامه هزاره دست يابيم.
وي همچنين با يادآوري طرحي در مورد مادراني كه داراي زايمانهاي مشكل هستند، از جمله زايمان در سنين بالاي 35 سال يا كساني كه زمينه بيماريهاي خاص يا زايمانهاي سخت دارند، افزود: به منظور پوشش و خطر زايمان در اين گونه افراد چند هفته قبل از زايمان آنان همراه با خانواده خود به مكان هايي در نزديكي مراكز درماني منتقل مي شوند و يا مادران ياد شده با اسكان در اتاق انتظار زايمان تحت نظر پزشك و ماما قرار مي گيرند كه خوشبختانه با اجراي اين طرح تاكنون وزارت بهداشت توانسته است تعداد قابل توجهي از مرگ و مير مادران را كاهش دهد.
گرچه اين امر با همكاري دانشگاه هاي علوم پزشكي در حال انجام است اما انجام اقدامات بهداشتي- درماني بدون زيرساختهاي مورد نياز از سوي ساير دستگاهها قابل انجام نيست.
كارشناس شبكه هاي بهداشتي و درماني و مشاور وزارت بهداشت درباره تفاوت ايران با شاخصهاي بهداشتي، درماني ساير كشورها بويژه در بحث كاهش مرگ و مير مادران حين زايمان خاطرنشان مي كند: در انگلستان 8 مرگ و مير مادر در هر 100هزار زايمان، در آمريكا 11مرگ مادر نسبت به 100هزار زايمان و در ايران 25مرگ مادر به نسبت 100هزار زايمان رسيده ايم كه بايد براي كاهش اين آمار هنوز هم تلاش شود.

دیدار جمعی از فعالین با خانواده فعال دربند دانشجويی

دیدار جمعی از فعالین دانشجویی و خانواده های زندانیان سیاسی با خانواده مجید دری

خبرگزاری هرانا - عصر دیروز جمعی از فعالین دانشجویی و خاناوده های زندانیان سیاسی به دیدار خانواده مجید دری ، فعال دانشجویی دربند در زندان بهبهان رفتند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در این دیدار پدر مجید دری ضمن خوشامدگویی به حاضران از اراده مصمم فرزندش برای ایستادگی در برابر ستمی که بر او روا داشته میشود سخن گفت و تاکید کرد مجید نه ندامت نامه مینویسد و نه کوچکترین جرمی مرتکب شده است.

مادر مجید نیز تاکید کرد تبعید مجید دور تازه ای از فشارها را برای ما رقم زد. واقعا تبعید کردن یک زندانی مجازات خانواده اوست وگرنه برای خود مجید که زندان زندان است و فرقی نمیکند تهران باشد یا بهبهان ولی برای ما که در هر ملاقات 18 ساعت راه میرویم آیا مجازاتی بالاتر از این میتواند بوده باشد؟

مجتبی دری بردار مجید نیز صدرالدین شریعتی را خطاب قرار داد و گفت: آیا واقعا او میتواند با بلایی که سر مجید و مهدیه گلرو آورده است شب هنگام آسوده و بدون عذاب وجدان سر به بالین بگذارد؟

در این دیدار پیمان عارف به نمایندگی از فعالین دانشجویی حاضر با توصیف مجید دری و تمامی زندانیان جنبش دانشجویی به عنوان شرف این جنبش مراتب همدلی و همراهی تمامی اجزا و فعالین جنبش دانشجویی فارغ از هر گرایش فکری و سیاسی با عزیزان دربند و خانواده هایشان را اعلام داشت.

مرضیه گلرو خواهر مهدیه گلرو نیز با تاکید بر همبستگی خانواده های زندانیان سیاسی از ایستادگی مجید و مقاومت خانواده وی تمجید نموده ،آرزوی آزادی تمامی فعالین سیاسی دربند را شکل دهنده حس مشترکی دانست که تمامی خانواده ها را بهم متصل نموده به تنی یکپارچه و در واقع به یک خانواده بزرگ تبدیل نموده است.

اعتراضی کارگران کارخانه مخابرات راه دور در شيراز

خبرگزاری هرانا - شماری از کارگران کارخانه مخابرات راه ‏دور ايران، در شيراز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد ۱۷ ماه گذشته خود در محل اين واحد توليدی تجمع کرده اند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از هاشم شمشيری، نايب ‌رئيس شورای اسلامی کار در کارخانه مخابرات راه ‏دور ايران نوشت که مصوبات دولت برای راه اندازی دوباره اين واحد و خروج آن از بحران مالی هنوز اجرا نشده است. کارگران اين کارخانه خواستار اجرای کامل مصوبات هيئت دولت، حل مشکلات بازنشستگی، دريافت ۱۷ ماه حقوق معوقه و پرداخت حق بيمه خود هستند.

در ساليان گذشته، گزارش های بسياری در مورد عدم پرداخت دستمزد کارگران در شماری از کارخانه ها در ايران انتشار يافته است.

بازداشت دو نفر از پیروان اهل حق در کرمانشاه

خبرگزاری هرانا - مراسم سالگرد سيد خليل عالي نژاد از بزرگان اهل حق تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار و 2 نفر از پیروان این مکتب بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" سالگرد سيد خليل عالي نژاد از بزرگان يارسان (اهل حق) در میان تدابیر شدید بر سر مزارش در شهر صحنه كرمانشاه با حضور هزاران نفر از پيروان آيين ياري(اهل حق) برگزار شد. صبح روز 27 آبان ماه ماموران امنيتي با تهديد برگزار كنندگان مراسم اقدام به جمع آوري تجهيزات برگزاري ازجمله بنرها،لوازم صوتي و ... نمودند.

در این راستا صبح روز سه شنبه سوم آذرماه خيرالله حق جويان از مدافعين حقوق يارسان(پيروان آيين اهل حق) در شهر صحنه كرمانشاه توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شد. برابر اطلاع خانوادهاش ، نامبرده به دليل سخنراني در مراسم سالگرد سيد خليل عالي نژاد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تاكنون خانواده وی هیچ اطلاعی از محل بازداشت او ندارند.

قابل ذکر است که نامبرده قبل از برگزاری مراسم توسط نیروهای امنیتی احضار و به دلیل عدم برگزاری مراسم تهدید شده بود.

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم به نام حجت ذنوريان امروز بعداظهر در منزل شخصی در شهر صحنه کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

فیلم؛ پناهندگان تحصن کننده در اربیل عراق را دریابیم
 

 

مدير كل بهداشت محيط و كار وزارت بهداشت : آلودگي هوا سال گذشته جان 3500 تا 4 هزار نفر را گرفته است

خبرگزاری فارس:

مدير كل بهداشت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: آلودگي هوا سال گذشته جان 3500 تا 4 هزار نفر را گرفته است ، طي روزهاي اخير ميزان آلودگي هوا كم نشده و اگر اين روند ادامه يابد براي كنترل وضعيت احتمالاً دوباره در تهران تعطيلي خواهيم داشت.

كاظم ندافي افزود: وزارت بهداشت هر سال مطالعات دقيقي را درباره اثرات آلودگي هوا بر سلامت مردم انجام مي‌ دهد، اين مطالعه سال گذشته نيز انجام شد و نشان داد كه بين 3500 تا 4 هزار نفر به علت عوارض ناشي از آلودگي‌ها فوت كردند.

وي ادامه داد: بيشتر افرادي كه بر اثر آ‌لودگي هوا جان خود را از دست دادند به بيماري‌هاي قلبي، عروقي، تنفسي مثل آسم مبتلا بودند يا افراد سالخورده بودند.

مدير كل بهداشت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: اين مطالعه فقط بر اساس آ‌لودگي ذرات معلق و گاز مونوكسيد كربن است.

وي افزود: براي كاهش آلودگي هوا برنامه جامعي در 10 محور تصويب شده كه دستگاه‌هاي مختلف براي اجراي آن دخيل هستند، متولي اصلي پيگيري اجراي اين برنامه سازمان محيط زيست است، اصلاح و استاندارد شدن سوخت، اصلاح شبكه بزرگراهي و خارج شدن خودروهاي فرسوده بخش هايي از اين محورهاي دهگانه اين برنامه هستند.

ندافي ادامه داد: در برخي محورهاي اين برنامه مانند اصلاح سوخت موفقيت داشته‌ايم و اكنون سوخت مصرفي در كشور استاندارد يورو 4 را دارد اما برخي محورهاي آن مانند خارج كردن خودروهاي فرسوده با وجود اقداماتي كه انجام شده موفقيت كامل نداشته‌ايم، همچنين توسعه شبكه حمل و نقل عمومي مانند مترو و اتوبوسراني نيز موفقيت هاي مورد انتظار را نداشته است.

وي گفت: وظيفه وزارت بهداشت در اجراي برنامه كاهش آلودگي هوا، اطلاع رساني و تحيل اطلاعات است، همچنين در شرايط اضطرار و هشدار رسيدگي به آسيب ديدگان و بيماراني كه به مراكز بهداشتي و درماني مراجعه مي‌كنند، را به عهده دارد،.

وي ادامه داد: وضعيت آ‌لودگي هوا در تهران به علت پايداري جوي طي روزهاي گذشته بهتر نشده است، بيشترين ميزان اين آلودگي نيز ناشي از خودورها و وسايل حمل و نقل عمومي است و اگر اين روند ادامه يابد اين احتمال كه دوباره در تهران تعطيلي اعلام شود وجود دارد.

ندافي گفت: تعطيل شدن تهران به كاهش آلودگي هوا كمك نمي كند بلكه فقط كمك مي كند كه وضعيت از اين كه هست بدتر نشود.


فرستنده : ن.پ.

Al Bano Carrisi & Mariana Pashalieva - Liberta

=================

ماریو بارگاس یوسا برنده‌ی نوبل ادبیات سال ۲۰۱۰ شد.

ماریو بارگاس یوسا نویسنده‌ی هفتاد و چهار ساله‌ی پرویی دیروز جایزه‌ی نوبل ادبیات را از آن خود کرد و نخستین فردی شد که در سه دهه باشکوه‌ترین عنوان ادبی دنیا را به آمریکای لاتین می‌برد. پیش از این گابریل گارسیا مارکز نویسنده‌ی پرآوازه‌ی رمان صد سال تنهایی در سال ۱۹۸۲ نوبل ادبیات را به کلمبیا برده بود. یوسا همچنین نخستین فردی‌است که پس از بیست سال این جایزه را نصیب یک نویسنده‌ی اسپانیایی‌زبان می‌کند.
ادامه را در لینک زیر دنبال کنید:
======================================
گیسو شاکری / تا به کی خموشی ای زنان ایران
دلم را لرزاندی و رفتی- سیما بینا
''سیما بینا، بانو جان"
سیما بینا : عزیز بشین به کنارم
''سیما بینا، آواز کاتولی"
====================================================
گزارش جالب زیر از "یازدهمین جشنواره فیلم آسیا"
===========================
آثار سخنسرایان پارسی‌گو
===========================
رقص گیلانی
رقص آذربایجانی
رقص بلوچی- یک و دو
رقص مطرب
رقص زنگ
رقص بیات
رقص ایرانیان
رقص کردی
رقص سمرقند
رقص تربت جم
==============================
این ایمیل یک دایرةالمعارف است. كليك كنيد
 
يه تصوير باز مي شه، روي عكس هر كدام از شخصيت ها كه كليك كنيد اطلاعات مربوط به او در سايت ويكي پديا باز مي شه . خيلي جالبه  ضمن اينكه خود اثر هم فوق العاده است.  
================================================
بيژن ترقي
===========================
مهدی اخوان ثالث- خانه ام آتش گرفته است
فریاد شجریان- یک و دو
فريدون مشيرى- گرگ
کوچه از فریدون مشیری
پيش کسوتان ادب و هنرميهنمان را زنده نگهداريم
================================

متن فارسی سخنرانی منصور کوشان

در مراسم اهدای جایزه‌ی اوسیتسکی سال ۲۰۱۰،
در خانه‌ی ادبیات نروژ - اسلو

سه شنبه ۲ آذر ۱۳۸۹ - ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰
از بنیانگذاران جایزه‌ی اوسیتسکی سپاسگزارم. از رییس و شورای انجمن قلم نروژ که من را شایسته‌ی دریافت این جایزه دانستند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم. من یقین دارم وجود چنین جایزه‌هایی، هم پشتوانه‌ی بزرگی برای نویسندگان و ناشران و کوشندگانی است که در راه آزادی بیان تلاش می‌کنند، هم "شلیکی" است کارا به سوی حکومت‌های دیکتاتوری و پوپولیستی.
بیش از هفتاد سال از مرگ اوسیتسکی بر اثر شکنجه‌ی دژخیمان نظام فاشیست هیتلری می‌گذرد، در این مدت به پشتوانه‌ی نویسندگان و نهادهای دموکراتیک، بسیاری از دیکتاتورها سرنگون شده‌اند، بسیاری از سرزمین‌ها، معنا و مفهوم آزادی بیان را دریافته‌اند، نهادهای بسیاری در کشورهای پیش‌رفته و آزاد در دفاع از آزادی بیان تأسیس شده‌اند، اما هنوز هم هزاران نویسنده به جرم آزادی بیان، به جرم اعتراض به سانسور و خفقان و جنگ، زندانیِ نظام‌های ضد آزادی و ضد صلح می‌شوند. هنوز هم نویسنده‌ها به جرم بیان اندیشه‌اشان محکوم به مرگ می‌گردند.
در سرزمین من، ایران، دیکتاتوری به بدترین شکل ممکن حاکم شده است. تاریخ هیچ نظام ایدئولوژیکی را مخوف‌تر از نظام‌های دینی به یاد ندارد. در حکومت اسلامی در ایران، تمام حقوق شهروندی سرکوب می‌شود؛ حقوق اقلیت‌های دینی، قومی و عقیدتی نادیده گرفته می‌شود. در حکومت اسلامی، مردم، به ویژه زنان، حتا در خانه‌هایشان نیز آزاد نیستند.
بیست سال از فتوای خمینی در مرگ سلمان رشدی می‌گذرد. به خاطر تلاش‌های بسیار آزادی‌خواهان و دولت‌های دموکراتیک، خوشبختانه، سلمان رشدی از مرگ نجات یافت. اما از همان تاریخ تا امروز، ده‌‌ها نویسنده‌ی ایرانی به جرم بیان اندیشه‌اشان در زندان‌ها شکنجه شده‌اند یا در خیابان‌ها ترور شده‌اند. بسیاری از دوستان و همکاران من، تنها به خاطر اندیشه و تلاششان در احیای کانون نویسندگان شکنجه و کشته شدند و نام من نیز، به خاطر انتشار نوشته‌هایم، فعالیت در کانون نویسندگان و دفاع از آزادی بیان و نشر، در صدر لیست ترور قرار گرفت.‌
از زمانی که برای سخنرانی در پنجاهمین سال اعلامیه‌ی حقوق بشر (دهم دسامبر ۱۹۹۸) به نروژ دعوت شدم و ناگزیر به زندگی در تبعید گشتم، لحظه‌ای نتوانسته‌ام شکنجه‌ی هم‌وطنانم و سرکوب انسان‌ها در نظام‌های دیکتاتوری را فراموش کنم. تنها از زمان زندگی در تبعید تا امروز، به استثنای نویسندگی، طراحی و کارگردانی هفت نمایش به زبان نروژی، بیش از سی کتاب (رمان، داستان، نمایش‌نامه، شعر و پژوهش) و بیش از صد جستارمنتشر کرده‌ام، سردبیر هفت شماره‌‌ی فصل‌نامه‌ی جنگ زمان بوده‌ام. همکارانم نیز صدها کتاب و هزاران جستار منتشر کرده‌اند. همه‌ی این تلاش‌ها انجام گرفته تا گامی هر چند کوچک در راه تحقق آزادی بیان و نابودی سانسور برداشته باشیم، اما یقین دارم تلاش من و همکارانم به تنهایی کافی نیست.
فراموش نکنیم که اگر چه نویسندگان، مسؤل حفظ حلقه‌های به هم پیوسته‌ی اندیشه‌های آزاد برای تحقق ماده‌های اعلامیه‌ی حقوق بشرند، اما این زنجیر بدون پشتوانه‌ی نهادهای دموکراتیک و نهادهای مدافع آزادی‌ بیان و نشر، کارکرد و استحکام لازم برای مقابله با سانسور را نمی‌یابد.
جایزه‌ی اوسیتسکی و جایزه‌های مانند آن، تنها دفاع از آزادی بیان نیست، تلاش مهمی است برای حفظ و آبروی بشر. چرا که وجود حکومت‌هایی چون نظام جمهوری اسلامی در ایران، آن هم در آستانه‌ی سده‌ی بیست و یکم، ننگی است بر تارک بشر، ننگ بزرگی است بر سیاست‌های نادرست ‌دولت‌های دموکراتیک جهان.
از همت همه‌ی مدافعان آزادی و مخالفان سانسور در نروژ، به ویژه انجمن قلم نروژ، مرکز شهر نویسندگان آزاد و شبکه‌ی بین‌المللی نویسندگان شهرهای امن صمیمانه قدردانی می‌کنم.
هم چنین از خانواده‌ام، دوستان و همکارانم صمیمانه سپاسگزارم. چون بدون همراهی و همکاری آن‌ها بسیاری از تلاش‌های من جامه‌ی عمل نمی‌پوشید.

منصور کوشان،
پانزدهم نوامبر ۲۰۱۰
=====================================

ایرج بسطامی: عقرب زلف کجت
پوران- عقرب زلف کجت
راجر واترز و یادمان شهدای سبز بر دیوار
 
============================================
 
برای دیدن خواص گیاهان، روی هر یک کلیک کنید
 

بالای صفحه

... بیشتر