"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

يکشنبه ،28 آذر 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس / اولین روز تهران پس از "هدفمند کردن يارانه ها"

عکس / گشت کنترل ونظارت ازامروز به دهها گشت ديگر در تهران اضافه شد
خبر آنلاين : عملیات اجرای طرح گشت کنترل و نظارت پلیس راهنمایی و رانندگی و سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی روز یکشنبه آغاز شد.
چهل هزار اثر ملی در خطر است


صدای آمریکا : رئیس دیوان عدالت اداری نسبت به رسانه ای شدن ویرانی 35 اثر ملی واکنش نشان داده و سازمان میراث فرهنگی را به دلیل ثبت املاک مردم مقصر دانست.
جعفر منتظری که زیر فشار افشای این احکام از سوی دوستداران میراث فرهنگی کشور و بازتاب آن در رسانه ها قرار داشت؛ مسئولیت این کار را برعهده سازمان میراث فرهنگی دانسته و افزود: به دلیل انجام ندادن اقدامات در چارچوب قانون، به سازمان میراث فرهنگی اعتراض داریم، زیرا برای مردم ایجاد مشکل می‌کنند که منجر به طرح شکایت می‌شود.
رئیس دیوان عدالت اداری اما از پیامدهای اجتماعی این احکام ابراز نگرانی کرده و افزود: ما نمی‌خواهیم اقدامات، چنین نتایجی را به دنبال داشته باشد.

اما سیدسلمان ذاکر، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خواهان یافتن عوامل اصلی و پنهانی صدور این احکام شده و گفت: این نوع اتفاق‌ها یک ضایعه است که در جامعه‌ی ما، آن هم از راه قانون رخ می‌دهد. باید پرونده‌های دیوان عدالت اداری بررسی شود که به چه دلیل این نوع حکم‌ها صادر شده‌اند.

سید مسعود علویان صدر، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در رد احکام دیوان عدالت اداری گفت: گروهی از وکلای پایه یک اعلام آمادگی کرده‌اند که از حقوق میراث فرهنگی در صدور چنین رأی‌هایی دفاع کنند. متأسفانه طولانی بودن سیر بررسی پرونده‌های حقوقی باعث می‌شود پیگیری‌های میراث فرهنگی نمودی نداشته باشد. در حال حاضر ۴۰ هزار آثار ثبتی داریم که اگر مراقبت‌های اجتماعی از آنها نشود قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد. دیوان عدالت اداری به یک استفساریه‌ی شورای نگهبان که این استفساریه پیش از قانون است، استناد کرده، ولی قانون بعد از آن وضع شده و لازم‌الاجراست. اکنون اختلاف ما با دیوان عدالت اداری بر سر همین موضوع است.

اشاره معاون سازمان میراث فرهنگی به استفساریه شورای نگهبان در سال ۱۳۶۲ است که اجازه داد بخش بزرگی از بناهای به ثبت رسیده سازمان میراث فرهنگی در زمان پهلوی از فهرست این سازمان خارج و ویران شوند.

هرآنچه هست، این که نگرانی دوستداران میراث فرهنگی کشور تنها ۳۵ اثر ویران شده نیست؛ بلکه این حکم جدید این امکان را فراهم آورده تا املاک و مستغلات به ثبت رسیده در مناطق تجاری از فهرست میراث فرهنگی خط خورده و تبدیل به برج و یا پاساژ شوند.

افزایش شدید قیمت مواد سوختی در ایران
برخی مواد نظیر گازوئیل بیشتر از ۲۱ برابر شده است

بی بی سی : در پی حذف یارانه مواد سوختی، قیمت برخی مواد نظیر گازوئیل بیشتر از ۲۱ برابر شده و از ۱۶.۵ تومان به ۳۵۰ تومان در هر لیتر افزایش پیدا کرده است.

بنابر اطلاعیه دولت، قیمت بنزین نیز هفت برابر شده و از یکصد تومان در هر لیتر به ۷۰۰ تومان رسیده و قیمت هر مترمکعب گاز خودرو (سی ان جی) نیز با هفت و نیم برابر افزایش از ۴۰ تومان در هر مترمکعب به ۳۰۰ تومان رسیده است.

پیش از این دولت میانگین قیمت بنزین را بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان برآورد کرده بود و به نظر می رسد که دولت در اولین مرحله تقریبا یارانه بنزین را به کلی حذف کرده است.

قیمت هر لیتر گازوئیل در حالی افزایش پیدا کرده که محمود احمدی نژاد چهار سال پیش در زمانی که مجلس قصد داشت قیمت گازوئیل را دوبرابر کند، در اعتراض به افزایش قیمت گازوئیل به مجلس رفت و مانع از تصویب این قانون شد.

این اندازه افزایش قیمت حتی دولت را نیز نگران کرده چون اعلام کرده که برای ده روز گازوئیل سهمیه ای نیز در اختیار خودروهای گازوئیل سوز می گذارد و که نرخ آن هر لیتر ۱۵۰ تومان خواهد بود. حتی این قیمت نیز نه برابر قیمت قبلی گازوئیل است.

قیمت هر مترمکعب گاز خودرو نیز هفت و نیم برابر شده و رقم فعلی بسیار بیشتر از پیش بینی وزارتخانه هایی نظیر وزارت نفت است.

پیش از این برآوردهای سازمانهای دولتی نشان می داد که قیمت گاز خودرو حتی باوجود افزایش قیمت، به کمتر از نصف این رقم خواهد رسید یعنی رقم در حدود ۱۳۰ تومان برای هر متر مکعب.

در ایران حدود ۱۲ میلیون خودرو وجود دارد که بنابر آخرین گزارشها بیشتر از دو میلیون خودرو گاز مصرف می کنند.

بنابر آخرین گزارشها، مصرف گاز خودرو در ایران روزانه حدود ۱۴ میلیون مترمکعب در روز است که معادل ۱۲ میلیون لیتر بنزین است.

آقای احمدی نژاد که شب گذشته بعد از دستور افزایش قیمت گفت که مردم فقط به اطلاعیه های دولتی در زمینه افزایش قیمت ها توجه کنند ولی در اولین روز اجرای قانون حذف یارانه ها، خبرگزاری های ایرانی قیمت تازه تعداد دیگری از مواد سوختی را نیز اعلام کرده اند.

وزارت نیرو قیمت های متفاوتی را برای برق با توجه به میزان مصرف برق اعلام کرده است.

در حالی که قیمت تمام شده برق حدود ۷۷ تومان برای هر کیلووات ساعت برآورد شده، اما وزارت نیرو برای حداقل مصرف، هر کیلوات ساعت برق را ۲۷ تومان در نظر گرفته و این رقم برای کسانی که بیشتر از ۶۰۰ کیلووات ساعت برق در ماه مصرف کنند، ۲۱۰ تومان محاسبه خواهد شد.

نرخ هر کیلووات ساعت برق تا پیش از این ۱۶.۵ تومان بود و اکنون وزارت نیرو قیمت هر کیلووات ساعت برق برای خانوارهای پرمصرف را تقریبا دوازده برابر کرده است.

این رقم البته برای مصرف کنندگان معمولی که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می کنند بیشتر از ۸۰ تومان برای هر کیلووات ساعت است. یعنی حتی این رقم نیز بیشتر از هزینه تولید برق است.

خبرگزاری کار ایران نوشته که قیمت هر مترمکعب گاز طبیعی که پیش از این حدود ۱۳ تومان بود به ۷۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که شرکت ملی گاز ایران، میانگین هزینه تولید هر مترمکعب گاز معادل ۹۰ تومان برآورد کرده است.

بنابر این گزارش، قیمت هر مترمکعب آب نیز ۲۸۳ تومان در نظر گرفته شده است در حالی که متوسط هر مترمکعب آب تا پیش از این، ۸۰ تومان بوده است.

با آنکه بر اساس قانون، دولت باید یارانه ها را در طول پنج سال حذف کند اما به نظر می رسد که دولت در همین سال اول اجرای این قانون، بخش عمده ای از یارانه مواد سوختی را حذف کرده است.


دوستان گرامی

طومار اینترنتی نسرین ستوده به آدرس زیر می باشد
لطفا آن را امضا کنید و برای دیگران نیز بفرستید

http://www.gopetition.com/petition/38884/sign.html

ابوالفضل طبرزدی بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ابوالفضل طبرزدی از خویشاوندان نزدیک مهندس حشمت الله طبرزدی، صبح امروز یکشنبه 28 آذر ماه در اهواز بازداشت شد.

بر اساس اعلام جبهه دمکراتیک ایران، و تایید آن از سوی یکی از نزدیکان مهندس طبرزدی، پس از حمله 10 مامور امنیتی به منزل پدری ابوالفضل طبرزدی در ساعت 8 صبح امروز 28 آذرماه، او دستگیر و توسط ماموران امنیتی به نقطه نامعلومی منتقل شد.

ابوالفضل طبرزدی پیشتر به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی گفته بود که احتمال دارد او بازداشت شود. او به دلیل پیگیری پرونده مهندس حشمت الله طبرزدی، دبیر کل زندانی جبهه دمکراتیک ایران، تحت تعقیب قرار داشت و ماموران امنیتی با بازداشت او می خواهند پیگیری پرونده مهندس طبرزدی را مختل کنند.

ماموران امنیتی به خانواده طبرزدی گفته اند که ابوالفضل با سازمان مجاهدین خلق در ارتباط است و از این رو به نظر می رسد نهادهای امنیتی به دلیل عدم تحمل فعالیتهای او ، می خواهند پرونده سنگینی برای او بسازند.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران بازداشت شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: فريبرز رئيس دانا، عضو کانون نویسندگان ایران، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی در تهران، نيمه شب شنبه و پس از مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی، توسط ماموران امنيتی جمهوری اسلامی در منزل خود بازداشت شد. دليل بازداشت اين اقتصاددان منتقد اعلام نشده است و ماموران تنها گفته اند که او را برای گفت و گو با خود می برند.

همسر فريبرز رئيس دانا، اقتصاددان منتقد و پژوهشگر اقتصادی در تهران، در گفت و گو با رادیو فردا اعلام کرد که این عضو کانون نویسندگان ایران نيمه شب شنبه توسط چند مامور امنيتی در منزل خود بازداشت شد.

آزاده فرقانی در گفت و گو با راديو فردا، شمار ماموران امنيتی را حداقل هشت نفر ذکر کرد و گفت که آنان حکمی برای بازداشت آقای رئيس دانا ارائه نکردند.

وی همچنين گفت که ماموران حتی کارت شناساسايی ارائه نکردند.

تاکنون محل بازداشت فريبرز رئيس دانا مشخص نشده است.

خانم فرقانی با مودبانه توصيف کردن رفتار بازداشت کنندگان گفت: به او گفته اند که با جايی مصاحبه نکند و اگر هم مصاحبه کرد، بگويد که رفتارشان خوب بوده است.

او در بخش ديگری از گفت و گو با راديو فردا اشاره کرد که ماموران، لب تاپ و يکسری سی دی متعلق به همسرش را با خود بردند و صورت جلسه ای را هم در اين مورد به امضای آنان رسانده اند.

دکتر رییس دانا در مصاحبه با بی بی سی فارسی - آذر 89

نیاز به جراحی بهاره هدایت و بی تفاوتی مسئولان قضایی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با وجود ابتلای بهاره هدایت فعال دربند جنبش زنان و عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت به عارضه سنگ کیسه صفرا در زندان و نیاز احتمالی به انجام عمل جراحی، مسئولان قضایی جمهوری اسلامی همچنان با مرخصی وی مخالفت می نمایند. وی هم اکنون در زندان اوین تهران دوره ناعادلانه حبسِ ده ساله خود را طی می کند.

امین احمدیان همسر بهاره هدایت فعال دانشجویی و زندانی عقیدتی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که نزدیک به هشت ماه است که از ملاقات حضوری با همسرش محروم بوده است و علیرغم درخواست های مکرر به مقامات قضایی هنوز پاسخی به این درخواست ونیز درخواست مرخصی وی داده نشده است. او همچنین گفت که بهاره هدایت در زندان به عارضه سنگ کیسه صفرا دچار شده است و احتمالا نیازمند جراحی است.

او گفت هم اکنون بهاره هدایت به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی زن در بند موسوم به متادون نگهداری می شود که نسبت به بندعمومی زنان از امکانات بسیار محدودتری برخوردار است. او به کمپین گفت: ‌فقط روزی چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت درب را باز می کنند برای هواخوری. الان در یک سوییت ۳۰-۳۵ متری هستند که در بسته است و با کس دیگری تماس ندارند. خود بهاره می گفت که مکان نگهداریشان مانند سلول های جمعی ۲۰۹ اوین است. از روزی هم که به بند متادون بردند آنها را تلفن هایشان قطع است.

امین احمدیان در خصوص دسترسی به دیگر امکانات متداول زندانیانی که در بند عمومی نگهداری می شوند به کمپین گفت: دسترسی به کتابخانه و مواردی از این دست ندارند. اگر چه بهاره می گفت که از نظر بهداشتی این بند از بند عمومی بهتر است. ولی از نظرهای دیگر مثل ورزش کردن چون بند عمومی باز است می توانند ورزش کنند. اما در این بند چنین امکانی را ندارند و یا اینکه همیشه امکان هواخوری وجود دارد.

وی درخصوص درخواست همسرش برای انتقال به بند عمومی گفت: هم اکنون بیش از ۱۵ نفر در بند متادون هستند و درخواست کرده اند که به بند عمومی منتقل شوند اما موافقت نمی شود. در واقع تا الان که موافقت نشده است. اگر چه با تقاضای دو نفر به نام های زهرا بهرامی و هنگامه شهیدی موافقت شد و آنها را به بند عادی بردند.

همسر بهاره هدایت در خصوص وضعیت سلامتی او به کمپین گفت: چند ماهی بود که در گیر دل درد مزمن بود. بالاخره چند هفته پیش دکتر بهداری سونوگرافی نوشته برایش. تشخیص دادند سنگ کیسه صفراست. الان هم دو هفته هست منتظر دکتر جراح هستند که نظر بدهد که هنوز نیامده است. آقای احمدیان تصریح کرد که بهاره هدایت پیش از رفتن به زندان بیماری نداشت و این بیماری محصول شرایط زندان است.

وی در خصوص امکان ارسال کتاب برای مطالعه در زندان نیز گفت: کتاب هایی که می دهم بعضا عودت داده می شود. در واقع ممیزی می کنند. حتی کتابهایی که توی همین دولت و با مجوز ارشاد خودشان چاپ شده رو بر می گردانند.

بهاره هدایت که با حکم بسیار سنگین ۹ و نیم سال زندان روبروست با توجه به تایید دادگاه تجدید نظر عملا به لحاظ حقوقی راه پیگیری برای تغییر حکم ندارد. مقامات دادستانی علیرغم مساعدت شفاهی از مرخصی دادن به او و برخی دیگر از زنان زندانی خودداری کرده اند. هم اکنون به گفته آقای احمدیان هفته ای یک بار به مدت بیست دقیقه به صورت کابینی می تواند با همسرش صحبت کند و در حال حاضر هشت ماه است که ملاقات حضوری نداشته است. به گفته وی دادستان با درخواست برای ملاقات حضوری موافقت نکرده است. آخرین ملاقات وی با بهاره هدایت به ماه اردیبهشت ماه باز می گردد.

وی در پایان گفت: چندماه پیش با دادستان ملاقات داشتم. خود دادستان هم با بهاره در زندان ملاقات داشته است و صحبت کرده است و صحبت هایش هم مثبت بوده است ولی عملا هیچ گشایشی نداشته است. با این حال روحیه بهاره -خداراشکر- خوب است.

بهاره هدایت در تاریخ ۱۰ دی ماه بازداشت شد و هم اکنون نیز در زندان اوین به سر می برد. دادگاه تجدیدنظر حکم ۹ سال زندان را که وی در دادگاه بدوی دریافت کرده بود قطعی اعلام کرد. بهاره هدایت به صورت جزیی ۲ سال از آن به دلیل توهین به رهبری، ۶ ماه به دلیل توهین به رییس جمهوری است. برای اقدام علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تبانی برای تجمع ۵ سال مجموعا زندان به وی داده شده که با اضافه شدن یک حکم دو سال حبس تعلیقی- به دلیل برگزاری تجمع زنان در میدان هفتم که برعلیه قوانین زن ستیز بود -مجموعا ۹ و سال وشش ماه زندان به این فعال دانشجویی داده شده است.

با راي هيئت منصفه مطبوعات؛ نشريه چشم‌انداز مجرم شناخته شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: صبح امروز بیست و هشتم آذرماه، دادگاه رسیدگی به اتهامات نشریه چشم انداز با مجرم شناخته شدن این نشریه برگزار گردید. جلسه رسيدگي به اتهام مطبوعاتي نشريه "چشم‌انداز " به مديرمسئولي لطف‌الله ميثمي امروز در شعبه 76 دادگاه كيفري به رياست قاضي مديرخراساني و با حضور هيئت منصفه مطبوعات برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، هيئت منصفه مطبوعات با اكثريت آرا مديرمسئول نشريه چشم‌انداز را در خصوص شكايت مدعي‌العموم به اتهام نشر اكاذيب، مجرم دانست و با اكثريت آرا وي را مستحق تخفيف ندانست.

صدور قرار وثیقه برای عبدالرضا تاجیك روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دادگاه رسیدگی به اتهامات عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر که می بایستی امروز و در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار می گردید، به دلیل عدم حضور نماینده دادستان تجدید وقت گردید. در این جلسه همچنین قاضی پرونده با تقاضای وكلای پرونده مبنی بر تبدیل قرار بازداشت به وثیقه موافقت كرد.

به گزارش آینده، محمد شریف با اعلام این خبر افزود: ‫در این جلسه قاضی پیرعباسی با تقاضای وكلای پرونده مبنی بر تبدیل قرار بازداشت به وثیقه موافقت كرد ‫و وثیقه‌ای به مبلغ 500 میلیون تومان صادر كرد و در صورت فقدان موجبات دیگر جهت بازداشت، این روزنامه نگار به زودی با قید وثیقه آزاد خواهد شد.

مدافعان حقوق بشر، عمادالدین باقی و نسرین ستوده را آزاد کنید

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، روز گذشته با صدور بیانیه ای خطاب به دولتمردان جمهوری اسلامی، از ایشان خواست تا ضمن تضمین سلامت روحی و جسمانی عمادالدین باقی و نسرین ستوده و دیگر فعالان حقوق بشر، به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضايی، علیه ایشان پايان دهند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه اطلاعات تازه ای دریافت کرده است و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

بنا به اطلاعات دریافت شده، آقای عمادالدین باقی، موسس انجمن دفاع از حقوق زندانیان، برنده جایزه مدافعان حقوق بشر مارتین انالز در سال 2009 و جایزه حقوق بشر جمهوری فرانسه، در تاریخ 14 آذر 1389 حکم زندان یک ساله و محرومیت پنج ساله از فعالیت های روزنامه نگاری و مدنی را آغاز کرد (نگاه کنید به پیشینه موضوع).

قوه قضاییه در تاریخ 9 آذر 1389 از عمادالدین باقی به وسیله تلفن خواست خود را در تاریخ 13 یا 14 آذر به زندان اوین معرفی و حکم زندان خود را آغاز کند.

برنامه نظارت سلب آزادی از آقای باقی را در پی محاکمه ناعادلانه او محکوم می کند، زیرا به نظر می رسد این کار صرفا به قصد مجازات او به خاطر فعالیت های حقوق بشری باشد و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط اوست.

برنامه نظارت در عین حال مطلع شده است که خانم سارا (هاجر) صباغیان و خانم مریم کیان ارثی که در تاریخ 22 آبان 1389 دستگیر شده بودند آزاد شده اند. [1] از این که به ایشان تفهیم اتهام شده یا خیر اطلاعی در دست نیست.

برنامه نظارت ادامه بازداشت خودسرانه خانم نسرین ستوده وکیل سرشناس حقوق بشری که به دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی اذیت و آزار، شهرت دارد را که از تاریخ 13 شهریور 1389 در بازداشت به سر می برد و اخیرا دست به اعتصاب غذای تازه ای زده، محکوم می کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اوست.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر می خواهد با نگارش نامه به دولتمردان جمهوری اسلامی از آنها بخواهند:

1 - تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی آقای عماد باقی، نسرین ستوده و ديگر مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند.

2 - به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضايی، علیه آنها و تمامی مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند.

3 در هر شرایطی اعلاميه مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:

* ماده اول آن که می گويد: همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،

* ماده (ب) ۵ که می گويد: همه افراد حق دارند برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای تشکيل سازمان های غيردولتی، انجمن ها يا گروه ها، عضويت يا شرکت در آنها اقدام کنند،

* ماده (ج و ب) 6 که می گويد: همه افراد حق دارند که به صورت فردی يا گروهی، همان گونه که در عهدنامه های بين المللی حقوق بشر و ديگر عهدنامه های موضوعه آمده، آزادانه به انتشار و پخش اطلاعات و عقايد در زمينه کلیه حقوق بشر و آزادی های اساسی بپردازند؛ کلیه حقوق بشر و آزادی های اساسی را مورد مطالعه و بحث قرار داده و در باره رعایت آنها، در عمل و قانون، از نظر و موضع برخوردار باشند، و به این طريق و به طرق مناسب ديگر توجه عموم مردم را به آن مسايل جلب کنند،

* ماده 1-9 که می گوید: در اجرای حقوق بشر و آزادی های اساسی، از جمله حمایت از حقوق بشر مذکور در اطلاعیه حاضر، و ترویج آنها همه افراد حق دارند به صورت فردی و گروهی، از راه کارهای موثر بهره ببرند و در صورت نقض این حقوق مورد حمایت قرار بگیرند،

* و ماده 2-۱۲ که می گويد: دولت بايد کليه تدابير لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد.

4 - در کلیه شرایط مقررات موازین حداقل رفتار با زندانیان، اصول اساسی رفتار با زندانیان، و مجموعه اصول حمایت از کلیه اشخاص در بازداشت یا زندانی و نیز عهدنامه های بین المللی را که ایران به تصویب رسانده، رعایت کنند.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:

رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای

ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد

ریاست دادگستری، آیت الله صادق لاریجانی

وزیر امور خارجه

نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس

سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

پاریس ژنو، 25 آذر 1389

ممانعت مسئولان قضایی از بستری شدن محمد اولیایی فر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: محمد اولیایی فر، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری که در پی اعدام موکلش، بهنود شجاعی و اعتراض وی بدین امر به یک سال حبس محکوم شده بود، در زندان با مشکلاتی مواجه شده است که از نظر متخصصانِ سرطان، وی مشکوک به ابتلا به این بیماری بوده ولی تاکنون مسئولان قضایی اجازه بستری شدن و استفاده از امکانات پزشکی را به وی نداده اند .

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، محمد اولیایی فر مشاور حقوقی این کمیته و نیز عضو شورای همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر، که چندی پیش به دلیل وخامت شرایط جسمانی به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده بود، بنا به نظر پزشکان، چند غده در ناحیه گردن و سینه وی مشاهده شده که احتمال ابتلا به سرطان غدد لنفاوی را افزایش می دهد.

نظر پزشکان بر این بود که وی بایستی در بیمارستان مذکور بستری شده و تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد. اما به قرار اطلاع مسئولان قضایی از جمله عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران با مرخصی و بستری شدن محمد اولیایی فر مخالفت کرده و همین امر تهدیدی برای سلامتی وی به حساب می آید.

لازم به ذکر است که محمد اولیایی فر بیش از نیمی از دوران محکومیت خود را سپری کرده است و با توجه به آنکه ایشان سابقه محکومیت قبلی ندارند، مستحق استفاده از آزادی مشروط بوده که تا کنون به دلیل مخالفت مسئولان قضاییِدخیل در پرونده، محقق نشده است.

علاوه برآزادی مشروط که حق قانونی محمد اولیایی فر است تا کنون با مرخصی استعلاجی وی نیز موافقت به عمل نیامده است.

محمد اولیایی فرد که اکنون در بند 350 زندان اوین نگهداری می شود، چندین بار به علت شرایط حاد ناشی از بیماری در بهداری زندان بستری شده است.

تصویب قطع روابط دیپلماتیک با انگلستان در مجلس رژیم

ایسنا: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جلسه بعدازظهر امروز قطع کامل روابط دیپلماتیک با دولت انگلستان را تصویب کرد.

محمد کرمی‌راد گفت: طرح کاهش روابط جمهوری اسلامی ایران با دولت انگلستان با حضور مسئولان وزارتخانه‌های امور خارجه و وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌ها بررسی و مباحث مهمی طی سه ساعت و نیم مطرح شد.

وی افزود: در جلسه امروز پیشنیه و سوابق خصومت‌آمیز و دخالت‌های مستمر دولت انگلستان در امور داخلی ایران مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و هر یک از دستگاه‌ها نظرات کارشناسی خود را مطرح کردند. اعضای کمیسیون امنیت نیز با بیان مطالبات برحق ملت ایران، که مبتنی بر منافع ملی، مصلحت و حکمت است، و با توجه به اظهارت سخیف سفیر انگلیس، قطع رابطه با دولت انگلیس را به صورت قاطع مطرح کردند.

نماینده کرمانشاه تصریح کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی پس از اظهارات نمایندگان مجلس و دولت، طبق آئین نامه داخلی مجلس رای‌گیری کرده و اکثریت آرا قطع رابطه‌ی کامل با دولت انگلیس را خواستار شدند.

وی گفت: با نهایی شدن نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، طرح به زودی تقدیم هیات رییسه مجلس خواهد شد تا نحوه برخورد مجلس شورای اسلامی به رای نمایندگان گذاشته شود.

کرمی‌راد تصریح کرد: تصمیم امروز کمیسیون امنیت ملی پاسخی است به اظهارات مداخله جویانه دولت انگلستان در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران.

وی با کلیدی و مهم دانستن مسائل مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون، گفت: همچنین در این جلسه سابقه خصومت‌ها و دخالت‌های دولت انگلیس از دیرباز تاکنون، دخالت سفارت انگلستان در مسائل مربوط به فتنه، فعالیت‌های دولت انگلستان در راستای صدور قطعنامه علیه دولت جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، اثبات دخالت دولت انگلیس در به شهادت رساندن اساتید و نخبگان ایرانی ، اظهارات مسئول سازمان امنیت انگلستان، نحوه تعامل دبیر شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات هسته‌ای و مذاکرات آتی ، که قرار است در استانبول برگزار شود در جلسه‌ی امروز مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، قطع یا حداکثر کاهش روابط دیپلماتیک و سیاسی جمهوری اسلامی ایران با دولت انگلستان را مورد تاکید اجماع کمیسیون دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع به تفصیل در جلسه امروز مطرح و از ابعاد مختلف بررسی شد.

کرمی‌راد تصمیم‌گیری در خصوص ایرانیان ساکن در انگلستان در صورت قطع روابط دیپلماتیک ایران با دولت این کشور را وظیفه وزارت امور خارجه دانست و اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی به صورت کلان به موضوع پرداخت و تصمیم‌گیری درباره مسائل اجرایی از سوی مسئولان وزارت امور خارجه انجام می‌شود.

متكی: معاون اول احمدی نژاد دروغ می‌گوید، احمدی نژاد در مورد برکناری توهین آمیز وی قبلا صحبت نکرده بود

منوچهر متكی وزیر سابق امورخارجه كشورمان اظهارات معاون اول احمدی نژاد مبنی بر هماهنگی احمدی نژاد با وی برای بركناری و اطلاع وی از این موضوع قبل از سفر به سنگال را تكذیب كرد.

منوچهر متكی در گفتگو با خبرگزاری مهر ضمن تكذیب ادعاهای مطرح شده در مراسم تودیع وزیر امور خارجه مبنی بر آگاهی قبلی وی در تعیین سرپرست وزارت امور خارجه، بر ضرورت رعایت صداقت در گفتار به ویژه از سوی مسئولین تاكید كرد.

وی با اشاره به دیدار خود با احمدی نژاد در شب سفر به چند كشور و تبادل نظر با وی درباره موضوع این سفرها، اظهار داشت: هرگز در جریان تعیین فردی به فاصله 24 ساعت بعد از عزیمت به ماموریت و مضحك تر از آن تعیین روز تودیع و معارفه قرار نگرفته است.

منوچهر متكی این نحوه برخورد در بركناری یك وزیر در حین انجام ماموریت را غیر اسلامی، خارج از عرف سیاسی و دیپلماتیك و توهین آمیز خواند.

دستگیری سه تن در سقز

آژانس خبری موکریان: براساس اخبار رسیده از سقز، سه شهروند اهل این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت وروانه زندان شدند. خبرنگار آژانس خبری موکریان، اسامی این سه شهروند بازداشتی در سقز را که حدود یک ماه پیش بازداشت و روز گذشته به زندان سقز منتقل گردیدند نادر مجیدیان، محمد امین احمد پناهی و صلاح مصطفی پور اعلام نمود. تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این شهروندان که مدتی را در بازداشتگاهی در سنندج سپری نموده اند از طرف مقامات قضایی شهرسقز اعلام نشده است اما گفته می شود اتهام این افراد همکاری با یکی از احزاب مخالف می باشد.

نامه کیوان صمیمی و امیرخسرو دلیرثانی به مراجع جهانی :

تاسف بار است که در روز جهانی حقوق بشر، فعالان ایرانی در زندان به سر می برند
جرس: دو تن از زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشریِ محبوس در زندانهای اوین و گوهردشت، کیوان صمیمی و امیرخسرو دلیرثانی، با ارسال نامه ای به مراجع حقوق بشری، ضمن ابراز تاسف از اینکه در روز جهانی حقوق بشر، کنشگران ایرانی باید این مراسم را در زندان به سر برده و گرامی بدارند، بر تلاش پیگیر خود جهت بر طرف ساختن نقض حقوق بشر در ایران تاکید کردند.

متن نامه این کنشگرِان زندانی به شرح زیر است:

به نام خدا

کانون مدافعان حقوق بشر ( ایرانی)
انجمن حامیان حقوق بشر
ستاد حقوق بشر قوه قضاییه
سازمان دیده بان حقوق بشر
و سایر نهادهای مستقل حقوق بشری ایرانی و بین المللی

احتراماً
با سلام
حقوق بشر ارزشمندترین پدیده اجتماعی جهان معاصر است ؛ میزان رعایت یا عدم رعایت آن ، سنجه ای برای سطح برخورداری انسان از اخلاق است . رسالت پیامبران نیز چیزی جز برخوردار شدن انسان از اخلاق نیست ؛ چنانچه حقوق بشر را پاس بداریم ، به سمت برقراری یک جامعه اخلاقی و توسعه یافته حرکت خواهیم کرد و در نهایت بهشت زمینی برپا می شود ، در این مورد مولوی ، شاعر و عارف ایرانی نیز در 700 سال پیش چنین گفته است :
من که صلحم دائماً با این بشر این جهان چون جنت است اندر بصر

جای تأسف بسیار است که ما کنشگران حقوق بشر و منتقدان سیاسی، مراسم گرامیداشت سالروز تصویب منشور جهانی حقوق بشر را در زندان برگزار می کنیم؛ نقض حقوق بشر واقعیتی است که فعالان پیگیر حقوق بشر در هر شرایطی که باشند از مبارزه با آن ( نقض حقوق بشر ) دست برنخواهند داشت ؛ این مبارزه مسالمت آمیز یعنی هشدار و نقد وضع موجود نه تنها از حقوق ما به شمار می رود بلکه بر اساس نص صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی از وظایف و تکالیف همه ماست .

امضا کنندگان این نامه ضمن گرامیداشت منشور انسان ساز حقوق بشر، مطالبات مطرح را به اطلاع می رسانیم :

۱- نخستین خواسته ما الزام دولت ایران به رعایت حق آزادی بیان و امنیت و باز شدن باب نقادی در کشور است و اینکه دست از پایمال کردن حقوق و اعمال فشار بر منتقدان بردارند .

٢- دومین درخواست تعداد زیادی از فعالان حقوق بشر از جمله نگارندگان این نامه ، اعاده حقوق زندانیان منتقد سیاسی و آزادی فوری و بی قید و شرط آنان است ؛ اکثر زندانیان سیاسی ایران را منتقدانی تشکیل می دهند که چنانچه سیر عادلانه دادرسی و عدم دخالت غیرقانونی نهادهای امنیتی در امر قضاوت در مورد آنان رعایت می شد ، پرونده آنان با منع پیگرد قضایی مواجه شده بود ؛ جای تاسف بسیار است در کشوری که در آن قانون تفکیک قوا وجود دارد ، شاهد دخالت های دیگر قوا در قوه قضاییه هستیم تا جایی که برخی قضات شریف هم از آن به تنگ آمده و اینجا و آنجا ، انتقاد و اعتراض خود را از این مساله مطرح کرده اند .

٣- آخرین و فوری ترین درخواست ما به عنوان فعالین حقوق بشر ، لغو فوری احکام اعدامی است که کاملاً با اهداف سیاسی و غیر قضایی ، صادر شده اند.

با تجدید احترام
کیوان صمیمی بهبهانی، دبیر انجمن حامیان حقوق بشر زندان رجایی شهر کرج
امیرخسرو دلیرثانی ، عضو کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه بند ٣۵۰ زندان اوین

افزایش ۳ تا ۴۰ برابری قیمت‌ها، با شیب ملایم و قابل تحمل!

کلمه : شب گذشته، سخنان احمدی نژاد در سیمای جمهوری اسلامی شنیدنی بود؛ به خصوص آنجا که از تغییر قیمت‌ها با شیب ملایم و قابل تحمل برای مردم صحبت می‌کرد و سعی داشت تاکید کند که قیمت‌ها نه آزاد شده و نه واقعی.

اما نیم نگاهی به اتفاقی که در زمینه تغییر قیمت‌ها افتاده، این شیب ملایم را بیشتر عمودی و روند تغییر قیمت‌ها را دارای افزایش چند صد درصدی نشان می‌دهد. افزایشی که طبق وعده‌های بی‌حاصل قبلی، قرار بود تدریجی باشد، در طول پنج سال اتفاق بیفتد و فشار زیادی به اقشار ضعیف وارد نکند.

غیر از بنزین که با ارائه‌ی سه نرخی و دامنه‌ی تفاوت قیمتی از ۱۰۰ تا ۸۰۰ تومان، به همراه پنجاه لیتر جدا از این سهمیه‌ها و ناشی از لطف دولت، میزان واقعی تغییر قیمت آن پنهان نگه داشته شده، در مورد بقیه اقلام می‌توان تغییرات را با اعداد ملموس‌تری اندازه‌گیری کرد. هرچند در خصوص بنزین نیز به طور نسبی، می‌توان به طور متوسط، از افزایش بیش سه برابری صحبت کرد.

در مورد قیمت گازوئیل، شیب ملایم مورد ادعای احمدی نژاد بیش از هر کالای دیگری خود را نشان می‌دهد! چرا که قیمت هر لیتر گازوئیل از شانزده تومان یکباره به ۱۵۰ تومان سهمیه‌ای و ۳۵۰ تومان آزاد رسیده است؛ یعنی حتی برای گازوئیل سهمیه‌ای هم شاهد افزایشی بیش از ۹ برابری هستیم.

در مورد برق خانگی، قیمت هر کیلووات ساعت از ۷۵ ریال به ۲۲۰ ریال زسیده که حدودا افزایش ۳ برابری را نشان می‌دهد. در عین حال تاکیده شده که قیمت برق تجاری و اداری با شیب تندتری افزایش یافته است. قیمت گاز خانگی هم شاهد افزایش حدودا ۴ برابری بوده و قیمت گاز مصرفی خودروها نیز حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است.

قیمت آب هم، با آنکه گفته می‌شد در مرحله‌ی اول هدفمند شدن قرار نیست افزایش یابد، به نوشته‌ی خبرگزاری فارس به ۲۵۰ تومان برای استفاده‌ی خانگی و ۴۰۰ تومان برای استفاده‌ی صنعتی افزایش یافته است.

جالب‌تر از همه اینها، قیمت آرد است که تاکنون به صورت یارانه‌ای و با قیمت ۷۵ ریال در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت، اما قیمت جدید آن ۲۸۰ تا ۳۰۰ تومان تعیین شده است که به معنای افزایش چهل برابری قیمت آن است.

با این حال، دولت به نانوایان هشدار داده که فعلا حق افزایش قیمت را ندارند و در صورت گران شدن نان، با آنها برخورد می‌شود! احمدی نژاد هم در مصاحبه تلویزیونی دیشب خود از اهدای چهار هزار تومان یارانه‌ی نقدی اضافی به مردم بابت افزایش قیمت نان خبر داده بود؛ چهار هزار تومانی که اگر تقسیم بر چهل (نسبت افزایش قیمت آرد) شود، می‌توان آن را به معنای تحویل یک نان صد تومانی به هر ایرانی دانست!

و جالب‌تر از اینها، پیش‌بینی احمدی نژاد از نرخ تورم است که در مصاحبه دیشب گفت:‌ پیش‌بینی ما این است که افزایش و جهشی که در این دهک اتفاق می‌افتد حدود ۱۰ درصد است و ۱۳ درصد به هزینه‌های فعلی آن‌ها اضافه می‌شود. بنابراین ۱۵۰ هزار تومان از پول واریزی دولت برای خرج‌های دیگر آن‌ها باقی می‌ماند. هر چه به دهک‌های بالاتر می‌رویم این فاصله کم‌تر می‌شود و با محاسبات ما تا دهک ششم وضعیت مثبت است.

اما در کنار این شیب نسبتا! ملایم افزایش قیمت‌ها، دولت تدابیر شدید پلیسی را برای کنترل بازار به کار گرفته و علاوه بر حضور گسترده نیروهای انتظامی در معابر، میادین و پمپ بنزین‌ها، پلیس اعلام کرده که از امروز مرحله جدیدی از طرح موسوم به ارتقای امنیت اجتماعی از امروز آغاز خواهد شد.

ده هزار بازرس نیز از امروز از سوی وزارت بازرگانی ماموریت گرفته‌اند تا بازار را تحت کنترل بگیرند. پیش از این هم گفته شده بود که از نیروهای بسیج ادارات برای این منظور استفاده خواهد شد.

علیرضا شجاعی سخنگوی وزارت بازرگانی نیز از رصد لحظه‌ای قیمت‌ها سخن گفته و وعده داده است که در روزهای آینده، بازار بدون هیچ تنشی به کار خود ادامه دهد.

همزمان، مدیرعامل مترو نیز به افزایش نیافتن قیمت بلیت مترو اشاره کرده و نیز از وعده دولت برای ارائه یارانه‌ی مترو خبر داده است؛ وعده‌ای که به گفته‌ی شهردار تهران، یک سال است که عملی نشده است.

خبرآنلاین هم در گزارشی از آماده‌باش پلیس خبر داده و نیز از قول برخی رانندگان شخصی، نوشته است که مسافرکشی با بنزین ۷۰۰ تومانی نمی‌صرفد و به همین دلیل کرایه‌ها باید گران شوند.

مدیر عامل اتحادیه سواری کرایه بین‌شهری نیز از افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه‌ اتوبوس‌های ویژه و خودروهای سواری بین‌شهری، افزایش ۱۵ درصدی در بخش بار، افزایش ۱۲۵ درصدی در بخش مسافربری و افزایش حداقل ۱۰ درصدی کرایه‌ی خودروهای سواری داخل شهری خبر داد. وی همچنین تاکید کرد که مجوز افزایش ۲۰ درصدی کرایه سواری‌های بین شهری هم صادر شده است.

این در حالی است که مسئولان دولتی به صراحت گفته‌اند به رغم افزایش قیمت بنزین و دیگر اقلام سوختی، کرایه‌های حمل و نقل درون شهری و بین شهری نباید افزایش یابند؛ درست مانند قیمت بلیت هواپیما که با وجود افزایش قیمت سوخت هواپیما از امروز به لیتری ۴۰۰ تومان برای پروازهای داخلی و ۷۰۰ تومان برای پروازهای خارجی، قیمت بلیت نباید تغییر یابد!

خبرگزاری مهر نیز به کاهش محسوس حجم خرید مردم در میادین میوه و تره‌بار اشاره کرده و خبر داده که قیمت‌های این میادین به دلیل حضور ماموران و بازرسان، هنوز تغییر نکرده است. این در حالی است که خودروهای حمل میوه‌جات از امروز باید گازوئیل را با قیمت سهمیه‌ای ۹ برابری بخرند.

به عقیده کارشناسان، افزایش قیمت اقلام سوختی، برق و همانند تاثیری که بنزین و گازوئیل از طریق افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر کالاهای دیگر خواهند گذاشت، لاجرم بر سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر دارند و از این رو در روزهای آتی باید منتظر تکان خوردن قیمت‌ها در خصوص کالاهایی که به طور غیرمستقیم با این اقلام هدفمند شده در ارتباط هستند، باشیم.

افزايش 2.7برابري قيمت برق، 5 برابري قيمت گاز و يك تا سه برابري قيمت هر متر مكعب آب
ایلنا: متوسط قيمت حامل‌هاي جديد انرژي اعلام شد.

به گزارش ايلنا، بر اساس اعلام مقامات وزارت امور اقتصادي و دارايي متوسط قيمت هر كيلووات ساعت برق 450 ريال اعلام شد. اين در حالي است كه قيمت هر كيلووات ساعت برق به طور متوسط پيش از اين 165ريال بود. به اين ترتيب در اولين مرحله طرح هدفمندي يارانه‌هااين رقم 2.7 برابر شده است. وزارت نيرو پيش از اين قيمت تمام شده توليد هر كيلووات ساعت برق را معادل با 773 ريال اعلام كرده بود. بر اين اساس بهاي هر متر مكعب گاز خانگي نيز 700 ريال تعيين شده است. قيمت هر متر مكعب گاز به طور متوسط پيش از اين براي مشتركين برابر با 130ريال محاسبه مي‌شد. با تصميم ستاد هدفمندي يارانه‌ها اين متوسط قيمت با افزايشي برابر با 5.3 برابر به رقم 700 ريال در هر متر مكعب رسيد. مقامات شركت ملي گاز پيش از اين هزينه تمام شده توليد هر متر مكعب گاز را معادل با 900 ريال اعلام كردند.
آب
هر چند در اولين مرحله جزو كالاهاي اعلامي براي هدفمندي يارانه‌ها نبود اما با اين حال با تدوين بسته آب و موافقت هيات وزيران آب نيز توانست در فهرست كالاهايي كه در اولين مرحله طرح هدفمندي يارانه‌ها افزايش قيمت را تجربه مي‌كنند قرار گيرد.
بر اساس اين گزارش قيمت هر متر مكعب آب به طور متوسط 283 تومان تعيين شده است اين در حالي است كه پيش از اين معاون وزير نيرو قيمت متوسط پرداختي از سوي مشتركين براي هر متر مكعب آب را 80 تومان اعلام كرده و تاكيد كرد در مناطق محدودي از كشور مشتركين به ازاي هر متر مكعب آب 200 تومان پرداخت مي‌كنند.
بر اساس آمارهيات وزارت نيرو قيمت تمام شده توليد هر متر مكعب آب برابر با 590 تومان است .

نماینده تفرش : تورم، موج ورشکستگی بنگاهها و اعتراضات در راه است

سالانه نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان کشور مهاجرت می‌کنند
خبرآنلاین: بهمن اخوان، نماینده تفرش و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس، در یادداشتی نوشت: نفس هدفمندکردن یارانه‌ها کار بسیار خوبی است چون این اتفاق در اکثر کشورهای دنیا افتاده است اما در شرایط کشور ما، پیاده کردن هدفمندی یارانه‌ها به نظر نمی‌رسد اولویت اقتصاد باشد؛ به عبارتی هنوز بسترهای اقتصاد ما برای اجرا کردن این طرح اقتصادی مهم آماده نیست.

بنابراین اگر نتوانیم یک جراحی تمیز و رادیکال انجام دهیم، واکنش‌های این موجود زنده به شکل تورم، موج ورشکستگی بنگاه‌ها و اعتراضات احتمالی بروز می‌دهد و پس از آن مجبور به توقف طرح خواهیم شد که هزینه بسیار سنگینی دارد.

سیاست‌هایی مانند طرح تحول، تورم بالایی دارند. تورم تمام استانداردها را به هم می‌ریزد. پول، استاندارد استانداردهاست. همه را، هر چیز را با پول می‌سنجند. در این فضا جراحی اقتصاد بسیار حساس بوده و می‌بایست مرحله به مرحله و به دقت پیش رود.

در شرایطی که ما گندم را به قیمت کیلویی ۴۰۰ تا ۵۰۰ از کشاورز خریداری می‌کنیم و در دنیا مقام اول را در ضایعات نان با ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال داریم این کار منطقی به نظر نمی‌رسد، با همین تحلیل و همین آمار کوچک خواهیم دید که اگر هزینه ضایعات نان بین خانواده‌ها تقسیم شود با ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان از این رقم به ازای هر خانوار می‌توان هم کیفیت نان را بالا برد و هم کارهای توسعه‌ای انجام داد.

مشکلات مهم‌تری داریم که در آنها هم مانند مصرف انرژی اول هستیم. جا دارد اول آنها درمان شوند بعد به مسئله حساس مردم یعنی حذف یارانه‌ها برسیم. در سرانه مصرف تریاک در جهان اول هستیم، در فرار مغزها در جهان اول هستیم، در فضای کسب و کار از آخر اول هستیم، در تعداد کشته‌ها در تصادفات رانندگی در جهان اول هستیم، در ریسک اقتصادی رتبه ۱۴۰ هستیم، سالانه ۲۵ میلیارد دلار هزینه خسارت کشته‌شدگان رانندگی را می‌دهیم، سالانه نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان کشور مهاجرت می‌کنند که به میزان ۵۰ میلیارد دلار تا زمان نخبه شدن برای کشور هزینه داشته‌اند.

اگرچه ما در کشورمان مقام اول را در دنیا بعد از ونزوئلا در مصرف بنزین نیز داریم و بنزین در کشور ما در حالی با قیمت پایین به مردم فروخته می‌شود که در کشورهای منطقه قیمت آن بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است. بنابراین افزایش قیمت بنزین اتفاق خوبی است اما در صورتی‌ که بهره بانکی را نیز همزمان با هدفمندکردن یارانه‌ها مثل کشورهای اروپایی به ۳ درصد برسانیم و از سرمایه‌های پولی در جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های کشاورزی و دامداری استفاده کنیم. یکی از چالش های اصلی اقتصاد ما در حال حاضر ایجاد اشتغال و در آمد و توسعه طر ح های تولیدی و صنعتی است. هدفمندکردن یارانه‌ها اتفاق مثبتی است اما در صورتی‌ که سطح درآمد مردم را بالا ببریم و از کاهش بهره بانکی در جهت تولید و اشتغالزایی رونق اقتصاد استفاده کنیم.

سنگال به خاطر عزل متكی قطع رابطه میکند

تابنک : در حالی كه مشاجرات در مورد شیوه بركناری متكی در محافل خبری و حتی در میان مردم هنوز ادامه دارد و افكار عمومی به نحوه بركناری و خارج از عرف منوچهر متكی واكنش نشان می دهند و آن را نوعی خلع سلاح كردن مامور اعزامی كشور و بی اعتبار كردن فرستاده رسمی جمهوری اسلامی در مقابل طرف خارجی قلمداد می كنند، اخبار رسیده حاكی از آن است كه مقامات سنگال نیز به این اقدام رئیس جمهور ایران واكنش نشان داده و خواهان عذرخواهی رسمی ایران از این كشور شده اند.

به گزارش تابناك، ظاهرا سفارت سنگال در تهران پیغام تهدید آمیزی به وزارت خارجه ارسال كرده و در آن خواهان عذرخواهی رسمی مقامات ایران از این حادثه شده اند.

بنابر این گزارش مقامات سنگال همچنین به این خواسته بسنده نكرده و تهدید كرده اند كه اگر به صورت رسمی از این كشور عذرخواهی نشود، سفارت خود را در تهران تعطیل خواهند كرد.

این در حالی است كه در چند روز گذشته برخی از سایت های خبری نیز گزارش هایی را منتشر كرده بودند؛ مبنی بر اینكه حدود 20 كشور آفریقایی در واكنش به عدم تحقق وعده های احمدی نژاد كه در سفر به این كشورها قول انجام آنها را داده بود، تهدید كرده اند كه سفارتخانه های خود را در تهران تعطیل خواهند كرد.

صدور مجدد حکم سنگسار در شعبه هم ارز برای یک زن و مرد

برگزاری هرانا - حکم سنگسار دو متهم يک پرونده به اتهام زنای محصنه پس از اعلام نقص از سوی دیوان عالی کشور در شعبه هم ارز مجددا به سنگسار محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، دادگاه عمومی ارومیه طی هفته گذشته حکم سنگسار برای دو متهم به زنای محصنه محبوس در زندان ارومیه را مجددا صادر کرد.

"ولی جانفشانی" و"ساریه عبادی" پيش تر از سوی دادسرای عمومی شهر اروميه به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده و این حکم از سوی شعبه 12 دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی تائید شده بود که پس از ارجاع به دیوان عالی کشور ابتدا مورد تائید و سپس با نقض پرونده به شعبه هم ارز ارجاع شده بود.

هر دو متهم این پرونده از سال 87 در زندان مرکزی اروميه به سر می برند،علاوه بر پروسه مبهم قضايی اين حکم در حالی مجددا صادر می شود که متهمان فاقد وکيل مدافع منتخب و امکان دفاع از خود را در هیچ یک از مراحل قضایی نداشته اند.

صدور احکام سنگسار در ايران يکی از موارد برجسته اعتراضی مدافعان حقوق بشر محسوب می شود که علاوه بر موضوع سلب حيات بسياری آن را نوعی شکنجه مرگ آور می خوانند.

عماد بهاور: شرط آزادی‌ام را مصاحبه علیه موسوی، جنبش سبز و نهضت آزادی گذاشتند

میزان:رییس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران در نامه ای از زندان اوین به دادستان دادگاه های عمومی و انقلاب تهران، ضمن تاکید بر اجرای بی تنازل قانون اساسی حذف اصلاح طلبان از صحنه ی سیاسی را مسئله نظام دانست.
به گزارش میزان خبر عماد بهاور که اخیرا به ده سال حبس تعزیری و ده سال محرومیت از فعالیت در احزاب، رسانه ها و فضای مجازی محکوم شده است در نامه خود به جعفری دولت آبادی با تشریح روند پرونده خود، این روند را داستان تکراری تمامی پرونده های نیروهای اصلاح طلب دانست و نوشت: در طول مدت بازداشت، بازحویان بارها از من خواستند که دو مصاحبه تلویزیونی انجام دهم: یکی علیه مهندس موسوی و جنبش سبز و دیگری علیه نهضت آزادی ایران. شرط آزادی من دو مصاحبه بود که نپذیرفتم و 11 ماه در بازداشت موقت ماندم و در نهایت به ده سال حبس محکوم شدم. همچنین 57 روز را بدون ملاقات و تماس با خانواده در سلول انفرادی گذراندم و از دانشگاه نیز اخراج شدم. من بیش از 25 جلسه بازجویی داشتم و در بازجویی ها به ندرت به موارد اتهامی پرداختند. اکثرا بازجویی ها تجسس درباره ی افراد نهضت آزادی ایران بود. همچنین بر من فشار بسیار آوردند تا اعتراف کنم در تظاهرات روز عاشورا حضور داشته ام. من البته به دلیل ملاحظات و سوابق بازداشت قبلی در آن تظاهرات حضور نداشته ام، لذا تسلیم فشارها نشده و اعترافات کذب نکردم. نتیجه آن شد که پس از صدور بازداشت موقت، مقالات و یادداشت های پنج سال گذشته ام را جمع آوری کرده و اتهام های جدیدی با عنوان تبلیغ علیه نظام مجدادا تفهیم نمودند. اینها تنها گوشه ای از حوادثی بود که بر من گذشت که ان شاء الله تمام موارد را در دفاعیه ای مبسوط به دادگاه تجدید نظر ارائه خواهم داد.

گفتنی است دادگاه های انقلاب بعد از انتخابات سال گذشته در دادگاه های نمایشی و به درخواست نیروهای امنیتی، احکام سنگینی را برای فعالان سیاسی و روزنامه نگاران اصلاح طلب در یک سال گذشته صادر کرده اند که از آن جمله می توان به احکامی نظیر ده سال حبس و ده سال محرومیت از فعالیت در احزاب،رسانه ها و فضای مجاری برای عماد بهاور، هفت سال حبس و 74 ضربه شلاق برای مهندس امیر خرم، شش سال حبس و 74 ضربه شلاق برای دکتر سارا توسلی، سه سال حبس قطعی برای مهندس فرید طاهری و سه سال حبس قطعی برای امیر حسین کاظمی که همگی آنان از اعضا و وابستگان نهضت آزادی ایران هستند، اشاره کرد.

الجزيره: خليج فارس، نامی با قدمت بيش از دو هزار سال

رادیو فردا : به نوشته سايت انگليسی الجزيره، اين روزها واکنش های سياسی شديدی عليه تلاش آمريکا برای رواج به کارگيری نام خليج عربی به جای اصطلاح تاريخی و متداول تر خليج فارس به چشم می خورد.

الجزیره که مقرش در قطر است اخیرا در مقاله ای نوشته است در پی اعلام خطر شورای ايرانی- آمريکايی به اين اقدام، صفحه فيس بوک نيروی دريايی ايالات متحده با سيلی از شکايت ها و اعتراض هايی رو به رو شد که خواهان توضيح رسمی درباره دستورالعمل های نيروی دريايی برای برداشتن نام خليج فارس و به کارگيری خليج عربی به عنوان نام رسمی از سوی اين نهاد شدند.

نيروی دريايی ناگزير شد توضيحی در اين مورد بدهد و بر اين نکته پافشاری کند که: در اين ترديدی نيست که اين تصميم به هيچ رو ناشی از بی احترامی و ناديده انگاشتن گذشته پرافتخار شما نيست، گذشته ای که بسيار پيش از موجوديت ما به عنوان نيروی دريايی وجود داشت.

الجزیره می نویسد شايد راست بگويند و آهنگ بی احترامی نداشتند. اما نيروی دريايی ايالات متحده به روشنی از توجيه و آوردن منطق برای تغيير نام آبراهی که فلات ايران را از شبه جزيره عربستان جدا می سازد، عاجز ماند. در برابر اين واکنش ها تنها اقدامی که اين سازمان کرد، دسترسی به صفحه وبسايت خود را برای انعکاس شکايات مردم مسدود کرد، با اين توضيح که:
هدف ما اين نيست که جلوی صدای شما را بگيريم بلکه نيت ما اينست که ديگران هم فرصت انعکاس نظرات شان را داشته باشند.

اصطلاح خليج عربی اکنون دهه هاست که گاه و بيگاه توسط افراد نيروی دريايی و دولت آمريکا و بسياری از کشورهای عربی به کار می رود.

با اينهمه اين مجادله اکنون با انتشار دستورالعمل نيروی دريايی و به کارگيری اين اصطلاح به تازگی از سوی اندرو شاپيرو، معاون فرماندهی امور نظامی سياسی ايالات متحده، هنگامی که سخن از فروش بزرگ جنگ افزار به عربستان سعودی می راند، شدت و حدت بيشتری يافت.

این سایت می افزاید اما از نظر تاريخی اين آبراهه مورد بحث در طول بيش از دو هزار سال در نقشه ها و اسناد رسمی تاکنون به عنوان خليج فارس شناخته شده است. حتی پس از ظهور اسلام، جهان عرب همواره از آن با نام بحر فارس (دريای پارس) نام برده است.

موج افکار عربی در مورد اين تغيير نام در سالهای ۶۰ ميلادی گسترش يافت. هنگامی که با کمال شگفتی مدافعان عمده اين تغيير، هويت-خواهان عربی بودند که معتقد بودند ايران با دستياری واشنگتن در جنگ ۱۹۷۳ عرب و اسرائيل به اسرائيل ياری رسانده است.

الجزیره در پایان می نویسد نام خليج فارس هنوز از سوی برخی کشورهای جهان و از جمله از سوی برخی بخش های دولت آمريکا نامی رسمی به شمار می رود. اين نام همچنين با استانده های جهانی سازمان ملل متحد مطابقت دارد که می گويد:

هر گونه تغيير يا دگرگونی نامهای ثبت شده در قراردادها و نقشه های تاريخی همچون انهدام آثار باستانی است و عملی ناشايست به شمار می رود. از اين رو نامهای مناطق جغرافيايی که نشان دهنده يک هويت يگانه تاريخی است، نبايد دستاويزی برای اهداف سياسی به منظور رسيدن به آماجی سياسی، قبيله ای يا نژادی در راستای ستيزه با منافع و ارزش های ديگران قرار گيرد.

در بند ۳۵۰ زندان اوین چه می گذرد

کلمه : به دلیل نبود امکانات پزشکی و بهداشتی مناسب، شیوع آنفولانزا و بیماری های ویروسی در بند ۳۵۰ زندان اوین گزارش شده است .

براساس گزارش های رسیده ار بند ۳۵۰ اوین به کلمه، تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند که بیشترشان از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات هستند در این بند زندان اوین نگهداری می شوند . طبق آمارهای غیر رسمی بیش از ۱۵۰ زندانی سیاسی در این بند نگهداری می شوند .بندی که چند ماه پیش، به بند امنیتی ۳۵۰ تغییر نام داد.

اکنون با نزدیک شدن فصل زمستان، مانند سال گذشته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند مبتلا به آنفولانزا و بیماری های ویروسی ناشناخته با علایمی چون تهوع و سرگیجه شده اند که به دلیل نبود پزشک و داروی مناسب موجب نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی شده است .وقتی زندانیان سیاسی این بند به بیماری مبتلا می شوند باید تا هفته ها منتظر رفتن به بهداری زندان بمانند که این موضوع موجب مزمن شدن بیماری شان و همچنین انتقال بیماری به سایر زندانیان می شود .

۳۵۰ بدون کوچکترین امکانات رفاهی و بهداشتی

درست در انتهای بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات بندی قرار دارد که سطحش از سایر بندها پایین تر است و به بند ۳۵۰ یا کارگری معروف شده است .این بند با کوچکترین امکانان رفاهی و بهداشتی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی را در خود جای داده است. این بند تنها یک هواخوری کوچک دارد که زندایان هر روز ساعت شش صبح برای آمار گیری مجبورند در آن جا حاضر شوند . مسوولان زندان هر روز در این ساعت زندانیان را می شمارند یا به قول خودشان آمار گیری می کنند . این موضوع حتی شامل حال زندانیان بیمار هم می شود و زندانیان بیمار هم مجبورند در آن وقت صبح در حیاط زندان حاضر شوند. این مساله بارها موجب اعتراض زندانیان شده است .

این بند در گذشته به یک کتابخانه کوچک مجهز بود که بعد از مدت کوتاهی تعطیل شد و اکنون زندانیان هیچ جایی را برای گذراندن اوقات خود ندارند . این در حالی است که سایر بندهای زندان اوین مجهز به کتابخانه و واحدهای فرهنگی هستند اما مسوولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی برای فشار بیشتر به زندانیان سیاسی آنها را از این حقوق اولیه هم محروم کرده اند.

وضعیت نامناسب و تداد اندک سرویس های بهداشتی از دیگر مشکلات این بند از زندان اوین است. بند ۳۵۰ تنها دو حمام و دستشویی دارد و به قول زندانیان این بند تمام وقت آنها در روز به منتظر ماندن در صفهای طولانی حمام و دستشویی می گذرد .

افزایش شرایط امنیتی بند ۳۵۰ زندان اوین

ماه ها از قطع تلفنهای بند ۳۵۰ می گذرد . در این ماه ها بارها خانواده زندانیان سیاسی در این باره به دادستانی تهران و دیگر مراجع قضایی مراجعه کرده اند . آنها همچنین با ارسال نامه به مراجع مختلف خواهان وصل مجدد تلفن ها شده اند . اما هر بار این خواسته ها بی پاسخ مانده است .

در مرداد ماه سال جاری تلفن های این بند قطع شد . پیش از این تاریخ هر زندانی می توانست دو یا سه دقیقه در روز با خانواده خود صحبت کند و از این طریق جویای احوال شان شود. اما پس از قطع تماسهای تلفنی که مسوولان زندان دلیل آن را محدود کردن ارتباط زندانیان با خانواده ها و جلوگیری از خروج اخبار زندانیان سیاسی اعلام کرده اند، خانواده ها تنها هفته ای یک بار آن هم به صورت کابینی یعنی از پشت شیشه هایی قطور و مات و با گوشی تلفن قادرند زندانی خود را ملاقات کنند .این مساله برای زندانیانی که فرزند کوچک دارند و یا خانواده هایشان در شهرستان زندگی می کنند شرایط دشوارتری ایجاد کرده است . کودکان این زندانیان به دلیل آسیبهای زیاد ملاقات کابینی چون از این ملاقات محرومند و دیگر قادر نیستند صدای پدران شان را بشنوند . همچنین خانواده های شهرستانی هم به هر دلیل قادر نیستند هر هفته برای ملاقات بیست دقیقه ای به تهران مراجعه کنند . این موضوع شامل زندانیان محکوم به اعدام و یا اتباع خارجی هم می شود و آنها هم اجازه ندارند با خانواده های همیشه نگران شان تماس تلفنی بگیرند .

محرومیت زندانیان از ملاقات حضوری

محرومیت از ملاقات حضوری بدون حایل شیشه و آهن همواره یکی از خواسته های زندانیان این بند و دیگر زندانیان سیاسی زندان اوین از جمله بند نسوان بوده است .

طبق آیین نامه سازمان زندانها هر زندانی می تواند در هر ماه یک بار با خانواده اش ملاقات رو دررو و حضوری داشته باشد .اما این ملاقات ها هم کم کم و با اشکال تراشیهای فراوان و اینکه باید مبتنی بر اجازه دادستان باشد لغو شد . ابتدا خانواده زندانیان این بند با مراجعه به دادستانی تهران و نوشتن نامه های کتبی مجوز ملاقات حضوری را دریافت می کردند .اما اکنون ماه هاست که زندانیان از این حق اولیه خود محروم شده اند .مسوولان زندان و دادستانی تهران دلیل این کار را نیز ممانعت از خارج شدن اطلاعات و اخبار زندانیان سیاسی به بیرون عنوان کرده اند.این درحالی است که خانواده ها پیش از انجام ملاقات حضوری، توسط ماموران زندان مورد بازرسی دقیق قرار می گرفتند.

برخی از خانواده های زندانیان سیاسی این بند می پرسند تا کجا برای محدود کردن زندانیان سیاسی و ترس از خروج اطلاعات مسوولان قصد دارند به امنیتی کردن این بند ادامه دهند .زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین بارها در اعتراض به این شرایط ناگوار دست به اعتصاب غذا و اعتراض زده اند . اما معمولا با زندانیان معترض برخوردهای خشن تری می شود تا جایی که آنها را به زندانی مانند رجایی شهر تبعید کرده و یا برای آنان پرونده سازی جدید کرده اند .

آخرین وضعيت رضا شهابی کارگر زندانی در اوین

بر اساس خبری که به تایید خانواده رضا شهابی رسیده است،دادگاه انقلاب به جای بررسی مراحل آزاد کردن رضا شهابی مستقیما پرونده ی رضا را برای محاکمه در دستور کار قرار داده است و رضا شهابی را در صبح روز یکشنبه 28 آذرماه به دادگاه انقلاب واقع در خیابان انقلاب منتقل کرده اند تا دادگاهش تشکیل شود.
در ابتدا می خواستند رضا را در شعبه ی 15 دادگاه به ریاست قاضی صلواتی و با وکیل تسخیری محاکمه کنند، ولی با واکنش و اعتراض رضا مواجه شدند واو عنوان کرده که وکیل من آقای مسعود شفیعی است و در نتیجه دادگاه تشکیل نشد. این در حالی است که تا کنون به اقای شفیعی اجازه ی دیدن پرونده یا ملاقات با رضا و یا هرگونه دسترسی به مراجع قضایی را نداده اند.پس از لغو جلسه ی دادگاه آقای شفیعی به شعبه مراجعه کرد و عنوان کرد که وکالت آقای شهابی را او بر عهده دارد و نامه ی ملاقات دریافت کرد و قرار شده که به زندان رفته و با رضا ملاقات کرده و پس از اخذ امضاء موکل، پرونده را جهت مطالعه دریافت کند و پس از آن دادگاه در آینده و با وکالت او تجدید شود.
رضا را به زندان برگرداندند و دوستان و خانواده اش او را درون ماشین مخصوص انتقال زندانیان در حالی که دستبند به دستش زده شده بود دیدند و برایش دست تکان دادند، او خندان بود و به نظر می آمد روحیه اش هنوز عالی است.
همچنین شهابی کارگر زندانی در بند 209 زندان اوین، اعلام کرده که با توجه به جریان افتادن بررسی پرونده اش و به ویژه نظر به درخواست های مکرر جنبش کارگری از وی ،او از شامگاه روز یکشنبه 28 آذرماه به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد اما چنانچه در بررسی پرونده اش و صدور حکم آزادیش اخلالی ایجاد شود او مجددا دست به اعتصاب غذا خواهد زد.رضا از تمامی کسانی که از وی حمایت کرده اند تشکر کرده و خواسته است سلام وی را به همه ی آنان ابلاغ کنند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

فشار بر خانواده فعالين دانشجويي

در راستای فشار بر فعالین دانشجویی، اخیرا وزارت اطلاعات دور جدیدی از تهدید را بر علیه فعالین دانشجویی آغاز کرده است.
به گزارش دانشجونیوز، اداره اطلاعات شهرستان ایلام برای چندمین بار اقدام به تهدید خانواده فرشاد دوستی پور نموده است. مامورین داره اطلا عات در تماس تلفني با خانواده فرشاد دوستي پور ، ایشان را تهدید به بازداشت کرده اند. دوستی پور که پیش از این به دوسال حبس تعزیری محکوم شده بود، هم اکنون در کردستان عراق ساکن است و کماکان به فعالیت های رسانه ای اش ادامه می دهد که موجبات خشم دستگاه امنیتی را فراهم آورده است.
لازم به ذکر است که از شیوه های سیستم امنیتی برای ممانعت از فعا لیت فعالین سیاسی اعمال فشار به خانواده های آنان است.

انقلاب جدید در فیزیک : کشف شواهد وجود دنیاهای موازی با جهان ما

دانش - با کشف چهار الگوی دایروی در تابش زمینه کیهانی دانشمندان حدس می‌زنند این الگوها مربوط به محل برخورد دیگر جهان‌های موازی با دنیای ما باشد. تایید یا رد این فرضیه در گرو اطلاعات فضاپیمای پلانک است.

محمود حاج‌زمان: در اوایل قرن بیستم، دانشمندان توانستند با خیره شدن به دوردست‌های عالم و مشاهده آن‌چه در حال وقوع است، نظریه‌ای برای نحوه شکل‌گیری جهان ارائه دهند. طبق این نظریه، همه چیز با یک انفجار بزرگ آغاز شد، انفجاری که بلافاصله با یک دوره کوتاه از انبساط فوق سریع که تورم خوانده می‌شود، همراه شد. شاید این سرآغاز همه چیز باشد، اما اخیرا گروهی از دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که شاید چیزی قبل از آن وجود داشته که شرایط اولیه را برای تولد جهان ما فراهم کرده است.

به گزارش نیوساینتیست، گروهی از محققان به رهبری استفان فینی در بررسی موضوع پیش مهبانگ، چهار الگوی دایره‌ای را در تابش زمینه کیهانی کشف کرده‌اند که وجود آنها از نظر آماری بسیار بعید است. دانشمندان تصور می‌کنند که اینها نشانه‌هایی از کوفتگی دنیای ما هستند که حاصل برخورد آن با دنیاهای دیگر است. اگر این حدس درست باشد، این یافته نخستین مدرکی است که وجود دنیاهای دیگری به غیر از دنیای ما (دنیاهای موازی) را ثابت می‌کند.

این ایده که دنیاهای دیگری در آن بیرون وجود دارد چیز تازه‌ای نیست. دانشمندان قبلا این فرضیه را مطرح کرده‌اند که شاید ما در شرایطی چند دنیایی زندگی می‌کنیم که از بی‌نهایت دنیا تشکیل شده است. مفهوم چنددنیایی ریشه در مفهوم تورم ابدی دارد. در این مفهوم، دوره تورمی که دنیای ما بلافاصله پس از مهبانگ آن را تجربه کرد، تنها یکی از بی‌شمار دوره‌های تورمی است که در قسمت‌های مختلف فضا اتفاق می‌افتد و هنوز هم ادامه دارد. هم‌زمان با توقف تورم در بخشی از فضا، بخش دیگری از آن شاهد تورم خواهد بود. در این حالت دنیاهای جدید به طور پیوسته در یک گستره وسیع و رو به رشد فضا-زمان به وجود می‌آیند؛ همان‌طور که یک حباب پس از تولید شدن به سرعت فضای اطراف خود را با خصوصیات فیزیکی‌اش پر می‌کند. تورم ابدی همان‌گونه که از نام آن نیز بر می‌آید، بی‌نهایت بار اتفاق می‌افتد و بی‌نهایت دنیا را به وجود می‌آورد که منجر به خلق چنددنیایی می‌شود.

این دنیاهای بی‌نهایت گاهی اوقات دنیاهای حبابی نامیده می‌شوند، ولو این‌که شکل نامنظمی داشته باشند. دنیاهای حبابی می‌توانند به اطراف حرکت کنند و گه‌گاه با سایر دنیاهای حبابی برخورد می‌کنند. اگر دنیای ما با یک دنیای حبابی دیگر برخورد کند، این تصادف انفجارهای عظیمی از انرژی به دنبال خواهد داشت. اگر این برخورد قبل از اتمام تورم دنیای ما رخ داده باشد، ممکن است از خود ردی به جای گذاشته باشد که تا امروز نیز قابل ردیابی باشد. این همان چیزی است که فینی و همکارانش کشف کرده‌اند.

آن‌طور که فینی و همکارانش در مقاله‌شان توضیح می‌دهند، چنین برخوردی دوام تورم را در ناحیه برخورد تغییر می‌دهد که باعث ایجاد ناهمسانی‌هایی در کیهان‌شناسی داخل حباب می‌شود که در تابش زمینه کیهانی خود را نشان می‌دهد. اگر تورم بیش از مقدار معمول طول بکشد، چگالی ماده در ناحیه برخورد کمتر از نواحی اطراف خواهد بود. این مساله خود را به شکل نقطه‌ای سرد در تابش زمینه کیهانی نشان می‌دهد. به طور عکس، دوره کوتاه‌تری از تورم منجر به ایجاد یک نقطه گرم در این تابش می‌شود. این دانشمندان با استفاده از الگوریتمی که به دنبال برخوردهای حبابی با مشخصات خاصی در تابش زمینه کیهانی می‌گشت، توانستند چهار الگوی دایره‌ای را کشف کنند.

با این وجود، این محققان تایید می‌کنند که یافتن طیف وسیعی از مشخصات غیرمحتمل آماری در یک مجموعه داده بزرگ مانند تابش زمینه کیهانی کار ساده‌ای است. در نتیجه برای تایید این ادعا، تحقیقات بیشتری لازم است. موضوعی که با استفاده از داده‌های ماهواره پلانک که تفکیک‌پذیری آن سه برابر بهتر از ماهواره دبلیومپ ناسا -که نقشه فعلی تابش زمینه کیهانی توسط آن تهیه شده- است، در کوتاه مدت قابل دستیابی است. اگر داده‌های آتی وجود یک برخورد حبابی را تایید کنند، باعث تقویت نظریه‌های دیگر مانند نظریه ریسمان می‌شود که مستلزم وجود تعداد بی‌شماری دنیا با مشخصات متفاوت هستند. چنین کشفی منجر به ایجاد یک بینش عمیق نه فقط نسبت به دنیای خودمان، بلکه نسبت به تمام دنیاهای چندگانه ماورای آن خواهد شد.

جایزه سال عکس یونیسف به عکاس ایرانی تعلق گرفت

بی بی سی : صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، مجید سعیدی، عکاس ایرانی را به عنوان یکی از برندگان جایزه عکس سال ۲۰۱۰ برگزیده است.
جایزه دوم سال ۲۰۱۰ یونیسف آلمان به خاطر مجموعه عکس آقای سعیدی از زندگی یک پسر بچه پناهنده افغانی به او اعطا شده است.

آقای سعیدی که عکاس آژانس عکس گتی ایمجز آمریکاست، علاوه بر رسانه های داخلی ایران با مجله تایم نیز همکاری کرده است.

مجید سعیدی در این مجموعه به زندگی اکرم هشت ساله نگاهی انداخته است که به همراه خانواده اش در پاکستان زندگی و از طریق جمع آوری زباله امرار معاش می کند.

اکرم در حین کار به علت برق گرفتگی دستش را از دست داده است.

عکس برگزیده آقای سعیدی، مینا خواهر اکرم را نشان می دهد که در حال بازی با دست مصنوعی برادرش است.

جایزه نخست رقابت یونیسف به اد کاشی، عکاس آمریکایی و جایزه سوم به جی ام بی آکاش تعلق گرفته است.

یونیسف هر سال با برگزاری رقابت عکاسی، از عکاسانی که زندگی کودکان در سراسر جهان را به تصویر می کشند، تقدیر می کند.

یونیسف علاوه بر سه عکاس برگزیده، از هفت عکاس دیگر نیز تقدیر کرده است.

مجید سعیدی، پیش از این نیز در رقابت های داخلی و بین المللی جایزه گرفته است. او از روزنامه نگارانی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، بازداشت شدند.

آغاز توزیع کوپنی فرآورده‌های نفتی

خبرگزاری مهر: معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز توزیع کوپنی گاز مایع و نفت سفید مشترکان همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از آمادگی تمامی جایگاه‌ها برای عرضه بنزین سه نرخی و گازوئیل دونرخی خبر داد و گفت: هم اکنون سامانه پرداخت الکترونیکی در تمامی جایگاه‌ها نصب و راه اندازی شده است.

علیرضا ضیغمی در تشریح اقدامات وزارت نفت برای تامین نفت سفید و گاز مورد نیاز مشترکان همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: با هماهنگی وزارتخانه های نفت و کشور میزان قابل توجهی کوپن برای توزیع گاز مایع و نفت سفید در سراسر کشور توزیع شده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه این کوپنها توسط 37 منطقه پخش فرآورده های نفتی در 32 استان کشور توزیع شده است، تصریح کرد: بر اساس هماهنگی انجام شده با ستاد سوخت استانها با عرضه هر برش کوپن 2 کپسول 11 کیلوگرمی گاز مایع به خانوارها تحویل می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفیتی همچنین با تاکید براینکه برای توزیع نفت سفید مطابق با تعداد افراد خانوارها این حامل انرژی توزیع شده است، تاکید کرد: برای توزیع عادلانه نفت سفید در بین مشترکان مطابق با سهمیه های سالانه توزیع انجام شده است.

این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکلی در تامین نفت سفید و گاز مایع خودروها وجود ندارد، خاطر نشان کرد: تاکنون چندین میلیون قطعه کوپن در سراسر کشور توزیع شده است.

معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به آمادگی تمامی جایگاه‌های بنزین و گازوئیل برای عرضه سوخت چند نرخی تاکید کرد: همچنین سامانه کیف الکترونیکی وجه سوخت برای افزایش صرف خدمات در تمامی جایگاههای سوخت راه اندازی شده است.

حذف یارانه ها؛ قیمت دلار به حدود ۱۸۰۰ تومان خواهد رسید

وبلاگ سبز هشتم

با آزاد سازی قیمت ها به زودی قیمت دلار به حدود ۱۸۰۰ تومان خواهد رسید
چند ساعت پیش با یک کارشناس امور اقتصادی صحبت می کردم. از نام بردن ایشان معذورم، ولی از استادان برجسته دانشگاه تهران است که از حدود ۳ سال پیش در یکی از معتبر ترین دانشگاه های کانادا تدریس می کند. پس از اینکه پای تلفن به دوست دیگری پیشنهاد می کرد تا حد ممکن دارایی ها و املاک خود را به دلار تبدیل کند علت آن را جویا شدم.

خیلی سر بسته گفت که با آزاد سازی قیمت ها دولت مجبور می شود به تدریج کنترل شدید بر روی قیمت دلار را بردارد. برای همین به طور همزمان هم ارزش پول نسبت به ارزش کالا ها پائین می آید و هم نسبت به ارزش پول های خارجی. چون عملا احتکار کالا های اساسی تقریبا غیر ممکن است و البته غیر اخلاقی، پس برای حفظ ارزش دارائی بهترین راه تبدیل آن به دلار است چون دیر یا زود به مبلغی بین ۱۸۰۰ تا بالای ۲۰۰۰ تومان خواهد رسید.

همین شخص حدود سه سال پیش برای دوست مشترکی که قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن دبی را داشت به طور دقیق پیش بینی کرد که بازار جهانی سقوط فاحشی خواهد داشت و قیمت مسکن در دبی به زیر ۵۰٪ می رسد. و درست چند ماه بعد دقیقا همان شد که گفته بود.

حذف یارانه ها؛ امسال يلدايی متفاوت از سالهای گذشته

روزنامه سیاست روز: برگ هاي تقويم ملي در حالي يكي پس از ديگري براي فرا رسيدن نخستين شب زمستان، كه مطابق افسانه ها و اسطوره هاي ايراني به شب يلدا نام گرفته است ، ورق مي خورند كه بيشتر اهالي اين سرزمين كهن ، ممكن است يلدايي متفاوت از سالهاي گذشته را در پيش روي داشته باشند.
بحث مكرر در زمينه اصلاح قيمت ها ،حذف يارانه ها و احتمال تغيير نرخ ها در روز هاي نخست زمستان ، چشم انداز اين شب تاريخي را براي برخي از مردم ، بسيار متفاوت كرده است . طرح اين نكته كه رويكرد اصلاح قيمت ها با افزايش قيمت ها انجام مي گيرد و طرح اين موضوع كه ساختار برنامه هاي تنظيم بازار به خاطر سنتي بودن ممكن است از كارآمدي لازم برخودار نباشند و... باعث شده است كه برخي از همشهريان تصور كنند كه بازار كالا و خدمات شب يلداي امسال با نوسان محسوس نرخ بخشي از كالاها همراه باشد. البته مطابق تجربه سالهاي گذشته ، اغلب مديران مي كوشند كه نوسان نرخ ها در دوره هاي پرمصرف ، حتي المقدور روندي منطقي داشته باشند . زيرا نوسان بيرون از انتظار نرخ ها ، از يك سو بر ميزان مصرف خانواده ها اثر مي‌گذارد و از سوي ديگر نوسان نا متعارف قيمت ها ، ممكن است نگرش و ارزيابي ها اقتصادي مردم را تحت تاثير قرار دهد .
اما با اين وجود يلداي امسال ، هنوز تحت تاثير فضايي رواني ناشي از هدفمند شدن يارانه ها قرار نگرفته است . هر چند كه برخي از شهروندان آغاز زمستان را آغاز اجرايي شدن برنامه هدفمندي يارانه ها مي دانند . زيرا نوسان نرخ كالا و خدمات هنوز از عرف همشيگي خود فرا تر نرفته است . اما زمزمه ها ي اجراي طرحي كه رسما گفته مي شود كه براساس آن قيمت ها تغيير خواهند كرد ، يلداي امسال را براي اهالي طولاني ترين شب سال پر از بيم و اميد كرده است .
بالا بودن نرخ انار در كنار افزايش نرخ برخي از اقلام آجيل و خشكبار مانند گردو و نورانه شدن قيمت هنداوانه ،ممكن است سفره شب نشينان طولاني ترين شب سال را به رنگيني پارسال نكند .
در اين باره علي اضغر پاك مهر به خبرنگار ما مي گويد : ممكن است قيمت برخي از اقلام مصرفي شب يلدا ، نرخي گران تر از سال گذشته داشته باشند اما بدون هندوانه هم مي شود شادي كرد .

قيمت رسمي كالا ها در بازار شب يلدا
نوسان نرخ كالا و خدمات هر هفته از سوي بانك مركزي اعلام مي‌شود . دقت آمارهايي كه از سوي بانك مركزي انتشار مي يابند ، چنان بالاست كه حتي نوسان هاي بسيار اندك را هم با درصد هاي دقيق در اختيار رسانه ها قرار مي دهند . مطابق رقم ها و درصد هاي اعلام شده از سوي اين مركز ، نوسان نرخ ها در دو هفته اخير همچنان از آهنگي ملايم برخودار بوده است . ارزيابي درصد تغيرات اعلام شده پيش از هر چيز بيانگر آن است كه نوسان نرخ بخش قابل توجهي از قيمت كالاهاي مصرفي در شب زنده داري يلداي امسال ، چندان متفاوت تر از هفته هاي پيش نخواهد بود. در زير بخشي از درصد اين تغيرات انتشار مي يابد:
در گروه لبنيات بهاي پنير پاستوريزه اندكي كاهش داشت. قيمت ساير اقلام اين گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. قيمت تخم مرغ كاهش يافت و شانه‌اي ‌٢٨٤٠٠ الي ‌٣٧٠٠٠ ريال فروش مي‌رفت.
در گروه برنج، بهاي برنج وارداتي غير تايلندي اندكي كاهش داشت. قيمت برنج داخله در جه يك و برنج داخله درجه دو بدون تغير بود. در گروه حبوب بهاي نخودو لوبيا قرمز افزايش جزئي و قيمت عدس و لوبيا سفيد كاهش جزئي يافت. بهاي ساير اقلام اين گروه ثابت بود.
در هفته مورد بررسي، در ميادين زير نظر شهرداري تهران خربزه عرضه كمي داشت ولي بقيه اقلام ميوه و سبزي تازه را كه تعدادي از آنها از نظر كيفي در سطح پاييني قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان ميادين ميوه و تره بار مي‌فروختند. ميوه فروشي‌هاي سطح شهر اقلام مرغوب ميوه و سبزي تازه را عرضه مي‌نمودند كه در گروه ميوه‌هاي تازه قيمت پرتقال درجه يك، نارنگي و ليموشيرين كاهش ولي بهاي ساير اقلام اين گروه افزايش داشت. در گروه سبزي‌هاي تازه قيمت كدو سبز اندكي كاهش ولي بهاي ساير اقلام اين گروه به ويژه گوجه فرنگي نسبت به هفته قبل افزايش يافت.
در اين هفته قيمت گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ اندكي كاهش ولي بهاي گوشت گوسفندي اندكي افزايش داشت.
در هفته مورد بررسي، بهاي قند و شكر كاهش جزئي ولي قيمت روغن نباتي مايع افزايش جزئي يافت. بهاي چاي خارجي و روغن نباتي جامد نسبت به هفته قبل ثابت بود.

گروه‌هاي مواد خوراكي
در گروه لبنيات بهاي پنير پاستوريزه معادل ‌٣/٠ درصد كاهش داشت. قيمت ساير اقلام اين گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. بهاي تخم مرغ معادل ‌٨/١ درصد كاهش يافت.
در گروه برنج قيمت برنج وارداتي غير تايلندي معادل‌٣/٠ درصد كاهش داشت. بهاي ساير اقلام اين گروه بدون تغيير بود. در گروه حبوب قيمت نخود معادل ‌٤/٠ درصد و لوبيا قرمز ‌٦/٠ درصد افزايش ولي بهاي عدس و لوبيا سفيد هر يك ‌٢/٠ درصد كاهش يافت. قيمت ساير اقلام اين گروه ثابت بود.
در گروه ميوه‌هاي تازه بهاي پرتقال درجه يك معادل ‌٥/١٠ درصد، نارنگي ‌٨/٢ درصد ليموشيرين ‌٧/٢ درصد كاهش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه بين ‌٦/١ درصد تا ‌٨/١٠ درصد افزايش داشت. در گروه سبزي‌هاي تازه بهاي كدو سبز معادل ‌١/٢ درصد كاهش ولي قيمت گوجه فرنگي ‌٥/٨٢ درصد و ساير اقلام اين گروه بين ‌٢/٠ درصد تا ‌٥/٣ درصد افزايش يافت.
بهاي گوشت تازه گاو و گوساله معادل ‌٣/٠ درصد و گوشت مرغ ‌٥/٠ درصد كاهش ولي قيمت گوشت گوسفند ‌٦/٠ درصد افزايش داشت.

قند، شكر، چاي و روغن نباتي
در هفته مورد گزارش نسبت به هفته قبل، بهاي قند معادل ‌١/٠ درصد و شكر ‌٤/٠ درصد كاهش ولي قيمت روغن نباتي مايع ‌٢/٠ درصد افزايش يافت. بهاي چاي خارجي و روغن نباتي جامد نسبت به هفته قبل ثابت بود.
به هر حال مسئولان تنظيم بازار همانگونه كه بارها اعلام كرده اند سياست هاي تنظيم بازار را همچون راهبردي جدي پيگري خواهند كرده‌اند. سياست هاي كه عمدتا بر برنامه ريزي هاي اقتصادي متكي است و مي‌كوشد كه با پرهيز از دخالت هاي صرفا تعزيراتي ، بازار عرضه و تقاضا را به سوي تعادل به حركت درآورد . از اين رو پايداري نرخ ها در هفته هاي منتهي به شب يلداي امسال به نظر مي رسد كه مي بايد به عنوان نخستين آزمون مديران بازرگاني براي تنظيم عالمانه بازار تلقي شود.

حذف یارانه ها؛ قیمت آرد نان 40 برابر شد

معاون وزیر بازرگانی در گفت‌وگو با فارس، در واكنش به این سؤال كه قیمت آرد چقدر تعیین شده است اظهار داشت: هر كیلوگرم آرد در كل كشور بین 280 تا 300 تومان خواهد بود و در واقع از امروز دیگر آرد 75 ریالی وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینكه قیمت نان را استانداری‌ها بر اساس ملاحظات استانی تعیین می‌كنند، اظهار داشت: در خصوص قیمت نان استان تهران نیز با استانداری تهران توافقاتی صورت گرفته است.
معاون وزیر بازرگانی اظهار داشت: با توجه به سهمیه‌ای كه هنوز در اختیار نانوایی‌ها هست تا اطلاع ثانوی قیمت نان تغییر نمی‌كند و پس از اطلاعیه استانداری‌ها در خصوص قیمت نان همه واحدها با آرد تك نرخی و قیمت مشخص اقدام به فعالیت می‌كنند.

حذف یارانه ها؛ افزایش 20تا125درصدی كرایه بین شهری

مدیر عامل اتحادیه سواری كرایه بین‌شهری گفت: مطابق مجوزهای صادره از سوی دولت نرخ كرایه‌ اتوبوس‌های ویژه و خودروهای سواری بین‌شهری 20 درصدوبخش مسافربری 125 درصد افزایش خواهد یافت.

حاج‌رحمت محمدعلی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص تدابیر پیش‌بینی شده برای كنترل نوسانات احتمالی نرخ كرایه‌های وسائط نقلیه، اظهار داشت: خوشبختانه به رغم اجرایی شدن قانون هدفمندسازی از صبح روز جاری همه چیز عادی و به روال معمول در حال جریان است و اتفاق نامتعارفی مربوط به نرخ كرایه‌های وسائط نقلیه را شاهد نیستیم.
وی ادامه داد: سهمیه سوخت خودروهای سواری بین‌شهری تا كنون 750 لیتر با نرخ 100 تومان بود كه از امشب مطابق سهمیه‌‌بندی جدید قرار است سهمیه سوخت 750 لیتری خودروهای سواری بین‌شهری به 400 تومان در سهمیه دی‌ماه افزایش یابد ضمن آنكه 400 لیتر هم بنزین تشویقی به نرخ 100 تومان به این دست خودروها تعلق یافته است.
وی با اشاره به اینكه مجوز افزایش 20 درصدی نرخ كرایه‌های بین شهری برای سواری‌ها صادره شده است، افزود: مطابق سیاست اتحادیه مقرر شده است تا روزی كه خودروها از سهمیه 400 لیتر به بهای 100 تومان برخوردار هستند نرخ كرایه‌ها تغییر پیدا نكند اما با اتمام سهمیه‌ بنزین 100 تومانی براساس برنامه‌ریزیهای از پیش صورت گرفته در بخش سواری نرخ كرایه خودروها در بخش سواری 20 درصد افزایش خواهد یافت.
مدیر عامل اتحادیه سواری كرایه بین‌شهری در خصوص تغییر كرایه اتوبوس‌های بین‌شهری، گفت: سقف افزایش نرخ كرایه اتوبوس‌های بین‌شهری مطابق مصوبات صورت گرفته 20 درصد اعلام شده است مشروط بر اینكه تا 10 روز از گازوئیل 15 تومانی مصوب قبل استفاده ‌كنند و پس از این مدت نرخ گازوئیل آنها تا 150 تومان افزایش می‌یابد كه مجاز به افزایش نرخ كرایه‌ها تا 20 درصد هستند.
وی در پاسخ به این سؤال كه تا چه زمانی نرخ‌های مصوب ثابت خواهند ماند، تصریح كرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته در بخش بار 15 درصد، در بخش مسافربری عادی كه از سال 81 هیچ تغییر نداشت 125 درصد، سواری كرایه و اتوبوس‌های ویژه كه همیشه نرخ كرایه آنها توافقی تعیین می‌شد مجاز به افزایش 20 درصدی كرایه‌ها شده‌اند.
وی در خصوص افزایش كرایه خودروهای داخل شهری، خاطرنشان كرد: مطابق آخرین اطلاعات و اخبار واصله تا كنون هیچ مجوزی مبنی بر افزایش كرایه خودروهای داخل شهری صادر نشده است هر چند شایعاتی مبنی بر افزایش 10درصدی نرخ كرایه خودروهای داخل شهری مطرح است.
محمدعلی با اشاره به اینكه تمامی خودروهای سواری تحت پوشش شركت‌های تعاونی مسافربری فعالیت می‌كنند، تأكید كرد: هر گونه تخطی و عدول از حدود قانونی تعیین شده برای رانندگان متوجه شركت‌های متولی و قابل پیگیری از طریق مراجع قانونی اعم از سازمان حمل و نقل با شماره تماس 1888و 3000020 و تغزیرات است.
وی گفت: انتظار بخش خودرویی كشور از مسئولان بالادست و تصمیم‌گیر كشوری، كنترل و نظارت بر بازار قطعات جانبی خودروها و لوازم یدكی وسائط نقلیه است تا رانندگان در تأمین ملزومات خود با مشكل مواجه نشوند.
وی تصریح كرد: البته دولت طی تمهیدات پیشگیرانه حجم عظیمی از قطعات جانبی خودرو و لوازم یدكی وسائط نقلیه را در انبارهای ذخیره‌سازی كرده است كه در زمان بروز بحران‌های احتمالی از این ظرفیت‌ها برای كنترل بازار استفاده خواهد كرد.

افزایش قیمت بنزین؛ اعتصاب قایق های مسافربری بندرعباس-قشم

یکی از کاربران گوگل ریدر

قایق های مسافربری بندرعباس-قشم در اعتراض به قیمت بنزین اعتصاب کردند و مسافرها سرگردان شدند.

الان از دوستی که برای ماموریت اداری میخواست از بندرعباس بره قشم خبر دار شدم قایق های مسافربری بخاطر بنزین اعتصاب کردن و تعداد زیادی مسافر سرگردون شدن! اگر ادامه پیدا کنه کار خیلی ها مختل میشه. روزانه تعداد زیادی مسافر مجبورن از همین تنها راه ارتباطی رفت و آمد کنن. کاش لااقل از اونها یاد می گرفتیم

فقر در کنار نفت؛ سه کلاس برای 500 دانش آموز در خوزستان

اهواز - خبرگزاری مهر: سه کلاس با امکانات نامناسب و فرسوده تمام داشته هایی است که مدرسه قلی پور در شهرک عشایری شهید قلی پور شوشتر برای 500 دانش آموز منطقه فراهم کرده است.

مدرسه قلی پور جایی همین نزدیکی است، کنار من و تو که بی دغدغه بارها و بارها از کنار مدرسه های بزرگ شهر گذر می کنیم بی آنکه بدانیم کودکانی برای رسیدن به آرزوهای دورشان چه معصومانه در برابر سیل ویرانگر محرومیت صبوری می کنند. همین نزدیکی است محرومیتی که کودکان عشایری سالهاست آن را تلفظ می کنند و با الفبای فقر و نداشتن ابتدایی ترین لوازم رفاهی آشنا هستند.

در هفت کیلومتری شوشتر در بیابانی از خاک و سنگ، تابلوی شهرک عشایری شهید قلی پور خودنمایی می کند. از ابتدای ورودی شهرک تا مدرسه شهید قلی پور خاکستری خاکستری است. اینجا خبری از امکانات رفاهی موجود در شهرها نیست. همه چیز آنقدر گویاست که نیازی نیست بپرسی و بشنوی... تا چشم کار می کند محرومیت است.

به مدرسه که می ‌رسی، ساختمان کوچکی با درب بزرگ رنگ و رو رفته ای چشم انداز مدرسه را برایت ترسیم می کند، مدرسه ای که تابلوی سر در آن حکایت از مدرسه راهنمایی دخترانه حضرت خدیجه دارد اما وقتی در باز می شود و وارد می شوی تابلوی دیگری با عنوان دبستان پسرانه شهید قلی پور تو را به حیرت می برد.

بوی مشمئز کننده سرویسهای بهداشتی خراب مدرسه در گوشه سمت چپ انتهای حیاط، آبخوریهای خراب، گرد و خاک زیاد حیاط و بی جان بودن مدرسه آنقدر به چشم می آید که از پا گذاشتن به مدرسه بیزارت می کند چه برسد به اینکه بمانی و بخوانی و زندگی کنی. دیوارها تخریب شده و کثیف هستند. روی نیمکتهای چوبی با یک عالم کنده کاری سه یا چهار دانش آموز می نشینند و به دهان معلم یا دست او که پیاپی مطالبی را روی تخته می نویسد، خیره می شوند. با وجود همه کاستیها اینجا دانش آموزانش شبها خواب معلم شدن می بینند و خود را روزی معلم کلاس دیگری می پندارند.

این مدرسه سه کلاسه با وجود همه این محدودیتها دارای 500 دانش آموز دختر و پسر در مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی است که به دلیل کمبود کلاس دانش آموزان آن در سه خانه استیجاری فاقد امکانات پخش شده اند.

معمولا در جامعه آموزشی ایران مدارس کپری را همه به عنوان پائین ترین سطح محیط آموزش مورد بررسی قرار می دهند در صورتیکه گاه یک مدرسه قدیمی خطر آفرین تر از یک مدرسه کپری است. مدرسه کپری در حقیقت نماد مدارسی است که در مناطق محروم با حداقلهای مصالح بومی ساخته می شود و سالیان سال است که در ماه های منتهی به سال قابل تحصیلی بودن یا نبودن آنها تیتر رسانه ها می شود اما شاید به جرات بتوان گفت محرومترین مدرسه ایران مدرسه ای است که محروم از دیده شدن باشد. وقتی هیچکس محرومیت یک مدرسه روستایی دور افتاده را نمی بیند امیدی هم به رفع محرومیت آن نیست.

فضای آموزشی تنها منحصر به کلاس نیست. همه مدرسه اتمسفر یادگیری است. در مدرسه ای که یادگیری محور است از در و دیوار مدرسه باید آموزش ببارد. تمام راهروها، دیوارها، وسائل موجود در فضا مثل بلندگو، لامپ، میکروفون، رنگ دیوار، مصالح ساختمانی، درخت و... منابع یادگیری هستند و می توانند تابلوهای آموزشی داشته باشند. اما اینجا خبری از هیچ نیست فقط کلاس است و میز و صندلیهای خاک خورده. این درحالی است که در جهان، فضاها و نیز برنامه های آموزشی تغییر زیادی کرده اند.

به عنوان مثال از هر فضایی در مدرسه برای آموزش دانش آموزان به بهترین وجه بهره برداری می شود. به طوری که فضای کلاسها و حتی حیاط مدرسه انباشته از وسائل و تصاویر کمک آموزشی است. بچه های امروزی دیگر محکوم نیستند ساعتها ثابت روی نیمکتها بنشینند بلکه در صندلیهای تک نفره ای می نشینند که سطح میز آنها برای استفاده از وسائل آزمایشگاهی و کمک آموزشی صاف است. با وجود این صندلیها معلمان می توانند متناسب با هر فعالیتی نحوه آرایش کلاس را تغییر دهند.

این درحالی است که اینجا دستشویی های تمیز،شیرهای درست آب و آبخوری مناسب، تنها آرزوی این کودکان است تا به داشتن مدرسه خوب افتخار کنند.

علی با چشمان درشتش اشاره می کنه به کلاسهای بدون درب مدرسه و می گوید: "کلاس ما در نداره، مهتابی داره اما مهتابیش روشن نمیشه، مدرسه ما فقط اسمش مدرسه است".

امیر کلاس پنجم است، با کیف بزرگش به نزدیک می دود و می گوید: "بگید که ما هیچی نداریم ما نه کولر گازی داریم نه وسایل ورزشی داریم نه حتی نیمکتهای سالم داریم، رضا از این نیمکت افتاد و سرش شکست، بگید ما اصلا از این مدرسه راضی نیستیم".

لیلا کلاس اول راهنمایی درس می خواند، با دوستاش از سمت خانه استیجاری که به عنوان مدرسه برای آنها اختصاص داده اند به طرف خانه می رود و می گوید: "خانم اجازه، ما در اتاقهای مردم، در خانه های کلنگی درس می خوانیم. ما دستشویی سالم نداریم، کلاسهامون کوچیک و نفس گیرند. زمستانها سرده و تابستانها هم گرم. ما یه مدرسه بزرگ می خوایم یه مدرسه که دستشویی سالم داشته باشد، آبخوری داشته باشد. آقامون گفته گرمارو تحمل کنید درس بخونید ولی ما اینجا دبیرستان هم نداریم که امید به درس خوندن داشته باشیم".

شهرک قلی پور با جمعیت بالای دو هزار و 300 نفر و بیش از سه هزار خانوار دبیرستان ندارد، دانش آموزانی که رویاهایشان ادامه تحصیل است مجبورند تا شهرک مجاور که نزدیک به سه کیلومتر با آن فاصله دارد پیاده روی کنند. در همین راستا سال گذشته در این مسیر 15 دانش آموز در راه برگشت به خانه گرفتار سیلاب شدند و یکی از آنان در این سیلاب جان داد.

این محرومیتها و نیاز کودکان عشایری به یک مدرسه با وجود همه پیگیریهای که از سوی اهالی، بخشدار و سایر مسئولان شوشتر شده است، هنوز ذره ای رفع نشده است.

رئیس آموزش عشایر گتوند در این باره می گوید: شهرک عشایری شوشتر با وجود جمعیت دانش آموزی بالا، تنها دارای یک مدرسه سه کلاسه فاقد امکانات است که از این مدرسه هم برای دانش آموزان دختر و هم برای دانش آموزان پسر در مقاطع ابتدایی و راهنمایی استفاده می شود.

مجید میرزایی ادامه می دهد: با توجه با اینکه بیش از 500 دانش آموز در حال تحصیل در این مدرسه هستند و سه کلاس درس جوابگوی این جمعیت نبوده، مجبور شده ایم با اجاره کردن سه خانه در این روستا از آنها به عنوان مدرسه و کلاس درس استفاده کنیم که این محلها فاقد هرگونه امکانات آموزشی هستند.

وی ادامه می دهد: برای مدیریت آنها نیز دچار مشکل شده ایم به طوریکه این مدرسه و سه خانه استیجاری تنها دارای دو مدیر و سه معاون هستند، معاونان و مدیران مجبورند مرتب در حال سرکشی به دو محل باشند و گاهی عدم حضور آنان در یک محل منجر به بروز اتفاقاتی شده است.

میرزایی با اشاره به عدم داشتن مستخدم و یا حتی نگهبان برای هر یک ازاین محلها اظهار می دارد: بارها از محلهای استیجاری شاهد سرقت اموال مدرسه بوده ایم چراکه این ساختمان ها مدرسه ای نیستند که حریم آن محفوظ باشد برای هر ساختمان نیاز به نگهبان داریم اما مجوز استخدام نگهبان نداریم و در این راستا هم با ما همکاری نمی شود.

این مسئول با بیان اینکه مشکل ما تنها آبخوری،دستشویی،لوله کشی وبرقکاری ساختمان نیست،می افزاید: با توجه به استیجاری بودن محلها دست ما برای تعمیرات و تهیه امکانات بسته است به طوریکه سرانه داریم اما از این سرانه نمی توانیم خرج کنیم. این موضوع نیز به مسئولان گزارش شده اما تاکنون پیگیریهای انجام شده جوابگو نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه ساخت مدرسه ای با تعداد حداقل 10کلاس درس مهمترین نیاز این منطقه است، می گوید: متاسفانه تاکنون با وجود مهیا بودن زمین مناسب برای ساخت مدرسه، همکاری لازم صورت نگرفته و بودجه مورد نیاز تامین نشده است. این در حالیست که روستای شهید قلی پور تنها روستای این منطقه است که محل اسکان عشایر بوده و مشکلاتش از همه روستاهای دیگر بیشتر است.

رئیس آموزش عشایر گتوند تصریح می کند: مناطقی هستند که دانش آموزان آن به حد نصاب نرسیده اند اما برای آنجا مدرسه ساخته اند درحالیکه در این منطقه با این جمعیت ثابت و عشایری و دانش آموزان مستعد با رتبه هوشی و ذهنی بالا از سال 82 تاکنون فقط به این مدرسه بدون امکانات و کلاس درس کم اکتفا شده است.

وی توجه مسئولان و تامین بودجه لازم برای ساخت مدرسه در این شهرک را خواستار شد.

علی القاصی دهیار شهرک قلی پور نیز می گوید: از سال 87 تاکنون در حال پیگیری موضوع مدرسه قلی پور هستیم اما از سوی مسئولان هیچ اقدامی برای حل این معضل نشده است.

وی با بیان اینکه جمعیت ثابت روستا یک هزار و 820 نفر و جمعیت عشایری بیش از 700 نفر است، می افزاید: دانش آموزان دبستانی و راهنمایی در خانه ای استیجاری درس می خوانند، خانه هایی که رنگ و بوی مدرسه در آنها نیست و پس از دوره راهنمایی نیز یا خانه نشین می شوند یا با هزاران مشکلات به دبیرستان شهرک مجاور به نام شهرک شرافت می روند.

القاصی تصریح می کند: این درحالیست که در دو سال اخیر دبیرستان این شهرک از پذیرفتن دانش آموزان شهرک قلی پور به دلیل کمبود کلاس امتناع کرده و امسال با وساطت مسئولان تنها دانش آموزان دختر را برای ثبت نام پذیرفته است.

وی ادامه داد: مشکلات مالی و فقر و محرومیت در این منطقه زیاد است. همچنین دوری مسیر دبیرستان شهرک شرافت باعث شده خانواده ها بعد از دوره راهنمایی فرزندان خود را از ادامه تحصیل باز دارند.

و اینجا چشمهایی در آرزوی داشتن مدرسه، کلاس درس، سرویس بهداشتی تمیز، آبخوری، وسایل ورزشی و امکانات تحصیلی که حق آنهاست، همچنان خیره به مسئولان است...

متأهل‌ ها بیشتر از مجردان در دام اعتیاد گرفتار می ‌شوند

خبرگزاری حکومتی فارس: مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: متأهل‌ها بیشتر از مجردان در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند و عدم رضایت از زندگی بعد از ازدواج از علل مهم این مسئله است.

حمیدرضا صرامی اظهار داشت: سیستم اعتیاد به دلیل سودآوری بالا و داشتن اهداف سیاسی که فلج کردن نسل‌ها را نشانه گرفته است به مراکز حیاتی اجتماعی یعنی خانواده‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها حمله می‌کند.

وی افزود: در رویکرد مقابله با این سیستم شوم، دستگاه‌های فرهنگی و پیشگیری باید به استقبال بروند و نباید منفعلانه عمل کنند لذا ما نیازمند استراتژی تهاجمی در برخوردها هستیم و باید از حوزه انفعال خارج شویم.

وی گفت: چشم‌انداز آینده نشان می‌دهد برای زوجین جوان که می‌خواهند فرزند داشته باشند باید مراکز و سازمان‌هایی برای مداخله‌های جدی‌تر وجود داشته باشد.

مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: اگر مشاهده می‌کنیم گرایش متأهلان به اعتیاد بیشتر از مجردها است این چشم‌انداز می‌گوید باید برای متأهلان سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می‌دهد گرایش بیشتر متأهلان به مواد مخدر به علت عدم رضایت عاطفی، جنسی و اقتصادی است لذا معتادان متأهل بشتر از معتادان مجرد هستند.

شهروند بهايی: کجای زندگی من، شما نشانی از رافت اسلامی می‌بینید؟

متن دفاعیات فرید روحانی، شهروند بهایی بازداشتی در روز عاشورا

کميته گزارشگران حقوق بشر - فريد روحانی، شهروند بهايی که در جريان وقايع پس از عاشورای سال گذشته بازداشت و روز ۲۰ آذر به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

روحانی، ۱۳ دی‌ماه سال گذشته به همراه تعداد ديگری از شهروندان بهايی بازداشت؛ و نهم اسفند با توديع وثيقه، به‌‌طور موقت آزاد شد. وی ۱۰ روز نخست بازداشت خود را در زندان اوين گذراند و پس از آن به زندان رجايی‌شهر منتقل شده بود.

اتهامات اين شهروند بهايی اقدام عليه امنيت ملی، توهين به مقدسات، تهيه خوراک تبليغاتی برای بيگانگان و برهم زدن نظم عمومی عنوان شده است.

همچنين، محل کار فريد روحانی پس از آزادی وی، توسط اداره اماکن پلمب شد. به نظر می‌رسد اين اقدام با دستور مستقيم وزارت اطلاعات صورت گرفته باشد.

متن زیر، متن دفاعیات وی است که در روز دادگاه خوانده شد:

با سپاس و تشکر از محضر دادگاه که این فرصت را به من می دهید که آخرین دفاع خود را به شما ارائه نمایم. جناب قاضی من به دلیل اینکه در یک خانوادهء بهایی بزرگ شدم و خود نیز بهایی می‌باشم، از ابتدای دوران کودکی‌ام با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌ام. در اوایل انقلاب بدلیل فشارهای روانی که بر بهائیان اعمال می‌شد برادر بزرگتر از من فوت کرد که بعدها مزار او را فرهنگ‌سرای اسلامی ساختند.

از ابتدای دوران مدرسه هر جا که می‌رفتیم یا ثبت نام نمی‌شدیم یا اگر ثبت نام هم می‌کردند یا از مدرسه اخراج می‌شدیم و یا مورد توهین و تحقیر از طرف معلمین قرآن و پرورشی قرار می‌گرفتیم. به سن تحصیلات دانشگاهی که رسیدیم ما را از ادامه تحصیل بدلیل بهایی بودن محروم نمودند. به دلیل اینکه علاقهء خاصی به وطن خود داشتم به شغل آزاد مشغول گشتم که در این راه هم مشکلات بسیار زیادی برایمان بوجود آوردند. در حال حاضر محل‌های کار بنده را تقریبا نزدیک به ۴ ماه است که غیر قانونی پلمب کرده‌اند.

تازه بعد از این‌همه گرفتاری و آزار و اذیت، این بار با مطلب جدیدی روبرو شدیم که همهء ما را شوکه کرد و آن هم مربوط به این جریاناتی است که ما را امروز بخاطرش محاکمه می‌کنید.

آقای قاضی خود شما بهتر از هر کسی می دانید که ما به دلیل مسائل اعتقادی خود ابدا در سیاست دخالت نمی‌کنیم. همچنین در پرونده‌ی من نیز کوچکترین مدرکی دال بر اینکه ما وارد سیاست شدیم وجود ندارد خود گواه این موضوع می‌باشید.

بنده را زمانی که دستگیر کردند به اوین و سپس در سلولهای انفرادی رجایی شهر حدود ۶۰ روز در بدترین شرایط و شکنجه در حالی که معتادین بقیه سلولها شبانه روز در حال فریاد زدن به دلیل کمبود داروی متادون بودند، نگهداری شدم.

آقای قاضی در تمام مراحل زندگی من صحبت از عدل و رافت اسلامی بوده حال یک سوال دارم، کجای زندگی من شما نشانی از رافت و عدل اسلامی می‌بینید؟ از روز اول بازداشتم تقاضای ملاقات با شما را کردم که بگویم حق بنده پایمال شده ولی متاسفانه صدایم به جایی نرسید.

ضمن رد کلیه‌ی اتهامات وارده‌ی مندرج در پرونده تقاضای برائت دارم.

تهدید بیست کشور آفریقایی به قطع رابطه با رژیم تهران

20 كشور آفریقایی در واكنش به عدم تحقق وعده های احمدی نژاد كه در سفر به این كشورها قول انجام آنها را داده بود، تهدید كرده اند كه سفارتخانه های خود را در تهران تعطیل خواهند كرد.
****

سایت آینده نیوز: در حالی كه مشاجرات در مورد شیوه بركناری متكی در محافل خبری و حتی در میان مردم هنوز ادامه دارد و افكار عمومی به نحوه بركناری و خارج از عرف منوچهر متكی واكنش نشان می دهند و آن را نوعی خلع سلاح كردن مامور اعزامی كشور و بی اعتبار كردن فرستاده رسمی جمهوری اسلامی در مقابل طرف خارجی قلمداد می كنند، اخبار رسیده حاكی از آن است كه مقامات سنگال نیز به این اقدام رئیس جمهور ایران واكنش نشان داده و خواهان عذرخواهی رسمی ایران از این كشور شده اند.

به گزارش تابناك، ظاهرا سفارت سنگال در تهران پیغام تهدید آمیزی به وزارت خارجه ارسال كرده و در آن خواهان عذرخواهی رسمی مقامات ایران از این حادثه شده اند.

بنابر این گزارش مقامات سنگال همچنین به این خواسته بسنده نكرده و تهدید كرده اند كه اگر به صورت رسمی از این كشور عذرخواهی نشود، سفارت خود را در تهران تعطیل خواهند كرد.

این در حالی است كه در چند روز گذشته برخی از سایت های خبری نیز گزارش هایی را منتشر كرده بودند؛ مبنی بر اینكه حدود 20 كشور آفریقایی در واكنش به عدم تحقق وعده های احمدی نژاد كه در سفر به این كشورها قول انجام آنها را داده بود، تهدید كرده اند كه سفارتخانه های خود را در تهران تعطیل خواهند كرد.

به نظر می رسد فارغ از موفق بودن یا نبودن متكی در زمان مسئولیتش ـ كه محل بحث است ـ نوع رفتار رئیس جمهور در بركناری وی، نه تنها واكنش هایی را در داخل بر انگیخته است و افكار عمومی داخلی این شیوه بركناری مامور در حال انجام ماموریت را نوعی بی اخلاقی و بی اعتبار جلوه دادن فرستادگان كشور تلقی می كنند، بلكه واكنش كشوری چون سنگال را نیز برانگیخته است تا جایی كه این كشور خود را آنقدر گستاخ می بیند كه ایران را تهدید به تعطیلی سفارتخانه خود در تهران و یا احیانا قطع رابطه با كشورمان می كند.

اینكه تصمیم یكی از مقامات در استفاده از نیرویی یا عدم استفاده از آن، به گونه ای صورت بگیرد كه از یك سو باعث بی اعتباری فرستادگان و دیپلمات های ایرانی در خارج از كشور گردد و از سویی دیگر كشور های مقابل را به گونه ای كند كه دخالت در امور داخلی ایران را به اذهان متبادر كند، از مواردی است كه نه تنها بی سابقه بوده، بلكه ممكن است فقط در شرایط فوق العاده در یك كشور اتفاق بیفتد.

ادامه بازداشت دو فعال دانشجویی دانشگاه هنــر

خبرگزاری هرانا - با گذشت بیش از ده روز از بازداشت تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران که بعد از شرکت در مراسم روز دانشجوی امسال دستگیر شده بودند، گزارش منابع دانشجویی حاکی از آن است که به جز مجید صادقی، همگی آنان آزاد شدند و این فعال دانشجویی همچنان در زندان اوین به سر می برد.

بنا بر گفته یکی از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر، وحید نصرتی، هومن جعفری، سوین شیوا، مجید صادقی، حجت صحرایی و سعیدی، دانشجویانی بودند که روز سه شنبه ١۶ آذر بعد از مراسم روز دانشجو توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.
گزارش منابع خبری جرس همچنین خاطرنشان کرد احمد حسین خانی، از اعضای انجمن اسلامی آن دانشگاه نیز که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته دو بار بازداشت و به قید وثیقه آزاد بود، از دانشگاه هنر تهران اخراج شده است.

گفتنی است با وجود تهدیدات صورت گرفته از سوی نهادها و ارگانهای امنیتی - حکومتی مستقر در دانشگاهها جهت عدم برگزاری مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر و روز دانشجو، فعالان دانشجویی و دانشجویان دانشگاههای مختلف کشور، دست به برپایی تجمعات و مراسم اعتراضی زده و در چندین مورد مورد هجوم و ضرب وشتم توسط شبه نظامیان بسیج و بازداشت توسط لباس شخصی ها قرار گرفتند .

بنا به گزارش منابع خبری و دانشجویی، تعداد دانشجویان احضار، بازداشت و ناپدید شده بعد از مراسم روز دانشجوی امسال، بالغ بر ٧٠ تن می باشد.

سرانه درمان هر نفر در ايران کمتر از 10 هزار تومان
سرانه درمان هر نفر در ايران کمتر از 10 هزار تومان است
کنترل بيماري رواني با 500 تومان
افراد معروف و مشهور جامعه از ترس تيتر شدن به روانپزشک مراجعه نمي کنند

روزنامه مردمسالاری: با پيشرفت زندگي ماشيني، بيماري رواني نيز در جوامع رشد مي کند و هر کشوري در کنار مسايل سياسي و اقتصادي براي داشتن جامعه سالم بايد براي کنترل بيماري هاي رواني نيز برنامه ريزي کند. در نشست خبري همايش سلامت روان و رسانه با محوريت انگ زدايي در روانپزشکي دکتر مصطفي معين با اشاره به اينکه اختلالات رواني از شايع ترين و پرهزينه ترين بيماري ها در سطح جهاني است، گفت هر انسان 50 درصد در طول زندگي امکان دارد دچار اختلالات رواني شود. به گزارش ايلنا، اين همايش که با حضور رئيس انجمن علمي روانپزشکان ايران، رئيس کميته همايش هاي اين انجمن و دبير انجمن روانپزشکي ايران برگزار شد،معين بااشاره به اينکه از رسانه ها انتظار مي رود با گسترش اطلاعات در مورد بيماري هاي رواني برچسب غلطي را که بر ذهن مردم است را کمرنگ کنند. او با تاکيد بر اينکه 90 درصد اختلالات رواني قابل درمان است گفت: مسئله وجود برچسب بر روي افرادي که دچار بيماري هاي رواني هستند يک مسئله جهاني است اما 80 درصد افرادي که داراي مسائل رواني هستند در کشورهاي جهان سوم زندگي مي کنند که ايران هم جزو همين کشورها است که خوشبختانه در برخي از موارد در وضعيت بهتري قرار دارد. او با تاکيد بر اين آمار گفت: اما جالب به توجه است که گرچه کشورهاي جهان سوم جمعيت بزرگ تري را از بيماران رواني در خود دارند درست در همين کشورها براي اين بيماران برنامه ريزي نمي شود. او با اشاره به اينکه سازمان بهداشت جهاني در گزارش هاي خود آورده است که حداقل هزينه کنترل بيماري هاي رواني براي هر نفر نزديک به 500 تومان است و براي به دست آوردن اين عدد در زمينه پيشگيري بايد تا 10 برابر آن هزينه شود گفت: اين درحالي است که سرانه درمان در ايران براي هر نفر زير 10 هزار تومان است که تا 8 سال پيش هزينه روانپزشکي بر اين مبلغ صفر بود و با نامه نگاري هاي بسيار اين انجمن اکنون درصدي به آن اضافه شده است. رئيس کرسي يونسکو در ايران با اشاره به سرانه درمان در ايران گفت: در حالي در ايران سرانه درمان هر نفر زير10 هزار تومان در نظر گرفته شده است که در کشورهاي منطقه اين مبلغ ما بين 30 تا 40 دلار به ازاي هر نفر است و در کشورهاي پيشرفته براي هر نفر بيش از 100 دلار در نظر گرفته شده است که اميدواريم از سياست هاي دقيق وزارت بهداشت اين سرانه بهبود يابد. او با اشاره به برگزاري همايش سلامت روان و رسانه با محوريت انگ زدايي در روانپزشکي گفت: هدف اين است که دست کم با رسانه ها براي انگ زدايي به يک زبان مشترک برسيم تا بتوانيم به ارتقاي سلامت رواني جامعه خود کمک کنيم. در ادامه اين همايش دکتر جليلي رئيس پيشين انجمن روانپزشکان ايران، رئيس کميته همايش هاي اين انجمن و مشاور عالي انجمن علمي روانپزشکان ايران با اشاره به اينکه بهداشت رواني مسئله مهمي در هر کشور است گفت: با توجه به اينکه تعاريف، شناخت و درمان بيماري هاي رواني در قرن اخير تغييرات بسياري کرده است و با شناخت بيماري هاي رواني جديد مي توان گفت که در دنيا از هر 5 نفر يک نفر بيمار رواني شناخته مي شود. او ادامه داد: در 60 سال پيش تنها بيماري هايي که امروز به عنوان بيمار ي هاي رواني حاد مانند اسکيزوفرني بعنوان بيماري رواني شناخته مي شده است امروزه اختلالاتي مانند وسواس و اضطراب نيز بيماري رواني است اما بايد تاکيد کرد که درمان بيماري هاي رواني نيز تغيير يافته است و اکثر بيمارهاي رواني قابل درمان است و برخي از آنها که درمان نمي شود قابل کنترل است که بايد اين موضوع براي مردم طبيعي شود. او ادامه داد: ما در بيمار ي هاي يک زمان طلايي داريم که اگر بيمار در آن برهه به پزشک مراجعه کند بيماري او قابل درمان است اما در بيماري هاي رواني به علت انگي که در جامعه براي اين دسته از بيمارها وجود دارد بيماران بسيار دير اقدام مي کنند. او در پايان تاکيد کرد: ما در اين همايش مي خواهيم به جايي برسيم که بگوييم بيماري، بيماري است و اينکه چطور مي توانيم جامعه را از راه دانش و اطلاع رساني از تفکرات کنوني درباره بيماري رواني نجات دهيم. در ادامه اين همايش دکتر غلامرضا ميرسپاسي رئيس جديد انجمن روانپزشکان با اشاره به اينکه رسانه جزيي از جامعه است و متاسفانه تفکر انگ درباره بيماري هاي روانپزشکي در رسانه ها هم ديده مي شود گفت: تلاش ما بر اين است که بتوانيم بر اين همايش با برقراري ارتباط مثبت با رسانه ها اين تفکر را از طريق رسانه ها در جامعه تغيير دهيم. او ادامه داد: نگاه عمومي جامعه اين است که بيمار رواني داراي بيماري است که قابل درمان نيست درحالي که بيماري هاي رواني نيز همچون تمام بيماري ها قابل درمان و کنترل است. او در پايان تاکيد کرد: مسئله انگ و برتر درباره بيماري هاي رواني تنها در ايران نيست و اين مسئله اي جهاني است اما ما سعي مي کنيم در جامعه خودمان بيماران رواني را از ديگر بيماران جدا نکنيم. از سوي ديگر دبير انجمن علمي روانپزشکان ايران گفت: درصد نسبتا زيادي از افراد معروف و مشهور از قشرهاي مختلف در جامعه از ترس اينکه تيتر روزنامه ها بشوند جرات نمي کنند به روانپزشکان مراجعه کنند. به گزارش مهر، دکتر پرويز مظاهري افزود: اين قبيل افراد معروف که از هنرمندان و ورزشکاران و... هستند وقتي دچار مشکل شخصي و خانوادگي مي شوند جرات ندارند به روانپزشک مراجعه کنند.دليل مراجعه نکردن اين قبيل افراد به روانپزشک را ترس از انگ خوردن در رسانه ها عنوان کرد و گفت: هدف اين همايش انگ زدايي از افرادي است که دچار اختلالات رواني هستند.مظاهري با اشاره به تشکيل چهار کميته انگ زدايي، اخلاق، همايشها و رسانه براي برگزاري همايش سلامت روان و رسانه، افزود: تمامي اهالي رسانه و دست اندرکار خبر با حضور در اين همايش مي توانند به انگ زدايي بيماران روان در جامعه کمک کنند. وي از افسردگي به عنوان شايعترين اختلال رواني در جامعه نام برد و گفت: 8 درصد از 25 درصد بيماريهاي رواني مربوط به افسردگي است و پس از آن اضطراب با 5 تا 6 درصد رتبه بعدي را به خود اختصاص داده است. همچنين دکتر سيداحمد جليلي، مشاور عالي انجمن علمي روانپزشکان ايران در اين نشست خبري اظهار داشت: بيماريهاي رواني مانند بيماريهاي جسمي قابل درمان هستند و جنبه هاي جسماني آنها اثبات شده است. وي افزود: سرانه بهداشت و درمان در کشور 4 تا 5 هزار تومان براي هر نفر است که اين ميزان براي برخي از کشورهاي پيشرفته دنيا 300 تا 400 دلار و براي کشورهاي منطقه 20 تا 30 دلار است. وي با بيان اينکه 8 سال پيش بودجه وزارت بهداشت براي بهداشت روان صفر بود تصريح کرد: يکي از مشکلات موجود در بخش سلامت سرانه پايين است که وقتي بودجه به اين حقيري بسته مي شود نتيجه آن تعرفه غيرواقعي، خدمت غيرواقعي و هجوم بيماران به مراکز استانها است.

شش ماه حبس تعزیری برای فعال مدنی لرستان

خبرگزاری هرانا - در روزهای اخیر یونس رستمی اهل آبدانان از توابع استان لرستان، به‌جرم مسوولیت شاخه جوانان جبهه ملی شهرستان آبدانان به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کردانه، یونس رستمی با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب لرستان مستقر در شهرستان آبدانان به اتهام عضویت و فعالیت در احزاب مخالف جمهوری اسلامی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و فعالیت در جبهه ملی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به اشاره است یونس رستمی مسوول شاخه سازمان دانش‌آموختگان جبهه ملی ایران در شهرستان آبدانان، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و به زندان ایلام انتقال داده شده بود.

موج جدید آلودگی هوا؛ از فردا

سازمان هواشناسی کشور نسبت به بروز آلودگی هوا در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری برای شهرهای صنعتی و پر جمعیت هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی در سه روز آینده بارش پراکنده در سواحل جنوبی دریای خزر رخ می دهد.

در اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور آمده است؛ انتظار می رود در شهرهای صنعتی و پرجمعیت آلاینده های جوی از امروز تا روز چهارشنبه به تدریج افزایش یابد.

پیش از این نیز آخرین داده های هواشناسی حاکی از افزایش قابل توجه دما در سواحل جنوبی خزر و آسمان نیمه ابری و بارش باران در مناطق غرب و شمال غرب کشور بود.

نقشه های پیش یابی نشان می دهد همراه با کاهش مقدار ابرها در غرب کشور دمای هوا در این مناطق کاهش یافته و با افزایش دامنه ابرناکی در البرز از اوایل شب شاهد بارش خفیف نیز در این مناطق خواهیم بود.

بنا بر این گزارش دامنه فعالیت این سامانه امروز یکشنبه به شمال شرق کشور محدود می شود.

آلودگی باز هم به سراغ تهران آمد

خبرآنلاین: باران اندکی هم که در یکشنبه شب بارید نتوانست هوایی مطلوب را برای تهران به ارمغان آورد، به طوری که برمیزان غلظت آلاینده‌های ذرات معلق کمتراز 10 میکرون و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون افزوده شده است.

بیش از یک ماه است که آلودگی هوای تهران، زندگی در این شهر را مختل کرده و شهروندان در معرض انواع بیماری ها قرار گرفته اند، بارندگی مختصری که هفته گذشته باعث کاهش آلودگی ها شد، باعث شد که کمی خیال مسوولان مختلف که طی این مدت نتوانستند هیچ کار موثری در راستای این معضل انجام دهند، راحت شود اما بعد از تعطیلات، روز شنبه که طرح سراسری طرح زوج و فرد در تهران مانند گذشته اجرا شد با افزایش 20 درصدی ترافیک سبب شد هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گیرد.

باران اندکی هم که در یکشنبه شب بارید نتوانست هوایی مطلوب را برای تهران به ارمغان آورد، به طوری که برمیزان غلظت آلاینده‌های ذرات معلق کمتراز 10 میکرون و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون افزوده شده است. ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران نشان میدهد که از میزان غلظت آلاینده منواکسیدکرین کاسته شده و برمیزان غلظت آلاینده‌های ذرات معلق کمتراز 10 میکرون و ذرات معلق کمتر ازدو و نیم میکرون افزوده شده است.

بنابراین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمترازدو نیم میکرون فراترازحد مجاز بوده وشاخص کیفیت هوا هم اکنون درشرایط ناسالم است.از این رو سازمان هواشناسی کشور نسبت به بروز آلودگی هوا در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری برای شهرهای صنعتی و پر جمعیت هشدار داد.

در اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور آمده است؛ انتظار می رود در شهرهای صنعتی و پرجمعیت آلاینده های جوی از امروز تا روز چهارشنبه به تدریج افزایش یابد.

از این رو به گفته محمد رضا محمودی معاون عمرانی استانداری ادارات، سازمان ها، نهادها و دستگاه های دولتی در شهر تهران تا اطلاع بعدی یک ساعت زودتر تعطیل می شوند تا ترافیک عصر گاهی روان‌سازی شود. البته این بخشنامه شامل بانک ها، مراکز نظامی و انتظامی شهر تهران نمی شود.

آلودگی هوا در حالی دوباره به سراغ تهرانی‌ها می‌آید که در هفته های گذشته هیچ اقدامی (به جز عملیات آب پاشی تهران با هواپیما) در راستای رفع این معضل صورت نگرفته است و هنوز متولی مقابله با آن مشخص نیست در حالی که استاندار تهران هفته گذشته با اعلام اینکه هفته آینده در نشستی خبری عملکرد متخلفان آلودگی هوای تهران را افشا می کنم، عنوان کرد: آنهایی که مردم تهران را در آلودگی هوای تهران تنها گذاشتند باید معرفی و در پیشگاه مردم محاکمه شوند.

پس از آن اما مصطفی پور محمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به سهیم بودن دولت، شهرداری و مردم در میزان آلودگی هوا، گفت: این موضوع که مردم در شرایط فعلی آلودگی هوا مسوول هستند را قبول ندارم و قطعا سهم دولت در مورد وقوع این آلودگی بیشتر است. اما مجلس شورای اسلامی، مردم و شهرداری نیز در این آلودگی و شرایط سخت و نگران کننده سهم دارند و در واقع همه دست به دست هم داده ایم که هوا آلوده شود.

دو فعال آذربایجانی به انفرادی زندان تبریز منتقل شدند

خبرگزاری هرانا دو تن از فعالین مدنی بازداشتی در خردادماه سالجاری پس از اتهام بازجویی ها از سلولهای انفرادی اداره اطلاعات تبریز به انفرادی زندان تبریز منتقل شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، آیت مهرعلی بیگلو و دکتر لطیف حسنی دو تن از فعالین آذربایجانی در پی اتمام بازجویی ها به سلولهای انفرادی بند ویژه زندان تبریز منتقل شدند.

همسر دکتر حسنی در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن اعلام این خبر گفت همسرش در طول دوران بازداشت به مدت نامعلومی در اعتصاب غذای طولانی بسر برده و شرایط جسمی نامناسبی دارد.

وی هم چنین خاطرنشان کرد تاریخ دادگاه وی و آیت مهر علی بیگلو تا کنون مشخص نشده است، این در حالی است که محاکمه 12 تن از بازداشت شدگان در 11 دی ماه برگزار خواهد شد.

دکتر لطیف حسنی در سوم خرداد 89 در کرج دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز انتقال داده شد، وی دارای دکترای حقوق بین الملل از دانشگاه باکو و مدرس مؤسسات عالی و دبیرستانهای کرج از فعالین سرشناس مدنی است که در دوره اخیر انتخابات شورای شهر در شهر کرج اعلام کاندیداتوری نموده بود که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

آیت مهرعلی بیگلو فعال سابق دانشجویی آذربایجان ظهر روز دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ٨۹ در منزل شخصی خود در شهر صوفیان از توابع شهرستان تبریز بازداشت و به اطلاعات تبریز منتقل شد وی مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی قوپوز و فارغ التحصیل فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه تربیت مدرس تهران است.

تعدادي از پاسخ هاي شرعي استاد مصباح به سوالات اصحاب ولايت در زمينه تجاوز جنسي !

استاد تقي مصباح به همراه محمود احمدي نژاد شب قبل در کنار چاه جمکران واقع در حسينيه امام خامنه اي ( ص ) حاضر شد و به تعدادي از سوالات مجذوبين در ولايت جواب داد و بعضا فتوي صادر کرد .
در زير به برخي از سوالها و جوابها اشاره ميشود .

1- آيا اعتراف گيري تحت فشار و شکنجه روحي و رواني و جسمي اعتبار اسلامي دارد ؟

ج - اعتراف گيري از ضد ولايت فقيه به هر شکلي جايز است

2- اعتراف گيري با استفاده از مواد مخدر و افيون و داروهاي کدوئينه جايز است ؟

ج - اعتراف گيري از ضد ولايت مطلقه به هر شکلي جايز است .

3- آيا بازجو ميتواند به زنداني تجاوز جنسي کند تا اعتراف بگيرد ؟

ج - احتياط واجب آن است که قبل از اينکار حتما وضو بگيرد و هنگام عمل ذکر گويد .اگرزنداني زن است هم از فرج و هم از دوبر دخول اشکال ندارد بهتر است در محل بازجويي کس ديگري نباشد . اما اگر زنداني مرد است احوط است در حضور ديگر باز جويان دخول صورت گيرد .

4- اگر زن زنداني حامله شود تکليف چيست ؟ يا آن فرزند حرامزاده است ؟

ج - فرزند ضعيفه ضد ولايت مطلقه فقيه مطابق نص قران مجيد در هر صورت حرامزاده است چه توسط بازجو باردار شود چه توسط شوهرش . اما اگر بازجو فرزندي طفل متولد شده را گردن نهد ، بنابر احتياط واجب طفل حلالزاده و شيعه اثني عشري است .

5- آيا تجاوز جنسي در زندان به مردها و پسران جوان لواط محسوب نمي شود ؟

خير . چون زنداني بدون ميل و رغبت به آن تن داده است . البته اگر جوان مفعول را خوشامده باشد احتياط مستحب آن است که ديگر اين عمل تکرار نگردد .

6- تجاوز به دختران باکره در زندان چه حکمي دارد ؟

ج - اگر قرار است زن را اعدام کنند ، براي بازجو به اندازه يک حج تمتع واجب صواب دارد و به همان اندازه بر گناهان دختر افزوده ميشود . اما اگر زنداني قرار نيست اعدام شود ، به اندازه زيارت کربلا براي بازجو صواب دارد ..
 

بالای صفحه

... بیشتر