"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه ، 2 آذر 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

سرب داغ بر بدن کارگران لوله سازی + عکس

فردا: وقتی عکاس روزنامه فرهنگ جنوب این عکس را می گرفت نمی دانست ریخته شدن سرب داغ بر بدن کارگران لوله سازی ... عادی شده است. کمال نعامی از کارگران این کارخانه است که دوستانش پیراهن او را بالا زده بودند و نشان می دادند که چگونه سرب داغ تنش را سوزانده است.

سرتاسر کمر ، دست ، شکم و پاهایش تاول های بزرگ و زخم های عفونی گرفته بود. نکته پنهان در این تصویر این است که نه تنها 7 ماه حقوقش را ندادند بلکه هزینه درمانش را نیز ندادند و شناسنامه اش در بیمارستان تهران بدلیل عدم پرداخت 400 هزار تومان گرو مانده است. او شش فرزند دارد و شرایط سختی را می گذراند.


.

عکس / آلودگي هواي تهران در شرايط ' هشدار' قرار گرفت


مرتضی‌ کمساری عضو سندیکای واحد امروز بعد از مراجعه به دادگاه دستگیر شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: مرتضی کمساری، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، صبح امروز و به دنبال مراجعه به داسرای زندان اوین بازداشت شد. این فعال کارگری روز سی ام آبان ماه و جهت ادای پاره ای توضیحات به دادگاه مراجعه نموده بود که به امروز موکول گردید. نامبرده، صبح امروز در پی مراجعه به دادگاه بازداشت گردید.

طبق احضاریه کتبی که چندی پیش به دست این فعال کارگری رسید، وی می بایستی روز سی ام آبان ماه جهت پاره ای توضیحات به بازپرسی شعبه 2 اوین مراجعه می کرد که در پی مراجعه وی، به ایشان اعلام شده بود که مجددا امروز در دادسرا حضور یابد. مرتضی کمساری امروز و در پی مراجعه مجدد به دادسرای زندان اوین بازداشت گردید.


مرتضی کمساری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می باشد که پیش از این نیز در دی ماه سال 84 و به دستور قاضی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، به دلیل فعالیت های صنفی بازداشت و از کار تعلیق، و نهایتا در بهمن ماه سال بعد از هیات تشخیص اداره کار شرق تهران رای بازگشت به کار دریافت کرده بود.

هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی؛ محکومیت بازداشت گسترده دراویش

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: درپی بازداشت گسترده دروایش سلسله نعمت اللهی گنابادی، و صدور حکم محکومیت سی تن از این دراویش، هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی از مخالفین تئوری ولایت فقیه، با صدور بیانیه ای بازداشتهای خودسرانه و غیر قانونی دراویش گنابادی را محکوم نموده و فشارهای صورت گرفته را ناقض حقوق اولیه بشر مبنی بر اصل پرستش آزادانه عنوان کردند.

در این بیانیه، هواداران و پیروان آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی، ضمن محکوم کردن بازداشتهای خودسرانه و غیر قانونی دراویش گنابادی توسط دولت جمهوری اسلامی، و با اعلام همدردی با خانواده های بازداشت شدگان، فشارهای صورت گرفته را مغایر با اصل آزادی عقیده و دین و ناقض حقوق اولیه بشر مبنی بر اصل پرستش آزادانه عنوان کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است: ما مخالفین اسلام سیاسی و ولایت فقیه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمام دراویش بازداشتی و همچنین آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی می باشیم.

طی چند ماه گذشته، ده ها تن از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی، احضار، بازداشت و مورد محاکمه قرار گرفته اند که در آخرین مورد اواخر آبان ماه سال جاری، 30 تن از دراویش گنابادی شهرستان چرمهین به جرم اخلال در نظم ‌و آسايش عمومي، تمرد از مأمورين به حبس، جزای نقدی و منع حضور و رفت و آمد به جلسات مذهبی محکوم شدند.

دو سال زندان برای فرشید فرهادی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با حکم صادره از سوی بی دادگاه انقلاب اسلامی تهران، فرشید فرهادی آهنگران، دانشجوی آزادی خواه و برابری طلب، به دو سال زندان تعلیقی به مدت سه سال محکوم گردید.

به گزارش اشتراک، فرشید فرهادی آهنگران دانش آموخته ی دانشگاه رجایی تهران، در آذر ماه سال ۸۶ در دستگیری گسترده ی دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب دستگیر و سپس به زندان اوین منتقل گردید. وی پس از تحمل چندین ماه زندان با تأمین وثیقه ای سنگین از زندان اوین آزاد شد.

محکومیت زینب کاظم‌خواه، خبرنگار حوزه فرهنگ و ادبیات خبرگزاری ایسنا

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: زینب کاظم‌خواه، روزنامه‌نگار که پیش از این با بخش فرهنگ و ادب خبرگزاری ایسنا و با نشریاتی مانند مهرنامه و نافه همکاری می‌کرد، به چهار ماه حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. اتهام وی شرکت در تظاهرات اعتراضی در مخالفت با نتايج انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ۲۲ خردادماه سال گذشته اعلام شده بود.

به گزارش بخش فرهنگ و ادبیات رادیو زمانه، سرانجام، روز یکشنبه، ۳۰ آبان ماه دادگاه زینب کاظم‌خواه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شد.

بر اساس حکم این دادگاه، روزنامه‌نگار فرهنگی، زینب کاظم‌خواه به چهار ماه حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. با توجه به این که پیش از این دادستانی تهران زینب کاظم‌خواه را بی‌گناه تشخيص داده بود، حکم قاضی پیرعباسی غیرمنتظره به‌نظر می‌رسد.

زینب کاظم‌خواه هجدهم بهمن ماه سال گذشته با یورش ۹ تن از مأموران وزارت اطلاعات به محل سکونت‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

اتهام زینب کاظم‌خواه شرکت در تظاهرات اعتراضی در مخالفت با نتايج انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ۲۲ خردادماه سال گذشته اعلام شده بود.

با وجود آن‌که زینب کاظم‌خواه پس از تحمل یک ماه حبس از زندان آزاد شد، هنگامی که به محل کارش در خبرگزاری ایسنا مراجعه کرد، سعید پورعلی، مدیر عامل وقت ایسنا او را خائن به وطن خواند و از خبرگزاری ایسنا اخراج‌اش کرد.

زینب کاظم‌خواه اما به فعالیت‌های مطبوعاتی خود در نشریات و فصل‌نامه‌های ادبی نافه و نامه‌ مهر ادامه داد. دادستانی تهران زینب کاظم‌خواه را از اتهامات تبرئه کرده بود و حتی از مسئولان زندان نامه‌ای مبنی بر بی‌گناهی خود دریافت کرده بود.

بازداشت زینب کاظم‌خواه مصادف شده بود با نامه‌ سرگشاده صدها خبرنگار که در ۲۱ فروردین‌ماه خواهان آزادی همکاران روزنامه‌نگارشان، روزنامه‌نگارانی مانند مسعود باستانی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، علی‌رضا بهشتی ‌شیرازی، محمد جوادی حصار، محمد داوری، احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، هنگامه شهیدی، ابوالفضل عابدینی، مسعود لواسانی، جواد ماه‌زاده، مهدی محمودیان، یاسر معصومی، بدرالسادات مفیدی، علی ملیحی، احسان مهرابی، شیوا نظرآهاری، حسین نورانی‌نژاد و محمد نوری‌زاد شده بودند. او همچنین از زندانیانی بود که زندان مخوف افسریه را افشاء و گزارشی از بدرفتاری با زندانیان سیاسی در این زندان تهیه و منتشر کردند.

شعار نویسی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در آستانه ۱۶ آذر

در فاصله کمتر از ۲ هفته مانده به ۱۶ آذر، روز تاریخی اعتراض دانشجویان به ظلم و ستم حاکم بر جامعه و در حالی که خبر ها حکایت از تدابیر شدید نیروهای امنیتی برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی در این روز میکند، دانشجویان برخی از دانشگاه ها اقدام به شعارنویسی بر روی دیوارهای دانشگاه کرده اند.

به گزارش دانشجو نیوز، دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با نوشتن "آزادی تحکیمی ها ۱۶ آذر‌‌‌" اعتراض خود را به بازداشت چهار فعال دانشجویی عضو دفتر تحکیم وحدت در هفته دوم آبان ماه امسال اعلام کردند. علی قلی زاده، محسن برزگر، علیرضا کیانی و محمد حیدرزاده چهار نفر از منتخبین دفتر تحکیم وحدت هستند که بازداشت شده و هم اکنون در زندان اوین می باشند.

گفتنی است که خبرها از مشهد حکایت از گستردگی دیوار نویسی دانشجویان و اعلام آمادگی برای روز دانشجو دارد.

انتخابات شورای صنفی دانشگاه صنعتی شيراز برگزار شد

پنجمين دوره‌ انتخابات شوراي صنفي دانشگاه صنعتي شيراز يك‌شنبه‌ هفته‌ گذشته برگزار شد و ائتلاف اميد، ائتلاف نزديك به انجمن اسلامي دانشجويان، با راي تقريبي دوسوم كل آرا پيروز شد.
به گزارش دانشجو نیوز، این انتخابات در حالی برگزار شد که پیش تر دفتر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شیراز پلمپ شده بود و به موجب آن، هيئت نظارت دانشگاه برای كنترل هر چه بيشتر فعاليت‌هاي دانشجويي با تصويب دستور العملي اجرايي عملا محدوديت‌هاي فراواني را پيش پاي كانديداهاي انتخابات دوره‌ پنجم شوراي صنفي گذاشته بود.

این محدودیت اعمال شده، شرط معدل حداقل ۱۴ برای کاندیدا ها بود که با توجه به اینکه معدل کل دانشگاه ۱۴.۵۷ میباشد، عملا باعث شده بود که تعداد زیادی از علاقمندان نتوانند کاندیداتوری خود را اعلام کنند. اما با دوندگي‌ها و پيگيري‌هاي بي‌امان شوراي صنفي وقت و در آخر با همكاري معاون دانشجويي، شرط معدل به حداقل ۱۳ اصلاح شد.

بعد از تغییرات صورت گرفته، كانديداها توانستند نام نویسی خود را آغاز کنند. در این انتخابات دو ائتلاف اميد و طلوع وجود داشتند که تركيب اعضاي این دو ائتلاف، بيش از هر چيز خود گوياي رويارويي دو طيف فكري دانشگاه در اين انتخابات بود. طيف ارزشي‌ها كه ائتلاف طلوع را تشكيل دادند و طيف دگرانديشاني كه در ائتلاف اميد گرد هم آمدند. در اين انتخابات دانشجويان با مشاركت ۶۷ درصدي خود ائتلاف اميد را با راي تقريبي دوسوم آرا برگزيدند.

گفتني است پيش از اين، بيش از ۴۰ فعال دانشجويي دانشگاه صنعتي شيراز، در نامه‌اي خطاب به دانشجويان با حمايت خود از ائتلافاميد، خطر از دست رفتن شوراي صنفي را هشدار داده بودند.

این انتخابات را هفته‌نامه‌ي پيك نو، نشريه‌ي دانشجويي دانشگاه صنعتي شيراز، نیز بازتاب داد و نوشت: "حضور دانشجويان در اين انتخابات چنان چشمگير بود كه معاونت دانشجويي را بر آن داشت تا با انتشار بيانيه‌اي از حضور دانشجويان در اين انتخابات قدرداني نموده و تعاملي بسيار نزديك را با شوراي صنفي منتخب نويد دهد."

وکلای دادگستری؛ هم‌شأن قاضی، هم‌رتبه محکوم

بی بی سی ، مریم رستگار : فعالیت وکلای دادگستری در ایران تابع قانونی است که روز پنجم اسفند سال ۱۳۳۳ تصویب شده و بر اساس آن، وکلای دادگستری مستقل از قوه قضائیه عمل می‌کنند.

به گفته محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر، "نهاد وکلای دادگستری، طبق قانون مصوب سال ۱۳۱۵ به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های قوه قضائیه به وجود آمد، ولی بعد از بر سر کار آمدن محمد مصدق که از استادان ممتاز حقوق در ایران بود، این قانون تغییر کرد، چون او تاکید داشت که دادرسی منصفانه بدون فعالیت مستقل وکیل امکان‌پذیر نیست و در نتیجه لایحه استقلال کانون وکلا تنظیم و در سال ۱۳۳۳ تصویب شد."

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر هم تاکید دارد که "نظارت بر عملکرد وکلا تنها به عهده کانون وکلای دادگستری است و در چارچوب حقوقی، یک وکیل هیچ محدودیتی برای انجام تعهداتش ندارد."

به گفته او، کانون وکلای دادگستری، با عضویت وکلای دادگستری تشکیل شده است و بودجه‌اش را خود اعضا تامین می‌کنند. این کانون، وظیفه صدور پروانه وکالت وکلا در ایران را به عهده دارد و در صورتی که روزی از وکیلی شکایتی شود، این کانون می‌تواند پروانه فعالیت او را لغو و بی‌ارزش کند.

محمد سیف‌زاده هم اضافه می کند که طبق قانون، وکلای دادگستری در ایران یک امتیاز دیگر هم دارند. او توضیح می‌دهد: "اصل ۱۶۴ قانون اساسی ایران، برای قاضی یک دادگاه نوعی مصونیت قائل شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به استناد همین اصل، تصویب کرده است که وکیل در مقام دفاع، هم‌پا و هم‌شأن قاضی است و در این مقام، اگر کسی به یک وکیل تعرضی بکند، در حکم اهانت به قاضی خواهد بود."

اما تعدادی از وکلا در ایران چنین مصونیتی نداشته‌اند و بارها به دلایلی مرتبط با پرونده‌هایی که پیگیری می‌کردند، بازخواست شده‌اند.

شیرین عبادی حدود دو سال پیش و بعد از به عهده گرفتن وکالت هفت نفر از رهبران بهائیان ایران که به اتهام ارتباط با اسرائیل بازداشت شده بودند، از طرف برخی از رسانه‌های طرفدار حکومت ایران، به دفاع و حمایت از آیین بهائیت متهم شد.

در یکی از آخرین احکام قضایی مربوط به وکلای دادگستری هم محمد سیف‌زاده، به تازگی به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است.

البته عبدالکریم لاهیجی معتقد است که چنین رویه‌ای در قبال وکلای دادگستری در ایران، محدود به سال‌های اخیر نیست. او می‌گوید: "قبلا بیشتر فشارها روی چند نفر وکیلی بود که پرونده‌های متهمان سیاسی را می‌پذیرفتند و در بیشتر موارد هم به سرنوشت موکلانشان دچار می‌شدند؛ ولی در شرایط کنونی، دامنه برخورد با وکلا گسترده‌تر شده است و الان وکلایی که از حقوق یک متهم به سنگسار یا کودکان محکوم به اعدام و حتی جوانان وبلاگ‌نویس دفاع می‌کنند هم در این محدوده قرار می‌گیرند."

آقای لاهیجی با اشاره به بازداشت پنج وکیل دادگستری که سه نفر از آنها روز بیست و دوم آبان ماه و در فرودگاه امام خمینی بازداشت شدند، تصریح می‌کند: "این پنج وکیل، از رده وکلایی مثل محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، شیرین عبادی یا مهرانگیز کار که با به عهده گرفتن وکالت متهمان سیاسی، بیشتر سروکارشان با دادگاه انقلاب بود، نیستند و به نظر می‌رسد جریانی در ایران به دنبال آن است که با حذف وکلا، روند متهم کردن و حذف برخی افراد راحت‌تر انجام شود."

محمد مصطفایی از دیگر وکلای دادگستری است که بارها در ارتباط با پرونده‌هایی که پیگیری می‌کرده، بازخواست و بازجویی شده است. او یادآور می‌شود که "وکلای دادگستری در ایران از سوی دو نهاد، یعنی قوه قضائیه و نهادهای امنیتی تحت فشار هستند، ولی نوع برخوردها و محدودیت‌هایی که هر یک از این نهادها اعمال می‌کنند، فرق دارد."

او توضیح می‌دهد: "تاکنون مقامات و مسئولان دستگاه قضایی تعرضی به وکلا نداشته‌اند و قضات صرفا به محدود کردن حوزه فعالیت وکلا بسنده می‌کنند، یعنی مانع مطالعه پرونده موکل توسط وکیل می‌شوند یا شرایط ملاقات وکیل و موکلش را به سختی فراهم می‌کنند، ولی تعرض فیزیکی خاصی انجام نمی‌شود. اما وضعیت در دستگاه‌های امنیتی فرق می‌کند، یعنی وکلا از طرف این نهادها تحت فشار قرار می گیرند و بازجویی و بازداشت و تعقیب و تفتیش می شوند."

مصاحبه ممنوع

به تازگی صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه ایران گفته است که "برخی اظهارنظرهای وکلا درباره اقدامات دستگاه قضایی و نیز مصاحبه آنها با رسانه‌های بیگانه موجب وهن جامعه وکالت است."

در ماه‌های اخیر هم تعدادی از وکلای دادگستری به دلیل گفت‌وگو با رسانه‌ها احضار و بازخواست شده‌اند که نسرین ستوده و محمد مصطفایی از جمله آنها هستند. این در حالی است که به گفته محمد سیف‌زاده، "تا زمان صدور حکم دادگاه، اصل بر برائت متهم است و وقتی متهم یا وکیلش تشخیص بدهند که می‌خواهند با رسانه‌ای مصاحبه کنند، مشمول هیچ محدودیتی نمی‌شوند. بخصوص وکلای حقوق بشری که به دلیل تعهدات بین‌المللی، نوعی مصونیت هم دارند."

او اضافه می‌کند: "طبق قانون، وکیل مکلف است با رعایت صلاح و مصلحت موکلش و با در نظر داشتن قوانین کشور، به دفاع از موکلش بپردازد و رعایت شأن و مقام دادگاه و شئونات کانون وکلای دادگستری، تنها حدی است که برای یک وکیل در نظر گرفته شده است."

البته محمد سیف‌زاده معتقد است که برداشت اشتباه از وظایف وکلا دلیل اصلی بدبینی بعضی افراد و نهادهاست. به نظر او، "بعضی‌ها فرض می‌کنند که وقتی وکیلی از یک قاتل دفاع می‌کند، از قتل دفاع کرده است. در حالی که فرد قاتل و هر کس دیگری در زمان محاکمه حق دارد که به وکیل دسترسی داشته باشد و از خدماتش استفاده کند."

او اضافه می کند: "وقتی یک وکیل، از متهمان سیاسی و مطبوعاتی دفاع می‌کند، حساسیت‌ها بیشتر می‌شود، در حالی که قبول وکالت آنها به معنای قبول دیدگاه آنها نیست."

واکنش مجامع بین‌المللی

بازجویی و بازداشت وکلای دادگستری در ایران، واکنش‌های بین‌المللی را هم به دنبال داشته است، از جمله در آخرین مورد، سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران، از بازداشت پنج وکیل در این کشور ابراز نگرانی کرد.

محمد مصطفایی با اشاره به روند بازداشت سه نفر از این پنج وکیل که در فرودگاه امام خمینی انجام شد، یادآور می شود که یک اصل دیگر قانون هم در بازداشت این افراد نادیده گرفته شده است. او توضیح دهد که "طبق قانون هیچ فردی را نمی‌توان بازداشت کرد، مگر این که محل اقامت یا محل کار آن فرد مشخص نباشد و یا جرمی مرتکب شده باشد که مجازاتش اعدام، قصاص یا قطع عضو باشد. اما هیچ‌یک از این وکلا چنین شرایطی نداشتند."

عبدالکریم لاهیجی هم یادآور می‌شود که سازمان ملل متحد نهاد مشخصی دارد که برخوردهای خارج از چارچوب قانون با وکلای دادگستری را در کشورها بررسی می‌کند. به گفته او، "یک گزارشگر ویژه در سازمان ملل متحد برای رسیدگی به موضوع‌های مرتبط با استقلال وکلا و قضات دادگستری فعالیت می‌کند و شکایت‌هایی هم در ارتباط با پرونده نسرین ستوده و محمد سیف زاده در ایران، به این گزارشگر ارائه شده است."

او تاکید می‌کند: "سازمان ملل متحد، برای فعالیت مستقل قوه قضائیه در کشورها، وجود وکلای مستقل را ضروری خوانده است، هرچند گزارشگر ویژه این سازمان، هیچوقت نتوانسته است برای تهیه گزارش به ایران برود."

تجمع كارگران كارخانه كنف‌كار رشت مقابل سازمان صنايع گيلان

كارگران شركت كنف‌كار رشت به دنبال احقاق طلب پنج ساله خود مقابل سازمان صنايع و معادن گيلان تجمع كردندو

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، صبح دیروز تعداد زيادي از كارگران كنف‌كار رشت بار ديگر براي گرفتن حق و حقوق خود مقابل سازمان صنايع و معادن گيلان تجمع كردند.
اين كارگران خواستار طلب معوقه و بازنشستگي خود شدند.
يكي از كارگران به نمايندگي از ديگران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار داشت: از اينكه هر چند ماه يكبار در مقابل استانداري، فرمانداري و يا سازمان صنايع تجمع كنيم، خسته شده‌ايم.
اين كارگر كه نخواست نامش فاش شود افزود: پنج سال است كه حقوق معوقه داريم و بازنشستگي ما نيز معلوم نيست و تعداد زيادي از كارگران با مشكلات بسيار زيادي مواجه هستند و حتي به جرأت مي‌توانم بگويم كه بسياري از آنها در تهيه مايحتاج روزانه خود معطل هستند.
وي اضافه كرد: تعداد زيادي از كارگران در خانه‌هاي استيجاري زندگي مي‌كنند كه كرايه‌هاي معوقه دارند و همين روزهاست كه صاحبخانه اسباب و اثاثيه آنها را در خيابان بريزد.
اين كارگر درمانده كه هنگام صحبت اشك در چشمانش جمع شده بود، گفت: به خدا قسم ديگر خسته شديم و هيچ راهي نداريم به ناچار اين تجمع‌ها را ادامه مي‌دهيم، شايد دل مسئولان به حال ما بسوزد.
وي ادامه داد: بنده دختر و پسر دانشجو دارم كه با هر بار درخواست آنها براي پول آرزو مي‌كنم زمين مرا ببلعد.
اين كارگر همچنين اظهار داشت: با هر بار تجمع كارگران مسئولان قول و قرارهايي به ما مي‌دهند و پس از چند ماه يادشان مي‌رود و هيچ اقدامي نمي‌كنند.
وي از رئيس جمهوري كشورمان خواست تا به داد كارگران كنف‌كار برسد.
شركت كنف‌كار رشت به دليل واگذاري آن به بخش ‌خصوصي از اواخر سال 82 و خسارت جزئي وارده به آن بر اثر بارش سنگين برف سال 83، از اوايل سال 84 تعطيل شد.
از حدود سه سال قبل نيز با ورود سرمايه‌گذار جديد، فعاليت اين كارخانه دوباره آغاز شد.
كارخانه كنف‌كار تنها واحد توليدكننده گوني، كيسه و منسوجات كنفي در گيلان است كه كارگران آن بارها در اعتراض به وضعيت كار و عدم وصول مطالبات خود مقابل استانداري، سازمان صنايع و معادن گيلان و فرمانداري رشت تجمع كردند

محاصره مجدد خانه مهدی کروبی

سحام نیوز: نیروهای امنیتی طی هفته گذشته و نیز به صورت مجدد از امروز با استقرار در درب منزل مهدی کروبی، از ورود افراد به منزل ایشان جلوگیری بعمل آوردند. به گزارش خبرنگار سحام نیوز ماموران امنیتی همانند عید فطر؛ از روز عید قربان تا صبح روز گذشته و نیز از امروز به طور مجدد از ملاقات دوستان و آشنایان با آقای کروبی جهت دید و بازدید اعیاد اسلامی، ممانعت بعمل آوردند.
این اقدام در حالی صورت می گیرد که طی چند ماه اخیر این نیروها با استقرار درب منزل مهدی کروبی با برخی ملاقات کنندگان و میهمان ایشان ازجمله خانواده های سرداران شهید باکری و همت درگیری هایی را داشته اند و نیز از ورود برخی چهره های سرشناس مذهبی همچون آیت الله بیات زنجانی جلوگیری بعمل آورده اند.

بیانیه شماره ٢ فعالان دانشجویی برای اعتصابات سراسری در دانشگاهها به مناسبت روز دانشجو

جرس: در پی انتشار فراخوان جمعی از فعالان دانشجویی برای اعتصابات سراسری دانشگاهها به مناسبت ۱۶ آذر و روز دانشجو و استقبال دانشجویان دانشگاههای مختلف سراسر کشور از این موضوع، بیانیه شماره ٢ این فعالان دانشجویی با ارائه پیشنهاداتی جهت اعتصاب و اعتراضات هماهنگ و منسجم، منتشر شد.

این فعالان دانشجویی در بیاینه شماره یک خود، که ابتدای هفته جاری آن را منتشر کرده بودند، دانشجویان را به اعتصاب سراسری در تاریخ های ۱۵ و ۱۶ و ۱٧ آذر امسال فراخواندند.

به گزارش منابع خبری جرس، متن بیانیه شماره ٢ فعالان دانشجویی برای ایجاد هماهنگی و ارائه پیشنهاداتی جهت اعتصابات دانشجویی به شرح زیر است:

از آنجایی كه اولین بیانیه این گروه در آستانه فرارسیدن ماه آذر و ماه دانشجو و فراخوان برای اعتصابات سراسری دانشجویی در سراسر دانشگاه های تهران و شهرستان ؛با استقبال زیادی در سایت های خبری و اجتماعی و در محافل دانشجویی روبه رو شد؛ ما جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران در راستای تحقق هر چه بهتر این اعتصاب و منسجم بودن و هماهنگ بودن آن در پوشش یك اعتصاب واقعی سراسری دانشجویی برنامه های خود را پیشنهاد می دهیم :

۱- در روز ۱۵ آذر ماه همه دانشجویان بایدبا حضور در دانشگاه از رفتن به كلاس درس خود داری كرده و در مقابل دا نشكده های مربوطه تجمع نمایند. دانشجویان در این روز می توانند با در دست داشتن پلاكارد یا عكسهایی با مضمون دانشجو و ۱۶ آذر برای فردای آن روز كه ۱۶ آذر ماه می باشد برنامه ریزی كنند.ما از همه دانشجویان می خواهیم تا رفتن به كلاس درس را در این روز و روز های بعد تعطیل كنند.در دانشگاه هایی كه چند دانشكده نزدیك به هم دارند دانشجویان می توانند با به هم پیوستن به هم فریاد اعتراضات خود را در صحن دانشگاه طنین انداز كنند.همچنین با دادن پیام هایی در قالب بیانیه و اطلاعیه از دانشجویان سایر دانشگاه های كشور از دولتی و ازاد گرفته تا پیام نور و هر دانشگاه دیگری بخواهند كه به جمع اعتصابیون بپیونندند. برای جلوگیری از اتفاقات به دور از شان فعالیت مدنی كه ممكن است مثل هر زمان دیگری نیروهای خودسر به راه بیندازند دانشجویان باید هوشیار و آگاه باشند.

عزیزان دانشجو نیاز به گفتن نیست كه اگر در این روز بتوانیم به این شیوه و با اعتماد و شجاعت كامل عمل نمائیم قطعا نه تنها برای روزهای بعد منسجم تر و هماهنگ تر شده ایم بلكه با برد خبری آن می توانیم دانشجویان بیشتری را با خود همراه كنیم.

٢- در روز ۱۶ آذر ماه همه دانشجویان با برگذاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو محكم تر از دیروز باید فریاد حق طلبی و آزادی خواهی خود را سر دهند. در این روز نیز دانشجویان باید از رفتن به كلاس درس خودداری كرده و در صحن علنی هر دانشگاه تجمع كرده وخواسته های خود را در قالب بیانیه اعلام بدارند. از آنجایی كه جای جای ایران عزیز امروز روزهای سخت و دردناكی را به خود می بیند این وظیفه ملی و انسانی ما دانشجویان به عنوان قشر تحصیل كرده می باشد كه در قبال سرنوشت كشورمان و ملت مان و خودمان احساس مسئولیت كنیم و انزجار خود را از وضع آشفته كشورمان نشان دهیم. همه ما می دانیم كه چه انسان های آزاده و بی گناهی كه امروز در زندان های حکومت نامشروع جمهوری اسلامی گرفتار آمده اند؛ همه ما از كشته شدن دوستان و همكلاسی هایمان به دست عوامل حکومت باخبریم؛ همه ما دوستان و همكلاسی های دربند مان را هنوز می شناسیم و هر روز می شنویم از فشار ها وشكنجه هایی كه بر آنها روا داشته می شود؛ همه ما اوضاع بد و دردناك اقتصاد ملی را به خاطر سیاست های سو و كینه توزانه رژیم با تمام وجود لمس می كنیم؛ همه ما شور واشتیاق و امید مردم را دیدیم و دیدیم كه خودكامه گان چطور یاس و نا امیدی و افسردگی را به چهره ملت ما پاشیدند؛ همه ما هنوز یاد سهراب ها و ندا ها و كمانگر ها را در خاطرمان گرامی می داریم؛ همه ما می دانیم كه چشم امید ملت دردمندمان به ما به عنوان جوانان تحصیل كرده و دانشگاهی دوخته شده و می دانیم كه جمهوری اسلامی از به بند و زنجیر كردن و كشتن و اعدام ابایی ندارد و مثل خون آشامی است كه هر روز از خوردن خون ملت بیشتر لذت می برد.

با همه اینها این وظیفه ملی و انسانی ماست كه در حد توان خود انزچار و تنفر خود را نسبت به این اوضاع اسفناك اعلام داریم. روز ۱۶ آذر كه روز گرامیداشت سه دانشجوی شهید و كشته شده راه آزادی و عدالت هست فرصت بسیار مناسبی است تا جنبش دانشجویی برای اولین بار متفاوت از همیشه و در قالب یك جنبش سراسری و منسجم این دین خود را جامه عمل بپوشاند. در این روز دانشجویان باید خواستار بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی شده و محاكمه عاملین این جنایت ضد بشری را خواستار شوند. دانشجویان باید بر مسأله استقلال و آزادی دانشگاه تاكید كرده و خواستار بازگشت اساتید دلسوز و گرانقدر بازداشت شده و اخراج شده به جمع دانشگاه شوند. در این روز همچنین باید یاد شهدای سبز گرامی داشته شود تا نشان بدهیم كه یاد آنها هنوز زنده است و جنبش مردمی سبز زنده تر. دانشجویان بعد از برگذاری مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر در حالی كه عكس ها و نماد های روز دانشجو و جنبش سبز را به همراه دارند در صحن دانشگاه دست به راهپیمایی های آرام بزنند.

٣- در روز ۱٧ نیز دانشجویان باید با حضور در دانشگاه ها از رفتن به كلاس درس خودداری نمایند و یك بار دیگر با جمع شدن در مقابل دانشكده ها بر مواضع خود پافشاری كنند. بعد از آن با تشكیل اجتماعات بزرگ تر اقدام به راهپیمایی آرام در دانشگاه نمایند.
دانشجویان باید بدانند كه ۱۶ آذر روز دانشجوست و خیلی از یاران دبستانی و همكلاسی های ما امروز در زندانهای پوشالی رژیم نامشروع گرفتار آمده اند. ما باید در این روز خواستار آزادی هر چه سریع تر همكلاسی هایمان و بازگشت سرفرازانه آنها به جمع دانشگاه باشیم
عزیزان امید است كه با یاری شما در این سه روز برای اولین بار در تارخ جنبش دانشجویی ایران متفاوت ظاهر شویم.
در پایان از همه از همه دوستانی كه این بیانیه را می خوانند می خواهیم در گسترش آن ما را یاری دهند. از كسانی كه در سایت ها و شبكه های اجتماعی اینترنتی فعالیت می كنند می خواهیم تا این بیانیه را به صورت گسترده منعكس نمایند. الان به خاطر جو امنیتی و پلیسی حاكم بر جامعه هر كدام از ما خود یك لیدر برای این اقدام مبارك و عظیم محسوب می شویم. هر فرد باید این خبر را به نوبه خود چه در سطح دانشگاه ها و چه در سطح خوابگاه های دانشجویی و یا سایت های خبری و یا حتی رسانه های شنیداری و دیداری منعكس نماید.

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران( دانشگاه تهران- دانشگاه علامه طباطبایی- دانشگاه علم وصنعت ایران- دانشگاه امیر كبیر- دانشگاه صنعتی شریف- دانشگاه شهید بهشتی- دانشگاه تربیت معلم تهران )

گفتنی است گروهی از دانشجویان و همچنین فعالان دانشجویی جنبش سبز مقیم خارج از کشور نیز، در آستانه فرا رسیدن ١۶ آذر و روز دانشجو، طی فراخوانی از دانشجویان ایرانی سراسر جهان خواستار گرامیداشت این روز و سازماندهی مشترک برای برگزاری مراسم همزمان شده بودند.

شهر تهران فردا بدلیل آلودگی هوا تعطیل شد

استاندار تهران اعلام کرد: به دلیل پایداری هوای آلوده، فردا همه ادارات دولتی، بانکها، سازمانها، نهادها، مدارس و دانشگاههای شهر تهران تعطیل است.
به گزارش خبرگزاری مهر، کمیته اضطراری آلودگی تهران در نشست دوشنبه شب خود به دلیل پایداری هوای آلوده شهر تهران را در روز چهارشنبه سوم آذر تعطیل اعلام کرد.

مرتضی تمدن استاندار تهران و رئیس کمیته اضطراری آلودگی هوای شهر تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به علت تداوم شرایط آلوده هوای تهران و با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر افزایش میزان آلودگی هوا در روز چهارشنبه این کمیته تصمیم گرفت روز چهارشنبه سوم آذر همه ادارات دولتی، بانک‌ها، سازمان‌ها، نهادها و مدارس و دانشگاه‌های شهر تهران تعطیل شوند.

البته سازمان‌های نظامی، مراکز درمانی، اورژانس و دستگاه‌های امدادی دارای کشیک مشمول قوانین خاص خود خواهند بود.

زینب کاظم خواه به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شد

زینب کاظم‌خواه، روزنامه‌نگار ادبی به چهار ماه حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.
به گزارش رادیو زمانه، روز یکشنبه، ۳۰ آبان ماه دادگاه زینب کاظم‌خواه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شد.
بر اساس حکم این دادگاه، روزنامه‌نگار فرهنگی، زینب کاظم‌خواه به چهار ماه حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. با توجه به این‌که پیش از این دادستانی تهران زینب کاظم‌خواه را بی‌گناه تشخیص داده بود، حکم قاضی پیرعباسی غیرمنتظره به‌نظر می‌رسد.
زینب کاظم‌خواه هجدهم بهمن ماه سال گذشته با یورش ۹ تن از مأموران وزارت اطلاعات به محل سکونت‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
اتهام زینب کاظم‌خواه شرکت در تظاهرات اعتراضی در مخالفت با نتایج انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ۲۲ خردادماه سال گذشته اعلام شده بود.

وکیل شهلا جاهد: از رسانه‌ها شنیده ام که او 10 آذر قصاص می‌شود

شهرزادنیوز: عبدالصمد خرمشاهی، وکیل شهلا جاهد، گفت که زمان اجرای حکم قصاص موکلش طبق قانون باید به او ابلاغ شود، اما هنوز این کار صورت نگرفته و او از رسانه‌ها شنیده است که شهلا را قرار است روز 10 آذرماه اعدام کنند.
خرمشاهی که روز دوشنبه اول آذر با موکلش دیدار داشته است، در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: "شهلا هم‌چنان محور حرف‌هایش این است كه قاتل نیست و بی‌گناه پای چوبه‌ی دار خواهد رفت".
قصاص شهلا جاهد به درخواست خانواده سحرخیزان، والدین مقتول لاله سحرخیزان، و ناصرمحمدخانی، همسر لاله و شهلا صورت خواهد گرفت. خرمشاهی گفت شهلا جاهد از اولیای دم می‌خواهد که از قصاص وی گذشت کنند.

وزیر دادگستری : تعداد زندانیان بیش از دو برابر ظرفیت زندانهای کشور است

وزیر دادگستری با بیان اینکه سقف نگهداری از زندانیان در زندانهای کشور 85 هزار زندانی است گفت: این در حالی است که بیش از 200 هزار زندانی در زندانها نگهداری می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی بختیاری صبح سه‌شنبه در نشست مشترک وزارت دادگستری، استانداری‌ها و دادگستری‌های سراسر کشور با هدف اجرایی کردن مصوبات سفرهای استانی با بیان اینکه در دور اول و دوم سفرها مصوبات کمی در حوزه قوه قضائیه تصویب شده گفت: از استانداری‌ها درخواست داریم حسب دستور ریاست محترم جمهوری در اجرای مصوبات دور سوم سفرهای استانی برای اجرایی کردن مصوبات مربوط به دستگاه قضائی اهتمام ورزند.

بختیاری اجرای طرح عدالت الکترونیکی را از مهمترین برنامه های قوه قضائیه عنوان کرد و افزود:‌ 95 درصد این طرح عملیاتی شده و در شورای فاوا مورد تصویب قرار گرفته و معاون اول رئیس جمهور نیز دستور اجرای این مصوبه را صادر کرده است که در صورت تامین بودجه و اجرایی شدن آن تمامی پرونده‌های قضائی در قالب سیستم CMF تحت شبکه قرار می‌گیرند.

وزیر دادگستری یکی از مهمترین برنامه‌های قوه قضائیه را تکمیل اردوگاه‌های موقت برای زندانیان مواد مخدر عنوان کرد و افزود: براساس قانون زندانیان مواد مخدر باید در اردوگاه‌های موقت نگهداری شوند که تا کنون 5 اردوگاه موقت در شهرهای مبارکه اصفهان، ایرانشهر سیستان و بلوچستان، کبوترخان کرمان، فشافویه تهران و چناران خراسان در دست احداث است که به طور میانگین 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی افزود: در صورت تامین بودجه 45 درصد از زندانیان کشور که جرم مرتبط با مواد مخدر دارند به این اردوگاه‌ها منتقل می‌شوند.

بختیاری اظهار داشت: سقف نگهداری از زندانیان در زندان‌های کشور 85 هزار زندانی است که در حالی که بیش از 200 هزار زندانی در زندانها نگهداری می‌شوند که با تکمیل این اردوگاه‌ها تعداد زندانیان به نصف کاهش می‌یابد.

استقبال کانادا از تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت وضعیت حقوق بشر ایران

صدای آمریکا : کانادا از تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در کمیته اجتماعی، بشردوستامه و فرهنگی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که به کمیته سوم معروف است، استقبال کرد.
کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه ای از نقض مکرر و جاری حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرد و از جمهوری اسلامی خواست که به طور جدی به تعهدات بین المللی خود برای رعایت حقوق بشر عمل کند.
قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران که از سوی ۴۲ کشور عضو سازمان ملل به مجمع عمومی این سازمان تقدیم شده بود، با ۸۰ رای موافق و ۴۴ رای مخالف و ۵۷ رای ممتنع به تصویب رسید.
این اولین بار بود که بیشترین تعداد کشورهای عضو این سازمان به قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رای موافق دادند.
طی هشت سال گذشته کانادا طرح پیشنهادی قطعنامه حقوق بشر در ایران را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده است.
لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، نوشته است: کانادا از اتخاذ این قطعنامه مهم در مورد حقوق بشر در ایران بسیار خشنود است. جامعه بین الملل به مسئولیت خود در قبال محکومیت وضعیت اسف بار حقوق بشر در ایران عمل کرده است و به وضعیت مردم ایران و این واقعیت که آن ها در تلاش هایشان برای ارتقای حقوق بشر در کشورشان تنها نیستند، توجه ویژه معطوف کرد.
وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده است: ما معتقدیم این قطعنامه پیام روشنی مبنی بر حمایت جدی از مدافعان ایرانی حقوق بشر ارسال می کند و رای موافق به این قطعنامه نشانه نگرانی عمیق جامعه بین الملل نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران است.
آقای کانن در بخشی دیگری از این بیانیه افزوده است این قطعنامه و قطعنامه های دیگری که سال های گذاشته ارائه شده بودند، جامعه بین الملل را از وضعیت غیرقابل پذیرش حقوق بشر در ایران آگاه کرده اند و خواستار پاسخگویی و شفافیت مقامات ایران در قبال اعمالشان شده اند.
وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه خود ضمن اشاره به اقدامات بلند مدت مقامات ایران در نقض آشکار حقوق بشر مردم ایران، از جمله به مواردی همچون تبعیض مداوم و نقض حقوق بنیادین زنان و دختران، سنگسار و قطع عضو، تبعیض گسترده علیه اقلیت های قومی و مذهبی، سانسور مطبوعات و آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، همچون فعالان حقوق زنان اشاره می کند.
لارنس کانن در ادامه خاطرنشان کرده است ما همچنان از مقامات ایران خواهیم خواست تا برای پایان دادن به نقض فاحش و وخامت بار بنیادی ترین حقوق بشر مردم ایران قدم بردارند.
در این بیانیه آمده است کانادا برای مبارزه علیه اعمال مستبدانه و سرکوب گرانه مقامات ایران همچنان از مردم ایران حمایت خواهد کرد.
وزیر امور خارجه کانادا در پایان بیانیه خود تاکید کرده است کانادا برای ارتقای حقوق بشر، دموکراسی و آزادی و حاکمیت قانون تلاش خواهد کرد و چشم انتظار روزی است که همه ایرانیان بتوانند از این حقوق و آزادی ها، بهره بجویند.

بازداشت 50 زن و مرد در پارتی های مختلط

آخرین نیوز : در بازرسي از اين محل ، مقاديري مشروبات الکلي ، تعدادي تجهيزات ماهواره اي ، 20 دستگاه تلفن همراه ، سه دستگاه خودروي سواري و تجهيزات نور افشاني و موزيک کشف شد .
به گزارش آخرین نیوز بيست نفر زن و مرد در يک مهماني مختلط شبانه در مشهد دستگير شدند .

اين افراد را که شامل9 مرد و 11 زن هستند در يک مهماني مختلط شبانه در يک منزل مسکوني دستگير شدند .در بازرسي از اين محل ، مقاديري مشروبات الکلي ، تعدادي تجهيزات ماهواره اي ، 20 دستگاه تلفن همراه ، سه دستگاه خودروي سواري و تجهيزات نور افشاني و موزيک کشف شد .

همچنین در این هفته 16زن و مرد در يک ميهماني شبانه در شهرستان طرقبه شانديز بازداشت شدند.اين افراد شامل 13 مرد و 3 زن در خانه اي به اتهام مصرف مشروبات الکلي بازداشت شدند .از اين ميهماني مقاديري مشروبات الکلي و يک دستگاه دريافت امواج ماهواره اي کشف شد .

همچنین در یک پارتی دانشجویی در یکی از شهرهای دانشگاهی استان تهران 17 دختر و پسر بازداشت شدند.

کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی نسرين ستوده شد

به گزارش راديو فردا، ناوی پيلای، کميسير الی حقوق بشر سازمان ملل از مقام های جمهوری اسلامی خواست تا بی درنگ با بررسی پرونده نسرين ستوده، وکيل مدافع حقوق بشر، زمينه آزادی او را فراهم کنند.
در بيانيه خانم پيلای آمده است که مورد نسرين ستوده، يکی از موارد سرکوبی های گسترده و دشوارتر شدن وضعيت حقوق بشر در ايران است.
نسرين ستوده وکيل مدافع شماری از زندانيان سياسی نزديک به سه ماه پيش بازداشت شد.

افزایش برخورد‌‌های شنیع مردم لبنان و سوریه با ایرانی‌ها

وب‌سایت محافظه‌کار صراط نیوز از گسترش برخورد شنیع و مشمئزکننده مردم و مسئولان دولتی لبنان و سوریه با مسافران ایرانی در فرودگاه‌های این دو کشور پس از سفر محمود احمدی‌نژاد به لبنان خبر داد.

این وب‌سایت در نامه‌ای کوتاه خطاب به محمود احمدی‌نژاد نوشته که این روزها در دو کشور سوریه و لبنان (و بالاخص لبنان) شرایط استقبال از ایرانیان در فرودگاه‌ها و ترمینال‌های این کشورها به شدت با ایرانیان رو به وخامت گذاشته است.

صراط‌‌‌‌ نیوز نوشته است: بسیاری از مسافرین ایرانی به چشم خود می‌بینند که چه مامورین فرودگاهی و ترمینالی و چه حتی مردم این دو کشور با ایرانیان برخوردی بسیار شنیع و مشمئزکننده دارند.

به نوشته این سایت محافظه‌کار لبنان و سوریه این دو کشور دوست و ظاهرا همراه، مسافران ایرانی را دور از مردم سایر کشورها در سالن‌هایی جداگانه وارد می‌کنند و متاسفانه برخوردهای بدی با بسیاری از ایرانیان صورت می‌گیرد.

صراط نیوز ادامه داده است که برخورد‌های شنیع با مسافران ایرانی در حالی ادامه دارد که این شبهه مطرح است که ایران چه از لحاظ مالی و چه لجستیکی این دو کشور را هدایت می‌کند.

منبع: صراط نیوز

عبادی کمپانی اریکسون را به کمک در کنترل مکالمات در ایران متهم کرد

رادیو فردا : شیرین عبادی، وکیل و فعال ایرانی حقوق بشر، روز دوشنبه شرکت سوئدی اریکسون، سازنده موبایل‌های سونی اریکسون، را به کمک به جمهوری اسلامی در کنترل مکالمات تلفنی متهم کرد.

خانم عبادی که در دانشگاه استکهلم در پایتخت سوئد سخنرانی می‌کرد همچنین از ایرانیان مقیم این کشور خواست به اقدام شرکت عظیم سونی اریکسون در کمک به جمهوری اسلامی ایران اعتراض کنند.

به گفته تنها ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، کمپانی اریکسون نرم‌افزاری به دولت ایران فروخته است که می‌توان از آن در کنترل پیامک موبایل، اس‌ام اس، و مکالمات با موبایل استفاده کرد.

شیرین عبادی در این سخنرانی خطاب به ایرانیان گفت: من از شما ایرانیان سوئد خواهش می‌کنم به شرکت اریکسون ای‌میل بفرستید و اعتراض کنید. بگویید چرا نرم‌افزارهایی به دولت ایران می‌فروشید که به کمک آن مردم را کنترل کنند.

به گفته خانم عبادی، شرکت اریکسون وارد معامله‌ای با دولت ایران شده است که مشابه معامله پیشین کمپانی نوکیا زیمنس است.

شیرین عبادی در اسفندماه گذشته نیز شرکت فنلاندی نوکیا زیمنس را به ارائه فن‌آوری کنترل مکالمات تلفنی به ایران و همکاری با جمهوری اسلامی در جریان سرکوب و سانسور اعتراض‌های پس از انتخابات متهم کرده بود.

شرکت نوکیا پس از اظهارات خانم عبادی اعلام کرد که فن‌آوری این شرکت به تقویت آزادی بیان، توسعه جوامع و پیشرفت دموکراسی کمک می‌کند و تأکید کرده بود که سوء استفاده از تجهیزات ارتباطاتی به هیچ وجه مورد تأیید این شرکت نیست.

خانم عبادی همچنین از اپراتور ماهواره‌ای یوتل‌ست انتقاد کرد که در اثر فشارهای دولت ایران برنامه‌های تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی و صدای آمریکا را از این ماهواره که به سوی ایران پخش می‌شد حذف کرده است.

به اعتقاد خانم عبادی، یوتل‌ست به این وسیله با دولت ایران در زمینه سانسور همکاری کرده است.

او افزود: ما از کشورهای غربی می‌خواهیم که وارد هیچ معامله‌ای با دولت ایران نشوند و این دولت را کمک نکنند، زیرا این کار در نهایت به سرکوب و سانسور مردم ایران می‌انجامد.

شیرین عبادی پیشتر نیز از کشورهای غربی خواسته بود که به جای تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران آن دسته از شرکت‌های بین‌المللی را که با فروش فن‌آوری‌های پیشرفته یا جنگ‌افزار به جمهوری اسلامی باعث تحکیم قدرت حاکمیت می‌شوند تحت فشار قرار دهند.

احتمال تعطيلي تهران در هفته آينده

فارس: معاون عمراني استاندار تهران گفت: در صورتي كه آلودگي شهر تهران افزايش پيدا كند احتمال تعطيلي در هفته آينده وجود دارد.

محمدرضا محمودي اظهار داشت: سازمان حفاظت از محيط زيست و شهرداري تهران دستگاه‌هايي براي اندازه‌گيري آلودگي هوا در نقاط مختلف شهر نصب كرده‌اند كه ميزان آلودگي هوا بر اساس شاخص‌هاي اين دستگاه‌ها اندازه‌گيري مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه سلامت شهروندان اهميت زيادي دارد، گفت: اگر در كميته اضطراري آلودگي هوا به اين نتيجه برسيم كه شاخص‌هاي آلايندگي هوا بالاست و براي مردم ضرر دارد مراكز را تعطيل خواهيم كرد.

محمودي بيان داشت: همه ساله در شش ماهه دوم سال پديده آلودگي هوا بر روي شهر تهران خيمه مي‌زند و در اين مدت نياز به همكاري مردم براي كاهش آلودگي هوا هستيم.

معاون عمراني استاندار تهران به نقش سازمان‌هاي مربوط به كاهش آلودگي هوا اشاره كرد و گفت: پليس در اين شرايط بايد از تردد اتومبيل‌ها و موتورهاي دودزا جلوگيري كند؛ شهرداري تهران بايد به مديريت حمل و نقل عمومي بپردازد و سازمان محيط زيست نيز از فعاليت كارخانجات دودزا جلوگيري كند.

در تیراندازی ماموران در بلوچستان یک جوان کشته و دو تن مجروح شدند

خبرگزاری هرانا - نیروهای یگان ویژه در جاده نصرت آباد (بلوچستان)، به طرف سه دستگاه موتور سیکلت حامل سه جوان بلوچ که برای تفریح به بیرون از شهر رفته بودند آتش گشود.
بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" در این تیر اندازی یکی از این سه جوان کشته و 2 نفر دیگر به شدت مجروح شدند. نیروهای امنیتی اتهام این سه جوان را حمل موادمخدر اعلام کرده اند.
لازم به ذکر است در طی ماه های اخیر نیروی انتظامی در بلوچستان تحت نام مبارزه با قاچاق کالا، سوخت و مواد مخدر دست به کشتار هموطنان بلوچ می زنند.

وی پی ان رایگان با سرعت بسیار عالی

دوستان عزیز مجموعه فعالان حقوق بشر وی پی ان رایگان برای کاربران داخل ایرانی تهیه کرده که از سرعت بسیار عالی برخوردار است..

کمیته رکن چهارم کمیته وابسته مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در راستای مبارزه با سانسور و فیلترینگ در ایران سرویس وی پی ان رایگان خود را در دسترس عموم قرار داد.

برای دسترسی به این سرویس میتوانید با دانلود کانکشن زیر به این سیستم به صورت آزاد و رایگان متصل شوید.

توجه : این سیستم در حال آزمایش است

UserName: hraicp

Password : hraicp

Download Connection

http://vpniran.info/connection.zip

دانلود آموزش ساخت کانکشن در ویندوز اکس پی

http://vpniran.info/help-connection.zip

واگه مشکلی داشتید به آدرس زیر بروید و به صورت رایگان از وی پی ان استفاده کنید.

http://vpniran.info/

تجمع كارگران كنف‌ كار رشت مقابل صنايع و معادن گيلان

شمال نیوز: صبح امروز تعداد زيادي از كارگران كنف‌كار رشت بار ديگر براي گرفتن حق و حقوق خود مقابل سازمان صنايع و معادن گيلان تجمع كردند.
اين كارگران خواستار طلب معوقه و بازنشستگي خود شدند.
يكي از كارگران به نمايندگي از ديگران اظهار داشت: از اينكه هر چند ماه يكبار در مقابل استانداري، فرمانداري و يا سازمان صنايع تجمع كنيم، خسته شده‌ايم.
اين كارگر كه نخواست نامش فاش شود افزود: پنج سال است كه حقوق معوقه داريم و بازنشستگي ما نيز معلوم نيست و تعداد زيادي از كارگران با مشكلات بسيار زيادي مواجه هستند و حتي به جرأت مي‌توانم بگويم كه بسياري از آنها در تهيه مايحتاج روزانه خود معطل هستند.
وي اضافه كرد: تعداد زيادي از كارگران در خانه‌هاي استيجاري زندگي مي‌كنند كه كرايه‌هاي معوقه دارند و همين روزهاست كه صاحبخانه اسباب و اثاثيه آنها را در خيابان بريزد.
اين كارگر درمانده كه هنگام صحبت اشك در چشمانش جمع شده بود، گفت: به خدا قسم ديگر خسته شديم و هيچ راهي نداريم به ناچار اين تجمع‌ها را ادامه مي‌دهيم، شايد دل مسئولان به حال ما بسوزد.
وي ادامه داد: بنده دختر و پسر دانشجو دارم كه با هر بار درخواست آنها براي پول آرزو مي‌كنم زمين مرا ببلعد.
اين كارگر همچنين اظهار داشت: با هر بار تجمع كارگران مسئولان قول و قرارهايي به ما مي‌دهند و پس از چند ماه يادشان مي‌رود و هيچ اقدامي نمي‌كنند.
وي از رئيس جمهوري كشورمان خواست تا به داد كارگران كنف‌كار برسد.
شركت كنف‌كار رشت به دليل واگذاري آن به بخش ‌خصوصي از اواخر سال ۸۲ و خسارت جزئي وارده به آن بر اثر بارش سنگين برف سال ۸۳، از اوايل سال ۸۴ تعطيل شد.
از حدود سه سال قبل نيز با ورود سرمايه‌گذار جديد، فعاليت اين كارخانه دوباره آغاز شد.
كارخانه كنف‌كار تنها واحد توليدكننده گوني، كيسه و منسوجات كنفي در گيلان است كه كارگران آن بارها در اعتراض به وضعيت كار و عدم وصول مطالبات خود مقابل استانداري، سازمان صنايع و معادن گيلان و فرمانداري رشت تجمع كردند./

فشارهای بین المللی؛ عقب نشینی رژیم از اعدام سکینه

رادیو فرانسه: محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی، در گفتگوئی با شبکۀ تلویزیونی انگلیسی زبان "پرس تی.وی." گفت احتمال نجات خانم سکینۀ محمدی آشتیانی از مجازات اعدام در بررسی مجدد پروندۀ او زیاد است.

محمد جواد لاریجانی در مصاحبه با این تلویزیون متعلق به جمهوری اسلامی ایران افزود نظام قضائی ایران برای رسیدگی مجدد به پروندۀ خانم آشتیانی تلاش بسیار کرده است و بخت نجات جان او زیاد است.

اكونوميست:اعلام كرد: كاهش سرمايه گذارى خارجى در ايران

ابرار اقتصادی: واحد اطلاعات كونوميست در تازه ترين گزارش خود اعلام كرد كه سرمايه گذارى مستقيم خارجى در ايران در سال جارى كاهش مى يابد.به گزارش ايسنا، اكونوميست در گزارش ماه اكتبر ۲۰۱۰ خود عنوان كرد كه سرمايه گذارى مستقيم خارجى در ايران طى سال گذشته سه ميليارد و ۲۰ ميليون دلار بوده است كه اين شاخص در سال جارى با يك ميليارد و ۳۳۰ ميليون دلار كاهش به يك ميليارد و ۶۹۰ ميليون دلار خواهد رسيد كه ۰‎/۴۱ درصد توليد ناخالص داخلى است.به اعتقاد اين موسسه طى سال هاى آتى ورود سرمايه گذارى مستقيم خارجى در ايران نوسان خواهد داشت به طورى كه انتظار مى رود در سال آتى يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سرمايه مستقيم خارجى وارد كشور شود.افزايش ۴۰۰ ميليون دلارى منجر به ثبت رقم يك ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار براى سرمايه گذارى مستقيم خارجى ايران در سال ۱۳۹۱ خواهد شد كه اين شاخص طى سال ۱۳۹۲ به دو ميليارد دلار خواهد رسيد و ۰‎/۲۹ درصد توليد ناخالص داخلى خواهد بود. سال ۱۳۹۳ سالى است كه سرمايه گذارى مستقيم خارجى در ايران بدون تغيير معادل دو ميليارد دلار خواهد بود كه برابر با ۰‎/۲۵ درصد توليد ناخالص داخلى بوده است

بهای نفت باز هم كاهش يافت

ایرنا: با انتشار اخبار مربوط به بحران اقتصادي اروپا و به ويژه سقوط غير منتظره موسسات مالي ايرلند و درخواست اين كشور مبني بر كمك هاي مالي از همسايگانش بهاي نفت در بازار هاي جهان بار ديگر كاهش يافت.
كارشناسان اقتصادي علاوه بر اخبار مربوط به بدهي هاي سنگين دولت ايرلند , سياست هاي مالي اخير چين و اثرات مستقيم آن بر كندي شتاب رشد اقتصادي در جهان را نيز عامل اصلي 5 درصد كاهش بهاي نفت در هفته گذشته دانسته اند.
خبرگزاري آمريكايي آسوشيتدپرس از' نيويورك مركنتايل' گزارش مي دهد كه روز دو شنبه بهاي نفت خام براي تحويل در ماه ژانويه 24 سنت در هر بشكه كاهش يافته و به بشكه اي 81 دلار و 74 سنت رسيده است.
موسسه آمريكايي' تريپل اي' اعلام كرده است كه ميانگين بهاي بنزين در كشور آمريكا نيز نسبت به هفته گذشته 2 سنت در هر گالن كاهش داشته اما همين قيمت هنوز 23 سنت نسبت به سال گذشته در اين ماه بالاتر است.
بحران جاري در بازار هاي نفت با درخواست رسمي دولت ايرلند مبني بر گرفتن كمك هاي چندين ميليارد دلاري از كشور هاي اتحاديه اروپايي كه روز يكشنبه در پي خبر ورشكستگي مالي سه موسسه مالي اين كشور رسما اعلام شد شدت بيشتري گرفته است.
كشورهاي اتحاديه اروپايي و صندوقبين المللي پول در حال حاضر مشغول بررسي درخواست ايرلند هستند كه بنا بر مقررات اين صندوق ميزان وام هاي پرداختي به كشور ايرلند از 137 ميليارد دلار تجاوز نخواهد كرد.

جامعه بی لبخند، سالم نيست

روزنامه مردمسالاری: نشست خبري همايش تجليل از پيشکسوتان فيلم هاي کمدي سينما و تلويزيون با حضور اميررضا خادم(رئيس ستاد برگزاري) و لاله اسکندري(دبير همايش) ظهر ديروز (اول آبان) برگزار شد. اميررضا خادم طي سخناني با اشاره به اينکه همايش تجليل از پيشکسوتان فيلم هاي کمدي سينما و تلويزيون; 10 آذر در فرهنگسراي ارسباران برگزار مي شود، درباره اهداف برگزاري اين همايش گفت: تصميم برگزاري اين همايش در راستاي اهداف موسسه نسل آفتاب است. البته ما سال هاي گذشته; مراسم هايي را در برگزاري از چهره هاي اخلاق مدار ورزش داشتيم امسال نيز قصد داشتيم تا با اين همايش به هنر توجه کنيم زيرا معتقديم هنر و ورزش 2 بال رشد جامعه هستند. خادم با اشاره به اينکه تنگناهاي مالي باعث تاخير در برگزاري اين همايش شده است، گفت: در حوزه فرهنگ و هنر; برنامه هاي نمايش فيلم و همچنين بزرگداشت افرادي همچون خسرو شکيبايي را برگزار کرده شده است. وي با تاکيد بر اهميت مقوله طنز گفت: به عرصه طنز باوجود اهميت آن; کمتر توجه شده است اما طنز اثرات زيادي دارد زيرا ازسويي باعث شادي و نشاط مي شود و از طرفي هم مي تواند با نگاهي نرم موضوعات را نقد کرد. وي ادامه داد: در اين همايش به هنرمنداني توجه شده است که در 30 سال گذشته فعاليت داشته اند ولي امروز بدليل کهولت سن کمتر به آنها توجه مي شود. از سال آينده نيز يک شوراي داوري; افراد برتر را انتخاب مي کنند. در روز برگزاري اين مراسم; بزرگداشتي نيز براي علي حاتمي و منوچهر نوزري گرفته مي شود. وي درباره ميزان جوايز نقدي اين همايش گفت: درحال رايزني با سازمان هاي مختلف هستيم تا جوايز خوبي را ارائه کنيم. البته اصل مطلب براي ما و تقديرشوندگان به نوعي تقدير و تشکر است اما از آنجاکه ما به عنوان يک تشکل غيردولتي فعاليت مي کنيم; درحد مقدورات خود جوايزي را تدارک ديده ايم. لاله اسکندري(دبير اين همايش) نيز با برشمردن جزييات برگزاري اين جشن گفت: آنچه که در اين جشن مهم بود; اين است که از چهره هايي که در دهه 60 و 70 در سينماي کمدي مطرح بوده اند و امروز حضور ندارند، تقدير کنيم و نشان دهيم که تلاش هاي آنها ناديده گرفته نشده است. وي ادامه داد: در اين همايش 15 نفر از هنرمنداني که در حوزه هاي بازيگري تهيه کنندگي و کارگرداني در دهه 60 و 70 فعال بوده اند، تقدير مي شوند. تمام تلاش ما اين بود که باوجود گسترده بودن طيف هنرمندان انتخابات به صورتي انجام شود که حقي از فردي ضايع نشود. اسکندري در اين باره که باوجود عدم حضور در فيلم هاي طنز; چگونه دبيري اين همايش را پذيرفته است، گفت: متاسفانه در ايران; کسي وارد سينما مي شود با همان نقشي که وارد شده; تا پايان باقي مي ماند. در دهه هاي اخير کارهاي طنز از کيفيت بالايي برخوردار نبود; به همين دليل من کارهاي طنز را قبول نکردم.

کاهش 65 درصدی حجم آب سد زاينده رود

روزنامه مردمسالاری: معاون حفاظت و بهره برداري سازمان آب منطقه اي استان اصفهان گفت: حجم آب سد زاينده رود در مقايسه با دراز مدت نزديک به 65 درصد کاهش يافته است.
غلام حسين حيدري پور در گفتگو با مهر افزود: در حال حاضر حجم سد زاينده رود نزديک به 240 ميليون متر مکعب آب است که از اين ميزان نزديک به 100 ميليون متر مکعب آن را گل و لاي تشکيل مي دهد. وي ادامه داد: اين حجم آب سد زاينده رود نسبت به گذشته 45 درصد و در مقايسه با دراز مدت با کاهشي نزديک به 65 درصد روبرو شده است. حيدري پوربا اشاره به اينکه اکنون نزديک به دو ماه است که از فصل پاييز مي گذرد ميزان بارش باران در اين فصل چشمگير نبوده گفت: نسبت به سال گذشته نزديک به 80 تا 90 درصد بارش باران کاهش داشته است.
معاون سازمان آب منطقه اي استان اصفهان يادآور شد: ميزان بارش باران در اين فصل در مقايسه با دراز مدت نيز نزديک به 60 تا 70 درصد کاهش يافته است. حيدري پوردر خصوص تامين آب شرب نيز اظهار داشت: احساس مي شود در تامين آب شرب نيز دچار مشکل نشويم .
معاون حفاظت و بهره برداري سازمان آب منطقه اي استان اصفهان همچنين جهت تامين آب کشت پاييزه کشاورزان نيز خاطر نشان کرد: احساس مي شود در تامين آب بخش کشاورزي دچار مشکل شويم.

سرقت با دوغ مسموم در کرمانشاه

روزنامه ی نورخوزستان: فردي که با همکاري يکي از دوستانش با خوراندن دوغ مسموم و بيهوش کردن جواني در شهر کرمانشاه ، دويست هزار تومان وجه نقد و گوشي تلفن همراهش را به سرقت برده بود دستگير شد . به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس ، در پي وصول يکفقره پرونده به آگاهي انتظامي استان در خصوص سرقت مبلغ دويست هزار تومان وجه نقد و يکدستگاه تلفن همراه از فردي در محدوده کلانتري 14 کرمانشاه ، پيگيري موضوع در دستور کار ماموران اداره مبارزه با سرقت آگاهي انتظامي استان قرار گرفت . بنا براين گزارش ، تحقيقات بعمل آمده از مالباخته نشان داد 2 نفر با اصرار و تعارف زياد مقداري دوغ به وي خورنده اند اما بلافاصله با خوردن دوغ وي بيهوش شده و پس از به هوش آمدن متوجه شده است مبلغ دويست هزار تومان وجه نقد و گوشي تلفن همراهش بسرقت رفته است . سرانجام با تحقيقات گسترده و استفاده از منابع خبري ، آدرس احدي از متهمان شناسايي و وي در يک اقدام ضربتي دستگير شد . اين گزارش حاکيست ، متهم در بازجويي هاي فني و تخصصي لب به اعتراف گشود و به بزه انتسابي با همدستي يکي از دوستانش اعتراف کرد . گفتني است ، تلاش جهت دستگيري متهم فراري ادامه دارد .

ساحل كارون محلی برای انباشت زباله شده است

روزنامه نورخوزستان: معاون محيط زيست انساني اداره‌كل حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: در برخي نقاط شهر اهواز زباله و نخاله تلنبار شده است و برخي بازارچه‌ها مانند بازارچه كيان از وضعيت مطلوبي برخوردار نيستند كه لازم است به اين موارد رسيدگي شود. به گزارش ايسنا جمال شاكري در جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان اهواز اظهار داشت: مساله حفظ محيط زيست آن گونه كه بايد در كشور نهادينه نشده است و لازم است در كنار توسعه اقتصادي به مساله حفظ محيط زيست نيز توجه شود. وي افزود: در زمينه نبود فضاي سبز كافي در واحدهاي صنعتي و تصفيه پسماندهاي بيمارستاني پرونده‌هايي تشكيل و به دادگاه ارسال شده است و برخي بيمارستان‌ها و واحدهاي صنعتي نيز اخطاريه دريافت كرده‌اند. شاكري تصريح كرد: در منطقه بوستان اهواز و حاشيه رودخانه كارون و پشت دانشگاه شهيد چمران نيز شاهد تلنبار شدن زباله و نخاله هستيم، همچنين فاضلاب شهري اهواز در محدوده پل پنجم وارد رودخانه مي‌شود. وي خاطرنشان كرد: در مسير پل پنجم تا ميدان فاز 2 پادادشهر نيز عرضه دام زنده وجود دارد كه لازم است به اين مساله رسيدگي شود. در كوي پليس اهواز نيز در مكاني كه ظاهرا به فضاي سبز اختصاص يافته زباله تلنبار شده است. معاون محيط زيست انساني اداره‌كل حفاظت محيط زيست خوزستان بيان كرد: در منطقه هشت شهرداري اهواز چندين تالار پذيرايي وجود دارد كه متاسفانه نسبت به محيط زيست بي‌توجه هستند و پسماند و زباله خود را در محيط اطراف رها مي‌كنند. ‌شاكري گفت: همچنين در نزديكي روستاي برومي يك ايستگاه دپوي پسماند شهري وجود دارد كه مجوز ندارد و وضعيت نامناسبي را براي اين روستا ايجاد كرده است. وي درباره بازارچه‌هاي شهر اهواز افزود: بازارچه موجود در فاز 3 كوي ملت از وضعيت بهداشتي نامناسبي برخوردار است و دست فروشاني كه در اطراف اين بازارچه تجمع كرده‌اند وضعيت بهداشتي نامناسبي را براي اين بازارچه ايجاد كرده‌اند. معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست خوزستان تصريح كرد: همچنين عرضه مرغ زنده در بازارچه فاز 3 كوي ملت انجام مي‌شود و تعدادي از مجاري فاضلاب موجود در اطراف اين بازارچه نيز روباز هستند كه وضعيت نامناسبي را براي اين بازارچه ايجاد كرده است. شاكري خاطرنشان كرد: وضعيت بازار كيان و عامري نيز نامناسب است و عرضه مرغ زنده در اين دو بازارچه همچنان ادامه دارد. وي بيان كرد: در منطقه فرهنگ شهر و درست مقابل دانشگاه آزاد و همچنين در كوي 22 بهمن زمين‌هاي بلااستفاده‌بسياري وجود دارد كه به محل انباشت زباله تبديل شده‌اند. لازم است اين زمين‌ها محصور شوند و يا با تبديل آنها به فضاي سبز از انباشت زباله در آنها پيش‌گيري شود. معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست خوزستان اظهار داشت: منطقه چنيبه نيز از وضعيت بهداشتي مناسبي برخوردار نيست و در بسياري از كوچه‌ها، زباله رها شده است. شاكري گفت: در بلوار ساحلي و حد فاصل پل پنجم تا ششم نيز شاهد انباشت زباله هستيم، همچنين در برخي نقاط فضاي سبز ساحل رودخانه كارون شاهد انباشت زباله‌‌هستيم. وي افزود: پشت منطقه آخر آسفالت اهواز فاضلاب شهري رهاسازي مي‌شود و زمين‌هاي كشاورزي كه در اين منطقه وجود دارد و سبزي در آنها كشت مي‌شود با فاضلاب آبياري مي‌شوند. معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست خوزستان تصريح كرد: منطقه گاوميش‌آباد و كوي مشعلي اهواز نيز از وضعيت بسيار نامطلوبي برخوردار هستند و شاهد انباشت زباله در اين مناطق هستيم. شاكري خاطرنشان كرد: در منطقه كيان‌پارس و رو به روي بازار مرو مكاني وجود دارد كه در گذشته پارك بادي بوده و اكنون به محل انباشت زباله تبديل شده است. وي بيان كرد: در كوي سياحي اهواز محلي براي دپوي زباله وجود دارد كه به منازل مسكوني بسيار نزديك است و از وضعيت نامناسبي برخوردار است.

برای آنها كه دلشان برای پايتخت نمی ‌سوزد

روزنامه سیاست روز: سرفه‌هاي پياپي و جگر سوز كلانشهر سالخورده از مرز نگراني گذشته است. حال تهران روز به روز وخيم‌تر مي‌شود اما مسئولان ذيربط همچنان به جلسات پشت درهاي بسته اكتفا مي‌كنند. پايتخت پير به زور نفس مي‌كشد و ما فقط به دنبال مقصر مي‌گرديم.
توپ تقصير از زميني به زمين ديگر مي‌غلتد. شهرداري، خودروسازان را مقصر مي‌داند و سازمان محيط زيست دودكش عظيم كارخانجات را روي صندلي متهم مي‌نشاند. اهالي صنعت زير بار اتهام نمي‌روند و وارونگي هوا را مقصر مي‌دانند. يكي مي‌گويد تقصير بساز بفروش‌هاست و ديگري عاملان ويراني پارك‌هاي جنگلي را مقصر اصلي مي‌داند.
شهروندان با حيرت به اين‌همه هياهو نگاه مي‌كنند. به هياهوي آناني كه دلشان هيچگاه براي پايتخت نمي‌سوزد.

دلار دوباره ملتهب شد/خودداری صرافان از فروش ارز

خبرگزاری مهر: قیمت دلار دوشنبه در حالی به 1055 تومان کاهش یافت که برخی صرافان واقع در میدان فردوسی با بیان اینکه فعلا ارزی برای فروش نداریم، هیچ قیمتی برای این نوع ارز اعلام نمی‌کنند.

به گزارش مهر، دوشنبه قیمت هر دلار در بازار کاهش یافت به نحویکه صرافان میدان فردوسی تهران که مرکز ارزفروشان تهران است، هر دلار را بین 1055 تا 1057 تومان می فروشند، این در حالی است که روز گذشته قیمت فروش هر دلار در بازار آزاد حدود 1060 تومان بود.

با تداوم کاهش قیمت دلار در بازار، هم اکنون برخی از صرافان هیچ قیمتی برای دلار اعلام نمی کنند. برخی از آنان نیز عنوان می کنند که فعلا ارزی برای فروش نداریم. صرافان همواره در پی هر تغییر و تحولی در بازار از خرید و فروش و ارائه قیمت به مشتریان امتناع می کنند.

قیمت ارز دلار طی یک ماهه اخیر با رسیدن قیمت به وضعیت تعادلی در پی دخالت بانک مرکزی در بازار، روند نزولی را طی کرد، به نحویکه یک ماه پیش قیمت دلار در بازار آزاد 1070 تومان معامله می شد، اما امروز قیمت دلار در بازار آزاد به 1055 تومان رسیده است.

به نظر می رسد این اقدام نامحسوس در پی درخواست رئیس جمهور از رئیس کل بانک مرکزی برای واقعی کردن نرخ ارز از این جهت که قیمت دلار در بازار خیلی بیشتر از قیمت واقعی آن است، باشد.

قیمت خرید دلار توسط صرافی ها حدود 1050 تومان اعلام شد، همچنین قیمت یورو نیز کاهش یافت و بین 1455 تا 1457 تومان در بازار رسید، این در حالی است که روز گذشته قیمت فروش یورو 1460 تومان بود. قیمت هر پوند انگلیس نیز 1720 تومان اعلام شد.

120 فرزند دیپلماتهای رژیم با تابعیت دوگانه

سایت آینده نیوز: روزنامه ابتكار خبر داد برخی گزارش‌ها حكایت از آن دارد در سالیان اخیر بیش از 120 تن از فرزندان دیپلمات‌ها و كاركنان سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در خارج از كشور از طرق مختلف مبادرت به اخذ تابعیت دوگانه كرده اند.

عدم موافقت با مرخصی روزنامه نگار زندانی

سایت کلمه: با وجود گذشت ۱۶ ماه از زندانی بودن مسعود باستانی، روزنامه نگار زندانی او هنوز موفق نشده است از حق قانونی مرخصی استفاده کند.

دادستان تهران هر بار در پاسخ به درخواست خانواده باستانی و خود وی برای استفاده از حق مرخصی می گوید که ماموران وزارت اطلاعات با مرخصی آمدن این روزنامه نگار زندانی مخالفند این در حالی است که هر زندانی به صورت قانونی می تواند از حق مرخصی استفاده کند . حقی که امروز از زندانیان سیاسی سلب می شود .

باستانی هم اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد .این روزنامه نگار و فعال سیاسی چهارم تیرماه سال گذشته وقتی برای پیگیری وضعیت همسرش مهسا امرآبادی به دادگاه انقلاب مراجعه کرد بازداشت شد . مسعود باستانی در دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به شش سال حبس تعزیری و پرداخت ۳۴ میلیون جریمه نقدی محکوم شد. محکومیت وی بدون تغییر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

مسعود باستانی در تاریخ ۶ بهمن ماه سال ۸۸ از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد .زندانی که تا شهر تهران محل سکونت خانواده اش فاصله دارد و زندانی بودن او در این شرایط وضعیت دشوار تری را نیز به خانواده او تحمیل کرده است

پس از ناپلئون بناپارت، یک دانشمند اتمی کانادا هم مسلمان شد

ستاد برگزاری مسابقات قرآن کریم دانشجویان دانشگاه تبریز: ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه می گوید: امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامی یکنواخت، فقط بر اساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و می تواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم. قرآن به تنهایی عهده دار سعادت بشر است.

و حالا ماجرای شیعه شدن دانشمند هسته‌ای کانادایی

سایت آفتاب: مرکز خبر حوزه بخشی از سخنان حجت الاسلام انصاریان درجمع طلاب ‌و فضلای ‌فیضیه و دارالشفا درباره ماجرای شیعه شدن یک دانشمند هسته‌ای کانادایی را منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است: یکی از معروف‌ترین دانشمندان و اساتید انرژی هسته‌ای کشور کانادا که به دنبال دین حق می‌گشت، به‌طور اتفاقی مرا در شهر پاریس ملاقات کرد و از آنجایی که کاملا به زبان عربی تسلط داشت، درباره دین اسلام و مکتب اهل بیت(ع) سوالات مهم و جدی‌ای مطرح کرد.

قبل از این ملاقات این اندیشمند کانادایی به عربستان سفر کرده بود تا با بزرگان دینی آنجا برای پیدا کردن دین حق گفت‌وگو کند، گویا سعودی‌ها نیز از این موضوع بسیار خوشحال می‌شوند و قبل از گفت‌وگو او را به صرف ناهار دعوت می‌کنند اما از آنجایی که او غربی و چپ دست است، غذا را با دست چپ می‌خورد که با واکنش شدید بزرگان سعودی مواجه می‌شود که باید با دست راست غذا بخوری، او که ذاتا چپ دست است، امتناع می‌کند و در عوض سعودی‌ها به او می‌گویند: چون بر خلاف سنت نبوی عمل کردی، ابتدا دستت را قطع کرده بعد با هم گفت‌وگو می‌کنیم که این موضوع ناراحتی این دانشمند و ترک آن مجلس را به دنبال داشته است.

خودش می‌گفت که بعد از این حادثه از خیر دین اسلام گذشتم و چند وقت می‌ترسیدم به مسلمانان نزدیک شوم ولی از آنجایی که مطالعات فراوانی در زمینه دین اسلام داشته و سوالات زیادی برایش ایجاد شده بود به دنبال فردی برای تعامل و گفت‌وگو می‌گشت، او که از طریق سایت، اطلاعات نسبی از من داشت در پاریس با من ملاقات کرد.

این اندیشمند ‌کانادایی، بیش از پنج ساعت درباره دین اسلام و مکتب تشیع با من گفت‌وگو کرد و بیش از 30 سوال مهم اعتقادی و کلامی پرسید و بعد از آنکه با حقایق دین اسلام آشنا شد و مکتب اهل بیت(ع) را شناخت همانجا شیعه شد.

دعا کنیم هوا سرد نشود؛ گاز کم داریم

بنا به اعلام وزارت نفت 200میلیون متر مکعب کسری گاز داریم و تراز منفی است و میزان تولید کمتر از مصرف است.

شمال فردا: خوش اقبالی وزارت نفت باعث شده است که در دو سال اخیر قطعی گاز نداشته باشیم و با توجه به شرایط موجود باید دعا کنیم که هوا سرد نشود.
سید عمادحسینی نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی گفت: در زمان اوج مصرف بنا به اعلام وزارت نفت ۲۰۰میلیون متر مکعب کسری گاز داریم و تراز منفی است و میزان تولید کمتر از مصرف است.
وی افزود: در صورت کمبود گاز در فصل سرما سوخت نیروگاه‌ها جایگزین خواهد شد. با توجه به میزان مصرف صنایع و نیروگاه ها می توان جبران کمبود گاز برای مصرف خانگی را انجام داد انشاءالله فازهای در دست احداث پارس جنوبی تکمیل شوند و نیاز گاز کشور را تامین کنند
مخبرکمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: از لحاظ ذخیره سازی ضعیف هستیم. متاسفانه وزارت نفت در زمینه ذخیره سازی منابع استراتژی مشخصی ندارد و نتوانسته ایم مطابق استانداردهای جهانی پیش برویم. ایجاد ذخایر زیر زمینی گاز در دست بررسی است و در صورتی که این ذخیره سازی انجام شود در اینده با مشکل مواجه نخواهیم شد.
وی در مورد اقدامات انجام شده برای مقابله با کمبود گاز در فصل سرما گفت: در سالهای اخیر وزارت نفت تولید گاز خود را ۵۰ تا 60 میلیون متر مکعب افزایش داده است. اما متاسفانه اطلاعات دقیقی در دست نیست تا بتوان آن را منتقل کرد و در هر بحثی خلط مبحث می کنند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: برای بررسی سوخت مورد نیاز در فصل سرما جلسه ای در کمیسیون انرژی تشکیل شد و از مسئولین خواستیم که آمار درست و دقیقی ارائه دهند و نتیجه این بود که در زمان اوج مصرف ۲۰۰میلیون متر مکعب کسری گاز داریم.
وی تاکید کرد: باید مصرف انرژی را ساماندهی و مدیریت کنیم. اما این راه حل نیست و باید در تامین سوخت مورد نیاز کشور استراتژی خاصی داشته باشیم و آن را دنبال کنیم./تابناک

پنج هزار مدرسه دارای مشاور دینی می شوند

قم - خبرگزاری مهر: مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت با بیان اینکه کارهای اجرایی نباید درگیر کارهای اداری باشد، گفت: پنج هزار مدرسه دارای مشاور دینی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در قم‌، دکتر ناصر سقای بی‌ریا در جلسه پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری و نشست مشترک آموزش و پرورش و حوزه علمیه که با حضور وزیر آموزش و پرورش و آیت الله مقتدایی در سالن اجتماعات مرکز خدمات حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: اعزام پنج هزار مشاور دینی برای پنج هزار مدرسه دغدغه مشترک بین حوزه علمیه و آموزش و پرورش است که برای اجرایی شدن این کار باید ستاد اجرایی با مدت زمان پنج سال صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید ستاد اجرایی در حوزه علمیه برای اجرایی شدن هرچه بهتر این هدف تشکیل شود، بیان داشت: اگر کار را به صورت اجرایی و با اصول پیش نگیریم کار آغاز نخواهد شد و با تشکیل ستاد، کلیه اقدامات در حوزه علمیه اجرایی می‌شود و لازم است برای سرعت گرفتن کارها نباید امورات اجرایی درگیر کارهای اداری شود.

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت افزود: سقای بی‌ریا در خصوص علت اصلی اینکه بعضی از کارها به سرانجام نمی‌رسد، گفت: علت این مشکل این است که کار را به قدری وسیع و گسترده و با تمام موانع، جوانب و مشکلات بیان می‌کنیم که اصلاَ وقتی برای انجام فعالیت و بیان اصل کار باقی نمی‌ماند و دیگر کار اصلا صورت نمی‌گیرد و هر کاری برای سرعت گرفتن باید زمان لازم را داشته باشد.

سرای دلگشا در بازار تهران به تلی از خاک تبديل شد

خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) كه صبح امروز (سه‌شنبه، دوم آذرماه) در بافت تاريخي بازار تهران حضور يافته بود، گزارش داد كه به‌جز در ورودي سراي دلگشا، ديگر قسمت‌هاي اين بناي تاريخي تخريب شده و زمين آن درحال گودبرداري است. در اين شرايط، به‌نظر مي‌رسد كه دستور توقف موقت تخريب و اقدام فوري سازمان ميراث فرهنگي براي نجات سراي دلگشا به جايي نرسيده است.

براساس ديده‌هاي خبرنگار ايسنا از لاي در ورودي سفيد‌رنگ سراي دلگشا با پلاك 934 جديد كه پشت آن چند دست‌فروش بساط خود را پهن كرده‌اند، مي‌توان خاك‌هاي تلنبارشده روي هم را در جايي كه پيش از اين ساختمان‌هاي قاجاري قرار داشتند، ديد.

اين سراي تاريخي كه تهراني‌هاي قديمي، آن را با نام سراي وزير نظام مي‌شناختند، دست كم 130 سال پيش در ضلع جنوبي خيابان 15 خرداد روبه‌روي ميدان ارك ساخته شد و با توجه به قدمتش، سال 1356 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد. از حدود دو سال پيش، مالك بنا با هدف ساخت‌وساز درخواست تخريب سراي دلگشا را مطرح كرد كه پس از مخالفت سازمان ميراث فرهنگي و شهرداري منطقه‌ي 12 تهران، مالك به ديوان عدالت اداري شكايت كرد و اين ديوان نيز به خروج اثر از فهرست آثار ملي رأي داد. به‌دنبال آن، از حدود دوماه پيش، تخريب تدريجي اين سرا توسط مالك آغاز شد تا سرانجام اين بناي قاجاري با خاك يكسان شد.

مهرماه امسال نيز مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران از صدور حكم توقف تخريب سراي دلگشا خبر داد و اظهار اميدواري كرد كه با همكاري‌ قوه‌ي قضاييه و ديوان عدالت اداري، حكم قطعي توقف تخريب اين اثر تاريخي صادر و از اين طريق، از وقوع يك فاجعه‌ي بزرگ در محدوده‌ي بافت تاريخي تهران جلوگيري شود.

محاکمه یک عضو جبهه ملی در دادگاه انقلاب

خبرگزاری هرانا - جلسه محاکمه حمیدرضا خادم ،عضو و موسس کمیته همبستگی با دانشجویان زندانی و همچنین عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران صبح امروزسه شنبه دوم آذر در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ،چهره رسانه ای دادگاه انقلاب تهران، برگزار گردید.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" این فعال سیاسی که پیش تر در نخستین ساعات پس از درگیری های عاشورای سال گذشته در منزلش دستگیرشد و به مدت 2 ماه را در سلولهای بند 209 گذرانده بود. وی در این جلسه به اتهام "تبلیغ علیه نظام"، "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" و "اخلال در نظم عمومی" توسط قاضی صلواتی محاکمه گردید.

لازم به یاد آوری است که محمد اولیایی فرد و نسرین ستوده دو وکیل وی به علت اینکه در زندان هستند در این جلسه شرکت نداشتند و ژینوس شریف راضی وکالت حمید رضا خادم را بر عهده داشت.

در پایان قاضی صلواتی اذعان داشت که در هفته جاری "پس از مشورت و کسب نظر کارشناس (بازجو) پرونده اقدام به صدور رای خواهد نمود.

فشار بر مدافعان حقوق بشر در ایران تشدید شده است

خبرگزاری هرانا - رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای نسبت به تشدید اختناق و سرکوب در ایران، بویژه علیه مدافعان حقوق بشر اظهار نگرانی کرد و به مقامات محوری اسلامی هشدار داد.

خانم ناوی پیلای، رئیس کمیساریا، تصریح کرد که فهرست طویلی ازمدافعان حقوق بشردرایران تهیه کرده است که تحت فشار و سرکوب قرار گرفته اند.

او تصریح می کند که این فشار برمدافعان حقوق بشردرماههای اخیر شدت یافته است.

خانم ناوی پیلای بویژه در مورد فشارهای زیادی که به نسرین ستوده وکیل مدافع زندانی وارد می شود، صحبت کرده و توضیح داده است که من بویژه نگران پرونده نسرین ستوده هستم . او می گوید هر چه وضعیت حقوق بشر در ایران خراب تر می شود، فشارهائی که به مدافعان حقوق بشر وبویژه خانم ستوده اعمال می شود، گسترش بیشتری می یابند.

خانم پیلای در این اعلامیه از مقامات مسئول ایران خواسته است که بطور اضطراری به پرونده خانم ستوده رسیدگی کنند و امکان آزادی او را تسهیل نمایند.

در این حال سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد، راپرت کولد ویل ، امروزدرگفتگو با خبرگزاری فرانسه، تاکید کرد که وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران روز به روز دشوارتر می شود.

او اضافه می کند که از حوادث پس از انتخابات سال گذشته ، که با سرکوب مدافعان حقوق بشر همراه بود، می توان اظهار اطمینان کرد که درماههای اخیر شدت سرکوب افزایش یافته است.

افزايش قيمت غيرمنتظره/ گوجه فرنگی 1700 تومان!

خبرگزاري انتخاب: از بازار خبر مي رسد که قيمت گوجه فرنگي به صورت غيرمنتظره افزايش چشمگيري يافته بطوريکه قيمت آن در سطح شهر و بسياري از فروشگاههاي عرضه محصولات تره بار به 1700 تومان در هر کيلو رسيده است.

برخي از شهروندان با مشاهده قيمت بالاي گوجه فرنگي از خريد اين محصول امتناع کردند و سپس با 124 تماس گرفته اند، اما به اعتقاد آنان پاسخي دريافت نکرده اند.

يکي از شهروندان در اين باره به خبرنگار ما مي گويد: قيمت اين محصول بشدت گران شده است، به طوري که خرده فروشان به کمتر از 1700 تومان راضي نمي شوند.

ديگر شهروند تأکيد دارد که قيمتهاي رسمي که اعلام مي شود با واقعيت مطابقت ندارد در حالي که قيمت گوجه فرنگي در بازار بيش از قيمتهاي اعلام شده است.

وي ادامه مي دهد: خرده فروشان مي گويند که عرضه گوجه در ميادين بار بسيار کم شده است و قيمتها در آنجا بسيار بالاست.در همين حال مديرکل دفتر گل و گياهان زينتي و سبزي و صيفي وزارت جهاد کشاورزي گفت: تا هفته آينده 60 هزار تن گوجه فرنگي از منطقه خوزستان وارد بازار شده و قيمت اين محصول را کاملاً تعديل خواهد کرد.

بهروز غيبي در گفتگو با فارس، در مورد اينکه گفته مي شود افزايش قيمت گوجه فرنگي در بازار به دليل کاهش عرضه و توليد است، گفت: به هيچ عنوان مشکل توليد گوجه فرنگي در سطح کشور وجود ندارد. در حال حاضر 60 هزار تن گوجه فرنگي در منطقه خوزستان آماده عرضه به بازار است و تا هفته آينده بتدريج وارد بازار خواهد شد.

مدير کل دفتر گل، گياهان زينتي و سبزي و صيفي وزارت جهاد کشاورزي اظهار اميدواري کرد که تا هفته آينده بتدريج اين ميزان گوجه فرنگي بارگيري، به بازار عرضه شده و قيمت اين محصول را تعديل کند.

غيبي گفت: در دي ماه نيز محصول گوجه فرنگي استان بوشهر به ميزان 390 هزار تن و بعد از آن در بهمن و اسفندماه استان هرمزگان با توليد 330 هزار تن از سطح زير کشت 11 هزار هکتار و و همچنين اوايل فروردين نيز توليد بهاره منطقه جنوب کرمان به ميزان 390 هزار تن به بازار عرضه خواهد شد.

متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران (آبان ۱۳۸۹)

وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

مجمع عمومی،
بر اساس منشور سازمان ملل متحد، و همچنین اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق های بین المللی حقوق بشر و سایر اسناد بین المللی حقوق بشر،
قطعنامه های قبلی خود در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را یادآوری می کند که آخرین آن، قطعنامه شماره ۱۷۶/۶۴ مورخ ۲۷ آذرماه ۱۳۸۸ می باشد،

۱) با توجه به گزارش دبیر کل سازمان ملل که بدنبال قطعنامه ۱۷۶/۶۴ مجمع عمومی ارائه شده است، و درآن وقایع منفی بیشتری در زمینهء وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، شامل سرکوب شدید مدافعان حقوق بشرو گزارشاتی مبنی بر استفاده بیش از حد از زور، بازداشت های خودسرانه، محاکمه های غیر عادلانه و ادعاهای شکنجه را مورد ملاحظه قرار می دهد.

۲) نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر که در جمهوری اسلامی ایران در جریان است، ابراز می کند. برخی از حوزه های مورد نقض در ایران از این قرار است:
‏a) شکنجه و مجازات یا رفتار های خشن، غیر انسانی یا تحقیر آمیز از جمله قطع اعضای بدن و شلاق،
‏b) اعدام با شدت خیره کننده ای ادامه دارد و افزایش اجرای احکام اعدامی که خارج از حفاظت های شناخته شده بین المللی، از جمله اعدام در ملاء عام ، بدون توجه به یک بخشنامهء قوهء قضاییه که در آن رییس سابق این قوه ، اعدام در ملاء عام را منع کرده بود اجرا می شوند،
‏ c) ادامهء محکومیت و اجرای احکام اعدام برای افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند، در تخلف از تعهدات ایران در قبال میثاق حقوق کودک و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی،
‏ d) محکومیت افراد به اعدام به اتهام جرمهایی که فاقد تعریف دقیق و صریح می باشند، از جمله محاربه، و یا جرمهایی که به عنوان جرایم جدی محسوب نمی شوند، بر خلاف قوانین قوانین بین المللی،
‏ e) سنگسارکردن و خفه کردن از طریق معلق کردن افراد بعنوان روش هایی از اعدام، و این واقعیت که درحال حاضر با جود اینکه رئیس سابق قوه قضائیه بخشنامه منع سنگساررا صادر کرده بود، هنوز افرادی همچنان در زندان با احکام اعدام به روش سنگسار روبرو هستند،
‏f) نابرابری فراگیر و خشونت علیه زنان، سرکوب دایمی مدافعان حقوق بشرزنان، بازداشت ها، سرکوب توام با خشونت و محکوم کردن زنانی که خواستار حق تجمع مسالمت آمیز هستند، و ادامه تبعیض علیه زنان و دختران، هم در قانون و هم در عمل،
‏ g) ادامهء تبعیض و نقض سایر حقوق بشر، بعضا همراه با اذیت و آزار افراد اقلیت های قومی، زبانی، مذهبی که برسمیت شناخته شده اند، یا سایر اقلیت ها، از جمله عرب ها، ترک ها، بلوچ ها، کردها، مسیحی ها، یهودیان، صوفی ها و مسلمانان سنی و مدافعان آنها،
‏ h) افزایش موارد آزار اقلیت های مذهبی که به رسمیت شناخته نشده اند، بخصوص اعضاء دیانت بهائی، شامل حمله به بهائیان شامل حملات رسانه های دولتی، شواهد رو به گسترش تلاش های دولت در شناسایی بهائیان، کنترل و بازداشت خودسرانه آنها، ممانعت از ورود بهائیان به دانشگاه و جلوگیری از فعالیت های باثبات اقتصادی آنها، و مصادره و تخریب اموال آنان، تخریب گورستان های آنها، و محکومیت هفت تن از رهبران جامعه بهائیان به ده سال حبس علیرغم محروم کردن مکرر آنان از دسترسی به مراحل قانونی که مطابق قانون اساسی ایران از حقوق تضمین شده می باشد، شامل حق دسترسی به موقع و کافی به وکالت حقوقی مورد انتخاب خویش و حق دسترسی به یک محاکمهء عادلانه و علنی،
‏ i) اعمال محدودیت های جدی، نظام مند و ادامه دار در آزادی تجمع و تشکل، و آزادی عقیده و بیان، از جمله محدودیت هایی که برای رسانه ها، مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران، شرکتهای خدمات اینترنت، کاربران اینترنت، وبلاگ نویس ها، روحانیون، هنرمندان، اساتید دانشگاه، دانشجویان، رهبران کارگری و اتحادیه های کارگری و از کلیهء بخش های جامعهء ایرانی اعمال می شوند،
‏ j ) ادامهء آزار و اذیت، ایجاد رعب و حشت و محاکمه، شامل دستگیری های خودسرانه، بازداشت یا ناپدید شدن، و سرکوب خشونت آمیزافرادی مانند مخالفان سیاسی ، مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران و سایر نمایندگان مطبوعات، شرکتهای خدمات اینترنت، کاربران اینترنت، وبلاگ نویسان، روحانیون، اساتید دانشگاه، دانشجویان، و رهبران کارگری در همه سطوح جامعه، و به خصوص آزار مداوم و بازداشت اعضاء و کارمندان کانون مدافعان حقوق بشر،
‏k) تداوم استفاده از نیروهای امنیتی دولتی و نیروهای شبه نظامی تحت هدایت دولت برای متفرق کردن همراه با خشونت شهروندان ایرانی در گردهمایی های صلح آمیز جهت استفاده از آزادی های بیان و گردهمایی ها و اجتماعات صلح آمیز،
‏ l) محدودیت ها و موانع شدید برای حق آزادی اندیشه، وجدان،مذهب یا اعتقاد، از جمله بازداشت خودسرانه، حبس نامحدود، ، صدور احکام طولانی مدت زندان برای کسانی که این حقوق را تمرین می کنند و تخریب اماکن نیایش آنها،
‏m) ناتوانی پی در پی در رعایت قانون آئین دادرسی، و نقض حقوق افراد بازداشت شده، از جمله متهمینی که بدون اتهام در زندان یا در انفرادی ها بدون تماس با دنیای خارج نگه داشته می شوند، استفاده نظام مند و خودسرانه از بازداشت های طولانی مدت انفرادی، و عدم دسترسی بموقع به وکیل منتخب خود، عدم صدور احکام وثیقه برای آزادی بازداشت شدگان، و همچنین گزارشات مربوط به شکنجهء بازداشت شدگان، تکنیک های خشن بازجویی، و استفاده از فشارروی خویشان و نزدیکان، شامل دستگیری آنها، به منظور اخذ اعترافاتی که در محاکمهء آن افراد از آن استفاده میشود،
‏n) تداوم دخالت های خودسرانه و یا غیرقانونی توسط مقامات دولتی درحریم خصوصی افراد، مخصوصا در ارتباط با منازل شخصی، و با مکاتبات آنها، شامل ارتباطات تلفنی و پست الکترونیکی، که ناقض قوانین بین المللی می باشد،

۳) همچنین نگرانی ویژهء خود را نسبت به ناتوانی دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به انجام هرگونه تحقیقات و تفحص جامع و یا ایجاد یک فرآیند پاسخگویی نسبت به موارد ادعا شدهء تخلفات در دورهء پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ اعلام می دارد و درخواست خود از دولت را برای برپایی یک فرآیند تحقیقات معتبر، مستقل، و بی طرف نسبت به گزارشات نقض حقوق بشرو خاتمه دادن به معافیت از مجازات در خصوص این تخلفات تکرار می کند ،

۴) از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته می شود که به دغدغه های اساسی ای که در گزارش دبیر کل مطرح شده بپردازد، و بالاخص به درخواست های ارائه شده در قطعنامه قبلی مجمع عمومی عمل کند و الزامات حقوق بشر خود را بویژه در موارد ذیل، هم در قانون و هم در عمل، رعایت کند:
‏a) حذف قطع عضو، شلاق و سایر اشکال شکنجه و مجازات یا رفتارهای خشن، غیر انسانی و تحقیر آمیز از قانون و در عمل،
‏b) حذف اعدام در ملاء عام و سایر اعدام هایی که خارج از اصول حفاظت شده بین المللی اجرا می شوند،
‏c) حذف اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر سن ۱۸ سال هستند طبق الزامات ایران در ماده ۳۷ میثاق حقوق کودک و ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی،
‏d) حذف اعمال سنگسارو خفه کردن از طریق معلق کردن افراد بعنوان روشهای اعدام،
‏e) حذف همه اشکال تبعیض و نقض حقوق بشر علیه زنان و دختران هم در قانون و هم در عمل،
‏f) حذف همه اشکال تبعیض و سایر نقض های حقوق بشر افراد اقلیت های مذهبی، قومی، زبانی یا سایر اقلیت های به رسمیت شناخته شده یا نشده، خودداری از کنترل و تحت نظر قرار دادن افراد بر اساس مذهب و اعتقاد آنها، و تضمین دسترسی همه اقلیت ها همانند همه مردم ایران به آموزش و اشتغال،
‏g) اجرای گزارش گزارشگر ویژه در مورد تعصب مذهبی از جمله گزارش سال ۱۹۹۶ این گزارشگر ویژه که در آن راه هایی توصیه شده است که طبق آنها جمهوری اسلامی ایران می تواند جامعه بهایی را به حال خود رها کند، و در مورد ۷ تن از رهبران جامعه بهایی که از سال ۱۳۸۷ در بازداشت هستند، آئین دادرسی و حقوقی که در قانون اساسی تضمین شده اند از جمله حق دسترسی مناسب به وکیل و حق برخورداری از دادرسی به موقع، عادلانه، و شفاف رعایت شود.
‏h) پایان دادن به آزارو اذیت و تهدید مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، رهبران کارگری، دانشجویان، دانشگاهیان، روزنامه نگاران و سایر نمایندگان رسانه ها، وب لاگ نویسان، روحانیون، هنرمندان، و وکلا و از جمله با آزاد کردن افرادی که بطور خودسرانه در بازداشت بسر می برند یا افرادی که به خاطر دیدگاه های سیاسی خود بازداشت و محکوم شده اند ،
‏i) پایان دادن به محدودیت هایی که بر کاربران اینترنت و ارائه کنندگان خدمات اینترنتی که اعمال شده است و ناقض حقوق آزادی بیان، اجتماعات، و حریم خصوصی می باشد،
‏j) پایان دادن به محدودیت های نمایندگان مطبوعات و رسانه ها، شامل پایان دادن به اختلال در برنامه های ماهواره ای ،
‏ k) پایان دادن به استفاده از نیروهای امنیتی دولتی و نیروهای شبه نظامی تحت هدایت دولت برای متفرق کردن همراه با خشونت شهروندان ایرانی در گردهمایی های صلح آمیزشان در راستای استفاده از حقوق آزادی بیان و گردهمایی ها و اجتماعات صلح آمیز،
‏l) رعایت و تضمین عملی حقوق قانونی افراد، ، چه از جهت حقوقی و چه از جهت اجرایی

۵) همچنین از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا بر اساس اصول مربوط به وضعیت نهادهای ملی برای ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر (اصول پاریس)، نهادهای ملی حقوق بشری کشور را تقویت کند،

۶) همچنین از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا تصویب یا الحاق میثاق نامه های بین المللی حقوق بشری که ایران تا کنون به آنها نپیوسته را مورد بررسی قرار دهد، میثاق نامه های حقوق بشری که قبلا به آنها پیوسته است را به صورت موثراجرا کند، و از هرگونه تردیدی برای امضاء و یا الحاق به سایر میثاق های بین المللی حقوق بشری به دلایل کلی و غیر دقیق و یا به دلایل ناسازگاری اهداف میثاق نامه ها دست بردارد،

۷) از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد با همهء مکانیسم های مراجع بین المللی حقوق بشر همکاری کامل داشته باشد و همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران را تشویق می کند که به پیدا کردن راه های همکاری با سازمان ملل متحد از جمله با اداره کمیسیونر عالی حقوق بشر، در حوزه اصلاح قضایی و حقوق بشر ادامه دهد.

۸) از اینکه جمهوری اسلامی ایران علیرغم ارائه دعوتنامه دائمی به همه گزارشگران موضوعی حقوق بشر سازمان ملل، هیچیک از درخواست های مراجع ویژه مربوطه را برای بازدید از ایران در ۵ سال گذشته اجابت نکرده و به اکثر مکاتبات بسیار زیاد و مکرری که از سوی همه مراجع ویژه حقوق بشر انجام شده، پاسخ نداده است، عمیقا ابراز نگرانی می کند و قویا از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند که بطور کامل با این مراجع ویژه و گزارشگران موضوعی همکاری کند و بازدید آنها را از این کشور تسهیل کند تا آنها بتوانند تحقیقات معتبر و مستقلی را در مورد همه اظهارات مربوط به نقض حقوق بشر انجام دهند.

۹) قویا دولت جمهوری اسلامی را تشویق می کند تا به طور جدی کلیهء توصیه هایی را که در بررسی دوره ای جهانی به ایران شده است را، با همکاری واقعی و کامل جامعهء مدنی و سایر افراد مربوطه مورد توجه قرار دهد.

۱۰) قویا ازگزارشگران موضوعی حقوق بشر سازمان ملل و مکانیسمهای ویژه مربوطه می خواهد تا برای تحقیق وتهیهء گزارش، به وضعیت حقوق بشر در ایران بطور خاص توجه کنند، بویژه از گزارشگر ویژه اعدام های فراقانونی، شتابزده و خود سرانه، گزارشگر ویژه شکنجه و سایر مجازات یا رفتارهای خشن، غیر انسانی یا تحقیر آمیز، گزارشگر ویژه ارتقاء و حفاظت از حق آزادی بیان و اعتقاد، گزارشگر ویژهء حقوق گردهمایی صلح آمیز و انجمنها، گزارشگر ویژه مدافعان حقوق بشر، گزارشگر ویژهء آزادی دین یا اعتقاد، گزارشگر ویژهء استقلال قضات و وکلا، گزارشگر ویژهء خشونت علیه زنان و دلایل و عواقب آن؛ متخصص مستقل در زمینهء مسایل اقلیتها؛ گروه کاری بازداشت های خود سرانه و گروه کاری در مورد ناپدید شدگان اجباری یا غیر داوطلبانه، و گروه کاری تبعیض علیه زنان در قوانین و اجرا،

۱۱) از دبیر کل می خواهد که به شصت و ششمین نشست مجمع عمومی از پیشرفت هایی که در عملی کردن این قطعنامه حاصل می شود، منجمله راه حل ها و توصیه های بهبود پیاده سازی آنها گزارش دهد، و همچنین یک گزارش مقطعی به شورای حقوق بشر در نشست شانزدهم آن شورا (که در مارچ ۲۰۱۱ بر پا خواهد شد) ارایه دهد.

۱۲) تصمیم میگیرد که به بررسی وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شصت و ششمین نشست خود تحت عنوان ارتقا و حفاظت حقوق بشر ادامه دهد.

منبع : کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

اکبر شاه مظلوم

تار نمای فرهنگ ایران:

هنگامی که اکبر هاشمی بهرمانی، ملقب به رفسنجانی، در ایران همه کاره شد چیزی نگذشت که به لقب اکبر شاه! معروف گشت، درآغاز ظهور اکبر در صحنه سیاسی ایران چون مو به صورت نداشت از سوی مردم به او لقب " اکبر کوسه " اعطاء شد ، البته اکبر تنها نبود تقریباً همه آخوند ها از کوتاه و بلند، چاق و لاغر هر کدام به فراخور سر و وضع و شخصیت خود، لقبی از مردم ایران دریافت کردند." روباه مکار" لقب آیت الله بهشتی شد، و پس از کشته شدن در انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی ملقب به " شهید مظلوم " گردید، لقب " گربه نره " به آیت الله منتظری رسید و مردم به دیگر آخوند ها هم القابی اعطاء کردند.

یک لطیفه هم نقل شد که بعله در سفری به چین آیات الله بهشتی، موسوی اردبیلی و رفسنجانی را مترجم چینی به مقامات آن کشور به ترتیب چنین معرفی کرد؛ " جیب چون بانک " ، " کون چون تانک" و" رو چون کون " واشاره به این داشت که جیب های آقای بهشتی چون بانک پر پول است و نشیمن آقای موسوی اردبیلی چون تانک بزرگ و با صلابت است و صورت آقای رفسنجانی هم چون پوست نشیمنگاه صاف و بی مو می باشد. بعد ها که نقش آقای رفسنجانی درجنایات حکومت اسلامی افشا گردید مردم او را " رسماً جانی " نامیدند. بازهم شنیده شد که روزی چند نفر در باغ های پسته رفسنجان به ملاقات مادر بیمار آقای رفسنجانی می روند و ضمن احوالپرسی از ایشان احوال پسرش را که اکنون بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده بود جویا می گردند و آن پیرزن هم با لهجه روستایی خود پاسخ می دهد؛ مگن اکبر رفته تهرون شاه شده ! جریان شاه شدن اکبر را هم برخی از مقامات آمریکایی آن زمان تکرار کردند و سفیهانه پذیرفتند.
چندی پیش شخصی با نام مستعار" کهلیلی " از عوامل نفوذی سازمان اطلاعاتی آمریکا " سیا " در سپاه پاسداران کتابی نوشت ودر آن به این موضوع اشاره کرد.
البته غرض از این همه صغری و کبری چیدن که اهل کتاب و قلم به آن مقدمه یا پیشگفتار می گویند این است که چند روز پیش در سایت اینترنتی بنگاه سخن پراکنی انگلستان " بی بی سی " نوشتند که مهدی هاشمی، پسر آقای اکبر هاشمی رفسنجانی، در نامه ای به آخوند غلامحسین اژه ای، دادستان انقلاب گله کرده و گفته است ؛ هر بار احتمال بازگشت او به کشور جدی می شود " شانتاژهای " سیاسی در داخل افزایش می یابد. هدف " پدر مظلوم " من است.

یک لقب دیگر هم به القاب اکبر شاه اضافه شد و آن هم لقب " مظلوم " وصد البته به دست پسر ایشان آقا مهدی ! البته این مظلوم مثل مظلوم بهشتی که منفجر شد نیست و ایشان" مظلوم در قید حیات" است، بی شک اگرآقای رفسنجانی یکربع ساعت پیش از انفجار، محل را ترک نکرده بود، سی سال پیش شهید مظلوم می شد.

البته به آقا مهدی پسر اکبر شاه مظلوم ! نمی توان ایراد گرفت، خوب پدر این پسر است و از قدیم هم گفته اند؛ پسر کو ندارد نشان از پدر، و یا، پژوهنده را راز با مادر است.

ای کاش همه مظلوم ها مثل بابای ایشان بودند، بی شک اگر آقای خمینی زنده بود و این ماجرا را می شنید طبق عادتی که داشت می گفت ای کاش من هم مظلوم بودم. البته آدم اگر مظلوم باشد به هیچ روی خوب نیست چون کسی به دادش نمی رسد و باید بسوزد و بسازد و دم بر نیاورد، مگر دری به تخته بخورد و به آلاف و علوف یا به قدرت و مقامی برسد و از مظلومیت رها شود وانتقام خود را بگیرد و شاید حق را به حق دار برساند و غیره... ولی اکبر شاه همه این چیز ها را یکجا و با هم به دست آورد و تا امروز آن ها را هزاران برابر کرده است. اگر مظلوم بودن اینگونه است که آقای رفسنجانی و خاندان ایشان هستند، خیلی ها آرزو دارند مظلوم باشند.

بیش از سی سال است که جان و مال و ناموس مردم ایران در چنگال اختاپوس حکومت اسلامی گرفتار است و در این راستا اکبر شاه و خاندانش نقش بسزائی داشته اند. ثروت های افسانه ای، مشاغل نان و آبدار، دزدی وارتشاء و هزاران فساد و تباهی دیگر تنها بخش کوچکی از مظلومیت اکبر شاه مظلوم ! بشمار می رود.

زبان در پاسخ آقای مهدی هاشمی قاصر است و تنها می توان گفت؛ این جمله آقای مهدی هاشمی را باید" شوخی بزرگ سال " نامید و به گوینده آن جایزه بزرگی در حد نوبل و اسکار اعطاء کرد و بعنوان شکستن رکورد " وقاحت " در کتاب گینس رکورد نیز چاپ کرد. خوب هر چه باشد بچه آخوند است.!

اول آذر 22 نوامبر 2010
www.farhangiran.com

فرستنده : ن.پ.

اسنادی از جنبش چپ ایران

گفت و گوهاى درونى بين دو سازمان چريك هاى فدائى خلق ايران و مجاهدين خلق ايران

از : اندیشه و پیکار

http://www.peykarandeesh.org/PeykarArchive/Mojahedin-ML/mojahed_fadaii.html

پیرامون تغییرمواضع ایدئولوژیک سازمان مجاهدین خلق ایران
 از: آرشیو سازمان وحدت کمونیستی
http://www.vahdatcommunisti.com/piramon%20taghir%20Mojahedin.pdf
 
مسائل حاد مجاهدین ! یا مسائل حاد جنبش ما 
از: آرشیو سازمان وحدت کمونیستی
http://www.vahdatcommunisti.com/Masale%20had%20mojahedin%20ya%20masale%20had%20Jombesh%20ma.pdf
 
مشکلات و مسائل جنبش
از: آرشیو سازمان وحدت کمونیستی

http://www.vahdatcommunisti.com/moshkelat%20v%20masaelm%20jonbash.pdf

بالای صفحه

... بیشتر