"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه ، 4 آبان 89

 
بند الف.طا کجاست؟ بند الف.طا، یا کهریزک اصفهان


کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: با گذشت بیش از یک سال از تعطیلی بازداشتگاه کهریزک، اما شکنجه همچنان در سایر بازداشتگاه ها و زندان های مخفی جمهوری اسلامی ادامه دارد. این بازداشتگاه ها و زندان های مخفی که عمدتا خارج از حیطه نظارتی سازمان زندان های کشور می باشند، محل نگهداری نه افراد سرشناس و دردسرساز رسانه ای، بلکه محل نگهداری افراد گمنامی است که توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی مورد شکنجه و حتی حذف فیزیکی قرار می گیرند. از جمله این بازداشتگاه ها می توان به بازداشتگاه الف.طا اشاره نمود که شکنجه و آزار جسمی، بخشی از زندگی روزمره ساکنان آن می باشد.

اعمال صورت گرفته در این بازداشتگاه ها و زندان های مخفی که نمونه ای است امروزی از زندان های دهه شصت جمهوری اسلامی، با وجود تلاش مسئولین آنها برای به دور ماندن از چشمان رسانه های عمومی و سازمان ها و مدافعین حقوق بشر، امروزه و با پیدایش تجهیزات نوین اطلاع رسانی همچون اینترنت بسرعت در شبکه های اطلاع رسانی منتشر گردیده و هر از گاهی شاهد افشای برخی از آنان می باشیم.

در حالی که نظارت بر زندان ها و بازداشتگاه های کشور بر عهده دستگاه قضایی کشور می باشد، اما نهادهایی همچون وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، بسیج و همچنین نیروی انتظامی هر یک بازداشتگاه های خاص خود را دارا هستند که اکثر این بازداشتگاه ها نیز خارج از نظارت سازمان زندان هاست.

علاوه بر ده ها بازداشتگاه و زندان امنیتی مخفی، بازداشتگاه های اداره آگاهی، بازداشتگاه 2 الف اطلاعات سپاه، بازداشتگاه 59 سپاه پاسداران، بازداشتگاه سئول، و در راس تمامی اینها بازداشتگاه 336 ساحفاجا از جمله اماکنی هستند که برخلاف اصل سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی که صراحتا هر گونه‏ شكنجه‏ براي‏ گرفتن‏ اقرار و يا كسب‏ اطلاع‏‏ را ممنوع اعلام کرده، بطور گسترده و بدون هیچگونه نظارتی به شکنجه متهمین و بازداشت شدگان می پردازند که تاکنون شناخته شده اند.

از جمله این موارد می توان به بازداشتگاه کهریزک اشاره کرد که مرداد ماه سال گذشته و در پی انتشار گسترده اخبار فجایع صورت گرفته در این بازداشتگاه به دستور مستقیم شخص سیدعلی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به دلیل آنچه که نداشتن استانداردهای لازم برای نگهداری زندانیان عنوان شد تعطیل گردید. بازداشتگاه کهریزک یکی از ده ها بازداشتگاه مخفی جمهوری اسلامی بود که طی سالیان گذشته برای شکنجه و تحت فشار قرار دادن بازداشت شدگان توسط نهادهای انتظامی جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می گرفته است و در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، تا به امروز هفت قربانی گرفته است.

این بازداشتگاه که تا پیش از حوادث انتخابات ریاست جمهوری برای نگهداری و شکنجه بازداشت شدگان طرح موسوم به طرح ارتقای امنیت اجتماعی مورد استفاده نیروی انتظامی قرار می گرفت، با وجود هشدارهای قبلی مبنی بر غیراستاندارد بودن این بازداشتگاه و تخلفات صورت گرفته در این بازداشتگاه، توسط مقامات قضایی و با دخالت مستقیم قاضی سعید مرتضوی دادستان وقت تهران برای نگهداری بازداشت شدگان اعتراضات پس از انتخابات مورد استفاده قرار گرفت.

این بازداشتگاه که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری با وجود افشای تخلفات گسترده صورت گرفته در این مکان، همچنان به ادامه فعالیت خود ادامه می داد، مرداد ماه سال گذشته و در پی رسانه ای شدن این موضوع و قطعی شدن نقش قاضی مرتضوی در جنایات صورت گرفته در این بازداشتگاه و برای جلوگیری از گسترش دامنه تبعات آن، به دستور مستقیم شخص آیت الله خامنه ای تعطیل شد.

پس از اعلام دستور تعطیلی این بازداشتگاه، این مکان در ابتدای سال جاری و با نامی جدید مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری مهدی خزعلی، فرزند آیت الله ابوالقاسم خزعلی طی مصاحبه ای به نقل از یکی از مقامات قوه قضائیه استان تهران گفت این بازداشتگاه با تغییر نام بازداشتگاه از کهریزک به سروش ۱۱۱ مجددا بازگشایی گردیده است.

بند الف.طا کجاست؟

از دیگر بازداشتگاه هایی که بطور گستره ای برای شکنجه متهمین و پروژه های اعتراف گیری مورد استفاده نیروهای امنیتی قرار می گیرد بازداشتگاه امنیتی الف.طا در بند حفاظت اطلاعات زندان مرکزی اصفهان (دستگرد) می باشد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بنا به گفته یکی از زندانیان سیاسی تازه آزاد شده از این زندان، زندان امنیتی اطلاعات اصفهان، مشهور به بازداشتگاه الف.طا در داخل زندان مرکزی اصفهان زندان مخوفی است که می شود آن را کهریزک دیگر و یا کهریزک اصفهان خواند. این زندان در کنار یکی از پادگان های سپاه به نام ایرانیان قرار دارد.

پادگان ایرانیان در بسیاری از مواقع نقش عمده ای را در جنایات ماموران اطلاعاتی و امنیتی بر عهده دارد. برای نمونه در دوران اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری عده ای بین چهار هزار و پانصد نفر تا پنج هزار تن از بازداشت شدگان، ابتدا به این پادگان تحویل داده می شدند و در آنجا پس از اعمال خشن ترین و زشت ترین شکنجه ها همچون پاشیدن ادرار به سر و صورت، آویزان کردن، سوزاندن نقاط مختلف بدن با آتش سیگار، تنبیه بدنی و بالاخره تجاوز جنسی که به شکسته شدن شخصیت بازداشت شدگان منتهی می شد، آنان را به بازداشت الف.طا تحویل می دادند تا آسان تر بتوانند در برابر بازجوها آنان را به زانو در آورند.

این زندانی سیاسی افزود: بازداشت شدگان پس از ورود به سلول های مخوف و غیرانسانی بازداشتگاه الف.طا از حق ارتباط با خارج از زندان، وکیل و یا خانواده محروم بوده و تنها از طریق پنجره ای کوچک می توانند با زندانبانان خویش ارتباط برقرار کنند که این ارتباط گاه ممکن است تا ماه ها نیز به طول بیانجامد.

بازداشت شدگان بند الف.طا از ابتدایی ترین حقوق انسانی همچون داشتن قلم و کاغذ محرومند. بازداشت شدگان پس از بازجویی های فراوان تنها با مجوز بازجوی خویش می توانند هفته ای یک بار، آن هم زیر نظر مامورین بازداشتگاه با خانواده خود و برای مدت پنج دقیقه گفتگو کنند.

بنا بر این گزارش، پرونده های تنظیمی بوسیله بازجوهای اطلاعات، تنها به شعبی از دادگاه های اصفهان ارسال می شود که قاضی نماهایی مطیع و فرمانبردار دارند تا آنسان که مامورین اطلاعاتی می خواهد، برای متهمان رای بگیرند.

شاهدان عینی اذعان می کنند که هنوز این شکنجه ها ادامه دارد و بیم آن می رود که جنایات و قتل های مشکوکی که در بازداشت های مخفی رخ می دهد، آنجا نیز رخ داده باشد.

شایان ذکر است که علیرضا داوودی فعال دانشجویی چپ و از دانشجویان آزادیخواه و برابری‌طلب و فعال حقوق کارگران نیز به دلیل فعالیت‌های دانشجویی مدتی را در این مکان بازداشت بود، و در هفتم مرداد سال گذشته و اندک زمانی پس از آزادی از این زندان به طرز مشکوکی در بیمارستان خورشید اصفهان درگذشت و مرگ وی از جمله مرگ‌های مشکوک فعالین سیاسی در ایران به حساب می‌آید.


قوه قضائیه رژیم: حکم قطع دست از افتخارات بزرگ ماست

دانشجونیوز: در پی صدور و اجرای حکم "قطع دست"، ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه اعلام کرد که به اجرای این حکم افتخار می کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در حاشیه نشست روسای پلیس پیشگیری با اشاره به حکم قطع دست یک سارق در شهر یزد گفته است: "تمام حدودی که در قانون ذکر شده اجرا می‌شود ولی مورد و پرونده آن براساس نظر قاضی در فرآیند دادرسی متفاوت است".

معاون اول قوه قضائیه ضمن آنکه حکم قطع دست را جزو "حدود الهی" برشمرده، تاکیده کرده است که اگر حکم قطع دست از سوی قاضی قطعیت پیدا کند، باید اجرا شود.

رئیسی این سخنان را پس از بازتاب جهانی اجرای حکم قطع دست یک سارق در یزد و واکنش ها نسبت به اجرای این حکم، بیان کرده است. وی همچنین تاکید کرده است که حکم قطع دست سارقان در گذشته نیز اجرا شده و تنها برای روزهای اخیر نیست.

روز شنبه گذشته، دوم آبان، مقامات قضایی استان یزد حکم قطع دست یک مرد سارق ٣٢ ساله را در زندان مرکزی یزد در برابر دیگر زندانیان اجرا کردند. این حکم پس از تایید توسط دیوان عالی کشور و رد درخواست عفو وی اجرا شد.

از آغاز سال جاری تاکنون حداقل هفت حکم قطع دست اجرا شده است. به گزارش دانشجونیوز، در تیرماه گذشته دست پنج نفر به اتهام سرقت در همدان قطع شد. چندی پیش نیز در مشهد نیز دست یک زندانی به اتهام "دزدی از گاو صندوق یک مغازه‌ و همچنین سرقت شبانه خودرو و لوازم منزل یک خانواده" قطع شد.

همچنین به تازگی حکم قطع دست یک جوان در تهران به دلیل "دزدیدن شکلات و پول" صادر شده است اما بر طبق اطلاعیه دادگسترى کل استان تهران این حکم هنوز نهایی نشده و در مرحله تجدید نظر‌خواهى قرار دارد.

درخواست 165 پزشک و استاد دانشگاه از آيت الله آملي لاريجاني برای آزادی شکوری راد

165 پزشک و استاد دانشگاه کشور طي نامه ای خطاب به رييس قوه قضاییه خواستار ازادی دكترشکوری راد نايب رييس مجلس شوراي اسلامي دوره ششم و رزمنده دوران دفاع مقدس شدند. متن اين نامه به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

حضرت آیت اله لاریجانی

رئیس محترم قوه قضائیه

سلام علیکم


دستگیری جناب آقای دکتر علی شکوری راد استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس بخش رادیولوژی بیمارستان سینا، رزمنده دوران دفاع مقدس و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی موجی از اعتراضات و نارضایتی در جامعه دانشگاهی و مجموعه پزشکان ایجاد کرده است. صداقت، خدمات بی شائبه و ارزشمند ایشان همیشه در ذهن همکاران دانشگاهی و جامعه پزشکی ماندگار می‌باشد. بدون شک ادامه بازداشت ایشان موجب تأثر و تأسف جامعه پزشکی کشور و مردم خواهد بود. اینجانبان پزشکان و اعضای هیئت علمی دانشگاهها خواستار آزادی سریع ایشان هستیم.

۱۰ سال حبس برای دانشجویان علم و صنعت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: تعدادی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران که سال گذشته در تجمعات دانشجویی در داخل دانشگاه و تظاهرات خیابانی دستگیر شده بودند، مجموعاً به حداقل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این دانشجویان که پس از دستگیری مدتی در زندان اوین و در بازداشت به سر برده بودند با قرار وثیقه موقتاً آزاد شدند تا اینکه در تابستان امسال به دادگاه انقلاب احضار شده و احکام اولیه برای آن ها صادر شد.

به گزارش دانشجو نیوز، اغلب این دستگیری ها در ۸ دی ماه سال گذشته و در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان این دانشگاه به کشتار بی رحمانه ی مردم در روز عاشورای ۸۸ ( ۶ دی ماه ) صورت گرفته است همچنین بخشی از دستگیری ها نیز مربوط به بازداشت گروهی فعالان دانشجویی در جریان انتخابات سال ۸۸ بوده است. علت دستگیری برخی از دانشجویان این دانشگاه "فعالیت در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸" و "ارسال ایمیل" ذکر شده است.

لازم به ذکر است این دانشجویان که به قید کفالت آزاد شده بودند در تابستان به دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده هایشان احضار شده و دادگاه های آن ها طی ماه های اخیر برگزار شد که در این دادگاه ها، هر یک به تحمل حبس تعزیری از ۱ تا ۳ سال محکوم شده اند. برخی از دانشجویان که به دادگاه احضار شده اند میگویند که دادگاه آنها بیش از ۶ یا ۷ دقیقه طول نکشیده است.

نکته قابل توجه در صدور این احکام تهدید دانشجویان برای عدم اطلاع رسانی پیرامون احکام صادره و روند برگزاری دادگاه ها است، به طوری که اکثر دانشجویان با توجه به جوّ امنیتی حاکم و تهدیدهای صورت گرفته و در حالی که احکام صادر شده در مرحله ی بدوی می باشند از خبررسانی در این زمینه تا صدور حکم قطعی خودداری می نمایند. قطعاً تعداد دانشجویانی که به حبس تعزیری محکوم شده اند بسیار بیشتر است و رقم اعلام شده در این گزارش با توجه به اطلاعات رسیده به گروهای خبری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت می باشد.

شایان ذکر است دانشجویان دانشگاه علم و صنعت سال گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد، بیش از ۱۵ تجمع بزرگ دانشجویی برگزار کردند که طی آن ها ده ها تن از فعالین دانشگاه یک یا ۲ ترم از تحصیل محروم شدند و تعدادی نیز از دانشگاه اخراج شده یا به شهرهای دیگر تبعید شدند. اخیرا نیز دو تن از دانشجویان این دانشگاه به نام های حمید بیدار دانشجوی سال پنجم رشته مهندسی کامپیوتر و نوید عطائی دانشجوی سال پنجم رشته مهندسی عمران و مدیر مسئول نشریه توقیف شده موج نو، به ۲ ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شدند.


بازداشت و شکنجه یک استاد دانشگاه آزاد در اصفهان

خبرگزاری هرانا یکی از اساتید دانشگاه آزاد اصفهان با هویت محفوظ پس از بازداشت و شکنجه جسمی و روحی جهت انجام محاکمه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

بنا بر منابع خبری هرانا، این استاد دانشگاه آزاد در پی ابلاغ حکم تعلیق و اعتراض وی به تصمیم دانشگاه بازداشت و در بازداشتگاه نامعلومی مورد ضرب و شتم و شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته و پس از تودیع وثیقه 150 میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه به صورت موقت آزاد شد.

گفتنی است برخی اتهامات نامبرده اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن نظم دانشگاه و همکاری با عوامل بیگانه ذکر شده است.

بازداشت بیش از ده نفر در یک محفل خانوادگی

ینا بر یک گزارش دریافتی، همزمان با یک جشن خانوادگی که هفته ی گذشته در منزل یکی از شهروندان چالوسی بمناسبت تولد یکی از فرزندان آن خانواده برگزار می شد نیروهای انتظامی وگارد ویژه ی شهرستان چالوس به این محفل خصوصی یورش بردند. به گزارش این خبر به نقل ازشاهدان عینی ماموران نیروی انتظامی با سلاح گرم وارد منزل شده و ضمن تفتیش منزل برخی لوازم خانگی را شکستند و برخی از لوازم شخصی اعضای خانواده از جمله کیس کامپیوتر و دوربین های عکاسی وفیلمبرداری را ضبط نمودند.

لازم به ذکر است نیروی انتظامی پس از شکاندن درب منزل تمامی اتاق ها را مورد تفتیش قرار داد و برخلاف ادعای اولیه اش مشروبات الکلی و مواد مخدری در آن جا نیافت که در گزارش مامورین حاضر نیز به این موضوع اذعان نمودند. همچنین دادگاه شهرستان چالوس این شهروندان را بدون ادله ی کافی مجرم تشخیص داد و صدور حکم را به جلسات بعدی دادگاه موکول نمود.
بنابر اخبار واصله به فعالین مدنی استان مازندران در این حمله ی شبانه بیش از ده نفر بازداشت شدند که اکثر آن ها دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل بودند و اکنون به قید ضمانت آزاد می باشند. نیروی انتظامی دلیل بازداشت این افراد را "نامحرم" بودن ان ها اعلام نمود.

یکی از اساتید جامعه شناسی مازندرانی در این مورد می گوید: " بنظر می رسد برخلاف پیش بینی برخی از تحلیل گران که تصور می نمودند پس از سلب ازادی های سیاسی شهروندان توسط دولت ازادی های مدنی بیشتری به ان ها اعطا می گردد وبر خلاف نظر برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله علی مطهری که احمدی نژاد و دولت متبوعش را از نظر فرهنگی "لیبرال" می نامیدند دولت دهم تصمیم دارد اندک ازادی های مدنی باقی مانده را نیز در کنار ازادی های سیاسی به محاق کشاند. "


افزایش ۴ درصدی تلفات تصادفات نسبت به سال‌گذشته

ایلنا : معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی گفت: در نیمه اول سال جاری۱۲هزار و ۸۱۲ تن در تصادفات رانندگی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴٫۳ درصد افزایش یافته‌است.
عبدالرزاق برزگر در این باره گفت: بیشترین افزایش در کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در شش ماه اول امسال در ماه فروردین با ۱۰٫۲ درصد و شهریور با ۸٫۹ درصد گزارش شده‌است.
وی با بیان اینکه بیشترین تلفات ناشی از حوادث رانندگی در استان‌های لرستان با ۴۱٫۱ درصد و مرکزی با ۳۹٫۴ درصد رخ داده‌است، گفت: بیشترین کاهش مربوط به استان‌های ایلام با ۴۲٫۷ درصد و قزوین با ۱۳٫۳ درصد بوده‌است.


افزایش سوء مصرف محرکها در بین جوانان/ استنشاق بنزین به قصد سرخوشی

رئیس بخش آی سی یو بیمارستان لقمان حکیم نسبت به شیوع بالای سوءمصرف مخدرها در بین جوانان هشدار داد و افزود: متاسفانه سوء مصرف محرکها به خصوص آمفتامین و مشتقات آن در جامعه رو به افزایش است.
دکتر شاهین شادنیا در گفتگو با خبرنگار مهر به تعریف سوءمصرف اشاره کرد و گفت: مصرف هر ماده دارویی به غیر از کاربرد پزشکی و درمانی شناخته شده که منجر به بروز عارضه شود سوءمصرف تلقی می شود.

وی با اعلام اینکه سوءمصرف ترکیبات دارویی و مخدرها به قصد سرخوشی و انرژیهای کاذب انجام می شود، افزود: در این بین سوءمصرف موادمخدر در جامعه بسیار شایع تر است.

این متخصص سم شناسی همچنین از سوءمصرف محرکها به خصوص آمفتامین و مشتقات آن در بین جوانان ایرانی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: متاسفانه شیوع سوءمصرف ترکیبات شیشه و اکستازی در جامعه رو به افزایش است.

شادنیا به ترکیبات آرامبخش ها و قرصهای خواب آور اشاره کرد و افزود: گرایش به سمت الکل اتانول نیز در بین جوانان دیده می شود که به قصد اثرات آرامبخش آن مورد سوءمصرف قرار می گیرد.

رئیس بخش آی سی یو بیمارستان لقمان حکیم در ادامه با اشاره به سوءمصرف حلالها از جمله بنزین و تینر که اغلب در جوامع غربی شیوع بیشتری دارد، تصریح کرد: البته مواردی از این سوءمصرف در جامعه دیده می شود که به قصد ایجاد حالات روحی استنشاق می کنند که بعضا با عارضه های خطرناکی همراه است.

به گفته وی، عارضه سوءمصرف مخدرها و محرکها به دو صورت جسمی و روانی دیده شود یا ممکن است هر دو شکل آن همزمان بروز کند.

شادنیا افزود: عوارض کوتاه مدت آنها منجر به مسمومیتهای حاد و در دراز مدت منجر به وابستگی فرد می شود.

این متخصص سم شناسی گفت: عوارض سوءمصرف شیشه که شیوع بیشتری در بین جوانان دارد باعث کاهش سطح هوشیاری و در مواردی منجر به خونریزی های مغزی و سکته های قلبی می شود.

ریزش معدن 2 کشته و مجروح بر جای گذاشت

به گزارش خبرگزاری مهر از طبس، در حادثه ریزش معدن فلورین طبس که بعدازظهر روز گذشته اتفاق افتاد یک نفر جان باخت و یک نفر دیگر مصدوم شد.
در این حادثه، بخشی از معدن فلورین طبس فرو ریخت و در اثر آن دو کارگر معدن زیر آوار ماندند.
با تلاش گروه ایمنی و نجات معدن و همکاری پرسنل مرکز اورژانس 115 طبس، جسد یک کارگر خارج و معدنچی مصدومنیز به بیمارستان منتقل شد.
در حال حاضر حال عمومی معدنچی مصدوم مناسب بوده و در بخش جراحی بیمارستان شهید سید مصطفی خمینی طبس بستری است.

چهار سال حبس تعزیری برای علی جمالی

ادوار نیوز : علی جمالی، عضو شورای مرکزی و مسوول کمیته سیاسی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش ادوار نیوز، براساس این حکم علی جمالی، که به اتهام توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور، تبلیغ علیه نظام و همچنین تجمع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی، محاکمه شده بود، در مجموع به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.
این عضو شورای مرکزی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، روز 31 مردادماه سال جاری، از محل کار خود ربوده و به زندان اوین منتقل شده بود.
وی هم اکنون در بند 350 زندان اوین نگهداری می‌شود و امکان ملاقات حضوری با همسر و فرزند 5 ماهه خود را ندارد. همچنین تلفن‌های بند فوق نیز مدت‌هاست به دلایل نامعلومی، قطع شده است.


چهار درویش گنابادی توسط پلیس قم توقیف شدند

مجذوبان نور : بازرسی نیروی انتظامی در عوارضی اتوبان قم، ظهر شنبه یکم آبان، چهار درویش گنابادی را به دلیل حمل جزوه سخنرانی قطب سلسله نعمت‌اللهی گنابادی، بازداشت کرد و تحویل پلیس اطلاعات داد.
به گزارش سایت مجذوبان نور، دراویش بازداشت شده، با سپردن ضمانت توسط یکی از دراویش نعمت‌اللهی گنابادی ساکن قم آزاد می‌شوند اما ماشین و جزوات آنها در توقیف پلیس می‌ماند.
پلیس اطلاعات قم،‌ صبح دوم آبان پرونده دراویش را به دادسرا ارجاع می‌دهد اما دادستانی از تشکیل پرونده خودداری کرده و حتی از اینکه وکیل دراویش به دادسرا مراجعه کرده است نیز اظهار نارضایتی می‌کند.
شنیده‌ها حاکی است، دادستان قم در واکنش به حضور وکیل دراویش در دادسرا، به وی می‌گوید: چرا تا چهار نفر را می‌گیرند یک وکیل را بین دست و پای ما می‌اندازید و بدون هیچ اقدامی، فقط دستور می‌دهد متهمین آزاد باشند.
دادستان قم با آزادی ماشین دراویش از توقیف پلیس نیز موافقت می‌کند اما جزوات را در توقیف نگه می‌دارد و بدون تفهیم اتهام و تشکیل پرونده، به دراویش اظهار می‌کند: بروید بعدا خبرتان می‌کنیم.
محمدرضا دنیادیده، سید ایوب فرموسوی، سید اصغر فرموسوی و حسن بهرامی، چهار درویشی که توسط پلیس اطلاعات بازداشت شدند، از تهران عازم شهرستان هفت‌گل در استان خوزستان بودند.

سرکوب آزادی ها به دستگیری دانش آموزان وبلاگنویس رسید
پس از گذشت 35 روز، بازداشت نويد محبي تمديد شد

مهر نویس: پس از گذشت 35 روز از بازداشت نويد محبي دانش آموز و وبلاگ نويس قرار بازداشت وي را تمديد كردند.
نويد محبي فعال دانش آموز و وبلاگ نويس مازندراني كه در مقطع پيش دانشگاهي مشغول به تحصيل بوده در روز 27 شهريور ساعت 11 طي يورش نيروهاي امنيتي مازندران در منزل پدريش در شهرستان آمل دستگير شده و به زندان اداره اطلاعات ساري (شهيد كچوئي) منتقل شد.
گفتني است در هنگام دستگيري، وي از سوي نيروهاي امنيتي مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. اين در حالي است كه قبل از بازداشت، نويد محبي از ناحيه بيني تحت عمل جراحي قرار گرفته بود و ضربات وارده به وي از سوي نيروهاي امنيتي منجر به خونريزي شديد او شد


انقلاب فرهنگی در ورزش

 ورزشکاران تحت هیچ شرایطی نباید با رسانه‌های مخالف ج ا مصاحبه کنند/ چگونگی حضور ورزشکاران در بازی‌های آسیایی بیشتر از نتایج حاصله اهمیت دارد

مدیر کل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی ضمن تاکید بر اجرای کامل دستورالعمل‎های فرهنگی این سازمان در بازی‌های آسیایی، ورزشکاران را از انجام هرگونه رفتار و حرکتی خلاف این دستورالعمل‌ها منع کرد و آنها را از عواقب آن آگاه کرد.
محمود صیدانلو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چگونگی حضور ورزشکاران ایرانی در بازی‌های آسیایی بیشتر از نتایج حاصله اهمیت دارد. آنها می‌توانند با چگونگی برخورد و رفتار خود پیام‌‍‌های زیادی را به جهانیان - که این رویداد را پوشش می‌دهند - اعلام کنند. به همین دلیل مسائل اخلاقی - فرهنگی مربوط به گوانگجو را به شدت پیگیری می‎کنیم.

وی تصریح کرد: سازمان تربیت بدنی دستورالعمل‎هایی ویژه مسائل اخلاقی - فرهنگی دارد که توجه و اجرای آنها حتی در جریان بازی‎های آسیایی الزامی است. ورزشکاران باید به این دستورالعمل‌ها به اندازه رقابت‎هایی که در پیش دارند، توجه داشته باشند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "ورزشکاران سفیران نظام جمهوری اسلامی هستند" ادامه داد: آنها باید در اخلاق و رفتار بیشتر از هر مسئله دیگری سفیر ایران باشند. خصوصا اینکه ذاتا معتقد هستند و مباحث اخلاقی را باور دارند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، ورزشکاران و به خصوص بانوان را نسبت به رعایت کامل حجاب و عفاف در بازی‌های آسیایی ملزم کرد و یادآور شد که توجه به این عمل جزو رسالت یک ورزشکار مسلمان است.

صیدانلو همچنین با تاکید بر اینکه ورزشکاران، مربیان و دیگر اعضای کاروان ورزش ایران باید مراقب ارتباطات رسانه‌ای خود در بازی‌های آسیایی باشند، اظهارداشت: آنها تحت هیچ شرایطی نباید با رسانه‌های صهیونیستی و در کل هر رسانه‌ای که مخالف نظام جمهوری اسلامی است و مورد تائید ما نیستند، گفتگو داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگونه گفتگو را رسانه‌های بیگانه که مخالف نظام جمهوری اسلامی هستند را منع کرده است.

* سازمان تربیت بدنی در مورد ورزشکار، مربی و یا فرد دیگری که هر یک از این موارد را نادیده بگیرد، چه تصمیمی اتخاذ می‎کند؟

صیدانلو در پاسخ به این سوال اظهار داشت: سرپیچی از این موارد تخلف محسوب می‌شود و به نسبت شرایط و اندازه تخلف در مورد متخلفین تصمیم‌گیری می‌شود.

وی تمام ورزشکاران اعزامی به گوانگجو را به پیروی از سیاست‌های اتخاذ شده از سوی کشورمیزبان برای تردد در دهکده بازی‌ها دعوت و خاطرنشان کرد: هرگونه رفت و آمد و برخورد ورزشکاران ما باید شایسته و در شان نماینده یک کشور اسلامی باشد. به خصوص ورزشکاران باید مراقب نوع واکنش خود بعد از بردها و باخت‌ها هم باشند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی رسالت ورزش، امر تربیتی است، افزود: این اولویت کار است و باید از سوی ورزشکاران مورد توجه قرار بگیرد. رعایت مسائل اخلاقی و فرهنگی نسبت به نتایج به دست آمده در اولویت بیشتر قرار دارد. واقعیت این است ورزش قهرمان با فرهنگ می‌خواهد.

وی همچنین ضمن تاکید بر اینکه احترام به سرود ملی و پرچم کشور بر هر ورزشکاری واجب است، اعلام کرد که آنها نباید به هنگام نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و بالا رفتن پرچم کشورمان حرکت غیرمعمول انجام دهند.

محمود صیدانلو در پایان گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد که سیاست‌گذاری و برنامه ریزی فرهنگی برای بازی‎های آسیایی بر عهده سازمان تربیت بدنی است اما وظیفه نظارت و اجرا با کمیته ملی المپیک است.

شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی گوانگجو از روز 21 آبانماه آغاز خواهد شد و تا روز 6 آذرماه در چین ادامه خواهد داشت.

سامی حسینی در دادگاه هفت دقیقه ای به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا سید سامی حسینی زندانی سیاسی محکوم به اعدام هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه در انتظار اجرای حکم بسر می برد، وی در زمان بازداشت به شدت مورد شکنجه قرار گرفته است تا به آنچه دستگاه امنیتی برای سناریوی خود نیاز دارد اعتراف نماید.

گزارشگر هرانا در همین مورد با یکی از بستگان نزدیک وی گفتگویی را انجام داده است که به شرح زیر است:

آقای حسینی دقیقا در چه تاریخی بازداشت شدند؟

ایشان در مورخه 14/3/87 در ایست بازرسی شهید شیرازی در جاده اصلی سلماس توسط اداره اطلاعات سلماس بازداشت می شوند.

نحوه ی بازداشت ایشان به چه صورت بوده؟

در ساعت چهار و نیم صبح هنگامی که با ماشین یکی از دوستان خویش به همراه آقای حسام الدین محمدی، یکی از هم جرمان ایشان، توسط ماموران ایست بازرسی از انها درخواست مدارک میشود در حالی که ایشان میخواهند مدارک رابدهند به طور ناگهانی مورد حمله ماموران قرار میگیرند و مورد ضرب و شتم قرار میگیرند در عرض چند ثانیه ایشان بیست الی سی مامور را با اسلحه های اتوماتیک مشاهده میکنند و در عین حال دست و پای ایشان را می بندند و به اداره اطلاعات سلماس انتقال می دهند.

در مورد برخورد بازجویان و شکنجه هایی که احیانا در طی مدت بازداشت به ایشان روا شده است، لطفا بیشتر توضیح دهید.

ایشان همان لحظات اولیه که به اداره اطلاعات سلماس انتقال دادند بدون اینکه تفهیم اتهام بشوند مورد شکنجه های شدید جسمی قرار می گیرند شکنجه های مانند: وصل جریان برق یعنی شک الکتریکی، آویزان کردن، و بستن به میله گازو شلاق زدن به کف پا به طوری که سامی همان روز اول در اداره اطلاعات سلماس بیهوش می شود و به بیمارستان امام خمینی در شهرستان ارومیه انتقالش میدهند ومدت پنج روز در این بیمارستان بستری میشود و به مدت 13 روز هم در بیمارستان خصوصی اداره اطلاعات استان اذرباییجان غربی بستری میشوند ایشان به مدت 17 روز در اثر شکنجه های شدیدی که در هفته اول در اداره اطلاعات سلماس صورت میگیرد در حالت بیهوشی بسر میبرند و به طوری که هنوز هم اثار شکنجه های وارده مشهود است که کتف سمت چپ اقای سامی حسینی بر اثر اویزان کردن به اندازه بیست سانتی متر باز می شود که هنوزهم آثار آن موجود است و به مدت سه ماه و پنج- روز تحت بازداشت بودند به طوری که این دو را به زندان سلماس تحویل میدهند مسئولان زندان از قبول نمودن آن ها خودداری میکنند چرا که به طرز فجیحی شکنجه شده بودند و مسئولان زندان می ترسیدند که آن ها جان خود را از دست دهند؛ بعدا اداره اطلاعات سلماس نامه ای کتبی به زندان میدهد و زندان ایشان را قبول می کنند.

ایشان در مجموع چه مدت در سلول انفرادی محبوس بودند؟

به طور کلی 3 ماه و پنج روز در انفرادی بودند.

اتهاماتی که نسبت به ایشان در دوران بازجویی مطرح شده، چه بوده؟

اتهاماتی که از اول در مورد ایشان مطرح شد همکاری با گروه های مخالف بوده است و بعد از 44 روز که ایشان تحت بازداشت بوده اند ظاهرا در یکی از مناطق مرزی سلماس یک بمبی منفجر می شود و پس از این مدت اتهام بمب گذاری نسبت به ایشان مطرح شده است و ایشان به اتهام بمب گذاری در مسیر نیروهای سپاه پاسداران بازجویی شد.

آیا ایشان این قبیل اتهامات را پذیرفتند؟

نه خیر ایشان هیچ یک از اتهامات خود را علی رغم شکنجه های جسمی قبول نکردند.

آقای حسینی در چه زمان محاکمه شدند؟

ایشان در مورخ 14/9/87 در شعبه یک دادسرای انقلاب خوی محاکمه می شوند و علی رغم اینکه وکیل هم داشتند ولی آن وکیل از طرف وزارت اطلاعات تهدید میشود که این متهمان بر ضد انقلاب هستند و نباید به طور کامل از اینان دفاع کنند.

آیا در دادگاه، ایشان حق دفاع از خودشان را داشتند؟

ایشان در یک دادگاه 7 الی 8 دقیقه ای محاکمه شدند و قاضی پرونده با استدلال به اینکه ایشان خودشان وکیل دارند و وکیل ایشان باید لایحه دفاع را به قاضی بده و نمیگذارند ایشان هیچ حرفی بزنند و از خودشان دفاع بکند.

درخواست تجدیدنظر هم به دادگاه ارائه شده؟

بله ایشان در مورخ 21/9/88 درخواست تجدید نظر می کنند و این درخواست در دادگاه تجدیدنظر استان اذرباییجان غربی توسط شعبه 10 تجدید نظر تایید میگردد در حالی که دادگاه تجدید نظر استان صلاحیت رسیدگی به احکام بالای 10 سال را ندارد و این خلاف قانون دادگاه کیفری می باشد.

اشکلات حقوقی این پرونده از نظر شما چه بوده؟

از اشکالات اساسی این پرونده یکی این است که ایشان به اتهام محاربه محکوم به اعدام شده اند اتهام محاربه از دو طریق اثبات میگردد یکی اینکه با یک بار اقرار فرد متهم به شرط اینکه اقرار با خط خود و بدون فشار بر متهم باشد و دوم اینکه شهادت دو فرد عاقل و بالغ. حال تنها دلیلی که در پرونده برای محاربه موجود بوده است، شهادت شهود بوده است اما هنگامی که در مورخ 28/9/88 پرونده را برای بررسی به دادگاه تجدید نظر استان می فرستند شهود در دادگاه حاضر نشده بودند و این از اشکالات اساسی پرونده بوده است.


نا آرامی در لارستان ادانه یافت

به گزارش خبر نگار صحبت نو، صبح امروز 4 آبان ماه عده ای در گراش واقع در استان فارس مانع رفتن کارمندان، دانشجویان و دانش اموزان که در شهر های اطراف ساکن بو دند شدند.

خبرها حاکی از آن است که این عده در گراش با بستن مسیر ارتباطی گراش و آتش زدن لاستیک با سنگ به خودرو های عبوری حمله کردند و تا این لحظه به چندین خودرو آسیب رسانده و یک نفر هم از ناحیه سر آسیب دیده که به بیمارستان لارانتقال یافت.
پيش از اين رئيس شوراي شهر گراش در نامه‌ي به فرماندار اين شهر از تهديد هاي عده اي به جان غير بوميان گراشي كه به وي مراجعه كرده بودند خبر داده بود.

نا آرامی ها در لارستان اخیر از زمانی آغاز شد که مردم لارستان پس از انتشار دوباره خبر مصوبه دولت در بهمن ماه 88 مبنی بر تشکیل شهرستان گراش در مقابل فرمانداری لارستان دست به اعتراض زدند.

فاصله میانلار و گراش بسیار کم است و برخی از اهالی لار به شهرستان شدن و جدایی گراش اعتراض داشته‌اند.

پیش از این لامرد و خنج نیز که بخشی از شهرستان لار بودند از آن جدا شدند. چند سال پیش نیز خنج از شهرستان لارستان مستقل شد. برخی از اهالی منطقه خواستار استان شدن لارستان هستند که با کوچک شدن تدریجی آن این مشکل حل شود.

بیکاری فریب الوقوع نزدیک به 1000 کارگر در منطقه ازاد چابهار

بنا بر یک گزارش دریافتی، منطقه ازاد چابهار با انحلال شرکت های تابعه کارگران و کارکنان این شرکتها را به اجبار از طریق قرارداد موقت با یکی از شرکتهای تابعه به نام "موسسه صندوق رفاه" قصد دارد که تا پایان سال حداقل 500 تا 1000 نفر را بیکار نماید. تمامی کسانی که در معرض اخراج قراردارند کارکنان بومی و چابهاری هستند که هر کدام نان آور چند خانوار میباشند.در حالی که مسئولان "موسسه صندوق رفاه" مدعی اند سازمان با بحران درامد روبرو است مدیر عامل سازمان با هماهنگی اقای دکتر بزرگزاده که مدیر موسسه صندوق رفاه است به تعدادی از مدیران حقوق بالای 5 میلیون تومان پرداخت میکنند و ضمن آنکه از امکانات سازمان هم استفاده مینمایند. اقای بزرگزاده با تهدید کارگران هتل لیپار چابهار که وابسته به سازمان است ،قرارد کار دائم انان را به موقت تبدیل نموده است.

پرونده سازی جدید بازجویان برای افشین بایمانی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"بازجویان وزارت اطلاعات قصد پرونده سازی جدید علیه زندانی سیاسی افشین بایمانی دارند.
در پی پرونده سازی جدید بازجویان وزارت اطلاعات علیه زندانی سیاسی افشین بایمانی روز دوشنبه 3 آبان ماه او را از سلولهای انفرادی بند 1 معروف به سگدونی به دادیاری ناظر بر زندان منتقل گردند. دادیار مزبور به او اتهام توهین به مقدسات را نسبت داد و او را تهدید کردند که به 5 سال زندان محکوم خواهند کرد.
در حالی چنین پرونده سازی و اتهام سازی علیه این زندانی سیاسی صورت می گیرد که زندانی سیاسی افشین بایمانی نسبت به برخوردهای وحشیانه و غیر انسانی کرمانی و فرجی رئیس و معاون اطلاعات زندان اعتراض نموده بود و دادیار ناظر بر زندان سعی دارد که اعتراض به اعمال ضدبشری این دو فرد که روزانه موجب قتل وشکنجه کردن زندانیان بی دفاع می شود را افراد مقدس بنامد و اعتراض به این 2 جنایتکار را توهین به مقدسات عنوان کند.


شرکت نفتی بی پی همکاری با ایران را قطع می کند

بی بی سی : در ادامه تشدید تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، شرکت بریتانیایی بی پی همکاری با یک شرکت ایرانی را متوقف می کند.

روز سه شنبه، 4 آبان (26 اکتبر)، به نقل از منابع شرکت نفتی بریتانیایی بی پی گزارش شد که این شرکت در نظر دارد به دلیل تحریم های اخیر اتحادیه اروپا علیه برنامه های اتمی جمهوری اسلامی، از ادامه همکاری با یک شرکت ایرانی در اکتشاف و استخراج گاز طبیعی در سواحل بریتانیا در دریای شمال صرفنظر کند.

طرح مشترک اکتشاف و استخراج گاز در آبهای ساحلی اسکاتلند، در شمال بریتانیا، با همکاری "شرکت نفت ایران - ثبت شده در بریتانیا" وابسته به شرکت نفتیران (نیکو) اجرا می شده است اما شرکت بی پی در واکنش به تصمیم بیست و پنج کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله بریتانیا، در تشدید تحریم علیه فعالیت های نفتی جمهوری اسلامی، در صدد متوقف کردن این طرح است.

به گفته منابع نفتی، توقف عملیات استخراج گاز از حوزه گازی "روهم" در دریای شمال به معنی از میان رفتن عواید مالیاتی دولت از محل درآمدهای ناشی از استخراج گاز در این منطقه است و همچنین ضرر و زیان قابل توجهی را برای شرکت بی پی در پی دارد.

در حالیکه بی پی به خاطر حادثه نشت نفت در سکوی نفتی متعلق به این شرکت در خلیج مکزیک در آمریکا، هزینه های سنگینی را متحمل شده است، ظاهرا مدیران شرکت در جستجوی راه هایی هستند تا تصمیم به توقف طرح استخراج گاز در دریای شمال را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به اجرا بگذارند.

به گزارش روزنامه تایمز، چاپ لندن، سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد تصمیم اتحادیه اروپا در تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران گفته است که شرکت های بریتانیایی خود موظف هستند در مورد نحوه اجرای این مصوبه تصمیم گیری کنند.

وی گفته است که شرکت بی پی در مورد تبعات اجرای مقررات تحریم نفتی ایران با مقامات وزارت خارجه مذاکراتی انجام داده است اما در مورد محتوای این مذاکرات و نتیجه احتمالی آنها توضیح بیشتری نداد.

طرح مشترک استخراج گاز طبیعی از حوزه "روهم" در دریای شمال براساس قرارداد سرمایه گذاری پنجاه - پنجاه شرکت بی پی با "شرکت نفت ایران" اجرا می شده است.

به گفته منابع نفتی، در اوایل سال جاری میزان تولید گاز از این طرح هر روز به 4 میلیون متر مکعب، یعنی حدود یک درصد مصرف داخلی بریتانیا، و ارزش کل سالانه آن به بیش از هفتصد و پنجاه میلیون دلار بالغ می شد.

بی پی مانند بسیاری از شرکت های نفتی عمده جهان، در واکنش به تحریم های اقتصادی علیه ایران عملیات خود را در جمهوری اسلامی کمابیش متوقف کرده بود اما به همکاری با شرکت های ایرانی در خارج از این کشور ادامه می داد.

طرف اصلی بی پی در همکاری با ایران، شرکت نفتیران و شرکت های تابعه آن بوده است که علاوه بر حضور در سرمایه گذاری های مشترک، از سهامداران جزء شرکت بی پی نیز محسوب می شود.

شرکت نفتیران (نیکو) یک شرکت متعلق به وزارت نفت ایران و مستقر در سوئیس است و از سوی جمهوری اسلامی، در فعالیت های نفتی در خارج از این کشور فعالیت می کند و "شرکت نفت ایران - بریتانیا" هم یک شرکت وابسته به نفتیران است که در بریتانیا به ثبت رسیده است.


به دلیل انتقاد از ایران برکنار شدم

این مقام سابق افغان گفت : دولت افغانستان و متحدان غربی آن ، همواره برای مقابله با ناامنی های این کشور به استان جنوبی و هم مرز با پاکستان توجه دارند و نقش ایران را ( در ناامنی های افغانستان ) نادیده می گیرند.

استاندار برکنار شده استان نیمروز افغانستان ، مدعی شد که به دلیل داشتن دیدگاهی انتقادی نسبت به ایران از کار خود برکنار شده است.

به گزارش 3 نسل به نقل از عصر ایران " غلام دستگیر آزاد " که پنج سال استاندار ولایت نیمروز افغانستان بوده و دو ماه پیش از سمت خودبرکنار شده به طرح اتهاماتی علیه ایران پرداخت.

این مقام سابق افغانی با ادعای اینکه نیروهای بین المللی، نفوذ ایران در افغانستان را نادیده گرفته اند به رویترز گفت :" دولت افغانستان و متحدان غربی آن ، همواره برای مقابله با ناامنی های این کشور به استان جنوبی و هم مرز با پاکستان توجه دارند و نقش ایران را ( در ناامنی های افغانستان ) نادیده می گیرند".

وی با ادعای اینکه به دلیل مخالفت با نفوذ ایران همواره یکی از هدف های ترور شورشیان مسلح تحت نفوذ حکومت ایران بوده است ، افزود : " هیچ کس در افغانستان به اندازه ای که به نقش پاکستان توجه دارد به ایران توجه ندارد و این یک اشتباه است ... ایران در حال پبشبرد طرح مخفی خود برای افزایش نفوذش در مناطق غربی افغانستان است".

وی افزود : " ما در استان نیمروز بیش از 90 کیلومتر مرز مشترک با ایران داریم که ایران از این مرز به راحتی اسلحه و مهمات به داخل افغانستان می فرستد".

این مقام سابق افغان در ادامه افزود : " تا زمانی که ما استحکامات مرزی مان را تقویت نکنیم امنیت در آن منطقه ( مناطق مرزی نیمروز) بدتر خواهد شد ".

دستگیر آزاد در ادامه مدعی شد که بخشی از شورشیان افغان از سوی ایران مورد حمایت و تجهیز قرار می گیرند تا در افغانستان علیه نیروهای افغان و ناتو دست به انجام عملیات بزنند.

آغاز عمليات سوخت ‌گذاری نيروگاه بوشهر

صدا و سیمای رژیم: عمليات سوخت‌گذاري نيروگاه اتمي بوشهر با انتقال سوخت نيروگاه به داخل قلب رآكتور آغاز شد. در اين مرحله كل 163 مجتمع سوخت طبق برنامه و مطابق با دستورالعمل‌هاي كاري به داخل قلب رآكتور منتقل مي‌شوند. راه‌اندازي فيزيكي نيروگاه پس از اتمام فرآيند انتقال مجتمع‌هاي سوخت آغاز مي‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفت: ‌برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بر اساس زمان بندی معین پیش می رود .

‌رامین مهمانپرست در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از این که قرار است امروز سوخت نیروگاه بوشهر در قلب راکتور قرار گیرد چیست ؟ افزود: ما فعالیت های هسته ای خود را پی گیری می کنیم .

مهمانپرست افزود: ‌فشارهایی که به صورت سیاسی یا با استفاده از اهرم تحریم و فشارهای دیگر بر ما وارد می شود نمی تواند مانع دسترسی ما به حقوق حقه خود در زمینه بهره برداری از دانش هسته ای شود و ما برنامه بلند مدت خود را دنبال خواهیم کرد

این در حالیست که دستیار ویژه رئیس جمهور آمریکا گفته است که اوباما به جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته ای متعهد است و تهران باید این هشدار را جدی بگیرد.

فلج شدن صنعت نفت و گاز ایران

رادیو آلمان: وزیران خارجه اتحادیه اروپا بر سر اعمال تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی ایران به توافق رسیدند. در چارچوب این تحریم‌ها، شرکت‌های غربی حق ندارند تکنولوژی کلیدی صنایع نفت و گاز را در اختیار ایران قرار دهند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا همچنین تصمیم به بلوکه کردن حساب فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تشدید مقررات سفر مسئولان ایرانی به این اتحادیه گرفتند.

تحریم‌های تازه پس از انتشار در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا ضمانت اجرائی خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام فردا (سه‌شنبه ۲۶ اکتبر) صورت خواهد گرفت.

روزنامه زوددویچه تسایتونگ در گزارشی پیرامون تصمیمات تازه وزیران خارجه اتحادیه اروپا نوشت:پالایشگاه‌های ایران فرسوده‌اند. تحریم‌های تازه باید مانع از آن شوند که ایران بتواند تولید نفت خود را بهبود بخشد، ظرفیت گاز مایع خود را بالا ببرد و از میدان‌های گاز و نفت جدید بهره‌برداری کند.


جعل مدرک جبهه و دکترا توسط یک مدیر دیگر

سایت آینده نیوز: یکی از مدیران جوان دولتی که در ۱۲/۲/۸۹ طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد تغییر مسئولیت داد، به جعل مدرک جبهه برادرش به نفع خود متهم شده است.

وی از این راه توانسته معافیت سربازی بگیرد و در رشته پزشکی قبول شود. البته مسئله مذکور توسط برخی نمایندگان مجلس هفتم پیگیری می شد و این مسئول درصدد انصراف آنها بود.

در حال حاضر نهاد نظامی که به این مدیر معافیت داده از وی به خاطر ارتکاب به جعل مدرک شکایت کرده است و با محرز شدن این مسئله وی نه تنها باید سربازی برود بلکه مدرک تحصیلی اش را نیز از دست می دهد.

پرونده این مدیر دولتی در کمیسیون اصل ۹۰ مراحل پایانی خود را می گذراند و نمایندگان پیگیری کننده از وی خواسته اند تا از مسئولیت خود استعفا دهد چون با رو شدن واقعیت ممکن است به سرنوشت کردان دچار و با شرایط بد اعتباری در جامعه مواجه شود

لازم به ذکر است این مدیر جوان در عرض مدت اندکی که از تصدی سمت جدیدش می گذرد تمام مسئولین واحد های خارج از کشور خود را عوض کرده است.

بسیاری از دلسوزان به او توصیه کرده اند بهتر است خود از مسئولیتش کنار رفته و اجازه بدهد مراحل قانونی درباره وی به آرامی و بدون جنجال خبری پیگیری شود اما گویا این مدیر جوان چندان به کنار رفتن از سمتهای خود رقبتی نشان نمی دهد.

گفتنی است در اتهام نسبت داده شده به این فرد در منابع غیررسمی آمده است:فرد مذکور که متولد 1352 وعضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران واز اعضای ارشد ستادانتخاباتی دکتراحمدی نژاد بوده است باسهمیه رزمندگان ناشی از مدرک برادرش وارد دانشگاه علوم پزشکی شده که پس از کشف موضوع از دانشگاه اخراج شده است.

چهار سال حبس برای یک عضو ادوار تحکیم وحدت

ادوارنیوز: علی جمالی، عضو شورای مرکزی و مسوول کمیته سیاسی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این حکم علی جمالی، که به اتهام توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور، تبلیغ علیه نظام و همچنین تجمع و تبانی برای بر هم زدن امنیت داخلی، محاکمه شده بود، در مجموع به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این عضو شورای مرکزی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، روز 31 مردادماه سال جاری، از محل کار خود ربوده و به زندان اوین منتقل شده بود.

وی هم اکنون در بند 350 زندان اوین نگهداری می‌شود و امکان ملاقات حضوری با همسر و فرزند 5 ماهه خود را ندارد. همچنین تلفن‌های بند فوق نیز مدت‌هاست به دلایل نامعلومی، قطع شده است.

در حال حاضر علاوه بر علی جمالی، عبدالله مومنی، سخنگو و رییس شورای مرکزی، حسن اسدی‌زیدآبادی، عضو شورای مرکزی و مسوول کمیته حقوق‌بشر و علی ملیحی، عضو شورای سیاست‌گذاری و مسوول روابط‍‌عمومی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، در بند 350 زندان اوین به سر می‌برند. همچنین احمد زیدآبادی دبیرکل سازمان نیز، در زندان رجایی‌شهر، دوران حبس خود را می‌گذراند.


یورش وحشیانه مامورین گارد زندان به زندانیان سیاسی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" یورش وحشیانه اطلاعات زندان همراه با مامورین گارد زندان به زندانیان سیاسی بی دفاع و اسیر و انتقال زندانی سیاسی محمدعلی منصوری به نقطه نامعلومی .
روز سه شنبه 4 آبان ماه حوالی ساعت 09:00 صبح کرمانی و فرجی رئیس و معاون اطلاعات زندان همراه با تعداد زیادی از مامورین گارد زندان به سلولهای زندانیان سیاسی وحشیانه یورش بردند.مامورین گارد ابتدا تمامی زندانیان را با برخوردی وحشیانه به هواخواری منتقل کردند سپس سلولهای آنها را مورد بازرسی قرار دادن و دسته نوشته های آنها را ضبط و با خود بردند. زندانیان سیاسی که دست نوشته هایشان ضبط گردید ؛ آقایان علی صارمی،محمدعلی منصوری ،حسین شهریاری و رضا شریفی بوکانی بودند آنها همچنین تمامی وسایل شخصی زندانیان را پخش و بخشی از آن را تخریب نمودند. این یورش وحشیانه به زندانیان سیاسی تا ساعت 11:00 ادامه داشت.
کرمانی و فرجی پس از یورشهای وحشیانه ، زندانی سیاسی محمد علی منصوری را حوالی ساعت 09:00 با خود به نقطه نامعلومی بردند.
به نظر می آید موج جدید یورشهای وحشیانه علیه زندانیان سیاسی بی دفاع و اسیر آغاز شده است .هدف از این یورشها مرعوب و مسکوت کردن زندانیان سیاسی در بند که با بیانیه ها و نوشته هایشان از جنایتهای که روی میدهد و از حقوق خود دفاع می کنند می باشد.
تصمیم گیری در مورد زندانیان سیاسی و خانواده های آنها توسط ولی فقیه علی خامنه ای صورت می گیرد و این تصمیمات ضد بشری بوسیله بازجویان وزارت اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران به اجرا گذاشته می شود.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،یورشهای وحشیانه و غیر انسانی به زندانیان سیاسی بی دفاع را محکوم می کند و علی خامنه ای ولی فقیه رژیم را مسئول مستقیم جان زندانیان سیاسی در ایران می داند و از کمیسر عالی حقوق بشر،گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد و سایر مراجع بین المللی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت در ایران خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.

04 مهر 1389 برابر با 26 اکتبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین المللی

یک زندانی سياسی گوهردشت كرج به نقطه نامعلوم منتقل شد
كانون حمايت از خانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها:

در پي يورش مامورين وزارت اطلاعات به بند 4 زندان گوهردشت كرج يك
زنداني سياسي به نقطه نامعلوم منتقل شد

ساعت 0900 روز سه شنبه 4 آبان ؛ مامورين وزارت اطلاعات به بند 4
زندان گوهر دشت يورش برده وكليه وسايل زندانياني را كه براي هواخوري به بيرون
بند رفته بوده گشته اند و نوشته هاي دست نويس زندانيان را باخود برده و زنداني
سياسي محمد علي منصوري را با خود به نقطه نامعلومي منتقل كرده اند .

كانون حمايت ازخانواده هاي جان باختگان وبازداشتي ها توجه مراجع حقوق بشري و
سازمان ملل را به اينگونه اعمال ضد قانون حكومت ديكتاتوري جلب ميكنند و نسبت
به شكنجه و جان زنداني سياسي محمد علي منصوري هشدار ميدهد .


حکم اعدام برای طارق عزيز؛ انتقامجويی پس از افشاگری ویکی لیکس؟

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، دادگاه عالی عراق امروز طارق عزیز معاون نخست وزیر در رژیم سابق این کشور را به اعدام محکوم کرد.

بنابراین گزارش، طارق عزیز به اتهام سرکوب گروههای شیعه عراقی در دهه هشتاد میلادی، به اعدام محکوم شده است.

سعدون شاکر رئیس سازمان اطلاعات و امنیت رژیم سابق و عبد حمید حمود یک مسئول دیگر رژیم صدام حسین نیز بهمراه طارق عزیز به اعدام محکوم شده اند.

زیاد عزیز، پسر طارق عزیز که در اردن بسر می برد در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، صدور حکم اعدام برای پدرش را انتقامجويی احزاب حاکم (شیعه) پس از افشای مدارک مربوط به وقایع عراق توسط پایگاه ویکی لیکس دانست.

نقش سپاه پاسداران و مزدورانش در شکنجه مردم عراق

400 هزار سند از ارتش آمریکا توسط ویکی ‌لیکس بر روی اینترنت گذاشته شده است. اسناد سری ارتش آمریکا از دست داشتن سپاه پاسداران و مزدورانش در قتل و ترور و جوخه ‌های مرگ و شکنجه عراقیان خبر می ‌دهد.

در این اسناد موضوعات مختلف از جمله نقش گروههای شیعه عراقی تحت حمایت رژیم تهران در اداره جوخه ‌های مرگ و قتل و شکنجه زندانیان و همچنین نقش سپاه پاسداران در تامین مالی و تسلیحاتی و اداره گروههای تروریستی در بغداد و بصره و سایر نقاط عراق برملا شده است.

اسناد منتشرشده نشان می دهد که سپاه قدس (شاخه برون ‌مرزی سپاه پاسداران) مسئول آموزش و ارسال اسلحه به گروههای تروریستی در عراق بوده‌ است.


ایتالیا؛ فراخوان برای آزادی فرزند و وکیل سکینه محمدی

ایران: فراخوان "دوستان فرزند و وکیل سکینه" برای آزادی آنها از زندان تبریز
رم،۴آبان - (آکی فارسی) به گزارش خبرگزاری ایتالیایی آکی گروهی از شهروندان ایرانی با عنوان "دوستان فرزند و وکیل سکینه" در پیامی خطاب به دولت ایتالیا و پارلمان اروپا خواستار پی گیری این دو نهاد برای آزادی سجاد قادرزاده و جاوید هوتن کیان، فرزند و و کیل بانو سکینه محمدی آشتیانی شدند. این پیام دیشب به آژانس خبری ایتالیایی آکی فرستاده شد.
متن این پیام بشرح زیز میباشد:
با سلام
ما دوستان و آشنایان جناب آقای وکیل جاوید هوتن کیان و آقای سجاد قارزاده، وکیل و فرزند خانم سکینه محمدی آشتیانی از دولت ایتالیا و پارلمان اروپا میخواهیم که برای آزادی این دو تن که فقط به جرم حقیقت گویی و دفاع از حقوق انسانی خانم سکینه بیش از دو هفته است در زندان هستند اقدام کنند.
. این دو تن شجاعانه و به تنهایی در ایران از این خانم دفاع کردند و حتی در نامه هاشان به پار لمان اروپا درخواست کمک کردند. ما انتظار داریم که جامعه بین المللی بخصوص دولت و مردم ایتالیا، واتیکان و پارلمان اروپا تقاضای آزادی این دو تن را بکنند. اکنون خبری از آنها نیست و صداهایی مبنی از شکنجه آنها به گوش میرسد. کمکشان کنید چرا که آن دو صدای سکینه در جهان بودند و خاموشی آنها جان این خانم را هم به خطر خواهد انداخت.
دوستان جاوید و سجاد
سجاد قادرزاده و جاوید هوتن کیان بیش از دو هفته پیش به همراه دو روزنامه نگار آلمانی در تبریزتوسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.
گفتنی ست که فرزند و وکیل سکینه محمدی در طول ماههای گذشته در مصاحبه هایشان با خبرگزاری آکی بار ها از احتمال بازداشتشان ابراز نگرانی کرده و از جامعه بین المللی درخواست کمک کردند. آنها گفتند: ما در ایران تنها هستیم. کمکمان کنید.

آکی فارسی

ADNKRONOS INTERNATIONAL-AKIFARSI

فراخوان تجمع جنبش سبز در لندن به مناسبت 13 آبان

اطلاعیه
- روز دانش آموز یک سال از موج سبز آزادی ۱۳ آبان ۱۳۸۸ گذشت. ۱۳ آبان ۸۸ فرا رسید تا مردم آزادی خواه بار دیگر پس از ۵ ماه سرکوب خونین در خیابان های ایران گرد هم آیند، یک سال گذشت از تجمعی که در تهران در اطراف میدان هفت تیر شکل گرفت و علارقم برخورد شدید نیروهای امنیتی، مردم آزادی خواه بسوی سفارت سابق امریکا در خیابان طالقانی حرکت کردند.
حضوری اعتراضی اما مسالمت آمیز که با هجوم وحشیانه نیروهای بسیجی، سپاهی ، لباس شخصی با باتوم و گاز اشک آور روبرو گشت. آری ، همچنان تصاویر آتش گشودن علی حق طلب و دیگر لباس شخصی ها را با یاد داریم، زمانی که بسوی کروبی شجاع، تحت محاصره نیروهای امنیتی، گاز اشک آور پرتاب کردند، آری به خاطر داریم تصاویر دلخراش فرود آمدن باتوم بر سر دختری بی دفاع که منجر به بیهوشی او گشت! به یاد می آوریم زمانی که مردم دلیر شعار " اوباما اوباما یا با آنها یا با ما " را سر دادند، شعاری که پس از ۳۰ سال و در نفی حادثه گروگانگیری ۴۴۴ نفر از کارکنان سفارت امریکا سر داده شد، اما اینبار در نفی خشونت و در پلاتفرمی دیگر که خواستار عدم برسمیت شناختن دولت کودتا، حتی به جبر مذاکره هسته ای، و درعوض توجه جهانیان به نقض بارز حقوق بشر در ایران بود.یکسال گذشت از وقایع ۱۳ آبان سبز و جنبش همچنان زنده است، در حالی که مدافعان آزادی ، شیر زنانی همچون نسرین ستوده در اعتصاب غذا و تحت شکنجه می باشند، زنادنیان گمنام و شناخته شده سیاسی و عقیدتی در زندان بوده بعضا به جرم محاربه به اعدام محکوم شده اند.در این یکسال کودتا گران و خودکامگان با وقاحت تمام، مردم آزادی خواه را از "خس وخاشاک" تا " میکروب سیاسی" خواندند و بر جنایات و خیانت های خویش، بر ضد منافع ملی ایران ، برخلاف حتی قوانین داخلی وتمام معاهدات بین المللی همچنان پافشاری نموده و افزودند. جنبش سبز لندن، به مناسبت ۱۳ آبان، در این خفقان و سرکوب فعلی در ایران، از تمامی هموطنان آزادیخواه
دعوت به عمل می آورد تا بار دیگر هم پیمان شویم و تا حذف ظالمان و مزدوران که دستشان به خون مردم آلوده است از تلاش و مبارزه خود دست بر نداریم.
دیدار ما در مقابل سفارت جمهوری اسلامی
ساعت .۱۸.۳۰ تا ۲۰.۳۰ بعد از ظهر پنجشنبه ۰۴/۱۱/۲۰۱۰


هواشناسی: زمستان بسیار سردی در پیش است

خبرگزاری مهر: رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به نتایج بررسیهای انجام شده در مرکز مطالعات هواشناسی از افزایش دما در پاییز امسال و مهمتر از آن ناهنجاری منفی بالاتر از حد نرمال در زمستان پیش رو خبر داد.

بهرام صناعی با اشاره به نرم بارش سالانه در کشور گفت: بررسیها نشان می دهد مقدار بارش در ماه مهر با کاهش چشمگیری مواجه شده و به نسبت قبل دما نیز به مراتب افزایش یافته است چرا که رابطه ای مستقیم بین افزایش دما و کاهش بارندگی وجود دارد.

وی اضافه کرد: این روند تا آذرماه ادامه دارد و شرایط پایین تر از حد نرمال قرار می گیرد به طوری که از آذرماه و به ویژه در ماههای دی و بهمن شرایط ناهنجاری منفی گسترش می یابد و هوا به شدت سرد می شود که این سرما با سرمای معمولی متفاوت است.

صناعی با اشاره به کمبود بارش در سال زراعی جاری در هشت استان کشور گفت: استانهای بوشهر، قم، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، ایلام و خوزستان شرایط به مراتب بدتری از دیگر استانهای کشور دارند چرا که شرایط بارندگی آنها در دو سال اخیر از حد نرمال پایین تر بوده است.

وی تاکید کرد: اضافه شدن روند فعلی در پاییز امسال فشار مضاعفی به استانهای هشت گانه وارد می کند و شرایط به مراتب سخت تری پیش رو دارند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به بارش نسبتا مطلوب در استان اردبیل و مناطق شمالی حاشیه خزر در ماههای مهر، آبان و آذر ادامه داد: به جز این مناطق بقیه مناطق شرایط پایین تر از نرمال دارند و در استانهای هشت گانه که در دو سال زراعی گذشته کم بارش بودند این وضعیت ملموس تر است.

این کارشناس مسائل هواشناسی تاکید کرد: تا آذرماه ناهنجاری و کم بارشی کم و به حد نرمال نزدیک می شود و نهایتا به نرمال می رسد ولی با توجه به کمبود بارش در پاییز، هشت استان یاد شده شرایط نامساعدی دارند و باید در این زمینه هشدارهای جدی داده شود.


مخالفت اتحادیه اروپا با حکم اعدام طارق عزیز

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، در پی اعلام خبر محکوم شدن طارق عزیز معاون نخست وزیر پیشین عراق به اعدام، اتحادیه اروپا بار دیگر بر مخالفت شدید خود با مجازات اعدام تاکید کرد.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت، مواضع ما در مورد مجازات اعدام کاملا مشخص است.

قرار است اشتون برای یادآوری مواضع مخالف اتحادیه اروپا در قبال مجازات اعدام با مسئولان عراقی گفتگوهایی داشته باشد.

دادگاه عالی عراق امروز طارق عزیز 74 ساله را به اتهام شرکت در سرکوب گروههای شیعه آن کشور در دهه هشتاد میلادی به اعدام محکوم کرد.

وی که تنها مسئول مسیحی نزدیک به صدام حسین بود، در آوریل سال 2003 خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کرد.


سه سال حبس قطعی برای یک فعال سیاسی

خبرگزاری هرانا - منصور فرجی قائم مقام حزب دموکرات ایران از سوی شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران به 3 سال حبس تعلیقی به مدت 5 سال و چهار میلیون ریال جزایی نقدی و 30 ضربه شلاق محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" منصور فرجی که در دادگاه بدوی به 1 سال حبس تعزیری و 2 سال تعلیقی محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر این حکم به 3 سال تعلیقی کاهش یافت. دادگاه تجدید نظر استان تهران وی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به 2 سال حبس تعلیقی در مدت 5 سال و تبلیغ علیه نظام با انتشار بیانیه و عضویت در حزب دموکرات ایران به یک سال حبس تعلیقی به مدت 5 سال و ده میلیون ريال جزای نقدی و خروج غیر قانونی و غیرمجاز از کشور، استفاده از سند مجعول و نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره به تحمل سی ضربه شلاق تعزیری و پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.

وی در 18 شهریور سال 86 به همراه تعدادی از دوستان خود که به بازداشت شدگان 18 شهریور شهرت یافتند، بازداشت شد و پس از تحمل 80 روز حبس در بازداشتگاه 209 زندان اوین در تاریخ 6 آذرهمان سال با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی آزاد شد.


واتيکان خواستار لغو حکم اعدام طارق عزيز شد

خبرگزاری فرانسه در خبری از واتیکان گزارش داد در پی اعلام خبر صدور حکم اعدام برای طارق عزیز معاون پیشین نخست وزیر عراق، واتیکان روز سه شنبه از مقامات این کشور خواست از اجرای حکم اعدام این فرد که یک مسیحی است، صرفنظر کنند.

اتحادیه اروپا نیز با حکم اعدام طارق عزیز مخالفت کرده است. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت، مواضع ما در مورد مجازات اعدام کاملا مشخص است.

قرار است اشتون برای یادآوری مواضع مخالف اتحادیه اروپا در قبال مجازات اعدام با مسئولان عراقی گفتگوهایی داشته باشد.

دادگاه عالی عراق امروز طارق عزیز 74 ساله را به اتهام شرکت در سرکوب گروههای شیعه آن کشور در دهه هشتاد میلادی به اعدام محکوم کرد.

وی که تنها مسئول مسیحی نزدیک به صدام حسین بود، در آوریل سال 2003 خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کرد.


کیبوتس اسراییل:هر کس اندازه تواناییش، بهرکس به اندازه احتیاجش

ادامه تلاش هزاران تن در تلاش برای تحقق عملی ایده های مارکس در اسراییل ترجمه گزارش کوتاه روزنامه آلمانی فرانکفورتر روند شاو، 19 اکتبر2010، به مناسبت فرا رسیدن 29 اکتبر یعنی صدمین سال تاسیس اولین مزرعه اشتراکی، کیبوتس، در محلی که بعدها کشور اسراییل در آن تاسیس شد، تهیه شده است. اسماعیل بهرام.آلمان کلن 22 اکتبر 2010

"توتنها نیستی وزندگی که می کنی معنایی دارد"

به نقل از صحبتهای یکی از ساکنین یک کیبوتس در اسراییل

نگاهی دوباره به تلاش در تحقق یک ایده آل ، یک رویای، اجتماعی

" تو تنها نیستی وزندگی که می کنی، معنایی دارد" : هنان کوهن، شهروند اسراییلی درباره زندگی در کیبوتس

خانواده های جوان اسراییلی دوباره به زندگی در کیبوتس ها،مزارع اشتراکی، علاقه نشان می دهند.

به مناسبت صدمین سال تاسیس اولین کیبوتس در 29 اکتبر 1910

اینگه گونتر، فرانکفورتر روند شاو 19ا کتبر 2010

تاریخچه کیبوتس ها : 100 سال پیش در 29 اکتبر 2010، اولین کیبوتس به نام دگانیا آلف، تاسیس شد.

ابتدا کیبوتسها مجتمع های کشاورزی بودند که در آنها مالکیت خصوصی لغو شده بود، بعد ها کار گا ههای

صنعتی هم به آن اضافه شدکه کارگران مناطق اطراف نیز در آن کار می کردند. امروزه بسیاری از250 کیبوتسهای موجود خصوصی شده اند وحدود 106 هزار اسراییلی در آن زندگی می کنند.

بعد از جنگ دوم جهانی بسیاری از کیبوتس ها که به عنوان نوک پیکان جنبش یهودیان،صیهونیسم ، شناخته می شدند ،بازماندگان هولوکاست را پذیرفتند ودر نبردهای شدید 1948 با ارتشهای کشور های عربی اعضای این کیبوتسها شرکت داشتند.

از زمان جنگ 1967 تا کنون بیش از 350 هزار داوطلب از سراسر دنیا به اسراییل آمده اند تا به کار در کیبوتس ها کمک کنند.

کیبوتس هایی که بعدها ،با ترکیبی متنوع در مناطقی مانند شمش ، اورشلیم ،تل آویو، سدروت تا سیس شدند، براساس ایده ای از دهه 1960 تاسیس شده اند ، حدود 2000 عضو دارند و بیشتر، جوانان اسراییلی در آنها زندگی می کنند.

گزارشی از زندگی روزانه در شهر بایت شمش دراسراییل

راخل در یخچال را باز می کند و همانطور که فقط از نوجوانان بر می آید ، آهی می کشد ، در یخچال شیر نیست ! اما این مشکل راه حل سا ده ای دارد : از با لکن به داخل آشپز خانه همسایه می دود وبا خنده با شیر تازه در دست برمی گردد و وآن را با کورن فلکس مخلوط می کند.

راخل می گوید ، کمک کردن به سریع ترین شکل ممکن به یکدیگر در زندگی روزمره در تا موز،نام محلی که این کیبوتس در آن است، بسیار عادی است و کسی در این مورد تردیدی ندارد : تو می روی ، و آنچه را که لازم داری می بری ....چیزی که مانند یک جهان رویایی به نظر می رسد..مانند کمونهای کشاورزی در گذشته ها !

اما در محلی که کیبوتس تموز در آن قرار دارد، شرایط به گونه دیگری است ، محله ای پر از مشکلات درشهر بایت شمش اسراییل باحدود 80 هزار جمعیت ،واین کیبوتس به عمد در همین محله تاسیس شده است.

محله ای با درصد بالایی از اهالی که از آفریقای شمالی وروسیه می آیند وبا در صد بالایی از اولترا ارتدوکس ها. در دهه 70 این شهر که در بین راه اورشلیم به تل آویو قرار دارد، به عنوان پایگاه حزب محافظه کار لیکود به حساب می آمد،امری که شرایط ایده آلی برای تحقق یک ایده آل چپ نیست ،اما با وجود این 33 عضو کیبوتس تاموز همراه با کودکانشان ،در حالی که ساکنین کیبوتس هم در این میان تغییر کرده اند، 23 سال است که در تحقق این ایده آل می کوشند.

طراحی کیبوتس که به شکل خطوط هند سی انجام شده وتوسط زوج معروف آرشیتکت ران کارمی وآدام کار می ملامد ، که داداگاه عالی در اورشلیم را هم طراحی کر ده اند، انجام شده ، مشخص می کند که طراحان چه کسانی هستند : در مر کز طرح ساختمان ، انسان قرار دارد.

در مرکز کیبوتس ،یک چمن 3 گوش به دور از رفت وآمد خیابان قرار دارد که کودکان از هر سنی ،بدون آن که مادر وپدرشان نگران آنها باشند،تا تاریکی شب می توانند در آن باشند.

در دور این چمن یک مجتمع ساختمانی با رنگ روشن برای 16خانواده قرار دارد ودر کنار آن یک سالن اجتماعات و یک محل دایره ای ،برای اجتماعات در فضای آزاد قراردارد که در عین حال برروی ردیفهای نیم دایره ای که برای نشستن در آن قرار دارد ،میتوان غروب آفتاب را در در بایت شمش نظاره کرد.

اهالی کیبوتس تاموز ، در هر حال رویا پرور نیستند . برخی از آنها وضعیت شغلی باثبات ، و در آمد خوبی دارند و استاد دانشگاه یا وکیل ویا متخصص فنی سطح بالایی هستند ومدتهاست که بسیاری از آنها اجازه این را نمی د هند که مانند نمونه راخل کسی به راحتی از یخچال آنها چیزی بردارد.

پدر راخل، هنان کوهن 48 ساله ، می گوید در این جا خا نواده ها خود حدود حریم شخصی خود راتعیین می کنند. تصمیم در مورد این که دیواره بین بالکن 2 خانه باز ویا بسته باشد بر عهده خانواده ها می باشد.

شرکت در مراسم سنتی غذای دسته جمعی روز شنبه ،شابات ، نیز داوطلبانه است،اما کسی که بتواند همراهی می کند. میخندد ومی گوید بار آخر که کوهن در آن شرکت داشت ،100 قطعه مرغ کباب شده صرف شد.

15 سا ل است که کوهن با همسرش ،اوزنات ، واکنون 4 فرزند در این کیبوتس زندگی می کند.

بدون آمادگی برای تقسیم کردن آنچه دارند ، ساکنین کیبوتس تاموز نمی توانند زندگی خود را اداره کنند :

هزینه بیمه بیماری و آموزش را کیبوتس ،جمع می پردازد.در آمد هر کس به حساب مشترک همگی ریخته می شود.

هزینه ها تلاش می شود که تا حد ممکن عادلانه وبا در نظر داشتن سن ،تعداد فرزند وسایر مخارج مانند هزینه رفت وآمد حساب وتقسیم شود.

در کیبوتس تاموز تلاش می شود تا براساس گفته مارکس :از هر کس به اندازه توانایی ،استعداد ، وبه هرکس به اندازه احتیاجش ،عمل شود ، اید ه ای که پایه گذار اولین کیبوتس در پی آن بود.

کیبوتس دگانیا آ ، اولین کیبوتس ، در 100 سال پیش در جنوب دریاچه گنزارت تاسیس شد وبعدها بسیاری به تکرار تجربه آن پرداختند.

قبل از تاسیس کشور اسراییل در 1948، کیبوتس ها در نقاط مختلف تاسیس شدند وبه قابل کشت کردن زمین های باتلاقی ویا بیابانها پرداختند.

اما امروز اعضای کیوسک تاموز،با انگیزه قوی وآگاهانه ، این بار سعی دارند تا به خشک کردن " باتلا قهای" ناشی از مشکلات اجتماعی بپردازند وبه طور مثال همیشه در پی آن هستند تا کودکان را از بخشهایی از شهر که مشکلات اجتماعی بیشتری دارند ، در مهد کودک کیبوتس بپذ یرند.

آن گروه از کودکان کیبوتس که سن بیشتری دارند، به مدرسه عادی محل می روند ووالدین آنها علاوه بر این که در شورای مدرسه فعال هستند ، به کودکان مها جرین اریتره ای نیز از طریق آموزش 2 زبان آرامی و عبری وتهیه کتابهایی در این مورد،کمک می کنند، تا خانواده های اتیوپی نیز در روند آموزش خواندن ،به شکل جمعی شرکت کنند.

کوهن ، از اعضای کیبوتس می گوید انگیزه ما همکاری وهمراهی خانواده ه های "قوی " و" ضعیف " است .

به ویژه خانواده های جوان در اسراییل ،امروز دوباره از زندگی در کیبوتس ،خواه در شهر و یا مناطق زراعی استقبال می کنند.

" تو تنها نیستی " : این بزرگترین خوبی زندگی در کیبوتس از نظر هنان کوهن 48 ساله است .

و زندگی که می کنی ، معنایی دارد!

برگرفته از : iranglobal

انتشار از: Eghbal Eghbali

چهارم آبان سال 1346 تاجگداري شاه

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

چهارم آبان سال 1346 (26 اكتبر 1967) شاه با اين كه از سلطنت او 26 سال مي گذشت، در چهل و هفتمين زادروز خود با هزينه نسبتا سنگين طي مراسمي مفصل كه به نظر بسياري ضرورت نداشت بر سر خود تاج گذارد!. حال آن كه به نظر منتقدين بهتر بود مانند كشورهاي ديگربراي عموم مردم تامين اجتماعي (بازنشستگي همگاني پس از رسيدن به سن معين) برقرار مي كرد تا در پيري دغدغه گرسنگي خوردن نداشته باشند؛ به تفتيش عقايد پايان مي داد كه داشتن عقيده و ابراز مسالمت آميز آن حق لاينفك انسان است؛ تاسيس حزب را از شرط و قيد! رها مي ساخت؛ نشر روزنامه را از انحصار تني چند از اشخاص معين خارج مي ساخت و دست اهل اين حرفه را به داشتن نشريه عمومي باز مي گذارد و با اين اقدام به استثمار روزنامه نگاران وطن توسط شماري کم خاتمه مي داد؛ ايران را از لحاظ محصولات كشاورزي خودكفا مي كرد؛ دولت را از اتكاء به درآمد نفت براي تامين هزينه هاي جاري با اتخاذ سياستهاي ديگري ازجمله وصول واقعي ماليات بر درآمد بي نياز مي كرد و ....
 

بالای صفحه

... بیشتر