"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

پنجشنبه ،  27 آبان 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net


عکس / عکس های برتر مجله لایف در سال 2009


 

همه ٤٩ پناهجوی اعتصابی و متحصن در یونان اقامت گرفتند + عکس

بنابه اطلاعیه "فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی" همه ٤٩ پناهجوی اعتصابی و متحصن در یونان اقامت گرفتند. در بخشی از اطلاعيه فدراسيون آمده است :

بیش از هفتاد روز از تحصن و یک ماه از اعتصاب غذای ٩ نفر از شما در مرکز شهر آتن برای کسب ابتدایی ترین خواستهایی که بطور مستمر از جانب ادارات پناهندگی و دولت یونان زیر پا گذاشته شده بود گذشت. در طول این تحصن، ایرانیان آزادیخواه و تشکلهای آزادیخواه یونان از مبارزات شما حمایت کردند و پیام شما بعنوان پناهجویان سیاسی به گوش بسیاری از تشکلها و نهادهای مدافع حقوق انسان رسید. مبارزه شما سخت و طولانی بود اما نتیجه آن شورانگیز بود.
باید از دولت یونان خواست که حق پناهندگی همه پناهجویان ایرانی در یونان را که در شهرهای مختلف یونان زندگی میکنند و امکان شرکت در این اعتصاب را نیافتند و هنوز در بلاتکلیفی به سر میبرند، برسمیت بشناسد.

www.eshterak.info
 

شصت روز بی خبری از فواد فریمانی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: ۶۰ روز است که از بازداشت فواد فریمانی دانشجوی دانشگاه امیرکبیر و از فعالین ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در دانشگاه می گذرد و نزدیکان وی کماکان از وضعیت وی بی خبرند.

به گزارش دانشجو نیوز، فواد فریمانی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر است که از دو ماه پیش در بازداشت نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به سر می برد. این فعال دانشجویی از فعالین ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در دانشگاه بوده و مدتی با نشریه دانشجویی سویدا همکاری داشته است.

لازم به ذکر است که فعالین سابق نشریه سویدا در ماه های اخیر به دادگاه انقلاب فراخوانده شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند. به نظر می رسد که تیم بازجویی اطلاعات سپاه در این پرونده به دنبال سناریو سازی برای آن دسته از فعالین دانشجویی است که سابق بر این در ستادهای انتخاباتی نامزد های اصلاح طلب مشارکت داشته اند.

اخیرا نیز یکی از سایت های نزدیک به نهادهای امنیتی به انتشار خبر بازداشت این دانشجو واکنش نشان داده بود.

عدم پاسخگویی مسئولین نسبت به وضعیت سلامت و وضعیت بازداشت این دانشجو، باعث نگرانی شدید خانواده وی و دوستان این دانشجو شده است.

16 آذر ماه: دادگاه ابراهیم یزدی

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: طی احضاریه ای که از جانب دادگاه انقلاب تهران صبح امروز به منزل ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران ابلاغ گردید، دادگاه این فعال سیاسی روز شانزدهم آذرماه سال جاری در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار خواهد گردید. این در حالی است که وی از زمان بازداشت تاکنون همچنان در بند امنیتی زندان اوین بسر می برد.

دکتر ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت، نهم مهر ماه امسال در جریان اقامه نماز جمعی از فعالان ملی- مذهبی در شهر اصفهان، به همراه جمعی دیگر از اعضای نهضت آزادی دستگیر و با وجود بیماری و نیاز مبرم به دارو و درمان تخصصی خارج از زندان، نزدیک به پنجاه روز پیش به زندان اوین منتقل شد.

همچنین خلیل یزدی، فرزند ابراهیم یزدی در مورد ادعای قاضی پرونده مبنی بر عدم پذیرش پرونده ابراهیم یزدی توسط وکلای دادگستری، از این مساله اظهار بی اطلاعی کرده و از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خواستار آزادی وی گردید.

یورش به بند زندانیان سیاسی؛ عیدی مسئولان زندان رجایی شهر

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: صبح امروز پنج شنبه بیست و هفم آبان ماه، نیروهای حفاظت زندان رجایی شهر کرج با یورش به محل استقرار زندانیان سیاسی بند چهار این زندان، اقدام به بازرسی محل نگهداری و وسایل شخصی این زندانیان نمودند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بنا به گزارش های رسیده از زندان رجایی شهر کرج، صبح امروز پنج شنبه بیست و هفتم آبان ماه، 32 تن از نیروهای یگان ویژه حفاظت با همراهی 4 افسر نظامی به سالن 10 بند چهار زندان رجایی شهر کرج که محل استقرار زندانیان سیاسی این زندان می باشد یورش برده و با بر هم زدن وسایل شخصی ایشان، اقدام به بازرسی این محل نمودند.

به گفته زندانیان، این یورش، عیدی مسئولان این زندان به مناسبت عید قربان به ایشان بوده است.

این چندمین باری است که در طول ماه های اخیر مامورین امنیتی این زندان، با یورش به سلول زندانیان سیاسی بند چهار، اقدام به بازرسی های وحشیانه، ضرب و شتم و تخریب اموال این زندانیان می نمایند. چندی پیش نیز زندانبانان بند 4 زندان رجایی شهر کرج، در اقدامی عجیب همراه با 2 قلاده سگ اقدام به بازرسی اتاق و وسایل زندانیان سالن 10 بند چهار زندان رجایی شهر کرج نموده بودند.

در آخرین مورد نیز، چهارم آبان ماه سال جاری ماموران امنیتی و حراست زندان رجایی شهر کرج با حمایت رئیس و معاون اطلاعات این زندان، با یورش به سلول زندانیان سیاسی بند چهار این زندان، ضمن برخورد وحشیانه و تخریب اموال این زندانیان، با انتقال آنان به محوطه زندان، به بازرسی سلول ها پرداخته و دست نوشته های برخی از این زندانیان را ضبط کرده و اقدام به بازداشت تعدادی از زندانیان سیاسی این بند نموده بودند.

زندان رجایی شهر کرج، به علت شرایط نامناسب نگهداری، از جمله مکان هایی است که توسط مقامات امنیتی برای تبعید زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد. این زندان که به تبعیدگاه زندانیان سیاسی شهرت یافته است، به علت شرایط نامناسب بهداشتی، نگهداری زندانیان سیاسی با زندانیان متادونی، تزریقی، اشرار و معتادین جمع آوری شده از خیابان ها و روانیان، و ضرب و شتم سازمان یافته زندانیان سیاسی، محدودیت ملاقات های حضوری و عدم ارائه حداقل خدمات درمانی و ... همواره از جانب مسئولان قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به عنوان تبعیدگاه زندانیان سیاسی و برای تحت فشار گذاشتن این زندانیان به کار گرفته می شود.

جنبش دانشجویی و سرکوبگران نخ‌نما

اردشیر زارع‌زاده
سرکوب جنبش دانشجویی ایران هم‌چنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد این‌بار پیش از شکل‌گیری دور جدید تیم رهبری بزرگ‌ترین جریان دانشجویی کشور، داوطلبان عضویت در شورای مرکزی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان سراسر کشور- دفتر تحکیم وحدت- بازداشت می‌شوند تا این نهاد پیش‌تاز در عرصه‌ی دفاع از حقوق مردم با بحران رهبری روبه‌رو شود و در نهایت فروبپاشد.

در ادامه‌ی برخورد با فعالیت‌های دانشجویی، علی قلی‌زاده، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه شاهرود و عضو کنونی شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت که در سال گذشته به وسیله‌ی حکمی از سوی وزارت اطلاعات از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شده بود، روز جمعه ۱۴ آبان دستگیر شد.

در پی آن، روز شنبه، محمد حیدرزاده، عضو دیگر شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات شهرستان شهر کرد احضار شد و پس از آن دیگر به منزل بازنگشت.

یکشنبه ۱۶ آبان، علیرضا کیانی، دبیر سیاسی سابق انجمن اسلامی دانشگاه مازندران و محسن برزگر فعال دانشجوئی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شدند.

این موج جدید بازداشت‌ها از آنجا آغاز شده است که بر اساس روال جاافتاده‌ی نهادهای امنیتی، ابتدا علیه آنها در سایت‌ها و نشریات وابسته پرونده‌سازی شد.

سایت خبری رجانیوز که سهم ویژه‌ای در مقدمه‌چینی‌های دستگاه امنیتی علیه دانشجویان بر عهده دارد در گزارشی در روز نهم آبان‌ماه با عنوان تحرک تیم مرتبط با منافقین برای احیای طیف علامه در پوشش جدید و با تاکید بر غیر قانونی بودن دفتر تحکیم وحدت، اتهاماتی را بدون سند به فعالان دانشجویی نسبت داد.

این سایت در ادامه‌ی این گزارش، خبر از فریب خوردن تعدادی از فعالین درجه چندم برخی دانشگاه‌ها را داده بود که قصد ایجاد گروهک جدیدی را داشتند که منویات گروهگ تروریستی منافقین را در پوشش تشکلی دانشجویی به نام طیف علامه اجرا کند.

طیف علامه‌ی دفتر تحکیم وحدت در واقع اکثریت دانشجویان عضو این نهاد را تشکیل می‌دهد که به دمکراسی باور دارند. در برابر آن، طیف شیراز قرار دارد که در اقلیت قرار دارد و به نهادها و گروه‌های محافظه‌کار نزدیک است. این طیف با حمایت نهادهای امنیتی و برای تحت‌الشعاع قرار دادن فعالیت‌های دانشجویی مستقل آزادی‌خواه و نیز زیر سئوال بردن هویت فعالیت‌های مستقل ایجاد شده است.

در ادامه‌ی سناریونویسی علیه دانشجویان، سایت رجانیوز در تاریخ ۱۵ آبان با انتشار نامه‌ای منتسب به مهدیه گلرو، دانشجوی زندانی، مدعی اعترافاتی از جانب او شده است. بر اساس استدلال این سایت، نحوه نفوذ و یارگیری منافقین در دانشگاه‌ها در این نامه‌ی انتسابی، افشا شده است!

این پرونده‌سازی‌ها در شرایطی صورت می‌گرفت که تعدادی از فعالان برجسته‌ی دانشجویی از جمله بهاره هدایت، مهدیه گلرو، میلاد اسدی و کوهیار گودرزی از سال گذشته در زندان به‌سر می‌برند.

در غیاب آنها، علیرضا کیانی، محسن برزگر، علی قلی‌زاده و محمد حیدرزاده در میان دانشجویان فعالی بودند که قصد هدایت جریان دانشجویی را داشتند اما بازداشت شدند. این چهار دانشجو، منتخب‌های دانشجویان برای حضور در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بودند.

پس از دستگیری دانشجویان، نهادهای امنیتی خانواده‌های آنها را تهدید کرده‌اند که با رسانه‌ها مصاحبه نکنند. در همین زمینه اداره‌ی اطلاعات استان مازندران، مرتضی کیانی، برادر علیرضا كیانی را چند ساعت بازداشت و مورد بازجویی قرار داد.

نیروهای امنیتی با ایجاد تهدید و فشار به خانواده‌های اعضای بازداشت شده‌ی دفتر تحكیم وحدت، خاطرنشان كرده‌اند: در صورت مصاحبه و یا اطلاع‌رسانی از وضعیت فرزندان‌تان دیگر اجازه ملاقات یا تماس تلفنی فرزندانتان با شما را نخواهیم داد.

از سویی دیگر، علیرضا مرادی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات دانشگاه تهران برای گذراندن یک سال حکم زندان به قزل‌حصار منتقل شد.

علیرضا مرادی به همراه برادرش سجاد، دو دانشجوی نخبه‌ی کُرد دانشگاه تهران که هر دو با فاصله‌ی یک سال با رتبه‌ی سه کنکور کارشناسی ارشد وارد دانشگاه شده بودند، در روز ۱۶ آذر ماه از مقابل خوابگاه دانشگاه تهران بازداشت شدند.

هم‌چنین حکم آرش صادقی، دانشجوی كارشناسی ارشد فلسفه‌ی دانشگاه علامه و عضو شورای مركزی انجمن اسلامی آن دانشگاه، در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس تعزیری تایید شد.

وی پیش از این از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

او با گذشت حدود یک سال ونیم از مدت بازداشت به قید وثیقه در مرخصی است، اما چند روز قبل مامورین امنیتی به منظور بازداشت او به منزل پدری‌اش یورش می‌برند.

او در زمان یورش ماموران در منزل حضور نداشت، اما این اقدام باعث شوکه شدن مادر او و در نتیجه حمله‌ی قلبی و پس از اندکی فوت او شد.

آرش صادقی در زمان بازجویی تحت شکنجه قرار گرفته، دو بار كتف وی در رفته و یک دندان او نیز شكسته شده است.

برخوردهای اخیر با دانشجویان نشان می‌دهد که تلاش های سرکوبگرانه‌ی پیشین برای حذف دفتر تحکیم وحدت از صحنه‌ی فعالیت‌های دانشجویی از طریق بازداشت گسترده‌ی کادر مرکزی و بدنه نتیجه‌بخش نبوده است. از این‌روی نهادهای امنیتی کادر داوطلب جدید را پیش از تشکیل دستگیر کرده‌اند تا کسی را یارای حضور در کادر رهبری جنبش نباشد. با این حال دانشجویان معتقد هستند که فعالیت‌های دانشجویی با این اقدامات سرکوبگرانه متوقف نخواهند شد.

جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، در پی بازداشت چهار دانشجوی فعال در بیانیه‌ای تداوم فعالیت دفتر تحکیم وحدت را تحسین برانگیز دانسته و نوشته‌اند: به حتم اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحكیم وحدت)، تحت همه‌ی این ستم‌ها، به حیات خود ادامه خواهد داد و طرح اتهامات واهی و نخ‌نما شده‌ای نظیر ارتباط با منافقین که تنها نشان‌دهنده‌ی تفکرات مالیخولیایی اتهام‌زنندگان است، کوچک‌ترین خللی در اراده‌ی اعضای این بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی کشور ایجاد نخواهد کرد.

به نظر می‌رسد حاکمیت نمی‌خواهد اقدامات خود را در سرکوب جنبش دانشجویی متوقف کند و برای این منظور هربار روش تازه‌ای را آزمایش می‌کند، اما آن‌چه در فعالیت‌های دانشجویی دیده می‌شود همان اراده‌ی دانشجویان برای رسیدن به آزادی ودمکراسی است که با سرکوب سست نمی‌شود.

جنبش دانشجویی بارها حاکمیت را غافلگیر کرده است.

فراخوان برگزاری مراسم سراسری: شانزده آذر روز دانشجو

با نزدیک شدن به روز ۱۶ آذر (روز دانشجو)، عده ای از دانشجویان و فعالین دانشجویی در خارج از کشور دعوت به برگزاری "کمپین سراتاسری بزرگداشت روز دانشجو" کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، در قسمتی از این فراخوان آماده است: "به باور ما اینک رسالت سنگینی بر دوش دانشجویان ایرانی برون مرزی قرار دارد تا با استفاده از ظرفیت های موجود و بسیج دانشگاه‌های خارج از کشور به یاری جنبش دانشجویی ایران برخیزند و مکمل فعالیت‌های دانشجویان داخل کشور باشند."

متن کامل این فراخوان به شرح زیر است:

در حالی به استقبال روز دانشجو می‌رویم که دانشگاه همچنان سنگر زنده مقاومت در برابر استبداد و اقتدارگرایی است و منازعه بین مدافعان آزادی و سرسپردگان قدرت خودکامه ، محور اصلی تکاپوهای دانشجویی را تشکیل می دهد. اگر چه دانشگاه رنجور از زخم های متعددی است که حاکمیت پادگانی و حامیان دانشگاه مطیع و توجیه‌گر قدرت در طول سالیان اخیر بر پیکره آن وارد ساخته اند، اما کماکان چراغ حقیقت طلبی، خردورزی و اندیشه انتقادی در آن روشن است.

شانزده آذر به برکت سه آذر اهورایی ( قندچی ، شریعت رضوی و بزرگ نیا) روزی است که به شکل نمادین، نسل های مختلف جنبش‌دانشجویی و تلاش‌های آنان برای دفاع از استقلال دانشگاه ، گسترش دموکراسی، حقوق بشر و عدالت خواهی را به هم پیوند می‌دهد.

جنبش دانشجویی سرافراز از هفت دهه کوشش مستمر و خستگی ناپذیر در راه اعتلای میهن ، بهروزی ملت و تداوم سنت روشنگری دانشگاه، اکنون با تنگناهای مختلفی دست و پنجه نرم می کند. بگونه ای که در خانه خود محروم از حق برگزاری مراسم و بزرگداشت روزی شده، که به نام آینده‌سازان کشور مزین است.

در سال‌های اخیر، هر روزه فشار های حکومت بر علیه فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد. دانشجویان به بهانه‌های واهی زندانی می‌شوند و یا از تحصیل محروم می گردند. سناریوهای دروغین بر علیه آنان ساخته و پرداخته می شود تا با تحریف فعالیت‌های مشروع آنان به عناوین بی‌اساسی چون پروژه براندازی نرم ،فتنه‌گری و وابستگی به بیگانگان، دانشجویان را از بدیهی‌ترین حقوق مدنی و آزادی‌های آکادمیک محروم سازند.

از این رو به عنوان جمعی از تشکل‌های دانشجویی و دانشگاهی ایرانی خارج از کشور وظیفه خود می‌دانیم تا پژواک فریاد حق‌طلبانه دانشجویان مظلوم ایرانی را در عرصه بین‌المللی ارتقاء بخشیده، فعالیت‌های گسترده‌ای را برای بزرگداشت روز دانشجو و دفاع از مطالبات جنبش دانشجویی ایران سازمان دهیم.

به باور ما اینک رسالت سنگینی بر دوش دانشجویان ایرانی برون مرزی قرار دارد تا با استفاده از ظرفیت های موجود و بسیج دانشگاه‌های خارج از کشور به یاری جنبش دانشجویی ایران برخیزند و مکمل فعالیت‌های دانشجویان داخل کشور باشند. افزایش همگرایی در مسیر فعالیت‌ها و گسترش کمی و کیفی تشکل های دانشجویی ایرانی در سرتاسر جهان، گام های ضروری برای تحرک مجدد جنبش دانشجویی خارج از کشور است که در سال‌هایی نه چندان دور از ارکان اصلی حرکت آزادی‌خواهانه ایرانیان بود.

بیایید دست‌های‌مان را در حمایت از مطالبات دانشجویان ایرانی به یکدیگر دهیم و شانزده آذر امسال را به نقطه عطفی در فعالیت‌های دانشجویی سالیان اخیر بدل سازیم.

محور های پیشنهادی ما برای کمپین سراتاسری بزرگداشت روز دانشجو عبارتند از :

*آزادی بدون‌شرط ،عزت‌مندانه و فوری بیش از هفتاد دانشجوی زندانی

*الغاء احکام کمیته‌های انضباطی در محرومیت موقت و دائمی دانشجویان از امکانات رفاهی و تحصیلی

*رعایت آزادی های آکادمیک و پایان بخشیدن به رفتارهای ناقض حقوق‌بشر در دانشگاه‌ها

*پایان بخشیدن به مداخله ایدئولوژیک حکومت در آموزش و پژوهش علوم انسانی

*دفاع از استقلال دانشگاه و پایان دخالت دولت در مدیریت دانشگاه ها

*توقف برنامه فراگیر اخراج و بازنشستگی اساتید مستقل و جایگزینی ایشان با سرسپردگان کم‌سواد

*لغو انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران و پایان مداخلات خلق‌الساعه و غیرکارشناسانه دولت در ساختار دانشگاه‌ها

*توقف بومی گزینی ، مداخلات سیاسی، تبعیض های عقیدتی، جنسیتی و دینی در گزینش دانشجویان

*انعکاس نظرات جنبش دانشجویی ایران در خصوص مسائل مهم کشور

*افزایش فعالیت جمعی و تشکیلاتی دانشجویان ایرانی خارج از کشور

*حمایت از تحریم مقامات دولتی و حکومتی ناقض حقوق بشر از سوی جامعه جهانی

زمان و مکان برگزاری مراسم در شهر های مختلف متعاقبا اعلام خواهد شد. دانشجویان و افرادی که علاقمند به مشارکت و یا سازماندهی برنامه در شهر و یا دانشگاه محل اقامت خود هستند، می توانند با آدرس الکترونیکی
16azar.ec@gmail.com
این نشانی پست الکترونیک دربرابر
spambot
ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن
جاواسکریپت هستید مکاتبه نمایند.

آستین برای ایران شاخه دانشجویی
مرکز بین‌دانشگاهی اروپایی برای حقوق بشر و دموکراسی
انجمن فرهنگی ایرانیان دانشگاه جورج تاون
دمکراسی سبز- استکهلم
دانشجویان سبز برای ایران دموکراتیک ( جنوب کالیفرنیا)
گروه ایرانیان دمکرات دانشگاه جورج واشنگتن
راه سبز مالزی (رسام)
جنبش راه سبز اتاوا
مجمع دانشجويان سبز مقیم لبنان
جوانان پیشروی ایرانی
پرسا: پویش راه سبز دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی
سبز هیوستون
دانشجویان ایرانی رم
تشکل دانشجویان برای حقوق مدنی در ایران سن دیگو
سیگما -گروه دانشجویان برای حرکت سبز ایران
اتحاد برای ایران
کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی
فعالان حقوق بشر دانشگاه یورک کانادا رای من کجاست نیویورک
گروه همبستگی با جنبش دموکراتیک ایران ادمونتون

تقاضای پناهندگی یک خلبان پیشین ایران از فرانسه

رادیو فرانسه، فواد روستائی : خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به کنفرانس مطبوعاتی امروز این خلبان پیشین نیروی هوائی جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده است می نویسد بهزاد معصومی در کنفرانس خبری امروز از وجود "همکاری" و "هماهنگی میان افسران نیروهای مسلح مخالف قدرت حاکم" سخن گفت.

بهزاد معصومی، یکی از افسران پیشین نیروی هوائی جمهوری اسلامی ایران، امروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس اعلام کرد در نظر دارد در فرانسه از این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کند و به جنبش "موج سبز"، یکی از سازمان های مخالف دولت ایران، بپیوندد.
ستوان خلبان بهزاد معصومی ضمن اعلام این مطلب افزود درسال ٢٠٠١ به اتهام تمرد و مخالفت با رژیم از نیروی هوائی اخراج شده است.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به کنفرانس مطبوعاتی امروز این خلبان پیشین نیروی هوائی جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده است می نویسد بهزاد معصومی در کنفرانس خبری امروز از وجود "همکاری" و "هماهنگی میان افسران نیروهای مسلح مخالف قدرت حاکم" سخن گفت.
به گزارش این خبرگزاری بهزاد معصومی در این کنفرانس مطبوعاتی به فارسی سخن گفته و ترجمۀ فرانسوی سخنان او در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است.
این خلبان پیشین در ادامۀ سخنانش توضیح داد که به درخواست افسران مخالف دولت برای حفظ این شبکه از ایران خارج شده و به کردستان عراق رفته و سرانجام در هفتۀ گذشته خود را به فرانسه رسانده است.
خبرگزاری فرانسه می افزاید بهزاد معصومی پس از خروج از ایران مورد حمایت امیر جهانشاهی، رهبر جنبش موسوم به "موج سبز" قرار گرفته و به این جنبش پیوسته است.
جنبش "موج سبز" به رهبری امیر جهانشاهی چند ماهی است که اعلام موجودیت کرده است.
امیر جهانشاهی در کنفرانس مطبوعاتی امروز گفت در پشت هر فرار و گریختنی، صدها فرار و گریختن در کلیۀ عرصه ها پنهان است.

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری وکلای بازداشتی در ایران شد

رادیو فردا : سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با ابراز نگرانی از برخورد با فعالان حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط پنج وکیل بازداشت شده در روزهای اخیر در ایران شده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، از رهبران ایران خواسته است، پنج وکیل بازداشت شده در ایران را بی‌درنگ آزاد کرده و به بازداشت و زندانی‌ کردن وکلای داگستری پایان دهند.
سه وکیل ایرانی به نام‌های سارا صباغیان، مریم کیان‌ارثی و مریم کرباسی در روز شنبه و هنگام بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شدند.

یک روز پس از بازداشت این سه تن که از ترکیه به ایران باز می‌گشتند،‌ عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران با تایید بازداشت این وکلا اعلام کرده بود،‌ دو وکیل دیگر نیز که مرتبط با افراد یاد شده بودند،‌ از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

هر چند دادستان تهران هیچ اشاره‌ای به نام این دو وکیل بازداشت شده نکرده است، اما گفته می‌شود،‌ این دو رزا قراچرلو و محمدحسین نیری هستند.

از سوی دیگر در حالی که عباس جعفری‌دولت‌آبادی اتهام بازداشت شدگان را ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور اعلام کرده است،‌ این بازداشت‌ها اندکی پس از آن صورت گرفته است که صادق لاریجانی،‌ رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی از مصاحبه وکلا با رسانه‌های بیگانه انتقاد کرده بود.

صادق لاریجانی با بیان این که مصاحبه‌ با رسانه‌های بیگانه موجب وهن جامعه وکالت است، گفته بود: وکالت شغل شریفی است که امیدواریم شأن و منزلت آن از سوی وکلا به خوبی حفظ شود.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده،‌ وکلای بازداشت شده در ایران از جمله وکالت فعالان حقوق بشر و نیز بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران و نیز یک زن محکوم به سنگسار را بر عهده داشته‌اند.

در این میان سازمان عفو بین‌الملل در نامه خود به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، خواستار اعلام دلیل بازداشت این پنج وکیل و نیز اطمینان دادن نسبت به عدم شکنجه و بدرفتاری با آنها در طول مدت بازداشت‌شان شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: سازمان عفو بین‌الملل از این بابت نگران است که سرکوب فجیع دگراندیشان که به دنبال انتخابات ریاست جمهور مناقشه‌برانگیز سال گذشته آغاز شده، همچنان ادامه یابد و به دنبال برخورد روزافزون با وکلای مدافع و فعالان حقوق بشر در قالب بازداشت خودسرانه و تهدید آنها، روند سرکوب دگراندیشان تشدید شود.

روز سه‌شنبه ایالات متحده آمریکا نیز با ابراز نگرانی عمیق‌ خود نسبت به تهدید و بازداشت فعالان حقوق بشر در ایران،‌ از رهبران جمهوری اسلامی خواسته بود،‌ بی‌درنگ همه زندانیان سیاسی و به ویژه وکلای بازداشت شده را آزاد کنند.

برخی هنرمندان شهرستانی برای امرار معاش، کارگری می‌کنند

یکی از هنرمندان موسیقی شهر شیروان فاش کرد که چون از موسیقی در شهرستان‌ها حمایت نمی‌شود، بیشتر هنرمندان به دنبال کارگری یا درآمدهای دیگر می‌روند.
به گزارش ایسنا، موسی‌الرضا ولی‌نژاد گفت: در میان سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ حدود ۱۵ گروه موسیقی محلی در شیروان فعال بودند، اما حالا فقط سه گروه موسیقی محلی وجود دارد.
او که برادر کوچکتر حسین بخشی است که در جشن خانه‌ی موسیقی از زحمات او تجلیل شد، خاطرنشان کرد: در شیروان فقط پنج بخشی‌ باقی مانده است که ما چهار برادر و یک پسرعمو هستیم.
این هنرمند یادآور شد: تا پیش از سال ۸۳ در سال ۲ یا ۳ جشنواره در شیروان برگزار می‌شد و ما در آن جشنواره‌ها موسیقی‌مان را اجرا می‌کردیم. ولی از آن سال به بعد دیگر هیچ جشنواره‌ای در شیروان برگزار نشده است و این باعث بیکاری گروه‌های موسیقی شد.
ولی‌نژاد عنوان کرد: در شیروان سازهای بادی محلی مانند زرنا، قوشمه هستند که متاسفانه نوازندگان کمی برای آنها هستند و این وضعیت برای سازهای فلوت، نی، کمانچه نیز وجود دارد و بسیاری از نوازندگان آنها برای امرار معاش به کارگری روی آورده‌اند.

شهلا جاهد روز 10 آذرماه اعدام می‌شود

شهرزادنیوز: حکم اعدام شهلا جاهد که هفته‌ی پیش توسط لاریجانی امضا شد، به دادستانی ابلاغ شده و او قرار است در صورتی که طی این مدت "اولیای دم" از حکم قصاص صرفنظر نکنند، روز 10 آذر ماه حلق‌آویز شود.

شهلا جاهد که 4 سال با ناصر محمدخانی ارتباط داشت، به قتل لاله سحرخیزان، همسر ناصرمحمدخانی، متهم است. وی ابتدا به قتل اقرار کرد، اما در دادگاه گفت که این اقرار تحت فشار و شکنجه از او گرفته شده است. پرونده‌ی شهلا جاهد یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های قتل در سال‌های اخیر است. وی ابتدا به یک سال حبس و اعدام محکوم شد اما قاضی دیگری پرونده این حکم را نادرست خوانده و دستور بررسی مجدد آن را داد. طی 9 سال گذشته که شهلا جاهد در زندان بسر می‌برد، پرونده‌ اش به خاطر ابهامات و نکات ناروشن توسط 31 قاضی بررسی شده است.

آمریکا ایران را به نقض آزادی اقلیت های مذهبی متهم کرد

بی بی سی : وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود ایران را از جمله کشورهایی معرفی کرده است که آزادی اقلیت های مذهبی را به طور جدی نقض می کنند.

مقام های آمریکایی در این گزارش که هر سال آنرا به کنگره ارائه می کنند، ایران، برمه، کره شمالی، چین، عربستان سعودی، سودان، ازبکستان و اریتره را کشورهایی اعلام کرده اند که در آن آزادی اقلیت های دینی به طور گسترده زیر پا گذاشته می شود.

مایکل پازنر، از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (۱۷ نوامبر) در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "در ایران، محدودیت های اعمال شده از سوی دولت بر آزادی های دینی به ویژه برای بهائیان شدیدتر شده است."

در گزارش یادشده آمده است: "شعارها و اقدامات دولت ایران فضایی تهدید آمیز علیه تقریبا تمام گروهای غیر شیعه، به ویژه بهائیان و نیز صوفی ها، مسیحیان پیروان فرقه انجیلی، اعضای جامعه یهودیان و گروه های شیعه دارای نظرات مغایر دولت ایجاد کرده است".

مقام های ایرانی هنوز به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا واکنش نشان نداده اند، اما آنان در گذشته همیشه اتهام نقض آزادی های دینی را رد کرده اند.

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا آمده است که سنی های ایران نداشتن یک مسجد ویژه اهل سنت در تهران را اقدامی تبعیض آمیز می دانند.

عبدالمجید مراد زهی، استاد مدرسه دینی اهل سنت زاهدان، چندی پیش در مصاحبه ای با بی بی سی غیبت ایرانیان سنی مذهب در رده مدیریت کلان کشور در طول سه دهه گذشته را تبعیضی ناروا دانسته بود.

مقام های آمریکا همچنین حکومت ایران را به تشدید سرکوب صوفیان از جمله، بازداشت و حبس های خودسرانه و نیز مصادره اموال برخی از آنها متهم کرده اند.

در این گزارش آمده است که مقام های ایرانی از طریق اعمال کنترل شدید بر گروه های مسیحی از تبلیغ دینی آنان جلوگیری کرده، برخی مراکز مذهبی آنها را بسته و شماری از کسانی را که به مسیحیت گرویده اند دستگیر کرده اند.

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان، اخیرا در پیامی کتبی به محمود احمدی نژاد ابراز امیدواری کرده بود که رابطه دولت جمهوری اسلامی با کلیسای کاتولیک در ایران بهبود یابد.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا نوشته شده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به اظهارات تند "ضد یهودی" و زیر سوال بردن هولوکاست (کشتار یهودیان در اروپا در جریان جنگ جهانی دوم) ادامه داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که که طی سال گذشته رسانه ها و مطبوعات دولتی ایران به حملات خود علیه اقلیت های دینی به ویژه بهائیان شدت بخشیده اند.

در این گزارش آمده است که جامعه بهائیان مواردی از دستگیری های خودسرانه، بازداشت های طولانی، اخراج از دانشگاه ها و مصادره اموال اعضای خود را خبر داده است.

بنا بر این گزارش، دست کم چهل و پنج بهایی در ایران زندانی هستند و هفت تن از سرپرستان سابق جامعه بهائیان به ده سال حبس محکوم شده اند.

قانون اساسی ایران بهائیت را به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت نمی شناسد.

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان وقت ایران در اواخر سال ۸۷ اعلام کرد که فعالیت های تشکیلات بهایی در تمامی رده ها و نیز هر تشکیلات جایگزین آن غیر قانونی و ممنوع است.

دو تن از شهروندان معترض در شهر ری به احکام تعلیقی محکوم شدند

خبرگزاری هرانا دو تن از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات که اقدام به شعارنویسی کرده بودند از سوی دادگاه تجدید نظر استان به احکام حبس تعلیقی محکوم شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، علیرضا محمد نبی و محمد حسین دبیری دو تن از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات که سال گذشته به دلیل شعار نویسی توسط نیروهای شبه نظامی بسیج بازداشت شده بودند از سوی شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران به ترتیب به 2 سال حبس تعزیری به مدت پنج سال تعلیق و شش ماه حبس به مدت پنج سال تعلیق محکوم شدند.
نامبردگان پیشتر از سوی شعبه 31 دادگاه انقلاب اسلامی تهران واقع در شهر ری به دو سال حبس تعزیری و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند که به دلیل عدم تحمل حبس احکام صادر در دادگاه تجدید نظر به صورت تعلیقی در آمده است.
گفتنی است افراد یادشده در یک تعقیب و گریز خیابانی و با خشونت نیروهای شبه نظامی بسیج بازداشت شدند که به دلیل برخورد موتور سیکلت بازداشت شدگان با اتومبیل این نیروها، آقای علیرضا محمد نبی از ناحیه زانو دچار آسیب دیدگی جدی شده است.

زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند کردن یارانه‌ها

کلمه گروه اقتصادی: هرچند بر اساس قانون مصوب مجلس، دولت باید از آغاز سال ۱۳۸۹ طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجرا می‌کرد، اما اجرای این قانون با وجود وعده‌های پیاپی دولت، تاکنون چند بار به تاخیر افتاده و اکنون زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند شدن یارانه‌ها و آزادسازی قیمت‌ها به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار کلمه، برخی کارشناسان معتقدند که در نهایت دولت احمدی نژاد در سال جاری زیر بار اجرای این طرح پرسروصدا نخواهد رفت و تا شب عید سال ۹۰ به بهانه‌های مختلف این تعهد را به تاخیر خواهد انداخت، اما برخی دیگر معتقدند که دولت چاره‌ای جز اجرای قانون مصوب ندارد. به عقیده این گروه، اگرچه دولت پروژه پرداخت یارانه‌های نقدی را بیش از یک ماه کش داد، اما با عبور از این مرحله، توجیهی برای به تعویق انداختن هدفمند کردن یارانه‌ها نخواهد داشت.

قانون تصریح می‌کند که این طرح باید از آغاز سال ۸۹ اجرایی می‌شد. اما با آنکه مجلس بودجه اجرای این طرح را به اندازه یک سال در قانون بودجه امسال تصویب کرده و در اختیار دولت قرار داده بود، در نیمه اول سال، دولت از اجرای قانون شانه خالی کرد و باعث برخی نمایندگان بگویند دولت می‌خواهد با اجرای طرح از نیمه دوم سال، عملا بودجه یک ساله را در شش ماه خرج کند تا کاستی‌ها و نقاط ضعف این طرح را در مرحله اجرا، بپوشاند.

با این حال از اول مهرماه هم وضعیت تغییری نکرد و غیر از مصاحبه‌ها و خبرپراکنی‌های شعاری جبهه رسانه‌ای دولت، هیچ اتفاق جدیدی در عرصه هدفمند شدن یارانه‌ها نیفتاد. از نیمه مهرماه هم حملات گسترده رسانه‌ای و تبلیغاتی به دشمن دست‌سازی به نام فتنه اقتصادی آغاز شد تا فضای روانی برای افزایش قیمت‌ها ایجاد شود، اما باز هم این اتفاق نیفتاد، به طوری که در نیمه دوم مهرماه، نمایندگان مجلس از قطعی شدن موعد اجرای طرح هدفمندی در آبان‌ماه خبر دادند.

آبان ماه اما به پرداخت ذره ذره مبالغ اسمی یارانه‌ها گذشت؛ یارانه‌هایی که نه تنها قابل برداشت نیستند، بلکه منشأ و محل تأمین آنها هم مشخص نیست و به عقیده مجلسیان، پرداخت آنها قبل از افزایش قیمت‌ها، خلاف قانون است.

اما دولت همین نمایش عددی و پرداخت‌های از قبل بلوکه شده را نیز یک ماه طول داد، به طوری که هم اکنون در آستانه پایان ماه آبان قرار داریم و هنوز تغییر قیمت‌ها و حذف یارانه‌ها در دستور قرار نگرفته است. بگذریم از اینکه هنوز تغییر رسمی در قیمت‌ها صورت نگرفته، گزارش‌های متعددی از شوک به بازار و افزایش غیررسمی اما واقعی قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود.

در چنین شرایطی، و در حالی که دولت از پاسخگویی و اطلاع رسانی شفاف در خصوص زمان هدفمند شدن یارانه‌ها خودداری می‌کند، مصاحبه‌های دو نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نشان می‌دهد که احتمالا برنامه‌های اعلام‌نشده‌ای برای تاخیر دوباره و بلکه چندباره در اجرای این قانون در دستور کار دولت قرار گرفته است.

یکی از این دو مورد، مصاحبه عبدالرضا ترابی، نماینده گرمسار، با هفته نامه کویر است که در خبرگزاری خانه ملت منعکس شده است. این عضو کمیسیون اقتصادی در مصاحبه خود تاکید می‌کند که هدفمندی یارانه‌ها عملاً آغاز نشده است، و پیش‌بینی می‌کند که اجرایی شدن قانون مذکور و آزادسازی قیمت‌ها، به اواخر آذرماه یعنی یک ماه دیگر موکول شود.

مورد بعدی، مصاحبه کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا با باشگاه خبرنگاران جوان است که او نیز زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را یک ماه دیگر و شروع فصل زمستان اعلام می‌کند.

این زمزمه‌های تاخیر به خصوص از آن جهت حائز اهمیت است که دولت و مجلس به تازگی جلسه‌ای بدون حضور خبرنگاران داشته‌اند که در آن بحثهای زیادی درباره طرح هدفمندی صورت گرفته است.

همچنین مجلس نیز جلسه‌ای غیرعلنی داشته که جزئیات آن به رسانه‌ها درز کرده و مشخص شده که در جلسه مذکور، مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، به دیدار خود و چند عضو دیگر این کمیسیون با وزیر اقتصاد، معاون پارلمانی احمدی نژاد و رئیس کارگروه طرح تحول اقتصادی اشاره کرده و تصریح کرده است که: دولت در قبال سوالات نمایندگان سکوت کرده و در پی اجرای مرحله به مرحله و اطلاع رسانی قطره چکانی است تا به قول خودش مانع از برخی سوء استفاده ها شود.

مصباحی مقدم در این جلسه از کسب درآمد غیرقانونی از سوی دولت به بهانه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پرده برداشته و به نمایندگان گزارش داده شده است: ارائه یارانه ۸۱هزار تومانی به هر خانوار برای دوماه، گویای کسب درآمد ۸۰ هزارمیلیارد تومانی دولت در سال اول اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‎هاست. این در حالی است که بر اساس مصوبه مجلس، دولت باید در سال اول حداکثر ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند. از این رو کسب درآمد بیشتر بر خلاف قانون مصوب مجلس به شمار میرود.

وی همچنین گفته است: کسب چنین درآمدی در ازای افزایش قیمت حامل‎های انرژی است. این در حالی است که دولت تا کنون، نرخ حامل‎های انرژی پس از اجرای این قانون را اعلام نکرده است و این دومین تخلف دولت است.

خبرنگار کلمه گزارش می‌دهد که بدین ترتیب حتی اگر طرح هدفمند شدن یارانه‌ها در ابتدای فصل زمستان هم اجرا شود، معنایی جز این ندارد که دولت بودجه یک ساله این طرح را برای سه ماه خرج خواهد کرد و با افزایش چهار برابری منابع و نیز کسب درآمدهای غیرقانونی، آنطور که در گزارش به مجلس اشاره شده، ناکارآمدی‌ها و مشکلات طرح را خواهد پوشاند.

اما واضح است همه این زمان خریدن ها و تعویق‌ها و تاخیرها برای امسال و این چند ماه ممکن است، و از این رو این سؤال مطرح می‌شود که آیا دولت، فارغ از رویه نزدیک‌بینی و برنامه‌ریزی‌های بدون آینده‌نگری خود، در زمینه طرح هدفمندی و پرداخت یارانه‌های نقدی و مهار قیمت‌ها و دیگر ابعاد این طرح تکان‌دهنده اقتصادی، برای سال بعد و سالهای بعد هم فکری کرده است؟

ایران در محاصره سپر موشکی

دویچه وله : پس از آنکه اسراییل اعلام کرد تا سال ۲۰۱۵ سپر دفاعی موشکی خود در برابر حملات احتمالی ایران را تکمیل خواهد کرد، ترکیه نیز با برپایی سیستم دفاع موشکی ناتو در خاک خود موافقت کرد که این امر با واکنش شدید ایران همراه شد.

مسئولین اسراییلی اعلام کردند که سپر دفاع موشکی موسوم به گنبد آهنین تا سال ۲۰۱۵ تکمیل می‌شود و هدف از آن مقابله با حملات موشکی احتمالی ایران به اسراییل است.

این سپر موشکی قرار است تا سال ۲۰۱۳ برای مقابله با موشک‌های با برد کوتاه تکمیل شده و سپس دو سال بعد به فن‌آوری مقابله با موشک‌های دور برد مجهز شود.

ژنرال سویکا حایموویتچ از افسران بلندپایه نیروی هوایی اسراییل گفت که به زودی این برنامه متحقق خواهد شد و ظرف پنج سال آینده خواهیم دید که چگونه به مرحله اجرا می‌رسد.

اسراییل که پیش از این در جنگ سال ۲۰۰۶ قادر به مقابله به شلیک موشک‌های کوتاه برد از سوی حزب‌الله نبود، چندین سال است که به دنبال تکمیل برنامه سپر موشکی خود است تا بدین ترتیب بتواند با موشک‌هایی با برد هفتاد کیلومتر نیز مقابله کند. اسراییل همچنین پیش از این و در زمان حکومت صدام حسین، هدف موشک‌های اسکاد عراقی قرار گرفته بود.

مسئولین اسراییلی گفته‌اند که مراحل تکمیل این سپر دفاع موشکی پیشرفته به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که با تاریخ دستیابی احتمالی ایران به کلاهک هسته‌ای همخوانی داشته باشد.

یواف تورجمان از مسئولین نظامی اسراییل نیز گفت که سپر دفاعی جدید اسراییلی مجهز به موشک‌های آرو است که پیش از این مراحل پیشرفت آن به شکل کاملا محرمانه پیگیری می‌شد، ولی اکنون با توجه به شرایط حاکم، وزارت دفاع تشخیص داده است که می‌توان اطلاعاتی در این زمینه را به شکل عمومی منتشر کرد.

به گفته تورجمان، فن‌آوری موشک "آرو" تا سال ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ تکمیل شده و انتظار می‌رود نخستین آزمایش جدی این موشک در سال ۲۰۱۱ صورت گیرد. هر موشک آرو بین دو تا سه میلیون دلار هزینه داشته و شیوه عمل آن به گونه‌ای است که موشک‌های شلیک شده به طرف اسراییل را در لحظه شلیک شناسایی کرده و آن را خارج از غلاف جوی کره زمین نابود خواهد کرد.

در این بین، موشک آ‌رو ۳ به گونه‌ای طراحی شده که بتواند با حملات موشکی هسته‌ای مقابله کرده و موشک حامل کلاهک اتمی را در فضا به گونه‌ای نابود کند که بقایای سمی آن نیز به کره زمین نرسد و خارج از جو از بین برود.

اما این تنها اسراییل نیست که برای مقابله با حملات احتمالی ایران، تشکیل سپر موشکی را پیگیری می‌کند. آمریکا نیز در نقاط مختلف نزدیک به ایران به دنبال تشکیل چنین سپری بوده و این گونه به نظر می‌رسد که تنش‌های سیاسی در این زمینه را با کشورهای دیگر نیز پشت سر گذاشته است.

طرح ایجاد سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی

در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، آمریکا طرح ایجاد سپری دفاعی در اروپای شرقی را مطرح کرده بود، اما پس از آن، باراک اوباما در نخستین سال ریاست جمهوری خود، طرح جورج بوش را به حالت تعلیق درآورده و اعلام کرد که اطلاعاتی کسب کرده که نشان می‌دهد ایران در آینده نزدیک قادر به دستیابی به کلاهک هسته‌ای نیست.

آمریکا قرار بود سپری دفاعی در لهستان و جمهوری چک تشکیل دهد، اما این امر با مخالفت شدید روسیه مواجه شد، به گونه‌ای که مسکو این سپر دفاعی را تهدیدی مستقیم علیه خود تفسیر کرد و اعلام کرد که تشکیل چنین سپری برای مقابله با ایران امری خنده‌دار است و هدف از آن تنها اعمال فشار بر روسیه است.

در نهایت طرح ایجاد این سپر دفاع موشکی با اقدام روسیه مبنی بر کار گذاشتن کلاهک‌های هسته‌ای در روسیه سفید و اعلام این نکته که مسکو در این زمینه از هرگونه کارشکنی فروگذار نخواهد کرد، به شکل موقت لغو شد.

لغو این طرح، شایعه‌ای را تقویت کرد مبنی بر اینکه آمریکا در قبال توقف برنامه ایجاد سپر دفاع موشکی از روسیه خواسته تا با اقدامات بین‌المللی علیه ایران همراهی کرده و جلوی مصوبات شورای امنیت در این زمینه را نگیرد.

هر چند که این شایعه به شکل مستقیم توسط دمیتری مدودیف رییس‌جمهور روسیه تکذیب شد، اما همراهی روسیه در تصویب چهارمین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران احتمال صحیح بودن چنین شایعه‌ای را تقویت کرد.

اندکی بعد همزمان با مانور نظامی مشترک آمریکا و اسراییل که هدف اصلی آن مقابله با حملات موشکی عنوان شده بود، فشارهای آمریکا به ترکیه برای تشکیل این سپر دفاعی افزایش یافت که این خواسته آمریکا با مخالفت ترکیه مواجه شد.

موافقت ترکیه با ایجاد سپر موشکی در خاک خود

به فاصله چند هفته بعد از سفر دیک چنی معاون وقت رییس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۸ به ترکیه، مسئولین این کشور اعلام کردند که ترکیه با ایجاد سپر دفاعی موشکی در خاک خود به شکل محدود موافقت خواهد کرد.

بر اساس این برنامه قرار است که سیستم راداری موسوم به ایکس باند در خاک ترکیه و در نزدیکی مرز با ایران نصب شود و نخستین سری از موشک‌های بازدارنده در جمهوری آذربایجان برپا شود.

سیستم راداری ایکس باند یک سیستم بسیار پیشرفته دفاع موشکی‌ست که قادر است هر جسم کوچک یا بزرگی را در آسمان شناسایی کرده و با هرگونه موشکی که به طرف اروپا شلیک می‌شود، بلافاصله مقابله کرده و آن را نابود کند.

اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار است روز ۱۹ نوامبر در لیسبون جلسه‌ای تشکیل داده و در مورد برپایی سیستم دفاع موشکی در ترکیه تصمیم‌گیری کنند.

همزمان ترکیه که تلاش زیادی برای پیوستن به اتحادیه اروپا دارد، اعلام کرد که با تشکیل این سپر دفاعی در خاک خود به شرطی موافقت می‌کند که کنترل رادارها و شلیک موشک‌ها در اختیار ترکیه بوده و نامی از ایران در مصوبه ناتو برده نشود.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در واکنش به خواسته ترکیه گفت که نیازی به نام بردن از ایران در مصوبه ناتو وجود ندارد، چرا که کشورهای زیادی فن‌آوری موشک‌های قاره‌پیما را دارند و نمی‌توان از همه کشورها نام برد.

موافقت ترکیه با تشکیل این سپر دفاع موشکی، اما همان طور که پیش‌بینی می‌شد با واکنش شدید ایران مواجه شد.

واکنش ایران: سپر دفاع موشکی برای حمایت از اسراییل است

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اظهار نظری گفت که طرح آمریکا برای برپایی نخستین سپر دفاع موشکی در مرز با ایران با شکست مواجه خواهد شد.

به گفته جزایری آینده ناتو مبهم است و هر کسی که فعالیت‌های ناتو را پیگیری کند به این نتیجه می‌رسد که نفوذ و تاثیرگذاری ناتو کم شده است.

وال‌استریت ژورنال در بررسی موافقت ترکیه با تشکیل سپر دفاعی موشکی در خاک خود می‌نویسد که این امر قطعا با عصبانت شدید ایران مواجه خواهد شد. این روزنامه به نقل از داوداوغلو وزیر خارجه ترکیه که در چین بسر می‌برد، نوشت که ناتو تهدیدات دریافتی را جدی تلقی کرده و قصد برپایی دیوار دفاع موشکی دارد و ترکیه دلیلی برای مخالفت با این امر ندارد.

واکنش ‌شتابزده و توام با عصبانیت مسئولین ایرانی، با اظهارات رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه یافت. وی روز سه‌شنبه (۲۵ آبان/۱۶ نوامبر) اعلام کرد که هدف از تشکیل دیوار دفاعی موشکی، حمایت از اسراییل در برابر حملات است و ناتو در واقع همان طرح قدیمی آمریکا را پیگیری می‌کند.

این در حالیست که در مرزهای جنوبی ایران نیز شرایط تفاوت چندانی با شمال و غرب ندارد. عربستان نیز خواستار برپایی سیستم دفاع موشکی در خاک خود شده و در عین حال در یکی از سنگین‌ترین خریدهای نظامی تاریخ منطقه، ۳۲۰ میلیارد دلار برای خرید تجهیزات نظامی جدید از آمریکا هزینه کرده که هدف از آن مقابله با ایران عنوان شده است.

نازنین خسروانی ممنوع الملاقات است

یک منبع مطلع به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که به خانواده نازنین خسروانی روزنامه نگاری که برای ملاقات وی به زندان اوین مراجعه کرده بودند گفته شده است که وی ممنوع الملاقات است. مامورین از ارائه هرگونه توضیحی در مورد اینکه به چه دلیل این زندانی عقیدتی ممنوع الملاقات است خودداری کرده اند.
خانم خسروانی روز چهارشنبه ۱۱ آبان در منزلش توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و تا کنون تنها یک بار با خانواده اش تماس تلفنی داشته است. تا کنون دلیل دستگیری و اتهاماتی که موجب دستگیری وی شده از سوی مقامات مسوول ارائه نشده است.نازنی خسروانی پس از انتخابات از فعالیت های مطبوعاتی به دور بود و به گفته دوستانش هیچ گونه فعالیت مطبوعاتی و سیاسی نداشت. دستگیری وی و نیز بی خبری از وضعیت وی پس از دستگیری موجب شگفتی همکاران سابق وی شده است.
یکی از خبرنگاران همکار وی در روزنامه هایی که پیش از این در آن مشغول به کار بودند به کمپین گفت: برخورد با روزنامه نگاران مانند جنایتکاران سابقه داراست. وگرنه اگر ادعایی وجود دارد و یا اتهامی وارد می کنند باید به صورت شفاف بگویند چیست و اجازه بدهند که افراد در مورد آن پاسخ بدهند. نازنین غیر از روزنامه نگاری به کار دیگری مشغول نبود و خانواده و دوستانش هر لحظه منتظر این هستند که مسوولین با آزادی وی رفع سوء تفاهم کنند.

خانواده‌های قربانیان ترافیکی اقدام به مسدود کردن یک بلوار در بافق کردند

ایلنا : جمعی از خانواده‌های قربانیان حوادث ترافیکی بلوار انقلاب شهر بافق را مسدود کردند.

بنا بر اعلام فرمانداری بافق، جمعی از مردم و خانواد‌‌ه‌های قربانیان حوادث ترافیکی اخیر بلوار انقلاب، در اعتراض به عبور کامیون‌های حمل بار سنگ آهن از این بلوار نسبت به مسدود کردن آن اقدام کردند.

در پی این اتفاق، فرماندار بافق با حضور در محل ضمن دعوت مردم به آرامش و حفظ امنیت اظهار داشت: طبق مصوبه شورای ترافیک و جلسات متعدد با شرکت سنگ آهن مرکزی مقرر شده که تا دو ماه آینده مسیر کمربندی سنگ آهن تا میدان غدیر آماده تردد گردد.

ذبیح‌اله خواجه‌ای افزود: ما طبق مصوبه تا ماه آینده فرصت اجرای طرح مذکور را به شرکت سنگ آهن داده و راه‌های این مسیر را از ماه آینده برای تردد کلیه کامیون‌ها و وسایط نقلیه سنگین ممنوع می‌کنیم.
 

اسامی شش دستگیر شده هوادار آقای کاظمینی بروجردی

با گذشت ۵ روز از حمله به منزل هواداران آقای سیدحسین کاظمینی بروجردی و دستگیری ۶ تن از این افراد، هنوز هیچ گونه اطلاعی از محل نگهداری و سرنوشت آنان در دست نیست. یکی از افراد نزدیک آقای بروجردی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۷ آبان ۸۹، نیروهای امنیتی به منزل تعدادی از هواداران آقای بروجردی روحانی دگر اندیش که هم اکنون در زندان به سر می برد، رفته و اقدام به تفتیش منزل و تخریب وسایل نموده و کلیه مدارک شخصی، وجه نقد، اشیائ قیمتی، کامپیوتر و لب تاب های متعلق به این افراد و خانواده هایشان را با خود برده اند. به گفته وی اقدام به تفتیش و ضبط وسایل شخصی افراد یاد شده بدون رعایت تشریفات قانونی مرتبط انجام پذیرفته است. افراد بازداشتی عباتند از: خانمها دکتر رویا عراقی، فروغ همت یار، مریم عظیمی، طیبه حسینی، نرگس غفارزاده و آقای مهندس محمد رضا صادقی.

این منبع مطلع همچنین گفت: خانواده این افراد با ابراز نگرانی فراوان نسبت به سرنوشت فرزندان و بستگانشان، ازکلیه سازمانها و نهادهای مدافع حقوق بشر استمداد می طلبند تا ضمن بررسی وضعیت عزیزانشان، هر آنچه در توان دارند برای آزادی این افراد که بدون هیچ گونه جرمی دستگیر شده اند انجام دهند.

شرح حال افراد دستگیر شده به شرح زیر در اختیار کمپین قرار داده شده است.

- طیبه حسینی: ۳۹ ساله متاهل، دارای یک فرزند ۱۲ ساله، تحصیلات لیسانس زبان انگلیسی، شغل آموزگار.

- نرگس غفارزاده: ۵۴ ساله، تحصیل کرده انگلستان، کارشناس مدیریت بازرگانی.

- فروغ همتیار: ۳۰ ساله، متاهل، فوق دیپلم بهداشت و دانشجوی زبان انگلیسی.

-مریم عظیمی: ۵۲ ساله، متاهل و صاحب ۲ فرزند، لیسانس ادبیات فارسی.

- مهندس محمد رضا صادقی: ۳۸ ساله، فوق لیسانس کامپیوتر، کارمند سابق رسمی اداره انفورماتیک و فن آوری اطلاعات شرکت دولتی دخانیات.

- دکتررویا عراقی: ۴۲ ساله، دارای دکترای شیمی فیزیک

یورش به بند زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بنا به گزارش های رسیده از زندان رجایی شهر کرج، صبح امروز پنج شنبه بیست و هفتم آبان ماه، 32 تن از نیروهای یگان ویژه حفاظت با همراهی 4 افسر نظامی به سالن 10 بند چهار زندان رجایی شهر کرج که محل استقرار زندانیان سیاسی این زندان می باشد یورش برده و با بر هم زدن وسایل شخصی ایشان، اقدام به بازرسی این محل نمودند.
به گفته زندانیان، این یورش، عیدی مسئولان این زندان به مناسبت عید قربان به ایشان بوده است.
این چندمین باری است که در طول ماه های اخیر مامورین امنیتی این زندان، با یورش به سلول زندانیان سیاسی بند چهار، اقدام به بازرسی های وحشیانه، ضرب و شتم و تخریب اموال این زندانیان می نمایند. چندی پیش نیز زندانبانان بند 4 زندان رجایی شهر کرج، در اقدامی عجیب همراه با 2 قلاده سگ اقدام به بازرسی اتاق و وسایل زندانیان سالن 10 بند چهار زندان رجایی شهر کرج نموده بودند.

پساب نیشکر خوزستان صدای عراقی ها را هم درآورد / احضار کنسول ایران در بصره

عصر ایران : روانه شدن پساب های آلوده صنایع نیشکر خوزستان باعث اعتراض مقامات عراقی و احضار کنسول ایران در بصره شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رادیو سوا، محسن عبدالحی مشاور استاندار بصره در زمینه کشاورزی نسبت به افزایش ورود پساب های صنایع نیشکر خوزستان به عراق از جمله مناطق زید و شلمچه هشدار داد.

عبدالحی اظهار داشت: این پساب ها باعث ایجاد لکه هایی به طول 50 کیلومتر و عرض سه کیلومتر از منطقه شلمچه تا هور هویزه شده است که جهت گیری این لکه به سمت مناطق شمال شرقی بصره است. این لکه و آب های آلوده در منطقه از طریق خورهای (فرو رفتگی آب دریا یا رودخانه در خشکی) وارد مناطق مختلف می شوند.

وی افزود: اما تهدید آن جاست که این آب الوده در منطقه "السویب" از طریق کانال های آب موجود در بصره ممکن است وارد رودخانه شط العرب و اروند شود.

این در حالی است که پیش از این مقامات زیست محیطی و فعالان محیط زیست در ایران نیز بارها نسبت به ورود پساب های آلوده و شور صنایع نیشکر خوزستان به رودخانه ها و تالاب های این استان از جمله رودهای کارون، جراحی و اروند و تالاب های شادگان اعتراض کرده بودند اما این انتقادات تاکنون با نتیجه ای همراه نشده اند.

صنایع بزرگ نیشکر هفت تپه از مهمترین صنایع آلوده کننده تالاب شادگان و رودخانه های کارون و اروند به شمار می رود.
پساب های صنایع نیشکر خوزستان شامل نمک و دیگر مواد خطرناک شیمیایی و سمی از جمله نیترات است.

معاون استاندار بصره با اشاره به مواد خطرناک موجود در پساب های نیشکر خوزستان، درباره ریختن این مواد به رودخانه های شط العرب و اروند هشدار داد و گفت: ایران به صورت آگاهانه و به عمد کانالی را برای هدایت پساب های نیشکر خوزستان به سمت عراق اقدام کرده است.

وی پیش از این گفته بود که مقامات بصره به وزارت خارجه عراق جزئیات این مسئله را اطلاع داده و از آنها خواسته اند تا وزارت خارجه ایران را خطاب قرار داده تا ورود پساب های نیشکر خوزستان به عراق را متوقف کنند.

استاندار بصره همچنین از کنسول ایران در این شهر خواست تا اعتراض وی را به مقامات تهران اطلاع دهد و آنها را از آسیب های گسترده و تاثیرات منفی این پساب های بر محیط زیست عراق که می تواند منجر به ایجاد سیل پساب نیز شود، آگاه کند.

مشاور استاندار بصره ادامه داد: هم اکنون می توان اقدامات موقتی را برای مقابله با ورود پساب های شور و آلوده از سمت ایران اتخاذ کرد اما با فرارسیدن فصل زمستان و بارش باران های شدید قطعا نیازمند کمک دولت مرکزی عراق برای راه حل های دائمی خواهیم شد.

براساس اخبار منتشر شده در رسانه های عراق، از حدود 25 روز پیش، پساب های شور و آلوده صنایع نیشکر خوزستان وارد خاک عراق شده است.

میدان گازی در دریای شمال به خاطر تحریم ایران تعطیل شد
مردمک: میدان گازی ‌رام متعلق به شرکت نفتی بریتیش پترولیوم (بی.پی) بریتانیا که در دریای شمال قرار دارد، فعالیت تولیدی خود را در پیروی از قانون تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران، متوقف کرد.

به گزارش بی.بی‌.سی، میدان گازی رام که در400 کیلومتری شهر ابردین در سواحل اسکاتلند در کنار دریای شمال قرار دارد، یک پروژه مشترک (پنجاه پنجاه) بین شرکت نفت ایران و غول نفتی بریتانیاست که سابقه آن به دوران رژیم شاه و قبل از انقلاب اسلامی در ایران باز‌می‌گردد.

چهارم مهرماه، مقام‌های دولت انگلیس اعلام کرده‌ بودند که به احتمال زیاد، فعالیت مشترک در میدان گازی رام در جزیره‌ای در شمال شرقی اسکاتلند با همکاری شرکت نفت ایران که در بریتانیا ثبت شده، متوقف خواهد شد.

ظرفیت گاز تولیدی این میدان گازی، روزانه، 5.9 میلیون متر مکعب است که تنها بخش کوچکی از تولیدات شرکت بی پی را تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش، دلیل بسته شدن این میدان گازی، نگرانی مسئولان شرکت بی.پی از شکستن قوانین تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران بوده است.

بی.پی درصدد است که در مورد دامنه تحریم‌هایی که در ماه گذشته از طرف اتحادیه اروپا علیه ایران تصویب شده، از دولت بریتانیا توضیح بخواهد.

اتحادیه اروپا روز 27 اکتبر، تحریم‌های جداگانه‌ای را علیه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران به ویژه در حوزه نفت و انرژی، تصویب کرده است.

هدف از این تحریم‌ها، کشاندن ایران پای میز مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است که به گمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا با هدف تولید سلاح هسته‌ای دنبال می‌شود در صورتی که ایران می‌گوید که قصد ساختن بمب اتمی را ندارد و فعالیت‌های هسته‌ای اش کاملا جنبه صلح‌آمیز دارد.

مصوبه تحریم اتحادیه اروپا، اگرچه شدیدتر از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن است اما برخلاف قانون مصوب کنگره آمریکا، واردات و صادرات محصولات نفتی به ایران و مبادلات مالی مربوط به آن‌ها را مجاز اعلام می‌کند.

با این حال در مقررات اتحادیه اروپا، محدودیت شدیدی بر فروش وسایل و تجهیزات در زمینه صنعت نفت و گاز و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها و نیز منع کمک تخصصی در این زمینه اعمال شده است.

آمریکا نه تنها شرکت‌هایی را که به ایران بنزین بفروشند، مجازات می‌کند بلکه فشار خود را روی شرکت‌های بین‌المللی نفتی و پالایشگاه‌ها در سطح دنیا افزایش داده است تا قراردادهای خود را با ایران لغو کنند.

خطر اعدام قریب الوقوع یک زندانی سیاسی

بنیاد دمکراسی و حقوق بشر کردستان ایران در بیانیه ای نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع زندانی سیاسی، حسین خضری هشدار داده است.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا در اوایل سال 2010 خواستار بازبینی در پرونده و نیز لغو حکم اعدام حسین خضری شده است. بنیاد دمکراسی و حقوق بشر کردستان ایران ضمن اعلام خطر اعدام قریب الوقوع این زندانی سیاسی از مجامع و نهادهای حقوق بشر بین المللی تقاضا میکند نسبت به نجات جان نامبرده و سایر زندانیان محکوم به اعدام اقدامات سریع در پیش گیرند.

گزارش خبرگزاری هرانا - دیوان عالی کشور در نامه ای به شعبه 9 اجرای احکام دادگاه انقلاب ارومیه خواهان اجرای حکم اعدام حسین خضری شده است.

این نامه ارسالی که به روئیت وکیل حسین خضری نیز در آمده است آخرین راه های قانونی برای لغو حکم اعدام وی بوده است، از سوی دیگر وکیل نامبرده پس روئیت نامه به طرز مشکوکی از برعهده گرفتن وکالت این زندانی انصراف داده است.

گفتنی است، شعبه 9 اجرای احکام دادگاه ارومیه جهت اجرای حکم، پرونده این زندانی را به دادستان استان ارسال کرده است که در صورت موافقت دادستانی اجرای حکم اعدام حسین خضری قریب الوقوع خواهد بود.

حسین خضری زندانی محکوم به اعدام پیشتر در نامه ای به افکار عمومی و سازمان ها و نهاد های حقوق بشری که از سوی این خبرگزاری منتشر شد، خواهان پیگیری طرح شکایت خود از دستگاه اطلاعاتی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دستگاه قضایی شده بود.

وی در بخشی از نامه خود می گوید به مدت 49 روز در سلول های انفرادی سپاه و در بازداشتگاهی مخفی که زیر نظر سازمان زندان های نیست به شدت شکنجه و وادار به اعتراف غیر واقعی شده است.

با توجه به تهیه پیش نویس قطعنامه سازمان ملل در خصوص نقض حقوق بشر در ایران و بنابر سنت همیشگی جمهوری اسلامی، اجرای حکم اعدام برخی از زندانیان سیاسی و یا زندانیان عادی که در افکار عمومی ایران و جهان شناخته شده هستند همواره در دستور کار مقامات برای کم اهمیت جلوه دادن این قطعنامه ها قرار می گیرد.

رژیم تهران، ابزار معامله جمهوریخواهان با دموکراتها

سایت دیپماسی ایران: روزنامه امريکايى نيويورک تايمز در تازه ترين نگاه به پرونده هسته‌اى ايران، اين ماجرا را هم وزن انتخابات ميان‌دوره‌اى کنگره در ايالات متحده قرار مى‌دهد و به بررسى انتخاب جمهورى‌خواهان در کنگره مى‌پردازد و مى‌نويسد: تصور کنيد که باراک اوباما سربازان خود را در افغانستان نگاه دارد، سيستم دفاع هسته‌اى را براى جبران امضاى پيمان استارت با روس‌ها ارتقا دهد و البته در خصوص پرونده هسته‌اى ايران هم به راهکارى فراتر از تحريم‌ها بینديشد.

در اين صورت مطمئن باشد که موجى از جمهورى خواهانى که با سياست‌هاى اوباما در دو سال گذشته مشکل داشتند در مسير او قرار خواهند گرفت. مشاور امنيت ملى سابق جورج بوش در سخنان درون حزبى خود به نوعى حقيقت را به باراک يادآورى مى‌کند و مى‌گويد: اگر اوباما به ما نشان دهد که مسائل امنيتى ما براى وى مهم است بى‌شک حتى در دور دوم انتخابات هم برنده خواهد شد.

البته نبايد فراموش کنيم که اوباما براى پيروزى در انتخابات به رونق اقتصادى هم نياز دارد و در دو سال باقى مانده هم نبايد خبرى از حمله تروريستى باشد.

با اين همه سناتور گراهام که شديدترين حملات را عليه باراک اوباما تاکنون داشته ادعا مى‌کند که وى مى‌تواند نزديک‌ترين رئيس جمهورى دموکرات به جمهورى خواهان باشد به شرط آنکه به يک معامله تن دهد. اين معامله هم چيزى نيست جز همراهى جمهورى خواهان با تمامى ‌طرح‌هاى اوباما در کنگره و در مقابل آن مقاومت سرسختانه باراک با ايران و پرونده هسته‌اى اين کشور.

اين پيشنهاد جمهورى خواهان در روزهايى مطرح مى‌شود که باراک اوباما به تاز‌گى از آسيا بازگشته ست و بسيارى از سياست‌هاى وى در حوزه تجارت آزاد بين المللى مورد انتقاد رقباى جمهورى خواه قرار گرفته است. در اينچنين شرايطى باراک به سختى مى‌تواند به جمهورى خواهان براى اين معامله اعتماد کند. جان مک کين سناتور امريکايى که در حريان رقابت‌هاى انتخاباتى رياست جمهورى مقابل اوباما قد علم کرده بود اخيرا در يک کنفرانس امنيتى در کانادا سياست‌هاى باراک اوباما در قبال ايران را به باد انتقاد گرفت و در عين حال تاکيد کرد که اوباما براى تاريخ ايالات متحده يک پديده است و سناتورهاى جمهورى خواه و نمايندگان اين گروه در کنگره مى‌توانند براى کمک به باراک اوباما تلاش‌هاى تندروهايى مانند اعضاى تى پارتى در کنگره را به نفع اوباما خنثى کنند. گراهام نيز در همين کنفرانس امنيتى تاکيد کرد که جمهورى خواهان مى‌توانند در ازاى سخت گيرى اوباما بر ايران با وى در ساير حوزه‌ها مانند افغانستان معامله کنند. در مجلس سنا هم سناتورهاى جمهورى خواه که فاصله خود را با دموکرات‌ها کم کرده‌اند ادعا مى‌کنند که مى‌توانند براى تصويب پيمان استارت يک با روسيه به نوعى با دموکرات‌ها معامله کنند. شرط آنها نيز ايران و سخت‌گيرى بر اين کشور است.

جمهورى خواهان تاکيد دارند که اگر اوباما در قبال پرونده هسته‌اى ايران از خود مقاومت نشان دهد و تصميمى‌ وراى تحريم‌هاى اقتصادى را عملى کند، بى شک حمايت حداکثرى جمهورى خواهان را به همراه خواهد داشت. جمهورى خواهان سرسختانه اصرار دارند که ايران در حال دستيابى به تسليحات هسته‌اى است. باراک اوباما تا‌کنون بارها در مواجهه با جمهورى‌ خواهان تاکيد کرده است که دولتش به دنبال تصويب تحريم‌هاى فلج کننده عليه ايران است. اين در حالى ست که گراهام و ديگر تندروهاى جمهورى‌خواه اعتقاد دارند که تحريم‌ها نمى‌تواند به تنهايى برنامه هسته‌اى ايران را متوقف کند.

گراهام در اين خصوص مى‌گويد: مطمئن باشيد که ايران هسته‌اى بسيار خطرناک‌تر از تنش‌هايى است که اوباما ادعا مى‌کند حمله به تاسيسات هسته‌اى ايران در منطقه به راه خواهد انداخت.

در غرب کم نيستند تحليل‌گرانى که اعتقاد دارند تحريم‌ها اندک اندک بر برنامه هسته‌اى ايران تاثير مى‌گذارد و البته اوباما مى‌تواند بر موج نارضايتى عمومى‌از دولت کنونى در ايران هم بيفزايد. البته جان مک کين اعتقاد دارد که باراک اوباما بايد براى تحت فشار قرار دادن ايران با جريان اپوزيسيون در اين کشور همدردى بيشترى مى‌کرد. بسيارى از تحليل گران با ديده شک و ترديد به برنامه گفتگوى ايران با غرب نگاه مى‌کنند و ادعا مى‌کنند که اين برنامه هم در دراز مدت نمى‌تواند به برنامه هسته‌اى ايران پايان دهد.

در اين فضا جمهورى‌خواهان از اوباما مى‌خواهند که در مرحله نخست بسيار جدى‌تر در ملاعام از احتمال حمله به ايران سخن بگويد. گراهام پيش از اين نيز ادعا کرده بود که ايالات متحده بايد نه تنها تاسيسات هسته‌اى ايران را بلکه تمامى‌سيستم‌هاى دفاعى اعم از توان دريايى و زمينى را زير سوال ببرد.

آيا باراک اوباما به اين معامله تن مى‌دهد؟ زمانى که يک سال پيش گراهام با باراک اوباما در کاخ سفيد ديدار کرد و مخالفت خود را با خروج سربازان آمريکايى از افغانستان اعلام کرد اوباما در پاسخ گفت: من نمى‌توانم تمام ايده‌آل‌هاى حزب دموکرات را زير سوال ببرم.

اکنون اما زمان فرق کرده است. اوباما مى‌تواند در قبال ايران با سختى رفتار کند و در ازاى آن همکارى جمهورى‌خواهان را در ساير بخشها داشته باشد. اوباما يک بار تاکید کرد که ايران هسته‌اى قابل پذيرش نيست. اين مى‌تواند بدين معنا باشد که امريکا ايران هسته‌اى را تحمل نخواهد کرد.

خشکسالی امان زیستمندان بهرام گور را برید

خبرگزاری مهر: گورخری که برای یافتن علوفه از منطقه بهرام گور خارج شده بود پس از بازگشت به خانه با برخورد با فنسهای منطقه تلف شد تا همچنان خشکسالی و کمبود منابع غذایی مشکل عمده زیستمندان نه تنها بهرام گور بلکه سایر گونه های فارس باشد.

این گورخر چندی پیش همراه چندین راس گورخر دیگر از قسمتی از بهرام گور که فنس کشی نشده بود عبور کرده و به اراضی کشاورزی اطراف رفته بود تا برای خود علوفه مناسبی بیابد اما پس از بازگشت به خانه با سرعت زیاد به فنس کشیهای منطقه برخورد کرد و در اثر شکستگی گردن تلف شد.

در این رابطه رئیس محیط زیست شهرستان نی ریز گفت: علوفه مورد نیاز گونه های مختلف بهرام گور خریداری شده و در منطقه توزیع می شود اما گورخر به تغذیه علوفه تازه عادت دارد.

حسن ابراهیمی ادامه داد: پدیده خشکسالی باعث شده که حیات وحش در این منطقه با کمبود علوفه مواجه باشند.

وی تصریح کرد: برخی از گونه های حیات وحش این منطقه قادر هستند خودشان را با شرایط وفق بدهند اما به رغم اینکه علوفه خریداری شده و در بهرام گور نیز توزیع می شود اما گورخرها برای تامین علوفه تازه به اراضی کشاورزی و باغات اطراف منطقه می روند.

رئیس محیط زیست شهرستان نی ریز همچنین بیان کرد: گورخر تلف شده برای تاکسیدرمی به شیراز منتقل شد.

حدود چهار ماه پیش نیز یک راس گورخر که برای یافتن علوفه از بهرام گور خارج شده بود با یک کامیون برخورد کرد و از بین رفت.

به گزارش مهر، آنچه برای مقابله با پدیده خشکسالی باید انجام شود نظیر توزیع علوفه، ایجاد آبشخور و... توسط محیط زیست به خوبی در حال انجام است اما شدت خشکسالی به حدی است که برخی گونه هایی نظیر گورخر که باید از علوفه تازه استفاده کنند را با مشکل ایجاد کرده است.

البته با اختصاص اعتبارات استانی می توان تا حدودی مشکلات زیستی منطقه را حل کرد که بر اساس آن با هدایت آب از چشمه های بالایی بهرام گور به منطقه، هم شرایط تامین آب گونه ها تامین می شود و هم زمینه ایجاد علوفه های تازه و منابع غذایی متنوع نیز فراهم خواهد شد.

البته این دسته از اقدامات با اعتبارات سازمانی محقق نخواهد شد از این رو باید اعتبارات استانی را به این بخش تزریق کرد تا حیات وحش منطقه بیش از پیش در خطر قرار نگیرند.

خشکسالیهای اخیر استان فارس نه تنها زیستمندان بهرام گور بلکه امان سایر زیستمندان حفاظت شده استان را بریده و این شرایط به گونه ای رقم خورده که هر روز این گونه ها با مشکلات مختلفی باید دسته و پنجه نرم کنند که البته تدابیر مناسبی برای مقابله با خشکسالی و کنترل جمعیت گونه ها از سوی محیط زیست در دست انجام است که ازآنجمله می توان به توزیع دستی علوفه و ایجاد آبشخورهای متعدد اشاره کرد اما شدت خشکسالی و آسیبهایی که مناطق حفاظت شده از این پدیده طبیعی دیده اند شرایط را برای زیست گونه های مختلف سخت کرده است.

منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد و وسعت این منطقه 40 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و 787 متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود 200 میلی متر است.

این محدوده از سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده "بهرام گور" تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه در کشور است که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر جبیر، گربه کاراکال، زاغ بور، هوبره و... ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظیر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است.

بی خبری از دانشجوی زندانی در بند سپاه پاسداران

۶۰ روز است که از بازداشت فواد فریمانی دانشجوی دانشگاه امیرکبیر می گذرد و نزدیکان وی کماکان از وضعیت وی بی خبرند.

به گزارش دانشجو نیوز، فواد فریمانی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر است که از دو ماه پیش در بازداشت نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به سر می برد. این فعال دانشجویی از فعالین ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در دانشگاه بوده و مدتی با نشریه دانشجویی سویدا همکاری داشته است.

لازم به ذکر است که فعالین سابق نشریه سویدا در ماه های اخیر به دادگاه انقلاب فراخوانده شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند. به نظر می رسد که تیم بازجویی اطلاعات سپاه در این پرونده به دنبال سناریو سازی برای آن دسته از فعالین دانشجویی است که سابق بر این در ستادهای انتخاباتی نامزد های اصلاح طلب مشارکت داشته اند.

اخیرا نیز یکی از سایت های نزدیک به نهادهای امنیتی به انتشار خبر بازداشت این دانشجو واکنش نشان داده بود.

عدم پاسخگویی مسئولین نسبت به وضعیت سلامت و وضعیت بازداشت این دانشجو، باعث نگرانی شدید خانواده وی و دوستان این دانشجو شده است.

بی خبری مطلق از وضعیت یک زندانی سیاسی

بی خبری مطلق از وضعیت و شرایط زندانی سیاسی محمدعلی منصوری در سلولهای انفرادی

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" بیش از سه هفته از انتقال زندانی سیاسی محمد علی منصوری به سلولهای انفرادی بند 1 معروف به سگ دونی زندان گوهردشت کرج می گذرد ولی از شرایط و وضعیت این زندانی سیاسی هیچ خبری در دست نیست.
زندانی سیاسی محمدعلی منصوری 4 آبان ماه هنگام آزادی یک زندانی همراه با سایر زندانیان این بند برای بدرقۀ وی اقدام به خواندن دست جمعی سرود : ای ایران ای مرز پرگهر نمودند.متعاقب این مسئله اطلاعات زندان وحشت زده اقدام به احضار تعدادی از زندانیان سیاسی نمود که از جملۀ آنها آقای منصوری بود پس از بازجوییهای طولانی مدت توسط فرجی رئیس فعلی اطلاعات زندان او را به سلولهای انفرادی بند 1 معروف به سگدونی منتقل کردند.
خانواده زندانی سیاسی منصوری در طی این مدت به دادگاه انقلاب، سازمان زندانها و زندان گوهردشت کرج بارها مراجعه کردند ولی تا به حال هیچ پاسخی به آنها داده نشده است. این مسئله باعث شده است که این خانواده در نگرانی فزاینده ای بسر برد.
زندانیان که به سلولهای انفرادی بند 1 معروف به (سگدونی) منتقل می شوند مورد شکنجه های وحشیانه جسمی قرار می گیرندکه از جملۀ آنها ؛ دست بند و پابند و چشم بند زدن به زندانی و بردن او به اتاق شکنجه و شکنجۀ وی با باتونهای برقی،شوک الکتریکی و سایر ابزارهای شکنجه برای مدتی طولانی که در اکثر موارد منجر به شکستن دست و پای زندانی می شود،سلولها فاقد امکانات اولیه است و زندانی باید بر کف بتونی سلول استراحت نماید پاسداربندها در طی شبانه روز چند بار کف سلول را با آب سرد خیس می کنند تا زندانی نتواند استراحت کند و در معرض سرمای شدید قرار گیرد،زندانی هر چند هفته یکبار امکان استفاده از حمام را دارد، زندانی 3 بار در روز حق استفاده از سرویسهای بهداشتی را دارد،غذای زندانی در حد زنده ماندن است و شرایط بهداشتی فاجعه بار است. زندانیان بیماری حق استفاده از داروهای خود را ندارند و از امکانات اولیه پزشکی محروم هستند و همچنین محدودیتهای متعدد ضد بشری دیگری را متحمل می شوند.
تصمیم گیری در مورد زندانیان سیاسی توسط ولی فقیه علی خامنه ای صورت می گیرد و تصمیمات غیر انسانی وی بوسیلۀ قوۀ قضاییه ، بازجویان وزارت اطلاعات و مسئولین زندان به اجرا گذاشته می شود. کسانی که در زندان گوهردشت کرج تصمیمات ولی فقیه را به اجرا در می آورند عبارتند از؛ علی حاج کاظم رئیس زندان،علی محمدی معاون زندان و فرجی رئیس اطلاعات زندان می باشند و در اکثر مواقع خود زندانیان را شکنجه می کنند.در اثر شکنجه های ضدبشری تا به حال تعداد بیشماری از زندانیان بی دفاع به قتل رسیده اند.
زندانی سیاسی محمد علی منصوری پس از شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال 1367 در شهریور ماه 1386 دستگیر شد و توسط قاضی فرمایشی صلواتی به 17 سال زندان و تبعید به زندان گوهردشت کرج محکوم شد. او همچنین از زندانیان سیاسی دهۀ 60 می باشد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، نسبت به خطری که جان این زندانی سیاسی را تهدید می کند هشدار می دهد و برای پیشگیری از فاجعه ای دیگر در این زندان خواستار اقدامات عملی کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی برای پایان دادن به جنایت علیه بشریت توسط رژیم ولی فقیه علی خامنه ای در ایران است .

27 آبان 1389 برابر با 18 اکتبر 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

نگرانی رژیم از پناهنده شدن ورزشکاران ایرانی

روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی با نگرانی از فرار و پناهنده شدن ورزشکاران ایرانی نوشت، وحید سرلک، ملی‌پوش سبک‌وزن تیم ملی جودو، چند ماه پیش از آلمان تقاضای اقامت نمود و احسان رجبی دیگر ملی‌پوش سنگین وزن تیم ملی بزرگسالان جودو پس از حذفش از لیست تیم اعزامی به بازیهای آسیایی، حدود یک ماه پیش به آمریکا مسافرت کرد که شواهد امر از اقامت یا پناهندگیش حکایت دارد. و محمدحسین ابراهیمی، ملی‌پوش ایران نیز در اسلحه فلوره که به فرانسه رفته بود، به کشور بازنگشت تا برخی گمانه‌زنی‏ها در اوایل این هفته از احتمال پناهندگی یا اقامت این ملی‌پوش مفقودالاثر در این کشور حکایت داشته باشد. بدین ترتیب در طول یک هفته، خبر مهاجرت دو ملی‌پوش ایران رسانه‌ای شده که با توجه به نتایج بازیهای آسیایی، به خوبی اوضاع ورزش ایران را مشخص می‏سازد.

افزايش سالانه 80 هزار بيمار سرطانی در كشور

متاسفانه نیمی از این تعداد به علت پیشرفت بیماری ممکن است به درمان‌ پاسخ لازم را ندهد و دچار مرگ زودرس شوند/وجود 61 قطب سرطانی در کشور باعث شده که یارانه‌‌ها تکافوی نیاز این بیماران را ندهد.

ايلنا: قائم مقام سازمان نظام پزشکی ایران با اعلام اين خبركه سالانه بالغ بر 80 هزار نفر به تعداد بیماران سرطانی در کشور افزوده می‌شودابراز نگراني كرد و گفت: متاسفانه نیمی از این تعداد به علت پیشرفت بیماری ممکن است به درمان‌ پاسخ لازم را نداده و دچار مرگ زودرس شوند.
به گزارش خبرگزاري ايلنا، در همایش سالانه سرطان ایران در مرکز همایشهای رازی با اشاره به ضرورت ایجاد پروتکلهای‌ ملی برای پیشگیری از سرطان و تعمیق درمانهای نوین این بیماری گفت: وجود 61 قطب سرطانی در کشور باعث شده که با وجود تلاشهای صورت گرفته برای پوشش یارانه ‌ای بیماران سرطانی، یارانه‌‌ها تکافوی نیاز این بیماران را ندهد.
او با بیان اینکه سالانه بالغ بر 80 هزار نفر به تعداد بیماران سرطانی در ایران افزوده می‌شود، گفت: متاسفانه نیمی از این تعداد به علت شرایط استقرار بیماری در بدن آنها ممکن است به درمان‌ پاسخ لازم را ندهد و دچار مرگ زودرس شوند. بنابراین در بحث سرطان نیازمند کار گروهی هستیم تا بتوان در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی به نتایج خوبی دست یافت.
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ایران با عنوان این مطلب که جامعه‌ پزشکی به علت شنیدن اخبار گزنده و تلخ در التهاب به سر می‌برد، به موضوع حذف حق مسئولیت فنی داروخانه‌ ها اشاره کرد و گفت: حدود یک ماه قبل جامعه داروسازی از شنیدن این موضوع ملتهب شد. در حالی که برای تصمیم گیری در این زمینه یک اشتباه بزرگ تاریخی اتفاق افتاد و برهانی غلط و مخدوش مبنای تصمیم گیری دیوان عدالت اداری قرار گرفت.
زالی به تبعات حذف حق مسئولیت فنی داروخانه‌ها اشاره کرد و گفت: با این تصمیم گیری، داروسازی از مصادیق رسته‌های درمانی خارج شد. در حالی که 12 هزار دانشجوی داروسازی در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند و داروسازی در ایران حرفه‌ای و تخصصی شده است و این تصمیم باعث دلزدگی و یاس داروسازان و دانشجویان شده است.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی ایران تاکید کرد: خارج شدن داروسازی از مصادیق رسته ‌های درمانی بسیار خطرناک، غیر علمی و غیر مستند است.
زالی در ادامه به برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده‌ 36 این برنامه پزشکان یا در بخش دولتی یا غیردولتی می‌توانند فعالیت کنند و این تصمیم بسیارغیر منطقی و غیرعادلانه است. این در حالیست که تلاش می‌شد این تصمیم منحصرا به اعضای هیئت علمی اختصاص یابد ولی اینگونه نشد.
اوافزود: براساس تحلیلی که در سازمان نظام پزشکی انجام دادیم با درنظر گرفتن مجموع پزشکان فعال در بخش دولتی بالغ بر 71 هزار و 500 نفر پزشک از اجرای این قانون آسیب می‌بینند.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به بحث تعرفه‌ ها گفت: تعرفه ‌ها یک بحث جدی است، قانون مترقی سازمان نظام پزشکی در زمان خود چالش برانگیز بود. این قانون مدل جدیدی از استقرار تفویض حاکمیتی به سیستم‌های مردم نهاد بود و با استقبال جامعه‌ پزشکی مواجه شد. اما در شرایطی که کمتر از 6 سال از تصویب آن می‌گذرد در این قانون تغییراتی ایجاد شده است. در حالیکه در کشورهای مختلف معمولا قوانین به جز در موارد بسیار اضطراری بدون تغییر باقی می‌مانند. به عنوان مثال شالوده قوانین بهداشت و درمان ایران بر مبنای قانون سال 1334 است.
او گفت: با سلب اختیار تعیین تعرفه‌ها از سازمان نظام پزشکی به سمت اغتشاش تعرفه‌ای و افزایش دریافت زیرمیزی پیش می‌رویم.

زورگیری و چاقوكشی علیه دانشجویان صنعتی‌شریف

سایت شفاف: یكی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با ارسال پیامی به آینده نوشته است: یكی دو سال است كه خبرهای مختلفی از باچگیری و زوزگیری عده ای ناشناس (كه البته شاید كل این عده همشون دونفر باشن!) كه با كشیدن چاقو بر دانشجویان در نزدیكی های دربهای خروجی دانشگاه در كوچه های اطراف، به تواتر شنیده میشود كه این اتفاق حتی برای چند مورد از دوستان من نیز رخ داده است.
اما در آخرین مورد آن، هفته جاری در شام دوشنبه 24 آبان این اتفاق در شرایط حادتری رخ داد! در مقابل دانشكده انرژی و پشت دانشكده مدیریت و اقتصاد در زمین متعلق به دانشگاه! دو موتورسوار با رفتن به سمت دوتن از دوستان من، یكی از آنها با تهدید دوست بنده با چاقو در مقابل كیف، پس از اندك مقاومت دوسن بنده، شاهد ضربات پیاپی چاقو بر قسمتهای مختلف بدنش بوده است كه شاید اگر چاقویی كه به پهلوی او وارد شده بود كمی بیشتر فرو رفته بود به شش او رسده بود و اكنون باید او را در میان قبرهای گورستان می یافتیم!
به راست تا به كی مسئولان دانشگاه نمی خواهند امنیت محدوده اطراف دانشگاه، مسیر دانشگاه تا خوابگاه را فراهم نكنند، تازه آن هم در قسمتی كه دقیقا متعلق به خود دانشگاه است!.
آیا باید شاهد مرگ عزیزی از دانشجویان باشیم تا آقاین به فكر بیفتند؟

توقیف گذرنامه یکی از علمای اهل سنت کردستان

سایت حکومتی البرز: به گزارش زاهدان پرس، کاک حسن امینی از علمای تندرو کردستان که رابطه نزدیکی با مولوی عبدالحمید و مسجد مکی زاهدان دارد اخیرا گذرنامه اش پس از آمدن از امارات توقیف شده است .

وی که در سابقه عملکردیش سخنرانی بر علیه نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی در مسجد مکی زاهدان را دارد از جمله علمای تندرویی می باشد که در کردستان با مسجد مکی و مولوی عبدالحمید رابطه نزدیکی دارد.

کاک حسن امینی چندین بار از طرف مسجد مکی به زاهدان دعوت شده و در مدت حضورش سبب تحریک افکار عمومی در استان سیستان و بلوچستان شده است .

رای ‌گیری در مورد قطعنامه جنایات رژیم در سازمان ملل متحد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل قرار است امروز در مورد قطعنامه نقض حقوق ‌بشر در ایران رای ‌گیری کند.

پیش ‌نویس این قطعنامه چند روز پیش با حمایت 38 کشور جهان برای تصویب به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه گردید.

در پی ارائه این پیش ‌نویس، رژیم تهران هیئتی را به سرپرستی جواد لاریجانی به نیویورک فرستاده تا از تصویب قطعنامه جلوگیری کند.

رژیم خودکامه تهران آزادی مذهبی را تهدید می کند

به گزارش صدای آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور گزارش سالانه خود را در باره آزادی مذهبی در جهان منتشر کرده است. در این گزارش از نقض آزادی های مذهبی در حکومتهای خودکامه از جمله جمهوری اسلامی ابراز نگرانی شده است

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در این باره گفت، رژیمهای خود کامه و گروه های افراطی خشن در نقاط مختلف جهان آزادی مذهبی را تهدید می کنند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است، در ایران، بی احترامی دولت به آزادی مذهبی همچنان ادامه دارد. دولت جمهوری اسلامی با اقدامات خود برای همه گروهای مذهبی غير شيعه همچون سنی ها، بهائیان، دراويش، مسيحيان و يهوديان فضای تهديدآميز ايجاد کرده است.

تلاش اساتید دانشگاه ایران برای مهاجرت از کشور

تلاش اساتید دانشگاه ایران برای مهاجرت از کشور بعد از وقایع رخ داده بر سر این دانشگاه

سلامت نیوز:عضو هیئت علمی دانشگاه ایران گفت: بسیاری از اساتید دانشگاه تهران بعد از اتفاقات رخ داده برای این دانشگاه در صدد مهاجرت به کشورهای دیگر هستند.

دکتر مسیح هاشمی در پاسخ به این سوال سلامت نیوز که برای بازگشت به حالت اولیه دانشگاه ایران پیش از انحلال این دانشگاه چه پیشنهادی دارید که کمترین هزینه را داشته باشد؟گفت: اگر قبل از انحلال می پرسیدید شاید جوابی برای گفتن داشتم اما الان واقعا نمی شود اظهار نظر کرد.

وی ادامه داد: تصورم این است که در فضای دانشگاه ایران برای یک مدت در فعالیت های پژوهشی با افت شدید مواجه می شویم. بسیاری از اساتید به دلیل احساس ناامنی شغلی درصدد مهاجرت به کشورهای دیگر هستند .عده ای از اساتید درجه یک هم در صدد تسریع در بازنشستگی خود هستند.

جنگل های مینودشت همچنان می سوزد

شمال نیوز: تلاش ها برای مهار آتش سوزی در جنگل های مینودشت ادامه دارد .

به گزارش واحد مرکزی خبر، آتش سوزی که در مناطق جنگلی روستاهای ترسه ، ریگ چشمه ، سیجان و جمشید آباد شهرستان مینودشت از دیروز آغاز شده بود ، هم اکنون به منطقه جنگلی جمشید آباد سرایت کرده است .

فرماندار مینودشت پیش بینی کرد: براثر این آتش سوزی بیش از 40 هکتار از عرصه های جنگلی از بین رفته باشد.

پنج اثر میراث معنوی ایران جهانی شد

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد:
از کامران اعتمادی ـ پاریس

امروز کمیته بین دولتی یونسکو که برای حفاظت از میراث فرهنگ جهانی برگزار شده است، اعلام داشت که پنج اثر از ایران به فهرست میراث جهانی اضافه شد. این آثار عبارتند از :

ورزش های باستانی زورخانه، نمایش تعزیه، موسيقي مقامي بخشي هاي شمال خراسان و مهارت هاي صنایع دستی و فرش کاشان و فارس.

جمهوری اسلامی از ابتدای شروع این نشست سعی داشته که تنها آن دسته از میراث معنوی را که جنبه های اسلامی دارد برای ثبت جهانی بفرستد و هر ساله مراسم عاشورا و تعزیه را به میراث معنوی جهانی فرستاده است.

حتی با این که کشورهای هم فرهنگ ایران از اولین سال تلاش داشته اند که نوروز را به ثبت برسانند، دولت اسلامی تا آخرین لحظه اقدامی در جهت همآهنگی با این کشورها نداشت. بالاخره هم پس از مدت ها تلاش کشورهای هم فرهنگ ایران، برای تهیه پرونده نوروز جمهوری اسلامی به ناچار در آخرین لحظات به آن کشورها پیوست. و مشترکا نوروز به ثبت جهانی رسید.

اما همچنان در سال های گذشته با وجود تلاش های فرهنگ دوستان سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی حاضر به فرستادن آثار معنوی با ارزشی چون مهرگان، یلدا، سده، چهارشنبه سوری، سیزده به در و ده ها مراسم دیگری که جنبه ی ملی برای ایرانیان دارد نشده است.

امسال بالاخره یکی از دو اثر مورد علاقه حکومت اسلامی، یعنی تعزیه به ثبت جهانی رسید

نشست امسال میراث معنوی جهانی در کنیا با شرکت 130 کشور جهان و 45 اثر انجام شد. که از ایران پنج اثر مورد قبول اعضای شرکت کننده قرار گرفت.

چرا برنارد شاو جايزه ادبي نوبل را نپذيرفت؟

مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:
هجدهم نوامبر سال 1926 جورج برنارد شاو نويسنده و انديشمند ايرلندي ساكن انگلستان رسما اعلام داشت كه جايزه ادبي نوبل سال 1925 را كه به يك داستان او تعلق گرفته بود نمي پذيرد. برنارد شاو دليل نپذيرفتن جايزه را چنين اعلام كرده بود: اين پول از فروش مواد منفجره به دست مي آيد كه دركارخانه هاي مهندس نوبل توليد مي شود. بيشتر اين مواد در كشتار مردم بكار مي رود و يك انسان چنين پولي را دريافت نمي كند. انسان پول آلوده و ناپاک را نبايد هزينه زندگاني کند


شاهنامه ويراسته دکتر فريدون جنيدي: اي جوانان ايران! بر فراز قله دماوند برويد و از آنجا به دشتهاي فراخ بنگريد، ايران ما بزرگتر از آن است که بخواهيم آن را از روي زمين بشناسيم

انتشار شاهنامه ويراسته دکتر فريدون جنيدي، ايران شناس و استاد بازنشسته فرهنگ و زبانهاي باستاني دانشگاه تهران در سال 88 ، اظهار نظرهاي متفاوتي را در پي داشت. برخي از منتقدان، تصحيح وي را ذوقي و نامعتبر مي دانند. البته اين گروه از سوي دکتر جنيدي و شاگردان ايشان پاسخ شنيده و متقابلاً پاسخ داده اند اما گويا اين بحثها را پاياني نيست و هر دو طرف همچنان بر ادعاي خود پاي مي فشارند.

دکتر جنيدي از ديدگاه ويژه اي به شاهنامه و فرهنگ ايران باستان مي نگرد. وي شاهنامه را تاريخ راستين جهان باستان و آيينه اي مي داند که فرهنگ آريايي ايران را بازمي تاباند و همين نگرش متفاوت، برداشتهاي دگرگونه اي را پديد مي آورد چرا که با چنين نگاهي ديگر نمي توان ابياتي را که با تاريخ و فرهنگ ايران ناسازگارند سروده فردوسي دانست در همين زمينه با دکتر فريدون جنيدي به گفتگو نشسته ايم که ميهمان اين هفته فردوسي نامه است. گفتني است از اين ايران شناس به جز تصحيح 6 جلدي شاهنامه آثاري همچون فرهنگ هزوارش هاي پهلوي، زندگي و مهاجرت آرياييان بر پايه گفتارهاي ايراني، فضل بن شاذان نيشابوري و نبرد انديشه ها در ايران پس از اسلام، داستانهاي رستم پهلوان ( مجموعه 6 جلدي ) و... به چاپ رسيده است.

* آقاي دکتر، تصحيح شما از شاهنامه در نوع خود منحصر به فرد و به عقيده برخي يک نوآوري است. چه شد که به ويرايش شاهنامه پرداختيد؟
** انگيزه من براي تصحيح شاهنامه با چاپ داستانهاي شاهنامه شروع شد. سال 55 بود که تصميم گرفتم قسمتي از داستانهاي شاهنامه را براي نوجوانان و جوانان ترجمه کنم زيرا يکي از بهترين راههاي نجات جوانان ايران از سرگشتگي را شناسايي ره آورد عظيم فرهنگي نياکان که به تمام معنا در شاهنامه جلوه گر شده مي دانستم. اما شاهنامه با اين حجم سنگين - که آن زمان فقط از سوي انتشارات اميرکبير منتشر مي شد - براي نوجوانان قابل استفاده نبود. بنابراين به اين نتيجه رسيدم که داستانهاي رستم مثل زال و رودابه ، رستم و افراسياب و ... که همه فضايل اخلاقي؛ از شجاعت در راه ميهن، پاکي، ايمان، خداجويي و خداخواهي را در خود دارد از شاهنامه جدا و به فارسي ساده بازنويسي کنم. البته منظور من از فارسي نويسي استفاده از کلمات مغلق و دشوار نيست بلکه نثر ساده اي است که همچون آوايي دلنشين بر جان و روان انسان مي نشيند.

من در ضمن بازنويسي اين داستانها متوجه تفاوت بسيار زياد بين نسخه هاي مختلف شاهنامه شدم، بنابراين سعي کردم ويرايش جديدي بنويسم که اشتباه هاي تصحيح هاي ديگر را نداشته باشد؛ مثلاً اين مصراع شاهنامه در داستان ضحاک: خورش زرده خايه دادش نخست در همه نسخه ها آمده خايه و فقط در يک نسخه که در سال 848 نوشته شده و در کتابخانه واتيکان موجود است به جاي آن آمده زرده خاک، ودرست آن هم همين است. الان حداقل 15 لهجه در ايران به تخم مرغ خاگ مي گويند. اين واژه در اصل پهلوي است منتها به رسم الخط قديم خاک نوشته شده ولي دکتر خالقي مطلق اين را به زيرنويس برده است در حالي که براي تصحيح شاهنامه بايد به پيچ و خمهاي زبان پهلوي آشنا بود.

* يعني شما ويرايش دکتر خالقي مطلق را معتبر نمي دانيد؟
** من نه چاپ مسکو را رد مي کنم و نه کار دکتر خالقي مطلق را، بلکه هم به کساني که چاپ مسکو را تهيه کردند و هم به دکتر خالقي مطلق که در قيد حياتند درود مي فرستم و اميدوارم ساليان سال زنده بمانند و ثمره کار بزرگ خود را ببينند، اما اين ويرايشها صددرصد کارايي ندارد. کار دکتر خالقي مطلق گردآوري است ولي زحمت مرا کم کرد چون اگر مي خواستم خود به همه نسخه ها دسترسي داشته باشم هزينه بسياري داشت و کار خيلي سختي بود و من از نتيجه زحمات ايشان برخوردار شدم.

* در مورد تصحيح آقاي جيحوني چه نظري داريد ؟
** ايشان مهندسي است که همه چيز را از ديدگاه مهندسي نگريسته، نظر ديگري ندارم.

* يکي از ايراد هايي که منتقدان به ويرايش شما مطرح مي کنند استفاده از روش ذوقي استدر حالي که تصحيح دکتر خالقي مطلق به روش علمي انتقادي است که در مجامع علمي به عنوان معتبرترين شيوه تصحيح شناخته مي شود.

** اظهار نظر اين منتقدان از روي ناآگاهي است. روش دکتر خالقي مطلق انتقادي نيست. اينکه تصحيح من ذوقي است را هم به هيچ وجه قبول ندارم زيرا ويرايش من صد در صد انتقادي است؛ من براي ويرايش خود 27 سنجه ( معيار ) آورده ام همچنين به زبان پهلوي و اوستايي کاملا تسلط دارم و با علوم مختلف آشنا هستم و سالهاست ورزش باستاني مي کنم و همه اينها در ويرايش شاهنامه به کارم آمد؛ مثلا کسي که از ميدان دو هماورد خبر نداشته باشد چطور مي تواند در اين زمينه اظهار نظر کند؟! از سوي ديگر با جنگ افزارهاي باستاني کاملا آشنايي دارم و حتي يکي ازبخشهاي مهم کارم را به جنگ افزارها اختصاص داده و تصوير آن را نيز کشيده ام که در اين راه از کتاب دکتر منوچهر مشتاق خراساني درباره جنگ افزارهاي ايراني که در 600 صفحه به زبان انگليسي در آلمان منتشر شده هم استفاده کردم.

ايشان نيز براي چاپ دوم کتابش از کتاب من استفاده کرد. من در برخي موارد بيتهايي از شاهنامه را برخلاف فنون جنگاوري ديدم. يکي از جنگ افزارهايي که در شاهنامه آمده خشت است. در همه ويرايشها آمده خشتهاي گران (سنگين) در حالي که خشت، نيزه اي کوتاه به اندازه يک وجب و يکي از سبکترين جنگ افزارهاي روزگار باستان بوده که انتهاي نيزه را با يک زه به انگشت مياني بسته و پرتاب مي کرده اند. در خود شاهنامه هم آمده: يکي خشت رخشان گرفته به کف يعني آن قدر سبک و کوچک بوده که در دست جاي مي گرفته است. اما ديگر مصححان به دليل ندانستن اين مساله به اين نکته بي توجه بوده اند.

* شما گاهي برخي از لغاتي را هم که با ويژگيهاي سبکي عصر فردوسي همخواني دارد الحاقي دانسته ايد...
** مثلاً کجا؟

* مثلاً در بيت: چو برتخت بنشست شاه اردشير/ از ايران برفتند برنا و پير واژه برنا را به معني کودک 5 تا 10 ساله دانسته و گفته ايد حضور جوانان در چنين آيين باشکوهي نا درخور است در حالي که برنا در عصر فردوسي به معناي جوان به کار مي رفته است.

** باز هم مي گويم که برنا به معناي کودک 5 تا 10 ساله است. من ريشه اينها را در کتابم داده ام و اين مساله را بارها از خود ابيات شاهنامه و اسرارالتوحيد مثال آورده و ثابت کرده ام .حتي اگر برنا به معناي جوان باشد باز هم حضور جوانان در چنان مجلسي نا درخور است زيرا جاي جوانان در اين مجالس نبود.

* پس چرا در داستان بوذرجمهر، وقتي بوذرجمهر به دربار مي آيد با وجود کمي سن در همه مجالسي که با حضور شاه و بزرگان تشکيل مي شود حضور دارد؟

** من خوشحالم که شما شاهنامه را به طور کامل خوانده ايد. اما اکثر اين داستانها که در ديگر تصحيح ها آمده الحاقي و به جز گفتار انوشيروان و بوذرجمهر که سروده خود فردوسي است، افزوده ديگران است.

* يعني فردوسي دقايق زبان پهلوي را بيشتر مد نظر قرار مي داده تا ويژگي هاي سبکي زمان خود را؟

**خير. زبان فردوسي، زبان عصر خود يعني دگرگون شده زبان پهلوي است. در زبان فردوسي لغزش نيست. وي جان يگانه ايران و برتر از همه شاعران ايران و جهان است و اگر لغزشي هم هست بعدها در آن ايجاد شده. مثلاً واژه فريدون را هر کجا عربها نمي توانستند بخوانند آفريدون کردند و من ثابت کردم که آفريدون اشتباه است و فقط در يک نسخه آفريدون آمده که سخن فردوسي است. اتفاقا خبرنگاري پس از انتشار اين تصحيح به من گفت شما فکر نمي کنيد آب در خوابگه مورچگان ريخته ايد؟ من گفتم من نخواستم آب بريزم اما اگر کسي لانه اش را جلوي آب آورد تقصير خودش است! مساله اين است که اين ها فردوسي را نمي شناسند.

*يکي از ويژگي هاي شعر حماسي، کاربرد فراوان صنايع بلاغي همچون اغراق و استعاره است، اما در ويرايش شما برخي از ابيات به دليل مبالغه بسيار الحاقي دانسته شده است؟
** فردوسي هيچ کجا مبالغه نکرده، بلکه همان طور که خود در مقدمه شاهنامه مي گويد:

يکي نامه بد از گه باستان/ فراوان بدو اندرون داستان همه اشعار را از روي نامه باستان که در اختيار داشته به نظم در آوده، منتها در طي قرنها برخي مبالغه ها را بر شاهنامه افزوده اند که مشخص است سخن فردوسي نيست.

* با تقسيم شاهنامه به دوره هاي اساطيري، حماسي و تاريخي موافقيد؟

** خير، اين تقسيم بندي اروپايي هاست. غربي ها از دور بانگ برآورده و پيروان آنها در ايران هم همان ها را تکرار مي کنند. اتفاقاً همان بخشي را که اروپايي ها اسطوره اي مي نامند دقيق ترين تاريخ بشري جهان است مثل پيدا شدن اندازه، کشتي راني، داروها، پزشکي و...

من شاهنامه را تاريخ ايران و رستم را نماد نيروي سيستان مي دانم. هزار سال استيلاي ضحاک هم همان زماني است که دماوند و البرز در نزديکي مرز گرجستان فوران مي کرده يعني هر دو، هفت هزار سال قبل شروع به فعاليت کردند. من همه اين مسايل را در کتابم با عنوان زندگي و مهاجرت آريايي ها شرح داده ام.

* درباره تعداد ابيات دقيقي در شاهنامه چه نظري داريد؟
** اين ابيات در شاهنامه اي که من ويرايش کردم نزديک به سه هزار بيت است و از داستان گشتاسب تا نبرد رستم و اسفنديار را در بر مي گيرد و پس از آن يکباره سخن فردوسي همچون آفتاب مي درخشد.

* تصميم نداريد در آينده تغييراتي در ويرايش خود ايجاد کنيد؟

** شايد تغييراتي باشد ولي نسبت به کل کار، سخت اندک است.

* در پايان اگر سخن خاصي هست بفرماييد.

** من خطاب به جوانان مي گويم: اي جوانان ايران! بر فراز قله دماوند برويد و از آنجا به دشتهاي فراخ بنگريد، ايران ما بزرگتر از آن است که بخواهيم آن را از روي زمين بشناسيم.

فرستنده : م.ش.

کراوات اسلامی هم به ثبت رسید!
deznn.com


 

به گزارش شبکه خبری دزفول بنقل از بولتن :مخترع این طرح آقای همت کمیلی می گوید: طرح کراوات اسلامی بر اساس این واقعیت که در جوامع اسلامی و به ویژه در درکشور ما، بسیاری از علمای اسلامی ومراجع عظام استفاده از کراوات را به دلیل مشابهت ظاهری با غیر مسلمانان جایز نمی دانند ،ارایه شده است
کراوات اسلامی ،ابداع یک ایده پرداز ایرانی که با الهام از شمشیر ذوالفقار امام علی (ع) طراحی و به حدیث قدسی لافتی الاعلی لاسیف الا ذوالفقار مزین است ،در اداره ثبت مالکیت های صنعتی ایران به صورت اظهار نامه ثبت شده است.

اينجا آفريقا نيست، اينجا ايران است
iran7031.blogspot.com

بالای صفحه

... بیشتر