"آگاهی نامهء " دیگران (مجموعه ای از اخبار روز)

آنچه که در اینجا می آید - و سعی میشود که روزانه بیاید - ، فرستاده های دوستان  از طریق ایمیل می باشد . من تنها تکثيرکننده ام و قصد تنها اطلاع رسانی است ونه جانبگیری.

سه شنبه ، 18 آبان 89

فرستنده : اوتانِس

www.rudarru.net

عکس /  روستاي كنگ

جام جم آنلاين: روستاي کنگ در 28 کيلومتري غرب شهر مشهد، در يکي از دامنه‌هاي شمال شرقي ارتفاعات بينالود و در جوار رودخانه کنگ احداث شده و در محور دره رودخانه کنگ قرار دارد. کنگ در لغت دو معنا دارد، در لغت نامه به معناي پرنده‌اي قوي پنجه که در مناطق کوهستاني زندگي مي‌کند و در دگر معنا به دژ مستحکم تعبير شده است. از نكات جالب توجه در اين روستا قرار گرفتن حياط هر خانه در پشت بام خانه اي ديگر همچون روستاي ماسوله مي باشد.

جورج بوش طرحی برای حمله به ایران آماده کرده بود


رادیو فردا : جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در کتاب خاطرات خود فاش کرده است که وی در دوران ریاست جمهوری‌اش طرحی برای به تاسیسات هسته‌ای ایران آماده کرده و گزینه حمله به تاسیسات هسته‌ای سوریه را نیز به درخواست اسرائیل مورد بررسی قرار داده بود.

روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف روز سه‌شنبه در گزارشی، که در سایت اینترنتی این روزنامه نیز منتشر شده است، با استناد به کتاب خاطرات جورج بوش، از طرح ‌رئیس جمهور پیشین آمریکا برای حمله به ایران در دوران زمامداری‌اش خبر داده است.

بر اساس این گزارش، جورج بوش در کتاب خاطرات خود در این باره نوشته است: به پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) دستور دادم،‌ بررسی‌های لازم را درباره ضروریات حمله به ایران انجام دهد. چنین اقدامی می‌توانست، لااقل به صورت موقت، بمب ساعتی را متوقف سازد.

در اواسط ماه مرداد سال جاری نیز دریادار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اعلام کرده بود،‌ در صورت لزوم ایالات متحده طرحی برای حمله به ایران در اختیار دارد.

روزنامه دیلی‌تلگراف در گزارش خود درباره طرح جرج بوش برای حمله به ایران و سوریه نوشته است، چنین حملاتی می‌توانست،‌ حملات لجام گسیخته به سربازان آمریکایی و بریتانیایی در منطقه خاورمیانه را در پی داشته و باعث شود، ایران در اقدامی تلافی‌جویانه جریان نفت به کشورهای غربی را متوقف سازد.

از سوی دیگر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در اوایل فروردین ماه سال ۱۳۸۸ در اظهاراتی با بیان این که ایالات متحده آمریکا در دوران زمامداری جورج بوش،‌ چند بار آماده حمله به ایران شده بود،‌ علت خنثی شدن طرح‌های آمریکا در این زمینه را آمادگی فوق‌العاده نیروهای مسلح ایران برای رویارویی احتمالی با حمله آمریکا به ایران دانسته بود.

ایالات متحده آمریکا و اسرائیل که برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای امنیت خود ارزیابی می‌کنند، بارها تاکید کرده‌اند، اگرچه از تلاش‌های دیپلماتیک برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به صرف‌نظر کردن از این برنامه حمایت می‌کنند، اما حمله نظامی را به عنوان یک راه‌‌حل احتمالی از دستور کار خود خارج نمی‌کنند.

در این میان جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در کتاب خاطرات خود، نوشته است، مشاوران امنیت ملی وی درباره پیشنهاد حمله به ایران با هم اختلاف نظر داشتند.

بر این اساس در حالی که برخی از آنها چنین استدلال می‌کردند که نابود ساختن تاسیسات هسته‌ای ایران به نفع مخالفان رژیم خواهد بود، گروه دیگری از مشاوران آقای بوش از این بابت نگران بودند که حمله آمریکا به ایران موجب برانگیختن احساسات ملی‌گرایانه ایرانی‌ها علیه ایالات متحده شود.

همچنین، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا،‌ در بخش دیگری از خاطرات خود خاطرنشان کرده است که تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا را نیز از طرح خود برای حمله به ایران آگاه کرده بود.

جورج بوش با متنفی دانستن امکان گفت‌و گو با ایران، در این باره نوشته است: یک چیز مسلم است و آن این که ایالات متحده آمریکا هرگز نباید به ایران اجازه دهد،‌ با یک بمب اتمی جهان را تهدید کند.

رئیس جمهور پیشین آمریکا همچنین درکتاب خود فاش کرده است که وی به درخواست اسرائیل طرح یک حمله هوایی یا حمله کماندویی به تاسیسات هسته‌ای سوریه را نیز مد نظر داشته است.

وی در این باره نیز نوشته است: ما این طرح را به طور جدی مورد بررسی قرار دادیم، اما سازمان سی‌آی‌ای و ارتش به این نتیجه رسیدند که اعزام یک تیم به سوریه و سپس خارج کردن آنها از این کشور ممکن است بیش از حد خطرناک باشد.

گفتنی است،‌ اسرائیل در سپتامبر سال ۲۰۰۷ در یک حمله هوایی مراکزی را که گفته می‌شد، تاسیسات هسته‌ای سوریه بودند، نابود کرد.

کتاب خاطرات جورج بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا، با عنوان لحظه‌های تصمیم‌گیری، روز سه‌شنبه در ۴۹۷ صفحه منتشر شده است.

پل خواجوی اصفهان ترک خورد

ایسنا: رييس گروه معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان با بيان اين‌كه علم ما به جايي نرسيده است که بتوانيم مانند گذشتگان آثاري مقاوم بسازيم يا از آثار باقي‌مانده حفاظت کنيم، اظهار كرد: با بستن آب زاينده‌رود سبب نشست پل خواجو و ايجاد ترک در آن شديم. اگرچه ترک‌هاي پل مرمت شده، اما پل خواجو آسيب ديده است.

سعیدی به تعامل سازمان ميراث فرهنگي با مسؤولان شهري اشاره كرد و افزود: براساس اين تعامل، قرار شد تا هرچند وقت يک‌بار آب به رودخانه وارد شود تا پل‌ها و بناهاي اطراف آسيب نبينند.

پرونده عبدالرضا تاجیک، عضو کانون مدافعان حقوق بشر به دادگاه ارسال شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: پرونده عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه 26 دادگاه انقلاب ارسال شد. با مراجعه مکرر خانواده تاجیک به دادگاه، به تازگی پرونده این روزنامه‌نگار به شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس ارسال شده است. اما هنوز تاریخ دادگاه این روزنامه نگار تعیین نشده است.

به گزارش "تا آزادی روزنامه‌نگاران زندان" در تاریخ 27 مهر ماه، این روزنامه‌نگار طی تماسی با خانواده‌اش از صدور قرار وثیقه 500 میلیون تومانی خبر داد، این در حالی است که پس از مراجعه خانواده‌ وی به زندان اوین و شعبه بازپرسی دادسرای اوین برای تودیع وثیقه، از قبول آن سرباز زدند.


گفتنی است عبدالرضا تاجیک در تاریخ 22 خرداد سال جاری و برای سومین بار بازداشت شد. همچنین خواهر این روزنامه‌نگار به دلیل خبررسانی در خصوص برادرش به دادسرای اوین احضار و با قید کفالت آزاد شد.

گزارش رسانه های کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور

رسانه های عمده کانادا اخیراً در گزارش های متعددی به بحران بازگشت ایرانیان مقیم این کشور به ایران، بازداشت های طولانی و احتمال صدور حکم اعدام برای این افراد خبر داده اند. بنا به گزارش رسانه های کانادا، سعید ملک پور، حمید قاسمی شال و حسین درخشان از جمله اتباع ایرانی مقیم کانادا بوده اند که پس از بازگشت به ایران بازداشت و با محکومیت های سنگین روبرو شده اند.

روزنامه گلوب اند میل در گزارش روز دوشنبه ( ٨ نوامبر ) خود به سرنوشت سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا پرداخته است که پس از بازگشت به ایران در اکتبر ٢٠٠٨ و دیدار از پدر سالخورده اش، زندانی شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین و در بازداشت به سر برده است.

بنا به گزارش این روزنامه، سعید ملک پور به اتهام به راه انداختن یک تارنمای غیراخلاقی و به انحراف کشیدن جامعه، گناهکار و مفسد فی الارض شناخته شد و به احتمال زیاد به اعدام محکوم خواهد شد.

روزنامه تورنتو استار نیز در گزارش روز دوشنبه ( ٨ نوامبر ) خود در مورد آقای ملک پور نوشته است که این جوان ایرانی، از زمان بازداشت مورد آزار و اذیت، مورد شکنجه شدید جسمی و روحی قرار گرفته و در نتیجه این شرایط و همچنین تهدید اعضای خانواده و همسرش، به ناچار در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی اعتراف کرده و حتی به مدت یک سال در زندان انفرادی بازداشت شده بوده است.

گلوب اند میل می نویسد مقامات قضایی ایران ادعا کرده اند سعید ملک پور به هدف سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی چندین ویدئو ساخته بود، اما فاطمه افتخاری، همسر آقای ملک پور در کانادا به این روزنامه گفته است که سعید فقط برنامه نویس کامپوتری و طراح تارنماهای اینترنتی بوده و فعالیت سیاسی نداشته است.

فاطمه افتخاری، همسر حمید ملک پور که مقیم کاناداست به خبرنگار تورنتو استار گفته است همسرش چهار روز پس از بازگشت به ایران مفقود شد و او نیز برای پیگیری وضعیت او پس از سه هفته به تهران سفر کرد اما از سوی مقامات اطلاعاتی و امنیتی ایران احضار و به مدت چهار ساعت مورد بازجویی و بدرفتاری و اهانت قرار گرفته است.

بنا به گفته خانم افتخاری، سعید ملک پور به اتهام طراحی تارنمای غیراخلاقی و نظارت بر محتوای آن ها که مخالف جمهوری اسلامی بوده اند، تماس با نهادهای خارجی، جاسوسی و نیز توهین به رهبر و رئیس جمهوری ایران مجرم شناخته شده است.

بنا به گزارش روزنامه تورنتو استار، آقای ملک پور در نامه ای که از زندان ارسال کرده از شکنجه و ضرب و شتم شدید خود توسط بازجویان، یک سال بازداشت در زندان انفرادی، تهدید بازجویان به بازداشت و شکنجه همسر و اعضای خانواده اش و قتل وی به دلیل عدم همکاری خبر داده است.

آقای ملک پور که شهروند کانادا نیست اما در این کشور اقامت داشته است، از سال ٢٠٠٨ تاکنون فقط یک بار اجازه دیدار با وکیل خود را یافت.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا در اتاوا به خبرنگار تورنتو استار گفت کانادا عمیقاً نگران بی احترامی مقامات جمهوری اسلامی و نقض گسترده حقوق بشر شهروندان ایرانی و شهروندانی که تابعیت دوگانه دارند، است.

روزنامه تورنتو استار با اشاره به موارد متعدد بازداشت اتباع ایرانی مقیم کانادا در ایران و بی خبری از سرنوشت آن ها و نیز صدور احکام طولانی و حتی در مواردی، محکومیت آن ها به مرگ ابراز نگرانی شدید کرده و خواستار اقدام فوری و جدی مقامات دولت فدرال کانادا برای نجات جان این افراد شده است.

مخالفت با آزادی نازنین خسروانی به قید کفالت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: به گفته خانواده نازنین خسروانی، روزنامه نگار، با وجود صدور قرار كفالت براي نازنين خسرواني، مسوولان زندان اوين تهران از دريافت كفالت براي اين روزنامه‌نگار زنداني خودداري كردند.

به گزارش جرس، اعظم افشاريان، مادر نازنين خسرواني، روزنامه‌نگار در بند با تاييد اين خبر گفت: نازنين در تماس تلفني گفت، مسوولان زندان گفته‌اند كه براي طي‌شدن مراحل آزادي كفيل معتبر به دادسرا معرفي كنيد، بعد از اين تماس، به سرعت به داسراي اوين مراجعه كرديم، اما مسوولان زندان از پذيرفتن كفيل خودداري كردند و گفتند، نازنين تحت نظر مقامات قضايي است و شرايط آزادي ندارد.

نازنين خسرواني، روزنامه‌نگار، صبح روز چهارشنبه گذشته (12آبان) در منزل پدري خود بازداشت شد و پس از 6 روز، عصر روز گذشته (دوشنبه) در تماس كوتاهي با خانواده خود گفت: در بند 209 زندان اوين و به صورت انفرادي نگهداري مي‌شود.

عفو بین الملل: وکیل حقوق بشر در اعتصاب غذای خشک

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی تداوم بازداشت غیر قانونی نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، و محدودیت های ایجاد شده توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی برای ملاقات این عضو کانون مدافعان حقوق بشر با اعضای خانواده اش، سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط وی که صرفا به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزش زندانی شده است گردید.

نسرین ستوده وکیل حقوق بشر ایرانی که در اعتراض به بازداشت خودسرانه اش و شرایط بازداشت از روز نهم آبان ماه اعتصاب غذای خود را از سر گرفته است، از زمان دستگیری در سیزدهم شهریور ماه سال جاری، با تماس گاه و بیگاهی با اعضای خانواده اش، در زندان اوین تهران و در سلول انفرادی بسر می برد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، امنستی اینترنشنال یادآوری می کند که وی زندانی عقیدتی ای است که صرفا به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزش، از جمله فعالیتش به عنوان یک وکیل دادگستری، برای آزادی بیان و آزادی تجمعات زندانی شده است.

به گفته سازمان عفو بین الملل نسرین ستوده بطور علنی در مورد ناکارآمدی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی صحبت می کرده است و وکالت بسیاری را، از جوانان محکوم به مرگ تا شیرین عبادی برنده جایزه نوبل بر عهده داشته است. پس از بازداشت وی به ندرت موفق به تماس با خانواده خود و وکیلش (احتمالا تنها یک بار) گشته است. آخرین تماس همسر وی در روز نهم آبان ماه صورت گرفته است. نسرین ستوده در دوازدهم آبان ماه مادر، خواهر و دو فرزند خود را ملاقات کرد، اما از ملاقات رضا خندان همسر این وکیل زندانی با وی جلوگیری به عمل آمد.

در مطلب سازمان عفو بین الملل آمده است: جلوگیری از ملاقات رضا خندان همسر نسرین ستوده با وی، ظاهرا به تلافی فراخوان عمومی وی درباره پرونده این وکیل دادگستری صورت گرفته است.

دوازدهم آبان ماه گیتی ستوده، خواهر نسرین ستوده پس از ملاقات با این وکیل دادگستری اظهار کرد که در آخرين ملاقات، خواهرش بسيار ضعيف بوده و صورتش هم سياه شده بود و بچه ها هم مدام گريه می کردند. رضا خندان در مورد ملاقات خواهر و فرزندان نسرین ستوده و وضعیت ناگوار روحی ایشان پس از ملاقات با وی، از آن به عنوان بدترین روز عمرش یاد کرد.

روز نهم آبان ماه و در پی ملاقات دادستان تهران با نسرین ستوده در زندان اوین تهران، وی اعتصاب غذای یک ماهه خود در اعتراض به شرايط نگهداری و روند پرونده اش را که چهارم آبان ماه پایان داده بود مجددا، اما اینبار به صورت خشک از سر گرفت.

در دادگاه وی که روز بیست و چهارم آبان ماه برگزار خواهد شد، وی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تجمع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر- که شیرین عبادی موسس این کانون هم از احتمال شکنجه وی در بازداشت اظهار نگرانی کرده است - مواجه خواهد بود.

در خاتمه، سازمان عفو بین الملل از همگان خواست تا با ارسال فوری نامه به دفاتر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، و همچنین نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از ایران، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط نسرین ستوده، و تضمین حفاظت وی از شکنجه و سایر بدرفتاری ها در ایام بازداشت و اعطای حق دسترسی فوری و مرتب به وکیل و همسر و خانواده اش شوند و به مقامات جمهوری اسلامی یادآور گردند که اصول بنیادین سازمان ملل متحد در مورد نقش وکلا، نه تنها می گوید که وکلا می بایستی دسترسی بدون ارعاب، مانع تراشی، اذیت و آزار و یا دخالت های نادرست، به انجام کارهایشان داشته باشند، بلکه آنها همچنین مستحق آزادی بیان که شامل حق شرکت در بحث های عمومی در موضوعات مربوط به قانون، دستگاه قضایی و همچنین ارتقاء و حفاظت از حقوق انسانی است می باشند.

بیانیۀ فعالین دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل در محکومیت بازداشت اعضای دفتر تحکیم وحدت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن بازداشت غیر قانونی اعضای دفتر تحکیم وحدت، ادامه فعالیت این نهاد با سابقه را در فضای خفقان فعلی تحسین برانگیز خواندند.

متن این بیانیه به این شرح است:

تو نمی دانی غریو یک عظمت

وقتی که در شکنجۀ یک شکست نمی نالد

چه کوهی ست!

فعالین دانشجویی شمال كشور بار دیگر مورد هدف خصمانۀ استبداد قرار گرفتند. محسن برزگر، دبیر فرهنگی سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل كه مدتی پیش از اسارت رها گشته بود بار دیگر به شکل غیرقانونی به بند كشیده شد. همچنین علیرضا كیانی دیگر فعال شمال كشور كه ۱۴ ماه حبس تعزیری را در انتظار داشت، به صورت وحشیانه ای بازداشت شد.

ما، جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، بازداشت این دو دانشجوی شجاع و دیگر منتخبین اولیه نشست شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت، آقایان علی قلی زاده و محمد حیدرزاده را به شدت محكوم نموده و حمایت قاطع خود را از دفتر تحكیم وحدت، نهاد سبزی كه مورد ستم های فراوان قرار گرفته، اعلام می داریم. ادامه فعالیت این نهاد با سابقه در چنین فضای خفقان آوری، تحسین برانگیز است. به حتم اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحكیم وحدت)، تحت همۀ این ستم ها، به حیات خود ادامه خواهد داد و طرح اتهامات واهی و نخ نما شده ای نظیر ارتباط با منافقین که تنها نشان دهنده ی تفکرات مالیخولیایی اتهام زنندگان است، کوچکترین خللی در ارادۀ اعضای این بزرگترین تشکل دانشجویی کشور ایجاد نخواهد کرد. مسلم است كه آن چه می میرد و زوال می یابد، استبداد باطل خواهد بود.

جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی

هفده آبان ۱۳۸۹ خورشیدی

گزارش وال استریت ژورنال: ایران چهار تن از رهبران دانشجویی را بازداشت کرد

وال استریت ژورنال در مقاله ای به موضوع بازداشت 4 تن از اعضای دفتر تحکیم وحدت پرداخته است.

به گزارش دانشجونیوز، این مقاله در بخشی از مطالب خود پیرامون علی قلی زاده آورده است: " یکی از دانشجویان بازداشتی، آقای قلی زاده، کارشناس مهندسی 25 ساله، موضوع یکی از گزارشات صفحه اول وال استریت ژورنال در دسامبر گذشته درباره جنگ رژیم علیه دانشجویان بود. آقای قلی زاده بعد از آن چندین بورسیه پیشنهادی از سوی دانشگاه های غربی را دریافت کرد. او در تابستان به وال استریت ژورنال گفت [با وجود اینکه] که مشغول تقویت زبان انگلیسی اش است، اما قصد دارد در ایران بماند. او گفت "ترک ایران مثل یک شکست است، من احساس می کنم می توانم بهتر برای هدفم تلاش کنم وقتی اینجا هستم."

این مقاله که فرناز فصیحی آن را به رشته تحریر در آورده و توسط سایت دانشجونیوز به فارسی برگردان شده است را در زیر بخوانید:

چهار فعال دانشجویی برجسته طی فشارهای اخیر معطوف به دانشجویان در آخر هفته گذشته بازداشت شدند.

مقامات ایرانی تدابیر امنیتی را پیش از طرح مناقشه برانگیز دولت برای حذف یارانه های غذا و سوخت افزایش داده اند. حکومت آماده ناآرامی های اجتماعی می شود و حضور پلیس را در تهران و دیگر شهرها افزایش داده است. دوشنبه چندین موزیسین زیرزمینی رپ در تهران بازداشت شدند و هفته گذشته صدها مرد و زن جوان در آنچه پلیس پاکسازی امنیتی نامید دستگیر شدند.

چهار دانشجوی تازه منتخب بعنوان اعضای شورای مرکزی گروه دانشجویان فعال سیاسی دفتر تحکیم وحدت، که در دانشکده های مختلف کشور شعبه دارد، در چندین شهر دستگیر شدند. این گروه طلایه دار مبارزه برای اصلاح رژیم است.

این گروه می گوید حکومت آن را تحت فشار قرار داده تا انتخابات دوسالانه برای انتخاب پنچ عضو شورای جدید را برگزار نکند. این گروه می گوید رای گیری هفته ی گذشته از طریق اینترنت برگزار شد، و تا دوشنبه چهار نفر از پنج منتخب بازداشت شده اند و نفر پنجم مخفی شده است.

دانشجویان بازداشتی علی قلی زاده، علیرضا کیانی، محسن برزگر، و محمد حیدرزاده هستند. بنا به [گفته] خانواده های آنها و وبسایت های گروهی این چهار نفر توسط مامورین لباس شخصی و بدون حکم دستگیری بازداشت شده اند. محل نگهداری فعلی شان مشخص نیست. دادستان پرونده ها در دادگستری انقلاب محل [بازداشت]، که مخالفین سیاسی را محاکمه می کند، به خانواده این دانشجویان گفته آنان در چند روز آینده به زندان اوین در تهران منتقل خواهند شد.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، یک سازمان مستقل مستقر در نیویورک، می گوید: "هر روز، رژیم به طور سیستماتیک گروه های مختلفی را مورد هدف قرار می دهد، همچون وکلا، دانشجویان، و روزنامه نگاران، تا آنها را از فعالیت باز دارد."

مورد یک وکیل حقوق بشر زندانی نیز پس از آغاز اعتصاب غذای او از هفته ی گذشته برجسته شده است. نسرین ستوده، مادر دو کودک، برای 75 روز در سلول انفرادی است. او پیشتر در این ماه با اتهام تهدید امنیت ملی و عضویت در یک سازمان غیرانتفاعی وکلای حقوق بشری در ایران محاکمه شد.

رییس جمهور محمود احمدی نژاد بازداشت منتقدین [رژیم] ایران را رد کرده و گزارش های اخیر پیرامون نقض حقوق بشر در ایران را تحت عنوان پروپاگاندا محکوم کرده است. "تمام مخالفین ما و رهبران آنها آزاد هستند. ما هیچ گونه منتقد یا مخالفی در زندان نداریم." آقای احمدی نژاد [این سخنان را] طی دیدار سپتامبرش از مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران در نیویورک بیان کرد.

یکی از دانشجویان بازداشتی، آقای قلی زاده، کارشناس مهندسی 25 ساله، موضوع یکی از گزارشات صفحه اول وال استریت ژورنال در دسامبر گذشته درباره جنگ رژیم علیه دانشجویان بود.

آقای قلی زاده، تنها پسر یک خانواده از طبقه کارگر در مشهد شهر مذهبی شمال شرقی، یکی از متقاضیان [کارشناسی ارشد] M.B.A بوده است. در آزمون سراسری، او رتبه ملی 43 از میان 25000 متقاضی را کسب کرد اما او برای تمام عمرش به دلیل فعالیت سیاسی اش [از تحصیل] محروم است.

آقای قلی زاده بعد از آن چندین بورسیه پیشنهادی از سوی دانشگاه های غربی را دریافت کرد. او در تابستان به وال استریت ژورنال گفت [با وجود اینکه] که مشغول تقویت زبان انگلیسی اش است، اما قصد دارد در ایران بماند. او گفت "ترک ایران مثل یک شکست است، من احساس می کنم می توانم بهتر برای هدفم تلاش کنم وقتی اینجا هستم."

مادر آقای قلی زاده از طریق تلفن از مشهد گفت خانواده اش را داغان کرده اند و [با این وجود] او را تهدید کرده اند که در مورد پسرش با رسانه ها صحبت نکند.

او می گوید "پسرم هیچ کار اشتباهی نکرده است. چرا اینها با باهوش ترین جوان مملکت این چنین می کنند؟"

نازنين خسروانی، روزنامه نگار زندانی، با مادرش تماس گرفت

راديو فردا - نازنين خسروانی، روزنامه نگار بازداشت شده، روز دوشنبه با خانواده خود تماس گرفت.
اعظم افشاريان، مادر خانم خسروانی، به راديو فردا گفت: دخترش به او گفته که در بند ۲۰۹ زندان اوين بازداشت است.
خانم افشاريان همچنين گفت: نازنين خسروانی در اين مکالمه تلفنی که يک دقيقه طول کشيده، گفته که حالش خوب است و قرص هايی که مادرش هنگام بازداشت به او داده بود را مصرف می کند. خانم خسروانی بيماری قلبی دارد.
نازنين خسروانی روز دوازدهم آبان در منزلش بازداشت شد. پيشتر، مادر او به زندان اوين مراجعه کرده بود، اما ماموران به او گفته بودند که نام دخترش در ميان بازداشت شدگان در اين زندان نيست.
نازنين خسروانی به گفته خانواده اش در چند ماه گذشته هيچ فعاليت مطبوعاتی نداشته است و هنوز دليل بازداشت او مشخص نيست.

دبیرکل خانه پرستار: عدم استخدام پرستاران، به دلیل اظهارات غیرکارشناسی نماینده دولت است

آفتاب: دبیرکل خانه پرستار کشور با انتقاد از تصمیم روز گذشته مجلس که به دلیل اظهارات غیرکارشناسی نماینده دولت اتخاذ شده، گفت: با تصمیمات این چنینی، نه تنها موجبات بی‌اعتمادی روزافزون جامعه پرستاری را فراهم می‌کند بلکه به ضرر اقشار آسیب‌پذیر جامعه تمام می‌شود.
محمد شریفی‌مقدم با ابراز تاسف از اینکه روز گذشته نمایندگان مجلس و دولت با پیشنهاد لحاظ شدن استخدام پرستار به صورت سالانه در لایحه برنامه پنجم توسعه کشور مخالفت کردند، خاطر نشان کرد: اثرات و تبعات منفی این تصمیم در آینده مشخص می‌شود و این تصمیم غیر کارشناسی شوک مضاعفی بر روی جامعه پرستاری کشور وارد آورده است.
دبیرکل خانه پرستار کشور با اشاره به استخدام پرستاران گفت: با تصمیم روز گذشته مجلس و دولت سالانه به ازای هر سه پرستار بازنشسته، یک نفر حق استخدام دارد در حالیکه با این شرایط بیشترین خسارت آن متوجه مردم و نیازمندان به خدمات پرستاری در کشور می‌شود چرا که مردم و اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند که تحت هر شرایطی به خدمات بهداشتی دولتی و پرستاری نیازمند هستند.
او در مورد این اتفاق خاطر‌نشان کرد: مطابق با برنامه چهارم توسعه کشور وزارت بهداشت می‌توانست در طول این برنامه سالانه ۱۴ هزار نفر نیروی بهداشت و درمان استخدام کند که ۵۰ درصد از این تعداد نیروهای پرستاری بودند.
شریفی‌مقدم با اعلام اینکه این قانون در لایحه برنامه پنجم توسعه حذف شد گفت: طی بررسی این قانون در کمیسیون تلفیق و کمیسیون بهداشت مجلس، پیشنهاد داده شد که با توجه به اینکه در حال حاضر ضریب تعداد تخت به پرستار ۰/۷ بوده به ۱/۸ برسد که با رد این پیشنهاد، یک پیشنهاد الحاقی نیز به آن اضافه شد و اینکه ظریب۰/۷ در طی برنامه پنجم به ۱/۳ برسد و دو برابر شود تا با توجه به نیاز مردم، نیروهای موجود پرستاری به ۲ برابر افزایش یافته و سالانه امکان استخدام ۱۰ هزار نیروی پرستاری وجود داشته باشد.
او پیشنهاد فوق را مناسب و معقول دانست و گفت: متاسفانه این پیشنهاد مناسب با اظهارنظرهای فاقد کارشناسی یک نماینده دولت در مورد ضریب تعداد تخت به پرستار رد شد و بر روی تصمیمات مجلس اثر منفی گذاشت.
دبیرکل خانه پرستار کشور با اشاره به یکی از وعده‌های تحقق نیافته احمدی‌نژاد در مورد استخدام پرستاران ادامه داد: رئیس‌جمهور قول استخدام ۲۳ هزار نیروی پرستاری را داده اما بنا به اعلام وزیر بهداشت، این وعده در صورت تایید مجلس محقق می‌شود اما این نماینده دولتی روز گذشته در این زمینه اعلام کرد که ساز و کار استخدام ۲۳ هزار نیروی پرستاری در دولت قابل انجام است و نیازی به طرح آن در مجلس نیست.

ماموران امنیتی از ملاقات آیت‌الله بیات زنجانی با مهدی کروبی جلوگیری کردند

سایت سحام نیوز در این باره گزارش داد که روز گذشته (یکشنبه) هنگامی که آیت الله بیات به قصد دیدار با مهدی کروبی به منزل ایشان مراجعت کرده، با ممانعت نیروهای امنیتی روبرو شده است.

این گزارش حاکی از آن است که آیت الله بیات پس از گفت‌وگویی تلفنی با مهدی کروبی، جهت ملاقات حضوری به منزل وی مراجعه می‌کند. اما یک نهاد امنیتی که از مفاد این تماس تلفنی مطلع شده، بیش از ده مامور امنیتی را به در منزل کروبی فرستاده تا با استقرار در آن محل، از ورود آیت الله بیات به منزل آقای کروبی جلوگیری کنند.

لازم به یادآوری است که پیش از این هم ماموران تلاش کرده بودند از ورود مهدی کروبی به منزل میرحسین موسوی جلوگیری کنند که با ابتکار عمل مهندس موسوی در انتقال میهمان با خودرو به منزل خود، نیروهای امنیتی در رسیدن به هدف خود ناکام مانده بودند.

ایران به روایت عدد و رقم

از رسیدن ۷ روزه نامه به مسئولان تا آموزش نظامی ۲۵۰ هزار زن
رادیو فردا : اعداد و ارقام بعضی اوقات حامل واقعیاتی هستند که به تنهایی شگفتی می‌آفرینند. رادیو فردا نگاهی به ارقام و اعدادی دارد که این هفته در ایران بر سر زبان‌ها بوده‌اند:

۲۵۰ هزار زن آموزش خاص نظامی دیده‌اند

به نوشته سایت‌های خبری تابناک و آفتاب، رئیس بسیج جامعه زنان کشور گفت: ۲۵۰ هزار نفر از زنان کشور در قالب ۴۴۰ گردان الزهرا آموزش‌های خاص و ویژه نظامی و دفاعی برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن دیده‌اند.
وی زنان عضو بسیج را پنج میلیون و ۲۵۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: حدود ۳۰۰ هزار زن این تشکیلات را در سطح کشور مدیریت می‌کنند که از این نظر در تمام دنیا چنین تشکیلاتی بی‌نظیر است.

۱۰ درصد افزایش در نرخ کرایه تاکسی، آژانس و اتوبوس مسافری

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور گفت با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها حداکثر قیمت نرخ کرایه بار و مسافر تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. به گفته سردار محمد رویانیان، این امر شامل نرخ کرایه‌های آژانس‌ها، تاکسی‌ها، کامیون‌ها و اتوبوس‌های برون‌شهری خواهد بود که در این خصوص با اتحادیه‌های آنها توافقات لازم صورت گرفته‌است.

۵ میلیارد دلار کالای وارداتی به ایران در هر ماه

بر پایه آخرین داده‌های گمرک جمهوری اسلامی، که روز یکشنبه در رسانه‌های تهران منتشر شد، طی هفت ماه اول سال جاری خورشیدی، ایران ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، تقریبا معادل پنج میلیارد دلار در هر ماه کالا وارد کرده که اگر واردات با همین آهنگ ادامه پیدا کند، تا پایان سال جاری به ۶۰ میلیارد دلار خواهد رسید که حدود پنج میلیارد دلار بیشتر از واردات سال گذشته خورشیدی خواهد بود.

۷ روز، مدت زمان رسیدن شکایت‌نامه مردم به‌دست مسئولان است

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس مرکز رسیدگی به شکایت مردمی نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد در حال حاضر شکایت‌نامه‌های مردمی ۷روزه و درخواست‌نامه‌ها ۴روزه به‌دست مسئولان می‌رسد.

محمد هاشم غرقی در برشمردن علل به نتیجه نرسیدن شکایات مردمی عنوان کرد: به نتیجه نرسیدن شکایات مردم دلایل مختلفی از جمله وجود محدودیت‌های قانونی، انتظارات بیش از حد معمول و یا وجود ضعف‌هایی در قانون یا در مدیریت دارد و در حال حاضر هم ضعف در قانون داریم هم سوءمدیریت داریم، هم سطح انتظارات از نهاد بالاست و هم اینکه برخی از نامه‌ها ارتباطی به نهاد ندارد.

۵ پنج میلیون نفر باید از استان تهران خارج شوند

خبرگزاری کار ایران، ایلنا گزارش داد که محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه اعلام کرد: از کل استان تهران حداقل باید پنج میلیون نفر را منتقل کنیم که لااقل باید سه میلیون آن از شهر تهران باشد.

رئیس دولت دهم دلایل لزوم این انتقال را جمعیت بیش از هشت میلیون نفری شهر تهران و بیش از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری استان تهران عنوان کرد.

۱۰ هزار کارمند تاکنون از تهران خارج شده‌اند

به نوشته خبرگزاری فارس، معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور گفت: تاکنون ۱۰ هزار کارمند و ۱۲۰ شرکت دولتی به طور قطعی از تهران خارج شده و ۳۴ شرکت مادر تخصصی نیز در دستور کار انتقال از تهران قرار دارند.

عبدالعلی تاجی افزود تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از کارمندان دولت به صورت داوطلبانه در سایت انتقالی ثبت‌نام کرده و بیش از ۱۰هزار نفر داوطلبانه از تهران منتقل شده‌اند.

۲۵۰، رتبهٔ دانشگاه علوم پزشکی ایران در جهان است

طبق اعلام وزیر بهداشت رتبه‌بندی دانشگاه علوم پزشکی ایران در جهان حدود ۲۵۰ است که به گفته مرضیه وحید دستجردی با تجمیع و اجتماع دانشجویان و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه علمی کشور افزایش می‌یابد که به نفع کشور است.

با گذشت بیش از یک هفته از اعلام انحلال دانشگاه علوم پزشکى ایران، اعتراضات به این اقدام از سوی استادان و دانشجویان همچنان ادامه دارد.

۷ برابر رشد درآمد دولت از محل مالیات‌ها در هشت سال

روزنامه جهان صنعت در شماره دوشنبه خود نوشت: در خصوص عملکرد احمدی‌نژاد هر نقدی هم که بشود، در مسئله گرفتن مالیات نمی‌شود از دولت او انتقاد کرد زیرا دولت عدالت‌محور وی کاری که دولت‌های قبلی هرگز جرأت انجام آن را نداشتند، آرام‌آرام انجام داد به‌طوری که تنها درآمد دولت در سال گذشته بیشتر از مجموع درآمدهای دولت دوم اصلاحات طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ است‌.

این روزنامه می‌نویسد اگر سال ۱۳۸۰ را محور قرار بدهیم، در سال ۱۳۸۸ میزان درآمد دولت از محل مالیات‌ها هفت برابر رشد داشته‌است.

از وضعیت و شرایط فعال سندیکایی ربوده شده هیچ خبری در دست نیست

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" از وضعیت و شرایط فعال سندیکایی ربوده شده آقای غلامرضا غلامحسینی هیچ خبری در دست نیست.
فعال سندیکایی غلامرضا غلامحسینی که با یورش مامورین وزارت اطلاعات در یکی از خیابانهای کرج پس از ضرب و شتم شدید، وی را ربوده و به سلولهای انفرادی بند سپاه شکنجه گاه وزارت اطلاعات در زندان گوهردشت کرج منتقل نمودند.از زمان دستگیری تا به حال از وضعیت و شرایط او هیچگونه خبری در دست نیست.
خانواده این فعال سندیکایی در طی این مدت با مراجعات مکرر به مراکز مختلف خواستار مطلع شدن از وضعیت و شرایط عزیزشان هستند ولی تا به حال جوابی به این خانواده داده نشده است و این خانواده در نگرانی فزآینده ای بسر می برد.
از طرفی دیگر مامورین وزارت اطلاعات پیش از این درطی یورشی که به منزل این فعال سندیکایی داشتند بدلیل عدم حضور او در منزل، فرزند وی را بمدت یک روز به گروگان گرفتند آنها همچنین کارت شناسایی،پاسپورت،کارت و دفترچه های بانک و غیره را با خود بردند.این مسئله باعث شده است که این خانواده نتوانند از حساب بانکی خود پول مورد نیاز برای امرار معاش را برداشت نماید و آنها را با مشکلات عدیده معیشتی مواجه کرده اند.خانواده آقای غلامحسینی به اداره اطلاعات کرج برای بازپس گرفتن مدارک شخصی و کارت بانک مراجعه نمودند ولی پس از مدتی انتظار با برخوردی غیر انسانی یکی از بازجویان وزارت اطلاعات مواجه شدند که این خانواده را مورد تهدید قرار داد و به آنها گفت: در صورت دستگیری آقای غلامحسینی پوست او را خواهیم کند

نفوذ ایران در عراق رو به افول است

دویچه وله : در شرایطی که دولتمردان عراقی در مذاکره برای تشکیل دولت شرکت کرده‌اند، یک فرمانده نظامی ایالات متحده گفته که نفوذ ایران در عراق رو به افول است. به نظر او ایران نقش‌های متفاوتی در عراق دارد که گاه مثبت و گاهی منفی است.

در شرایطی که سیاستمداران عراق در اربیل تلاش‌ها و گفت‌وگوهای خود را برای تشکیل دولت ادامه می‌دهند، ژنرال رابرت کُن
، معاون فرماندهی نیروهای ایالات متحده در عراق گفته است: به نظر می‌رسد که در ماه‌های اخیر نفوذ ایران در عراق کمرنگ شده است.

جمهوری اسلامی ایران رقیب بزرگ صدام حسین در خاورمیانه بود، و در عین مخالفت شدید با رژیم بعثی، با عملیات ایالات متحده در عراق مخالفت نشان داد و خواهان خروج فوری نیروهای آمریکایی از سراسر خاک عراق است.

ژنرال کُن در واشنگتن به خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی نقش‌های متفاوتی در عراق ایفا می‌کند، که گاهی هم مثبت است. او افزود که نمی‌توان با اطمینان از نقش ایران در عراق سخن گفت. این فرمانده نظامی افزود: در نوار مرزی دو کشور گاهی اسلحه ایرانی کشف می‌شود، اما نمی‌توان با قاطعیت گفت که این اسلحه از جانب دولت جمهوری اسلامی است.

نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق، ماه گذشته از ایران دیدار کرده و از جمهوری اسلامی خواسته بود که در بازسازی کشورش کمک کند. به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی در حال حاضر از نخست وزیری نوری مالکی حمایت می‌کند که از هر سیاستمدار دیگری به قله رهبری نزدیک‌تر است.

ایاد علاوی، سیاستمدار عراقی و رقیب مالکی که از جانب نیروهای سکولار و همچنین اقلیت سنی‌مذهب حمایت می‌شود، دولت شیعی ایران را متهم می‌کند که با دخالت‌های خود از تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور جلوگیری کرده است.

در انتخابات پارلمانی که در هفتم مارس سال جاری میلادی در عراق برگزار شد، جبهه ائتلافی ایاد علاوی با تفاوتی اندک به پیروزی رسید، اما نتوانست اکثریت کرسی‌های پارلمان را کسب کند. تشکیل دولت از آن زمان به تعویق افتاده و به بن‌بستی سیاسی منجر شده که گفته می‌شود تنها به سود نیروهای شورشی مسلح خواهد بود.

رهبران احزاب سیاسی عراق که در نشستی در اربیل گرد آمده‌اند، مصمم هستند که به بن بست سیاسی خاتمه دهند. آنها امیدوارند تا برای تقسیم قدرت به توافق برسند و نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس مجلس را انتخاب کنند و آنها را روز پنجشنبه بیستم آبان (یازدهم نوامبر) به مجلس معرفی کنند.

محرومیت جمعی از زندانیان بند ٣۵۰ زندان اوین از ملاقات کابینی

در ادامه فشارها بر زندانیان سیاسی، محسن میردامادی و جمعی از زندانیان بند ٣۵۰ زندان اوین، دوشنبه ۱٧ آبان ماه ٨٩، از ملاقات کابینی با خانواده هایشان محروم شدند.

به گزارش جرس، رییس جدید زندان اوین در چهارمین دستور خود بعد از انتصاب به ریاست زندان طی هفته های اخیر- سالن ملاقات این زندان را از ساعت یک بعد از ظهر دیروز تعطیل کرد، که در نتیجه آن، زندانیان بند ٣۵۰ اوین از جمله محسن میردامادی، از ملاقات با خانواده های خود محروم شدند.

بنابر این گزارش، برخی از ماموران زندان به خانواده های زندانیان سیاسی دلیل تعطیلی زودهنگام سالن ملاقات را، تعمیرات اعلام کردند.

تعطیلی سالن ملاقات زندانیان، بدون هماهنگی با خانواده های آنها صورت گرفته است.

طی هفته های گذشته، حجت الله سوری، رییس جدید زندان اوین، ورود میوه و بسیاری از مواد غذایی را به بند ٣۵۰ اوین را ممنوع کرده و متعاقب آن، تلفن های بند دو نسوان و بند ویژه روحانیت که در آنها زندانیان سیاسی- عقیدتی نگهداری می شوند را، مسدود اعلام نموده بود.

قتل یک جوان در دیواندره بر اثر تیراندازی

آژانس خبری موکریان : شب گذشته یک جوان اهل روستای تازه ده از توابع شهرستان دیواندره به نام علی اصغری بر اثر تیراندازی توسط افراد ناشناس کشته شد. به گفته منابع آگاه ، حادثه هنگامی روی داد که مقتول در زمین کشاورزی مابین روستای تازه ده و و تازه آباد مشغول کارکشاورزی بود. گفته می شود اختلاف بر سر زمین زراعی انگیزه قتل این جوان بیست و پنج ساله دیواندره ای بوده است. یاد آور می گردد پیشتر نیز فردی دیگر نیز با همین انگیزه در این منطقه کشته شده بود.

عبادی: مخالفت با دولت ایران افزایش یافته است

رادیو فردا : شيرين عبادی روز دوشنبه،در مصاحبه ای به آسوشيتدپرس ضمن اظهار این که به سازمان ملل آمده است تا در مورد وخيم تر شدن وضعيت حقوق بشر در ايران صحبت کند و نقض حقوق بشر در ایران را در مجموع عمومی سازمان ملل محکوم کند، افزود: علیرغم افزايش خشونت از سوی حکومت، مخالفت با دولت جمهوری اسلامی بيشتر شده است.

اين وکيل مدافع حقوق بشر افزود که به جز نقض حقوق بشر در کشور، افزایش فقر نیز موجب تشدید مخالفت با دولت جمهوری اسلامی شده است.

وی همچنین افزود آمارهای اخير نشان می دهد که رشد اقتصادی ايران حدود يک و شش دهم درصد بوده يعنی کمتر از عراق و افغانستان.

این فعال حقوق بشر همچنین از جامعه بین المللی خواست که صدای مردم ایران و زندانیان سیاسی را به دنیا برسانند.

در ادامه سخنان خود خانم عبادی از وضعیت سلامتی نسرین ستوده، وکيل دادگستری و فعال جنبش زنان که از ۱۳ شهریورماه سال جاری در زندان اوین به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرد و گفت وی از ۳ مهرماه در اعتصاب غذا بوده و از پنج روز پیش نیز دست به اعتصاب غذای خشک زده و از نوشیدن آب و مایعات نیز خودداری کرده است.

پیشتر خانم عبادی در پی انتشار خبر اعتصاب غذای خشک نسرین ستوده، به رادیو فردا گفت: من همین جا ازتمامی آزادگان جهان برای نجات جان نسرین ستوده از مرگ درخواست کمک می کنم.

این در حالی است که خانم عبادی اعلام کرده است که کمپینی بین المللی برای نجات جان نسرین ستوده به راه انداخته و در این راه از تمام آزادی خواهان جهان تقاضای استمداد کرده است.

این حقوقدان و فعال حقوق بشر در گفت و گو با آسوشیتد پرس همچنین به عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و فعال سیاسی زندانی اشاره کرد و گفت: وی به اتهام تهیه گزارش در مورد نقض حقوق بشر در ایران بازداشت شده است. وی را در زمان بازجویی برهنه کردند و زمانی که به این امر اعتراض کرده مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

شیرین عبادی همچنین در مورد شين باوئر و جاش فتال، دو شهروند آمریکایی که در ایران متهم به جاسوسی شده اند گفت: من فکر می کنم که دولت آنها را به عنوان گروگان گرفته است تا احتمالا با تعدادی از افراد حکومت ایران که در آمریکا زندانی هستند مبادله کنند.

5 نفر در شهرستان گنبد کاووس به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند

ایسنا : در اجرای حکم صادره از دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان "گنبد کاووس 5 نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر صبح روز سه‌شنبه - امروز- در زندان این شهر به دار مجازات آویخته شدند.

مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان "مینودشت" از توابع استان گلستان درپی یک عملیات موفقیت آمیز اعضاء باندی را که قصد حمل و جابجایی مواد مخدر از نوع هروئین را به استان گلستان داشتند شناسایی و دستگیر کردند.

بر اساس این گزارش، متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی که پس از بررسی مدارک موجود و اجرای حکم دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان "گنبد کاووس" 5 نفر از اعضاء این باند صبح روز سه‌شنبه در محوطه زندان شهرستان گنبد کاووس به دار مجازات آویخته شدند.

افزایش بیکاری در میان تحصیل‌کرده‌ها و بیکاری 50 هزار پزشك

شهرزادنیوز: مجید ابهری، مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس، تورم نیروی تحصیل‌کرده بیکار را یکی از معضلات ایران دانست و از جمله به 50 هزار پزشک اشاره کرد که در صف بیکاران قراردارند.

ابهری تصریح کرد: بیکاری در میان قشر تحصیل‌کرده که علاوه بر پزشکان تعداد زیادی فارغ‌التحصیل مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا را در برمی‌گیرد سبب می‌شود که آنان با مدارک تحصیلات عالی در مشاغلی در سطح دیپلم دبیرستان به کار مشغول شوند.

ارزیابی قابل توجه ابهری در مورد بالاتر بودن بیکاری در میان زنان تحصیل‌کرده این است که اغلب زنان تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم انسانی فارغ‌التحصیل شده‌اند که: "این رشته‌ها از منابع غربی گرفته شده و هیچگونه مشابهتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی ما ندارند". به گفته‌ی ابهری: "برقراری رشته‌های مهارت‌های زندگی و یا تدوین منابع علوم انسانی براساس مبانی اسلامی و ایرانی" می‌تواند به کاهش بیکاری در میان زنان دارای تحصیلات دانشگاهی بیانجامد.

اعزام تیم ملی به مسابقاتی كه به پایان رسیده!

فدراسیون دوومیدانی در حالی از حضور تیم ملی دوی مارتن ایران در مسابقات بین‌المللی لبنان خبر داد كه این رقابت‌ها به پایان رسیده است.

به گزارش فارس، بر اساس اعلام فدراسیون دوومیدانی قرار است تیم ملی دوی مارتن ایران مركب از 4 دونده راهی مسابقات بین المللی لبنان شود. این در حالی است كه این مسابقات 16 آبان به پایان رسیده است.

روح‌الله گلستانی مسئول كمیته دوهای ماراتن فدراسیون دوومیدانی با تایید این خبر گفت: متاسفانه به دلیل تاخیر در ارسال دعوت نامه این مسابقات به فدراسیون دوومیدانی از سوی وزارت امور خارجه و سازمان تربیت‌بدنی فرصت شركت در این رقابت‌ها به پایان رسید.

وی افزود: برای شركت در مسابقات بین‌المللی حداقل یك ماه قبل از آغاز رقابت‌ها باید فدراسیون مربوطه اعلام آمادگی كرده و اسامی نفرات خود را اعلام كند؛ اما مسئله این است كه افرادی كه دعوت نامه این مسابقات را به سازمان تربیت‌بدنی ارسال كرده اند افراد غیر ورزشی بوده و اطلاعی از امر نداشتند و همین امر موجب شد تا تیم ملی این مسابقات را از دست بدهد.

گلستانی با اشاره به بی اطلاعی فدراسیون گفت: من نیز به تازگی پس از بررسی سایت مسابقات متوجه این مسئله شده‌ام و هنوز ملی پوشان هم از این امر بی خبر هستند و نمی‌دانم باید به آنها چه بگویم.

وی افزود: در این رشته مسابقات مختلف در سطح قاره آسیا برگزار می‌شود و تیم ملی مارتن با توجه به توجه و حمایت فدراسیون این شانس را دارد كه در میادین دیگر حاضر شود.
گلستانی در خصوص تیم اعزامی به هند گفت: تیم دیگر دوی مارتن ایران، 10 آذر راهی پونای هند خواهد شد تا از روز 14 آذر در این رشته به مصاف حریفان خود برود.

گشت ارشاد تغيير نام داد

نماينده مردم اصفهان گفت: فرماندهان ناجا از تغيير نام گشت ارشاد به گشت حقوق شهروندي خبر دادند.
حجت‌الاسلام محمد تقي رهبر نماينده مردم اصفهان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نشست ديروز فراكسيون روحانيون مجلس با جانشين نيروي انتظامي و فرمانده پليس تهران، افزود: سردار رادان و سردار ساجدي‌نيا در مورد چرايي حذف گشت‌هاي ارشاد، مدعي شدند بر اساس دستورات مقامات مجبور شده‌اند تا گشت ارشاد را جمع كنند و نام آن را به گشت حقوق شهروندي تغيير دهند.

وي اظهار داشت: حقوق شهروندي اين است كه اجازه ندهيم در حكومت اسلامي فساد و بدپوششي وجود داشته است.

گشت ارشاد، يكي از برنامه‌هاي طرح امنيت اجتماعي بود كه پليس با بدپوششي مردان و زنان برخورد مي‌كرد، ‌اما بعد از مدتي اين گشت‌ها تغيير رويكرد دادند و هم‌اكنون نيز تغيير اسم داده است

تحت فشار روحی قرار دادن زندانیان سیاسی بند 350 برای گرفتن توبه نامه

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران؛ روز دوشنبه 17 آبان ماه هفده نفر از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین که اکثرا دانشجو و جوان می باشند توسط عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران که یکی از عوامل اصلی ایجاد محدودیتها غیر انسانی و سرکوب زندانیان سیاسی است فراخوانده شدند. او با دادن وعده اینکه عید قربان و غدیر است و قصد داریم که به شما عفو مشروط بدهیم ابتدا سعی کرد با یادآوری اینکه شما جوان هستید و باید بروید و درس بخوانید پس بیایی توبه نامه بنویسید و تقاضی عفو کنید تلاش زیادی را بکار برد تا آنها را وادار به نوشتن توبه نامه نماید. ولی وقتی با جواب قاطع زندانیان سیاسی مواجه شد که می گفتند: ما بی گناه دستگیرشدیم و در زندان بسر می بریم .برای چه چیزی باید تقاضای عفو کنیم.

عباس جعفری دولت آبادی پیش از این بارها تلاش کرده بود تا در آستانه اعیاد ملی و مذهبی با این پیشنهادهای شرم آور و غیر انسانی زندانیان سیاسی را وادار به نوشتن توبه نامه نماید ولی با جواب رد قاطع زندانیان سیاسی مواجه شده بود.

هدف از احضار دانشجویان زندانی برای گرفتن توبه نامه و دستگیریهای اخیر فعالین دانشجویی برای ایجاد رعب و وحشت در میان دانشجویان که خود را برای برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو 16 آذر آماده می کنند می باشد.

بازداشت ضربتي 6 تن از هواداران آقاي كاظميني بروجردي

خبرگزاری هرانا - عصر روز گذشته دوشنبه 17 آبان ماه نیروهای امنیتی با یورش به منزل چند تن از هواداران آیت الله بروجردی را بازداشت و مکان نامعلومی منتقل کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری حقوق بشر ایران "هرانا" نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل، مدارک و وسایل شخصی آقاي محمد رضا صادقي، خانم ها مريم عظيمي، طيبه حسيني، فروغ همت يار، نرگس غفارزاده و رويا عراقي را به همراه اسناد هویت، کامپیوتر ها و مقادیری وجه نقد به همراه خود بردند.

نامبردگان پیش تر 4 بار بازداشت شده و هر بار به قيد وثيقه و پس از سپري كردن دوره هاي طولاني حبس انفرادي و يا زندان آزاد شده بودند و همواره تحت نظر قرار داشتند.

يادآوري مي شود اين افراد از انديشه هاي آقاي كاظميني بروجردي در ارتباط با جدايي دين از حكومت جانبداري كرده و در تجمعات اعتراض آميز مهرماه 85 كه با سركوب و دستگيري ايشان همراه بود نيز بازداشت شده بودند.

انتقال فعال زنان عالیه اقدام دوست به سلولهای انفرادی زندان اوین

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" روز یکشنبه 16 آبان ماه حوالی ساعت 09:30 زندانی سیاسی عالیه اقدام دوست به سلولهای انفرادی زندان اوین منتقل شد. خانم اقدام دوست بدلیل اعتراض نسبت به انتقال زنان زندانی سیاسی به بند متادون او را به سلولهای انفرادی منتقل نمودند.
از طرفی دیگر برای ایجاد محدودیتهای غیر انسانی علیه زنان زندانی سیاسی آنها را از بند زنان به بند متادون که محل نگهداری زندانیان معتاد می باشد منتقل نمودند.این محل به دلیل شرایط بسیار بد بهداشتی غیر قابل سکونت است. تلفنهای زنان زندانی سیاسی پیش از روز یکشنبه قطع شده بود و این مسئله باعث نگرانی شدید خانواده ها گردید. همچنین فضا و امکانات بند متادون که زندانیان سیاسی زن در آن زندانی هستند بسیار محدود می باشد. بطوری که تعداد زنان زندانی سیاسی که در حال حاضر 18 نفر می باشند فقط 10 نفر آنها دارای تخت هستند و بقیه کف خواب می باشند.آب بند متادون دائم قطع می شود و زنان زندانی سیاسی از آب گرم محروم می باشند.قطع تلفنها و سایر محدودیتها زمینه ساز جنایتهای بعدی است که قصد به اجرا در آوردن آن را دارند.
همچنین گزارشهایی حاکی از آن است که قصد دارند تعدادی از زنان زندانیان سیاسی را به زندان گوهردشت کرج منتقل نمایند در این راستا خانم محترمه بهرامی هفته گذشته از بند زنان زندان اوین به زندان گوهردشت کرج تبعید شد.

معاون بخش کنسولی وزارت خارجه افغانستان اعلام كرد

ایران از تحویل اجساد دهها اعدامی افغانی خودداری می کند
العربیه.نت : محمد امان امین معاون بخش کنسولی وزارت خارجه افغانستان امروز سه شنبه 9-11-2010 اعلام کرد ایران از تحویل اجساد اعدامیان افغانی خودداری می کند.

محمد امان امین که در مجلس سنای افغانستان سخنرانی می کرد افزود: دستگاه قضائی ایران اخیرا حکم اعدام 127 افغانی را صادر کرده است.

این در حالی است که سازمان جهانی عفو بین الملل بارها از اعدام پناهجویان افغان در ایران ابراز نگرانی كرده است .

در بیانیه های جهانی عفو بین الملل آمده است که مقامات کشور ایران باید روند محرمانه اعدام پناهجویان افغان را پایان دهند.

وزیر امور خارجه افغانستان پیشتر گفته بود كه در ایران در حدود 3000 افغانی به اتهام ارتکاب جرایم مختلف در زندانهای اين كشور به سر می برند.

گفتنی است که بر اثر جنگهای مستمر و فقر شدید در افغانستان بیش از 3 میلیون پناهنده این کشور در ایران بسر می برند.

گزارش مرکز آمار از افزایش اجاره‌بهای مسکن در تهران

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، اطلاعات مربوط به معاملات مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد در تابستان امسال به طور متوسط میزان اجاره بهای واحد مسکونی به ازای یک مترمربع در شهر تهران نسبت به فصل بهار امسال ۱۲٫۱ درصد و نسبت به تابستان سال گذشته ۲۰٫۷ درصد افزایش یافته است.
به گزارش ایسنا، در تابستان سال جاری کمترین میزان اجاره بهای واحد مسکونی مربوط به منطقه ۱۸ تهران بوده که رقمی به طور متوسط ۴۶ هزار ریال برای یک متر مربع را بر خود اختصاص داده است. این عدد نسبت به فصل بهار ۲٫۱ درصد افزایش و نسبت به تابستان سال گذشته ۶٫۹ درصد کاهش داشته است.
همچنین در این فصل بیشترین میزان اجاره بهای واحد مسکونی مربوط به منطقه یک تهران بوده که عدد متوسط ۱۲۹ هزار ریال برای یک مترمربع آن ثبت شده است. این عدد نسبت به بهار امسال ۱۱٫۱ درصد و نسبت به تابستان سال گذشته ۲۰٫۶ درصد افزایش یافته است.
متوسط اجاره بهای ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملاتی ملکی در شهر تهران ۹۶ هزار و ۳۹۱ ریال بوده است.
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، همچنین بیشترین افزایش اجاره بها در تابستان امسال مربوط به منطقه ۲۲ تهران با ۳۱٫۲ درصد و بیشترین کاهش مربوط به منطقه ۱۶ تهران با منفی ۶٫۹ درصد بوده‌است.

اهدا لوحه افتخار به فعال ایرانی برای فعالیت های حقوق بشری

(نیویورک، 9 نوامبر 2010) سوسن طهماسبی، فعال حقوق زنان و جامعه مدنی، به دلیل فعالیت‎هایش در جهت ترقی جامعه مدنی و حقوق زنان در ایران جایزه معتبر آلیسون دفورژ برای فعالیت فوق العاده در زمینه حقوق بشر را در نوامبر 2010 دریافت خواهد داشت.

طهماسبی یکی از اعضای کمپین ‏یک میلیون امضا است و به جمع آوری امضا در میان ایرانیانی پرداخته است که طرفدار پایان دادن به ستیز علیه زنان در قانون ایران هستند. وی همچنین با فراهم ساختن آموزش و نیز با فعالیت به عنوان یکی از مدافعان جامعه مدنی هم در داخل ایران و هم در سطح جهان، در جهت تقویت سازمان های جامعه مدنی قدم برداشته است. طهماسبی به علت فعالیت هایش در ایران مورد بازداشت، بازجویی، تفتیش منزل، و محرومیت از سفر به مدت دو سال قرار گرفه بود. وی که هم اکنون در ایالات متحده امریکا اقامت دارد به فعالیت‏ های خود برای بهبود وضعیت جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان در ایران ادامه می دهد.

خانم سارا لی ویتسون، رئیس بخش خاور میانه سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت: سوسن طهماسبی بیش از یک دهه به منظور قدرتمند ساختن ایرانیان، به ویژه زنان، فعالیت نموده و از طریق مشارکت با توده های مردم و اصلاح قوانین تبعیض آمیز کشور مصرانه در جهت تغییر کوشیده است. سوسن طهماسبی مظهر صبر، پشتکار، و مقاومت جامعه مدنی ایران است که علیرغم وجود موانع بیشمار به پیشروی خود برای به رسمیت شناختن و برقراری تساوی حقوق زنان ادامه می دهد.

جایزه معتبر آلیسون دفورژ برای فعالیت فوق العاده در تجلیل از شجاعت افرادی اهدا می گردد که زندگی خود را به خطر می اندازند تا از شرافت انسان ها حمایت کرده و دنیایی بسازند که در آن افراد بتوانند به دور از خشونت، تبعیض، و سرکوب زندگی کنند. سازمان دیده بان حقوق بشر طهماسبی را برای تلاش بی دریغش به منظور تعالی جامعه مدنی و سخت کوشی اش برای قرار دادن حقوق زنان به عنوان یک اولویت ملی در ایران گرامی می دارد.

نمایندگان حزب دموکرات ایتالیا امروز برای سکینه به دیدار سفیر ایران در رم میروند

رم (آکی فارسی) به گزارش خبرگزاری ایتالیایی آکی، چند تن از نمایندگان حزب دموکرات ایتالیا فردا برای آشنایی بیشتر با شرایط سکینه محمدی آشتیانی، فرزند و وکیل ایشان، که هر سه در زندان میباشند، به دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم میروند. بنا بر این گزارش دو بانو سناتورایتالیا فرانچسکا مارینارو و ماریا پیا گاراویلیا به همراه یکی از نمایندگان حزب دموکرات در مجلس، رزا کالیپاری و عضو کمیته مرکز این حزب، خانم روبرتا آگوستینی، به دیدن سید محمد علی حسینی، سفیر ایران، خواهند رفت.
روبرتا آگوستینی در این مورد گفت: نگرانی ما در مورد سکینه بسیار زیاد است وخبرها درباره شرایط این بانو شفاف نیستند. بنابراین ازسفیر ایران بسیار سپاسگزاریم که وقت ملاقاتی را به ما داده تا بتوانیم در مورد شرایط سکینه خبرهای بیشتر و قابل اطمینانی را بدست بیاوریم. همچنین سناتور رزا کالیپاری گفت: امیدواریم که سفیر ایران بتواند خبر های مثبتی را در مورد شرایط سکینه، فرزندش سجاد و وکیل ایشان به ما بدهد.
سکینه محمدی آشتیانی به اتهام زنا و مشارکت در قتل همسرش توسط دادگاه تبریز به سنگسار و اعدام محکوم شده است. در حالی که سجاد قادرزاده و جاوید هوتن کیان، فرزند و وکیل ایشان، بدلیل دفاع از این بانو و مصاحبه های گوناگونی که با رسانه های خارجی داشتند، حدود یک ماه پیش بازداشت شده اند و در زندانی در تبریز هستند.

هجوم مارمولك‌ها به شهر ارومیه

فارس: با افزايش جمعيت مارمولك‌ها در شهر اروميه، مردم اين شهر در تلاش براي استفاده از سموم و حشره‌كش‌هاي متعددي براي از بين بردن اين جانوران شده‌اند اما در سطح شهر، هيچ نهادي مسئوليت مبارزه با مارمولك‌ها را در شهر به عهده نگرفته است.

مارمولك‌هاي خانگي در خانه‌هاي مسكوني زيست مي‌كنند اما در مناطق مختلف نوع آنها متفاوت است.

مارمولك‌هاي خانگي كه در خانه‌هاي روستايي و يا شهري زيست مي‌كنند با عنوان جكو شناخته مي‌شوند، جكوها بدني لطيف و ظريف دارند كه پوشيده از پولك‌هاي ريز هستند؛ رنگ آنها در حالت طبيعي تقريبا روشن بوده و در حال حاضر شش گونه مارمولك خانگي شناخته شده است.

زاد و ولد مارمولك‌هاي خانگي زياد است اما هر دفعه يك يا دو تخم مي‌گذارند، از چند ماه گذشته با شيوع گرد و غبار‌هايي كه از كشور عراق صورت گرفته شاهد هجوم مارمولك‌ها به شهر اروميه شده‌ايم، به طوري‌ كه مارمولك‌ها زندگي مردم اروميه را در بخش‌‌هاي مختلف شهر مختل كرده‌اند و زنان و كودكان از دست اين موجودات در امان نيستند. از سوي ديگر با توجه به ترس از موجودات و حشرات توسط بسياري از مردم جوامع در حال توسعه و وجود ذهنيت‌هايي در ارتباط با وجود سم سيانور در دم مارمولك‌ها مردم شهر را نگران كرده است.

متاسفانه مسئولان نيز به اين نگراني‌ها دامن زده و با پنهان كاري‌هاي خود در اين زمينه، ذهنيت مردم را نسبت به افزايش جمعيت مارمولك‌ها و عواقب ناشي از اين موضوع متشنج مي‌كند. در پيگيري‌هاي خبرنگار فارس در اين ارتباط، متاسفانه مسئولان پاسخ قانع كننده‌اي در ارتباط با افزايش جمعيت مارمولك‌ها در شهر در چند ماه گذشته ندادند اما مارمولك‌ها وارد اكثر منازل اروميه شده‌اند.

حسين محمودزاده يكي از ساكنان شهرك فرهنگيان اروميه در اين ارتباط گفت: مدتي است كه مارمولك‌ها وارد منازل در اروميه شده‌اند و متاسفانه با پيگيري‌هاي به عمل آمده و تماس‌هاي مكرر انجام گرفته هيچ اقدامي توسط دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط براي كاهش جمعيت مارمولك‌ها در سطح شهر مشاهده نكرده‌ايم.

وي با انتقاد از كم‌كاري مسئولان مربوطه، اظهار داشت: در تماس‌هاي مكرر با اداره كل محيط زيست و مركز بهداشت اروميه متاسفانه كسي در اين زمينه پاسخگو نيست.

محمودزاده تصريح كرد: گفته مي‌شود مارمولك‌ها از محل حفر شركت آب و فاضلاب براي لوله‌كشي فاضلاب‌ها وارد منازل مي‌شوند.

وي افزود: بر اين اساس موضوع را از شركت آب و فاضلاب نيز پيگير شدم اما همچنان كتمان واقعيت توسط مسئولان را شاهد بودم كه بيشتر از هر چيزي مردم را رنج مي‌دهد.

محمودزاده اعلام كرد: متاسفانه موضوعي كه خود مردم به آن پي برده‌اند و با آن مشكل دست و پنجه نرم مي‌كنند توسط مسئولان كتمان مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: شپش موي سر در مدارس آذربايجان غربي نيز توسط مسئولان مربوطه انكار مي‌شد اما عملا زماني كه اين مشكل بر اثر پنهان كاري و سهل‌انگاري مسئولان در سطح مدارس به بحران تبديل شد اقدامات براي مبارزه به اين موضوع توسط حالت علني به خود پيدا كرد و از آن مي‌ترسم كه قصه مارمولك‌ها نيز زماني توسط مسئولان مورد توجه قرار گيرد كه كار از كار گذشته است.

محمودزاده گفت: نتيجه اين پنهان كاري و مصلحت انديشي‌هاي نادرست برخي مسئولان چيزي جز بدبيني مردم نسبت به عملكرد مسئولان نخواهد داشت.

*مورد خاصي در ارتباط با افزايش جمعيت مارمولك‌ها نداريم

مديرگروه بهداشت محيط و حرفه‌اي معاونت بهداشتي آذربايجان غربي در اين ارتباط گفت: مورد خاصي در ارتباط با افزايش تعداد مارمولك‌ها در سطح شهر اروميه گزارش نشده است.

سعيد مينايي اظهار داشت: در صورت مشاهده و گزارش اين‌گونه موارد اقدامات لازم انجام مي‌شود اما تاكنون در اين ارتباط گزارشي نداشته‌ايم.

وي با بيان اينكه استفاده از سم براي دفع حشرات، از نظر ما منسوخ شده است، افزود: از سم به خاطر اثرات جانبي بر محيط، استفاده نمي‌كنيم.

اين مقام مسئول اعلام كرد: مارمولك‌هاي خانگي نه تنها سمي نيستند بلكه در دمشان نيز سيانور وجود ندارد بلكه سودآور نيز هستند چرا كه مارمولك‌هاي خانگي حشرات موذي را صيد كرده و از تخم آنها نيز استفاده مي‌كنند و اين موضوع به بهداشت خانه و جوامع مسكوني نيز كمك مي‌كند.

*شبكه‌هاي فاضلاب هر سال سم‌پاشي مي‌شوند

مدير دفتر كنترل كيفي شركت آب و فاضلاب آذربايجان غربي نيز ادامه داد: اين ادعا كه مارمولك‌ها از شبكه فاضلاب وارد منازل مي‌شوند صحت ندارد.

سهراب طالبي اظهار داشت: موردي در ارتباط با افزايش جمعيت مارمولك‌ها در سطح شهر مشاهده نكرده‌ام و گزارشي در اين ارتباط نداشتيم.

وي تصريح كرد: شبكه فاضلاب استان هر سال در فصل‌هاي گرم سال از جمله تير و مرداد ماه سم‌پاشي مي‌شوند.

اين مقام مسئول در ارتباط با اينكه مركز بهداشت محيط و حرفه‌اي معاونت بهداشتي آذربايجان غربي استفاده از سم را براي دفع حشرات و جانوران منسوخ اعلام كرده، ابراز داشت: مجوز رسمي از سوي مركز بهداشت استان در اين زمينه داريم و مي‌توانم مدارك و مستندات را در اين زمينه ارائه كنم.

طالبي با بيان اينكه مارمولك‌ها موجوداتي مفيد در جوامع هستند، اعلام كرد: مارمولك‌ها نه تنها موجوداتي سمي نيستند بلكه براي جوامع انساني نيز مفيد هستند و نمي‌توان نسل آنها را منقرض كرد چرا كه اين موجودات از حشرات موذي براي تغذيه استفاده مي‌كنند و وجود مارمولك‌ها در زنگي انسان سبب دفع حشرات موذي مي‌شود.

*مارمولك‌ها براي دستيابي به غذا به شهرها هجوم آورده‌اند

مديركل حفاظت و محيط زيست آذربايجان غربي گفت: موضوع مارمولك‌ها موضوعي نيست كه رسانه‌ها به اين موضوع دامن بزنند چرا كه مارمولك‌ها از نظر زيست محيطي در زندگي انسان نقس مثبتي دارند.

حسن عباس‌نژاد اظهار داشت: با ايجاد پديده‌هاي گرد و غبار در چند ماه گذشته جمعيت مارمولك‌ها در اروميه افزايش يافته است.

وي تصريح كرد: با خشكسالي‌هايي كه در چند سال اخير شاهد آن بوديم غذا براي جوندگان و خزندگان در بيابان‌ها كمتر شده است و اين امر سبب هجوم آنها به شهرها شده است.

وجود مارمولك‌ها در خانه‌ها نشان از كثيف بودن آن خانه نيست اما وجود مارمولك‌ها آن هم با تعداد زياد در سطح شهر و هجوم آنها به شهرها مي‌تواند عاملي براي تشنج افكار عمومي باشد و از سوي ديگر پنهان‌كاري مسئولان نيز مي‌تواند مردم را نسبت به اين موضوع حساس‌تر كند.

مرگ غم انگیز دانش آموز به خاطر تنبيه معلم

ضرب و شتم یک دانش آموز در شهرستان نيکشهر استان سیستان باعث مرگ وي شد.
به گزارش آخرین نیوز، آتی نوشت : گفته مي شود "سعيد ر" دانش آموز کلاس سوم مدرسه راهنمايي شهيد باهنر پس از اينکه به علت نياوردن کتاب درسي مورد مواخذه معلمش قرار گرفته، معلم عصباني با گوشه کتاب به سر او زده است.
اين دانش آموز پس از وخيم شدن حال عمومي اش به بيمارستان چابهار و پس از آن به زاهدان منتقل شد و پس از يک هفته بستري شدن در بيمارستان جان خود را از دست داد.
برخی منابع محلی می گویند "م.ر" معلم اين دانش آموز که از استخدامي هاي جديد آموزش و پرورش است، نسبت فاميلي هم با دانش آموز فوت شده دارد و اکنون در بازداشت به سر مي برد.برادر زندانی سیاسی به یک سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا - افشین حسین پناهی، برادر انور حسین پناهی زندانی سیاسی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، افشین حسین پناهی که در شهریور ماه سالجاری به دلیل پیگیری پرونده برادرش بازداشت شده بود به یک سال زندان محکوم گردید.

اعضای خانواده انور حسین پناهی پس از بازداشت وی بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

کودک مشهدی داخل دیگ آش نذری افتاد و سوخت

يك كودك مشهدي به هنگام بازي در داخل ديگ آش افتاد.

به گزارش ايسنا، وقتي مسعود در حال بازي بود بر اثر كنجكاوي به داخل ديگ آش افتاد و مادرش با كمك همسايه‌ها، او را از داخل اين ديگ بيرون كشيدند.

مادر مسعود در تعريف ماجرا گفت كه ديگ آش نذري را با حضور زنان همسايه داخل حياط خانه بار گذاشتم و بچه‌ها هم بازي مي‌كردند اما ناگهان صداي جيغ پسرم همه را به سمت ديگ آش كشاند.

وي گفت: اقدامات درماني در بيمارستان امام رضا (ع) انجام شد و او در بخش سوختگي اين بيمارستان بستري شد و بعد از معاينه‌پزشكان اعلام كردند كه مسعود 70 درصد سوخته است.

افزایش بیکاری در میان تحصیل‌کرده‌ها و پزشکان

شهرزادنیوز: مجید ابهری، مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس، تورم نیروی تحصیل‌کرده بیکار را یکی از معضلات ایران دانست و از جمله به 50 هزار پزشک اشاره کرد که در صف بیکاران قراردارند.

ابهری تصریح کرد: بیکاری در میان قشر تحصیل‌کرده که علاوه بر پزشکان تعداد زیادی فارغ‌التحصیل مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا را در برمی‌گیرد سبب می‌شود که آنان با مدارک تحصیلات عالی در مشاغلی در سطح دیپلم دبیرستان به کار مشغول شوند.

ارزیابی قابل توجه ابهری در مورد بالاتر بودن بیکاری در میان زنان تحصیل‌کرده این است که اغلب زنان تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم انسانی فارغ‌التحصیل شده‌اند که: "این رشته‌ها از منابع غربی گرفته شده و هیچگونه مشابهتی با فرهنگ اسلامی و ایرانی ما ندارند". به گفته‌ی ابهری: "برقراری رشته‌های مهارت‌های زندگی و یا تدوین منابع علوم انسانی براساس مبانی اسلامی و ایرانی" می‌تواند به کاهش بیکاری در میان زنان دارای تحصیلات دانشگاهی بیانجامد.

بهاى برق ۹۰ درصد مشتركان افزايش مى يابد

روزنامه ابرار: معاون وزير نيرو در امور برق و انرژى گفت: قيمت برق به نحوى تعيين شده است كه ۱۰۰ كيلووات اول مصرف A ريال، ۱۰۰ كيلووات دوم مصرف B ريال و به همين ترتيب قيمت تغيير خواهد كرد. به گزارش مهر، محمد بهزاد گفت: قيمت برق همانطور كه وزير نيرو اعلام كرده در بسته برق مشخص شده است ولى عدد آن را نمى توانيم اعلام كنيم. معاون وزير نيرو در امور برق و انرژى افزود: براى اينكه قيمت برق در بسته هدفمند كردن يارانه ها، مشكلى براى مردم ايجاد نكند، طى ۱۴ جلسه در حضور رئيس جمهور بر روى اين بسته كار كارشناسى صورت گرفته و به جز آن، ساعتها كار كارشناسى در بدنه صنعت برق انجام شده است تا در نهايت بسته برق به نحوى تدارك ديده شود كه افزايش صورتحساب بيش از ۷۰ درصد مصرف كنندگان برق، زير ۴ هزار تومان باشد. وى با بيان اينكه قيمت برق بيش از ۹۰ درصد مشتركان برق نيز زير ۷ هزار تومان افزايش خواهد يافت، تصريح كرد: در شرايط هدفمند كردن يارانه ها، هر ۱۰۰ كيلووات برق، قيمت متفاوتى از ۱۰۰ كيلووات قبلى آن خواهد داشت و قبوض هم به اين صورت شفاف و ساده قرائت مى شوند و هر مشترك به راحتى مى تواند قبض برق خود را محاسبه كند. بهزاد در توضيح اين مطلب خاطرنشان كرد: در روش تعيين برق بعد از اجراى قانون هدفمند كردن يارانه ها، ۱۰۰ كيلووات اول معادل A ريال و مازاد بر ۱۰۰ كيلووات اول تا ۲۰۰ كيلووات، B ريال محاسبه مى شود. معاون وزير نيرو ادامه داد: اگر فردى ۱۵۰ كيلووات برق مصرف كند، ۱۰۰ كيلووات آن با يك نرخ و ۵۰ كيلووات ديگر نيز با نرخ ديگرى محاسبه مى شود. وى الگوى مصرف را هم اكنون ۲۰۰ كيلووات عنوان كرد. وى ادامه داد: از سوى ديگر اگر صرفه جويى در مصرف برق مشتركان را شاهد باشيم به ازاى هر ۱۰ درصد صرفه جويى در مصرف ۲۰ درصد از مبلغ صورت حساب برق مشتركين كاسته مى شود.

پنجمين درخت باستانی جهان در خطر نابودی

روزنامه مردمسالاری: درخت سرو موجود در منطقه سروستان شهرستان باغملک به عنوان پنجمين درخت باستاني جهان، به علت عدم ثبت در فهرست آثار ملي به شدت در خطر تخريب از سوي عوامل انساني و محيطي قرار گرفته است. به گزارش مهر، اين درخت تنومند سرو که از آن به عنوان دومين درخت قديمي بعد از سرو ابرکوه يزد و پنجمين درخت باستاني جهان ياد مي شود بيش از سه هزار سال قدمت دارد. سخنگوي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان در اين خصوص مي گويد: اين سرو که بازديد کننده هاي فراواني نيز دارد در سالهاي اخير به هيچ مورد توجه ميراث فرهنگي قرار نگرفته و با وجود قدمت فراواني در فهرست آثار ملي به ثبت نرسيده تا مورد حفاظت و نظارت قرا بگيرد.مجتبي گهستوني افزود: به نظر مي رسد ميراث فرهنگي و يگان حفاظت از ارزش بالاي اين سرو و قدمت آن بي خبر است که اينگونه اين ميراث طبيعي با ارزش را به حال خود رها کرده و هر آن ممکن به دست انساني براي هميشه از صحنه تاريخ طبيعي کشور محو شود. وي افزود: اين درخت بايد به سرعت به ثبت در فهرست آثار مي برسد و تدابير ويژه اي براي نظارت بر آن انديشيده شود تا در معرض تخريب و نابودي قرار نگيرد. گهستوني تصريح کرد: قرار است توسط اداره راه و ترابري جاده اي در آن منطقه احداث شود که دوستداران ميراث فرهنگي به شدت نگران آسيب ديدن اين درخت و ساير درختان واقع در منطقه سروستان در اين پروژه عمراني هستند به همين دليل با توجه به اينکه اين جاده از 30 متري اين درخت کهنسال کشيده مي شود ما نگراني خود را اعلام مي کنيم. قلعه "قلعه سروستان" خود نيز در زمره آثار تاريخي جاي مي گيرد و دژي محسوب مي شود که به سختي قابل دسترسي است و همچون قلعه الموت تنها از يک راه دشوار قابل دسترس است و روبه رو و اطراف آن دره، پرتگاه و رودخانه وجود ارد. البته از اين دژ جز چند ديواره مخروبه و تکه سنگهاي مربوط به قلعه چيز ديگري بر جاي نمانده است.

برملا شدن یکی دیگر از رقم ‌سازیهای مسخره احمدی ‌نژاد

یک روزنامه چاپ تهران یکی دیگر از رقم‌ سازی ‌های مسخره احمدی ‌نژاد را برملا کرد. احمدی ‌نژاد ادعا کرده بود برای ساخت متروی تهران ۵۶۰۰میلیارد تومان هزینه شده و این مترو از گران‌ترین متروهای جهان است.

روزنامه تهران امروز نوشت: هزینه احداث متروی تهران تاکنون هر کیلومتر ۳۵میلیون دلار بوده در حالی‌که این رقم در سایر کشورها ۷۵ تا ۱۰۵میلیون دلار است. بر اساس آمارهای شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه، متروی شهر تهران یکی از ارزانترین متروهای جهان به‌شمار می‌رود اگر جداول هزینه ساخت و بهره‌برداری متروی کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم، در خواهیم یافت که در حال حاضر هزینه هر کیلومتر ساخت مترو به‌طور متوسط ۱۰۰میلیون دلار است.

امکان بيماريابی فعال ايدز در کشور وجود ندارد

روزنامه مردمسالاری: رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با رد تست اچ آی وی ايدز قبل از ازدواج گفت: اين آزمايش هيچ نوع تضميني نمي تواند براي خانواده ها و زوجين باشد و اين توان در کشور وجود ندارد که براي شناسايي افراد ناقل ويروس ايدز بيماريابي فعال کنيم.
عباس صداقت در گفت وگو با فارس با اشاره به اينکه هيچ کارشناسي آزمايش تست ايدز قبل از ازدواج را تاييد نمي کند، افزود: حتي در اين راستا سازمان جهاني بهداشت نيز در اين زمينه هيچ توصيه اي نکرده است.
وي گفت: اگر بخواهيم تست ايدز را قبل از ازدواج، جهت جواز کسب، براي ورود و خروج افراد از کشور را انجام دهيم، تواني وجود ندارد که ما بخواهيم در همه جا بيماريابي فعال داشته باشيم. صداقت با بيان اينکه بيمارياچ آی وی يک دوره پنجره دارد که ممکن است تا 6 ماه هم فرد مبتلا به اين بيماري باشد ولي آزمايش ها نتوانند وضعيت بيماري آن را نشان دهد، تصريح کرد: اين نوع تست هاي ايدز هيچ تضميني به خانواده و زوج ها نمي تواند بدهد. وي با اشاره به اينکه تست هاي ايدز هيچ گونه تضميني نمي تواند براي زوج ها باشد، گفت: تست ايدز قبل از ازدواج هيچ کمکي نمي تواند به جامعه کند و صرفا بهترين راه حل مشاوره هاي قبل از ازدواج در بحثاچ آی وی است.
رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت بيان داشت: مشاوره هاي قبل از ازدواج در زمينهاچ آی وی مي تواند در ارزيابي خطر بسيار موثر واقع شود و زوج ها را از مسائل مربوط به ارتباطات خارج از چارچوب خانواده مطلع و برحذر دارد. از سوي ديگر يک متخصص عفوني اظهار کرد: ويروس ايدز پس از وارد شدن و تکثير در بدن، سيستم ايمني را تضعيف کرده و باعث مي شود عفونت هاي فرصت طلب مختلف در بدن پخش شده و نهايتا منجر به مرگ فرد شود. دکتر مينو محرز عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا گفت: ويروس ايدز پس از اين که وارد بدن شد، مسير تقريبا مشخصي را طي کرده و پس از تکثير به تدريج سيستم ايمني را ضعيف مي کند. وي تصريح کرد: مراحل مختلفي از زمان ورود ويروس و ايجاد مرحله پيشرفته اي که به آن ايدز مي گوييم، وجود دارد که به طور متوسط 5 تا 10 سال طول مي کشد. در ابتداي عفونت عده کمي بيماري حاد عفوني پيدا مي کنند که علايمي مانند تب، بزرگي غدد لنفاوي، عرق شبانه، دانه هاي پوستي، سردرد، سرفه و نيز علايمي مانند آنفلوانزا يا سرماخوردگي معمولي دارند. با توجه به اين که تغييرات سرمي در اين مرحله هنوز رخ نداده اغلب ابتلا در اين زمان تشخيص داده نمي شود. دکتر محرز تاکيد کرد: تکثير ويروس تا حدي وضعيت ثابتي دارد اما بعد از مدتي که تکثير آن تشديد پيدا مي کند، سيستم ايمني ضعيف تر و بدن به عفونت هاي فرصت طلب مستعد مي شود. بروز ساير عفونت ها هم در تشديد تکثير ويروس موثر هستند و ميزان بروز علايم به ميزان سرکوب سيستم ايمني و درمان با داروهاي ضد رترو ويروسي نيز بستگي دارد. وي تاکيد کرد: هنگامي مي توان ايدز را تشخيص داد که فرداچ آی وی مثبت، سندرمي را که مشخص کننده سرکوب ايمني شديد است، پيدا مي کند يعني بيماري ها و مشکلات مشخص باليني که در ايدز شايع هستند. اين بيماري ها بيشتر شامل عفونت هاي فرصت طلبي هستند که در افراد با سيستم ايمني سالم ديده نمي شود.

انصراف یونسکو از برگزاری کنگره فلسفه در ایران

صدای آمریکا: نهاد علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، روز سه شنبه نهم نوامبر، تصمیم گرفت برای حفظ وجهه خود، از برگزاری و شرکت در کنگره جهانی فلسفه در تهران خودداری کند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش روز سه شنبه خود می نویسد یونسکو، از سال ۲۰۰۲ ، هر ساله به مناسبت روز جهانی فلسفه در یکی از کشورهای جهان کنگره ای را برگزار می کند و امسال تصمیم بر این بود که کنگره جهانی فلسفه را از ۳۰ آبان تا دوم آذر(۲۱ تا ۲۳ نوامبر)، در تهران برگزار کند. هر چند این تصمیم که بی سر و صدا در سال ۲۰۰۸ و زیر نظر مدیر کل سابق یونسکو اتخاذ شده بود، با در نظر گرفتن سابقه سرکوب و سانسور در ایران در جریان وقایع پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری، وجهه ای جنجالی به خود گرفت.

شماری از چهره های سرشناس دانشگاهی پیشتر خواستار تحریم این کنگره شدند و کشورهای اروپایی همراه با آمریکا از ایرینا بوکوا، مدیر کل جدید یونسکو خواستند تا آن را لغو کند.

اکنون خانم بوکوا، تصمیم گرفته است مراسمی که قرار است به همین مناسبت در ۱۸ نوامبر، در پاریس برگزار شود، مراسم اصلی این مناسبت باشد.

دیپلمات های اروپایی گفتند ابتدا در اوایل سال ۲۰۱۰ ، پس از آن که برگزاری مراسم در ایران علنی تر شد، اعتراض خود را با خانم بوکوا در میان گذاشتند اما در بهار گذشته، علی رغم تمامی اعتراض ها، یونسکو اعلام کرد که مراسم طبق برنامه پیش خواهد رفت. با تمام این احوال، ایرینا بوکوا، روز سه شنبه نهم نوامبر اعلام کرد که یونسکو خود را از هرگونه مراسم مرتبط با روز جهانی فلسفه در تهران، کنار می کشد.

با پیشرفت دیپلمات ها و سازمان های غیر دولتی در جمع آوری و تشکیل پرونده سنگین تر علیه برگزاری مراسم در تهران، کشورهای اتحادیه اروپا نیز در ارائه درخواست اعتراض به خانم بوکوا، به این حرکت فراگیر پیوستند.

نامه هفته گذشته دیوید تی-کیلیون، سفیر آمریکا در یونسکو به خانم بوکوا نیز به گزارش هایی اشاره می کرد که می گویند مقامات ایرانی قصد دارند از مراسم روز جهانی فلسفه، بهره برداری سیاسی کنند. آقای کیلیون همچنین به موضعگیری های متعدد مسئولان در تهران اشاره کرد که علوم انسانی غربی را برای ایران خطرناک دانسته بودند.

پیشتر در شهریور ۸۸، و در بحبوحه اعتراض های مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، آیت الله خامنه ای از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته های علوم انسانی ابراز نگرانی کرده و گفته بود: آموزش علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.

کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز گفته بود متون دانشگاهی باید در مسیر مبانی فکری مورد قبول نظام حرکت کند.

در بیش از چهار سال گذشته، ده ها تن از استادان رشته های مختلف علوم انسانی اخراج و یا بازنشسته شدند.

نیویورک تایمز می نویسد یک دیپلمات ارشد غربی با استقبال از تصمیم خانم بوکوا در کناره کشیدن یونسکو از مراسم تهران گفت این اقدامات باید زودتر انجام می شد.

این دیپلمات گفته است تصمیم زودهنگام تر می توانست شرمندگی کمتری برای یونسکو و ایران به بار آورد.

این دیپلمات ارشد اروپایی گفت: با در نظر گرفتن وقایع پس از انتخابات در ایران، برگزاری چنین مراسمی در تهران کاملا نامناسب و با اهداف و آمال یونسکو و خود علم فلسفه، در تناقض است، چرا که علم فلسفه مبتنی بر برخورداری از حق اندیشه آزاد است.

او همچنین افزود در ایران امروز، بحث آزاد درباره فلسفه از جمله فلسفه غربی، غیرممکن است.

بازداشت دو فعال کارگری در نقده

آژانس خبری موکریان
سرویس حقوق بشر

صبح روز گذشته دو تن ازفعالان کارگری اهل نقده به نام های صدیق خسروی و ابراهیم اسماعیلی توسط نیروهای امنیتی این شهر در منزل خود بازداشت شدند.

گفته می شود خسروی که اهل روستای قارنا و اسماعیلی که ساکن نقده می باشد عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری می باشند.

از علت بازداشت و اتهام احتمالی و محل نگهداری این دو فعال کارگری تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست

برخورد با دانشجویان به بهانه عدم رعایت حجاب

خبرگزاری هرانا - در دانشگاه آزاد اسلامی ورامین از دانشجویان دختر به بهانه رعایت نکردن شئونات اسلامی تعهد اخذ می شود.

به گزارش جرس، ماموران حراست این دانشگاه هنگام ورود دانشجویان دختر با سد راه اکثر آنان، با توهین و تحقیر، آنها را مجبور به پاک کردن هرگونه آرایش صورت می‌کنند و به آن ها تذکر داده و در صورت تکرار از آن‌ها تعهد اخذ می‌کنند. این روند تا جایی است که در برخی موارد از ورود افرادی که بد حجاب خوانده می شوند جلوگیری می شود و در برخی موارد دانشجویان به کمیته انضباطی احضار می شوند.

گفتنی است،چندی پیش فراكسيون روحانيون مجلس در جلسه مشترك با سردار رادان و ساجدي‌نيا،از گسترش ناهنجاري‌هاي اجتماعي از جمله بي حجابي در دانشگاهها انتقاد کرده بود..

طی چند ماه گذشته مساله حجاب از محورهای اصلی خطبه های نماز جمعه است. طی دیدار رهبری با روحانیون در قم نیز این مساله بارها مطرح شده است.

اردوگاه‌های کار اجباری برای اولین ‌بار در ایران

رادیو آلمان: رئیس مبارزه با مواد مخدر ایران از احداث اولین اردوگاه‌های کار اجباری در ایران خبر داده است. پیش‌تر در سال ۱۳۸۶ نیز، پلیس ایران از احداث بازداشتگاهی به نامکهریزک برای نگهداری اراذل و اوباش خبر داده بود.

حسین آبادی، رئیس مبارزه با مواد مخدر ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است، اولین مجرمانی که قرار است به این اردوگاه‌ها فرستاده شوند، خرده‌فروشان مواد مخدر هستند. این مقام پلیس ایران افزود: در اين اردوگاه‌ها، خرده‌فروشان مواد مخدر كه توسط پليس دستگير شده‌اند، در سخت‌ترين شرايط ممكن به فعاليت و كار می‌‌پردازند تا هنگام خروج از اين اردوگاه‌ها ديگر سراغ فروش مواد مخدر نروند.

رئیس مبارزه با مواد مخدر ایران، محل احداث این اردوگاه‌ها را حاشیه شهرهای بزرگ ایران عنوان کرده و گفت در اجرای این طرح با قوه قضاییه، پلیس، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت هماهنگی صورت گرفته است.

پیش از این در تابستان ۱۳۸۶، پلیس ایران طرحی به نام مبارزه با اراذل و اوباش به اجرا گذاشت. طرحی که در آن، پلیس ایران اراذل و اوباش دستگیر شده را در محلات مختلف تهران به اصطلاح می‌چرخاند و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد. این افراد بعد از چرخانده شدن در محله‌های تهران به بازداشتگاه تازه تاسیسی به نام کهریزک که برای نگهداری اراذل و اوباش ساخته شده بود، فرستاده می‌شدند.

بازداشتگاه کهریزک، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته محل نگهداری بسیاری از متعرضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود. در حالی این بازداشت‌گاه در اصل برای نگهداری اراذل و اوباش ساخته شده بود. چهار تن از این بازداشت‌شدگان نیز در کهریزک جان باختند. این بازداشت‌گاه بعدا به دستور آیت‌الله خامنه‌ای بسیته شد.

فعالین حقوق بشر در ایران نگران آن هستند که پلیس جمهوری اسلامی از اردوگاه‌های جدید کار اجباری نیز استفاده‌ای همانند کهریزک کند و منتقدان و مخالفان حاکمیت به این اردوگاه‌ها انتقال یابند.

دیدار دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با خانواده کیانوش آسا

دیدار دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران با خانواده ی شهید کیانوش آسا در کرمانشاه

گزارش دیدار دانشجویان سبز علم وصنعت ایران جهت انتشار در اختیار فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران قرار داده شده است که به قرار زیر می باشد:
دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت در روز جمعه هفتم آبان 1389 به دیدار خانواده ی کیانوش آسا رفتند. در ابتدای این دیدار، دانشجویان به همراه خانواده و آشنایان آن شهید، بر مزار او حاضر شده و با نثار گل به مقام والایش ادای احترام کردند. در این مراسم، عزیز دانشور آسا با خواندن وصیت نامه ی کورش کبیر و یادآوری هفتم آبان، روز جهانی کورش و با اظهار تاسف از نبودن این روز در تقویم رسمی کشور، از لزوم پایبندی به ارزش های ملی و مسئولیت افراد نسبت به سرزمینشان سخن گفت. مادر شهید آسا با دیدن همکلاسی ها و همدانشگاهی های کیانوش، با خواندن مرثیه ای به زبان کوردی، اشک بر دیدگان حاضران نشاند و در داغ از دست دادن فرزند برومندش به سوگ نشست.
در ادامه، دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت در منزل شهید آسا حاضر شده و با دو برادر این شهید به گفتگو پرداختند. دانشجویان پس از مروری مختصر بر وقایع و اتفاقاتی که قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم رخ داد، به تشریح وضعیت کنونی دانشگاه و توضیح فشارهای اعمال شده بر دانشجویان که در مراسمات بزرگداشت کیانوش آسا شرکت کرده بودند پرداختند. کامران آسا، برادر شهید آســـا، ضمن ابراز تاسف از برخوردهــای حذفی و ناعادلانه با دانشجویان، با یادآوری خاطراتی از شهید آسا، بر پیگیری پرونده اش تا محاکمه و مجازات عاملان و آمران این جنایت تاکید کرد و آن را بزرگترین هدف خانواده عنوان نمود.
کامران آسا با اشاره به اینکه هیچ فشاری از سوی نهادهای رسمی و یا گروه های غیر قانونی نخواهد توانست مانع از پی گیری پرونده و اجبار خانواده آسا به سکوت شود، افزود: کیانوش، دانشجویی نخبه بوده که تنها به دلیل شرکت در راهپیمایی مسالمت آمیز، هدف گلوله قرار گرفته و بعد ازآن با انتقال به مکانی نامعلوم مانع از هر گونه کمکی به او شده اند و هیچ جوابی در این زمینه تاکنون به خانواده داده نشده است. او همچنین تأکید نمود که عاملان شهادت کیانوش در هر پست و مقامی باید در پیشگاه ملت، جامعه دانشگاهی و با حضور خانواده او محاکمه و مجازات گردند.
در ادامه، دانشجویان سبز علم و صنعت با تاکید بر مواضع مسالمت آمیز خود و پایداری در راه سبز امید، تلاش برای ایجاد فضای نقد و نقادی در دانشگاه، آزادی دانشجویان در بند، تلاش برای لغو احکام بی پایه و اساس کمیته انضباطی و از بین بردن فضای امنیتی- پادگانی در دانشگاه را از مهمترین اهداف خود در این برهه زمانی عنوان کردند.

در پایان این دیدار صمیمانه، دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت خطاب به خانواده ی آسا اظهار داشتند: "خون کیانوش در رگ های تک تک دانشجویان بیدار ایرانی جریان داشته و نام و یادش برای همیشه در نزد آنان زنده خواهد بود و تا روزی که زنده اند در راه کیانوش که همانا راه صلح و آزادی است قدم برخواهند داشت." در پایان مراسم نیز، خانواده ی شهید آسا از دانشجویان حاضر خواستند تا حامل سلام گرمشان برای اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت باشند.

دانشجویان سبز دانشگاه علم و صنعت ایران
آبان 1389

رژیم حکم اعدام 127 افغانی را صادر کرده است

سایت العربیه: محمد امان امین معاون بخش کنسولی وزارت خارجه افغانستان امروز سه شنبه اعلام کرد ایران از تحویل اجساد اعدامیان افغانی خودداری می کند.

محمد امان امین که در مجلس سنای افغانستان سخنرانی می کرد افزود: دستگاه قضائی ایران اخیرا حکم اعدام 127 افغانی را صادر کرده است.

این در حالی است که سازمان جهانی عفو بین الملل بارها از اعدام پناهجویان افغان در ایران ابراز نگرانی كرده است .

در بیانیه های جهانی عفو بین الملل آمده است که مقامات کشور ایران باید روند محرمانه اعدام پناهجویان افغان را پایان دهند.

وزیر امور خارجه افغانستان پیشتر گفته بود كه در ایران در حدود 3000 افغانی به اتهام ارتکاب جرایم مختلف در زندانهای اين كشور به سر می برند.

گفتنی است که بر اثر جنگهای مستمر و فقر شدید در افغانستان بیش از 3 میلیون پناهنده این کشور در ایران بسر می برند.

اخراج يک دانش آموز بهايی از دبيرستانی در ساری

خبرگزاری هرانا سحر ثابتیان دانش آموز بهایی به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از دبیرستان اخراج شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، يك دانش آموز بهايي به نام " سحر ثابتيان " كه در حال تحصيل در دبيرستان الزهراء شهرستان ساري بوده است بيش از يك هفته است از روز يك شنبه 9 آبان ماه از دبيرستان مذكور اخراج و از تحصيل محروم شده است. گفتنی است، دليل اخراج نامبرده ، پاسخ به اهانت هاي دبير ديني به عقايد و باورهاي مذهبي اش ذكر شده است .

پدر این دانش آموز در نامه ای به ریاست کل آموزش و پروش استان مازنداران نسبت به اخراج فرزندش اعتراض کرده و حق تحصیل وی را مغایر با حقوق شهروندی دانسته است.

وی در این نامه می گوید:" روز شنبه مورخ 8 آبان 89 ساعت درس "دینی و زندگی" معلم مربوطه نسبت به دین و عقاید مذهبی دخترم بی حرمتی کردند، دخترم با اجازه معلم و در نهایت ادب و احترام، فقط پاسخگوی سوالت ایشان بوده و هیچ عمل خلاف قوانین مدرسه، انجام نداده اند. فردا همان روز یعنی یک شنبه از سر جلسه امتحان درس "آمار" ایشان را به دفتر مدرسه احضار نمودند، و طی یک تماس تلفنی با خانواده اضهار داشتند: "بیائید دخترتان را با پرونده ببرید. ایشان از مدرسه اخراجند"

اعتیاد به سیلی ویرانگر در کشور تبدیل شده است

خبرگزاری مهر: قائم‌ مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه مواد مخدر و اعتیاد در کشور به سیل ویرانگری برای جمعیت بی ‌پناه تبدیل شده است، گفت: امروزه مواد مخدر جزء آسیب‌های اجتماعی مزمنی است که امنیت ملی کشور را تهدید می ‌کند.

خانواده حداد عادل صداو سیما را قرق کردند

سایت حکومتی ریشه: اعضای شورای راهبردی شبکه سه سیما به پیشنهاد علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه و موافقت دکتر علی دارابی معاون سیما انتخاب شده اند. اعضای شورای راهبردی شبکه های قرآن و معارف و شبکه آموزش به همراه شبکه های یک و سه معرفی شدند.

به گزارش خبر و به نقل از روابط عمومی معاونت سیما؛ اعضای شورای راهبردی شبکه یک که به پیشنهاد مهدی فرجی، مدیر شبکه و موافقت دکتر علی دارابی معاون سیما انتخاب شده اند؛ خانم دکتر جمیله علم الهدی، حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی، دکتر حسین مظفر، دکتر محسن اسماعیلی، دکتر حسن خجسته، دکتر محسن پرویز و محمدرضا جعفری جلوه می باشند.

اعضای شورای راهبردی شبکه سه سیما که به پیشنهاد علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه و موافقت دکتر علی دارابی معاون سیما انتخاب شده اند؛ دکتر فهیمه فرهمندپور، حجت الاسلام سیدمصطفی میرلوحی، دکتر رضا روستاآزاد، دکتر بهمن کارگر، دکتر فریدالدین حدادعادل فرزند جناب حداد عادل ، محمد احسانی زاده و حسن گروسی می باشند.

اعضای شورای راهبردی شبکه قرآن و معارف سیما که به پیشنهاد سیدباقر پیش‌نمازی مدیر شبکه و موافقت علی دارابی معاون سیما انتخاب شده‌اند؛ زهرا راستی (مدیر حوزه‌های علمیه خواهران منطقه یک کشور)، حجت الاسلام حمید محمدی (قائم‌مقام قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی (نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسن نبوی (معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه)، حجت‌الاسلام علی ثمری (محقق و کارشناس امور دینی)، حجت‌الاسلام محمد شیخ‌الاسلامی (مدیر هماهنگی امور معارفی معاونت سیما)، مهدی قره‌شیخ‌لو (قاری و داور بین‌المللی و رئیس سازمان دارالقرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامی)، سعید حدادیان (مدیر دفتر ادبیات آیینی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه) و محمدحسین محمدزاده (مدیر رادیو قرآن) هستند.

اعضای شورای راهبردی شبکه آموزش سیما که به پیشنهاد رضا پورحسین مدیر شبکه و موافقت علی دارابی معاون سیما انتخاب شده‌اند؛ طیبه ماه‌روزاده (دانشیار گروه فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه الزهرا(س)، مشاور وزیر علوم و تحقیقات در امور زنان و خانواده و مدیر دبیرستان فرهنگ) و همسر جناب حداد عادل حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان (استاد دانشگاه و معاون وزیر آموزش و پرورش)، لطف‌الله فروزنده (استاد دانشگاه و معاون توسعه، مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری)، محسن چینی‌فروشان (مدیر سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، علی‌اصغر غلامرضایی (معاون آموزش و پژوهش سازمان صدا و سیما)، محسن حبیبی (مدیرکل نظارت و ارزیابی سیما) و مهدی حاجی‌سیاری (مدیرکل آموزش و پژوهش سیما) هستند.

کمیته بین المللی: نگذاریم شهلا جاهد اعدام شود

کمیته بین المللی علیه اعدام

جمهوری اسلامی میخواهد شهلا جاهد را اعدام کند. نگذاریم این زن جوان اعدام شود!

شهلا جاهد ٨ سال است در بند ویژه زندان اوين در تهران با کابوس اعدام زندگي ميکند و اکنون لاریجانی رییس قوه قضاییه حکم قصاص (اعدام) شهلا جاهد را به اجرای احکام در دادسرای جنایی تهران ارسال کرده است و هر آن ممکن است شهلا را بکشند. شهلا جاهد را بارها تا پای چوبه دار بردند اما بدلیل توجه وسیع افکار عمومی در ایران و اعتراضات گسترده بین المللی، موفق به اعدام او نشدند. اکنون جمهوری اسلامی تصمیم به اعدام او گرفته است تا نشان دهد که اگر سکینه را بدلیل فشارهای بین المللی نمیتواند اعدام کند، هنوز قدرت! اعدام زن دیگری را دارد. میخواهد شهلا را اعدام کند تا بگوید تسلیم فشارهای بین المللی نشده است. دنیا باید بلند شود و مانع اعدام شهلا شود.

شهلا یک پرستار بود و عاشق فوتباليست معروف ايرانی ناصر محمد خانی شد و این دو نفر زندگی مشترک مخفی را با هم در آپارتمانی در تهران شروع کردند. ناصر محمد خانی همزمان همسر لاله سحرخیزان بود و لاله در مهرماه سال ٨١ در تهران به قتل میرسد، در حاليکه ناصر برای مسابقه فوتبال به آلمان رفته بود و شهلا در رابطه با اين قتل دستگير ميشود.

قبل از اينکه تحقيقاتي انجام بشود و چيزي اثبات شود در رسانه های حکومتی شهلا را به عنوان قاتل معرفی کردند و او را در زندان مخفی و مخوف اطلاعات زير بازجوئی همراه با شکنجه بردند. شهلا چند سال قبل در تماسی تلفنی از زندان به من گفت: "چندين روز و چندين هفته زير بازجوئی بودم. هر کاری ميتوانستند با من کردند. تا پای مرگ شکنجه ام کردند٬ تحقيرم کردند، هفته ها آزارم دادند و بالاخره مجبورم کردند آنچه را که آنها ديکته ميکنند٬ بگويم. حتي تهديدم کردند که دختر کوچکی از اقوام مرا که همچون فرزند من بود٬ به آنجا آورده و به او آزار ميرسانند... براي اينکه دست از سرم بردارند٬ هر آنچه آنها ميحواستند را "اقرار" کردم. بعد از اینکه شکنجه ها تمام شد در دادگاههای بعدی اعتراض کردم و اتهام قتل را رد کردم اما کسی گوشش بدهکار نیست".

وکيل پرونده شهلا، عبدالصمد خرمشاهي، همواره گفته است اين پرونده ده ايراد حقوقي دارد. از جمله در محل قتل سيگاري نيمه کشيده پيدا شده و شهلا اصلا سيگاری نيست. ضربه های چاقو توسط يک نفر چپ دست زده شده و شهلا با دست راست کار ميکند٬ جسد را بعد از به قتل رساندن٬ لباس تميز پوشانده اند و اين از عهده شهلا برنمی آيد در رسيدگي ابتدائی به اين پرونده، شاهد يك بررسی شفاف نبوديم و ايرادات شكلی و ماهوی زيادی از ابتدا در پرونده وجود داشت. تحقيقات اوليه به صورت كامل انجام نشد، شهود و مطلعين حاضر نشدند، بررسی هایي علمی صورت نگرفت و از سوی ديگر رسيدگی با سرعت انجام شد و ... معاینه پزشکی از لاله نیز نشان داد که احتمالا قبل از اینکه لاله به قتل برسد به او تجاوز شده است.

اما سیستم قضائی رژیم، تصمیمش را قبل از بازجوئی و اثبات چیزی گرفته بود. قصد داشت شهلا را قاتل معرفی کند و از این اقرار استفاده کرد و شهلا را به اعدام محکوم کرد.

دادگاه شهلا به یکی از جنجالی ترین دادگاهها تبدیل شد و همگان از زبان شهلا شنيدند که به زور شکنجه و تهديد از او اعتراف گرفته اند. شهلا جاهد در اين دادگاه از رفتارهاى وحشيانه در زندان و بى عدالتى موجود در دادگاه انتقاد کرد و گفت که قربانى ميشود تا اصل پرونده قتل مورد بررسى قرار نگيرد.

شهلا يک زن جوان٬ باهوش و علاقمند به هنر و شعر است. او در زندان شعر ميگوید و بدليل خصوصیات و توانائی هایش مورد احترام زنان زنداني است. در سالهای قبل فعالیت گسترده ای علیه حکم اعدام شهلا در ایران و در سطح بین المللی انجام گرفته است. از جمله از زندگي او فيلمي تهيه شده بنام "کارت سرخ" که در رسانه هاي بين المللي نشان داده شده و در برخی فستیوال ها از جمله در هلند به نمایش درآمده است.

شهلا جاهد قربانی یک رژیم جنایتکار و زن ستیز است. نباید بگذاریم او را اعدام کنند. نباید اجازه دهیم که بخاطر شکست رژیم در پرونده سکینه، شهلا را قربانی کند. با همان قدرتی که برای سکینه فعالیت کردیم و با همان گستردگی باید دست به کار شویم و جمهوری اسلامی را در این پرونده نیز عقب بنشانیم.

مینا احدی
سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام
٨ نوامبر ٢٠١٠

اینجا گاوميش آباد است، تكه ‌ای از شهر اهواز

ایسنا: فكر نكنيد اين جا خيلي دور است! آن طرف رودخانه، روبه‌روي همين منطقه مسكوني گلستان، روبه‌روي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز، از اين طرف رودخانه نمي‌بينيمش ولي هست، تكه‌اي از شهر اهواز، تكه‌ي تكه‌پاره‌اي از اهواز، گاوميش‌آباد. (عکسها در پائین گزارش)

گاوميش‌آباد در حاشيه‌اي خاكستري چسبيده به اهواز. كوچه‌هاي لجن‌آلود، آسمان دودزده، هواي بدبو، و مردم در اين كوچه‌ها مي‌روند و مي‌آيند و زندگي مي‌كنند، و گاوميش‌ها در اين كوچه‌ها مي‌روند و مي‌آيند...

گله‌هاي گاوميش‌هاي تنومند آن قدر عادي در كوچه‌ها راه مي‌روند كه جاي تعجب باقي نمي‌ماند! و زير ثم‌هاي سنگينشان، لجن‌ها لگد مي‌شوند و بچه‌هاي توي لجن‌ها بازي مي‌كنند، اين چهره گاوميش آباد اهواز است.

خانه اول كوچه اول گاوميش‌آباد، طويله تاريكي دارد با گاوميش‌هاي تيره، پيرزن صاحب‌خانه به سر و روي گاوميش‌ها دست مي‌كشد و حرف مي‌زند، فارسي نمي‌داند ولي از سر و ته حرف‌هايش اين بر مي‌آيد كه: مواظب باشيد لگد نخوريد!

نوه‌هاي كوچك پيرزن، دنبال او به طويله دويده‌اند و بازيگوشي مي‌كنند و توي دست و پاي گاوميش‌ها مي‌پلكند، كف طويله پوشيده از كاه و پِهِن است و دمپايي‌هاي بچه‌ها فرو مي‌رود، بچه‌ها باگاوميش‌ها بازي مي‌كنند و گاوميش‌ها از سر بي‌حوصلگي سر و گردني تكان مي‌دهند و با هر تكان، مگس‌ها را توي هوا پرت مي‌كنند.

مدفوع گاوها، آشغال، دود، عبور گاوميش‌ها، بوي سنگين، بعد، با همه اينها نمي‌شود فهميد اين مردم چه جور اين‌جا زندگي مي‌كنند؟ اين بچه‌ها چه جور اين‌جا بازي مي‌كنند؟ اين‌جا چه جور مي‌شود دوام آورد؟

سطح خيابان‌هاي گاوميش‌آباد آسفالت نيست؛ احتمالاً زمين خاكي است كه زير لايه‌هاي كاه و پهن و زباله رفته است و بايد براي هر قدم روي اين سطح راه رفت و آن بالا هم آسمان در محاصره سيم‌هاي برق غيرمجاز دارد خفه مي‌شود.

زندگي در گاوميش‌آباد در جريان است، خيلي معمولي، گاوها در خيابان‌ها در كنار مردم راه مي‌روند و از كنار شهروندان رد مي‌شوند، در كوچه‌اي دو زن با هم حرف مي‌زنند و در عبورند و گله گاوميش‌ها در كنارشان سنگين و بي‌تفاوت رد مي‌شوند، جلوتر دو زن ديگر جلوي خانه‌اي ايستاده‌اند و مي‌خندند، انگار همه چيز اين جا عادي است، جاي شگفتي نيست؟!

در فلزي يكي از خانه‌ها باز است، صداي خنده و بازي و شلپ شلپ آب مي‌آيد، توي حياط در وان زنگ‌زده‌اي، بچه‌ها آب‌بازي مي‌كند، آب توي وان تيره و چرك و كثيف است، بچه‌ها تن خيس و آفتاب خورده‌شان را به آب مي‌زنند و از خنكي‌اش كيف مي‌كنند. پشت سرشان چند قدم عقب‌تر سايه‌بان طويله گاوميش‌ها سايه انداخته، بوي متعفني به موهاي خيس بچه‌ها مي‌چسبد.

زن عموي بچه‌ها آب مي‌پاشد و پابرهنه كف خاكي و كلوخي حياط را جارو مي‌زند. روبه‌روي طويله، كنار ديوار اتاق‌هاي كوچك خانه مادربزرگ خانواده نشسته و بساط چاي را راه انداخته است. كوچكترين نوه، خيس و برهنه به آغوش او مي‌رود، مگسي بالاي لب بچه جا خوش كرده است. خواهر و برادر بزرگتر او از سر و كول هم بالا مي‌روند، كاه ريزه‌هاي توي وان كثيف به موهايشان چسبيده است، بعد مي‌روند و از سكوي كوچك كنار طويله بالا مي‌روند، گاوميش‌هاي تنبل رو بر مي‌گردانند.

كوچه‌هاي گاوميش‌آباد همه يك ريخت و قيافه‌اند، جابه‌جا تلي از زباله را جلوي خانه‌ها آتش زده‌اند و دود خاكستري در هوا پيچيده، آشغال‌هاي خورده و ريزه مثل سنگفرش از اين سر خيابان تا آن سر خيابان ريخته و مردم براي رد شدن از روي هر قوطي و بطري و كيسه پاي خود را قدري بلند مي كنند و مي‌گذرند.

خانه‌هاي خيابان‌هاي گاوميش‌آباد دو سو دارد، يك طرف حياط اتاق‌ها، يك طرف ديگر سايه‌بان طويله. مردم و گاوميش‌هايشان روبه‌روي هم و در يك حياط زندگي مي‌كنند، چشم در چشم!

در خانه ديگري، زني با چنگك و بيل، گوني‌ها را از تل كاه پر مي‌كند، دست‌هاي او زمخت و كاركرده و چهره‌اش آفتاب‌سوخته و چشم‌هايش خسته، اين شمايل زني بود در گوشه‌اي از كنار اهواز.

در همان خيابان و كمي جلوتر در وسعتي گسترده، لجن و آشغال حوضي متعفن شده است؛ بچه‌ها با بي‌تفاوتي و خيلي معمولي از كنارش مي‌گذرند، مثل بچه‌هاي گلستان و كيان‌پارس روپوش مدرسه و كوله‌پشتي‌هاي رنگي كوچك دارند ولي اين‌جا كجا و آن‌جا كجا؟

به جز گاوميش‌ها كه عابران سهمگين و سنگين اين خيابان‌ها هستند، سگ‌ها هم براي خودشان ول مي‌گردند و در سايه ديوارها لم مي‌دهند، از كنار مردم مي‌گذرند و مردم از كنارشان مي‌گذرند.

جلوتر، پيرمردي در خانه‌اي بلوكي را باز مي‌كند، دشداشه سفيد و تميزش از دور پيداست، او و زن بيمارش تنها زندگي مي‌كنند. كف حياط خانه‌شان را سنگ‌ريزه ريخته‌اند و آفتاب روي سنگ‌ريزه‌ها مي‌تابد. آنها گاوميش‌ ندارند، نه پول خريدنش را دارند و نه جان و توان نگهداريش را، به سختي روزگار مي‌گذارنند.

در اتاقي كه همه خانه آن‌هاست اسباب و اثاثيه محقري چيده‌اند ولي همه چيز اتاق پاكيزه و به طرز غم‌انگيزي ساكت است، آنها فرزندي هم ندارند. زن به اصرار و با فارسي دست و پا شكسته مي‌خواهد كه يك جوري كميته امداد به وضع آنها برسد، مي‌گويد كه در همين اتاق آشپزي مي‌كند و نفس كشيدن برايش در هواي خفه دشوار مي‌شود.

در خيابان ديگري، چند كودك دبستاني جلوي خانه‌اي معركه گرفته‌اند، بچه‌ها كبوتر سربريده‌اي را به طنابي بسته‌اند و بازي مي‌كنند، دختركي با چشمان براق مي‌خندد، انگار از هيچ چيز نمي‌ترسد. گل‌هاي زرد دمپايي‌هاي بنفش او در كوچه مي‌دوند، دنبال او كشيده مي‌شوي. درب خانه آنها باريك و آبي است، در را باز مي‌كند و كبوترهاي برادر بزرگتر پر مي‌زنند.

صداي بق‌بقوي كبوترها در حياط خانه كوچك موج مي‌زند، در آشپزخانه بي ‌در و پيكر خانه قابلمه گوجه و باميه روي اجاق قل مي‌زند و روي ديوار بلوكي قلبي كشيده‌اند و خرت و پرت‌هاي آشپزخانه در گوشه‌اي ديگر روي هم تلنبار است، زندگي است ديگر، به همين سادگي.

در كوچه بعدي، دانش‌آموزان از كنار تل آشغال‌ها و كوه كاه‌هاي جلوي خانه‌ها لي‌لي‌كنان به مدرسه مي‌روند و از لاي در نيمه باز خانه‌ها، بچه‌هاي كوچك‌تر سرك مي‌كشند؛ دختركان پابرهنه با موهاي بافته و ژوليده، پشت سرشان توي حياط، گاوميش‌هاي طويله خميازه مي‌كشند.

آخر خيابان، دختر جواني گله گاوميش‌ها را به رودخانه مي‌برد و دامن آبي‌اش در تيرگي هولناك گله، موج مي‌خورد.

گاوميش آباد، تكه‌اي واقعي از شهر اهواز است، حقيقتي واضح كه نمي‌شود گفت نيست، نمي‌شود پشت نخل‌هاي دانشگاه و آپارتمان‌هاي مسكوني آن طرف رودخانه قايمش كرد، گاوميش آباد وجود دارد.

تخريب کاخ تاریخی فیلیه خرمشهر توسط يک نهاد نظامی

ایسنا: درپي تخريب کاخ تاریخی فیلیه خرمشهر توسط يک نهاد نظامي، اداره کل روابط عمومي، امور فرهنگي و اجتماعي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز اطلاعيه‌اي صادر كرد.

در اين اطلاعيه آمده است: به‌دنبال اطلاع سازمان ميراث فرهنگي از قصد يک نهاد نظامي در استان خوزستان براي تخريب بناي تاريخي شيخ خزعل (مشهور به قصر فيليه) بلافاصله مکاتبات و اقدامات لازم براي جلوگيري از اين امر آغاز شد و استانداري خوزستان و فرمانداري خرمشهر نيز در جريان قرار گرفتند. نظر به اهميت موضوع و ضرورت جلوگيري از اين اقدام، فرمانداري خرمشهر وارد عمل شد و نهايت تلاش خود را جهت متوقف كردن تخريب بناي يادشده آغاز كرد؛ اما متأسفانه به‌واسطه توسل اين نهاد نظامي به نيروي قهريه، موفقيتي حاصل نشد.

پس از وقوع اين امر، سازمان ميراث فرهنگي از طريق مبادي ذي‌ربط قضايي، پي‌گيري‌هاي حقوقي لازم را انجام داد و نسبت به اقامه شکايت عليه نهاد نظامي مزبور اقدام كرد و حتا موضوع را به ستاد کل نيروهاي مسلح نيز منتقل کرد. اين اتفاق در حالي رخ داد که سازمان ميراث فرهنگي در سال گذشته، ده‌ها ميليون تومان براي مرمت اين بناي تاريخي هزينه كرده است.

بناي يادشده در سال 1379 به شماره 2845 در فهرست آثار ملي ثبت شده بود و در دو سال اخير، برنامه‌هاي مرمتي گسترده‌اي براي آن تدارک ديده شده بود که به هنگام تخريب نيز در حال اجرا بوده است.

اگرچه اين واقعه‌ي ناگوار جبران‌پذير نخواهد بود، اما بديهي است سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با توجه به طرح شکايت قضايي عليه نهاد نظامي مزبور، موضوع را تا حصول نتيجه، با جديت تمام پي‌گيري خواهد كرد.

خودروی ملی با موتور فرانسوی و گيربكس آلمانی

روزنامه سیاست روز: بومي سازي و ملي سازي در صنعت به ويژه در حوزه خودرو همواره يكي از ايده ها و آرزوهاي خودروسازان كشور بوده است. در اين راستا طي سالهاي متمادي به ويژه در دهه اخير، خودروسازان ايراني در بخشهاي مختلف سعي كرده اند به هر نحوي كه شده گامي در زمينه توليد يك محصول ملي برداشته و نام خود را در اين وادي به عنوان توليد كننده يك برند ملي به ثبت برسانند.
اما توليد چنين محصولي طي سالهاي اخير در كشور اصولا با مفاهيم مورد قبول جهاني تا حدودي متفاوت بوده است. بايد قبول كرد كه عملكرد مجموعه هاي خودروسازي صنعتي داخلي در طول اين سالها نتوانسته دستاوردي واقعا ملي و بومي را به همراه داشته باشد. بر اين اساس اصولا برند ملي ما معطوف به توليد محصولاتي شده كه تنها بخشي از محصول نهايي آن توسط كارشناسان و متخصصان داخلي طراحي و توليد شده است و همواره ردي از برندهاي خارجي در اين توليدات بر جاي مانده است.
يكي از محصولاتي كه چندي پيش در حوزه خودروهاي سنگين و تجاري به عنوان يك خودروي ملي معرفي و رونمايي شد، كاميون " كاوه"، از مجموعه صنعتي سايپا ديزل بود. از حدود دو سال و نيم قبل اين گروه صنعتي به دنبال توليد يك كشنده ملي برآمد تا بر مبناي آن بتواند بخشي از تقاضاي موجود در بازار خودروهاي تجاري را به خود اختصاص داده و علاوه بر آن محصولي به نام خود را به بازارهاي خارجي صادر كند. شركت مذكور بنا به سفارش وزارت صنايع و معادن موظف شده بود كه توليد خودرويي تجاري را در دستور كار خود قرار دهد.
اما امروز با به توليد رسيدن محصول مذكور، اين سوال مطرح است كه آيا واقعا مي توان نام ملي را براي كاميون كاوه به كار برد يا خير؟
خودروي سنگيني كه به عنوان برند ملي سايپا ديزل رونمايي و معرفي شد، محصولي است كه موتور آن مربوط به شركت رنو فرانسه و گيربكس اين محصول نيز از آن شركت ZF آلمان است. اما غير بومي بودن قطعات اين محصول محدود به موتور و گيربكس نيست، چرا كه برخي از ديگر قطعات كشنده ملي كاوه نيز متعلق به شركتهاي صنعتي خارجي است.
"علي ملك"، مدير عامل اسبق سايپا ديزل در مراسم رونمايي از اين محصول جديد مطرح كرد كه خارجي بودن بسياري از قطعات و حتي موتور كاميون كاوه هيچ خدشه اي به ملي بودن آن وارد نمي سازد چرا كه هم اكنون اين شيوه در ميان تمام صنعتگران خودروهاي تجاري دنيا روشي پذيرفته شده است به طوري كه ديگر يك توليد كننده كاميون، خود سازنده تمام قطعات يك محصول كامل نيست.
به گفته اين مسئول؛ طراحي اتاق اين كاميون توسط نيروهاي متخصص داخلي براي اينكه محصول مذكور را ملي بناميم كفايت مي كند.
بر مبناي اين امر مي توان مطرح كرد كه متخصصان مجموعه صنعتي مذكور حدود دو سال و نيم زمان خود را تنها براي طراحي اتاق يك محصول جديد صرف كرده است. البته مطرح مي شود چيني ها در طراحي اتاق محصول مذكور نيز دخيل بوده اند.
اين در حاليست كه مسئولان سايپا ديزل توليد كاميون كاوه را حاصل كار و فعاليت شبانه روزي كارشناسان و متخصصان اين مجموعه صنعتي مي نامند.
در واقع اتاق اين محصول ملي نيز به نوعي نام خارجي ها را گرو مي كشد. بر اين اساس چگونه مي توانيم به خودمان بقبولانيم كه كاوه يك محصول ملي است؟
آيا قرار است باز هم چشممان را بسته و با زدن مهر ملي به يك محصول غير ملي، خودمان را به بيراهه بزنيم؟
آيا با اتكا به توليد چنين محصولاتي واقعا مي توانيم مدعي آن باشيم كه صنعت خودروسازي ايران متحول شده است؟
از سوي ديگر نگاهي به صنعت خودروسازي جهان و محصولات توليد شده در شركتهاي خودروسازي، به نوعي استدلال و اظهارات مسئولان سايپا ديزل را تحت الشعاع قرار مي دهد.
چرا كه قالب خودروهاي توليد و عرضه شده از سوي شركتهاي مختلف و مطرح جهان محصولاتي هستند كه علاوه بر اتاق و قطعات، موتوري با برند مجموعه سازنده را دارا مي باشند. نه اينكه به واسطه طراحي اتاق، با تبليغات گسترده از عرضه يك محصول جديد با برند ملي خبر دهند و خود را كاميون ساز خطاب كنند.
اصولا پديده جيند ويچر به غير از خودروسازان ايراني در ديگر مجموعه هاي خودروسازي جهان (خودروهاي سنگين و تجاري) به اين شكل داراي معنا و مفهوم نيست. در شركتهاي سازنده مطرح خودروهاي سنگين دنيا روش جيند ويچر براي توليد يك برند اصولا نه مورد تاييد است و نه به كار گرفته مي شود. با اين حال ما اصرار داريم با توليد محصولي كه تنها حدود 30 درصد آن طراحي و ساخت داخل است، اعلام كنيم موفق به توليد يك محصول جديد و ملي شده ايم.
هر چند كه مسئولان سايپا ديزل اعلام كرده اند كه قصد دارند ميزان ساخت داخل كاميون كاوه را از 30 درصد به 60 درصد افزايش دهند.
در اين خصوص شايد بهتر آن بود كه مسئولان اين مجموعه صنعتي كمي بيشتر تعلل مي كردند و با افزايش سهم داخل سازي قطعات كشنده كاوه، آن را به عنوان محصولي ملي معرفي مي كردند. به هر حال ملي خطاب كردن محصولي با 60 درصد تجهيزات توليد شده در داخل كشور، قابل قبول تر از نام گذاري خودرويي با حدود 30 درصد تجهيزات داخلي است.
گفتني است كه توليدكنندگان و سازندگان اين خودروي سنگين مدعي آن هستند كه محصول آنها از لحاظ كيفي چيزي كمتر از محصولات مشابه خارجي نداشته و توانايي رقابت در بازارهاي بين المللي را دارد.
در اين خصوص بايد به اين آقايان متذكر شد كاميوني كه موتوري از فرانسه و گيربكسي از آلمان را به يدك مي‌كشد، مسلما محصولي كيفي است و بايد هم قدرت رقابت با خودروهاي مشابه خارجي را داشته باشد.
به هر حال بايد قبول كرد كه كاوه يك توليد ملي نيست. يعني نمي توان به راحتي از كنار حضور پررنگ شركتهاي صنعتي خارجي در اين محصول گذشت و نام كاميون ملي را بر آن نهاد. شايد بهتر آن باشد كه خودروسازان كشور به نگاه مقطعي به صنعت و بازار كشور، سعي كنند واقعا نام خود را به عنوان يك توليد كننده خودروهاي سنگين در عرصه بين الملل به ثبت برسانند.
اما خودروي تجاري مذكور قرار است با قيمت حداكثر 100 ميليون تومان به بازار عرضه شود. براين اساس مسئولان سايپا ديزل اعلام كردند با نظارت بر عرضه بازار محصول مذكور، اجازه افزايش قيمت اين كاميون را نخواهند داد.
گفتني است كه كشنده كاوه قرار است در دو مدل 4*6 با توان كشش 70 تن و همچنين مدل 4*2 با توان كشندگي 56 تن توليد و عرضه شود. مخزن سوخت كاميون مذكور 400 ليتر است كه گفته مي شود تا 470 ليتر نيز قابل افزايش است. بنا به اظهارات مجريان طرح كاميون ملي، موتور اين خودرو استاندارد آلايندگي يورو سه داشته و قابليت ارتقاء تا يورو پنج را نيز دارد.

سکته استاد بازنشسته شده دانشگاه تهران

روزنامه مردمسالاری: غلامحسین زرگری نژاد استاد سابق دانشگاه تهران که جزو بازنشسته شده های اخیر است، روز یکشنبه سکته کرد. این استاد که سالها دردانشگاه تهران بود، اخیرا و در جریان تغییرات اخیر بازنشست شده بود. وی که معتقد بود با داشتن امتیازات رتبه استادی وی را ندادند اخیرا وکیل گرفته و در این باره دنبال رایزنی بود. زرگری نژاد در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات مشغول به کار شده و هفته ای دو روز در آنجا تدریس می کرد. وی در حال حاضر در بیمارستان فیروزگر بستری است.

حکم هفت سال زندان، دو سال پس از بازگشت به ایران

خبرگزاری هرانا - در ادامه صدور احکام زندان و دستگیری فعالان سیاسی و مدنی در کردستان، یکی از اهالی "نوبار" بوکان بازداشت و همچنین یک شهروند دیگر به هفت سال زندان محکوم شد.

به گزارش سایت کردستان و کردنیوز، دادگاه انقلاب شهر سنندج هفته گذشته "هیوا مینوی" فرزند عبدالله و از اهالی روستای "دەرەتفی" مریوان را به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به هفت سال زندان محکوم نمود. گفته می شود که نامبرده حدود دو سال پیش و به دنبال یک سال عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون به ایران بازگشته و طی دو سال گذشته هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشته است.

از سوی دیگر منبع مذکور از بازداشت یک تن در بوکان به اتهام احتمالی همکاری با احزاب کردی خبر داد.

روز پنج شنبه مورخ 13 آبان ماه، ماموران اداره اطلاعات بوکان با هجوم به منزل شخصی "فتاح اسماعیل زاده"، اقدام به بازداشت وی نمودند.

تاکنون از محل نگهداری و وضعیت این شهروند کرد اطلاعی به دست نیامده است.

با قطع کمک بنیاد شهید، دیگر قادر به تهیه دارو نیستم

سایت کلمه: روزنامه جمهوری اسلامی نامه یک جانباز جنگ تحمیلی درباره وضعیت معیشتی وی را به چاپ رسانده است.

در بخشی از این نامه آمده است:

اینجانب در سال ۱۳۶۵ در مناطق جنگی مجروح شیمیایی شدم و با گذشت ۲۴ سال بخاطر عوارض ناشی از مجروحیت شیمیایی مشکلات عدیده‌ای را متحمل شدم. قبلا هزینه‌های درمانی و داروئی ما از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران تامین می‌شد، ولی مدتی است حمایت بنیاد در این زمینه از ما قطع شده و لذا با حقوق اندک قادر به دریافت داروی مورد نیاز از بازار آزاد نیستم. وقتی هم که در این باره به مسئولان امر مراجعه می‌کنیم جوابگو نیستند!

روزي که دکتر حسين فاطمي تيرباران شد

مهمترين رويدادهاي ايران:
دكتر حسين فاطمي روزنامه نگار و وزير امورخارجه دولت دكتر مصدق 18 آبان 1333 تير باران شد. وي كه محكوميتش چند روز پيش از اين تاييد شده بود هنگام اعدام 34 ساله بود. حكم دادگاه نظامي پس از تاييد و امضاي شاه به اجرا درآمد.

دكتر فاطمي در 1299 در نائين اصفهان به دنيا آمده بود و پدر و پدر مادرش روحاني بودند. وي كار روزنامه نگاري را با نوشتن مطلب براي نشريه برادرش آغاز كرده بود و در سال 1328 پس از تاسيس جبهه ملي به آن پيوسته و مورد توجه دكتر مصدق قرار گرفته بود. فاطمي سپس با انتشار باختر امروز آن را عملا به صورت روزنامه ناشر افكار جبهه ملي درآورده و در دوره هفدهم، از تهران به نماينگي مجلس انتخاب شده بود. در بهمن ماه 1330 درمراسم پنجمين سال مرگ محمد مسعود ناشر مرد امروز كه در خيابان اكباتان به قتل رسيده بود هدف گلوله مهدي عبدخدايي 14 ساله و عضو جمعيت فدائيان اسلام قرار گرفته و مجروح شده بود. وي تا پايان عمر از عوارض اين زخم مي ناليد.

دكتر فاطمي كه از خارج دكترا گرفته بود پس از مدتي كه دستيار دكتر مصدق بود به سمت وزير امور خارجه ايران منصوب شده بود. وي خروج شاه از كشور در مرداد ماه 1332 را به دليل اين كه قبلا شوراي سلطنت را تشكيل نداده بود و نيز بدون برنامه از پيش تنظيم و اعلام شده وطن را ترك كرده بود، فرار اعلام داشت و به سفارتخانه ها دستور داد كه با او تماس نگيرند.

فاطمي 25 مرداد 1332 در كودتاي مقدماتي سرهنگ نصيري (بعدا ارتشبد و پس از انقلاب اعدام شد) دستگير اما موفق به فرار شد. روز 28 مرداد در خانه دكتر مصدق بود و چون مي دانست كه شاه دشمن خوني اوست، پس از به محاصره درآمدن خانه، از آنجا فرار كرد و پنهان شد و تا اسفند همان سال كه در خانه اي در كوچه رضائيه منشعب از ميدان تجريش دستگير شد هر چند وقت در يك خانه پنهان بود.

همسايه آن خانه به تصور اين كه يك توده اي ريش گذارده و خود را به بيماري زده و در آنجا پنهان گرديده جريان را اطلاع داد و ماموران فاطمي را گرفتند و به فرمانداري نظامي بردند كه در آنجا چند نفر (گويا با نقشه قبلي برخي مقامات) وي را هنگام انتقال تحت الحفظ از ساختماني به ساختمان ديگر چاقو زدند!! و مجروح كردند. محاكمه دكتر فاطمي غيرعلني انجام گرفت و كسي جز اعضاي محكمه نتوانست حرفهاي او را بشنود. شاه با فرجامخواهي دكتر فاطمي موافقت نكرد، درخواست روحانيون و بزرگان اصفهان را هم در دادن يك درجه تخفيف به او نپذيرف و با اين كه غير نظامي بود و اقدام مسلحانه نكرده بود سحرگاه 18 آبان 1333 در ميدان تير لشكر دو زرهي به جوخه اعدام سپرده شد و تيرباران گرديد.

روحانيون اصفهان در يك تلگرام گروهي به شاه نوشته بودند كه حسين فاطمي يك سيد و از اولاد پيغمبر است و قتل او براي سلطنت يمن نخواهد داشت.

پس از انقلاب 1357 و تغيير نظام، خيابان آريامهر تهران به دكتر حسين فاطمي تغيير نام داده شد و تنها نامي از ميان پيروان خط دكتر مصدق است كه پس از كناره گيري مهندس بازرگان از رياست دولت موقت، هنوز از خيابان حذف نشده است و برخي دليل آن را تعلق دكتر فاطمي به خاندان روحاني معروف نائين مي پندارند
 

بالای صفحه

... بیشتر